• Tallinn03:04
  • Ljubljana02:04
  • Novi Sad02:04

Tekst: Kristijan Sekereš

Nebius w 2026 roku: recenzja chmury GPU dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Serwery GPU w centrum danych

Nebius to chmura AI spółki Nebius Group N.V., holenderskiej firmy notowanej na Nasdaq, która do sierpnia 2024 roku nazywała się Yandex N.V. To przede wszystkim chmura GPU. Nowe konto może uruchomić do 32 kart H100 w Finlandii albo 32 kart B300 we Francji lub w Wielkiej Brytanii po obciążeniu karty płatniczej kwotą 25 USD i bez rozmowy z działem sprzedaży, a H100 kosztuje 4,50 USD (4,01 euro) za godzinę, o 39% mniej niż najbliższa H100 w AWS, w Sztokholmie. W pakiecie są zarządzany Slurm i Kubernetes, a ruch wychodzący z maszyn wirtualnych jest darmowy. Haczyk tkwi w warunkach: ceny GPU wzrosły w 2026 roku dwukrotnie, w sumie o mniej więcej połowę w cztery miesiące, z kilkudniowym wyprzedzeniem; regiony to pojedyncze lokalizacje bez udokumentowanych stref dostępności; a katalog usług ogólnego przeznaczenia jest zbyt ubogi, żeby zastąpić całe środowisko w AWS.

Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Nebiusa, jego warunkach prawnych, cennikach, na stronie statusu i w postmortemach, w jego dokumentach składanych w SEC i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.

W skrócie

Nebius
Siedziba i kontrolaAmsterdam (siedziba statutowa na Schiphol). Nebius Group N.V., akcje klasy A notowane na Nasdaq. Trust rodziny założyciela i CEO Arkadija Wołoża ma 51,62% głosów przy około 11% kapitału, co czyni Nebiusa „Controlled Company” (spółką kontrolowaną) według zasad Nasdaq
Regiony i strefyW UE: Finlandia (eu-north1), Francja (eu-west1, eu-west2) i Madryt (eu-south1). Do tego dwa regiony w Wielkiej Brytanii, jeden w Izraelu i dwa w USA. Brak udokumentowanych stref dostępności
GPUZa godzinę GPU, z vCPU i RAM danego presetu: H100 4,50 USD (4,01 euro, tylko Finlandia), H200 5,40 USD (4,82 euro), B300 9,50 USD (8,48 euro). B200 tylko poza UE
Konfiguracja A (na start)52,39 USD (46,74 euro) miesięcznie w eu-west1, Francja
Konfiguracja B (produkcyjna)546,43 USD (487,54 euro) z bazą danych na dwóch hostach. Brak load balancera dla zwykłych maszyn wirtualnych, jest tylko w Managed Kubernetes. SLA bazy danych wymaga trzech hostów: 655,24 USD
Transfer wychodzącyDarmowy z maszyn wirtualnych, publiczne adresy IP też za darmo. Object Storage Standard: 0,015 USD za GiB
SLA mocy obliczeniowej99,5% dla każdej maszyny wirtualnej, także z GPU. Kredyty z pułapem 30%, do zgłoszenia w ciągu 14 dni od końca miesiąca
Wsparcie w cenieDarmowe zgłoszenia dla każdego konta; pierwsza odpowiedź w ciągu 30 minut przy zgłoszeniu krytycznym
Kto może się zarejestrowaćKażdy z kontem Google, GitHub lub Microsoft i kartą. Aktywacja następuje po obciążeniu karty kwotą 25 USD, zapisaną na saldzie; nie opisano kroku z dokumentem tożsamości

Co można zbudować

Nebius sprzedaje GPU, narzędzia do trenowania i serwowania na nich modeli oraz cienką warstwę usług ogólnego przeznaczenia. O ile nie zaznaczono inaczej, usługi są ogólnie dostępne; usługi w wersji zapoznawczej „nie mają gwarantowanych poziomów usług”.

