Tekst: Kristijan Sekereš
Cyso Cloud w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Cyso Cloud, do 1 stycznia 2025 roku działająca jako Fuga Cloud, to chmura publiczna Cyso, prywatnej holenderskiej grupy hostingowej założonej w 1997 roku, z siedzibą w Alkmaar. Działa na zwykłym OpenStack w dwóch regionach, w Amsterdamie i we Frankfurcie, każdy z trzema strefami dostępności i tymi samymi cenami, i ma certyfikaty ISO 27001 i NEN 7510, które mogliśmy przeczytać. Moc obliczeniowa jest tania, a cennik nie przewiduje opłat za ruch wychodzący z instancji: nasza konfiguracja produkcyjna kosztuje we Frankfurcie 254,40 euro miesięcznie, choć bez zarządzanego PostgreSQL, który obejmują sumy AWS i Azure, bo Cyso Cloud sprzedaje go tylko w zamkniętej becie. Słabe strony to wąski katalog, trzy awarie sieci w Amsterdamie w 2025 roku, których strefy nie powstrzymały, wsparcie w godzinach biurowych bez celów czasu odpowiedzi, brak domyślnego szyfrowania danych w spoczynku i opublikowanej DPA oraz dostawca, który pisał o odchodzeniu od OpenStack, nie mówiąc, co to oznacza dla jego chmury publicznej.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Cyso Cloud, jej warunkach prawnych, cenniku i na stronie statusu, w rejestrach spółek i w archiwalnych kopiach stron cennika. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.
W skrócie
| Cyso Cloud | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Alkmaar, Holandia. Prowadzi ją Cyso B.V., część Cyso Group B.V., prywatnej holenderskiej grupy, której udziałowcy nie są publicznie znani. Nie znaleźliśmy pozaeuropejskiego udziałowca. Nienotowana |
| Regiony i strefy | Amsterdam i Frankfurt, po trzy strefy dostępności, te same ceny w obu. Czym strefa jest fizycznie: nie podano. Nic poza Europą |
| Konfiguracja A (na start) | 24,99 euro miesięcznie we Frankfurcie |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 254,40 euro z pojedynczym control plane Kubernetesa, 284,40 euro z control plane HA. Bez zarządzanego PostgreSQL, który jest w zamkniętej becie bez publicznej ceny |
| Transfer wychodzący | Cennik nie podaje opłaty za GB dla instancji: strona platformy mówi o „braku opłat za wychodzący transfer danych”, FAQ o rozliczeniach nazywa przepustowość kosztem zmiennym. Pamięć obiektowa: 0,055 euro za GB |
| SLA mocy obliczeniowej | 99,99%, wypłacane tylko wtedy, gdy łączność tracą wszystkie instancje rozłożone na dwie strefy. Kredyty z pułapem 50% miesięcznego rachunku. Kubernetes, load balancery i DNS nieobjęte |
| Wsparcie w cenie | Godziny biurowe, od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, przez telefon, e-mail, czat i zgłoszenia. Brak opublikowanych celów czasu odpowiedzi, brak płatnych poziomów |
| Kto może się zarejestrować | Firmy i osoby prywatne, z obowiązkowym uwierzytelnianiem dwuskładnikowym i kartą kredytową sprawdzaną obciążeniem na 1 euro (bez kart debetowych i przedpłaconych); SEPA dla klientów z UE |
Co można zbudować
Status to ogólna dostępność, chyba że zaznaczono inaczej, według oznaczeń Cyso Cloud z 16 października 2026 roku. Każda usługa API istnieje w obu regionach.
