• Tallinn04:04
  • Ljubljana03:04
  • Novi Sad03:04

Tekst: Kristijan Sekereš

Scaleway w 2026 roku: rzetelna recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

Szafy serwerowe w centrum danych

Scaleway to chmura publiczna francuskiej grupy iliad, kontrolowanej przez grupę rodziny Niel, z regionami w Paryżu, Amsterdamie, Warszawie i Mediolanie. Spośród sprawdzonych przez nas dostawców kontrolowanych z Europy ma najszerszy katalog usług zarządzanych w stylu AWS i nie pobiera opłat za gigabajt za ruch wychodzący z instancji i load balancerów: nasza konfiguracja produkcyjna kosztuje tam 582,07 euro miesięcznie, 54% ceny AWS. Słabe punkty to redundancja i ochrona, jaką daje umowa. Zarządzana baza danych trzyma węzeł standby w tym samym centrum danych, jedna zmiana w konfiguracji routera w marcu 2025 roku odcięła łączność publiczną całego paryskiego regionu, a kredyty SLA to vouchery, z pułapem 50% dla większości usług.

Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców chmury z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko poniżej sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku, każdy fakt u źródła: w dokumentacji Scaleway, jego warunkach prawnych, danych cenowych i na stronie statusu, w raporcie rocznym iliad i w relacjach użytkowników. Nie zakładaliśmy konta ani nie uruchamialiśmy obciążeń.

W skrócie

Scaleway
Siedziba i kontrolaParyż. Scaleway SAS w 99,56% należy do iliad SA, kontrolowanej przez grupę rodziny Niel za pośrednictwem francuskich spółek holdingowych. Nienotowany
Regiony i strefyParyż, Amsterdam i Warszawa, po trzy strefy. Mediolan, otwarty w marcu 2026, ma trzy strefy, ale bazy danych i load balancery sprzedaje tylko w pierwszej. Nic poza Europą
Konfiguracja A (na start)37,85 euro miesięcznie w Paryżu
Konfiguracja B (produkcyjna)582,07 euro na współdzielonych vCPU, 676,78 euro na dedykowanych vCPU. Każdy element jest w ofercie; węzeł standby bazy danych stoi w tym samym centrum danych
Transfer wychodzącyBez opłat za GB dla instancji i load balancerów, które zamiast tego mają ograniczoną przepustowość. Object Storage: 75 GB miesięcznie za darmo, potem 0,01 euro za GB
SLA mocy obliczeniowej99,5% dla instancji dedykowanych i GPU, 99% dla współdzielonych rodzin BASIC, brak dla DEV1, GP1, PLAY2 i PRO2. Kredyty to vouchery
Wsparcie w cenieBasic: zgłoszenia 24/7, pierwsza odpowiedź w ciągu 8 godzin dla P1 i P2
Kto może się zarejestrowaćKażdy z ważną metodą płatności, po zatwierdzeniu subskrypcji przez Scaleway. Większe instancje, ponad 500 GB pamięci blokowej, wychodzący SMTP i GPU wymagają dokumentu ze zdjęciem i weryfikacji twarzy na żywo

Co można zbudować

Status to ogólna dostępność, chyba że zaznaczono inaczej, według pola cyklu życia w publicznym katalogu cen Scaleway; „tylko Paryż” oznacza, że strona dostępności produktów nie wymienia żadnego innego regionu.

