• Tallinn03:06
  • Ljubljana02:06
  • Novi Sad02:06

Írta: Kristijan Sekereš

Az Infomaniak Public Cloud 2026-ban: értékelés az AWS-t elhagyó csapatoknak

Szerverrackek egy adatközpontban

Az Infomaniak 1994-ben alapított genfi cég, amely e-mailt, kDrive-ot és webtárhelyet árul, valamint egy OpenStack-alapú nyilvános felhőt. Ez az értékelés csak a Public Cloudról és a rá épülő fejlesztői termékekről szól (példányok, GPU-k, tárolás, Kubernetes, adatbázisok, egy LLM API); a többi termékről szóló beszámolókat nem használjuk bizonyítékként.

Ez adta a sorozat legalacsonyabb végösszegeit: havi 13,12 eurót a kezdő munkaterhelésünkre és 132,10 eurót az élesre, amelyben nincs adatbázis, mert az Infomaniak nem árul menedzselt PostgreSQL-t. A példányok forgalma ingyenes, a szerződés az Infomaniak saját svájci adatközpontjaiban tartja az adatokat, és a szavazati többség egy közhasznú alapítványé. Másfelől a MySQL az egyetlen menedzselt adatbázis, 2026 hozott egy 25 napos hálózati incidenst és egy áramellátási eseményt, amely egy régiót órákra leállított, mindkét régió Svájcban van, olyan zónákkal, amelyek láthatóan egy adatközpontban osztoznak, és az ingyenes támogatásnak nincs válaszidő-célja.

Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk az Infomaniak dokumentációjában, jogi feltételeiben, árkatalógusában és állapotoldalain, a svájci cégjegyzékben, a tőzsdei bevezetésről szóló sajtóközleményeiben és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.

Áttekintés

Infomaniak Public Cloud
Székhely és irányításGenf. A szerződő fél az Infomaniak Network SA. Az anyavállalat, az Infomaniak SA részvényeivel 2026. október 1. óta kereskednek a SIX Swiss Exchange-en; a szavazati többség egy genfi közhasznú alapítványé (63,3% egy 2026. szeptember 2-i sajtóközlemény szerint)
Régiók és zónákKét régió, mindkettő Svájcban, tehát az EU-n kívül: a dc3-a Genfben és a dc4-a, feltehetően szintén Genfben. Zónák csak a számítási kapacitáshoz vannak, külön áramellátással és hálózattal, láthatóan egy adatközponton belül
A munkaterhelés (kezdő)Havi 13,12 euró (14,57 svájci frank) Genfben
B munkaterhelés (éles)132,10 euró (146,63 frank) adatbázis nélkül: menedzselt PostgreSQL-t nem árulnak. 194,30 euró, ha egy kétcsomópontos MySQL-klaszter helyettesíti
Kimenő forgalomA példányok forgalma mindkét irányban ingyenes. Az objektumtárolóhoz szervezetenként havi 10 TB jár, utána GiB-onként 0,009 frank. Havi 100 TB felett méltányos használat
SLA a számítási kapacitásra99,99% a példányokra és a terheléselosztókra, a jóváírás az időszak számlájának legfeljebb 100%-a, használati kreditként; a karbantartás felfüggeszti a kötbért
Díjban foglalt támogatásTelefon, chat és e-mail meghatározott időszakokban (telefon hétfőtől péntekig, 9:00 és 18:00 között); válaszidő-cél nincs
Ki regisztrálhatBárki, akinek mobiltelefonszáma és Visa, Mastercard vagy CB kártyája van. A gyorsabb lemezekhez és minden GPU-hoz támogatási kérés kell

Mit építhet rajta

Az állapot általánosan elérhető (GA), hacsak nincs másként jelölve: 2026. október 15-én nyilvános árral és béta jelölés nélkül árulták.

