Tekst: Kristijan Sekereš
IONOS Cloud w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

IONOS Cloud to chmura infrastrukturalna IONOS, niemieckiej grupy hostingowej notowanej we Frankfurcie, w 63,8% należącej do United Internet; platforma zaczynała jako ProfitBricks. IONOS sprzedaje kilka produktów nazywanych „chmurą”. Ten artykuł dotyczy platformy IaaS (Compute Engine, Managed Kubernetes, zarządzane bazy danych, Object Storage) sprzedawanej przez cloud.ionos.com i cloud.ionos.de, a nie produktów VPS czy serwerów chmurowych z jej działu hostingu stron.
Przy naszej konfiguracji produkcyjnej IONOS ma najniższą sumę spośród wszystkich dostawców w tej serii, którzy sprzedają każdy jej element: 436,79 euro miesięcznie we Frankfurcie, 40% ceny AWS, z wysokodostępnym PostgreSQL, darmowym control plane Kubernetesa objętym SLA, 2 TB darmowego transferu wychodzącego i wsparciem telefonicznym 24/7. Ta suma opiera się na jednym założeniu dotyczącym rdzeni bazy danych, wyjaśnionym niżej. Słabe punkty: „strefa” IONOS to inny host w tym samym centrum danych, lokalizacja węzła standby bazy danych jest nieudokumentowana, zarejestrować się mogą tylko firmy, a w maju 2026 roku provisioning przez około 36 godzin działał wolno lub był niedostępny we wszystkich lokalizacjach.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji IONOS, jego warunkach prawnych, cenniku i na stronie statusu, w raporcie rocznym IONOS Group i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.
W skrócie
| IONOS Cloud | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Montabaur, Niemcy. Umowę zawierasz z IONOS Cloud GmbH; jej spółka dominująca, IONOS Group SE, jest notowana we Frankfurcie i w 63,8% należy do United Internet AG |
| Regiony i strefy | 12 lokalizacji: Berlin, trzy we Frankfurcie, Karlsruhe (zamknięte dla nowych wirtualnych centrów danych), Londyn, Worcester, Paryż, Logroño i trzy w USA. „Strefa” to osobny host lub system pamięci masowej w jednym centrum danych |
| Konfiguracja A (na start) | 31,98 euro miesięcznie we Frankfurcie; 15,27 euro na Basic Cube S |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 436,79 euro na współdzielonych vCPU, 603,23 euro na dedykowanych rdzeniach. Każdy element jest w ofercie; nie jest udokumentowane, gdzie stoi węzeł standby bazy danych |
| Transfer wychodzący | Pierwsze 2 TB na umowę miesięcznie za darmo, potem 0,030 euro za GB, z obniżką do 0,015 powyżej 150 TB. Darmowy między centrami danych IONOS w tym samym kraju |
| SLA mocy obliczeniowej | 99,95%, uśrednione po wszystkich twoich instancjach; kredyty do 40%. Maszyny wirtualne Cloud GPU nie mają SLA |
| Wsparcie w cenie | Telefon i e-mail 24/7 po niemiecku i angielsku, pierwsza odpowiedź poniżej 1 godziny przy awariach, imiennie wskazany opiekun klienta. Brak płatnego poziomu |
| Kto może się zarejestrować | Tylko firmy. Rejestracja otwiera konto próbne z limitem 8 rdzeni i 20 GB RAM; więcej przez opiekuna klienta |
Co można zbudować
Wszystko poniżej znajduje się w katalogu usług i cenniku IONOS; niewiele usług ma oznaczenie etapu cyklu życia.
