• Tallinn03:02
  • Ljubljana02:02
  • Novi Sad02:02

Tekst: Kristijan Sekereš

Clever Cloud w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Szafy serwerowe w centrum danych

Clever Cloud to platforma jako usługa (PaaS) z Nantes: wdrażasz z gita albo z Dockerfile, obok zarządzanych PostgreSQL, MySQL, Redisa, MongoDB i pamięci w stylu S3. CLEVER CLOUD SAS to prywatna spółka kierowana przez współzałożyciela Quentina Adama, a jej główny region, Paryż, działa na własnych serwerach. Zastępuje Elastic Beanstalk, App Runner albo Azure App Service razem z RDS, ElastiCache i S3, ale nie flotę EC2: nie ma maszyn wirtualnych, wolumenów blokowych ani GPU. Wsparcie jest w cenie dla wszystkich, kary z SLA są wypłacane w euro, a sześć publicznych postmortemów nazywa przyczyny, wśród nich błędy projektowe samego Clever Cloud. Z drugiej strony baza danych to jedna maszyna, dopóki dział sprzedaży albo wsparcie nie skonfiguruje repliki, failover jest ręczny, awarie w jednej części Paryża wielokrotnie rozlewały się na cały region, a nasza konfiguracja produkcyjna kosztuje 1166,46 euro miesięcznie, więcej niż w AWS, z bazą danych na jednym węźle.

Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Clever Cloud, jego warunkach prawnych, API cen i stref, na stronie statusu, w postmortemach, certyfikatach, francuskim rejestrze spółek i relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.

W skrócie

Clever Cloud
Siedziba i kontrolaNantes. CLEVER CLOUD SAS, prywatna, kierowana przez współzałożyciela Quentina Adama. Bez spółki dominującej; znani inwestorzy zewnętrzni weszli w małych rundach mniejszościowych w latach od 2011 do 2019. Kontrola założyciela prawdopodobna, niepotwierdzona
Regiony i strefyDwanaście publicznych stref: trzy w Paryżu (jedna na Scaleway), dwie w Roubaix, Gravelines, północna Francja, Warszawa, Londyn, Montreal, Singapur, Sydney. „Gouv” (Cloud Temple) i „Middle East” (Oracle, Dubaj) na życzenie. Brak regionu w Niemczech. Wybierasz region, nigdy centrum danych
Konfiguracja A (na start)79,13 euro miesięcznie w Paryżu, na instancji aplikacji z 4 vCPU i 4 GB
Konfiguracja B (produkcyjna)1166,46 euro jako odpowiednik na platformie, 1231,35 euro z najtańszym control plane Kubernetesa. Pominięte: pamięć blokowa, wysoka dostępność bazy danych (pojedynczy węzeł) i publiczny IPv4 dla każdej instancji
Transfer wychodzącyW danych cenowych nie ma pozycji z opłatą za ruch aplikacji, choć żadna strona nie mówi wprost, że jest darmowy. Pamięć obiektowa (Cellar): 0,09 euro za GB do 10 TB miesięcznie
SLA mocy obliczeniowejJedno SLA dla całej platformy, 99,9% rocznie; kara w euro, z pułapem 10% opłat z poprzednich 12 miesięcy. 99,99% z płatną opcją Premium. Nie znaleźliśmy SLA dla Kubernetesa
Wsparcie w cenieDla wszystkich: e-mail i zgłoszenia w dni robocze od 9:00 do 18:00 CEST; bez gwarantowanego czasu odpowiedzi
Kto może się zarejestrowaćKażdy, przez e-mail albo GitHub, z darmowymi kredytami i bez karty. Clever Cloud może według własnego uznania poprosić o kartę i dane tożsamości

Co można zbudować

Jednostką jest aplikacja, budowana z git push w instancje, z których każda działa we własnej maszynie wirtualnej, z dodatkami podłączanymi przez zmienne środowiskowe. Status to ogólna dostępność, chyba że zaznaczono inaczej.

