• Tallinn06:11
  • Ljubljana05:11
  • Novi Sad05:11

Tekst: Kristijan Sekereš

Europejskie alternatywy dla AWS i Azure w 2026 roku: sprawdziliśmy 24 dostawców

szafy serwerowe w europejskim centrum danych

Większość porównań europejskich chmur kończy się na cenie maszyny wirtualnej. Tu wyceniamy te same dwie konfiguracje u 24 dostawców chmury z siedzibą w Europie oraz w AWS i Azure we Frankfurcie, a potem sprawdzamy, czego cena nie obejmuje: czym fizycznie jest strefa, gdzie stoi węzeł standby bazy danych, kto kontroluje firmę, ile naprawdę wypłaca SLA i jak długo nowe konto czeka, zanim da się na nim cokolwiek zbudować.

Artykuł jest dla programistów, liderów technicznych, założycieli i menedżerów produktu, którzy decydują, gdzie budować, albo czy wynieść się z AWS lub Azure. Wszystko sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, a każdy dostawca ma w tej serii własny artykuł ze szczegółami, które tu streszczamy.

Metoda w jednym zdaniu: każdy fakt pochodzi z dokumentacji dostawcy, jego warunków prawnych, danych cenowych i strony statusu, z publicznych dokumentów finansowych i rejestrów albo z relacji użytkowników, a każdy sprawdziliśmy u źródła. Czego nie zrobiliśmy: nie zakładaliśmy kont ani niczego na nich nie uruchamialiśmy. Nic tu nie mierzy wydajności, a tam, gdzie dokumenty dostawcy i jego faktyczne działanie mogą się różnić, możemy opisać tylko dokumenty i to, co napisali jego użytkownicy.

Krótka odpowiedź

Chcesz usług zarządzanych zbliżonych do tego, co daje AWS. Zacznij od Scaleway: zarządzany Kubernetes z darmowym control plane, PostgreSQL, funkcje i kontenery serverless, kolejki i KMS, w paryskim regionie z trzema strefami w osobnych budynkach. IONOS i UpCloud to najtańsi dostawcy, którzy sprzedają każdy element naszej konfiguracji produkcyjnej. IONOS kosztuje 436,79 euro miesięcznie ze wsparciem telefonicznym 24/7 w cenie albo 524,39 euro, jeśli rdzeń bazy danych liczy się jako jeden wątek, a nie dwa; strona cennika IONOS kiedyś podawała dwa, a dziś już tego nie podaje. UpCloud kosztuje 520,33 euro. STACKIT obiecuje co najmniej trzy fizycznie oddzielone strefy w każdym regionie i określa poziom usług w wiążącym prawnie certyfikacie dla każdej usługi, ale samodzielnie zarejestrować się mogą tylko firmy z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. T Cloud Public (do stycznia 2026 roku Open Telekom Cloud) ma katalog skrojony na wzór hiperskalera i synchroniczny węzeł standby bazy danych, który można umieścić w innej strefie, za cenę wyższą niż w AWS.

Utrzymujesz własny stos i chcesz taniej mocy obliczeniowej. Hetzner daje co najmniej 20 TB transferu wychodzącego na każdy serwer chmurowy w UE i sprzedaje serwery dedykowane w tych samych parkach centrów danych, ale nie ma zarządzanej bazy danych, zarządzanego Kubernetesa ani stref, w 2026 roku mocno podniósł ceny, a od 26 czerwca ogranicza tworzenie nowych serwerów chmurowych nowym klientom i części dotychczasowych, wybranych losowo. Cyso Cloud buduje naszą konfigurację produkcyjną, bez zarządzanej bazy danych, którą oferuje tylko w zamkniętej becie, za 254,40 euro w trzystrefowym regionie we Frankfurcie. Infomaniak nie pobiera opłat za ruch z instancji i trzyma dane w Szwajcarii. OVHcloud ma transfer wychodzący wliczony w cenę we wszystkich europejskich regionach. Leaseweb sprzedaje obok swojej chmury serwery bare metal w dużych ilościach.

Potrzebujesz GPU. Nebius pozwala nowemu kontu uruchomić do 32 kart H100 w Finlandii po obciążeniu karty płatniczej kwotą 25 USD, ale w 2026 roku dwukrotnie podniósł ceny GPU. UpCloud ma w cenniku najtańszą samoobsługową H100, jaką znaleźliśmy: 1,79 euro za godzinę w Helsinkach, z nowymi cenami zapowiedzianymi od 20 października 2026 roku; to, ile GPU może uruchomić konto, zależy od jego historii w UpCloud. Gcore (2,73 euro) i OVHcloud (2,80 euro, choć najpierw może być potrzebny płatny poziom limitów) też sprzedają H100 bez rozmowy z działem sprzedaży. Jeśli chodzi o Blackwell, Evroc bierze 8,00 euro za godzinę GPU B200 w Sztokholmie, mniej więcej połowę sztokholmskiej ceny AWS, ale każde konto startuje z limitem GPU równym zeru.

Sprzedajesz sektorowi publicznemu albo branży regulowanej. OVHcloud ma trzy kwalifikacje SecNumCloud na liście francuskiej agencji cyberbezpieczeństwa. STACKIT, Scaleway oraz partnerstwo Post Telecom, OVHcloud i Clever Cloud otrzymały ocenę SEAL-3 w przetargu Komisji Europejskiej na chmurę suwerenną. Jeśli chodzi o BSI C5, Hetzner ma atestację typu 2 z opinią audytora bez zastrzeżeń, a STACKIT, Exoscale i T Cloud Public udostępniają swoje na żądanie albo w ramach NDA. Pełny raport typu 2, który publikuje plusserver, zawiera opinię z zastrzeżeniami: dwie kontrole C5, a także trzecia opisana w tym samym dokumencie, nie działały skutecznie w 2025 roku. W Szwecji Elastx w 53% należy do szwedzkiego inwestora Sobro, trzyma dane w Szwecji, według własnych słów podlega szwedzkiej ustawie wdrażającej NIS2 i oferuje umowy o ochronie bezpieczeństwa.

Chcesz platformy, a nie serwerów. Clever Cloud uruchamia wdrożenia w stylu Heroku na własnych serwerach w Paryżu, na podstawie francuskiej umowy, ale nie ma samoobsługowego failoveru bazy danych. Northflank daje usługi, bazy danych, środowiska podglądowe i GPU na jednym rachunku rozliczanym co sekundę, ale jego zarządzana chmura to Google Cloud, a trzy firmy venture capital (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US i Kindred) mają większość jego udziałów. Upsun uruchamia sześć ze swoich siedmiu europejskich regionów na AWS, Google Cloud lub Azure. Koyeb, obecnie część Mistral AI, szybko wdraża kontenery, ale swoje GPU klasy H100 sprzedaje tylko w Ameryce Północnej.

Ile to kosztuje przy porównywalnym zakresie

Nasza konfiguracja produkcyjna (konfiguracja B) to trzy maszyny wirtualne, pamięć blokowa, load balancer, wysokodostępny PostgreSQL, pamięć obiektowa, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego. Spośród 26 chmur w tym porównaniu tylko dziewięć sprzedaje każdy jej element, wliczając AWS i Azure. Oto ich sumy w cenach katalogowych, w euro miesięcznie, bez VAT, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.

