• Tallinn03:05
  • Ljubljana02:05
  • Novi Sad02:05

Írta: Kristijan Sekereš

Az AWS és az Azure európai alternatívái 2026-ban: 24 szolgáltatót ellenőriztünk

szerverrackek egy európai adatközpontban

Az európai felhők összehasonlításai többnyire megállnak egy virtuális gép áránál. Ez az összehasonlítás ugyanazt a két munkaterhelést árazza be 24 európai székhelyű felhőszolgáltatónál, valamint az AWS-nél és az Azure-nál Frankfurtban, majd megnézi, mit nem mutat meg az ár: mi egy zóna fizikailag, hol van az adatbázis készenléti példánya, ki irányítja a céget, mit fizet ténylegesen az SLA, és mennyit kell várnia egy új fióknak, mielőtt bármit építhetne.

Fejlesztőknek, tech leadeknek, alapítóknak és termékmenedzsereknek írtuk, akik azt mérlegelik, hol építsenek, vagy hogy elhagyják-e az AWS-t vagy az Azure-t. Mindent 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk, és a sorozatban minden szolgáltatónak saját cikke van az itteni összefoglaló mögötti részletekkel.

A módszer egy mondatban: minden tény a szolgáltató saját dokumentációjából, jogi feltételeiből, áradataiból és állapotoldaláról, nyilvános bejelentésekből és nyilvántartásokból vagy felhasználói beszámolókból származik, és mindegyiket a forrásánál ellenőriztük. Amit nem tettünk: nem nyitottunk fiókot, és nem futtattunk munkaterhelést. Semmi nem mér itt teljesítményt, és ahol egy szolgáltató dokumentumai és tényleges működése eltérhet egymástól, csak a dokumentumokról és arról tudunk beszámolni, amit a felhasználói írtak.

A rövid válasz

Ha az AWS kínálatához közeli menedzselt szolgáltatásokat keres. Kezdje a Scaleway-vel: menedzselt Kubernetes ingyenes vezérlősíkkal, PostgreSQL, serverless függvények és konténerek, üzenetsorok és KMS, egy párizsi régióban, amelynek három zónája külön épületekben van. Az IONOS és az UpCloud a legolcsóbb szolgáltatók, amelyek az éles munkaterhelésünk minden elemét kínálják. Az IONOS havi 436,79 euróba kerül, benne a 24/7-es telefonos támogatással, vagy 524,39 euróba, ha egy adatbázismag nem két szálnak, hanem egynek számít; az árlistaoldala korábban kettőt írt, ma már nem. Az UpCloud 520,33 euróba kerül. A STACKIT régiónként legalább három fizikailag különálló zónát ígér, és a szolgáltatási szinteket szolgáltatásonként egy jogi tanúsítványban rögzíti, de önállóan csak németországi, ausztriai és svájci cégek regisztrálhatnak. A T Cloud Public (2026 januárjáig Open Telekom Cloud) hyperscaler-szerű kínálatot és egy másik zónába helyezhető szinkron készenléti adatbázis-példányt kínál, az AWS-nél magasabb áron.

Ha saját stacket futtat, és olcsó számítási kapacitást szeretne. A Hetzner EU-s felhőszerverenként legalább 20 TB kimenő forgalmat ad, és ugyanazokban a parkokban dedikált szervereket is árul, de nincs menedzselt adatbázisa, menedzselt Kubernetese és nincsenek zónái, 2026-ban meredeken emelte az árait, és június 26. óta korlátozza az új felhőszerverek létrehozását az új ügyfelek és a véletlenszerűen kiválasztott meglévő ügyfelek egy része számára. A Cyso Cloud egy háromzónás frankfurti régióban 254,40 euróért építi fel az éles munkaterhelésünket, a menedzselt adatbázis nélkül, amelyet csak zárt bétaként kínál. Az Infomaniak semmit nem számol fel a példányok forgalmáért, és Svájcban tartja az adatokat. Az OVHcloud minden európai régiójában benne van az árban a kimenő forgalom. A Leaseweb a felhője mellett nagy tételben árul bare metal szervereket.

Ha GPU-kra van szüksége. A Nebius egy 25 dolláros kártyás terhelés után akár 32 H100 futtatását is engedi egy új fióknak Finnországban, de 2026-ban kétszer emelte a GPU-árait. Az UpCloud listázza a legolcsóbb önkiszolgáló H100-at, amelyet találtunk, óránként 1,79 euróért Helsinkiben, 2026. október 20-tól bejelentett új árakkal; hogy egy fiók hány GPU-t futtathat, az az UpCloudnál szerzett előzményeitől függ. A Gcore (2,73 euró) és az OVHcloud (2,80 euró, bár előbb fizetős kvótaszintre lehet szükség) szintén értékesítési egyeztetés nélkül árul H100-at. Blackwellhez az Evroc B200 GPU-óránként 8,00 eurót kér Stockholmban, nagyjából az AWS stockholmi árának felét, de minden fiók nulla GPU-kvótával indul.

Ha a közszférának vagy szabályozott ágazatnak értékesít. Az OVHcloud három SecNumCloud-minősítéssel szerepel a francia kiberbiztonsági ügynökség listáján. A STACKIT, a Scaleway, valamint a Post Telecom, az OVHcloud és a Clever Cloud partnersége SEAL-3 besorolást kapott az Európai Bizottság szuverén felhős közbeszerzésén. A BSI C5 terén a Hetznernek minősítés nélküli auditori véleményt tartalmazó Type 2 igazolása van, a STACKIT, az Exoscale és a T Cloud Public pedig kérésre vagy titoktartási megállapodás (NDA) mellett adja ki a sajátját. A plusserver által közzétett teljes Type 2 jelentés minősített véleményt tartalmaz: két C5-kontroll, valamint egy harmadik, amelyről ugyanaz a dokumentum számol be, 2025-ben nem volt hatékony. Svédországban az Elastx 53%-ban a svéd Sobro befektető tulajdonában van, Svédországban tartja az adatokat, saját közlése szerint a svéd NIS2-törvény hatálya alá tartozik, és biztonságvédelmi megállapodásokat kínál.

Ha platformot szeretne, nem szervereket. A Clever Cloud Heroku-stílusú telepítéseket futtat saját szerverein Párizsban, francia szerződés alapján, de nincs önkiszolgáló adatbázis-failovere. A Northflank egyetlen, másodpercalapú számlán ad szolgáltatásokat, adatbázisokat, előnézeti környezeteket és GPU-kat, de a menedzselt felhője a Google Cloud, és három kockázatitőke-befektető (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US és Kindred) birtokolja a részvényei többségét. Az Upsun hét európai régiójából hatot az AWS-en, a Google Cloudon vagy az Azure-on futtat. A Koyeb, amely ma már a Mistral AI része, gyorsan telepít konténereket, de H100-osztályú GPU-it csak Észak-Amerikában árulja.

Mennyibe kerül, azonos feltételekkel

Az éles munkaterhelésünk (B munkaterhelés) három VM, blokktároló, egy terheléselosztó, egy magas rendelkezésre állású PostgreSQL, objektumtároló, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom. Az összehasonlítás 26 felhője közül csak kilenc kínálja minden elemét, az AWS-t és az Azure-t is beleértve. Ezek a végösszegeik, havi listaárként euróban, áfa nélkül, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve.

SzolgáltatóB munkaterhelésAz AWS-hez képestÁrazott régióZónák ottAz adatbázis készenléti példánya
IONOS Cloud436,79 és 524,39 között40% és 48% közöttFrankfurt3, nincs dokumentálva, hogy külön épületekbenaz elhelyezés nincs megadva; alapértelmezetten aszinkron
UpCloud520,3348%Frankfurt1másik host, ugyanaz a zóna
Scaleway582,0754%Párizs3 épületugyanaz az adatközpont, másik rack; szinkron
STACKIT908,1084%eu01 (Németország)3, fizikailag különálló; lehet közös épületbennem dokumentált
Exoscale908,8884%Frankfurt1ugyanaz a létesítmény
AWS1 082,61100%Frankfurt3 épületmásik zóna; szinkron
Azure1 091,88101%Frankfurt3 épületmásik zóna; szinkron
T Cloud Public1 325,86122%eu-de (Magdeburg, Biere)3, két, egymástól 18 km-re lévő telephelyenmásik zóna, ha ezt választja; szinkron
Elastx1 850,13171%Stockholm3 épületmásik zóna, ha lehetséges

A legolcsóbb végösszegek és a legerősebb zónák nem esnek egybe. Az IONOS-nak és az UpCloudnak, a két legolcsóbbnak, nincs Frankfurtban olyan zónája, amelyről dokumentálva lenne, hogy külön épületben van. A Scaleway a legolcsóbb, amelynek három zónája külön épületekben van, de az adatbázis készenléti példánya ugyanabban az adatközpontban marad. A táblázat európai szolgáltatói közül csak kettő dokumentál másik zónában lévő készenléti példányt, a T Cloud Public (ha ezt választja) és az Elastx (ha lehetséges), és mindkettő drágább az AWS-nél. Megosztott helyett dedikált vCPU-kkal az IONOS 603,23 euróra (a kétszálas adatbázis-értelmezéssel), a Scaleway 676,78 euróra emelkedik. A munkaterheléseket és az árazás szabályait alább ismertetjük.

