Tekst: Kristijan Sekereš
Cleura w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Cleura, do kwietnia 2022 roku działająca jako City Network, to szwedzki dostawca OpenStack z Karlskrony, część nordyckiej grupy IT Iver, którą od 2021 roku ma fundusz notowanej w Londynie spółki ICG plc. Sprzedaje dwie osobne chmury. Public Cloud jest samoobsługowa, działa w Karlskronie, Sztokholmie i Frankfurcie po identycznych cenach, nie ma stref dostępności i nalicza transfer wychodzący po 0,02875 euro za GB. Compliant Cloud jest przeznaczona dla klientów regulowanych, działa tylko w Sztokholmie, ma trzy strefy w swoim najnowszym regionie, kosztuje 1,5 raza tyle co cennik Public Cloud i nie pobiera nic za transfer wychodzący.
Ocena: zwykła infrastruktura OpenStack ze ścieżką danych wyłącznie w UE zapisaną w umowie, po stałych, umiarkowanych cenach (nasza konfiguracja na start kosztuje 81,21 euro miesięcznie wobec 112,37 euro w AWS). W produkcji luki są poważne: brak opublikowanego dokumentu SLA, brak stref w produkcie samoobsługowym, brak samoobsługowej zarządzanej bazy danych, mała firma z malejącymi przychodami i prawie żadnych niezależnych relacji użytkowników.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Cleura, jej warunkach, danych cenowych i na stronie statusu, w danych rejestrowych i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.
W skrócie
| Cleura | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Karlskrona, Szwecja. Cleura AB należy do grupy Iver, którą od 2021 roku ma ICG Europe Fund VIII, fundusz ICG plc (UK, notowanej w Londynie). Łańcuch spółek holdingowych pomiędzy nimi pochodzi z danych rejestrowych, a nie z dokumentu finansowego, który przeczytaliśmy |
| Dwie linie produktów | Public Cloud: samoobsługa, ceny katalogowe. Compliant Cloud: klienci regulowani, DPA dopasowana do klienta, ceny katalogowe razy 1,5, często kupowana przez partnerów lub w ramach umów ramowych |
| Regiony i strefy | Public Cloud: Karlskrona (Kna1), Sztokholm (Sto2), Frankfurt (Fra1), bez stref dostępności. Compliant Cloud: tylko Sztokholm; Sto-Com ma trzy strefy w osobnych centrach danych, Sto1HS i Sto2HS po jednej |
| Konfiguracja A (na start) | 81,21 euro miesięcznie we Frankfurcie, z czego 28,75 euro to transfer wychodzący |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 620,63 euro we Frankfurcie bez zarządzanego PostgreSQL, który Cleura sprzedaje tylko jako usługę obsługiwaną przez jej zespół, na indywidualną wycenę. 768,77 euro z samodzielnie utrzymywaną bazą danych na dwóch maszynach wirtualnych |
| Transfer wychodzący | Public Cloud: 0,02875 euro za GB do dowolnego celu, bez wzmianki o darmowym limicie. Compliant Cloud: darmowy |
| SLA mocy obliczeniowej | Nieopublikowane. Strona z porównaniem podaje przedział od 99,90% do 99,99%, bez kredytów i procedury roszczeń |
| Wsparcie w cenie | Brak wsparcia technicznego. Obsługa klienta przez e-mail w dni robocze, od 08:00 do 17:00 CET, z odpowiedzią w ciągu 24 godzin |
| Kto może się zarejestrować | Firmy i osoby prywatne, samoobsługowo, z weryfikacją przez sprawdzenie karty bez obciążenia albo, w przypadku firm, przez rozmowę telefoniczną |
Co można zbudować
Status dotyczy Public Cloud i oznacza ogólną dostępność, chyba że zaznaczono inaczej, według macierzy funkcji i stron z ograniczeniami Cleura.
