Tekst: Kristijan Sekereš
Upsun w 2026 roku: francuska platforma działająca głównie na amerykańskich chmurach

Upsun, do września 2025 roku Platform.sh, to francuska firma działająca na amerykańskich chmurach. Platform.sh SAS w Paryżu jest właścicielem grupy i podpisuje umowy z większością klientów z UE na podstawie prawa francuskiego, ale nie ma żadnych centrów danych: z siedmiu europejskich regionów, które może wybrać nowy projekt, sześć działa na AWS (Dublin, Sztokholm), Google Cloud (Frankfurt, Zurych, Londyn) lub Microsoft Azure (Paryż), a jeden na OVHcloud (Gravelines). Przejście z AWS lub Azure na Upsun zwykle oznacza więc, że pod spodem zostaje AWS, Google albo Azure, a Upsun jest stroną umowy i warstwą platformy.
Upsun sprzedaje platformę deweloperską: wypychasz repozytorium Git, a każda gałąź staje się pełną kopią stosu, łącznie z danymi, z zarządzanymi PostgreSQL, Redisem, OpenSearch, Kafką i innymi usługami, a transfer wychodzący kosztuje 30 euro za TB. Słabe strony mają znaczenie w produkcji. Każda baza danych to pojedynczy kontener bez failoveru, nasza konfiguracja produkcyjna kosztuje 1911,83 euro miesięcznie, prawie dwa razy tyle co w AWS, a domyślne SLA to „uzasadnione handlowo starania” bez kredytów.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Upsuna, jego warunkach prawnych, danych cenowych, API regionów i na stronie statusu, we francuskim rejestrze spółek i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.
W skrócie
| Upsun | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Paryż. Platform.sh SAS, działająca pod marką Upsun, prywatna i finansowana przez venture capital; jej prezesem i CEO jest współzałożyciel Frédéric Plais. Struktura udziałowców nie jest publiczna. Nie ma własnych centrów danych |
| Regiony i strefy | Siedem europejskich regionów otwartych dla nowych projektów: de-2 Frankfurt, ch-1 Zurych i uk-1 Londyn na Google Cloud; eu Dublin i eu-5 Sztokholm na AWS; fr-4 Paryż na Microsoft Azure; fr-3 Gravelines na OVHcloud. Upsun nie definiuje własnych stref i nie dokumentuje, czy projekt obejmuje strefy chmury pod spodem |
| Konfiguracja A (na start) | 242,32 euro miesięcznie w de-2 (Frankfurt) |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 1911,83 euro na współdzielonym CPU, 2202,09 euro na Guaranteed CPU. Upsun nie sprzedaje węzła standby bazy danych, Kubernetesa ani publicznego adresu IPv4 dla każdej instancji, a jego pamięć obiektowa jest dostępna tylko z wnętrza projektu |
| Transfer wychodzący | 10 GB miesięcznie na projekt w cenie, potem 0,03 euro za GB (30 euro za TB). Bez opłat za IP |
| SLA mocy obliczeniowej | „Uzasadnione handlowo starania” na poziomie 99,5%, bez kredytów. 99,9% kosztuje +20% wartości projektu plus wsparcie Advanced, na 12 miesięcy |
| Wsparcie w cenie | Standard, naliczane na każdym rachunku jako +10% wydatków, bez zobowiązania co do czasu odpowiedzi |
| Kto może się zarejestrować | Osoby prywatne, firmy i podmioty sektora publicznego. 15-dniowy okres próbny nie wymaga karty; nie opisano weryfikacji tożsamości |
Co można zbudować
Jeden plik w repozytorium, .upsun/config.yaml, deklaruje aplikacje, usługi, z których korzystają, i trasy; git push buduje je i wdraża jako kontenery, a każda gałąź może stać się „środowiskiem podglądowym” z kopią danych produkcyjnych. Nie ma maszyn wirtualnych, dysków ani sieci do zarządzania. Wersje pochodzą z publicznego rejestru obrazów Upsuna.
