Írta: Kristijan Sekereš
A plusserver 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

A plusserver (2025 márciusáig PlusServer) kölni cég, amely két felhőt árul egymás mellett: az OpenStackre épülő pluscloud opent, valamint a pluscloud VMware-t azoknak a cégeknek, amelyek saját VMware-környezetükből költöznek el. A forgalomért egyik irányban sem számol fel semmit, egyszerű, erőforrásonkénti árakat tesz közzé, amelyek legalább 2024 szeptembere óta nem változtak, és a teljes BSI C5 auditjelentését letölthetővé teszi: az éles munkaterhelésünk itt havi 736,06 euróba kerül, az AWS árának 68%-ába. A gyenge pontok azok, amelyeket nem láthat vagy nem ellenőrizhet. A cégen kívül senki nem tudja megmondani, ki a tulajdonosa ma, az SLA és az adatfeldolgozási megállapodás csak a rendelésével együtt érkezik, a C5-jelentés pedig minősített véleményt tartalmaz. Minden zóna külön OpenStack-felhő, így a zónák közötti redundancia az ön feladata.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk a plusserver dokumentációjában, jogi feltételeiben, termékoldalain, auditjelentésében és állapotoldalán, két angol bírósági ítéletben és cégjegyzékadatokban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.
Áttekintés
| plusserver | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Köln. Egy 2024-es adósságátrendezés óta a magántőke-befektető tulajdonosának korábbi hitelezői birtokolják; a hitelezőket egyetlen általunk talált forrás sem nevezi meg. Tőzsdén nem jegyzett |
| Régiók és zónák | Két régió Németországban, mindkettőben két zóna: DE-WEST (Köln, Düsseldorf) és DE-NORTH (két telephely Hamburgban). Minden pluscloud open zóna önálló OpenStack-felhő. Németországon kívül semmi |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 58,36 euró Kölnben |
| B munkaterhelés (éles) | 736,06 euró megosztott vCPU-kkal; a pluscloud open nem árul dedikált vCPU-kat. Nincs benne az adatbázis készenléti példánya: ilyet nem dokumentálnak, ezért egyetlen csomópontot áraztunk |
| Kimenő forgalom | Mindkét irányban ingyenes, egy méltányos használati szabályzat keretében, közzétett küszöbérték nélkül. S3-kérésekért nincs díj |
| SLA a számítási kapacitásra | „99,99%-os SLA havi átlagban”, a termékoldal állítása szerint; az SLA-dokumentum csak a rendelés visszaigazolásával érkezik |
| Díjban foglalt támogatás | 24/7, saját csapattal, telefonon és hibajegyben, németül és angolul. Közzétett csomagok, árak és válaszidő-célok nincsenek |
| Ki regisztrálhat | Németországi, ausztriai és svájci vállalkozások, önkiszolgáló módon, bankkártyás fizetéssel; a szerződés csak akkor jön létre, amikor a plusserver egy külön e-mailben elfogadja. Mindenki más az értékesítésen keresztül |
Mit építhet rajta
A menedzselt szolgáltatások (Kubernetes, adatbázisok, gyorsítótár, registry) a pluscloud openen futnak. Semmi nincs bétaként jelölve.
| Amire szüksége van | plusserver | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuális gépek | pluscloud open, csak megosztott vCPU, 1-től 16 vCPU-ig és 0,5-től 64 GB-ig; pluscloud VMware vCloud Directoron | EC2 | Virtual Machines |
| VMware landing zone | pluscloud VMware, „VMware Sovereign Cloud Provider” (a plusserver közlése szerint) | VMware Cloud on AWS | Azure VMware Solution |
| Bare metal | Dedicated Server (HPE), havidíjas, 99 eurótól; menedzselt Proxmox privát felhők | EC2 bare metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU-k | óradíjas nincs; egy dedikált RTX PRO 6000 Blackwell szervert 2026 novemberére jelentettek be; vGPU a pluscloud VMware-ben, a modellek megnevezése nélkül | EC2 G és P | NC és ND sorozat |
| Tárolás | Ceph-blokkkötetek; S3 Storage Kölnben és Hamburgban, egy olyan osztállyal, amely a kettő között tükröz; Network Storage | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relációs adatbázisok | menedzselt PostgreSQL, MySQL és MariaDB; CouchDB | RDS | Azure Database for PostgreSQL és MySQL |
| Gyorsítótár | Managed Caching Valkey-alapon („Redis-kompatibilis”) | ElastiCache | Azure Cache for Redis |
| Kubernetes | plusserver Kubernetes Engine (PSKE), Gardenerre építve, mindig HA vezérlősíkkal, a CNCF listáján Certified Kubernetesként | EKS | AKS |
| Hálózat | OpenStack-hálózatok, routerek és biztonsági csoportok, zónánként; Octavia terheléselosztó | VPC, ELB | VNet, Load Balancer |
| CDN és DDoS | az Akamai viszonteladásával | CloudFront, Shield | Front Door, DDoS Protection |
| MI | „plusAI”, dedikált GPU-platform 1 699 eurótól; tokenalapú díjazású API nincs | Bedrock | Azure OpenAI |
| Mentés | Backup as a Service Veeam Cloud Connecten; kötetmentések | AWS Backup | Azure Backup |
Teljesen hiányzik: a dedikált vCPU-s felhős VM, az óradíjas GPU, a MongoDB, a Kafka, az OpenSearch, a függvények, az üzenetsorok, az API-val kezelhető DNS-szolgáltatás, a saját CDN, a menedzselt naplózás, valamint bármilyen Németországon kívüli régió.
