Tekst: Kristijan Sekereš
Elastx w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Elastx to sztokholmski dostawca chmury założony w 2012 roku, zatrudniający około 35 osób, z przychodami 67,8 mln SEK w 2025 roku; w 53% należy do Sobro, spółki inwestycyjnej założonej przez Ragnara Söderberga. Prowadzi własną platformę OpenStack w trzech centrach danych w okolicach Sztokholmu, trzyma dane w Szwecji, w każdej cenie ma wsparcie 24x7 z 15-minutowym czasem odpowiedzi w pilnych sprawach i wypłaca kredyty SLA do 100%, jeśli rozłożysz obciążenie na jego strefy. Jest też najdroższym dostawcą w tej serii spośród tych, którzy sprzedają każdą część naszej konfiguracji produkcyjnej: 20 678 SEK (1850,13 euro) miesięcznie, 171% ceny AWS. Konto zaczyna się od wniosku o konto testowe, klastry Kubernetesa zamawia się przez zgłoszenie, a dokumentacja wymienia OpenStack Yoga, wydanie z 2022 roku, które projekt OpenStack oznacza teraz jako nieutrzymywane.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Elastx, jego warunkach prawnych, cenniku i na stronie statusu, w oświadczeniach jego właściciela, w danych z rejestrów spółek i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń. Elastx podaje ceny wyłącznie w koronach szwedzkich; kwoty w euro przeliczamy po kursie referencyjnym EBC z 15 października 2026 roku, 1 EUR = 11,1765 SEK.
W skrócie
| Elastx | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Sztokholm. Elastx AB w 53% należy do Sobro przez Sobro i Klara AB, której spółką dominującą w grupie jest Southrock AB. W 2020 roku założyciele pozostali znaczącymi właścicielami; podział pozostałych 47% nie jest publikowany. Każda spółka w tym łańcuchu jest szwedzka. Nienotowana |
| Regiony i strefy | Sztokholm (se-sto): trzy strefy, każda w osobnym centrum danych, oddalone od siebie o maksymalnie 20 km. Drugi region, w Västra Götaland, ma jedną strefę i sprzedaje tylko The Vault, w wersji zapoznawczej (technical preview). Nic poza Szwecją |
| Konfiguracja A (na start) | 1742 SEK (155,86 euro) miesięcznie w Sztokholmie |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 20 678 SEK (1850,13 euro) na współdzielonych vCPU; 41 558 SEK (3718,34 euro) na najbliższym wariancie dedykowanym. Każda część jest w sprzedaży; replika bazy danych trafia do innej strefy „gdy to możliwe” |
| Transfer wychodzący | 0,5 SEK za GB w obu kierunkach (44,74 euro za TB), bez darmowego limitu, jaki udałoby się nam znaleźć. Ruch między strefami jest darmowy |
| SLA mocy obliczeniowej | 99,99% w dwóch lub więcej strefach, 99,5% dla pojedynczej instancji; kredyty do 100% |
| Wsparcie w cenie | 24x7 w każdej cenie: 15 minut dla spraw pilnych, 1 godzina dla spraw o wysokim priorytecie. Brak płatnych poziomów |
| Kto może się zarejestrować | Nie podano. „Zarejestruj się” to wniosek o konto testowe; nie opublikowano ani kryteriów, ani czasu zatwierdzenia |
Co można zbudować
Status to ogólna dostępność, chyba że zaznaczono inaczej, według faz produktów, które podaje sam Elastx.