| Czego potrzebujesz | Upsun | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Środowisko uruchomieniowe aplikacji | kontenery aplikacji dla PHP, Node.js, Pythona, Ruby, Javy, Go, .NET, Elixira i Rusta; od 27 lipca 2026 także publiczny obraz Docker uruchamiany bez zmian | Elastic Beanstalk, App Runner, ECS Fargate | App Service, Container Apps |
| Maszyny wirtualne, bare metal, GPU | brak. Najbliższy odpowiednik to kontener aplikacji na współdzielonym CPU albo „Guaranteed CPU” (kontener na dedykowanym hoście) | EC2 | Virtual Machines |
| Pamięć blokowa i plikowa | dysk dla każdego kontenera na wolumenach Ceph, replikowany między maszynami wirtualnymi w regionie; współdzielone punkty montowania między aplikacjami | EBS, EFS | Managed Disks, Azure Files |
| Pamięć obiektowa | bucket zgodny z S3 dla każdej aplikacji, dostępny tylko wewnątrz projektu; minimum 512 GB; bez wersjonowania, Object Lock, szyfrowania po stronie serwera, ACL i polityk cyklu życia | S3 (częściowo) | Blob Storage (częściowo) |
| Relacyjne bazy danych | PostgreSQL od 14 do 18, MariaDB od 10.11 do 12.3, Oracle MySQL 8.4; pojedyncza instancja, z opcjonalnymi asynchronicznymi replikami tylko do odczytu | RDS | Azure Database for PostgreSQL i MySQL |
| Inne usługi danych | Redis, Valkey, OpenSearch, Elasticsearch, MongoDB, ClickHouse, Solr, InfluxDB, Memcached, Varnish | ElastiCache, OpenSearch Service, DocumentDB | Azure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB |
| Komunikaty | Kafka od 3.6 do 4.3, RabbitMQ 4.3, jako usługi wewnątrz projektu | MSK, SQS, Amazon MQ | Event Hubs, Service Bus |
| Kubernetes, rejestr kontenerów, funkcje | brak. Najbliżej są „Tasks” (kontenery uruchamiane na żądanie do zakończenia pracy), crony i workery | EKS, ECR, Lambda | AKS, ACR, Functions |
| Sieć i równoważenie obciążenia | wewnętrzna sieć dla każdego projektu, projekty odizolowane od siebie; wbudowany router przed instancjami aplikacji bez osobnej ceny. PrivateLink tylko w starszym produkcie Dedicated | VPC, ELB | VNet, Load Balancer |
| CDN, WAF, DDoS | wbudowane reguły WAF dla całego ruchu; zarządzany CDN Fastly, Fastly WAF i ochrona przed DDoS jako płatne dodatki | CloudFront, WAF, Shield | Front Door, WAF, DDoS Protection |
| Bezpieczeństwo | zmienne środowiskowe z flagą „sensitive”; Vault KMS jako usługa; zespoły, wymuszanie MFA i SSO za dodatkowe 9 euro za użytkownika miesięcznie | Secrets Manager, KMS, IAM | Key Vault, Entra ID |
| Monitoring | 30 dni metryk; APM i profilowanie Blackfire | CloudWatch, X-Ray | Azure Monitor |
| Kopie zapasowe | codzienne kopie zapasowe produkcji, domyślnie przechowywane przez dwa dni; nie da się ich pobrać | AWS Backup | Azure Backup |
Całkowicie brakuje maszyn wirtualnych, bare metal, GPU, zarządzanego Kubernetesa, rejestru kontenerów, funkcji, DNS, publicznej pamięci obiektowej, hostowanych modeli AI i sieci definiowanej przez klienta. Upsun zastępuje warstwę aplikacyjną AWS lub Azure (Beanstalk albo App Service, RDS, ElastiCache, OpenSearch, MSK, Amazon MQ) dla aplikacji internetowych, które pasują do jego modelu Git i kontenerów, a nie chmurę pod spodem, którą wynajmuje.
Kontenery na współdzielonym CPU kończą się na 8 CPU i 17 GB RAM; Guaranteed CPU sięga 64 CPU i 512 GB. CPU i RAM występują w stałych parach, więc nie każdy rozmiar istnieje, a rozszerzenia PostgreSQL to zamknięta lista. Zmiana nazwy usługi w pliku konfiguracyjnym „usuwa wszystkie dane tej usługi”.
Narzędzia to REST API ze specyfikacją OpenAPI dostępną bez logowania, CLI upsun na licencji MIT (v5.14.0, 15 października 2026 roku), serwer MCP oraz integracje z GitHubem, GitLabem i Bitbucketem. Nie znaleźliśmy providera Terraform ani OpenTofu; własna reklama Upsuna przeciwstawia „utrzymywaniu modułów Terraform” podejście, w którym „infrastruktura żyje obok kodu w jednym pliku konfiguracyjnym”.
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe Upsuna w euro bez VAT, ze strony cennika i tabeli cen, na której się opiera, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, w de-2 (Google Cloud, Frankfurt), z CPU i pamięcią liczonymi za 730 godzin. Ceny są takie same w każdym regionie, minus 3% „Green hosting incentive” w sześciu regionach, wśród których nie ma de-2.