| Czego potrzebujesz | IONOS Cloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Maszyny wirtualne | vCPU Server (współdzielone); Dedicated Core Server; Cubes (stałe rozmiary, lokalny NVMe); Confidential VMs (AMD SEV-SNP) | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Bare Metal Cloud, na zapytanie, bez publicznej ceny | EC2 bare metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU | H200 PCIe, od 1 do 8 na VM, tylko przez API | EC2 P5e i P5en | ND H200 v5 |
| Pamięć | Block Storage (cztery kopie w jednej lokalizacji); Object Storage (API S3); pamięć plikowa od 2 TB | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Bazy danych | PostgreSQL od 14 do 18; MariaDB (bez MySQL); In-Memory DB (zgodna z Redisem); MongoDB | RDS, ElastiCache, DocumentDB | Azure Database for PostgreSQL i MySQL, Azure Cache for Redis, Cosmos DB |
| Kubernetes | Managed Kubernetes, darmowy control plane, zgodny z CNCF; Container Registry, tylko Frankfurt | EKS, ECR | AKS, ACR |
| Serverless i komunikaty | brak; tylko Kafka | Lambda, Fargate, SQS, SNS, MSK | Functions, Container Apps, Service Bus, Event Hubs |
| Sieć | prywatne sieci LAN, bramki NAT i VPN, Network i Application Load Balancer, security groups | VPC, VPN, ELB | VNet, VPN Gateway, Load Balancer |
| DNS, CDN i DDoS | Cloud DNS z DNSSEC; CDN z WAF; podstawowa ochrona przed DDoS, darmowa | Route 53, CloudFront, Shield | Azure DNS, Front Door, DDoS Protection |
| Bezpieczeństwo | użytkownicy i grupy z uprawnieniami do poszczególnych zasobów, federacja IAM; brak KMS i magazynu sekretów | IAM, KMS, Secrets Manager | Entra ID, Key Vault |
| Monitoring i kopie zapasowe | usługi Monitoring, Logging i Tracing; Backup Service (oparty na Acronis) | CloudWatch, AWS Backup | Azure Monitor, Azure Backup |
| AI | AI Model Hub (zgodny z OpenAI, modele z otwartymi wagami), tylko Berlin | Bedrock | Azure AI Foundry |
Całkowicie brakuje: funkcji, kontenerów serverless, zarządzanej kolejki innej niż Kafka, usługi wyszukiwania, KMS lub menedżera sekretów, silnika MySQL i jakiejkolwiek maszyny wirtualnej z GPU poza H200. API Gateway wycofano 31 grudnia 2025 roku. Object Storage nie ma IAM, STS ani powiadomień bucketów; buckety przypisane do umowy, jedyny typ w de/fra/2, nie mają też logowania dostępu ani replikacji między regionami („będzie dostępna wkrótce”).
Konsola to Data Center Designer (DCD): rysujesz serwery, wolumeny i sieci na kanwie i tworzysz je jako jeden zestaw zmian. Za nią stoją Cloud API v6 z dokumentem OpenAPI 3.0.3, CLI ionosctl i provider Terraform na poziomie partner-premier w rejestrze (v6.7.39, opublikowany 13 października 2026 roku), a także Pulumi, Ansible i Crossplane. Nie ma publicznego API cen.
Wydania Kubernetesa przychodzą późno: wersja 1.35 pojawiła się 254 dni po upstreamie, 28 sierpnia 2026 roku, a przy ostatnich pięciu wersjach opóźnienie wynosiło od 83 do 254 dni. 15 października 2026 roku wersja 1.36 nie była dostępna.
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe IONOS w euro, bez VAT, z cennika w euro, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, we Frankfurcie (de/fra/2), przy 730 godzinach w miesiącu, takie same w każdej lokalizacji. Pamięć i adresy IP są wyceniane za 30 dni, co przeliczamy na 730 godzin, a IONOS liczy 1 TB jako 1024 GB. Czytelnik, który trafi na cloud.ionos.com/prices, zobaczy ceny w USD amerykańskiej spółki; cennik w euro jest w dokumentacji.
Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| VM | vCPU Server, 2 vCPU, 4 GB | 23,36 |
| Dysk | 40 GB Balanced SSD | 2,84 |
| Publiczny IPv4 | zarezerwowany adres statyczny | 5,07 |
| 1 TB transferu wychodzącego | w ramach darmowych 2 TB | 0,00 |
| 100 GB pamięci obiektowej | bucket przypisany do umowy | 0,71 |
| Suma | 31,98 |
AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, więc IONOS kosztuje 28% ceny każdego z nich. Z darmowym, ale dynamicznym pierwszym adresem IPv4 („może się zmienić w trakcie działania serwera wirtualnego lub przy restarcie”) suma wynosi 26,91 euro, a na Basic Cube S 15,27 euro. Cubes są jednak przeznaczone dla obciążeń, „w których failover realizuje aplikacja, a nie infrastruktura”, z SLA 99,9% i 6-godzinnym celem czasu odpowiedzi wsparcia.