| Czego potrzebujesz | Cyso Cloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Maszyny wirtualne | Instancje na KVM: s5 Standard, c5 „CPU Optimised” i m5 „Memory Optimised”, od 2 do 64 vCPU, lokalny dysk NVMe w cenie | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | brak | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU | brak; warianty g2 Fugi z 2024 roku zniknęły z cennika | EC2 G i P | serie NC i ND |
| Pamięć blokowa | Wolumeny na Ceph, Tier-1 i Tier-2, z wariantami multi-attach, trzy kopie | EBS | Managed Disks |
| Pamięć obiektowa | Ceph z API S3 i Swift, w obu regionach, trzy kopie | S3 | Blob Storage |
| Pamięć plikowa | brak; dokumentacja proponuje wolumen multi-attach z klastrowym systemem plików albo serwer NFS w Kubernetesie | EFS | Azure Files |
| Bazy danych | Cloud Databases (PostgreSQL), zamknięta beta na wniosek, poza SLA; nic więcej | RDS, ElastiCache, DocumentDB | Azure Database for PostgreSQL, Cache for Redis, Cosmos DB |
| Kubernetes | Enterprise Managed Kubernetes (EMK), zbudowany na Gardenerze, zgodny z CNCF dla 1.34 i 1.35, pojedynczy control plane albo HA, hibernacja, autoscaler | EKS | AKS |
| Serverless i komunikaty | brak | Lambda, Fargate, SQS, SNS | Functions, Container Apps, Service Bus |
| Infrastruktura jako kod | Heat, z endpointem zgodnym z CloudFormation | CloudFormation | ARM, Bicep |
| Sieć | sieci, routery i security groups Neutron na OVN; bezpośrednie publiczne IPv4 i IPv6 albo floating IP; load balancer Octavia (HTTP, HTTPS, TCP, UDP); prywatne łącza przez dział sprzedaży | VPC, ELB, Direct Connect | VNet, Load Balancer, ExpressRoute |
| DNS | Designate, anycast, domeny sprawdzane ręcznie przed użyciem | Route 53 | Azure DNS |
| CDN, WAF, DDoS | brak CDN i WAF; wykrywanie DDoS w całej sieci, „bez specjalnego filtrowania ani oczyszczania ruchu dla użytkowników Cyso Cloud” | CloudFront, WAF, Shield | Front Door, WAF, DDoS Protection |
| Klucze i sekrety | brak | KMS, Secrets Manager | Key Vault |
| Tożsamość | zespoły z użytkownikami i rolami, poświadczenia aplikacji OpenStack; usługa tożsamości dla własnych aplikacji klientów w becie | IAM, Cognito | Entra ID |
| Monitoring | dane o użyciu i rozliczeniach; przewodniki Prometheus dla EMK; brak zarządzanych logów i metryk | CloudWatch | Azure Monitor |
| Transactional Email (SMTP i API), uruchomiony pod koniec 2025 roku | SES | Communication Services | |
| Kopie zapasowe | kopie zapasowe wolumenów po 0,080 euro za GB miesięcznie; usługa kopii zapasowych zapowiedziana w listopadzie 2024 roku nie ma strony produktu | AWS Backup | Azure Backup |
Całkowicie brakuje bare metal, GPU, jakiejkolwiek ogólnie dostępnej zarządzanej bazy danych, pamięci plikowej, rejestru kontenerów (EMK ma cache typu pull-through), funkcji, kolejek, CDN, WAF, usługi zarządzania kluczami, zarządzanego logowania i API modeli AI. Po więcej Cyso Cloud odsyła do spółki siostrzanej Cyso, która sprzedaje na tej bazie usługi zarządzane. Pamięć obiektowa dokumentuje wersjonowanie, Object Lock, reguły cyklu życia i klucze dostarczane przez klienta (SSE-C), ale nie SSE-S3 ani SSE-KMS, powiadomienia o zdarzeniach, hosting stron ani replikację między regionami.
Narzędzia są OpenStacka, a nie Cyso: społecznościowy provider Terraform dla OpenStack (3.4.0, opublikowany 11 listopada 2025 roku), społecznościowe CLI openstack i YAML Gardenera dla klastrów EMK. Nie ma providera, CLI ani SDK od Cyso. Dokumentacja, około 144 stron, miejscami wciąż mówi o Fudze, na niektórych stronach opisuje tylko Amsterdam, a na jednej nazywa rozmiary load balancerów „dostępnymi wkrótce”. Publiczna roadmapa i lista zmian działają na Canny. EMK aktualizuje wycofaną wersję Kubernetesa 28 dni po jej wycofaniu, „nawet jeśli automatyczne aktualizacje Kubernetesa są wyłączone”.
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe Cyso Cloud w euro bez VAT, z jej strony cennika, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, we Frankfurcie; w Amsterdamie ceny są takie same. Wszystko jest rozliczane godzinowo do miesięcznego pułapu 672 godzin, więc 730-godzinny miesiąc kosztuje tyle, ile cena miesięczna.
Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| VM | s5.small, 2 vCPU, 8 GB, 50 GB lokalnego NVMe | 17,50 |
| Dysk | lokalny dysk w cenie (uruchomienie z pamięcią efemeryczną, a nie z wolumenem rozruchowym) | 0,00 |
| Publiczny IPv4 | bezpośredni albo floating | 1,99 |
| 1 TB transferu wychodzącego | cennik nie podaje opłaty | 0,00 |
| 100 GB pamięci obiektowej | 100 x 0,055 | 5,50 |
| Suma | 24,99 |
Żaden wariant nie odpowiada 2 vCPU i 4 GB z dyskiem 40 GB: c5.small ma 4 GB, ale tylko 25 GB dysku i kosztuje więcej (30,92 euro z wolumenem 15 GB), więc najtańszym pasującym wariantem jest s5.small z dwa razy większą pamięcią. Jedna pułapka: jeśli wybierzesz obraz dystrybucji, panel tworzy wolumen rozruchowy, rozliczany jako pamięć blokowa, chyba że wybierzesz pamięć efemeryczną. AWS bierze za konfigurację A we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, w większości za 1 TB transferu wychodzącego.
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| 3 VM | s5.medium, 4 vCPU, 16 GB, każda ze 100 GB lokalnego NVMe | 112,50 |
| 3 publiczne IPv4 | 3 x 1,99 | 5,97 |
| 300 GB pamięci blokowej | wolumen Tier-1, 5 IOPS odczytu i 5 IOPS zapisu na GB | 28,50 |
| Load balancer | Small, plus floating IPv4 do dostępu publicznego | 12,94 |
| PostgreSQL HA | brak w ofercie: zamknięta beta, bez publicznej ceny | nie dotyczy |
| 1 TB pamięci obiektowej | 1000 x 0,055 | 55,00 |
| 1 mln PUT, 10 mln GET | żądania kategorii A i kategorii B | 9,50 |
| Control plane Kubernetesa | EMK, pojedynczy | 29,99 |
| 2 TB transferu wychodzącego | cennik nie podaje opłaty | 0,00 |
| Suma | 254,40 |
Control plane HA, który rozkłada etcd na trzy strefy, kosztuje 59,99 euro i podnosi sumę do 284,40 euro. Jest tylko jeden typ maszyn wirtualnych: Cyso Cloud nie sprzedaje osobnych rodzin ze współdzielonymi i dedykowanymi vCPU i nie mówi, którym jest s5; strona platformy obiecuje „gwarantowany przydział CPU i pamięci” bez podania współczynnika.
AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro, a Azure 1091,88 euro, ale obie sumy obejmują zarządzany PostgreSQL HA (w AWS 320,13 USD miesięcznie z pamięcią), więc kwot nie da się porównać wprost. Samodzielnie utrzymywany PostgreSQL na dwóch instancjach s5.small z dwoma wolumenami po 100 GB dodaje 54,00 euro, co daje 308,40 euro albo 338,40 euro z control plane HA: 31% ceny AWS, bez zarządzanego failoveru, kopii zapasowych i aktualizacji. Jedna pozycja jest w Cyso Cloud droższa: pamięć obiektowa, po 55 euro za TB miesięcznie, ponad dwa razy więcej niż S3 Standard we Frankfurcie (0,0245 USD za GB miesięcznie).
Transfer wychodzący i IPv4. Strona platformy obiecuje „brak opłat za wychodzący transfer danych” i „zero opłat za wychodzący ruch sieciowy”, a cennik nie ma pozycji za transfer wychodzący z instancji. FAQ o rozliczeniach mówi jednak, że „jedynym kosztem zmiennym jest przepustowość”, a Cyso tej sprzeczności nie wyjaśniło. Nie znaleźliśmy limitu wolumenu; ogólne warunki definiują uczciwe korzystanie tylko jako „rozsądne użytkowanie” i pozwalają Cyso „ograniczyć przeciążenie”. Transfer wychodzący z pamięci obiektowej kosztuje 0,055 euro za GB, czyli 55 euro za TB, wobec 0,09 USD za GB w AWS i 0,087 USD w Azure ponad ich darmowe 100 GB. Publiczny adres IPv4 kosztuje 1,99 euro miesięcznie wobec 3,65 USD w AWS i Azure; prefiks IPv6 /48 jest darmowy.
Rozliczenia. Zatrzymane instancje są rozliczane, dopóki ich nie usuniesz. Faktury są miesięczne, z dołu, w euro. Nie ma limitów wydatków poza limitami zasobów, nie ma cen za instancje zarezerwowane ani spot, a rabaty ilościowe tylko przez dział sprzedaży. Darmowy okres próbny dostają na wniosek „wybrani nowi klienci” i nie kończy się on automatycznie, więc zasoby są potem dalej rozliczane. Startup Program daje 2500, 5000 lub 10 000 euro w kredytach na 18 miesięcy. Stałego darmowego poziomu nie ma.