Każdy rachunek zawiera opłatę za wsparcie Standard w wysokości +10% wydatków, opłatę za projekt w wysokości 9 euro miesięcznie (z 10 GB transferu wychodzącego i 500 000 żądań w cenie) oraz 10 euro za każdą licencję użytkownika. Rozliczenie jest co sekundę za przydział, a nie za użycie: bezczynny kontener kosztuje tyle samo co zajęty.
Konfiguracja A, na start: aplikacja z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| Aplikacja | profil HIGHER_MEMORY z 2 CPU, 6,1875 GB (profil z 4032 MB to nieco poniżej 4 GB) | 109,34 |
| Dysk | 40 GB | 19,60 |
| Publiczny IPv4 | brak odpowiednika: współdzielona brama regionalna | 0,00 |
| 1 TB transferu wychodzącego | pierwsze 10 GB w cenie | 29,70 |
| 100 GB pamięci obiektowej | minimalny przydział to 512 GB | 42,65 |
| Opłata za projekt i jedna licencja użytkownika | 19,00 | |
| Wsparcie Standard | +10%, obowiązkowe | 22,03 |
| Suma | 242,32 |
AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro. „First Project Incentive” daje po okresie próbnym kredyt do 19 USD miesięcznie; jego warunków nie czytaliśmy.
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego. Tutaj maszyny wirtualne stają się trzema instancjami aplikacji.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| 3 instancje aplikacji, współdzielone CPU | nie ma współdzielonego rozmiaru z 4 CPU i 16 GB; najbliższy większy to 8 CPU i 17 GB na instancję | 1084,83 |
| 3 instancje aplikacji, Guaranteed CPU (wariant) | po 4 CPU i 16 GB, dokładnie, na dedykowanym hoście | 1348,70 |
| 300 GB pamięci blokowej | dysk aplikacji | 147,00 |
| 3 publiczne IPv4 | brak odpowiednika | 0,00 |
| Load balancer | wbudowany router | 0,00 |
| PostgreSQL | Guaranteed CPU, 2 CPU, 8 GB (taniej niż najbliższy rozmiar współdzielony) | 293,20 |
| Pamięć bazy danych | 100 GB | 49,00 |
| Standby PostgreSQL | brak w ofercie: wyceniono pojedynczy węzeł | 0,00 |
| 1 TB pamięci obiektowej | dwa kroki po 512 GB, przydzielone 1024 GB; brak opłaty za żądania w cenniku | 85,30 |
| Control plane Kubernetesa | brak odpowiednika | nie dotyczy |
| 2 TB transferu wychodzącego | pierwsze 10 GB w cenie | 59,70 |
| Opłata za projekt i jedna licencja użytkownika | 19,00 | |
| Wsparcie Standard | +10% | 173,80 (współdzielone) lub 200,19 (Guaranteed) |
| Suma | 1911,83 (współdzielone) lub 2202,09 (Guaranteed CPU) |
AWS bierze za konfigurację B od 985,89 do 1082,61 euro, a Azure od 1017,63 do 1091,88 euro. Upsun kosztuje 1,8 raza tyle co sumy AWS i Azure na instancjach ogólnego przeznaczenia przy współdzielonym CPU i około dwa razy tyle na Guaranteed CPU, a daje mniej: sumy hiperskalerów obejmują węzeł standby bazy danych w innej strefie i control plane Kubernetesa. Nie obejmują za to pracy operacyjnej, którą platforma zdejmuje z zespołu.
Cztery pozycje konfiguracji B nie mają odpowiednika w Upsun: standby PostgreSQL, control plane Kubernetesa, publiczny adres IPv4 dla każdej instancji i publiczna pamięć obiektowa. Traktuj sumę jako najbliższy odpowiednik, a nie porównanie przy porównywalnym zakresie. Suma na współdzielonym CPU kupuje też dwa razy więcej CPU, niż potrzeba, bo żaden mniejszy rozmiar współdzielony nie ma 16 GB.
Poza sumą: żądania ponad 500 000 miesięcznie, pamięć kopii zapasowych, dodatkowy czas budowania i jakiekolwiek środowisko testowe. SLA dostępności dodaje +20% wartości projektu i wymaga wsparcia Advanced za +15% zamiast +10%, oba na 12 miesięcy: z grubsza od +25% do +30% do sum. Upsun nie definiuje „wartości projektu”.
