Tekst: Kristijan Sekereš
Aruba Cloud w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Aruba S.p.A. z Ponte San Pietro pod Bergamo jest we Włoszech znana przede wszystkim z domen, hostingu stron, certyfikowanej poczty PEC i podpisów elektronicznych. Ta recenzja nie dotyczy żadnej z tych usług. Dotyczy Aruba Cloud dla deweloperów: Cloud Management Platform (CMP), nowszej platformy Aruby sterowanej przez API, oraz starszych linii Cloud Server i Cloud VPS. Moc obliczeniowa jest tania, ruch wychodzący z maszyn wirtualnych jest darmowy, a centra danych należą do Aruby i mają we Włoszech certyfikaty Rated-4: nasza konfiguracja na start kosztuje 24,67 euro miesięcznie. Słabe punkty to katalog i przejrzystość wokół niego: brak zarządzanego PostgreSQL, brak load balancera dla VM na CMP, usługa MySQL ograniczona do 100 GB bez udokumentowanej wysokiej dostępności, wszystkie usługi zarządzane w jednym regionie, brak publicznej strony statusu, jedno ogólne SLA i brak czasów odpowiedzi wsparcia.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Aruby, jej warunkach umownych, na stronach cenników, w certyfikatach, w katalogu włoskiej agencji cyberbezpieczeństwa, w dokumentach regulacyjnych i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.
W skrócie
| Aruba Cloud | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Ponte San Pietro (Bergamo), Włochy. Aruba S.p.A., spółka prywatna należąca do rodziny Cecconi; dokument złożony w Consob w 2017 roku wskazuje Giorgia Cecconiego jako beneficjenta rzeczywistego. Nienotowana |
| Regiony i strefy | CMP: jeden region, Bergamo, z trzema strefami. Klasyczne VM: osiem centrów danych, własne w Arezzo (dwa), Bergamo i Ktiš (Czechy), lokalizacje partnerów w Paryżu, Frankfurcie, Londynie i Warszawie. Nic poza Europą |
| Konfiguracja A (na start) | 24,67 euro miesięcznie na CMP w Bergamo; 8,33 euro jako Cloud VPS |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 267,91 euro w Bergamo, bez porównywalnego zakresu: brak load balancera dla VM, MySQL w jednej strefie zamiast PostgreSQL z węzłem standby |
| Transfer wychodzący | Darmowy i bez limitu z CMP i klasycznych Cloud Server (port 1 Gb/s). Cloud VPS: od 2 do 100 TB miesięcznie. Object Storage: 50 euro za TB |
| SLA mocy obliczeniowej | 99,95% rocznie dla węzłów fizycznych i osiągalności sieci; 99,8% dla dwóch linii VPS. Brak SLA dla poszczególnych usług. Kredyty tylko jako środki w panelu |
| Wsparcie w cenie | Jeden poziom, zgłoszenia 24/7. Brak opublikowanych celów czasu odpowiedzi |
| Kto może się zarejestrować | Osoby prywatne, firmy, freelancerzy i administracja publiczna, po pobraniu przedpłaconych środków. Nie udokumentowano rutynowej weryfikacji tożsamości |
Co można zbudować
Aruba Cloud to dwie platformy pod jedną marką, z osobnymi konsolami. CMP to część porównywalna z AWS czy Azure i istnieje w jednym regionie, ITBG-Bergamo. Linia klasyczna (OpenStack Cloud Server, dawniej „Cloud PRO”, VMware Cloud Server i Cloud VPS) sprzedaje serwery o stałych rozmiarach w ośmiu centrach danych. Object Storage to jeszcze coś osobnego, w siedmiu lokalizacjach.