A fejlesztői felület inkább az OpenStacké, mint a plusserveré: az upstream CLI, az Ansible és a közösségi Terraform provider (3.4.0, 2025. november 11-én jelent meg, nem a plusserver tartja karban). A plusserver saját Terraform providereinek utolsó kiadása 2020-ból és 2021-ből való. Minden zónának saját API-végpontja van, így három zóna három felhő egyetlen clouds.yaml-ban. A dokumentáció helyenként ellentmond önmagának: a PostgreSQL-verziók a dokumentációban 15-től 18-ig, a rendelési varázslóban 14-től 17-ig tartanak, a GYIK-ben pedig „14 és PostgreSQL 15” szerepel.
Mennyibe kerül
A plusserver listaárai euróban, áfa nélkül, a termékoldalairól (nyilvános ár-API vagy kalkulátor nincs), 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, a DE-WEST-1-ben (Köln), havi 730 órával. A pluscloud open minden vCPU-t óránként 0,0205 euróért, a RAM-ot óránként 0,007 euróért (az oldalak mértékegység nélkül „per vRAM/hour”-t írnak; mi gigabájtonkéntinek értelmeztük), a köteteket gigabájtonként 0,09 euróért számlázza.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| VM | SCS-2V-4, 2 megosztott vCPU, 4 GB, helyi lemez nélkül | 50,37 |
| Lemez | 40 GB-os Ceph-kötet | 3,60 |
| Nyilvános IPv4 | egy floating IP | 2,19 |
| 1 TB kimenő forgalom | benne van, méltányos használat | 0,00 |
| 100 GB objektumtároló | S3 Storage Standard (a pluscloud openbe épített ingyenes objektumtároló 20 GB-nál véget ér) | 2,20 |
| Összesen | 58,36 |
Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban, így a plusserver az AWS árának 52%-ába, az Azure árának 50%-ába kerül; az AWS-en egyedül az 1 TB kimenő forgalom 81,00 dollárt tesz ki egy 125,95 dolláros számlából. Az új projektekhez egy router jár, amelynek gateway IP-címét vagy nyilvános címként számlázzák, vagy nem; ha igen, adjon hozzá 2,19 eurót.
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| 3 VM | SCS-4V-16, megosztott vCPU, helyi lemez nélkül | 424,86 |
| 3 nyilvános IPv4 | floating IP-k | 6,57 |
| 300 GB blokktároló | Ceph-kötetek, rendszer- és adatkötet | 27,00 |
| Terheléselosztó | Octavia, APP-BASIC | 49,64 |
| A terheléselosztó IPv4-címe | floating IP, ez kell ahhoz, hogy az internetről elérhető legyen | 2,19 |
| PostgreSQL | a2-8, 2 vCPU, 8 GB, egyetlen csomópont | 109,50 |
| Adatbázis-tárhely | 100 GB, 50 GB-os lépésekben árulják | 28,60 |
| 1 TB objektumtároló | S3 Standard; a kérések benne vannak | 22,00 |
| Kubernetes-vezérlősík | PSKE-klaszter, mindig HA | 65,70 |
| 2 TB kimenő forgalom | benne van, méltányos használat | 0,00 |
| Összesen | 736,06 |
Az AWS m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért, így a plusserver az AWS árának 68%-ába, az Azure árának 67%-ába kerül; az AWS burstable t3.xlarge példányaihoz (985,89 euró) képest 75%. Ezekben a végösszegekben benne van egy másik zónában lévő készenléti adatbázis-példány, a plusserverében nincs. A különbséget két tétel adja: az AWS a 2 TB kimenő forgalmat 171,00 dollárért, a HA adatbázisát tárhellyel együtt 320,13 dollárért számlázza, míg a plusserver a kimenő forgalomért semmit, egy adatbázis-csomópontért tárhellyel együtt 138,10 eurót kér. A VM-eknél fordított a helyzet: három SCS-4V-16 típusú VM 424,86 euróba kerül, többe, mint három t3.xlarge az AWS-en (420,48 dollár, nagyjából 375 euró), mert egy 16 GB-os VM árának nagyobb részét a memória teszi ki. A vezérlősík ára az EKS-ével (65,13 euró) egy szinten van, ingyenes csomag pedig nincs.