Czego potrzebujeszScalewayAWSAzure
Maszyny wirtualneInstances, współdzielone lub dedykowane vCPU, na AMD EPYC lub ArmEC2Virtual Machines
Bare metalElastic Metal, Dedibox, Mac mini od M1 do M4 ProEC2 metal, EC2 MacBareMetal Infrastructure
GPUL4, L40S, H100 PCIe i SXM, B300 SXMEC2 G i Pseria NC i ND
PamięćBlock Storage (strefowy); Object Storage w klasach Multi-AZ, One Zone i Glacier; File Storage, tylko ParyżEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
Relacyjne bazy danychZarządzany PostgreSQL i MySQL; Serverless SQL Database, tylko ParyżRDS, Aurora ServerlessAzure Database for PostgreSQL i MySQL
Inne usługi danychRedis; MongoDB i OpenSearch, tylko Paryż; Kafka, ClickHouse i Apache Spark w Paryżu i MediolanieElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMRAzure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse
KubernetesKapsule, z certyfikacją CNCF dla wersji od 1.33 do 1.37, darmowy współdzielony lub płatny dedykowany control planeEKSAKS
ServerlessFunctions, Containers, JobsLambda, Fargate, BatchFunctions, Container Apps
KomunikatyQueues (część API SQS), Topics and Events (część API SNS), NATS, RabbitMQSQS, SNS, Amazon MQService Bus, Event Grid
SiećVPC, peering, bramka NAT, VPN site-to-site, InterLink, strefowy load balancerVPC, VPN, Direct Connect, ELBVNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer
CDN i WAFEdge Services, tylko ParyżCloudFrontFront Door
BezpieczeństwoSecret Manager, Key Manager, IAM z warunkami dotyczącymi IP, user agenta i czasu; Audit Trail w publicznej becieSecrets Manager, KMS, IAM, CloudTrailKey Vault, Entra ID, Activity Log
MonitoringCockpit, zarządzana GrafanaCloudWatchAzure Monitor
AIGenerative APIs (zgodne z OpenAI, modele z otwartymi wagami); dedykowane wdrożenia (dawniej Managed Inference), tylko ParyżBedrock, endpointy SageMakerAzure AI Foundry, endpointy Azure ML
Kopie zapasowebrak jako usługi: snapshoty i kopie zapasowe w ramach zarządzanych baz danychAWS BackupAzure Backup

API zgodne z AWS są zgodne tylko częściowo. Queues „nie jest obecnie zgodne ze Scaleway VPC”, mieści najwyżej 100 MB na projekt i ignoruje parametry takie jak DelaySeconds i MessageGroupId. Topics and Events dostarcza komunikaty tylko do klientów HTTP i HTTPS, Serverless Functions i Queues w tym samym projekcie. Object Storage ma wersjonowanie i Object Lock, ale nie ma replikacji bucketów ani logowania dostępu, a powiadomienia bucketów są „w trakcie rozwoju”.

Całkowicie brakuje: regionów poza Europą, zarządzanej usługi kopii zapasowych, bramy API, szyny zdarzeń z regułami w stylu EventBridge, bezserwerowej bazy klucz-wartość w stylu DynamoDB i usługi tożsamości klientów w stylu Cognito. Orkiestracja przepływów pracy to Data Orchestrator, w becie, a Autoscaling Groups są w publicznej becie od 25 sierpnia 2026 roku. Ochrona instancji przed przychodzącymi atakami DDoS nie jest udokumentowana: FAQ load balancera odsyła do WAF w Edge Services, a strona o bezpieczeństwie deklaruje „natywną ochronę przed DDoS”, nie opisując jej.

Narzędzia są własne: provider Terraform (2.86.0, opublikowany 7 października 2026 roku), CLI scw, schemat OpenAPI 3.1 dla każdego API i publiczne API katalogu, wciąż w wersji alfa, które bez logowania zwraca wszystkie 5655 SKU z cenami. Część dokumentacji nie nadąża za produktem: FAQ Instances wciąż podawało cenę IPv4 sprzed czerwca 2026 roku.

Ile to kosztuje

Ceny katalogowe Scaleway w euro, bez VAT, z API katalogu i stron cenników, sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku, w Paryżu (fr-par-1), przy 730 godzinach w miesiącu.

Konfiguracja A, na start: jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, dysk 40 GB, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej.

PozycjaWybórEuro miesięcznie
VMBASIC3-X2C-4G, 2 współdzielone vCPU, 4 GB28,80
Dysk40 GB Block Storage 5K (BASIC3 nie ma dysku lokalnego)3,80
Publiczny IPv4strefowy flexible IP3,65
1 TB transferu wychodzącegow cenie0,00
100 GB pamięci obiektowejStandard Multi-AZ1,61
Suma37,85

AWS bierze za to samo we Frankfurcie 112,37 euro, a Azure 116,15 euro; w AWS sam 1 TB transferu wychodzącego to 81,00 USD z rachunku na 125,95 USD. PLAY2-NANO obniża sumę w Scaleway do 29,16 euro, a BASIC2-A2C-4G na Armie do 25,84 euro, ale PLAY2 nie ma SLA.