A máshol látható alacsonyabb számokból általában kimarad az adatbázis vagy a Kubernetes-vezérlősík. A Hetzner B munkaterhelésre számolt 241,11 eurójában egyik sincs benne, mert a Hetzner egyiket sem árulja: mindkettőt az ön csapata üzemelteti. Az Infomaniak 132,10 eurójában nincs PostgreSQL: a menedzselt PostgreSQL-je „Hamarosan elérhető” jelzést visel, és egy 2025. áprilisi bejegyzés már akkor azt írta, hogy további menedzselt adatbázisok „hamarosan érkeznek”. A Cyso Cloud PostgreSQL-je zárt béta, nyilvános ár nélkül. Az Aruba Cloud 267,91 eurója PostgreSQL helyett MySQL-t áraz, és az új platformján nincs terheléselosztó a VM-ekhez. A Gcore 384,60 eurója tartalmaz egy PostgreSQL-t, amely ingyenes béta. Az adatbázis nem kis tétel: az Exoscale-nél a magas rendelkezésre állású PostgreSQL a 908,88 euróból 384,20 euró.

Hogyan áraztunk

Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB RAM-mal, legalább 40 GB lemez, egy nyilvános IPv4-cím, havi 1 TB internet felé irányuló kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.

A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik nyilvános IPv4-címmel; 300 GB SSD-blokktároló; egy menedzselt terheléselosztó; menedzselt PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB tárhellyel, elsődleges és készenléti példánnyal; 1 TB objektumtároló, valamint 1 millió PUT és 10 millió GET kérés; egy menedzselt Kubernetes-vezérlősík (ahol kínálják, a magas rendelkezésre állású változat, csak a vezérlősík); havi 2 TB internet felé irányuló kimenő forgalom.

Igény szerinti listaárak, elkötelezettség és kedvezmény nélkül, havi 730 órával, áfa nélkül, a szolgáltató Frankfurthoz legközelebbi régiójában (a táblázatok megnevezik). Ahol nincs pontosan ilyen méret, a következő nagyobbat vettük. Ahol egy elemet nem árulnak, azt kihagytuk a végösszegből és megneveztük, ahelyett hogy becsléssel pótoltuk volna; ahol a szolgáltató közeli helyettesítőt árul (PostgreSQL helyett MySQL-t), azt beáraztuk, és ezt jeleztük. A fejlesztői platformokat a legközelebbi megfelelőjükön áraztuk. Az AWS-t m7i.xlarge, az Azure-t D4s_v5 példányokkal áraztuk; burstable példányokkal az AWS B munkaterhelése 985,89 euróra, az Azure-é 1 017,63 euróra csökken. Az USD-ben, CHF-ben és SEK-ben megadott árakat az EKB 2026. október 15-i referencia-árfolyamain számítottuk át (1 EUR = 1,1208 USD = 0,9305 CHF = 11,1765 SEK), kivéve, ahol a szolgáltatónak saját euróára van; ott azt használtuk.

Mindenki más

A többi szolgáltató, azzal együtt, ami a végösszegükből kimarad. Az ár előtt olvassa el az utolsó oszlopot.

SzolgáltatóABÁrazott régióAmi nincs benne a B végösszegben
Infomaniak13,12132,10Genfmenedzselt PostgreSQL
Hetzner26,48241,11Nürnbergmenedzselt PostgreSQL, Kubernetes-vezérlősík
Cyso Cloud24,99254,40Frankfurtmenedzselt PostgreSQL (zárt béta)
Aruba Cloud24,67267,91Bergamoterheléselosztó VM-ekhez; PostgreSQL (MySQL-lel árazva)
Leaseweb46,18328,23Frankfurtmenedzselt PostgreSQL
Gcore40,70384,60Luxembourgéles PostgreSQL (a béta 0-val árazva)
Nebius46,74487,54Franciaországterheléselosztó sima VM-ekhez
Cleura81,21620,63Frankfurtmenedzselt PostgreSQL (csak egyedi ajánlatra)
OVHcloud15,70 és 17,67 között630,20Frankfurt (Limburg)HA Kubernetes-vezérlősík (ott nem kapható)
plusserver58,36736,06KölnPostgreSQL készenléti példány (egycsomópontos változat árazva)
Koyeb35,71737,18Frankfurtblokk- és objektumtároló, PostgreSQL készenléti példány, Kubernetes
Northflanknincs árazva850,58FrankfurtKubernetes, IPv4, zónák közötti PostgreSQL HA; objektumtároló replikáció nélkül (egyetlen MinIO-példány)
Evroc188,49879,26Stockholmmenedzselt PostgreSQL, Kubernetes-vezérlősík
Clever Cloud79,131 166,46Párizsblokktároló, PostgreSQL HA, IPv4
CloudSigma151,711 621,68Genfterheléselosztó, PostgreSQL, objektumtároló, Kubernetes
Upsun242,321 911,83FrankfurtPostgreSQL HA, Kubernetes, IPv4; objektumtároló csak belső használatra

Összehasonlításképp az A munkaterhelés az AWS-en 112,37 euróba, az Azure-on 116,15 euróba kerül, és az AWS-en egyedül az 1 TB kimenő forgalom 81,00 dollár a 125,95 dollárból. Az Nscale nem tesz közzé árat VM-ekre és tárolásra, ezért egyik táblázatban sem szerepel. A CloudSigma végösszegei használatalapúak: egyhónapos előfizetéssel Genfben az A munkaterhelés 34,19 euró.

Zónák és magas rendelkezésre állás, őszintén

Az AWS-nél és az Azure-nál egy zóna egy vagy több adatközpont saját áramellátással, hűtéssel és hálózattal, kilométerekre a többi zónától, de nagyjából 100 km-en belül tőlük. Egy három ilyen zónára elosztott architektúra túléli egy épület kiesését. Sok európai szolgáltató valami kisebbre használja ezt a szót, vagy egyáltalán nincsenek zónái, és ez megváltoztatja, mit jelent az, hogy „magas rendelkezésre állású”.

Külön épületekben lévő zónák az árazott régióban: az AWS és az Azure (három Frankfurtban), a Scaleway (három Párizsban), az Elastx (három adatközpont Stockholmban, egymástól legfeljebb 20 km-re), a plusserver (kettő, Kölnben és Düsseldorfban) és a Clever Cloud, amelynél a szám attól függ, melyik oldalt nézzük: az infrastruktúraoldalán öt párizsi adatközpont, az állapotbejegyzéseiben két rendelkezésre állási zóna, a Kubernetes-dokumentációjában három.

Három zóna két telephelyen: a T Cloud Public három zónája két, egymástól 18 km-re lévő telephelyen van, így kettő közülük egy telephelyen osztozik.

Különálló adatközpontok egy kampuszon: az Aruba Cloud három bergamói zónája az Aruba definíciója szerint „nem oszt meg fizikai infrastruktúrát, például adatközpontokat”, de mindhárom a bergamói kampuszán van, és az Aruba nem közli, milyen messze vannak egymástól.

A szolgáltató saját definíciója szerint különállók, a telephelyek megnevezése nélkül: az Evroc fizikailag különálló adatközpontokként írja le három stockholmi zónáját, de nem nevezi meg a létesítményeket.

Fizikailag különállók, de lehet, hogy egy épületben: a STACKIT régiónként „legalább három fizikailag különálló AZ-t” ígér, de a Compute Engine tanúsítványa szerint „több rendelkezésre állási zóna is elhelyezkedhet ugyanabban az épületben”, és nem közli, melyik forma érvényes az eu01-re.