| Czego potrzebujesz | Aruba Cloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Maszyny wirtualne | CMP: VDC Cloud Server (OpenStack, od 1 do 32 vCPU). Klasyczne: OpenStack i VMware Cloud Server, Cloud VPS. Żadne nie są oznaczone jako dedykowane vCPU | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Serwery dedykowane, rozliczane miesięcznie, w Arezzo i Bergamo; klastry Proxmox | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU | L40S i GeForce RTX 4080 Super (GPU on Demand), serwery z RTX 4070 Super, rozliczane miesięcznie. Brak H100, H200, B200 i L4 | EC2 G i P | serie NC i ND |
| Pamięć blokowa | CMP Block Storage, NVMe, w jednej strefie albo „Regional” w trzech strefach | EBS | Managed Disks |
| Pamięć obiektowa | Cloud Object Storage (Ceph, zgodny z S3), siedem lokalizacji | S3 | Blob Storage |
| Relacyjne bazy danych | CMP DBaaS: tylko MySQL 8.0 i SQL Server 2022, jedna strefa, najwyżej 100 GB | RDS | Azure SQL, Database for MySQL |
| Zarządzany PostgreSQL | brak | RDS for PostgreSQL | Database for PostgreSQL |
| Kubernetes | Aruba Managed Kubernetes, zgodny z CNCF dla v1.35, opcjonalny control plane w trzech strefach | EKS | AKS |
| PaaS | Application Platform (Virtuozzo), tylko Arezzo | Elastic Beanstalk | App Service |
| Sieć | CMP: VPC, podsieci, security groups, peering, VPN site-to-site | VPC, VPN | VNet, VPN Gateway |
| Load balancer | CMP: tylko jako load balancer usług Kubernetesa. Klasyczne: dla serwerów VMware, części VPS i serwerów dedykowanych | ELB | Load Balancer |
| AI | AI Models: modele z otwartymi wagami za API w stylu OpenAI | Bedrock | Azure AI Foundry |
| Kopie zapasowe | Backup Agentless, Cloud Backup (Commvault, EVault), Veeam | AWS Backup | Azure Backup |
Całkowicie brakuje: zarządzanego PostgreSQL, Redis, MongoDB, Kafki, OpenSearch, funkcji, kolejek, CDN i menedżera sekretów. Tożsamość to projekty i poświadczenia klientów API; nie znaleźliśmy modelu ról ani uprawnień. Ochrona przed DDoS nie jest sprzedawana jako produkt. Object Storage deklaruje, że „w pełni obsługuje protokół S3”, ale nie publikuje listy tego, czego nie obsługuje; wersjonowanie, reguły cyklu życia i polityki bucketów nie są udokumentowane.
Narzędzia CMP są nowe i własne: provider Terraform i OpenTofu (1.0.0 z 22 lipca, 1.1.1 z 7 września 2026 roku) z 25 typami zasobów, ale bez żadnego dla load balancera ani pamięci obiektowej, SDK dla Go, CLI, provider Crossplane i dokumentacja API opublikowana po raz pierwszy 16 maja 2026 roku, której strona metadanych wciąż wymienia Kubernetes od 1.31 do 1.33. Linia klasyczna nie ma aktualnego providera Terraform; jej stare SDK zarchiwizowano w 2018 i 2019 roku.
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe Aruba Cloud w euro, bez VAT, ze stron cenników, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, w Bergamo (ITBG, centrum danych IT3), przy 730 godzinach w miesiącu. Frankfurt (DE1), lokalizacja partnera bez zarządzanej bazy danych i Kubernetesa, pojawia się jako wariant.
Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| VM | CMP VDC Cloud Server O2A4, 2 vCPU, 4 GB, bez dysku | 17,52 |
| Dysk | 40 GB CMP Block Storage Standard, jedna strefa | 1,46 |
| Publiczny IPv4 | Elastic IP | 3,65 |
| 1 TB transferu wychodzącego | w cenie, bez limitu | 0,00 |
| 100 GB pamięci obiektowej | Cloud Object Storage, pay per use | 2,04 |
| Suma | 24,67 |
AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, więc CMP kosztuje 22% ceny AWS; w AWS sam 1 TB transferu wychodzącego to 81,00 USD ze 125,95 USD rachunku. Jako Cloud VPS (OpenStack VPS O2A4 z 40 GB, 25 TB transferu i adresem IPv4 w cenie) suma wynosi 8,33 euro, rozliczane miesięcznie, bez Terraform. We Frankfurcie, na klasycznym OpenStack Cloud Server (o ile Frankfurt sprzedaje ten typ, czego nie potwierdzono), konfiguracja kosztuje 23,21 euro albo 26,86 euro, jeśli IPv4 jest płatny, w czym własne strony Aruby się nie zgadzają.
