Írta: Kristijan Sekereš
Az Upsun 2026-ban: francia platform, amely főként amerikai felhőkön fut

Az Upsun, amelynek neve 2025 szeptemberéig Platform.sh volt, amerikai felhőkön futó francia cég. A csoport tulajdonosa a párizsi Platform.sh SAS, amely az uniós ügyfelek többségével francia jog szerint szerződik, de saját adatközpontja nincs: abból a hét európai régióból, amelyet egy új projekt választhat, hat az AWS-en (Dublin, Stockholm), a Google Cloudon (Frankfurt, Zürich, London) vagy a Microsoft Azure-on (Párizs) fut, egy pedig az OVHcloudon (Gravelines). Ha tehát az AWS-t vagy az Azure-t az Upsunért hagyja el, alul általában megmarad az AWS, a Google vagy az Azure, az Upsun pedig a szerződést és a platformréteget adja.
Az Upsun fejlesztői platformot árul: feltölt (push) egy Git-repót, és minden ágból a stack teljes másolata lesz, adatokkal együtt, menedzselt PostgreSQL-lel, Redisszel, OpenSearch-csel, Kafkával és másokkal, a kimenő forgalom pedig terabájtonként 30 euró. A gyenge pontok éles üzemben számítanak. Minden adatbázis egyetlen konténer failover nélkül, az éles munkaterhelésünk havi 1 911,83 euróba kerül, az AWS árának majdnem kétszeresébe, az alapértelmezett SLA pedig „kereskedelmileg ésszerű erőfeszítés”, jóváírás nélkül.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk az Upsun dokumentációjában, jogi feltételeiben, áradataiban, régió-API-jában és állapotoldalán, a francia cégjegyzékben és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.
Áttekintés
| Upsun | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Párizs. Platform.sh SAS, Upsun kereskedelmi néven, magántulajdonban, kockázati tőkével finanszírozva; elnök-vezérigazgatója Frédéric Plais társalapító. Nyilvános tulajdonosi táblázat nincs. Saját adatközpontja nincs |
| Régiók és zónák | Hét európai régió nyitott az új projektek előtt: de-2 Frankfurt, ch-1 Zürich és uk-1 London a Google Cloudon; eu Dublin és eu-5 Stockholm az AWS-en; fr-4 Párizs a Microsoft Azure-on; fr-3 Gravelines az OVHcloudon. Az Upsun saját zónákat nem határoz meg, és nem dokumentálja, hogy egy projekt kiterjed-e a mögöttes felhő zónáira |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 242,32 euró a de-2-ben (Frankfurt) |
| B munkaterhelés (éles) | 1 911,83 euró megosztott CPU-val, 2 202,09 euró Guaranteed CPU-val. Az Upsun nem árul készenléti adatbázis-példányt, Kubernetest és példányonkénti nyilvános IPv4-címet, az objektumtárolója pedig csak a projekten belülről érhető el |
| Kimenő forgalom | Projektenként havi 10 GB a díjban, utána gigabájtonként 0,03 euró (terabájtonként 30 euró). IP-díjak nincsenek |
| SLA a számítási kapacitásra | „Kereskedelmileg ésszerű erőfeszítés” 99,5%-ra, jóváírás nélkül. A 99,9% a projektérték +20%-ába kerül, plusz Advanced támogatás, 12 hónapos időtartamra |
| Díjban foglalt támogatás | Standard, minden számlán a költés +10%-ával felszámítva, válaszidő-vállalás nélkül |
| Ki regisztrálhat | Magánszemélyek, cégek és közszféra-beli szervezetek. A 15 napos próbaidőszakhoz nem kell kártya; személyazonosság-ellenőrzést nem írnak le |
Mit építhet rajta
A repóban egyetlen fájl, a .upsun/config.yaml deklarálja az alkalmazásokat, az általuk használt szolgáltatásokat és az útvonalakat; egy Git push konténerekként építi fel és telepíti őket, és minden ág „előnézeti környezetté” válhat az éles adatok másolatával. Nincsenek kezelendő virtuális gépek, lemezek vagy hálózatok. A verziók az Upsun nyilvános lemezkép-registryjéből származnak.