A pluscloud open nem árul dedikált vCPU-kat. A pluscloud VMware „High Performance vCPU”-ja lehet dedikált (a plusserver nem közli); három ilyen VM 1 419,12 euróba kerül. A worker csomópontok nincsenek benne, ahogy a sorozatban sehol.
Kimenő forgalom és IPv4. A forgalom „bejövő és kimenő” irányban ingyenes a pluscloud openen, a Kubernetesen, a pluscloud VMware-en és az S3-on, egy méltányos használati szabályzat keretében, amely csak annyit mond: „A hálózat normál viselkedésnek megfelelő használata díjmentes”. Az S3-nak nincs kérésenkénti díja, de a 128 KB alatti objektumokat 128 KB-osként számlázzák. A VM-ek alapértelmezetten 1 Gbit/s-ot kapnak; a gyorsabb szabályzatok felárasak, közzé nem tett áron. Egy floating IPv4-cím óránként 0,003 euróba kerül, és amíg le van foglalva, számlázzák, akár csatolva van, akár nem; az AWS és az Azure 0,005 dollárt kér.
Számlázás és szerződés. A használatot óránként számlázzák, a számla havonta érkezik, önkiszolgáló rendelésnél a bankkártyára terhelve. Hogy egy leállított VM után továbbra is fizetni kell-e a vCPU-ért és a RAM-ért, nincs közölve, és költségkorlátot vagy költségriasztást nem találtunk. Van 30 napos próbaidőszak, a VMware-ről költözők pedig akár négy hónap ingyenes pluscloud VMware-t kaphatnak. A pluscloud opent „minimális szerződési idő nélkül” hirdetik, de az általános szerződési feltételek alapértelmezése szerint „Eltérő megállapodás hiányában a minimális szerződési idő 24 hónap, a rendes felmondás felmondási ideje pedig három hónap”; az ön rendelésére vonatkozó felmondási idő a rendelés visszaigazolásában szerepel. A plusserver a költségei változása miatt hathetes értesítéssel emelhet árat; ha ön négy héten belül kifogást emel, megtarthatja a régi árat, vagy háromhavi felmondási idővel megszüntetheti a szerződést.
GPU-k és bare metal. Óradíjas GPU nincs. Egy RTX PRO 6000 Blackwell szerver „havi 1 900 €-tól” szerepel a kínálatban, „novembertől rendelhető” megjegyzéssel; 2026. október 16-án az oldalon csak előregisztrációra volt lehetőség. A dedikált szerverek havi 99 eurótól indulnak (Essential-100: 16 mag, 64 GB, két 960 GB-os SSD).
Árváltozások. A pluscloud open árai megegyeznek a 2024. szeptember 18-i és a 2025. április 21-i archivált másolatokkal, a Kubernetes árai egy 2025. július 2-i másolattal, az S3-árak pedig „List Prices as of 08/02/2024” (listaárak 08/02/2024-i állapot szerint). A pluscloud VMware 2024 novembere és 2025 júniusa között tett közzé először árlistát. Az elmúlt 24 hónapban nem találtunk árváltozást.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. A plusserver a zónát „egy vagy több, egymástól függetlenre tervezett adatközpontként” határozza meg, különösen az áramellátás, a hálózat, a hűtés és az épületek tekintetében, a régiókat pedig legalább 300 km-re egymástól. A DE-WEST-ben a zónák két városban vannak, Kölnben (CGN3) és Düsseldorfban (DUS6); a DE-NORTH-ban mindkettő Hamburgban, Norderstedtben (HAM5) és Wilhelmsburgban (HAM6). A rendelési varázsló a pluscloud opent csak Kölnben, Düsseldorfban és Hamburg-Wilhelmsburgban kínálja.