Konfiguracja B, mały system produkcyjny: trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z adresem IPv4, 300 GB pamięci blokowej SSD, load balancer, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB i 100 GB jako węzeł główny plus standby, 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET, control plane Kubernetesa i 2 TB transferu wychodzącego.

PozycjaWybórEuro miesięcznie
3 VMBASIC3-X4C-16G, współdzielone vCPU259,41
3 publiczne IPv4strefowy flexible IP10,95
300 GB pamięci blokowejBlock Storage 5K28,47
Load balancerLB-S, 200 Mbps16,79
PostgreSQL HADB-POP2-2C-8G, węzeł główny plus standby160,16
Miejsce na dane bazy100 GB9,93
1 TB pamięci obiektowejStandard Multi-AZ; żądania w cenie16,06
Control plane KubernetesaKapsule Dedicated-4, SLA 99,5%80,30
2 TB transferu wychodzącegow cenie0,00
Suma582,07

Z trzema instancjami STANDARD3-X4C-16G z dedykowanymi vCPU suma wynosi 676,78 euro. AWS bierze za konfigurację B 1082,61 euro na m7i.xlarge, a Azure 1091,88 euro na D4s_v5, więc Scaleway kosztuje 54% ceny AWS i 53% ceny Azure na współdzielonych vCPU oraz 63% ceny AWS na dedykowanych. Większość różnicy robią dwie pozycje: AWS liczy 171,00 USD za 2 TB transferu wychodzącego i 320,13 USD za bazę danych HA z miejscem na dane, podczas gdy Scaleway nie bierze nic za transfer wychodzący, a za bazę danych 170,09 euro. Jedna pozycja jest droższa w Scaleway: dedykowany control plane Kubernetesa, 80,30 euro wobec 65,13 euro za EKS. Darmowy współdzielony control plane sprowadziłby ją do zera, z jednym serwerem API i bez SLA.

W sumie kryją się dwa założenia: miejsce na dane bazy jest wycenione raz (jeśli wolumen węzła standby jest rozliczany osobno, dodaj 9,93 euro), a pierwszy adres IP load balancera przyjęliśmy jako wliczony w cenę, bo cennik wymienia tylko „dodatkowy adres IP”. Dedykowany control plane wiąże się z 30-dniowym zobowiązaniem. Węzły robocze nie są wliczone, jak wszędzie w tej serii.

Transfer wychodzący i IPv4. Dla instancji „ceny katalogowe obejmują transfer wychodzący i adresy IPv6”; zamiast tego przepustowość jest ograniczona dla każdego typu (350 Mb/s dla BASIC3-X2C-4G, 1 Gb/s dla STANDARD3-X4C-16G). Ruch load balancera jest „nieograniczony” i nie znaleźliśmy klauzuli fair use w Instance Specific Conditions. Transfer wychodzący z Object Storage kosztuje 10 euro za TB ponad darmowe 75 GB, wobec 80,30 euro za TB transferu wychodzącego w AWS i 77,62 euro w Azure ponad ich darmowe 100 GB; żądania są darmowe. Strefowy adres IPv4 kosztuje 0,005 euro za godzinę (3,65 euro miesięcznie), czyli tyle, ile AWS i Azure biorą w dolarach.

Rozliczenia. Instancje CPU są rozliczane za godzinę, instancje GPU za minutę, a adresy IP i wolumeny przez cały czas przydzielenia, włączone czy nie, bez podanego pułapu miesięcznego. Savings Plans obiecują „do 25%” zniżki na moc obliczeniową. Nie ma ogólnego darmowego planu i nie udało nam się potwierdzić twardego limitu wydatków. General Terms pozwalają zażądać kaucji w wysokości średniego zużycia z ostatnich 60 dni po incydencie płatniczym albo przy płatności w inny sposób niż poleceniem zapłaty lub kartą.