Csak egyes régiókban vannak zónák, vagy nincsenek fizikailag leírva: az OVHcloudnak Párizsban három, egymástól nagyjából 30 km-re lévő zónája van, és Milánóban is három, de a frankfurti régiója egyetlen zóna. A Leasewebnek két zónája van Amszterdamban, amelyeket a szerződése különálló áramellátásként, hűtésként és hálózatként határoz meg, Frankfurtban és Londonban viszont egy sincs. A Cyso Cloudnak Frankfurtban és Amszterdamban is három-három zónája van, anélkül hogy közölné, mi egy zóna fizikailag.

Egy épületnél kisebb zónák: az IONOS a zónáit különböző hostokként vagy tárolórendszerekként írja le, és egyetlen IONOS-oldal sem állítja, hogy külön épületek lennének vagy külön áramellátásuk lenne. Egy második épülethez egy második frankfurti helyszínre kell telepíteni (az IONOS-nak három van), és az ugyanabban az országban lévő IONOS-adatközpontok közötti forgalom ingyenes. Az Infomaniak zónáinak „eltérő hálózati kapcsolata és áramellátási bemenete” van, csak a számítási erőforrások esetében, és a nevük arra utal, hogy egy adatközpontban vannak.

Régión belül nincsenek zónák: a Hetzner (a szórt elhelyezés különböző hostokon tartja a szervereit), az Exoscale (egy zóna egy létesítmény egy városban), az UpCloud (városonként egy adatközpont, Helsinki kivételével), a Gcore, a Cleura önkiszolgáló Public Cloudja, a CloudSigma, a Nebius (nem dokumentál zónákat) és az Upsun (nem határoz meg zónákat). Ezeknél az épület elvesztése elleni védelem egy második várost jelent, az Upsunnál pedig ez kézi újraépítés egy második régióban, automatikus failover nélkül. A Koyeb frankfurti régiója három adatközpontra terjed ki, és ha az egyik kiesik, a régión belül újraütemezi a példányokat, de a Koyeb nem dokumentálja, hogy ezek külön épületek-e.

Hol van az adatbázis készenléti példánya. Egy menedzselt adatbázisnál a „magas rendelkezésre állás” keveset mond, amíg ezt nem tudja.

SzolgáltatóA készenléti példány helyeReplikáció
AWS, Azuremásik zónaszinkron
T Cloud Publicmásik zóna, választhatószinkron
Elastxmásik zóna, ha lehetségesnincs megadva
Scalewayugyanaz az adatközpont, másik rackszinkron
UpCloudmásik host, ugyanaz a zónanincs megadva
Exoscaleugyanaz a létesítménya Premium csomagban szinkron
OVHcloud (Frankfurt)replika az egyzónás régióbannincs megadva
IONOSnincs megadvaalapértelmezetten aszinkron, kérésre szinkron
STACKIT, Nebiusnem dokumentáltnem dokumentált
Northflankalapértelmezetten ugyanaz a zóna, más zónák választhatóknincs megadva
plusserverolvasási replikák, amelyek nem léptethetők elő elsődlegesséaszinkron
Clever Cloudaz önkiszolgáló csomagokban nincs készenléti példánynincs
Koyebegyik csomagban sincs dokumentált készenléti példány; a tárolót a Neon replikálja a zónák közötta tároló szinkron
Upsunönkiszolgáló csomagban nincs készenléti példány; olvasási replikák, failover nélkülaszinkron

Az AWS és az Azure 60 és 120 másodperc közötti failoveridőt ad meg, a T Cloud Public azt, hogy „5 percen belül”, az OVHcloud pedig 60 másodperces időtúllépés után vált át. A Scaleway többzónás elhelyezést csak olvasási replikákhoz kínál. A Clever Cloudnál a replikát az értékesítés vagy a támogatás állítja be, a failover pedig kézi, ami a Clever Cloud saját oldala szerint „néhány tucat perctől néhány óráig” tart.

A zónák nem akadályozzák meg, hogy a közös rétegek meghibásodjanak. Az OVHcloud Object Storage-a 2025. július 16-án legalább kilenc régióban adott hibákat, köztük mindhárom párizsi zónában, 2 óra 10 percen át, 2026. szeptember 23-án pedig mindhárom párizsi zónában hálózati késleltetés és csomagvesztés volt 3 óra 19 percen át. 2025. március 10-én egy routerkonfigurációs hiba a Scaleway párizsi régiójának minden termékét megzavarta: a hálózatot öt percre, az Instancest 17:10 UTC-ig, az Object Storage-ot és a Kubernetest 18:00 UTC-ig. Az fr-par-2-ben 2026. május 22-én bekövetkezett áramkimaradás a többi párizsi zóna működését is rontotta. 2026. június 17-én egy STACKIT Kubernetes-incidens 2 óra 37 percre minden eu01-es klasztert megbénított. Az Elastx 2025. szeptember 26-án 8 percre elvesztette az útválasztást mindhárom zónájában. A Cyso Cloud amszterdami régiója 2025-ben háromszor veszítette el a külső kapcsolatot az egész régióban. A vezérlősíkok is gyakran közösek: az Exoscale API-ja és portálja 2026. szeptember 1-jén nagyjából hét órára mind a nyolc zónában leállt (a futó szerverekre ez nem hatott), az UpCloud pedig 2026. augusztus 11-én nagyjából két órán át egyik 15 zónájában sem tudott új szervereket telepíteni.

A próba, amely a másik irányba dőlt el: az almerei NorthC adatközpontban kitört tűz 2026. május 7. és június 3. között üzemen kívül helyezte a T Cloud Public eu-nl régiójának AZ2 zónáját. A szolgáltató beszámolója szerint az AZ1 és az AZ3, egy másik, aalsmeeri telephelyen, tovább működött, és az ügyfeleket arra kérték, hogy azokra végezzék el a failovert.

Ki irányítja az egyes szolgáltatókat, és kinek a hardverén futnak

A sorozat minden szolgáltatójának Európában van a székhelye; ez volt az egyetlen szűrő. Az irányítást rögzítettük, de senkit nem zártunk ki miatta. Ezek benyújtott dokumentumokból, nyilvántartásokból és a szolgáltatók saját dokumentumaiból származó tények, nem jogi következtetések arról, mely törvények érhetik el őket.

