• Tallinn06:20
  • Ljubljana05:20
  • Novi Sad05:20

Tekst: Kristijan Sekereš

Infomaniak Public Cloud w 2026 roku: recenzja dla zespołów odchodzących z AWS

Szafy serwerowe w centrum danych

Infomaniak, genewska firma założona w 1994 roku, sprzedaje pocztę e-mail, kDrive i hosting stron, a także chmurę publiczną na OpenStack. Ta recenzja obejmuje tylko Public Cloud i działające na niej produkty dla deweloperów (instancje, GPU, pamięć, Kubernetes, bazy danych, API modeli językowych); relacji o innych produktach nie traktujemy jako dowodów.

Dał najniższe sumy w tej serii: 13,12 euro miesięcznie za naszą konfigurację na start i 132,10 euro za produkcyjną, która nie ma bazy danych, bo Infomaniak nie sprzedaje zarządzanego PostgreSQL. Ruch z instancji jest darmowy, umowa trzyma dane we własnych szwajcarskich centrach danych Infomaniaka, a większość głosów ma fundacja działająca w interesie publicznym. Z drugiej strony MySQL to jedyna zarządzana baza danych, 2026 rok przyniósł 25-dniowy incydent sieciowy i awarię zasilania, która na kilka godzin wyłączyła jeden region, oba regiony są w Szwajcarii, a ich strefy wydają się dzielić jedno centrum danych, darmowe wsparcie zaś nie ma celu czasu odpowiedzi.

Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Infomaniaka, jego warunkach prawnych, katalogu cen i na stronach statusu, w szwajcarskim rejestrze handlowym, w jego komunikatach prasowych o wejściu na giełdę i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.

W skrócie

Infomaniak Public Cloud
Siedziba i kontrolaGenewa. Umowę zawierasz z Infomaniak Network SA. Spółka dominująca, Infomaniak SA, jest notowana na SIX Swiss Exchange od 1 października 2026; większość głosów ma genewska fundacja działająca w interesie publicznym (63,3% według komunikatu prasowego z 2 września 2026)
Regiony i strefyDwa regiony, oba w Szwajcarii, a więc poza UE: dc3-a w Genewie i dc4-a, przypuszczalnie także w Genewie. Strefy istnieją tylko dla mocy obliczeniowej, z osobnym zasilaniem i siecią, najwyraźniej w jednym centrum danych
Konfiguracja A (na start)13,12 euro miesięcznie (14,57 CHF) w Genewie
Konfiguracja B (produkcyjna)132,10 euro (146,63 CHF) bez bazy danych: zarządzany PostgreSQL nie jest w ofercie. 194,30 euro z dwuwęzłowym klastrem MySQL jako zamiennikiem
Transfer wychodzącyRuch z instancji darmowy w obu kierunkach. Pamięć obiektowa ma w cenie 10 TB miesięcznie na organizację, potem 0,009 CHF za GiB. Zasada uczciwego korzystania powyżej 100 TB miesięcznie
SLA mocy obliczeniowej99,99% dla instancji i load balancerów, kredyty do 100% faktury za dany okres w formie kredytów na użycie; prace serwisowe zawieszają kary
Wsparcie w cenieTelefon, czat i e-mail w ustalonych godzinach (telefon od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 18:00); brak celu czasu odpowiedzi
Kto może się zarejestrowaćKażdy z numerem telefonu komórkowego i kartą Visa, Mastercard lub CB. Szybsze dyski i każde GPU wymagają wniosku do wsparcia

Co można zbudować

Status to ogólna dostępność, chyba że zaznaczono inaczej: usługa była 15 października 2026 roku w sprzedaży z publiczną ceną i bez oznaczenia beta.