Transfer wychodzący i IPv4. Ponad 10 GB na projekt transfer wychodzący kosztuje 0,03 euro za GB, wobec 80,30 euro za TB w AWS i 77,62 euro w Azure ponad ich darmowe 100 GB. Nie znaleźliśmy klauzuli fair use. 2 TB z konfiguracji B kosztują tu 59,70 euro, a w AWS 171,00 USD. IPv4 nie jest w sprzedaży: każdy region ma współdzielone adresy bram, „stabilne, ale bez gwarancji, że nigdy się nie zmienią”.
Rozliczenia. Co miesiąc, kartą albo przez SEPA, w EUR, GBP, USD, CAD lub AUD. Środowiska podglądowe są wstrzymywane po 15 dniach bezczynności i kosztują wtedy tylko swoją pamięć; środowisk na Guaranteed CPU nie da się wstrzymać. Są alerty rozliczeniowe, ale nie znaleźliśmy twardego limitu wydatków. Nieudana płatność blokuje zmiany zasobów, a warunki pozwalają zawiesić usługi 8 dni po pisemnym powiadomieniu.
Zmiany cen. W ostatnich 24 miesiącach nie znaleźliśmy żadnej. Archiwalne strony cennika z 14 maja 2025 roku i 22 kwietnia 2026 roku pokazują te same kwoty za CPU, pamięć, dysk, transfer wychodzący, opłatę za projekt, licencje i wsparcie co dziś; Guaranteed CPU doszło w międzyczasie, a pamięć obiektowa 23 września 2026 roku. Warunki dopuszczają zmiany cen z 30-dniowym wyprzedzeniem, a jedyną odpowiedzią na nie jest wypowiedzenie umowy.
Niezawodność
Czym jest strefa. Upsun żadnej nie definiuje. Dla współdzielonej infrastruktury, na której działają plany samoobsługowe, dokumentacja podaje „Wiele stref dostępności: nie” i „Wysoka dostępność (HA): nie”. Nic, co Upsun publikuje, nie mówi, czy repliki pamięci i maszyny wirtualne regionu obejmują strefy chmury pod spodem, więc to, czy projekt przetrwa utratę całej strefy, jest nieudokumentowane.
Baza danych. Wpis inżynierski Upsuna z czerwca 2026 roku mówi wprost: „Baza danych działa jako pojedyncza instancja ... Dostajesz jedną MariaDB. Nie uruchamiamy po cichu 3 jej kopii za kulisami”. Pamięć działa na Ceph i jest „replikowana kilkukrotnie na różnych maszynach wirtualnych w regionie”, a gdy maszyna wirtualna ulegnie awarii, „twój kontener przenosi się na sprawną, zwykle w ciągu minuty lub 2”. Repliki do odczytu są asynchroniczne i nie przejmują ruchu przy awarii. W AWS i Azure węzeł standby stoi w innej strefie, replikuje synchronicznie i przejmuje pracę w czasie od 60 do 120 sekund. Między regionami: „Nie robimy automatycznego failoveru”.
Trzywęzłowa wysoka dostępność istnieje tylko w starszym produkcie Dedicated (Upsun Fixed), zamkniętym dla nowych klientów, i nawet tam „Domyślna konfiguracja klastrów Dedicated uruchamia je w jednej strefie dostępności (AZ)”; rozłożenie trzech maszyn na strefy to płatny dodatek.
SLA (Service Specific Terms v1.2, 17 września 2026 roku):
| Poziom | Cena | Kredyty |
|---|---|---|
| Domyślny | w cenie | brak: „uzasadnione handlowo starania” na poziomie 99,5% |
| Advanced, 99,90% | +20% wartości projektu, ze wsparciem Advanced lub Premium, 12 miesięcy | 5% poniżej 99,90%, rosnąco do 50% poniżej 97,00% |
| Premium, 99,99% | +45% wartości projektu, ze wsparciem Advanced lub Premium, 12 miesięcy | 3% poniżej 99,99%, rosnąco do 50% poniżej 97,00% |
- Kredyty to część miesięcznej opłaty za dotknięte środowisko produkcyjne, z pułapem 50%, jako kredyt na przyszłe faktury (gotówka tylko przy rozwiązaniu umowy) i „jedyny i wyłączny środek ochrony”. Poniżej 97% przez trzy kolejne miesiące możesz wypowiedzieć umowę ze zwrotem proporcjonalnej części opłat.
- Control plane („Console, CLI, API control plane, uwierzytelnianie użytkowników”) jest wyłączony, podobnie jak środowiska nieprodukcyjne i wszystko, co „nie jest bezpośrednio przypisywalne Upsun”.