| Amire szüksége van | Upsun | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Alkalmazás-futtatókörnyezet | Alkalmazáskonténerek PHP-hez, Node.js-hez, Pythonhoz, Rubyhoz, Javához, Góhoz, .NET-hez, Elixirhez és Rusthoz; 2026. július 27. óta nyilvános Docker-lemezkép is, változatlan formában futtatva | Elastic Beanstalk, App Runner, ECS Fargate | App Service, Container Apps |
| Virtuális gépek, bare metal, GPU-k | nincs. A legközelebbi egy alkalmazáskonténer megosztott CPU-n vagy „Guaranteed CPU”-n (konténer dedikált hoston) | EC2 | Virtual Machines |
| Blokk- és fájltárolás | Konténerenkénti lemez Ceph-köteteken, a régió VM-jei között replikálva; az alkalmazások között megosztott csatolások | EBS, EFS | Managed Disks, Azure Files |
| Objektumtároló | S3-kompatibilis bucket alkalmazásonként, csak a projekten belül; legalább 512 GB; verziókezelés, Object Lock, szerveroldali titkosítás, ACL-ek és életciklus-szabályok nélkül | S3 (részben) | Blob Storage (részben) |
| Relációs adatbázisok | PostgreSQL 14-től 18-ig, MariaDB 10.11-től 12.3-ig, Oracle MySQL 8.4; egyetlen példány, opcionális aszinkron, csak olvasható replikákkal | RDS | Azure Database for PostgreSQL és MySQL |
| Egyéb adatszolgáltatások | Redis, Valkey, OpenSearch, Elasticsearch, MongoDB, ClickHouse, Solr, InfluxDB, Memcached, Varnish | ElastiCache, OpenSearch Service, DocumentDB | Azure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB |
| Üzenetkezelés | Kafka 3.6-tól 4.3-ig, RabbitMQ 4.3, a projekten belüli szolgáltatásként | MSK, SQS, Amazon MQ | Event Hubs, Service Bus |
| Kubernetes, konténerregistry, függvények | nincs. A legközelebbiek a „Tasks” (igény szerint indított, lefutásig működő konténerek), a cronok és a workerek | EKS, ECR, Lambda | AKS, ACR, Functions |
| Hálózat és terheléselosztás | Projektenként egy belső hálózat, a projektek egymástól elszigetelve; az alkalmazáspéldányok előtt beépített router, külön díj nélkül. PrivateLink csak a régebbi Dedicated terméken | VPC, ELB | VNet, Load Balancer |
| CDN, WAF, DDoS | Beépített WAF-szabályok minden forgalomra; menedzselt Fastly CDN, Fastly WAF és DDoS-védelem fizetős kiegészítőként | CloudFront, WAF, Shield | Front Door, WAF, DDoS Protection |
| Biztonság | Környezeti változók érzékenységi jelzővel; Vault KMS szolgáltatásként; csapatok, kötelező MFA és SSO felhasználónként havi 9 euró felárral | Secrets Manager, KMS, IAM | Key Vault, Entra ID |
| Monitorozás | 30 napnyi metrika; Blackfire APM és profilozás | CloudWatch, X-Ray | Azure Monitor |
| Mentés | Az éles környezet napi mentései, alapértelmezetten két napig megőrizve; nem tölthetők le | AWS Backup | Azure Backup |
Teljesen hiányzik: a virtuális gép, a bare metal, a GPU, a menedzselt Kubernetes, a konténerregistry, a függvények, a DNS, a nyilvános objektumtároló, a hosztolt MI-modellek és az ügyfél által meghatározott hálózat. Az Upsun az AWS vagy az Azure alkalmazásrétegét váltja ki (Beanstalk vagy App Service, RDS, ElastiCache, OpenSearch, MSK, Amazon MQ) a Git- és konténeralapú modelljébe illeszkedő webalkalmazásoknál, nem az alatta lévő felhőt, amelyet bérel.