Zmiany cen. Cyso nie opublikowało zapowiedzi żadnej z tych zmian; daty to przedziały między archiwalnymi kopiami strony cennika.
| Przedział | Co | Przed | Po |
|---|---|---|---|
| od lipca 2024 do stycznia 2025 | linia mocy obliczeniowej zastąpiona przez s5, c5 i m5 | s3.large (4 rdzenie, 8 GB) 66,00 | s5.medium (4 vCPU, 16 GB) 37,50 |
| od września 2024 do stycznia 2025 | publiczny IPv4 | 1,10; floating IP 1,00 | 1,99 za każdy: +81% i +99% |
| od marca 2024 do stycznia 2025 | wolumeny, Tier-1 i Tier-2, za GB miesięcznie | 0,11 i 0,385 | 0,095 i 0,250 |
| od marca 2024 do stycznia 2025 | pamięć obrazów, snapshotów i kopii zapasowych, za GB miesięcznie | 0,11 | 0,080 (-27%) |
| od lipca 2024 do stycznia 2025 | control plane EMK | brak osobnej pozycji | 29,99 pojedynczy, 59,99 HA |
| od stycznia do sierpnia 2025 | m5.large (8 vCPU, 64 GB) | 106,25 | 126,25 (+18,8%) |
Ceny wolumenów spadły o 14% do 48% w czterech poziomach. Podwyżka m5.large to jedyna podwyżka cennikowa, jaką widzieliśmy w 2025 i 2026 roku, a pamięć obiektowa nie zmieniła ceny od marca 2024 roku. Nie podano, czy klientów na starych wariantach przeniesiono. Umowa dopuszcza zmiany cen, w tym indeksację według CPI lub indeksu CBS, „30 dni po powiadomieniu Klienta” i pozwala ją wypowiedzieć tylko wtedy, gdy łączna podwyżka w danym roku przekracza inflację CBS o 5%.
Niezawodność
Czym jest strefa. Każdy region „zawiera odizolowane strefy dostępności (3 na region)” w „centrach danych TIER 3 ... w pełni zarządzanych przez Cyso”. Nic nie mówi, czy strefa to osobny budynek, osobne zasilanie czy osobne pomieszczenie, i nie podano nazwy żadnego obiektu. PeeringDB wymienia sieć Cyso, AS25151, w dwóch obiektach w Amsterdamie i w żadnym we Frankfurcie, co pokazuje, gdzie sieć się łączy, a nie gdzie są strefy. Anty-affinity, które trzyma instancje na różnych hostach, da się ustawić tylko przez API lub CLI. Control plane HA w EMK uruchamia trzech członków etcd, „każdego w innej strefie”.
Węzeł standby bazy danych. Nie ma czego oceniać: Cloud Databases to zamknięta beta poza SLA. Jej strona obiecuje „99,9% dostępności dzięki 3 strefom dostępności”, bez opublikowanego projektu HA. Jeśli uruchamiasz PostgreSQL sam, replikę i failover musisz zbudować sam.
SLA:
| Warunek | Cyso Cloud SLA v1.0 (styczeń 2024) |
|---|---|
| Cel | „co najmniej 99,99%” miesięcznie |
| Zakres | instancje, pamięć obiektowa, wolumeny, sieć |
| Niedostępność instancji | utrata łączności lub dostępu do dysku przez „wszystkie działające instancje hostowane w dwóch różnych strefach dostępności”: wdrożenie w jednej strefie nie ma SLA dla instancji |
| Kredyty | 10% poniżej 99,99%, 25% poniżej 99%, 50% poniżej 95% |
| Pułap | 50% miesięcznego rachunku, w kredytach, nie w gotówce, bez możliwości przeniesienia |
| Roszczenie | powiadomienie wsparcia „w ciągu 30 dni od niedostępności” |
| Prace serwisowe | wtorek i czwartek, od północy do 04:00 CEST, z 14-dniowym wyprzedzeniem e-mailem, wyłączone; awaryjne prace serwisowe liczą się jako niedostępność |
| Nieobjęte | Kubernetes, load balancery, DNS i wszystko w fazie alfa lub beta |
Strony o Kubernetesie reklamują „Kubernetes klasy produkcyjnej z SLA 99,9%”, ale dokument SLA nie wspomina o EMK. Poza SLA odpowiedzialność jest ograniczona do otrzymanych opłat, maksymalnie 200 000 euro, a utrata danych jest wyłączona (ogólne warunki 1.8.1 i 1.8.8). AWS też obiecuje 99,99% dla EC2 w dwóch lub więcej strefach, ale wypłaca kredyty do 100% i przyjmuje roszczenia do końca drugiego cyklu rozliczeniowego; Azure daje 99,99% w wielu strefach i 60 dni na roszczenie.