DostawcaKonfiguracja BWzględem AWSWyceniany regionStrefy w regionieStandby bazy danych
IONOS Cloudod 436,79 do 524,39od 40% do 48%Frankfurt3, nieudokumentowane jako osobne budynkiumiejscowienie niepodane; domyślnie asynchroniczny
UpCloud520,3348%Frankfurt1inny host, ta sama strefa
Scaleway582,0754%Paryż3 budynkito samo centrum danych, inna szafa; synchroniczny
STACKIT908,1084%eu01 (Niemcy)3, fizycznie oddzielone; mogą dzielić budyneknieudokumentowany
Exoscale908,8884%Frankfurt1ten sam obiekt
AWS1082,61100%Frankfurt3 budynkiinna strefa; synchroniczny
Azure1091,88101%Frankfurt3 budynkiinna strefa; synchroniczny
T Cloud Public1325,86122%eu-de (Magdeburg, Biere)3, w dwóch lokalizacjach oddalonych o 18 kminna strefa, jeśli ją wybierzesz; synchroniczny
Elastx1850,13171%Sztokholm3 budynkiinna strefa, gdy to możliwe

Najniższe sumy i najmocniejsze strefy nie idą w parze. IONOS i UpCloud, dwaj najtańsi, nie mają we Frankfurcie stref udokumentowanych jako osobne budynki. Scaleway jest najtańszy spośród dostawców z trzema strefami w osobnych budynkach, ale jego węzeł standby bazy danych zostaje w tym samym centrum danych. Z europejskich dostawców w tej tabeli tylko dwaj dokumentują węzeł standby w innej strefie, T Cloud Public (jeśli go tam umieścisz) i Elastx (gdy to możliwe), i obaj kosztują więcej niż AWS. Na dedykowanych zamiast współdzielonych vCPU IONOS rośnie do 603,23 euro (przy wariancie z dwoma wątkami na rdzeń bazy danych), a Scaleway do 676,78 euro. Konfiguracje i zasady, według których je wyceniliśmy, opisujemy niżej.

Niższe kwoty, które zobaczysz gdzie indziej, zwykle pomijają bazę danych albo control plane Kubernetesa. 241,11 euro Hetznera za konfigurację B nie obejmuje ani jednego, ani drugiego, bo Hetzner nie sprzedaje żadnego z nich: oba utrzymuje twój zespół. 132,10 euro Infomaniaka nie obejmuje PostgreSQL: jego zarządzany PostgreSQL ma oznaczenie „Dostępne wkrótce”, a wpis z kwietnia 2025 roku już wtedy zapowiadał, że kolejne zarządzane bazy danych pojawią się „wkrótce”. PostgreSQL w Cyso Cloud to zamknięta beta bez publicznej ceny. 267,91 euro w Aruba Cloud wycenia MySQL zamiast PostgreSQL, a na nowej platformie nie ma load balancera dla maszyn wirtualnych. 384,60 euro w Gcore obejmuje PostgreSQL, który jest darmową betą. Baza danych to nie drobna pozycja: w Exoscale wysokodostępny PostgreSQL to 384,20 euro z 908,88 euro.

Jak liczyliśmy

Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB RAM, co najmniej 40 GB dysku, jeden publiczny adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego do internetu miesięcznie i 100 GB pamięci obiektowej.

Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z publicznym adresem IPv4; 300 GB pamięci blokowej SSD; jeden zarządzany load balancer; zarządzany PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB miejsca na dane, węzeł główny plus standby; 1 TB pamięci obiektowej plus 1 milion żądań PUT i 10 milionów żądań GET; jeden zarządzany control plane Kubernetesa (wysokodostępny, jeśli jest w ofercie, sam control plane); 2 TB transferu wychodzącego do internetu miesięcznie.

Ceny katalogowe na żądanie, bez zobowiązań i rabatów, 730 godzin w miesiącu, bez VAT, w regionie dostawcy najbliższym Frankfurtowi (podanym w tabelach). Gdy nie ma dokładnie takiego rozmiaru, bierzemy najbliższy większy. Gdy dostawca jakiegoś elementu nie sprzedaje, pomijamy go w sumie i wymieniamy, zamiast zastępować szacunkiem; gdy sprzedaje bliski zamiennik (MySQL zamiast PostgreSQL), wyceniliśmy go i to zaznaczyliśmy. Platformy deweloperskie wyceniliśmy na ich najbliższych odpowiednikach. AWS wyceniliśmy na m7i.xlarge, a Azure na D4s_v5; na instancjach burstable konfiguracja B w AWS spada do 985,89 euro, a w Azure do 1017,63 euro. Ceny w USD, CHF i SEK przeliczyliśmy po kursach referencyjnych EBC z 15 października 2026 roku (1 EUR = 1,1208 USD = 0,9305 CHF = 11,1765 SEK), chyba że dostawca ma własną cenę w euro: wtedy użyliśmy jej.

Pozostali dostawcy

Reszta dostawców, z tym, czego nie obejmuje ich suma. Zanim spojrzysz na cenę, przeczytaj ostatnią kolumnę.

DostawcaABWyceniany regionCzego brakuje w sumie B
Infomaniak13,12132,10Genewazarządzany PostgreSQL
Hetzner26,48241,11Norymbergazarządzany PostgreSQL, control plane Kubernetesa
Cyso Cloud24,99254,40Frankfurtzarządzany PostgreSQL (zamknięta beta)
Aruba Cloud24,67267,91Bergamoload balancer dla VM; PostgreSQL (wyceniono MySQL)
Leaseweb46,18328,23Frankfurtzarządzany PostgreSQL
Gcore40,70384,60Luksemburgprodukcyjny PostgreSQL (beta wyceniona na 0)
Nebius46,74487,54Francjaload balancer dla zwykłych VM
Cleura81,21620,63Frankfurtzarządzany PostgreSQL (tylko na indywidualną wycenę)
OVHcloudod 15,70 do 17,67630,20Frankfurt (Limburg)control plane Kubernetesa HA (niedostępny w tym regionie)
plusserver58,36736,06Koloniastandby PostgreSQL (wyceniono pojedynczy węzeł)
Koyeb35,71737,18Frankfurtpamięć blokowa i obiektowa, standby PostgreSQL, Kubernetes
Northflanknie wyceniono850,58FrankfurtKubernetes, IPv4, HA PostgreSQL między strefami; pamięć obiektowa bez replikacji (jedna instancja MinIO)
Evroc188,49879,26Sztokholmzarządzany PostgreSQL, control plane Kubernetesa
Clever Cloud79,131166,46Paryżpamięć blokowa, HA PostgreSQL, IPv4
CloudSigma151,711621,68Genewaload balancer, PostgreSQL, pamięć obiektowa, Kubernetes
Upsun242,321911,83FrankfurtHA PostgreSQL, Kubernetes, IPv4; pamięć obiektowa tylko wewnętrzna

Dla porównania konfiguracja A kosztuje 112,37 euro w AWS i 116,15 euro w Azure, a w AWS sam 1 TB transferu wychodzącego to 81,00 USD ze 125,95 USD. Nscale nie publikuje cen maszyn wirtualnych ani pamięci, więc nie ma go w żadnej z tabel. Sumy CloudSigma dotyczą rozliczenia pay-as-you-go: przy miesięcznych subskrypcjach w Genewie konfiguracja A kosztuje 34,19 euro.

Strefy i wysoka dostępność bez upiększeń

W AWS i Azure strefa to jedno lub więcej centrów danych z własnym zasilaniem, chłodzeniem i siecią, oddalonych o kilometry od pozostałych stref i nie dalej niż około 100 km od nich. Architektura rozłożona na trzy takie strefy przetrwa utratę budynku. Wielu europejskich dostawców nazywa tak coś mniejszego albo w ogóle nie ma stref, a to zmienia znaczenie słowa „wysokodostępny”.

Strefy w osobnych budynkach, w wycenianym regionie: AWS i Azure (po trzy we Frankfurcie), Scaleway (trzy w Paryżu), Elastx (trzy centra danych w Sztokholmie, oddalone od siebie o maksymalnie 20 km), plusserver (dwie, w Kolonii i Düsseldorfie) i Clever Cloud, u którego liczba zależy od strony: pięć paryskich centrów danych na stronie o infrastrukturze, dwie strefy dostępności we wpisach na stronie statusu i trzy w dokumentacji Kubernetesa.

Trzy strefy w dwóch lokalizacjach: trzy strefy T Cloud Public leżą w dwóch lokalizacjach oddalonych o 18 km, więc dwie z nich dzielą lokalizację.

Osobne centra danych na jednym kampusie: trzy strefy Aruba Cloud w Bergamo według definicji Aruby „nie współdzielą infrastruktury fizycznej, takiej jak centra danych”, ale wszystkie trzy leżą na jej kampusie w Bergamo, a Aruba nie podaje, jak daleko są od siebie.

Osobne według definicji samego dostawcy, lokalizacje nienazwane: Evroc opisuje swoje trzy sztokholmskie strefy jako fizycznie oddzielone centra danych, ale nie podaje, które to obiekty.

