• Tallinn03:03
  • Ljubljana02:03
  • Novi Sad02:03

Tekst: Kristijan Sekereš

Exoscale w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Szafy serwerowe w centrum danych

Exoscale to chmura publiczna Akenes SA, spółki z Lozanny założonej w 2011 roku. Austriacka grupa telekomunikacyjna A1 kupiła w niej większość w 2017 roku, a dziś jest jej jedynym właścicielem; akcjonariuszem kontrolującym A1 jest meksykańska América Móvil. Exoscale sprzedaje zarządzany Kubernetes z control plane objętym SLA, PostgreSQL i siedem innych zarządzanych silników według jednego cennika dla ośmiu stref, na podstawie szwajcarskiej umowy, która utrzymuje dane w wybranym przez ciebie kraju. Nasza konfiguracja produkcyjna kosztuje tam 908,88 euro miesięcznie, 84% ceny AWS, i nie znaleźliśmy żadnej podwyżki cen katalogowych od października 2024 roku. Słabe punkty to strefy i katalog. Każda strefa to jeden obiekt w jednym mieście, więc węzeł standby bazy danych dzieli obiekt z węzłem głównym, a control plane jest współdzielony: 1 września 2026 roku API i portal nie działały we wszystkich ośmiu strefach przez prawie siedem godzin. Nie ma aplikacyjnego load balancera, routowanego VPC, produktu serverless ani kolejki innej niż Kafka.

Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Exoscale, jego warunkach, danych cenowych i na stronie statusu, w szwajcarskim rejestrze handlowym, w raporcie rocznym A1 i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.

W skrócie

Exoscale
Siedziba i kontrolaLozanna. Akenes SA w 100% należy do A1 Group (Telekom Austria AG, notowana w Wiedniu), w której América Móvil (Meksyk) ma 60,94% na podstawie porozumienia akcjonariuszy z austriackim państwowym holdingiem ÖBAG (28,42%). Dane na 31 grudnia 2025
Regiony i strefyOsiem stref, każda to jeden obiekt w jednym mieście: Frankfurt, Monachium, Wiedeń (dwa obiekty), Genewa, Zurych, Sofia i Zagrzeb. Madryt zapowiedziany, bez daty. Nic poza Europą
Konfiguracja A (na start)40,02 euro miesięcznie, tyle samo w każdej strefie
Konfiguracja B (produkcyjna)908,88 euro z control plane Kubernetesa objętym SLA, 868,73 euro z darmowym. Każdy element jest w ofercie; węzeł standby bazy danych stoi w tym samym obiekcie i nie ma wariantu z dedykowanymi vCPU
Transfer wychodzącyOkoło 1 TiB miesięcznie na instancję (1,42 GiB na godzinę), we wspólnej puli dla całej organizacji, potem 0,02 euro za GiB. Ruch przychodzący i między strefami darmowy
SLA mocy obliczeniowej99,95% na instancję. Kredyty to 50% lub 100% miesięcznej opłaty za dotknięte zasoby, roszczenie e-mailem w ciągu 30 dni roboczych
Wsparcie w cenieBuilt-In: zgłoszenia, w miarę możliwości, od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 CET, bez celu czasu odpowiedzi
Kto może się zarejestrowaćKażdy z potwierdzonym adresem e-mail i kartą z 3D Secure albo przedpłaconymi środkami; nie opisano weryfikacji tożsamości. GPU, plany baz danych HA i największe instancje wymagają wniosku do wsparcia

Co można zbudować

Status to ogólna dostępność, chyba że zaznaczono inaczej: usługa widniała 15 października 2026 roku na stronie cennika z ceną i była udokumentowana bez oznaczenia beta.