Strona statusu i incydenty. status.cyso.cloud przekierowuje na starszy adres Fugi i działa na Atlassian Statuspage, z komponentami dla każdej strefy dostępności. Jej publiczne API zwraca 50 ostatnich incydentów, wstecz do 22 czerwca 2023 roku, z aktualizacjami godzina po godzinie. Przyczyny, jeśli są podane, to krótki akapit w samym wpisie, a nie osobne postmortemy. Godziny są takie, jak opublikowano (CET lub CEST).
| Data | Zakres | Czas trwania | Przyczyna, słowami Cyso |
|---|---|---|---|
| od 4 do 5 listopada 2024 | FRA: ruch wychodzący z instancji | około 1 godziny i 8 minut | niepodana |
| 24 grudnia 2024 | FRA: łączność sieciowa mocy obliczeniowej | 1 godzina | „przeniesienie naszych ASN” |
| 24 kwietnia 2025 | API EMK | około 4 godzin | niepodana |
| 28 sierpnia 2025 | AMS: zewnętrzna łączność „wszystkich serwerów wirtualnych i load balancerów”, a także portal, strona internetowa i API | od 10:36 do 13:31, naprawione o 11:31 | zmiany wprowadzone w oknie serwisowym 20 sierpnia, wycofane |
| od 28 do 29 października 2025 | AMS: brak ruchu do i z serwerów wirtualnych, routerów i load balancerów | około 6,5 godziny do naprawy | „Nagłe nagromadzenie problemów z obsługą reguł QoS w sieci wirtualnej” |
| od 22 do 23 grudnia 2025 | AMS: instancje w sieci publicznej bez łączności; klientom zalecono: „nie restartujcie żadnych instancji” | około 21 do 23 godzin | „anomalia w naszym stosie sieci wirtualnej”; bez postmortemu |
| 9 lutego 2026 | FRA: „część naszych hiperwizorów” | 56 minut | niepodana |
| od 7 do 8 lipca 2026 | częściowa awaria EMK po awaryjnym łataniu KVM z powodu CVE-2026-53359, z restartami maszyn wirtualnych | od 23:02 do 00:52 do ustabilizowania | łatka |
| od 12 do 13 sierpnia 2026 | aktualizacje rekordów DNS „niepropagowane w górę” | około doby | „wychwycone zbyt późno. Monitoring został ulepszony” |
| 5 września 2026 | ruch między AMS i FRA; frankfurckie control plane EMK „nie mogą się skalować” | od 12:25 do 13:59 | „Źle ustawiona lista ACL” podczas awaryjnych prac serwisowych na łączu między regionami |
Trzy amsterdamskie incydenty z 2025 roku wyłączyły zewnętrzną łączność w całym regionie, więc trzy strefy ich nie powstrzymały, a wszystkie trzy dotyczyły warstwy sieci wirtualnej. W grudniu zespół przerwał pracę na noc („Nasi inżynierowie odpoczną i będą kontynuować dochodzenie”, o 00:13), prosząc klientów, by nie restartowali maszyn. Żaden incydent w tym okresie nie jest opisany jako utrata danych i nie znaleźliśmy sprawy sądowej ani sporu o odszkodowanie.
Wsparcie
Jest jeden poziom. Telefon, e-mail, czat i zgłoszenia są obsługiwane w godzinach biurowych, od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, po holendersku i angielsku, bez opublikowanego celu czasu odpowiedzi: Trust Centre mówi, że SLA „określa ... czasy odpowiedzi”, a SLA żadnych nie zawiera. Impressum podaje ten sam numer telefonu jako „Serwis awaryjny ... (24/7)”, nie mówiąc, co uznaje się za awarię ani kto może z niego korzystać. Cyso obiecuje „Bezpośredni dostęp do prawdziwych inżynierów chmurowych bez poziomów eskalacji”, czego nie mogliśmy sprawdzić.
