Írta: Kristijan Sekereš
A Cyso Cloud 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

A Cyso Cloud, 2025. január 1-jéig Fuga Cloud, a Cyso nyilvános felhője; a Cyso 1997-ben alapított, magántulajdonú holland tárhelyszolgáltató csoport, székhelye Alkmaar. Sima OpenStacket futtat két régióban, Amszterdamban és Frankfurtban, mindkettőben három rendelkezésre állási zónával és azonos árakkal, és olyan ISO 27001 és NEN 7510 tanúsítványokkal rendelkezik, amelyeket el tudtunk olvasni. A számítási kapacitás olcsó, és az árlistán nincs díj a példányokból kimenő forgalomra: az éles munkaterhelésünk Frankfurtban havi 254,40 euróba kerül, igaz, az AWS- és Azure-végösszegekben szereplő menedzselt PostgreSQL nélkül, mert a Cyso Cloud ilyet csak zárt bétaként árul. A gyenge pontok: szűk kínálat, három amszterdami hálózati kiesés 2025-ben, amelyeket a zónák nem tudtak egy zónára korlátozni, munkaidős támogatás válaszidő-célok nélkül, se alapértelmezett titkosítás tároláskor, se közzétett DPA, és egy szolgáltató, amely írt arról, hogy elmozdul az OpenStacktől, anélkül hogy közölné, mit jelent ez a nyilvános felhőjére nézve.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk a Cyso Cloud dokumentációjában, jogi feltételeiben, árlistájában és állapotoldalán, cégnyilvántartásokban és archivált árlistaoldalakon, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.
Áttekintés
| Cyso Cloud | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Alkmaar, Hollandia. A Cyso B.V. üzemelteti, amely a Cyso Group B.V. része, egy holland magáncsoporté, amelynek részvényesei nem nyilvánosak. Nem európai részvényest nem találtunk. Nem tőzsdén jegyzett |
| Régiók és zónák | Amszterdam és Frankfurt, mindkettőben három rendelkezésre állási zóna, mindkettőben azonos árak. Hogy mi egy zóna fizikailag: nincs közölve. Európán kívül semmi |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 24,99 euró Frankfurtban |
| B munkaterhelés (éles) | 254,40 euró egyszeres Kubernetes-vezérlősíkkal, 284,40 euró a HA változattal. Kimarad belőle a menedzselt PostgreSQL, amely zárt béta, nyilvános ár nélkül |
| Kimenő forgalom | A példányokra nincs feltüntetve gigabájtonkénti díj: a platformoldal szerint „nincsenek kimenő adatátviteli díjak”, a számlázási GYIK a sávszélességet változó költségnek nevezi. Objektumtároló: gigabájtonként 0,055 euró |
| SLA a számítási kapacitásra | 99,99%, és csak akkor fizet, ha a két zónára elosztott példányok mind elvesztik a kapcsolatot. A jóváírás felső korlátja a havi számla 50%-a. A Kubernetes, a terheléselosztók és a DNS nem tartoznak alá |
| Díjban foglalt támogatás | Munkaidőben, hétfőtől péntekig 9:00 és 17:00 között, telefonon, e-mailben, chaten és hibajegyben. Nincsenek közzétett válaszidő-célok, fizetős szintek sincsenek |
| Ki regisztrálhat | Cégek és magánszemélyek, kötelező kétlépcsős azonosítással és egy 1 eurós terheléssel ellenőrzött hitelkártyával (debit- és előre fizetett kártya nem fogadható el); az uniós ügyfeleknek SEPA |
Mit építhet rajta
Az állapot általánosan elérhető (GA), hacsak nincs másként jelölve, ahogy a Cyso Cloud 2026. október 16-án jelölte. Minden API-szolgáltatás mindkét régióban elérhető.
