• Tallinn06:03
  • Ljubljana05:03
  • Novi Sad05:03

Tekst: Kristijan Sekereš

Hetzner Cloud w 2026 roku: recenzja dla zespołów odchodzących z AWS lub Azure

szafy serwerowe w centrum danych

Hetzner Online GmbH to prywatna niemiecka firma hostingowa, założona w 1997 roku, z siedzibą w Gunzenhausen. Sprzedaje serwery chmurowe w Niemczech, Finlandii, USA i Singapurze, a serwery dedykowane z własnych parków centrów danych w Niemczech i Finlandii.

Transfer jest niemal darmowy, a serwery dedykowane i serwery GPU stoją obok chmury, na podstawie jednej niemieckiej umowy. Ale Hetzner sprzedaje moc obliczeniową, pamięć, sieć i DNS, i niewiele więcej: nie ma zarządzanej bazy danych, zarządzanego Kubernetesa ani stref dostępności. A 2026 rok był dla jego klientów ciężki. Nowe serwery chmurowe CPX i CCX kosztują od 3,0 do 3,6 raza więcej niż w marcu, a od 26 czerwca tworzenie serwerów chmurowych jest ograniczone dla nowych klientów i części dotychczasowych.

Ceny, warunki i status sprawdziliśmy 15 i 16 października 2026 roku. Ten artykuł należy do serii porównującej 24 europejskich dostawców z AWS i Azure; przegląd zestawia ich obok siebie. Wszystko tutaj pochodzi z dokumentacji Hetznera, jego warunków, danych cenowych, strony statusu i noty prawnej oraz z relacji użytkowników, a każdy fakt sprawdziliśmy u źródła; nie zakładaliśmy konta.

W skrócie

Hetzner
Siedziba i kontrolaGunzenhausen, Niemcy. Hetzner Online GmbH, własność prywatna; nie znaleźliśmy zewnętrznego inwestora
Regiony i strefyChmura w Falkenstein, Norymberdze, Helsinkach, Ashburn, Hillsboro i Singapurze. Brak stref dostępności. Serwery dedykowane tylko w trzech lokalizacjach europejskich
Konfiguracja A (na start)26,48 euro miesięcznie na CPX22 w Norymberdze (12,48 euro na idealnie dopasowanym CX23, którego nie dało się zamówić)
Konfiguracja B (produkcyjna)241,11 euro ze współdzielonymi vCPU, 290,61 euro z dedykowanymi vCPU. Bez zarządzanego PostgreSQL i control plane Kubernetesa: Hetzner nie sprzedaje żadnego z nich
Transfer wychodzącyCo najmniej 20 TB miesięcznie w cenie każdego serwera chmurowego w UE, potem 1,00 euro za TB. Mniej w USA (od 1 TB) i w Singapurze (od 0,5 TB)
SLA mocy obliczeniowej99,9% miesięcznie dla każdego serwera chmurowego, od 16 marca 2026; tylko kredyty w chmurze, z pułapem równym miesięcznej fakturze za dany serwer
Wsparcie w cenieJedyny poziom: zgłoszenia dotyczące chmury 24/7, telefon w dni robocze, brak opublikowanych czasów odpowiedzi
Kto może się zarejestrowaćOsoby prywatne i firmy, po ocenie ryzyka, która może wymagać dokumentu tożsamości lub przedpłaty. Tworzenie serwerów ograniczone od 26 czerwca 2026

Co można zbudować

Hetzner ma dwie linie produktów z osobnymi konsolami i API: Hetzner Cloud dla serwerów wirtualnych i usług wokół nich oraz Robot dla serwerów dedykowanych, Server Auction z używanym sprzętem i kolokacji. Robot działa tylko w trzech lokalizacjach europejskich.

