Tekst: Kristijan Sekereš
Gcore w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Gcore to luksemburska firma, która zaczynała od sieci dostarczania treści, a dziś sprzedaje maszyny wirtualne, bare metal, zarządzany Kubernetes i GPU za swoją siecią brzegową. Ruch wychodzący z maszyn wirtualnych i klastrów GPU jest darmowy i nieograniczony, wysokodostępny control plane Kubernetesa nic nie kosztuje, a nasza konfiguracja produkcyjna wychodzi w Luxembourg-2 na 384,60 euro miesięcznie, mniej więcej jedną trzecią ceny AWS. Ta suma obejmuje zarządzany PostgreSQL, który jest darmową betą, a luki są realne: brak stref dostępności, kolejek, zarządzania kluczami i szczegółowych uprawnień IAM, kredyty SLA dla mocy obliczeniowej, które kończą się na 20% i liczą niedostępność od twojego własnego zgłoszenia e-mailem, oraz certyfikaty, których nie mogliśmy zobaczyć. Gcore nie publikuje listy swoich akcjonariuszy; Northern Data, dziś w około 85,2% należąca do notowanej w USA spółki Rumble, ma dwa miejsca w jego radzie dyrektorów i w 2025 roku zapewniła sobie opcję na pakiet większościowy, której obecny status nie jest ujawniony.
Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Gcore, jego warunkach prawnych, danych cenowych i na stronie statusu, w dokumentach finansowych Northern Data i Rumble, w doniesieniach prasowych i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń. AWS i Azure wyceniamy we Frankfurcie, ale region Frankfurt-2 w Gcore nie sprzedaje ani zarządzanego Kubernetesa, ani pamięci obiektowej, więc wyceniliśmy Luxembourg-2, jedyny region w UE, który sprzedaje razem maszyny wirtualne, Kubernetes, pamięć obiektową S3 Standard i GPU.
W skrócie
| Gcore | |
|---|---|
| Siedziba i kontrola | Contern, Luksemburg: G-Core Labs S.A., należąca do G-Core Holding S.A. Akcjonariusze nie są publikowani; prasa wskazuje założyciela Wargaming. Northern Data AG, od czerwca 2026 w około 85,2% należąca do notowanej w USA spółki Rumble, objęła w 2025 roku dwa miejsca w radzie dyrektorów i opcję na pakiet większościowy oraz ma 2,13%; po zmianie ustaleń w lipcu 2026 twierdzi, że nie ma już znaczącego wpływu. Status opcji nie jest ujawniony. Nienotowana |
| Regiony i strefy | 12 regionów chmurowych w UE (trzy w Luksemburgu, Frankfurt-2, Amsterdam, trzy w Paryżu, Warszawa, Helsinki, dwa w Sines w Portugalii), łącznie 33. Brak stref dostępności |
| Konfiguracja A (na start) | 40,70 euro miesięcznie w Luxembourg-2 |
| Konfiguracja B (produkcyjna) | 384,60 euro w Luxembourg-2, na dedykowanych vCPU. Zarządzany PostgreSQL w tej sumie to darmowa beta (wersje od 13 do 15, limit 100 GB), wyceniona na zero i niebędąca usługą produkcyjną |
| Transfer wychodzący | Darmowy i nieograniczony z maszyn wirtualnych i klastrów GPU. Pamięć obiektowa 0,02 euro za GiB, bare metal 0,0013 euro za GB |
| SLA mocy obliczeniowej | 99,95% dla VM w regionach „Core”, 99,9% w regionach „Edge”, brak dla współdzielonych maszyn Basic. Kredyty od 2,5% do 20%, liczone od twojego zgłoszenia usterki e-mailem |
| Wsparcie w cenie | Basic: chatbot, e-mail i zgłoszenia, tylko po angielsku, bez czasu odpowiedzi |
| Kto może się zarejestrować | Każdy z adresem e-mail, metodą płatności i 4 euro na koncie; dokumentacja rejestracji nie opisuje weryfikacji tożsamości, ale MSA uzależnia każdą umowę od KYC. Domyślne limity nie są publikowane; bare metal zawsze wymaga zatwierdzonego wniosku o limit |
Co można zbudować
Gcore prawie niczego nie oznacza jako bety, więc status to ogólna dostępność (sprzedaż na stronie cennika bez oznaczenia beta), chyba że zaznaczono inaczej.