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| 3 VM | CMP VDC Cloud Server O4A16, 4 vCPU, 16 GB | 148,92 |
| 3 publiczne IPv4 | Elastic IP | 10,95 |
| 300 GB pamięci blokowej | CMP Block Storage Standard, jedna strefa | 10,95 |
| Load balancer | brak w ofercie dla VM na CMP | niewyceniony |
| PostgreSQL ze standby | brak w ofercie; DBaaS MySQL 8.0 DBO2A8, 2 vCPU, 8 GB, jedna strefa, bez standby | 33,58 |
| Miejsce na dane bazy | 100 GB, maksimum na instancję | 6,57 |
| 1 TB pamięci obiektowej | pay per use; żądania bez limitu | 20,44 |
| Control plane Kubernetesa | control plane HA w trzech strefach | 36,50 |
| 2 TB transferu wychodzącego | z maszyn wirtualnych, w cenie | 0,00 |
| Suma | 267,91 |
Aruba nie mówi, czy vCPU w VDC są współdzielone, czy dedykowane, i nie sprzedaje rozmiaru oznaczonego jako dedykowany. Ze standardowym control plane Kubernetesa, który nie ma podanej ceny, suma wynosi 231,41 euro; pamięć blokowa replikowana w trzech strefach dodaje 6,57 euro. Strona control plane HA podaje 0,05 za godzinę, ale „36,00 miesięcznie”; przyjęliśmy 730 godzin.
AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5. Wskaźnik procentowy stawiałby Arubę w zbyt dobrym świetle, bo jej suma pomija elementy, których dobre utrzymanie kosztuje najwięcej. Poszczególne pozycje pokazują, gdzie różnica jest realna: AWS liczy za 2 TB transferu wychodzącego 171,00 USD, a za swój PostgreSQL HA 320,13 USD z miejscem na dane, podczas gdy Aruba nie bierze nic za transfer i 40,15 euro za pojedynczą instancję MySQL z miejscem na dane. Control plane Kubernetesa HA, 36,50 euro, to trochę ponad połowa 65,13 euro za EKS.
We Frankfurcie klasyczny VMware Cloud Server to jedyna klasyczna VM, którą może obsłużyć klasyczny load balancer: trzy VM, dyski, adresy IPv4, load balancer i pamięć obiektowa kosztują razem 385,59 euro, bez dostępnej tam zarządzanej bazy danych i Kubernetesa.
Transfer wychodzący i IPv4. VDC Cloud Server mają „nielimitowany ruch w cenie” na „karcie sieciowej 1 Gb/s z opłatą ryczałtową”, a w warunkach ani w zasadach dopuszczalnego użytku nie znaleźliśmy klauzuli o uczciwym korzystaniu; praktycznym ograniczeniem jest port. Wyjątkiem jest Object Storage: 0,50 euro za 10 GB, czyli 50 euro za TB, wobec 80,30 euro za TB w AWS ponad darmowe 100 GB. Jego pakiety mają w cenie transfer wychodzący dziesięć razy większy niż pojemność (4 TB z 40 TB transferu wychodzącego za 60,00 euro miesięcznie). Adres IPv4 kosztuje 3,65 euro miesięcznie, tyle samo, ile AWS i Azure biorą w dolarach.
Rozliczenia. Aruba Cloud działa na przedpłacie: doładowujesz środki, a opłaty godzinowe, miesięczne lub roczne są z nich potrącane. „Klient może korzystać z Usługi po pobraniu zapłaconej kwoty przez Arubę”, więc przelew bankowy opóźnia start o około trzy dni robocze; karta i PayPal działają od razu. Środki na koncie to twardy pułap wydatków. Druga strona tego pułapu: gdy środki się skończą, serwery chmurowe są wyłączone od dnia 0 do 7, wyłączone lub zarchiwizowane od dnia 8 do 17 i usuwane po 17 dniach; klastry Kubernetesa, Object Storage, Block Storage, adresy Elastic IP i VPC podlegają temu samemu harmonogramowi. Nie znaleźliśmy darmowego okresu próbnego.