SzolgáltatóSzékhelyKi irányítjaKinek a hardverén
HetznerGunzenhausen, DEmagántulajdonban; külső befektetőt nem találtunksaját adatközpontok Németországban és Finnországban; kolokáció az USA-ban és Szingapúrban
OVHcloudRoubaix, FRa Klaba család, a tőke nagyjából 79%-a; Párizsban tőzsdén jegyzettsaját adatközpontok
ScalewayPárizs, FRiliad SA (99,56%), amelyet a Niel családi csoport irányítOpCore-adatközpontok (50%-ban iliad)
IONOS CloudMontabaur, DEUnited Internet AG, a tőzsdén jegyzett IONOS Group SE 63,8%-afőként kolokáció
STACKITBad Friedrichshall, DESchwarz-csoport, családi tulajdonbansaját adatközpontok Németországban és Ausztriában
UpCloudHelsinki, FImagántulajdonban; a tulajdonosok nincsenek közzétéve; a befektetők között van a Tesi (finn állam)saját platform kolokációban
ExoscaleLausanne, CHA1 Group (Telekom Austria AG), 60,94%-ban az América Móvil (Mexikó), 28,42%-ban az osztrák állami ÖBAG tulajdonábansaját platform kolokációban és A1-adatközpontokban
T Cloud PublicBonn, DEDeutsche Telekom AG; a német állam 28,3%, nincs irányító részesedésű tulajdonosTelekom-adatközpontok; az almerei telephelyet a NorthC üzemelteti; a platform a Huawei közreműködésével épült
InfomaniakGenf, CHFondation Infomaniak, a szavazatok 63,3%-a az Infomaniak 2026. szeptember 2-i sajtóközleménye szerint; 2026. október 1. óta jegyzik a SIX-ensaját adatközpontok Svájcban
GcoreContern, LUnincs közzétéve; a Northern Data (85,2%-ban az amerikai tőzsdén jegyzett Rumble tulajdonában) 2025 áprilisában két igazgatósági helyet és többségi részesedésre szóló opciót szerzett, és a 2026 júliusában módosított megállapodások után saját közlése szerint már nincs jelentős befolyásakolokáció, az üzemeltetők nincsenek megnevezve
LeasewebAmszterdam, NLOcom B.V., nincs konszolidáló anyavállalatnincs megadva
Aruba CloudPonte San Pietro, ITa Cecconi családsaját adatközpontok Olaszországban és Csehországban; máshol partnertelephelyek
ElastxStockholm, SESobro, 53%kolokáció, az üzemeltetők nincsenek megnevezve
CleuraKarlskrona, SEaz ICG plc (Egyesült Királyság) egyik alapja, az Iver csoporton keresztülPublic Cloud: az üzemeltetők nincsenek megnevezve (a helyszíni technikai segítséget, a remote handst Stockholmban és Frankfurtban az Interxion adja); Compliant Cloud: partneradatközpontok
Cyso CloudAlkmaar, NLCyso Group B.V.; a részvényesek nem nyilvánosaksaját OpenStack, a létesítmények nincsenek megnevezve
CloudSigmaZug, CHa tulajdonosok nincsenek közzétéve; a CLOUDSIGMA Holding AG be van jegyezve, a jelenlegi részesedése nem ismertFrankfurt: kolokáció egy 2022-es listázás szerint; Düsseldorf: az enthus partner infrastruktúrája
plusserverKöln, DEa BC Partners holdingjának korábbi hitelezői, név szerint nem ismertekáltala üzemeltetett adatközpontok, valamint a Stadtwerke Norderstedt által üzemeltetett HAM5
EvrocStockholm, SEegy tényleges tulajdonos 50%-nál nagyobb és legfeljebb 75%-os irányítással, akit a nyilvántartási adatokat összesítő oldalak az alapító Mattias Åströmként neveznek megmeg nem nevezett partneradatközpontok
Clever CloudNantes, FRQuentin Adam társalapító (az alapítói irányítás valószínű, de nem bizonyított)saját szerverek párizsi adatközpontokban; Scaleway (Párizs); OVHcloud (Roubaix, Gravelines, Varsó, Európán kívül); IONOS (London); Cloud Temple („Gouv”, kérésre); Oracle (Dubaj)
UpsunPárizs, FRkockázati tőkével finanszírozott, nincs nyilvános tulajdonosi táblázatGoogle Cloud, Azure vagy AWS hét európai régióból hatban; OVHcloud egyben
KoyebPárizs, FRMistral AIrégiónként nincs közzétéve (San Francisco: Vultr); a vezérlősík a Google Cloudon fut
NorthflankLondon, UKhárom kockázatitőke-befektető (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US, Kindred) négy alapon keresztül, a részvények 52,69%-a; az 5 igazgatósági helyből 3 amerikai lakosokéGoogle Cloud mind a 17 régióban; Azure az ingyenes csomaghoz
NebiusAmszterdam, NLArkady Volozh alapító családi vagyonkezelője (trust): a szavazatok nagyjából 52%-a, a tőke 11%-a; a Nasdaqon jegyzettsaját telephely Finnországban; a többi telephelyének működési modellje nincs minden esetben megadva
NscaleLondon, UKAker ASA (Norvégia), az egyetlen bejegyzett irányító, 25% és 50% közötti részesedésselkolokáció, valamint egy saját telephely Norvégiában

Három pont, amelyet a táblázat összesűrít. Az Exoscale végső irányítása Mexikóban van. A Northflank, az Upsun és a Koyeb olyan európai cégek, amelyek platformja teljesen vagy részben amerikai felhőkön fut: a Northflank regions API-ja minden régiót egy Google Cloud-régióhoz rendel, az Upsun régiólistája hét európai régióból hatot az AWS-re, a Google-re vagy az Azure-ra helyez, a Koyeb DPA-ja pedig a vezérlősíkját a Google Cloudra, Belgiumba teszi. Végül a Koyeb szerződései még mindig a Koyeb SAS-t nevezik meg, amelyet 2026. május 19-én töröltek a francia cégjegyzékből, miután eszközei az egyedüli részvényesére szálltak át.

Az AWS, a Microsoft és a Google szuverén változatai

Sok csapat először azt kérdezi, megvásárolhatja-e egyszerűen a már használt felhője szuverén kiadását. 2026. október 16-án a válasz gyártónként eltér.

Az AWS European Sovereign Cloud egy különálló AWS-partíció egyetlen régióval, Brandenburgban, 2026. január 14. óta általánosan elérhető, és bárki számára nyitott egy külön, önkiszolgáló fiókkal. Az EU-s ügyfelek a luxembourgi Amazon Web Services EMEA SARL-lel szerződnek; erre a célra létrehozott német cégek üzemeltetik, EU-s lakosokból vagy az EU-ban tartózkodó uniós polgárokból álló személyzettel (az AWS szerint áttér a kizárólag uniós polgárokból álló személyzetre, határidő megjelölése nélkül). A kínálat kisebb: 109 termék az árlistaoldalán, a frankfurti 1 163 EC2-példánytípusból 311, és egyetlen GPU-család (L4). Az EC2-t euróban árazzák, nagyjából 10 és 11% közötti mértékben drágábban, mint a frankfurti dolláros ár az EKB október 15-i árfolyamán. A szerződése arra kötelezi az AWS-t, hogy egy kormányzati megkeresést az ügyfélhez irányítson át, értesítse az ügyfelet, ahol ez megengedett, és támadja meg az uniós joggal ütköző megkereséseket; ha az AWS ezután „továbbra is köteles felfedni az Ön Tartalmát”, akkor „a Megkereső Félnek csak az Ön Tartalmának a Megkeresés teljesítéséhez szükséges minimális mennyiségét fedi fel.”

A Microsoft Sovereign Public Cloud nem különálló felhő. Kontrollok készlete (Data Guardian, külső kulcskezelés, manipulációbiztos hozzáférési naplók) a meglévő európai Azure-régiókon, kiegészítve az EU Data Boundaryvel. A Microsoft 2026 februárjában azt írta, hogy az adatrezidencia-, titkosítási és szabályozottkörnyezet-kontrollok minden európai régióban elérhetők; a Data Guardian, amellyel az Európában lakó jogosult munkatársak jóváhagyhatják és felügyelhetik a máshol dolgozó mérnökök távoli hozzáférését, általános elérhetőségének dátumát nem találtuk. A Microsoft National Partner Cloudjai mások tulajdonában vannak: a Bleu (100%-ban az Orange és a Capgemini tulajdona) két francia régióban futtat Azure-t és Microsoft 365-öt megnevezett ügyfeleknek, és még a SecNumCloud-minősítési eljárásban van, a Delos Cloud (az SAP leányvállalata, amelyet az Arvato Systems biztonsági átvilágításon átesett német munkatársai üzemeltetnek) pedig csak a német közszférának értékesít; 2026. október 1-jén a kezdőlapja még jövő időben írt róla, egy pilot ügyfélprogrammal.

A Google kontrollokat kínál a nyilvános régióin (Data Boundary), partnereken keresztül pedig különálló felhőket a Google Cloud Dedicated alapján. Az élesben működő az S3NS PREMI3NS, amelyet a Thales Cloud Sécurisé üzemeltet Franciaországban, a Google hálózatához való kapcsolat nélkül: 2025. október 16. óta általánosan elérhető, 2025. december 17-én kapott SecNumCloud 3.2 minősítést, nagyjából 40 termék egy régióban, értékesítési csapaton keresztül, közzétett árak nélkül. Egy új Thales-entitás által üzemeltetett német változat előzetes (preview) fázisban van.