- Roszczenie zgłaszasz zgłoszeniem do wsparcia zatytułowanym „Service Credit Request” przed końcem drugiego miesiąca po incydencie, z „logami żądań dokumentującymi błędy”.
- Odpowiedzialność na podstawie Terms of Service jest ograniczona do opłat zapłaconych w poprzednich 12 miesiącach.
AWS obiecuje 99,99% dla EC2 w dwóch lub więcej strefach i 99,5% dla pojedynczej instancji, z kredytami do 100% i bez opłaty za dodatek; Azure daje 99,99% w wielu strefach. Domyślnie Upsun ma cel 99,5% bez żadnego zabezpieczenia.
Strona statusu i incydenty. status.upsun.com zastąpiła status.platform.sh 24 kwietnia 2026 roku bez starej historii: jej plik incydentów zaczyna się 4 lipca 2026 roku. Starsze incydenty odtworzyliśmy z archiwalnych kopii starego kanału. Z 16 znalezionych incydentów pięć dotyczyło fr-3, regionu na OVHcloud, w tym dwa spowodowane pracami serwisowymi samego OVHcloud.
| Data | Region (chmura) | Co się stało |
|---|---|---|
| 17 kwietnia 2025 | fr-3 (OVHcloud) | Około 2,5 godziny: „Nasz dostawca potwierdził, że problem z urządzeniem sieciowym wpływa na jego zaplanowane prace serwisowe” |
| 23 lutego 2026 | eu i us (AWS) | Około 70 minut problemów z wydajnością w dwóch regionach naraz; Upsun „zidentyfikował i zablokował złośliwy ruch” |
| 4 marca 2026 | de-2 (Google, Frankfurt) | „Awaria regionu DE-2”: „wiele stron produkcyjnych oraz środowisk deweloperskich”, z dostępem przez Git i SSH, przez około sześć godzin, z powodu „problemu z warstwą pamięci, na której opiera się region”. Klastry Dedicated nie zostały dotknięte. Nie znaleźliśmy postmortemu (archiwalny kanał) |
| od 2 do 15 lipca 2026 | fr-3 (OVHcloud) | błędy IO na hostach (incydent), nieudane kopie zapasowe, potem hosty „zrestartowane przez dostawcę infrastruktury w ramach zaplanowanych prac serwisowych w celu instalacji łatek bezpieczeństwa”, około 22 godzin (postmortem) |
| 26 sierpnia 2026 | uk-1 (Google) | Poważna awaria: „Reguła zapory przeznaczona dla hostów wewnętrznych została błędnie zastosowana do bram”, około 30 minut (incydent) |
| 2 września 2026 | eu-5 (AWS) | „Znaczący skok ruchu” przeciążył bramy regionalne: „niedostępność stron we wszystkich środowiskach”, z wpływem na Console i CLI |
Każdy region ma wspólną warstwę pamięci i wspólny zestaw bram, a jedno i drugie zawiodło już naraz dla całego regionu (de-2 w marcu, uk-1 i eu-5 w sierpniu i wrześniu).
Wsparcie
| Plan | Cena | Pilne (P1) | Wysokie (P2) | Normalne (P3) | Okres |
|---|---|---|---|---|---|
| Standard | +10% wydatków, naliczane domyślnie | brak zobowiązania; „uzasadnione handlowo starania”, by odpowiedzieć w ciągu 4 godzin, 24x7 | brak | brak | brak |
| Advanced | +15% wydatków | 1 godzina, 24x7 | 6 godzin | 12 godzin | 12 miesięcy |
| Premium | +19% wydatków | 30 minut, 24x7 | 3 godziny, 24x7 | 8 godzin, 24x7 | 12 miesięcy |
W planie Advanced P2 i P3 obowiązują od poniedziałku do piątku. Cele są „wyłącznie celami czasu odpowiedzi, a nie celami czasu rozwiązania”, a P1 dotyczy tylko działającej produkcji. Wsparcie działa przez internetowy service desk na Zendesku, obsługiwany przez spółki powiązane Upsuna w UE, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Australii; języków nie podano.
Standard nie jest opcjonalny, więc wsparcie nigdy nie jest darmowe. Godzinny cel dla P1 kosztuje 15% wydatków przy 12-miesięcznym zobowiązaniu. W AWS Business Support+ kosztuje 29 USD lub 9% opłat, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, a w Azure Standard 100 USD miesięcznie.