Czego potrzebujeszClever CloudAWSAzure
Platforma aplikacyjnaaplikacje w 18 środowiskach uruchomieniowych (Java, .NET, Node.js i Bun, PHP, Python, Ruby, Go, Rust, Elixir, strony statyczne i inne), autoskalowanie poziome i pionoweElastic Beanstalk, App RunnerApp Service
Konteneryśrodowisko Docker: buduje Dockerfile z gita; bez wypychania obrazówApp Runner, ECSContainer Apps
Maszyny wirtualne, bare metal, GPUbrak w ofercieEC2Virtual Machines
PamięćCellar (API S3, na Ceph); FS Bucket, sieciowy system plików montowany w aplikacji; brak pamięci blokowej dla aplikacjiS3, EFS, EBSBlob Storage, Azure Files, Managed Disks
Relacyjne bazy danychPostgreSQL od 14 do 18, MySQL; repliki tylko przez dział sprzedaży albo wsparcieRDSAzure Database for PostgreSQL i MySQL
Inne usługi danychRedis, MongoDB, Elastic Stack; Materia KV (beta, protokół Redis na FoundationDB)ElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, DynamoDBAzure Cache for Redis, Cosmos DB
KomunikatyApache Pulsar (plan oznaczony w API jako „beta”); brak Kafki, brak kolejki w stylu SQSMSK, SQS, SNSEvent Hubs, Service Bus
KubernetesClever Kubernetes Engine (CKE), publiczna beta od 27 kwietnia 2026EKSAKS
FunkcjeClever Functions (WebAssembly), prywatna wersja zapoznawczaLambdaFunctions
SiećNetwork Groups (sieć mesh WireGuard między aplikacjami a dodatkami); współdzielone load balancery w cenie; dedykowane load balancery, stały adres IP dla ruchu wychodzącego i VPN na wycenęVPC, ELB, NAT gateway, VPNVNet, Load Balancer, NAT Gateway, VPN Gateway
BezpieczeństwoClever KMS (wersja zapoznawcza, API zgodne z Vault, dostęp na wniosek); IAM z czterema stałymi rolamiKMS, Secrets Manager, IAMKey Vault, Entra ID
Tożsamość, API, monitoringdodatek Keycloak; zarządzanie API Otoroshi; metryki Grafana i log drainsCognito, API Gateway, CloudWatchEntra External ID, API Management, Azure Monitor
Kopie zapasowecodzienne kopie zapasowe baz danych przechowywane przez 7 dni, za darmo; odtwarzanie do punktu w czasie na wniosekAWS BackupAzure Backup

Całkowicie brakuje maszyn wirtualnych, bare metal, GPU, pamięci blokowej dla aplikacji, rejestru kontenerów, kontenerów serverless ze skalowaniem do zera, Kafki, DNS, CDN, samoobsługowego load balancera ze stałym adresem IP, udokumentowanego produktu do ochrony przed DDoS lub WAF i szczegółowego IAM. W grudniu 2025 roku zapowiedziano na 2026 rok „ofertę Infrastructure-as-a-Service (IaaS)”; 16 października 2026 roku nie miała strony w dokumentacji ani produktu w API.

Cztery pozycje konfiguracji B nie mają odpowiednika. Aplikacje „działają na efemerycznych systemach plików”, więc nie ma pamięci blokowej do kupienia; nie ma publicznego IPv4 dla każdej instancji, bo ruch przychodzi przez współdzielone load balancery; dedykowany load balancer jest tylko na wycenę; a baza danych nie ma samoobsługowego węzła standby. Nie istnieje też rozmiar z 4 vCPU i 16 GB: najmniejszy rozmiar z 16 GB ma 8 vCPU.

Zarządzany PostgreSQL nie daje superużytkownika, rozszerzeń, konfiguracji serwera ani dodatkowych baz danych. Łatki bezpieczeństwa nie są nakładane w miejscu: klient uruchamia migrację, w czasie której „twoja baza danych będzie tylko do odczytu”, a „nazwa hosta i nazwa bazy danych zostaną automatycznie zmienione”. W Cellar „Przyznanie dostępu do dodatku Cellar daje pełny dostęp do wszystkich twoich bucketów”, a reguły cyklu życia i replikacja nie są udokumentowane.

Narzędzia są własne Clever Cloud i otwarte: REST API z dokumentacją OpenAPI, CLI Clever Tools (5.2, 15 października 2026 roku) i utrzymywany przez firmę provider Terraform i OpenTofu (3.0.0, 15 października 2026 roku). Endpointy cen, stref i produktów odpowiadają bez logowania.

