Írta: Kristijan Sekereš
Az Elastx 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

Az Elastx 2012-ben alapított stockholmi felhőszolgáltató, nagyjából 35 munkatárssal és 2025-ben 67,8 millió svéd korona árbevétellel; 53%-a a Sobro, a Ragnar Söderberg által alapított befektetési társaság tulajdonában van. Saját OpenStack-platformot üzemeltet három, Stockholm környéki adatközpontban, Svédországban tartja az adatokat, minden árban benne van a 24x7-es támogatás, sürgős esetekben 15 perces válaszidővel, és akár 100%-os SLA-jóváírást fizet, ha egy munkaterhelést a zónái között oszt el. Egyben a sorozat legdrágább szolgáltatója azok közül, amelyek az éles munkaterhelésünk minden elemét árulják: havi 20 678 korona (1 850,13 euró), az AWS árának 171%-a. Egy fiók tesztfiók igénylésével indul, a Kubernetes-klasztereket hibajegyben kell megrendelni, a dokumentáció pedig az OpenStack Yoga kiadást nevezi meg, egy 2022-es kiadást, amelyet az OpenStack projekt ma már karbantartás nélkülinek jelöl.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk az Elastx dokumentációjában, jogi feltételeiben, árlistájában és állapotoldalán, a tulajdonosa közléseiben, cégjegyzéki adatokban és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk. Az Elastx csak svéd koronában áraz; az euróösszegek az EKB 2026. október 15-i referencia-árfolyamát használják: 1 EUR = 11,1765 SEK.
Áttekintés
| Elastx | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Stockholm. Az Elastx AB 53%-ban a Sobro tulajdonában van a Sobro i Klara AB-n keresztül, amelynek csoportszintű anyavállalata a Southrock AB. Az alapítók 2020-ban jelentős tulajdonosok maradtak; a többi 47% megoszlása nincs közzétéve. A lánc minden cége svéd. Nem tőzsdén jegyzett |
| Régiók és zónák | Stockholm (se-sto): három zóna, mindegyik külön adatközpont, egymástól legfeljebb 20 km-re. Egy második régió Västra Götalandban egy zónával, amely csak a technikai előzetesként elérhető The Vaultot árulja. Svédországon kívül semmi |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 1 742 korona (155,86 euró) Stockholmban |
| B munkaterhelés (éles) | 20 678 korona (1 850,13 euró) megosztott vCPU-kkal; 41 558 korona (3 718,34 euró) a legközelebbi dedikált változattal. Minden elemét árulják; az adatbázis replikája „amikor lehetséges”, másik zónába kerül |
| Kimenő forgalom | Gigabájtonként 0,5 korona mindkét irányban (terabájtonként 44,74 euró), ingyenes keretet nem találtunk. A zónák közötti forgalom ingyenes |
| SLA a számítási kapacitásra | 99,99% két vagy több zónán át, 99,5% egyetlen példányra; a jóváírás legfeljebb 100% |
| Díjban foglalt támogatás | 24x7 minden árban: sürgős esetekben 15 perc, magas prioritásnál 1 óra. Fizetős szintek nincsenek |
| Ki regisztrálhat | Nincs közölve. A „Regisztráció” tesztfiók igénylését jelenti; jogosultsági szabályokat vagy jóváhagyási időt nem tesznek közzé |
Mit építhet rajta
Az állapot általánosan elérhető (GA), hacsak nincs másként jelölve, az Elastx saját termékfázisai szerint.
