Írta: Kristijan Sekereš
Az Exoscale 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

Az Exoscale az Akenes SA nyilvános felhője; az Akenes SA 2011-ben alapított lausanne-i cég. Az osztrák A1 távközlési csoport 2017-ben szerzett benne többséget, ma pedig teljes egészében a tulajdonosa; az A1 irányító részvényese a mexikói América Móvil. Az Exoscale menedzselt Kubernetest árul SLA-val fedezett vezérlősíkkal, valamint PostgreSQL-t és hét másik menedzselt motort, nyolc zónára egyetlen árlistával, egy svájci szerződés alapján, amely az adatokat az ön által választott országban tartja. Az éles munkaterhelésünk itt havi 908,88 euróba kerül, az AWS árának 84%-ába, és 2024 októbere óta nem találtunk listaáremelést. A gyenge pontok a zónák és a kínálat. Minden zóna egy létesítmény egy városban, így az adatbázis készenléti példánya egy létesítményben van az elsődlegessel, a vezérlősík pedig közös: 2026. szeptember 1-jén az API és a portál mind a nyolc zónában csaknem hét órára leállt. Nincs alkalmazásszintű terheléselosztó, routolt VPC, serverless termék, és a Kafkán kívül üzenetsor sem.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk az Exoscale dokumentációjában, feltételeiben, áradataiban és állapotoldalán, a svájci cégjegyzékben, az A1 éves jelentésében és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.
Áttekintés
| Exoscale | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Lausanne. Az Akenes SA 100%-ban az A1 Group (Telekom Austria AG, Bécsben tőzsdén jegyzett) tulajdonában van, amelyben az América Móvil (Mexikó) 60,94%-ot birtokol, az osztrák állami ÖBAG holdinggal (28,42%) kötött részvényesi megállapodás alapján. Adatok 2025. december 31-i állapot szerint |
| Régiók és zónák | Nyolc zóna, mindegyik egy létesítmény egy városban: Frankfurt, München, Bécs (két létesítmény), Genf, Zürich, Szófia és Zágráb. Madridot bejelentették, időpont nélkül. Európán kívül semmi |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 40,02 euró, minden zónában ugyanannyi |
| B munkaterhelés (éles) | 908,88 euró az SLA-val fedezett Kubernetes-vezérlősíkkal, 868,73 euró az ingyenessel. Minden elemét árulják; az adatbázis készenléti példánya ugyanabban a létesítményben van, és dedikált vCPU-s változat nincs |
| Kimenő forgalom | Példányonként havonta nagyjából 1 TiB (óránként 1,42 GiB), a szervezet szintjén összevonva, utána GiB-onként 0,02 euró. A bejövő és a zónák közötti forgalom ingyenes |
| SLA a számítási kapacitásra | 99,95% példányonként. A jóváírás az érintett erőforrások havi díjának 50%-a vagy 100%-a, 30 munkanapon belül e-mailben igényelhető |
| Díjban foglalt támogatás | Built-In: hibajegyek, legjobb igyekezet szerint, hétfőtől péntekig 8:00 és 18:00 között (CET), válaszidő-cél nélkül |
| Ki regisztrálhat | Bárki, akinek ellenőrzött e-mail-címe és 3D Secure-képes kártyája vagy előre fizetett kreditje van; személyazonosság-ellenőrzést nem írnak le. A GPU-khoz, a HA adatbáziscsomagokhoz és a legnagyobb példányokhoz támogatási kérés kell |
Mit építhet rajta
Az állapot általánosan elérhető (GA), hacsak nincs másként jelölve: 2026. október 15-én árral szerepelt az árlistaoldalon, és béta jelölés nélkül volt dokumentálva.
