Tekst: Kristijan Sekereš
Evroc w 2026 roku: rzetelna recenzja tego, co sprzedaje dziś

Evroc to sztokholmska firma założona w 2022 roku „z misją zbudowania pierwszego europejskiego hiperskalera”. Dziś sprzedaje niewielki samoobsługowy IaaS w jednym udokumentowanym regionie, Sztokholmie, z trzema strefami. Jego umowa jest napisana pod kontrolę nad danymi: bez podprzetwarzających dla usług infrastrukturalnych i bez dostępu spoza EOG, z wyjątkiem treści, które wyraźnie udostępnisz, a GPU B200 kosztują 8,00 euro za godzinę, mniej więcej połowę ceny katalogowej AWS w Sztokholmie. W typowej aplikacji nie zastąpi AWS ani Azure. Nie ma zarządzanej bazy danych, Kubernetesa, rejestru, serverless, DNS, CDN, monitoringu ani kopii zapasowych; transfer wychodzący kosztuje 0,10 euro za GB bez darmowej puli, której byśmy się doszukali; Evroc nie pokazuje żadnego certyfikatu; a nie znaleźliśmy żadnej niezależnej relacji kogokolwiek, kto z niego korzysta.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Evroc, jego warunkach prawnych, danych cenowych, na stronie statusu, w komunikatach prasowych, danych rejestrowych i relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.
Z czego można korzystać dziś, a co jest zapowiedziane
Evroc zapowiada więcej, niż dokumentuje. Oznaczenie „ogólna dostępność” mają tylko dwie rzeczy: IAM w dokumentacji i agent AI roc od 6 czerwca 2026 roku. Nic nie jest oznaczone jako wersja zapoznawcza, więc klauzula Service Terms o wersjach zapoznawczych (bez SLA, dane mogą zostać usunięte) nie dotyczy niczego, ale API Compute i Networking ma wersję v1beta2.
Dostępne 16 października 2026 roku, w Sztokholmie:
| Usługa | Status | Źródło |
|---|---|---|
| Rejestracja z kartą kredytową | otwarta od 3 lipca 2025 | komunikat o uruchomieniu |
| Maszyny wirtualne CPU, od 1 do 32 vCPU, AMD x86_64 | działają, z ceną; API v1beta2 | strona VM |
| Pamięć blokowa SSD, do 4 TB na dysk; snapshoty | działa, z ceną; snapshoty od 26 czerwca 2026, bez ceny | docs.evroc.com, Disks i Changelog |
| Pamięć obiektowa zgodna z S3, replikowana między strefami | działa, z ceną | strona Object Storage |
| File Store (NFSv4.1, jedna strefa) | działa, bez ceny, bez SLA | docs.evroc.com, File Store |
| Load balancer (L4, tylko TCP) | działa, bez ceny, bez SLA | docs.evroc.com, Load balancer |
| VPC, podsieci, security groups, IPv4 i IPv6 | działają; IPv6 od v1beta2 | docs.evroc.com, What's new in v1beta2 |
| KMS | w API i CLI; bez strony produktu, bez ceny | docs.evroc.com, KMS API reference |
| IAM | ogólna dostępność | docs.evroc.com, IAM service definition |
| Think Models: współdzielone otwarte modele rozliczane za tokeny | działają, z ceną | strona Think Models |
| roc, agent AI z czatem i API | ogólna dostępność, 50 euro za stanowisko miesięcznie | komunikat o roc |
| Maszyny wirtualne z GPU: L40S i B200 | z ceną, ale domyślny limit GPU wynosi zero | strona VM z GPU; docs.evroc.com, Compute service definition |
| Klastry B200 | tylko rezerwacja albo kontakt z działem sprzedaży | strona klastrów GPU |
