Tekst: Kristijan Sekereš
T Cloud Public w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS

T Cloud Public, do stycznia 2026 roku znany jako Open Telekom Cloud, to chmura publiczna Deutsche Telekom, prowadzona przez jej pion obsługi klientów biznesowych, T-Systems z Bonn, z regionami w Niemczech i Holandii. Oferuje katalog skrojony na wzór hiperskalera, zarządzany PostgreSQL, którego synchroniczny węzeł standby można umieścić w innej strefie, podprzetwarzających wyłącznie z UE i strefy, które według relacji dostawcy wytrzymały, gdy w maju 2026 roku pożar wyłączył jedną holenderską strefę na cztery tygodnie. Jest też droższy od chmur, które miałby zastąpić: nasza konfiguracja produkcyjna kosztuje tam 1325,86 euro miesięcznie, 122% ceny AWS. Słabe punkty to umowa i przejrzystość. Dostępność 99,95% to „cel”, który nie daje kredytów, jeśli nie wykupisz Enterprise Agreement, wsparcie w cenie obiecuje 4 godziny do rozpoczęcia prac, wpisy na stronie statusu rzadko podają przyczynę, a od 2020 roku nic publicznie dostępnego nie mówi, jaką rolę odgrywa dziś Huawei, który dostarczył oprogramowanie platformy.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w opisie usług T Cloud Public, jego warunkach, API cen i na stronie statusu, w raporcie rocznym Deutsche Telekom i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.
W skrócie
| T Cloud Public | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Bonn, Niemcy. Prowadzony przez T-Systems International GmbH, część Deutsche Telekom AG, notowanej we Frankfurcie. Państwo niemieckie ma 28,3% bezpośrednio i przez KfW; żaden akcjonariusz nie kontroluje spółki |
| Regiony i strefy | eu-de (Magdeburg i Biere, dwa centra danych oddalone o 18 km) i eu-nl (Almere i Aalsmeer), w każdym trzy strefy w dwóch lokalizacjach. Region szwajcarski to zamknięta chmura społecznościowa. Nic poza tym |
| Konfiguracja A (na start) | 151,48 euro miesięcznie w eu-de, z czego połowa to transfer wychodzący |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 1325,86 euro na współdzielonych vCPU, 1619,02 euro na dedykowanych vCPU. Każdy element jest w ofercie; sam control plane Kubernetesa HA kosztuje 277,53 euro |
| Transfer wychodzący | Pierwszy 1 GB miesięcznie za darmo, potem 0,074489 euro za GB, taniej przy większym wolumenie. Darmowy podczas zgłoszonej zmiany dostawcy w trybie aktu o danych |
| SLA mocy obliczeniowej | Miesięczny „cel” 99,95% tylko dla VM, pamięci blokowej i obiektowej, z usprawiedliwieniem, dopóki działa którakolwiek strefa. Brak kredytów bez płatnej Enterprise Agreement |
| Wsparcie w cenie | Formularz lub e-mail po niemiecku i angielsku; zdarzenia krytyczne 24x7, reszta w dni robocze od 08:00 do 17:00 CET; 4 godziny do rozpoczęcia prac, rozwiązanie w miarę możliwości |
| Kto może się zarejestrować | Tylko klienci biznesowi w Europie, przez eShop T-Systems lub dział sprzedaży. Nie udało się zweryfikować, co jest sprawdzane przy rejestracji |
Co można zbudować
Status to ogólna dostępność, chyba że zaznaczono inaczej, według opisu usług z 9 października 2026 roku; „tylko eu-de” oznacza brak w ofercie w regionie holenderskim. Nazwy usług to te same nazwy, których Huawei Cloud używa dla własnych usług.