| Amire szüksége van | Cyso Cloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuális gépek | Instances KVM-en: s5 Standard, c5 „CPU Optimised” és m5 „Memory Optimised”, 2 és 64 vCPU között, a helyi NVMe lemez az árban | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | nincs | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU-k | nincs; a Fuga 2024-es g2 változatai lekerültek az árlistáról | EC2 G és P | NC és ND sorozat |
| Blokktároló | Ceph-alapú kötetek, Tier-1 és Tier-2, multi-attach változatokkal, három másolattal | EBS | Managed Disks |
| Objektumtároló | Ceph S3 és Swift API-val, mindkét régióban, három másolattal | S3 | Blob Storage |
| Fájltároló | nincs; a dokumentáció egy multi-attach kötetet javasol klaszteres fájlrendszerrel, vagy egy NFS-szervert a Kubernetesen belül | EFS | Azure Files |
| Adatbázisok | Cloud Databases (PostgreSQL), zárt béta jelentkezés alapján, az SLA-n kívül; más nincs | RDS, ElastiCache, DocumentDB | Azure Database for PostgreSQL, Cache for Redis, Cosmos DB |
| Kubernetes | Enterprise Managed Kubernetes (EMK), Gardenerre építve, CNCF-konform az 1.34-es és az 1.35-ös verzióra, egyszeres vagy HA vezérlősíkkal, hibernálással, autoscalerrel | EKS | AKS |
| Serverless és üzenetkezelés | nincs | Lambda, Fargate, SQS, SNS | Functions, Container Apps, Service Bus |
| Infrastruktúra kódként | Heat, CloudFormation-kompatibilis végponttal | CloudFormation | ARM, Bicep |
| Hálózat | Neutron-hálózatok, routerek és security groupok OVN-en; közvetlen nyilvános IPv4 és IPv6 vagy floating IP-k; Octavia terheléselosztó (HTTP, HTTPS, TCP, UDP); bérelt vonalak az értékesítésen keresztül | VPC, ELB, Direct Connect | VNet, Load Balancer, ExpressRoute |
| DNS | Designate, anycast, a domaineket használat előtt kézzel ellenőrzik | Route 53 | Azure DNS |
| CDN, WAF, DDoS | CDN és WAF nincs; hálózati szintű DDoS-észlelés, „a Cyso Cloud felhasználói számára nincs külön szűrés vagy tisztítás” | CloudFront, WAF, Shield | Front Door, WAF, DDoS Protection |
| Kulcsok és titkok | nincs | KMS, Secrets Manager | Key Vault |
| Identitás | csapatok felhasználókkal és szerepkörökkel, OpenStack-alkalmazás-hitelesítő adatok; identitásszolgáltatás az ügyfelek saját alkalmazásaihoz bétában | IAM, Cognito | Entra ID |
| Monitorozás | használati és számlázási adatok; Prometheus-útmutatók az EMK-hoz; menedzselt naplók vagy metrikák nincsenek | CloudWatch | Azure Monitor |
| Transactional Email (SMTP és API), 2025 végén indult | SES | Communication Services | |
| Mentés | kötetmentések gigabájthavonként 0,080 euróért; a 2024 novemberében bejelentett mentési szolgáltatásnak nincs termékoldala | AWS Backup | Azure Backup |
Egyáltalán nincs: bare metal, GPU, bármilyen általánosan elérhető menedzselt adatbázis, fájltároló, konténerregiszter (az EMK-nak van pull-through gyorsítótára), függvények, üzenetsorok, CDN, WAF, kulcskezelő szolgáltatás, menedzselt naplózás és MI-modell-API-k. Ennél többért a Cyso Cloud a testvérvállalatához, a Cysóhoz irányít, amely erre épülő menedzselt szolgáltatásokat árul. Az objektumtároló dokumentálja a verziókezelést, az Object Lockot, az életciklus-szabályokat és az ügyfél által megadott kulcsokat (SSE-C), de az SSE-S3-at vagy az SSE-KMS-t, az eseményértesítéseket, a webhelytárhelyet és a régiók közötti replikációt nem.
Az eszközkészlet az OpenStacké, nem a Cysóé: a közösségi OpenStack Terraform provider (3.4.0, megjelent 2025. november 11-én), a közösségi openstack CLI és Gardener YAML az EMK-klaszterekhez. Cyso-provider, -CLI vagy -SDK nincs. A nagyjából 144 oldalas dokumentáció helyenként még Fugát ír, egyes oldalakon csak Amszterdamot írja le, egy oldalon pedig a terheléselosztó-méreteket „hamarosan érkezőnek” nevezi. Nyilvános ütemterv és változásnapló fut a Cannyn. Az EMK egy elavult Kubernetes-verziót 28 nappal az elavulás után frissít, „akkor is, ha a Kubernetes automatikus frissítése ki van kapcsolva”.