Ile to kosztuje

Ceny katalogowe Clever Cloud w euro bez VAT, z jego publicznego API cen, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, w Paryżu (par, jedyna strefa, która sprzedaje wszystkie dodatki), przy 730 godzinach w miesiącu; własne kwoty miesięczne Clever Cloud zakładają 720 godzin.

Rozmiary aplikacji sięgają od XS (1 vCPU, 1 GB, 16,22 euro miesięcznie) do 3XL (16 vCPU, 32 GB, 648,89 euro), a cena idzie za pamięcią: M z 4 vCPU i 4 GB kosztuje 77,06 euro, a XL z 8 vCPU i 16 GB 308,22 euro, więc godzina vCPU w XL kosztuje dwa razy więcej. Nie podano, czy vCPU są dedykowane, czy współdzielone.

Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.

PozycjaWybórEuro miesięcznie
AplikacjaM, 4 vCPU, 4 GB: S ma tylko 2 GB77,06
Dysk 40 GBbrak odpowiednika; FS Bucket dodałby 66,92niewyceniony
Publiczny IPv4nie da się kupić; współdzielony load balancer w cenie0,00
1 TB transferu wychodzącegobrak pozycji z opłatą0,00
100 GB pamięci obiektowejCellar, pierwsze 100 MB za darmo2,07
Suma79,13

AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, ale sam 1 TB transferu wychodzącego to 81,00 USD ze 125,95 USD w AWS: Clever Cloud wygrywa tylko dlatego, że tego ruchu nie ma na jego rachunku.

Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.

PozycjaWybórEuro miesięcznie
3 aplikacjeXL, 8 vCPU, 16 GB: żaden rozmiar z 4 vCPU nie ma 16 GB924,67
3 publiczne IPv4nie da się kupić0,00
300 GB pamięci blokowejbrak odpowiednika; FS Bucket dodałby 501,71niewyceniona
Load balancerwspółdzielony, w cenie0,00
PostgreSQLL_BIG, 6 vCPU, 8 GB, 120 GB, pojedynczy węzeł221,03
1 TB pamięci obiektowejCellar; brak opłat za żądania w cenniku20,76
2 TB transferu wychodzącegobrak pozycji z opłatą0,00
Suma dla platformy1166,46
Control plane KubernetesaCKE ALL_IN_ONE S, jedna maszyna wirtualna z 8 vCPU i 12 GB, która jest też węzłem roboczym; beta, bez SLA64,89
Suma z Kubernetesem1231,35

AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5, w obu przypadkach z węzłem standby bazy danych w drugiej strefie. Suma dla platformy w Clever Cloud jest o 8% wyższa niż w AWS i o 7% wyższa niż w Azure, a z pozycją Kubernetesa o 14% wyższa niż w AWS. Różnicę robi moc obliczeniowa: 924,67 euro za trzy instancje XL wobec około 471,89 euro za trzy m7i.xlarge w AWS. Baza danych i transfer wychodzący działają w drugą stronę: AWS liczy 320,13 USD za bazę danych HA i 171,00 USD za 2 TB transferu wychodzącego.

Trzy warianty. Replika bazy danych, jeśli byłaby rozliczana jako druga L_BIG (nie udokumentowano tego), daje 1452,38 euro z najtańszym control plane. Control plane rozłożony na trzy paryskie lokalizacje kosztuje 200,75 euro zamiast 64,89 euro. Uruchomienie aplikacji jako węzłów roboczych Kubernetesa obniża sumę do 562,18 euro, bo moc w CKE kosztuje mniej więcej czterokrotnie mniej za vCPU i GB; ale CKE to beta bez SLA, a jego wolumeny i load balancery „zostaną dodane do twojej faktury, zanim platforma osiągnie ogólną dostępność”.

Transfer wychodzący i IPv4. 29 pozycji z opłatą w API cen obejmuje Cellar, FS Bucket, Pulsar, Kubernetes i Heptapod, a dokumentacja faktur wymienia opłaty za ruch wychodzący tylko dla Cellar i Pulsar. Żadna strona nie mówi wprost, że transfer wychodzący z aplikacji jest darmowy, a nie znaleźliśmy klauzuli fair use: traktuj to zero jako niepotwierdzone (po stawce Cellar 2 TB kosztowałyby 180,00 euro). Transfer wychodzący z Cellar kosztuje 0,09 euro za GB do 10 TB miesięcznie, a powyżej 0,07 euro. IPv4 nie jest w sprzedaży: stałe adresy przychodzące i wychodzące dostajesz z dedykowanym load balancerem albo usługą Unique IP, obie na wycenę.

