• Tallinn05:07
  • Ljubljana04:07
  • Novi Sad04:07

Írta: Kristijan Sekereš

Az Aruba Cloud 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

Szerverrackek egy adatközpontban

A Bergamo melletti Ponte San Pietróban működő Aruba S.p.A.-t Olaszországban leginkább a domainjei, a webtárhelye, a PEC tanúsított e-mail-szolgáltatása és a digitális aláírásai miatt ismerik. Ez az értékelés egyikükkel sem foglalkozik. A fejlesztőknek szóló Aruba Cloudról szól: a Cloud Management Platformról (CMP), az Aruba újabb, API-vezérelt platformjáról, valamint a régebbi Cloud Server és Cloud VPS termékvonalakról. A számítási kapacitás olcsó, a virtuális gépekből kimenő forgalom ingyenes, az adatközpontok pedig az Aruba sajátjai, Olaszországban Rated-4 tanúsítványokkal: a kezdő munkaterhelésünk havi 24,67 euróba kerül. A gyenge pontok a kínálat és a körülötte lévő átláthatóság: nincs menedzselt PostgreSQL, a CMP-n nincs terheléselosztó a VM-ekhez, a MySQL-szolgáltatás 100 GB-ban korlátozott, dokumentált magas rendelkezésre állás nélkül, minden menedzselt szolgáltatás egy régióban van, nincs nyilvános állapotoldal, csak egy általános SLA létezik, és nincsenek támogatási válaszidők.

Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk az Aruba dokumentációjában, szerződési feltételeiben, árlistaoldalain és tanúsítványaiban, az olasz kiberbiztonsági ügynökség katalógusában, hatósági bejelentésekben és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.

Áttekintés

Aruba Cloud
Székhely és irányításPonte San Pietro (Bergamo), Olaszország. Aruba S.p.A., a Cecconi család tulajdonában lévő magáncég; egy 2017-es Consob-bejelentés Giorgio Cecconit nevezi meg tényleges tulajdonosként. Tőzsdén nem jegyzik
Régiók és zónákCMP: egy régió, Bergamo, három zónával. Klasszikus VM-ek: nyolc adatközpont, saját Arezzóban (kettő), Bergamóban és Ktišben (Csehország), partnertelephelyek Párizsban, Frankfurtban, Londonban és Varsóban. Európán kívül semmi
A munkaterhelés (kezdő)Havi 24,67 euró a CMP-n Bergamóban; Cloud VPS-ként 8,33 euró
B munkaterhelés (éles)267,91 euró Bergamóban, nem azonos feltételekkel: nincs terheléselosztó a VM-ekhez, és egy zónában futó MySQL szerepel a készenléti példánnyal rendelkező PostgreSQL helyett
Kimenő forgalomIngyenes és nem mért a CMP-ből és a klasszikus Cloud Serverekből (1 Gb/s-os port). Cloud VPS: havi 2 és 100 TB között. Object Storage: terabájtonként 50 euró
SLA a számítási kapacitásraÉvi 99,95% a fizikai csomópontokra és a hálózati elérhetőségre; 99,8% két VPS-termékvonalra. Szolgáltatásonkénti SLA nincs. Jóváírás csak panelkreditként
Díjban foglalt támogatásEgyetlen szint, hibajegyek 24/7. Válaszidő-célokat nem tesznek közzé
Ki regisztrálhatMagánszemélyek, cégek, szabadúszók és közigazgatási szervek, miután az előre fizetett kreditet beszedték. Rutinszerű személyazonosság-ellenőrzés nincs dokumentálva

Mit építhet rajta

Az Aruba Cloud két platform egy márkanév alatt, külön konzolokkal. A CMP az a rész, amely az AWS-szel vagy az Azure-ral összevethető, és egy régióban, az ITBG-Bergamóban létezik. A klasszikus termékvonal (OpenStack Cloud Server, korábban „Cloud PRO”, VMware Cloud Server és Cloud VPS) fix méretű szervereket árul nyolc adatközpontban. Az Object Storage ismét külön áll, hét helyszínen.