Egy zóna egy felhő. Minden pluscloud open környezet „teljesen független, és nem oszt meg semmilyen mögöttes erőforrást vagy felügyeleti képességet más környezetekkel”, és „pluscloud open környezetenként csak egy rendelkezésre állási zóna van”. Egyetlen privát hálózat, terheléselosztó vagy kötet sem ível át két zónán; a plusserver saját oktatóanyagai overlay VPN-nel kötik össze a zónákat, és Patronival építenek PostgreSQL-klasztert. Egy zónán belül a Ceph-blokktároló „szinkron módon, három csomópont között replikált”. Az AWS és az Azure három frankfurti zónát üzemeltet egyetlen API alatt, a zónákon átívelő hálózatokkal és terheléselosztókkal.
Az adatbázis készenléti példánya. A PostgreSQL-áttekintés „Multi-AZ Deployment: Configurable for Multi-AZ (Availability Zones) deployments” lehetőséget (többzónás telepítés) ígér, a termékoldal pedig „klaszteres és magas rendelkezésre állású PostgreSQL-adatbázist”. A rendelési varázslóban viszont nincs HA- vagy készenléti opció, és az egyetlen dokumentált replika a „natív aszinkron replikációra” épülő olvasási replika: „Másodlagos szervert nem lehet elsődlegessé alakítani az írási hozzáférés engedélyezéséhez”. Hogy hol lenne egy készenléti példány, és mennyi ideig tart egy failover, nincs dokumentálva, ezért egyetlen csomópontot áraztunk. A mentések naponta futnak, és 7 napig őrzik meg őket. A Kubernetes-vezérlősík „mindig magas rendelkezésre állású”, failureTolerance: node beállítással: ez egy kiesett csomópontot visel el, nem egy elveszett zónát.
Az SLA. A jogi SLA nem nyilvános. A webportál feltételei szerződéses dokumentumként sorolják fel „a rendelés visszaigazolásában foglalt szolgáltatási szintű megállapodást”, a szolgáltatásleírások, a különös feltételek és a DPA mellett; egyik sincs fent a plusserver.com-on. A termékoldalak a pluscloud openre „99,99%-os SLA-t havi átlagban”, a dedikált szerverekre „99,5%-os SLA-t” adnak meg, a Kubernetesre, az adatbázisokra, az S3-ra és a pluscloud VMware-re semmit. Az általános szerződési feltételek megerősítik, hogy van jóváírás, de az ütemezése, a felső korlátja, a kizárások és az igényérvényesítési határidő nem ellenőrizhető, ahogy az sem, mire vonatkozik a 99,99%: egy VM-re, az API-ra vagy egy zónára, amely egy egész felhő.
Az AWS az EC2-re két vagy több zóna esetén 99,99%-ot, egyetlen példányra 99,5%-ot vállal, akár 100%-os jóváírással, és a második számlázási ciklus végéig fogad el igényeket; az Azure a zónák között 99,99%-ot ad, és 60 napot az igényérvényesítésre. Mindkettő vásárlás előtt közzéteszi a feltételeit.
A hipervizorokat „általában ... havonta egyszer” javítják; a VM-eket élő migrációval költöztetik, kivéve a helyi SSD-n futókat, a GPU-sakat és a szigorú affinitási csoportban lévőket, amelyek nagyjából 15 perc alatt indulnak újra.
Állapotoldal és incidensek. A status.plusserver.com az utolsó 50 incidenst sorolja fel, 2024. február 9-ig visszamenőleg, németül és angolul; egyik sem hivatkozik postmortemre. Az ellenőrzésünkkor minden pluscloud open és Kubernetes komponens „under_maintenance” állapotot mutatott.