GPU, za godzinę GPU: H100 PCIe 2,87 euro, H100 SXM 3,17 euro (rozmiar z 8 GPU), B300 SXM 7,50 euro, L40S 1,47 euro i L4 0,79 euro. Nie ma H200 ani B200. AWS nie sprzedaje H100 we Frankfurcie i bierze 6,57 euro w Sztokholmie; jego L40S kosztuje we Frankfurcie 2,08 euro, a L4 0,90 euro. Każdy rozmiar H100 i B300 wymaga zgłoszenia do wsparcia, a umowa pozwala Scaleway zakończyć instancję H100 PCIe na żądanie „z co najmniej dziesięciominutowym (10) wyprzedzeniem”, usuwając „wszystkie przechowywane na nich Treści”. To czyni ją bliższą instancji preemptible niż zarezerwowanej.

Zmiany cen. 27 kwietnia 2026 roku Scaleway zapowiedział podwyżki od 1 czerwca 2026 roku, z 35-dniowym wyprzedzeniem tam, gdzie jego warunki wymagają miesiąca. Podał, że ceny nie zmieniały się od trzech lat, i powołał się na inflację, koszty sprzętu do przechowywania danych i pamięci oraz niedobór adresów IPv4, a w przypadku load balancerów i bramek dodatkowo na „strategiczne przepozycjonowanie”. Wybrane pozycje, euro za godzinę:

PozycjaPrzedPoZmiana
Strefowy IPv40,0040,005+25%
Load Balancer LB-S0,0160,023+44%
Load Balancer GP-M0,0370,054+46%
Public Gateway S0,01990,026+31%
Strefa DNS, domena zewnętrzna0,0010,007siedmiokrotnie
Pamięć Serverless Containers, za GB-sekundę0,0000010,000002dwukrotnie
Block i Object Storage, za GB+10%
Instancje H100od +5% do +10%

Nie znaleźliśmy żadnej innej ogólnej zmiany cen w ostatnich 24 miesiącach.

Niezawodność

Czym jest strefa. Wpis inżynierski Scaleway z kwietnia 2021 roku definiuje strefę jako jedno lub więcej centrów danych na obszarze około 5 km, „położonych co najmniej 50 km od innej strefy dostępności w tym samym regionie”; w Paryżu fr-par-1 to były DC2 i DC3, fr-par-2 to DC5, a fr-par-3 to DC4. Nie udało nam się potwierdzić odległości 50 km dla dzisiejszych stref. Ten sam wpis wyznacza granicę: „Fizyczną domeną awarii jest strefa dostępności, a obszarem awarii sieci jest region”. Strefy nie są też równe: fr-par-3 miała 117 aktywnych SKU, wobec 400 w fr-par-1.

Węzeł standby bazy danych. Zarządzane PostgreSQL i MySQL replikują synchronicznie do węzła hot standby, a FAQ mówi, że oba „rzeczywiście znajdują się w tym samym centrum danych, ale w dwóch osobnych szafach”. Para przetrwa awarię szafy, ale nie utratę budynku. Tylko repliki do odczytu można umieścić w innej strefie (0,0608 euro za godzinę w wycenianym przez nas rozmiarze), podczas gdy AWS i Azure umieszczają w innej strefie sam węzeł standby. Control plane Kapsule trzyma trzy repliki etcd w różnych strefach, a Object Storage Multi-AZ obejmuje wszystkie strefy; instancje i pamięć blokowa są strefowe.

SLA:

UsługaCel miesięcznyPułap kredytu
Instancje99,5% dedykowane i GPU; 99% BASIC2-A i BASIC3-X; „Brak SLO” dla DEV1, GP1, PLAY2, PRO2100%
Block Storage99,9%100%
Object Storage99,9% Multi-AZ; 99,0% One Zone i Glacier50%
PostgreSQL i MySQL99,95% z HA, 99,5% pojedynczy węzeł; tylko węzły POP250%
Control plane Kubernetesa99,5% dedykowany; brak w darmowym planie50%
Load Balancer99,5%50%
  • Kredyty to vouchery, których „w żadnym wypadku nie można zwrócić w gotówce”. Kredyt jest „ryczałtową zapłatą za wszystkie szkody”, a klient „zrzeka się prawa do wszelkich innych roszczeń”.
  • Roszczenie zgłaszasz „nie później niż trzydzieści (30) dni po miesiącu” naruszenia, z „plikami logów wskazującymi Okresy Niedostępności”: dowody dostarcza twój monitoring.
  • Instancja liczy się jako niedostępna dopiero po 4 kolejnych minutach bez łączności zewnętrznej; niedostępność „spowodowana brakiem zapasów” jest wyłączona.
  • SLA Kubernetesa liczy awarię tylko wtedy, gdy utracone są wszystkie serwery API „bez możliwości uruchomienia klastra zastępczego w jakimkolwiek regionie”. Czytane dosłownie: awaria regionalna się nie liczy, dopóki inny region mógłby przyjąć klaster.
  • Poza SLA General Terms obiecują „ogólne zobowiązanie do dołożenia należytej staranności”, ograniczają odpowiedzialność do szkód bezpośrednich i wykluczają roszczenia po upływie roku.