Pamięć i bazy danych. Cellar nie ma opłat za żądania; FS Bucket kosztuje 1,65 euro za GB miesięcznie. MySQL jest droższy niż PostgreSQL: L_BIG kosztuje 263,61 euro wobec 221,03. Darmowe plany baz danych DEV działają na współdzielonych klastrach, bez kopii zapasowych i bez SLA.

Rozliczenia. Zużycie jest liczone co sekundę, a konto jest przedpłacone: zasilasz je co miesiąc kwotą zwykłego zużycia, korygowaną potem. Granice autoskalowania ustalają dla każdej aplikacji „maksymalną cenę, jaką chcesz ponieść”; nie znaleźliśmy pułapu wydatków na poziomie konta ani alertów budżetowych. „Up Program” oferuje startupom „do 10 000 € w kredytach w chmurze w pierwszym roku”.

Zmiany cen. Warunki wymagają powiadomienia e-mailem z wyprzedzeniem „co najmniej trzydziestu (30) dni”, a klient może wypowiedzieć umowę bez kary, zanim zmiana wejdzie w życie. Jedna zmiana w ostatnich 24 miesiącach: Keycloak as a Service podrożeje 1 listopada 2026 roku do 47 euro miesięcznie ze 100 aktywnymi użytkownikami w cenie, z minimum 37,25 euro, co ogłoszono 6 października 2026 roku. Pulsar dostanie „zaktualizowany cennik” przy ogólnej dostępności. Nie znaleźliśmy zmian cen aplikacji ani baz danych, choć nie ma datowanej historii cen, która by to potwierdzała.

Niezawodność

Czym jest strefa. Klienci wybierają region; rozmieszczenie w jego obrębie należy do orkiestratora. Clever Cloud przeszedł w Paryżu pod koniec 2025 roku „z 3 do 5 centrów danych”, a jego strona o infrastrukturze wymienia pięć: Greendata Nanterre, Telehouse TH2 i TH3, Etix Everywhere Vélizy i nLighten Aubervilliers. Strona statusu i postmortem z września 2026 roku mówią o dwóch strefach dostępności w Paryżu („Dwie AZ mieszczą uzupełniające się połowy kilku naszych klastrów”), a dokumentacja Kubernetesa wciąż mówi o „3 centrach danych”. Strony samego Clever Cloud nie rozstrzygają, ile domen awarii ma Paryż. Pozostałe regiony to, na ile pokazuje strona o infrastrukturze, pojedyncze lokalizacje, a wszystkie zależą od control plane w Paryżu.

Węzeł standby bazy danych. Dodatek PostgreSQL albo MySQL to jedna maszyna wirtualna na jednym hiperwizorze, bez węzła standby. Do dwóch replik tylko do odczytu można umieścić „w innej strefie dostępności (AZ) lub regionie, jeśli zostanie to zgłoszone”, ale konfiguruje je tylko dział sprzedaży albo wsparcie, nie podano, czy replikacja jest synchroniczna, a failover jest ręczny: promujesz replikę na węzeł główny i ponownie podłączasz aplikacje. Strona Replication samego Clever Cloud mówi, że po awarii centrum danych przełączenie „może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin”. AWS i Azure utrzymują synchroniczny węzeł standby w innej strefie i przełączają się w czasie od 60 do 120 sekund.

Niektóre elementy są rozproszone z założenia: Materia KV i KMS zapisują synchronicznie do trzech paryskich centrów danych, kopie zapasowe baz danych mają „trzy kopie rozproszone między centrami danych w regionie PAR”, a control plane CKE z trzema lub więcej replikami jest „rozłożony na trzy lokalizacje”. Nie udokumentowano, czy instancje aplikacji są domyślnie rozkładane między centra danych.

Awarie hiperwizorów. Od 19 września 2024 roku do 16 października 2026 roku strona statusu ma 52 wpisy o hiperwizorze, który uległ awarii, zawiesił się albo był nieosiągalny, mniej więcej połowa z nich w Paryżu. Wpis z 4 września 2026 roku brzmi: „Dodatki i usługi hostowane na tym węźle są obecnie nieosiągalne”. Bez automatycznego failoveru każdy taki wpis oznacza niedostępność jednoinstancyjnych baz danych na tym hoście.