| Amire szüksége van | Elastx | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuális gépek | OpenStack KVM-en, megosztott vCPU AMD EPYC (v2) vagy Intel (v1) alapon; minden változathoz helyi NVMe rendszerlemez tartozik | EC2 | Virtual Machines |
| Dedikált VM-ek | csak két méret: 8 vCPU 120 GB-tal, 24 vCPU 240 GB-tal | EC2 Dedicated Hosts | Dedicated Host |
| Bare metal | nincs; helyette Cloud Colocation a saját szerveréhez | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU-k | L4, L40S, RTX PRO 6000, A100 80GB, mindegyik támogatási kérésre | EC2 G és P | NC és ND sorozat |
| Tárolás | blokkkötetek, egy zónához kötve; Swift objektumtároló három, a zónák között elosztott másolattal és S3 API-val; The Vault, S3 objektumzárolással (object lock), technikai előzetesként | EBS, S3 | Managed Disks, Blob Storage |
| Relációs adatbázisok | DBaaS: PostgreSQL, MySQL, MariaDB, SQL Server 2022 | RDS | Azure Database, Azure SQL |
| Egyéb adatszolgáltatások | Valkey (a Redis 7.2 „elavult”) | ElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs |
| Kubernetes | Kubernetes CaaS: ügyfelenként egy klaszter az ügyfél saját VM-jein, CNCF-tanúsított, megfelelőségi bejegyzésekkel az 1.36-os verzióig, hibajegyben megrendelve | EKS | AKS |
| Serverless és PaaS | Virtuozzo PaaS (korábban Jelastic), elavult, 2026. december 31-én megszűnik | Lambda, App Runner | Functions, App Service |
| Hálózat | privát hálózatok, projektenként egy router, VPN, Cloud Connect (10 Gb-os bérelt vonal); Octavia terheléselosztók 200 Mbps és 1,6 Gbps között | VPC, Direct Connect, ELB | VNet, ExpressRoute, Load Balancer |
| CDN és peremhálózati biztonság | Varnish CDN 2026 áprilisa óta; L3 és L4 DDoS-védelem az árban; WAF | CloudFront, Shield, WAF | Front Door, DDoS Protection, WAF |
| Titkok és kulcsok | Barbican egy HSM-klaszteren; Data Security Manager bétában | Secrets Manager, KMS, CloudHSM | Key Vault, Managed HSM |
| Monitorozás | IaaS-en az ügyfeleknek nincs; menedzselt Application Monitoring szolgáltatás havi 14 900 koronáért (1 333,15 euró) | CloudWatch | Azure Monitor |
| MI | AI Platform: ConfidentialMind szoftver OpenAI-kompatibilis végpontokkal az ön Kubernetes-klaszterén, havi 19 200 korona (1 717,89 euró) egyéves elköteleződéssel, plusz a GPU-k | Bedrock | Azure OpenAI |
| Mentés | VM-ekhez nincs: „Alapértelmezetten nincs beállítva mentés”; kötetmentések, valamint időpontra történő visszaállítás a DBaaS-ben | AWS Backup | Azure Backup |
Egyáltalán nincs: fájltároló, DNS, konténerregiszter, függvények, üzenetsorok, MongoDB, Kafka, OpenSearch, tokenalapú díjazású modell-API, és Stockholmon kívül sehol nincs számítási kapacitás.
Az adatbázis-szolgáltatás a Severalnines CCX az Elastx neve alatt: a dokumentációja a „CCX”-hez készült, a kalmari Severalnines pedig a feltüntetett platformpartner. A Kubernetes 1.34 változásnaplója egy ismert hibát sorol fel: „A pillanatképek nem működnek”.
Eszközök. Az Elastxnek nincs saját API-ja vagy Terraform providere az infrastruktúrához: az upstream OpenStack API-kat, a Horizon felületet és az openstack CLI-t használja. A Terraform provider a közösségi OpenStack provider, amelynek legutóbbi kiadása, a 3.4.0, 2025. november 11-én jelent meg; a Severalnines providere lefedi az adatbázisokat, de felhasználókat és adatbázisokat még nem tud létrehozni. Az Elastx saját Cloud Platform API-ja bétában, a Cloud Console technikai előzetesben van. 2026. március 30. óta az automatizálásnak alkalmazás-hitelesítő adatokat vagy EC2-hitelesítő adatokat kell használnia.
Az OpenStack-verzió. A termékoldal és a dokumentáció is a Yogát nevezi meg. A Yoga 2022. március 30-án jelent meg, upstream állapota „Unmaintained” (karbantartás nélküli); a jelenlegi kiadás a 2026.2 Hibiscus, 2026. szeptember 30-i. Az Elastx szerint a platformot „általában évente kétszer” frissíti, de a Yogán túli frissítés nincs dokumentálva, és az sincs közölve, hogy visszaportolja-e a biztonsági javításokat. Egy látható következmény: az S3 API-ban egy „ismert hiba a sigv4-streaming és a darabolt feltöltések esetében” javítása upstream már be van olvasztva, de „nálunk még nincs bevezetve”. Ugyanez az oldal azt kéri, hogy az S3-régiót „us-east-1”-re állítsa, az 5 GiB feletti feltöltéseket pedig szegmentálja.
Mennyibe kerül
Az Elastx listaárai svéd koronában, áfa nélkül, a termékoldalairól és az árlistájából („Date of version: 2026-07-01”, azaz a változat dátuma), Stockholmban, az Elastx 730 órás hónapjával. Ahol az Elastx saját forrásai eltérnek egymástól, a végösszegek a legújabb dátumozottat használják.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Korona havonta | Euró |
|---|---|---|---|
| VM | v2-c2-m4-d60, 2 megosztott vCPU, 4 GB, 60 GB helyi NVMe | 634 | 56,73 |
| Nyilvános IPv4 | floating IP | 58 | 5,19 |
| Router | projektenként egy, az internet-hozzáféréshez szükséges | 495 | 44,29 |
| 1 TB kimenő forgalom | 1 000 GB, 0,5 koronával | 500 | 44,74 |
| 100 GB objektumtároló | Swift, 100 GB, 0,55 koronával | 55 | 4,92 |
| Összesen | 1 742 | 155,86 |
Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban, így az Elastx nagyjából 39%-kal drágább az AWS-nél, olyan 24x7-es támogatással, amely az AWS-összegben nincs benne. Egyedül a router a számla 28%-a; ha a projekt más munkaterheléseivel osztozik rajta, kiesik, és a végösszeg 1 247 korona (111,57 euró).