Fizycznie oddzielone, ale być może w jednym budynku: STACKIT obiecuje „co najmniej trzy fizycznie oddzielone AZ” w każdym regionie, ale certyfikat jego Compute Engine mówi, że „kilka stref dostępności może znajdować się w tym samym budynku”, i nie podaje, jaką postać ma eu01.

Strefy tylko w niektórych regionach albo bez fizycznego opisu: OVHcloud ma trzy strefy oddalone od siebie o około 30 km w Paryżu i w Mediolanie, ale jego region we Frankfurcie to jedna strefa. Leaseweb ma dwie strefy w Amsterdamie, zdefiniowane w umowie jako osobne zasilanie, chłodzenie i sieć, i żadnej we Frankfurcie ani w Londynie. Cyso Cloud ma po trzy strefy we Frankfurcie i w Amsterdamie, ale nie mówi, czym strefa jest fizycznie.

Strefy mniejsze niż budynek: IONOS opisuje swoje strefy jako różne hosty lub systemy pamięci masowej, a żadna strona IONOS nie mówi, że to osobne budynki czy osobne zasilanie. Żeby mieć drugi budynek, wdrażasz w drugiej frankfurckiej lokalizacji (IONOS ma ich trzy), a ruch między centrami danych IONOS w tym samym kraju jest darmowy. Strefy Infomaniaka mają „różną łączność sieciową i różne zasilanie”, tylko dla mocy obliczeniowej, a ich nazwy sugerują, że znajdują się w jednym centrum danych.

Brak stref w regionie: Hetzner (rozmieszczenie typu spread trzyma twoje serwery na różnych hostach), Exoscale (strefa to jeden obiekt w jednym mieście), UpCloud (jedno centrum danych na miasto, poza Helsinkami), Gcore, samoobsługowa Public Cloud Cleura, CloudSigma, Nebius (żadnych nie udokumentowano) i Upsun (żadnych nie zdefiniowano). U nich ochrona przed utratą budynku oznacza drugie miasto, a w Upsun to ręczna odbudowa w drugim regionie bez automatycznego failoveru. Region Koyeba we Frankfurcie obejmuje trzy centra danych i przenosi instancje w obrębie regionu, gdy jedno z nich ulegnie awarii, ale Koyeb nie dokumentuje, czy to osobne budynki.

Gdzie stoi węzeł standby bazy danych. „Wysokodostępna” zarządzana baza danych niewiele mówi, dopóki tego nie wiesz.

DostawcaLokalizacja standbyReplikacja
AWS, Azureinna strefasynchroniczna
T Cloud Publicinna strefa, do wyborusynchroniczna
Elastxinna strefa, gdy to możliweniepodana
Scalewayto samo centrum danych, inna szafasynchroniczna
UpCloudinny host, ta sama strefaniepodana
Exoscaleten sam obiektw planie Premium synchroniczna
OVHcloud (Frankfurt)replika w jednostrefowym regionieniepodana
IONOSniepodanadomyślnie asynchroniczna, synchroniczna na życzenie
STACKIT, Nebiusnieudokumentowananieudokumentowana
Northflankdomyślnie ta sama strefa, inne strefy opcjonalnieniepodana
plusserverrepliki do odczytu, których nie można wypromować na węzeł głównyasynchroniczna
Clever Cloudbrak standby w planach samoobsługowychbrak
Koyebbrak udokumentowanego standby w jakimkolwiek planie; pamięć replikowana między strefami przez Neonpamięć synchronicznie
Upsunbrak standby w ofercie samoobsługowej; repliki do odczytu bez failoveruasynchroniczna

AWS i Azure podają czas failoveru od 60 do 120 sekund, T Cloud Public „w ciągu 5 minut”, a OVHcloud przełącza się po 60-sekundowym timeoucie. Scaleway oferuje rozmieszczenie w wielu strefach tylko dla replik do odczytu. W Clever Cloud replikę konfiguruje dział sprzedaży albo wsparcie, a failover jest ręczny, co według strony samego Clever Cloud trwa „od kilkudziesięciu minut do kilku godzin”.

Strefy nie chronią przed awarią współdzielonych warstw. Object Storage w OVHcloud zwracał błędy w co najmniej dziewięciu regionach 16 lipca 2025 roku, w tym we wszystkich trzech paryskich strefach, przez 2 godziny i 10 minut, a 23 września 2026 roku we wszystkich trzech paryskich strefach występowały opóźnienia sieci i utrata pakietów przez 3 godziny i 19 minut. 10 marca 2025 roku błąd w konfiguracji routera zakłócił działanie wszystkich produktów w paryskim regionie Scaleway: sieci przez pięć minut, Instances do 17:10 UTC, a Object Storage i Kubernetesa do 18:00 UTC. Utrata zasilania w fr-par-2 22 maja 2026 roku pogorszyła działanie pozostałych paryskich stref. 17 czerwca 2026 roku incydent Kubernetesa w STACKIT odciął wszystkie klastry eu01 na 2 godziny i 37 minut. Elastx stracił routing we wszystkich trzech strefach na 8 minut 26 września 2025 roku. Region Cyso Cloud w Amsterdamie trzy razy w 2025 roku tracił łączność zewnętrzną w całym regionie. Control plane też często jest współdzielony: API i portal Exoscale nie działały we wszystkich ośmiu strefach przez około siedem godzin 1 września 2026 roku (działające serwery nie ucierpiały), a UpCloud przez około dwie godziny 11 sierpnia 2026 roku nie mógł wdrażać nowych serwerów w żadnej ze swoich 15 stref.

Test, który wypadł odwrotnie: pożar w centrum danych NorthC w Almere wyłączył strefę AZ2 regionu eu-nl T Cloud Public od 7 maja do 3 czerwca 2026 roku. Według relacji dostawcy AZ1 i AZ3, w innej lokalizacji w Aalsmeer, działały dalej, a klientom zalecono przełączenie się na nie.

Kto kontroluje każdego dostawcę i na czyim sprzęcie działa

Każdy dostawca w tej serii ma siedzibę w Europie; to było jedyne kryterium. Kontrolę opisujemy, ale nikogo z jej powodu nie wykluczaliśmy. To fakty z dokumentów finansowych, rejestrów i dokumentów samych dostawców, a nie wnioski prawne o tym, jakie przepisy mogą ich objąć.