Amire szüksége vanAruba CloudAWSAzure
Virtuális gépekCMP: VDC Cloud Server (OpenStack, 1 és 32 vCPU között). Klasszikus: OpenStack és VMware Cloud Serverek, Cloud VPS. Egyik sincs dedikált vCPU-sként jelölveEC2Virtual Machines
Bare metalDedikált szerverek, havi díjjal, Arezzóban és Bergamóban; Proxmox-klaszterekEC2 metalBareMetal Infrastructure
GPU-kL40S és GeForce RTX 4080 Super (GPU on Demand), RTX 4070 Super szerverek, havi díjjal. H100, H200, B200 és L4 nincsEC2 G és PNC és ND sorozat
BlokktárolóCMP Block Storage, NVMe, zónánként vagy „Regional”-ként, három zónára kiterjedőenEBSManaged Disks
ObjektumtárolóCloud Object Storage (Ceph, S3-kompatibilis), hét helyszínenS3Blob Storage
Relációs adatbázisokCMP DBaaS: csak MySQL 8.0 és SQL Server 2022, egy zóna, legfeljebb 100 GBRDSAzure SQL, Database for MySQL
Menedzselt PostgreSQLnincsRDS for PostgreSQLDatabase for PostgreSQL
KubernetesAruba Managed Kubernetes, CNCF-konform a v1.35-re, választható, három zónára kiterjedő vezérlősíkkalEKSAKS
PaaSApplication Platform (Virtuozzo), csak ArezzóbanElastic BeanstalkApp Service
HálózatCMP: VPC, alhálózatok, security groupok, peering, site-to-site VPNVPC, VPNVNet, VPN Gateway
TerheléselosztóCMP: csak a Kubernetes szolgáltatás-terheléselosztójaként. Klasszikus: VMware-szerverekhez, egyes VPS-ekhez és dedikált szerverekhezELBLoad Balancer
MIAI Models: nyílt súlyú modellek OpenAI-stílusú API mögöttBedrockAzure AI Foundry
MentésBackup Agentless, Cloud Backup (Commvault, EVault), VeeamAWS BackupAzure Backup

Teljesen hiányzik: a menedzselt PostgreSQL, Redis, MongoDB, Kafka, OpenSearch, a függvények, az üzenetsorok, a CDN és a titokkezelő. Az identitáskezelés projektekből és API-kliens-hitelesítő adatokból áll, szerepkör- vagy jogosultsági modellt nem találtunk. DDoS-védelmet nem árulnak termékként. Az Object Storage azt állítja, hogy „teljes mértékben támogatja az S3 protokollt”, de nem teszi közzé, mi marad ki belőle; a verziókezelés, az életciklus-szabályok és a bucket-szabályzatok nincsenek dokumentálva.

A CMP eszközkészlete új és az Aruba saját fejlesztése: egy Terraform- és OpenTofu-provider (az 1.0.0-s július 22-én, az 1.1.1-es 2026. szeptember 7-én jelent meg) 25 erőforrástípussal, de terheléselosztóhoz vagy objektumtárolóhoz egy sincs, egy Go SDK, egy CLI, egy Crossplane provider, valamint 2026. május 16-án először közzétett API-dokumentáció, amelynek metaadat-oldala még mindig az 1.31 és 1.33 közötti Kubernetes-verziókat sorolja fel. A klasszikus termékvonalnak nincs aktuális Terraform providere; a régi SDK-it 2018-ban és 2019-ben archiválták.

Mennyibe kerül

Az Aruba Cloud listaárai euróban, áfa nélkül, az árlistaoldalairól, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, Bergamóban (ITBG, IT3 adatközpont), havi 730 órával. Frankfurt (DE1), egy partnertelephely menedzselt adatbázis és Kubernetes nélkül, változatként szerepel.

Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.

