• Tallinn04:01
  • Ljubljana03:01
  • Novi Sad03:01

Tekst: Kristijan Sekereš

STACKIT w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Szafy serwerowe w centrum danych

STACKIT to chmura publiczna Schwarz Group, rodzinnej niemieckiej grupy, do której należą Lidl i Kaufland, z dwoma regionami: eu01 w Niemczech i eu02 w Austrii. Sprzedaje szeroki zestaw usług zarządzanych na podstawie precyzyjnej niemieckiej umowy (wiążący prawnie certyfikat dla każdego produktu, kredyty SLA do 100%, klauzula o tym, jak odejść) i nie pobiera opłat za ruch: nasza konfiguracja produkcyjna kosztuje tam 908,10 euro miesięcznie, 84% ceny AWS. Słabe punkty są równie konkretne. Zarejestrować się mogą tylko firmy, a bez pośrednictwa działu sprzedaży tylko te z Niemiec, Austrii i Szwajcarii; zwykłe maszyny wirtualne kosztują więcej niż w tanich chmurach; trzy incydenty w 2025 i 2026 roku objęły cały region eu01 mimo jego trzech stref; a STACKIT nie dokumentuje, gdzie stoją węzły standby jego baz danych ani jak długo trwa failover.

Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji STACKIT, jego warunkach, API cen i na stronie statusu, w danych Schwarz Group i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta.

W skrócie

STACKIT
Siedziba i kontrolaBad Friedrichshall, Niemcy. Schwarz Digits Cloud GmbH & Co. KG (do 2026 roku STACKIT GmbH & Co. KG), w dziale IT i cyfryzacji Schwarz Group. Grupa jest własnością prywatną i rodzinną. Nienotowana
Regiony i strefyeu01 (Niemcy) i eu02 (Austria), w każdym „co najmniej trzy fizycznie oddzielone AZ”, choć definicja STACKIT pozwala strefom dzielić budynek. Nic poza Niemcami i Austrią
Konfiguracja A (na start)47,33 euro miesięcznie w eu01
Konfiguracja B (produkcyjna)908,10 euro na współdzielonych vCPU, 890,73 euro na dedykowanych. Każdy element jest w ofercie; suma nie obejmuje dwóch maszyn wirtualnych za load balancerem, rozliczanych osobno w rozmiarze, którego STACKIT nie podaje
Transfer wychodzącyBez opłat w obu kierunkach i bez opłat za żądania do Object Storage
SLA mocy obliczeniowej99,5% dla jednej VM, 99,8% dla VM rozłożonej na strefy, 99,9% dla dwóch VM w dwóch strefach. Kredyty do 100%, roszczenie w ciągu dwóch tygodni od otrzymania faktury
Wsparcie w cenieEssential: portal, Help Center i telefon; pierwsza odpowiedź w ciągu 4 godzin przy incydentach krytycznych dla działalności, w dni robocze od 08:00 do 18:00, niewiążąca
Kto może się zarejestrowaćFirmy i podmioty publiczne. Samoobsługowo tylko firmy z Niemiec, Austrii i Szwajcarii z numerem VAT i numerem w rejestrze handlowym; pozostałe przez dział sprzedaży. Każde konto jest najpierw zatwierdzane

Co można zbudować

Status to ogólna dostępność, chyba że zaznaczono inaczej, według API cen i indeksu produktów STACKIT; „tylko eu01” oznacza brak ceny dla eu02.