Czego potrzebujeszHetznerAWSAzure
VM, współdzielone vCPUCX (Intel lub AMD), CAX (Arm), CPX (AMD). CX i CAX oznaczone 15 października 2026 jako „niedostępne” do zamówieniaEC2 burstableseria B
VM, dedykowane vCPUCCX (AMD)EC2 ogólnego przeznaczeniaseria D
Bare metalSerwery dedykowane i Server Auction, tylko w UEEC2 bare metalBareMetal Infrastructure
GPUSerwery dedykowane z NVIDIA RTX PRO 4000 lub 6000 Blackwell; brak GPU w chmurzeEC2 P i Gseria NC i ND
Pamięć blokowaVolumes, od 10 GB do 10 TB, każdy blok na trzech serwerach fizycznych; brak snapshotów i kopii zapasowych wolumenówEBSManaged Disks
Pamięć obiektowaZgodna z S3, tylko w lokalizacjach w UE, częściowe API S3S3Blob Storage
Pamięć plikowaStorage Box (SFTP, SMB, WebDAV i inne; NFS nie jest wymieniony)EFSAzure Files
Zarządzane bazy danychBrak (ani PostgreSQL, ani MySQL, Redis, MongoDB, Kafki czy OpenSearch)RDS i inneAzure Database i inne
Zarządzany KubernetesBrak. Oficjalny cloud controller manager i sterownik CSI dla klastrów, które utrzymujesz samEKSAKS
Rejestr, funkcje, kontenery, kolejki, CDN, zarządzanie kluczami, logowanieBrak. Object Storage szyfruje tylko kluczami dostarczonymi przez klienta (SSE-C)ECR, Lambda, Fargate, SQS, CloudFront, KMS, CloudWatchACR, Functions, Container Apps, Service Bus, Front Door, Key Vault, Monitor
Sieci i firewalleSieci prywatne w obrębie strefy sieciowej, które można połączyć z serwerami dedykowanymi przez vSwitch; stanowe firewalle za darmoVPC, security groupsVNet, NSG
Load balanceryTCP, HTTP i HTTPS (bez UDP), zarządzane certyfikaty, cele w chmurze i na serwerach dedykowanychELBLoad Balancer
DNSDarmowy, bez DNSSECRoute 53Azure DNS
Ochrona przed DDoSAutomatyczna i darmowa dla wszystkich produktówShield StandardDDoS Network Protection (płatna)

Powyżej warstwy infrastruktury wszystko utrzymujesz sam albo kupujesz od kogoś innego. Kontrola dostępu kończy się na rolach w projekcie i tokenach API projektu, bez polityk dla poszczególnych zasobów. Object Storage ma wersjonowanie i Object Lock, ale nie ma replikacji, powiadomień o zdarzeniach, hostingu stron ani tagowania.

Narzędzia są dobre. Cloud API ma opublikowaną specyfikację OpenAPI i pozwala na 3600 żądań na godzinę na projekt. Hetzner utrzymuje provider Terraform (poziom partner, około 20,5 mln pobrań), CLI, SDK dla Go i Pythona oraz Kubernetes controller manager i sterownik CSI; provider, CLI, controller manager i sterownik miały wydania między 5 a 12 października 2026 roku. API potrafi się jednak zmieniać pod tobą: Hetzner usuwa pola i endpointy z wyprzedzeniem od 1 do 6,5 miesiąca.

Ile to kosztuje

Wszystkie ceny to ceny katalogowe w euro, bez VAT, z danych cenowych, które wczytuje strona Hetznera. Serwery chmurowe są rozliczane za każdą rozpoczętą godzinę do miesięcznego pułapu, a przy każdym wycenianym tu planie pełny miesiąc kosztuje tyle, ile pułap, niezależnie od tego, czy serwer jest włączony, czy wyłączony. Wyceniliśmy Norymbergę, bo strony planów Hetznera podają ją, a nie Falkenstein, jako dostępną do zamówienia dla CPX22 i większych oraz dla każdego planu CCX; ceny są takie same we wszystkich trzech lokalizacjach w UE.

Konfiguracja A: jeden mały serwer

Konfiguracja A to jedna maszyna wirtualna z 2 vCPU i 4 GB, co najmniej 40 GB dysku, jeden adres IPv4, 1 TB transferu wychodzącego i 100 GB pamięci obiektowej. Kosztuje 26,48 euro miesięcznie: CPX22 (2 współdzielone vCPU AMD, 4 GB, 80 GB NVMe) za 19,49 euro, Primary IPv4 za 0,50 euro i cena podstawowa Object Storage 6,49 euro, która obejmuje 1 TB miejsca. Transfer wychodzący mieści się w 20 TB serwera. Idealnie dopasowany CX23 za 5,49 euro obniżyłby sumę do 12,48 euro, ale 15 października Hetzner podawał go jako niedostępny.