TételVálasztásEuró havonta
VMCMP VDC Cloud Server O2A4, 2 vCPU, 4 GB, lemez nélkül17,52
Lemez40 GB CMP Block Storage Standard, egy zóna1,46
Nyilvános IPv4Elastic IP3,65
1 TB kimenő forgalombenne van az árban, korlátlan0,00
100 GB objektumtárolóCloud Object Storage, használatalapú2,04
Összesen24,67

Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban, így a CMP az AWS árának 22%-ába kerül; az AWS-en egyedül az 1 TB kimenő forgalom 81,00 dollárt tesz ki egy 125,95 dolláros számlából. Cloud VPS-ként (OpenStack VPS O2A4 40 GB-tal, 25 TB forgalommal és egy IPv4-címmel az árban) a végösszeg 8,33 euró, havi számlázással, Terraform nélkül. Frankfurtban egy klasszikus OpenStack Cloud Serveren (ha Frankfurtban árulják ezt a típust, ami nincs megerősítve) a munkaterhelés 23,21 euróba kerül, vagy 26,86 euróba, ha az IPv4-címét felszámítják; erről az Aruba saját oldalai ellentmondanak egymásnak.

A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.

TételVálasztásEuró havonta
3 VMCMP VDC Cloud Server O4A16, 4 vCPU, 16 GB148,92
3 nyilvános IPv4Elastic IP10,95
300 GB blokktárolóCMP Block Storage Standard, egy zóna10,95
TerheléselosztóCMP VM-ekhez nem áruljáknincs árazva
Készenléti példánnyal rendelkező PostgreSQLnem kínálják; DBaaS MySQL 8.0 DBO2A8, 2 vCPU, 8 GB, egy zóna, készenléti példány nélkül33,58
Adatbázis-tárhely100 GB, a példányonkénti maximum6,57
1 TB objektumtárolóhasználatalapú; a kérések korlátlanok20,44
Kubernetes-vezérlősíkHA vezérlősík három zónán át36,50
2 TB kimenő forgaloma VM-ekből, benne van az árban0,00
Összesen267,91

Az Aruba nem közli, hogy a VDC vCPU-i megosztottak vagy dedikáltak, és dedikáltként jelölt méretet nem árul. A standard Kubernetes-vezérlősíkkal, amelynek nincs feltüntetett díja, a végösszeg 231,41 euró; a három zónára replikált blokktároló 6,57 eurót tesz hozzá. A HA vezérlősík oldala óránként 0,05-öt, de „havi 36,00-t” ír; mi 730 órával számoltunk.

Az AWS az m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure a D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért. Egy százalék az Arubának kedvezne, mert a végösszegéből kimaradnak azok a részek, amelyek jó üzemeltetése a legtöbbe kerül. A tételek megmutatják, hol valós a különbség: az AWS a 2 TB kimenő forgalomért 171,00 dollárt, a HA PostgreSQL-ért tárhellyel együtt 320,13 dollárt számláz, míg az Aruba a kimenő forgalomért semmit, egyetlen MySQL-példányért a tárhelyével együtt 40,15 eurót kér. A 36,50 eurós HA Kubernetes-vezérlősík valamivel több, mint az EKS 65,13 eurójának fele.

Frankfurtban a klasszikus VMware Cloud Server az egyetlen klasszikus VM, amelyet a klasszikus terheléselosztó ki tud szolgálni: három VM, lemezek, IPv4-címek, a terheléselosztó és az objektumtároló 385,59 euróra jön ki, menedzselt adatbázis és Kubernetes nélkül, mert ott ezek nem érhetők el.

Kimenő forgalom és IPv4. A VDC Cloud Serverekhez „korlátlan, az árban foglalt forgalom” jár egy „1 Gb/s-os, átalánydíjas hálózati kártyán”, és sem a feltételekben, sem az elfogadható használat szabályzatában nem találtunk méltányos használati záradékot; a gyakorlati plafon a port. Az Object Storage a kivétel: 10 GB-onként 0,50 euró, azaz terabájtonként 50 euró, szemben az AWS 80,30 eurójával az ingyenes 100 GB-ja felett. A csomagjai a tárhelyük tízszeresének megfelelő kimenő forgalmat tartalmaznak (4 TB 40 TB kimenő forgalommal havi 60,00 euróért). Egy IPv4-cím havi 3,65 euróba kerül, ugyanannyiba, amennyit az AWS és az Azure dollárban kér.