Czego potrzebujeszSTACKITAWSAzure
Maszyny wirtualneCompute Engine: współdzielone vCPU na Intelu, dedykowane na AMD, Intelu lub Armie, do 240 vCPU i 2048 GBEC2Virtual Machines
Bare metalbrakEC2 metalBareMetal Infrastructure
GPUA100 80 GB, L40S 48 GB, H100 NVL 94 GB, 8 x HGX H100; tylko eu01EC2 P i Gserie NC i ND
PamięćBlock Storage, w jednej strefie lub z kopią lustrzaną w dwóch; Object Storage (S3), replikowany w trzech strefach; File Storage i Archiving, tylko eu01EBS, S3, EFS, S3 GlacierManaged Disks, Blob Storage, Azure Files, warstwa Archive
Relacyjne bazy danychPostgreSQL Flex (pojedynczy węzeł lub zestaw 3 węzłów), SQL Server Flex, MariaDB; brak MySQLRDS, AuroraAzure Database for PostgreSQL i MySQL, Azure SQL
Inne usługi danychMongoDB Flex, Key Value Store na Valkey, OpenSearch; Intake, obsługujący protokół Kafki, tylko eu01DocumentDB, ElastiCache, OpenSearch Service, MSKCosmos DB for MongoDB, Azure Cache for Redis, Event Hubs
Kubernetes i kontenerySKE, zbudowany na Gardenerze, wyłącznie z płatnym control plane; Container Registry, w becie od 27 czerwca 2025, tylko eu01EKS, ECRAKS, ACR
Platforma i serverlessCloud Foundry, tylko eu01; brak funkcji i publicznych kontenerów serverlessElastic Beanstalk, Lambda, FargateApp Service, Functions, Container Apps
KomunikatyRabbitMQ; MailOut do wysyłki e-maili, betaSQS, SNS, Amazon MQ, SESService Bus, Communication Services Email
Siećsieci, firewall, VPN (tylko eu01), sieciowe i aplikacyjne load balancery, DNSVPC, VPN, ELB, Route 53VNet, VPN Gateway, Load Balancer, Azure DNS
CDNCDN z WAFCloudFrontFront Door
BezpieczeństwoKMS; Secrets Manager (zgodny z Vault), tylko eu01; IAM z własnymi rolami i kontami usługKMS, Secrets Manager, IAMKey Vault, Entra ID
MonitoringObservability, Logs; oba w becie w eu02CloudWatchAzure Monitor
AIAI Model Serving (współdzielone otwarte modele, rozliczane za token), tylko eu01Bedrock, SageMakerAzure AI Foundry
Kopie zapasoweServer Backup Management, kopie zapasowe wolumenów i baz danychAWS BackupAzure Backup

Object Storage ma wersjonowanie, reguły cyklu życia, replikację i Object Lock (do 365 dni), ale jego dokumentacja nie wymienia zapisu ACL, hostingu stron, powiadomień bucketów ani przejść między klasami pamięci, a przepustowość projektu jest ograniczona do 500 MB/s.

Całkowicie brakuje: serwerów bare metal, funkcji, kontenerów serverless, zarządzanej Kafki i MySQL, kolejki innej niż RabbitMQ, osobnego produktu do ochrony przed DDoS, GPU nowszych niż H100, mocy spot (żadnej nie znaleźliśmy) i jakiegokolwiek regionu poza Niemcami i Austrią. eu02 dostaje tylko część usług, bez GPU, AI Model Serving, Secrets Managera i VPN.

Kubernetes. STACKIT usuwa wersję minor w dniu poprawek poprzedzającym koniec jej wsparcia upstream i aktualizuje klastry, które wciąż na niej działają: wersja 1.34 zniknęła 14 października 2026 roku, około siedmiu tygodni po komunikacie o jej wycofaniu. STACKIT nazywa SKE „certyfikowanym przez CNCF”; nie sprawdzaliśmy listy CNCF.

Narzędzia. Oficjalny provider Terraform, stackitcloud/stackit, osiągnął 15 października 2026 roku wersję v0.120.0, wciąż poniżej 1.0, z 70 otwartymi zgłoszeniami; starszy provider społecznościowy, SchwarzIT/stackit, nadal jest publikowany, więc sprawdź, którego używa dany przykład. Obsługa Pulumi „jest w stanie ALPHA”. Dokumentacja pomija domyślne limity, miejsce, w którym stoją węzły standby baz danych, i domyślną klasę wolumenu startowego, a z API cen nie zgadza się co do tego, które typy Intel Gen3 współdzielą CPU.

Ile to kosztuje

Ceny katalogowe STACKIT w euro, bez VAT, z publicznego API cen (każde SKU, bez klucza) i cennika, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, w eu01, przy 730 godzinach w miesiącu (własne miesięczne kwoty STACKIT zakładają 720 godzin). W eu02 większość pozycji jest o około 5% droższa.

Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.