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.
| Pozycja | Wybór | Współdzielone vCPU | Dedykowane rdzenie |
|---|---|---|---|
| 3 VM | vCPU Server 4 vCPU, 16 GB; albo 2 rdzenie AMD Turin (4 wątki), 16 GB | 175,20 | 341,64 |
| 3 publiczne IPv4 | zarezerwowane adresy statyczne | 15,21 | 15,21 |
| 300 GB pamięci blokowej | Balanced SSD | 21,29 | 21,29 |
| Load balancer | Network Load Balancer, 2 reguły, plus wymagany zarezerwowany IPv4 | 34,27 | 34,27 |
| PostgreSQL HA | węzeł główny plus 1 standby, każdy 1 rdzeń (2 wątki), 8 GB | 169,36 | 169,36 |
| Miejsce na dane bazy | 100 GB Balanced na węzeł | 14,19 | 14,19 |
| 1 TB pamięci obiektowej | bucket przypisany do umowy; żądania za darmo | 7,27 | 7,27 |
| Control plane Kubernetesa | darmowy, jedyny poziom | 0,00 | 0,00 |
| 2 TB transferu wychodzącego | cała darmowa pula | 0,00 | 0,00 |
| Suma | 436,79 | 603,23 |
AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5: IONOS kosztuje 40% ceny każdego z nich na współdzielonych vCPU i 56% ceny AWS na dedykowanych rdzeniach. Większość różnicy to maszyny wirtualne (528,89 USD w AWS), transfer wychodzący (171,00 USD w AWS), baza danych HA (320,13 USD z miejscem na dane, wobec 183,55 euro) i control plane EKS (73,00 USD). Względem AWS droższy jest tu tylko zarezerwowany adres IPv4: 5,07 euro miesięcznie wobec 3,65 USD, tyle samo co w Azure.
W sumie kryją się dwa założenia. Baza danych jest wyceniona na jeden rdzeń IONOS na węzeł dla „2 vCPU”, bo strona cennika IONOS z października 2024 roku nazywała tę jednostkę „Dedicated Core (2 Threads)”; dzisiejsze pozycje PostgreSQL już tego nie mówią. Jeśli rdzeń oznacza teraz jeden wątek, konfiguracja B kosztuje 524,39 euro, tuż powyżej 520,33 euro w UpCloud. Miejsce na dane bazy jest wycenione raz na węzeł, czego IONOS wprost nie zapisuje. Kopie zapasowe i węzły robocze nie są wliczone; węzły robocze na vCPU kosztowałyby o 42% więcej za vCPU i o 25% więcej za GB niż te same maszyny wirtualne, według cen węzłów Kubernetesa obowiązujących od 1 kwietnia 2025 roku.
Transfer wychodzący i IPv4. Pierwsze 2 TB na umowę miesięcznie są darmowe, potem 0,030 euro za GB, stopniowo taniej, aż do 0,015 euro powyżej 150 TB. Pula przysługuje na umowę, więc konfiguracja B zużywa ją całą; każdy kolejny TB kosztuje 30,72 euro, wobec 80,30 euro w AWS i 77,62 euro w Azure ponad ich darmowe 100 GB. Ruch przychodzący, ruch między centrami danych IONOS w jednym kraju i żądania do Object Storage są darmowe. Zarezerwowany adres IPv4 kosztuje 5,00 euro za 30 dni; IPv6 jest darmowy.
Rozliczenia. Moc obliczeniowa jest wyceniana za godzinę, a Cubes są rozliczane za minutę. Płatność kartą albo poleceniem zapłaty SEPA. Cost Alert wysyła e-mail po przekroczeniu progu, ale „nie wykonuje żadnej innej operacji”; nie znaleźliśmy twardego limitu wydatków. Savings Plans na 1 lub 3 lata obejmują dedykowane rdzenie i RAM.
GPU. Jedyna maszyna wirtualna z GPU to NVIDIA H200 PCIe za 3,00 euro za godzinę GPU, we Frankfurcie i Worcester, wobec 8,47 USD w AWS (w Sztokholmie; we Frankfurcie AWS jej nie sprzedaje) i 13,78 USD w Azure we Frankfurcie. Domyślnie przysługuje jedna H200-S na umowę. Maszyny wirtualne z GPU nie mają SLA i mogą zostać zrestartowane w ramach awaryjnych prac serwisowych „bez wcześniejszego powiadomienia”, a od 18 czerwca do 21 września 2026 roku strona statusu ostrzegała przed błędami provisioningu z powodu „wyjątkowo dużego popytu na serwery GPU”. Inne karty są dostępne tylko jako serwery dedykowane.