| Czego potrzebujesz | T Cloud Public | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Maszyny wirtualne | ECS: współdzielona rodzina s, dedykowane rodziny c i m; tańsze typy x bez gwarancji pojemności, tylko eu-de | EC2 | Virtual Machines |
| GPU | T4, L4, A40, V100, A100, H100 SXM i H100 NVL; H100 tylko eu-de | EC2 G i P | serie NC i ND |
| Pamięć | pamięć blokowa EVS; pamięć obiektowa OBS przez protokół S3, przechowywana w trzech strefach; pamięć plikowa SFS (NFSv3) | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relacyjne bazy danych | RDS for PostgreSQL, MySQL i SQL Server; TaurusDB (zgodna z MySQL), tylko eu-de | RDS, Aurora | Azure Database for PostgreSQL i MySQL, SQL Database |
| Inne usługi danych | Redis od 4 do 7; DDS zgodna z MongoDB; GeminiDB (Cassandra, InfluxDB) i OpenSearch 2.19, tylko eu-de | ElastiCache, DocumentDB, Keyspaces, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB |
| Kubernetes | CCE i CCE Turbo, Kubernetes 1.34; darmowy control plane bez HA | EKS | AKS |
| Serverless | FunctionGraph, tylko eu-de; kontenery serverless w becie | Lambda, Fargate | Functions, Container Instances |
| Komunikaty | Kafka i RocketMQ; powiadomienia | MSK, SNS | Event Hubs, Event Grid |
| Sieć | VPC, bramka NAT, VPN, Direct Connect, load balancery obejmujące do trzech stref, DNS | VPC, VPN, Direct Connect, ELB, Route 53 | VNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer, Azure DNS |
| Bezpieczeństwo brzegowe | WAF i Anti-DDoS; brak CDN | CloudFront, AWS WAF, Shield | Front Door, WAF, DDoS Protection |
| Klucze i tożsamość | KMS z modułami HSM, które „spełniają wymagania FIPS 140-2 Level 3”; IAM | KMS, IAM | Key Vault, Entra ID |
| AI i analityka | ModelArts, OCR, MapReduce, hurtownia danych, Spark i Flink; tylko eu-de | SageMaker, Bedrock, EMR, Redshift | Azure ML, Azure OpenAI, HDInsight, Synapse |
| Kopie zapasowe | CBR, z replikacją między regionami | AWS Backup | Azure Backup |
Całkowicie brakuje: CDN, hostowanego API modeli w rodzaju Bedrock czy Azure OpenAI, prostej kolejki w stylu SQS, GPU H200, B200 i L40S, małego serwera bare metal i jakiegokolwiek regionu poza Niemcami, Holandią i zamkniętą chmurą szwajcarską. Kontenery serverless „nie nadają się do środowisk produkcyjnych”. Region holenderski jest uboższy: w październiku 2025 roku nie miał API Gateway, FunctionGraph, TaurusDB, GeminiDB, OpenSearch, hurtowni danych ani ModelArts, a według informacji o wydaniach od tamtej pory doszło tylko kilka usług.
API to natywny REST plus OpenStack, a „można też używać standardowych narzędzi wiersza poleceń OpenStack”. Provider Terraform z poziomu community wychodzi mniej więcej dwa razy w miesiącu (1.37.10 z 8 października 2026 roku) i ma na GitHubie 64 otwarte zgłoszenia, z czego 26 starszych niż rok. Zestaw uzupełniają rozszerzenie CLI i Python SDK, Go SDK (wciąż 0.9.9), kolekcja Ansible i provider Crossplane; nie ma natywnego pakietu Pulumi ani opublikowanej specyfikacji OpenAPI. Konsola jest tylko po angielsku, a co najmniej od października 2026 roku dokumentacja jest schowana za wyzwaniem proof-of-work Anubis dla botów: da się ją czytać w przeglądarce, ale nie skryptami ani narzędziami AI. Dlatego też nie mogliśmy sprawdzić, których operacji S3 OBS nie obsługuje.
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe T Cloud Public w euro, bez VAT, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, w eu-de, przy 730 godzinach w miesiącu. Pochodzą z opisu usług i z publicznego API cen, które zwraca wszystkie 6099 pozycji cenowych jako publiczny JSON.
Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| VM | s9.large.2, 2 vCPU, 4 GiB, Open Linux | 68,92 |
| Dysk | 40 GiB EVS High I/O | 2,64 |
| Publiczny IPv4 | Elastic IP | 3,21 |
| 1 TB transferu wychodzącego | pierwszy 1 GB za darmo, 999 GB po 0,074489 | 74,41 |
| 100 GB pamięci obiektowej | OBS Standard, pierwsze 5 GB za darmo | 2,30 |
| Suma | 151,48 |
AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro. Z typem x1e.large.2, bez gwarancji pojemności, T Cloud Public kosztuje 124,56 euro.
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego, rozłożone na trzy strefy eu-de.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| 3 VM | s9.xlarge.4, współdzielone vCPU | 459,64 |
| 3 publiczne IPv4 | Elastic IP | 9,64 |
| 300 GB pamięci blokowej | EVS GP SSD | 31,20 |
| Load balancer | współdzielony ELB plus jego własny Elastic IP (3,21) | 34,61 |
| PostgreSQL HA | db.n1.large.4.ha.pg, współdzielone CPU, węzeł główny plus standby | 270,36 |
| Miejsce na dane bazy | 100 GB Ultra-high I/O, rozliczane za obie kopie | 22,00 |
| 1 TB pamięci obiektowej | OBS Standard | 24,08 |
| 1 mln PUT i 10 mln GET | 0,00473 euro za 1000 żądań każdego typu | 52,03 |
| Control plane Kubernetesa | cce.s2.small, HA | 277,53 |
| 2 TB transferu wychodzącego | dwa progi | 144,77 |
| Suma | 1325,86 |
Na dedykowanych vCPU, w instancjach c9.xlarge.4, suma wynosi 1619,02 euro. AWS bierze 985,89 euro na instancjach burstable t3.xlarge i 1082,61 euro na m7i.xlarge; Azure 1017,63 euro na B4s_v2 i 1091,88 euro na D4s_v5. Względem kwoty dla m7i.xlarge, której ta seria używa dla każdego dostawcy, T Cloud Public kosztuje 122% ceny AWS na współdzielonych vCPU i 150% na dedykowanych; względem instancji burstable w AWS, bliższego odpowiednika współdzielonego vCPU, 134%.