Czego potrzebujeszNebiusAWSAzure
Maszyny wirtualne CPUAMD EPYC Genoa w każdym regionie, Intel Ice Lake w Finlandii; od 2 do 256 vCPU przy stałej proporcji vCPU do RAM 1:4EC2Virtual Machines
Maszyny wirtualne GPUH100, H200, B200, B300 (1 lub 8 na maszynę); RTX PRO 6000, L40Srodziny EC2 P i Gseria NC i ND
Klastry GPUInfiniBand: 400 Gb/s (8 x ConnectX-7) dla H100, H200 i B200, 800 Gb/s (8 x ConnectX-8) dla B300; szafy GB200 i GB300 NVL72 przez dział sprzedażyEC2 UltraClusters, SageMaker HyperPodseria ND z InfiniBand
Slurmzarządzany Soperator, otwartoźródłowy operator Kubernetesa dla Slurm od Nebiusa (Apache-2.0), w ośmiu regionachParallelCluster, HyperPodCycleCloud Slurm
KubernetesManaged Kubernetes, certyfikowany przez CNCF dla v1.36; darmowy control plane z trzema replikami etcdEKSAKS
Pamięćsieciowe dyski SSD, współdzielony system plików, WEKA; Object Storage zgodny z S3 w trzech klasachEBS, EFS, FSx for Lustre, S3Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage
Relacyjna baza danychManaged PostgreSQL, tylko wersja 16, w sześciu regionachRDSAzure Database for PostgreSQL
Inferencja modeliToken Factory (dawniej AI Studio): zgodne z OpenAI API dla modeli z otwartymi wagami, dedykowane endpointy, fine-tuning; Serverless AI dla własnych kontenerów; Managed MLflowBedrock, SageMakerAzure AI Foundry, Azure ML
SiećVPC, Cloud Interconnect; load balancer tylko jako usługa KubernetesaVPC, Direct Connect, ELBVNet, ExpressRoute, Load Balancer
Bezpieczeństwo i operacjeIAM z jednokrotnym logowaniem SAML, KMS; SecretStash, Monitoring, Logging i Audit Logs w wersji zapoznawczejIAM, KMS, CloudWatch, CloudTrailEntra ID, Key Vault, Azure Monitor

Całkowicie brakuje: bare metal, zarządzanych MySQL, Redis lub Valkey, MongoDB, Kafki i OpenSearch, funkcji, kolejek i pub/sub, samodzielnego load balancera, CDN, udokumentowanej ochrony przed DDoS, ogólnej usługi kopii zapasowych i stref dostępności. Object Storage nie ma Object Lock, reguł replikacji ani powiadomień o zdarzeniach. Managed PostgreSQL nie jest oferowany w Madrycie. Token Factory szybko się zmienia: Nebius usunął dwie partie identyfikatorów modeli serverless, 22 czerwca i 31 sierpnia 2026 roku, bez automatycznego przekierowania.

Narzędzia obejmują API gRPC i REST, SDK dla Go, Pythona i TypeScriptu, CLI oraz provider Terraform, wciąż przed wersją 1.0 (0.6.71, opublikowana 15 października 2026 roku) i nieobecny w rejestrze OpenTofu.

Ile to kosztuje

Ceny katalogowe Nebiusa w dolarach amerykańskich, jedynej walucie rozliczeń poza Izraelem, bez VAT, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku. Kwoty w euro po kursie EBC z 15 października (1 EUR = 1,1208 USD).

GPU

Maszyny wirtualne z GPU są rozliczane co sekundę. Przy H100, H200, B200, B300 i RTX PRO 6000 cena za godzinę GPU obejmuje vCPU i RAM danego presetu (16 vCPU i 200 GB na każdą H100); dyski są płatne osobno.

GPURegionyUSD za godzinę GPUEuroDomyślny limit
H100 80 GBtylko eu-north1 (Finlandia)4,504,0132
H200 141 GBeu-north1, eu-west1 (Francja), us-central15,404,8232 w Finlandii, 8 we Francji, 0 w us-central1
B200us-central1, me-west1 (Izrael)8,507,580
B300eu-west2 (Francja), uk-south1, us-north19,508,4832 w każdym
RTX PRO 6000 96 GBeu-south1 (Madryt), uk-south2, us-central11,801,6132, poza 0 w us-central1
L40S 48 GBeu-north1od 1,551,3832
GB200, GB300 NVL72brak listy według regionów„Skontaktuj się z nami”dział sprzedaży