| Czego potrzebujesz | Elastx | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Maszyny wirtualne | OpenStack na KVM, współdzielone vCPU na AMD EPYC (v2) lub Intel (v1); każdy wariant ma w cenie lokalny dysk rozruchowy NVMe | EC2 | Virtual Machines |
| Dedykowane maszyny wirtualne | tylko dwa rozmiary: 8 vCPU ze 120 GB, 24 vCPU z 240 GB | EC2 Dedicated Hosts | Dedicated Host |
| Bare metal | brak; zamiast tego Cloud Colocation dla własnego serwera | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU | L4, L40S, RTX PRO 6000, A100 80GB, każde na wniosek do wsparcia | EC2 G i P | serie NC i ND |
| Pamięć | wolumeny blokowe, przypisane do jednej strefy; pamięć obiektowa Swift z trzema kopiami w strefach i API S3; The Vault, S3 z blokadą obiektów, w wersji zapoznawczej | EBS, S3 | Managed Disks, Blob Storage |
| Relacyjne bazy danych | DBaaS: PostgreSQL, MySQL, MariaDB, SQL Server 2022 | RDS | Azure Database, Azure SQL |
| Inne usługi danych | Valkey (Redis 7.2 „przestarzały”) | ElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs |
| Kubernetes | Kubernetes CaaS: jeden klaster na klienta na jego własnych maszynach wirtualnych, z certyfikatem CNCF i wpisami zgodności do 1.36, zamawiany przez zgłoszenie | EKS | AKS |
| Serverless i PaaS | Virtuozzo PaaS (dawniej Jelastic), wycofywany, działa do 31 grudnia 2026 roku | Lambda, App Runner | Functions, App Service |
| Sieć | sieci prywatne, jeden router na projekt, VPN, Cloud Connect (prywatne łącze 10 Gb); load balancery Octavia od 200 Mb/s do 1,6 Gb/s | VPC, Direct Connect, ELB | VNet, ExpressRoute, Load Balancer |
| CDN i bezpieczeństwo na brzegu sieci | CDN Varnish od kwietnia 2026 roku; ochrona przed DDoS w warstwach L3 i L4 w cenie; WAF | CloudFront, Shield, WAF | Front Door, DDoS Protection, WAF |
| Sekrety i klucze | Barbican na klastrze HSM; Data Security Manager w becie | Secrets Manager, KMS, CloudHSM | Key Vault, Managed HSM |
| Monitoring | brak dla klientów IaaS; zarządzana usługa Application Monitoring za 14 900 SEK (1333,15 euro) miesięcznie | CloudWatch | Azure Monitor |
| AI | AI Platform: oprogramowanie ConfidentialMind z endpointami zgodnymi z OpenAI na twoim klastrze Kubernetesa, 19 200 SEK (1717,89 euro) miesięcznie przy rocznym zobowiązaniu, plus GPU | Bedrock | Azure OpenAI |
| Kopie zapasowe | brak dla maszyn wirtualnych: „Domyślnie nie są skonfigurowane żadne kopie zapasowe”; kopie zapasowe wolumenów oraz odtwarzanie do punktu w czasie w DBaaS | AWS Backup | Azure Backup |
Całkowicie brakuje pamięci plikowej, DNS, rejestru kontenerów, funkcji, kolejek, MongoDB, Kafki, OpenSearch, API modeli rozliczanego za token i mocy obliczeniowej gdziekolwiek poza Sztokholmem.
Usługa baz danych to Severalnines CCX pod marką Elastx: jej dokumentacja jest napisana dla „CCX”, a Severalnines z Kalmaru figuruje jako partner platformowy. Lista zmian Kubernetesa 1.34 wymienia znany problem: „Snapshoty nie działają”.
Narzędzia. Elastx nie ma własnego API ani providera Terraform dla infrastruktury: korzystasz z upstreamowych API OpenStack, panelu Horizon i CLI openstack. Provider Terraform to społecznościowy provider OpenStack, którego najnowsze wydanie, 3.4.0, ukazało się 11 listopada 2025 roku; provider Severalnines obsługuje bazy danych, ale nie potrafi jeszcze tworzyć użytkowników ani baz. Własne Cloud Platform API Elastx jest w becie, a jego Cloud Console w wersji zapoznawczej. Od 30 marca 2026 roku automatyzacja musi korzystać z poświadczeń aplikacji lub poświadczeń EC2.
Wersja OpenStack. Zarówno strona produktu, jak i dokumentacja mówią o Yoga. Yoga ukazała się 30 marca 2022 roku, a jej status upstream to „nieutrzymywane”; aktualne wydanie to 2026.2 Hibiscus z 30 września 2026 roku. Elastx mówi, że aktualizuje platformę „zwykle dwa razy w roku”, ale żadna aktualizacja powyżej Yoga nie jest udokumentowana i nie podano, czy przenosi poprawki bezpieczeństwa wstecz. Jeden widoczny skutek: poprawka „znanego błędu z sigv4-streaming i przesyłaniem fragmentami” w API S3 jest scalona upstream, ale „jeszcze jej nie wdrożyliśmy”. Ta sama strona każe ustawić region S3 na „us-east-1” i dzielić na segmenty pliki większe niż 5 GiB.
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe Elastx w SEK, bez VAT, z jego stron produktów i cennika („Data wersji: 2026-07-01”), w Sztokholmie, przy 730-godzinnym miesiącu, którego używa Elastx. Gdzie własne źródła Elastx się nie zgadzają, sumy opierają się na najnowszym datowanym.
Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | SEK miesięcznie | Euro |
|---|---|---|---|
| VM | v2-c2-m4-d60, 2 współdzielone vCPU, 4 GB, 60 GB lokalnego NVMe | 634 | 56,73 |
| Publiczny IPv4 | floating IP | 58 | 5,19 |
| Router | jeden na projekt, potrzebny do dostępu do internetu | 495 | 44,29 |
| 1 TB transferu wychodzącego | 1000 GB po 0,5 | 500 | 44,74 |
| 100 GB pamięci obiektowej | Swift, 100 GB po 0,55 | 55 | 4,92 |
| Suma | 1742 | 155,86 |
AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, więc Elastx jest o około 39% droższy od AWS, ale ma wsparcie 24x7, którego kwota AWS nie obejmuje. Sam router to 28% rachunku; jeśli dzielisz go z innymi obciążeniami w projekcie, odpada, a suma wynosi 1247 SEK (111,57 euro).
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.
| Pozycja | Wybór | SEK miesięcznie | Euro |
|---|---|---|---|
| 3 VM | v2-c4-m16-d160, współdzielone vCPU, każda ze 160 GB lokalnego NVMe | 5007 | 447,99 |
| 3 publiczne IPv4 | floating IP | 174 | 15,57 |
| 300 GB pamięci blokowej | v2-1k, 1000 IOPS | 258 | 23,08 |
| Load balancer | v1-lb-1, 200 Mb/s, plus jego floating IP | 445 | 39,82 |
| Router | jeden na projekt | 495 | 44,29 |
| PostgreSQL HA | v2-c2-m8-d80, węzeł główny plus jedna replika | 4788 | 428,40 |
| Pamięć bazy danych | wolumen 100 GB na każdym węźle | 172 | 15,39 |
| 1 TB pamięci obiektowej | Swift; nie podano opłaty za żądania | 550 | 49,21 |
| Control plane Kubernetesa | zarządzany: trzy maszyny wirtualne control plane, load balancer i opłata 4900 SEK | 7789 | 696,91 |
| 2 TB transferu wychodzącego | 2000 GB po 0,5 | 1000 | 89,47 |
| Suma | 20 678 | 1850,13 |
AWS bierze za konfigurację B od 985,89 do 1082,61 euro, a Azure od 1017,63 do 1091,88 euro, więc Elastx kosztuje 171% ceny AWS na jego instancjach ogólnego przeznaczenia i około 1,9 raza tyle co na instancjach burstable. Kubernetes to największa pozycja, 38% sumy, wobec 73 USD miesięcznie za control plane EKS: Elastx uruchamia control plane na twoich własnych maszynach wirtualnych i dolicza 4900 SEK (438,42 euro) za usługę zarządzaną, z jej SLA i monitoringiem 24x7. Potrzebuje też co najmniej trzech węzłów roboczych, czyli kolejnych 2502 SEK (223,86 euro), których konfiguracja B nie obejmuje, jak wszędzie w tej serii.
Warianty: na maszynach wirtualnych Intel v1 suma wynosi 21 284 SEK (1904,35 euro). Niezarządzany klaster oszczędza opłatę, 15 778 SEK (1411,71 euro), ale ma wsparcie w godzinach biurowych, brak monitoringu i nie jest objęty SLA dostępności. Żaden wariant dedykowany nie jest zbliżony do 4 vCPU i 16 GB; najbliższy, d2-c8-m120-d1.6k z 8 vCPU i 120 GB RAM, daje 41 558 SEK (3718,34 euro).
W sumie są dwa założenia: pamięć bazy danych jest rozliczana na każdym węźle, jak sugeruje przewodnik po skalowaniu, a load balancer API Kubernetesa nie potrzebuje własnego floating IP (jeśli potrzebuje, dolicz 58 SEK). Nie wliczono kopii zapasowych bazy danych, rozliczanych za GB w Swift, terminacji SSL (146 SEK, 13,06 euro) ani ruchu przychodzącego.
Transfer wychodzący i IPv4. Uwaga o ruchu w cenniku brzmi: „Zarówno ruch przychodzący, jak i wychodzący, bez opłat za ruch wewnętrzny ani między AZ”. Terabajt ruchu wychodzącego kosztuje 500 SEK (44,74 euro), mniej niż 80,30 euro w AWS i 77,62 euro w Azure, ale tamci dwaj dają 100 GB miesięcznie za darmo i nie liczą ruchu przychodzącego. Strona Swift podaje własną pozycję „Przesłane dane za 1 GB” po 0,55 SEK i nie wiadomo, która stawka dotyczy ruchu serwowanego ze Swift. Publiczny adres IPv4 kosztuje 58 SEK (5,19 euro) miesięcznie, wobec 3,65 USD w AWS i Azure.