| Czego potrzebujesz | Gcore | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Maszyny wirtualne | Warianty Intel, AMD EPYC i Ampere Arm, według strony produktu z „dedykowanymi vCPU”; współdzielone maszyny Basic w UE tylko w Amsterdamie | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Serwery Xeon, Ryzen i EPYC rozliczane godzinowo, po wniosku o limit | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU | Węzły z 8 GPU H100, H200, A100 lub L40S; Virtual GPU z od 1 do 8 H100; spot; B300 i GB300 NVL72 przez dział sprzedaży | EC2 P i G | serie ND i NC |
| Pamięć blokowa i plikowa | trzy typy wolumenów z potrójną replikacją; udziały plikowe NFS | EBS, EFS | Managed Disks, Azure Files |
| Pamięć obiektowa | S3 Standard, w UE tylko w Luxembourg-2; S3 Fast w Sines | S3 | Blob Storage |
| Relacyjne bazy danych | PostgreSQL od 13 do 15, beta: darmowy, limit 100 GB, HA z trzema węzłami | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Inne usługi danych | brak | ElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs |
| Kubernetes | Pule węzłów VM, bare metal lub GPU, zgodność z CNCF dla wersji od 1.27 do 1.36, darmowy control plane HA | EKS | AKS |
| Serverless | Functions, Container as a Service; FastEdge (WebAssembly na brzegu CDN) | Lambda, App Runner, Lambda@Edge | Functions, Container Apps |
| Komunikaty | brak | SQS, SNS | Service Bus, Event Grid |
| Edge | CDN, Managed DNS, ochrona przed DDoS (podstawowa za darmo), WAAP | CloudFront, Route 53, Shield, AWS WAF | Front Door, Azure DNS, DDoS Protection, Azure WAF |
| Bezpieczeństwo | stałe role; Secrets Manager, udokumentowany tylko dla certyfikatów load balancera; brak KMS | IAM, Secrets Manager, KMS | Entra ID RBAC, Key Vault |
| AI | Everywhere Inference na L40S, A100 lub H100, endpointy zgodne z OpenAI | endpointy SageMaker, Bedrock | endpointy Azure ML, AI Foundry |
| Kopie zapasowe | snapshoty; brak usługi kopii zapasowych | AWS Backup | Azure Backup |
Całkowicie brakuje: zarządzanego MySQL, Redis lub Valkey, MongoDB, Kafki i ogólnej usługi OpenSearch; kolejek; usługi zarządzania kluczami; polityk IAM i uprawnień na poziomie zasobów; usługi kopii zapasowych; oraz stref dostępności. Pamięć obiektowa ma udokumentowane Object Lock i wygasanie obiektów w ramach cyklu życia, ale nie replikację ani wersjonowanie, a Gcore nie publikuje listy nieobsługiwanych funkcji S3. Wszystkie środowiska uruchomieniowe funkcji są już po końcu wsparcia upstream albo tuż przed nim.
Jedno API REST obejmuje każdy produkt, a SDK dla Pythona i Go (0.59.0, 12 października 2026 roku) są generowane z jego specyfikacji OpenAPI. Provider Terraform Gcore ma dwie linie: v0 w wersji 0.37.1 (12 października 2026 roku) i v2, przepisaną od nowa i wciąż na etapie release candidate, która wymaga ręcznego ponownego importu i nie ma jeszcze zasobów dla snapshotów, pamięci S3, funkcji ani PostgreSQL. Repozytorium miało 16 października 2026 roku 6 otwartych zgłoszeń, najstarsze z września 2023 roku. Jest też oficjalny serwer MCP.
Ile to kosztuje
Ceny katalogowe Gcore w euro, bez VAT, z API cen, z którego korzysta kalkulator na gcore.com, i ze stron cenników, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, w Luxembourg-2, przy 730 godzinach w miesiącu.
Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| VM | g2-standard-2-4, Intel, 2 vCPU, 4 GB | 30,44 |
| Dysk | wolumen Standard 40 GB | 4,00 |
| Publiczny IPv4 | zewnętrzny adres IP | 2,53 |
| 1 TB transferu wychodzącego | darmowy | 0,00 |
| 100 GB pamięci obiektowej | S3 Standard, 93,13 GiB po 0,04 euro | 3,73 |
| Suma | 40,70 |
AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro; w AWS sam 1 TB transferu wychodzącego to 81,00 USD ze 125,95 USD rachunku. Gcore kosztuje 36% ceny AWS, przy dedykowanym vCPU wobec instancji burstable, bo Luxembourg-2 nie sprzedaje planu ze współdzielonymi vCPU. Z AMD g3a-standard-2-4 w regionie Frankfurt-2 (20,76 euro) i pamięcią obiektową kupioną w Luxembourg-2 suma wynosi 31,02 euro.
Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.
| Pozycja | Wybór | Euro miesięcznie |
|---|---|---|
| 3 VM | g2-standard-4-16, Intel, dedykowane vCPU, 3 x 85,19 | 255,57 |
| 3 publiczne IPv4 | 3 x 2,5331 | 7,60 |
| 300 GB pamięci blokowej | High IOPS SSD po 0,22 euro za GB, z wolumenami rozruchowymi | 66,00 |
| Load balancer | lb1-1-2, para aktywny-zapasowy | 15,18 |
| PostgreSQL HA | trzy węzły, replikacja synchroniczna; beta, darmowa | 0,00 |
| 1 TB pamięci obiektowej | S3 Standard, 931,32 GiB po 0,04 euro | 37,25 |
| 1 milion żądań PUT | 0,03 euro za 10 000 | 3,00 |
| 10 milionów żądań GET | bez opłat, według strony cennika | 0,00 |
| Control plane Kubernetesa | HA, darmowy | 0,00 |
| 2 TB transferu wychodzącego | darmowy | 0,00 |
| Suma | 384,60 |
AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5, więc Gcore kosztuje 36% ceny AWS i 35% ceny Azure. To stawia Gcore w zbyt dobrym świetle, bo jego baza danych to beta za zero: bez wysokodostępnej bazy danych AWS (320,13 USD z miejscem na dane) AWS wciąż kosztuje 796,98 euro, z czego Gcore to 48%. Większość pozostałej różnicy to dwie pozycje, za które Gcore nie pobiera opłat: 2 TB transferu wychodzącego (171,00 USD w AWS) i control plane Kubernetesa (73,00 USD za EKS).
W sumie kryją się trzy założenia. Strona cennika nalicza opłaty tylko za żądania zapisu do pamięci obiektowej, a dokumentacja mówi o „żądaniach”; jeśli żądania GET są rozliczane, dodaj 30,00 euro. Gcore nie mówi, czy automatyczny publiczny adres load balancera jest rozliczany jako IP (jeśli tak, 2,53 euro). Razem dają górną granicę 417,13 euro. A baza danych zacznie coś kosztować po zakończeniu bety, po cenie, której nikt jeszcze nie może zaplanować w budżecie. Węzły robocze nie są wliczone, jak wszędzie w tej serii.
Transfer wychodzący i IPv4. „Ruch sieciowy dla wszystkich VM jest darmowy i nieograniczony”, a transfer wychodzący z klastrów GPU też jest darmowy. Bare metal płaci 0,0013 euro za GB. Transfer wychodzący z pamięci obiektowej kosztuje według strony cennika 0,02 euro za GiB, około 18,63 euro za TB, wobec 80,30 euro w AWS i 77,62 euro w Azure ponad ich darmowe 100 GB; dokumentacja mówi „za Gb”, co byłoby osiem razy drożej, gdyby chodziło o gigabity. Publiczny adres IPv4 kosztuje 2,53 euro miesięcznie, mniej niż 3,65 USD, które biorą AWS i Azure.
Rozliczenia. Zasoby chmurowe są „rozliczane za minutę przez czas, w którym są używane”, z przedpłaconego salda wynoszącego co najmniej 4 euro, doładowywanego z zapisanej karty. Maszyny wirtualne są rozliczane, dopóki nie zostaną „całkowicie zatrzymane”, a serwery bare metal i GPU do chwili usunięcia, nawet po wyłączeniu. Nie ma darmowego poziomu dla chmury, a poza przedpłaconym saldem nie udokumentowano żadnego limitu wydatków.
GPU, w euro za godzinę GPU na węzłach bare metal z 8 GPU (Gcore podaje cenę węzła podzieloną przez osiem):
| GPU | Na żądanie | Spot | Rezerwacja na 12 / 36 miesięcy | Regiony |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | 2,73 | 1,64 | 1,85 / 1,75 | Luxembourg-2 i -3, Helsinki, Sines-2 i -3, London-2, Incheon |
| H200 141 GB | 3,18 | 2,27 | 2,09 / 2,00 | tylko Chester, Wielka Brytania |
| A100 80 GB | 1,36 | brak | 1,05 / 0,91 | Luxembourg-2 i -3 |
| L40S 48 GB | 1,27 | brak | 0,91 / 0,82 | Luxembourg-2 i -3, Manassas, Singapur |
Wszystkie są dostępne samoobsługowo, zależnie od dostępności i limitu GPU. B300 (6,00 euro) i szafa GB300 NVL72 idą przez dział sprzedaży; B200 i L4 nie ma. Pojedyncza H100 jest dostępna jako Virtual GPU za 2,82 euro za godzinę. AWS nie sprzedaje H100 we Frankfurcie, a w Sztokholmie bierze 6,57 euro za godzinę GPU; H200 w Azure kosztuje 12,29 euro w Germany West Central. Węzły spot „mogą zostać odebrane z 24-godzinnym wyprzedzeniem”, a umowa pozwala Gcore dostarczyć część zamówionych w ramach zobowiązania GPU albo zastąpić je sprzętem „równoważnej lub wyższej klasy”.