AWS nie sprzedaje we Frankfurcie H100, H200 ani B200. Jego najbliższa H100 kosztuje 7,36 USD (6,57 euro) za godzinę GPU w Sztokholmie, gdzie H200 kosztuje 8,47 USD, a B200 17,91 USD; jego B300 kosztuje 27,19 USD w Londynie. Azure bierze 15,98 USD za godzinę GPU w swoim 8-GPU rozmiarze H100 z InfiniBand, którego nie sprzedaje we Frankfurcie, i 13,78 USD za H200 we Frankfurcie. H100 Nebiusa kosztuje 61% ceny AWS w Sztokholmie, a jego B300 35% ceny AWS w Londynie. AWS zaczyna każde konto od zerowego limitu GPU.

Limit to nie pojemność. Dla usług na żądanie i wywłaszczalnych Services Agreement pozwala Nebiusowi „odmówić świadczenia Usług według własnego uznania w zależności od dostępnej pojemności, ceny, wykorzystania klastra lub innych względów operacyjnych”.

Wywłaszczalne i z zobowiązaniem. Od 8 października 2026 roku ceny spot się zmieniają: „od” 0,99 USD za godzinę GPU na B300 i B200 oraz 0,79 USD na H200, H100 i RTX PRO 6000, zmieniane „nawet co 15 minut”, do poziomu „jednego centa poniżej aktualnej stawki na żądanie w modelu pay-as-you-go (PAYG)”. Zobowiązania (commitments) obiecują „do 35% mniej niż stawki na żądanie” przy wielomiesięcznych rezerwacjach klastrów, tylko dla firm, przez dział sprzedaży, bez publicznego cennika. Tak sprzedawane są też systemy w skali szafy, a ich opłata obejmuje całą szafę, w tym „Maintenance Buffer”, czyli 2 z jej 18 węzłów.

Zmiany cen. Ceny GPU na żądanie wzrosły 1 czerwca i ponownie 1 października 2026 roku, w USD za godzinę GPU:

GPUDo 31 maja 2026Od 1 czerwcaOd 1 październikaZmiana
H1002,953,854,50+52,5%
H2003,504,505,40+54,3%
B2005,507,158,50+54,5%
B3006,107,859,50+55,7%

Październikowy krok jest w aktualnej dokumentacji cen; wcześniejsze ceny pochodzą z archiwalnych kopii stron Nebiusa. 1 października podrożały też maszyny wirtualne tylko z CPU: vCPU Genoa o 25%, a RAM o 41%. Archiwalna kopia dokumentacji z 26 września 2026 roku wciąż pokazywała H100 za 3,85 bez żadnego ogłoszenia; kopia z 29 września zapowiadała zmianę. Umowa wymaga powiadomienia „co najmniej trzy (3) dni kalendarzowe przed jakimkolwiek podwyższeniem Stawek za Usługi”; nie znaleźliśmy śladu wcześniejszego powiadomienia.

Konfiguracja A

Konfiguracja na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej, w eu-west1 (Francja), regionie najbliższym Frankfurtowi, w którym dostępna jest każda pozycja.

PozycjaWybórUSD miesięcznie
Maszyna wirtualnacpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (brak presetu z 4 GB)48,18
Dysk40 GiB Network SSD2,84
Publiczny IPv4za darmo0,00
1 TB transferu wychodzącegoza darmo0,00
100 GB pamięci obiektowejStandard1,37
Suma52,39 (46,74 euro)

AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, więc Nebius kosztuje 42% kwoty AWS i 40% kwoty Azure. W Finlandii limit vCPU tylko z CPU dla nowego konta wynosi 0, więc tam ta maszyna wymagałaby najpierw wniosku.

Konfiguracja B

Mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.

PozycjaWybórUSD miesięcznie
3 maszyny wirtualnecpu-d3 4vcpu-16gb289,08
3 publiczne IPv4za darmo0,00
300 GB pamięci blokowejNetwork SSD19,84
Load balancerbrak dla zwykłych maszyn wirtualnych; usługa Kubernetesa LoadBalancer, bez osobnej ceny w cenniku0,00
PostgreSQL HAdwa hosty, węzeł główny i standby204,40
Pamięć bazy danych100 GB na host13,22
1 TB pamięci obiektowejStandard13,69
1 mln PUT, 10 mln GETklasa Standard6,20
Control plane Kubernetesatrzy repliki etcd, SLA 99,9%0,00
2 TB transferu wychodzącegoza darmo0,00
Suma546,43 (487,54 euro)

AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5, więc Nebius kosztuje 45% kwoty każdego z nich. AWS liczy za 2 TB transferu wychodzącego 171,00 USD, za bazę danych HA z pamięcią 320,13 USD, a za control plane EKS 73,00 USD; Nebius odpowiednio nic, 217,62 USD i nic.