Czego potrzebujeszInfomaniakAWSAzure
Maszyny wirtualneInstances (OpenStack Nova), od 1 do 64 vCPU na AMD; nie podano, czy vCPU są współdzielone, czy dedykowaneEC2Virtual Machines
GPUT4, A2, L4, L40S i A100 na zapytanie; H100 i B300 przez dział sprzedażyEC2 G i Pserie NC i ND
PamięćWolumeny blokowe Ceph, trzy repliki; pamięć obiektowa Swift z API S3; brak pamięci plikowejEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
Relacyjne bazy danychTylko MySQL; PostgreSQL i MariaDB „Dostępne wkrótce”RDSAzure Database for PostgreSQL i MySQL
Inne usługi danychRedis i OpenSearch „Dostępne wkrótce”; brak MongoDB i KafkiElastiCache, OpenSearch Service, DocumentDB, MSKAzure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs
KubernetesKubernetes Service, darmowy control plane Shared albo płatny Dedicated, Cilium; bez certyfikatu CNCFEKSAKS
Serverless, rejestr, kolejkibrakLambda, Fargate, ECR, SQSFunctions, Container Apps, ACR, Service Bus
SiećSieci i security groups Neutron; load balancer Octavia z politykami L7 i TLS; DNS w becieVPC, ELB, Route 53VNet, Load Balancer, Azure DNS
Bare metal, CDNbrakEC2 metal, CloudFrontBareMetal Infrastructure, Front Door
BezpieczeństwoIAM Keystone z poświadczeniami aplikacji i TOTP; ochrona przed DDoS wymieniona, ale nieopisana; sekrety Barbican udokumentowane, bez strony produktu i cenyIAM, Shield, KMSEntra ID, DDoS Protection, Key Vault
Monitoringmetryki i alarmy przez API OpenStack; brak usługi logówCloudWatchAzure Monitor
AIotwarte modele za API zgodnym z OpenAI, rozliczane za tokenBedrockAzure OpenAI, AI Foundry
Kopie zapasowekopie zapasowe i snapshoty wolumenówAWS BackupAzure Backup

Strony Infomaniaka nie zgadzają się co do baz danych. Przegląd nazywa Database Service usługą „zgodną z MariaDB, MySQL, PostgreSQL, Redis i OpenSearch”; strona Database Service oznacza wszystkie poza MySQL jako „Dostępne wkrótce”, bez daty, a katalog cen zawiera tylko MySQL. Wpis z 3 kwietnia 2025 roku o uruchomieniu Kubernetesa już wtedy zapowiadał zarządzane bazy danych jako „wkrótce”. Zespół odchodzący z AWS uruchamiałby PostgreSQL, Redis, kolejki i rejestr na własnych instancjach albo trzymał je gdzie indziej.

Pamięć obiektowa to Swift z warstwą S3: „Swift jest tylko zgodny z S3. Niektóre funkcje nie są dostępne”. aws-cli 1.37.0 i nowsze nie potrafią wysyłać plików z powodu kodowania, którego Swift nie obsługuje, a strona o S3 nie wspomina o regułach cyklu życia, Object Lock, politykach bucketów ani powiadomieniach o zdarzeniach.

Narzędzia to upstreamowy OpenStack: standardowe API, CLI openstack i społecznościowy provider Terraform. Własny provider Infomaniaka obejmuje tylko Kubernetes, MySQL i DNS, a jego najnowsze wydanie, 1.4.1, pochodzi z 16 kwietnia 2026 roku. Domyślne dyski perf1 mają 500 IOPS; perf2 (1000 IOPS) jest „dostępny tylko na zapytanie”.

Kubernetes Service wystartował 3 kwietnia 2025 roku. Control plane Shared jest darmowy, z jedną repliką serwera API, do 10 węzłów i bez SLA; plany Dedicated mają dwie repliki i własny etcd, z SLA 99,9%. Infomaniaka nie ma na listach zgodności CNCF dla Kubernetesa od 1.31 do 1.34, na których są Exoscale, OVHcloud, Scaleway, STACKIT i IONOS.

Ile to kosztuje

Ceny katalogowe Infomaniaka bez VAT, z katalogu, który wczytuje jego strona cennika, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, w dc3-a (Genewa), przy 730 godzinach w miesiącu. Ceny są takie same w obu regionach, a oba są w Szwajcarii, więc najbliższy Frankfurtowi region leży poza UE.

Dwie waluty. Katalog podaje CHF i euro, przeliczane po stałym kursie 1 EUR = 1,11 CHF. Po kursie EBC z 15 października 2026 roku (1 EUR = 0,9305 CHF) klient rozliczany w euro płaci więc o około 16% mniej niż klient rozliczany w CHF. Infomaniak nie mówi, kto jest rozliczany w jakiej walucie. Pozycje poniżej są w CHF, sumy także w euro po kursie Infomaniaka.

Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, co najmniej 40 GB dysku, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.

PozycjaWybórCHF miesięcznie
VMa2-ram4-disk50-perf1, 2 vCPU, 4 GB, dysk systemowy 50 GB w cenie10,21
Publiczny IPv4publiczny port sieciowy3,34
1 TB transferu wychodzącegoruch z instancji jest darmowy0,00
100 GB pamięci obiektowejbez opłat za żądania1,02
Suma14,57, czyli 13,12 euro

AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, więc Infomaniak kosztuje około 12% ceny AWS (14% po kursie EBC, 15,66 euro). W AWS sam 1 TB transferu wychodzącego to 81,00 USD ze 125,95 USD rachunku.

Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.

PozycjaWybórCHF miesięcznie
3 VMa4-ram16-disk20-perf154,27
3 publiczne IPv4publiczny port sieciowy10,01
300 GB pamięci blokowejCEPH_1_perf1, wycenione jako 300 GiB26,28
Load balancerOctavia10,00
Adres load balancerafloating IP plus potrzebna do niego brama routera6,67
PostgreSQL, węzeł główny plus standbybrak w ofercienie dotyczy
1 TB pamięci obiektowejżądania bez opłat10,20
Control plane KubernetesaDedicated 4, SLA 99,9%29,20
2 TB transferu wychodzącegodarmowy0,00
Suma146,63, czyli 132,10 euro

Najbliższy zamiennik, klaster MySQL Business „Multi-AZ” z dwóch węzłów po 2 vCPU i 8 GB, dodaje 69,04 CHF, co daje 215,67 CHF, czyli 194,30 euro. To nie jest porównywalny zakres: Infomaniak nie dokumentuje, gdzie stoi drugi węzeł, czy replikacja jest synchroniczna ani ile trwa failover.

AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5, w obu przypadkach z wysokodostępnym PostgreSQL. Z zamiennikiem MySQL Infomaniak kosztuje 18% ceny każdego z nich albo 21% ceny AWS po kursie EBC (231,78 euro). Bez bazy danych suma AWS to wciąż 796,98 euro, sześć razy więcej niż 132,10 euro Infomaniaka. Różnica jest w każdej pozycji: trzy m7i.xlarge kosztują 528,89 USD miesięcznie wobec 54,27 CHF, 2 TB transferu wychodzącego 171,00 USD wobec zera, control plane EKS 65,13 euro wobec 26,31 euro. Infomaniak nie mówi, czy jego vCPU są dedykowane, więc pozycje VM też mogą nie być porównywalne.

Z darmowym control plane Shared suma wyniosłaby 117,43 CHF, bez SLA. Adres load balancera odpowiada przykładowi z dokumentacji, czyli floating IP, który wymaga bramy routera. Węzły robocze nie są wliczone, jak wszędzie w tej serii.

Transfer wychodzący i IPv4. „Ogólnie rzecz biorąc, ruch przychodzący i wychodzący jest darmowy”, mówi strona cennika. Pamięć obiektowa ma w cenie 10 TB ruchu wychodzącego na organizację miesięcznie, potem 0,009 CHF za GiB (około 8,38 CHF za TB), a żądania nie są liczone. Powyżej 100 TB transferu miesięcznie warunki mówią, że „Infomaniak może zawiesić Usługę”. AWS i Azure biorą 80,30 euro i 77,62 euro za TB ponad darmowe 100 GB. Publiczny adres IPv4 kosztuje 0,00457 CHF za godzinę, wobec 0,005 USD w AWS i Azure.

Rozliczenia. Strona cennika nalicza ostatnią godzinę proporcjonalnie, a warunki Public Cloud mówią, że rozliczanie „zaczyna się od pierwszej sekundy użycia i jest zaokrąglane w górę do następnej rozpoczętej pełnej godziny”. Wiążące są warunki. Zatrzymana instancja przestaje płacić za CPU i RAM, ale jej dysk, GPU i publiczny IPv4 są nadal rozliczane. „Nie oferujemy rabatów ilościowych”, a jedyna kontrola kosztów, jaką znaleźliśmy, to system limitów, a nie alert budżetowy czy pułap wydatków. Nowi klienci w 37 wymienionych krajach dostają 300 CHF kredytu na trzy miesiące.