| Czego potrzebujesz | Cleura | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Maszyny wirtualne | OpenStack Nova, wyceniane za vCPU i za GB RAM; warianty s z lokalnym NVMe | EC2 | Virtual Machines |
| Dedykowane CPU | warianty c: „we wdrażaniu, jeszcze nieobsługiwane” w Sto2, brak w Kna1 i Fra1 | dedicated tenancy | Dedicated Host |
| Bare metal | brak; Private Cloud to dedykowana instalacja OpenStack na podstawie umowy | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU | „Rdzenie GPU (beta)”, bez podanego modelu | P5, G6 | NC, ND |
| Pamięć blokowa | Cinder na Ceph, zwykła lub szyfrowana, do 10 000 IOPS na wolumen | EBS | Managed Disks |
| Pamięć obiektowa | API S3 i Swift, SSE-C, blokada obiektów w trybie COMPLIANCE | S3 | Blob Storage |
| Pamięć plikowa | brak: Manila jest „obecnie niedostępna” | EFS | Azure Files |
| Bazy danych | Managed Database: pracownicy Cleura prowadzą ją na twoich zasobach, na indywidualną wycenę, z płatnym planem wsparcia | RDS | Azure Database |
| Kubernetes | Gardener, węzły Garden Linux, do 1.35 | EKS | AKS |
| Sieć | sieci prywatne, routery, security groups, VPN IPsec; brak BGP dla klienta | VPC, VPN | VNet, VPN Gateway |
| Load balancer | Octavia, TCP i UDP, HTTP i HTTPS | ELB | Load Balancer, Application Gateway |
| DNS | strefy Designate, bez rekordów PTR; jeszcze nie w Compliant Cloud | Route 53 | Azure DNS |
| Sekrety | Barbican; brak KMS dla pamięci obiektowej | Secrets Manager, KMS | Key Vault |
| Tożsamość | użytkownicy i uprawnienia zarządzane w panelu Cleura; poświadczenia aplikacji; domyślnie 3 projekty na konto | IAM | Entra ID, RBAC |
| Kopie zapasowe | usługa Recovery: codzienne snapshoty Ceph przechowywane 10 lub 30 dni, domyślnie włączona; usługa kopii zapasowych wolumenów tylko w Sto-Com | AWS Backup | Azure Backup |
| AI | Cleura AI: API zgodne z OpenAI, sześć modeli z otwartymi wagami, przetwarzanie w Sztokholmie, tylko na zaproszenie | Bedrock | Azure OpenAI |
Całkowicie brakuje Redis lub Valkey, Kafki, OpenSearch, rejestru kontenerów, funkcji, kontenerów serverless, kolejek, CDN, produktu do ochrony przed DDoS oraz zarządzanych metryk i logów. Harbor, Prometheus i Grafana to aplikacje z Marketplace, które wdrażasz na własnych maszynach wirtualnych. Pamięć obiektowa nie ma replikacji bucketów, powiadomień, trybu blokady GOVERNANCE ani SSE-KMS, a SDK AWS wydane od początku 2025 roku nie działają z nią, dopóki nie ustawisz AWS_REQUEST_CHECKSUM_CALCULATION=WHEN_REQUIRED.
Kubernetes jest ogólnie dostępny od 3 kwietnia 2023 roku. Wysokodostępny control plane to opcjonalny płatny dodatek, którego po włączeniu nie da się wyłączyć; klastry działają tylko na IPv4, z jedną klasą pamięci i bez współdzielonych wolumenów (RWX), a wersja minor jest przymusowo aktualizowana mniej więcej miesiąc po wydaniu następnej. Nie znaleźliśmy wpisu Cleura w danych zgodności CNCF; Cleura nazywa swoje klastry „zgodnymi z Kubernetesem”.
Narzędzia to upstreamowy OpenStack: standardowe API, CLI openstack i społecznościowy provider Terraform, którego Cleura nie utrzymuje. Projekty, użytkownicy i klastry Gardener idą przez osobne REST API Cleura Cloud, które nie ma specyfikacji OpenAPI, a własny provider Terraform Cleura (pierwsze wydanie 30 czerwca 2026 roku, obecnie 0.3.2) obejmuje tylko je. Dokumentacja jest publiczna na licencji CC BY-SA 4.0 i wyjątkowo otwarcie mówi o tym, co nie działa. Fra1 działa na OpenStack Gazpacho (2026.1), pozostałe regiony na Epoxy (2025.1).
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe Cleura w euro bez VAT, z pliku JSON, który wczytuje jej strona cennika, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, we Frankfurcie (Fra1), przy 730 godzinach w miesiącu. Kna1, Sto2 i Fra1 mają identyczne ceny każdej pozycji infrastruktury.
Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| VM | 2 vCPU generic po 0,01009 i 4 GB po 0,00841 za godzinę | 39,29 |
| Wolumen rozruchowy | 40 GB pamięci blokowej | 4,09 |
| Publiczny IPv4 | floating IP | 4,91 |
| Router | potrzebny do floating IP | 1,98 |
| 1 TB transferu wychodzącego | 0,02875 euro za GB | 28,75 |
| 100 GB pamięci obiektowej | S3 i Swift | 2,19 |
| Suma | 81,21 |
AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, więc Cleura kosztuje 72% ceny AWS i 70% ceny Azure. Transfer wychodzący to 35% rachunku w Cleura; bez niego suma wynosi 52,46 euro. Usługa Recovery, domyślnie włączona dla nowych serwerów, dodaje 4,09 euro za wolumen 40 GB.