DostawcaSiedzibaKto go kontrolujeCzyj sprzęt
HetznerGunzenhausen, DEwłasność prywatna; nie znaleźliśmy zewnętrznego inwestorawłasne centra danych w DE i FI; kolokacja w USA i Singapurze
OVHcloudRoubaix, FRrodzina Klaba, około 79% kapitału; notowany w Paryżuwłasne centra danych
ScalewayParyż, FRiliad SA (99,56%), kontrolowana przez grupę rodziny Nielcentra danych OpCore (50% iliad)
IONOS CloudMontabaur, DEUnited Internet AG, 63,8% notowanej IONOS Group SEgłównie kolokacja
STACKITBad Friedrichshall, DESchwarz Group, firma rodzinnawłasne centra danych w DE i AT
UpCloudHelsinki, FIprywatny; właściciele nieujawnieni; wśród inwestorów Tesi (fińskie państwo)własna platforma w kolokacji
ExoscaleLozanna, CHA1 Group (Telekom Austria AG), w 60,94% należąca do América Móvil (Meksyk) i w 28,42% do austriackiej państwowej ÖBAGwłasna platforma w kolokacji i w centrach danych A1
T Cloud PublicBonn, DEDeutsche Telekom AG; państwo niemieckie 28,3%, bez akcjonariusza kontrolującegocentra danych Telekomu; lokalizację w Almere prowadzi NorthC; platforma zbudowana z Huawei
InfomaniakGenewa, CHFondation Infomaniak, 63,3% głosów według komunikatu prasowego Infomaniaka z 2 września 2026 roku; notowany na SIX od 1 października 2026 rokuwłasne centra danych w Szwajcarii
GcoreContern, LUnieujawnione; Northern Data (w 85,2% należąca do notowanego w USA Rumble) objęła w kwietniu 2025 roku dwa miejsca w radzie dyrektorów i opcję na pakiet większościowy, a po zmianie ustaleń w lipcu 2026 roku twierdzi, że nie ma już znaczącego wpływukolokacja, operatorzy nienazwani
LeasewebAmsterdam, NLOcom B.V., bez konsolidującej spółki dominującejniepodane
Aruba CloudPonte San Pietro, ITrodzina Cecconiwłasne centra danych w IT i CZ; gdzie indziej lokalizacje partnerów
ElastxSztokholm, SESobro, 53%kolokacja, operatorzy nienazwani
CleuraKarlskrona, SEfundusz ICG plc (UK), przez grupę IverPublic Cloud: operatorzy nienazwani (Interxion świadczy usługi remote hands w Sztokholmie i Frankfurcie); Compliant Cloud: centra danych partnerów
Cyso CloudAlkmaar, NLCyso Group B.V.; udziałowcy nieujawnieniwłasny OpenStack, obiekty nienazwane
CloudSigmaZug, CHwłaściciele nieujawnieni; CLOUDSIGMA Holding AG jest zarejestrowana, jej obecny udział nieFrankfurt: kolokacja według wpisu z 2022 roku; Düsseldorf: infrastruktura partnera enthus
plusserverKolonia, DEbyli kredytodawcy holdingu BC Partners, nienazwanicentra danych, które sam obsługuje, plus HAM5 prowadzone przez Stadtwerke Norderstedt
EvrocSztokholm, SEjeden beneficjent rzeczywisty z ponad 50% i maksymalnie 75% kontroli, którego agregatory danych rejestrowych wskazują jako założyciela, Mattiasa Åströmanienazwane centra danych partnerów
Clever CloudNantes, FRwspółzałożyciel Quentin Adam (kontrola założyciela prawdopodobna, niepotwierdzona)własne serwery w paryskich centrach danych; Scaleway (Paryż); OVHcloud (Roubaix, Gravelines, Warszawa, poza Europą); IONOS (Londyn); Cloud Temple („Gouv”, na żądanie); Oracle (Dubaj)
UpsunParyż, FRfinansowany przez venture capital, bez publicznej struktury udziałowcówGoogle Cloud, Azure lub AWS w sześciu z siedmiu europejskich regionów; OVHcloud w jednym
KoyebParyż, FRMistral AIdla poszczególnych regionów nieujawnione (San Francisco: Vultr); control plane na Google Cloud
NorthflankLondyn, UKtrzy firmy venture capital (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US, Kindred) przez cztery fundusze, 52,69% udziałów; rezydenci USA zajmują 3 z 5 miejsc w radzie dyrektorówGoogle Cloud we wszystkich 17 regionach; Azure dla darmowego planu
NebiusAmsterdam, NLrodzinny trust założyciela Arkadija Wołoża: około 52% głosów, 11% kapitału; notowany na Nasdaqwłasna lokalizacja w Finlandii; model pozostałych lokalizacji nie zawsze jest podany
NscaleLondyn, UKAker ASA (Norwegia), jedyny zarejestrowany podmiot kontrolujący, z udziałem od 25% do 50%kolokacja plus jedna własna lokalizacja w Norwegii

Trzy kwestie, które tabela upraszcza. Ostateczna kontrola nad Exoscale leży w Meksyku. Northflank, Upsun i Koyeb to europejskie firmy, których platformy działają w całości lub częściowo na amerykańskich chmurach: API regionów Northflanka przypisuje każdy region do regionu Google Cloud, lista regionów Upsuna umieszcza sześć z siedmiu europejskich regionów na AWS, Google lub Azure, a DPA Koyeba lokuje jego control plane na Google Cloud w Belgii. Do tego umowy Koyeba wciąż wskazują Koyeb SAS, spółkę wykreśloną z francuskiego rejestru 19 maja 2026 roku, po tym jak jej majątek przeszedł na jedynego wspólnika.

Suwerenne wersje AWS, Microsoftu i Google

Wiele zespołów najpierw pyta, czy nie da się po prostu kupić suwerennej edycji chmury, której już używają. Na dzień 16 października 2026 roku odpowiedź zależy od dostawcy.

AWS European Sovereign Cloud to osobna partycja AWS z jednym regionem, w Brandenburgii, ogólnie dostępna od 14 stycznia 2026 roku i otwarta dla każdego przez osobne, samoobsługowe konto. Klienci w UE zawierają umowę z Amazon Web Services EMEA SARL w Luksemburgu; obsługują ją niemieckie spółki utworzone w tym celu, z personelem złożonym z rezydentów UE lub obywateli UE przebywających w UE (AWS mówi, że przechodzi na wyłącznie obywateli UE, bez daty zakończenia). Katalog jest mniejszy: 109 produktów na stronie cennika, 311 z 1163 typów instancji EC2 dostępnych we Frankfurcie i jedna rodzina GPU (L4). EC2 ma ceny w euro, o około 10 do 11% wyższe od frankfurckiej ceny w USD po kursie EBC z 15 października. Umowa zobowiązuje AWS do przekierowania żądania organu państwowego do klienta, powiadomienia klienta, gdy jest to dozwolone, i kwestionowania żądań sprzecznych z prawem UE; jeśli AWS mimo to „nadal jest zobowiązany do ujawnienia Twoich Treści”, „ujawni Stronie Żądającej wyłącznie minimalną ilość Twoich Treści niezbędną do spełnienia Żądania”.

Sovereign Public Cloud Microsoftu nie jest osobną chmurą. To zestaw mechanizmów kontroli (Data Guardian, zewnętrzne zarządzanie kluczami, odporne na manipulację logi dostępu) w istniejących europejskich regionach Azure, plus EU Data Boundary. Microsoft napisał w lutym 2026 roku, że mechanizmy dotyczące rezydencji danych, szyfrowania i środowisk regulowanych są dostępne we wszystkich europejskich regionach; nie znaleźliśmy daty ogólnej dostępności Data Guardian, który pozwala upoważnionym pracownikom mieszkającym w Europie zatwierdzać i monitorować zdalny dostęp inżynierów z innych miejsc. National Partner Clouds Microsoftu należą do innych: Bleu (w 100% Orange i Capgemini) prowadzi Azure i Microsoft 365 w dwóch francuskich regionach dla wskazanych klientów i wciąż jest w trakcie kwalifikacji SecNumCloud, a Delos Cloud (spółka zależna SAP, obsługiwana przez niemiecki personel Arvato Systems z poświadczeniami bezpieczeństwa) sprzedaje tylko niemieckiemu sektorowi publicznemu; 1 października 2026 roku jego strona główna wciąż opisywała go w czasie przyszłym, z programem klientów pilotażowych.

Google oferuje mechanizmy kontroli w swoich publicznych regionach (Data Boundary) oraz, przez partnerów, osobne chmury na Google Cloud Dedicated. Działająca to S3NS PREMI3NS, prowadzona przez Thales Cloud Sécurisé we Francji bez połączenia z siecią Google: ogólnie dostępna od 16 października 2025 roku, z kwalifikacją SecNumCloud 3.2 uzyskaną 17 grudnia 2025 roku, około 40 produktów w jednym regionie, sprzedawana przez dział sprzedaży bez publicznych cen. Niemiecka wersja, prowadzona przez nową spółkę Thales, jest w fazie preview.