Rozliczenia. Moc obliczeniowa i bazy danych są rozliczane godzinowo i fakturowane co miesiąc z 30-dniowym terminem płatności albo opłacane z góry kartą; opóźnienie w płatności kosztuje 2,0% miesięcznie. Usługi nie mają minimalnego okresu; umowa obowiązuje do wypowiedzenia z 30-dniowym wyprzedzeniem. Rabaty za zobowiązanie i za wolumen istnieją, po nieopublikowanych stawkach. Nie ma darmowego poziomu, a limitu wydatków ani alertu budżetowego nie znaleźliśmy. Cena obejmuje wsparcie 24x7, ochronę przed DDoS oraz szyfrowanie pamięci i ruchu między strefami.
GPU, za godzinę GPU, każdy wariant oznaczony „Skontaktuj się ze wsparciem, aby uzyskać dostęp”:
| GPU | SEK | Euro | AWS Frankfurt, euro |
|---|---|---|---|
| L4 24GB | 9,79 | 0,88 | 0,90 |
| L40S 48GB | 22,05 | 1,97 | 2,08 |
| RTX PRO 6000 96GB | 27,82 | 2,49 | |
| A100 80GB, jedno GPU | 45,10 | 4,04 | 3,82 (host z 8 GPU) |
| A100 80GB, wariant z dwoma GPU | 36,16 | 3,24 |
Azure sprzedaje RTX PRO 6000 we Frankfurcie za 7,15 USD za godzinę. Elastx nie ma H100, H200 ani B200 i nie ma opcji spot.
Zmiany cen. Trzy podwyżki w ciągu 13 miesięcy, każda zapowiedziana z trzymiesięcznym wyprzedzeniem:
| Od | Co | Zmiana |
|---|---|---|
| 1 czerwca 2025 | Dedykowany d2-c8-m120-d1.6k, z 6890 do 7845 SEK miesięcznie; d3-c24-m240-d3.2k, z 10 750 do 13 450 SEK | +13,9%, +25,1% |
| 1 stycznia 2026 | warianty mocy obliczeniowej v1 i typy wolumenów v1; Virtuozzo PaaS | +4% |
| 1 lipca 2026 | cała moc obliczeniowa, pamięć blokowa, pamięć obiektowa i DBaaS | +10% |
Lipcową podwyżkę Elastx uzasadnił kosztami sprzętu, które według niego wzrosły w ciągu sześciu miesięcy o 150 do 250%, i nazwał ją „pierwszym razem, gdy podnieśliśmy ceny większości tych usług”. Pozycji sieciowych (load balancer, IPv4, router, ruch) nie objęła żadna z dwóch szerokich podwyżek. Wariant d3 kosztuje teraz 14 795 SEK, o 37,6% więcej niż przed czerwcem 2025 roku. Warunki pozwalają Elastx zmieniać je „w dowolnym momencie”, ze skutkiem 30 dni po publikacji, i nie określają osobnego okresu wyprzedzenia dla cen.
Niezawodność
Czym jest strefa. Każda strefa to „osobne centrum danych”, z „maksymalną odległością 20 km między AZ”, „pierścieniem światłowodowym o niskim opóźnieniu, 0,5 ms w obie strony” między nimi i obiektami „klasy Tier 3, z personelem 24x7”; operatorzy nie są wymienieni. Swift trzyma „trzy kopie, po jednej w każdej AZ”, a Kubernetes umieszcza węzeł control plane i węzeł roboczy w każdej strefie. Pamięć blokowa jest przypisana do strefy, bez typu wolumenu obejmującego kilka stref i bez migracji na żywo, więc przetrwanie utraty strefy oznacza utrzymywanie kopii w dwóch lub trzech strefach: Kubernetes i DBaaS robią to za ciebie, zwykłe maszyny wirtualne nie.
Węzeł standby bazy danych. PostgreSQL działa jako węzeł główny z jedną lub dwiema replikami tylko do odczytu i automatycznym failoverem, a „węzły są zawsze w różnych AZ, gdy to możliwe”: inne centrum danych to zamiar, a nie gwarancja. Nie podano, czy replikacja jest synchroniczna, ani dla PostgreSQL, ani dla MySQL, ani dla MariaDB (SQL Server działa w trybie „Asynchronous-commit Mode”), i nie podano czasu failoveru. AWS deklaruje synchroniczny węzeł standby w innej strefie z failoverem trwającym zwykle od 60 do 120 sekund.