| Dátum | Kiterjedés | Időtartam | A közölt ok |
|---|---|---|---|
| 2025. jan. 27. és 28. | Kubernetes-dashboard mind a négy régióban: nem lehetett klasztert létrehozni vagy kubeconfigot letölteni; a futó munkaterheléseket nem érintette | nagyjából 38 óra | nem közölték (incidens) |
| 2025. jún. 6-tól 10-ig | teljesítménykorlátozások mind a négy pluscloud open környezetben és mind a négy Kubernetes-régióban | nagyjából 6 óra a stabilizálásig, 4 nap után lezárva | nem közölték; „további erőforrásokat integrálunk” (incidens) |
| 2025. aug. 15-től 18-ig | Köln prod1: a webkonzolban nem lehetett új példányokat létrehozni (a CLI működött) | nagyjából 3 nap | nem közölték (incidens) |
| 2026. jan. 12. | a kölni adatközpont: „középfeszültségű hiba”, a telephely tartalék áramellátáson | nagyjából 4,5 óra | egy kioldott kapcsoló és egy lekapcsolt transzformátor (incidens) |
| 2026. ápr. 2. | a kölni hálózat: „a redundancia váratlan elvesztése” | nagyjából 1 óra | nem közölték (incidens) |
| 2026. okt. 8. | „DNS-hiba”, „jelentős” hatással | nagyjából 1 óra | nem közölték (incidens) |
A tervezés szempontjából a 2025. júniusi incidens számít a legtöbbet: a semmin sem osztozó zónák mégis együtt lassultak le, mindkét régióban. Az ügyfélportálon 2025. január 4-én és december 8-án volt „kritikus” incidens.
Támogatás
A támogatás „24/7 ... teljes egészében saját csapattal” működik, németül vagy angolul, telefonon („bármikor elérhető”) és a portálon nyitott hibajegyben; a könyvelés hétfőtől péntekig 9:00 és 17:00 között válaszol. A próbafiókok technikai támogatást csak munkaidőben kapnak.
Semmi más nem nyilvános: nincsenek támogatási csomagok, árak vagy súlyossági szintenkénti válaszidő-célok. A menedzselt szolgáltatási szinteket az értékesítés árulja. A pluscloud open rendelésekhez kétórás bevezető workshop rendelhető, a Kuberneteshez ingyenes jár. Nyilvános fórum, Slack vagy Discord nincs.
A minden ügyfélnek járó, éjjel-nappali telefonos támogatás több annál, amit az AWS Basic (nincsenek technikai esetek) és az Azure Basic (nincsenek technikai válaszidő-célok) tartalmaz. Cél nélkül viszont nem vethető össze azzal az egyórás válaszidővel, amely az AWS Business Support+ csomagjában 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb, az Azure Standardban pedig havi 100 dollárba.
Fióknyitás
Az önkiszolgálás a CloudHubon, az ügyfélportálon keresztül működik, és csak vállalkozásoknak szól: meg kell adnia a cég adatait, bankkártyával fizet, megerősíti, hogy „vállalkozóként, kizárólag kereskedelmi célból” jár el, és a „Fizetési kötelezettséggel járó megrendelés” gombra kattint. Ez a kattintás ajánlat, nem szerződés. „A plusserver és az Ügyfél közötti Szerződés csak akkor jön létre, amikor a plusserver elfogadó nyilatkozatot ad ki, amelyet külön e-mailben küld meg”, és a plusserver „nem köteles elfogadni a regisztrációt”. Hogy az elfogadás mennyi ideig tart, nincs közölve, és a szerződést csak német nyelven kötik meg.
Németországon, Ausztrián és Svájcon kívüli cég nem használhatja az önkiszolgálást: a GYIK azt írja neki, hogy „vegye fel velünk a kapcsolatot telefonon ... vagy a kapcsolatfelvételi űrlapunkon”. A próbaidőszak „Unternehmen und öffentliche Auftraggeber” („vállalkozások és közszféra-beli megrendelők”), azaz cégek és közintézmények számára elérhető.
Egy egyszerű pluscloud open projekt alapértelmezett kvótáit nem teszik közzé. A Kubernetes alatt egy projekt 256 maggal, 512 GB RAM-mal és 10 floating IP-vel indul, amelyet „hibajegyen keresztül” emelnek, és ez elég lenne a B munkaterheléshez. Hogy a regisztráció napján felépíthető-e, attól függ, mikor érkezik az elfogadó e-mail, ezt pedig nem tudtuk megállapítani. Az AWS-en a standard példányokra vonatkozó 5 vCPU-s alapértelmezés kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja papíron elég.
Egy sikertelen fizetés után a plusserver „határidő kitűzése és további értesítés nélkül” letilthatja a rendszereit; a valótlan regisztrációs adatok „azonnali hatályú, felmondási idő nélküli” felmondást tesznek lehetővé; és az az ügyfél, akit „az Európai Unió, az Amerikai Egyesült Államok és/vagy az Egyesült Királyság szankciós listáján megneveznek”, felmondható.