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.
| Tétel | Választás | Korona havonta | Euró |
|---|---|---|---|
| 3 VM | v2-c4-m16-d160, megosztott vCPU, egyenként 160 GB helyi NVMe | 5 007 | 447,99 |
| 3 nyilvános IPv4 | floating IP-k | 174 | 15,57 |
| 300 GB blokktároló | v2-1k, 1 000 IOPS | 258 | 23,08 |
| Terheléselosztó | v1-lb-1, 200 Mbps, plusz a hozzá tartozó floating IP | 445 | 39,82 |
| Router | projektenként egy | 495 | 44,29 |
| PostgreSQL HA | v2-c2-m8-d80, elsődleges plusz egy replika | 4 788 | 428,40 |
| Adatbázis-tárhely | 100 GB-os kötet minden csomóponton | 172 | 15,39 |
| 1 TB objektumtároló | Swift; kérésdíj nincs feltüntetve | 550 | 49,21 |
| Kubernetes-vezérlősík | menedzselt: három vezérlősík-VM, egy terheléselosztó és a 4 900 koronás díj | 7 789 | 696,91 |
| 2 TB kimenő forgalom | 2 000 GB, 0,5 koronával | 1 000 | 89,47 |
| Összesen | 20 678 | 1 850,13 |
Az AWS 985,89 és 1 082,61 euró között, az Azure 1 017,63 és 1 091,88 euró között kér a B munkaterhelésért, így az Elastx az általános célú példányokkal számolt AWS-ár 171%-ába, a burstable példányokkal számoltnak pedig nagyjából 1,9-szeresébe kerül. A Kubernetes a legnagyobb tétel, a végösszeg 38%-a, szemben egy EKS-vezérlősík havi 73 dollárjával: az Elastx a vezérlősíkot az ön saját VM-jein futtatja, és 4 900 koronát (438,42 euró) számol fel a menedzselt szolgáltatásért, annak SLA-jával és 24x7-es monitorozásával együtt. Legalább három worker csomópont is kell hozzá, további 2 502 korona (223,86 euró), amelyet a B munkaterhelés kihagy, ahogy a sorozatban mindenhol.
Változatok: Intel v1 VM-ekkel 21 284 korona (1 904,35 euró). Egy nem menedzselt klaszterrel megspórolható a díj, így 15 778 korona (1 411,71 euró), de ehhez munkaidős támogatás jár, monitorozás nincs, és a rendelkezésre állási SLA sem vonatkozik rá. Egyetlen dedikált változat sincs a 4 vCPU és 16 GB közelében; a legközelebbi, a d2-c8-m120-d1.6k 8 vCPU-val és 120 GB RAM-mal, 41 558 koronára (3 718,34 euró) emeli a végösszeget.
Két feltételezés van a végösszegben: az adatbázis-tárhelyet minden csomóponton számlázzák, ahogy a skálázási útmutató sugallja, és a Kubernetes API terheléselosztójának nem kell saját floating IP (ha mégis, adjon hozzá 58 koronát). Nincs benne: az adatbázis-mentések, amelyeket gigabájtonként számláznak a Swiftben, az SSL-lezárás (146 korona, 13,06 euró) és a bejövő forgalom.
Kimenő forgalom és IPv4. Az árlista megjegyzése a forgalomról: „Both ingress and egress, No cost for traffic internally or between AZ” (bejövő és kimenő forgalom egyaránt; a belső és a zónák közötti forgalom ingyenes). Egy terabájt kimenő forgalom 500 koronába (44,74 euró) kerül, kevesebbe, mint az AWS 80,30 és az Azure 77,62 eurója, de ez a kettő havi 100 GB-ot ingyen ad, és a bejövő forgalmat nem számlázza. A Swift-oldal saját „Transferred data per 1 GB” (átvitt adat gigabájtonként) tételt sorol fel 0,55 koronával, és nincs közölve, melyik díj vonatkozik a Swiftből kiszolgált forgalomra. Egy nyilvános IPv4-cím havi 58 koronába (5,19 euró) kerül, szemben az AWS és az Azure 3,65 dollárjával.