Mennyibe kerül
A Cyso Cloud listaárai euróban, áfa nélkül, az árlistaoldaláról, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, Frankfurtban; Amszterdam ugyanennyibe kerül. Mindent óránként számláznak, 672 óránál elérve a havi plafont, így egy 730 órás hónap a havi árba kerül.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| VM | s5.small, 2 vCPU, 8 GB, 50 GB helyi NVMe | 17,50 |
| Lemez | helyi lemez, az árban (efemer tárolóval indítva, nem rendszerkötettel) | 0,00 |
| Nyilvános IPv4 | közvetlen vagy floating | 1,99 |
| 1 TB kimenő forgalom | díj nincs feltüntetve | 0,00 |
| 100 GB objektumtároló | 100 x 0,055 | 5,50 |
| Összesen | 24,99 |
Egyik változat sem felel meg a 2 vCPU-nak és 4 GB-nak 40 GB lemezzel: a c5.small-ban megvan a 4 GB, de csak 25 GB lemezzel, és többe kerül (30,92 euró egy 15 GB-os kötettel), így az s5.small, kétszer annyi memóriával, a legolcsóbb megfelelő. Egy csapda: ha disztribúciós lemezképet választ, a felület rendszerkötetet hoz létre, amelyet blokktárolóként számláznak, hacsak nem efemer tárolót választ. Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér az A munkaterhelésért Frankfurtban, a legnagyobb részét az 1 TB kimenő forgalomért.
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| 3 VM | s5.medium, 4 vCPU, 16 GB, egyenként 100 GB helyi NVMe | 112,50 |
| 3 nyilvános IPv4 | 3 x 1,99 | 5,97 |
| 300 GB blokktároló | Tier-1 kötet, gigabájtonként 5 olvasási és 5 írási IOPS | 28,50 |
| Terheléselosztó | Small, plusz egy floating IPv4 a nyilvános eléréshez | 12,94 |
| PostgreSQL HA | nem árulják: zárt béta, nyilvános ár nélkül | nincs |
| 1 TB objektumtároló | 1 000 x 0,055 | 55,00 |
| 1M PUT, 10M GET | A és B kategóriás kérések | 9,50 |
| Kubernetes-vezérlősík | EMK, egyszeres | 29,99 |
| 2 TB kimenő forgalom | díj nincs feltüntetve | 0,00 |
| Összesen | 254,40 |
A HA vezérlősík, amely az etcd-t három zónára osztja el, 59,99 euróba kerül, és 284,40 euróra emeli a végösszeget. Csak egy VM-változat van: a Cyso Cloud nem árul külön megosztott és dedikált vCPU-családokat, és nem közli, melyik az s5; a platformoldal „garantált CPU- és memóriakiosztást” ígér, arány megadása nélkül.
Az AWS 1 082,61 eurót, az Azure 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért, de mindkét végösszegben benne van egy menedzselt HA PostgreSQL (az AWS-en a tárhellyel együtt havi 320,13 dollár), így a számok közvetlenül nem hasonlíthatók össze. Ha a PostgreSQL-t ön futtatja két s5.small példányon két 100 GB-os kötettel, az 54,00 eurót tesz hozzá, így 308,40 euró, a HA vezérlősíkkal 338,40 euró: az AWS árának 31%-a, menedzselt failover, mentés és frissítés nélkül. Egy tétel drágább a Cyso Cloudnál: az objektumtároló, terabájthavonként 55 euróval, több mint kétszerese az S3 Standard frankfurti árának (gigabájthavonként 0,0245 dollár).
Kimenő forgalom és IPv4. A platformoldal azt ígéri, hogy „nincsenek kimenő adatátviteli díjak” és „nulla díj a kimenő hálózati átvitelért”, az árlistán pedig nincs sor a példányok kimenő forgalmára. A számlázási GYIK viszont azt írja, hogy „az egyetlen változó költség a sávszélesség”, és a Cyso nem oldotta fel az ellentmondást. Mennyiségi korlátot nem találtunk; az általános feltételek a méltányos használatot csak „ésszerű használatként” határozzák meg, és megengedik, hogy a Cyso „csökkentse a túlterhelést”. Az objektumtároló kimenő forgalmát gigabájtonként 0,055 euróval, terabájtonként 55 euróval számlázzák, szemben az AWS gigabájtonkénti 0,09 és az Azure 0,087 dollárjával az ingyenes 100 GB-juk felett. Egy nyilvános IPv4-cím havi 1,99 euróba kerül, szemben az AWS és az Azure 3,65 dollárjával; egy IPv6 /48 ingyenes.
Számlázás. A leállított példányok számlázása a törlésükig folytatódik. A számlák havonta, utólag, euróban érkeznek. A kvótákon túl nincs költéskorlát, nincsenek foglalt vagy spot árak, mennyiségi kedvezmény pedig csak az értékesítésen keresztül van. Ingyenes próbaidőszakot „kiválasztott új ügyfelek” kapnak kérésre, és nem ér véget automatikusan, így az erőforrások utána tovább számlázódnak. A Startup Program 2 500, 5 000 vagy 10 000 euró kreditet ad 18 hónapra. Állandó ingyenes csomag nincs.