Megfelelőség és adatvédelem
A plusserver tanúsítványoldalán a dokumentumok egy elfogadandó jogi nyilatkozat után nyílnak meg, kéreleműrlap nélkül.
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| BSI C5:2020 Type 2, ISAE 3402 Type II-vel | Láttuk a jelentést, 2025-re, a pluscloud openre és a pluscloud VMware-re kiterjedően. Az auditori vélemény minősített: három kontroll nem volt hatékony |
| ISO/IEC 27001:2022 | Láttuk a tanúsítványt: TÜV SÜD, 2026. június 1-jétől 2029. május 31-ig érvényes, a négy adatközpontra |
| ISO 27001 az IT-Grundschutz (BSI) alapján | Láttuk a tanúsítványt, 2029. március 3-ig érvényes. Az adatközpont-üzemeltetésre és a hálózati kapcsolatra terjed ki, a felhőszolgáltatásokra nem |
| PCI DSS | Egy 2025-ös igazolási dokumentumra mutat link; nem tudtuk elolvasni |
| CNCF Certified Kubernetes | A CNCF listáján szerepel a PSKE, a plusserver pedig Kubernetes Certified Service Providerként |
| Sovereign Cloud Stack (SCS) | Nem tanúsított: az SCS-projekt sikertelen tesztekkel szerepelteti |
| ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, TISAX, SecNumCloud, HDS | Egyiket sem találtuk |
A C5-jelentés. Az nbs partners audit GmbH 2026. március 13-án keltezte, a 2025-ös naptári évre, és „eingeschränktes Prüfungsurteil” („korlátozott vizsgálati vélemény”), azaz minősített véleményt adott. Három kontroll volt „nicht wirksam” („nem hatékony”): a C5 szerint a beszállítók ellenőrzése és a pluscloud open naplózása, az ISAE 3402 szerint a mentési feladatok felügyelete. A vezetőség válaszai: a beszállítói bizonyítékok betegség miatt hiányoztak, a mentések felügyelete négy hétre kimaradt, a naplózási kontrollt pedig 2025 áprilisában „aus personellen Ressourcen-Engpässen” („személyi erőforrások szűkössége miatt”), azaz munkaerőhiány miatt hagyták ki. A sorozatban egyetlen más szolgáltató sem engedi letölteni a C5-jelentését, és ez a jelentés megmutatja, hol nem működtek a kontrollok.
Az SCS-listázás. A plusserver dokumentációja a pluscloud opent „tanúsított Souvereing Cloud Stack”-nek (sic) nevezi. Az SCS-projekt megfelelőségi monitorja a „Non-certified environments” (nem tanúsított környezetek) között sorolja fel: 2026. október 16-án mind a négy környezet megbukott a lemezkép-metaadatok tesztjein és azon a teszten, amely azt vizsgálja, felderíthető-e az S3-szolgáltatás. Hogy ezek valódi hiányosságok vagy a tesztkörnyezet hibái, nem tudtuk eldönteni.
DPA és további adatfeldolgozók. Az adatfeldolgozási megállapodás az SLA-hoz hasonlóan „a rendelés visszaigazolásában található”; nyilvános DPA-t vagy további adatfeldolgozói listát nem találtunk. A C5-jelentés megnevezi azokat a kiszervezett szolgáltatókat, amelyeket kivesz a hatókörből, mindegyiket német címmel: a Deutsche Telekomot és a Telia Carrier Germanyt a szolgáltatói kapcsolatokra és a DDoS-védekezésre, a Stadtwerke Norderstedtet, amely a HAM5 adatközpontot üzemelteti, valamint őrző-védő és adathordozó-megsemmisítő cégeket.
Az adatok helye. Az adatok Németországban maradnak. A termékoldalak a joghatóságot „Németországi Szövetségi Köztársaság”-ként nevezik meg, és azt írják, hogy a plusserver egy kormányzati hozzáférési kérelemnél „először ellenőrzi a jogalapot”, és ahol a törvény megengedi, „tájékoztatja és bevonja az Ügyfelet”. A plusserver azt is állítja, hogy az ön adatai „nem tartoznak a CLOUD Act hatálya alá”: ez az ő állítása, nem a mi megállapításunk.
Ki irányítja
A szerződő fél a kölni plusserver GmbH, amelyet Dr. Marc Wilczek (vezérigazgató) és Raphael Bächle (pénzügyi igazgató) vezet. A GoDaddy 2017 júliusában adta el a BC Partners által tanácsolt alapoknak, 397 millió eurós vállalatértéken.