A megosztott CPU-s konténerek 8 CPU-nál és 17 GB RAM-nál megállnak; a Guaranteed CPU 64 CPU-ig és 512 GB-ig megy. A CPU és a RAM rögzített párokban érhető el, így nem minden méret létezik, a PostgreSQL-bővítmények pedig egy rögzített listából választhatók. Egy szolgáltatás átnevezése a konfigurációs fájlban „törli a szolgáltatás összes adatát”.
Az eszközök: REST API bejelentkezés nélkül közzétett OpenAPI-specifikációval, az MIT-licencű upsun CLI (v5.14.0, 2026. október 15.), egy MCP-szerver, valamint GitHub-, GitLab- és Bitbucket-integrációk. Terraform- vagy OpenTofu-providert nem találtunk; az Upsun saját marketingje a „Terraform-modulok karbantartásával” szemben azt hangsúlyozza, hogy „az infrastruktúra a kód mellett él, egyetlen konfigurációs fájlban”.
Mennyibe kerül
Az Upsun listaárai euróban, áfa nélkül, az árlistaoldaláról és a mögötte lévő ártáblázatból, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, a de-2-ben (Google Cloud, Frankfurt), a CPU-t és a memóriát havi 730 órával számolva. Az árak minden régióban azonosak, leszámítva egy 3%-os „Green hosting incentive” kedvezményt hat régióban, amelyek között a de-2 nincs ott.
Minden számlán szerepel a Standard támogatás díja a költés +10%-ával, havi 9 eurós projektdíj (10 GB kimenő forgalommal és 500 000 kéréssel) és felhasználói licencenként 10 euró. A számlázás másodpercalapú, és a lefoglalt erőforrásokat számlázzák, nem a használatot: egy tétlen konténer ugyanannyiba kerül, mint egy terhelt.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy alkalmazás 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| Alkalmazás | 2 CPU-s HIGHER_MEMORY profil, 6,1875 GB (a 4 032 MB-os profil épp 4 GB alatt van) | 109,34 |
| Lemez | 40 GB | 19,60 |
| Nyilvános IPv4 | nincs megfelelője: megosztott regionális gateway | 0,00 |
| 1 TB kimenő forgalom | az első 10 GB a díjban | 29,70 |
| 100 GB objektumtároló | a minimális foglalás 512 GB | 42,65 |
| Projektdíj és egy felhasználói licenc | 19,00 | |
| Standard támogatás | +10%, kötelező | 22,03 |
| Összesen | 242,32 |
Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban. Egy „First Project Incentive” a próbaidőszak után havonta legfeljebb 19 dollárt ír jóvá; a feltételeit nem olvastuk el.
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom. Itt a VM-ekből három alkalmazáspéldány lesz.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| 3 alkalmazáspéldány, megosztott CPU | 4 CPU-s, 16 GB-os megosztott méret nincs; a legközelebbi nagyobb példányonként 8 CPU, 17 GB | 1 084,83 |
| 3 alkalmazáspéldány, Guaranteed CPU (változat) | példányonként pontosan 4 CPU, 16 GB, dedikált hoston | 1 348,70 |
| 300 GB blokktároló | alkalmazáslemez | 147,00 |
| 3 nyilvános IPv4 | nincs megfelelője | 0,00 |
| Terheléselosztó | beépített router | 0,00 |
| PostgreSQL | Guaranteed CPU, 2 CPU, 8 GB (olcsóbb a legközelebbi megosztott méretnél) | 293,20 |
| Adatbázis-tárhely | 100 GB | 49,00 |
| PostgreSQL készenléti példány | nem kínálják: egyetlen csomópontként árazva | 0,00 |
| 1 TB objektumtároló | két 512 GB-os lépcső, 1 024 GB lefoglalva; kérésenkénti díj nincs feltüntetve | 85,30 |
| Kubernetes-vezérlősík | nincs megfelelője | nincs |
| 2 TB kimenő forgalom | az első 10 GB a díjban | 59,70 |
| Projektdíj és egy felhasználói licenc | 19,00 | |
| Standard támogatás | +10% | 173,80 (megosztott) vagy 200,19 (Guaranteed) |
| Összesen | 1 911,83 (megosztott) vagy 2 202,09 (Guaranteed CPU) |
Az AWS 985,89 és 1 082,61 euró között, az Azure 1 017,63 és 1 091,88 euró között kér a B munkaterhelésért. Az Upsun megosztott CPU-val az általános célú AWS- és Azure-végösszeg 1,8-szeresébe, Guaranteed CPU-val nagyjából a kétszeresébe kerül, és kevesebbet ad: a hyperscalerek végösszegében benne van egy másik zónában lévő készenléti adatbázis-példány és egy Kubernetes-vezérlősík. Abban viszont nincs benne az az üzemeltetési munka, amelyet egy platform levesz a csapat válláról.