Czego potrzebujeszExoscaleAWSAzure
Maszyny wirtualneCompute Instances na KVM, cztery rodziny; Instance Pools do autoskalowaniaEC2, Auto ScalingVirtual Machines, Scale Sets
Dedykowane vCPUbrak; Dedicated Hypervisors to wynajem całego hosta, cena nieopublikowanaEC2 Dedicated HostsDedicated Host
GPURTX PRO 6000 Blackwell, A40, A30, RTX A5000, RTX 3080 Ti, V100; B300 na zapytanieEC2 G i Pserie NC i ND
PamięćBlock Storage (NVMe); Simple Object Storage (zgodny z S3); pamięć archiwalna na zapytanieEBS, S3, S3 GlacierManaged Disks, Blob Storage
Bazy danychPostgreSQL, MySQL, Valkey, Kafka, OpenSearch, ClickHouse, Grafana, Thanos, wszystkie na technologii AivenRDS, ElastiCache, MSK, OpenSearch Service, RedshiftAzure Database, Azure Cache for Redis, Event Hubs, Data Explorer
KubernetesSKS, z certyfikatem CNCF: darmowy control plane Starter bez SLA albo Pro, wysokodostępny, z SLA 99,95%; jedna strefa na klasterEKSAKS
SiećPrivate Networks (warstwa 2, jedna strefa), Private ConnectVPC, NAT Gateway, Direct ConnectVNet, NAT Gateway, ExpressRoute
Równoważenie obciążeniaNetwork Load Balancer, warstwa 4, tylko dla Instance PoolsNLB, ALBLoad Balancer, Application Gateway
CDN i DNSCDN przez Ducksify na Akamai, tylko z Object Storage jako źródłem; DNSCloudFront, Route 53Front Door, Azure DNS
BezpieczeństwoKMS (jeden klucz za darmo), IAM z regułami w CEL, SSO przez OpenID Connect, 30 dni historii audytuKMS, IAM, CloudTrailKey Vault, Entra ID, Activity Log
AIDedicated Inference: endpointy zgodne z OpenAI na dedykowanych GPU, z twoim własnym modelem z Hugging FaceBedrock, endpointy SageMakerAzure OpenAI, endpointy ML

Całkowicie brakuje: bare metal, routowanego VPC z podsieciami i bramką NAT, aplikacyjnego load balancera, pamięci plikowej, MongoDB, rejestru kontenerów, funkcji, kontenerów serverless, kolejek innych niż Kafka, WAF, menedżera sekretów, usługi logów i zarządzanej usługi kopii zapasowych. Nie znaleźliśmy produktu do ochrony przed DDoS ani udokumentowanej ochrony na poziomie sieci, a SLA baz danych wyłącza ataki typu denial-of-service.

To, co istnieje, ma luki. Object Storage ma wersjonowanie, Object Lock i replikację między strefami, ale nie ma tagowania obiektów, zarządzania cyklem życia, logowania dostępu, powiadomień o zdarzeniach ani hostingu stron, a polityki bucketów pisze się w CEL zamiast w języku polityk AWS. Private Networks to „klasyczny segment warstwy 2”, w którym „reguły security groups nie mają zastosowania do ruchu wewnątrz sieci prywatnych” i „nie jest stosowane żadne szyfrowanie”.

Platforma jest własna, nie OpenStack, z opublikowaną specyfikacją OpenAPI 3.0, otwartoźródłowym CLI exo, SDK dla Go, Pythona i Javy oraz providerem Terraform utrzymywanym przez Exoscale (0.75.0, opublikowany 12 października 2026 roku, wciąż przed 1.0). Każda strona dokumentacji jest też dostępna jako Markdown, a każdy produkt ma własne strony z limitami i SLA z datą ostatniej aktualizacji.

Ile to kosztuje

Ceny katalogowe Exoscale w euro, bez VAT, z publicznego API cen, z którego korzysta jego strona cennika, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, przy 730 godzinach w miesiącu. Stawka jest taka sama w każdej strefie; wycenialiśmy Frankfurt (DE-FRA-1).

Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.

PozycjaWybórEuro miesięcznie
VMStandard Medium, 2 vCPU, 4 GB34,06
Dysk40 GiB lokalnego SSD, rozliczany oprócz instancji4,09
Publiczny IPv4w cenie0,00
1 TB transferu wychodzącegow ramach godzinowego limitu, przy równomiernym rozłożeniu ruchu0,00
100 GB pamięci obiektowejpierwszy próg cenowy1,87
Suma40,02

AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro; w AWS sam 1 TB transferu wychodzącego to 81,00 USD ze 125,95 USD rachunku. Limit jest liczony za godzinę, więc zero zakłada ruch rozłożony na cały miesiąc; w najgorszym przypadku ta pozycja wynosi 18,63 euro.

Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.

PozycjaWybórEuro miesięcznie
3 VMStandard Extra-Large, 4 vCPU, 16 GB408,81
Dyski systemowe3 x 10 GiB, minimum, rozliczane dodatkowo3,07
300 GB pamięci blokowej280 GiB w wolumenach Block Storage28,62
3 publiczne IPv4w cenie0,00
Load balancerNetwork Load Balancer, adres IPv4 w cenie25,35
PostgreSQL HABusiness-8: 2 węzły po 4 vCPU i 8 GB, po 175 GB, miejsce na dane w cenie384,20
1 TB pamięci obiektowejpierwszy próg cenowy; bez opłat za żądania18,70
2 TB transferu wychodzącegow ramach wspólnej puli trzech instancji, przy równomiernym rozłożeniu ruchu0,00
Control plane KubernetesaSKS Pro, wysokodostępny, SLA 99,95%40,15
Suma908,88

Z darmowym control plane SKS Starter (bez SLA) suma wynosi 868,73 euro. AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5, więc Exoscale kosztuje 84% ceny AWS i 83% ceny Azure z SKS Pro oraz 80% ceny każdego z nich ze Starter. Oszczędność wynika z tego, co Exoscale wlicza w cenę: w AWS transfer wychodzący, IPv4 i własne opłaty load balancera to razem 228,61 USD, a EKS kosztuje 65,13 euro. Baza danych działa w drugą stronę: nie ma planu HA z 2 vCPU i 8 GB, więc najbliższy większy kosztuje 384,20 euro, 42% rachunku, wobec 320,13 USD z miejscem na dane w AWS. Spośród europejskich dostawców w tej serii, którzy sprzedają każdy element konfiguracji B, mniej kosztują IONOS, UpCloud i Scaleway, od 436,79 do 582,07 euro.

W sumie kryją się trzy założenia. Przyjęliśmy, że 2 TB transferu wychodzącego mieszczą się we wspólnej puli; rozliczone w całości dodałyby 37,25 euro. Load balancer kieruje ruch tylko do Instance Pools, więc trzy VM działają jako jedna pula, bez dodatkowych opłat. I nie ma wersji z dedykowanymi vCPU do wyceny: dedykowane zasoby są sprzedawane tylko jako całe hosty za nieopublikowaną cenę. Węzły robocze nie są wliczone, jak wszędzie w tej serii.

Transfer wychodzący i IPv4. Każda instancja ma w cenie publiczny adres IPv4 i adres IPv6; dodatkowy Elastic IP kosztuje 10,14 euro miesięcznie, podczas gdy AWS i Azure biorą 0,005 USD za godzinę za każdy adres IPv4. Niewykorzystany limit „jest przenoszony na inne działające instancje tej samej organizacji”. Powyżej limitu transfer wychodzący kosztuje około 21,47 euro za TB, wobec 80,30 euro w AWS i 77,62 euro w Azure ponad ich darmowe 100 GB.

Rozliczenia. API cen zwraca tę samą liczbę w euro, CHF i USD, a twoja waluta zależy od „twojej pierwotnej siedziby prawnej”, więc po kursach EBC z 15 października rachunek w USD jest o około 11% tańszy, a rachunek w CHF o około 7% droższy niż ta sama kwota w euro. Nie ma miesięcznego pułapu ani rabatu za ciągłe użycie, a zatrzymana instancja nadal płaci za swój dysk. Na koncie przedpłaconym przy zerowym saldzie „twoje maszyny zostaną zatrzymane, a konto zawieszone”, a wolumeny nadal naliczają opłaty; nie znaleźliśmy alertu budżetowego dla kont rozliczanych z dołu. Rabaty ilościowe wymagają 12-miesięcznego zobowiązania po nieopublikowanych stawkach, nie ma instancji spot ani zarezerwowanych i nie ma darmowego poziomu.