GPU są rozliczane tylko miesięcznie: L40S kosztuje 1979,90 euro miesięcznie, według naszego dzielenia 2,71 euro za godzinę GPU, wobec 2,08 euro w AWS we Frankfurcie.
Zmiany cen. Archiwalne strony cenników pokazują wzrost cen dwóch rozmiarów Cloud VPS między 10 września a 2 listopada 2025 roku, bez znalezionej zapowiedzi: OpenStack VPS O8A16 z 18,19 do 19,89 euro miesięcznie (+9,3%) i O16A32 z 31,29 do 38,90 euro (+24,3%). Dwa mniejsze rozmiary się nie zmieniły. VMware Cloud VPS zniknął ze strony cennika w listopadzie 2025 roku; nie znaleźliśmy powiadomienia dla obecnych klientów. Ceny CMP nie zmieniły się między 13 stycznia a 16 października 2026 roku; wcześniejszych nie dało się porównać, bo obecne strony cenników pojawiają się w Wayback Machine dopiero w styczniu 2026 roku. Warunki pozwalają Arubie zmieniać ceny z 30-dniowym wyprzedzeniem, z powołaniem się na przykład na „wzrost kosztów energii elektrycznej”, z prawem do odstąpienia od umowy.
Niezawodność
Czym jest strefa. Definicja Aruby jest ścisła: „Strefy nie współdzielą infrastruktury fizycznej, takiej jak Centra Danych, serwery, urządzenia sieciowe itp., i w związku z tym nie dotykają ich awarie występujące w innych Strefach Regionu”. Jej baza wiedzy wymienia wszystkie trzy strefy w Bergamo pod jednym kampusem IT3 w Ponte San Pietro. Certyfikaty ANSI/TIA-942 Aruby wymieniają tam trzy budynki: Data Center A, B i C. To, że te trzy budynki to trzy strefy, jest prawdopodobne, ale Aruba tego nie mówi i nie znaleźliśmy nic o odległości między nimi. CMP nie ma drugiego regionu, więc architektura, która musi przetrwać utratę kampusu w Bergamo, nie może pozostać na usługach zarządzanych Aruby.
Co obejmuje kilka stref. Block Storage może być „Regional”, z „synchronicznymi kopiami wolumenu w trzech różnych strefach”. Control plane Kubernetesa HA jest replikowany „w 3 strefach dostępności” i „po włączeniu nie można go wyłączyć”. DBaaS nie: strefę wybierasz przy tworzeniu i nie możesz jej zmienić, a nie udokumentowano węzła standby, repliki ani failoveru. Strona produktu obiecuje „gwarantowane SLA 99,98%”, a dokumentacja Terraform nazywa go „zarządzanym, wysokodostępnym klastrem bazy danych”; żadna nie mówi, jak to osiągnięto, a prawne SLA nie podaje wartości dla DBaaS. Nie odnotowujemy udokumentowanej wysokiej dostępności.
SLA. Jeden dokument, wersja 1.3 obowiązująca od 31 lipca 2025 roku, obejmuje wszystkie usługi Aruba Cloud:
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Zasilanie i chłodzenie centrum danych | 100% rocznie |
| Osiągalność z internetu, węzły fizyczne | 99,95% rocznie |
| VPS OpenStack Starter i VPS VMware | 99,8% rocznie |
| Kubernetes, DBaaS, Object Storage, Block Storage | brak własnego SLA; stosuje się ogólne warunki |
| Kredyt | 5% wydatków na dotknięte zasoby z poprzednich 30 dni za każde pełne 15 minut ponad limit, do 300 minut |
| Roszczenie | zgłoszenie w ciągu 10 dni od zakończenia awarii |
- Kredyt odczytujemy jako najwyżej 20 progów po 5%, czyli do 100% wydatków na dotknięte zasoby z ostatnich 30 dni, wypłacane jako środki w panelu. Zasoby nie naliczają opłat, gdy są niedostępne.