A B munkaterhelés négy tételének nincs megfelelője az Upsunnál: a PostgreSQL készenléti példányának, a Kubernetes-vezérlősíknak, a példányonkénti nyilvános IPv4-címnek és a nyilvános objektumtárolónak. A végösszeget legközelebbi megfelelőként kezelje, ne azonos feltételű összehasonlításként. A megosztott CPU-s végösszeg ráadásul a kért CPU kétszeresét vásárolja meg, mert egyetlen kisebb megosztott méretnek sincs 16 GB-ja.
Nincs benne a végösszegben: a havi 500 000 feletti kérések, a mentések tárhelye, a többlet buildidő és bármilyen staging környezet. Egy rendelkezésre állási SLA a projektérték +20%-ával jár, és +10% helyett +15%-os Advanced támogatást igényel, mindkettő 12 hónapos időtartamra: ez nagyjából +25% és +30% közötti többlet a végösszegeken. Az Upsun nem határozza meg, mi a „projektérték”.
Kimenő forgalom és IPv4. A projektenkénti 10 GB felett a kimenő forgalom gigabájtonként 0,03 euró, szemben az AWS terabájtonkénti 80,30 és az Azure 77,62 eurójával az ingyenes 100 GB-juk felett. Méltányos használatról szóló záradékot nem találtunk. A B munkaterhelés 2 TB-ja itt 59,70 euró, az AWS-en 171,00 dollár. IPv4-et nem árulnak: minden régiónak megosztott gateway-címei vannak, amelyek „stabilak, de nem garantált, hogy soha nem változnak”.
Számlázás. Havonta, kártyával vagy SEPA-val, EUR, GBP, USD, CAD vagy AUD pénznemben. Az előnézeti környezetek 15 nap tétlenség után szünetelnek, és ekkor csak a tárhelyükért kell fizetni; a Guaranteed CPU-s környezetek nem szüneteltethetők. Vannak számlázási riasztások, de szigorú költségplafont nem találtunk. Egy sikertelen fizetés letiltja az erőforrások módosítását, a feltételek pedig írásbeli értesítés után 8 nappal felfüggesztést tesznek lehetővé.
Árváltozások. Az elmúlt 24 hónapban egyet sem találtunk. A 2025. május 14-i és a 2026. április 22-i archivált árlistaoldalak ugyanazokat a CPU-, memória-, lemez-, kimenőforgalom-, projektdíj-, licenc- és támogatási számokat mutatják, mint ma; a Guaranteed CPU a kettő között került be, az objektumtároló pedig 2026. szeptember 23-án. A feltételek 30 napos értesítéssel engednek árváltozást, és az egyetlen jogorvoslat a felmondás.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. Az Upsun nem határoz meg zónát. Arra a megosztott infrastruktúrára, amelyen az önkiszolgáló csomagok futnak, a dokumentációja ezt írja: „Több rendelkezésre állási zóna: Nem” és „Magas rendelkezésre állás (HA): Nem”. Semmi, amit az Upsun közzétesz, nem mondja meg, hogy egy régió tárolóreplikái és VM-jei kiterjednek-e a mögöttes felhő zónáira, így nincs dokumentálva, hogy egy projekt túléli-e egy teljes zóna kiesését.