Zmiany cen. Niedatowany baner zapowiada „Nowe, niższe ceny” w ośmiu lokalizacjach, w tym w regionie Frankfurt-2, gdzie plany AMD kosztują mniej więcej połowę tego co w Luxembourg-2 (54,77 euro wobec 108,00 euro). Nie znaleźliśmy żadnej podwyżki w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Master Services Agreement z 17 czerwca 2026 roku pozwala Gcore „podnosić Opłaty ... corocznie” maksymalnie o 5% albo o luksemburski wskaźnik CPI, jeśli jest wyższy, oraz zmieniać je „w dowolnym momencie” przy wykazanym wzroście kosztów, z 30-dniowym wyprzedzeniem.
Niezawodność
Brak stref. Gcore nie ma stref dostępności. W obrębie regionu masz grupy rozmieszczenia, które umieszczają VM na osobnych serwerach fizycznych, load balancery działające jako para aktywny-zapasowy oraz wolumeny w rozproszonym systemie plików „z potrójną replikacją danych”. Gdzie stoją para load balancerów albo trzy węzły PostgreSQL HA (szafa, pomieszczenie czy budynek), nie podano, podobnie jak tego, ile trwa failover bazy danych; AWS i Azure umieszczają synchroniczny węzeł standby w innej strefie i przełączają się w ciągu od 60 do 120 sekund. Przetrwanie utraty lokalizacji oznacza drugi region, a wybór jest wąski: Luxembourg (ED-9) sprzedaje zarządzany Kubernetes, Luxembourg-3 i Frankfurt-2 nie, a żaden z tych trzech nie sprzedaje S3 Standard.
SLA, ze strony prawnej z 17 czerwca 2026 roku:
| Usługa | Cel miesięczny | Pułap kredytu |
|---|---|---|
| VM i load balancery, regiony Core | 99,95% | 20% |
| VM i load balancery, regiony Edge | 99,9% | 20% |
| GPU Cloud, bare metal, Managed Kubernetes, Functions | 99,9% | 20% |
| Object Storage | 99,9% | 25% |
| Basic VM | brak | |
| Managed PostgreSQL | nie podano poziomu |
- Kredyty wynoszą od 2,5% miesięcznej opłaty za dotkniętą usługę (poniżej 99,95%, tylko w regionach Core) do 20% poniżej 90%. Są zaliczane na poczet następnej faktury, nigdy w gotówce, i nie są przyznawane poniżej 25 euro miesięcznie.
- Czas liczy się „od otrzymania przez Gcore ważnego Zgłoszenia Usterki od Klienta e-mailem i późniejszego potwierdzenia Usterki przez Gcore”: awaria, której nikt nie zgłosi e-mailem, nie jest niedostępnością. Dla Object Storage czas liczy się od otwarcia przez Gcore własnego zgłoszenia incydentu. Roszczenia składa się e-mailem w ciągu 30 dni.
- Kubernetes liczy się jako niedostępny tylko wtedy, gdy API jest nieosiągalne dla wszystkich klastrów i nie można uruchomić zastępczych węzłów roboczych. Jego dokumentacja obiecuje „SLA 99,99%”; umowa mówi 99,9%.
- Które regiony są „Core”, podaje lista, której nie mogliśmy przeczytać. API mapy chmury Gcore oznacza Amsterdam, Helsinki, Londyn, Paryż i Warszawę jako lokalizacje edge, ale nie Luksemburg i Frankfurt; to nasza interpretacja, a nie deklaracja Gcore, że te dwa są Core.
- Duże klastry GPU tracą ochronę SLA, chyba że utrzymywana jest „Spare Reserve” obejmująca co najmniej 8% węzłów. Prace serwisowe nigdy nie dają kredytów.
- Odpowiedzialność jest ograniczona do 50% opłat zapłaconych w ramach dotkniętych Service Orders w poprzednich 12 miesiącach plus opłat za bieżący miesiąc; roszczenia przedawniają się po roku.
AWS obiecuje 99,99% dla EC2 rozłożonych na dwie lub więcej stref i 99,5% dla pojedynczej instancji, z kredytami do 100% i czasem na roszczenie do końca drugiego cyklu rozliczeniowego; Azure daje 99,99% między strefami i 60 dni na roszczenie. 99,95% Gcore dla pojedynczej VM to wyższy cel niż 99,5% AWS dla pojedynczej instancji, ale jego najwyższy kredyt to jedna piąta kredytu AWS i zależy od twojego zgłoszenia.