Zmiany cen. Od października 2024 do października 2026 roku ceny mocy obliczeniowej, pamięci, IPv4, transferu wychodzącego, load balancerów i rdzeni baz danych się nie zmieniły. Zmieniły się trzy rzeczy:
| Pozycja | Przed | Po | Od |
|---|---|---|---|
| Węzły Kubernetesa | zwykłe ceny mocy obliczeniowej | własne ceny: vCPU 0,017, RAM 0,0025 za godzinę | 1 kwietnia 2025 |
| Pamięć na kopie zapasowe baz danych | darmowa | 0,007 za GB za 30 dni | 1 września 2026 |
| Klasy pamięci blokowej | HDD, SSD Standard, SSD Premium | Essential, Balanced, Performance w tych samych cenach | 1 września 2026 |
Nie udało nam się ustalić, czy ceny węzłów podniosły koszt istniejących klastrów, czy otworzyły nową linię cenową. General Terms dopuszczają zmiany cen najwyżej raz na kwartał, z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem i prawem do wypowiedzenia umowy.
Niezawodność
Czym jest strefa. W obrębie jednej lokalizacji możesz przypisać serwery i wolumeny do strefy 1, 2 lub 3; serwer lub urządzenie pamięci masowej w strefie 1 „znajduje się na innym zasobie niż serwer lub urządzenie pamięci masowej przypisane do strefy dostępności 2”. Żadna znaleziona przez nas strona IONOS nie nazywa strefy osobnym budynkiem, osobnym zasilaniem czy osobną siecią, a strony o pamięci masowej opisują osobne zasoby fizyczne w jednym centrum danych, więc tak to odczytujemy (sformułowanie ze słownika pojęć, „odrębne lokalizacje w obrębie regionu”, jest luźniejsze). W AWS i Azure strefa to jedno lub więcej centrów danych z własnym zasilaniem, chłodzeniem i siecią.
Drugi budynek oznacza drugą lokalizację. Frankfurt ma trzy: de/fra/1 w Equinix, de/fra/2 w Digital Realty i starszą de/fra, której operator nie jest podany. Ruch między nimi jest darmowy, ale każda ma własne wirtualne centra danych, endpointy pamięci masowej i adresy IP, więc failover między nimi budujesz sam. Druga niemiecka opcja to Berlin.
Węzeł standby bazy danych. Klaster PostgreSQL ma węzeł główny i węzły warm standby, które „nie obsługują żądań odczytu”. Replikacja jest domyślnie asynchroniczna, więc „klaster może utracić część zatwierdzonych (jeszcze niezreplikowanych) transakcji podczas failoveru”; ściśle synchroniczna replikacja jest dostępna na życzenie. Nie podano, gdzie stoi węzeł standby ani jak długo trwa failover. AWS i Azure umieszczają synchroniczny węzeł standby w innej strefie i podają czas failoveru od 60 do 120 sekund.
SLA. SLA IONOS (wydane przez IONOS Cloud GmbH, spółkę, z którą podpisujesz umowę, wersja 08/2026, po niemiecku) obiecuje „wirtschaftlich angemessene Anstrengungen” („uzasadnione handlowo starania”) w celu osiągnięcia każdego z celów:
| Usługa | Cel miesięczny | Pułap kredytu |
|---|---|---|
| Compute Engine | 99,95% | 40% opłat za rdzenie i RAM |
| Cubes | 99,9% | 100% |
| Block Storage | 99,95% | 40% |
| Object Storage | 99,5% | 25% |
| PostgreSQL, MariaDB, In-Memory DB | 99,95% | 40% |
| Control plane Kubernetesa | 99,95% | 100% opłat za rdzenie, RAM i pamięć blokową w Managed Kubernetes |
| DCD i Cloud API | 99,5% | bez kredytów |
| Cloud GPU VM | brak | brak |
| Produkty niewymienione z nazwy (Network Load Balancer, bramki NAT i VPN, CDN) | 99% | brak tabeli kredytów |
- Dostępność mocy obliczeniowej jest uśredniana po wszystkich twoich instancjach, więc jedna niedziałająca VM wśród wielu ledwie ją zmienia.
- Roszczenia składa się na piśmie w ciągu dwóch tygodni po miesiącu rozliczeniowym, z identyfikatorem każdego zasobu, znacznikami czasu awarii i „logami żądań”: dowody dostarcza twój monitoring. Kredyty są potrącane z przyszłych faktur.
- Wyłączone: zapowiedziane prace serwisowe (do 4 godzin na kwartał), awaryjne prace serwisowe, wady producenta w oprogramowaniu „und/oder Hardware” („i/lub sprzęcie”) oraz ataki.