PozycjaWybórEuro miesięcznie
VMc2i.2, 2 współdzielone vCPU Intel, 4 GB31,60
Dysk startowy40 GB Block Storage2,65
Klasa wydajności dysku startowegoklasa 1 (500 IOPS)7,42
Publiczny IPv42,96
1 TB transferu wychodzącegobez opłat0,00
100 GB pamięci obiektowej2,70
Suma47,33

Cena VM obejmuje tylko vCPU i RAM. Każda VM poniżej największych typów potrzebuje wolumenu startowego, rozliczanego za GB plus stała miesięczna opłata za jego klasę wydajności, która przy małej VM kosztuje więcej niż sam dysk. Domyślna klasa nie jest udokumentowana; przykład w CLI STACKIT używa klasy 1. Z klasą 0 (120 IOPS) suma wynosi 41,71 euro.

AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro, ale w AWS 1 TB transferu wychodzącego to 81,00 USD z rachunku na 125,95 USD. Bez niego AWS kosztowałby 44,95 USD (40,11 euro), mniej niż STACKIT. Konfiguracja A u Hetznera kosztuje 26,48 euro.

Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.

PozycjaWybórEuro miesięcznie
3 VMg2i.4, 4 współdzielone vCPU Intel, 16 GB448,04
3 publiczne IPv48,88
300 GB pamięci blokowejtrzy wolumeny startowe po 100 GB19,88
Klasa wydajnościklasa 1 na każdym wolumenie22,27
Load balancerNetwork Load Balancer, Essential p109,52
IPv4 load balancera2,96
PostgreSQL HAPostgreSQL Flex 4.8, trzy węzły po 4 vCPU i 8 GB275,53
Miejsce na dane bazy100 GB6,63
Klasa wydajności bazypremium-perf2, najniższa w ofercie14,70
1 TB pamięci obiektowejżądania nierozliczane26,99
Control plane KubernetesaSKE cluster management72,70
2 TB transferu wychodzącegobez opłat0,00
Suma908,10

Instancje g1a.4d z dedykowanymi vCPU (AMD Gen1) kosztują za godzinę mniej niż współdzielone instancje Intel: łącznie 890,73 euro.

AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5, więc STACKIT kosztuje 84% ceny AWS i 83% ceny Azure na współdzielonych vCPU oraz 82% ceny AWS na dedykowanych. Względem instancji burstable t3.xlarge w AWS (985,89 euro) to 92%. Niemal całą różnicę robi transfer wychodzący: ze 174,51 euro różnicy między STACKIT a AWS 152,57 euro to opłata AWS za 2 TB. Baza danych (296,86 euro wobec 285,63 euro w AWS), control plane (72,70 euro wobec 65,13 euro za EKS) i pamięć blokowa są w STACKIT droższe. Spośród europejskich dostawców w tej serii, którzy sprzedają każdy element konfiguracji B, mniej biorą IONOS, UpCloud, Scaleway i Exoscale.

W sumie kryją się trzy założenia. PostgreSQL Flex nie ma rozmiaru z 2 vCPU i 8 GB, więc wyceniliśmy najbliższy większy. Nie jest udokumentowane, czy miejsce na dane w zestawie trzech węzłów jest rozliczane raz, czy za każdy węzeł; wyceniliśmy je raz. A load balancer działa na „dwóch instancjach Compute Engine we wdrożeniu active-passive”, rozliczanych osobno w rozmiarze, którego STACKIT nie podaje: 20,63 euro miesięcznie jako t2i.1, najtańszy obecny typ z 1 vCPU i 1 GB, albo 36,01 euro jako t3i.1. Węzły robocze nie są wliczone, jak wszędzie w tej serii.

Transfer wychodzący i IPv4. Dane cenowe nie zawierają żadnej pozycji za ruch, a STACKIT mówi, że oferuje „darmowy ruch przychodzący i wychodzący”, by nie utrudniać „sztucznie” zmiany dostawcy. Nie znaleźliśmy klauzuli fair use. AWS bierze 80,30 euro za TB, a Azure 77,62 euro ponad ich darmowe 100 GB. Publiczny adres IPv4 kosztuje 2,96 euro miesięcznie, wobec 3,65 USD w AWS i Azure.