Amire szüksége vanInfomaniakAWSAzure
Virtuális gépekInstances (OpenStack Nova), 1 és 64 vCPU között, AMD-n; hogy a vCPU megosztott vagy dedikált, nincs közölveEC2Virtual Machines
GPU-kT4, A2, L4, L40S és A100 kérésre; H100 és B300 értékesítésen keresztülEC2 G és PNC és ND sorozat
TárolásCeph blokkkötetek, három replikával; Swift objektumtároló S3 API-val; fájltároló nincsEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
Relációs adatbázisokcsak MySQL; PostgreSQL és MariaDB: „Hamarosan elérhető”RDSAzure Database for PostgreSQL és MySQL
Egyéb adatszolgáltatásokRedis és OpenSearch: „Hamarosan elérhető”; MongoDB és Kafka nincsElastiCache, OpenSearch Service, DocumentDB, MSKAzure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs
KubernetesKubernetes Service, ingyenes Shared vagy fizetős Dedicated vezérlősík, Cilium; nem CNCF-tanúsítottEKSAKS
Serverless, konténerregiszter, üzenetsorokegyik sincsLambda, Fargate, ECR, SQSFunctions, Container Apps, ACR, Service Bus
HálózatNeutron-hálózatok és security groupok; Octavia terheléselosztó L7-szabályokkal és TLS-sel; DNS bétábanVPC, ELB, Route 53VNet, Load Balancer, Azure DNS
Bare metal, CDNegyik sincsEC2 metal, CloudFrontBareMetal Infrastructure, Front Door
BiztonságKeystone IAM alkalmazás-hitelesítő adatokkal és TOTP-vel; a DDoS-védelem szerepel a listán, de nincs leírva; a Barbican titokkezelés dokumentált, termékoldal és ár nélkülIAM, Shield, KMSEntra ID, DDoS Protection, Key Vault
Monitorozásmetrikák és riasztások az OpenStack API-n keresztül; naplószolgáltatás nincsCloudWatchAzure Monitor
MInyílt modellek OpenAI-kompatibilis API mögött, tokenenkénti díjjalBedrockAzure OpenAI, AI Foundry
Mentéskötetmentések és pillanatképekAWS BackupAzure Backup

Az Infomaniak oldalai ellentmondanak egymásnak az adatbázisokat illetően. Az áttekintő oldal a Database Service-t „MariaDB-, MySQL-, PostgreSQL-, Redis- és OpenSearch-kompatibilisnek” nevezi; a Database Service oldala a MySQL kivételével mindegyiket „Hamarosan elérhető” jelzéssel látja el, dátum nélkül, az árkatalógusban pedig csak a MySQL szerepel. A Kubernetes 2025. április 3-i bevezetéséről szóló bejegyzés már akkor azt írta, hogy a menedzselt adatbázisok „hamarosan érkeznek”. Egy AWS-t elhagyó csapat a PostgreSQL-t, a Redist, az üzenetsorokat és a konténerregisztert a saját példányain futtatná, vagy máshol tartaná.

Az objektumtároló Swift, S3-réteggel: „A Swift csak S3-kompatibilis. Egyes funkciók nem érhetők el.” Az aws-cli 1.37.0-s és újabb verziói nem tudnak feltölteni, mert olyan kódolást használnak, amelyet a Swift nem támogat, az S3-oldal pedig nem említ életciklus-szabályokat, Object Lockot, bucket-szabályzatokat vagy eseményértesítéseket.

Az eszközkészlet upstream OpenStack: a szabványos API-k, az openstack CLI és a közösségi Terraform provider. Az Infomaniak saját providere csak a Kubernetest, a MySQL-t és a DNS-t fedi le, legutóbbi kiadása, az 1.4.1, 2026. április 16-i. Az alapértelmezett perf1 lemezek névleges teljesítménye 500 IOPS; a perf2 (1 000 IOPS) „csak kérésre érhető el”.

A Kubernetes Service 2025. április 3-án indult. A Shared vezérlősík ingyenes, egy API-szerver-replikával, legfeljebb 10 csomóponttal és SLA nélkül; a Dedicated vezérlősíkok két replikát és saját etcd-t futtatnak, 99,9%-os SLA-val. Az Infomaniak hiányzik a Kubernetes 1.31 és 1.34 közötti verzióinak CNCF-megfelelőségi listáiról, amelyeken az Exoscale, az OVHcloud, a Scaleway, a STACKIT és az IONOS szerepel.

Mennyibe kerül

Az Infomaniak listaárai áfa nélkül, abból a katalógusból, amelyet az árlistaoldala betölt, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, a dc3-a (Genf) régióban, havi 730 órával. Az árak mindkét régióban ugyanazok, és mindkettő Svájcban van, így a Frankfurthoz legközelebbi régió az EU-n kívül esik.