Zakładanie konta
Okres próbny zaczyna się od pierwszej organizacji: 15 dni, bez karty kredytowej, jeden projekt, dwa aktywne środowiska, 4,5 CPU, 12 GB RAM, 20 GB pamięci i bez pamięci obiektowej. Aby kontynuować, zakładasz konto rozliczeniowe (Individual, Company z numerem podatkowym albo Public sector) i dodajesz kartę lub polecenie zapłaty SEPA. Jeśli okres próbny wygaśnie bez płatności, projekty bez kodu są usuwane po jednym dniu, a te z kodem po pięciu.
Nie opisano sprawdzania dokumentów tożsamości. Zasady dopuszczalnego użytkowania pozwalają Upsun „angażować osoby trzecie do weryfikacji tożsamości”, więc jest ona możliwa, ale nie jest standardowym krokiem. Te same zasady zabraniają „kopania kryptowalut, transkodowania filmów lub wideo, widzenia komputerowego w czasie rzeczywistym” bez uprzedniej pisemnej zgody.
Konfiguracja B pierwszego dnia: nie w okresie próbnym. Po opłaceniu udokumentowane limity dotyczą instancji aplikacji, „zwykle od 1 do 8 instancji na środowisko” w zależności od regionu, oraz Guaranteed CPU, które może wymagać zgłoszenia do wsparcia. Żaden inny domyślny limit nie jest opublikowany, więc według naszej lektury tak, choć Guaranteed CPU może wymagać zgłoszenia.
Zawieszenie może być natychmiastowe przy naruszeniu albo gdy zostanie to „w uzasadniony sposób uznane za konieczne”, by zapobiec szkodzie dla platformy, klientów lub infrastruktury pod spodem.
Zgodność i ochrona danych
Centrum zaufania Upsuna ogranicza audyty do regionów na hiperskalerach: „Co roku przechodzimy audyt ISO 27001, SOC 2 Type ΙΙ i PCI DSS Level w zakresie bezpieczeństwa, prywatności i dostępności dla naszych regionów hostowanych w Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform”. OVHcloud nie ma na tej liście.
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Deklarowany. Strony katalogu certyfikatów się u nas nie wyświetlały: zakresu i daty ważności nie widzieliśmy |
| SOC 2 typu 2 | Dostęp ograniczony: raport przekazuje przedstawiciel działu sprzedaży albo opiekun klienta. Obejmuje platformę i Blackfire |
| PCI DSS | Dostęp ograniczony: raport przez zgłoszenie do wsparcia. „Regiony FR-1 i FR-3 są wyłączone z naszej certyfikacji PCI” |
| HDS, SecNumCloud, BSI C5, TISAX, ENS | Niedeklarowane |
Własne certyfikaty chmur pod spodem obejmują ich infrastrukturę, a nie działającą na niej platformę Upsuna.
DPA (v1.2, 17 września 2026 roku) przewiduje standardowe klauzule umowne dla transferów poza EOG i mówi, że Upsun „lub jego Podprzetwarzający może potrzebować przetwarzać Dane Osobowe Klienta poza Europejskim Obszarem Gospodarczym”. Nowi podprzetwarzający są ogłaszani „co najmniej piętnaście (15) dni” wcześniej; możesz zgłosić sprzeciw w ciągu pięciu dni, a jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana po dziesięciu, Upsun „może zacząć korzystać z nowego Podprzetwarzającego”, a tobie zostaje wypowiedzenie umowy w części, której to dotyczy. O naruszeniach powiadamia w ciągu 72 godzin. Przy żądaniu władz Upsun najpierw powiadamia klienta, „chyba że prawo tego zabrania”.
Poza czterema chmurami lista podprzetwarzających wymienia Cloudflare do „bezpieczeństwa aplikacji internetowych, cache CDN, ochrony przed DDoS” (UE i USA, bez oznaczenia jako opcjonalny), Sentry do monitoringu (USA), Zendesk do wsparcia, SendGrid do e-maili (USA, opcjonalny) i Fastly dla opcjonalnego CDN (USA). Nawet projekt w fr-3 na OVHcloud korzysta z podprzetwarzających z siedzibą w USA. Nie podano, czy Cloudflare stoi przed każdym projektem.
Lokalizacja danych to region wybrany dla projektu; poza tym wyborem nie znaleźliśmy umownego zobowiązania do trzymania danych wyłącznie w UE. Upsun publikuje raporty przejrzystości za lata 2020, 2021 i 2023.