Rozliczenia. Wszystko jest rozliczane za każdą rozpoczętą godzinę, bez miesięcznego pułapu i bez minimalnego okresu umowy (poza Object Lock); zatrzymana VM jest rozliczana, dopóki nie zostanie odłożona (shelve). Faktury przychodzą co miesiąc z dołu, w euro, płatne przelewem albo kartą. Nie ma darmowego poziomu ani kredytu na start, a nie udało nam się ustalić, czy istnieją alerty budżetowe albo limit wydatków.

GPU, za godzinę GPU, tylko eu01: L40S 1,74 euro; A100 80 GB 2,66 euro albo 4,08 euro w typie z czterema GPU, który wymaga zgłoszenia; H100 8,04 euro. Nie ma H200, układu Blackwell ani L4. We Frankfurcie AWS bierze 2,08 euro za L40S i nie sprzedaje H100 (6,57 euro w Sztokholmie); H100 NVL w Azure kosztuje tam 8,10 euro. Dokumentacja wymienia tylko typ H100 z 8 GPU; nie udało nam się potwierdzić, że mniejsze typy H100 NVL widoczne w danych cenowych można zamówić.

Zmiany cen. Nie znaleźliśmy ogólnej zmiany cen w ostatnich 24 miesiącach, choć nie porównywaliśmy starszych cenników. Warunki pozwalają STACKIT zmienić cenę działającej usługi „w przypadku zmiany warunków rynkowych lub istotnych zmian kosztów zakupu” z co najmniej czterotygodniowym wyprzedzeniem, a brak pisemnego sprzeciwu w ciągu dziesięciu dni oznacza zgodę.

Niezawodność

Czym jest strefa. „Strefa dostępności (AZ) składa się z jednego lub więcej centrów danych w obrębie regionu” z „niezależnym zasilaniem, chłodzeniem i infrastrukturą sieciową” i może to być „kilka stref pożarowych w jednym centrum danych”. Dokumentacja mocy obliczeniowej przedstawia eu01 jako trzy centra danych z jedną strefą w każdym, ale certyfikat Compute Engine mówi, że „kilka stref dostępności może znajdować się w tym samym budynku”, STACKIT wymienia dwie niemieckie lokalizacje (Neckarsulm i Ellhofen) i nie mówi, jaką postać ma każdy z regionów. eu02 jest opisany jako jedna lokalizacja, Ostermiething.

Metro. Zakres eu01-m „automatycznie rozkłada maszyny wirtualne (VM) i dane na dwie lub więcej AZ” za dwukrotność ceny VM w niemal każdym typie maszyny. Po awarii VM w Metro jest restartowana w innej strefie, ale „ten proces failoveru może zająć trochę czasu”, a sam STACKIT zaleca rozmieszczenie w jednej strefie z redundancją zbudowaną na poziomie usługi. Object Storage replikuje dane we wszystkich trzech strefach.

Węzeł standby bazy danych. PostgreSQL Flex HA to zestaw trzech węzłów: „Wszystkie trzy węzły są pełnym lustrzanym odbiciem siebie nawzajem”. STACKIT nie podaje, gdzie stoją węzły standby, czy replikacja jest synchroniczna ani jak długo trwa failover. Jego certyfikat podaje RPO kopii zapasowych równe 4 godzinom i RTO równe 4 godzinom poniżej 500 GB. AWS i Azure dokumentują synchroniczny węzeł standby w innej strefie i failover w ciągu od 60 do 120 sekund.

SLA. Umowa ma trzy warstwy: Terms of Use (v1.3.2), Service Description (v1.4), w którym ogólne SLA wynosi 99,9% miesięcznie (99,5% dla usług bez redundancji), oraz Service Certificate dla każdego produktu, który „ma pierwszeństwo”.