Két pénznem. A katalógus svájci frankban és euróban listáz, rögzített, 1 EUR = 1,11 CHF árfolyamon átszámítva. Az EKB 2026. október 15-i árfolyamán (1 EUR = 0,9305 CHF) egy euróban számlázott ügyfél ezért nagyjából 16%-kal kevesebbet fizet, mint egy frankban számlázott. Az Infomaniak nem közli, kit melyik pénznemben számláz. Az alábbi tételek frankban szerepelnek, a végösszegek az Infomaniak árfolyamán euróban is.

Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, legalább 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.

TételVálasztásFrank havonta
VMa2-ram4-disk50-perf1, 2 vCPU, 4 GB, 50 GB-os rendszerlemezzel10,21
Nyilvános IPv4nyilvános hálózati port3,34
1 TB kimenő forgaloma példányok forgalma ingyenes0,00
100 GB objektumtárolókérésdíjak nincsenek1,02
Összesen14,57, azaz 13,12 euró

Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban, így az Infomaniak az AWS árának nagyjából 12%-ába kerül (az EKB árfolyamán 14%-ába, 15,66 euróba). Az AWS-en egyedül az 1 TB kimenő forgalom 81,00 dollárt tesz ki egy 125,95 dolláros számlából.

A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.

TételVálasztásFrank havonta
3 VMa4-ram16-disk20-perf154,27
3 nyilvános IPv4nyilvános hálózati port10,01
300 GB blokktárolóCEPH_1_perf1, 300 GiB-ként árazva26,28
TerheléselosztóOctavia10,00
A terheléselosztó címeegy floating IP-cím, plusz a hozzá szükséges routerátjáró6,67
PostgreSQL, elsődleges és készenléti példánynem áruljáknincs
1 TB objektumtárolóa kéréseket nem számlázzák10,20
Kubernetes-vezérlősíkDedicated 4, 99,9%-os SLA29,20
2 TB kimenő forgalomingyenes0,00
Összesen146,63, azaz 132,10 euró

A legközelebbi helyettesítő, egy „Multi-AZ” MySQL Business klaszter két csomóponttal, 2 vCPU-val és 8 GB-tal, 69,04 frankkal növeli a végösszeget, 215,67 frankra, azaz 194,30 euróra. Ez nem azonos feltételű: az Infomaniak nem dokumentálja, hol van a második csomópont, szinkron-e a replikáció, és mennyi ideig tart a failover.

Az AWS az m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure a D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért, mindkettő magas rendelkezésre állású PostgreSQL-lel. A MySQL-helyettesítővel az Infomaniak bármelyikük árának 18%-ába kerül, az EKB árfolyamán pedig az AWS árának 21%-ába (231,78 euró). Ha az adatbázist kivesszük az AWS végösszegéből, az még mindig 796,98 euró, az Infomaniak 132,10 eurójának hatszorosa. A különbség minden tételben ott van: három m7i.xlarge havi 528,89 dollárba kerül 54,27 frankkal szemben, a 2 TB kimenő forgalom 171,00 dollárba a nullával szemben, az EKS-vezérlősík 65,13 euróba 26,31 euróval szemben. Az Infomaniak nem közli, hogy a vCPU-i dedikáltak-e, így lehet, hogy a VM-tételek sem azonos feltételűek.

Az ingyenes Shared vezérlősíkkal a végösszeg 117,43 frank lenne, SLA nélkül. A terheléselosztó címe a dokumentáció példáját követi: egy floating IP-cím, amelyhez routerátjáró kell. A worker csomópontok nincsenek benne, ahogy a sorozatban sehol.

Kimenő forgalom és IPv4. „Általánosságban a bejövő és a kimenő forgalom ingyenes”, írja az árlistaoldal. Az objektumtárolóhoz szervezetenként havi 10 TB kimenő forgalom jár, utána GiB-onként 0,009 frank (terabájtonként nagyjából 8,38 frank), a kéréseket pedig nem mérik. Havi 100 TB sávszélesség felett a feltételek szerint „az Infomaniak felfüggesztheti a Szolgáltatást”. Az AWS és az Azure az ingyenes 100 GB-juk felett terabájtonként 80,30, illetve 77,62 eurót kér. Egy nyilvános IPv4-cím óránként 0,00457 frankba kerül, szemben az AWS és az Azure 0,005 dollárjával.