Zapowiedziane, a niedostępne albo niepotwierdzone:
| Co mówi Evroc | Co znaleźliśmy | Źródło |
|---|---|---|
| Regiony „działające w Sztokholmie, Paryżu i Frankfurcie” | Dokumentacja wymienia tylko Sztokholm (se-sto). Nie mogliśmy potwierdzić, że klienci mogą wdrażać w Paryżu albo we Frankfurcie | strona O nas; komunikat o SUSE, grudzień 2025 |
| Własne centrum danych w Arlandastad pod Sztokholmem, działające „w drugiej połowie 2026 roku” | 16 października 2026 nadal „w budowie”; pojemność to teraz „do 10 000 GPU”, wobec „do 16 000” w lutym 2025 | zakup gruntu, 3 lutego 2025; strona centrów danych |
| „Fabryka AI” w Mougins we Francji, 96 MW: budowa „ma się zakończyć w 2025 roku” | Nadal „w budowie”; zakończenia nie ogłoszono | komunikat o Mougins, 10 lutego 2025; strona centrów danych |
| SUSE Rancher Prime w Evroc, ogólna dostępność „w pierwszym kwartale 2026 roku” | Nie znaleźliśmy późniejszego statusu | komunikat o SUSE |
| Platforma dla szwedzkich sił zbrojnych „zaprojektowana tak, by uzyskać akredytację dla obciążeń NATO restricted” | Cel projektowy; o akredytacji nic nie podano | komunikat o SINCC, 18 czerwca 2026 |
| Centra danych zasilane energią jądrową z Blykalla i Studsvik | Partnerstwo, by je „zbadać” | komunikat, 6 października 2025 |
| Wgrywanie własnych obrazów | Deklarowane na stronie VM; nie znaleźliśmy w dokumentacji | strona VM |
Działająca usługa pracuje w tym, co Evroc nazywa „centrami danych partnerów strategicznych w Paryżu, Sztokholmie i Frankfurcie”, z których żadne nie jest wymienione z nazwy.
W skrócie
| Evroc | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Sztokholm. Umowę zawierasz z evroc Sweden AB, spółką zależną evroc AB. Założyciel i CEO, Mattias Åström, jest według agregatorów danych rejestrowych zarejestrowanym beneficjentem rzeczywistym z ponad 50% i maksymalnie 75% kontroli. Nienotowany |
| Regiony i strefy | W dokumentacji tylko Sztokholm, z trzema strefami zdefiniowanymi jako fizycznie oddzielone centra danych, w nienazwanych obiektach partnerów. Paryż i Frankfurt deklarowane, nieudokumentowane |
| Konfiguracja A (na start) | 188,49 euro miesięcznie w Sztokholmie, z czego 53% to transfer wychodzący |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 879,26 euro plus nieopublikowana opłata za load balancer. Bez HA PostgreSQL i control plane Kubernetesa, których Evroc nie sprzedaje |
| Transfer wychodzący | 0,10 euro za GB, nie znaleźliśmy darmowej puli; ruch przychodzący darmowy |
| SLA mocy obliczeniowej | 99,9% jako „cel projektowy”, kredyty dopiero poniżej 99,5% i tylko wtedy, gdy twoja architektura obejmuje kilka stref |
| Wsparcie w cenie | Basic: e-mail i chatbot roc, od poniedziałku do piątku od 08:00 do 17:00 CET, pierwsza odpowiedź w ciągu 24 godzin, nawet przy P0 |
| Kto może się zarejestrować | „Zweryfikowana osoba prawna lub fizyczna” z kartą kredytową (karty przedpłacone odrzucane). GPU wymagają wniosku o limit |
Co można zbudować
| Czego potrzebujesz | Evroc | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Maszyny wirtualne | maszyny wirtualne CPU w rodzinach ogólnego przeznaczenia, obliczeniowej i pamięciowej, tylko AMD | EC2 | Virtual Machines |