Trzy zastrzeżenia. SLA dla PostgreSQL obejmuje tylko klastry „składające się z trzech lub więcej Hostów DB”; z trzema hostami suma wynosi 655,24 USD (584,62 euro), 54% kwoty AWS. Dokumentacja nie mówi, czy baza danych jest wyceniana za host, czy za klaster; założyliśmy, że za host. Do tego load balancer istnieje tylko wewnątrz Managed Kubernetes, więc trzy maszyny wirtualne musiałyby stać się węzłami Kubernetesa, żeby stanąć za nim.

Transfer wychodzący, IPv4 i rozliczenia

Strona cennika podaje „Ruch wychodzący/przychodzący: za darmo” i „Publiczny adres IP: za darmo”, bez klauzuli fair use, choć warunki dla Compute zastrzegają prawo do naliczania ruchu wychodzącego „osobno”. Wyjątkiem jest Object Storage: klasa Standard kosztuje 0,015 USD za GiB do internetu lub innego regionu, klasa Enhanced Throughput nic, a klasa Intelligent nic do trzykrotności średniej przechowywanej objętości. AWS bierze 0,09 USD za GB ponad darmowe 100 GB.

Płacący kartą są obciążani na początku każdego miesiąca i za każdym razem, gdy wydatki osiągną „próg rozliczeniowy”. Nie ma darmowego planu; kredyty dla startupów są dostępne tylko przez partnerów venture capital Nebiusa, dla startupów, które pozyskały co najmniej 5 mln USD. Budżety wysyłają alerty, ale „Budżet nie zatrzymuje ani nie ogranicza twojego użycia”.

Niezawodność

Czym jest region. Dokumentacja i SLA mówią tylko o regionach; nie znaleźliśmy pojęcia strefy ani failoveru między strefami, choć nie znaleźliśmy też zdania, że strefy nie istnieją. Nebius ma jedną własną lokalizację, w Mäntsälä w Finlandii (eu-north1). Formularz 20-F wymienia lokalizacje we Francji, Wielkiej Brytanii, Islandii, Izraelu i USA jako kolokację, bez nazw operatorów; modelu dla Madrytu nie podano. Audyt SOC 3 wyłączył kontrole dostawców kolokacji.

Węzeł standby bazy danych. Dokumentacja nie mówi, gdzie stoi węzeł standby PostgreSQL, czy replikacja jest synchroniczna ani ile trwa failover. AWS i Azure umieszczają synchroniczny węzeł standby w innej strefie i przechodzą failover w czasie od 60 do 120 sekund.

SLA. Ogólne SLA weszło w życie 28 września 2026 roku; jak każdy dokument prawny Nebiusa jest datowane, a jego wcześniejsze wersje są zarchiwizowane.

UsługaCel miesięcznyKredyty
Maszyny wirtualne Compute, także z GPU99,5% dla każdej maszyny10% poniżej 99,5%, 15% poniżej 99%, 30% poniżej 95%
Systemy GPU w skali szafy99,5% dla każdej szafy; objęte 16 z 18 węzłówtak samo
Dyski, współdzielony system plików99,5%; dyski niereplikowane i lokalne wyłączonetak samo
Object Storage99,98% dla każdej klasy pamięcido 30%
Managed Kubernetes99,9%, tylko control plane HAdo 25%
Managed PostgreSQL99,5%, tylko przy trzech lub więcej hostachdo 30%
  • Maszyna wirtualna z GPU liczy się jako niedostępna, gdy zawiedzie GPU albo zostanie utracony NVLink lub sieć InfiniBand, ale nie przy spowolnieniach czy zmniejszonej przepustowości, „która nie skutkuje utratą łączności”. Niedostępność kończy się, gdy Nebius stwierdzi, że maszynę można uruchomić ponownie na innym hoście.
  • Roszczenie zgłaszasz przez konsolę w ciągu 14 dni kalendarzowych od końca miesiąca, „w przeciwnym razie uznaje się, że zrzeczono się roszczenia”. Kredyty są zaliczane na poczet przyszłych płatności i stanowią „jedyny i wyłączny środek ochrony”. Wyłączone są planowane prace serwisowe na węzłach do 8 godzin miesięcznie oraz „żądanie upoważnionych organów państwowych”.
  • Kredyty są częścią „Opłaty za Usługę”, a control plane Kubernetesa i publiczne adresy IP są darmowe. Nasza interpretacja, której dokumenty nie rozstrzygają: te SLA mogą w praktyce nie dawać niczego.