AWS zobowiązuje się do 99,99% dla EC2 przy dwóch lub więcej strefach i 99,5% dla pojedynczej instancji, z kredytami do 100% i roszczeniami do końca drugiego cyklu rozliczeniowego; Azure daje 99,99% przy wielu strefach i 60 dni na roszczenie. Najlepsze zobowiązanie Scaleway dla instancji, 99,5%, to poziom pojedynczej instancji w AWS.

Strona statusu i incydenty. status.scaleway.com ma historię sięgającą końca 2019 roku. Od 1 sierpnia 2024 do 15 października 2026 roku wymienia 15 krytycznych i 129 poważnych wpisów dla wszystkich produktów, łącznie z Dedibox i hostingiem stron. Dwie największe awarie mają szczegółowe publiczne postmortemy.

DataZakresCzas trwaniaPrzyczyna
10 marca 2025Łączność publiczna całego paryskiego regionusieć 5 minut; instancje do 17:10 UTC, Object Storage i Kapsule do 18:00 UTC„błąd ludzki w konfiguracji routera” (postmortem)
28 lutego 2026Block Storage w nl-ams-1około 2 godzin zamrożonego I/Ousterka control plane; „Nie wykryto utraty danych”
19 maja 2026API IAM na całym świecie, krytycznyokoło 3 godzinniepodana
22 i 23 maja 2026Strefa fr-par-2; pozostałe paryskie strefy „częściowo dotknięte”instancje, Kapsule i bazy danych 1 godzina i 50 minut„Akumulatory prostowników nie utrzymały obciążenia” podczas testu generatora (postmortem)
22 czerwca 2026Publiczna sieć fr-par-2, krytycznyokoło 3 godzinniepodana
od 9 do 22 lipca 2026Łączność Object Storage w Mediolanie13 dniniepodana
21 i 22 lipca 2026Instancje w fr-par-1 i API Kapsuleokoło 8 godzinniepodana
5 września 2026Mediolan: kilka API i Object Storage, krytycznyokoło 3 godzinniepodana

Dwa z nich mają znaczenie dla projektu architektury: w maju 2026 roku awaria w jednej paryskiej strefie rozlała się na pozostałe, a w marcu 2025 roku jedna zmiana pociągnęła za sobą publiczną sieć całego regionu. Oba ograniczają to, co daje architektura trzystrefowa. Mediolan, najnowszy region, miał w 2026 roku najgęstszą serię poważnych incydentów.

Wsparcie

PlanCena, bez VATPierwsza odpowiedź, P1 i P2Telefon
Basicbezpłatny8 godzinbrak; zgłoszenia 24/7
Advanced50 euro miesięcznie lub 5% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa2 godzinycodziennie, od 9:00 do 18:00
Business250 euro lub 10%30 minut24/7
Enterprise990 euro lub 20%15 minut24/7, plus technical account manager

Cele dotyczą pierwszej odpowiedzi; czas rozwiązania nie jest gwarantowany, a Scaleway „może potwierdzić lub odrzucić” priorytet nadany przez klienta, a klient nie może tej decyzji zakwestionować. Wsparcie działa po angielsku i francusku, a Scaleway mówi, że jego zespół obsługi klienta pracuje w paryskim biurze. Nawet darmowy plan ma cel, czego nie mają AWS Basic (brak zgłoszeń technicznych) ani Azure Basic (brak celów odpowiedzi na sprawy techniczne). Godzinny cel przy awarii produkcyjnej kosztuje w AWS Business Support+ 29 USD lub 9% wydatków, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, a w Azure Standard 100 USD miesięcznie.