| GPU | maszyny wirtualne z L40S i B200; klastry B200 na rezerwację | EC2 G i P | serie NC i ND |
| Pamięć | blokowa (strefowa), obiektowa (regionalna), File Store (strefowy) | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Bazy danych | brak | RDS, ElastiCache | Azure Database, Cache for Redis |
| Kubernetes | brak zarządzanego; provider Cluster API i sterownik CSI dla własnych klastrów | EKS | AKS |
| Rejestr, serverless, kolejki | brak | ECR, Lambda, SQS | ACR, Functions, Service Bus |
| Sieć | VPC, security groups, IPv4 (bez BYOIP), load balancer L4 | VPC, Elastic IP, NLB | VNet, Public IP, Load Balancer |
| DNS, CDN, ochrona przed DDoS | brak udokumentowanych | Route 53, CloudFront, Shield | DNS, Front Door, DDoS Protection |
| Tożsamość i klucze | IAM tylko z predefiniowanymi rolami, MFA tylko przez OTP; KMS; brak menedżera sekretów | IAM, KMS, Secrets Manager | Entra ID, Key Vault |
| Monitoring | tylko logi konsoli maszyn wirtualnych | CloudWatch | Azure Monitor |
| AI | Think Models (zgodne z OpenAI); roc | Bedrock | Azure AI Foundry |
| Kopie zapasowe | brak: klient „zarządza własnymi kopiami zapasowymi i je przechowuje” | AWS Backup | Azure Backup |
Zespół, który potrzebuje zarządzanej bazy danych, zarządzanego Kubernetesa albo czegokolwiek sterowanego zdarzeniami, uruchamia to sam na maszynach wirtualnych albo trzyma gdzie indziej. Pamięć obiektowa obsługuje podstawowe API S3, ale nie polityki bucketów, ACL, replikację ani przejścia w cyklu życia, i ma „tylko jedną klasę pamięci”.
Narzędzia są otwarte i szybko się rozwijają: provider Terraform i OpenTofu doszedł do wersji 0.9.7 15 października 2026 roku, pięć miesięcy po pierwszym wydaniu w rejestrze, a Go SDK, CLI i sterownik CSI są na licencji Apache-2.0 w evroc-oss na GitHubie. API też się zmienia. 26 czerwca 2026 roku Compute i Networking przeszły na v1beta2 ze zmianami łamiącymi zgodność: maszyny wirtualne bez security group „nie mają teraz łączności sieciowej”, a nowe maszyny tylko z IPv4 nie są już dozwolone.
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe Evroc w euro bez VAT, z tabel i danych cenowych na jego stronach VM i Object Storage, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, w Sztokholmie, przy 730 godzinach w miesiącu. AWS i Azure wyceniliśmy we Frankfurcie, około 1200 km dalej.
Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| VM | C1a.s, 2 vCPU, 4 GB | 75,19 |
| Dysk | 40 GB pamięci blokowej SSD | 4,00 |
| Publiczny IPv4 | Reserved Public IP | 7,30 |
| 1 TB transferu wychodzącego | 0,10 euro za GB, nie znaleźliśmy darmowej puli | 100,00 |
| 100 GB pamięci obiektowej | poziom Standard | 2,00 |
| Suma | 188,49 |
AWS bierze za to samo 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, więc Evroc kosztuje o 68% więcej niż AWS; bez transferu wychodzącego to 88,49 euro. Kalkulator na stronie VM zaczyna od A1a.s (2 vCPU, 8 GB, 100,01 euro miesięcznie), co daje za konfigurację A 213,31 euro.