UsługaCel miesięczny
VM w jednej strefie; VM z GPU99,5%; niedostępność oznacza „brak łączności zewnętrznej”
VM w Metro99,8%
Dwie VM w dwóch strefach99,9% dla co najmniej jednej
Block Storage, Object Storage99,9%
Control plane SKE99,9% dla serwera API; bez węzłów, wolumenów i podów
Application Load Balancer99,9%
PostgreSQL Flex, Network Load Balancerbrak wartości w certyfikacie, więc obowiązuje reguła ogólna
Publiczny IPv4, portal i APIbrak
  • Kredyty wynoszą 10% faktury za daną usługę poniżej celu, 20% poniżej 99,0%, 50% poniżej 98,5% i 100% poniżej 95,0% i są potrącane z następnego rachunku; „Wypłata lub inny zwrot ... jest wyłączony”.
  • Roszczenie składasz „w formie tekstowej w ciągu dwóch (2) tygodni od otrzymania faktury”. Jeśli STACKIT je odrzuci, „to na Kliencie spoczywa obowiązek wykazania naruszenia”.
  • Wyłączone: „problemy z DNS i routingiem”, ataki DoS oraz siła wyższa, którą tekst rozciąga na „przerwy w dostawie prądu” i „działania lub zaniechania dostawców internetu”.
  • Odpowiedzialność za zwykłe niedbalstwo jest ograniczona do „25 000 euro za każde pojedyncze zdarzenie szkodowe”.

AWS zobowiązuje się do 99,99% dla EC2 przy dwóch lub więcej strefach i 99,5% dla pojedynczej instancji, z roszczeniami do końca drugiego cyklu rozliczeniowego; Azure daje 99,99% przy wielu strefach i 60 dni na roszczenie.

Strona statusu i incydenty. status.stackit.cloud ma historię sięgającą 2019 roku i od sierpnia 2024 do października 2026 roku wymienia 174 wpisy inne niż prace serwisowe. Większość korzysta z szablonu („Zidentyfikowaliśmy usterkę na platformie STACKIT”) i nie podaje przyczyny; dwa incydenty z ostatnich 24 miesięcy mają postmortemy.

DataZakresCzas trwaniaPrzyczyna
2 maja 2025„Awaria sieci w regionie EU01”, 43 komponenty (incydent)naprawa po około 1 godzinie i 47 minutachnieopublikowana
12 lutego 2026„Load balancery są obecnie niedostępne”, krytyczny (incydent)1 godzina i 12 minutnieopublikowana
17 czerwca 2026SKE: wszystkie klastry eu01 i „część” klastrów w eu02 odcięte od control plane, co przerwało ruch usług2 godziny i 37 minutnieudane wycofanie hotfixa (postmortem); bez utraty danych
8 i 9 lipca 2026„Poważne zakłócenie platformy chmurowej w regionie eu01”: API mocy obliczeniowej, Object Storage u części klientów, zarządzane bazy danych, SKE17,5 godzinyw comiesięczny dzień poprawek Kubernetesa pobieranie obrazów „przeciążyło usługę pamięci obiektowej” (postmortem)
6 i 7 października 2026„Control plane MongoDB działa w stanie pogorszonym”od 22:10 do 13:51 następnego dnianieopublikowana

Oba postmortemy opisują jedną zmianę, która rozlała się na cały region, a w czerwcu także na drugi region; trzy strefy nie powstrzymały żadnej z nich. Wiele innych wpisów dotyczy control plane, przy czym STACKIT zaznacza, że działające obciążenia nie ucierpiały.

Wsparcie

PlanCena bez VATPierwsza odpowiedź, incydent krytyczny dla działalnościInne incydenty
Essentialbezpłatny4 godziny, od poniedziałku do piątku od 08:00 do 18:00, niewiążącaw miarę możliwości
Advanced99 euro za projekt plus część zależna od zużycia, stawka nieopublikowana; wypowiadany co miesiąc1 godzina, 24/74 godziny, w godzinach roboczych
Ultimate18 000 euro plus część zależna od zużycia; początkowy okres 12 miesięcy30 minut, 24/72 godziny, 24/7

Ceny płatnych planów pochodzą z API cen, więc traktuj je jako kwoty wyjściowe. Cele planu Essential obowiązują „w miarę możliwości, ale nie są wiążące”; Advanced i Ultimate mają spełniać swoje w 90% przypadków, z kredytami 25% poniżej tego progu i 50% poniżej 80%, według API cen. Wsparcie działa po niemiecku i angielsku, a zespół ma „siedzibę w Unii Europejskiej”.