Większość różnicy robią dwie pozycje. Control plane HA kosztuje 277,53 euro wobec 65,13 euro (73 USD) za EKS i AKS Standard. A żądania do pamięci obiektowej kosztują tyle samo niezależnie od typu, więc 10 milionów GET to 47,30 euro, podczas gdy AWS bierze 4,30 USD. Na dedykowanych vCPU dochodzi trzecia: 250,93 euro miesięcznie za każdą instancję c9. Większość pozostałych pozycji jest zbliżona do cen AWS, łącznie z bazą danych (292,36 euro z miejscem na dane, wobec 320,13 USD). Darmowy control plane, cce.s1.small (do 50 węzłów, bez HA), obniża sumy do 1048,33 i 1341,49 euro. Przyjęliśmy, że s9 ma współdzielone vCPU, tak jak dokumentacja opisuje jego poprzedników s2 i s3; węzły robocze nie są wliczone.
Transfer wychodzący i IPv4. Ruch przychodzący jest darmowy. Za wychodzący, po darmowym pierwszym gigabajcie, GB kosztuje 0,074489 euro do 1000 GB i 0,070351 do 10 000 GB, a cena spada do 0,0418 powyżej 5 000 000 GB. Terabajt kosztuje około 74,49 euro, wobec 80,30 euro w AWS i 77,62 euro w Azure ponad ich darmowe 100 GB. Elastic IP kosztuje 0,0044 euro za godzinę (3,21 euro miesięcznie), wobec 0,005 USD w AWS i Azure.
Rozliczenia. Opis usług mówi, że moc obliczeniowa „jest rozliczana na podstawie zużycia co do sekundy”; strona produktu mówi „Elastic (rozliczanie godzinowe)”. Typy z dyskami lokalnymi i hosty dedykowane „są rozliczane również w stanie wyłączonym lub przydzielonym”; co do innych VM warunki milczą. Rozliczenia są tylko w euro, a nowi klienci dostają 250 euro kredytu, który „wygasa dwa miesiące po zawarciu umowy”. Nie ma twardego limitu wydatków: FAQ nazywa limity „prostym i podstawowym narzędziem ograniczania kosztów”.
GPU, za godzinę GPU w eu-de: H100 SXM 5,22 euro (jedno GPU), H100 NVL 5,80 euro (co najmniej dwa GPU), A100 3,90 euro i L4 0,75 euro. Co do rozmiarów H100 z 4 i 8 GPU, dwa źródła cen T Cloud Public się nie zgadzają: API cen podaje 13,64 i 27,28 euro za godzinę (3,41 euro za GPU), opis usług 20,89 i 41,79 euro (5,22 euro za GPU). Oba pochodzą z października 2026 roku i żaden komunikat nie rozstrzyga sprawy; zapytaj dział sprzedaży, zanim zaplanujesz którąkolwiek z tych kwot. AWS nie sprzedaje H100 we Frankfurcie, a w Sztokholmie bierze 6,57 euro; H100 NVL w Azure kosztuje we Frankfurcie 8,10 euro. Jedyny serwer bare metal, c7t.28xl, kosztuje 6,99 euro za godzinę, dyski osobno.
Zmiany cen. Nie znaleźliśmy podwyżki w ostatnich 24 miesiącach. Ceny GPU „zostały obniżone w kwietniu 2026 roku”, bez podania kwot, a typ x1e.large.2, wprowadzony 30 czerwca 2025 roku za 8,21 centa za godzinę, kosztuje teraz 5,75 centa. Podwyżki trzeba ogłaszać „co najmniej sześć tygodni przed ich wejściem w życie”, a na ten dzień możesz wypowiedzieć umowę.
Niezawodność
Czym jest strefa. eu-de działa w dwóch centrach danych oddalonych o 18 km, w Magdeburgu i Biere, z „trzema fizycznie oddzielonymi strefami dostępności”. Dostawca nie definiuje strefy dokładniej, a dwie lokalizacje z trzema strefami oznaczają, że dwie strefy dzielą lokalizację; nie znaleźliśmy informacji, które dwie w eu-de. Umowa mówi: „Regiony składają się z dwóch fizycznych centrów danych i obejmują do trzech stref dostępności”. W eu-nl strona statusu umieściła strefę AZ2 w Almere i podała, że „AZ1 i AZ3 znajdują się w innej lokalizacji (Aalsmeer)”.