- IONOS może zmienić SLA w dowolnym momencie, z wyprzedzeniem 10 dni roboczych, a w przypadku istotnych zmian na niekorzyść klienta 90 dni.
AWS zobowiązuje się do 99,99% dla EC2 przy dwóch lub więcej strefach i 99,5% dla pojedynczej instancji, z kredytami do 100% i roszczeniami do końca drugiego cyklu rozliczeniowego; Azure daje 99,99% przy wielu strefach i 60 dni na roszczenie.
Strona statusu i incydenty. status.ionos.cloud ma historię sięgającą co najmniej połowy 2024 roku i analizy przyczyn źródłowych (RCA) dla wielu większych incydentów; wymienia też prace serwisowe i komunikaty wsparcia, więc jej liczb nie da się porównać z innymi dostawcami.
| Data | Zakres | Czas trwania | Przyczyna |
|---|---|---|---|
| od 28 sierpnia do 17 września 2025 | Object Storage w Berlinie, „obniżona wydajność”, krytyczny | 20 dni | niepodana (incydent) |
| 22 grudnia 2025 | Object Storage we Frankfurcie | około 9,5 godziny | awaria oprogramowania BGP na jednym przełączniku; failover się nie uruchomił, bo łącza pozostały aktywne (RCA) |
| od 3 do 6 maja 2026 | wszystkie lokalizacje: provisioning, Cloud API, DCD, Kubernetes | provisioning „wolny lub niedostępny przez około 36 godzin” | pętla sprzężenia zwrotnego w kolejce provisioningu. Według aktualizacji statusu działające zasoby nie ucierpiały, ale RCA przyznaje, że „w niektórych przypadkach” wystąpiły „zakłócenia dostępności z powodu opóźnionych operacji MKS” (RCA) |
| od 8 do 11 maja 2026 | Control plane Kubernetesa w kilku klastrach | około 3 dni | własna automatyzacja wdrożeń IONOS zmodyfikowała klastry klientów (RCA) |
| 11 i 12 maja 2026 | Pamięć blokowa w Karlsruhe | przerwa w I/O „trwająca ponad 15 godzin” | obie połowy redundantnej pary pamięci masowej uległy awarii (RCA) |
| 9 i 10 lipca 2026 | Logroño: moc obliczeniowa, sieć, pamięć | od 21:59 do 09:22 CEST; „Nie stwierdzono utraty danych klientów” | zadziałanie wyłącznika odcięło sterowanie generatorami, potem zawiodło zasilanie z sieci, a generatory nie mogły wystartować (RCA) |
| 26 września 2026 | konsola DCD | około 10,8 godziny | niepodana (incydent) |
Trzy prawidłowości mają znaczenie dla projektu architektury. Control plane Kubernetesa raz po raz działał w stanie pogorszonym: jeden wpis w lipcu 2025 roku i jedenaście od marca do września 2026 roku, a automatyczne prace serwisowe wstrzymano od 22 czerwca do 25 sierpnia 2026 roku z braku pojemności. Object Storage we Frankfurcie zanotował wpisy o podwyższonym odsetku błędów siedem razy od listopada 2024 do września 2026 roku. A warstwa zarządzania jest współdzielona: awarie z maja i września dotknęły wszystkie lokalizacje naraz, więc druga lokalizacja nie chroni twojej możliwości tworzenia i zmieniania zasobów.
Wsparcie
Jeden poziom, w cenie. Umowa wsparcia obiecuje telefon i e-mail 24/7 po niemiecku i angielsku, pierwszą odpowiedź poniżej 1 godziny przy awarii (6 godzin dla Cubes) i poniżej 72 godzin przy innych sprawach oraz imiennie wskazanego opiekuna klienta. Odpowiedź to „merytoryczne stanowisko”, co najmniej wstępna ocena; czas rozwiązania nie jest gwarantowany. Wsparcie „nie ma uprawnień do logowania się do zasobów wirtualnych ... ani do wprowadzania jakichkolwiek zmian”, ale bezpłatnie sprawdza nową konfigurację.
Linii telefonicznej brakowało przepustowości: co najmniej dziesięć komunikatów na stronie statusu między 13 czerwca a 15 października 2026 roku określało wsparcie telefoniczne jako „tymczasowo niedostępne” albo działające z „ograniczoną przepustowością” i odsyłało klientów do formularza kontaktowego lub e-maila. W AWS godzinny cel przy awarii produkcyjnej kosztuje 29 USD lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa; w Azure 100 USD miesięcznie.