GPU, za godzinę GPU w euro, każdy wariant „dostępny tylko na zapytanie”: A2 0,15, T4 0,21, L4 0,25, L40S 0,63 i A100 80 GB 1,31, przy czym A100 tylko ze 128 vCPU i 240 GB RAM. H100 i B300 to „Skontaktuj się z naszym zespołem”, a B200 nie ma. We Frankfurcie AWS bierze 2,08 euro za L40S, 0,90 euro za L4 i 3,82 euro za A100 80 GB. Strona Infomaniaka o GPU pokazuje inne ceny, dla L40S i A100 z VAT, choć mówi, że są bez VAT, i opisuje A100 jako „40 GB HBM2e”; korzystaliśmy z katalogu. API modeli językowych udostępnia 15 modeli; jego modele czatowe zaczynają się od 0,20 CHF za milion tokenów wejściowych.

Zmiany cen. Ogólne warunki pozwalają Infomaniakowi „zmieniać ceny w dowolnym momencie, bez uprzedniego powiadomienia”, dla nowych zamówień albo przy odnowieniu, czego dla zasobów rozliczanych godzinowo nie definiują. Nie znaleźliśmy zapowiedzi żadnej zmiany cen katalogowych między październikiem 2024 a październikiem 2026 roku; przykład ze strony cennika, 4 CPU, 8 GB i 50 GB za 16,10 CHF miesięcznie, wygląda tak samo w archiwalnej kopii z 4 grudnia 2024 roku. Serwis śledzący ceny, EUCloudCost, podał w maju 2026 roku korekty cen mocy obliczeniowej o 5 do 10% w górę lub w dół, nie wymieniając wariantów; nie udało nam się tego potwierdzić.

Niezawodność

Czym jest strefa. Dokumentacja mówi: „Każda z tych stref ma inną łączność sieciową i inne zasilanie”. Nazwy stref takie jak dc3-a-04 oraz wpisy na stronie statusu, które nazywają dc3-a i dc4-a „centrum danych”, wskazują, że strefy są częściami jednego centrum danych; to nasza interpretacja, bo Infomaniak nie opisuje lokalizacji. Strefy istnieją tylko dla mocy obliczeniowej („Dla usługi wolumenów jest tylko jedna”), więc pamięć blokowa, z trzema replikami Ceph, i sieci obejmują cały region. Oba regiony są w Szwajcarii: nie ma failoveru do innego kraju.

Węzeł standby bazy danych. MySQL Business ma dwa węzły, a Advanced trzy, oba „Multi-AZ”. Rozmieszczenie węzła standby, tryb replikacji i czas failoveru nie są udokumentowane nigdzie, gdzie szukaliśmy, a skoro strefy wydają się dzielić centrum danych, „Multi-AZ” nie musi oznaczać drugiego budynku. AWS i Azure trzymają synchroniczny węzeł standby w innej strefie i przełączają się w ciągu od 60 do 120 sekund. Do tego Infomaniak „nie wykonuje automatycznych kopii zapasowych danych Klienta”.

SLA, artykuł 10 warunków Public Cloud (wersja z 5 marca 2026 roku):

ZasóbCel miesięcznyKredyt
Instancje, load balancery99,99%10% faktury za dany okres; 100% poniżej 95%
Pamięć blokowa i obiektowa, kopie zapasowe, snapshoty99,90%10%; 100% poniżej 95%
Kubernetes Dedicated; MySQL Business i Advanced„SLA 99,9%” na stronach produktów; nie znaleźliśmy w dokumencie prawnymniepodany
Kubernetes Shared; MySQL Essential„Brak SLA”brak
  • Kredyt „zasili Free Tier w formie kredytów na użycie”: na przyszłe użycie, a nie jako zwrot.
  • Roszczenie składasz w ciągu dwóch miesięcy, podając „identyfikatory niedostępnych Zasobów OpenStack”, a Infomaniak płaci tylko wtedy, gdy niedostępność „można przypisać Infomaniakowi”.
  • Planowane lub awaryjne prace serwisowe „zawieszają stosowanie kar”; planowane prace są zapowiadane z 48-godzinnym wyprzedzeniem liczonym w godzinach roboczych.
  • Siła wyższa obejmuje „awarię sieci transmisyjnych”, „przerwę w dostawie prądu” oraz „niedobory surowców lub braki magazynowe u dostawców”.
  • Odpowiedzialność jest ograniczona „do kwoty zapłaconej za Usługę, której to dotyczy, ... w bieżącym okresie rozliczeniowym”.