Árváltozások. A Cyso egyikről sem tett közzé bejelentést; a dátumok az árlistaoldal archivált másolatai közötti időszakok.
| Időszak | Mi | Előtte | Utána |
|---|---|---|---|
| 2024. júl. és 2025. jan. között | a számítási termékvonalat az s5, c5 és m5 váltotta fel | s3.large (4 mag, 8 GB): 66,00 | s5.medium (4 vCPU, 16 GB): 37,50 |
| 2024. szept. és 2025. jan. között | nyilvános IPv4 | 1,10; floating IP: 1,00 | mindkettő 1,99: +81% és +99% |
| 2024. márc. és 2025. jan. között | kötetek, Tier-1 és Tier-2, gigabájthavonként | 0,11 és 0,385 | 0,095 és 0,250 |
| 2024. márc. és 2025. jan. között | lemezkép-, pillanatkép- és mentéstárolás, gigabájthavonként | 0,11 | 0,080 (-27%) |
| 2024. júl. és 2025. jan. között | EMK-vezérlősík | nem volt külön tétel | 29,99 egyszeres, 59,99 HA |
| 2025. jan. és aug. között | m5.large (8 vCPU, 64 GB) | 106,25 | 126,25 (+18,8%) |
A kötetárak a négy szinten 14% és 48% között csökkentek. Az m5.large emelése az egyetlen listaár-emelés, amelyet 2025-ben és 2026-ban láttunk, az objektumtároló ára pedig 2024 márciusa óta nem változott. Hogy a régi változatokat használó ügyfeleket átköltöztették-e, nincs közölve. A szerződés megengedi az árváltozásokat, a fogyasztóiár-indexhez (CPI) vagy a CBS-indexhez kötött indexálást is, „30 nappal azután, hogy az Ügyfelet értesítették”, és csak akkor enged felmondást, ha az éves összesített emelés 5%-kal meghaladja a CBS szerinti inflációt.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. Minden régió „elkülönített rendelkezésre állási zónákat tartalmaz (régiónként 3-at)”, „TIER 3 adatközpontokban ..., amelyeket teljes egészében a Cyso kezel”. Semmi nem mondja meg, hogy egy zóna külön épület, külön áramellátás vagy külön terem-e, és egyetlen létesítményt sem neveznek meg. A PeeringDB a Cyso hálózatát, az AS25151-et két amszterdami létesítményben listázza, Frankfurtban egyben sem, ami azt rögzíti, hol csatlakozik a hálózat, nem azt, hol vannak a zónák. Az anti-affinity, amely a példányokat különböző hostokon tartja, csak az API-n vagy a CLI-n keresztül állítható be. Az EMK HA vezérlősíkja három etcd-tagot futtat, „mindegyiket másik zónában”.
Az adatbázis készenléti példánya. Nincs mit megítélni: a Cloud Databases zárt béta, az SLA-n kívül. Az oldala „99,9%-os rendelkezésre állást 3 rendelkezésre állási zónán keresztül” állít, közzétett HA-felépítés nélkül. Ha a PostgreSQL-t ön futtatja, a replikát és a failovert önnek kell kiépítenie.
Az SLA:
| Feltétel | Cyso Cloud SLA v1.0 (2024. január) |
|---|---|
| Cél | havonta „legalább 99,99%” |
| Hatálya alá tartozik | példányok, objektumtároló, kötetek, hálózat |
| Példányleállás | a kapcsolat vagy a lemezhozzáférés elvesztése „minden futó példánynál, amelyek két különböző rendelkezésre állási zónában futnak”: egy egyzónás telepítésre nincs példány-SLA |
| Jóváírás | 99,99% alatt 10%, 99% alatt 25%, 95% alatt 50% |
| Felső korlát | a havi számla 50%-a, jóváírásként, nem készpénzben, nem átruházható |
| Igényérvényesítés | a támogatás értesítése „a kiesést követő 30 napon belül” |
| Karbantartás | kedden és csütörtökön, éjféltől 04:00-ig (CEST), 14 nappal előre küldött e-mailes értesítéssel, kizárva; a sürgősségi karbantartás leállásnak számít |
| Nem tartozik alá | Kubernetes, terheléselosztók, DNS, és minden, ami alfa vagy béta |
A Kubernetes-oldalak „éles üzemre kész Kubernetest 99,9%-os SLA-val” hirdetnek, de az SLA-dokumentum nem említi az EMK-t. Az SLA-n kívül a felelősség a beérkezett díjakra korlátozódik, legfeljebb 200 000 euróig, az elveszett adatok pedig ki vannak zárva (az általános feltételek 1.8.1. és 1.8.8. pontja). Az AWS is 99,99%-ot vállal az EC2-re két vagy több zónán át, de legfeljebb 100%-os jóváírást fizet, és a második számlázási ciklus végéig enged igényérvényesítést; az Azure zónákon át 99,99%-ot és 60 napot ad az igényérvényesítésre.