- Pomiar jest roczny, więc pierwsze 0,05% roku (około 4,4 godziny) nic nie daje, a „Pod uwagę będą brane wyłącznie usterki potwierdzone przez system monitoringu Aruby”.
- Wyłączone są: „nadzwyczajne interwencje, które muszą zostać przeprowadzone pilnie według niepodważalnej oceny Aruby”, zgłaszane „nawet z wyprzedzeniem krótszym niż 48 godzin”. Planowane prace serwisowe, zapowiadane z 48-godzinnym wyprzedzeniem, się nie liczą.
- Warunki ograniczają odpowiedzialność do „kwoty zapłaconej przez Klienta za daną Usługę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających naruszenie”, a Aruba „nie wykonuje kopii zapasowych danych i treści wprowadzonych przez Klienta”, chyba że zostaną zamówione.
- Aruba może zmienić SLA „w dowolnym momencie”; klient może wtedy odstąpić od umowy w ciągu 30 dni.
AWS obiecuje 99,99% dla EC2 rozłożonych na dwie lub więcej stref, z czasem na roszczenie do końca drugiego cyklu rozliczeniowego; Azure daje 99,99% między strefami i 60 dni na roszczenie. 99,95% Aruby jest liczone rocznie, o tym, co się liczy, decyduje jej własny monitoring, a dziesięć dni to krótki termin.
Strona statusu i incydenty. Aruba Cloud nie ma publicznej strony statusu: oczywiste adresy 16 października 2026 roku nie odpowiadały albo zwracały 404. Nie znaleźliśmy incydentu obejmującego całe centrum danych Aruba Cloud ani region Bergamo od października 2024 do października 2026 roku, ale bez strony statusu ten brak jest słabym dowodem. Awaria Aruby, którą czytelnicy mogą pamiętać, około dwie godziny problemów z pocztą webową i PEC 28 września 2026 roku (Punto Informatico), według doniesień nie dotknęła chmury.
Najważniejszy starszy incydent to pożar szaf z bateriami UPS w Arezzo 29 kwietnia 2011 roku, który odciął zasilanie na około 11 godzin bez uszkodzenia danych klientów; Aruba wymieniła potem wszystkie UPS i wyniosła baterie z hal serwerowych (01net, maj 2011).
Wsparcie
Jest jeden poziom wsparcia, w cenie: „usługa WSPARCIA TECHNICZNEGO 24/7” przez zgłoszenia. Na stronach cenników nie ma płatnego planu dla Aruba Cloud; jedyna wymieniona płatna pomoc to usługa konsultingowa za 50,00 euro za godzinę, a więksi klienci są kierowani do Aruba Enterprise, działu konsultingowego. Ani SLA, ani warunki nie podają czasu pierwszej odpowiedzi ani rozwiązania: pomoc „jest świadczona w godzinach i w sposób wskazany na stronie”.
Aruba mówi: „Nasza obsługa wsparcia działa z Włoch”. Strona, panel i baza wiedzy istnieją w ośmiu językach, w tym po angielsku i po włosku; w jakich językach odpowiada dział wsparcia, nie podano. Nie ma oficjalnego forum; deweloperzy Aruby odpowiadają na zgłoszenia na GitHubie dotyczące providera Terraform.
AWS Basic nie pozwala otwierać zgłoszeń technicznych, a Azure Basic nie ma technicznych celów czasu odpowiedzi, więc wsparcie w cenie u Aruby daje więcej. Ale godzinny cel dla awarii produkcyjnej można kupić w obu (AWS Business Support+ od 29 USD miesięcznie lub 9% wydatków, Azure Standard za 100 USD miesięcznie), a u Aruby nie można go kupić wcale.
Zakładanie konta
Rejestracja wymaga dwóch tożsamości. Najpierw konta Aruba, zakładanego jako osoba prywatna, firma, freelancer lub administracja publiczna; potem konta Cloud (z identyfikatorem w rodzaju ARU-12345), którego hasło „jest ważne przez sześć miesięcy”. Usługi klasyczne otwierają się w osobnym panelu sterowania z poziomu CMP. Nic nie działa, dopóki przedpłacone środki nie zostaną pobrane.