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z węzłem standby, 1 TB pamięci obiektowej z 11 milionami żądań, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| 3 VM | A1a.m, 4 vCPU, 16 GB | 600,06 |
| 3 publiczne IPv4 | Reserved Public IP | 21,90 |
| 300 GB pamięci blokowej | SSD | 30,00 |
| Load balancer | jego publiczny IP; opłata za load balancer nie jest opublikowana | 7,30 + opłata |
| PostgreSQL HA | brak w ofercie | nie dotyczy |
| 1 TB pamięci obiektowej | poziom Standard; brak opublikowanych opłat za żądania | 20,00 |
| Control plane Kubernetesa | brak w ofercie | nie dotyczy |
| 2 TB transferu wychodzącego | 0,10 euro za GB | 200,00 |
| Suma | 879,26 + opłata za load balancer |
Tej kwoty nie da się porównać z AWS (od 985,89 do 1082,61 euro) ani z Azure, których sumy obejmują zarządzaną bazę danych HA i control plane Kubernetesa. Samodzielnie utrzymywany PostgreSQL na dwóch maszynach A1a.s z dyskami po 100 GB dodaje 220,02 euro, a replikacja, failover i kopie zapasowe stają się twoją pracą.
Transfer wychodzący i IPv4. Ruch wychodzący kosztuje 100 euro za TB, wobec 80,30 euro w AWS i 77,62 euro w Azure ponad ich darmowe 100 GB. Ruch przychodzący jest darmowy. Publiczny adres IPv4 kosztuje 7,30 euro miesięcznie, wobec 3,65 USD (3,26 euro) w AWS i Azure.
GPU, za godzinę GPU, rozliczane godzinowo: B200 za 8,00 euro i L40S za 1,50 euro. AWS bierze 15,98 euro za B200 w Sztokholmie na instancji z 8 GPU, podczas gdy Evroc sprzedaje maszynę wirtualną z jednym GPU, i 2,08 euro za L40S we Frankfurcie. Nie ma maszyn wirtualnych z H100, H200 ani L4 i nie ma poziomu spot, a lokalny NVMe maszyny z GPU przepada, jeśli host ulegnie awarii. Każde GPU wymaga najpierw wniosku o limit. Think Models kosztują od 0,05 do 1,50 euro za milion tokenów wejściowych i do 6 euro za milion tokenów wyjściowych.
Rozliczenia. Użycie jest rozliczane co miesiąc i pobierane z karty kredytowej drugiego dnia po końcu miesiąca; faktury są dla „uprawnionych kont z wysokimi wydatkami”. Rezerwacje obniżają cenę maszyn wirtualnych CPU o 30% na 12 miesięcy i o 50% na 36. Darmowego poziomu nie ma, a limitu wydatków ani alertów nie udokumentowano. Ceny load balancera, snapshotów, File Store i KMS nie są opublikowane.
Zmiany cen. W ostatnich 24 miesiącach nie znaleźliśmy żadnej. Ogólne warunki pozwalają Evroc zmieniać ceny katalogowe „w dowolnym momencie”, ze skutkiem także dla usług już używanych „z chwilą publikacji na stronie internetowej evroc”, bez okresu wypowiedzenia.
Niezawodność
Czym jest strefa. Evroc definiuje swoje strefy jako „fizycznie oddzielone centra danych w obrębie regionu”, każde z „niezależnym zasilaniem, chłodzeniem i łącznością sieciową”; o które obiekty partnerów chodzi, nie opublikowano. Maszyny wirtualne, dyski, snapshoty i File Store są strefowe. VPC, publiczne IP, load balancery i pamięć obiektowa są regionalne: load balancer może kierować ruch do backendów we wszystkich strefach z kontrolą stanu, a pamięć obiektowa jest replikowana między strefami. Bez zarządzanej bazy danych nie ma węzła standby do rozmieszczenia: ten projekt należy do ciebie.
SLA, według Service Terms z 29 września 2026 roku:
| Usługa | Cel | Kredyt 10% | Kredyt 25% |
|---|---|---|---|
| Compute (maszyny wirtualne CPU i GPU) | 99,9% | poniżej 99,5% | poniżej 99,0% |
| Block i Object Storage | 99,9% | poniżej 99,9% | poniżej 99,0% |
| Think Shared Models | 99,5% | poniżej 99,5% | poniżej 99,0% |
| Load balancer, File Store, KMS, IAM | brak |
- Każdy cel to „cel projektowy”, podany „w celach informacyjnych”, a kredyty są „jedynym i wyłącznym prawem do rekompensaty”, z pułapem 25% miesięcznych opłat za daną usługę.