Zakładanie konta
Zarejestrować się mogą tylko firmy: „Oferta produktów IONOS CLOUD jest przeznaczona wyłącznie do użytku komercyjnego”. General Terms nie dają prawa do przyjęcia i pozwalają IONOS żądać dokumentów legitymacyjnych. Rejestracja wymaga danych firmy i karty kredytowej, a konto testowe pojawia się „w ciągu kilku minut”; jeśli weryfikacja karty lub telefonu się nie powiedzie, dział sprzedaży dzwoni w ciągu 24 godzin w dni robocze. Nie opisano skanu dokumentu tożsamości ani weryfikacji przez selfie.
Konto próbne (30 dni lub 500 euro) ma limit 8 rdzeni, 20 GB RAM, po 600 GB HDD i SSD oraz jednego statycznego IP, a potem przechodzi w konto płatne. Udokumentowane limity umowy obejmują 5 Network i 5 Application Load Balancerów oraz jedną H200-S i są podnoszone przez wsparcie; nie znaleźliśmy samoobsługowego formularza limitów ani limitów obowiązujących po okresie próbnym.
Konfiguracja B pierwszego dnia: nie. Jej maszyny wirtualne potrzebują 48 GB RAM, a baza danych kolejnych 16 GB, wobec 20 GB na koncie próbnym, a warunki okresu próbnego mówią tylko: „Jeśli potrzebujesz więcej zasobów testowych, skontaktuj się ze swoim opiekunem klienta”, bez podanego czasu realizacji. W AWS domyślne 5 vCPU to również mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure mieści ją na papierze.
Dwie klauzule General Terms (wersja 5.9) mają znaczenie później. Gdy osoba trzecia wiarygodnie zarzuca naruszenie praw, IONOS może zablokować usługę na czas trwania sporu, informując cię z wyprzedzeniem „soweit möglich” („w miarę możliwości”). Może też wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony z trzymiesięcznym wyprzedzeniem na koniec miesiąca, bez podania przyczyn.
Zgodność i ochrona danych
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO 27001 na bazie BSI IT-Grundschutz | Widzieliśmy. Wydany przez BSI dla IONOS SE, ważny do 13 września 2028; Compute Engine, Managed Kubernetes i Object Storage w Niemczech |
| ISO/IEC 27001:2022 (TÜV NORD) | Widzieliśmy. IONOS Holding SE, lokalizacja Montabaur; od 19 kwietnia 2025 do 18 kwietnia 2028 |
| BSI C5:2020 typu 1 (PwC) | Na żądanie. Uzyskana 28 maja 2026; obejmuje 33 usługi, publicznie niewymienione. Typ 1 potwierdza projekt kontroli w jednym momencie, a nie ich działanie przez pewien okres |
| SOC 2, PCI DSS, TISAX, SecNumCloud, HDS | Niedeklarowane dla IONOS Cloud; niektóre budynki kolokacyjne mają SOC 2 lub PCI DSS dla siebie |
Zwróć uwagę na zakres: certyfikat IT-Grundschutz nie obejmuje zarządzanych baz danych, maszyn wirtualnych z GPU ani żadnej lokalizacji poza Niemcami, a certyfikaty, które widzieliśmy, wymieniają IONOS SE lub IONOS Holding SE, a nie IONOS Cloud GmbH, spółkę, z którą podpisujesz umowę.
Umowa powierzenia przetwarzania danych jest częścią General Terms i utrzymuje przetwarzanie w UE lub EOG, chyba że usługa wymaga przekazania danych do państwa trzeciego. Jedynym wymienionym podprzetwarzającym (październik 2026) jest IONOS SE. Lokalizację każdego centrum danych wybierasz sam; inferencja AI Model Hub działa tylko w Berlinie.
Jedną klauzulę General Terms warto znać: klient przyjmuje do wiadomości, że IONOS może technicznie w każdej chwili wglądać w jego wirtualne centrum danych, a być może także w inne przechowywane tam dane. Confidential VMs to oferta IONOS dla obciążeń, które wymagają izolacji od operatora.
Kto go kontroluje
Klienci w Niemczech i Austrii zawierają umowę z IONOS Cloud GmbH z Montabaur; IONOS ma hiszpańskie, francuskie, brytyjskie i amerykańskie spółki dla innych rynków. Spółka będąca stroną umowy zmieniła się w 2026 roku: cennik w euro zarchiwizowany 18 kwietnia 2026 roku wciąż wymieniał IONOS SE. Nie znaleźliśmy powiadomienia dotychczasowych klientów o przeniesieniu umowy; General Terms na nie pozwalają, z prawem do wypowiedzenia umowy.