Strona statusu i incydenty. status.gcore.com trzyma w publicznym kanale tylko 50 najnowszych wpisów, które 16 października 2026 roku sięgały wstecz do 1 sierpnia. Żaden z przeczytanych przez nas wpisów nie podaje pierwotnej przyczyny i nie znaleźliśmy postmortemów. W tych 11 tygodniach lokalizacje w Luksemburgu miały pięć incydentów, każdy ograniczony do jednej lokalizacji, a portal klienta raz przestał działać wszędzie:
| Data | Zakres | Czas trwania |
|---|---|---|
| 4 sierpnia 2026 | Pamięć S3, Luksemburg: częściowa awaria | 4 godz. 57 min |
| 26 sierpnia 2026 | Control plane Luxembourg-2: tworzenie, uruchamianie, zatrzymywanie i zmiana rozmiaru kończą się błędem; działające VM bez zakłóceń | 2 godz. 16 min |
| 13 września 2026 | Luxembourg-2: powolne lub nieudane tworzenie VM i load balancerów | 2 godz. 19 min |
| 15 września 2026 | Luksemburg: dyski VM „przechodzą w stan tylko do odczytu lub niedostępności” | 1 godz. 26 min |
| 7 października 2026 | Customer Portal, globalnie: niedostępny, problemy z logowaniem | 39 min |
| 15 października 2026 | Luxembourg-2: „częściowa awaria wszystkich usług platformy” | 42 min |
W innych miejscach UE kanał pokazuje częściową awarię pamięci SFTP w Eschborn trwającą prawie trzy dni (od 1 do 4 sierpnia), awarię łączności w Warszawie i trzy wpisy z Amsterdamu w październiku, dotyczące bare metal i sieci. Tylko awaria portalu objęła kilka regionów.
Wsparcie
| Plan | Euro miesięcznie | P1 | P2 | Kanały |
|---|---|---|---|---|
| Basic | w cenie | w miarę możliwości | w miarę możliwości | chatbot, e-mail, zgłoszenia; tylko po angielsku |
| Standard | 29 | nie obejmuje | nie obejmuje | P3 poniżej 4 godzin, P4 poniżej 8 |
| Advanced | 200 | poniżej 1 godziny | poniżej 2 godzin | dodaje rozmowy telefoniczne; kilka języków |
| Enterprise | 500 | poniżej 15 minut | poniżej 30 minut | dodaje Slack, Teams, Telegram |
Dokumentacja dodaje, że „Gcore może obniżyć priorytet zgłoszenia, jeśli problem nie wynika z błędu usługi Gcore”, a obciążenie zespołu „może wydłużyć czas odpowiedzi ponad gwarancję planu”. Godzinny cel dla awarii produkcyjnej kosztuje w Gcore 200 euro miesięcznie, wobec 29 USD lub 9% wydatków w AWS Business Support+, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, i 100 USD miesięcznie w Azure Standard.
Zakładanie konta
Rejestracja wymaga adresu e-mail (albo logowania przez Google lub GitHub), metody płatności z adresem rozliczeniowym i co najmniej 4 euro na saldzie. Dokumentacja rejestracji nie opisuje weryfikacji tożsamości, ale umowa mówi, że „wszystkie umowy z Gcore są uzależnione od pomyślnego przejścia weryfikacji KYC”, która według polityki prywatności może obejmować „dowód tożsamości, potwierdzenie adresu, informacje o PEP”. Gcore sprawdza „beneficjentów rzeczywistych lub członków zarządu” klienta na listach sankcyjnych.
Domyślne limity nowego konta nie są publikowane. Podniesienie limitu to wniosek, który Gcore rozpatruje, przy czym otwartych może być jednocześnie najwyżej dziesięć; bare metal zawsze wymaga zatwierdzonego wniosku, a Managed PostgreSQL jednorazowej aktywacji dla każdego projektu i regionu. Czy konfiguracja B mieści się pierwszego dnia w domyślnych limitach, nie mogliśmy ustalić bez konta. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure mieści ją na papierze.
Jeśli płatność się nie powiedzie, zawieszane są wszystkie produkty na koncie. Maszyny wirtualne, wolumeny, snapshoty i bare metal są usuwane 48 godzin później; Managed Kubernetes, funkcje, kontenery i klastry GPU spot od razu; PostgreSQL i logi po 14 dniach. Gcore może też zawiesić usługi „bez uprzedniego powiadomienia”, aby zapobiec oszustwu albo „potencjalnej istotnej odpowiedzialności lub roszczeniu osoby trzeciej”.
Zgodność i ochrona danych
| Ramy | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001 | Deklarowany na stronie internetowej; certyfikatu i zakresu nie widzieliśmy |
| PCI DSS | Deklarowany: „Nasza Chmura przeszła coroczny audyt QSA”; atestacji nie widzieliśmy |
| SOC 2 | Deklarowany na nowszych stronach; typ i okres niepodane, raportu nie widzieliśmy |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Nie znaleźliśmy |
Trust centre Gcore wyświetla się tylko z JavaScriptem i wydaje się udostępniać raporty na żądanie; nie mogliśmy go przeczytać.