Számlázás. Az Aruba Cloud előre fizetett: ön kreditet tölt fel, és ebből vonják le az óránkénti, havi vagy éves díjakat. „Az Ügyfél azt követően használhatja a Szolgáltatást, hogy az Aruba beszedte a kifizetett összeget”, így egy banki átutalás nagyjából három munkanappal késlelteti az indulást; a kártya és a PayPal azonnali. A kredit kemény költéskorlát. A korlát másik oldala: amikor a kredit elfogy, a felhőszervereket a 0. és a 7. nap között kikapcsolják, a 8. és a 17. nap között kikapcsolják vagy archiválják, 17 nap után pedig törlik; a Kubernetes-klaszterekre, az Object Storage-ra, a Block Storage-ra, az Elastic IP-kre és a VPC-re ugyanez az ütemterv vonatkozik. Ingyenes próbaidőszakot nem találtunk.

GPU-k csak havi számlázással: egy L40S havi 1 979,90 euróba kerül, a mi osztásunk szerint GPU-óránként 2,71 euróba, szemben az AWS frankfurti 2,08 eurójával.

Árváltozások. Archivált árlistaoldalak szerint két Cloud VPS-méret ára emelkedett 2025. szeptember 10. és november 2. között, bejelentés nélkül: az OpenStack VPS O8A16 havi 18,19 euróról 19,89 euróra (+9,3%), az O16A32 31,29 euróról 38,90 euróra (+24,3%). A két kisebb méret nem változott. A VMware Cloud VPS 2025 novemberében lekerült az árlistaoldalról; a meglévő ügyfeleknek szóló értesítést nem találtunk. A CMP árai 2026. január 13. és október 16. között nem változtak; a korábbiakat nem tudtuk összehasonlítani, mert a jelenlegi árlistaoldalak 2026 januárjában jelennek meg először a Wayback Machine-ben. A feltételek megengedik, hogy az Aruba 30 napos értesítéssel módosítsa az árakat, például „a villamosenergia-költségek növekedésére” hivatkozva, elállási joggal.

Megbízhatóság

Mi egy zóna. Az Aruba definíciója szigorú: „A Zónák nem osztanak meg fizikai infrastruktúrát, például adatközpontokat, szervereket, hálózati eszközöket stb., így a Régió más Zónáiban fellépő hibák nem érintik őket.” A tudásbázisa mindhárom bergamói zónát az egyetlen, Ponte San Pietró-i IT3 kampusz alatt sorolja fel. Az Aruba ANSI/TIA-942 tanúsítványai három épületet neveznek meg ott: Data Center A, B és C. Valószínű, hogy ez a három épület a három zóna, de az Aruba ezt nem mondja ki, és arról sem találtunk semmit, milyen messze vannak egymástól. A CMP-nek nincs második régiója, így egy olyan kialakítás, amelynek túl kell élnie a bergamói kampusz elvesztését, nem maradhat az Aruba menedzselt szolgáltatásain.

Mi terjed ki a zónákra. A Block Storage lehet „Regional”, „a kötet szinkron másolataival három különböző zónában”. A HA Kubernetes-vezérlősík „3 rendelkezésre állási zónára” replikál, és „ha egyszer bekapcsolták, nem kapcsolható ki”. A DBaaS nem: a zónáját létrehozáskor kell kiválasztani, és nem módosítható, készenléti példány, replika vagy failover pedig nincs dokumentálva. A termékoldal „99,98%-os garantált SLA-t” ígér, a Terraform-dokumentáció pedig „menedzselt, magas rendelkezésre állású adatbázisklaszternek” nevezi; egyik sem mondja meg, hogyan, és a jogi SLA-ban nincs DBaaS-érték. Dokumentált HA-t nem rögzítünk.