GPU, za godzinę GPU w rozmiarze z jednym GPU: RTX PRO 6000 Blackwell 96 GB 2,15 euro (Frankfurt, Zagrzeb, Zurych), A40 1,05 euro (Frankfurt), A30 1,23 euro (Genewa), RTX A5000 1,34 euro, RTX 3080 Ti 0,92 euro i V100 1,38 euro (Wiedeń). B300 jest wyceniany na zapytanie; H100, H200, B200, L40S i L4 nie są w ofercie. We Frankfurcie AWS bierze 5,10 euro za RTX PRO 6000 i 2,08 euro za L40S, mniej więcej dwa razy tyle co Exoscale za A40. Każda nowa organizacja ma limit GPU równy 0, podnoszony przez zgłoszenie do wsparcia po „ręcznym procesie weryfikacji”, z „pierwszeństwem dla firm o ugruntowanej pozycji”, a limity „nie rezerwują mocy GPU”.

Zmiany cen. Nie znaleźliśmy podwyżki żadnej istniejącej ceny katalogowej między październikiem 2024 a październikiem 2026 roku. Plany wsparcia potaniały 1 lipca 2025 roku (Starter ze 100 do 50 euro miesięcznie, minimum Enterprise z 2500 do 1500 euro). Dwa wpisy zapowiadają 30% obniżki dla A40, od 1 lutego i od 1 czerwca 2026 roku; drugi obniża cenę rozmiaru Small z 1,4933 do 1,0453 euro za godzinę i nie jest jasne, czy były to dwie obniżki, czy jedna opóźniona. Warunki dopuszczają podwyżki „z czterdziestopięciodniowym (45) wyprzedzeniem w formie pisemnej”.

Niezawodność

Czym jest strefa. W Exoscale strefa to jeden obiekt centrum danych w jednym mieście („każdy obiekt może składać się z kilku pomieszczeń lub budynków”), a instancje, buckety, sieci prywatne, load balancery i adresy Elastic IP istnieją każdy w jednej strefie. W obrębie strefy grupa anty-affinity umieszcza do 8 instancji „na różnych fizycznych hiperwizorach”; przetrwanie utraty budynku oznacza drugie miasto albo drugi obiekt w Wiedniu.

Węzeł standby bazy danych. Plan Business to węzeł główny i jeden standby, Premium węzeł główny i dwa, a „wszystkie dane pozostają w wybranym kraju strefy”. Ponieważ strefa to jeden obiekt, węzeł standby stoi w tym samym obiekcie co węzeł główny; nie podano, czy na innym hoście lub w innej szafie. Premium używa „replikacji synchronicznej”; trybu dla Business nie podano i nie opublikowano czasu failoveru. AWS i Azure umieszczają węzeł standby w innej strefie i podają czas failoveru od 60 do 120 sekund.

SLA:

UsługaCel miesięcznyKredyt
Instancje obliczeniowe, na instancję99,95%; prace serwisowe GPU wymagające migracji offline się nie liczą50% poniżej 99,95%, 100% poniżej 98,3%
Control plane Kubernetesa99,95% w SKS Pro; brak w Starter50% lub 100%
Bazy danych99,99% w Business i Premium, 99,95% na pojedynczym węźle, brak w Hobbyist50% lub 100%
Object Storage, Block Storage, load balancer99,95%50% lub 100% dla Object Storage; pozostałych nie czytaliśmy
API i portal99,95% jako cel, a nie SLAbrak
  • Niedostępność liczy się tylko w okresach „pięciu lub więcej kolejnych minut”.
  • Roszczenie składasz e-mailem „w ciągu trzydziestu (30) dni roboczych”, z czasami niedostępności, więc dowody dostarcza twój własny monitoring. Kredyty „mogą być wykorzystane wyłącznie na poczet przyszłych opłat”.
  • Całkowita odpowiedzialność jest ograniczona do kwoty zapłaconej przez klienta za daną usługę w poprzednich dwunastu miesiącach; utrata danych i utracone zyski są wyłączone.