Kto go kontroluje
Firma to Platform.sh SAS, działająca pod marką Upsun, zarejestrowana w Paryżu 1 kwietnia 2010 roku; jej prezesem jest współzałożyciel i CEO Frédéric Plais. Opisuje siebie jako firmę „z siedzibą w Paryżu i San Francisco”. Jej Impressum wymienia sześć „spółek zależnych w całości należących” do niej, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, USA, Kanadzie i Australii, więc amerykańska spółka jest spółką zależną francuskiej, a nie jej spółką dominującą.
Ostatnia runda finansowania, jaką znaleźliśmy, to runda serii D o wartości 140 mln USD z czerwca 2022 roku, prowadzona przez Digital+ Partners (Monachium), Morgan Stanley Expansion Capital (San Francisco) i Revaia (Paryż), z ponownym udziałem BGV, Eurazeo, Hi Inov i Partech. Udziały nie są publiczne, więc nie wiadomo, czy któryś inwestor ma pakiet kontrolny. Nie znaleźliśmy przejęcia ani późniejszej rundy.
Od Terms of Service z 3 lipca 2026 roku to, z kim zawierasz umowę, zależy od twojego adresu rozliczeniowego:
| Adres rozliczeniowy | Podmiot | Prawo i sądy |
|---|---|---|
| Francja i każdy inny kraj UE poza Niemcami i Hiszpanią | Platform.sh SAS, Paryż | prawo francuskie, Sąd Gospodarczy w Paryżu |
| Niemcy | Platform.sh GmbH, Kolonia | prawo niemieckie, sądy w Berlinie |
| Hiszpania | Platform.sh PAAS SP, SL, Madryt | prawo hiszpańskie, Madryt |
Według warunków z września 2025 roku każdy klient z UE zawierał umowę z francuską spółką.
Na czyjej infrastrukturze działa każdy region, według publicznego API regionów Upsuna:
| Region | Lokalizacja | Chmura i jej region | Otwarty dla nowych projektów |
|---|---|---|---|
de-2 | Frankfurt | Google Cloud, europe-west3 | tak |
ch-1 | Zurych | Google Cloud, europe-west6 | tak |
uk-1 | Londyn | Google Cloud, europe-west2 | tak |
eu | Dublin | AWS, eu-west-1 | tak |
eu-5 | Sztokholm | AWS, eu-north-1 | tak |
fr-4 | Paryż | Microsoft Azure, francecentral | tak |
fr-3 | Gravelines | OVHcloud, gra7 | tak |
eu-2, eu-4 | Dublin | AWS, eu-west-1 | nie |
W samej UE do wyboru są de-2 (Google), fr-3 (OVHcloud), fr-4 (Azure), eu i eu-5 (AWS). Zaletą jest wybór: każdy projekt wybiera chmurę i kraj, w tym Azure w Paryżu i OVHcloud w Gravelines. Region najbliższy Frankfurtowi należy do Google; najbliższy na chmurze w europejskich rękach to Gravelines, a ten region jest najsłabszy: wyłączony z PCI DSS, niewymieniony w deklarowanym zakresie audytów ISO 27001 i SOC 2, bez Guaranteed CPU i z największą liczbą incydentów. Nawet własna strona internetowa Upsuna jest „hostowana przez Amazon Web Services EMEA SARL”.
Odejście
Usługi danych to standardowe silniki open source, więc zrzut da się odtworzyć wszędzie (upsun db:dump albo pg_dump przez tunel). Kod to repozytorium Git z pełną historią, a zamontowane pliki pobiera się przez SSH albo rsync. Eksport 1 TB kosztuje około 29,70 euro za transfer wychodzący plus 10% opłaty za wsparcie.
Uzależnienie siedzi w czterech miejscach:
- Plik konfiguracyjny we własnym schemacie Upsuna. Sam Upsun mówi, że definicje napisane dla niego „mogą wymagać dostosowania przy wdrażaniu u innych dostawców chmury”.
- Wykrywanie usług: kod, który czyta dane połączeń z
PLATFORM_RELATIONSHIPS, trzeba zmienić, żeby działał gdzie indziej. - Kopie zapasowe: „kopię zapasową można zastosować do środowisk w Upsun Cloud, ale nie można jej pobrać”. Eksport odbywa się usługa po usłudze.
- Wewnętrzna pamięć obiektowa: dane wychodzą przez polecenia S3 uruchamiane wewnątrz projektu albo przez tunel. Ustawienie jej rozmiaru na zero usuwa bucket „bez miękkiego usuwania ani okresu przechowywania”.