| Amire szüksége van | Exoscale | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuális gépek | Compute Instances KVM-en, négy család; Instance Pools az automatikus skálázáshoz | EC2, Auto Scaling | Virtual Machines, Scale Sets |
| Dedikált vCPU | nincs; a Dedicated Hypervisors egy teljes hostot ad bérbe, közzé nem tett áron | EC2 Dedicated Hosts | Dedicated Host |
| GPU-k | RTX PRO 6000 Blackwell, A40, A30, RTX A5000, RTX 3080 Ti, V100; B300 kérésre | EC2 G és P | NC és ND sorozat |
| Tárolás | Block Storage (NVMe); Simple Object Storage (S3-kompatibilis); archív tároló kérésre | EBS, S3, S3 Glacier | Managed Disks, Blob Storage |
| Adatbázisok | PostgreSQL, MySQL, Valkey, Kafka, OpenSearch, ClickHouse, Grafana, Thanos, mind Aiven-technológián | RDS, ElastiCache, MSK, OpenSearch Service, Redshift | Azure Database, Azure Cache for Redis, Event Hubs, Data Explorer |
| Kubernetes | SKS, CNCF-tanúsított: ingyenes Starter vezérlősík SLA nélkül, vagy Pro, magas rendelkezésre állású, 99,95%-os SLA-val; klaszterenként egy zóna | EKS | AKS |
| Hálózat | Private Networks (2. réteg, egy zóna), Private Connect | VPC, NAT Gateway, Direct Connect | VNet, NAT Gateway, ExpressRoute |
| Terheléselosztás | Network Load Balancer, 4. réteg, csak Instance Pools mögött | NLB, ALB | Load Balancer, Application Gateway |
| CDN és DNS | CDN a Ducksifyn keresztül, Akamai-alapon, csak Object Storage-forrással; DNS | CloudFront, Route 53 | Front Door, Azure DNS |
| Biztonság | KMS (egy kulcs ingyenes), IAM CEL-ben írt szabályokkal, OpenID Connect SSO, 30 napos auditnapló | KMS, IAM, CloudTrail | Key Vault, Entra ID, Activity Log |
| MI | Dedicated Inference: OpenAI-kompatibilis végpontok dedikált GPU-kon, saját Hugging Face-modellel | Bedrock, SageMaker endpoints | Azure OpenAI, ML endpoints |
Teljesen hiányzik: a bare metal, az alhálózatokkal és NAT-átjáróval rendelkező routolt VPC, az alkalmazásszintű terheléselosztó, a fájltároló, a MongoDB, a konténerregisztrációs adatbázis, a függvények, a serverless konténerek, a Kafkán kívüli üzenetsorok, a WAF, a titokkezelő, a naplószolgáltatás és a menedzselt mentési szolgáltatás. DDoS-védelmi terméket vagy dokumentált hálózati szintű védekezést nem találtunk, az adatbázis-SLA pedig kizárja a szolgáltatásmegtagadással járó támadásokat.
A meglévő részekben is vannak hiányosságok. Az Object Storage tud verziókezelést, Object Lockot és zónák közötti replikációt, de nincs benne objektumcímkézés, életciklus-kezelés, hozzáférési naplózás, eseményértesítés vagy weboldal-kiszolgálás, a bucket-szabályzatokat pedig CEL-ben kell írni, nem az AWS szabályzatnyelvén. A Private Networks „klasszikus 2. rétegbeli szegmens”, ahol „a security group-szabályok nem vonatkoznak a privát hálózatokon belüli forgalomra”, és „titkosítás nem történik”.
A platform az Exoscale saját fejlesztése, nem OpenStack, közzétett OpenAPI 3.0-specifikációval, a nyílt forráskódú exo CLI-vel, Go, Python és Java SDK-kkal, valamint egy, az Exoscale által karbantartott Terraform providerrel (0.75.0, megjelent 2026. október 12-én, még 1.0 előtt). Minden dokumentációs oldal Markdownként is elérhető, és minden terméknek saját korlát- és SLA-oldala van, az utolsó frissítés dátumával.
Mennyibe kerül
Az Exoscale listaárai euróban, áfa nélkül, a nyilvános ár-API-ból, amelyet az árlistaoldala betölt, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, havi 730 órával. Az ár minden zónában ugyanaz; mi Frankfurtot (DE-FRA-1) áraztuk.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| VM | Standard Medium, 2 vCPU, 4 GB | 34,06 |
| Lemez | 40 GiB helyi SSD, a példány árán felül számlázva | 4,09 |
| Nyilvános IPv4 | benne van az árban | 0,00 |
| 1 TB kimenő forgalom | az óránkénti kereten belül, ha egyenletesen oszlik el | 0,00 |
| 100 GB objektumtároló | az első ársáv | 1,87 |
| Összesen | 40,02 |
Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban; az AWS-en egyedül az 1 TB kimenő forgalom 81,00 dollárt tesz ki egy 125,95 dolláros számlából. A keretet óránként számolják, így a nulla azt feltételezi, hogy a forgalom a hónapban egyenletesen oszlik el; a legrosszabb esetben a tétel 18,63 euró.