Számlázás. Az árlistaoldal az utolsó órát időarányosan számolja, a Public Cloud feltételei szerint viszont a számlázás „a használat első másodpercétől kezdődik, és a következő megkezdett teljes órára kerekítik fel”. A szerződés a feltételek. Egy leállított példány a CPU-ért és a RAM-ért már nem fizet, de a lemeze, a GPU-ja és a nyilvános IPv4-címe után tovább fut a számla. „Mennyiségi kedvezményt nem kínálunk”, és az egyetlen költségkontroll, amelyet találtunk, a kvótarendszer, nem költségriasztás vagy költéskorlát. Az új ügyfelek 37 felsorolt országban három hónapra 300 frank kreditet kapnak.

GPU-k, GPU-óránként euróban, minden változat „csak kérésre érhető el”: A2: 0,15, T4: 0,21, L4: 0,25, L40S: 0,63 és A100 80 GB: 1,31, az A100 csak 128 vCPU-val és 240 GB RAM-mal. A H100 és a B300 mellett „Vegye fel a kapcsolatot csapatunkkal” áll, B200 pedig nincs. Frankfurtban az AWS egy L40S-ért 2,08 eurót, egy L4-ért 0,90 eurót, egy A100 80 GB-ért 3,82 eurót kér. Az Infomaniak GPU-oldala más árakat mutat, az L40S-nél és az A100-nál áfával együtt, holott azt írja, hogy az áfa nincs benne, és az A100-at „40 GB HBM2e-vel” írja le; mi a katalógust használtuk. Az LLM API 15 modellt szolgál ki; a chatmodellek ára millió bemeneti tokenenként 0,20 franktól indul.

Árváltozások. Az általános feltételek megengedik, hogy az Infomaniak „bármikor, előzetes értesítés nélkül módosítsa árait”, új rendeléseknél vagy megújításkor, amit óradíjas erőforrásokra nem határoznak meg. 2024 októbere és 2026 októbere között nem találtunk bejelentett listaár-változást; az árlistaoldal példája (4 CPU, 8 GB és 50 GB havi 16,10 frankért) egy 2024. december 4-i archivált másolatban is ugyanígy szerepel. Egy árkövető oldal, az EUCloudCost 2026 májusában plusz-mínusz 5 és 10% közötti számítási árkiigazításokról számolt be, a változatok megnevezése nélkül; ezt nem tudtuk megerősíteni.

Megbízhatóság

Mi egy zóna. A dokumentáció szerint: „Ezeknek a zónáknak eltérő hálózati kapcsolata és áramellátási bemenete van.” Az olyan zónanevek, mint a dc3-a-04, és az olyan állapotbejegyzések, amelyek a dc3-a-t és a dc4-a-t „adatközpontnak” nevezik, arra utalnak, hogy a zónák egy adatközpont részei; ez a mi olvasatunk, mert az Infomaniak nem írja le a telephelyeket. Zónák csak a számítási kapacitáshoz vannak („A kötetszolgáltatáshoz csak egy van”), így a blokktároló, három Ceph-replikával, és a hálózatok az egész régióra kiterjednek. Mindkét régió Svájcban van: más országba nincs failover.

Az adatbázis készenléti példánya. A MySQL Business két, az Advanced három csomóponton fut, mindkettő „Multi-AZ”. A készenléti példány elhelyezését, a replikációs módot és a failoveridőt sehol nem találtuk dokumentálva, és mivel a zónák láthatóan egy adatközpontban osztoznak, a „Multi-AZ” nem feltétlenül jelent második épületet. Az AWS és az Azure szinkron készenléti példányt tart egy másik zónában, és 60 és 120 másodperc között végzi el a failovert. Az Infomaniak ráadásul „nem készít automatikus mentést az Ügyfél adatairól”.

Az SLA, a Public Cloud feltételeinek 10. cikke (2026. március 5-i változat):

ErőforrásHavi célJóváírás
Példányok, terheléselosztók99,99%az időszak számlájának 10%-a; 95% alatt 100%
Blokk- és objektumtároló, mentések, pillanatképek99,90%10%; 95% alatt 100%
Kubernetes Dedicated; MySQL Business és Advanced„99,9%-os SLA” a termékoldalakon; jogi dokumentumban nem találtuknincs megadva
Kubernetes Shared; MySQL Essential„Nincs SLA”nincs
  • A jóváírás „használati kredit formájában a Free Tier egyenlegét tölti fel”: jövőbeli használatra szól, nem visszatérítés.
  • Az igényt két hónapon belül kell benyújtani, „a nem elérhető OpenStack-erőforrások azonosítóival”, és az Infomaniak csak akkor fizet, ha az elérhetetlenség „az Infomaniaknak felróható”.
  • A tervezett vagy sürgősségi karbantartás „felfüggeszti a kötbérek alkalmazását”; a tervezett karbantartást 48 munkaórával előre bejelentik.
  • A vis maior magában foglalja „az átviteli hálózatok meghibásodását”, az „áramkimaradást” és „a nyersanyaghiányt vagy a beszállítói készlethiányt”.
  • A felelősség „az érintett Szolgáltatásért ... az aktuális számlázási időszakra kifizetett összegre” korlátozódik.