SLA (Availability SLA, wersja z 26 listopada 2025 roku):
| Co | Cel miesięczny | Kredyt |
|---|---|---|
| OpenStack IaaS w wielu strefach | 99,99% | 10% poniżej 99,99%, 30% poniżej 99,70%, 100% poniżej 99,00% |
| API OpenStack, Swift, redundantne magazyny danych DBaaS, zarządzany Kubernetes | 99,95% | 10% poniżej 99,95%, 30% poniżej 99,50%, 100% poniżej 99,00% |
| Wolumeny, The Vault | 99,9% | 10% poniżej 99,90%, 30% poniżej 99,50%, 100% poniżej 99,00% |
| Pojedyncza instancja, jednowęzłowa baza danych | 99,5% | 10% poniżej 99,50%, 30% poniżej 95,00%, 100% poniżej 90,00% |
- Progi sprzyjają klientowi: przy wielu strefach miesiąc poniżej 99,00% daje 100%, podczas gdy wielostrefowe SLA EC2 w AWS dochodzi do 100% dopiero poniżej 95,0%. SLA obejmuje API OpenStack, które niektórzy dostawcy pomijają.
- Kredyty są odliczane od następnej faktury; nie podano, czy procent dotyczy usługi, której dotyczyła awaria, czy całej faktury.
- Roszczenie zgłaszasz e-mailem „nie później niż miesiąc po miesiącu, którego roszczenie dotyczy”. Jeśli okaże się, że przyczyna leżała po twojej stronie, „Elastx ma prawo obciążyć za godziny poświęcone na dochodzenie”. AWS daje czas do końca drugiego cyklu rozliczeniowego, Azure 60 dni.
- Niedostępność oznacza „brak możliwości połączenia z zewnątrz albo zerowe IO wolumenów pamięci przy IO w kolejce”; obniżona wydajność się nie liczy. Siła wyższa obejmuje „błędy w sieci innego operatora, ataki typu odmowa usługi”.
- Niezarządzany Kubernetes nie jest objęty SLA. Lokalny dysk rozruchowy ma status „Brak. Pojedynczy punkt awarii”, a „Elastx nie wykonuje kopii zapasowych danych klientów”.
- Odpowiedzialność jest ograniczona do „kwoty zapłaconej przez ciebie za Usługi za miesiąc poprzedzający zdarzenie” i dotyczy tylko „naszego wyłącznego i bezpośredniego rażącego niedbalstwa”.
Strona statusu i incydenty. status.elastx.se ma historię sięgającą co najmniej września 2022 roku i podaje strefy, których dotyczył każdy incydent. Nie publikuje postmortemów; Elastx przesyła raport z incydentu „klientom, których dotyczył, na ich prośbę”. Incydenty z ostatnich 24 miesięcy, o których warto wiedzieć:
| Data | Co | Strefy | Czas trwania |
|---|---|---|---|
| 22 maja 2025 | Utrata zasilania sieciowego w STO2; w dwóch z trzech generatorów „wystąpiły usterki”; „bez wpływu na klientów” | STO2 | około doby do przywrócenia pełnej redundancji |
| od 18 sierpnia do 10 listopada 2025 | Okresowa utrata pakietów: adresy Elastx „błędnie oflagowane przez niektóre podmioty trzecie” i blokowane | wszystkie trzy | obejście po około 10 godzinach, wpis otwarty przez 12 tygodni |
| 26 sierpnia 2025 | Awaria dostawcy tożsamości: „dotyczy logowania przez ElastxID we wszystkich systemach” | wszystkie | około 1 godziny i 15 minut |
| 26 września 2025 | „Routing sieciowy został utracony od 11:43 do 11:51 UTC+2 i trwało to dokładnie 8 minut” | wszystkie trzy | 8 minut |
| od 28 listopada 2025 do 16 lutego 2026 | Niestabilna pamięć blokowa v2; klientom zalecono, by nie modyfikowali, nie podłączali ponownie ani nie odbudowywali wolumenów; naprawione przez „naszego dostawcę” | STO1 | obejście po około 3 godzinach, wpis otwarty przez 11 tygodni |
| 11 marca 2026 | Usterka przełącznika dotknęła hiperwizorów mocy obliczeniowej; klastry w trybie „autohealing” | STO3 | około godziny |
| od 24 do 26 czerwca 2026 | Błędy Swift i S3, trzy tury poprawek | wszystkie trzy | około 2 dni, z przerwami |
Trzy zdarzenia na poziomie strefy pozostały w swojej strefie. To, co zawiodło wszędzie naraz, było współdzielone: sieć, pamięć obiektowa, dostawca tożsamości. Strefy są rozdzielone pod względem zasilania i sprzętu, ale nie warstw powyżej. Pamięć blokowa v2 Elastx działa na oprogramowaniu Lightbits, więc nienazwanym dostawcą w STO1 był prawdopodobnie Lightbits; to nasz wniosek.