AWS bierze za tę samą konfigurację 112,37 euro, a Azure 116,15 euro. Większość różnicy to transfer wychodzący, za który oba naliczają opłaty powyżej pierwszych 100 GB miesięcznie: 80,30 euro za TB w AWS, 77,62 euro w Azure.

Konfiguracja B: mały system produkcyjny

Konfiguracja B to trzy maszyny wirtualne po 4 vCPU i 16 GB, każda z publicznym adresem IPv4; 300 GB pamięci blokowej; load balancer; wysokodostępny PostgreSQL; 1 TB pamięci obiektowej z 1 milionem żądań PUT i 10 milionami żądań GET; control plane Kubernetesa oraz 2 TB transferu wychodzącego.

PozycjaWspółdzielone vCPUDedykowane vCPU
3 VMCPX42 (8 vCPU, 16 GB): 3 x 69,49 = 208,47CCX23 (4 vCPU, 16 GB): 3 x 85,99 = 257,97
3 Primary IPv41,501,50
300 GB Volumes17,1617,16
Load balancer LB11 z adresem IPv47,497,49
1 TB Object Storage, żądania w cenie6,496,49
2 TB transferu wychodzącego0,000,00
Zarządzany PostgreSQL, wysokodostępnybrak w oferciebrak w ofercie
Control plane Kubernetesabrak w oferciebrak w ofercie
Suma, euro miesięcznie241,11290,61

Nie da się zamówić żadnego planu ze współdzielonymi vCPU, który ma 4 vCPU i 16 GB, więc kolumna współdzielona używa najbliższego większego, CPX42 z 8 vCPU. Żadna z sum nie obejmuje bazy danych ani control plane, które twój zespół uruchamiałby na dodatkowych serwerach: CCX13 (2 dedykowane vCPU, 8 GB, czyli rozmiar bazy danych w tym porównaniu) kosztuje 42,99 euro miesięcznie, a węzeł główny ze standby to dwa takie serwery. AWS (1082,61 euro) i Azure (1091,88 euro) obejmują oba elementy; po ich odjęciu te sumy wciąż są mniej więcej trzy razy wyższe niż suma Hetznera ze współdzielonymi vCPU.

Transfer wychodzący, adresy IP i pamięć

Każdy serwer chmurowy w UE ma w cenie co najmniej 20 TB transferu wychodzącego miesięcznie (do 60 TB na CCX63), potem 1,00 euro za TB; ruch przychodzący i wewnętrzny jest darmowy. Alerty przy 75% i 100% puli nie zatrzymują ruchu i nie znaleźliśmy ogólnego limitu wydatków. Serwery w USA mają w cenie od 1 TB, w Singapurze od 0,5 TB, przy czym każdy dodatkowy TB kosztuje tam 7,40 euro, a same serwery są tam droższe (CCX13 kosztuje 43,49 euro w USA i 53,99 euro w Singapurze).

Primary IPv4 kosztuje 0,50 euro miesięcznie, IPv6 jest darmowy, a IPv4 na serwerze dedykowanym kosztuje 1,70 euro. Volumes kosztują 0,0572 euro za GB miesięcznie, a kopie zapasowe 20% ceny serwera. Żądania do Object Storage są darmowe, miejsce ponad wliczony 1 TB kosztuje około 6,35 euro za TB miesięcznie, a każdy obiekt jest rozliczany jako co najmniej 64 kB.

Walutę, euro albo USD, wybierasz przy rejestracji i nie możesz jej później zmienić. Rozliczenie jest miesięczne, z dołu; nie ma darmowego planu, kredytu próbnego ani rabatu dla jakiejkolwiek grupy.