Zakładanie konta

Najpierw potrzebna jest ważna metoda płatności, a Scaleway zatwierdza każdą subskrypcję. Weryfikacja tożsamości, która odblokowuje więcej, to urzędowy dokument ze zdjęciem plus weryfikacja twarzy na żywo w przeglądarce w ciągu 15 minut; dokumenty firmowe, karty kredytowe i prawa jazdy nie są akceptowane.

Z samą metodą płatności dostajesz jedną instancję POP2-2C-8G, jedną PRO2-XXS i pięć PLAY2-NANO, 500 GB pamięci blokowej, 5 instancji baz danych i jeden dedykowany control plane Kubernetesa. Weryfikacja tożsamości odblokowuje POP2-4C-16G, PRO2-XS i większe, jedno GPU L4 lub L40S, 5000 GB pamięci blokowej i porty SMTP 25, 465 i 587. Każdy rozmiar H100 i B300 oraz każdy rozmiar L4 lub L40S z wieloma GPU wymaga dodatkowo zgłoszenia do wsparcia.

Konfiguracja B pierwszego dnia: pamięć, baza danych i jeden dedykowany control plane mieszczą się w limitach dostępnych z samą metodą płatności. Trzy instancje z 4 vCPU i 16 GB prawdopodobnie wymagają weryfikacji tożsamości, bo wymagają jej ich starsze odpowiedniki, a tabela limitów nie wymieniała jeszcze rodzin BASIC3 i STANDARD3. Dokumentacja nie wymienia zgłoszenia do wsparcia dla żadnego z tych elementów, więc w naszym odczytaniu odpowiedź brzmi: tak, po weryfikacji tożsamości, choć dokumenty tego nie przesądzają. W AWS domyślne 5 vCPU dla standardowych instancji to mniej niż 12, których potrzebuje konfiguracja B; 20 rdzeni na region w Azure mieści ją na papierze.

Dwie klauzule General Terms mają znaczenie później. Powyżej „pewnego poziomu zużycia Usług” Scaleway może poprosić o dokument tożsamości przedstawiciela prawnego i odpis z rejestru firm nie starszy niż trzy miesiące. Może też zawiesić usługę „natychmiast i bez uprzedzenia” z powodów obejmujących brak płatności, oszustwo, „uzasadnione podejrzenie oszustwa” lub zagrożenie bezpieczeństwa, a rozliczanie trwa w czasie zawieszenia.

Zgodność i ochrona danych

RamyStatus
ISO/IEC 27001:2022Deklarowany. Certyfikat w Trust Center, dostępny na wniosek; nie widzieliśmy go, zakres nie jest publiczny
HDS (francuskie dane medyczne)Deklarowany dla wymienionych produktów. Certyfikat z ograniczonym dostępem; nie widzieliśmy go
SecNumCloudBrak kwalifikacji: „jeszcze nie przyznana”
CSA STARPoziom 1, samoocena
SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENSNiedeklarowane

Lista HDS obejmuje instancje (CPU i GPU), Block i Object Storage, Dedibox, Elastic Metal, VPC, Kapsule i Load Balancer, ale nie zarządzane bazy danych ani produkty serverless. Oznacza hosting we Francji, umowę HDS podpisaną przez dział sprzedaży i plan wsparcia Business lub Enterprise.

Jeśli chodzi o SecNumCloud, ANSSI przyjęła wniosek Scaleway bez zastrzeżeń pod koniec grudnia 2024 roku, według Next.ink, a Scaleway zakładał uzyskanie kwalifikacji do końca 2025 roku. Ten termin minął, nie znaleźliśmy żadnego późniejszego etapu i nie podano nowej daty. Zapowiedziany zakres to konfiguracja jednostrefowa w centrach danych grupy iliad w regionie paryskim, obejmująca instancje, pamięć, sieć, IAM, Key Manager i Elastic Metal, a później Kapsule.

17 kwietnia 2026 roku Komisja Europejska wskazała Scaleway jako jednego z czterech zwycięzców swojego przetargu na chmurę suwerenną o wartości do 180 mln euro w ciągu sześciu lat. Scaleway otrzymał ocenę SEAL-3 („podmioty z UE wywierające istotny, ale nie pełny wpływ”), podobnie jak STACKIT i partnerstwo Post Telecom, OVHcloud i Clever Cloud.