Wsparcie
Jeden poziom, w cenie: „wsparcie 24x7 jest wliczone we wszystkie nasze usługi”. Według Support SLA (wersja z 1 października 2024 roku):
| Priorytet | Pierwsza odpowiedź | Godziny |
|---|---|---|
| Pilny: produkcja zatrzymana, utrata danych | 15 minut, potem praca „z najwyższym priorytetem, dopóki klient nie otrzyma poprawki lub obejścia” | 24x7 |
| Wysoki | 1 godzina | 24x7 |
| Normalny | 4 godziny robocze | w dni robocze od 09:00 do 17:00 CET |
| Niski | następny dzień roboczy | dni robocze |
Zgłoszenia przyjmuje portal wsparcia (Zendesk) albo e-mail; telefon nie jest wymieniony. Cele dotyczą odpowiedzi, a nie rozwiązania, a niedotrzymanie celu nie daje kredytu. Monitoring twojego środowiska to osobna usługa za 14 900 SEK (1333,15 euro) miesięcznie. Support SLA nie wymienia języka; dokumentacja jest po angielsku, DPA i arbitraż z umowy po szwedzku. Elastx mówi, że wszyscy jego pracownicy są obywatelami Szwecji i co roku przechodzą weryfikację.
Cel 15 minut w AWS oznacza Enterprise Support, od 5000 USD miesięcznie; Business Support+ (30 minut dla systemu krytycznego dla biznesu) kosztuje 29 USD lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, a Azure Standard (godzina) 100 USD miesięcznie.
Zakładanie konta
„Zarejestruj się” prowadzi do „Aby poprosić o konto testowe, wypełnij ten formularz”, a strona cennika kończy się zdaniem „Nasz zespół sprzedaży chętnie pomoże!”. Dostęp do Cloud Console wymaga „konta użytkownika w IdP, skontaktuj się z naszym wsparciem”. Kto może się zarejestrować, nie podano: nie znaleźliśmy klauzuli ograniczającej rejestrację do firm, weryfikacji tożsamości, depozytu ani wymogu karty, ani opublikowanego czasu zatwierdzenia. Klienci, których opisuje Elastx, to firmy i instytucje publiczne.
Konfiguracja B, gdy konto już istnieje: trzy maszyny wirtualne (12 vCPU) mieszczą się na styk w domyślnym limicie 20 vCPU i 50 GiB RAM na projekt, ustalanym „przy zamówieniu” i zmienianym później przez wsparcie, a magazyn danych startuje „zwykle w ciągu 10 minut”. Kubernetes już nie: „Zamawianie i skalowanie klastrów jest obecnie procesem ręcznym”, a „klaster jest zwykle dostarczany w ciągu jednego dnia roboczego”. Maszyny wirtualne i baza danych są więc dostępne w dniu otwarcia konta, Kubernetes dzień roboczy później, a samo konto po wniosku bez podanego czasu realizacji. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure ją mieści.
Umowa jest bezterminowa, z 30-dniowym okresem wypowiedzenia, podlega prawu szwedzkiemu, a spory rozstrzyga przyspieszony arbitraż przy Sztokholmskiej Izbie Handlowej, po szwedzku. Elastx może rozwiązać umowę lub zawiesić usługi „bez wypowiedzenia” z powodu niezapłaconej faktury i może zawiesić konto, którego użytkowanie „zagraża naszym serwerom, sieci lub innej infrastrukturze ... nawet jeśli twoje użytkowanie jest poza tym zgodne z prawem”.
Zgodność i ochrona danych
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Widzieliśmy. Intertek (akredytacja UKAS), zakres „Dostawca platformy chmurowej IT i powiązanych usług”, pierwsza certyfikacja 10 grudnia 2015, ważny do 9 grudnia 2027 |
| ISO/IEC 27017 i 27018 | Widzieliśmy, jako nieakredytowane atestacje Intertek powiązane z certyfikatem 27001, z tą samą datą ważności |
| ISO 14001 | Deklarowany; nie znaleźliśmy certyfikatu |
| ISAE 3000 typu II | Dostępne na wniosek: „podsumowania mogą być udostępniane klientom na żądanie”; zakres i okres nieopublikowane |
| SOC 2, BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX, ENS | Niedeklarowane |
Elastx mówi, że podlega szwedzkiej ustawie wdrażającej NIS2 (Cybersäkerhetslagen 2025:1506) jako dostawca chmury, centrów danych i CDN nadzorowany przez PTS i że „w razie potrzeby możemy zawrzeć säkerhetsskyddsavtal” (umowę o ochronie bezpieczeństwa), o której „powiadamia się Säkerhetspolisen”, czyli szwedzką służbę bezpieczeństwa.