Węzeł standby bazy danych. RDS replikuje synchronicznie, a „przy tworzeniu instancji głównej i standby możesz wybrać dla nich różne AZ”. Failover jest automatyczny, „w ciągu 5 minut”, i zachowuje adres IP; instancja „jest niedostępna podczas failoveru”. AWS domyślnie umieszcza węzeł standby w innej strefie i podaje od 60 do 120 sekund. Ani baza danych, ani Kubernetes nie mają zobowiązania co do dostępności.
SLA, według opisu usług:
- „T Cloud Public dąży do miesięcznej dostępności platformy na poziomie 99,95% w punkcie przekazania usługi”, czyli w „punkcie wejścia centrum danych do internetu”.
- Obejmuje VM, pamięć blokową i pamięć obiektową, każdą osobno. „Poza tym nie ma minimalnej dostępności.”
- Wystarczy jedno usprawiedliwione zdarzenie, a pierwsze z nich to sytuacja, w której komponent „jest dostępny w jednej ze stref dostępności”. Czytając dosłownie, awaria jednej strefy, a nawet dwóch, nie jest niedostępnością, dopóki działa trzecia. Inne to sytuacja, w której „klient może skorzystać z instancji alternatywnej”.
- Prace serwisowe „nie muszą być ogłaszane z wyprzedzeniem” i nie są niedostępnością.
- Standardowe warunki nie przewidują kredytów, więc nie ma terminu na zgłoszenie roszczenia ani zegara, który mógłbyś uruchomić. Kredyty przysługują w Enterprise Agreement 1.0 Gold (5500 euro miesięcznie) i Platinum albo jako opcja za 1000 euro w Enterprise Support Agreement 2.0 (opłata podstawowa 2500 euro). Ich wysokość nie jest publikowana.
AWS zobowiązuje się do 99,99% dla EC2 przy dwóch lub więcej strefach i 99,95% dla RDS Multi-AZ i control plane EKS, z kredytami do 100%; Azure daje 99,99% przy wielu strefach.
Strona statusu i incydenty. status.otc-service.com ma historię sięgającą 11 października 2023 roku, dostępną przez publiczne API JSON. W ciągu 24 miesięcy od 16 października 2024 roku wymienia 275 incydentów: 47 to „fałszywy alarm”, tylko 3 wspominają przyczynę i żaden nie linkuje postmortemu. Większość nie mówi nic poza „Incydent rozwiązany”.
| Data | Zakres | Czas trwania | Przyczyna według dostawcy |
|---|---|---|---|
| od 30 października do 4 listopada 2024 | VM i bare metal w eu-de, sześć wpisów o poziomie Major | od 0,5 do 13,9 godziny każdy | niepodana; ostatni wpis mówi: „Wydajność API została poprawiona” |
| 12 grudnia 2024 | Load balancery w eu-de, jedyny wpis z kategorią „Awaria usługi” | 16 minut | niepodana |
| od 28 maja do 13 czerwca 2025 | Enterprise VPN w eu-de, nowe połączenia | 376 godzin | niepodana |
| 3 i 4 lipca 2025 | Redis, DNS, load balancery, VPC, pamięć blokowa i Enterprise Router w eu-nl, Major | 16,3 godziny | niepodana |
| od 7 maja do 3 czerwca 2026 | Strefa AZ2 w eu-nl (Almere); 35 komponentów statusu na poziomie Major | 653 godziny (27 dni) | pożar; „Lokalna straż pożarna odłączyła zasilanie AZ2 (Almere) w EU-NL.” (zdarzenie 978) |
Pożar to jedyny publiczny test konstrukcji stref. Klientom zalecono „przeniesienie lub przełączenie obciążeń i danych do AZ1 lub AZ3”, które według relacji dostawcy działały dalej, a T-Systems napisał, że „skutki ograniczyły się do kilku pojedynczych usług u niewielkiej liczby klientów Telekomu”. Strona statusu podaje, że Almere „prowadzi dla nas NorthC Datacenters”; własna strona NorthC potwierdza pożar, ale nie wymienia żadnego klienta. Nie znaleźliśmy postmortemu, a wpływu na dane klientów w AZ2 nie podano. Pozostałe strefy spełniły swoje zadanie; a czytając SLA dosłownie, pierwsze z wyłączeń sprawia, że cztery tygodnie bez jednej strefy w ogóle nie są niedostępnością.