Amit eskü alatt mondtak. Két francia parlamenti vizsgálóbizottság kérdezte meg eskü alatt a Microsoftot, a Google-t és az AWS-t, hogy kiadnák-e a francia köz- vagy magánadatokat egy jogszerű amerikai utasításra. A Microsoft France közügyekért és jogi ügyekért felelős igazgatója, Anton Carniaux a Szenátus előtt 2025. június 10-én: „Non, je ne peux pas le garantir, mais, encore une fois, cela ne s'est encore jamais produit.” („Nem, nem tudom garantálni, de ismétlem, ez még soha nem fordult elő.”) Továbbá: „Lorsque nous sommes obligés de les donner, nous les donnons.” („Amikor kötelesek vagyunk kiadni őket, kiadjuk őket.”) Az Assemblée nationale előtt 2026. május 13-án a Google Cloud részéről Frédéric Geraud de Lescazes: „si un juge allemand, canadien, chilien, américain ou français nous demande de coopérer, nous le faisons.” („Ha egy német, kanadai, chilei, amerikai vagy francia bíró együttműködést kér tőlünk, együttműködünk.”) Az AWS részéről Arnaud David azt mondta, hogy a kérdés „ne s'est pas posée à nous” („nem merült fel nálunk”), és hogy „selon la loi, on ne peut fournir des données que dans la mesure où on y a accès sur le plan technique” („a törvény szerint adatot csak annyiban lehet kiadni, amennyiben technikailag hozzáférünk”). A Microsoft France elnöke, Corine de Bilbao ugyanazon a napon: „nous devons nous conformer aux obligations des différents États où nous opérons” („meg kell felelnünk azon államok kötelezettségeinek, amelyekben működünk”). Az előadó, Cyrielle Chatelain megjegyezte, hogy csak egy cég mondta azt, hogy együttműködne a bíróságokkal, és azt, hogy a többiek nem válaszoltak egyértelmű igennel vagy nemmel, igennek értelmezte; ez az ő értelmezése, nem a cégek nyilatkozata. A fordítások tőlünk származnak.

Az eddigi egyetlen uniós szintű besorolás. 2026. április 17-én az Európai Bizottság négy szerződést ítélt oda egy hat évre szóló, legfeljebb 180 millió euró értékű szuverén felhős közbeszerzésen, amelyet a Cloud Sovereignty Framework (felhőszuverenitási keretrendszer) alapján pontozott. Az ajánlattevőknek a részvételhez SEAL-2 besorolás kellett. A Post Telecom a Clever Clouddal és az OVHclouddal, a STACKIT és a Scaleway SEAL-3-at ért el („uniós szereplők, akik érdemi, de nem teljes befolyást gyakorolnak”); a Proximus az S3NS-sel, Google-technológián, SEAL-2-t. A Bizottság következtetése: „még a nem európai technológiák is, ha szigorú és megfelelő keretek között üzemeltetik őket, elérhetik a szuverenitás megkövetelt minimális szintjét.” Sem az AWS, sem a Microsoft nincs a négy között, és a Bizottság nem közli, hogy pályáztak-e. Nem találtunk olyan jogi aktust, amely elfogadná az EU felhőtanúsítási rendszerét, az EUCS-t, a felhő- és MI-fejlesztési rendelet pedig, amely négy uniós megbízhatósági szintet vezetne be, egyelőre javaslat: a felhő- és MI-fejlesztési rendeletről szóló cikkünk bemutatja, mi kellene az egyes szintekhez.

GPU-k

Igény szerinti árak GPU-óránként, euróban, abban a régióban, amelyik az adott kártyát árulja. A dolláros árakat az EKB 2026. október 15-i árfolyamán számítottuk át.

SzolgáltatóH100H200BlackwellHogyan juthat hozzá
UpCloud1,79 (Helsinki)nem kínáljaB200 4,50 (Helsinki)önkiszolgáló; a korlát a fiók előzményeitől függ
Koyeb2,23 (csak Észak-Amerika)2,68 (csak Észak-Amerika)B200 4,91 (korlátozott)önkiszolgáló: H100 1-től 4 GPU-ig, H200 1 vagy 2
Northflank2,44 (London, Frankfurt, NL)2,80 (NL, 8 GPU)B200 5,24 (NL, 8 GPU)önkiszolgáló egy 50 dolláros kreditvásárlás után
Gcore2,73 (Luxembourg, Helsinki, Sines)3,18 (Chester, UK)B300 6,00önkiszolgáló, készlettől és kvótától függően; B300 értékesítésen keresztül
OVHcloud2,80 (Gravelines)5,25 (csak 8 GPU-val)nem kínáljaönkiszolgáló; előbb fizetős kvótaszintre lehet szükség
Scaleway2,87 PCIe, 3,17 SXM (Párizs)nem kínáljaB300 7,50 (Párizs)támogatási kérelem
IONOSVM-ként nem kínálja3,00 (Frankfurt, Worcester)VM-ként nem kínáljaönkiszolgáló, alapértelmezetten szerződésenként egy GPU
Nebius4,01 (Finnország)4,82 (Finnország, Franciaország)B300 8,48 (Franciaország, UK)önkiszolgáló, alapértelmezett kvóta: 32
Evrocnem kínáljanem kínáljaB200 8,00 (Stockholm)kvótakérelem, alapértelmezés: 0
T Cloud Public5,22 (eu-de)nem kínáljanem kínáljanem rögzítettük
STACKIT8,04 (8 GPU-s méret)nem kínáljanem kínáljanem dokumentált
AWS6,57 (Stockholm)7,55 (Stockholm)B200 15,98 (Stockholm)kvótakérelem
Azure8,10 (H100 NVL, Frankfurt)12,29 (Frankfurt)GB200 31,36 (Frankfurt)kvótakérelem

Három dolog, amit a táblázat nem mutat. Az AWS Frankfurtban egyáltalán nem árul H100-at, és a GPU-kvótái nulláról indulnak. A Scaleway szerződése megengedi, hogy egy igény szerinti H100 PCIe példányt 10 perces értesítéssel megszüntessen. A Nebius 2026. június 1-jén, majd október 1-jén ismét emelte a GPU-árakat, a H100 óradíját 2,95 dollárról 4,50 dollárra, és a szerződése háromnapos értesítést enged meg egy árváltozás előtt. A csúcskategória alatt a Hetzner RTX PRO 6000 Blackwell kártyákat dedikált szerverként árul (GEX63: havi 997,30 eurós díjplafon, plusz 999,00 euró beállítási díj), az Exoscale ugyanezt a kártyát óránként 2,15 euróért árulja kézi átvilágítás után, egy L40S pedig óránként 0,63 euróba kerül az Infomaniaknál (kérésre) és 1,11 euróba az UpCloudnál, szemben az AWS 2,08 eurójával.

Két európai GPU-cég szinte kizárólag nagyon nagy ügyfeleknek értékesít. Az Nscale (London) nem tesz közzé GPU-árat, és GPU-példányokat csak foglalt kapacitásra szóló szerződésekkel árul; önkiszolgáló módon csak a modell-API-ja érhető el. A 2026. szeptember 18-i S-1 tájékoztatója legfeljebb nagyjából 43,8 milliárd dollár értékű, 2033 decemberéig szóló Microsoft-munkaleírásokat (statement of work) és legfeljebb nagyjából 44,6 milliárd dollár értékű Anthropic-megállapodásokat sorol fel, közli, hogy a legnagyobb ügyfele adta a 2025-ös árbevétel 73%-át, az igény szerinti klasztereket pedig, amelyeket „a kisebb ügyfelek támogatására” kínál, „jelenleg nem lényeges összetevőként” írja le. A Fluidstack bemutatása a szolgáltatólista végén található.

Garanciák, támogatás és fióknyitás

Az alábbi minták többet számítanak bármelyik SLA-százaléknál.

A jóváírás az egyetlen jogorvoslat, és felső korlátja van. Az OVHcloud SLA-jóváírásai jelentik a kizárólagos jogorvoslatot, egy példány havi költségének 50%-ában, adatbázisoknál és terheléselosztóknál 30%-ában maximálva. A 2021-es strasbourgi tűz után a douai fellebbviteli bíróság 2025. április 24-én helybenhagyta az OVHcloud felelősségkorlátozását, és egy VPS-ügyfélnek 1 800,48 eurót ítélt meg 47 900 eurós bizonyított kárral szemben. A Gcore a jóváírásokat 20%-ban (az Object Storage-nál 25%-ban) maximálja, és 25 euró alatt nem ad jóváírást; a Nebius 30%-ban maximálja őket. A Hetzner csak felhőkreditben fizet, a Scaleway csak utalványban. A Clever Cloud az SLA-kötbért euróban fizeti, nem utalványban. A T Cloud Public általános feltételei egyáltalán nem adnak jóváírást. Jóváírás csak fizetős kiegészítőkkel jár: az Enterprise Support Agreement 2.0 keretében havi 3 500 eurótól, ami a 2 500 eurós alapdíj plusz az 1 000 eurós service credits opció, vagy a régebbi Enterprise Agreement 1.0 keretében az 5 500 eurós Gold szinttől.