Serwery dedykowane i serwery GPU

Serwery dedykowane zaczynają się od 57,30 euro miesięcznie za typy dostępne w ograniczonej liczbie, AX42-1 kosztuje 97,30 euro plus 49 euro opłaty instalacyjnej, a używany sprzęt z Server Auction zaczyna się od 68,70 euro. GPU są dostępne tylko jako serwery dedykowane: GEX45 (RTX PRO 4000 Blackwell, 24 GB) za 212,30 euro miesięcznie plus 209,00 euro opłaty instalacyjnej, GEX63 (RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q, 96 GB) za 997,30 euro plus 999,00 euro i GEX131 od 1497,30 euro plus 1499,00 euro. Nie ma H100, H200, B200, L40S ani L4. Hetzner podaje czas dostawy zwykle od 10 do 12 dni roboczych dla GEX131 i kilka tygodni dla GEX63-1 w Finlandii.

Zmiany cen od końca 2024 roku

DataCo się zmieniło
1 grudnia 2024 (nowe serwery), 1 lutego 2025 (istniejące)Serwery chmurowe i load balancery w USA: wyższe ceny i znacznie mniej transferu w cenie; CPX11 podrożał z 3,85 do 4,49 euro, a jego pula spadła z 20 TB do 1 TB. Wiadomo to z e-maila Hetznera w wersji opublikowanej przez klientów, a nie ze strony internetowej Hetznera
2 lutego i 29 kwietnia 2026Opłaty instalacyjne za serwery dedykowane podniesione dwukrotnie, o kwoty, których Hetzner nie podał
1 kwietnia 2026 (zapowiedziane 23 lutego)Wszystkie produkty, łącznie z istniejącymi serwerami. Serwery chmurowe droższe o około 30 do 37% (CPX22 z 5,99 do 7,99, CCX23 z 23,99 do 31,49), Volumes z 0,044 do 0,0572 za GB, cena podstawowa Object Storage z 4,99 do 6,49
15 czerwca 2026 (zapowiedziane 27 maja)Tylko nowe zamówienia i zmiany rozmiaru. CX23 z 3,99 do 5,49 (+38%), CPX22 z 7,99 do 19,49 (+144%), CPX42 z 25,49 do 69,49 (+173%), CCX23 z 31,49 do 85,99 (+173%), CPX11 w USA z 5,99 do 17,49 (+192%). Większość opłat instalacyjnych obniżona; pamięć, adresy IP i load balancery bez zmian
Po 15 czerwca 2026GEX131 za 1497,30 euro miesięcznie, wobec 1197,30 w tabeli z czerwca. Nie znaleźliśmy zapowiedzi

Jako powód każdej rundy podwyżek w 2026 roku Hetzner podaje ceny zakupu RAM i NVMe. Nie wyjaśnił, dlaczego linie CPX i CCX podrożały mniej więcej trzy razy bardziej niż CX i CAX. Serwer zachowuje cenę z chwili utworzenia, dopóki nie zmienisz jego rozmiaru, więc dwa identyczne serwery na jednym koncie mogą kosztować różnie.

Niezawodność

Czym jest tu strefa

Hetzner nie ma stref dostępności. Lokalizacja to jeden park centrów danych w jednym mieście; strefa sieciowa to grupa lokalizacji, które mogą współdzielić sieć prywatną. Jedna sieć prywatna może obejmować Falkenstein, Norymbergę i Helsinki, ale to trzy miasta w dwóch krajach, więc naszym zdaniem architektura rozłożona na kilka lokalizacji jest tu bliższa wieloregionowej architekturze w AWS niż kilku strefom dostępności. Nie mamy zmierzonych opóźnień między parkami. USA i Singapur mają po jednej lokalizacji w strefie sieciowej i w jej obrębie nie ma dokąd przełączyć się przy failoverze. AWS i Azure mają we Frankfurcie po trzy strefy, w osobnych budynkach oddalonych od siebie o nie więcej niż 100 km.

W obrębie lokalizacji grupa rozmieszczenia typu spread umieszcza do 10 serwerów na różnych hostach fizycznych. Hetzner nic nie mówi o rozdzieleniu szaf, zasilania czy sieci. Jego parki składają się z osobnych budynków, które strona statusu wymienia z nazwy (od FSN1-DC1 do co najmniej FSN1-DC16), ale klient chmury nie może wybrać budynku. Bez zarządzanej bazy danych nie ma węzła standby do opisania: replika, którą utrzymujesz sam, trafia na inny host albo do innego miasta.