Na papierze cel jest lepszy niż w AWS, który obiecuje 99,99% tylko dla instancji w dwóch lub więcej strefach, a 99,5% dla jednej; Infomaniak nie stawia warunku co do stref. AWS daje czas na roszczenie do końca drugiego cyklu rozliczeniowego, Azure 60 dni. Wyłączenia zmniejszają tę przewagę: awaria z 15 lipca zaczęła się podczas prac serwisowych przy urządzeniach elektrycznych, a przerwy w dostawie prądu to siła wyższa.

Strona statusu i incydenty. status.infomaniak.cloud pokazuje tylko bieżący stan. infomaniakstatus.com przechowuje „historię z ostatnich 60 dni” dla każdej usługi Infomaniaka; starsze wpisy otwierają się tylko pod bezpośrednim adresem URL i nie znaleźliśmy żadnego sprzed marca 2026 roku. Wpisy dotyczące Public Cloud rzadko podają przyczynę.

DataZakresCzas trwaniaPrzyczyna
od 23 marca do 17 kwietnia 2026Sieć Public Cloud w dc4-a; od 31 marca także utrata pakietów w dc3-awpis otwarty przez 25 dnisieć, bez dalszych szczegółów (wpis)
8 kwietnia 2026Pamięć S3; wcześniej tego samego dnia Database Service12,5 godziny; 7 godzinniepodana (S3, baza danych)
od 13 do 15 lipca 2026Utrata pakietów w DC3-Aokoło 41 godzinniepodana (wpis)
15 lipca 2026Cała firma; „znaczna część instancji hostowanych w strefie Public Cloud DC4-A”co najmniej 4 godziny dla Public Cloud DC4-Amoduł zasilania wyłączył się podczas prac serwisowych producenta; „Żadne dane nie zostały utracone” (post-mortem)
23 września 2026Domena infomaniak.com, w tym konsola Manager, w której zarządza się projektami Public Cloud2 godziny i 15 minutskrypt DNS zmienił serwery nazw domeny (raport)
13 października 2026dc4-a, „utrata łączności dotycząca części urządzeń sieciowych”około 1,5 godzinyurządzenia sieciowe (wpis)

Wiosenny wpis obejmował oba regiony, ale opisuje osobne usterki w każdym z nich. 23 września Public Cloud nie jest wymieniona jako dotknięta, ale jej konsola była. Spośród wpisów dotyczących Public Cloud post-mortem ma tylko lipcowe zdarzenie.

Wsparcie

PlanCena bez VATCel czasu odpowiedziGodziny
W ceniedarmowynieopublikowanytelefon w dni robocze od 9:00 do 18:00; czat w dni robocze od 6:00 do 19:00; e-mail codziennie od 6:00 do 23:00
Support Plusod 50 CHF miesięcznie„Gwarantowana odpowiedź w ciągu 4 godzin roboczych”wszystkie kanały codziennie, od 6:00 do 23:00
Pro Supportod 250 CHF miesięcznie lub 10% miesięcznych wydatków2 godzinyplus połączenia alarmowe 24/7
Support Enterpriseod 1000 CHF miesięcznie lub 10%„w ciągu 1 godziny roboczej”plus techniczny opiekun klienta

Płatne plany trwają co najmniej sześć miesięcy. Ich warunki mówią, że czasy odpowiedzi „mogą nie być dotrzymane w przypadku ... ogólnej awarii, całkowitej niedostępności Usług”, czyli właśnie wtedy, gdy byś dzwonił. Wsparcia udzielają pracownicy w Genewie i Zurychu, bez outsourcingu; w jakich językach, nie podano.

AWS Basic nie pozwala otwierać zgłoszeń technicznych, a Azure Basic nie ma technicznego celu czasu odpowiedzi, więc darmowa linia telefoniczna to więcej, niż którykolwiek z nich ma w cenie. Godzinny cel kosztuje w AWS Business Support+ 29 USD lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, w Azure Standard 100 USD miesięcznie, a tutaj co najmniej 1000 CHF miesięcznie.