- Dla usług strefowych poziomy „są uzależnione od tego, czy architektura Klienta jest zaprojektowana do wdrażania usług w wielu strefach”.
- Między 99,5% a 99,9% maszyna wirtualna nie daje żadnego kredytu; sama strona VM obiecuje „dostępność VM na poziomie 99,5%”.
- Roszczenie zgłaszasz z dowodami w ciągu 60 dni od końca miesiąca.
- Odpowiedzialność jest ograniczona do 15% opłat z poprzednich 12 miesięcy, z wyłączeniem utraty danych.
AWS obiecuje 99,99% dla EC2 w dwóch lub więcej strefach i 99,5% dla pojedynczej instancji, z kredytami do 100%.
Strona statusu i incydenty. status.evroc.com ma pięć komponentów, żadnego widoku stref i przechowuje „kroczące okno dwóch tygodni”; starsze strony dni zwracają 404. W tym oknie pokazywała jedne prace serwisowe Compute w poniedziałek 12 października 2026 roku, od 10:00 do 18:00, z „krótkimi okresami zakłóceń sieci”, i żadnego incydentu. Nigdzie nie znaleźliśmy incydentu, postmortemu ani raportu o awarii z ostatnich 24 miesięcy. Przy dwóch tygodniach historii to brak dowodów, a nie czysta karta.
Wsparcie
| Plan | Cena bez VAT | Godziny i kanały | Pierwsza odpowiedź, P0 / P1 / P2 / P3 |
|---|---|---|---|
| Basic | w cenie | od poniedziałku do piątku od 08:00 do 17:00 CET; e-mail, chatbot roc | 24 h / 24 h / 24 h / 48 h, w godzinach roboczych |
| Starter | 2500 euro miesięcznie plus 2,5% opłat powyżej 50 000 euro | 24x7; e-mail, telefon, roc | 15 min / 1 h / 4 h / 24 h |
| Premium | „Cennik dostępny w momencie premiery” | 24x7; dochodzi czat | nieopublikowana |
Cele są podane „w celach informacyjnych” i „nie dają żadnych praw, środków ochrony ani roszczeń”. Starter kosztuje ponad 13 razy więcej niż konfiguracja A, więc mały klient dostaje przy awarii produkcji e-mail w godzinach roboczych z 24-godzinnym celem. Evroc mówi, że jego inżynierowie są w Europie; wsparcie może też korzystać z „zewnętrznych dostawców wsparcia”. Nie znaleźliśmy forum ani kanału społeczności.
Zakładanie konta
Rejestracja na signup.evroc.com zaczyna się od imienia i nazwiska, e-maila i hasła; dalej nie poszliśmy. Karta kredytowa jest wymagana. Zasady dopuszczalnego użytkowania zabraniają korzystania z usług „bez bycia osobą prawną lub fizyczną zweryfikowaną przez evroc”, ale nie udokumentowano, jak działa weryfikacja, a strona Getting started wciąż opisuje konta zakładane przez wsparcie dla „twojej firmy”.
Domyślne limity na region: 20 vCPU, 160 GB pamięci, 3 publiczne IP, 20 TB pamięci blokowej i 0 GPU. Konfiguracja B mieści się w limitach vCPU i pamięci, ale potrzebuje czterech publicznych adresów IPv4 (trzy maszyny wirtualne i load balancer), więc zanim da się ją zbudować zgodnie ze specyfikacją, trzeba złożyć do wsparcia wniosek o limit. Ani dla niego, ani dla wniosku o GPU nie opublikowano czasu rozpatrzenia.