Papíron a cél jobb az AWS-énél, amely 99,99%-ot csak két vagy több zónában futó példányokra vállal, egyetlen zónára pedig 99,5%-ot; az Infomaniak nem szab zónafeltételt. Az AWS a második számlázási ciklus végéig ad időt az igényérvényesítésre, az Azure 60 napot. A kizárások szűkítik a különbséget: a július 15-i kiesés elektromos berendezések karbantartása közben kezdődött, az áramkimaradás pedig vis maior.

Állapotoldalak és incidensek. A status.infomaniak.cloud csak az aktuális állapotot mutatja. Az infomaniakstatus.com minden Infomaniak-szolgáltatásra „Az elmúlt 60 nap előzményeit” őrzi; a régebbi bejegyzések csak közvetlen URL-lel nyílnak meg, és 2026 márciusánál régebbit nem találtunk. A Public Cloud bejegyzései ritkán adnak meg okot.

DátumKiterjedésIdőtartamOk
2026. márc. 23. és ápr. 17. közöttA Public Cloud hálózata a dc4-a-ban; március 31-től csomagvesztés a dc3-a-ban isa bejegyzés 25 napig volt nyitvahálózat, további részletek nélkül (bejegyzés)
2026. ápr. 8.S3-tárolás; ugyanazon a napon korábban a Database Service12,5 óra; 7 óranincs megadva (S3, adatbázis)
2026. júl. 13. és 15. közöttcsomagvesztés a DC3-A-bannagyjából 41 óranincs megadva (bejegyzés)
2026. júl. 15.Az egész vállalatot érintette; „a Public Cloud DC4-A zónájában futó példányok jelentős része”a Public Cloud DC4-A-ban legalább 4 óraegy tápmodul leállt a gyártó karbantartása közben; „Adat nem veszett el” (postmortem)
2026. szept. 23.az infomaniak.com domain, a Manager konzollal együtt, ahol a Public Cloud projekteket kezelik2 óra 15 percegy DNS-szkript megváltoztatta a domain névszervereit (jelentés)
2026. okt. 13.dc4-a, „bizonyos hálózati eszközöket érintő kapcsolatvesztés”nagyjából 1,5 órahálózati eszközök (bejegyzés)

A tavaszi bejegyzés mindkét régióra kiterjedt, de mindkettőben külön hibákat ír le. Szeptember 23-án a Public Cloud nem szerepel érintettként, a konzolja viszont az volt. A Public Cloud bejegyzései közül csak a júliusi eseményhez tartozik postmortem.

Támogatás

CsomagÁr, áfa nélkülVálaszidő-célIdőszak
Díjban foglaltingyenesnincs közzétévetelefon hétköznap 9:00 és 18:00 között; chat hétköznap 6:00 és 19:00 között; e-mail naponta 6:00 és 23:00 között
Support Plushavi 50 franktól„Garantált válasz 4 munkaórán belül”minden csatorna naponta, 6:00 és 23:00 között
Pro Supporthavi 250 franktól vagy a havi költés 10%-a2 óraplusz 24/7-es sürgősségi hívások
Support Enterprisehavi 1 000 franktól vagy 10%„1 munkaórán belül”plusz technikai ügyfélmenedzser

A fizetős csomagok legalább hat hónapra szólnak. A feltételeik szerint a válaszidők „nem feltétlenül tarthatók be ... általános meghibásodás, a Szolgáltatások teljes elérhetetlensége esetén”, vagyis éppen akkor, amikor telefonálna. A támogatás Genfben és Zürichben válaszol, kiszervezés nélkül; hogy milyen nyelveken, nincs közölve.

Az AWS Basic nem nyit technikai eseteket, az Azure Basicnek nincs technikai válaszidő-célja, így egy ingyenes telefonvonal több annál, amit bármelyikük díjban foglal. Egy egyórás cél az AWS Business Support+ csomagjában 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb, az Azure Standardon havi 100 dollárba, itt pedig legalább havi 1 000 frankba.