Data Processing Agreement z 1 czerwca 2024 roku mówi, że usługi „domyślnie znajdują się w Unii Europejskiej”, klient wybiera region, a Scaleway nie będzie przechowywać ani przesyłać danych osobowych poza UE „bez uprzedniego wyraźnego poinformowania Klienta”. Lista podprzetwarzających znajduje się w Trust Center i nie wyświetliła nam się.

Kto go kontroluje

iliad SA miała na koniec 2025 roku 99,56% Scaleway SAS; resztę stanowią akcje przyznane pracownikom i kadrze kierowniczej. iliad SA w 98,88% należy do iliad Holding SAS, którą raport roczny iliad opisuje jako kontrolowaną w ponad 95% przez Maya, „w całości należącą do Niel Family Group”. iliad wycofano z giełdy 14 października 2021 roku. Raport nie wskazuje pozaeuropejskiej spółki dominującej ani znaczącego akcjonariusza.

Umowę zawierasz ze Scaleway SAS na podstawie prawa francuskiego i z właściwością paryskiego sądu gospodarczego albo, przy włoskim adresie rozliczeniowym, ze Scaleway Italia S.R.L. na podstawie prawa włoskiego.

Centra danych prowadzi OpCore, spółka grupy zajmująca się centrami danych, w której iliad sprzedała 50% funduszowi InfraVia 31 marca 2025 roku; postmortem z maja 2026 roku wskazuje „centrum danych OpCore PAR5” jako zaplecze fr-par-2. API oraz produkty instancji i Kubernetesa to własne produkty Scaleway.

Dwa fakty, o które pytają czytelnicy. Wykaz spółek konsolidowanych iliad za 2024 rok obejmuje Scaleway US Corporation w Chicago, oznaczoną za 2025 rok jako „N.D.”, więc amerykańska spółka zależna istniała; jej obecny status nie jest podany. A strony Scaleway mówią, że jest „wolny od amerykańskiego CLOUD Act”: to deklaracja Scaleway, a nie nasze ustalenie. Przychody i zatrudnienie samego Scaleway nie są publikowane.

Odejście

Transfer wychodzący z instancji i load balancerów nie ma opłaty za GB. Eksport 10 TB z Object Storage kosztuje około 99,25 euro albo prawie nic, jeśli pobierasz dane przez instancję w tym samym regionie, bo ruch w obrębie regionu jest darmowy. Obiekty Glacier trzeba najpierw przywrócić, za 0,009 euro za GB. Scaleway dokumentuje AWS CLI i rclone dla bucketów oraz pg_dump i mysqldump dla baz danych; nie ustaliliśmy, czy dozwolona jest replikacja logiczna do zewnętrznego celu.

Uzależnienie tkwi w integracjach. Kapsule jest zgodny z CNCF, ale load balancery i wolumeny działają przez adnotacje cloud controller managera Scaleway i jego sterownik CSI. Zakresy i zestawy uprawnień IAM, wyzwalacze serverless i alerty w Cockpit, który korzysta z własnego alert managera Scaleway, trzeba gdzie indziej zbudować od nowa. API zgodne z S3, częściowo z SQS i SNS oraz z OpenAI ułatwiają przeprowadzkę w obie strony.

Po zakończeniu umowy treści „zostaną automatycznie i trwale usunięte”, a Scaleway „zobowiązuje się nie zachowywać żadnej kopii”. Warunki z 2026 roku obiecują co najmniej trzymiesięczne wyprzedzenie przed końcem sprzedaży usługi; usługi w becie mogą zostać „ostatecznie wycofane przez Scaleway bez uprzedzenia”. Na przykład Public Gateways API v1 usunięto 1 października 2025 roku, około sześciu miesięcy po zapowiedzi w changelogu.

Co piszą użytkownicy

Przeczytaliśmy komentarze na Hacker News wspominające Scaleway od października 2024 roku; Reddit nie dał żadnych użytecznych wątków, a serwisy z recenzjami nie liczą się tu jako dowód. Komentarze podajemy według numeru wpisu na Hacker News.