Co powiedzieli pod przysięgą. Dwie francuskie parlamentarne komisje śledcze pytały Microsoft, Google i AWS pod przysięgą, czy przekazałyby francuskie dane publiczne lub prywatne na podstawie zgodnego z prawem nakazu z USA. Dyrektor ds. publicznych i prawnych Microsoft France, Anton Carniaux, przed Senatem 10 czerwca 2025 roku: „Non, je ne peux pas le garantir, mais, encore une fois, cela ne s'est encore jamais produit.” („Nie, nie mogę tego zagwarantować, ale, powtarzam, to się jeszcze nigdy nie zdarzyło.”) I dalej: „Lorsque nous sommes obligés de les donner, nous les donnons.” („Kiedy jesteśmy zobowiązani je przekazać, przekazujemy je.”) Przed Zgromadzeniem Narodowym 13 maja 2026 roku Frédéric Geraud de Lescazes z Google Cloud: „si un juge allemand, canadien, chilien, américain ou français nous demande de coopérer, nous le faisons.” („Jeśli niemiecki, kanadyjski, chilijski, amerykański lub francuski sędzia prosi nas o współpracę, współpracujemy.”) Arnaud David z AWS powiedział, że ta kwestia „ne s'est pas posée à nous” („u nas nie wystąpiła”) i że „selon la loi, on ne peut fournir des données que dans la mesure où on y a accès sur le plan technique” („zgodnie z prawem dane można przekazać tylko w takim zakresie, w jakim ma się do nich dostęp techniczny”). Prezes Microsoft France, Corine de Bilbao, tego samego dnia: „nous devons nous conformer aux obligations des différents États où nous opérons” („musimy wypełniać obowiązki nakładane przez różne państwa, w których działamy”). Sprawozdawczyni, Cyrielle Chatelain, zauważyła, że tylko jedna firma powiedziała, że będzie współpracować z sądami, a to, że pozostałe nie odpowiedziały „tak” ani „nie”, odczytała jako „tak”; to jej interpretacja, a nie stanowisko firm. Tłumaczenia są nasze.

Jedyna jak dotąd ocena na poziomie UE. 17 kwietnia 2026 roku Komisja Europejska udzieliła czterech zamówień w przetargu na chmurę suwerenną o wartości do 180 mln euro w ciągu sześciu lat, ocenianym według jej Cloud Sovereignty Framework. Warunkiem dopuszczenia oferty był poziom SEAL-2. Post Telecom z Clever Cloud i OVHcloud, STACKIT i Scaleway osiągnęły SEAL-3 („podmioty z UE wywierające istotny, ale nie pełny wpływ”); Proximus, z S3NS na technologii Google, osiągnął SEAL-2. Wniosek Komisji: „nawet technologie spoza Europy, jeśli są obsługiwane w ścisłych i odpowiednich ramach, mogą spełnić minimalny wymagany poziom suwerenności”. Wśród tej czwórki nie ma ani AWS, ani Microsoftu, a Komisja nie podaje, czy złożyły oferty. Nie znaleźliśmy aktu przyjmującego unijny program certyfikacji chmury EUCS, a akt o rozwoju chmury i sztucznej inteligencji, który wprowadziłby cztery unijne poziomy zaufania, jest dopiero projektem: co wymagałby każdy z poziomów, opisujemy w artykule o akcie o rozwoju chmury i sztucznej inteligencji.

GPU

Ceny na żądanie za godzinę GPU w euro, w regionie, który sprzedaje daną kartę. Ceny w USD przeliczyliśmy po kursie EBC z 15 października 2026 roku.

DostawcaH100H200BlackwellJak je dostać
UpCloud1,79 (Helsinki)brak w ofercieB200 4,50 (Helsinki)samoobsługowo; limit zależny od historii konta
Koyeb2,23 (tylko Ameryka Północna)2,68 (tylko Ameryka Północna)B200 4,91 (dostęp ograniczony)samoobsługowo: H100 od 1 do 4 GPU, H200 1 lub 2
Northflank2,44 (Londyn, Frankfurt, NL)2,80 (NL, 8 GPU)B200 5,24 (NL, 8 GPU)samoobsługowo po zakupie kredytu za 50 USD
Gcore2,73 (Luksemburg, Helsinki, Sines)3,18 (Chester, UK)B300 6,00samoobsługowo, zależnie od dostępności i limitu; B300 przez dział sprzedaży
OVHcloud2,80 (Gravelines)5,25 (tylko 8 GPU)brak w oferciesamoobsługowo; najpierw może być potrzebny płatny poziom limitów
Scaleway2,87 PCIe, 3,17 SXM (Paryż)brak w ofercieB300 7,50 (Paryż)zgłoszenie do wsparcia
IONOSbrak w ofercie jako VM3,00 (Frankfurt, Worcester)brak w ofercie jako VMsamoobsługowo, domyślnie jedno GPU na umowę
Nebius4,01 (Finlandia)4,82 (Finlandia, Francja)B300 8,48 (Francja, UK)samoobsługowo, domyślny limit 32
Evrocbrak w oferciebrak w ofercieB200 8,00 (Sztokholm)wniosek o limit, domyślnie 0
T Cloud Public5,22 (eu-de)brak w oferciebrak w ofercienie odnotowano
STACKIT8,04 (rozmiar z 8 GPU)brak w oferciebrak w ofercienieudokumentowane
AWS6,57 (Sztokholm)7,55 (Sztokholm)B200 15,98 (Sztokholm)wniosek o limit
Azure8,10 (H100 NVL, Frankfurt)12,29 (Frankfurt)GB200 31,36 (Frankfurt)wniosek o limit

Trzech rzeczy tabela nie pokazuje. AWS w ogóle nie sprzedaje H100 we Frankfurcie, a jego limity GPU zaczynają się od zera. Umowa Scaleway pozwala mu zakończyć instancję H100 PCIe na żądanie z 10-minutowym wyprzedzeniem. Nebius podniósł ceny GPU 1 czerwca i ponownie 1 października 2026 roku, z 2,95 USD do 4,50 USD za godzinę H100, a jego umowa dopuszcza powiadomienie o zmianie ceny z trzydniowym wyprzedzeniem. Poniżej najwyższej półki Hetzner sprzedaje karty RTX PRO 6000 Blackwell jako serwery dedykowane (GEX63: pułap 997,30 euro miesięcznie plus 999,00 euro opłaty instalacyjnej), Exoscale sprzedaje tę samą kartę za 2,15 euro za godzinę po ręcznej weryfikacji, a L40S kosztuje 0,63 euro za godzinę w Infomaniak (na żądanie) i 1,11 euro w UpCloud, wobec 2,08 euro w AWS.

Dwie europejskie firmy GPU sprzedają niemal wyłącznie bardzo dużym klientom. Nscale (Londyn) nie publikuje żadnej ceny GPU i sprzedaje instancje GPU tylko w ramach umów na zarezerwowaną moc; samoobsługowo dostępne jest tylko jego API modeli. Jego formularz S-1 z 18 września 2026 roku wymienia statements of work z Microsoftem o wartości do około 43,8 mld USD do grudnia 2033 roku i umowy z Anthropic o wartości do około 44,6 mld USD, podaje, że największy klient odpowiadał za 73% przychodów w 2025 roku, i opisuje klastry na żądanie, oferowane „aby obsłużyć mniejszych klientów”, jako „obecnie nieistotny element” działalności. Fluidstack opisujemy na końcu listy dostawców.

Gwarancje, wsparcie i zakładanie konta

Poniższe prawidłowości są ważniejsze niż jakikolwiek pojedynczy procent w SLA.

Kredyt to jedyna rekompensata i ma swój pułap. Kredyty SLA w OVHcloud są jedyną formą rekompensaty, z pułapem 50% miesięcznego kosztu instancji i 30% dla baz danych i load balancerów. Po pożarze w Strasburgu w 2021 roku sąd apelacyjny w Douai 24 kwietnia 2025 roku utrzymał ograniczenie odpowiedzialności OVHcloud i przyznał klientowi VPS 1800,48 euro przy udowodnionej szkodzie w wysokości 47 900 euro. Gcore ogranicza kredyty do 20% (25% dla Object Storage) i nie przyznaje żadnych poniżej 25 euro; Nebius ogranicza je do 30%. Hetzner płaci tylko kredytami w chmurze, Scaleway tylko voucherami. Clever Cloud wypłaca kary z SLA w euro, a nie w voucherach. Standardowe warunki T Cloud Public w ogóle nie przewidują kredytów. Kredyty są dostępne tylko w płatnych dodatkach: od 3500 euro miesięcznie w ramach Enterprise Support Agreement 2.0, czyli podstawowa opłata 2500 euro plus opcja kredytów serwisowych za 1000 euro, albo od poziomu Gold za 5500 euro w ramach starszej Enterprise Agreement 1.0.