Wsparcie
Wsparcie w cenie przyjmuje zgłoszenia przez formularz kontaktowy lub e-mail, 24x7, po niemiecku i angielsku; „Tworzenie nowych zgłoszeń telefonicznie nie jest możliwe”, a linia telefoniczna obsługuje istniejące zgłoszenia. Zdarzenia krytyczne są obsługiwane przez całą dobę, wszystko inne, łącznie ze zmianami limitów, od poniedziałku do piątku od 08:00 do 17:00 CET. Cel to 4 godziny do „rozpoczęcia prac nad usunięciem usterki”; rozwiązanie następuje „w miarę możliwości”. Musisz wskazać „maksymalnie dwie centralne i wykwalifikowane osoby kontaktowe” i „zapewnić ich dostępność 24/7”.
To więcej, niż mają w cenie AWS Basic (bez zgłoszeń technicznych) czy Azure Basic (bez celów czasu odpowiedzi). W T Cloud Public płatne wsparcie zaczyna się od 2500 euro:
| Płatny poziom | Euro miesięcznie | Co dodaje |
|---|---|---|
| Enterprise Agreement 1.0 Silver | 2500 | krótsze czasy odpowiedzi, doradztwo |
| Enterprise Agreement 1.0 Gold | 5500 | doradztwo architektoniczne, raport dostępności, kredyty serwisowe |
| Enterprise Agreement 1.0 Platinum | 17 500 | zarządzanie usługami i dostawami, krótsze czasy rozwiązania, Manager on Duty |
| Enterprise Support Agreement 2.0 | 2500 opłaty podstawowej | krótsze czasy odpowiedzi; kredyty serwisowe 1000, service delivery manager 3000, Manager on Duty 6000 |
Żaden płatny poziom nie publikuje czasu odpowiedzi ani rozwiązania.
Zakładanie konta
„T Cloud Public jest oferowany wyłącznie klientom biznesowym w Europie”, a ogólne warunki są przeznaczone dla klientów, którzy „nie są konsumentami w rozumieniu § 13 niemieckiego kodeksu cywilnego”. Nie znaleźliśmy informacji, które kraje europejskie się kwalifikują. Zamawiasz przez eShop T-Systems lub dział sprzedaży, a administrator dostaje „e-mail Ready-for-Service”. Rejestracji w eShopie nie dało się odczytać skryptem, więc nie zweryfikowaliśmy, co jest sprawdzane przy rejestracji (numer VAT, wpis do rejestru, tożsamość) ani jak długo trwa aktywacja. Warunki przewidują polecenie zapłaty SEPA i kartę.
Domyślne limity „można sprawdzić w portalu samoobsługowym (konsoli) w sekcji »My Quotas« i zmienić przez Support Center”, jako zgłoszenia do wsparcia obsługiwane w dni robocze od 08:00 do 17:00 CET. Wartości nie są publikowane, więc nie wiadomo, czy konfigurację B albo GPU da się zbudować pierwszego dnia. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure mieści ją na papierze.
Kopie zapasowe danych robisz sam („Telekom nie wykonuje kopii zapasowych danych”), a wychodzące porty pocztowe 25, 465 i 587 są zablokowane, poza ruchem przez Secure Mail Gateway (100 e-maili na minutę) albo przez specjalny Elastic IP. Telekom może „wyłączyć daną usługę bez uprzedniego powiadomienia”, gdy istnieje ryzyko dla osób trzecich lub infrastruktury, albo „ograniczyć lub zablokować usługi klienta na jego własny koszt” w razie podejrzenia nieprawdziwych danych lub naruszenia; opłaty są dalej naliczane, a „wynikające z tego przestoje nie są uwzględniane przy obliczaniu dostępności”.
Zgodność i ochrona danych
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Widzieliśmy certyfikat: grupowy certyfikat parasolowy Deutsche Telekom AG, ważny do 3 grudnia 2027. Wymienia Magdeburg i Biere, ale nie nazywa żadnego produktu T Cloud Public |
| ISO/IEC 27017 i 27018 | Widzieliśmy atestację, a nie certyfikat, ważną do 3 grudnia 2027; lokalizacje obejmują Magdeburg, Biere, Aalsmeer i Almere |
| BSI C5:2020 typu 2 | Dostępna na wniosek przez formularz; okresu i zakresu nie widzieliśmy |
| SOC 1 i SOC 2 typu II | Dostępne na wniosek. Publiczny plik SOC 3 jest zaszyfrowany |
| TISAX | Deklarowany: poziom 3, recertyfikacja w 2023 roku dla eu-de i eu-nl; odnowienia nie zweryfikowaliśmy |
| ENS (Hiszpania), poziom High | Widzieliśmy certyfikat: ENS-0879/25, ważny do 17 października 2027; tylko Biere i Magdeburg |
| KRITIS | T-Systems „jest zarejestrowany w BSI jako operator KRITIS” |
| PCI DSS, SecNumCloud, HDS, EU Cloud Code of Conduct | Niedeklarowane |
Żaden certyfikat nie wymienia usług, które obejmuje; regiony można odczytać tylko z list lokalizacji.