A leállás akkor kezdődhet, amikor ön bejelenti. Az OVHcloudnál a példányok és a tárolás esetében a leállást „az OVHcloud a hibajegy megnyitásának pillanatától számítja”. A Gcore-nál a legtöbb szolgáltatásnál csak az ügyfél e-mailben küldött hibabejelentésétől számít (az Object Storage-nál attól a hibajegytől, amelyet a Gcore nyit).

Rövidek az igényérvényesítési határidők. A Leaseweb öt napot ad, az Aruba Cloud 10-et, a Hetzner 14-et, az IONOS két hetet, kérésnaplókkal együtt, az UpCloud 15-öt, az OVHcloud, a Scaleway, a Gcore és a Cyso Cloud 30-at. Az Azure 60 napot enged, az AWS a második számlázási ciklus végéig ad időt. Őrizze meg a saját monitorozási naplóit, mert több szolgáltató is kéri őket.

Egyes platformoknak nincs SLA-ja, hacsak nem fizet érte vagy nem tárgyal ki egyet. A Northflanknél az Enterprise csomag alatt nincs, és a felelősségét a kifizetett díjak és 100 dollár közül a kisebbikre korlátozza. A Koyebnél a Pro csomagban nincs; 99,9% a havi 299 dolláros Scale csomaggal jár. Az Upsun alapértelmezése „kereskedelmileg ésszerű erőfeszítés” 99,5%-ra, jóváírás nélkül; a 99,9% és a 99,99% listaáras kiegészítő. A Cleura nem tesz közzé SLA-dokumentumot. A plusserver a rendelés visszaigazolásával együtt küldi el az SLA-ját, így rendelés előtt nem tudja elolvasni.

A díjban foglalt támogatás a semmitől a 24/7-ig terjed. Az AWS ingyenes Basic szintjén nem lehet technikai ügyet nyitni, a Developer, Business és Enterprise On-Ramp csomagjai pedig 2027. január 1-jén megszűnnek. A Developer és a Business helyére a Business Support+ lép, havi 29 dollártól vagy a díjak 9%-ától, amelyik nagyobb; az Enterprise On-Ramp ügyfelei az Enterprise Supportra kerülnek át. Az IONOS 24/7-es telefonos és e-mailes támogatást ad német és angol nyelven, hibák esetén szerződésben vállalt, egy órán belüli első válasszal. Az Elastx 24x7-es támogatást ad, sürgős esetekben 15 perccel, a Nebius pedig minden fióknak 30 perces első válaszidő-célt ad a kritikus hibajegyekre. Az OVHcloud díjban foglalt támogatása kritikus incidensre 8 munkaórás célt tűz ki; a Hetzner és az Aruba Cloud nem tesz közzé válaszidő-célokat.

Nem mindenki regisztrálhat. Az IONOS, az UpCloud, a Koyeb és a T Cloud Public csak vállalkozásokat fogad, a Leaseweb pedig elutasítja a magánszemélyeket. A STACKIT és a plusserver csak németországi, ausztriai és svájci vállalkozásoknak kínál önkiszolgálást; mindenki más az értékesítésen keresztül jut be. Az Elastx értékesítésvezérelt: a „Regisztráció” tesztfiók igénylését jelenti.

A személyazonosság-ellenőrzés megállíthatja. A Hetzner minden fióknál kockázati ellenőrzést futtat; a megjelölt fiókoknak igazolniuk kell a személyazonosságukat (a munkatársaknak vagy egy iDenfy-szelfivel), vagy előre kell fizetniük, és ha egy ellenőrzés sikertelen, a Hetzner közlése szerint az okáról „nem ad konkrét részleteket”. A Scaleway fényképes igazolványt és élő arcellenőrzést kér, mielőtt GPU-kat, kimenő SMTP-t, 500 GB-nál több blokktárolót vagy a kvótatáblázatában szereplő nagyobb példánytípusokat (POP2-4C-16G, PRO2-XS és afelett) használhatna; ez a táblázat még nem sorolta fel az általunk árazott újabb családokat. A Leaseweb feltételei egy rendelés visszaigazolása előtt legfeljebb öt munkanapnyi KYC-t engednek meg, és a Leaseweb szerint az új Kubernetes-ügyfelek 1 és 3 munkanap közötti idő után érik el a portált. Az OVHcloud kézi ellenőrzés miatt 24 és 48 munkaóra közötti időre visszatarthat egy rendelést.

Az alapértelmezett kvóták már az első napon útját állhatják egy éles rendszer felépítésének. Az AWS dokumentált alapértelmezése a standard igény szerinti példányokra 5 vCPU; a B munkaterheléshez 12 kell, így egy új fióknak előbb kérelmeznie kell. A Hetznernél a B munkaterhelés egyik változata sem fér bele egy új fiók alapértelmezett vCPU-kvótájába, emelést pedig csak egy hónap és egy kifizetett számla után adnak. Az IONOS próbaidőszaka 8 magra és 20 GB RAM-ra korlátozott. A Leaseweb régebbi frankfurti platformján egy új ügyfél két hónapig két példányt futtathat. Az Azure-on az új előfizetések a 2026. júliusi kapacitáskorlátozások óta nem telepíthetik a B-sorozat v1-et és több más régebbi VM-családot, ami mindenkit meglep, aki egy régi oktatóanyagot követ.

Elfogyhat a kapacitás. 2026. június 26. óta a Hetzner korlátozza a felhőszerverek létrehozását az új ügyfelek és a véletlenszerűen kiválasztott meglévő ügyfelek számára, és a korlátozás október 16-án még érvényben volt. Az IONOS-nál 2026. szeptember 21-ig GPU-kapacitáshiány volt, létrehozási hibákkal. A Nebius szerződése lehetővé teszi, hogy a rendelkezésre álló kapacitás alapján megtagadja az igény szerinti szolgáltatást, és a 2026. augusztusi us-central1-es kiesése után a foglalt kapacitás állt helyre először, az igény szerinti pedig napokkal később.

A kredit elfogyása adatvesztéssel járhat. Az UpCloud előre fizetett: amikor az egyenleg elfogy, minden szervert leállít, és a dokumentációja szerint a tárolót két hónap után törli, bár a feltételei „legalább tizennégy (14) nap” után is lehetővé teszik a megszüntetést és a törlést. Az Aruba Cloud 17 nappal a kredit elfogyása után törli a felhőerőforrásokat. A Gcore-nál egyetlen sikertelen fizetés minden terméket felfüggeszt, a VM-eket pedig 48 óra után törli.

A szolgáltatók egyenként

Minden név a szolgáltató saját cikkére mutat ebben a sorozatban.

Infrastruktúra-felhők

Hetzner (Németország). A sávszélesség szinte ingyenes (EU-s felhőszerverenként legalább 20 TB, utána 1,00 euró terabájtonként), a dedikált és GPU-szerverek a felhő mellett érhetők el, a C5 Type 2 igazolása pedig minősítés nélküli auditori véleményt tartalmaz. Ugyanakkor a CCX23 havi ára 2026-ban 23,99 euróról 85,99 euróra nőtt, az új felhőszerverek létrehozását június 26. óta korlátozza az új és egyes meglévő ügyfelek számára, és nincs menedzselt adatbázis, menedzselt Kubernetes, sem zónák.

OVHcloud (Franciaország). Minden európai régióban benne van az árban a kimenő forgalom, széles a kínálat (PostgreSQL, Kafka, OpenSearch, KMS, H100 és H200 GPU-k), és három SecNumCloud-minősítése van. Párizson és Milánón kívül minden régió egyetlen zóna, Frankfurtban nincs SLA-val alátámasztott Kubernetes-csomag, az árak 2026-ban kétszer emelkedtek, és az SLA-jóváírás a kizárólagos jogorvoslat, a példányok és a tárolás leállását pedig az ön hibajegyétől számítják.

Scaleway (Franciaország). Az itt szereplő európai irányítású szolgáltatók közül a legszélesebb AWS-stílusú menedzselt kínálat, a példányok és a terheléselosztók kimenő forgalma benne van az árban, nyilvános ár-API 5 655 SKU-val, és részletes postmortemek. Az adatbázis készenléti példánya ugyanabban az adatközpontban van, a nagyobb példányokhoz személyazonosság-ellenőrzés kell, 2026 júniusában pedig a terheléselosztók ára 44 és 46% közötti mértékben, az IPv4-é 25%-kal emelkedett.