Pierwszy próg kredytu to 50%, podczas gdy w AWS i Azure zaczyna się od 10%, a 99,99% dla bazy danych HA to więcej niż 99,95% RDS Multi-AZ, przy czym węzeł standby stoi w tym samym obiekcie. Ale AWS i Azure obiecują też 99,99% dla VM rozłożonych na strefy, czego Exoscale w obrębie jednego miasta zaoferować nie może. AWS daje czas na roszczenie do końca drugiego cyklu rozliczeniowego, Azure 60 dni.

Strona statusu i incydenty. Historia incydentów na exoscalestatus.com, przeczytana wstecz do lipca 2024 roku, ma 350 wpisów, z czego około 146 to według tytułów nieplanowane incydenty (nasze liczenie). Niektóre mają pisemny post-mortem, który podaje przyczynę.

DataZakresCzas trwaniaPrzyczyna
1 września 2026Portal i API wszystkich usług, wszystkie osiem strefod 03:20 do 10:15 UTC, najgorzej od 03:30 do 08:30stary adres zewnętrznego serwera nazw, przydzielony ponownie komuś innemu, odpowiadał na wewnętrzne zapytania DNS błędnymi adresami IP; „Już utworzone zasoby działały dalej” (247488)
od 16 do 22 marca 2026Zurych: pożar w pomieszczeniu UPS, zasilanie w trybie N zamiast N+16 dni i 6 godzinusługi „nie ucierpiały” (227381)
5 listopada 2025Zurych: „znaczna liczba instancji obliczeniowych” niedostępna4 godziny i 48 minutpodczas prac serwisowych zawiodło jedno zasilanie, źle zbilansowana szafa wyzwoliła bezpiecznik, a główny router brzegowy był „nieprawidłowo okablowany” (211222)
27 i 30 czerwca 2025Połowa klastrów SKS w Zurychu, potem w Genewie, tylko do odczytu; przywrócone ze snapshotu59 i 17 minutniepodana (197031, 197141)

Każdy incydent, który przekroczył granice stref, był awarią control plane (opóźnienia i timeouty Compute API dotknęły też wszystkie strefy 20 sierpnia 2026 roku, przez 1 godzinę i 38 minut), a awaria z listopada 2025 roku nie wyszła poza Zurych; potem Exoscale skontrolował zasilanie każdej szafy w każdej strefie. Architektura wielostrefowa chroni tu działające obciążenia, ale nie twoją możliwość ich zmieniania.

Wsparcie

PlanCena miesięcznie bez VATPierwsza odpowiedź, P1 / P2Godziny (czas środkowoeuropejski)
Built-Inw ceniew miarę możliwościod poniedziałku do piątku, od 8:00 do 18:00
Starter50 euro2 godziny / 6 godzinod poniedziałku do piątku, od 8:00 do 18:00
Pro500 euro1 godzina przy eskalacji / 4 godziny; zgłoszenie lub telefonod poniedziałku do piątku, od 7:00 do 20:00
Enterprise5% zużycia, minimum 1500 euro30 minut / 2 godziny, oba przy eskalacji24/7

Cele dotyczą „wyłącznie czasu pierwszej odpowiedzi”, ale odpowiedź spóźniona o więcej niż 61 sekund to naruszenie warte 25% miesięcznej opłaty za wsparcie, z pułapem równym tej opłacie. Darmowy plan nie ma celu ani dyżurów w weekendy, a mimo to nowe konto właśnie przez niego prosi o plan bazy danych HA, limit GPU i większe rozmiary instancji. AWS Basic nie pozwala otwierać zgłoszeń technicznych, a Azure Basic nie ma celów czasu odpowiedzi, więc Built-In przynajmniej daje dostęp do inżynierów. Godzinny cel kosztuje w Exoscale 500 euro, tylko w dni robocze; Azure Standard daje godzinę za 100 USD, a AWS Business Support+ kosztuje 29 USD lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Zakładanie konta

Potwierdzasz adres e-mail, tworzysz Organization, a potem „rejestrujesz kartę kredytową albo dodajesz środki z góry”; karty muszą obsługiwać 3D Secure. Dokumenty nie opisują weryfikacji dokumentem tożsamości ani przez selfie; rozliczenie przelewem wymaga „udokumentowanej linii kredytowej” i ręcznej weryfikacji.