AWS obiecuje 99,99% dla instancji w dwóch lub więcej strefach i 99,5% dla pojedynczej instancji, z kredytami do 100% i roszczeniami do końca drugiego cyklu rozliczeniowego; Azure daje 60 dni. Najwyższy poziom Nebiusa to poziom pojedynczej instancji w AWS, z najkrótszym terminem na zgłoszenie roszczenia z całej trójki.

Strona statusu i incydenty. status.nebius.com grupuje komponenty według regionów, z historią od listopada 2024 roku: 201 wpisów do 15 października 2026 roku, z czego 11 krytycznych i 94 poważne. Od listopada 2024 roku Nebius opublikował siedem szczegółowych postmortemów.

DataZakresCzas trwaniaPrzyczyna
27 stycznia 2025eu-north1: API mocy obliczeniowej niedostępne, maszyny wirtualne straciły łączność zewnętrznąokoło 4 godzinwydanie control plane (postmortem)
18 marca 2025konsola, API i S3, krytycznydwukrotnie; za drugim razem około 5 godzin„problemy z siecią zewnętrzną”
5 maja 2025Object Storage w eu-north1od 15:30 do 17:50 UTCbłąd w bazie danych pamięci; „bez utraty danych” (postmortem)
26 lutego 2026eu-north1, własna lokalizacja w Finlandii: część hostów straciła zasilanieokoło 22 godzinzwarcie w okablowaniu urządzeń chłodzących (postmortem)
10 marca 2026us-central1: utrata łączności zewnętrznej maszyn wirtualnych w całym regionieod 15:18 do 17:04 UTCprace serwisowe zasilania prowadzone przez dostawcę (postmortem)
27 lipca 2026„Problemy z siecią” we wszystkich usługach w sześciu regionachokoło 1,5 godzinyniepodana; brak postmortemu
od 19 do 20 sierpnia 2026us-central1, cały regionwiększość usług wróciła tego samego wieczoru; pojemność na żądanie kilka dni późniejburza zatrzymała chłodzenie w obiekcie kolokacyjnym (postmortem)
14 i 15 października 2026InfiniBand dla klastrów GPU w eu-west2około 1 godziny, potem około 10,5 godzinyniepodana

W każdym postmortemie usterka pozostała w jednym regionie; wyjątkami są globalne awarie konsoli i API z 2025 roku oraz wpis z lipca 2026 roku obejmujący sześć regionów. Sierpniowy postmortem pokazuje, kto jest pierwszy w kolejce: „Cała zarezerwowana pojemność GPU została potwierdzona jako przywrócona do 08:38 UTC 20 sierpnia; przywracanie pozostałej puli węzłów na żądanie trwało jeszcze kilka dni”. Logowanie przez Google, GitHub i Microsoft, jedyny sposób logowania, zawiodło w czerwcu i grudniu 2025 roku.

Wsparcie

Każde konto ma darmowe wsparcie techniczne przez zgłoszenia w konsoli. Pierwsza nieautomatyczna odpowiedź: krytyczne 30 minut, wysokie 60 minut, średnie 4 godziny, niskie jeden dzień roboczy według „kalendarza holenderskiego”. To cele czasu odpowiedzi, a nie czasu rozwiązania, a godzin obsługi i języków nie podano. Nie opublikowano płatnego poziomu; raport SOC 3 wspomina o dedykowanym technicznym opiekunie klienta, bez publicznych warunków.

