Tekst: Kristijan Sekereš
UpCloud w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

UpCloud to prywatny fiński dostawca chmury, założony w Helsinkach w 2011 roku, który prowadzi własną platformę KVM w 15 strefach: dziesięciu w Europie, trzech w USA, jednej w Singapurze i jednej w Sydney. Sprzedaje kompaktową chmurę zarządzaną (PostgreSQL, MySQL, Kubernetes z darmowym control plane, pamięć obiektowa zgodna z S3, load balancery), wlicza w cenę transfer wychodzący do limitu, który rośnie razem z twoimi serwerami, i na każdym koncie odpowiada na czacie wsparcia przez całą dobę: nasza konfiguracja produkcyjna kosztuje tu 520,33 euro miesięcznie we Frankfurcie, 48% ceny AWS. Słabe punkty to redundancja i umowa. Każde miasto to jedno centrum danych (tylko Helsinki mają dwa), węzeł standby bazy danych stoi na innym hoście w tym samym budynku, a SLA wypłaca kredyt na koncie na podstawie tekstu prawnego, który nie podaje żadnego procentu i wyłącza API oraz panel sterowania.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji UpCloud, jego warunkach, katalogu cen i na stronie statusu, w fińskich danych rejestrowych i w relacjach użytkowników; strony cennika i strony prawne, które odrzucają automatyczne czytniki, czytaliśmy z kopii w Internet Archive z datami do 7 października 2026 roku. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.
W skrócie
| UpCloud | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Helsinki. UpCloud Oy, spółka prywatna, nienotowana; właściciele nieujawnieni. Ujawnieni inwestorzy: Connected Capital & Partners (Holandia), Tesi (spółka inwestycyjna fińskiego państwa) i Inventure (nordycki fundusz venture capital) |
| Regiony i strefy | 15 stref, każda to jedno centrum danych: dziesięć w Europie (w tym dwie w Helsinkach), trzy w USA, Singapur i Sydney. Żaden region nie grupuje kilku stref tak jak w AWS |
| Konfiguracja A (na start) | 17,93 euro miesięcznie we Frankfurcie |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 520,33 euro na współdzielonych vCPU, 459,50 euro z darmowym jednowęzłowym control plane Kubernetesa. Każdy element jest w ofercie; nie ma planu z dedykowanymi vCPU, a węzeł standby bazy danych stoi w tym samym centrum danych |
| Transfer wychodzący | 0,00 euro w ramach wspólnego dla całego konta limitu Fair Transfer (1,5 TB miesięcznie dla serwera z konfiguracji A, 7 TB na każdy serwer z konfiguracji B). Powyżej limitu przepustowość może zostać ograniczona do 100 Mbit/s, chyba że wybierzesz płatny transfer za 0,01 USD za GB |
| SLA mocy obliczeniowej | Brak procentu w tekście prawnym; na stronie cennika 99,999% dla Premium i 99,99% dla Starter. Kredyt na koncie równy 50-krotności opłaty za czas niedostępności, przy awariach dłuższych niż 5 minut, roszczenie w ciągu 15 dni |
| Wsparcie w cenie | Inżynierowie 24/7 na czacie i przez e-mail, po angielsku; reakcja na incydent w ciągu 2 godzin |
| Kto może się zarejestrować | Według warunków firmy: karta, adres rozliczeniowy i telefon, weryfikacja na listach sankcyjnych, bez opisanego dokumentu tożsamości. Przedpłata; nowe konto zaczyna jako 7-dniowy okres próbny z limitem 2 rdzeni |
Co można zbudować
Status to ogólna dostępność, chyba że zaznaczono inaczej, według dokumentacji i dziennika zmian UpCloud.