IONOS Cloud (Németország). Az UpCloud mellett itt ez a legolcsóbb azonos feltételű éles munkaterhelés, az első 2 TB kimenő forgalom ingyenes, és a 24/7-es támogatás benne van az árban. A számítási kapacitás, a tárolás, az IPv4, a kimenő forgalom és a terheléselosztó ára 2024 októberétől 2026 októberéig nem változott, bár a Kubernetes-csomópontok ára 2025 áprilisában változott, az adatbázis-mentésekért pedig 2026 szeptembere óta díjat számolnak fel. Egyetlen IONOS-oldal sem írja le külön épületekként a zónáit, csak vállalkozások regisztrálhatnak, a GPU-s VM-ekre nincs SLA, és 2026 májusában nagyjából 36 órán át minden helyszínen lassú vagy elérhetetlen volt az erőforrások létrehozása.

STACKIT (Németország). Régiónként legalább három fizikailag különálló zóna (a Compute Engine tanúsítványa szerint közülük több is osztozhat egy épületen), szolgáltatásonkénti jogi tanúsítvány akár 100%-os jóváírással, kimenő forgalmi díj nélkül, családi tulajdonú német anyavállalattal. Az önkiszolgálás németországi, ausztriai és svájci cégekre korlátozódik, a Kubernetes-vezérlősík havi 72,70 euróba kerül, és a 2025-ös és 2026-os incidensek átnyúltak a zónáin.

UpCloud (Finnország). Menedzselt felhő (PostgreSQL, Kubernetes, objektumtároló) 15 zónával és szinte mindenre egyetlen árlistával (Helsinkiben néhány tárolási tétel drágább), minden fiókhoz 24/7-ben elérhető mérnökök, és a B munkaterhelés az AWS árának 48%-a. Minden város egy adatközpont (Helsinkiben kettő van), az SLA csak fiókjóváírást ad, 15 napon belüli igényléssel, a közzétett ISO 27001 tanúsítványa pedig 2026. október 20-án lejár, és október 16-án megújításnak nem volt nyoma.

Exoscale (Svájc). Menedzselt Kubernetes és nyolc adatbázismotor, az IPv4 benne van az árban, 24 hónapja nem emelt listaárat, az adatokat pedig a svájci jog szerinti szerződés alapján a választott országban tartja. Minden zóna egy létesítmény egy városban, a vezérlősík közös (az API és a portál 2026. szeptember 1-jén mind a nyolc zónában leállt), a végső anyavállalat pedig Mexikóban van.

T Cloud Public (Németország; 2026 januárjáig Open Telekom Cloud). Hyperscaler-szerű kínálat, egy másik zónába helyezhető szinkron készenléti adatbázis-példány, és a szolgáltató beszámolója szerint olyan zónák, amelyek kitartottak egy négyhetes, tűz okozta kiesés alatt. Listaáron drágább az AWS-nél és az Azure-nál, a 99,95%-a „cél”, az általános feltételekben jóváírás nélkül, és csak európai vállalkozások regisztrálhatnak.

Infomaniak (Svájc). Ingyenes példányforgalom, a sorozat legalacsonyabb A munkaterhelés-végösszege (13,12 euró), svájci adatok egy közhasznú alapítvány irányítása alatt, és egy általunk látott ISO 27001 tanúsítvány. A menedzselt PostgreSQL még mindig „Hamarosan elérhető” jelzést visel, az adatok Svájcban maradnak, nem az EU-ban, a zónái pedig a nevük alapján egy adatközpontban osztoznak.

Gcore (Luxemburg). Ingyenes, korlátlan kimenő forgalom a VM-ekből, ingyenes, magas rendelkezésre állású Kubernetes-vezérlősík, CDN és DDoS-védelem ugyanazon a számlán, és nyilvános GPU-árak. A tulajdonosai nincsenek közzétéve. A Northern Data 2025 áprilisában két igazgatósági helyet és többségi részesedésre szóló opciót szerzett, de a 2026 júliusában módosított megállapodások után a beszámolói szerint már „nincs jelentős befolyása” a Gcore-ra. A menedzselt PostgreSQL béta, és a legtöbb szolgáltatásnál az SLA-jóváírás 20%-nál megáll, a leállás pedig az ön bejelentésétől számít.

Leaseweb (Hollandia). Bare metal nagy tételben (egy 8 magos, 64 GB-os szerver havi 118,37 euróért szerepelt a listán az ellenőrzés napján), terabájtonként 2,20 eurós kimenő forgalom egy közös 1 TB-os keret után, és két zóna Amszterdamban. Frankfurt és London egy régebbi, zónák nélküli platformon fut, csak vállalkozások regisztrálhatnak, a feltételei egy rendelés visszaigazolása előtt legfeljebb öt munkanapnyi KYC-t engednek meg, az árakat pedig évente legfeljebb 5%-kal vagy, ha az magasabb, a fogyasztói árindexszel (CPI) indexálják.

Aruba Cloud (Olaszország). Saját olasz adatközpontok Rated-4 tanúsítványokkal, ingyenes kimenő forgalom a VM-ekből, három zóna Bergamóban és CNCF-konform Kubernetes. Nincs menedzselt PostgreSQL, az új platformon nincs terheléselosztó a VM-ekhez, az Object Storage kivételével minden menedzselt szolgáltatás csak Bergamóban érhető el, és nincs nyilvános állapotoldal.

Elastx (Svédország). Svéd többségi tulajdonos (Sobro, 53%), Svédországban tartott adatok, három stockholmi adatközpont többzónás SLA-val, és minden árban benne van a 24x7-es támogatás. Az itt szereplő legdrágább azonos feltételű lehetőség (az AWS 171%-a), a regisztráció tesztfiók igénylését jelenti, és az OpenStack Yoga kiadást dokumentálja, amelyet upstream már nem tartanak karban.

Cleura (Svédország). A szerződésben rögzített, kizárólag EU-n belüli adatútvonal, mindhárom régióban (Frankfurtot is beleértve) azonos árak, és a Public Cloud kimenő forgalma egységesen 0,02875 euró gigabájtonként (a Compliant Cloudon ingyenes). Nincs közzétett SLA-dokumentum, az önkiszolgáló Public Cloudon nincsenek zónák, és nincs önkiszolgáló menedzselt adatbázis.

Cyso Cloud (Hollandia; 2025. január 1-jéig Fuga Cloud). Olcsó számítási kapacitás, a platformoldalán ingyenesként leírt kimenő példányforgalom (a számlázási GYIK-je a sávszélességet változó költségnek nevezi), két régió egyenként három zónával, és általunk látott ISO 27001 és NEN 7510 tanúsítványok. Nincs általánosan elérhető menedzselt adatbázis vagy GPU, és a 2025-ös amszterdami kiesések átnyúltak a zónáin. Egy 2026. márciusi Cyso-bejegyzés az „OpenStacktől való elmozdulásról”, amely főként a VMware kiváltásáról szól, a CloudStacket nevezi meg irányként, ütemterv nélkül, és a meglévő nyilvános felhős ügyfelek számára egyelőre semmi konkréttal.

CloudSigma (Svájc). CPU, RAM és lemez szerint szabadon méretezhető szerverek, amelyek egyhónapos előfizetéssel olcsók Genfben, svájci szerződés alapján. Frankfurt és Düsseldorf már nem fogad regisztrációt, a használatalapú díj az előfizetési ár 3-szorosától 5,5-szereséig terjed, a hibajegyrendszer pedig 2026. szeptember 28. óta nem működik. Nincsenek zónák, és szinte nincsenek menedzselt szolgáltatások: objektumtároló csak Düsseldorfban, és egy Kubernetes-szolgáltatás, amelyet a webalkalmazás menedzseltnek nevez, de semmi sem dokumentál.

plusserver (Németország). Nincs kimenő forgalmi díj, a zónák külön épületekben vannak, a HA Kubernetes-vezérlősík havi 65,70 euró, és van egy letölthető C5 Type 2 jelentés, bár minősített véleménnyel. A tulajdonosai meg nem nevezett korábbi hitelezők, az SLA és a DPA csak a rendeléssel érkezik, és minden zóna külön OpenStack-környezet, így a zónák közötti magas rendelkezésre állás az ön feladata.