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| 3 VM | Standard Extra-Large, 4 vCPU, 16 GB | 408,81 |
| Rendszerlemezek | 3 x 10 GiB, a minimum, felül számlázva | 3,07 |
| 300 GB blokktároló | 280 GiB Block Storage-kötet | 28,62 |
| 3 nyilvános IPv4 | benne van az árban | 0,00 |
| Terheléselosztó | Network Load Balancer, az IPv4-címmel együtt | 25,35 |
| PostgreSQL HA | Business-8: 2 csomópont 4 vCPU-val és 8 GB-tal, egyenként 175 GB, a tárhely benne van | 384,20 |
| 1 TB objektumtároló | az első ársáv; kérésdíjak nincsenek | 18,70 |
| 2 TB kimenő forgalom | a három példány összevont keretén belül, ha egyenletesen oszlik el | 0,00 |
| Kubernetes-vezérlősík | SKS Pro, magas rendelkezésre állású, 99,95%-os SLA | 40,15 |
| Összesen | 908,88 |
Az ingyenes SKS Starter vezérlősíkkal (SLA nélkül) a végösszeg 868,73 euró. Az AWS m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért, így az Exoscale SKS Próval az AWS árának 84%-a és az Azure árának 83%-a, Starterrel mindkettőének 80%-a. A megtakarítás abban rejlik, amit az Exoscale az árba foglal: az AWS-en a kimenő forgalom, az IPv4 és a terheléselosztó saját díjai 228,61 dollárt tesznek ki, az EKS pedig 65,13 euróba kerül. Az adatbázis az ellenkező irányba húz: 2 vCPU-s, 8 GB-os HA csomag nincs, így a legközelebbi nagyobb 384,20 euróba kerül, a számla 42%-ába, szemben az AWS tárhellyel együtt számolt 320,13 dollárjával. A sorozat azon európai szolgáltatói közül, amelyek a B munkaterhelés minden elemét árulják, az IONOS, az UpCloud és a Scaleway olcsóbb, 436,79 és 582,07 euró között.
A végösszeg három feltevésen alapul. A 2 TB kimenő forgalmat az összevont kereten belülinek vettük; teljes egészében számlázva 37,25 euróval többe kerülne. A terheléselosztó csak Instance Pools mögött működik, így a három VM egy poolként fut, díjmentesen. Dedikált vCPU-s változat pedig nincs, amit árazni lehetne: dedikált kapacitást csak teljes hostként árulnak, közzé nem tett áron. A worker csomópontok nincsenek benne, ahogy a sorozatban sehol.
Kimenő forgalom és IPv4. Minden példányhoz díjmentesen jár egy nyilvános IPv4- és egy IPv6-cím; egy további Elastic IP havi 10,14 euróba kerül, míg az AWS és az Azure minden IPv4-címért óránként 0,005 dollárt kér. A fel nem használt keretet „a szervezet többi futó példányára számolják el”. Felette a kimenő forgalom terabájtonként nagyjából 21,47 euróba kerül, szemben az AWS 80,30 és az Azure 77,62 eurójával az ingyenes 100 GB-juk felett.
Számlázás. Az ár-API euróban, svájci frankban és dollárban ugyanazt a számot adja vissza, a pénznem pedig „az eredeti jogi illetőségét” követi, így az EKB október 15-i árfolyamán egy dolláros számla nagyjából 11%-kal olcsóbb, egy frankos számla nagyjából 7%-kal drágább, mint ugyanez a szám euróban. Havi díjplafon vagy tartós használati kedvezmény nincs, és egy leállított példány a lemezéért továbbra is fizet. Előre fizetett fióknál nulla kreditnél „a gépeit leállítjuk, és a fiókját felfüggesztjük”, a kötetek díjai viszont tovább gyűlnek; utólag fizető fiókokhoz költségriasztást nem találtunk. A mennyiségi kedvezményekhez 12 hónapos kötelezettségvállalás kell, közzé nem tett mértékben, spot vagy foglalt példányok és ingyenes csomag pedig nincsenek.
GPU-k, GPU-óránként, az egy GPU-s méreten: RTX PRO 6000 Blackwell 96 GB: 2,15 euró (Frankfurt, Zágráb, Zürich), A40: 1,05 euró (Frankfurt), A30: 1,23 euró (Genf), RTX A5000: 1,34 euró, RTX 3080 Ti: 0,92 euró és V100: 1,38 euró (Bécs). A B300 ára kérésre elérhető; H100, H200, B200, L40S és L4 nincs a kínálatban. Frankfurtban az AWS egy RTX PRO 6000-ért 5,10 eurót, egy L40S-ért 2,08 eurót kér, nagyjából az Exoscale A40-ének kétszeresét. Minden új szervezet GPU-kvótája 0, amelyet a támogatás hibajegy alapján emel „kézi átvilágítási folyamat” után, „a már működő vállalkozásoknak elsőbbséget adva”, és a kvóták „nem foglalnak le GPU-kapacitást”.