Nie udokumentowano rutynowej weryfikacji dokumentu tożsamości ani weryfikacji wideo przy rejestracji. Warunki pozwalają Arubie „zweryfikować te informacje i w razie potrzeby zażądać dodatkowych dokumentów lub informacji” oraz zawiesić usługę klientowi, który ukrywa „swoją prawdziwą tożsamość”.
Udokumentowane limity: 30 klasycznych VM na konto Cloud, 5 klastrów Kubernetesa na region, pule węzłów najwyżej po 6 węzłów i 100 GB na instancję DBaaS. Limity vCPU i pamięci w CMP nie są publikowane. Konfiguracja B pierwszego dnia: prawdopodobnie tak dla elementów, które istnieją; nic opublikowanego jej nie blokuje, ale żaden dokument tego nie potwierdza. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure mieści ją na papierze.
Dwie klauzule mają znaczenie później. Aruba „może zawiesić Usługę według własnego uznania i bez uprzedniego powiadomienia” z powodów obejmujących naruszenie umowy, bezpieczeństwo i żądanie sądu, a także wtedy, gdy „Klient jest zaangażowany, w jakimkolwiek charakterze, w jakikolwiek spór sądowy lub pozasądowy jakiegokolwiek rodzaju dotyczący działań i zachowań podjętych za pośrednictwem Usługi lub z nią związanych”; w czasie zawieszenia „Klient nie będzie mógł uzyskać dostępu do danych”. A według zasad dopuszczalnego użytku, jeśli twoje publiczne adresy IP trafią na czarną listę, taką jak lista Spamhaus, Aruba może zawiesić lub rozwiązać usługę „niezależnie od tego, czy adresy IP zostały zgłoszone lub umieszczone na czarnej liście z przyczyny leżącej po stronie klienta”.
Zgodność i ochrona danych
Certyfikaty należą do Aruba S.p.A. jako całości, a każda certyfikowana lokalizacja jest we Włoszech.
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022, z zabezpieczeniami ISO 27017, 27018 i 27035 | Widzieliśmy certyfikat (Bureau Veritas), ważny do 9 października 2027. Obejmuje chmurowe IaaS, SaaS i PaaS; tylko lokalizacje w Bergamo, Arezzo, Rzymie, Bibbienie i Ferrarze |
| CSA STAR poziom 2 | Widzieliśmy certyfikat, ważny do 23 stycznia 2027 |
| ISAE 3402 SOC 1 typu II | Widzieliśmy atestację, ważną do 14 listopada 2027; raport nie jest publiczny |
| ANSI/TIA-942 Rated-4 | Widzieliśmy certyfikaty dla Arezzo IT1, Bergamo Data Center A, B i C oraz Rzymu IT4 Data Center A. Nie dla Arezzo IT2 i żadnej lokalizacji poza Włochami |
| SOC 2 typu II | Deklarowany tylko dla PEC, nie dla chmury |
| CISPE Data Protection Code of Conduct | Deklarowany |
| BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX, ENS | Nie znaleźliśmy |
Włoski sektor publiczny. W katalogu ACN, włoskiej krajowej agencji cyberbezpieczeństwa, usługi CMP dla deweloperów mają kwalifikację na poziomie 1, dla danych zwykłych: VDC (do listopada 2028), Managed Kubernetes (do czerwca 2028), DBaaS i Object Storage (do stycznia 2028). Poziom 3, dopuszczający „strategiczne” dane publiczne, mają oparte na VMware Virtual Private Cloud i Hosted Private Cloud, z kwalifikacją QC3 z 19 grudnia 2024 roku. Aruba ogłosiła kwalifikację QI3 swojej infrastruktury 4 czerwca 2024 roku; nie znaleźliśmy tej karty w katalogu.