15 października strony planów podawały CPX22 i większe oraz wszystkie plany CCX tylko w Norymberdze i Helsinkach. Dane cenowe wciąż zawierały dla nich ceny w Falkenstein, więc odczytujemy to jako wyczerpanie zapasów, a nie wycofanie.

SLA

SLA dla chmury obowiązuje od 16 marca 2026 roku i obejmuje tylko serwery chmurowe: 99,9% dostępności miesięcznie na serwer, przy „uzasadnionych handlowo staraniach”. Kredyt to czas niedostępności ponad próg, w godzinach, pomnożony przez stawkę godzinową; według przykładu samego Hetznera 185 minut niedostępności w 30-dniowym miesiącu daje 0,87 euro. Jest wypłacany jako bezzwrotny kredyt w chmurze, z pułapem 100% miesięcznej faktury za dany serwer, a „Żadne inne środki zaradcze nie są dostępne”. Klient zgłasza roszczenie w ciągu 14 dni kalendarzowych od końca miesiąca.

Wyłączone są prace serwisowe zapowiedziane z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem, zmiany rozmiaru, „wymagane migracje na żywo”, ataki DDoS i ataki hakerskie oraz problemy z sieciami podmiotów trzecich; co najmniej dwie awarie w 2026 roku przypisano atakom. Nie znaleźliśmy SLA dla Volumes, load balancerów, sieci ani Object Storage. Serwery dedykowane mają roczny cel dostępności sieci 99,9% bez kredytów, a ogólne warunki ograniczają odpowiedzialność za zwykłe niedbalstwo do miesięcznej ceny produktu.

AWS obiecuje 99,99% przy dwóch lub więcej strefach i 99,5% dla pojedynczej instancji, Azure 99,99% przy wielu strefach i 99,9% dla pojedynczej VM na Premium SSD; AWS przyjmuje roszczenia do końca drugiego cyklu rozliczeniowego, Azure w ciągu 60 dni.

Strona statusu i incydenty

Strona statusu pokazuje bieżące wpisy i rozwiązane incydenty z mniej więcej ostatnich siedmiu dni, bez archiwum. Starsze wpisy są dostępne tylko pod bezpośrednim adresem URL. Nie znaleźliśmy postmortemów poza jednozdaniowymi przyczynami we wpisach, a użytkownicy zgłaszają awarie, które nigdy nie trafiły na tę stronę (niżej).

DataCo się stało
od 18 do 29 listopada 2024Przecięcie podmorskiego kabla C-LION1: 11 dni podwyższonych opóźnień między Frankfurtem a Helsinkami
od stycznia do lipca 2025Błąd konstrukcyjny płyty głównej w serwerach dedykowanych AX42, AX52 i AX102: wymieniono każdą płytę, od 30 do 40 minut niedostępności na serwer, bez możliwości wyboru terminu
21 i 22 grudnia 2025Cloud API i Console niedostępne przez około 12 godzin, w dwóch wpisach; Hetzner napisał później „Żałujemy, że komunikacja była opóźniona”
25 lutego 2026Mechanizm ochrony przed DDoS „zablokował zbyt dużo ruchu”: przekierowanie UDP oraz Cloud API i Console zakłócone przez 2,5 godziny
2 marca 2026Singapur: oba redundantne przełączniki leaf zaktualizowane jednocześnie, wolumeny nieosiągalne przez około 1,75 godziny
od 26 czerwca 2026Ograniczenie tworzenia serwerów chmurowych dla nowych klientów i losowo wybranych dotychczasowych, którzy nie mogą też zmieniać rozmiaru ani przenosić serwerów w danej lokalizacji; 16 października otwarte od 16 tygodni
od 9 września 2026Object Storage w Helsinkach częściowo zdegradowany; 21 września główna przyczyna wciąż „nie do końca jasna”
8 i 9 oraz 13 i 14 października 2026Rekursywny DNS we wszystkich trzech lokalizacjach w UE (około 21 godzin), potem routing IPv6 w chmurze (około 21,5 godziny)
14 października 2026Cloud API, Hetzner API i Console niedostępne przez 1,5 godziny w trakcie ataku