Az SLA. Egyetlen dokumentum, az 1.3-as verzió, amely 2025. július 31. óta hatályos, fedi le az Aruba Cloud összes szolgáltatását:

ParaméterÉrték
Az adatközpont áramellátása és hűtéseévi 100%
Internetes elérhetőség, fizikai csomópontokévi 99,95%
VPS OpenStack Starter és VPS VMwareévi 99,8%
Kubernetes, DBaaS, Object Storage, Block Storagesaját SLA nincs; az általános feltételek érvényesek
Jóváírásaz érintett erőforrások előző 30 napi költésének 5%-a a korláton túli minden teljes 15 perc után, legfeljebb 300 percig
Igényérvényesítéshibajegy a kiesés végétől számított 10 napon belül
  • A jóváírás úgy olvasható, hogy legfeljebb 20 darab 5%-os lépcső, tehát az érintett erőforrások utolsó 30 napi költésének legfeljebb 100%-a, panelkreditként kifizetve. Az erőforrások a leállás alatt nem termelnek díjat.
  • A mérés éves, így egy év első 0,05%-a (nagyjából 4,4 óra) semmit nem ér, és „Csak az Aruba monitorozórendszere által megerősített hibákat veszik figyelembe”.
  • Kizárva: az „Aruba vitathatatlan megítélése szerint sürgősen elvégzendő rendkívüli beavatkozások”, amelyekről „akár 48 óránál rövidebb idővel” előre értesítenek. A 48 órával előre bejelentett tervezett karbantartás nem számít bele.
  • A feltételek a felelősséget „az Ügyfél által az érintett Szolgáltatásért a szerződésszegést megelőző 12 hónapban fizetett összegben” maximálják, és az Aruba „nem készít mentést az Ügyfél által feltöltött adatokról és tartalmakról”, hacsak ezt meg nem rendelik.
  • Az Aruba „bármikor” módosíthatja az SLA-t; az ügyfél ekkor 30 napon belül elállhat.

Az AWS az EC2-re két vagy több zónában 99,99%-ot vállal, a második számlázási ciklus végéig tartó igényérvényesítési határidővel; az Azure a zónák között 99,99%-ot és 60 napot ad az igényérvényesítésre. Az Aruba 99,95%-a éves, hogy mi számít, azt a saját monitorozása dönti el, a tíz nap pedig rövid határidő.

Állapotoldal és incidensek. Az Aruba Cloudnak nincs nyilvános állapotoldala: a kézenfekvő címek 2026. október 16-án nem válaszoltak, vagy 404-et adtak. 2024 októbere és 2026 októbere között nem találtunk olyan incidenst, amely egy teljes Aruba Cloud-adatközpontot vagy a bergamói régiót érintette volna, de állapotoldal nélkül ez a hiány gyenge bizonyíték. Az Aruba-kiesésről, amelyre az olvasók emlékezhetnek (a webmail és a PEC nagyjából kétórás hibája 2026. szeptember 28-án, Punto Informatico), nem jelentették, hogy a felhőt is érintette volna.

A meghatározó régebbi incidens a 2011. április 29-i tűz az arezzói UPS-akkumulátorszekrényekben, amely nagyjából 11 órára elvágta az áramellátást, az ügyféladatok károsodása nélkül; az Aruba ezt követően minden UPS-t lecserélt, az akkumulátorokat pedig kivitte az adattermekből (01net, 2011. május).

Támogatás

Egyetlen támogatási szint van, az árban: „24/7-es TECHNIKAI TÁMOGATÁS” hibajegyen keresztül. Az árlistaoldalakon nincs fizetős csomag az Aruba Cloudhoz; az egyetlen feltüntetett fizetős segítség egy óránként 50,00 eurós tanácsadói szolgáltatás, a nagyobb ügyfeleket pedig az Aruba Enterprise-hoz, a tanácsadói divízióhoz irányítják. Sem az SLA, sem a feltételek nem adnak meg első válaszidőt vagy megoldási időt: a segítségnyújtás „a weboldalon megadott időpontokban és módokon történik”.