Darmowy plan Basic w AWS nie pozwala otwierać zgłoszeń technicznych, a 30 minut przy awarii krytycznej dla działalności kosztuje w Business Support+ 29 USD miesięcznie lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa. Godzinny cel w Azure zaczyna się od 100 USD miesięcznie. Żaden temat z relacji użytkowników o wsparciu Nebiusa nie spełnił naszego progu dowodowego.

Zakładanie konta

Logujesz się kontem Google, GitHub lub Microsoft i rozliczasz się jako firma (z numerem podatkowym lub VAT) albo jako osoba prywatna. Dodanie karty wiąże się z obciążeniem kwotą 25 USD, zapisywaną na saldzie, a aktywacja jest „automatyczna po dodaniu karty i wpłaceniu początkowych 25 USD”. Nie opisano kroku z dokumentem tożsamości, ale umowa pozwala Nebiusowi zażądać dokumentów i zawiesić dostęp, jeśli nie dotrą w ciągu 5 dni kalendarzowych.

Oprócz opisanych wyżej limitów GPU każdy region pozwala na 12 zwykłych i 8 wywłaszczalnych maszyn wirtualnych oraz 5 klastrów GPU. Cztery 8-GPU węzły H100 lub H200 w Finlandii albo cztery węzły B300 we Francji lub w Wielkiej Brytanii mieszczą się w domyślnych limitach od pierwszego dnia; B200 zawsze wymaga wniosku. Konfiguracja B w eu-west1 też wymaga jednego wniosku: domyślne limity to tam 200 vCPU bez GPU, 2 TiB Network SSD, 2 klastry Kubernetes, 10 klastrów PostgreSQL i 3 publiczne adresy IPv4, więc adres IP load balancera obok trzech publicznych maszyn wirtualnych wymaga czwartego.

Nebius może zawiesić dostęp za naruszenie AUP, opóźnioną płatność, podejrzenie oszustwa albo na żądanie prawne, a także „jeśli Nebius ma uzasadnione wątpliwości”, że któraś z tych sytuacji zachodzi; dane są przechowywane 60 dni po zawieszeniu. Może rozwiązać umowę „bez podania przyczyny (dla wygody) w dowolnym momencie, z trzydziestodniowym (30) wyprzedzeniem na piśmie”; klient może odejść z 10-dniowym wyprzedzeniem.

Zgodność i ochrona danych

RamyStatus
ISO/IEC 27001:2022Widzieliśmy certyfikat: Nebius B.V., SII-QCD, ważny do 11 sierpnia 2028 roku. Lokalizacje: siedziba na Schiphol, Tel Awiw i centrum danych w Mäntsälä. Żadnej lokalizacji kolokacyjnej
SOC 2 typu IIDeklarowany; raport dostępny po wypełnieniu formularza NDA
SOC 3Widzieliśmy raport, tylko za okres od 1 kwietnia do 31 lipca 2025 roku; kontrole dostawców kolokacji wyłączone
ISO 27018, 27701, 22301, 42001Deklarowane; certyfikatów nie pokazano
CSA STARPoziom 1, samoocena
BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAXNiedeklarowane

Data Processing Agreement z 15 września 2026 roku mówi, że treści klienta są „hostowane i przetwarzane w regionie wybranym przez Klienta, z zastrzeżeniem ograniczonego Przetwarzania poza tym regionem, niezbędnego do działania, utrzymania, bezpieczeństwa lub wsparcia”. Nowi podprzetwarzający są ogłaszani z 15-dniowym wyprzedzeniem, z prawem do sprzeciwu. Spółki grupy, które mogą zajmować się pracami inżynierskimi i wsparciem, mają siedziby w USA, Holandii, Izraelu, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Francji i Serbii, ta ostatnia na podstawie standardowych klauzul umownych. Madrytu nie ma wśród lokalizacji przetwarzania, które lista podaje dla Nebius B.V.

Europejski klient zawiera umowę z Nebius B.V. na podstawie prawa holenderskiego, przed sądami w Amsterdamie, i dostaje faktury w USD.

Kto go kontroluje

Nebius Group N.V. to „holenderska spółka publiczna z ograniczoną odpowiedzialnością”, zarejestrowana na Schiphol, z biurami w Amsterdamie i akcjami klasy A notowanymi na Nasdaq (NBIS). Zatrudnia około 1500 osób, z działami badawczo-rozwojowymi w Europie, Ameryce Północnej i Izraelu, a większość jej klientów jest w USA.