Árváltozások. 2024 októbere és 2026 októbere között nem találtuk egyetlen meglévő listaár emelését sem. A támogatási csomagok ára 2025. július 1-jén csökkent (a Starter havi 100 euróról 50-re, az Enterprise minimuma 2 500 euróról 1 500-ra). Két bejegyzés jelent be 30%-os kedvezményt az A40-re, 2026. február 1-jétől és június 1-jétől; a második a Small méretet óránként 1,4933 euróról 1,0453-ra viszi le, és nem egyértelmű, hogy két csökkentésről vagy egy elhalasztott csökkentésről van-e szó. A feltételek „negyvenöt (45) napos előzetes írásbeli értesítéssel” engednek áremelést.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. Az Exoscale-nél egy zóna egy adatközponti létesítmény egy városban („minden létesítmény több teremből vagy épületből is állhat”), és a példányok, bucketek, privát hálózatok, terheléselosztók és Elastic IP-k mind egy-egy zónában vannak. Egy zónán belül egy anti-affinity csoport legfeljebb 8 példányt helyez el „különböző fizikai hipervizorokon”; egy épület elvesztésének túléléséhez egy második város kell, vagy Bécs második létesítménye.
Az adatbázis készenléti példánya. Egy Business csomag egy elsődleges és egy készenléti példányból áll, a Premium egy elsődlegesből és kettőből, és „minden adat a kiválasztott zóna országán belül marad”. Mivel egy zóna egy létesítmény, a készenléti példány ugyanabban a létesítményben van, mint az elsődleges; hogy másik hoston vagy rackben-e, nincs közölve. A Premium „szinkron replikációt” használ; a Business replikációs módja nincs megadva, és failoveridőt sem tesznek közzé. Az AWS és az Azure a készenléti példányt másik zónába helyezi, és 60 és 120 másodperc közötti failoveridőt ad meg.
Az SLA-k:
| Szolgáltatás | Havi cél | Jóváírás |
|---|---|---|
| Számítási példányok, példányonként | 99,95%; az offline migrációt igénylő GPU-karbantartás nem számít bele | 50% 99,95% alatt, 100% 98,3% alatt |
| Kubernetes-vezérlősík | 99,95% az SKS Prón; a Starteren nincs | 50% vagy 100% |
| Adatbázisok | 99,99% a Businessen és a Premiumon, 99,95% egy csomóponton, a Hobbyiston nincs | 50% vagy 100% |
| Object Storage, Block Storage, terheléselosztó | 99,95% | 50% vagy 100% az Object Storage-ra; a többit nem olvastuk el |
| API és portál | 99,95% célkitűzésként, nem SLA-ként | nincs |
- Leállásnak csak az „öt vagy több egymást követő perces” időszakok számítanak.
- Az igényt e-mailben, „harminc (30) munkanapon belül” kell benyújtani, az elérhetetlenség időpontjaival, így az ön monitorozása bizonyít. A jóváírás „csak a jövőbeli számlázási díjakra használható fel”.
- A teljes felelősség felső korlátja az, amit az ügyfél az előző tizenkét hónapban az adott szolgáltatásért fizetett; az adatvesztés és az elmaradt haszon ki van zárva.
Az első jóváírási lépcső 50%, míg az AWS-nél és az Azure-nál 10%-ról indul, és egy HA adatbázisra a 99,99% jobb az RDS Multi-AZ 99,95%-ánál, a készenléti példánnyal ugyanabban a létesítményben. Az AWS és az Azure viszont a zónák között elosztott VM-ekre is 99,99%-ot ígér, amit az Exoscale egy városon belül nem tud kínálni. Az AWS a második számlázási ciklus végéig ad időt az igényérvényesítésre, az Azure 60 napot.
Állapotoldal és incidensek. Az exoscalestatus.com incidenstörténete, 2024 júliusáig visszaolvasva, 350 bejegyzést tartalmaz, ebből a cím alapján nagyjából 146 nem tervezett incidens (saját számlálásunk). Némelyikhez írásos postmortem tartozik, amely megnevezi az okot.