Az adatbázis. Az Upsun 2026. júniusi mérnöki bejegyzése egyenes: „Egy adatbázis egyetlen példányként fut ... Egy MariaDB-t kap. Nem futtatjuk csendben 3 példányát a háttérben.” A tárolás Ceph, „többszörösen replikálva a régió különböző virtuális gépei között”, és ha egy VM meghibásodik, „a konténere egy egészséges VM-re költözik, általában egy vagy 2 percen belül”. Az olvasási replikák aszinkronok, és nem vesznek át failoverrel. Az AWS-en és az Azure-on a készenléti példány egy másik zónában van, szinkron módon replikál, és 60 és 120 másodperc között veszi át a működést. Régiók között „nem végzünk automatikus failovert”.
Háromcsomópontos magas rendelkezésre állás csak a régebbi Dedicated terméken (Upsun Fixed) létezik, amely új ügyfelek előtt zárva van, és még ott is „A Dedicated klaszterek alapértelmezett konfigurációja egyetlen rendelkezésre állási zónában (AZ) indítja őket”; a három gép zónák közötti elosztása fizetős kiegészítő.
Az SLA (Service Specific Terms v1.2, 2026. szeptember 17.):
| Szint | Ár | Jóváírás |
|---|---|---|
| Alapértelmezett | díjban foglalt | nincs: „kereskedelmileg ésszerű erőfeszítés” 99,5%-ra |
| Advanced, 99,90% | a projektérték +20%-a, Advanced vagy Premium támogatással, 12 hónap | 5% 99,90% alatt, 97,00% alatt 50%-ig emelkedve |
| Premium, 99,99% | a projektérték +45%-a, Advanced vagy Premium támogatással, 12 hónap | 3% 99,99% alatt, 97,00% alatt 50%-ig emelkedve |
- A jóváírás az érintett éles környezet havi díjának egy része, 50%-ban maximálva, a jövőbeli számlákba beszámítható jóváírásként (készpénzben csak felmondáskor), és ez a „kizárólagos jogorvoslat”. Ha a rendelkezésre állás három egymást követő hónapban 97% alatt van, időarányos visszatérítéssel felmondhat.
- Ki van zárva a vezérlősík („Console, CLI, a vezérlősík API-jai, felhasználói hitelesítés”), a nem éles környezetek, valamint minden, ami „nem közvetlenül az Upsunnak róható fel”.
- Az igényt „Service Credit Request” tárgyú hibajeggyel kell benyújtani az incidenst követő második hónap végéig, „a hibákat dokumentáló kérésnaplókkal”.
- A felelősség felső korlátja a Terms of Service szerint az előző 12 hónapban kifizetett díjak összege.
Az AWS az EC2-re két vagy több zóna esetén 99,99%-ot, egyetlen példányra 99,5%-ot vállal, akár 100%-os jóváírással és kiegészítő díj nélkül; az Azure a zónák között 99,99%-ot ad. Az Upsun alapértelmezése egy 99,5%-os cél, amely mögött semmi nem áll.
Állapotoldal és incidensek. A status.upsun.com 2026. április 24-én váltotta fel a status.platform.sh-t, a régi előzmények nélkül: az incidensfájlja 2026. július 4-én kezdődik. A régebbi incidenseket a régi hírcsatorna archivált másolataiból állítottuk helyre. A talált 16 incidensből öt az fr-3-ban, az OVHcloud-régióban volt, ezek közül kettőt az OVHcloud saját karbantartása okozott.