Ochrona danych. Umowa powierzenia przetwarzania jest wbudowana w warunki: audyty wymagają co najmniej 20-dniowego wyprzedzenia, a lista podprzetwarzających jest udostępniana na żądanie, nie publikowana, ze zmianami zgłaszanymi z 30-dniowym wyprzedzeniem i prawem do odstąpienia od umowy. Jedynym wymienionym z nazwy podprzetwarzającym jest Virtuozzo International GmbH dla Application Platform, który może uzyskiwać dostęp do danych z państw trzecich bez decyzji stwierdzającej odpowiedni stopień ochrony, na podstawie standardowych klauzul umownych. Nie podano, czy operatorzy centrów danych partnerów są podprzetwarzającymi. Region wybiera klient. Umowa jest sporządzona po włosku, a wersja włoska ma pierwszeństwo przed tłumaczeniami, podlega prawu włoskiemu, a dla klientów biznesowych właściwy jest sąd w Bergamo.
Kto go kontroluje
Aruba S.p.A., założona w 1994 roku, to prywatna spółka akcyjna, nienotowana. Najnowszy publiczny dokument, jaki znaleźliśmy, jej oświadczenie dla Consob z 16 listopada 2017 roku, wskazuje Giorgia Cecconiego jako beneficjenta rzeczywistego; aktualnej księgi akcjonariuszy nie widzieliśmy. W artykule Forbes Italia z 2019 roku, opublikowanym w sponsorowanej sekcji BrandVoice, czyli w praktyce głosem samej Aruby, firma podała, że nie szukała zewnętrznych inwestorów. Nie znaleźliśmy zewnętrznego inwestora ani pozaeuropejskiego akcjonariusza, co jest brakiem dowodów, a nie dowodem braku. Przychody samej S.p.A. wyniosły w 2025 roku 349,5 mln euro według ReportAziende, serwisu publikującego złożone sprawozdania finansowe.
Do grupy należą też Aruba PEC, urząd certyfikacji Actalis i czeska firma hostingowa FORPSI, która sprzedaje markę Aruba Cloud w Polsce i na Węgrzech; klient rejestrujący się przez te strony może zawierać umowę z FORPSI zamiast z Aruba S.p.A., czego nie udało nam się potwierdzić.
Centra danych we Włoszech i w Czechach należą do Aruby. Paryż, Frankfurt, Londyn i Warszawa to obiekty partnerów, których operatorzy nie są wymienieni. CMP działa na OpenStack, serwery klasyczne na OpenStack lub VMware, a Application Platform jest licencjonowana od Virtuozzo, które „w dowolnym momencie i bez podania przyczyny może przerwać dostarczanie Usługi”.
Odejście
Dane wychodzą z maszyn wirtualnych za darmo; eksport 10 TB bezpośrednio z Object Storage w trybie pay per use kosztuje 500 euro. Pomagają otwarte interfejsy: pamięć obiektowa zgodna z S3, Kubernetes zgodny z CNCF, MySQL 8.0 z linkiem do pobrania kopii zapasowej w API i maszyny wirtualne OpenStack. Uzależnienie leży w modelu konta przedpłaconego, obrazach VMware i Hyper-V w linii klasycznej, Application Platform, licencjach SQL Server wynajmowanych za vCPU i we własnym API CMP: z tego, co pokazuje dokumentacja, klienci nie mają dostępu do API OpenStack.
Warunki wyjścia są dobre na papierze. Klauzula zgodna z aktem o danych daje prawo do migracji do innego dostawcy z 30-dniowym wyprzedzeniem, w trakcie którego dostęp jest utrzymany; Aruba usuwa dane 30 dni po zakończeniu okresu wypowiedzenia i „zobowiązuje się nie utrudniać, nie ograniczać ani nie podrażać Klientowi korzystania z równoważnych usług świadczonych przez innych dostawców”. Niewykorzystane przedpłacone środki są zwracane po rozwiązaniu umowy. Gorsze warunki wchodzą z 30-dniowym wyprzedzeniem i prawem do odstąpienia od umowy. Przeniesienie wykonywane przez Arubę za ciebie „podlega odrębnej wycenie”.
Co piszą użytkownicy
Relacji deweloperów po angielsku prawie nie ma. Od października 2023 roku na Hacker News jest jeden merytoryczny komentarz o Aruba Cloud (41355379, sierpień 2024: „stosunek jakości do ceny gorszy niż w Hetzenerze, tak mi się wydaje”), wątki na Reddicie są w większości starsze i dotyczą dawnego VPS za 1 euro, a CMP, uruchomiona w latach od 2023 do 2025, nie ma jeszcze prawie żadnego publicznego śladu.