Spółka dominująca, IONOS Group SE, jest notowana we Frankfurcie (MDAX). Na koniec 2025 roku United Internet AG z Montabaur miała 63,8%, a irlandzki fundusz Helikon 5,0%; reszta była w wolnym obrocie. Ralph Dommermuth, prezes United Internet, przewodniczy radzie nadzorczej IONOS Group, a Warburg Pincus sprzedał swoje ostatnie akcje 27 marca 2025 roku. Przychody grupy wyniosły w 2025 roku 1316,9 mln euro; przychody z chmury nie są raportowane osobno.
Platforma jest własna, na KVM i libvirt; żadna strona IONOS nie opisuje jej jako OpenStacka. Większość budynków należy do innych firm: Equinix i Digital Realty we Frankfurcie, TelemaxX w Karlsruhe, Virtus w Londynie, Digital Realty w Paryżu oraz Switch i QTS w USA. Berlin, Worcester i Lenexa należą do IONOS, a Logroño prowadzi Arsys, spółka z grupy.
Odejście
Transfer wychodzący to jedyny płatny ruch: wyprowadzenie 10 TB w jednym miesiącu kosztuje 245,76 euro i nie znaleźliśmy zwolnienia dla odchodzących klientów. Self Data Export zwraca tylko metadane; Bulk Data Export dla Kubernetesa, Container Registry i Kafki idzie przez wsparcie. Nie ma samoobsługowego pobierania obrazów dysków: dane wychodzą z wnętrza maszyny wirtualnej. PostgreSQL jest standardowy, więc drogą wyjścia są pg_dump i replikacja logiczna.
Pilnuj kolejności. Własne wytyczne IONOS dotyczące aktu o danych mówią: „Nie przeprowadzaj zwykłego wypowiedzenia: po sfinalizowaniu zwykłego wypowiedzenia dane nie będą już dostępne do eksportu”. Wypowiedzenie staje się skuteczne na koniec następnego dnia roboczego, a usunięcie danych jest ostateczne w ciągu 30 dni od końca umowy. Najpierw eksport, wypowiedzenie na końcu.
Uzależnienie tkwi w modelu. Wirtualne centrum danych narysowane w DCD nie ma odpowiednika u hiperskalerów, więc kodu Terraform napisanego dla IONOS nie da się przenieść, a load balancery i wolumeny Kubernetesa działają przez własne integracje IONOS. Darmowy ruch między centrami danych IONOS sprawia, że architektura rozłożona na kilku dostawców jest droższa niż ta, która zostaje w IONOS.
Co piszą użytkownicy
Przeczytaliśmy Hacker News (od października 2023 do października 2026 roku), część Reddita i jeden blog o bezpieczeństwie, pomijając wpisy o hostingu stron IONOS.
Awarie, zwłaszcza w Kubernetesie. Użytkownicy piszą o „kilku nieoczekiwanych awariach i cichych zmianach typu CPU na węzłach” (r/devops, grudzień 2025) i o „regularnych awariach, przestarzałym oprogramowaniu, złych konfiguracjach, niedouczonym wsparciu” (odpowiedź, grudzień 2025). Opisana wyżej historia strony statusu to potwierdza.
Wolny provisioning. Jeden użytkownik pisze, że obciążenie generowane przez innych klientów spowalnia wywołania API, a tworzenie interfejsów sieciowych „może trwać minuty” (42485876, grudzień 2024; ponownie w 45666825, październik 2025). RCA IONOS z maja 2026 roku opisuje to samo przeciążenie „przy skoncentrowanym obciążeniu”.
Wsparcie: nierówne. Użytkownicy piszą: „Na 3 kontakty raz trafiłem na kompetentną osobę” (42290596, grudzień 2024), o „bezużytecznym wsparciu” (45666825, październik 2025) i o usłudze, która była słaba, gdy jeden z użytkowników ostatnio jej próbował (r/hetzner, czerwiec 2026). W tym samym wątku konsultant, którego klient od dwóch lat trzyma całą infrastrukturę w IONOS, mówi, że działa to bardzo dobrze.
Konsola. Dwóch użytkowników pisze, że DCD psuje karty przeglądarki i przycisk wstecz (42290596, 42485876, grudzień 2024). IONOS przeprojektował DCD w kwietniu 2025 roku, już po obu relacjach.