Wsparcie

Jest jeden poziom wsparcia, wliczony w cenę; nie znaleźliśmy płatnej opcji. Przy produktach chmurowych Hetzner odpowiada na zgłoszenia „przez całą dobę (24/7/365)”; zamówienia, faktury i sprawy konta są obsługiwane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 CET, a infolinia działa w tych samych godzinach w dni robocze. Linie centrów danych, które odbierają o każdej porze, są tylko dla klientów serwerów dedykowanych z hasłem telefonicznym. Wsparcie jest po niemiecku i angielsku.

Hetzner nie publikuje czasów odpowiedzi dla żadnego poziomu ważności i wspiera tylko infrastrukturę. Serwery chmurowe to „produkty niezarządzane”, Windows na serwerach chmurowych nie ma wsparcia, a przy serwerach dedykowanych Hetzner nie wspiera „żadnego oprogramowania ani systemów operacyjnych”. Mimo to jego wsparcie w cenie przyjmuje zgłoszenia techniczne przez całą dobę, czego nie robi darmowy plan Basic w AWS: klienci Basic nie mogą otwierać zgłoszeń technicznych. Plan Basic w Azure również nie określa żadnych celów czasu odpowiedzi.

Zakładanie konta

Zarejestrować się może każdy, jako osoba prywatna lub firma, podając adres e-mail, dane kontaktowe i adres rozliczeniowy. Każde nowe konto przechodzi ocenę ryzyka, która korzysta z danych rejestracyjnych, cech technicznych i zewnętrznego usługodawcy, którego Hetzner nie wymienia; ostateczną decyzję podejmuje pracownik Hetznera. Oznaczone konto musi przesłać kopię urzędowego dokumentu tożsamości, sprawdzaną przez pracowników Hetznera albo przez iDenfy (który przechowuje dane przez dwa miesiące), albo wpłacić przedpłatę kartą kredytową, zwracaną dopiero przy zamknięciu konta. Oficjalne konto Hetznera na Hacker News proponowało też zamiast tego płatność 20 euro przez PayPal.

Duże lub drogie pierwsze zamówienia są powodem odrzucenia, a nowym klientom zaleca się, by zaczynali od małych. Warunki pozwalają Hetznerowi odrzucić zamówienie w ciągu 5 dni roboczych, a gdy weryfikacja się nie powiedzie, nie podaje on szczegółów „ze względów bezpieczeństwa”.

Domyślne limity to 20 współdzielonych vCPU i 8 dedykowanych vCPU na konto. Podwyższenie wymaga ręcznego wniosku i jest „możliwe tylko wtedy, gdy jesteś z nami od miesiąca i opłaciłeś pierwszą fakturę”; to samo dotyczy otwarcia portów SMTP 25 i 465, domyślnie zablokowanych. Konfiguracja A mieści się więc w limicie pierwszego dnia, a konfiguracja B nie: trzy CCX23 potrzebują 12 dedykowanych vCPU przy limicie 8, a trzy CPX42 potrzebują 24 współdzielonych vCPU przy limicie 20. Udokumentowany domyślny limit AWS dla standardowych instancji to 5 vCPU, więc nowe konto w AWS też musi poprosić o więcej, ale może to zrobić pierwszego dnia.

Do tego dochodzi pojemność. Od 26 czerwca 2026 roku Hetzner ogranicza tworzenie serwerów chmurowych „zarówno nowym klientom, jak i części dotychczasowych”, przy czym tych drugich wybiera „losowo”, powołując się na „utrzymujący się wysoki popyt i ograniczoną dostępność niezbędnych komponentów sprzętowych”. Nowe konto może przejść weryfikację, a mimo to nie móc utworzyć serwera w danej lokalizacji. 16 października 2026 roku ograniczenie wciąż obowiązywało.