Számlázás. A számítási kapacitást és az adatbázisokat óránként számlázzák, és havonta, 30 napos fizetési határidővel számlázzák ki, vagy kártyával előre fizethetők; a késedelmes fizetés havi 2,0%-ba kerül. A szolgáltatásoknak nincs minimális időtartamuk; a szerződés 30 napos felmondási idővel, felmondásig él. Elköteleződési és mennyiségi kedvezmények léteznek, közzé nem tett mértékben. Ingyenes csomag nincs, költéskorlátot vagy költségvetési riasztást pedig nem találtunk. Az ár tartalmazza a 24x7-es támogatást, a DDoS-védelmet, valamint a tárolás és a zónák közötti forgalom titkosítását.
GPU-k, GPU-óránként, minden változatnál a „Contact support to get access” (a hozzáféréshez forduljon a támogatáshoz) jelzéssel:
| GPU | Korona | Euró | AWS Frankfurt, euró |
|---|---|---|---|
| L4 24GB | 9,79 | 0,88 | 0,90 |
| L40S 48GB | 22,05 | 1,97 | 2,08 |
| RTX PRO 6000 96GB | 27,82 | 2,49 | |
| A100 80GB, egy GPU | 45,10 | 4,04 | 3,82 (8 GPU-s host) |
| A100 80GB, két GPU-s változat | 36,16 | 3,24 |
Az Azure Frankfurtban óránként 7,15 dollárért árulja az RTX PRO 6000-et. Az Elastxnek nincs H100, H200 vagy B200 kártyája, és spot lehetőség sincs.
Árváltozások. Három emelés 13 hónap alatt, mindegyiket három hónappal előre bejelentették:
| Hatályos | Mi | Változás |
|---|---|---|
| 2025. jún. 1. | Dedikált d2-c8-m120-d1.6k: havi 6 890 koronáról 7 845-re; d3-c24-m240-d3.2k: 10 750 koronáról 13 450-re | +13,9%, +25,1% |
| 2026. jan. 1. | v1 számítási változatok és v1 kötettípusok; Virtuozzo PaaS | +4% |
| 2026. júl. 1. | minden számítási kapacitás, blokktároló, objektumtároló és DBaaS | +10% |
A júliusi emeléshez az Elastx a hardverköltségekre hivatkozott, amelyek közlése szerint hat hónap alatt 150 és 250% közötti mértékben nőttek, és azt írta, hogy ez „az első alkalom, hogy a szolgáltatások többségének árát emeljük”. A hálózati tételek (terheléselosztó, IPv4, router, forgalom) egyik általános emelésben sem szerepeltek. A d3 változat ma 14 795 koronába kerül, 37,6%-kal többe, mint 2025 júniusa előtt. A feltételek megengedik, hogy az Elastx „bármikor” módosítsa őket, a közzététel után 30 nappal hatályosan, és az árakra nem neveznek meg külön értesítési időt.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. Minden zóna „külön adatközpont”, „legfeljebb 20 km távolság a zónák között”, közöttük „alacsony késleltetésű optikai gyűrű, 0,5 ms oda-vissza”, a telephelyek pedig „Tier 3 besorolásúak, és 24x7 személyzettel működnek”; az üzemeltetőket nem nevezik meg. A Swift „három másolatot tart, zónánként egyet”, a Kubernetes pedig minden zónába tesz egy vezérlősík-csomópontot és egy workert. A blokktároló zónánkénti, zónák közötti kötettípus és élő migráció nélkül, így egy zóna elvesztésének túléléséhez kettőben vagy háromban kell másolatokat futtatni: a Kubernetes és a DBaaS ezt megteszi ön helyett, a sima VM-ek nem.
Az adatbázis készenléti példánya. A PostgreSQL egy elsődleges példánnyal és egy vagy két csak olvasható replikával fut, automatikus failoverrel, és „a csomópontok mindig különböző zónákban vannak, amikor lehetséges”: a másik adatközpont szándék, nem garancia. Hogy a replikáció szinkron-e, az a PostgreSQL, a MySQL és a MariaDB esetében nincs közölve (az SQL Servernél „Asynchronous-commit Mode”, azaz aszinkron véglegesítési mód), failoveridőt pedig nem adnak meg. Az AWS szinkron készenléti példányt ad meg egy másik zónában, jellemzően 60 és 120 másodperc közötti failoverrel.