Zakładanie konta

Rejestracja wymaga imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu fizycznego i „ważnego numeru telefonu komórkowego”, który Infomaniak może zweryfikować „zanim użytkownik będzie mógł korzystać ze swojej Organizacji, a także w dowolnym momencie”. Public Cloud wymaga karty Visa, Mastercard lub CB; PayPal i przelew bankowy nie są akceptowane. Próbne 300 CHF jest oferowane w 37 wymienionych krajach; czy klienci z innych krajów mogą w ogóle kupować, nie podano.

Poziom limitów 1 pozwala na 20 vCPU, 64 GB RAM, 10 instancji i 1000 GB wolumenów. Dokumentacja nie mówi, jaki poziom dostaje nowe konto. Konfiguracja B potrzebuje 12 vCPU, 48 GB i 300 GB, co mieści się w poziomie 1 na samoobsługowych wariantach perf1, ale jeśli węzły robocze Kubernetesa dzielą limit projektu (nie podano), więcej niż 8 vCPU na węzły robocze wymagałoby podniesienia limitu przez wsparcie. Nasza interpretacja: konfiguracja B jest możliwa pierwszego dnia, jeśli nowe konto startuje na poziomie 1, czego dokumenty nie rozstrzygają. W AWS domyślne 5 vCPU to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni w Azure mieści ją na papierze.

Trzy klauzule mają znaczenie później. „Dostęp do Zasobów nie może być zagwarantowany i zależy od ich dostępności w chwili zamówienia”. Po nieudanym obciążeniu karty „Usługa jest blokowana w dniu D+7 i automatycznie rozwiązywana w dniu D+14”. A zasady dopuszczalnego użytku zakazują między innymi „wszelkiej działalności związanej z kryptowalutami” oraz „konfiguracji publicznego VPN”, z zawieszeniem „natychmiast” przy nadużyciach „lub użyciu wpływającym na infrastrukturę”.

Zgodność i ochrona danych

RamyStatus
ISO/IEC 27001:2022Widzieliśmy: certyfikat SGS dla Infomaniak Group SA, ważny od 30 marca 2024 do 29 marca 2027, obejmujący „Rozwój i dostarczanie infrastruktury chmurowej, usług internetowych, aplikacji, obsługi klienta, utrzymanie operacyjne centrów danych”
Okólnik FINMA 2018/3Zestawienie dotyczące outsourcingu dla regulowanych klientów szwajcarskich w trust center; nie czytaliśmy
ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSSNiedeklarowane

Warunki Public Cloud stanowią: „Wszystkie dane przekazane przez Klienta do Infomaniak są przechowywane i hostowane wyłącznie w centrach danych znajdujących się w Szwajcarii i będących własnością Infomaniak”. Data Processing Agreement stosuje szwajcarską ustawę o ochronie danych (FADP) i RODO, daje 30 dni na sprzeciw wobec nowego podprzetwarzającego i wyklucza przekazywanie danych poza UE lub EOG „bez uprzedniej pisemnej zgody Spółki”. Nie znaleźliśmy listy podprzetwarzających dla danych hostowanych w Public Cloud. Dla płatności kartą, których wymaga Public Cloud, polityka prywatności wymienia Checkout.com, z przetwarzaniem w UE, w Wielkiej Brytanii „i w Stanach Zjednoczonych (hosting w Amazon Web Services)”.

Szwajcaria i UE. Szwajcaria nie należy ani do UE, ani do EOG. Decyzja Komisji Europejskiej 2000/518/WE z 26 lipca 2000 roku stwierdza, że „uznaje się, iż Szwajcaria zapewnia odpowiedni poziom ochrony danych osobowych przekazywanych ze Wspólnoty”. W pierwszym przeglądzie 11 takich decyzji, z 15 stycznia 2024 roku, Komisja stwierdziła, że dane przekazywane do tych krajów, w tym do Szwajcarii, „nadal korzystają z odpowiednich zabezpieczeń ochrony danych”, więc decyzje „pozostają w mocy”. Czy to spełnia wymóg umowy, która żąda danych wewnątrz UE, ocenia kupujący. Infomaniak mówi, że jego dane są „bezpieczne przed prawem eksterytorialnym, takim jak Cloud Act”; to jego deklaracja, a nie nasze ustalenie.