Evroc (Svédország). Az infrastruktúra-szolgáltatásokhoz nincs további adatfeldolgozó, a B200 GPU-óránként 8,00 euró, és három zóna van Stockholmban, meg nem nevezett létesítményekben. Nincs menedzselt adatbázis vagy Kubernetes, a kimenő forgalom gigabájtonként 0,10 euró, ingyenes keretet nem találtunk, és semmilyen tanúsítványt nem láttunk.

Fejlesztői platformok

Clever Cloud (Franciaország). Git push alapú telepítés 18 futtatókörnyezetben, menedzselt PostgreSQL-lel, Redisszel és S3-stílusú tárolóval, saját szerverek Párizsban, hat részletes postmortem és euróban fizetett SLA-kötbér. Nincs önkiszolgáló adatbázis-failover, a párizsi régió egy részének hibái többször is túlterjedtek rajta, és a B munkaterhelés drágább, mint az AWS-en.

Upsun (Franciaország; korábban Platform.sh). Francia szerződés, minden Git-ághoz a stack teljes másolata, és terabájtonként 30 eurós kimenő forgalom. Hét európai régiójából hat az AWS-en, a Google Cloudon vagy az Azure-on fut, az önkiszolgáló terméknek nincs adatbázis-failovere, és a B munkaterhelés 1 911,83 euróba kerül.

Koyeb (Franciaország). Gyors út egy konténertől egy automatikusan skálázódó, nullára skálázható HTTPS-szolgáltatásig, és másodpercalapú GPU-k, H100 esetén 2,50 dollártól. 2026 tavasza óta a Mistral AI része, a H100-osztályú GPU-i csak Észak-Amerikában érhetők el, és a havi 299 dolláros Scale csomag alatt nincs SLA.

Northflank (Egyesült Királyság). Szolgáltatások, cron jobok, adatbázisok, előnézeti környezetek és GPU-k egy platformon, amely az ön saját AWS-, Google- vagy Azure-fiókjába is tud telepíteni. A menedzselt felhője a Google Cloud, három kockázatitőke-befektető birtokolja a részvényei 52,69%-át, és az Enterprise csomag alatt nincs SLA.

GPU-felhők

Nebius (Hollandia). H100, H200 és B300 igény szerint, értékesítési egyeztetés nélkül, menedzselt Slurm és Kubernetes, ingyenes internet felé irányuló kimenő forgalom a VM-ekből (az Object Storage kimenő forgalma díjköteles) és ingyenes nyilvános IP-címek, valamint hét részletes postmortem. A GPU-árak 2026-ban kétszer emelkedtek, a régióiban nem dokumentál zónákat, és a szerződése lehetővé teszi, hogy kapacitáshiány esetén megtagadja az igény szerinti szolgáltatást.

Nscale (Egyesült Királyság). Működő GPU-telephelyek Norvégiában, Izlandon és Portugáliában (a szerződött kapacitás jelentős része az USA-ban van, köztük egy bérelt telephely a texasi Ward County-ban), és egy OpenAI-kompatibilis modell-API, amelyet bárki, akinek van Google-fiókja és bankkártyája, 5 dollártól feltölthet. A GPU-khoz foglalási szerződés kell, nyilvános ár nélkül, és a saját S-1 tájékoztatója szerint az ISO 27001 és a SOC 2 tekintetében még „a megszerzés folyamatában” van.

A sorozaton kívül: Fluidstack

A Fluidstack nagy GPU-klasztereket épít MI-cégeknek, egyedileg tárgyalt szerződések alapján. A csoport anyavállalata még mindig a londoni Fluidstack Ltd, de 2025. december 4. óta New Yorkot nevezi a székhelyének („Az új Midtown Manhattan-i iroda lesz a vállalat globális székhelye”), a sorozat pedig csak európai székhelyű szolgáltatókat tartalmaz. A weboldala nem hivatkozik termékre, árlistára vagy regisztrációra, a feltételei szerint pedig a megrendelések „kölcsönösen elfogadott munkaleírás (statement of work) vagy megrendelés útján” történnek.

Költözés előtt: mit ellenőrizzen

  1. Futtasson exporttesztet. Másoljon ki a szolgáltatótól egy lemezképet, egy adatbázis-dumpot és egy bucketet, és mérje az időt. A Hetzner API-jában nincs végpont lemezkép letöltésére, így a lemezeket kézzel kell kimásolni. Kérdezze meg, van-e a szerződésben az uniós adatrendelet szerinti szolgáltatóváltási záradék: a STACKIT, az UpCloud, az Exoscale, a Gcore, a Leaseweb és az Aruba Cloud szerződésében van, az Exoscale és a Clever Cloud pedig távozáskor elengedheti a kimenő forgalmi díjakat, bár az Exoscale feltételei gigabájtonként legfeljebb 0,12 eurós adatvisszanyerési díjat is előirányoznak.
  2. Árazza be külön a kimenő forgalmat és az IPv4-et. Az ingyenes kereten felüli kimenő forgalom az AWS-en terabájtonként 80,30 euró, az Evrocnál 100 euró, a STACKIT-nél semmi. Az IPv4 ára mozgásban van: az OVHcloud 2026. október 1-jén kezdte külön számlázni a Gen3 példányokon, a Scaleway júniusban 25%-kal emelte, az Evroc pedig címenként havi 7,30 eurót kér.
  3. Az SLA igényérvényesítési szabályait olvassa el, ne a százalékát. Ki indítja az órát, hány napja van, milyen bizonyítékot kell küldenie, mekkora a felső korlát, és pénzt vagy jóváírást kap-e.
  4. Ellenőrizze az alapértelmezett kvótákat és az ellenőrzési eljárást, mielőtt kitűzi a migráció dátumát. Nyissa meg a fiókot hetekkel korábban, kérje meg a célméretéhez szükséges kvótát, és kérje a jóváhagyást írásban.
  5. Derítse ki, hol van az adatbázis készenléti példánya. Kérdezzen rá a helyére, arra, hogy szinkron-e, és a failoveridőre. Az IONOS, a STACKIT és a Nebius nem dokumentálja mindhármat.
  6. Olvassa el a szolgáltató saját állapottörténetét. Figyelje meg, milyen messzire nyúlik vissza: a Hetzner nyitóoldalán nagyjából egy hétre, az Evrocnál két hétre, az Infomaniaknál 60 napra, a Leaseweb nyilvános API-jában egyáltalán nincs előzmény, az Aruba Cloudnak nincs nyilvános állapotoldala, míg az UpCloudé 2015-ig nyúlik vissza. Nézze meg, hogy az egy zónában történt incidensek átterjedtek-e másokra.
  7. Minden árat ellenőrizzen újra a döntés napján. Az árak 2026-ban gyakran változtak. A Hetzner felhőszervereinek ára április 1-jén 30 és 37% közötti mértékben, június 15-én pedig az új rendeléseknél és átméretezéseknél 38 és 192% közötti mértékben emelkedett. Az OVHcloud áprilisban és októberben változtatott árat, a Scaleway júniusban, a Nebius júniusban és októberben, az Elastx júliusban 10%-kal, az UpCloud pedig október 20-tól új H100- és B200-árakat jelentett be. Az értesítési idők a Nebius szerződése által megengedett három naptól az Elastx által a gyakorlatban adott három hónapig terjednek, bár az Elastx feltételei nem írnak elő ilyet.
  8. Ellenőrizze, kivel szerződik valójában. A jogalanyt, az országát és a további adatfeldolgozóit. A Koyeb dokumentumai még mindig egy törölt céget neveznek meg. Az Upsun minden régióban amerikai további adatfeldolgozókat sorol fel. A Northflanknél nem találtunk DPA-t vagy további adatfeldolgozói listát; a trust centerének további adatfeldolgozókról szóló oldala nem töltődött be. A CloudSigma frankfurti feltételei egy német leányvállalatot neveznek meg, amelyet 2025 októberében beolvasztottak az enthusba.

Források

Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.

Hetzner

OVHcloud

Scaleway

IONOS Cloud

STACKIT

UpCloud

Exoscale

T Cloud Public (korábban Open Telekom Cloud)

Infomaniak

Gcore

Leaseweb

Aruba Cloud

Elastx

Cleura

Cyso Cloud

CloudSigma

plusserver

Evroc

Clever Cloud

Upsun

Koyeb

Northflank

Nebius

Nscale

Fluidstack

AWS és Azure

Szuverén ajánlatok és uniós keretrendszerek

Adat és felhő

Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben

Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.

Először egy megerősítő linket küldünk. Bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi irányelvek