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| 3 VM | vCPU generic, każda po 4 vCPU i 16 GB | 383,07 |
| 3 publiczne IPv4 | floating IP | 14,73 |
| 300 GB pamięci blokowej | wolumeny sieciowe cbs | 30,66 |
| Load balancer | Octavia | 34,92 |
| Jego publiczny IPv4 i router | floating IP 4,91, router 1,98 | 6,89 |
| 1 TB pamięci obiektowej | żądania bez opłat | 21,90 |
| Control plane Kubernetesa | klaster Gardener | 70,96 |
| 2 TB transferu wychodzącego | 0,02875 euro za GB | 57,50 |
| Zarządzany PostgreSQL HA | niesprzedawany samoobsługowo | niewyceniony |
| Suma | 620,63 |
Wysokodostępny control plane dodaje 10,14 euro; darmowego control plane nie ma. Z rdzeniami „High Intensity”, opisanymi jako „szybsze procesory”, a nie dedykowane, suma wynosi 708,95 euro; dedykowanych wariantów c we Frankfurcie się nie sprzedaje. vCPU generic potraktowaliśmy jako współdzielone, bo dokumentacja tego nie mówi.
AWS bierze za konfigurację B 985,89 euro na instancjach burstable t3.xlarge, a Azure 1017,63 euro na B4s_v2, w obu przypadkach z zarządzaną bazą danych HA. 620,63 euro w Cleura to 63% ceny AWS i 61% ceny Azure, ale bez bazy danych. Najbliższy zamiennik, który da się wycenić, to dwie maszyny wirtualne po 2 vCPU i 8 GB z wolumenami po 100 GB, na których sam uruchamiasz PostgreSQL i replikację: 148,14 euro, co daje sumę 768,77 euro, 78% ceny AWS. Oba węzły stałyby w tej samej lokalizacji we Frankfurcie. Jeśli bazę danych ma prowadzić Cleura, potrzebujesz co najmniej planu wsparcia Business, ostatnio publikowanego za 175 euro miesięcznie, plus indywidualnej wyceny.
Compliant Cloud nie ma własnego cennika: strona cennika mnoży każdą kwotę Public Cloud przez 1,5, pokazuje klaster Kubernetesa w cenie z Public Cloud, a transfer wychodzący za 0 euro, co potwierdza przewodnik Cleura o transferze wychodzącym: „W Cleura Compliant Cloud transfer danych wychodzących kosztuje 0 euro”. Według naszych obliczeń konfiguracja B bez bazy danych kosztuje tam około 809 euro miesięcznie, o 30% więcej niż w Public Cloud; umowy są zwykle negocjowane, więc traktuj to jako orientacyjną kwotę.
Transfer wychodzący i IPv4. Transfer wychodzący z Public Cloud kosztuje „tyle samo za gigabajt, niezależnie od tego, czy dane trafiają do twoich użytkowników, do innego dostawcy, czy z powrotem do własnej serwerowni”: 28,75 euro za TB od pierwszego gigabajta, wobec 80,30 euro za TB w AWS i 77,62 euro w Azure ponad ich darmowe 100 GB. Ruch przychodzący, IPv6, IOPS i żądania do pamięci obiektowej nic nie kosztują. Adres floating IPv4 kosztuje 0,00672 euro za godzinę (4,91 euro miesięcznie), wobec 0,005 USD za godzinę w AWS i Azure, a maszyna wirtualna z publicznym adresem potrzebuje też routera za 1,98 euro miesięcznie. Transfer danych jest rozliczany od 1 stycznia 2023 roku.
Rozliczenia. „Przydzielone zasoby (CPU, RAM i Cloud Storage) są monitorowane co sekundę, naliczane za godzinę i rozliczane co miesiąc”. Wyłączony serwer nadal kosztuje („nadal płacisz za niego, ale mniej”; ile mniej, nie podano). Faktury przychodzą co miesiąc z dołu, z 30-dniowym terminem płatności. Darmowy okres próbny daje voucher na 50 euro, a Startup Program do 20 000 euro w kredytach, na wniosek. Rabaty ilościowe zaczynają się od 4% przy 2500 euro miesięcznie i dochodzą do 25% od 100 000 euro, ale tylko z płatnym planem wsparcia. W dokumentacji nie znaleźliśmy limitu wydatków ani alertu budżetowego.