| Dátum | Kiterjedés | Időtartam | Ok |
|---|---|---|---|
| 2026. szept. 1. | A portál és minden szolgáltatás API-ja, mind a nyolc zónában | 03:20 és 10:15 UTC között, a legrosszabb 03:30 és 08:30 között | egy külső névszerver régi, újra kiosztott címe rossz IP-címekkel válaszolt a belső DNS-lekérdezésekre; „A már létrehozott erőforrások tovább működtek” (247488) |
| 2026. márc. 16. és 22. között | Zürich: tűz egy UPS-teremben, az áramellátás N+1 helyett N szinten | 6 nap 6 óra | a szolgáltatásokat „nem érintette” (227381) |
| 2025. nov. 5. | Zürich: „jelentős számú számítási példány” leállt | 4 óra 48 perc | egy betáp karbantartás közben kiesett, egy rosszul kiegyensúlyozott rack kioldott egy biztosítékot, és egy központi peremroutert „helytelenül kábeleztek be” (211222) |
| 2025. jún. 27. és 30. | Az SKS-klaszterek fele Zürichben, majd Genfben csak olvashatóvá vált; pillanatképből állították vissza | 59 és 17 perc | nincs megadva (197031, 197141) |
Minden incidens, amely átlépte a zónák határát, vezérlősík-hiba volt (a Compute API késleltetése és időtúllépései 2026. augusztus 20-án is minden zónát érintettek, 1 óra 38 percen át), a 2025. novemberi kiesés pedig Zürichben maradt, ezt követően az Exoscale minden zóna minden rackjének áramellátását átvizsgálta. Egy többzónás kialakítás itt a futó munkaterheléseket védi, nem azt a képességét, hogy módosítsa őket.
Támogatás
| Csomag | Havi ár, áfa nélkül | Első válasz, P1 / P2 | Időszak (közép-európai idő) |
|---|---|---|---|
| Built-In | benne van az árban | legjobb igyekezet szerint | hétfőtől péntekig, 8:00 és 18:00 között |
| Starter | 50 euró | 2 óra / 6 óra | hétfőtől péntekig, 8:00 és 18:00 között |
| Pro | 500 euró | 1 óra eszkaláció esetén / 4 óra; hibajegy vagy telefon | hétfőtől péntekig, 7:00 és 20:00 között |
| Enterprise | a használat 5%-a, legalább 1 500 euró | 30 perc / 2 óra, mindkettő eszkaláció esetén | 24/7 |
A célok „csak az első válaszidőre” vonatkoznak, de egy 61 másodpercnél többet késő válasz szerződésszegés, amely az adott havi támogatási díj 25%-át éri, a díj összegében maximálva. Az ingyenes csomagnak nincs célja és hétvégi ügyelete, egy új fiók mégis ezen keresztül kéri a HA adatbáziscsomagját, a GPU-kvótáját és a nagyobb példányméreteket. Az AWS Basic nem nyit technikai eseteket, az Azure Basicnek nincsenek válaszidő-céljai, így a Built-In legalább mérnökökhöz jut el. Egy egyórás cél az Exoscale-nél 500 euróba kerül, csak hétköznapokra; az Azure Standard 100 dollárért ad egyórás célt, az AWS Business Support+ pedig 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb.
Fióknyitás
Ellenőriznie kell egy e-mail-címet, létre kell hoznia egy Organizationt, majd „regisztrálnia kell a bankkártyáját, vagy előre fel kell töltenie némi kreditet”; a kártyáknak támogatniuk kell a 3D Secure-t. A dokumentumok nem írnak le igazolvány- vagy szelfis ellenőrzést; az átutalásos számlázáshoz „igazolt hitelkeret” és kézi átvilágítás kell.
Egy új szervezet 20 példányt, 5 Elastic IP-t, 3 Kubernetes-klasztert, 10 adatbázis-szolgáltatást és 20 bucketet kap; a legnagyobb példányméreteket, valamint a Business és a Premium adatbáziscsomagot a támogatás engedélyezi. A B munkaterhelés az első napon: a Business-8-as PostgreSQL kivételével minden belefér, az viszont a támogatásra vár, amely az ingyenes csomagban legjobb igyekezet szerint, munkaidőben dolgozik. Az AWS-en a standard példányokra vonatkozó 5 vCPU-s alapértelmezés kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja papíron elég.
Két záradék később számít. Ha egy utólag fizetendő összeget az esedékességtől számított 30 napon belül nem fizetnek ki, az Exoscale „leállíthatja a Szolgáltatások nyújtását”. Emellett írásos értesítéssel „azonnal megszüntetheti és/vagy felfüggesztheti” a szolgáltatást, ha az ügyfél megsértett egy jogszabályt vagy a használati záradékot, vagy ha az Exoscale „bármely Kormányzati Hatóságtól (vagy bármely független internetes tartalomfigyelő szervezettől) iránymutatást, értesítést vagy utasítást kap”.
Megfelelőség és adatvédelem
Minden tanúsítvány és auditjelentés az ügyfélportál Compliance Centerében található, és „miután egy titoktartási megállapodást (NDA) elektronikusan elfogadtak”, válik elérhetővé. Nyilvánosan egyiket sem találtuk, így egyiket sem láttuk.