Az SLA (Availability SLA, 2025. november 26-i változat):
| Mi | Havi cél | Jóváírás |
|---|---|---|
| OpenStack IaaS több zónán át | 99,99% | 99,99% alatt 10%, 99,70% alatt 30%, 99,00% alatt 100% |
| OpenStack API, Swift, redundáns DBaaS-adattárak, menedzselt Kubernetes | 99,95% | 99,95% alatt 10%, 99,50% alatt 30%, 99,00% alatt 100% |
| Kötetek, The Vault | 99,9% | 99,90% alatt 10%, 99,50% alatt 30%, 99,00% alatt 100% |
| Egyetlen példány, egycsomópontos adatbázis | 99,5% | 99,50% alatt 10%, 95,00% alatt 30%, 90,00% alatt 100% |
- A lépcsők az ügyfélnek kedveznek: zónákon át egy 99,00% alatti hónap 100%-ot ér, míg az AWS többzónás EC2 SLA-ja csak 95,0% alatt éri el a 100%-ot. Az OpenStack API is a hatálya alá tartozik, amit egyes szolgáltatók kihagynak.
- A jóváírást a következő számlából vonják le; hogy a százalék az érintett szolgáltatásra vagy a teljes számlára vonatkozik-e, nincs közölve.
- Az igényt e-mailben kell benyújtani, „legkésőbb 1 hónappal annak a hónapnak a vége után, amelyre az igény vonatkozik”. Ha kiderül, hogy az ok az öné, „az Elastx jogosult a vizsgálatra fordított órákat kiszámlázni”. Az AWS a második számlázási ciklus végéig ad időt, az Azure 60 napot.
- Leállásnak az számít, ha a szolgáltatás „külső kapcsolaton keresztül nem érhető el, vagy ha a tárolókötetek nulla IO-t teljesítenek, miközben IO vár a sorban”; a romló teljesítmény nem számít. A vis maior magában foglalja „egy másik üzemeltető hálózatának hibáit, a szolgáltatásmegtagadási támadásokat”.
- A nem menedzselt Kubernetes nem tartozik az SLA alá. A helyi rendszerlemezre: „Nincs. Egyetlen hibapont”, és „az Elastx nem készít mentést az ügyfél adatairól.”
- A felelősség „az ön által a Szolgáltatásokért az eseményt megelőző hónapra kifizetett összegre” korlátozódik, és csak „kizárólagosan a mi súlyos gondatlanságunk” esetén áll fenn.
Állapotoldal és incidensek. A status.elastx.se előzményei legalább 2022 szeptemberéig nyúlnak vissza, és megnevezik, mely zónákat érintette az egyes incidens. Postmortemeket nem tesz közzé; az Elastx incidensjelentést „kérésre küld az érintett ügyfeleknek”. Az elmúlt 24 hónap említésre érdemes incidensei:
| Dátum | Mi történt | Zónák | Időtartam |
|---|---|---|---|
| 2025. máj. 22. | Kiesett a hálózati áramellátás az STO2-ben; a három generátorból kettőnél „hiba lépett fel”; „az ügyfeleket nem érintette” | STO2 | nagyjából egy nap a teljes redundancia helyreállásáig |
| 2025. aug. 18. és nov. 10. között | Időszakos csomagvesztés: az Elastx címeit „egyes harmadik felek tévesen megjelölték”, és letiltották | mindhárom | kerülőmegoldás nagyjából 10 óra után, 12 hétig nyitva |
| 2025. aug. 26. | Leállt az identitásszolgáltató: „az ElastxID-vel történő bejelentkezést minden rendszerben érinti” | mind | nagyjából 1 óra 15 perc |
| 2025. szept. 26. | „A hálózati útválasztás 11:43 és 11:51 (UTC+2) között kiesett, pontosan 8 percig” | mindhárom | 8 perc |
| 2025. nov. 28. és 2026. febr. 16. között | instabil v2 blokktároló; az ügyfeleket arra kérték, ne módosítsák, ne csatolják újra és ne építsék újra a köteteket; „a beszállítónk” javította | STO1 | kerülőmegoldás nagyjából 3 óra alatt, 11 hétig nyitva |
| 2026. márc. 11. | Egy switchhiba számítási hypervisorokat érintett; a klaszterek „automatikusan helyreálltak” | STO3 | nagyjából egy óra |
| 2026. jún. 24. és 26. között | Swift- és S3-hibák, három javítási körrel | mindhárom | nagyjából 2 nap, időszakosan |
A három zónaszintű esemény a saját zónájában maradt. Ami mindenhol egyszerre hibásodott meg, az közös volt: a hálózat, az objektumtároló, az identitásszolgáltató. A zónák az áramellátás és a hardver szempontjából különállók, a fölöttük lévő rétegek szempontjából nem. Az Elastx v2 blokktárolója Lightbits szoftveren fut, így az STO1 meg nem nevezett beszállítója valószínűleg a Lightbits volt; ez a mi következtetésünk.