| Czego potrzebujesz | UpCloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Maszyny wirtualne | Cloud Servers na AMD EPYC, wszystkie na współdzielonych hostach: Starter (procesory poprzedniej generacji), Premium i Cloud Native (tylko moc obliczeniowa) | EC2 | Virtual Machines |
| Hosty dedykowane, bare metal | Brak publicznego planu: dedykowany sprzęt to Private Cloud, całe hosty od 3190 euro miesięcznie, na indywidualną wycenę. Brak bare metal | EC2 Dedicated Hosts, EC2 metal | Dedicated Host, BareMetal Infrastructure |
| GPU | L4, L40S, RTX Pro 6000, H100 i B200, na żądanie i spot, tylko w Helsinkach (fi-hel2) | EC2 G i P | serie NC i ND |
| Pamięć | Pamięć blokowa w trzech klasach, bezpłatnie szyfrowana w spoczynku; Managed Object Storage (API S3) w sześciu regionach; File Storage (NFS) w siedmiu strefach od lutego 2026 | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relacyjne bazy danych | Zarządzany PostgreSQL (od jednego do trzech węzłów) i MySQL (8.4 LTS) | RDS | Azure Database for PostgreSQL i MySQL |
| Inne usługi danych | Valkey (w październiku 2024 zastąpił Managed Redis) i OpenSearch | ElastiCache, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis |
| Kubernetes | UKS, z certyfikatem CNCF dla wersji od 1.33 do 1.35. Control plane Development za darmo (jeden węzeł); Production za 60 euro miesięcznie (trzy serwery API, trzyelementowy etcd) | EKS | AKS |
| Sieć | sieci prywatne między strefami, bramki NAT i VPN, firewall, load balancer dla HTTP(S) i TCP | VPC, NAT gateway, VPN, ELB | VNet, NAT gateway, VPN Gateway, Load Balancer |
| CDN | UpCloud CDN, „oparty na bunny.net”: udokumentowany, ale na stronie cennika z oznaczeniem „Wkrótce premiera” | CloudFront | Front Door |
| Kontrola dostępu | Subkonta ograniczone do wybranych serwerów, pamięci, sieci lub tagów; Workspaces z rolami i logowaniem jednokrotnym, w otwartej becie i poza SLA | IAM | Entra ID, RBAC |
| Monitoring | Metryki baz danych i load balancerów, logi audytowe; brak ogólnej usługi logów lub metryk | CloudWatch | Azure Monitor |
| Kopie zapasowe | Simple Backups (plany od dziennych do rocznych) oraz kopie zapasowe na żądanie | AWS Backup | Azure Backup |
Całkowicie brakuje: funkcji, kontenerów serverless, kolejek, usługi zarządzania kluczami lub menedżera sekretów, autorytatywnego DNS, MongoDB, Kafki, zarządzanych API modeli AI i rejestru kontenerów (katalog cen zawiera pozycje rejestru z oznaczeniem „beta”, ale produktu nie ma). Ani dokumentacja, ani strona cennika nie opisują ochrony przed DDoS, a SLA wyłącza „wrogie działania osób trzecich, takie jak ataki typu denial-of-service”.
Object Storage nie ma replikacji bucketów, hostingu stron, logowania bucketów ani SSE-KMS, a Object Lock ma oznaczenie „Dostępne wkrótce”. Kontrola dostępu jest uboga: subkonta ograniczają, jakich zasobów użytkownik może dotykać, bez języka polityk na poziomie akcji, a oparty na rolach model Workspaces „nie jest jeszcze zalecany dla środowisk produkcyjnych”.
Narzędzia są aktualne: provider Terraform na poziomie partnerskim (v5.47.0, 12 października 2026 roku), CLI, SDK dla Go i Pythona, Pulumi, Packer, Ansible i Crossplane. Tokeny API pojawiły się dopiero 18 września 2025 roku; wcześniej skrypty używały nazwy użytkownika i hasła konta. W Kubernetesie aktualizacje węzłów należą do ciebie: „UKS po utworzeniu nie modyfikuje, nie aktualizuje ani nie konfiguruje płaszczyzny danych”.
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe UpCloud w euro, bez VAT, z katalogu kalkulatora cen i strony cennika z 7 października 2026 roku, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, we Frankfurcie (de-fra1), przy 730 godzinach w miesiącu. Cloud Servers są rozliczane za godzinę do 28 dni w miesiącu, więc pełny miesiąc kosztuje podaną cenę miesięczną; wszystko inne jest rozliczane za godzinę bez pułapu.
Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| VM | STARTER-2xCPU-4GB, 2 współdzielone vCPU, 4 GB, 30 GB pamięci Standard, IPv4 w cenie | 12,00 |
| Dysk do 40 GB | drugie urządzenie Standard 10 GB | 0,86 |
| Publiczny IPv4 | w cenie | 0,00 |
| 1 TB transferu wychodzącego | w ramach przysługującego planowi limitu Fair Transfer 1,5 TB | 0,00 |
| 100 GB pamięci obiektowej | sprzedawana w jednostkach po 250 GB | 5,07 |
| Suma | 17,93 |
AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro; w AWS sam 1 TB transferu wychodzącego to 81,00 USD ze 125,95 USD rachunku.