| Dátum | Régió (felhő) | Mi történt |
|---|---|---|
| 2025. ápr. 17. | fr-3 (OVHcloud) | Nagyjából 2,5 óra: „Az upstream szolgáltatónk megerősítette, hogy egy hálózati eszköz hibája érinti az ütemezett karbantartását” |
| 2026. febr. 23. | eu és us (AWS) | Nagyjából 70 percnyi teljesítményprobléma két régióban egyszerre; az Upsun „azonosította és blokkolta a rosszindulatú forgalmat” |
| 2026. márc. 4. | de-2 (Google, Frankfurt) | „Kiesés a DE-2 régióban”: „több éles oldal és fejlesztői környezet”, a Git- és SSH-hozzáféréssel együtt, nagyjából hat órán át, „a régió alatti tárolóréteg egy hibája” miatt. A Dedicated klasztereket nem érintette. Postmortemet nem találtunk (archivált hírcsatorna) |
| 2026. júl. 2-től 15-ig | fr-3 (OVHcloud) | IO-hibák a hostokon (incidens), sikertelen mentések, majd hostok, amelyeket „az infrastruktúra-szolgáltató a biztonsági javítások telepítésére szolgáló ütemezett karbantartás részeként újraindított”, nagyjából 22 óra (postmortem) |
| 2026. aug. 26. | uk-1 (Google) | Jelentős kiesés: „Egy belső hostoknak szánt tűzfalszabályt tévesen a gatewayekre alkalmaztak”, nagyjából 30 perc (incidens) |
| 2026. szept. 2. | eu-5 (AWS) | Egy „jelentős forgalomnövekedés” túlterhelte a regionális gatewayeket: „oldalkiesések minden környezetben”, a Console és a CLI is érintett volt |
Minden régióban közös a tárolóréteg és a gatewayek készlete, és mindkettő meghibásodott már egy egész régióra kiterjedően (márciusban a de-2, augusztusban és szeptemberben az uk-1 és az eu-5).
Támogatás
| Csomag | Ár | Sürgős (P1) | Magas (P2) | Normál (P3) | Időtartam |
|---|---|---|---|---|---|
| Standard | a költés +10%-a, alapértelmezetten felszámítva | nincs vállalás; „kereskedelmileg ésszerű erőfeszítés” a 4 órán belüli válaszra, 24x7 | nincs | nincs | nincs |
| Advanced | a költés +15%-a | 1 óra, 24x7 | 6 óra | 12 óra | 12 hónap |
| Premium | a költés +19%-a | 30 perc, 24x7 | 3 óra, 24x7 | 8 óra, 24x7 | 12 hónap |
Az Advanced csomagban a P2 és a P3 hétfőtől péntekig működik. A célok „kizárólag válaszidő-célok, nem megoldási célok”, a P1 pedig csak az élő éles környezetre vonatkozik. A támogatás egy Zendesken futó online ügyfélszolgálaton keresztül működik, amelyet az Upsun uniós, egyesült királyságbeli, amerikai, kanadai és ausztráliai kapcsolt vállalkozásai látnak el; a nyelveket nem közlik.
A Standard nem választható el, így a támogatás soha nem ingyenes. Egy egyórás P1-cél 12 hónapos időtartamra a költés 15%-ába kerül. Az AWS Business Support+ csomagjában 29 dollárba vagy a díjak 9%-ába kerül, amelyik nagyobb, az Azure Standardban havi 100 dollárba.
Fióknyitás
A próbaidőszak az első szervezetével indul: 15 nap, bankkártya nélkül, egy projekt, két aktív környezet, 4,5 CPU, 12 GB RAM, 20 GB tárhely és objektumtároló nélkül. A folytatáshoz számlázási fiókot kell létrehoznia (Individual, Company adószámmal, vagy Public sector), és meg kell adnia egy kártyát vagy SEPA-megbízást. Ha a próbaidőszak fizetés nélkül lejár, a kód nélküli projekteket egy nap, a kóddal rendelkezőket öt nap után törlik.
Személyazonosító okmány ellenőrzését nem írják le. Az Acceptable Use Policy lehetővé teszi, hogy az Upsun „harmadik feleket vegyen igénybe a személyazonosság ellenőrzésére”, így ez lehetséges, de nem szabványos lépés. Ugyanez a szabályzat előzetes írásos hozzájárulás nélkül tiltja a „kriptobányászatot, a film- vagy videoátkódolást, a valós idejű gépi látást”.
A B munkaterhelés az első napon: a próbaidőszakban nem. Fizetés után a dokumentált korlátok az alkalmazáspéldányok, „jellemzően környezetenként 1-től 8 példányig”, régiótól függően, valamint a Guaranteed CPU, amelyhez hibajegy kellhet. Más alapértelmezett kvótát nem tesznek közzé, így a mi értelmezésünk szerint igen, bár a Guaranteed CPU-hoz egy hibajegyre lehet szükség.