Támogatás
Egy szint, az árban: „24x7-es támogatás jár minden szolgáltatásunkhoz”. A Support SLA alapján (2024. október 1-jei változat):
| Súlyosság | Első válasz | Időszak |
|---|---|---|
| Sürgős: leállt az éles rendszer, adatvesztés | 15 perc, utána munka „a legmagasabb prioritással, amíg az ügyfél javítást vagy kerülőmegoldást nem kap” | 24x7 |
| Magas | 1 óra | 24x7 |
| Normál | 4 munkaóra | hétköznap 09 és 17 óra között (CET) |
| Alacsony | következő munkanap | munkanapokon |
A kérések egy támogatási portálon (Zendesk) vagy e-mailben érkeznek; telefon nincs feltüntetve. A célok a válaszra vonatkoznak, nem a megoldásra, és egy elmulasztott cél nem jár jóváírással. Az ön környezetének monitorozása külön szolgáltatás, havi 14 900 koronáért (1 333,15 euró). A Support SLA nem nevez meg nyelvet; a dokumentáció angol, a DPA és a szerződéses választottbírósági eljárás svéd nyelvű. Az Elastx szerint minden munkatársa svéd állampolgár, évente megismételt háttérellenőrzéssel.
Egy 15 perces cél az AWS-en az Enterprise Supportot jelenti, havi 5 000 dollártól; a Business Support+ (30 perc egy üzletkritikus rendszerre) 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb, az Azure Standard (egy óra) pedig havi 100 dollárba.
Fióknyitás
A „Regisztráció” ide vezet: „Tesztfiók igényléséhez kérjük, töltse ki ezt az űrlapot”, az árlistaoldal pedig így zárul: „Értékesítési csapatunk szívesen segít!”. A Cloud Console-hoz való hozzáféréshez „felhasználói fiók kell az IdP-ben, forduljon a támogatásunkhoz”. Hogy ki regisztrálhat, nincs közölve: nem találtunk csak vállalkozásokra vonatkozó záradékot, személyazonosság-ellenőrzést, letétet vagy kártyakövetelményt, és közzétett jóváhagyási időt sem. Az ügyfelek, akiket az Elastx bemutat, cégek és közintézmények.
A B munkaterhelés, ha a fiók már létezik: a három VM (12 vCPU) éppen belefér a projektenkénti 20 vCPU-s és 50 GiB RAM-os alapértelmezett kvótába, amelyet „a megrendeléskor” állítanak be, és később a támogatáson keresztül lehet módosítani, egy adattár pedig „általában 10 percen belül” elindul. A Kubernetes nem: „A klaszterek megrendelése és skálázása jelenleg kézi folyamat”, és „egy klasztert jellemzően egy munkanapon belül szállítunk”. Vagyis a VM-ek és az adatbázis a fiók megnyitásának napján, a Kubernetes egy munkanappal később, maga a fiók pedig egy kérelem után, amelynek átfutási ideje nincs közölve. Az AWS 5 vCPU-s alapértelmezése a standard példányokra kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja elég.
A szerződés határozatlan idejű, 30 napos felmondási idővel, svéd jog szerint, a vitákat pedig a Stockholmi Kereskedelmi Kamara gyorsított választottbírósági eljárásban, svéd nyelven rendezi. Az Elastx egy kifizetetlen számla miatt „értesítés nélkül” felmondhat vagy felfüggeszthet, és felfüggesztheti azt a fiókot, amelynek használata „veszélyezteti szervereinket, hálózatunkat vagy egyéb infrastruktúránkat ... még akkor is, ha az ön használata egyébként jogszerű”.
Megfelelőség és adatvédelem
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Láttuk. Intertek (UKAS-akkreditált), hatókör: „IT Cloud platform provider and related services” (informatikai felhőplatform-szolgáltató és kapcsolódó szolgáltatások), első tanúsítás 2015. december 10., érvényes 2027. december 9-ig |
| ISO/IEC 27017 és 27018 | Láttuk, a 27001-es tanúsítványhoz kötött, nem akkreditált Intertek-igazolásokként, ugyanazzal a lejárati dátummal |
| ISO 14001 | Állítja; tanúsítványt nem találtunk |
| ISAE 3000 Type II | Korlátozott hozzáférésű: „az összefoglalók kérésre megoszthatók az ügyfelekkel”; a hatókör és az időszak nincs közzétéve |
| SOC 2, BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX, ENS | Nem állítja |
Az Elastx szerint felhő-, adatközpont- és CDN-szolgáltatóként a svéd NIS2-törvény (Cybersäkerhetslagen 2025:1506) hatálya alá tartozik, a PTS felügyelete alatt, és „szükség esetén säkerhetsskyddsavtalt köthetünk” (biztonságvédelmi megállapodást), amelyet „bejelentenek a Säkerhetspolisennek”, a svéd biztonsági szolgálatnak.