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| 3 VM | PREMIUM-4xCPU-16GB, współdzielone vCPU, każda ze 150 GB pamięci MaxIOPS i jednym IPv4 | 276,00 |
| 3 publiczne IPv4 | w cenie | 0,00 |
| 300 GB pamięci blokowej | w cenie: trzy plany zawierają 450 GB | 0,00 |
| Load balancer | Production Small, dwa węzły | 30,42 |
| PostgreSQL HA | 2 vCPU, 8 GB, dwa węzły po 100 GiB, 15 dni odtwarzania do punktu w czasie | 132,80 |
| 1 TB pamięci obiektowej | cztery jednostki po 250 GB; bez opłat za żądania | 20,28 |
| Control plane Kubernetesa | Production, trzy serwery API | 60,83 |
| 2 TB transferu wychodzącego | w ramach limitu konta 21 TB | 0,00 |
| Suma | 520,33 |
AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5, więc UpCloud kosztuje 48% ceny każdego z nich. Większość różnicy robią dwie pozycje: AWS liczy za 2 TB transferu wychodzącego 171,00 USD, a za bazę danych HA z miejscem na dane 320,13 USD, podczas gdy UpCloud nie bierze nic za transfer i 132,80 euro za bazę danych. Z darmowym control plane Development suma wynosi 459,50 euro, przy jednym serwerze API, „bez redundancji” i bez żadnej informacji, czy obejmuje go SLA.
Suma odpowiada kalkulatorowi, który rozlicza drugi węzeł bazy danych po 90% ceny mocy obliczeniowej i pamięci; strona cennika podaje cenę mocy obliczeniowej jako 60 euro zamiast 59. Węzły robocze nie są wliczone, jak wszędzie w tej serii.
Transfer wychodzący i IPv4. Od 7 maja 2024 roku publiczny transfer wychodzący kosztuje 0,00 euro za GB w ramach Fair Transfer Limit, „określanego przez ilość zasobów chmurowych na twoim koncie”: każdy plan serwera dodaje stałą ilość (1,5 TB dla STARTER-2xCPU-4GB, 7 TB dla PREMIUM-4xCPU-16GB), wspólną dla wszystkich stref, a pamięć obiektowa, bazy danych, load balancery i większość planów GPU nie dodają nic. Po przekroczeniu limitu UpCloud „może ograniczyć przepustowość usług chmurowych do 100 Mbit/s”, „bez opłat za nadwyżkę”, chyba że wybierzesz płatny transfer za 0,01 USD za GB (10 euro za 1000 GB w katalogu w euro). AWS bierze 80,30 euro za TB ponad darmowe 100 GB, Azure 77,62 euro. Pierwszy adres IPv4 jest w cenie każdego planu Starter i Premium; kolejny kosztuje 3,47 euro miesięcznie.
Rozliczenia. UpCloud działa na przedpłacie, a saldo jest twardym limitem. Gdy się wyczerpie, wszystkie serwery są wyłączane; po miesiącu są usuwane, a ich adresy IP zwalniane; po dwóch miesiącach „Pamięci zostaną usunięte. Dane zostaną trwale utracone”. Środki nie podlegają zwrotowi, z wyjątkiem 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy za pierwszą płatność, do 500 euro. Serwery Starter i Premium są rozliczane niezależnie od tego, czy działają. Płatność kartą (PayPal, Apple Pay i Google Pay tylko przy ręcznych doładowaniach); przelew bankowy ani polecenie zapłaty SEPA nie są wymienione. Warunki z 3 lipca 2026 roku opisują model płatności z dołu, „rozliczany co miesiąc z dołu”, dla klientów, którzy zarejestrują się po jego uruchomieniu, ale dokumentacja wciąż opisuje tylko przedpłacone środki.
GPU, za godzinę GPU w Helsinkach, jedynej strefie, która je ma: L4 0,58 euro, L40S 1,11 euro, RTX Pro 6000 1,65 euro, H100 1,79 euro i B200 4,50 euro, bez H200. To najniższa cena H100 na żądanie w tej serii; AWS nie sprzedaje H100 we Frankfurcie, a w Sztokholmie bierze 6,57 euro. Serwery spot (H100 za 1,78 euro) mogą zostać odebrane z 30-sekundowym wyprzedzeniem i nie mają SLA. UpCloud zapowiedział „nowe ceny serwerów GPU H100 od 20 października”, i to samo dla B200, nie mówiąc, co się zmienia; katalog z 16 października wciąż pokazywał powyższe ceny, a strona cennika z tego dnia nadal nie podawała nowych kwot. Każde konto może uruchomić „ograniczoną liczbę GPU, zależną od historii konta”, a na więcej trzeba złożyć wniosek do wsparcia.