GPU. Cennik ma „Rdzenie GPU (beta)” po 0,5635 euro za „rdzeń wirtualny” za godzinę, bez podanego modelu GPU i bez udokumentowanego wariantu z GPU. Publicznie nie oferuje się H100, H200, B200, L40S ani L4.
Zmiany cen. Plik z cenami w euro był identyczny co do bajtu w kopii archiwalnej z 15 sierpnia 2025 roku i 16 października 2026 roku.
| Data | Zmiana |
|---|---|
| 15 kwietnia 2025 i 2 czerwca 2026 | „Roczna korekta cen” dla nabywców publicznych w ramach umowy ramowej Adda, która dopuszcza do 10% na rok kalendarzowy; kwot nie opublikowano, publiczny cennik bez zmian |
| 1 kwietnia 2026 | Licencja SQL Server Standard, „podwyżka o 12%” przeniesiona od Microsoftu (11,6% według kwot na samej stronie) |
| między 9 maja a 25 września 2026 | Ceny planów wsparcia usunięte ze strony („Skontaktuj się z działem sprzedaży”) |
28 września 2026 roku, po podwyżkach u Hetznera i w OVHcloud, Cleura napisała: „Na ten moment nie podjęliśmy żadnej decyzji co do naszych cen. Ale nie będziemy udawać, że presja, o której mówią wszyscy inni, jakimś cudem zatrzymuje się przed naszymi drzwiami”. Warunki nie określają osobnego okresu wyprzedzenia dla zmian cen.
Niezawodność
Czym jest strefa. Własna tabela porównawcza Cleura nie daje Public Cloud żadnych stref dostępności, a Compliant Cloud „3”, i wymaga centrów danych „TIER-2” dla Public Cloud wobec „TIER-3” dla Compliant Cloud. W Public Cloud redundancja w regionie oznacza grupy anty-affinity na różnych hostach; przetrwanie utraty budynku oznacza drugi region, czyli osobną instalację OpenStack. W Sto-Com w Compliant Cloud „każda strefa dostępności jest obsługiwana z innego centrum danych z własnym redundantnym zasilaniem, siecią i łącznością”, a Gardener obsługuje pule węzłów rozłożone na strefy. Sto1HS i Sto2HS to po jednym centrum danych.
Węzeł standby bazy danych. Nie ma czego opisywać: Cleura nie publikuje dla Managed Database ceny, listy silników, rozmieszczenia węzła standby, trybu replikacji ani czasu failoveru. AWS i Azure umieszczają synchroniczny węzeł standby w innej strefie i podają czas failoveru od 60 do 120 sekund.
SLA. Dokument SLA nie jest opublikowany. Warunki mówią, że Usługi „mogą podlegać umowie o poziomie usług (»SLA«), aktualizowanej od czasu do czasu na stronie internetowej Dostawcy”; nie znaleźliśmy żadnej ani na cleura.com, ani w jej bibliotece mediów, ani w dokumentacji. Jedyna liczba to wiersz na stronie z porównaniem, podający przedział od 99,90% do 99,99% dla obu chmur, bez wskazania usługi, tabeli kredytów i procedury roszczeń. Strona Startup Program mówi „Możesz osobno dokupić płatne SLA”, co sugeruje, że SLA się sprzedaje, a nie daje w cenie. Co Terms of Service (wersja 26.03.02) jednak ustalają:
- Odpowiedzialność „w roku kalendarzowym jest w każdym przypadku ograniczona do dwudziestu pięciu (25) procent rocznej opłaty za uzgodnione Usługi”. Utracone zyski i „wszelka utrata danych lub informacji” są szkodą pośrednią i są wyłączone. Roszczenia trzeba zgłosić w ciągu 30 dni od wykrycia.
- Cleura może przeprowadzać „do dwóch (2) zapowiedzianych okien serwisowych rocznie w każdym regionie”, zapowiadanych z 14-dniowym wyprzedzeniem; strona statusu pokazuje je jako tygodniowe okna, na przykład od 28 września do 2 października 2026 roku w Sto2.
- Kopie zapasowe są sprawą klienta, chyba że je dokupi, a dla snapshotów usługi Recovery nie opisano kopii poza lokalizacją.