Az Elastx önértékelése az EU Cloud Sovereignty Frameworkje (felhőszuverenitási keretrendszer) alapján „87%-os szuverenitási pontszámot és SEAL 3” besorolást ad, amelyet az EU-n kívüli beszállítók húznak le; a european.cloud külső értékelése, amely „nyilvános információkon és egyes kérdéseknél megalapozott becslésen” alapul, 71,2%-kal SEAL 1 besorolást ad neki. Az Elastx nem volt az Európai Bizottság 2026. áprilisi szuverén felhős közbeszerzésének négy nyertese között; hogy pályázott-e, nem ismert.
Az adatfeldolgozási megállapodás (DPA) a GDPR 28. cikkét követi, „svéd nyelven érhető el”, és kérésre küldik meg; az adatvédelmi incidenseket „a tudomásszerzéstől számított 24 órán belül” jelentik. Mi nem olvastuk el. A további adatfeldolgozókról az Elastx ezt írja: „Nem, a platformon tárolt adatai esetében nem”, csak a számlázáshoz és a kézbesítéshez. Listát nem tesznek közzé, és nem ismert, hogy a Zendesk (a támogatási portál) és a Status.io (az állapotoldal) szerepel-e rajta. Az adatok Svédországban maradnak: „az adatokat Svédországon belül tároljuk”.
Ki irányítja
A Sobro portfólióoldala „Ägarandel 53%” (tulajdoni hányad: 53%) formában adja meg a részesedését, amelyet 2020 óta birtokol. A Sobrót „2007 av Ragnar Söderberg” (2007-ben Ragnar Söderberg) alapította, és „vårt eget kapital” (saját tőkénket) fekteti be. A Dun & Bradstreet cégjegyzéki adatai a Sobro i Klara AB-t nevezik meg közvetlen anyavállalatként, a Southrock AB-t pedig egy 80 cégből álló csoport végső anyavállalataként; az adatösszesítő oldalak Ragnar Söderberget nevezik meg a Southrock tényleges tulajdonosaként, amit cégjegyzékben nem tudtunk elolvasni. Az alapítók, Joakim Öhman (ma vezérigazgató) és Henrik Grankvist a Sobro 2020-as bejelentése szerint „jelentős tulajdonosok maradnak”; hogy ma ki birtokolja a többi 47%-ot, nincs közzétéve. Nem európai anyavállalatot vagy részvényest nem találtunk. A szerződő fél az Elastx AB, svéd jog szerint.
Kinek az infrastruktúráján. A platform az Elastx saját OpenStackje a saját hálózatán, az AS48579-en. Az épületek nem az övéi. 2020 januárjában az Elastx azt közölte, hogy a nyilvános felhőjét „hos Interxion i Stockholm” (az Interxionnál, Stockholmban) fogja futtatni, az Interxion pedig 2020 márciusában az amerikai Digital Realty csoport része lett. Hogy a jelenlegi három zóna mindegyike Interxion-telephely-e, és ki üzemelteti a Västra Götaland-i sziklabunkert, azt az Elastx nem közli. A licencelt szoftverei a svédországi Severalninestől (adatbázisok), a Lightbits Labstól, amelynek sajtóközleményei a kaliforniai San Joséból keltezettek (blokktároló), és a Virtuozzótól (a kivezetés alatt álló PaaS) származnak. Az Elastx szerint „svéd vállalatként, Svédországon kívüli vállalati kapcsolatok nélkül nem tartozunk harmadik országbeli jogszabályok, például az amerikai CLOUD Act és a FISA hatálya alá”; ez az Elastx állítása, nem a mi megállapításunk.
Távozás
Az adatok kivitele gigabájtonként 0,5 koronába kerül, mint bármely forgalom: 10 TB 5 000 korona (447,37 euró). A feltételekben nem találtunk ingyenes kilépési keretet vagy az adatrendelet szerinti szolgáltatóváltási díjmentességet; az Elastx szerint „nincsenek kötelező kötöttségi időszakok, összhangban az uniós adatrendelettel”. Nagy mennyiségekhez egy Cloud Connect bérelt vonal havi 5 550 koronába (496,58 euró) kerül, plusz egyszeri 6 800 koronába (608,42 euró).