Najbliżej AWS, ale z mniejszą liczbą usług. Użytkownicy piszą o przeniesieniu produkcji z AWS na zarządzany Kubernetes, Postgresa, Redisa, kontenery serverless i kolejki Scaleway, mówiąc jednocześnie, że ma „znacznie mniej usług zarządzanych” (46836273, styczeń 2026) i „wciąż ustępuje wielkiej trójce” (48340477, maj 2026). Cztery kolejne relacje mówią to samo, w tym 46837275; razem obejmują okres od marca 2025 do maja 2026 roku.

Wsparcie: opinie mieszane. Użytkownicy piszą o „świetnym wsparciu” (43361754) i szybkich odpowiedziach na błędy w providerze Terraform (46678419); inni piszą o braku odpowiedzi na e-mail podczas rejestracji (46060566) i o tym, że „strona i wsparcie są okropne” (46061189).

Niezawodność. Użytkownicy piszą o „kilku dużych awariach co roku” (43153568, luty 2025) i o niezawodności, która „była fatalna, kiedy ostatnio z nich korzystaliśmy” (48817760, lipiec 2026); jeden odpowiada, chwaląc „prostotę i niezawodność” (47085681). Opisana wyżej historia strony statusu potwierdza ten obraz.

HA bazy danych w jednym centrum danych. Klient od pięciu lat nazywa tę funkcję „kosmetyczną”, bo instancje HA „są w tym samym DC” (46837788, styczeń 2026), co potwierdza FAQ Scaleway.

Weryfikacja tożsamości zależy od tego, co zamawiasz. Jednego użytkownika poproszono o dokument tożsamości (48544740, czerwiec 2026), dwóch innych nie (42398985; 48125822). Tabela limitów wyjaśnia dlaczego.

Problemy z płatnościami. Jeden użytkownik pisze o nieudanej pierwszej płatności, po której przyszły monity windykacyjne w sprawie faktury poniżej 10 euro (47716333, kwiecień 2026). Strona statusu pokazuje poważne incydenty z płatnościami SEPA (czerwiec 2025), dodawaniem karty (wrzesień 2025) i zasobami zablokowanymi po opłaceniu faktury (grudzień 2025).

O niezawodności Kapsule nie znaleźliśmy dwóch relacji z pierwszej ręki. Strona statusu wymienia 7 poważnych i 19 drobnych wpisów dotyczących Kubernetesa od października 2024 do października 2026 roku.

Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej

Scaleway pasuje zespołom, które chcą elementów w stylu AWS (Kubernetes, PostgreSQL, kontenery serverless, kolejki, S3) na podstawie francuskiej lub włoskiej umowy, usługom, które wysyłają dużo ruchu na zewnątrz, startupom korzystającym z jego programów kredytowych, inferencji otwartych modeli AI w Paryżu oraz francuskim projektom z danymi medycznymi, które mieszczą się w liście produktów HDS.

Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz failoveru bazy danych między strefami albo kilku regionów u jednego dostawcy z mocnymi SLA; jeśli potrzebujesz czegokolwiek poza Europą; jeśli jesteś kupującym z sektora publicznego, który potrzebuje SecNumCloud już dziś; jeśli zależysz od zarządzanych kopii zapasowych, bramy API lub szyny zdarzeń; albo jeśli potrzebujesz GPU klasy H100 na żądanie bez rozmowy z działem sprzedaży.

Źródła

Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.

Ceny

Warunki i SLA

Dokumentacja

Status i incydenty

Zgodność

Firma i własność

Relacje użytkowników

  • Komentarze na Hacker News, według numeru wpisu na news.ycombinator.com: 42398985 (12 grudnia 2024), 43153568 (23 lutego 2025), 43361754 (14 marca 2025), 43459311 (24 marca 2025), 45977397 (19 listopada 2025), 46060566 i 46061189 (26 listopada 2025), 46678419 (19 stycznia 2026), 46836273, 46836757, 46837275 i 46837788 (31 stycznia 2026), 47085681 (20 lutego 2026), 47716333 (10 kwietnia 2026), 48125822 (13 maja 2026), 48340477 (30 maja 2026), 48544740 (15 czerwca 2026), 48817760 (7 lipca 2026)

Dane i chmura

Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem

Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.

Najpierw wyślemy link potwierdzający. Możesz się wypisać w każdej chwili. Polityka prywatności