Nowa organizacja dostaje 20 instancji, 5 adresów Elastic IP, 3 klastry Kubernetesa, 10 usług baz danych i 20 bucketów; największe rozmiary instancji oraz plany baz danych Business i Premium włącza wsparcie. Konfiguracja B pierwszego dnia: mieści się wszystko poza PostgreSQL Business-8, który czeka na wsparcie, a to w darmowym planie działa w miarę możliwości i tylko w godzinach pracy biura. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure mieści ją na papierze.

Dwie klauzule mają znaczenie później. Kwoty rozliczane z dołu, niezapłacone 30 dni po terminie płatności, pozwalają Exoscale „przestać świadczyć Usługi”. A Exoscale może po pisemnym powiadomieniu „natychmiast rozwiązać umowę i/lub zawiesić usługi”, jeśli klient naruszył prawo lub klauzulę o zasadach korzystania albo jeśli Exoscale „otrzyma jakiekolwiek polecenie, powiadomienie lub instrukcję od Organu Państwowego (lub dowolnego niezależnego podmiotu monitorującego treści w internecie)”.

Zgodność i ochrona danych

Wszystkie certyfikaty i raporty z audytów są w Compliance Center w portalu klienta i są udostępniane „po elektronicznej akceptacji umowy o zachowaniu poufności (NDA)”. Nie znaleźliśmy żadnego publicznie, więc żadnego nie widzieliśmy.

RamyStatus
ISO/IEC 27001, 27017, 27018Deklarowane, 27001 „od 2018 roku”; audytor nienazwany. Za NDA
BSI C5:2020 typu 2Deklarowana; pierwszą atestację ogłoszono 29 października 2024, obejmuje „wszystkie strefy i produkty Exoscale”. Za NDA
SOC 2 typu 2Deklarowany; ogłoszony 16 sierpnia 2024. Za NDA
HDS (francuskie dane medyczne)Deklarowany dla działalności od 1 do 4 i 6. Za NDA
TISAX poziom 2Oceniony; wyniki w portalu ENX
CSA STARPoziom 1, samoocena; nie znaleźliśmy wpisu w rejestrze
SecNumCloud, ENS, PCI DSSNiedeklarowane; oznaczenia PCI DSS i SOC na stronach stref należą do operatorów centrów danych

Data Processing Addendum, „obowiązujący od 5 maja 2025 roku”, zawierasz z Akenes SA na podstawie RODO i szwajcarskiej ustawy o ochronie danych (FADP). Wymienia jednego podprzetwarzającego, Aiven Oy z Helsinek, do orkiestracji zarządzanych baz danych, ze zmianami ogłaszanymi z 30-dniowym wyprzedzeniem. Dwóch podmiotów zewnętrznych, które wymieniają strony samego Exoscale, nie ma na tej liście: to „nasz partner DNSimple” od DNS i „ekonomiczny CDN Ducksify oparty na Akamai”. Nie udało nam się ustalić, czy przetwarzają dane osobowe.

Co do lokalizacji danych warunki są konkretne: Exoscale „przechowuje Dane Klienta wyłącznie w kraju wybranym przez Klienta ..., w tym kopie zapasowe, snapshoty i kopie na potrzeby odtwarzania po awarii”, chyba że klient poleci inaczej albo wymaga tego prawo lub orzeczenie sądu. Klucze API i security groups są globalne. Nowe wolumeny są domyślnie szyfrowane, a KMS od 2 lipca 2026 roku oferuje klucze zarządzane przez klienta. Warunki dopuszczają ujawnienie danych, gdy Exoscale jest „do tego zobowiązany przez prawo ... lub przez jakikolwiek Organ Państwowy”, z powiadomieniem „w zakresie dozwolonym przez prawo”.