AWS zobowiązuje się do 99,99% dla EC2 w wielu strefach i 99,5% dla pojedynczej instancji, z kredytami do 100%; Azure do 99,99% w wielu strefach. Cleura nie oferuje niczego, co można przeczytać przed podpisaniem umowy.
Strona statusu i incydenty. status.cleura.cloud obejmuje tylko Public Cloud, a jej historia zaczyna się 3 października 2025 roku, kiedy zastąpiła stronę City Network, której historii nie ma już w sieci. Strona statusu Compliant Cloud jest prywatna. W ciągu roku wymienia 25 rozwiązanych incydentów, z czego 10 sieciowych. Do żadnego nie opublikowano postmortemu.
| Data | Zakres | Czas trwania | Co powiedziała Cleura |
|---|---|---|---|
| od 16 do 17 października 2025 | Sieć szkieletowa Fra1 | około 15 godzin (poprawka wdrożona po około 9,5) | „poważne problemy z naszą wewnętrzną siecią szkieletową”; API, portal i część instancji nieosiągalne |
| od 19 do 20 października 2025 | Sieć Sto2 | naprawione w 39 minut, zamknięte po 10 godzinach i 40 minutach | API, portal, VPN, load balancery, floating IP |
| 22 października 2025 | kilka regionów, nienazwanych | około 6 godzin | „problem z naszym sprzętem sieciowym; nasz zespół pracuje obecnie na miejscu” |
| 23 października i 21 listopada 2025 | Sieć Fra1 (1, 2) | po 1 godzinie i 32 minutach | |
| 7 lutego 2026 | Sieć Fra1 | 3 godziny | API, VPN, load balancery, floating IP |
| 12 lutego 2026 | Sieć Fra1, potem Kna1 (1, 2) | 4 godziny i 40 minut oraz 1 godzina | |
| 9 września 2026 | Sieć Kna1 | 2 godziny i 11 minut | „poważne problemy z siecią” |
| 12 października 2026 | szyfrowane wolumeny jednocześnie w Kna1, Sto2 i Fra1 | 38 minut |
Frankfurt miał pięć incydentów sieciowych w cztery miesiące, a dwa incydenty objęły kilka regionów, co ogranicza to, co daje ci drugi region. Incydent Gardenera w Kna1 trwał 3 października 2025 roku około 7 godzin; niepokazane wpisy (portal, pamięć, moc obliczeniowa) trwały każdy krócej niż 3 godziny.
Wsparcie
Bez płatnego planu nie ma wsparcia technicznego. Obsługa klienta przyjmuje pytania przedsprzedażowe, pytania ogólne i zgłoszenia błędów przez e-mail i odpowiada „w ciągu 24 godzin w naszych godzinach pracy”, od poniedziałku do piątku od 08:00 do 17:00 CET, a „przez ten formularz nie zapewniamy pomocy w rozwiązywaniu problemów technicznych”.
| Plan | Godziny | Reakcja na incydent / rozwiązanie | Kanały | Ostatnia opublikowana cena, euro miesięcznie |
|---|---|---|---|---|
| Free | godziny robocze CET | brak | e-mail, tylko zgłaszanie problemów | darmowy |
| Business Public Cloud | godziny robocze CET | poniżej 24 godz. / poniżej 48 godz. | Service Portal | 175 |
| Business Compliant Cloud | godziny robocze CET | poniżej 12 godz. / poniżej 24 godz. | Service Portal | 430 |
| Professional | dni robocze od 07:00 do 20:00 CET | poniżej 4 godz. / poniżej 8 godz. | portal, telefon | 1295 |
| Enterprise | 24/7/365 | poniżej 4 godz. / poniżej 8 godz. | portal, telefon, dedykowany zespół | 5140 |
Te ceny obowiązywały od października 2024 do maja 2026 roku; teraz strona mówi „Skontaktuj się z działem sprzedaży”. Godziny robocze to dni robocze od 08:00 do 17:00, a przykład samej Cleura to zgłoszenie z piątku o 16:45, które „w najgorszym przypadku może zostać obsłużone dopiero w poniedziałek o 15:45”. Usługi profesjonalne kosztują od 105 do 295 euro za godzinę. Języków wsparcia nie podano.
AWS Basic też nie pozwala otwierać zgłoszeń technicznych, ale godzinny cel przy awarii produkcji kosztuje w AWS Business Support+ 29 USD lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, a w Azure Standard 100 USD miesięcznie. Najszybszy cel Cleura to 4 godziny, a całodobowo tylko w planie Enterprise.