Fióknyitás

A regisztrációhoz név, e-mail-cím, fizikai cím és „érvényes mobiltelefonszám” kell, amelyet az Infomaniak ellenőrizhet, „mielőtt a Szervezetét használhatná, valamint bármikor”. A Public Cloudhoz Visa, Mastercard vagy CB kártya kell; a PayPalt és az átutalást nem fogadják el. A 300 frankos próbaidőszakot 37 felsorolt országban kínálják; hogy máshol egyáltalán lehet-e vásárolni, nincs közölve.

Az 1. kvótaszint 20 vCPU-t, 64 GB RAM-ot, 10 példányt és 1 000 GB kötetet enged. A dokumentáció nem mondja meg, melyik szintet kapja egy új fiók. A B munkaterheléshez 12 vCPU, 48 GB és 300 GB kell, ami önkiszolgáló perf1 változatokkal belefér az 1. szintbe, de ha a Kubernetes worker csomópontjai a projekt kvótáján osztoznak (ez nincs közölve), 8 vCPU-nál több workerhez a támogatásnak emelnie kell a kvótát. A mi olvasatunk: a B munkaterhelés az első napon lehetséges, ha egy új fiók az 1. szinten indul, amit a dokumentumok nem döntenek el. Az AWS-en az 5 vCPU-s alapértelmezés kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure 20 magja papíron elég.

Három záradék később számít. „Az Erőforrásokhoz való hozzáférés nem garantálható, és a rendelés időpontjában fennálló elérhetőségüktől függ.” Egy sikertelen kártyás terhelés után „a Szolgáltatást D+7-en letiltják, D+14-en pedig automatikusan megszüntetik”. Az elfogadható használat szabályai pedig többek között tiltják „a kriptovalutákkal kapcsolatos bármely tevékenységet” és „nyilvános VPN beállítását”, visszaélésszerű használat „vagy az infrastruktúrát érintő használat” esetén „azonnali” felfüggesztéssel.

Megfelelőség és adatvédelem

KeretrendszerÁllapot
ISO/IEC 27001:2022Láttuk: az SGS tanúsítványa az Infomaniak Group SA számára, 2024. március 30. és 2027. március 29. között érvényes, hatóköre: „Felhőinfrastruktúrák, webszolgáltatások, alkalmazások fejlesztése és nyújtása, ügyféltámogatás, adatközpontok üzemeltetési karbantartása”
FINMA Circular 2018/3Kiszervezési megfeleltetés a svájci szabályozott ügyfelek számára a trust centerben; nem olvastuk el
ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSSNem állítja

A Public Cloud feltételei szerint: „Az Ügyfél által az Infomaniaknak továbbított minden adatot kizárólag Svájcban található, az Infomaniak tulajdonában lévő adatközpontokban tárolnak és üzemeltetnek.” Az adatfeldolgozási megállapodás a svájci adatvédelmi törvényt (FADP) és a GDPR-t alkalmazza, 30 napot ad egy új további adatfeldolgozó elleni kifogásra, és kizárja az EU-n vagy az EGT-n kívülre történő továbbítást „a Társaság előzetes írásbeli hozzájárulása nélkül”. A Public Cloudon tárolt adatokra vonatkozó további adatfeldolgozói listát nem találtunk. A kártyás fizetéshez, amelyet a Public Cloud megkövetel, az adatvédelmi szabályzat a Checkout.com-ot nevezi meg, az EU-ban, az Egyesült Királyságban „és az Egyesült Államokban (Amazon Web Services-tárhely)” történő adatkezeléssel.

Svájc és az EU. Svájc sem az EU-nak, sem az EGT-nek nem tagja. Az Európai Bizottság 2000. július 26-i 2000/518/EK határozata kimondja, hogy „Svájc a Közösségből továbbított személyes adatok tekintetében megfelelő szintű védelmet biztosítónak tekintendő”. A Bizottság 11 ilyen határozat első, 2024. január 15-i felülvizsgálatában megállapította, hogy az ezekbe az országokba, köztük Svájcba továbbított adatok „továbbra is megfelelő adatvédelmi garanciákban részesülnek”, így a határozatok „hatályban maradnak”. Hogy ez megfelel-e egy olyan szerződésnek, amely az adatokat az EU-n belül követeli meg, azt a vevőnek kell megítélnie. Az Infomaniak szerint az adatai „védve vannak az olyan extraterritoriális törvényektől, mint a Cloud Act”; ez az ő állítása, nem a mi megállapításunk.