Zmiany cen. 15 kwietnia 2026 roku rodziny Starter i Premium zastąpiły Developer i General Purpose, których nie da się już wdrażać. Przy porównywalnym zakresie nowe plany kosztują mniej, ale mają mniejszy dysk: serwer Developer z 2 vCPU, 4 GB i 60 GB kosztował 18 euro miesięcznie, a odpowiednik Starter z 30 GB kosztuje 12 euro. Nie podano, czy istniejące serwery zachowują stare ceny. Między stronami cennika z 19 maja i 7 października 2026 roku miesięczny szacunek dla GPU przeszedł z pułapu 28 dni na miesiąc 30-dniowy przy tych samych stawkach godzinowych, więc miesiąc jednej H100 podrożał z 1203 do 1289 euro, o około 7% (to nasz wniosek z dwóch kopii strony; nie znaleźliśmy żadnego komunikatu). Nie znaleźliśmy podwyżki ceny katalogowej żadnego produktu, który wciąż można zamówić.
Niezawodność
Czym jest strefa. W UpCloud strefa to jedno centrum danych, a nic nie grupuje stref w region; AWS i Azure mają we Frankfurcie po trzy strefy, w osobnych centrach danych oddalonych od siebie o kilometry. Wyjątkiem są Helsinki, z dwiema strefami w budynkach prowadzonych przez różnych operatorów (Equinix i Telia); nie podano, czy mają niezależne zasilanie i ścieżki sieciowe. Wszędzie indziej przetrwanie utraty budynku oznacza drugie miasto. W obrębie strefy redundancja jest na poziomie hosta: serwery automatycznie przenoszą się na sprawny host, gdy jeden ulegnie awarii, a pamięć blokowa działa w sieci pamięci masowej z kopią lustrzaną na „dwóch oddzielnych backendach pamięci masowej”.
Węzeł standby bazy danych. Węzły HA zarządzanego PostgreSQL „są tworzone na fizycznie oddzielonych hostach backendowych” w tej samej strefie; żaden dokument nie oferuje węzła standby w innym budynku. Dokumentacja opisuje „replikację w czasie rzeczywistym”, nie mówiąc, czy jest synchroniczna, i nie podaje czasu failoveru. Jeśli wszystkie węzły ulegną awarii jednocześnie, węzeł główny jest odtwarzany z kopii zapasowej, a utrata danych „zwykle ... ogranicza się do pięciominutowego okna albo jednego pliku WAL”. AWS i Azure umieszczają synchroniczny węzeł standby w innej strefie i podają czas failoveru od 60 do 120 sekund.
SLA. Jest częścią warunków korzystania z usług obowiązujących od 3 lipca 2026 roku, a tekst prawny nie zawiera żadnego procentu: wartości 99,999% i 99,99% pojawiają się tylko na stronie cennika.
- Obejmuje „wszystkie nieplanowane przerwy ..., które trwają dłużej niż pięć (5) minut”, liczone osobno dla każdego dotkniętego serwera lub usługi.
- Kredyt wynosi „50 (pięćdziesiąt) razy tyle, ile wynoszą opłaty UpCloud naliczone za przerwaną pozycję Usługi” za czas niedostępności, z pułapem równym opłatom za tę pozycję z poprzednich 30 dni na jedną przerwę i 2,5-krotności jej średniej miesięcznej opłaty na 12 miesięcy. To kredyt na koncie, a nie gotówka.
- Roszczenie składasz e-mailem w ciągu 15 dni od usunięcia awarii.
- Nieobjęte: „API Usługi” i „Panel Sterowania”, więc awaria, która uniemożliwia wdrażanie lub skalowanie, nie daje nic. Wyłączone są ataki typu denial-of-service, niewystarczające środki na koncie, zapowiedziane prace serwisowe i serwery spot.
- SLA jest jedyną formą rekompensaty, a „decyzja UpCloud w tej sprawie jest wiążąca ..., dopóki właściwy sąd nie orzeknie inaczej”. Poza SLA odpowiedzialność jest ograniczona do opłat za sześć miesięcy.
W liczbach: serwer Premium za 92 euro niedostępny przez 2 godziny daje 13,69 euro kredytu, a 24-godzinna awaria osiąga pułap 92 euro. Przy krótkiej awarii to więcej, niż daje SLA AWS dla pojedynczej instancji, które nie nalicza opłaty za każdą godzinę z ponad sześcioma minutami niedostępności i dodaje 10% kredytu dopiero poniżej 99,5%. Ale AWS zobowiązuje się do 99,99% dla EC2 przy dwóch lub więcej strefach, a Azure do 99,99% przy wielu strefach z 60 dniami na roszczenie; UpCloud nie ma drugiej strefy, na którą można by rozłożyć obciążenie.