Az Aruba szerint „Támogatási szolgáltatásunk Olaszországból működik”. A weboldal, a panel és a tudásbázis nyolc nyelven érhető el, köztük angolul és olaszul; hogy az ügyfélszolgálat milyen nyelveken válaszol, nincs közölve. Hivatalos fórum nincs; az Aruba fejlesztői a Terraform provider GitHub-issue-ira válaszolnak.

Az AWS Basic nem nyit technikai eseteket, az Azure Basicnek nincsenek technikai válaszidő-céljai, így az Aruba díjban foglalt támogatása többet ad. Egy éles kiesésre vonatkozó egyórás cél viszont mindkettőnél megvásárolható (AWS Business Support+ havi 29 dollártól vagy a költés 9%-áért, Azure Standard havi 100 dollárért), az Arubánál pedig egyáltalán nem.

Fióknyitás

A regisztrációhoz két identitás kell. Először egy Aruba-fiók, magánszemélyként, cégként, szabadúszóként vagy közigazgatási szervként létrehozva; aztán egy Cloud-fiók (egy ARU-12345-höz hasonló azonosítóval), amelynek jelszava „hat hónapig érvényes”. A klasszikus szolgáltatások egy külön vezérlőpanelen nyílnak meg a CMP-n belülről. Semmi nem indul el, amíg az előre fizetett kreditet be nem szedték.

A regisztrációkor rutinszerű igazolvány- vagy videós ellenőrzés nincs dokumentálva. A feltételek megengedik, hogy az Aruba „ellenőrizze ezeket az adatokat, és szükség esetén további dokumentumokat vagy információkat kérjen”, és felfüggessze annak az ügyfélnek a szolgáltatását, aki eltitkolja „valódi személyazonosságát”.

A dokumentált korlátok: Cloud-fiókonként 30 klasszikus VM, régiónként 5 Kubernetes-klaszter, legfeljebb 6 csomópontos node poolok és DBaaS-példányonként 100 GB. A CMP vCPU- és memóriakvótái nincsenek közzétéve. A B munkaterhelés az első napon: a létező részekre valószínűleg igen; semmi közzétett nem akadályozza, de egyetlen dokumentum sem erősíti meg. Az AWS-en a standard példányokra vonatkozó 5 vCPU-s alapértelmezés kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja papíron elég.

Két záradék később számít. Az Aruba „saját belátása szerint és előzetes értesítés nélkül felfüggesztheti a Szolgáltatást” olyan okokból, mint a szerződésszegés, a biztonság és egy bírósági megkeresés, valamint akkor is, ha „az Ügyfél bármilyen minőségben részese bármilyen jellegű bírósági vagy bíróságon kívüli jogvitának, amely a Szolgáltatáson keresztül végzett vagy azzal kapcsolatos cselekményekre és magatartásra vonatkozik”; a felfüggesztés alatt „az Ügyfél nem fér hozzá az adatokhoz”. Az elfogadható használat szabályzata szerint pedig, ha az ön nyilvános IP-címei feketelistára kerülnek, például a Spamhauséra, az Aruba felfüggesztheti vagy megszüntetheti a szolgáltatást, „függetlenül attól, hogy az IP-címeket az ügyfélnek felróható ok miatt jelentették-e be vagy tették-e feketelistára”.

Megfelelőség és adatvédelem

A tanúsítványok az Aruba S.p.A. egészére vonatkoznak, és minden tanúsított telephely Olaszországban van.