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| ISO/IEC 27001, 27017, 27018 | A szolgáltató állítja, a 27001-et „2018 óta”; az auditort nem nevezik meg. Zárt hozzáférésű |
| BSI C5:2020 Type 2 | A szolgáltató állítja; az első igazolást 2024. október 29-én jelentették be, „az Exoscale összes zónájára és termékére” kiterjedően. Zárt hozzáférésű |
| SOC 2 Type 2 | A szolgáltató állítja; 2024. augusztus 16-án jelentették be. Zárt hozzáférésű |
| HDS (francia egészségügyi adatok) | A szolgáltató az 1-től 4-ig terjedő és a 6. tevékenységre állítja. Zárt hozzáférésű |
| TISAX Level 2 | Értékelték; az eredmények az ENX portálon érhetők el |
| CSA STAR | Level 1, önértékelés; nyilvántartási bejegyzést nem találtunk |
| SecNumCloud, ENS, PCI DSS | Nem állítja; a zónaoldalakon látható PCI DSS- és SOC-jelölések az adatközpont-üzemeltetőké |
Az adatfeldolgozási kiegészítés, amely „2025. május 5-től alkalmazandó”, az Akenes SA-val jön létre a GDPR és a svájci adatvédelmi törvény (FADP) alapján. Egyetlen további adatfeldolgozót sorol fel, a helsinki Aiven Oy-t, a menedzselt adatbázisok vezényléséhez, a változásokról 30 napos értesítéssel. Két harmadik fél, amelyet az Exoscale saját oldalai megneveznek, nem szerepel ezen a listán: „partnerünk, a DNSimple” a DNS-hez, és „a Ducksify költséghatékony, Akamai-alapú CDN-je”. Hogy kezelnek-e személyes adatokat, nem tudtuk megállapítani.
Az adatok helyéről a feltételek pontosan rendelkeznek: az Exoscale „az Ügyféladatokat kizárólag az Ügyfél által kiválasztott országban tárolja ..., a mentéseket, a pillanatképeket és a katasztrófa-helyreállítási másolatokat is beleértve”, hacsak az ügyfél másként nem utasítja, vagy jogszabály vagy bírósági határozat másként nem írja elő. Az API-kulcsok és a security groupok globálisak. Az új kötetek alapértelmezetten titkosítottak, a KMS pedig 2026. július 2. óta kínál ügyfél által kezelt kulcsokat. A feltételek megengedik az adatok kiadását, ha erre „jogszabály ... vagy bármely Kormányzati Hatóság kötelezi”, értesítéssel, „amennyiben ezt a jogszabályok megengedik”.
Ki irányítja
Az üzemeltető cég a lausanne-i Akenes SA, amelyet Vaud kantonban jegyeztek be; „az Exoscale az Akenes SA bejegyzett védjegye”. Egy 2017. augusztus 30-i csoportszintű közlemény bejelentette, hogy az A1 Digital International többséget szerzett, kivásárolva a Swisscom Venturest és az Anaroll Holdingot, a Telekom Austria AG éves jelentése pedig az „Akenes S.A., Lausanne” céget 2025. december 31-én 100%-os tulajdonúként sorolja fel.
A Telekom Austria AG (A1 Group) Bécsben tőzsdén jegyzett. 2025. december 31-én az America Móvil B.V. (Hollandia), „az América Móvil, S.A.B. de C.V. teljes tulajdonú leányvállalata” 60,94%-ot, az Osztrák Köztársaság az ÖBAG-on keresztül 28,42%-ot birtokolt, a közkézhányad 10,64% volt. A jelentés az América Móvilt, amely „Mexikóban található” és a NYSE-n jegyzett, nevezi meg végső anyavállalatként. A kettő egy 2023. február 6-án tíz évre meghosszabbított megállapodás alapján „összehangoltan” szavaz: az América Móvil jelöli a felügyelőbizottság 10 részvényesi képviselőjéből 8-at és a vezérigazgatót, az ÖBAG pedig, amíg 25% plusz egy részvénnyel rendelkezik, többek között megvétózhatja „a társaság székhelyének és lényeges üzleti funkcióinak áthelyezését”. A láncot bemutatjuk; arról, hogy mely jogszabályok hatálya terjed ki az üzemeltető cégre, nem vonunk le következtetést.
A szerződő fél az Akenes SA, svájci jog szerint, a lausanne-i bíróságok illetékességével. Négy zóna az A1 adatközpontjaiban fut (mindkét bécsi telephely, Szófia, Zágráb), négy pedig az Equinix létesítményeiben (Frankfurt, München, Genf, Zürich). Három szolgáltatás másokra támaszkodik: az adatbázisok vezérlősíkja az Aiven technológiája, a CDN a Ducksifyé, Akamai-alapon, a DNS pedig a DNSimple-lel működik. Az Exoscale árbevételét és létszámát nem teszik közzé.