Całodobową obsługę sprzedaje spółka siostrzana Cyso jako „Managed Public Cloud”, z NOC i SOC 24/7 na podstawie „dodatkowej, innej SLA”; jej cena nie jest opublikowana. Dla porównania AWS Basic w ogóle nie pozwala otwierać zgłoszeń technicznych, a Azure Basic nie ma celów czasu odpowiedzi, więc godziny biurowe z człowiekiem po drugiej stronie to więcej, niż którykolwiek z nich ma w cenie. Godzinny cel przy awarii produkcji kosztuje w AWS Business Support+ 29 USD lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, a w Azure Standard 100 USD miesięcznie; w Cyso Cloud oznacza zakup usług zarządzanych.
Zakładanie konta
Rejestracja jest samoobsługowa w my.cyso.cloud, z uwierzytelnianiem dwuskładnikowym wymaganym już przy rejestracji (TOTP, obsługiwane passkeys). Karta kredytowa jest sprawdzana obciążeniem na 1 euro; karty debetowe i przedpłacone są odrzucane, a klienci z UE mogą płacić przez SEPA. Zarejestrować się mogą firmy i osoby prywatne. Nie znaleźliśmy informacji o dokumentach tożsamości, rejestracji firmy ani ograniczeniach co do kraju.
Domyślne limity nie są publikowane. Podwyższenia są sprawdzane ręcznie, „zwykle ... w ciągu jednego dnia roboczego”. Wniosek o darmowy okres próbny rozpatrują pracownicy. Strefy DNS są dodawane dopiero po tym, jak „ręcznie sprawdzimy twoją domenę”. Wychodzący port 25 jest zablokowany i pozostaje zablokowany („Nie możesz tego zmienić”); poczta wychodzi przez 465 lub 587.
Konfiguracja B pierwszego dnia: bez konta nie mogliśmy ustalić, czy trzy instancje s5.medium, load balancer i klaster EMK mieszczą się w domyślnym limicie, a zarządzanego PostgreSQL nie da się kupić w żadnym dniu. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure mieści ją na papierze.
Trzy klauzule mają znaczenie później. Zgodnie z holenderskim kodeksem notice-and-takedown masz dwa dni robocze na odpowiedź na skargę, po czym Cyso może usunąć materiał, a jeśli uzna skargę za uzasadnioną, może przekazać skarżącemu twoje imię, nazwisko i adres. Niezapłacone faktury pozwalają Cyso „zawiesić wszystkie usługi”, z kosztami windykacji w wysokości 15%, co najmniej 500 euro. A ogólne warunki ustalają dla umów z opłatą okresową roczny okres obowiązywania, odnawiany automatycznie i wypowiadany listem poleconym z 30-dniowym wyprzedzeniem; jak to się ma do konta pay-as-you-go, nie podano.
Zgodność i ochrona danych
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Widzieliśmy certyfikat: 25.002, od 21 lutego 2025 do 21 lutego 2028, wystawiony dla Cyso Group B.V. z wymienioną Cyso B.V., zakres obejmuje „usługi chmurowe”; jednostka certyfikująca CIIO. Żadne centrum danych nie jest wymienione jako lokalizacja |
| NEN 7510 (holenderska norma bezpieczeństwa informacji w ochronie zdrowia) | Widzieliśmy certyfikat: 25.080, od 24 czerwca 2025 do 20 lutego 2027, te same podmioty i zakres |
| SOC 2 typu 2 | Deklarowany, atestacja z datą 20 lutego 2026; raport niepubliczny, audytor i zakres nieznane |
| Kubernetes Certified Service Provider | Deklarowany; poświadczenie CNCF dla firmy, a nie certyfikacja produktu |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX | Niedeklarowane |
Szyfrowanie danych w spoczynku nie jest domyślnie włączone. FAQ o pamięci mówi: „Obecnie nie stosujemy standardowego szyfrowania obiektów przechowywanych w naszych systemach pamięci. Dane nie są szyfrowane, ale są przechowywane w kawałkach (podzielonych plikach) w naszych systemach”. Cyso zaleca szyfrowanie po stronie klienta albo SSE-C i przekonuje, że klucze zarządzane przez dostawcę dają „fałszywe poczucie bezpieczeństwa”. Nagłówek w FAQ dotyczy pamięci obiektowej i wolumenów, ale odpowiedź mówi tylko o obiektach. Nie ma usługi zarządzania kluczami.