KeretrendszerÁllapot
ISO/IEC 27001:2022, ISO 27017, 27018 és 27035 kontrollokkalLáttuk a tanúsítványt (Bureau Veritas), 2027. október 9-ig érvényes. Kiterjed a felhős IaaS-re, SaaS-ra és PaaS-ra; telephelyek csak Bergamóban, Arezzóban, Rómában, Bibbienában és Ferrarában
CSA STAR Level 2Láttuk a tanúsítványt, 2027. január 23-ig érvényes
ISAE 3402 SOC 1 Type IILáttuk az igazolást, 2027. november 14-ig érvényes; a jelentés nem nyilvános
ANSI/TIA-942 Rated-4Láttuk a tanúsítványokat az arezzói IT1-re, a bergamói Data Center A-ra, B-re és C-re, valamint a római IT4 Data Center A-ra. Az arezzói IT2-re és egyetlen Olaszországon kívüli telephelyre sincs
SOC 2 Type IICsak a PEC-re állítja, a felhőre nem
CISPE Data Protection Code of ConductÁllítja
BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX, ENSEgyiket sem találtuk

Olasz közszféra. Az ACN, az olasz nemzeti kiberbiztonsági ügynökség katalógusában a fejlesztőknek szóló CMP-szolgáltatások 1. szintű, közönséges adatokra szóló minősítést kaptak: a VDC (2028 novemberéig), a Managed Kubernetes (2028 júniusáig), a DBaaS és az Object Storage (2028 januárjáig). A 3. szint, amely „stratégiai” közadatokat is befogad, a VMware-alapú Virtual Private Cloudé és Hosted Private Cloudé, amelyek 2024. december 19-én QC3 minősítést kaptak. Az Aruba 2024. június 4-én jelentette be infrastruktúrája QI3 minősítését; ezt a kártyát a katalógusban nem találtuk.

Adatvédelem. Az adatfeldolgozási megállapodás a feltételekbe van beépítve: az auditokhoz legalább 20 napos értesítés kell, a további adatfeldolgozók listáját kérésre adják ki, nem teszik közzé, a változásokról 30 nappal előre értesítenek, elállási joggal. Az egyetlen megnevezett további adatfeldolgozó a Virtuozzo International GmbH az Application Platformhoz, amely megfelelőségi határozattal nem rendelkező harmadik országokból is hozzáférhet az adatokhoz, általános adatvédelmi kikötések alapján. Hogy a partneradatközpontok üzemeltetői további adatfeldolgozók-e, nincs közölve. A régiót az ügyfél választja ki. A szerződés olasz nyelvű, és ez a változat elsőbbséget élvez a fordításokkal szemben; olasz jog szerint köttetik, üzleti ügyfelek esetén a bergamói bíróság illetékességével.

Ki irányítja

Az 1994-ben alapított Aruba S.p.A. zártkörű részvénytársaság, tőzsdén nem jegyzik. A legutóbbi általunk talált nyilvános bejelentés, a Consobnak tett 2017. november 16-i nyilatkozata Giorgio Cecconit nevezi meg tényleges tulajdonosként; az aktuális részvénykönyvet nem láttuk. A Forbes Italia 2019-es, a szponzorált BrandVoice rovatban megjelent cikkében, vagyis lényegében az Aruba saját szavaival, a cég azt mondta, hogy nem keresett külső befektetőket. Külső befektetőt és nem európai részvényest nem találtunk, ami a bizonyíték hiánya, nem a hiány bizonyítéka. Az S.p.A. önálló árbevétele 2025-ben 349,5 millió euró volt a ReportAziende, a benyújtott beszámolókat újraközlő oldal szerint.

A csoporthoz tartozik még az Aruba PEC, az Actalis hitelesítésszolgáltató és a cseh FORPSI tárhelyszolgáltató, amely Lengyelországban és Magyarországon az Aruba Cloud márkát árulja; az ezeken az oldalakon regisztráló ügyfél az Aruba S.p.A. helyett a FORPSI-val szerződhet, amit nem tudtunk megerősíteni.

Az olaszországi és csehországi adatközpontok az Aruba sajátjai. Párizs, Frankfurt, London és Varsó partnerlétesítmények, amelyek üzemeltetőit nem nevezik meg. A CMP OpenStacken fut, a klasszikus szerverek OpenStacken vagy VMware-en, az Application Platformot pedig a Virtuozzótól licencelik, amely „bármikor és indoklás nélkül megszakíthatja a Szolgáltatás nyújtását”.