Darmowy plan ma wsparcie telefoniczne i cel czasu odpowiedzi, czego nie mają AWS Basic (bez zgłoszeń technicznych) ani Azure Basic (bez celów czasu odpowiedzi technicznej). Godzinny cel kosztuje w AWS Business Support+ 29 USD lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, a w Azure Standard 100 USD miesięcznie.

Zakładanie konta

Warunki STACKIT są przeznaczone dla „przedsiębiorców w rozumieniu § 14 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB)” i podmiotów prawa publicznego, a „klienci nie mają prawa do rejestracji”. „Nowe konto klienta dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii możesz utworzyć samodzielnie”, podając numer VAT firmy i numer w rejestrze handlowym. Wszyscy inni korzystają z formularza kontaktowego działu sprzedaży. W obu przypadkach konto istnieje dopiero wtedy, gdy „wniosek o konto klienta zostanie zatwierdzony”. STACKIT nie podaje, ile to trwa ani co sprawdza, a nie udało nam się ustalić, czy konto dostanie założyciel z innego kraju albo jednoosobowy przedsiębiorca bez wpisu do rejestru.

Domyślne limity, w tym limity GPU, nie są publikowane; dokumentacja odsyła do zgłoszenia w Help Center. Nie możemy więc powiedzieć, czy konfigurację B da się zbudować pierwszego dnia. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure mieści ją na papierze.

Trzy klauzule mają znaczenie później. STACKIT może zablokować dostęp „tymczasowo lub na stałe” w razie „konkretnych przesłanek” naruszenia albo z powodu „innego uzasadnionego interesu w zablokowaniu (np. zwłoki Klienta z płatnością)”, uprzedzając „w miarę możliwości”. Może wypowiedzieć każdą subskrypcję „z zachowaniem czterech (4) tygodni okresu wypowiedzenia” bez podania przyczyny. A w razie incydentu bezpieczeństwa może odłączyć lub wyłączyć dotknięte systemy „bez uprzedniego powiadomienia lub konsultacji”.

Zgodność i ochrona danych

RamyStatus
ISO/IEC 27001:2022, ze środkami z ISO 27017 i 27018Widzieliśmy. TÜV Rheinland, ważny od 9 lutego 2026 do 8 lutego 2029, usługi chmurowe i kolokacja; wystawiony na poprzednią nazwę
ISO 27001 na bazie IT-Grundschutz (BSI)Widzieliśmy w rejestrze BSI: BSI-IGZ-0691-2025, ważny do 29 kwietnia 2028, tylko dla Compute Engine, Network & Security, Block Storage i Object Storage
BSI C5 typu 2Deklarowany, raport na żądanie; wymieniono 21 produktów; audytor, okres i wersja C5 niepodane
ISAE 3000 (SOC 2), ISAE 3402Deklarowane, na żądanie; typ i zakres niepodane
ISO 22301:2019Widzieliśmy. Ważny od 27 sierpnia 2026 do 26 sierpnia 2029
TISAX poziom 3; ISO 20000-1; ISO 50001Deklarowane: TISAX w portalu ENX, oba certyfikaty ISO podlinkowane, ale przez nas nieotwierane
SecNumCloud, HDS, ENS, PCI DSSNie znaleźliśmy

Lista C5 pomija MariaDB, Redis, Key Value Store, OpenSearch, RabbitMQ, KMS, DNS, Container Registry i Git.

Umowa powierzenia przetwarzania danych (v2.4.2) utrzymuje dane klientów „na terytorium Unii Europejskiej lub innego państwa będącego stroną Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG)”; wszystko inne wymaga „wyraźnego porozumienia”. Wszystkich 14 podprzetwarzających ma adresy w UE (dziewięciu w Niemczech, dwóch w Hiszpanii, po jednym w Holandii, Bułgarii i Rumunii); nie sprawdzaliśmy, kto jest właścicielem każdego z nich.

STACKIT twierdzi, że klienci są „bezpieczni przed dostępem do danych przez nieuprawnione osoby trzecie (np. władze USA na podstawie CLOUD Act)”: to jego deklaracja, a nie nasze ustalenie. Warunki uznają obowiązki zachowania tajemnicy zawodowej z § 203 niemieckiego kodeksu karnego, co ma znaczenie dla lekarzy, prawników i doradców podatkowych.