Kto go kontroluje

Spółką operacyjną jest Akenes SA z Lozanny, zarejestrowana w kantonie Vaud; „Exoscale jest zarejestrowanym znakiem towarowym Akenes SA”. Komunikat grupy z 30 sierpnia 2017 roku ogłosił, że A1 Digital International przejęła większość, odkupując udziały od Swisscom Ventures i Anaroll Holding, a raport roczny Telekom Austria AG wymienia „Akenes S.A., Lausanne” jako spółkę w 100% należącą do grupy na dzień 31 grudnia 2025 roku.

Telekom Austria AG (A1 Group) jest notowana w Wiedniu. Na dzień 31 grudnia 2025 roku América Móvil B.V. (Holandia), „spółka zależna w całości należąca do América Móvil, S.A.B. de C.V.”, miała 60,94%, Republika Austrii przez ÖBAG 28,42%, a w wolnym obrocie było 10,64%. Raport wskazuje América Móvil, „z siedzibą w Meksyku” i notowaną na NYSE, jako ostateczną spółkę dominującą. Obaj akcjonariusze głosują „w sposób uzgodniony” na podstawie porozumienia przedłużonego 6 lutego 2023 roku na dziesięć lat: América Móvil wskazuje 8 z 10 przedstawicieli akcjonariuszy w radzie nadzorczej oraz prezesa, a ÖBAG, dopóki ma 25% plus jedną akcję, może zawetować między innymi „przeniesienie siedziby spółki i istotnych funkcji biznesowych”. Opisujemy łańcuch własności; nie wyciągamy wniosków co do tego, jakie przepisy mogą objąć spółkę operacyjną.

Umowę zawierasz z Akenes SA na podstawie prawa szwajcarskiego, z właściwością sądów w Lozannie. Cztery strefy działają w centrach danych A1 (obie lokalizacje w Wiedniu, Sofia, Zagrzeb), a cztery w obiektach Equinix (Frankfurt, Monachium, Genewa, Zurych). Trzy usługi opierają się na innych firmach: control plane baz danych to technologia Aiven, CDN to Ducksify na Akamai, a DNS działa z DNSimple. Przychody i zatrudnienie Exoscale nie są publikowane.

Odejście

Exoscale mówi, że opłaty za transfer wychodzący związany ze zmianą dostawcy są „znoszone lub zwracane na żądanie”, a warunki z 2 lipca 2026 roku stosują procedurę zmiany dostawcy z unijnego aktu o danych: pisemne wypowiedzenie, potwierdzenie odbioru w ciągu 3 dni roboczych, okres przejściowy, który można wydłużyć do siedmiu miesięcy, a potem 30 dni na pobranie danych. Dokumenty samego Exoscale nie zgadzają się w jednym punkcie: warunki przewidują zwrot danych „za opłatą za usługę odzyskania danych”, a strona cennika podaje ją jako 0,12 euro „maks. za GB”, podczas gdy dokumentacja rozliczeń mówi, że Exoscale nie pobiera opłat za „wsparcie w zakresie przenoszalności lub odwracalności danych”. Uzyskaj odpowiedź na piśmie.

Snapshoty instancji pobiera się jako QCOW2, buckety obsługują S3, SKS to upstreamowy Kubernetes, a bazy danych eksportuje się standardowymi narzędziami. Snapshotów Block Storage „nie można eksportować ani pobierać”, więc dane z wolumenów kopiuje się z wnętrza instancji. Polityki bucketów i IAM w CEL, integracje load balancera i wolumenów z Kubernetesem oraz kod Terraform są specyficzne dla Exoscale i trzeba je odbudować gdzie indziej. Wycofania usług zapowiadano z kilkutygodniowym wyprzedzeniem: Managed Redis ustąpił miejsca Valkey 30 kwietnia 2025 roku, około 8 tygodni po komunikacie.