Állapotoldal és incidensek. A status.cyso.cloud a régebbi Fuga-címre irányít át, és Atlassian Statuspage-en fut, rendelkezésre állási zónánkénti komponensekkel. A nyilvános API-ja az utolsó 50 incidenst adja vissza, 2023. június 22-ig visszamenőleg, óráról órára frissítésekkel. Az okok, ahol megadják őket, egy rövid bekezdést tesznek ki az incidensen belül, nem külön postmortemek. Az időpontok a közzétett formában szerepelnek (CET vagy CEST).
| Dátum | Kiterjedés | Időtartam | Ok, a Cyso szavaival |
|---|---|---|---|
| 2024. nov. 4. és 5. között | FRA: a példányok kimenő forgalma | nagyjából 1 óra 8 perc | nincs közölve |
| 2024. dec. 24. | FRA: a számítási hálózat kapcsolata | 1 óra | „az ASN-jeink átvitele” |
| 2025. ápr. 24. | EMK API | nagyjából 4 óra | nincs közölve |
| 2025. aug. 28. | AMS: „minden virtuális szerver és terheléselosztó” külső kapcsolata, plusz a portál, a weboldal és az API-k | 10:36 és 13:31 között, 11:31-kor javítva | az augusztus 20-i karbantartási időszakban végzett, majd visszavont módosítások |
| 2025. okt. 28. és 29. között | AMS: nincs be- és kimenő forgalom a virtuális szervereknél, routereknél és terheléselosztóknál | nagyjából 6,5 óra a javításig | „Problémák hirtelen halmozódása a QoS-szabályok kezelésében a virtuális hálózatkezelésben” |
| 2025. dec. 22. és 23. között | AMS: a nyilvános hálózaton lévő példányok kapcsolat nélkül; az ügyfeleknek azt mondták: „ne indítsanak újra egyetlen példányt sem” | nagyjából 21 és 23 óra között | „rendellenesség a virtuális hálózati stackünkben”; postmortem nincs |
| 2026. febr. 9. | FRA: „egyes hypervisoraink” | 56 perc | nincs közölve |
| 2026. júl. 7. és 8. között | részleges EMK-kiesés a CVE-2026-53359 miatti sürgősségi KVM-javítás után, VM-újraindításokkal | a stabilizálás 23:02 és 00:52 között | a javítás |
| 2026. aug. 12. és 13. között | a DNS-rekordok frissítései „nem jutottak el upstream” | nagyjából egy nap | „túl későn észleltük. A monitorozást javítottuk” |
| 2026. szept. 5. | az AMS és a FRA közötti forgalom; a frankfurti EMK-vezérlősíkok „nem tudnak skálázni” | 12:25 és 13:59 között | „Egy rosszul beállított ACL” a régiók közötti kapcsolaton végzett sürgősségi karbantartás közben |
A 2025-ös három amszterdami incidens az egész régióban megszüntette a külső kapcsolatot, így a három zóna nem tudta őket egy zónára korlátozni, és mindhárom a virtuális hálózati rétegben történt. Decemberben a csapat éjszakára abbahagyta a munkát („Mérnökeink pihennek, és folytatják a vizsgálatot”, 00:13-kor), miközben az ügyfeleket arra kérték, hogy ne indítsanak újra semmit. Az időszak egyik incidensét sem írják le adatvesztésként, és nem találtunk bírósági ügyet vagy kártérítési vitát.
Támogatás
Egy szint van. Telefon, e-mail, chat és hibajegy munkaidőben, hétfőtől péntekig 9:00 és 17:00 között, holland és angol nyelven, közzétett válaszidő-cél nélkül: a Trust Centre szerint az SLA „rögzíti ... a válaszidőket”, az SLA-ban azonban nincs ilyen. Az impresszum ugyanazt a telefonszámot „Sürgősségi szolgálatként ... (24/7)” tünteti fel, anélkül hogy megmondaná, mi számít sürgősségnek, és ki használhatja. A Cyso „közvetlen hozzáférést ígér valódi felhőmérnökökhöz, eszkalációs szintek nélkül”, amit nem tudtunk kipróbálni.
Az éjjel-nappali lefedettséget a testvérvállalat, a Cyso árulja „Managed Public Cloud” néven, 24/7-es NOC-cal és SOC-cal, „egy további, eltérő SLA” alapján; az ára nincs közzétéve. Összehasonlításképp az AWS Basic egyáltalán nem tud technikai eseteket nyitni, az Azure Basicnek pedig nincsenek válaszidő-céljai, így a munkaidőben elérhető ember több annál, amit bármelyikük díjban foglal. Egy éles rendszer kiesésére vonatkozó egyórás cél az AWS Business Support+ csomagjában 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb, az Azure Standardon havi 100 dollárba; a Cyso Cloudnál menedzselt szolgáltatások vásárlását jelenti.