Ki irányítja

A szerződő fél a genfi Infomaniak Network SA. Fölötte áll a csoport holdingja, az Infomaniak Group SA, és egy tőzsdén jegyzett anyavállalat, az Infomaniak SA, a korábbi Perrot Duval Holding SA. 2026. szeptember 24-én a Perrot Duval közgyűlése jóváhagyott egy fordított átvételt, amelyben az Infomaniak Group SA részvényesei új Perrot Duval-részvényekre cserélték a részvényeiket; a cég felvette az Infomaniak nevet, és 2026. október 1. óta INFO jelöléssel jegyzik a SIX Swiss Exchange-en.

A Fondation Infomaniak, egy kantonális felügyelet alatt álló genfi közhasznú alapítvány birtokolja az összes A sorozatú részvényt, amelyeket nem jegyeznek a tőzsdén, és nem ruházhatók át szabadon. Az Infomaniak 2026. szeptember 2-i sajtóközleménye szerint ezek a tranzakció után a szavazatok 63,3%-át hordozzák, a tőzsdén jegyzett részvények pedig a tőke 85,3%-át teszik ki; a befektetői oldal csak annyit mond, hogy az alapítványé a többség 2026 májusa óta, amikor „az alapító és a részvényesek egyhangúlag megállapodtak abban, hogy saját szavazati jogaikat egy közhasznú alapítvány javára csökkentik”. Az alapító, Boris Siegenthaler tagja az igazgatóságnak; a tőzsdei bevezetés utáni részesedése a tájékoztatóban szerepel, amelyet nem olvastunk el. Nem európai anyavállalatot vagy részvényest nem találtunk, bár a tőzsdén jegyzett részvényeket ma már bárki megvásárolhatja.

Az árbevétel 2025-ben 54,2 millió frank volt, a felhőt külön nem mutatják ki, és az Infomaniaknak 2026. június 30-án 337 munkatársa volt, mind Svájcban. A Public Cloud OpenStacken fut a saját adatközpontjaiban: a genfi D3-ban és a genfi Plan-les-Ouates-ban lévő D4-ben. Hogy a dc4-a a D4-ben van, a nevek alapján valószínű, de nincs kimondva.

Távozás

Az adatok olcsón vihetők el. A példányok forgalma ingyenes, az objektumtárolóhoz pedig szervezetenként havi 10 TB kimenő forgalom jár, utána terabájtonként nagyjából 8,38 frank; havi 100 TB felett a méltányos használatról szóló záradék érvényes.

A számítási kapacitás, a tárolás és a hálózat sima OpenStack (Nova, Cinder, Swift, Neutron, Octavia, Heat), így ugyanaz a kód más európai OpenStack-felhőkön is fut, például az OVHcloudon, a T Cloud Publicon, a Cleurán, az Elastxen és a Cyso Cloudon, módosított régió-, változat- és hálózatnevekkel. A dokumentáció azt tanácsolja, hogy tartson saját másolatot a lemezképeiről, mert „a felhőben nem tartanak fenn archívumot”, exportálási utat viszont nem ír le.

A bezártság a menedzselt rétegben van: a Kubernetes- és a Database-szolgáltatás az Infomaniak saját API-ját és Terraform providerét használja, a MySQL-mentések és az időpontra történő visszaállítás az Infomaniak funkciói, a hordozható út pedig egy adatbázis-dump.

Megszüntetéskor a projekt „logikai törlés állapotába” kerül, az adatok „azonnal elérhetetlenné válnak”, és hét nap után véglegesen törlődnek; „A logikai törlés nem minősül mentésnek”. Az adatfeldolgozási megállapodás előírja, hogy a személyes adatai minden másolatát a szolgáltatás megszűnésétől számított „tíz munkanapon belül” törölni kell; a törlési záradéka a visszaadásukról semmit nem mond. Exportáljon, mielőtt felmond. A különös feltételek módosítása akkor lép hatályba, amikor ön elfogadja, de legkésőbb 30 nappal a frissítés után; ha nem ért egyet, ezen a 30 napon belül fel kell hagynia a szolgáltatás használatával.