Kto go kontroluje

Umowę zawierasz z Infomaniak Network SA w Genewie. Nad nią stoją holding grupy, Infomaniak Group SA, i notowana spółka dominująca, Infomaniak SA, dawniej Perrot Duval Holding SA. 24 września 2026 roku walne zgromadzenie Perrot Duval zatwierdziło przejęcie odwrotne, w którym akcjonariusze Infomaniak Group SA wymienili swoje akcje na nowe akcje Perrot Duval; spółka przyjęła nazwę Infomaniak i od 1 października 2026 roku jest notowana na SIX Swiss Exchange jako INFO.

Fondation Infomaniak, genewska fundacja działająca w interesie publicznym pod nadzorem kantonu, ma wszystkie akcje serii A, które nie są notowane ani swobodnie zbywalne. Komunikat prasowy Infomaniaka z 2 września 2026 roku podawał, że po transakcji będą one dawać 63,3% głosów, a akcje notowane będą stanowić 85,3% kapitału; strona dla inwestorów mówi tylko, że fundacja ma większość od maja 2026 roku, kiedy „założyciel i akcjonariusze jednogłośnie zgodzili się ograniczyć własne prawa głosu na rzecz fundacji działającej w interesie publicznym”. Założyciel, Boris Siegenthaler, zasiada w zarządzie; jego udział po wejściu na giełdę podaje prospekt, którego nie czytaliśmy. Nie znaleźliśmy pozaeuropejskiej spółki dominującej ani pozaeuropejskiego akcjonariusza, choć notowane akcje może teraz kupić każdy.

Sprzedaż netto wyniosła w 2025 roku 54,2 mln CHF, bez wyodrębnienia chmury, a 30 czerwca 2026 roku Infomaniak zatrudniał 337 osób, wszystkie w Szwajcarii. Public Cloud działa na OpenStack we własnych centrach danych: D3 w Genewie i D4 w Plan-les-Ouates w kantonie Genewa. Że dc4-a znajduje się w D4, jest prawdopodobne, sądząc po nazwach, ale nie zostało to podane.

Odejście

Dane wychodzą tanio. Ruch z instancji jest darmowy, a pamięć obiektowa ma w cenie 10 TB transferu wychodzącego na organizację miesięcznie, potem około 8,38 CHF za TB; powyżej 100 TB miesięcznie ma zastosowanie klauzula o uczciwym korzystaniu.

Moc obliczeniowa, pamięć i sieć to zwykły OpenStack (Nova, Cinder, Swift, Neutron, Octavia, Heat), więc ten sam kod działa w innych chmurach OpenStack w Europie, takich jak OVHcloud, T Cloud Public, Cleura, Elastx i Cyso Cloud, po zmianie nazw regionów, wariantów i sieci. Dokumentacja radzi trzymać własną kopię obrazów, bo „w chmurze nie jest przechowywane żadne archiwum”, ale nie opisuje sposobu eksportu.

Uzależnienie leży w warstwie usług zarządzanych: Kubernetes Service i Database Service korzystają z własnego API i providera Terraform Infomaniaka, kopie zapasowe MySQL i odtwarzanie do punktu w czasie to funkcje Infomaniaka, a przenośną drogą jest zrzut.

Po rozwiązaniu umowy projekt zostaje umieszczony „w stanie usunięcia logicznego”, dane „stają się natychmiast niedostępne” i po siedmiu dniach są trwale usuwane; „Usunięcie logiczne nie stanowi kopii zapasowej”. Data Processing Agreement wymaga usunięcia każdej kopii twoich danych osobowych „w ciągu dziesięciu dni roboczych” od zakończenia usługi; jego klauzula o usuwaniu nic nie mówi o ich zwrocie. Wyeksportuj dane, zanim zrezygnujesz. Zmiana warunków szczególnych obowiązuje od chwili, gdy ją zaakceptujesz, a najpóźniej 30 dni po aktualizacji; jeśli się nie zgadzasz, musisz przestać korzystać z usługi w ciągu tych 30 dni.