Samoocena Elastx według unijnego Cloud Sovereignty Framework daje „Sovereignty Score 87% i SEAL 3”, obniżone przez dostawców spoza UE; zewnętrzna ocena european.cloud, „oparta na informacjach publicznych, a w przypadku niektórych pytań na świadomym zgadywaniu”, przyznaje mu SEAL 1 przy 71,2%. Elastx nie znalazł się wśród czterech zwycięzców przetargu Komisji Europejskiej na chmurę suwerenną w kwietniu 2026 roku; nie wiadomo, czy złożył ofertę.
Data Processing Agreement jest zgodna z art. 28 RODO, jest „dostępna po szwedzku” i wysyłana na żądanie, a naruszenia są zgłaszane „w ciągu 24 godzin od powzięcia o nich wiadomości”; nie czytaliśmy jej. O podprzetwarzających Elastx pisze „Nie, nie w odniesieniu do twoich danych na platformie”, tylko przy fakturowaniu i wysyłce. Lista nie jest publikowana i nie wiadomo, czy są na niej Zendesk (portal wsparcia) i Status.io (strona statusu). Dane zostają w Szwecji: „przechowujemy dane na terenie Szwecji”.
Kto go kontroluje
Strona portfela Sobro podaje jego udział jako „Ägarandel 53%” („udział własnościowy 53%”), posiadany od 2020 roku. Sobro zostało założone „2007 av Ragnar Söderberg” („w 2007 roku przez Ragnara Söderberga”) i inwestuje „vårt eget kapital” („nasz własny kapitał”). Dane rejestrowe Dun & Bradstreet wskazują Sobro i Klara AB jako bezpośrednią spółkę dominującą, a Southrock AB jako ostateczną spółkę dominującą grupy 80 spółek; agregatory danych wymieniają Ragnara Söderberga jako beneficjenta rzeczywistego Southrock, czego nie mogliśmy odczytać w rejestrze. Założyciele, Joakim Öhman (obecnie CEO) i Henrik Grankvist, „pozostają znaczącymi właścicielami” według komunikatu Sobro z 2020 roku; kto ma dziś pozostałe 47%, nie jest publikowane. Nie znaleźliśmy pozaeuropejskiej spółki dominującej ani pozaeuropejskiego udziałowca. Umowę zawierasz z Elastx AB, na podstawie prawa szwedzkiego.
Czyja infrastruktura. Platforma to własny OpenStack Elastx we własnej sieci, AS48579. Budynki już nie. W styczniu 2020 roku Elastx zapowiedział, że będzie prowadzić swoją chmurę publiczną „hos Interxion i Stockholm” („w Interxion w Sztokholmie”), a Interxion w marcu 2020 roku stał się częścią amerykańskiej grupy Digital Realty. Czy wszystkie trzy obecne strefy to obiekty Interxion i kto prowadzi schron skalny w Västra Götaland, Elastx nie mówi. Licencjonowane oprogramowanie pochodzi od Severalnines ze Szwecji (bazy danych), Lightbits Labs, którego komunikaty prasowe są datowane w San Jose w Kalifornii (pamięć blokowa), i od Virtuozzo (wycofywany PaaS). Elastx twierdzi: „Jako szwedzka firma bez powiązań korporacyjnych poza Szwecją nie podlegamy przepisom państw trzecich, takim jak amerykański CLOUD Act i FISA”; to deklaracja Elastx, a nie nasze ustalenie.
Odejście
Dane wychodzące kosztują 0,5 SEK za GB, jak każdy ruch: 10 TB to 5000 SEK (447,37 euro). W warunkach nie znaleźliśmy darmowego limitu na wyjście ani zwolnienia z opłat za zmianę dostawcy zgodnego z aktem o danych; Elastx mówi, że nie ma „obowiązkowych okresów związania, zgodnie z unijnym aktem o danych”. Przy dużych wolumenach prywatne łącze Cloud Connect kosztuje 5550 SEK (496,58 euro) miesięcznie plus jednorazowo 6800 SEK (608,42 euro).