Zakładanie konta
Rejestracja jest samoobsługowa, na konto Company lub Private, z weryfikacją „przez podanie ważnych danych karty kredytowej albo przez rozmowę telefoniczną. Weryfikacja kartą kredytową nie wiąże się z obciążeniem”. Weryfikacja telefoniczna jest tylko dla kont firmowych, od 08:00 do 17:00 CET. Strona z warunkami mówi, że klienci „to zazwyczaj firmy, organy publiczne lub inne organizacje”, a mimo to istnieje typ konta Private.
Domyślne limity na projekt to 20 vCPU, 51 200 MiB RAM, 1000 GiB wolumenów i 10 instancji; podwyższenia idą przez wniosek w Service Center, bez opublikowanego czasu realizacji.
Konfiguracja B pierwszego dnia: trzy maszyny wirtualne się mieszczą (12 z 20 rdzeni, 49 152 z 51 200 MiB), podobnie wolumeny, a dokumentacja nie wspomina o okresie oczekiwania po weryfikacji. Węzły robocze Kubernetesa na dodatek przekroczyłyby limit RAM i wymagałyby zgłoszenia. Zarządzanej bazy danych pierwszego dnia w ogóle nie da się kupić. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B.
Trzy klauzule warunków mają znaczenie później. Cleura może zażądać dokumentów tożsamości na potrzeby kontroli przeciwdziałania praniu pieniędzy i kontroli eksportowych, do dostarczenia „w ciągu pięciu dni roboczych”, i dezaktywować usługi, jeśli „nie może ich wystarczająco zweryfikować”. Może zawiesić usługi za treści, które „są sprzeczne z kodeksem postępowania Dostawcy”, a za brak płatności 10 dni po pisemnym upomnieniu albo 30 dni po terminie. A § 9.1 mówi, że przy dezaktywacji z jakiegokolwiek powodu spoza jej sekcji 4 (kontrole bezpieczeństwa i tożsamości) „wszystkie dane Klienta zostaną nieodwracalnie usunięte”. Czytane dosłownie, zawieszenie za brak płatności od razu usuwa twoje dane; czy Cleura stosuje to w ten sposób, nie jest udokumentowane.
Zgodność i ochrona danych
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Widzieliśmy certyfikat: Cleura AB, obejmujący „Cleura Public & Compliant Cloud i powiązane usługi infrastrukturalne”, wydany przez CERTivation GmbH, ważny do 19 maja 2027 |
| ISO 9001 i ISO 14001 | Widzieliśmy certyfikat, który wygasł 28 sierpnia 2026; strona z certyfikatami wciąż deklaruje oba; nie znaleźliśmy odnowienia |
| ISO 27017, 27018, 27010, 27013 | Wymieniane przez City Network w 2020 roku; już niedeklarowane |
| BSI C5, SecNumCloud, SOC 2, PCI DSS, TISAX, HDS, ENS | Niedeklarowane |
| Centra danych | Deklarowane: partnerzy Compliant Cloud z certyfikatem ISO 27001 i klasą ochrony MSB 3 (Skyddsnivå 3, według MSB629); dla Public Cloud wymagany ISO 27001, klasa MSB „Niewymagana” |
DPA dla Public Cloud (wersja 250527) akceptujesz przy rejestracji; Compliant Cloud korzysta z DPA dopasowanej do klienta. Wyróżniają się trzy klauzule:
- O zagranicznych nakazach: „Gdy Cleura przetwarza dane osobowe w UE/EOG, Cleura nie zastosuje się do żadnego wyroku sądu lub trybunału ani żadnej decyzji organu administracyjnego państwa spoza UE/EOG, która wymaga od Cleura przekazania lub ujawnienia takich danych osobowych, chyba że wymóg ten opiera się na umowie międzynarodowej, takiej jak obowiązująca między państwem wnioskującym a Unią lub państwem członkowskim umowa o wzajemnej pomocy prawnej”. To zobowiązanie umowne; jak sprawdzi się wobec konkretnego prawa, to pytanie do prawników.
- Jeśli Cleura zaangażuje podprzetwarzającego spoza UE/EOG, uznaje się, że klient polecił przekazanie danych. Dziś żaden taki nie jest wymieniony.
- Zmiany podprzetwarzających są zapowiadane „z co najmniej trzydziestodniowym (30) wyprzedzeniem”, być może tylko na stronie internetowej Cleura. Naruszenia są zgłaszane „bez zbędnej zwłoki”, bez podanej liczby godzin.