Kto go kontroluje

Umowę zawierasz ze Schwarz Digits Cloud GmbH & Co. KG z Bad Friedrichshall (Amtsgericht Stuttgart, HRA 741347), która do 2026 roku nazywała się STACKIT GmbH & Co. KG; wraz z nazwą nie zmieniła się struktura własności. Spółka jest „częścią Schwarz Digits, działu IT i cyfryzacji Schwarz Group”, do której „należą także Lidl i Kaufland”, i deklaruje, że „jest niezależna od zewnętrznych inwestorów”. Schwarz Group z siedzibą w Neckarsulm jest według Wikipedii własnością prywatną i rodzinną, a ponieważ nie jest spółką kapitałową w rozumieniu prawa handlowego, nie publikuje skonsolidowanego bilansu. Warunki STACKIT uznają za spółki z grupy D. Schwarz Beteiligungs-KG i każdy podmiot, w którym ma ona większość; udziałów wyżej w strukturze nie sprawdzaliśmy w rejestrze. Wszystkie podmioty w nocie prawnej są niemieckie i nie znaleźliśmy pozaeuropejskiej spółki dominującej ani udziałowca.

STACKIT nie publikuje własnych przychodów; Schwarz Digits, który prowadzi też IT Lidla i Kauflandu, wykazał za 2025 rok 2,2 mld euro. STACKIT działa we własnych „7 centrach danych w Europie (Niemcy i Austria), a kolejne są w budowie”, na własnym oprogramowaniu zbudowanym na open source; jego API IaaS zastąpiło „API infrastruktury/OpenStack”, a STACKIT nie mówi, czy pod spodem wciąż działa OpenStack.

STACKIT wymienia wśród swoich klientów Komisję Europejską (umowa ramowa o wartości „do 180 mln euro”) oraz niemieckie i holenderskie organy administracji; tego nie weryfikowaliśmy.

Odejście

Odejście nie wiąże się z opłatą za transfer wychodzący. Ograniczeniem jest przepustowość: przy 500 MB/s na projekt opróżnienie bucketu o pojemności 100 TB trwa około 2,3 dnia.

Warunki zawierają klauzulę o zmianie dostawcy w duchu unijnego aktu o danych. Składasz wypowiedzenie z dwumiesięcznym wyprzedzeniem; STACKIT udostępnia wtedy twoje „Eksportowalne Dane i Zasoby Cyfrowe” do pobrania przez 30 dni (do siedmiu miesięcy, jeśli stwierdzi, że technicznie nie jest to wykonalne), a potem jeszcze przez „co najmniej 30 dni kalendarzowych”. To klient, „a nie STACKIT, ponosi wyłączną odpowiedzialność za przesłanie danych do nowego dostawcy”.

Każdy certyfikat usługi kończy się rejestrem eksportu: dane z Object Storage „Tak” przez S3, dane z PostgreSQL Flex „Tak” jako SQL, a dla Compute Engine dane konfiguracyjne VM i logi systemowe „Nie. Poufne informacje firmy STACKIT”. Nie udało nam się ustalić, czy da się eksportować obrazy dysków.

Uzależnienie tkwi w szczegółach: kopii zapasowych PostgreSQL Flex nie da się odtworzyć do istniejącej instancji, a API IaaS jest własnym API STACKIT, choć jego specyfikacje OpenAPI są opublikowane.

Service Description obiecuje 360 dni wyprzedzenia przed wycofaniem usługi „lub istotnej funkcjonalności”. Niektóre zapowiedzi były krótsze: przyrostowe kopie zapasowe Block Storage, zapowiedziane 22 kwietnia 2026 roku, kończą się 31 października 2026 roku, a wersje minor Kubernetesa znikają od sześciu do siedmiu tygodni po komunikacie o wycofaniu. Czy te przypadki podlegają umowie, to kwestia prawna, którą zostawiamy otwartą.

Co piszą użytkownicy

Przeszukaliśmy Hacker News od października 2023 roku oraz blogi po angielsku i niemiecku; Reddita nie dało się odczytać. Niezależnych relacji jest niewiele, a kilka wątków opiera się na dokładnie dwóch. Xebia i OPITZ CONSULTING (wydawca bloga The Cattle Crew) to firmy doradcze, które sprzedają usługi chmurowe; nie sprawdzaliśmy, czy któraś z nich jest partnerem STACKIT. Seria o Camundzie nie podaje żadnych powiązań.