Zgodność i ochrona danych

Certyfikat lub audytCo obejmujeWidzieliśmy?
ISO/IEC 27001:2022Certyfikat SOCOTEC ważny od 27 września 2025 do 26 września 2028, dla „wszystkich usług hostingowych i centrów danych” w Norymberdze, Falkenstein i Tuusuli. Lokalizacje w USA i Singapurze nie są wymienioneCertyfikat widzieliśmy
BSI C5:2020 typu 2Atestacja bez zastrzeżeń wystawiona przez WP Koehler, raport z 17 listopada 2025, obejmująca chmurę (serwery, pamięć blokową, load balancery, firewalle, Floating IP), serwery dedykowane i zarządzane, produkty pamięci masowej i kolokację. Lokalizacje i okres audytu niepodaneJednostronicowe podsumowanie Hetznera widzieliśmy; raport audytora nie jest publiczny
PCI DSSPieczęć dla wprowadzania danych karty na koncie klienta; Hetzner mówi, że nie przechowuje danych kartNie otwieraliśmy
KRITIS (§8a BSIG)Hetzner mówi, że jest operatorem usług krytycznych audytowanym na podstawie §8aTylko deklaracja
Audyt TOM przeprowadzony przez TÜV RheinlandProtokół dla klientów, którzy zawarli DPANie widzieliśmy
ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, SecNumCloud, HDS, TISAXNie znaleźliśmy żadnego

Hetzner nazywa swój wynik C5 certyfikacją; BSI nie wydaje certyfikatów C5, a C5 to atestacja wystawiana przez audytora, którego wynajmuje dostawca (Myra Security).

Umowę powierzenia przetwarzania danych zawiera się online, zaznaczając pole wyboru; Hetzner nie podpisuje indywidualnych DPA. Lista podprzetwarzających (wersja 1.0 z 6 sierpnia 2024 roku) wymienia fińską, amerykańską i singapurską spółkę zależną Hetznera oraz operatorów kolokacji NTT i QTS i stwierdza, że dane serwerów pozostają w UE, gdy wybierzesz lokalizację w UE, a wsparcie dla każdej lokalizacji jest świadczone z UE.

Dane podstawowe klienta, dane umowne i rozliczeniowe są przetwarzane „wyłącznie w UE”, niezależnie od wybranej lokalizacji. Dane, które przechowujesz na serwerze w USA lub Singapurze, trafiają do tego kraju na podstawie, jak mówi Hetzner, „twojej wyraźnej zgody, wyrażonej przy wyborze lokalizacji produktu”; standardowe klauzule umowne nie są wspomniane. Hetzner mówi, że w Niemczech przyjmuje żądania i nakazy sądowe tylko od niemieckich organów i sądów, a w Finlandii tylko od fińskich, i zaznacza, że te organy mogą przekazywać dane dalej na podstawie umów międzynarodowych.

Kto go kontroluje

Hetzner Online GmbH jest zarejestrowana w Amtsgericht Ansbach (HRB 6089), a zarządzają nią Martin Hetzner, Stephan Konvickova i Günther Müller. Nie jest notowana na giełdzie i nie znaleźliśmy ani zewnętrznego inwestora, ani pozaeuropejskiej spółki dominującej. Zewnętrzny agregator danych rejestrowych wymienia Martina Hetznera jako wspólnika; nie widzieliśmy odpisu z rejestru. Oficjalne konto Hetznera na Hacker News napisało w grudniu 2024 roku: „Jesteśmy firmą prywatną i nie mamy akcjonariuszy”. Biorąc pod uwagę wpis agregatora, odczytujemy to jako brak zewnętrznych inwestorów.

Hetzner Online GmbH jest stroną umowy dla każdej lokalizacji; Hetzner Finland Oy, Hetzner US LLC (Nowy Jork) i Hetzner Singapore Pte. Ltd. wykonują pracę na miejscu. Parki w Falkenstein, Norymberdze i Tuusuli należą do Hetznera; w Ashburn, Hillsboro i Singapurze prowadzi on własne serwery w budynkach obsługiwanych przez NTT i QTS. Oprogramowanie też jest własne: KVM z narzędziami zbudowanymi na miarę i własnym kontrolerem sieci, a nie OpenStack.