Fióknyitás
A regisztráció önkiszolgáló a my.cyso.cloud oldalon, a regisztrációkor kötelező kétlépcsős azonosítással (TOTP, passkey-támogatással). A hitelkártyát egy 1 eurós terheléssel ellenőrzik; a debit- és az előre fizetett kártyákat elutasítják, az uniós ügyfelek pedig SEPA-val is fizethetnek. Cégek és magánszemélyek is regisztrálhatnak. Nem találtunk közlést személyazonosító dokumentumokról, cégjegyzékszámról vagy országkorlátozásokról.
Az alapértelmezett kvóták nincsenek közzétéve. Az emeléseket kézzel ellenőrzik, „általában ... egy munkanapon belül”. Az ingyenes próbaidőszakot munkatársak bírálják el. A DNS-zónákat csak azután adják hozzá, hogy „kézzel ellenőrizzük a domainjét”. A kimenő 25-ös port le van tiltva, és az is marad („Ezen nem lehet változtatni”); a levelek a 465-ös vagy az 587-es porton mennek ki.
A B munkaterhelés az első napon: fiók nélkül nem tudtuk megállapítani, hogy három s5.medium példány, egy terheléselosztó és egy EMK-klaszter belefér-e az alapértelmezett kvótába, a menedzselt PostgreSQL-t pedig egyetlen napon sem lehet megvásárolni. Az AWS-en az 5 vCPU-s alapértelmezés a standard példányokra kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja papíron elég.
Három záradék később számít. A holland értesítési és eltávolítási (notice-and-takedown) kódex alapján két munkanapja van válaszolni egy panaszra, ezután a Cyso eltávolíthatja a tartalmat, és ha a panaszt megalapozottnak ítéli, kiadhatja a panaszosnak az ön nevét és címét. A kifizetetlen számlák miatt a Cyso „minden szolgáltatást felfüggeszthet”, 15%-os, de legalább 500 eurós behajtási költséggel. Az általános feltételek pedig az időszakos díjas szerződésekre egyéves, automatikusan megújuló időtartamot írnak elő, amely 30 nappal előre, ajánlott levélben mondható fel; hogy ez hogyan vonatkozik egy használatalapú fiókra, nincs közölve.
Megfelelőség és adatvédelem
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Tanúsítványt láttuk: 25.002, 2025. február 21. és 2028. február 21. között, a Cyso Group B.V. nevére, a Cyso B.V. feltüntetésével, a hatókörben „cloud services” (felhőszolgáltatások); tanúsító: CIIO. Helyszínként egyetlen adatközpont sincs feltüntetve |
| NEN 7510 (holland egészségügyi információbiztonság) | Tanúsítványt láttuk: 25.080, 2025. június 24. és 2027. február 20. között, ugyanazokkal a jogalanyokkal és hatókörrel |
| SOC 2 Type 2 | Állítja, 2026. február 20-i keltezésű igazolással; a jelentés nem nyilvános, az auditor és a hatókör nem ismert |
| Kubernetes Certified Service Provider | Állítja; a cégnek szóló CNCF-minősítés, nem terméktanúsítás |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX | Nem állítja |
A tárolt adatok titkosítása alapértelmezetten nincs bekapcsolva. A tárolási GYIK szerint: „Jelenleg nem alkalmazunk alapértelmezett titkosítást a tárolórendszereinkben tárolt objektumokra. Az adatok nincsenek titkosítva, de darabokban (felosztott fájlokban) tároljuk őket a rendszereinken.” A Cyso ügyféloldali titkosítást vagy SSE-C-t javasol, és azzal érvel, hogy a szolgáltató által kezelt kulcsok „hamis biztonságérzetet” adnak. A GYIK címe az objektum- és a kötettárolást is lefedi, a válasz azonban csak objektumokról szól. Kulcskezelő szolgáltatás nincs.
A Cyso Cloudhoz nincs DPA és nincs további adatfeldolgozói lista. A létező adatfeldolgozói feltételek a Cyso általános feltételeinek 2.11. cikkében vannak, amelyben az ügyfél szavatolja, hogy az adatkezelés jogszerű, és hogy a Cyso biztonsági intézkedései megfelelőek; a holland szöveg elsőbbséget élvez az angollal szemben. Az egyetlen további adatfeldolgozói lista a csoporté a cyso.com-on, 2018-as dátummal, amely a Microsoftot, az Amazont és a Google-t nevezi meg „Cloud Computing” célra. Hogy ez a Cyso Cloudra is vonatkozik-e, vagy csak a menedzselt tárhelyszolgáltatási oldalra, nincs közölve. Az adatvédelmi szabályzat a csoporté, utolsó változata 2018 novemberi.