2023. október 20-án a csoport 264,7 millió euró lejáratos hitellel tartozott 36 hitelezőnek, 2024. augusztus 31-i lejárattal, és „az üzletet számos kedvezőtlen gazdasági és működési tényező hátrányosan érintette”. 2024. február 21-én az angol High Court jóváhagyott egy egyezségi tervet (scheme of arrangement) a PlusHolding GmbH, a plusserver egyedüli részvényese számára ([2024] EWHC 828 (Ch)).
Egyszerűen fogalmazva: a bíróság egy olyan megállapodást hagyott jóvá, amely az adósságot tulajdonra cserélte. A hitelezők egy új holdingstruktúrán keresztül a csoport holdingcégének, a PlusInvestment GmbH-nak a tulajdonosai lettek, „a tőke 100 százalékát arányosan a tervbe bevont követelésekhez rendelve”, vagyis aszerint, ki mennyivel tartozott nekik. Cserébe a hiteleket 95 millió euróra csökkentették, 2028. december 31-i lejárattal, a régi adósságból legfeljebb 165 millió euró fedezetlen, a többiek mögé sorolt kölcsönként maradt meg, és legfeljebb 50 millió euró új forrást tettek elérhetővé.
Egyik ítélet sem nevezi meg a hitelezőket. Egy 2023-as Debtwire-jelentés az Unquote közvetítésével a Carlyle-t, az Investcorpot és a Bain Capitalt nevezte meg a legnagyobb hiteltulajdonosok között; az egyezségi terv idejére a CLO-alapok az adósság nagyjából 3,88%-át birtokolták, tehát a részesedések megváltoztak, és nem ismert, hogy ma bármelyikük birtokol-e tőkét. A North Data által összesített cégjegyzékadatok 2025. április 16-ra egy fúziókontroll-ügyet sorolnak fel az Alchemy Partners GP Ltd. és a PlusInvestment GmbH között, részesedés megjelölése nélkül; az Alchemy londoni, különleges helyzetekre szakosodott befektető. A the-playbook.de szerint a BC Partners 2024. november 1-jén szállt ki, és az oldal az új tulajdonost „nicht öffentlich bestätigt” („nyilvánosan nem megerősített”) jelzővel illeti. Egyetlen általunk talált forrás sem nevez meg jelenlegi tulajdonost, vagy azt, melyik országban vannak az új holdingcégek. A vezetés közben gyakran változott: 22 hónap alatt hétszer jegyeztek be ügyvezető-változást.
Az infrastruktúra a plusserver sajátja: négy adatközpont Németországban, amelyek közül a HAM5-öt a Stadtwerke Norderstedt üzemelteti. A pluscloud open OpenStack a Sovereign Cloud Stacken, a pluscloud VMware a Broadcomtól licencelt VMware-szoftveren fut, a DDoS-védelmet és a CDN-t pedig az Akamaitól adják tovább.
Távozás
A kimenő forgalom méltányos használat mellett ingyenes, így az adatok kiköltöztetése gigabájtonként semmibe sem kerül. A felületek szabványosak: upstream OpenStack upstream lemezképekkel, a közösségi Terraform provider és az openstack.cloud Ansible-gyűjtemény, így az infrastruktúra kódja a végpontok és a flavorok átírásával átköltözik egy másik OpenStack-felhőre, a flavornevek pedig az SCS szabványát követik, amelyet más SCS-felhők is használnak. A Kubernetes szabványos kubeconfigokat és a Cinder CSI drivert használja; az S3 Storage-hoz vannak rclone-oktatóanyagok. Egy konvenció nem vihető át: az S3 tárolási osztályát a bucket nevéhez fűzött utótag választja ki (-repl, -mirr).
A pluscloud VMware munkaterhelései VMware VM-ek a vCloud Directorban, amelyek átvihetők egy másik VMware-felhőbe, OpenStackre viszont konverzió nélkül nem. Az adatbázisokhoz vannak importálási oktatóanyagok, dokumentált exportálási eljárás viszont nincs, ezért számoljon adatbázis-dumpokkal.