Upsun publikuje stronę o zmianie dostawcy zgodnie z aktem o danych i rejestr danych, który przypisuje każdej kategorii danych metodę eksportu. Dla klientów objętych aktem: dwumiesięczne wypowiedzenie, 30-dniowy okres przejściowy (z możliwością jednokrotnego przedłużenia), 30-dniowy okres na odzyskanie danych, potem usunięcie, przy czym opłaty biegną do zakończenia zmiany dostawcy. Wcześniejsze odejście z umowy terminowej kosztuje ich zwrot wszystkich otrzymanych rabatów plus „30% pozostałej kwoty umowy bez rabatów”. Klienci spoza zakresu aktu o danych płacą za resztę okresu umowy. W warunkach samoobsługowych projekty można usunąć w dowolnym momencie.
Przeniesienie między regionami Upsuna, na przykład z regionu na hiperskalerze do fr-3, to ręczna odbudowa z „krótką niedostępnością strony”.
Co piszą użytkownicy
Znaleźliśmy zbyt mało niezależnych relacji z pierwszej ręki o Upsun lub Platform.sh z ostatnich 24 miesięcy, by wyodrębnić jakikolwiek temat: niemal każda wzmianka w Hacker News to wpis firmy, ogłoszenie o pracę albo pracownik, a Reddit ograniczył większość naszych zapytań limitem.
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
Upsun pasuje zespołom, które uruchamiają aplikacje internetowe (PHP z Symfony, Drupalem lub Laravelem, Node.js, Python) i chcą przepływu pracy w stylu Heroku z pełnym środowiskiem podglądowym dla każdej gałęzi, na podstawie francuskiej umowy i prawa francuskiego, którym nie przeszkadza, że hosting pod spodem to AWS, Google albo Azure, i których ruch obciąża głównie transfer wychodzący, a nie moc obliczeniową.
Szukaj gdzie indziej, jeśli odchodzisz z AWS lub Azure, żeby przestać zależeć od amerykańskich hiperskalerów, bo większość regionów Upsuna to właśnie oni, a każdy region korzysta z amerykańskich podprzetwarzających; jeśli potrzebujesz failoveru bazy danych albo wysokiej dostępności redundantnej strefowo w planie samoobsługowym; jeśli potrzebujesz maszyn wirtualnych, Kubernetesa, GPU albo infrastruktury zarządzanej w Terraform; jeśli twój budżet produkcyjny jest napięty; albo jeśli jesteś nabywcą z sektora publicznego lub ochrony zdrowia i potrzebujesz SecNumCloud, HDS albo BSI C5.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.
Ceny
- Strona cennika i tabela cen, na której się opiera
- Archiwalne strony cennika, 14 maja 2025 i 22 kwietnia 2026
- Dokumentacja cen, Adjust resources, Guaranteed resources, FAQ o rozliczeniach, monitorowanie wydatków
- Dane AWS i Azure: punkt odniesienia serii, z AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA
- Terms of Service v1.3, 17 września 2026 (wersja obowiązująca), wersja z 3 lipca 2026, która wprowadziła spółki niemiecką i hiszpańską, oraz wcześniejsza wersja, wrzesień 2025
- Service Specific Terms v1.2, 17 września 2026 (SLA i wsparcie)
- Enterprise and Elite Product Terms, wrzesień 2025
- Acceptable Use Policy, 17 września 2026
- Switching Provider under the EU Data Act, 20 marca 2026
Dokumentacja
- API regionów, rejestr obrazów i specyfikacja OpenAPI
- Regions, Add services, PostgreSQL, Object storage, Backup, Glossary (okres próbny)
- „How redundancy and failover work on Upsun”, czerwiec 2026
- Przegląd Dedicated Gen 3 (Upsun Fixed)
- Exporting data, Change a project's region, Data register
- Changelog i CLI v5.14.0
Status i incydenty
- Strona statusu i jej dane o incydentach
- Incydenty jg4k2qhxmw4dk, zx6nmctxc45gg, arcbvbobj55o7
- Stary kanał statusu, zarchiwizowany 29 kwietnia 2025 i 14 marca 2026
Zgodność
- Centrum zaufania i strona o niezawodności (zakres audytów)
- ISO 27001, SOC 2, PCI DSS, HIPAA
- Data Processing Agreement v1.2 i lista podprzetwarzających v1.2, 17 września 2026
- Raporty przejrzystości
Firma i własność
- Francuski rejestr spółek, SIREN 521 496 059
- Impressum, 23 września 2025
- Ogłoszenie rundy serii D, 21 czerwca 2022
- List CEO o zmianie nazwy, 23 września 2025
- „Unified cloud management”, 11 grudnia 2025
Relacje użytkowników
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.