Az adatok helye. „Kizárólag Európán belül működünk, amszterdami és frankfurti adatközpontjainkból”, az adatok, a replikák és a mentések pedig a kiválasztott régióban maradnak. A feltételek szerint a felhasználói adatokat „nem adják ki harmadik feleknek, kivéve, ha a Cyso bírósági végzés alapján erre köteles”; átláthatósági jelentés nincs.
Ki irányítja
A szerződő fél az alkmaari Cyso B.V. (KvK 37133395), holland jog szerint, holland választottbírósági eljárással (az általános feltételek 1.12. pontja). Az impresszuma három igazgatót nevez meg: Paul Bankertet, Sven Vissert és Tjebbe de Wintert. A Cyso B.V. a Cyso Group B.V.-hez (KvK 33287475) tartozik, amelynek márkái a Cyso (menedzselt tárhelyszolgáltatás, 1997 óta), a Cyso Cloud és a Hosting.NL, „közel 60” munkatárssal. A 2016-ban alapított, szintén a Cyso Grouphoz tartozó Fuga Cloud 2025. január 1-jén adta át tevékenységét a Cyso B.V.-nek, a „meglévő ügyfelek kiszolgálása” változatlan maradt; külső vevő nem vett részt az ügyletben.
A részvényesek nem nyilvánosak. A GLEIF konszolidáló anyavállalat nélkül tartja nyilván a Cyso B.V.-t, és nem találtunk éves jelentést, befektetőt vagy felvásárlót. Harmadik felek cégadatbázisai szerint az alapítók tulajdonában van, amit nem tudtunk ellenőrizni; a Cyso „Hollandia legrégebbi független felhő- és menedzselt tárhelyszolgáltatójának” nevezi magát. Nem európai anyavállalat vagy részvényes sem a GLEIF-ben, sem a cégnyilvántartási tüköroldalakon, sem a sajtóban nem került elő, ami a bizonyíték hiánya, amíg a cégjegyzék zárva marad.
A platform a Cyso saját fejlesztése: OpenStack KVM-en, Ceph-tárolóval és OVN-hálózatkezeléssel, a saját hálózatán, az AS25151-en, olyan adatközpontokban, amelyeket nem nevez meg.
Merre tart a platform. A Cyso 2024 vége óta belsőleg teszteli az Apache CloudStacket. Egy 2026. március 18-i bejegyzés címe: „From OpenStack to CloudStack: why we are moving away from OpenStack after 10 years” (az OpenStacktől a CloudStackig: miért mozdulunk el 10 év után az OpenStacktől). Nagyobbrészt a VMware kiváltásáról szól a Cyso vállalati felhőjében; említ egy CloudStack-telepítést „a nyilvános felhőnkhöz”, nem ad meg ütemtervet, és a meglévő nyilvános felhős ügyfelekről semmit nem mond. A Cyso 2026. márciusi bejegyzései a célt egy „Európa-szerte skálázható” nyilvános felhőként írják le, „adatközpontokon átnyúló, önkiszolgáló VPC-kkel, egyetlen vezérlősíkkal”. Kinyilvánított irányként olvassa, ne bejelentett migrációként: ha ma a Cyso Cloudra épít, OpenStackre épít, egy olyan szolgáltatónál, amely nyilvánosan közli, hogy egy másikat mérlegel. Azt is tervezi, hogy „terjeszkedik a skandináv országokba és azon túl”, dátum nélkül.
Távozás
A példányok kimenő forgalmára nincs feltüntetett díj, a számlázási GYIK fent említett fenntartásával; 1 TB kimenő forgalom az objektumtárolóból 55,00 euróba kerül. Az API-k vanilla OpenStack API-k („Ragaszkodunk a vanilla kiadásokhoz”), így a Novára, a Neutronra, a Cinderre, az Octaviára és a Heatre írt kód módosított nevekkel átvihető más OpenStack-felhőkre. A Cyso a távozást is dokumentálja, nem csak az érkezést: pillanatkép egy példányról, openstack image save, feltöltés máshová, és ugyanez a kötetekkel. A bucketek rclone-nal vagy az AWS CLI-vel költöztethetők.
A bezártság API-szinten alacsony. Az EMK CNCF-konform, de a klaszterei Gardener shootok, egy olyan specifikáció, amely ebben a formában nem vihető át az EKS-re vagy az AKS-re. A nagyobb kockázat a platform jövője, amelyről fent írtunk.