Odejście

Wyprowadzenie danych jest tanie. Dziesięć terabajtów z jednego serwera chmurowego w UE nie kosztuje nic dodatkowo; z Object Storage kosztuje 9,00 euro, bo 1 TB jest w cenie, a reszta kosztuje 1,00 euro za TB. Pule w USA i Singapurze są znacznie mniejsze, jak opisaliśmy wyżej.

Z dyskami jest trudniej. API potrafi zrobić snapshot, ale nie ma endpointu do pobrania ani wgrania obrazu. Wyciągnięcie dysku oznacza uruchomienie systemu ratunkowego i skopiowanie go przez dd po SSH, jak opisuje relacja jednego użytkownika; komentarz z czerwca 2025 roku potwierdza, że snapshotów wciąż nie da się pobrać. Object Storage da się bez problemu skopiować przez GET, PUT i LIST, ale wszystko, co zbudowano na zdarzeniach S3 albo replikacji, trzeba odbudować.

Kubernetes u Hetznera to to, co sam zainstalujesz (upstreamowy Kubernetes, k3s albo Talos), plus controller manager i sterownik CSI Hetznera, więc obciążenia łatwo przenieść. Punkty uzależnienia to definicje firewalli, sieci i load balancerów napisane dla providera Terraform hcloud, strefy DNS (bez DNSSEC) i każde połączenie serwerów chmurowych z dedykowanymi przez vSwitch. Żaden z nich nie przechowuje danych.

Zasoby chmurowe przestają być rozliczane, gdy je usuniesz. Ogólne warunki (wersja 2.0.0 z 27 października 2021 roku) pozwalają każdej ze stron wypowiedzieć umowę z 30-dniowym wyprzedzeniem na koniec miesiąca i nic nie mówią o tym, co dzieje się z twoimi danymi po wypowiedzeniu. Nie sprawdzaliśmy warunków wypowiedzenia dla serwerów dedykowanych.

Co piszą użytkownicy

Każdy z poniższych tematów opiera się na co najmniej dwóch niezależnych relacjach albo na jednej relacji, którą potwierdza dokument Hetznera. To słowa użytkowników, a nie nasze pomiary.

Nie wszyscy mieli kłopoty: jeden użytkownik z setkami maszyn w chmurze pisze, że nigdy nie widział takich problemów, a inny nazywa serwery dedykowane „świetnymi” od lat, o ile projektuje się z myślą o redundancji.

Dla kogo, a kto powinien szukać gdzie indziej

Hetzner pasuje zespołom z umiejętnościami operacyjnymi w Linuksie i Kubernetesie, które uruchamiają usługi bezstanowe albo samodzielnie utrzymywane stosy w UE, obciążeniom z dużym transferem oraz każdemu, kto chce mieć serwery dedykowane lub serwery GPU obok maszyn wirtualnych w chmurze, w ramach jednej europejskiej umowy. Jeśli twój zespół już sam utrzymuje PostgreSQL i Kubernetesa, różnica względem AWS i Azure pokrywa koszt dodatkowych serwerów, nawet przy cenach z 2026 roku.

Szukaj gdzie indziej, jeśli potrzebujesz zarządzanych baz danych lub zarządzanego Kubernetesa, wysokiej dostępności między strefami w jednym regionie, opublikowanych czasów odpowiedzi wsparcia, pojemności, na którą możesz liczyć przy autoskalowaniu, taniego transferu wychodzącego w USA lub Azji albo rejestracji, która nigdy nie poprosi o dokument tożsamości. A jeśli planujesz przeprowadzkę, sprawdź w dniu migracji, czy możesz utworzyć potrzebne serwery: 16 października 2026 roku ograniczenie pojemności wciąż obowiązywało.

Źródła

Sprawdzone 15 i 16 października 2026 roku.

Ceny

Warunki i SLA

Dokumentacja

Status i incydenty

Firma i własność

Relacje użytkowników

Dane i chmura

Nowe poradniki i zmiany przepisów e-mailem

Gdy zmienia się przepis, przesuwa się termin albo publikujemy nowy poradnik, wysyłamy go e-mailem.

Najpierw wyślemy link potwierdzający. Możesz się wypisać w każdej chwili. Polityka prywatności