Data Processing Agreement z 17 czerwca 2026 roku daje Gcore ogólną zgodę na korzystanie z podprzetwarzających i przekazuje dane poza UE i EOG, „domyślnie na podstawie standardowych klauzul umownych”. Lista podprzetwarzających z 25 listopada 2025 roku wymienia spółki Gcore w Niemczech, Luksemburgu, na Cyprze, w Stanach Zjednoczonych, Serbii, na Filipinach, w Gruzji i Uzbekistanie, a do tego Microsoft Ireland, Zendesk Inc. w USA i HubSpot Ireland. Nie wymienia żadnego operatora centrum danych. Region wybierasz sam, a Gcore promuje pięć „dedykowanych regionów UE”: Luksemburg, Frankfurt, Paryż, Amsterdam i Warszawę. Nie znaleźliśmy umownego zobowiązania, że pracownicy wsparcia lub operacji mają dostęp do danych klientów wyłącznie z terenu UE.
Kto go kontroluje
Gcore nie publikuje listy swoich akcjonariuszy. Tabele podają każde źródło i jego typ: P to firma, rejestr lub dokument finansowy; S to prasa; U to kopia dokumentu udostępniona przez użytkownika. Nie wyciągamy wniosków co do tego, jakie przepisy obejmują Gcore.
| Fakt | Źródło | Typ |
|---|---|---|
| Umowę zawierasz z G-Core Labs S.A., Contern, Luksemburg (RCS B184832), na podstawie prawa luksemburskiego, z arbitrażem w Luksemburgu | MSA, 17 czerwca 2026 | P |
| Holdingiem grupy jest G-Core Holding S.A., Luksemburg, z kapitałem własnym 52 973 549 euro na koniec 2025 roku i stratą za 2025 rok w wysokości 18 272 725 euro | Sprawozdanie Northern Data AG za 2025 rok w prospekcie Rumble z 14 kwietnia 2026 | P |
| Gcore nazwał swoją rundę Series A z lipca 2024 roku, wartą 60 mln USD, „pierwszym zewnętrznym finansowaniem od założenia firmy ponad dekadę temu”. Rundę „poprowadził Wargaming, z udziałem Constructor Capital i Han River Partners” | Gcore; Business Wire | P |
| Paperjam opisuje G-Core Labs jako firmę Victora Kislyiego, białoruskiego miliardera stojącego na czele Wargaming (bez daty, około 2020 roku) | Paperjam | S |
| taz napisał, że za G-Core stoją dwaj miliarderzy z Białorusi z cypryjskimi paszportami, Victor Kislyi i Nikolai Katselapov, a Wargaming dał firmie finansowanie na start w 2015 roku (14 lipca 2023) | taz | S |
| 2 kwietnia 2025 roku Northern Data AG (Frankfurt nad Menem) objęła dwa miejsca w radzie dyrektorów Gcore i „zapewniła sobie opcję nabycia większości kapitału zakładowego Gcore po z góry ustalonej wycenie”, pod warunkiem badania due diligence | Northern Data | P |
| Northern Data objęła 2,13% G-Core Holding S.A., od marca 2025 roku traktowała Gcore jako jednostkę stowarzyszoną, bo „ma znaczący wpływ dzięki swoim uprawnieniom w zakresie ładu korporacyjnego i udziałowi w kluczowych decyzjach strategicznych”, i pożyczyła Gcore 10 mln euro bez odsetek do sierpnia 2029 roku | Prospekt Rumble, noty 4.4, 4.6 i 5.10 | P |
| Northern Data sfinansowała w maju 2026 roku kolejne zobowiązanie pożyczkowe na 5 mln euro dla G Core Holding S.A. W lipcu 2026 roku „zawarła zmienione ustalenia”; z powodu „zmian w prawach dotyczących ładu korporacyjnego i podejmowania decyzji” uznała, że „nie ma już znaczącego wpływu”, i Gcore przestał być jednostką stowarzyszoną | Sprawozdanie Northern Data za I kwartał 2026, noty 4.2.2 i 4.5, złożone przez RUM Group 28 sierpnia 2026 | P |
| Rumble Inc. (Nasdaq: RUM, Floryda; od 18 czerwca 2026 roku RUM Group Inc.) sfinalizowała 17 czerwca 2026 roku zakup około 85,2% Northern Data | Rumble | P |
Luksemburski rejestr beneficjentów rzeczywistych nie jest publiczny, więc żadnego z doniesień prasowych nie dało się sprawdzić w rejestrze. Żadne znalezione przez nas źródło nie mówi, czy opcja Northern Data została wykonana, wygasła, czy wciąż jest otwarta: nie wspominają o niej ani prospekt Rumble, ani sprawozdanie Northern Data za I kwartał 2026 roku, a zmianę z lipca 2026 roku opisano tylko przez jej skutek. Za pośrednictwem Northern Data notowana w USA grupa ma udziały i pożyczki, a także opcję, jeśli wciąż jest otwarta; czy zachowuje dwa miejsca w radzie dyrektorów, nie podano.