Droższy niż tanie chmury, a uzasadnieniem jest suwerenność. Użytkownicy piszą, że STACKIT jest „znacznie droższy niż to, co można dostać u Hetznera” i „zdecydowanie nie jest tanim dostawcą chmury” (oba wpisy z kwietnia 2026). Zespół Camundy szacuje środowisko produkcyjne na 1240 euro miesięcznie i pisze: „Gdyby nie ten wymóg, trudno byłoby mi uzasadnić którekolwiek z nich” (Camunda on STACKIT, part 6, wrzesień 2026). OPITZ CONSULTING uznał start za „etwas teurer” („nieco droższy”), a koszty za „sehr transparent” („bardzo przejrzyste”) (The Cattle Crew, maj 2026).

Mniej przykładów do skopiowania. Użytkownicy piszą o starcie „etwas holpriger als bei AWS” („nieco bardziej wyboistym niż w AWS”), z mniejszą liczbą wpisów na blogach i odpowiedzi, z których można skorzystać (The Cattle Crew, maj 2026), oraz o „niewielu przykładach Camundy na STACKIT, które można skopiować” (część 6, wrzesień 2026).

Brak natychmiastowej rejestracji. Użytkownicy piszą: „Nie można się po prostu zarejestrować, najpierw trzeba się z nimi skontaktować” (41350485, sierpień 2024), i o rejestracji, która dwukrotnie skończyła się błędem „Nie znaleziono procesu uwierzytelniania” (47873452, kwiecień 2026; powtórzone w 47924357). Warunki przeznaczone tylko dla firm i etap zatwierdzania tłumaczą ten wzorzec.

Standardowa aplikacja kubernetesowa działa ze zwykłymi narzędziami. Xebia potrzebowała „około 2,5 godziny, żeby uruchomić aplikację na StackIT, bez żadnej wcześniejszej wiedzy” (Xebia, lipiec 2025); OPITZ CONSULTING napisał „Die Plattform lief stabil” („platforma działała stabilnie”) (The Cattle Crew, maj 2026); platformę Camundy obsługuje „dwuosobowy zespół” (część 6); a użytkownik Hacker News pisze: „Wciąż jest trochę miejsca na rozwój, ale fundament jest solidny” (47923588, kwiecień 2026). Z drugiej strony Xebia zaobserwowała „26 błędów w krótkich odstępach” podczas wymuszonej aktualizacji węzłów, choć widziała też aktualizacje bez błędów, a większość tych relacji pochodzi sprzed incydentów z czerwca i lipca 2026 roku, które objęły cały region.

O jakości wsparcia znaleźliśmy mniej niż dwie niezależne relacje.

Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej

STACKIT pasuje firmom i podmiotom publicznym w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, które potrzebują infrastruktury należącej do właściciela z UE, z dowodami C5 i ISO, zarządzanego Kubernetesa i baz danych w regionie z trzema strefami, braku opłat za transfer wychodzący i umowy, która jasno określa SLA i zasady odejścia, i którym odpowiadają proces wdrożenia i ceny w stylu enterprise.

Szukaj gdzie indziej, jeśli jesteś osobą prywatną albo prowadzisz projekt hobbystyczny; jeśli jesteś założycielem spoza tych trzech krajów i chcesz wdrażać tego samego dnia; jeśli uruchamiasz zwykłe maszyny wirtualne, a cena jest najważniejsza; jeśli potrzebujesz funkcji, Kafki, MySQL, bare metal, GPU nowszych niż H100 albo regionu poza Niemcami i Austrią; albo jeśli przed podpisaniem umowy musisz wiedzieć, jak działa failover bazy danych.

Źródła

Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.

Ceny

Warunki i SLA

Dokumentacja

Status i incydenty

Zgodność

Firma i własność

Relacje użytkowników

Dane i chmura

Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem

Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.

Najpierw wyślemy link potwierdzający. Możesz się wypisać w każdej chwili. Polityka prywatności