SLA. Ogólne warunki (ostatnio zaktualizowane 29 sierpnia 2024 roku) obiecują „średni wskaźnik dostępności Platformy na poziomie 99,9% rocznie”: jedna liczba dla całej platformy, bez SLA dla poszczególnych usług.

  • Niedostępność liczy się tylko przy „Incydencie Krytycznym lub Incydencie Poważnym z przyczyny leżącej po stronie Clever Cloud”; prace serwisowe zapowiedziane z dziesięciodniowym wyprzedzeniem są wyłączone.
  • Kara to udział minut niedostępności, razy dwa, razy opłaty z poprzednich 12 miesięcy, z pułapem 10% tych opłat, i jest wypłacana w euro. 4-godzinna awaria w 30-dniowym miesiącu przy 12 000 euro rocznie daje 133 euro. Po osiągnięciu pułapu klient może natychmiast wypowiedzieć umowę.
  • To jedyna forma rekompensaty: klient dokumentuje dowody i zgłasza roszczenie „nie później niż dwa (2) miesiące po zakończeniu niedostępności”.
  • Premium podnosi cel do 99,99% rocznie i, jeśli platforma nie zostanie przywrócona w ramach 2-godzinnego celu czasu rozwiązania, płaci „50-krotność kwoty podlegającej rozliczeniu” za objęte usługi w czasie awarii, z pułapem jednego miesiąca zużycia.
  • Nie znaleźliśmy SLA dla CKE, a plany DEV nie mają go wcale. Odpowiedzialność jest ograniczona do opłat z 12 miesięcy, a „Klient ponosi wyłączną odpowiedzialność za swoją politykę kopii zapasowych i redundancję swoich usług”.

AWS obiecuje 99,99% dla EC2 w wielu strefach i 99,95% dla instancji RDS Multi-AZ; Azure daje 99,99% dla maszyn wirtualnych w wielu strefach i dla strefowo redundantnego PostgreSQL. Ich kredyty pomniejszają przyszłe rachunki; niższy cel Clever Cloud jest poparty gotówką.

Strona statusu i incydenty. clevercloudstatus.com ma historię sięgającą co najmniej maja 2022 roku, a sześć postmortemów od sierpnia 2024 roku wprost nazywa przyczyny.

DataZakres i czas trwaniaPrzyczyna
22 listopada 2024timeouty w całym Paryżu przez kilka minut po 1-minutowym przecięciu światłowodu„Część tras sieciowych była wciąż nieaktualna i próbowała korzystać z martwych łączy”
3 marca 2025jedna paryska strefa straciła zasilanie na około 5 sekund; platforma była niestabilna do około 17:20 CET, dodatki wróciły o 19:35 CET; wdrożenia w pozostałych strefach się nie udawały; bez utraty danychprzerwa w zasilaniu podczas testu UPS operatora, potem routing, presja pamięci i blokady w orkiestratorze
9 października 2025utrata krytycznych usług w Paryżuawaria chłodzenia w jednym centrum danych; presja pamięci wprowadziła w ten sam stan kolejny hiperwizor
19 marca 2026usługi, wdrożenia i obserwowalność w Paryżu, od 15:50 do 18:10 UTCskok zużycia pamięci na około 15 hiperwizorach, wzmocniony przez „efekt progowy algorytmu rozmieszczania”
27 sierpnia 2026publiczne load balancery niedostępne „we wszystkich publicznych regionach” przez maksymalnie 19 minutnazwa domeny z ukośnikiem na końcu wywróciła Sōzu; konfiguracja „rozeszła się do wszystkich publicznych regionów naraz, bez etapu kanarkowego”
22 września 2026Cellar, Console, API, wdrożenia i „niektóre zarządzane bazy danych” z pogorszonym działaniem, od 10:06 do 11:41 CESTsporadyczna usterka łącza między dwiema paryskimi strefami
15 października 2026DDoS na paryską infrastrukturę z „ograniczonym wpływem na sieć”; nadal obserwowany 16 październikaDDoS

Ważniejszy od pojedynczego wpisu jest wzorzec: chwilowy zanik zasilania, awaria chłodzenia, skok zużycia pamięci i jedno niestabilne łącze za każdym razem wykraczały poza element, który zawiódł, co przyznają same postmortemy.