Távozás
Az Exoscale szerint a szolgáltatóváltással összefüggő kimenő forgalmi díjat „kérésre elengedik vagy visszatérítik”, a 2026. július 2-i feltételek pedig az uniós adatrendelet szerinti szolgáltatóváltási eljárást követik: írásos értesítés, amelynek kézhezvételét 3 munkanapon belül visszaigazolják, egy hét hónapig meghosszabbítható átmeneti időszak, majd egy 30 napos időszak az adatok visszanyerésére. Az Exoscale saját dokumentumai egy ponton ellentmondanak egymásnak: a feltételek szerint az adatokat „adatvisszanyerési szolgáltatási díj ellenében” adják vissza, és az árlistaoldal ezt gigabájtonként „legfeljebb” 0,12 euróval adja meg, míg a számlázási dokumentáció szerint az Exoscale nem számol fel díjat „az adathordozhatóság vagy a visszafordíthatóság támogatásáért”. Kérje írásban a választ.
A példányok pillanatképei QCOW2-ként tölthetők le, a bucketek S3-at beszélnek, az SKS upstream Kubernetes, az adatbázisok pedig szabványos eszközökkel exportálhatók. A Block Storage pillanatképei „nem exportálhatók és nem tölthetők le”, így a kötetek adatait egy példány belsejéből kell kimásolni. A CEL-alapú bucket- és IAM-szabályzatok, a Kubernetes terheléselosztó- és kötetintegrációi, valamint a Terraform-kód az Exoscale sajátjai, ezeket máshol újra kell építeni. A kivezetésekről hetekkel előre értesítettek: a Managed Redis 2025. április 30-án adta át a helyét a Valkeynek, nagyjából 8 héttel a bejelentés után.
Mit írnak a felhasználók
A független beszámolók köre szűk: 2024 októbere óta 25 Hacker News-hozzászólás említi az Exoscale-t, szinte mind uniós alternatívák listáiban, és két Reddit-felhasználó, aki tapasztalatokat kérdezett, keveset talált (r/BuyFromEU, 2026. szeptember; r/informatik, 2025. szeptember). Az alábbi öt témából kettő egyetlen beszámolón és egy Exoscale-dokumentumon nyugszik, és megnevezzük azokat a hangokat, amelyek üzleti kapcsolatban állnak a szolgáltatóval.
A támogatás gyorsan válaszol, kis fiókoknak is. Egy gyakorlati SKS-értékelés így írja le, mennyi idő alatt jött a válasz: „Hat perc. Egy próbafiókon.” (eucloudcost.com, 2026. március, később egy Exoscale-munkatárs közreműködésével javítva), egy Hacker News-felhasználó pedig dicséri a „jó ügyfélszolgálatot, amely nem bújik »közösségi fórumok« mögé” (42135407, 2024. november). Ugyanígy nyilatkozik egy Exoscale-tanúsítvánnyal rendelkező tanácsadó cég is (agsolutions, 2024. szeptember). Az ingyenes csomagnak továbbra sincs válaszidő-célja.
A csapatok megtartanak néhány AWS-szolgáltatást, vagy sajátot építenek. Ugyanez a tanácsadó cég megtartotta az AWS SES-t és SNS-t, és hiányolta a bucketek életciklus-szabályzatait és menedzselt mentését (agsolutions); egy Reddit-felhasználó megjegyzi: „Jedoch kein Serverless” („serverless viszont nincs”) (r/informatik, 2025. szeptember). A kínálat mindkettőt megerősíti.
A hálózat lapos. Egy értékelő olyan privát hálózatokról számol be, amelyek „tisztán 2. rétegbeliek ... Nincs útválasztás, nincs NAT, nincs internetátjáró”, ahol „a security groupok nem vonatkoznak a privát hálózati forgalomra”, és egy Kubernetes API-végpontról, amely „mindig nyilvános” (eucloudcost.com, 2026. március). Ez egyetlen beszámoló, de az Exoscale Private Network-oldala az első kettőt megerősíti.
Az Object Storage megbízható, de nem a legolcsóbb. Az egyetlen első kézből származó beszámoló egy korábbi Exoscale-munkatárstól származik, aki ezt el is mondja: „ügyfélként hosszú ideig problémamentesen” használta, „megbízhatónak” nevezi, és „a kissé magasabb árat” említi szokásos panaszként (pb7eb4y, 2026. szeptember). Ez egyetlen hang, és nem független. Az állapotoldal több Object Storage-hibaarány-incidenst is felsorol, így a „megbízható” az ő véleménye.