Umowa powierzenia przetwarzania danych (kwiecień 2026) zastępuje klauzulę 7.8 standardowych klauzul umownych Komisji zapisem: „Podmiot przetwarzający nie przekazuje danych do państwa trzeciego, wobec którego nie wydano decyzji Komisji Europejskiej stwierdzającej odpowiedni stopień ochrony na podstawie art. 45 RODO.” Zmiany podprzetwarzających są ogłaszane „z sześciotygodniowym wyprzedzeniem na piśmie” i możesz się im sprzeciwić. Każdy wymieniony podprzetwarzający to spółka z grupy Telekom lub firma z UE, w Niemczech, Holandii, na Węgrzech (eksploatacja i wsparcie drugiej linii z Budapesztu), Słowacji, w Rumunii i Hiszpanii. Huawei nie ma na liście. Nie ma na niej też NorthC, który prowadzi lokalizację w Almere; czy operator kolokacji powinien się tam znaleźć, to kwestia prawna, którą zostawiamy otwartą.
eu-de „jest świadczony z centrów danych położonych w Niemczech”, eu-nl z Holandii. Ogólne warunki pozwalają Telekomowi przenieść usługi poza UE po powiadomieniu, przy czym zgodę uważa się za udzieloną, jeśli nie sprzeciwisz się w ciągu czterech tygodni; umowa powierzenia przetwarzania danych nadal zakazuje przekazywania danych do państw bez decyzji stwierdzającej odpowiedni stopień ochrony.
Kto go kontroluje
Na dzień 31 grudnia 2025 roku Republika Federalna Niemiec miała bezpośrednio 14,1% Deutsche Telekom AG i 14,2% przez KfW, razem 28,3%; w wolnym obrocie było 71,7%, w tym około 5,7% BlackRock i około 0,4% SoftBank. Raport roczny Telekomu mówi, że państwo „nie jest już uznawane za sprawujące kontrolę ..., a jedynie znaczący wpływ”. Chmura deklaruje „ponad 4000 klientów biznesowych”; jej przychody i zatrudnienie nie są publikowane.
Umowę podpisujesz z T-Systems International GmbH (HRB 55933, Frankfurt nad Menem). Wymieniają ją opis usług i umowa powierzenia przetwarzania danych, a także ogólne warunki z 27 października 2025 roku, które eShop dołącza do zamówienia T Cloud Public. Stopka strony wciąż prowadzi do starszego zestawu z 4 sierpnia 2025 roku, wystawionego na Telekom Deutschland GmbH z Bonn (HRB 5919 Bonn); klauzule cytowane w tej recenzji brzmią w obu tak samo.
Lokalizacje eu-de należą do T-Systems; w eu-nl lokalizację w Almere prowadzi NorthC, firma kolokacyjna. Platforma została zbudowana z Huawei. Co mówiła każda ze stron:
| Data | Kto | Co powiedzieli |
|---|---|---|
| marzec 2016 | Deutsche Telekom i Huawei, wspólny komunikat o uruchomieniu | „Huawei został wybrany jako dostawca rozwiązania sprzętowego i programowego dla Open Telekom Cloud” |
| październik 2016 | Huawei | „zaprojektowana przez Huawei i obsługiwana przez T-Systems”, „technicznie oparta na Huawei FusionSphere” |
| lipiec 2020 | Blog T-Systems | Huawei dostarcza „Huawei OpenStack Distribution”; sprzęt pochodzi „od Huawei, ale także od zachodnich producentów”; Huawei „nie ma dostępu do sprzętu ani oprogramowania platformy chmurowej w fazie eksploatacji” |
| luty 2026 | Rzecznik Telekomu dla Light Reading | nowa Industrial AI Cloud w Monachium jest „całkowicie oddzielona i niezależna od T Cloud Public”, a „w lokalizacji w Monachium nie będą używane żadne produkty Huawei”. Reporter pisze, że Huawei „wciąż wydaje się być elementem T Cloud Public” |
| październik 2026 | Opis usług | „oparty na technologii OpenStack”; bez wskazania dostawcy |
Nie znaleźliśmy żadnej wypowiedzi Telekomu ani Huawei od lipca 2020 roku, w jedną czy w drugą stronę, o tym, czy Huawei nadal jest dostawcą T Cloud Public, ani doniesień o zmianie dostawcy. Dwóch komentujących na Hacker News nazwało go „AWS pod cudzą marką” (44633075, lipiec 2025; 41351061, sierpień 2024). Tak nie jest: każde źródło pierwotne mówi o OpenStacku i Huawei, a rzecznik Telekomu zaprzeczył, by platforma korzystała z jakiegokolwiek oprogramowania hiperskalera.