Strona statusu i incydenty. status.upcloud.com wymienia incydenty według stref i usług, z historią sięgającą sierpnia 2015 roku. Żaden z jej 50 najnowszych incydentów nie ma dołączonego postmortemu, łącznie z incydentem z 11 sierpnia 2026 roku, w którego aktualizacji napisano: „Przygotowujemy szczegółowy post-mortem”.
| Data | Zakres | Czas trwania | Przyczyna |
|---|---|---|---|
| 22 grudnia 2025 | Sieć w UK-LON1, NL-AMS1 i SE-STO1, incydenty otwarte w odstępie 3 minut | około 3 godzin i 10 minut każdy | niepodana (Londyn, Amsterdam, Sztokholm) |
| 20 i 21 stycznia 2026 | Błędy certyfikatów TLS dla nowych load balancerów, klastrów Kubernetesa i Object Storage, wszystkie strefy | około 17 godzin | wystawianie certyfikatów (incydent) |
| 7 lipca 2026 | Object Storage we Frankfurcie (EUROPE-2) | 1 godzina | niepodana (incydent) |
| 11 sierpnia 2026 | Nieudane wdrożenia nowych Cloud Servers we wszystkich 15 strefach; klientów poproszono, by nie uruchamiali, nie restartowali i nie wyłączali serwerów | około 2 godzin | niepodana; zapowiedzianego post-mortemu nie znaleźliśmy (incydent) |
| 25 i 26 sierpnia 2026 | Backend pamięci masowej DE-FRA1, „wpływający na niektóre zasoby, w tym serwery chmurowe” | około 7 godzin | niepodana (incydent) |
| od 6 do 13 października 2026 | Object Storage w SG-SIN1: skoki opóźnień i błędy HTTP 503 | naprawione po około 11 godzinach, zamknięte po tygodniu | przyczynę źródłową „zidentyfikowano”, ale jej nie opublikowano (incydent) |
Awarie w jednej strefie zostawały w tej strefie. To, co przekraczało granice stref, pochodziło ze współdzielonych warstw (certyfikaty, wdrożenia) i z jednego zdarzenia sieciowego w trzech miastach naraz. Incydenty API i panelu sterowania, takie jak te z 3, 21 i 22 listopada 2025 roku, nie dają kredytu.
Wsparcie
| Plan | Cena | Zgłoszenie serwisowe | Incydent | Dodatki |
|---|---|---|---|---|
| Essentials (domyślny) | w cenie | poniżej 4 godzin | poniżej 2 godzin | e-mail i czat na żywo, 24/7 |
| Advanced | na zapytanie | poniżej 1 godziny | poniżej 30 minut | kolejka priorytetowa |
| Enterprise | na zapytanie | poniżej 10 minut | poniżej 5 minut | dedykowani członkowie zespołu wsparcia, customer success manager |
Wsparcie działa tylko po angielsku, na czacie i przez e-mail, w rękach własnych inżynierów UpCloud, bez linii telefonicznej, a pomocy przy twoim własnym oprogramowaniu można ci odmówić. Cele są na stronie wsparcia, a nie w warunkach. Mimo to darmowy poziom ma cel dla incydentów, czego nie mają AWS Basic (bez zgłoszeń technicznych) ani Azure Basic (bez celów czasu odpowiedzi technicznej). Godzinny cel przy awarii produkcyjnej kosztuje w AWS Business Support+ 29 USD lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, albo 100 USD miesięcznie w Azure Standard.
Zakładanie konta
Według warunków usługa jest sprzedawana tylko firmom: „nie jest odpowiednia ani przeznaczona do użytku przez ... konsumentów lub osoby prywatne do ich osobistego użytku”. Rejestracja wymaga imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu, karty i adresu rozliczeniowego. UpCloud sprawdza rejestracje na listach sankcyjnych i nie obsługuje nikogo w Rosji, na Białorusi, na Krymie, w Iranie, w Korei Północnej, na Kubie ani w Syrii. Żaden z przeczytanych przez nas dokumentów nie wspomina o dokumencie tożsamości ani weryfikacji przez selfie.