Jeden wątek doczekał się dwóch relacji, i to tylko z serwisu z opiniami: struktura kont. Recenzenci na Trustpilot opisują „3 różne rejestracje” (luty 2024) i narzekają na konsolę (luty i grudzień 2025). Własne dokumenty Aruby potwierdzają tę strukturę: konto Aruba plus konto Cloud z hasłem ważnym przez sześć miesięcy i osobny panel dla usług klasycznych; skarg na szybkość i wygląd konsoli nie mogliśmy potwierdzić. Odpowiedzi szukaj w bazie wiedzy i u wsparcia, a nie na forach.
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
Aruba Cloud pasuje włoskim firmom i instytucjom publicznym, które chcą mieć dane we własnych włoskich centrach danych dostawcy z certyfikatem Rated-4, z kwalifikacjami ACN dla kupowanych produktów; obciążeniom opartym na maszynach wirtualnych lub Kubernetesie, które wysyłają dużo ruchu; aplikacjom zbudowanym na MySQL lub SQL Server; oraz małym projektom na Cloud VPS za kilka euro miesięcznie.
Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz zarządzanego PostgreSQL, węzła standby bazy danych, load balancera przed maszynami wirtualnymi na CMP albo usług zarządzanych wykraczających poza VM, Kubernetes i MySQL; jeśli potrzebujesz drugiego regionu albo usług zarządzanych w Niemczech; albo jeśli potrzebujesz publicznej strony statusu, SLA dla poszczególnych usług i umownych czasów wsparcia.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.
Ceny
- Przegląd cennika
- Ceny Virtual Data Center, ceny OpenStack Cloud Server, ceny VMware Cloud Server, ceny Managed Kubernetes, ceny Block Storage, ceny Object Storage, ceny DBaaS
- Cloud VPS, ceny GPU on Demand, ceny bare metal
- Archiwalne strony cenników: Cloud VPS, 10 września 2025, 2 listopada 2025, ceny VDC, 13 stycznia 2026
- Baza wiedzy, co się dzieje, gdy skończą się środki, baza wiedzy, metody płatności
- Dane AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA
- Terms and Conditions, Cloud and Data Centre Services, v1.4, opublikowane 8 października 2026
- Service Level Agreement v1.3, obowiązujące od 31 lipca 2025
- Aruba Services User Policy v2.3, 6 czerwca 2024
Dokumentacja
- Baza wiedzy, sieć centrów danych i usługi a lokalizacja ich świadczenia
- Baza wiedzy, VDC Cloud Server, Block Storage, Object Storage, tworzenie klastra Kubernetesa, usługa DBaaS, tworzenie DBaaS
- Baza wiedzy, load balancer CMP, klasyczny load balancer, tworzenie OpenStack Cloud Server, konto Cloud, dziennik zmian
- Dokumentacja API i jej dziennik zmian
- Provider Terraform, Aruba Cloud na GitHubie, zgodność z CNCF, v1.35
Status i incydenty
- Nie znaleźliśmy publicznej strony statusu (sprawdzone 16 października 2026 roku)
- Punto Informatico, 28 września 2026
- 01net, 2 maja 2011
Zgodność
- Certyfikaty; certyfikaty ISO 27001, CSA STAR, ISAE 3402 i ANSI/TIA-942
- Katalog ACN: VDC, Managed Kubernetes, DBaaS, Object Storage, Virtual Private Cloud, Hosted Private Cloud
- Komunikaty prasowe Aruby: QI3, 4 czerwca 2024, QC3, 19 grudnia 2024
Firma i własność
- O nas i Data Center Network
- Komunikat Aruby dla Consob, 16 listopada 2017
- Forbes Italia, 4 marca 2019 (BrandVoice, sponsorowany)
- ReportAziende, Aruba S.p.A. (serwis publikujący złożone sprawozdania finansowe)
Relacje użytkowników
- Komentarz na Hacker News 41355379 (sierpień 2024)
- Trustpilot, arubacloud.com (serwis z opiniami, od lutego 2024 do grudnia 2025)
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.