Niedostępność może liczyć się dopiero od twojego zgłoszenia. W OVHcloud, dla instancji i pamięci masowej, niedostępność jest „liczona przez OVHcloud od chwili otwarcia zgłoszenia incydentu”. W Gcore dla większości usług liczy się dopiero od zgłoszenia usterki wysłanego przez klienta e-mailem (dla Object Storage od zgłoszenia incydentu otwartego przez Gcore).

Terminy na zgłoszenie roszczenia są krótkie. Leaseweb daje pięć dni, Aruba Cloud 10, Hetzner 14, IONOS dwa tygodnie z logami żądań, UpCloud 15, a OVHcloud, Scaleway, Gcore i Cyso Cloud 30. Azure pozwala na 60 dni, AWS do końca drugiego cyklu rozliczeniowego. Trzymaj własne logi z monitoringu, bo kilku dostawców o nie prosi.

Niektóre platformy nie mają SLA, dopóki za nie nie zapłacisz albo go nie wynegocjujesz. Northflank nie ma SLA poniżej planu Enterprise i ogranicza swoją odpowiedzialność do niższej z dwóch kwot: zapłaconych opłat albo 100 USD. Koyeb nie ma SLA w planie Pro; 99,9% daje dopiero plan Scale za 299 USD miesięcznie. Domyślnie Upsun oferuje „uzasadnione handlowo starania” na poziomie 99,5%, bez kredytów; 99,9% i 99,99% to dodatki z ceną w cenniku. Cleura nie publikuje dokumentu SLA. plusserver przesyła SLA razem z potwierdzeniem zamówienia, więc nie da się go przeczytać przed złożeniem zamówienia.

Wsparcie w cenie waha się od zera do 24/7. Darmowy plan Basic w AWS nie pozwala otwierać zgłoszeń technicznych, a plany Developer, Business i Enterprise On-Ramp kończą się 1 stycznia 2027 roku. Developer i Business ustępują miejsca Business Support+ od 29 USD miesięcznie lub 9% opłat, w zależności od tego, która kwota jest wyższa; klienci Enterprise On-Ramp przechodzą na Enterprise Support. IONOS ma w cenie wsparcie 24/7 telefoniczne i e-mailowe po niemiecku i angielsku, z umownym czasem pierwszej odpowiedzi poniżej godziny przy awariach. Elastx ma w cenie wsparcie 24x7 z 15 minutami dla pilnych spraw, a Nebius daje każdemu kontu cel 30 minut na pierwszą odpowiedź przy krytycznych zgłoszeniach. Wsparcie w cenie OVHcloud ma cel 8 godzin roboczych dla krytycznego incydentu; Hetzner i Aruba Cloud nie publikują żadnych celów czasu odpowiedzi.

Nie każdy może się zarejestrować. IONOS, UpCloud, Koyeb i T Cloud Public przyjmują tylko firmy, a Leaseweb odmawia osobom prywatnym. STACKIT i plusserver oferują samoobsługę tylko firmom z Niemiec, Austrii i Szwajcarii; wszyscy inni idą przez dział sprzedaży. Elastx sprzedaje przez dział handlowy: „Zarejestruj się” oznacza tam wniosek o konto testowe.

Weryfikacja tożsamości może cię zatrzymać. Hetzner przeprowadza ocenę ryzyka każdego konta; oznaczone konta muszą okazać dokument tożsamości (pracownikom albo przez selfie w iDenfy) lub zapłacić z góry, a gdy weryfikacja się nie powiedzie, Hetzner deklaruje, że „nie podaje szczegółów” jej przyczyny. Scaleway wymaga dokumentu ze zdjęciem i weryfikacji twarzy na żywo, zanim będzie można używać GPU, wychodzącego SMTP, ponad 500 GB pamięci blokowej albo większych typów instancji z jego tabeli limitów (POP2-4C-16G, PRO2-XS i wyższych); ta tabela nie wymieniała jeszcze nowszych rodzin, które wyceniliśmy. Warunki Leasewebu dopuszczają do pięciu dni roboczych KYC przed potwierdzeniem zamówienia, a firma podaje od 1 do 3 dni roboczych, zanim nowi klienci Kubernetesa uzyskają dostęp do portalu. OVHcloud może wstrzymać zamówienie do ręcznej weryfikacji na 24 do 48 godzin roboczych.

Domyślne limity mogą zablokować budowę środowiska produkcyjnego pierwszego dnia. Udokumentowany domyślny limit AWS dla standardowych instancji na żądanie to 5 vCPU; konfiguracja B potrzebuje 12, więc nowe konto musi najpierw poprosić o więcej. U Hetznera żadna z wersji konfiguracji B nie mieści się w domyślnym limicie vCPU nowego konta, a podwyższenie jest możliwe po miesiącu i po opłaceniu faktury. Konto próbne IONOS ma limit 8 rdzeni i 20 GB RAM. Na starszej frankfurckiej platformie Leasewebu nowy klient może przez dwa miesiące uruchamiać dwie instancje. W Azure nowe subskrypcje od czasu ograniczeń pojemności z lipca 2026 roku nie mogą już wdrażać serii B v1 ani kilku innych starszych rodzin VM, na co trafia każdy, kto korzysta ze starego tutorialu.

Pojemność może się skończyć. Od 26 czerwca 2026 roku Hetzner ogranicza tworzenie serwerów chmurowych nowym klientom i losowo wybranym dotychczasowym, a 16 października ograniczenie wciąż obowiązywało. IONOS miał niedobór mocy GPU z błędami provisioningu do 21 września 2026 roku. Umowa Nebiusa pozwala mu odmówić usługi na żądanie w zależności od dostępnej pojemności, a po jego awarii w us-central1 w sierpniu 2026 roku zarezerwowana pojemność wróciła najpierw, a usługi na żądanie dopiero kilka dni później.

Brak środków na koncie może cię kosztować dane. UpCloud działa na przedpłacie: gdy saldo się wyczerpie, wszystkie serwery są wyłączane, a według dokumentacji pamięć jest usuwana po dwóch miesiącach, choć warunki dopuszczają rozwiązanie umowy i usunięcie danych po „co najmniej czternastu (14) dniach”. Aruba Cloud usuwa zasoby chmurowe 17 dni po wyczerpaniu środków. W Gcore jedna nieudana płatność zawiesza wszystkie produkty, a maszyny wirtualne są usuwane po 48 godzinach.

Dostawcy po kolei

Każda nazwa prowadzi do osobnego artykułu o danym dostawcy w tej serii.

Chmury infrastrukturalne

Hetzner (Niemcy). Transfer jest niemal darmowy (co najmniej 20 TB na każdy serwer chmurowy w UE, potem 1,00 euro za TB), serwery dedykowane i serwery GPU stoją obok chmury, a jego atestacja C5 typu 2 zawiera opinię audytora bez zastrzeżeń. Ale CCX23 podrożał w 2026 roku z 23,99 do 85,99 euro miesięcznie, tworzenie nowych serwerów chmurowych jest od 26 czerwca ograniczone dla nowych i części dotychczasowych klientów, a zarządzanej bazy danych, zarządzanego Kubernetesa ani stref nie ma.

OVHcloud (Francja). Transfer wychodzący wliczony w cenę w każdym europejskim regionie, szeroki katalog (PostgreSQL, Kafka, OpenSearch, KMS, GPU H100 i H200) i trzy kwalifikacje SecNumCloud. Poza Paryżem i Mediolanem każdy region to jedna strefa, we Frankfurcie nie ma planu Kubernetesa objętego SLA, ceny rosły w 2026 roku dwukrotnie, a kredyty SLA są jedyną formą rekompensaty, przy czym niedostępność instancji i pamięci masowej liczy się od twojego zgłoszenia.

Scaleway (Francja). Najszerszy katalog usług zarządzanych w stylu AWS spośród kontrolowanych z Europy dostawców w tym zestawieniu, transfer wychodzący wliczony w cenę instancji i load balancerów, publiczne API cenowe z 5655 SKU i szczegółowe postmortemy. Węzeł standby bazy danych stoi w tym samym centrum danych, większe instancje wymagają weryfikacji tożsamości, a w czerwcu 2026 roku load balancery podrożały o 44 do 46%, a IPv4 o 25%.