Brak DPA i listy podprzetwarzających dla Cyso Cloud. Istniejące warunki dotyczące podmiotu przetwarzającego to artykuł 2.11 ogólnych warunków Cyso, w którym klient zapewnia, że przetwarzanie jest zgodne z prawem, a środki bezpieczeństwa Cyso są odpowiednie; tekst holenderski ma pierwszeństwo przed angielskim. Jedyna lista podprzetwarzających to lista grupy na cyso.com z 2018 roku, wymieniająca Microsoft, Amazon i Google w kategorii „Cloud Computing”. Nie podano, czy obejmuje Cyso Cloud, czy tylko część zajmującą się hostingiem zarządzanym. Polityka prywatności jest polityką grupy, ostatnio wersjonowaną w listopadzie 2018 roku.
Lokalizacja danych. „Działamy wyłącznie w Europie, z naszych centrów danych w Amsterdamie i Frankfurcie”, a dane, repliki i kopie zapasowe zostają w wybranym regionie. Warunki mówią, że dane użytkownika „nie zostaną przekazane osobom trzecim, chyba że Cyso będzie do tego zobowiązane na podstawie nakazu sądowego”; raportu przejrzystości nie ma.
Kto go kontroluje
Umowę zawierasz z Cyso B.V. (KvK 37133395) w Alkmaar, na podstawie prawa holenderskiego, z holenderskim arbitrażem (ogólne warunki 1.12). Jej Impressum wymienia trzech dyrektorów: Paula Bankerta, Svena Vissera i Tjebbe de Wintera. Cyso B.V. należy do Cyso Group B.V. (KvK 33287475), której marki to Cyso (hosting zarządzany, od 1997 roku), Cyso Cloud i Hosting.NL, z „prawie 60” pracownikami. Fuga Cloud, założona w 2016 roku i także należąca do Cyso Group, przekazała swoją działalność Cyso B.V. 1 stycznia 2025 roku, przy niezmienionym „świadczeniu usług dla obecnych klientów”; nie uczestniczył w tym żaden zewnętrzny nabywca.
Udziałowcy nie są publicznie znani. GLEIF wykazuje Cyso B.V. bez konsolidującej spółki dominującej, a my nie znaleźliśmy raportu rocznego, inwestora ani nabywcy. Zewnętrzne katalogi firm podają, że należy do założycieli, czego nie mogliśmy zweryfikować; Cyso nazywa siebie „najstarszym niezależnym dostawcą chmury i hostingu zarządzanego w Holandii”. W GLEIF, w kopiach rejestrów ani w prasie nie pojawiła się pozaeuropejska spółka dominująca ani pozaeuropejski udziałowiec, co jest brakiem dowodów, dopóki rejestr pozostaje zamknięty.
Platforma należy do Cyso: OpenStack na KVM z pamięcią Ceph i siecią OVN, we własnej sieci, AS25151, w centrach danych, których nie nazywa.
Dokąd zmierza platforma. Cyso od końca 2024 roku testuje wewnętrznie Apache CloudStack. Wpis z 18 marca 2026 roku nosi tytuł „Od OpenStack do CloudStack: dlaczego po 10 latach odchodzimy od OpenStack”. Dotyczy głównie zastępowania VMware w chmurze korporacyjnej Cyso; wspomina o środowisku CloudStack „dla naszej chmury publicznej”, nie podaje harmonogramu i nic nie mówi o obecnych klientach chmury publicznej. Marcowe wpisy Cyso z 2026 roku opisują cel jako chmurę publiczną „skalowalną w całej Europie” z „rozciągalnymi samoobsługowymi VPC obejmującymi wiele centrów danych, z jednym control plane”. Traktuj to jako deklarowany kierunek, a nie zapowiedzianą migrację: jeśli budujesz dziś na Cyso Cloud, budujesz na OpenStack, u dostawcy, który publicznie mówi, że rozważa inną platformę. Cyso planuje też „ekspansję do krajów skandynawskich i dalej”, bez daty.
Odejście
Transfer wychodzący z instancji nie ma w cenniku opłaty, z zastrzeżeniem z FAQ o rozliczeniach opisanym wyżej; 1 TB z pamięci obiektowej kosztuje 55,00 euro. API to vanilla OpenStack („Trzymamy się wydań vanilla”), więc kod napisany dla Nova, Neutron, Cinder, Octavia i Heat przenosi się do innych chmur OpenStack po zmianie nazw. Cyso dokumentuje zarówno odejście, jak i przyjście: snapshot instancji, openstack image save, wysłanie obrazu gdzie indziej, i to samo dla wolumenów. Buckety przenosi się przez rclone albo AWS CLI.