Wsparcie

PlanCena bez VATCelGodziny
Standardw cenie, także dla użytkowników niepłacącychbrak gwarancji; odpowiedź na e-mail „w ciągu kilku godzin, a w najgorszym razie dwóch dni roboczych”Ticket Center od 9:00 do 18:00 CEST w dni robocze
Premium1,8 raza miesięczne zużycie plus 490 euro miesięcznie, zobowiązanie na 12 miesięcykrytyczne lub poważne: interwencja w ciągu 15 minut i rozwiązanie w ciągu 2 godzin, o każdej porze; drobne: 1 godzina i 4 godziny w godzinach pracyo każdej porze, krytyczne incydenty zgłaszane telefonicznie
Opcja HDS200 euro miesięcznie plus 1,4 raza stawka standardowa

Wsparcie jest „prowadzone przez własne zespoły Clever Cloud we Francji”; telefon jest dostępny tylko z wykupioną opcją. Premium jest drogie: przy miesięcznym rachunku 1000 euro kosztuje 2290 euro, z czego 1290 to dopłata, a dwie strony Clever Cloud podają sprzecznie, czy mnożnik obejmuje całe zużycie, czy tylko „środowiska produkcyjne”. AWS Business Support+ wychodzi dla konfiguracji B na około 99 do 109 USD miesięcznie, a Azure Standard z godzinnym celem kosztuje 100 USD. Premium dodaje jednak cel czasu rozwiązania.

Nie znaleźliśmy żadnej niezależnej relacji o jakości wsparcia z ostatnich 24 miesięcy, ani pozytywnej, ani negatywnej.

Zakładanie konta

Do rejestracji wystarczy adres e-mail albo konto GitHub, a „dostaniesz darmowe kredyty, żeby wypróbować Clever Cloud bez karty płatniczej”, w nieokreślonej kwocie. Utworzenie dodatku wymaga podania miasta i kodu pocztowego konta. Zgodnie z ogólnymi warunkami (6.3) Clever Cloud „może poprosić Klienta o podanie ważnego środka płatności” i danych tożsamości „według własnego uznania” i może zawiesić dostęp, dopóki ich nie dostanie. Warunki są skierowane do „profesjonalnych deweloperów i podmiotów gospodarczych”.

Nie ma ogólnej strony z limitami. Udokumentowane limity to 40 instancji na aplikację oraz 16 vCPU i 32 GB na instancję. Kubernetes trzeba włączyć w Labs, z nieopublikowanym domyślnym limitem, podwyższanym przez dział sprzedaży albo wsparcie.

Konfiguracja B pierwszego dnia: aplikacje i dodatek PostgreSQL da się utworzyć, na ile pokazują dokumenty; replika bazy danych albo stały adres IP wymaga wniosku. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B.

Clever Cloud może zawiesić usługi przy naruszeniu „lub uzasadnionym podejrzeniu naruszenia”, z powiadomieniem e-mailem i możliwością „przedstawienia swoich uwag”, a „bez powiadomienia”, gdy płatność jest opóźniona o ponad 30 dni. Może wypowiedzieć umowę z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Nie znaleźliśmy relacji z pierwszej ręki o weryfikacji przy rejestracji ani o zawieszeniach.

Zgodność i ochrona danych

RamyStatus
ISO/IEC 27001:2022Widzieliśmy certyfikat: Bureau Veritas, FR086307, ważny do 14 marca 2027, zakres „Cloud Platform as a Service, publiczna i prywatna”. Jego lista lokalizacji jest starsza niż obecne paryskie lokalizacje: wymienia Databank Vélizy, Equinix PA3 i obiekt Oracle w Dżuddzie, a nie Telehouse TH3 ani Etix
HDS v2 (francuskie dane medyczne)Widzieliśmy certyfikat: Bureau Veritas, FR094504-1, ważny do 19 grudnia 2027, wszystkie sześć rodzajów działalności HDS. Lokalizacje: Nantes, nLighten Aubervilliers, Telehouse TH2, OVH Roubaix i Gravelines; bez Green Data Nanterre, Telehouse TH3, Etix Vélizy i Scaleway
SecNumCloudBrak kwalifikacji. Clever Cloud mówi, że „jest obecnie w trakcie kwalifikacji SecNumCloud na własnej infrastrukturze”, i oferuje platformę w strefie „Gouv” na kwalifikowanej infrastrukturze Cloud Temple. Katalog ANSSI z października 2026 nie ma wpisu Clever Cloud, podobnie jak lista ANSSI dostawców SecNumCloud w trakcie kwalifikacji
SOC 2, BSI C5, PCI DSS, ISO 27017 i 27018Nie znaleźliśmy; PCI DSS i inne odznaki na stronie o infrastrukturze należą do operatorów centrów danych