Podprzetwarzający to Iver Sverige AB, spółka siostrzana, dla infrastruktury, usług zarządzanych i wsparcia w każdym regionie; Interxion Sverige AB i Interxion GmbH dla usług „remote hands” w Sto2 i Fra1; oraz 23 Technologies GmbH w Niemczech, jeśli korzystasz z Gardenera. Każdy region ma oznaczenie „Przekazywanie do państw trzecich: nie”. Dane zostają w Karlskronie, Sztokholmie i Frankfurcie, a Cleura AI przetwarza je w Sztokholmie.
Kto go kontroluje
Umowę zawierasz z Cleura AB (556630-7806) w Karlskronie. City Network kupił Iver we wrześniu 2020 roku, gdy firma zatrudniała 50 osób, a w kwietniu 2022 roku stała się Cleura. „Cleura jest firmą Iver”, mówi jej strona.
EQT sprzedał Iver Holding AB spółce Intermediate Capital Group plc, „globalnemu zarządzającemu aktywami alternatywnymi z siedzibą w Wielkiej Brytanii”, w transakcji ogłoszonej 2 lipca 2021 roku, a komunikat ICG wskazał jako inwestora jej fundusz ICG Europe VIII. Łańcuch od tego funduszu do Cleura pochodzi z danych rejestrowych w hitta.se i North Data, a nie z dokumentu finansowego, który przeczytaliśmy: Gilfoyle Investment Sàrl w Luksemburgu, należąca do ICG Europe Fund VIII Investment Sàrl, ma Iver Group AB, która ma Iver Management AB, która ma Cleura AB. ICG plc, która w lipcu 2025 roku zmieniła nazwę z Intermediate Capital Group, jest notowana w Londynie, należy do FTSE 100 i zarządza aktywami o wartości około 126 mld USD. Inwestorzy funduszu nie są publikowani. Do 16 października 2026 roku nie znaleźliśmy sprzedaży Iver przez ICG.
Cleura jest mała i się kurczy. Według tych samych danych rejestrowych przychody Cleura AB spadły ze 156,8 mln SEK w 2023 roku do 134,7 mln SEK w 2024 roku i 105,1 mln SEK w 2025 roku, o 22% w ostatnim roku, ze stratami operacyjnymi w 2024 i 2025 roku i 42 pracownikami na koniec 2025 roku wobec 53 rok wcześniej. Iver Sverige AB, spółka siostrzana, która współprowadzi platformę, straciła w 2025 roku 325,6 mln SEK po uwzględnieniu pozycji finansowych. City Network prowadził niegdyś chmury z „ponad 20 centrów danych na całym świecie”; zostały tylko Szwecja i Niemcy.
Platforma to własny OpenStack i Gardener Cleura, prowadzone przez Cleura i Iver Sverige AB. Interxion, od marca 2020 roku należący do Digital Realty, jest wymieniony jako dostawca usług remote hands w Sto2 i Fra1; nie podano, czy te regiony stoją w budynkach Interxion, a operatorzy lokalizacji Kna1 i Compliant Cloud nie są wymienieni. Cleura jest członkiem Gold w OpenInfra Foundation, a autorzy z adresami @cleura.com scalili w ciągu dwóch lat do 16 października 2026 roku 1549 zmian w OpenStack, w większości w OpenStack-Ansible.
Odejście
Transfer wychodzący z Public Cloud kosztuje 0,02875 euro za GB także przy wyprowadzce; według samej Cleura przeniesienie 10 TB kosztuje około 288 euro. Transfer wychodzący z Compliant Cloud jest darmowy. W Terms of Service nie znaleźliśmy zwolnienia z opłat przy wyjściu ani procedury zmiany dostawcy zgodnej z aktem o danych.
Interfejsy są standardowe (API OpenStack, S3 i Swift, Kubernetes na Gardenerze), więc te same narzędzia działają w każdej chmurze OpenStack, a dyski wychodzą jako obrazy przez Glance. Uzależnienie leży gdzie indziej: projekty, użytkownicy i klastry Gardener żyją we własnym REST API Cleura; Managed Database prowadzona przez Cleura oznacza przejęcie jej obsługi; a snapshoty usługi Recovery zostają w Cleura i nie da się ich wyeksportować w tej postaci.