Az általános feltételekben nem találtunk az adatrendelet szerinti szolgáltatóváltási záradékot. Megszüntetéskor a Cyso „ésszerű megszüntetési költségeket számíthat fel az Ügyfélnek”, a fiók lezárása utáni adatmegőrzési idő nincs megadva, a mentés pedig az ügyfél dolga. A fiók lezárása önkiszolgáló lemondás: „Nem töröljük csak úgy az adatait, »valódi« lemondásra van szükségünk öntől.”
Mit írnak a felhasználók
Nem találtunk független felhasználói beszámolót: a Hacker News, a Reddit és a Tweakers semmit nem hozott három, 2022 óta írt Hacker News-hozzászóláson kívül, amelyek európai szolgáltatók listáiban említik a Cysót vagy a Fuga Cloudot, így ez az értékelés a Cyso saját dokumentumain, az állapotoldalán, nyilvántartásokon és archivált árlistaoldalakon nyugszik.
Kinek való, és ki keressen mást
A Cyso Cloud azoknak a hollandiai és németországi kis- és közepes csapatoknak való, amelyek a saját adatbázisaikat futtatják VM-eken vagy Kubernetesen, alacsony és kiszámítható számítási számlát szeretnének gigabájtonkénti példányszintű kimenő forgalmi díj nélkül, egészségügyi munkához értékelik a holland tulajdonú, NEN 7510 tanúsítvánnyal rendelkező szolgáltatót, és otthonosan mozognak a sima OpenStack-eszközökben.
Keressen mást, ha menedzselt adatbázisra, GPU-kra, serverlessre vagy üzenetsorokra van szüksége; ha alapértelmezett titkosításra tároláskor vagy kulcskezelő szolgáltatásra van szüksége; ha olyan zónákra van szüksége, amelyekre számíthat egy hálózati hiba elszigetelésében; ha a beszerzéséhez közzétett DPA és további adatfeldolgozói lista kell; vagy ha válaszidő-célokkal rendelkező 24/7-es támogatásra van szüksége anélkül, hogy menedzselt szolgáltatásokat vásárolna a Cysótól.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.
Árak
- Árak és számlázási GYIK
- Platform, ingyenes próbaidőszak és Startup Program
- Archivált árlistaoldalak: fuga.cloud/pricing, 2024. július 13., pricing-network, 2024. szeptember 12., pricing-storage, 2024. március 24., cyso.cloud/pricing, 2025. január 13., 2025. augusztus 20.
- Az AWS- és Azure-adatok: AWS Price List bulk API és Azure Retail Prices API, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
- Service Level Agreement v1.0
- Terms and Conditions AV.v.1/2022
- Jogi információk: elfogadható használat, visszaélések, értesítés és eltávolítás
- Adatvédelmi szabályzat
Dokumentáció
- Szolgáltatási végpontok, első lépések és kvótamódosítás
- Objektumtároló, felhőtárolási GYIK, biztonsági GYIK és hálózati GYIK
- Példányok különböző számítási csomópontokon és Terraform-útmutató
- Enterprise Managed Kubernetes, magas rendelkezésre állás és verziókiadások
- Managed Kubernetes és Cloud Databases
- Egy példány és egy kötet költöztetése OpenStack-szolgáltatók között
- CNCF-megfelelőség, v1.35 és v1.34
- Terraform registry, OpenStack provider és FugaCloud a GitHubon
- Nyilvános ütemterv és változásnapló
Állapot és incidensek
- Állapotoldal és incidenstörténeti API
- Sürgősségi karbantartás a CVE-2026-53359 miatt, 2026. július 7.
Megfelelőség
- Trust Centre
- ISO 27001 tanúsítvány, 25.002 és NEN 7510 tanúsítvány, 25.080
- A Cyso csoport további adatfeldolgozói
- „Cyso achieves SOC 2 Type 2 attestation”, 2026. március 11.
Cég és tulajdonosi szerkezet
- Impresszum és a Cyso Cloudról
- „Fuga Cloud comes of age and continues as Cyso Cloud”, 2024. november 18.
- „From OpenStack to CloudStack”, 2026. március 18. és „Beyond VMware: Cyso's road to CloudStack”, 2026. március 22.
- A Cyso B.V. GLEIF-adatlapja és az anyavállalati adatszolgáltatás alóli kivétele
- PeeringDB, az AS25151 létesítményei
- Cégnyilvántartási tüköroldalak: OpenCorporates, Cyso B.V. és Cyso Group B.V.
Felhasználói beszámolók
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.