Strona Security wymienia „Uznane certyfikaty: ISO 27001:2022, HDS, SecNumCloud”, jakby firma miała wszystkie trzy, a ta sama strona mówi, że Clever Cloud „jest w trakcie uzyskiwania certyfikacji SecNumCloud”.

17 kwietnia 2026 roku Komisja Europejska udzieliła jednego z czterech zamówień w swoim przetargu na chmurę suwerenną (do 180 mln euro w ciągu sześciu lat dla wszystkich czterech) „luksembursko-francuskiemu partnerstwu pod przewodnictwem Post Telecom z OVHCloud i CleverCloud”, z oceną SEAL-3, taką samą jak STACKIT i Scaleway.

DPA używa sformułowań standardowych klauzul umownych UE: podprzetwarzający pochodzą „z uzgodnionej listy”, o zmianach powiadamia się „co najmniej 30 (trzydzieści) dni wcześniej”, a przekazanie danych poza UE wymaga udokumentowanych poleceń albo obowiązku prawnego. Lista podprzetwarzających (wersja 1.6, 1 września 2026 roku) wymienia operatora centrum danych dla każdego regionu i poprawia region Oracle z Arabii Saudyjskiej na Zjednoczone Emiraty Arabskie. Poza infrastrukturą podprzetwarzający z siedzibą w USA to Twilio (wsparcie telefoniczne) i Pipedrive (CRM). Strefę wybierasz dla każdej aplikacji i dodatku; nie ustaliliśmy, czy kopie zapasowe baz danych z regionów spoza Paryża też trafiają do Paryża.

Kto go kontroluje

CLEVER CLOUD SAS (SIREN 524 172 699), założona 2 sierpnia 2010 roku, ma siedzibę w Nantes; jej prezesem jest Quentin Adam. Rejestr podaje zatrudnienie na poziomie od 50 do 99 osób w 2024 roku i pokazuje sprawozdanie finansowe za jeden rok, 2022: przychody 3 694 331 euro i wynik netto 831 977 euro.

Rejestr udziałowców francuskiej SAS nie jest publiczny. Znani inwestorzy zewnętrzni to Kima Ventures, The Family i aniołowie biznesu, w małych rundach mniejszościowych w latach od 2011 do 2019, i nie pojawia się żadna pozaeuropejska spółka dominująca ani znaczący udziałowiec. Kontrola założyciela jest prawdopodobna, ale to nasz wniosek. „Final Sovereignty Clause”, ogłoszona w czerwcu 2026 roku dla „niektórych umów obejmujących usługi krytyczne”, dałaby „wyznaczonemu z góry zaufanemu europejskiemu podmiotowi publicznemu” „prawa potrzebne” do utrzymania usługi po „zmianie właściciela, przejęciu przez podmiot spoza Europy lub poważnej zmianie regulacyjnej”. Samej klauzuli nie czytaliśmy.

Na czyjej infrastrukturze działa każdy region:

RegionInfrastruktura
Paryż (par, parhds)własne serwery Clever Cloud w kolokacji w Green Data, Telehouse, nLighten i Etix
Paryż (scw)Scaleway
Roubaix, Gravelines, North, Warszawa, Montreal, Singapur, SydneyOVHcloud
LondynIONOS
Gouv, na życzenieCloud Temple
Middle East, na życzenieOracle, w Dubaju

Control plane każdego regionu działa w Paryżu. Oprogramowanie jest własne Clever Cloud albo otwarte: jego orkiestrator, load balancer Sōzu, Apache Pulsar, Ceph i FoundationDB; nie znaleźliśmy w nim technologii hiperskalerów. Clever Cloud mówi, że „podlega wyłącznie prawu francuskiemu i europejskiemu”; Oracle, który prowadzi region Middle East, to firma amerykańska.