Głosy. Akcje klasy A dają jeden głos, akcje klasy B dziesięć. Na dzień 31 marca 2026 roku Highvern Cayman Limited, jako powiernik LASTAR Trust, „którego beneficjentami są m.in. pan Wołoż lub członkowie jego rodziny”, miał 85,56% akcji klasy B: 51,62% głosów przy około 11% kapitału. Nebius jest więc „Controlled Company” według zasad Nasdaq i korzysta ze zwolnienia dotyczącego komitetu ds. nominacji i ładu korporacyjnego, któremu przewodniczy Arkadij Wołoż. Wołoż, główny założyciel, jest CEO od sierpnia 2024 roku, a w latach od 2000 do 2022 był CEO tej spółki, wówczas Yandeksu. Władimir Iwanow ma 7,15% głosów; formularz 20-F nie mówi, kim jest. NVIDIA, jedyny dostawca GPU, wykazuje 9,3% akcji klasy A jako pasywny inwestor, głównie przez warrant kupiony za około 2 mld USD. Według naszych wyliczeń pakiet akcji klasy B należący do trustu dawałby 50,01% głosów w dniu rejestracji przed walnym zgromadzeniem w sierpniu 2026 roku; późniejszej tabeli własności nie opublikowano.

Oddzielenie od Yandeksu w ujęciu dokumentów spółki. 5 lutego 2024 roku spółka zgodziła się sprzedać „wszystkie działalności Grupy w Rosji oraz powiązane działalności na niektórych rynkach międzynarodowych”, ponad 95% swoich przychodów, aktywów i pracowników. Sprzedaż zamknięto 17 maja i 12 lipca 2024 roku, za 2,6 mld USD w gotówce plus zwrócone akcje klasy A. Formularz 20-F mówi: „Po Dezinwestycji Spółka nie ma żadnego dalszego zaangażowania w zbyte działalności” oraz „Nie mamy żadnych klientów, dostawców ani partnerów biznesowych w Rosji, nie posiadamy żadnych udziałów w przedsiębiorstwach ani podmiotach prawnych w Rosji ani nie uzyskujemy żadnych przychodów z Rosji”. Obecną nazwę spółka przyjęła w sierpniu 2024 roku.

Duzi klienci w ujęciu dokumentów spółki. Na podstawie umowy obowiązującej od 7 września 2025 roku Nebius przez pięć lat zapewnia Microsoftowi dedykowaną moc GPU w swoim centrum danych w Vineland w New Jersey, „do około 17,4 mld USD do 2031 roku”. Meta podpisała umowę na dedykowane klastry GPU o wartości około 2,9 mld USD w listopadzie 2025 roku, a w marcu 2026 roku na kolejne do około 27 mld USD: 12 mld USD za dedykowane klastry plus do 15 mld USD, w ramach których Meta musi kupić „każdą niesprzedaną pojemność w odniesieniu do określonych klastrów GPU”, której Nebius nie sprzeda innym. List do akcjonariuszy za drugi kwartał 2026 roku mówi: „Moglibyśmy już dziś sprzedać całą naszą pojemność na 2027 rok na tych warunkach”.

Platforma chmurowa oraz projekty serwerów i szaf są własne Nebiusa.

Odejście

Transfer wychodzący z maszyn wirtualnych jest darmowy, więc wyprowadzenie dysków, baz danych i danych klastrów nie kosztuje nic za gigabajt. Eksport 10 TiB z Object Storage Standard kosztuje 153,60 USD, chyba że skopiujesz dane przez maszynę wirtualną w tym samym regionie, co jest darmowe; nie podano, czy Nebius uważa to za zgodne ze swoimi warunkami. Strona o przenoszeniu danych, napisana z myślą o akcie o danych i RODO, podaje ścieżkę eksportu dla każdej usługi.

Większość stosu jest standardowa: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. Uzależnienie siedzi w adnotacjach Kubernetesa dla load balancerów, w identyfikatorach modeli Token Factory, które znikają w datach wycofania, oraz w zobowiązaniach, które są opłacane z góry, można je skrócić „tylko ... jeśli pozwalają na to warunki twojego aneksu”, a przedłużyć tylko „w zależności od dostępnej pojemności”. Usunięte obiekty są „fizycznie usuwane ... w ciągu 4 dni”.