Evroc może zawiesić usługi „ze skutkiem natychmiastowym” z powodu braku płatności albo gdy „ma uzasadnione podstawy, by sądzić”, że doszło do naruszenia, a opłaty naliczają się dalej w czasie zawieszenia.
Zgodność i ochrona danych
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO 27001 | Nie znaleźliśmy certyfikatu. Strona o bezpieczeństwie mówi, że infrastruktura spełnia „RODO, NIS2 i ISO 27001:2022”, a bezpieczeństwo jest „zaprojektowane od podstaw, a nie certyfikowane po fakcie”. Bez jednostki certyfikującej i zakresu |
| ISO 27017, 27018, SOC 2, BSI C5, SecNumCloud, PCI DSS, TISAX | Niedeklarowane |
| NATO restricted | Cel projektowy; o akredytacji nic nie podano |
Mocną stroną jest Data Processing Addendum z 29 września 2026 roku. Evroc „nie zaangażował i nie zaangażuje żadnego podprzetwarzającego” do Treści Klienta w usługach infrastrukturalnych; usługi AI korzystają z „jednego podprzetwarzającego”, nienazwanego, związanego z UE lub EOG. Pracownicy Evroc nie mogą uzyskiwać dostępu do Treści Klienta spoza EOG „z wyjątkiem sytuacji, w których Klient wyraźnie udostępnił Treści Klienta do celów wsparcia, utrzymania, rozwiązywania problemów, bezpieczeństwa lub prac inżynieryjnych”, co ma znaczenie, bo Evroc ma biuro w Londynie. O naruszeniach powiadamia w ciągu 24 godzin; audyty są domyślnie zdalne, na koszt klienta.
Think Models nie logują ani nie przechowują promptów ani odpowiedzi; roc je przechowuje, chyba że historia jest wyłączona. W sprawie szyfrowania dokumenty sobie przeczą: Service Terms czynią klienta „wyłącznie odpowiedzialnym za szyfrowanie wszystkich danych” w pamięci obiektowej i blokowej, a strona S3 mówi, że wszystkie dane są szyfrowane w spoczynku kluczami zarządzanymi przez Evroc. Lista podprzetwarzających nie jest opublikowana.
Kto go kontroluje
Umowę zawierasz z evroc Sweden AB, zarejestrowaną w sierpniu 2024 roku i „bez pracowników”, spółką zależną evroc AB. Wpis o beneficjencie rzeczywistym evroc Sweden AB, jak pokazuje go agregator tic.io (nie mogliśmy bezpośrednio odczytać Bolagsverket), podaje zamaskowane nazwisko z ponad 50% i maksymalnie 75% kontroli, przez udziały i przez prawo do powoływania większości rady dyrektorów. Fragmenty wyników wyszukiwania dwóch innych agregatorów wymieniają Mattiasa Åströma jako beneficjenta rzeczywistego evroc AB. Kto ma resztę, nie jest publicznie znane.
Evroc wymienia jako swoich inwestorów EQT Ventures i Norrsken VC (szwedzkie), Giant Ventures („z siedzibą w Wielkiej Brytanii”) oraz blisce/, który prowadził rundę serii A o wartości ponad 50 mln euro. blisce/ to wehikuł inwestycyjny Alexandre'a Marsa z siedzibą w Paryżu i biurem w Nowym Jorku; TechCrunch nazywa go „amerykańsko-europejskim”. Mars wszedł do rady dyrektorów. Nie znaleźliśmy pozaeuropejskiego udziałowca z prawami kontrolnymi, ale struktura udziałowców nie jest publiczna. evroc AB za 2024 rok nie wykazała przychodów i miała stratę netto około 103 mln SEK (dane agregatora). Umowa podlega prawu szwedzkiemu, z arbitrażem w Sztokholmie według regulaminu SCC (ogólne warunki 16.1 i 16.2).
Platforma należy do Evroc, działa na nieujawnionej technologii w centrach danych partnerów. Wśród klientów, których wymienia, są szwedzkie siły zbrojne.