A nagyobb kilépési költség a szerződés. A plusserver adatrendelet szerinti tájékoztatója „a következő lehetséges felmondási időpontig hátralévő szerződéses időszakra megállapított díjak 90%-ának megfelelő egyszeri kötbért” tesz lehetővé. A használatalapú pluscloud opennél ennek kicsinek kellene lennie, de a felmondási idő a rendelés visszaigazolásában szerepel, az általános szerződési feltételek alapértelmezése pedig 24 hónap, háromhavi felmondási idővel. A felmondáshoz írásbeli forma vagy a portál felmondási funkciója kell.
Mit írnak a felhasználók
A pluscloud open vagy a Kubernetes ügyfeleitől származó független beszámoló szinte nincs: a plusserver saját referenciatörténetein kívül nem találtunk fórumszálat, blogbejegyzést vagy költözési beszámolót, így egyetlen téma sem ütötte meg a mércénket.
Kinek való, és ki keressen mást
A plusserver azoknak a németországi, ausztriai és svájci cégeknek és közintézményeknek való, amelyek német üzemeltetésű OpenStack- vagy VMware-felhőt szeretnének ingyenes kimenő forgalommal, közzétett erőforrásonkénti árakkal, elolvasható C5-jelentéssel és németül is elérhető 24/7-es támogatással, és amelyek maguk ki tudják építeni a zónák közötti redundanciát. Azoknak a VMware-környezeteknek is való, amelyek németországi landing zone-t keresnek, vagy egyetlen szerződés keretében utat a VMware-ről a Proxmoxra vagy az OpenStackre.
Keressen mást, ha tudnia kell, ki a szolgáltatója végső tulajdonosa; ha Németországon, Ausztrián és Svájcon kívül van, és még aznap szeretne regisztrálni és telepíteni; ha dokumentált menedzselt adatbázis-failoverre, dedikált vCPU-kra, óradíjas GPU-kra, serverlessre, Kafkára vagy üzenetsorokra van szüksége; vagy ha az aláírás előtt el kell olvasnia az SLA-t és a DPA-t.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.
Árak
- pluscloud open és adatlap, 02/2026
- Managed Kubernetes, PostgreSQL as a Service, S3 Storage, pluscloud VMware
- Dedikált szerver, GPU-szerver, MI-platform
- Az S3 árai és szabályai
- Archivált másolatok: pluscloud open, 2024. szeptember 18., 2025. április 21.; Managed Kubernetes, 2025. július 2.; pluscloud VMware, 2024. november 8. és 2025. június 24.
- Az AWS- és Azure-adatok: AWS Price List bulk API és Azure Retail Prices API, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
- General Terms and Conditions v3.1.4, 2026. szeptember 30.
- Web Portal Terms v1.1.0, 2025. szeptember 12.
- A pluscloud open próbaidőszaka
Dokumentáció
- Régiók és rendelkezésre állási zónák
- A pluscloud open környezetei, flavorok, tárolás, hálózatok, terheléselosztók és floating IP-k, karbantartás
- PostgreSQL-áttekintés, olvasási replikák, az adatbázisok rendelési varázslója
- A PSKE magas rendelkezésre állása, korlátok és kvóták, kiadási megjegyzések, 1.49.0
- Regisztráció a CloudHubon, a pluscloud open rendelési varázslója, támogatási oldal és CloudHub GYIK
- Terraform registry: OpenStack provider és a plusserver névtere
Állapot és incidensek
- Állapotoldal, incidenscsatorna
- A fenti táblázatban hivatkozott incidensek
Megfelelőség
- Tanúsítványok és igazolások
- BSI C5:2020 Type 2 és ISAE 3402 jelentés, 2025
- ISO/IEC 27001:2022 tanúsítvány és BSI IT-Grundschutz tanúsítvány
- SCS Compliance Monitor és a pluscloud open adatlapja
- CNCF landscape-adatok
Cég és tulajdonosi szerkezet
- Impresszum és rólunk
- Re PlusHolding GmbH [2024] EWHC 828 (Ch), 2024. február 21. és [2023] EWHC 2915 (Ch), 2023. november 17.
- GLEIF-rekord és kivétel az anyavállalat bejelentése alól
- GoDaddy, a PlusServer eladása, 2017. július 18.
- Alchemy Partners, jogi és szabályozási információk
- Másodlagos: North Data, plusserver GmbH és PlusInvestment GmbH; Unquote, 2023. augusztus 15.; the-playbook.de
Felhasználói beszámolók
- Egyik sem ütötte meg a mércét. 2026. október 16-án átnéztük a Hacker Newst, az angol és német nyelvű webes találatokat és a GitHubot; a Redditen nem tudtunk keresni.
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.