Nowe konto to okres próbny (7 dni według dokumentacji; strona cennika mówi o „darmowym 30-dniowym okresie próbnym”) z serwerami o łącznie 2 rdzeniach i 4 GB, jedną jednowęzłową bazą danych, jednym load balancerem Development i jednym klastrem Kubernetesa Development, bez GPU. Kończy go wpłata co najmniej 10 w walucie konta. Port 25 pozostaje zablokowany, dopóki nie odblokuje go wsparcie.
Konfiguracja B pierwszego dnia: nie na koncie próbnym, które ma jedną szóstą potrzebnych rdzeni i nie ma bazy danych HA. Po wpłacie nie potrafimy tego powiedzieć: UpCloud nie publikuje domyślnych limitów dla płatnego konta, a wsparcie podnosi je na żądanie. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure mieści ją na papierze.
Dwie klauzule mają znaczenie później. UpCloud może zawiesić konto, jeśli ma „uzasadnione podstawy, by sądzić”, że naruszono warunki, i „nie ponosi odpowiedzialności” za takie zawieszenie. A po braku płatności może rozwiązać umowę i usunąć dane po „rozsądnym czasie ... (co najmniej czternastu (14) dniach)”, znacznie krótszym niż dwa miesiące, które dokumentacja opisuje dla wyczerpanego salda.
Zgodność i ochrona danych
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Widzieliśmy certyfikat: nr 13851-01 od Inspecta Sertifiointi Oy (Kiwa), wydany 20 października 2023, ważny do 20 października 2026. 16 października na stronie nie było odnowionego certyfikatu |
| CISPE Data Protection Code of Conduct | Widzieliśmy wpisy w rejestrze: „Controlled adherence” dla dziesięciu usług, ważne do czerwca i lipca 2027 |
| BSI C5, ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, PCI DSS, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Niedeklarowane dla samego UpCloud |
Certyfikat ISO obejmuje usługę chmurową UpCloud, z biurami w Helsinkach i Singapurze; zanim się na nim oprzesz, sprawdź po 20 października, czy został odnowiony. Pozostałe certyfikaty na stronie UpCloud o centrach danych należą do operatorów kolokacji.
Umowa powierzenia przetwarzania danych jest częścią warunków. Centrum danych wybierasz sam, a „UpCloud nie przeniesie Odpowiednich Danych Osobowych z wybranego centrum danych bez wyraźnego polecenia”. Jedynymi podprzetwarzającymi są cztery spółki zależne, w całości należące do UpCloud, w Singapurze, Wielkiej Brytanii, USA i Australii, każda dla centrów danych we własnym kraju; dziewięć stref w UE i EOG „jest obsługiwanych bezpośrednio przez UpCloud Oy i nie będą wykorzystywani żadni podprzetwarzający”. Zmiany są ogłaszane z 30-dniowym wyprzedzeniem, z prawem do sprzeciwu i wypowiedzenia umowy.
Sprawdzenie nagłówków 15 października wykazało, że strona internetowa i panel sterowania są serwowane przez Cloudflare, a CDN jest „oparty na bunny.net”; żadna z tych firm nie jest wymieniona jako podprzetwarzający.
Kto go kontroluje
Umowę zawierasz z UpCloud Oy (numer identyfikacyjny 2431560-5) na podstawie prawa fińskiego, z arbitrażem w Helsinkach po angielsku. Założyciel Joel Pihlajamaa, od początku CTO, 2 lipca 2026 roku ponownie został prezesem, zastępując Arno Schäfera, prezesa dopiero od 31 marca 2025 roku; webhosting.today nie podaje przyczyny tak krótkiej kadencji.
Struktura udziałowców nie jest publiczna: właściciele fińskiej spółki Oy nie figurują w rejestrze handlowym, a żadne przeczytane przez nas źródło nie mówi, czy większość mają założyciel, czy inwestorzy. W styczniu 2020 roku UpCloud pozyskał 18 mln euro „finansowania kapitałowego i dłużnego” od Connected Capital & Partners, Tesi i Inventure. Nie znaleźliśmy późniejszej rundy, przejęcia ani wyjścia inwestorów, ani pozaeuropejskiej spółki dominującej lub udziałowca.
Fińskie sprawozdania finansowe, według serwisu informacji kredytowej Asiakastieto, pokazują wzrost przychodów UpCloud Oy z 16,1 mln euro w 2021 roku do 27,3 mln euro w 2025 roku, stratę operacyjną w każdym z tych lat (1,3 mln euro w 2025 roku) i wskaźnik kapitału własnego na poziomie 14% w 2025 roku.