Odejście
Po rozwiązaniu umowy masz 30 dni na eksport przez „standardową funkcję eksportu evroc ... wyłącznie w formacie, w jakim dane są przechowywane”; pomoc wykraczająca poza to może kosztować dodatkowo. Każda ze stron może wypowiedzieć umowę bez podania przyczyny z 30-dniowym wyprzedzeniem. Eksport 10 TB po 0,10 euro za GB kosztuje 1000 euro.
Uzależnienie jest niewielkie, bo niewiele jest tu własnościowych rozwiązań, które trzeba by porzucić: pamięć obiektowa obsługuje podstawowe API S3, a samodzielnie utrzymywany Kubernetes zbudowany na oficjalnych Cluster API i kubeadm przenosi się bez zmian. IAM, CLI i zasoby Terraform są własne Evroc. Nie udokumentowano importu ani eksportu obrazów, a przeniesienie dysku do innej strefy oznacza skopiowanie jego danych.
Co piszą użytkownicy
Nie znaleźliśmy żadnej niezależnej relacji z korzystania z Evroc: 13 komentarzy w Hacker News, które o nim wspominają, i wyniki z Reddita to przelotne wzmianki, powtórzone wiadomości i ogłoszenia o pracę.
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
Evroc pasuje organizacjom, które potrzebują szwedzkiej umowy bez amerykańskiej spółki dominującej i bez podprzetwarzających dla infrastruktury, do obciążeń na maszynach wirtualnych, inferencji otwartych modeli albo GPU B200, od jednego na maszynę wirtualną, w Sztokholmie, i które same utrzymują bazy danych i Kubernetes. Należą tu też szwedzcy nabywcy z sektora publicznego i okołoobronnego, którzy śledzą jego współpracę ze szwedzkimi siłami zbrojnymi.
Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz zarządzanej bazy danych, zarządzanego Kubernetesa albo serverless; certyfikatu takiego jak ISO 27001, SOC 2 albo C5 do zakupów już teraz; regionu innego niż Sztokholm potwierdzonego na piśmie; taniego transferu wychodzącego; albo całodobowej pomocy bez płacenia 2500 euro miesięcznie.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.
Ceny
- Maszyny wirtualne, tabela cen i dane cenowe, Object Storage, maszyny wirtualne z GPU, klastry GPU, Think Models, strona kampanii GPU
- Plany wsparcia
- Dane AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA (wszystkie ostatnio zaktualizowane 29 września 2026 roku)
Dokumentacja (docs.evroc.com)
- Introduction, Getting started, Support, View your quota limits, Changelog
- Compute: Service definition, What's new in v1beta2, Regions and zones, VM resource profiles, GPU VMs, Disks, Public IPs
- Load balancer concepts; Object Storage i AWS S3 Feature Compatibility; File Store; IAM Service definition; Think; Billing
- Integracje: Terraform provider, CSI driver, CAPE
- A tour of the evroc cloud, 26 sierpnia 2026 i wprowadzenie do CAPE, 15 września 2026
- Rejestr Terraform, rejestr OpenTofu, evroc-oss na GitHubie
Status i incydenty
Zgodność
- Strony Security i Sovereignty
Firma i własność
- O nas i centra danych
- Komunikaty Evroc: seria A, 20 marca 2025, uruchomienie, 3 lipca 2025, zakup gruntu w Arlandastad, 3 lutego 2025, Mougins, 10 lutego 2025, SUSE, 8 grudnia 2025, badanie energetyki jądrowej, 6 października 2025, roc w ogólnej dostępności, 6 czerwca 2026, szwedzkie siły zbrojne, 18 czerwca 2026
- Dane rejestrowe przez agregatory: tic.io, evroc Sweden AB, merinfo.se, evroc AB
- TechCrunch: seria A Evroc, 20 marca 2025 i blisce/, 14 maja 2024
Relacje użytkowników
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.