Na koniec odzyskanie danych to twoje zadanie. Gdy poprosisz o usunięcie konta, działające maszyny wirtualne zatrzymują się po 3 dniach, a wszystko, „łącznie z kopiami zapasowymi”, jest usuwane po 10. Cleura ze swojej strony może rozwiązać umowę „bez podania przyczyny, z zachowaniem stu osiemdziesięciu (180) dni pisemnego wypowiedzenia”, a region lub strefę zamknąć „z co najmniej stu dwudziestodniowym (120) wyprzedzeniem”, jeśli „zasadniczo równoważna podstawowa funkcjonalność pozostaje dostępna w innych regionach chmury”. Klient z Frankfurtu mógłby więc zostać przeniesiony do Szwecji z czteromiesięcznym wyprzedzeniem.
Co piszą użytkownicy
16 października 2026 roku przeszukaliśmy Hacker News, Reddit i źródła szwedzkojęzyczne i nie znaleźliśmy żadnej niezależnej relacji o chmurze Cleura z ostatnich dwóch lat, więc jej wsparcia i rzeczywistej niezawodności nie da się zweryfikować relacjami użytkowników.
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
Cleura pasuje szwedzkim i nordyckim instytucjom publicznym oraz regulowanym firmom, które potrzebują hostingu w Szwecji, regionu z trzema strefami i negocjowanej umowy, czyli Compliant Cloud, często kupowanej przez Adda, Iver, CGI lub Tietoevry. Public Cloud pasuje deweloperom, którzy dobrze czują się w zwykłym OpenStack i Terraform, chcą infrastruktury wyłącznie w UE, w Szwecji lub we Frankfurcie, po umiarkowanych, przewidywalnych cenach i sami utrzymają swoje bazy danych.
Szukaj gdzie indziej, jeśli od pierwszego dnia chcesz zarządzanych baz danych, cache, kolejek albo serverless; jeśli na koncie samoobsługowym potrzebujesz redundancji między budynkami w jednym regionie; jeśli przed podpisaniem umowy potrzebujesz opublikowanego SLA z kredytami; do pracy z GPU i trenowania AI; albo jeśli nie masz zespołu utrzymaniowego i oczekujesz darmowego wsparcia technicznego.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.
Ceny
- Strona cennika, cennik w JSON w euro i w SEK, rabaty ilościowe w JSON
- Kopie archiwalne: JSON w euro, 15 sierpnia 2025, JSON w SEK, 30 marca 2025, JSON w SEK, 27 sierpnia 2025, strona cennika, 10 września 2024, strona cennika, 21 kwietnia 2025
- Darmowy okres próbny i Startup Program
- Cleura Cloud Guide: „Egress fees”, 14 września 2026 i „Cloud exit 2026”, 28 września 2026
- Adda: informacje o umowie, umowa wolumenowa z Cleura
- Dane AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA
- Terms of Service for Public Cloud, v26.03.02 i strona z warunkami
- Data Processing Agreement for Public Cloud, v250527
- Porównanie modeli wdrożenia
- Plany wsparcia, kopia archiwalna z 9 maja 2026, plany wsparcia w PDF i obsługa klienta
Dokumentacja
- Regiony, usługi i podprzetwarzający, Compliant Cloud, Managed Database, profile serwerów
- Macierze funkcji dla Public Cloud i Compliant Cloud; wersje
- Ograniczenia: OpenStack, pamięć obiektowa, Kubernetes
- Limity, wolumeny, usługa Recovery, Marketplace, filar niezawodności
- Kubernetes: wprowadzenie, automatyczne aktualizacje, control plane HA, uruchomienie, 3 kwietnia 2023
- Modele AI, REST API, tworzenie serwera, zakładanie konta, usuwanie konta, przenoszenie serwera między regionami
- Terraform: cleura/cleura i społecznościowy provider OpenStack; źródło dokumentacji
Status i incydenty
- Strona statusu i jej strony incydentów, podlinkowane w tabeli powyżej; strona statusu Compliant Cloud (prywatna)
Zgodność
Firma i własność
- Strona o firmie
- Iver przejmuje City Network, 28 września 2020; City Network staje się Cleura, 12 kwietnia 2022; nowy CEO, 3 listopada 2025
- EQT, sprzedaż Iver, 2 lipca 2021; ICG, partnerstwo z Iver, 5 lipca 2021
- Dane rejestrowe: hitta.se, Cleura AB (Dun & Bradstreet); North Data, Gilfoyle Investment Sàrl
- Wikipedia: ICG plc; Wikipedia: Interxion
- Członkowie OpenInfra Foundation; zapytanie w OpenDev Gerrit
Relacje użytkowników
- Przeszukane 16 października 2026 bez rezultatu: Hacker News (Algolia), cały Reddit, r/openstack i r/sweden oraz wyszukiwarka w języku szwedzkim.
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.