Az előre fizetés kemény költségplafonként működik. Egy felhasználó nagyra értékeli a „kemény költéskorlátokat a fiók előre fizetett egyenlegén keresztül” (42135407, 2024. november), és a számlázási dokumentáció megerősíti, hogy a gépek nulla kreditnél leállnak.
Visszatérő panaszt a regisztrációra, a fiókok megszüntetésére vagy a számlázási meglepetésekre nem találtunk; ilyen kevés beszámoló mellett ez a bizonyíték hiánya, nem a hiány bizonyítéka.
Kinek való, és ki keressen mást
Az Exoscale azoknak az európai csapatoknak való, amelyek menedzselt Kubernetest és PostgreSQL-t szeretnének svájci szerződés alapján, az adatokat szerződésben rögzítve Svájcban, Németországban, Ausztriában, Bulgáriában vagy Horvátországban tartva; azoknak a szabályozott munkaterheléseknek, amelyekhez C5-, HDS- vagy SOC 2-igazolás kell, és amelyek az elolvasásukhoz alá tudnak írni egy NDA-t; valamint azoknak a csapatoknak, amelyeknek fontos az egységes árlista, az árban foglalt IPv4 és egy olyan szolgáltató, amely közzéteszi a korlátait és a postmortemjeit.
Keressen mást, ha egy városon belül a zónák között magas rendelkezésre állásra, serverlessre, a Kafkán kívüli üzenetsorokra, alkalmazásszintű terheléselosztóra vagy NAT-tal rendelkező routolt VPC-re van szüksége; ha a legolcsóbb számítási kapacitást vagy óradíjas dedikált vCPU-kat keresi; ha igény szerint H100, H200 vagy B200 GPU-kra van szüksége; vagy ha az irányításnak teljes egészében európai részvényeseknél kell maradnia.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.
Árak
- Árlistaoldal és ár-API-ja,
portal.exoscale.com/api/pricing/<product> - Mennyiségi kedvezmény és számlázási dokumentáció
- Változásnapló: támogatási csomagok, 2025. június 30., az A5000 és a 3080 Ti általános elérhetősége, RTX PRO 6000 és az A40 árcsökkentése, az A40 árcsökkentése, 2026. június, archív tároló
- Az AWS- és Azure-adatok: AWS Price List bulk API és Azure Retail Prices API, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
- Terms and Conditions, 2026. július 2-től alkalmazandó
- Data Processing Addendum, 2025. május 5-től alkalmazandó
- SLA-áttekintés, az alábbiak SLA-ival: Instances, SKS, DBaaS, Object Storage és Support
- A támogatási esetek prioritása
- Adathordozhatóság
Dokumentáció
- Data Center Zones és adatközpontok, a spanyolországi oldallal
- Számítási kapacitás: Instances-áttekintés, az Instances korlátai, Dedicated Hypervisors
- Kubernetes: SKS-áttekintés, az SKS korlátai, CNCF-megfelelőség, v1.36
- Adatbázisok: DBaaS-áttekintés, a DBaaS korlátai
- Tárolás: Block Storage, az Object Storage korlátai, bucket-szabályzat
- Hálózat és biztonság: Private Network, Network Load Balancer, CDN, KMS, IAM
- Fiókok: Quick Start
- Eszközök: OpenAPI-specifikáció, llms.txt, Terraform registry, az API v1 kivezetése
- Változásnapló: hírcsatorna, a ClickHouse általános elérhetősége, Valkey, az SPF rekordtípus
Állapot és incidensek
- Állapotoldal és incidenstörténet
- Incidensek: 247488, 246340, 227381, 211222, 197031, 197141
Megfelelőség
- Megfelelőség és megfelelőségi dokumentáció
- ISO 27001, BSI C5, SOC 2, TISAX, CSA STAR
- Változásnapló: BSI C5, 2024. október 29., SOC 2 Type 2, HDS
Cég és tulajdonosi szerkezet
- Rólunk
- Zefix, Akenes SA
- Telekom Austria AG, Annual Financial Report 2025
- TelecomTV: az A1 Digital felvásárolja az Exoscale-t, 2017. augusztus 30.
Felhasználói beszámolók
- eucloudcost.com, „Exoscale SKS Review”, 2026. március 13.
- agsolutions, „From AWS to Exoscale”, 2024. szeptember, frissítve 2026 januárjában (Exoscale-tanúsítvánnyal rendelkező tanácsadó cég)
- Reddit: r/BuyFromEU-szál, 2026. szeptember, pb7eb4y számú hozzászólás; r/informatik-hozzászólások: neeqka4 és nf1kmba
- Hacker News: 42135407 (2024. november)
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.