IONOS Cloud (Niemcy). Razem z UpCloud najtańsza w tym zestawieniu porównywalna konfiguracja produkcyjna, z pierwszymi 2 TB transferu wychodzącego za darmo i wsparciem 24/7 w cenie. Ceny mocy obliczeniowej, pamięci, IPv4, transferu wychodzącego i load balancera nie zmieniły się od października 2024 do października 2026 roku, choć ceny węzłów Kubernetesa zmieniły się w kwietniu 2025 roku, a za kopie zapasowe baz danych IONOS pobiera opłaty od września 2026 roku. Żadna strona IONOS nie opisuje jego stref jako osobnych budynków, zarejestrować się mogą tylko firmy, maszyny wirtualne z GPU nie mają SLA, a w maju 2026 roku provisioning przez około 36 godzin działał wolno lub był niedostępny we wszystkich lokalizacjach.

STACKIT (Niemcy). Co najmniej trzy fizycznie oddzielone strefy w każdym regionie (certyfikat jego Compute Engine mówi, że kilka może dzielić budynek), wiążący prawnie certyfikat dla każdej usługi z kredytami do 100%, brak opłat za transfer wychodzący i rodzinna niemiecka spółka dominująca. Samoobsługa jest ograniczona do firm z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, control plane Kubernetesa kosztuje 72,70 euro miesięcznie, a incydenty w 2025 i 2026 roku obejmowały kilka stref naraz.

UpCloud (Finlandia). Zarządzana chmura (PostgreSQL, Kubernetes, pamięć obiektowa) z 15 strefami i jednym cennikiem na prawie wszystko (Helsinki są droższe przy kilku pozycjach pamięci), inżynierowie 24/7 dla każdego konta i konfiguracja B za 48% ceny AWS. Każde miasto to jedno centrum danych (Helsinki mają dwa), SLA wypłaca tylko kredyt na koncie przy roszczeniach zgłoszonych w ciągu 15 dni, a opublikowany certyfikat ISO 27001 wygasa 20 października 2026 roku i 16 października nie było widać jego odnowienia.

Exoscale (Szwajcaria). Zarządzany Kubernetes i osiem silników baz danych, IPv4 w cenie, brak podwyżek cen katalogowych od 24 miesięcy i dane trzymane w wybranym kraju na mocy umowy podlegającej prawu szwajcarskiemu. Każda strefa to jeden obiekt w jednym mieście, control plane jest współdzielony (API i portal przestały działać we wszystkich ośmiu strefach 1 września 2026 roku), a ostateczna spółka dominująca ma siedzibę w Meksyku.

T Cloud Public (Niemcy; do stycznia 2026 roku Open Telekom Cloud). Katalog skrojony na wzór hiperskalera, synchroniczny węzeł standby bazy danych, który można umieścić w innej strefie, i, według relacji dostawcy, strefy, które przetrwały czterotygodniową awarię po pożarze. Przy cenach katalogowych kosztuje więcej niż AWS i Azure, jego 99,95% to „cel” bez kredytów w standardowych warunkach, a zarejestrować się mogą tylko firmy z Europy.

Infomaniak (Szwajcaria). Darmowy ruch z instancji, najniższa suma za konfigurację A w tej serii (13,12 euro), dane w Szwajcarii pod kontrolą fundacji działającej w interesie publicznym i certyfikat ISO 27001, który widzieliśmy. Zarządzany PostgreSQL wciąż ma oznaczenie „Dostępne wkrótce”, dane zostają w Szwajcarii, a nie w UE, a jego strefy, sądząc po nazwach, wydają się dzielić jedno centrum danych.

Gcore (Luksemburg). Darmowy, nieograniczony transfer wychodzący z maszyn wirtualnych, darmowy wysokodostępny control plane Kubernetesa, CDN i ochrona przed DDoS na tym samym rachunku oraz publiczne ceny GPU. Jego właściciele nie są ujawnieni. Northern Data objęła w kwietniu 2025 roku dwa miejsca w radzie dyrektorów i opcję na pakiet większościowy, ale po zmianie ustaleń w lipcu 2026 roku jej sprawozdania mówią, że „nie ma już znaczącego wpływu” na Gcore. Zarządzany PostgreSQL to beta, a dla większości usług kredyty SLA kończą się na 20%, a niedostępność liczy się od twojego zgłoszenia.

Leaseweb (Holandia). Bare metal w dużych ilościach (serwer z 8 rdzeniami i 64 GB kosztował w dniu sprawdzenia według cennika 118,37 euro miesięcznie), transfer wychodzący za 2,20 euro za TB po wspólnej puli 1 TB i dwie strefy w Amsterdamie. Frankfurt i Londyn działają na starszej platformie bez stref, rejestracja jest tylko dla firm, warunki dopuszczają do pięciu dni roboczych KYC przed potwierdzeniem zamówienia, a ceny są co roku indeksowane o maksymalnie 5% albo o inflację CPI, jeśli jest wyższa.

Aruba Cloud (Włochy). Własne włoskie centra danych z certyfikatami Rated-4, darmowy transfer wychodzący z maszyn wirtualnych, trzy strefy w Bergamo i Kubernetes zgodny z CNCF. Brak zarządzanego PostgreSQL, brak load balancera dla VM na nowej platformie, wszystkie usługi zarządzane poza Object Storage tylko w Bergamo i brak publicznej strony statusu.

Elastx (Szwecja). Szwedzki większościowy właściciel (Sobro, 53%), dane trzymane w Szwecji, trzy centra danych w Sztokholmie z wielostrefowym SLA i wsparcie 24x7 w każdej cenie. To najdroższa porównywalna opcja w tym zestawieniu (171% ceny AWS), rejestracja to wniosek o konto testowe, a dokumentacja opisuje OpenStack Yoga, wydanie, którego upstream już nie utrzymuje.

Cleura (Szwecja). Ścieżka danych wyłącznie w UE zapisana w umowie, te same ceny we wszystkich trzech regionach, łącznie z Frankfurtem, i transfer wychodzący z Public Cloud w stałej stawce 0,02875 euro za GB (za darmo w Compliant Cloud). Brak opublikowanego dokumentu SLA, brak stref w samoobsługowej Public Cloud i brak samoobsługowej zarządzanej bazy danych.

Cyso Cloud (Holandia; do 1 stycznia 2025 roku Fuga Cloud). Tania moc obliczeniowa, transfer wychodzący z instancji opisany na stronie platformy jako darmowy (FAQ o rozliczeniach nazywa przepustowość kosztem zmiennym), dwa regiony z trzema strefami każdy oraz certyfikaty ISO 27001 i NEN 7510, które widzieliśmy. Brak ogólnie dostępnej zarządzanej bazy danych i GPU, a awarie w Amsterdamie w 2025 roku obejmowały kilka stref. Wpis Cyso z marca 2026 roku o „odchodzeniu od OpenStack”, dotyczący głównie zastępowania VMware, wskazuje CloudStack jako kierunek, bez harmonogramu i na razie bez niczego dla obecnych klientów chmury publicznej.

CloudSigma (Szwajcaria). Serwery z dowolnie dobieranym CPU, RAM i dyskiem, tanie przy miesięcznych subskrypcjach w Genewie, na podstawie szwajcarskiej umowy. Frankfurt i Düsseldorf nie przyjmują już nowych rejestracji, pay-as-you-go kosztuje od 3 do 5,5 raza więcej niż subskrypcja, a system zgłoszeń nie działa od 28 września 2026 roku. Nie ma stref i prawie nie ma usług zarządzanych: pamięć obiektowa tylko w Düsseldorfie i usługa Kubernetes, którą aplikacja webowa nazywa zarządzaną, ale której nic nie dokumentuje.

plusserver (Niemcy). Brak opłat za transfer wychodzący, strefy w osobnych budynkach, control plane Kubernetesa HA za 65,70 euro miesięcznie i raport C5 typu 2 do pobrania, choć z opinią z zastrzeżeniami. Właściciele to nienazwani byli kredytodawcy, SLA i DPA przychodzą dopiero z zamówieniem, a każda strefa to osobne środowisko OpenStack, więc HA między strefami to twoje zadanie.