Távozás

Az adatok díjmentesen hagyhatják el a VM-eket; 10 TB közvetlen exportálása az Object Storage-ból használatalapú díjazással 500 euróba kerül. A nyílt interfészek segítenek: S3-kompatibilis objektumtároló, CNCF-konform Kubernetes, MySQL 8.0 mentésletöltési linkkel az API-ban, és OpenStack VM-ek. A bezártság az előre fizetett fiókmodellben, a klasszikus termékvonal VMware- és Hyper-V-lemezképeiben, az Application Platformban, a vCPU alapján bérelt SQL Server-licencekben és a CMP saját API-jában van: a dokumentáció alapján az ügyfelek felé nem nyitnak meg OpenStack API-t.

A kilépési feltételek papíron jók. Egy adatrendeleti záradék 30 napos értesítéssel jogot ad egy másik szolgáltatóhoz való átköltözésre, ezalatt a hozzáférés megmarad; az Aruba az értesítési idő lejárta után 30 nappal törli az adatokat, és „vállalja, hogy nem akadályozza, nem korlátozza és nem teszi drágábbá az Ügyfél számára a harmadik fél szolgáltatók által nyújtott egyenértékű szolgáltatások igénybevételét”. A fel nem használt előre fizetett kreditet megszűnéskor visszatérítik. A kedvezőtlenebb feltételek 30 napos értesítéssel és elállási joggal járnak. Egy olyan adatátvitel, amelyet az Aruba végez el ön helyett, „egyedi árajánlat alapján” történik.

Mit írnak a felhasználók

Angol nyelvű fejlesztői beszámoló szinte nincs. 2023 októbere óta a Hacker Newson egyetlen érdemi hozzászólás szól az Aruba Cloudról (41355379, 2024. augusztus: „szerintem rosszabb az ár-érték aránya, mint a Hetzneré”), a Reddit-szálak többnyire régebbiek, és a korábbi 1 eurós VPS-ről szólnak, a 2023 és 2025 között bevezetett CMP-nek pedig még szinte nincs nyilvános lenyomata.

Egyetlen téma érte el a két beszámolót, és az is csak egy értékelőoldalról: a fiókstruktúra. A Trustpilot értékelői „3 különböző regisztrációról” írnak (2024. február), és a konzolra panaszkodnak (2025. február és december). Az Aruba saját dokumentumai megerősítik a struktúrát (egy Aruba-fiók plusz egy hat hónapos jelszavú Cloud-fiók, valamint egy külön panel a klasszikus szolgáltatásokhoz); a konzol sebességével és kialakításával kapcsolatos panaszokat nem tudtuk megerősíteni. Számítson arra, hogy a válaszokat a tudásbázisban és a támogatásnál találja meg, nem fórumokon.

Kinek való, és ki keressen mást

Az Aruba Cloud azoknak az olasz cégeknek és közintézményeknek való, amelyek saját tulajdonú, Rated-4 olasz adatközpontokban szeretnék tudni az adataikat, a megvásárolt termékekre vonatkozó ACN-minősítésekkel; VM-központú vagy Kubernetes-munkaterheléseknek, amelyek sok forgalmat küldenek ki; MySQL-re vagy SQL Serverre épülő alkalmazásoknak; valamint kis projekteknek egy havi néhány eurós Cloud VPS-en.

Keressen mást, ha menedzselt PostgreSQL-re, adatbázis-készenléti példányra, CMP VM-ek elé helyezett terheléselosztóra vagy a VM-eken, a Kubernetesen és a MySQL-en túli menedzselt szolgáltatásokra van szüksége; ha második régióra vagy Németországban elérhető menedzselt szolgáltatásokra van szüksége; vagy ha nyilvános állapotoldalra, szolgáltatásonkénti SLA-ra és szerződésben vállalt támogatási időkre van szüksége.

Források

Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.

Árak

Feltételek és SLA

Dokumentáció

Állapot és incidensek

Megfelelőség

Cég és tulajdonosi szerkezet

Felhasználói beszámolók

Adat és felhő

Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben

Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.

Először egy megerősítő linket küldünk. Bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi irányelvek