Co piszą użytkownicy

Niezależnych relacji jest mało: od października 2024 roku Exoscale wspomina 25 komentarzy na Hacker News, prawie wszystkie na listach europejskich alternatyw, a dwóch użytkowników Reddita, którzy pytali o doświadczenia, niewiele się dowiedziało (r/BuyFromEU, wrzesień 2026; r/informatik, wrzesień 2025). Dwa z pięciu poniższych wątków opierają się na jednej relacji i dokumencie Exoscale, a głosy z powiązaniami handlowymi wskazujemy z nazwy.

Wsparcie odpowiada szybko, nawet małym kontom. Praktyczna recenzja SKS opisuje czas odpowiedzi: „Sześć minut. Na koncie próbnym.” (eucloudcost.com, marzec 2026, później poprawiona z udziałem pracownika Exoscale), a użytkownik Hacker News chwali „dobrą obsługę klienta, która nie chowa się za »forami społeczności«” (42135407, listopad 2024). To samo pisze firma doradcza z certyfikatem Exoscale (agsolutions, wrzesień 2024). Darmowy plan wciąż nie ma celu czasu odpowiedzi.

Zespoły zostawiają część usług w AWS albo budują własne. Ta sama firma doradcza zachowała AWS SES i SNS i brakowało jej polityk cyklu życia oraz zarządzanych kopii zapasowych bucketów (agsolutions); użytkownik Reddita zauważa „Jedoch kein Serverless” („jednak bez serverless”) (r/informatik, wrzesień 2025). Katalog potwierdza jedno i drugie.

Sieć jest płaska. Jeden recenzent opisuje sieci prywatne, które są „czystą warstwą 2 ... Bez routingu, bez NAT, bez bramy internetowej”, gdzie „security groups nie obejmują ruchu w sieci prywatnej”, oraz endpoint API Kubernetesa, który „jest zawsze publiczny” (eucloudcost.com, marzec 2026). To jedna relacja, ale strona Exoscale o Private Network potwierdza dwie pierwsze kwestie.

Object Storage jest solidny, ale nie najtańszy. Jedyna relacja z pierwszej ręki pochodzi od byłego pracownika Exoscale, który sam to zaznacza: używał go „jako klient przez długi czas bez problemów”, nazywa go „solidnym” i wskazuje „nieco wyższą cenę” jako typową skargę (pb7eb4y, wrzesień 2026). To jeden głos i do tego nie niezależny. Strona statusu wymienia kilka incydentów z podwyższonym odsetkiem błędów Object Storage, więc „solidny” to jego opinia.

Przedpłata działa jak twardy limit wydatków. Jeden użytkownik ceni „twarde limity wydatków dzięki przedpłaconemu saldu konta” (42135407, listopad 2024), a dokumentacja rozliczeń potwierdza, że przy zerowym saldzie maszyny są zatrzymywane.

Nie znaleźliśmy powtarzających się skarg na rejestrację, zamykanie kont ani niespodzianki w rozliczeniach; przy tak małej liczbie relacji to brak dowodów, a nie dowód braku.

Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej

Exoscale pasuje europejskim zespołom, które chcą zarządzanego Kubernetesa i PostgreSQL na podstawie szwajcarskiej umowy, z danymi trzymanymi na mocy umowy w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Bułgarii lub Chorwacji; regulowanym obciążeniom, które potrzebują dowodów C5, HDS lub SOC 2 i mogą podpisać NDA, żeby je przeczytać; oraz zespołom, które cenią prosty cennik, IPv4 w cenie i dostawcę publikującego swoje limity i post-mortemy.

Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz wysokiej dostępności między strefami w obrębie jednego miasta, serverless, kolejek innych niż Kafka, aplikacyjnego load balancera albo routowanego VPC z NAT; jeśli chcesz najtańszej mocy obliczeniowej albo dedykowanych vCPU rozliczanych godzinowo; jeśli potrzebujesz GPU H100, H200 lub B200 na żądanie; albo jeśli kontrola musi pozostać w całości w rękach europejskich akcjonariuszy.

Źródła

Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.

Ceny

Warunki i SLA

Dokumentacja

Status i incydenty

Zgodność

Firma i własność

Relacje użytkowników

Dane i chmura

Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem

Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.

Najpierw wyślemy link potwierdzający. Możesz się wypisać w każdej chwili. Polityka prywatności