Odejście
T Cloud Public ma spisane warunki zmiany dostawcy zgodne z aktem o danych. Formularz migracji składasz co najmniej 30 dni przed 30-dniowym okresem przejściowym, a „otrzymasz na przykład bezpłatny wychodzący ruch internetowy na potrzeby zmiany”. Bez formularza obowiązują zwykłe progi cen transferu wychodzącego. Wcześniejsze zakończenie zarezerwowanego pakietu kosztuje „połowę sumy płatności należnych” za resztę okresu. Zamknięcie całego tenanta wymaga wypowiedzenia z czterotygodniowym wyprzedzeniem na koniec miesiąca; dwa tygodnie przed końcem tenant jest zamrażany, a potem „wszystkie zasoby klienta zostaną usunięte”.
Rdzeń da się przenieść: obrazy VM eksportuje się jako qcow, vmdk, vhd lub zvhd, OBS obsługuje S3, a standardowe silniki baz danych wychodzą przez narzędzia do zrzutów. Manifesty Kubernetesa eksportuje się przez kubectl, ale pule węzłów, klasy pamięci i adnotacje load balancerów są specyficzne dla CCE. Z resztą jest trudniej: „Zabrania się zabierania kluczy” z KMS, „Nie można przenieść się z ModelArts”, obrazów publicznych nie wolno używać gdzie indziej, a TaurusDB, GeminiDB i hurtownia danych to silniki wywodzące się z Huawei, z własnymi API.
Usługi też odchodzą. Warunki obiecują trzy miesiące wyprzedzenia przy „wycofaniu/modyfikacji istotnych funkcjonalności lub usług”. Sądząc po informacjach o wydaniach, Shared SNAT dostał około siedmiu tygodni, SFS Common I/O około dziesięciu tygodni, a koniec sprzedaży WAF Classic żadnego; klienci mogli zostać poinformowani wcześniej e-mailem. Wyłączenie Classic VPN, zapowiedziane na czerwiec 2025 roku, przesuwano trzy razy, zanim weszło w życie 31 stycznia 2026 roku. Dwie usługi kopii zapasowych osiągnęły koniec życia 1 stycznia 2026 roku z ostrzeżeniem: „Stracisz wtedy dostęp do swoich kopii zapasowych, a dane zostaną usunięte”.
Co piszą użytkownicy
Przeszukaliśmy Hacker News, Reddita i zgłoszenia na GitHubie dotyczące providera Terraform. Niezależnych relacji jest niewiele: pytanie „Ask HN” o platformę z lutego 2025 roku nie doczekało się odpowiedzi (43105212), a pod nową nazwą nic się nie pojawiło.
Słabe doświadczenie deweloperskie i dokumentacja. Użytkownicy piszą, że „doświadczenie deweloperskie jest naprawdę złe” (43459898, marzec 2025). Deweloper, który uruchamia na nim systemy klientów, „niekoniecznie by go polecił”, bo „ma kilka słabości we wsparciu i dokumentacji”, ale dodaje, że „spełnia swoje zadanie” (46335063, grudzień 2025). W niemieckim wątku były zespół DevOps jednego z komentujących narzekał na nieczytelne błędy (Reddit), a inny komentujący uznał platformę za mniej dopracowaną niż AWS (Reddit, oba wpisy z września 2025).
Osobliwości Kubernetesa. Dwa zespoły piszą, że charty psują się na CCE, bo nie ma usługi (Service) kube-dns, i że „brak usługi kubedns to nie jedyna dziwna rzecz w OTC” (Reddit, sierpień 2025). Maintainer Kubernetesa w tym wątku zauważa, że specyfikacja nie wymaga tej nazwy: to osobliwość zgodności, a nie niezgodność z certyfikacją. Gdy sprawdzaliśmy, CCE nie było na liście certyfikowanych produktów Kubernetes w CNCF landscape, choć nie przeszukiwaliśmy samego repozytorium zgodności.
Szeroki katalog. Użytkownicy wymieniają „VM (nawet z GPU), VPC, zarządzane bazy danych, pamięć blokową, Logging, IAM, API Gateway, Container Engine itd.” (41350577, sierpień 2024), a obaj niemieccy komentujący się z tym zgadzają.
Wybierany przez klientów, a nie przez deweloperów. Jeden deweloper obsługuje go, bo „jeden z naszych klientów uparł się przy Telekom Cloud” (46835996, styczeń 2026); inny widzi w nim ofertę „skierowaną do dużych przedsiębiorstw przemysłowych, a nie do twojej dzielnej aplikacji webowej” (43459457, marzec 2025).