Platforma jest własna (KVM i sieć pamięci masowej, nie OpenStack); budynki już nie. Każda strefa znajduje się w obiekcie kolokacyjnym: Equinix w strefie Helsinki 1, w Warszawie, Sztokholmie, Singapurze i Sydney; Digital Realty we Frankfurcie, Kopenhadze, Madrycie i Amsterdamie; Telia w strefie Helsinki 2, Verne w Londynie, Green Mountain w Stavanger i CoreSite w trzech strefach w USA.
Odejście
Transfer wychodzący przy odejściu jest darmowy w ramach limitu Fair Transfer (21 TB miesięcznie dla konfiguracji B), a Object Storage nie pobiera opłat za żądania. Warunki pozwalają odejść z 5-dniowym wyprzedzeniem i zawierają klauzulę o zmianie dostawcy zgodną z unijnym aktem o danych: 30-dniowy okres przejściowy, który można raz przedłużyć do 6 miesięcy, plus do 30 dni na pobranie danych, przy czym opłaty są naliczane, dopóki zasoby działają. Na koniec UpCloud usuwa „wszystkie Dane Klienta” i „nie odpowiada za integralność danych podlegających eksportowi”.
Większość tego, co zbudujesz, jest standardowa: obrazy KVM, upstreamowy Kubernetes z otwartoźródłowym sterownikiem CSI, API S3 z opisanymi wyżej brakami oraz otwartoźródłowe PostgreSQL, MySQL, Valkey i OpenSearch. Uzależnienie tkwi w konfiguracji sieci prywatnej, domyślnych ustawieniach Kubernetesa (UpCloud „zdecydowanie” odradza zastępowanie swojej wtyczki sieciowej Cilium) i zasobach Terraform specyficznych dla UpCloud; nie ma własnościowego API serverless ani bazy danych, bo żadne takie usługi nie są oferowane.
Co piszą użytkownicy
Przeczytaliśmy każdy komentarz na Hacker News wspominający UpCloud od października 2023 do października 2026 roku (106 trafień) i opis jednego klienta; Reddita nie dało się przeszukać. O UpCloud mówi się znacznie mniej niż o Hetznerze czy OVHcloud.
Wsparcie użytkownicy chwalą najbardziej. Użytkownicy piszą o „najlepszej obsłudze klienta” (48542691, czerwiec 2026), że „ich zespół wsparcia bardzo szybko reaguje” (39128618, styczeń 2024) i że „ludzie tam są super mili” (45137168, wrzesień 2025), wśród pięciu takich relacji z tego okresu (46437952, 47675387). Te same wyszukiwania nie znalazły żadnej skargi na wsparcie.
Droższy od Hetznera, jeśli chodzi o samą moc obliczeniową. Użytkownicy piszą, że „nie są tani w porównaniu z DigitalOcean/Linode” (43319119, marzec 2025), i porównują 48 rdzeni za 1364 euro miesięcznie w UpCloud z 288,49 euro u Hetznera (43458843, marzec 2025); obie relacje pochodzą sprzed podwyżek cen Hetznera w 2026 roku. Na dolnym końcu skali jeden pisze: „Upcloud ma najtańsze, jakie znalazłem, pełny VPS można dostać za mniej niż 4 USD” (50017783, październik 2026).
Darmowy transfer wychodzący to limit. Użytkownicy zwracają uwagę, że „po 24 TB darmowego transferu miesięcznie przepustowość jest ograniczana do 100 Mb/s” (46654024, styczeń 2026) i że limity „są porównywalne z innymi dostawcami, takimi jak DigitalOcean” (43458846, marzec 2025; w odpowiedzi przytoczono zapis polityki „bez opłat za nadwyżkę”, 43459396).
Object Storage zwolnił u jednego klienta. Healthchecks.io przeniósł swoją pamięć obiektową z OVHcloud do UpCloud w 2024 roku, a 17 kwietnia 2026 roku napisał, że „z czasem wydajność pamięci obiektowej UpCloud również się pogorszyła. Zdarzały się okresy, w których wszystkie operacje zwalniały i przekraczały nasze limity czasu” (wpis, dyskusja); teraz utrzymuje własną pamięć masową. To doświadczenie jednego klienta, a nie pomiar, a inny użytkownik napisał w tym samym miesiącu: „Jestem z nich bardzo zadowolony” (47712388). Strona statusu wymienia pięć incydentów Object Storage w 2026 roku.
Szybki CPU i dyski. Użytkownicy piszą o szybszym CPU i I/O dysków niż u dostawców, których testowali (43319119, marzec 2025), i o wolumenach, które „bez trudu osiągają 10k IOPS” (47824138, kwiecień 2026). Niczego nie mierzyliśmy.