Ujawnienie poświadczenia w Kubernetesie. Badacz bezpieczeństwa pisze, że węzły robocze ujawniały poświadczenie przez cloud-init i że „komunikacja w trakcie procesu zgłaszania była powolna, a działania następcze ograniczone” (Henrik Gerdes, wrzesień 2026). Komunikat bezpieczeństwa IONOS potwierdza ujawnienie „wewnętrznego poświadczenia administracyjnego” w wersjach 1.33 i nowszych, CVSS 6,5, zgłoszone 16 lipca i naprawione 27 sierpnia 2026 roku.
Pojemność. Użytkownik opublikował e-mail od IONOS, „Customer Advisory: Capacity Constraints in FRA (de/fra) Datacenter”, w którym czytamy, że „zespół wsparcia nie może obejść limitów pojemności”, z sugestią przejścia do Berlina (48641819, czerwiec 2026). Pasują do tego komunikaty o pojemności dla Kubernetesa i GPU na stronie statusu z tego samego miesiąca.
Rezygnacja wymaga telefonu lub e-maila. Użytkownicy piszą, że do rezygnacji potrzebny był telefon (43319628, marzec 2025; r/hetzner, czerwiec 2026, w sprawie VPS z hostingu). W przypadku chmury FAQ kieruje zamknięcie konta do opiekuna klienta, telefonicznie lub e-mailem; nie znaleźliśmy samoobsługowego przycisku.
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
IONOS Cloud pasuje europejskim firmom, przede wszystkim niemieckim i dostawcom sektora publicznego, które chcą niemieckiej umowy z certyfikatami BSI, zarządzanego Kubernetesa i PostgreSQL za około 40% ceny AWS oraz wsparcia 24/7 po niemiecku w cenie, i które same zbudują redundancję w dwóch lokalizacjach, na przykład we Frankfurcie i w Berlinie.
Szukaj gdzie indziej, jeśli jesteś osobą prywatną albo prowadzisz projekt hobbystyczny; jeśli potrzebujesz stref w osobnych budynkach w jednym regionie albo udokumentowanego węzła standby bazy danych; jeśli zależysz od funkcji, kontenerów serverless, kolejek lub KMS; albo jeśli potrzebujesz szybko nowych wydań Kubernetesa, GPU objętych SLA albo konta o rozmiarze produkcyjnym w dniu rejestracji.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.
Ceny
- Cennik IONOS Cloud w euro, v2026-10-15, niemiecka strona cennika i amerykańska strona cennika, w USD
- W archiwum: niemiecka strona cennika, 7 października 2024 i cennik w euro, 18 kwietnia 2026
- Serwery GPU i Bare Metal Cloud
- FAQ o kosztach i rozliczeniach i metodach płatności; Cost Alert
- Dane AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA
- General Terms IONOS Cloud GmbH, wersja 5.9
- Service Level Agreement IONOS Cloud GmbH, wersja 08/2026
- Pakiet ochrony danych i lista podprzetwarzających, październik 2026
- Umowa wsparcia
Dokumentacja
- Katalog usług i słownik pojęć
- Przegląd pamięci blokowej, zgodność z API S3 i adresy IP
- PostgreSQL: przegląd i wysoka dostępność
- Harmonogram wydań Managed Kubernetes i ograniczenia
- FAQ o warunkach okresu próbnego i ustawieniach konta
- Eksport danych: zbiorczy, samoobsługowy i wytyczne dotyczące aktu o danych
- Narzędzia: Cloud API v6, provider Terraform i zgodność Kubernetesa z CNCF, v1.35
- Informacje o wydaniach: poprzednie wydania i grudzień 2025
Status i incydenty
- Strona statusu
- Incydenty: qd4q4v0xf9md, gbwl986s8ssy, c745lwj5bm9x, 4y4f2kgqhkgk, p6pjqxzgkh1g, v38v2cq6ynjg, fpdt04ng3rvm, t7t03ygds59g i 0dv04n68ysxq
Zgodność
- Strona z certyfikatami, ISO 27001 na bazie IT-Grundschutz i ISO/IEC 27001:2022, TÜV NORD
- Komunikat o podatności w Managed Kubernetes, 2026
Firma i własność
Relacje użytkowników
- Hacker News: 42290596 i 42485876 (grudzień 2024), 43319628 (marzec 2025), 45666825 (październik 2025), 48641819 (czerwiec 2026)
- Reddit: wątek na r/devops i odpowiedź (grudzień 2025); wątek na r/hetzner (czerwiec 2026)
- Henrik Gerdes, „How to Not Join Kubernetes Nodes”, wrzesień 2026
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.