Pojawia się Huawei. Gdy tylko mowa o platformie, ktoś porusza kwestię jej pochodzenia (41350768, sierpień 2024; 43459898, marzec 2025; „Ist keine EU native Cloud” („to nie jest natywnie europejska chmura”) na Reddicie, wrzesień 2025; 46838516, styczeń 2026). To kwestia postrzegania, a nie ustalenie dotyczące bezpieczeństwa.
Jeden użytkownik podsumowuje to słowami „Działa, ale jest drogi” (41354676, sierpień 2024), co potwierdzają nasze ceny. Co do wsparcia, jedna relacja przeciwna: „w przeciwieństwie do AWS mogę porozmawiać z ludźmi przez telefon, a oni chętnie ze mną rozmawiają” (46335063, grudzień 2025).
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
T Cloud Public pasuje regulowanym europejskim organizacjom (sektor publiczny, ochrona zdrowia, motoryzacja, finanse), które chcą niemieckiego partnera umownego, hostingu w trzech strefach w Niemczech, zarządzanych baz danych z węzłem standby w innej strefie, zarządzanego Kubernetesa i dokumentacji audytowej, takiej jak C5, TISAX, ENS i KRITIS, i które zapłacą za to więcej niż ceny katalogowe AWS. Pasuje też zespołom już podłączonym do sieci Telekomu.
Szukaj gdzie indziej, jeśli jesteś osobą prywatną albo firmą spoza Europy, bo nie możesz się zarejestrować; jeśli decyduje koszt; jeśli potrzebujesz CDN, hostowanego API modeli, GPU H200 lub B200 albo regionu poza Niemcami i Holandią; jeśli chcesz kredytów SLA bez umowy wsparcia albo dopracowanego doświadczenia deweloperskiego; albo jeśli twoja polityka wyklucza stos wywodzący się z Huawei, co jest faktem, który musisz sam ocenić.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.
Ceny
- API cen (publiczny JSON, 6099 pozycji)
- Service Specifications and Additional Terms and Conditions, wersja z 9 października 2026, rozdział 6 (ceny) i §3.11 (poziomy wsparcia)
- Strona produktu Elastic Cloud Server i pierwsze kroki (kredyt na start)
- Typy x, 30 czerwca 2025 i obniżka cen GPU, 6 maja 2026
- Dane AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA
- Opis usług, wersja z 9 października 2026, §2 (regiony, limity, wyprzedzenie), §4 (SLA i wsparcie), §5 (obowiązki klienta), §7 (odejście)
- General Terms and Conditions IT Services, T-Systems International GmbH, 27 października 2025, dołączane do zamówień w eShopie; wersja z 4 sierpnia 2025, do której prowadzi stopka strony, wskazuje Telekom Deutschland GmbH
- Umowa powierzenia przetwarzania danych (ErgB-AV), kwiecień 2026
- Zmiana dostawcy chmury (akt o danych)
- FAQ i indywidualne wsparcie ekspertów
Dokumentacja
- Centra danych i T Cloud Switzerland
- Regiony i endpointy, kopia w Wayback z 1 grudnia 2025
- FAQ RDS, kopie w Wayback z 22 kwietnia 2025: wysoka dostępność między AZ i przełączanie między węzłem głównym a standby
- Kanał informacji o wydaniach
- Rejestr Terraform, provider Terraform na GitHubie, rejestr Pulumi, provider Crossplane 1.0
- Dane CNCF landscape
Status i incydenty
- Panel statusu i API zdarzeń (zdarzenie 978: pożar w Almere)
- NorthC o pożarze w Almere
Zgodność
- Certyfikaty oraz certyfikaty i zgodność
- Parasolowy certyfikat ISO/IEC 27001, atestacja ISO/IEC 27017 i 27018, certyfikat ENS
- TISAX, 30 czerwca 2023
Firma i własność
- Zmiana nazwy na T Cloud Public, 2 lutego 2026 i 10 lat T Cloud Public, 4 marca 2026
- Raport roczny Deutsche Telekom za 2025 rok: nota 19, kapitał własny i nota 45, podmioty powiązane
- Komunikat o uruchomieniu, Deutsche Telekom i Huawei, 15 marca 2016, Huawei, 31 października 2016, „The secure cloud made in Europe”, 23 lipca 2020
- Light Reading o nowych chmurach Telekomu i Huawei, 5 lutego 2026 i heise o zmianie nazwy, 10 lutego 2026
Relacje użytkowników
- Hacker News: 41350577, 41350768, 41351061, 41354676 (sierpień 2024); 43105212 (luty 2025); 43459457, 43459898 (marzec 2025); 44633075 (lipiec 2025); 46335063 (grudzień 2025); 46835996, 46838516 (styczeń 2026)
- Reddit: wątek na r/informatik o europejskich dostawcach chmury (wrzesień 2025) i wątek na r/kubernetes o usłudze kube-dns (sierpień 2025)
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.