Historia związków z Rosją według źródeł:
| Fakt | Źródło | Typ |
|---|---|---|
| 2017: G-Core Labs kupiła przez G-Core Holding rosyjską firmę CDN Skypark CDN i zmieniła jej nazwę na G-Core Rus LLC | ComNews, 16 marca 2026 | S |
| 18 marca 2022: G-Core Rus zmieniła nazwę na EdgeCenter; w kwietniu 2022 roku G-Core Labs wyszła z jej kapitału. Kommiersant streścił stronę Gcore tak, że firma przestanie świadczyć usługi w Rosji, a część jej rosyjskiego zespołu będzie działać dalej jako niezależny EdgeCenter. Nie znaleźliśmy własnego oświadczenia Gcore | Kommiersant, 4 czerwca 2022; ComNews | S |
| Gcore powiedział Correctiv, że nie ma udziałów w EdgeCenter ani wpływu na tę firmę | Correctiv, 17 lutego 2023 | S |
| 31 marca 2023: Gcore napisał do klientów e-mailem, że „z powodu obecnych ograniczeń regulacyjnych i prawnych nie będziemy mogli dalej udostępniać zasobów w Rosji i na Białorusi”. Zasoby chmurowe i hostingowe były tam zawieszone jeszcze tej nocy, a dane można było odzyskać do 1 maja 2023 roku | kopia e-maila od klienta na LowEndTalk, w archiwum | U |
Gcore nie mówi, kto prowadzi jego centra danych; umowa wspomina o wynajmowanej przestrzeni kolokacyjnej. Northern Data podała, że wspólna sieć „działa na istniejącej, najnowocześniejszej infrastrukturze Northern Data”, ale żadne źródło nie wiąże konkretnego regionu Gcore z obiektem Northern Data. Nazwy pól w API chmury, takie jak keystone_id, wskazują, że pod spodem jest OpenStack; Gcore tego nie mówi.
Odejście
Ruch wychodzący z maszyn wirtualnych i klastrów GPU jest darmowy; transfer wychodzący z pamięci obiektowej kosztuje około 18,63 euro za TB. Drogi wyjścia opierają się na standardowych narzędziach: pamięć zgodna z S3, Kubernetes zgodny z CNCF, zwykły PostgreSQL z udokumentowanym zrzutem i odtwarzaniem oraz NFS. Własne obrazy można wgrywać, ale pobieranie obrazu VM ani snapshotu nie jest udokumentowane.
Aneks dotyczący unijnego aktu o danych z 13 stycznia 2026 roku określa harmonogram: wniosek o zmianę dostawcy (Switching Request) co najmniej dwa miesiące wcześniej, okres przejściowy do 30 dni zaczynający się miesiąc po jego otrzymaniu, a potem co najmniej 30 dni na pobranie danych, przy czym opłaty są naliczane przez cały ten czas. Gcore „może stosować standardowe opłaty za transfer wychodzący danych w zakresie dozwolonym przez obowiązujące prawo”, a umowa na czas określony nadal wymaga opłaty za wcześniejsze rozwiązanie, czyli pozostałych opłat miesięcznych pomnożonych przez liczbę pozostałych miesięcy. Zamówienia pay-as-you-go wygasają po 14-dniowym pisemnym wypowiedzeniu. „Klient ponosi wyłączną odpowiedzialność za kopie zapasowe”.
Uzależnienie leży na brzegu sieci i w produktach AI: aplikacje FastEdge, wdrożenia Everywhere Inference, konfiguracja CDN, WAAP i ochrony przed DDoS oraz rezerwacje GPU na 12 lub 36 miesięcy.
Co piszą użytkownicy
Niezależnych relacji o chmurze Gcore jest mało i dotyczą głównie CDN, DNS i ochrony przed DDoS, a nie maszyn wirtualnych; Reddita nie dało się przeczytać. Trzy wątki spełniają nasze kryteria.
Podnoszenie limitów jest ręczne i może trwać kilka dni. Recenzja ClusterMAX firmy SemiAnalysis opisuje decyzje o limitach podejmowane przez „bezimiennego, anonimowego członka zespołu wsparcia”, a podniesienie limitu pamięci wymagało „trzech osobnych prób (w ciągu dwóch dni roboczych)” (ClusterMAX 2.0, listopad 2025). Dokumentacja Gcore potwierdza, że wnioski są rozpatrywane (limity).