Evroc (Szwecja). Brak podprzetwarzających dla usług infrastrukturalnych, B200 za 8,00 euro za godzinę GPU i trzy strefy w Sztokholmie w nienazwanych obiektach. Brak zarządzanej bazy danych i Kubernetesa, transfer wychodzący za 0,10 euro za GB bez darmowej puli, której byśmy się doszukali, i żadnego certyfikatu, który moglibyśmy zobaczyć.

Platformy deweloperskie

Clever Cloud (Francja). Wdrożenia przez git push w 18 środowiskach uruchomieniowych z zarządzanym PostgreSQL, Redisem i pamięcią w stylu S3, własne serwery w Paryżu, sześć szczegółowych postmortemów i kary z SLA wypłacane w euro. Brak samoobsługowego failoveru bazy danych, awarie w jednej części paryskiego regionu wielokrotnie rozlewały się poza nią, a konfiguracja B kosztuje więcej niż w AWS.

Upsun (Francja; dawniej Platform.sh). Francuska umowa, pełna kopia stosu dla każdej gałęzi Git i transfer wychodzący za 30 euro za TB. Sześć z siedmiu europejskich regionów działa na AWS, Google Cloud lub Azure, produkt samoobsługowy nie ma failoveru bazy danych, a konfiguracja B kosztuje 1911,83 euro.

Koyeb (Francja). Szybka droga od kontenera do autoskalowanej usługi HTTPS ze skalowaniem do zera i GPU rozliczane co sekundę, od 2,50 USD za H100. Od wiosny 2026 roku jest częścią Mistral AI, jego GPU klasy H100 są dostępne tylko w Ameryce Północnej, a SLA nie ma poniżej planu Scale za 299 USD miesięcznie.

Northflank (Wielka Brytania). Usługi, zadania cron, bazy danych, środowiska podglądowe i GPU na jednej platformie, która potrafi też wdrażać na twoje własne konto AWS, Google lub Azure. Jego zarządzana chmura to Google Cloud, trzy firmy venture capital mają 52,69% jego udziałów, a SLA nie ma poniżej planu Enterprise.

Chmury GPU

Nebius (Holandia). H100, H200 i B300 na żądanie bez rozmowy z działem sprzedaży, zarządzany Slurm i Kubernetes, darmowy transfer wychodzący do internetu z maszyn wirtualnych (transfer z Object Storage jest płatny), darmowe publiczne adresy IP i siedem szczegółowych postmortemów. Ceny GPU rosły w 2026 roku dwukrotnie, w swoich regionach Nebius nie dokumentuje żadnych stref, a umowa pozwala mu odmówić usługi na żądanie, gdy brakuje pojemności.

Nscale (Wielka Brytania). Działające lokalizacje GPU w Norwegii, Islandii i Portugalii (duża część zakontraktowanej mocy jest w USA, w tym dzierżawiona lokalizacja w Ward County w Teksasie) i zgodne z OpenAI API modeli, które każdy z kontem Google i kartą płatniczą może doładować od 5 USD. GPU wymagają umowy na zarezerwowaną moc bez publicznej ceny, a według jego własnego formularza S-1 Nscale wciąż jest „w trakcie uzyskiwania” ISO 27001 i SOC 2.

Poza serią: Fluidstack

Fluidstack buduje duże klastry GPU dla firm AI na podstawie negocjowanych umów. Jego spółką dominującą w grupie wciąż jest Fluidstack Ltd w Londynie, ale od 4 grudnia 2025 roku za swoją siedzibę uznaje Nowy Jork („Nowe biuro w Midtown Manhattan będzie globalną siedzibą firmy”), a seria obejmuje tylko dostawców z siedzibą w Europie. Jego strona nie prowadzi do żadnego produktu, cennika ani rejestracji, a warunki mówią, że zamówienia składa się „na podstawie wspólnie uzgodnionego statement of work lub zamówienia zakupu”.

Zanim się przeniesiesz: co sprawdzić

  1. Zrób test eksportu. Skopiuj z dostawcy obraz dysku, zrzut bazy danych i bucket, i zmierz, ile to trwa. API Hetznera nie ma endpointu do pobierania obrazu, więc dyski trzeba kopiować ręcznie. Zapytaj, czy umowa ma klauzulę o zmianie dostawcy zgodną z aktem o danych: STACKIT, UpCloud, Exoscale, Gcore, Leaseweb i Aruba Cloud ją mają, a Exoscale i Clever Cloud mogą odstąpić od opłat za transfer wychodzący przy odejściu, choć warunki Exoscale przewidują też opłatę za odzyskanie danych w wysokości do 0,12 euro za GB.
  2. Wyceń osobno transfer wychodzący i IPv4. Transfer wychodzący ponad darmowy limit kosztuje 80,30 euro za TB w AWS i 100 euro w Evroc, a w STACKIT nic. Ceny IPv4 się zmieniają: OVHcloud zaczął naliczać je osobno dla instancji Gen3 1 października 2026 roku, Scaleway podniósł je o 25% w czerwcu, a Evroc bierze 7,30 euro miesięcznie za adres.
  3. Czytaj zasady roszczeń w SLA, a nie jego procent. Kto uruchamia zegar, ile masz dni, jakie dowody musisz wysłać, jaki jest pułap i czy dostaniesz pieniądze, czy kredyt.
  4. Sprawdź domyślne limity i weryfikację, zanim wyznaczysz datę migracji. Załóż konto z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, poproś o limit na docelowy rozmiar i uzyskaj go na piśmie.
  5. Dowiedz się, gdzie stoi węzeł standby bazy danych. Zapytaj o lokalizację, o to, czy replikacja jest synchroniczna, i o czas failoveru. IONOS, STACKIT i Nebius nie dokumentują wszystkich trzech.
  6. Przeczytaj historię strony statusu dostawcy. Zwróć uwagę, jak daleko sięga: około tygodnia na stronie głównej Hetznera, dwa tygodnie w Evroc, 60 dni w Infomaniak, żadnej historii w publicznym API Leasewebu i brak publicznej strony statusu w Aruba Cloud, wobec historii UpCloud sięgającej 2015 roku. Sprawdź, czy incydenty w jednej strefie przenoszą się na inne.
  7. Sprawdź każdą cenę jeszcze raz w dniu decyzji. Ceny w 2026 roku zmieniały się często. Serwery chmurowe Hetznera podrożały 1 kwietnia o 30 do 37%, a 15 czerwca, dla nowych zamówień i zmian rozmiaru, o 38 do 192%. OVHcloud zmieniał ceny w kwietniu i październiku, Scaleway w czerwcu, Nebius w czerwcu i październiku, Elastx o 10% w lipcu, a UpCloud zapowiedział nowe ceny H100 i B200 od 20 października. Wyprzedzenie, z jakim zapowiadane są zmiany, waha się od trzech dni, na które pozwala umowa Nebiusa, do trzech miesięcy, które w praktyce dał Elastx, choć warunki Elastx nie określają żadnego.
  8. Sprawdź, z kim faktycznie zawierasz umowę. Podmiot, jego kraj i jego podprzetwarzający. Dokumenty Koyeba wciąż wskazują wykreśloną spółkę. Upsun wymienia amerykańskich podprzetwarzających w każdym regionie. Nie znaleźliśmy DPA ani listy podprzetwarzających Northflanka, którego strona z podprzetwarzającymi w centrum zaufania się nie wyświetlała. Warunki CloudSigma dla Frankfurtu wskazują niemiecką spółkę zależną, która w październiku 2025 roku została połączona z enthus.

Źródła

Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.

Hetzner

OVHcloud

Scaleway

IONOS Cloud

STACKIT

UpCloud

Exoscale

T Cloud Public (dawniej Open Telekom Cloud)

Infomaniak

Gcore

Leaseweb

Aruba Cloud

Elastx

Cleura

Cyso Cloud

CloudSigma

plusserver

Evroc

Clever Cloud

Upsun

Koyeb

Northflank

Nebius

Nscale

Fluidstack

AWS i Azure

Oferty suwerenne i ramy UE

Dane i chmura

Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem

Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.

Najpierw wyślemy link potwierdzający. Możesz się wypisać w każdej chwili. Polityka prywatności