Uboga kontrola dostępu. Użytkownicy piszą: „W niezależnych chmurach nie znajdziesz odpowiednika IAM ani BigQuery” (46336813, grudzień 2025), i o narzędziach, które logowały się danymi uwierzytelniającymi konta (44339109, czerwiec 2025).
Stabilne pojedyncze serwery. Wieloletni klienci piszą, że „dostępne funkcje działają bardzo niezawodnie (już od pół dekady). Jest kilka niedoróbek” (43459317, marzec 2025), i że pojedyncze serwery są „bardziej niezawodne niż konfiguracje wieloregionowe z redundancją u innych dostawców, takich jak Fly” (47818591, kwiecień 2026).
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
UpCloud pasuje małym i średnim zespołom, które chcą Kubernetesa, PostgreSQL i pamięci S3 na podstawie fińskiej umowy; usługom, które wysyłają dużo ruchu na zewnątrz w ramach przysługującego limitu; zespołom, które cenią wsparcie dostępne o każdej porze; i produktom, które potrzebują USA lub Azji od tego samego europejskiego dostawcy. Jego ceny H100 i L40S są niskie dla obciążeń, które mogą działać w Helsinkach.
Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz stref w osobnych budynkach w jednym regionie albo węzła standby bazy danych w innym budynku; jeśli budujesz na funkcjach, kolejkach lub usługach sterowanych zdarzeniami; jeśli potrzebujesz szczegółowego IAM, usługi zarządzania kluczami albo certyfikacji wykraczającej poza ISO 27001 (C5, SOC 2, PCI DSS); jeśli potrzebujesz dedykowanych vCPU bez umowy Private Cloud, GPU poza Helsinkami albo najniższej ceny za rdzeń; albo jeśli potrzebujesz faktur płatnych z dołu zamiast przedpłaconego salda.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku. Strony oznaczone jako „w archiwum” czytaliśmy z Internet Archive, bo upcloud.com odrzuca automatyczne czytniki.
Ceny
- Strona cennika, w archiwum z 7 października 2026 i w archiwum z 19 maja 2026
- Kalkulator cen z osadzonym katalogiem cen
- Fair Transfer Policy, w archiwum z 4 października 2026, transfer sieciowy i rozliczenia sieci
- Rozliczenia pamięci blokowej, rozliczenia CDN
- Saldo konta, metody płatności
- Poziomy wsparcia, w archiwum z 22 września 2026
- Dane AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA
Dokumentacja
- Lokalizacje, dziennik zmian
- Plany Cloud Server, FAQ Cloud Servers, architektura systemu, system pamięci masowej
- Zgodność z S3, dostępność Object Storage, dostępność File Storage
- Wysoka dostępność PostgreSQL, konfiguracje PostgreSQL
- Control plane UKS, obsługiwane wersje UKS, podział odpowiedzialności w UKS
- Dostępność GPU, GPU spot
- DNS, subkonta, Workspaces, Private Cloud
- Wymagania dotyczące konta, darmowy okres próbny, wsparcie, dokumentacja API 1.3: konta
- Rejestr Terraform, UpCloudLtd na GitHubie, CNCF k8s-conformance
Status i incydenty
- Strona statusu i historia; linki do incydentów w tabeli powyżej
Zgodność
- Certyfikat ISO 27001
- Publiczny rejestr CISPE Code of Conduct
- Zgodność i bezpieczeństwo, w archiwum z 4 maja 2026 i centra danych, w archiwum z 22 września 2026
Firma i własność
- Wpis w portfelu Tesi
- Asiakastieto: dane finansowe UpCloud Oy
- Tech.eu o rundzie na 18 mln euro, 21 stycznia 2020
- webhosting.today o powrocie założyciela na stanowisko prezesa, 3 lipca 2026
Relacje użytkowników
- Blog Healthchecks.io o przejściu na samodzielnie utrzymywaną pamięć obiektową, 17 kwietnia 2026 i dyskusja o tym wpisie na Hacker News
- Komentarze na Hacker News, według numeru wpisu na news.ycombinator.com: 39128618 (styczeń 2024), 43319119 (marzec 2025), 43458843, 43458846, 43459317 i 43459396 (marzec 2025), 44339109 (czerwiec 2025), 45137168 (wrzesień 2025), 46336813 i 46437952 (grudzień 2025), 46654024 (styczeń 2026), 47675387, 47712388, 47818591 i 47824138 (kwiecień 2026), 48542691 (czerwiec 2026), 50017783 (październik 2026)
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.