Większość platformy jest przenośna, bo to zwykły OpenStack: kod Terraform napisany dla dowolnej chmury OpenStack działa po zmianie nazw wariantów i sieci. Kubernetes ma certyfikat CNCF i jest w wersji vanilla, a bazy danych obsługują pg_dump i mysqldump. Punkty uzależnienia: sekrety Barbican w HSM-ach Elastx, DBaaS bez dostępu superużytkownika i klastry, które zmienia Elastx, a nie twój kod.
Gdy umowa się kończy, „odpowiadasz za usunięcie swoich danych z naszych serwerów”, a Elastx „nie ma obowiązku udostępniania ci danych po wygaśnięciu rozwiązanej umowy”. Usługa kończąca życie jest wycofywana z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem, a „nasza usługa platformowa” z dwunastomiesięcznym. Virtuozzo PaaS dostał 18 miesięcy: oznaczony jako wycofywany 16 czerwca 2025 roku, kończy działanie 31 grudnia 2026 roku, a jego strona produktu tego nie mówi.
Co piszą użytkownicy
Nie znaleźliśmy niezależnych relacji użytkowników o Elastx: Hacker News ma dwa wpisy i dwa komentarze, które w ogóle go wymieniają, a Reddit, szwedzkie fora, opisy migracji i prasa nie dały ani relacji z doświadczeń, ani opisu awarii, więc żaden wątek nie spełnił naszych kryteriów.
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
Elastx pasuje szwedzkim firmom i instytucjom publicznym, zwłaszcza w ochronie zdrowia, oraz dostawcom oprogramowania dla gmin, które potrzebują danych trzymanych w Szwecji przez dostawcę w szwedzkich rękach, z ISO 27001, objęciem NIS2 i możliwością zawarcia umowy o ochronie bezpieczeństwa, chcą wsparcia 24x7 z celem 15 minut bez kupowania planu i rozłożą obciążenia na trzy centra danych, by skorzystać z SLA 99,99%. Standardowy OpenStack i Kubernetes w wersji vanilla zostawiają otwartą drogę wyjścia.
Szukaj gdzie indziej, jeśli liczy się cena: nasza konfiguracja produkcyjna kosztuje 171% ceny AWS. Także jeśli chcesz zarejestrować się i wdrażać tego samego dnia albo tworzyć klastry Kubernetesa z kodu; jeśli potrzebujesz regionu w pobliżu Frankfurtu lub poza Szwecją, GPU klasy H100, serverless, kolejek, DNS albo rejestru; jeśli przed podpisaniem umowy musisz znać tryb replikacji bazy danych i czas failoveru; albo jeśli działasz na Virtuozzo PaaS Elastx.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.
Ceny
- Cennik, ecp-cost-estimation.xlsx, wersja 2026-07-01
- Cennik, OpenStack IaaS, PostgreSQL, Kubernetes, GPU, Swift
- Komunikaty OpenStack IaaS, ze zmianami cen
- Kursy referencyjne EBC, 15 października 2026
- Dane AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA
- Terms of Service, wersja 2026-02-20
- Availability SLA, wersja 2025-11-26
- Support SLA, wersja 2024-10-01
- Acceptable Use Policy, wersja 2026-09-28
Dokumentacja
- Przegląd OpenStack i sieć
- Zgodność Swift z S3
- Przegląd Kubernetesa, konfiguracja klastra, aktualizacje, lista zmian 1.34
- Przegląd DBaaS, FAQ, skalowanie magazynu danych, cykl życia aktualizacji
- Wprowadzenie do Cloud Console, komunikaty Virtuozzo PaaS
- Wydania OpenStack, społecznościowy provider Terraform dla OpenStack, wpis w CNCF Landscape
Status i incydenty
- Strona statusu i historia
- Incydenty z 26 września 2025 i 28 listopada 2025
Zgodność
- Trust Center
- Certyfikaty Intertek: ISO/IEC 27001, 27017, 27018
- Profil dostawcy w european.cloud
- Komisja Europejska, przetarg na chmurę suwerenną, 17 kwietnia 2026
Firma i własność
- Wpis Elastx w portfelu Sobro, O Sobro, komunikat prasowy Sobro, 26 czerwca 2020
- Dane spółki w hitta.se (Dun & Bradstreet)
- O Elastx, przegląd usług
- Komunikat prasowy Elastx o Interxion, 29 stycznia 2020 i Digital Realty o zakończeniu połączenia z Interxion, 13 marca 2020
- RIPEstat, AS48579
- Komunikat prasowy Lightbits, 18 maja 2026 i strona partnera Severalnines
Relacje użytkowników
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.