A platform nagy része hordozható, mert sima OpenStack: a bármely OpenStack-felhőre írt Terraform-kód átvihető, módosított változat- és hálózatnevekkel. A Kubernetes CNCF-tanúsított és vanilla, az adatbázisok pedig támogatják a pg_dump és a mysqldump használatát. A bezártság pontjai: a Barbican-titkok az Elastx HSM-jeiben, egy DBaaS superuser-hozzáférés nélkül, és klaszterek, amelyeket az Elastx módosít, nem az ön kódja.
A szerződés megszűnésekor „ön felel azért, hogy eltávolítsa az adatait a szervereinkről”, és az Elastxnek „nincs kötelezettsége adatokat átadni önnek a megszűnt szerződés lejárta után”. Egy életciklusa végére érő szolgáltatásról legalább három hónappal előre, „a platformszolgáltatásunk” esetében tizenkét hónappal előre értesítenek. A Virtuozzo PaaS 18 hónapot kapott: 2025. június 16-án nyilvánították elavultnak, 2026. december 31-én szűnik meg, és a termékoldala ezt nem mondja.
Mit írnak a felhasználók
Az Elastxről nem találtunk független felhasználói beszámolót: a Hacker Newson két történet és két hozzászólás említi egyáltalán, a Reddit, a svéd fórumok, a költözési beszámolók és a sajtó pedig nem adott tapasztalati beszámolót vagy kiesésleírást, így egyetlen téma sem ütötte meg a mércénket.
Kinek való, és ki keressen mást
Az Elastx azoknak a svéd cégeknek és közintézményeknek való, különösen az egészségügyben és az önkormányzatok szoftverbeszállítói között, amelyeknek az adatokat Svédországban kell tartaniuk egy svéd tulajdonú szolgáltatónál, ISO 27001-gyel, NIS2-lefedettséggel és elérhető biztonságvédelmi megállapodással, amelyek csomag vásárlása nélkül szeretnének 24x7-es támogatást 15 perces céllal, és hajlandók a munkaterheléseiket három adatközpontra elosztani, hogy a 99,99%-os SLA-t megkapják. A szabványos OpenStack és a vanilla Kubernetes nyitva tartja a kilépés útját.
Keressen mást, ha számít az ár: az éles munkaterhelésünk az AWS árának 171%-ába kerül. Akkor is, ha regisztrálni és ugyanazon a napon telepíteni szeretne, vagy kódból szeretne Kubernetes-klasztereket létrehozni; ha Frankfurthoz közeli vagy Svédországon kívüli régióra, H100-osztályú GPU-kra, serverlessre, üzenetsorokra, DNS-re vagy regiszterre van szüksége; ha az aláírás előtt ismernie kell az adatbázis replikációs módját és failoveridejét; vagy ha az Elastx Virtuozzo PaaS-én fut.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.
Árak
- Árlista, ecp-cost-estimation.xlsx, változat: 2026-07-01
- Árak, OpenStack IaaS, PostgreSQL, Kubernetes, GPU, Swift
- OpenStack IaaS-bejelentések, az árváltozásokkal
- Az EKB referencia-árfolyamai, 2026. október 15.
- Az AWS- és Azure-adatok: AWS Price List bulk API és Azure Retail Prices API, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
- Terms of Service, változat: 2026-02-20
- Availability SLA, változat: 2025-11-26
- Support SLA, változat: 2024-10-01
- Acceptable Use Policy, változat: 2026-09-28
Dokumentáció
- OpenStack-áttekintés és hálózat
- Swift S3-kompatibilitás
- Kubernetes-áttekintés, klaszterkonfiguráció, frissítések, 1.34 változásnapló
- DBaaS-áttekintés, GYIK, adattár skálázása, frissítési életciklus
- A Cloud Console bemutatása, Virtuozzo PaaS-bejelentések
- OpenStack-kiadások, közösségi OpenStack Terraform provider, CNCF landscape-bejegyzés
Állapot és incidensek
- Állapotoldal és előzmények
- Incidensek: 2025. szeptember 26. és 2025. november 28.
Megfelelőség
- Trust Center
- Intertek-tanúsítványok: ISO/IEC 27001, 27017, 27018
- A european.cloud szolgáltatói profilja
- Európai Bizottság, szuverén felhős közbeszerzés, 2026. április 17.
Cég és tulajdonosi szerkezet
- A Sobro portfólióbejegyzése az Elastxről, a Sobróról, a Sobro sajtóközleménye, 2020. június 26.
- hitta.se cégadatok (Dun & Bradstreet)
- Az Elastxről, szolgáltatások áttekintése
- Az Elastx sajtóközleménye az Interxionról, 2020. január 29. és a Digital Realty közleménye az Interxionnal való egyesülés lezárásáról, 2020. március 13.
- RIPEstat, AS48579
- A Lightbits sajtóközleménye, 2026. május 18. és a Severalnines partneroldala
Felhasználói beszámolók
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.