Co piszą użytkownicy

Relacji o Public Cloud jest mało. Spośród 162 komentarzy na Hacker News wspominających Infomaniaka od października 2023 roku około dziesięciu dotyczy produktu chmurowego i żaden nie opisuje użycia produkcyjnego; nie znaleźliśmy opisu migracji z AWS ani z Azure, a na Reddicie mogliśmy przeszukać tylko r/Infomaniak. Cztery z pięciu poniższych wątków opierają się na jednej relacji i dokumencie Infomaniaka.

PostgreSQL jest obiecany i wciąż go nie ma. Użytkownicy piszą, że Infomaniak „zapowiedział, że zarządzane bazy PostgreSQL będą wkrótce dostępne ... minął prawie rok ... ludzie ze wsparcia nie potrafią mi powiedzieć dokładnie kiedy”, jak relacjonuje klient przechodzący do OVH (r/Infomaniak, sierpień 2026), oraz „Zbudowaliśmy nasz stos Postgres, łącznie z kopiami zapasowymi, aktualizacjami i monitoringiem, na infomaniak” (p3vgo8s, sierpień 2026). Strona Database wciąż mówi „Dostępne wkrótce”.

Długa awaria w DC4. Jeden użytkownik pisze o „dużej niedostępności kilka tygodni temu w ich DC4 w chmurze publicznej” (p3slj42, sierpień 2026), co pasuje do awarii zasilania z 15 lipca.

Ograniczone S3. Zapytany, jakich funkcji S3 brakuje, jeden użytkownik odpowiedział: „Zapisów warunkowych” (p4ga8sf, sierpień 2026). Dokumentacja potwierdza luki, choć nie tę.

Skromny provider Terraform. Praktyczna recenzja Kubernetesa nazywa providera Infomaniaka „dość minimalnym”, obsługującym „tworzenie klastrów i pul węzłów, ale na tym koniec” (EUCloudCost, styczeń 2026, zaktualizowana w lutym 2026 roku); lista zasobów w rejestrze się z tym zgadza. Ten sam recenzent uznał, że „faktycznie działa”, a control plane Shared jest darmowy. Serwis zamieszcza ogólnie linki afiliacyjne i nie ujawnia żadnych powiązań z Infomaniakiem.

Wolne domyślne dyski. Ta sama recenzja zmierzyła perf1 na „iops : min=242, max=806, avg=498.45”, zgodnie z udokumentowanymi 500 IOPS.

Z drugiej strony jeden klient zostaje mimo „wyboistej” usługi, bo „potrzebujemy do tego europejskiego dostawcy” (p3tti81, sierpień 2026). Nie znaleźliśmy relacji o rejestracji ani zawieszeniu konta w Public Cloud, ani relacji o jakości wsparcia, które spełniałyby nasze kryteria.

Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej

Infomaniak pasuje zespołom, które chcą taniej infrastruktury hostowanej i kontrolowanej w Szwajcarii, z darmowym transferem, i utrzymują własny stos na maszynach wirtualnych lub w prostym Kubernetesie; użytkownikom MySQL; kupującym GPU L4, L40S lub A100 albo API otwartych modeli językowych w Szwajcarii; oraz regulowanym klientom szwajcarskim, dla których opublikowano zestawienie dotyczące outsourcingu według FINMA.

Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz od tego samego dostawcy zarządzanego PostgreSQL, Redis lub Kafki, serverless, rejestru albo CDN; jeśli umowa wymaga danych w UE, a nie w Szwajcarii; jeśli potrzebujesz failoveru do innego kraju albo stref w osobnych budynkach; jeśli potrzebujesz mocy H100, H200 lub B200 na żądanie; jeśli chcesz gwarantowanej odpowiedzi wsparcia bez płacenia za nią; jeśli potrzebujesz Kubernetesa z certyfikatem CNCF; albo jeśli chcesz długiej, niezależnie potwierdzonej historii tej chmury, czego dostępne dowody jeszcze nie dają.

Źródła

Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.

Ceny

Warunki i SLA

Dokumentacja

Status i incydenty

Zgodność

Firma i własność

Relacje użytkowników

Dane i chmura

Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem

Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.

Najpierw wyślemy link potwierdzający. Możesz się wypisać w każdej chwili. Polityka prywatności