Uzależnienie na poziomie API jest niewielkie. EMK jest zgodny z CNCF, ale jego klastry to shooty Gardenera, czyli specyfikacja, która w tej postaci nie przenosi się do EKS ani AKS. Większym ryzykiem jest przyszłość platformy, opisana wyżej.
W ogólnych warunkach nie znaleźliśmy klauzuli o zmianie dostawcy zgodnej z aktem o danych. Przy rozwiązaniu umowy Cyso „może obciążyć Klienta rozsądnymi kosztami rozwiązania”, nie podano okresu przechowywania danych po zamknięciu konta, a kopie zapasowe są sprawą klienta. Zamknięcie konta to samoobsługowa rezygnacja: „Nie usuniemy po prostu twoich danych, potrzebujemy od ciebie »prawdziwej« rezygnacji”.
Co piszą użytkownicy
Nie znaleźliśmy niezależnych relacji użytkowników: Hacker News, Reddit i Tweakers nie dały nic poza trzema komentarzami w Hacker News od 2022 roku, które wymieniają Cyso lub Fuga Cloud na listach europejskich dostawców, więc ta recenzja opiera się na dokumentach samego Cyso, jego stronie statusu, rejestrach i archiwalnych kopiach stron cennika.
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
Cyso Cloud pasuje małym i średnim zespołom w Holandii i w Niemczech, które same utrzymują bazy danych na maszynach wirtualnych lub w Kubernetesie, chcą niskich i przewidywalnych rachunków za moc obliczeniową bez opłat za GB transferu wychodzącego z instancji, cenią dostawcę w holenderskich rękach z certyfikatem NEN 7510 do pracy w ochronie zdrowia i dobrze czują się w zwykłych narzędziach OpenStack.
Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz zarządzanej bazy danych, GPU, serverless albo kolejek; jeśli potrzebujesz domyślnego szyfrowania danych w spoczynku albo usługi zarządzania kluczami; jeśli potrzebujesz stref, na których można polegać, że powstrzymają awarię sieci; jeśli twój dział zakupów wymaga opublikowanej DPA i listy podprzetwarzających; albo jeśli potrzebujesz wsparcia 24/7 z celami czasu odpowiedzi bez kupowania usług zarządzanych od Cyso.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.
Ceny
- Cennik i FAQ o rozliczeniach
- Platforma, darmowy okres próbny i Startup Program
- Archiwalne strony cennika: fuga.cloud/pricing, 13 lipca 2024, pricing-network, 12 września 2024, pricing-storage, 24 marca 2024, cyso.cloud/pricing, 13 stycznia 2025, 20 sierpnia 2025
- Dane AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA
- Service Level Agreement v1.0
- Terms and Conditions AV.v.1/2022
- Kwestie prawne: dopuszczalne użytkowanie, nadużycia, notice and takedown
- Polityka prywatności
Dokumentacja
- Endpointy usług, pierwsze kroki i zmiana limitu
- Pamięć obiektowa, FAQ o pamięci w chmurze, FAQ o bezpieczeństwie i FAQ o sieci
- Instancje na różnych węzłach obliczeniowych i instrukcja Terraform
- Enterprise Managed Kubernetes, wysoka dostępność i wydania wersji
- Managed Kubernetes i Cloud Databases
- Migracja instancji i wolumenu między dostawcami OpenStack
- Zgodność z CNCF, v1.35 i v1.34
- Rejestr Terraform, provider OpenStack i FugaCloud na GitHubie
- Publiczna roadmapa i lista zmian
Status i incydenty
- Strona statusu i API historii incydentów
- Awaryjne prace serwisowe z powodu CVE-2026-53359, 7 lipca 2026
Zgodność
- Trust Centre
- Certyfikat ISO 27001 25.002 i certyfikat NEN 7510 25.080
- Podprzetwarzający grupy Cyso
- „Cyso achieves SOC 2 Type 2 attestation”, 11 marca 2026
Firma i własność
- Impressum i O Cyso Cloud
- „Fuga Cloud comes of age and continues as Cyso Cloud”, 18 listopada 2024
- „From OpenStack to CloudStack”, 18 marca 2026 i „Beyond VMware: Cyso's road to CloudStack”, 22 marca 2026
- Rekord GLEIF dla Cyso B.V. i jego wyjątek w raportowaniu spółki dominującej
- PeeringDB, obiekty AS25151
- Kopie rejestrów: OpenCorporates, Cyso B.V. i Cyso Group B.V.
Relacje użytkowników
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.