Kubernetes na węzłach bare metal i GPU działa samoobsługowo. Użytkownik pisze, że „ich zarządzany kubernetes obsługuje nawet węzły bare metal, z czego zresztą korzystam” (41739402, październik 2024), a ClusterMAX nazwał go „jedną z najlepszych w pełni samoobsługowych ofert kubernetesa, jakie testowaliśmy” (listopad 2025).
Obsługa pul węzłów ma niedoróbki, a poprawki przychodzą powoli. W Terraform pule węzłów są zastępowane, zanim nowe węzły stracą swoje tainty, co przy zastąpieniu wszystkich daje około 5 minut niedostępności (zgłoszenie 88, otwarte w marcu 2024 roku, pierwsza odpowiedź opiekuna w grudniu 2024 roku, wciąż otwarte), a co drugie apply odtwarza wszystkie pule węzłów (zgłoszenie 266, otwarte we wrześniu 2025 roku, wciąż otwarte). Pierwszy klaster ClusterMAX „utknął w stanie »provisioning« na ponad dwie godziny, zanim ostatecznie zakończył się błędem”.
Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej
Gcore pasuje zespołom, które chcą mieć CDN, ochronę przed DDoS, WAF i DNS na brzegu sieci, a za nimi maszyny wirtualne i Kubernetes, wszystko na jednym rachunku; usługom, które wysyłają z maszyn wirtualnych dużo ruchu; oraz zespołom AI, które chcą samoobsługowych węzłów H100 w Luksemburgu, Helsinkach lub Portugalii po opublikowanych cenach albo Kubernetesa na węzłach bare metal i GPU.
Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz produkcyjnej zarządzanej bazy danych lub innych zarządzanych usług danych, failoveru między strefami w obrębie jednego regionu, certyfikatów w ręku przed podpisaniem umowy albo podnoszenia limitów bez rozpatrywania wniosku przez człowieka. Szukaj gdzie indziej także wtedy, gdy twoja definicja europejskiego dostawcy wymaga opublikowanego, w pełni europejskiego łańcucha własności i przetwarzania danych wyłącznie przez podmioty z UE.
Źródła
Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.
Ceny
- Cennik chmury i cennik AI i GPU
- API cen używane przez kalkulator, Luxembourg-2 i regiony GPU
- Jak rozliczana jest pamięć, rozliczenia chmury, przepustowość i ruch
- Plany wsparcia
- Dane AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, przeliczone po kursie EBC z 15 października 2026 roku
Warunki i SLA
- Dokumenty prawne: Master Services Agreement, Service Level Agreements, Data Processing Agreement, Services Specifications i Acceptable Use Policy z 17 czerwca 2026; Data Act Addendum z 13 stycznia 2026; Privacy Policy z 8 maja 2026; Service Abuse Policy z 29 czerwca 2023
- Lista podprzetwarzających, 25 listopada 2025
- Usuwanie danych po braku płatności
- Czasy odpowiedzi wsparcia
Dokumentacja
- API regionów, obiekt regionu i API mapy chmury
- Typy VM, wolumeny, grupy rozmieszczenia, load balancery, bare metal
- Adresy usługi S3 według regionów
- Managed PostgreSQL i kopie zapasowe i odtwarzanie za pomocą zewnętrznych narzędzi
- Managed Kubernetes i wyniki testów zgodności CNCF
- GPU Cloud i GPU bare metal w trybie spot
- Limity, zakładanie konta, wgrywanie obrazu
- SDK, provider Terraform, jego repozytorium, migracja z v0 do v2, serwer MCP
Status i incydenty
- Strona statusu i kanał historii; strony incydentów są podlinkowane w tabeli powyżej
Zgodność
Firma i własność
- O Gcore i otwarte oferty pracy
- Ogłoszenie rundy Series A i Business Wire, 23 lipca 2024
- Partnerstwo Northern Data i Gcore, 2 kwietnia 2025
- Prospekt Rumble Inc. (424B3), 14 kwietnia 2026, ze sprawozdaniem Northern Data AG za 2025 rok
- Formularz 8-K/A RUM Group Inc., 28 sierpnia 2026, załącznik 99.2: sprawozdanie Northern Data AG za I kwartał 2026
- Rumble zamyka przejęcie Northern Data, 17 czerwca 2026
- Wyciąg z luksemburskiego rejestru w North Data (agregator)
- Prasa: Paperjam; taz, 14 lipca 2023; Correctiv, 17 lutego 2023; Kommiersant, 4 czerwca 2022; ComNews, 16 marca 2026
Relacje użytkowników
- Recenzja Gcore w SemiAnalysis ClusterMAX 2.0, 6 listopada 2025
- Hacker News: 41739402 (październik 2024)
- Zgłoszenia w repozytorium providera Terraform: 88 i 266
- Komunikat Gcore w sprawie Rosji i Białorusi, marzec 2023, kopia od klienta na LowEndTalk (w archiwum)
Dane i chmura
Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem
Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.