Co piszą użytkownicy

Relacji z pierwszej ręki jest mało. Większość komentarzy w Hacker News wspominających Nebiusa od października 2024 roku dotyczy akcji, finansowania albo ofert pracy; Reddit dał niewiele użytecznych wątków, a serwisy z recenzjami nie są tu traktowane jako dowód.

GPU bez rozmowy z działem sprzedaży. Użytkownicy przeciwstawiają „neochmury”, wśród nich Nebiusa, AWS, gdzie „nigdy nie dostaniesz GPU z 80gb bez długoterminowej rezerwacji” (44182548, czerwiec 2025), piszą o wynajmowaniu maszyn wirtualnych spot z RTX PRO 6000 ze względu na „dużą pamięć i ceny” (49956984, październik 2026) i o uruchamianiu maszyn wirtualnych z H200 (47960926, kwiecień 2026). To krótkie wzmianki.

Mało pojemności na najnowszych GPU. Jeden użytkownik pyta, co to znaczy, gdy „panel pojemności Nebiusa pokazuje, że mają dostępne około 3 niewywłaszczalne B200” (48876544, lipiec 2026). To pojedyncza relacja, ale własne dokumenty Nebiusa wskazują w tę samą stronę: zerowy limit dla B200, prawo do odmowy usługi na żądanie, klauzula Mety i kolejność przywracania w sierpniu.

Pochodzenie z Yandeksu. Temat pojawia się przy każdej dyskusji o Nebiusie, jako opinia, a nie doświadczenie z usługą (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, od listopada 2025 do lipca 2026). Wersja z dokumentów spółki jest opisana wyżej.

Jakość inferencji. W sierpniu 2025 roku osoba przedstawiająca się jako pracownik Nebiusa napisała na Reddicie, że wdrożenie GPT-OSS w Nebiusie wypadło słabo w benchmarkach dokładności Artificial Analysis, bo ustawienie wysiłku rozumowania nie było przekazywane dalej, i że zostało to naprawione, a benchmark powtórzony (Reddit). Omówienie Simona Willisona tego samego benchmarku pokazuje, jak bardzo otwarte modele mogą się różnić w zależności od dostawcy.

Opinia analityków, a nie relacja użytkownika: SemiAnalysis przeniosło Nebiusa we wrześniu 2026 roku na swój najwyższy poziom „Platinum”, odnotowując przy tym „pokaźne przedpłaty sięgające 100% przy rocznych zobowiązaniach”. Nebius wymienia SemiAnalysis w swoim katalogu partnerów, a SemiAnalysis sprzedaje oceny chmurom.

Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej

Nebius pasuje zespołom uczenia maszynowego, które potrzebują GPU H100, H200 lub B300 teraz, w Europie, bez cyklu sprzedażowego; zespołom, które trenują ze Slurm lub Kubernetesem i zapisują checkpointy swoich zadań; startupom serwującym otwarte modele przez Token Factory lub własne endpointy; oraz nabywcom, którzy chcą holenderskiego podmiotu jako strony umowy na prace z GPU i mogą pogodzić się z regionami w jednej lokalizacji.

Szukaj gdzie indziej, jeśli przenosisz z AWS lub Azure ogólne środowisko internetowe lub SaaS, bo usług zarządzanych tu nie ma; jeśli potrzebujesz failoveru między strefami w obrębie regionu; jeśli potrzebujesz pojemności klasy B200 lub GB200 na żądanie albo cen GPU, które utrzymują się bez zobowiązania; albo jeśli potrzebujesz BSI C5, SecNumCloud lub HDS. Jeśli kontrola założyciela albo historia Yandeksu to dla twoich zakupów kwestia rozstrzygająca, przeczytaj dokumenty spółki przed decyzją.

Źródła

Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.

Ceny

Warunki i SLA

Dokumentacja

Status i incydenty

Zgodność

Firma i własność

Relacje użytkowników i analityków

Dane i chmura

Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem

Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.

Najpierw wyślemy link potwierdzający. Możesz się wypisać w każdej chwili. Polityka prywatności