Mit írnak a felhasználók

A Public Cloudról szóló beszámolók köre szűk. A 2023 októbere óta az Infomaniakot említő 162 Hacker News-hozzászólásból nagyjából tíz érint felhőterméket, és egyik sem ír le éles használatot; AWS-ről vagy Azure-ról történő költözésről szóló beszámolót nem találtunk, a Redditen pedig csak az r/Infomaniakban tudtunk keresni. Az alábbi öt témából négy egyetlen beszámolón és egy Infomaniak-dokumentumon nyugszik.

A PostgreSQL-t megígérték, de nem érkezett meg. A felhasználók arról számolnak be, hogy az Infomaniak „bejelentette, hogy a menedzselt PostgreSQL-adatbázisok hamarosan elérhetők lesznek ... majdnem egy év telt el ... a támogatásnál nem tudják megmondani, pontosan mikor”; ezt egy OVH-ra távozó ügyfél írja (r/Infomaniak, 2026. augusztus), egy másik pedig: „Az Infomaniakra építettük a Postgres-stackünket, a mentésekkel, frissítésekkel és monitorozással együtt” (p3vgo8s, 2026. augusztus). Az adatbázis-oldalon továbbra is „Hamarosan elérhető” áll.

Hosszú kiesés a DC4-ben. Egy felhasználó „nagy leállásról néhány héttel ezelőtt a public cloudos DC4-ükkel” számol be (p3slj42, 2026. augusztus), ami egyezik a július 15-i áramellátási eseménnyel.

Korlátozott S3. Arra a kérdésre, hogy mely S3-funkciók hiányoznak, egy felhasználó így felelt: „Feltételes írások” (p4ga8sf, 2026. augusztus). A dokumentáció megerősít hiányosságokat, bár éppen ezt nem.

Szűkös Terraform provider. Egy gyakorlati Kubernetes-értékelés az Infomaniak providerét „elég minimálisnak” nevezi, amely „a klaszter és a node poolok létrehozását kezeli, de nagyjából ennyi” (EUCloudCost, 2026. január, frissítve 2026 februárjában); a registry erőforráslistája ezt megerősíti. Ugyanez az értékelő azt találta, hogy „valóban működik”, és hogy a Shared vezérlősík ingyenes. Az oldal általában affiliate linkeket használ, és nem jelez kapcsolatot az Infomaniakkal.

Lassú alapértelmezett lemezek. Ugyanez az értékelés a perf1-et így mérte: „iops : min=242, max=806, avg=498.45”, összhangban a dokumentált 500 IOPS-szal.

Ezekkel szemben egy ügyfél a „döcögős” szolgáltatás ellenére marad, mert „ehhez európai szolgáltatóra van szükségünk” (p3tti81, 2026. augusztus). A Public Cloud regisztrációjáról vagy felfüggesztéséről nem találtunk beszámolót, a támogatás minőségéről pedig olyat sem, amely megütötte volna a mércénket.

Kinek való, és ki keressen mást

Az Infomaniak azoknak a csapatoknak való, amelyek svájci üzemeltetésű, svájci irányítás alatt álló infrastruktúrát szeretnének alacsony áron, ingyenes sávszélességgel, és a saját stackjüket futtatják VM-eken vagy egyszerű Kubernetesen; a MySQL-felhasználóknak; azoknak, akik Svájcon belül vásárolnának L4, L40S vagy A100 GPU-t, vagy nyílt modelles LLM API-t; valamint a svájci szabályozott ügyfeleknek, akik számára FINMA-kiszervezési megfeleltetést tesznek közzé.

Keressen mást, ha ugyanattól a szolgáltatótól menedzselt PostgreSQL-re, Redisre vagy Kafkára, serverlessre, konténerregiszterre vagy CDN-re van szüksége; ha a szerződése az adatokat az EU-n belül követeli meg, nem Svájcban; ha más országba irányuló failoverre vagy külön épületekben lévő zónákra van szüksége; ha igény szerinti H100, H200 vagy B200 kapacitásra van szüksége; ha garantált támogatási választ szeretne fizetés nélkül; ha CNCF-tanúsított Kubernetesre van szüksége; vagy ha hosszú, független előzményeket szeretne erről a felhőről, amilyet a bizonyítékok még nem adnak.

Források

Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.

Árak

Feltételek és SLA

Dokumentáció

Állapot és incidensek

Megfelelőség

Cég és tulajdonosi szerkezet

Felhasználói beszámolók

Adat és felhő

Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben

Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.

Először egy megerősítő linket küldünk. Bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi irányelvek