Odejście

Ogólne warunki (12.2) pozwalają odchodzącemu klientowi „uzyskać zwolnienie z opłat za ruch wychodzący, składając wniosek do wsparcia Clever Cloud co najmniej 30 dni kalendarzowych przed rozwiązaniem Umowy”. Bez tego 10 TB z Cellar kosztuje 900 euro. Pomoc w uzyskaniu kopii „w otwartym formacie” może być płatna, a wszystkie dane „mogą zostać trwale usunięte” po zakończeniu umowy. Jeśli umowę rozwiązuje Clever Cloud, z innego powodu niż brak płatności albo treści niezgodne z prawem, dostajesz darmową kopię w ciągu 30 dni.

Kod odchodzi łatwo: git jest mechanizmem wdrażania, a Dockerfile zbuduje się wszędzie. Bazy danych to standardowe silniki z kopiami zapasowymi do pobrania, a Cellar obsługuje S3. Nie udokumentowano zarządzanego eksportu ani replikacji na zewnątrz, więc przeniesienie działającej bazy danych oznacza zrzut i odtworzenie z przestojem albo replikację, którą zbudujesz sam.

Praca jest w konfiguracji. Ustawienia budowania i uruchamiania żyją w zmiennych środowiskowych CC_*, hookach budowania i folderze clevercloud/, a żadne z nich nie jest Procfile, buildpackiem ani standardem kontenerowym; dodatki docierają do aplikacji przez wstrzykiwane zmienne. Network Groups, Materia, Clever KMS i zasoby Terraform są własne Clever Cloud, choć Materia KV obsługuje protokół Redis, a KMS ma API zgodne z Vault. Clever Cloud nazywa CKE „waniliowym” Kubernetesem; jego grupy węzłów i operator są własne, a nie znaleźliśmy wpisu o zgodności z CNCF.

Co piszą użytkownicy

Niezależnych relacji z pierwszej ręki z ostatnich 24 miesięcy jest bardzo mało: wątek na Reddicie z prośbą o opinie o Clever Cloud w produkcji (r/nextjs, grudzień 2025) nie dostał o nim żadnej odpowiedzi, a wątek na Elixir Forum zauważa, że jest o nich „bardzo mało informacji”. Jedyna relacja z produkcji, jaką znaleźliśmy (r/Startups_EU, sierpień 2026), nazywa platformę „bardzo stabilną, przez rok nie otworzyłem ani jednego zgłoszenia”, ale mówi, że klienci korporacyjni, którzy pytają o „kopie zapasowe i automatyczne failovery jak u hiperskalerów”, trafiają na ograniczenia. Dokumentacja Clever Cloud potwierdza te ograniczenia; historia statusu opisana wyżej każe brać „bardzo stabilną” z zastrzeżeniem.

Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej

Clever Cloud pasuje zespołom, które uruchamiają aplikacje internetowe i API w popularnych środowiskach uruchomieniowych i chcą wdrożeń w stylu Heroku z zarządzanymi PostgreSQL, Redisem i S3 na podstawie francuskiej umowy i z francuskojęzycznym wsparciem; francuskim projektom z danymi medycznymi, które potrzebują HDS; europejskim podmiotom publicznym kupującym przez umowę Komisji; oraz zespołom, które inaczej płaciłyby hiperskalerowi za wsparcie.

Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz automatycznego failoveru bazy danych albo gwarancji na poziomie strefy; jeśli potrzebujesz maszyn wirtualnych, GPU, wolumenów blokowych albo Kafki; jeśli twoje obciążenie wymaga dużo mocy obliczeniowej, a budżet jest napięty; jeśli potrzebujesz SecNumCloud na własnej platformie Clever Cloud już dziś, a nie przez strefę Cloud Temple; albo jeśli potrzebujesz stałego adresu IP lub dedykowanego load balancera bez rozmowy z działem sprzedaży.

Źródła

Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.

Ceny

Warunki i SLA

Dokumentacja

Status i incydenty

Zgodność

Firma i własność

Relacje użytkowników

Dane i chmura

Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem

Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.

Najpierw wyślemy link potwierdzający. Możesz się wypisać w każdej chwili. Polityka prywatności