A felfüggesztés azonnali lehet szerződésszegés esetén, vagy ha „észszerűen szükségesnek ítélik” a platformnak, az ügyfeleknek vagy a mögöttes infrastruktúrának okozott kár megelőzéséhez.
Megfelelőség és adatvédelem
Az Upsun trust centere az auditjait a hyperscaler-régiókra korlátozza: „Évente ISO 27001-, SOC 2 Type ΙΙ- és PCI DSS Level-auditon esünk át a biztonság, az adatvédelem és a rendelkezésre állás tekintetében az Amazon Web Services, a Microsoft Azure és a Google Cloud Platform által hosztolt régióinkra.” Az OVHcloud nincs a listán.
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | A szolgáltató állítja. A tanúsítványjegyzék oldalai nálunk nem jelentek meg: a hatókört és a lejáratot nem láttuk |
| SOC 2 Type 2 | Zárt hozzáférésű: a jelentést egy értékesítési vagy ügyfélkapcsolati munkatárs adja ki. A platformra és a Blackfire-re terjed ki |
| PCI DSS | Zárt hozzáférésű: a jelentés hibajegyben kérhető. „Az FR-1 és az FR-3 régió ki van zárva a PCI-tanúsításunkból” |
| HDS, SecNumCloud, BSI C5, TISAX, ENS | Nem állítja |
A mögöttes felhők saját tanúsítványai az ő infrastruktúrájukra vonatkoznak, nem az Upsun rájuk épülő platformjára.
Az adatfeldolgozási megállapodás (v1.2, 2026. szeptember 17.) általános adatvédelmi kikötéseket ír elő az EGT-n kívülre történő adattovábbításhoz, és kimondja, hogy az Upsunnak „vagy további adatfeldolgozójának szükség lehet az Ügyfél Személyes Adatainak az Európai Gazdasági Térségen kívüli kezelésére”. Az új további adatfeldolgozókat „legalább tizenöt (15) nappal” előre jelentik be; ön öt napon belül kifogást emelhet, és ha ez tíz nap után sem rendeződik, az Upsun „megkezdheti az új további adatfeldolgozó igénybevételét”, önnek pedig az érintett rész felmondása marad. Az adatvédelmi incidensekről 72 órán belül értesítenek. Kormányzati megkeresés esetén az Upsun előbb az ügyfelet értesíti, „hacsak ezt jogszabály nem tiltja”.
A négy felhő mellett a további adatfeldolgozók listája megnevezi a Cloudflare-t „webalkalmazás-biztonságra, CDN-gyorsítótárazásra, DDoS-elhárításra” (EU és USA, nincs opcionálisként jelölve), a Sentryt monitorozásra (USA), a Zendesket támogatásra, a SendGridet e-mailre (USA, opcionális) és a Fastlyt az opcionális CDN-re (USA). Még az OVHcloudon futó fr-3-beli projekt is amerikai székhelyű további adatfeldolgozókat használ. Hogy a Cloudflare minden projekt előtt ott van-e, nincs közölve.
Az adatok helye a projektenként kiválasztott régió; ezen a választáson túl nem találtunk szerződéses kötelezettségvállalást arra, hogy az adatok csak az EU-ban maradnak. Az Upsun 2020-ra, 2021-re és 2023-ra tett közzé átláthatósági jelentést.
Ki irányítja
A cég a Platform.sh SAS, Upsun kereskedelmi néven, amelyet 2010. április 1-jén jegyeztek be Párizsban; elnöke Frédéric Plais társalapító és vezérigazgató. Saját leírása szerint „párizsi és San Franciscó-i székhelyű”. Az impresszuma hat „teljes tulajdonú leányvállalatot” sorol fel az Egyesült Királyságban, Németországban, Spanyolországban, az USA-ban, Kanadában és Ausztráliában, így az amerikai cég a francia cég leányvállalata, nem az anyavállalata.
Az utolsó általunk talált finanszírozási kör egy 140 millió dolláros D sorozatú kör volt 2022 júniusában, amelyet a Digital+ Partners (München), a Morgan Stanley Expansion Capital (San Francisco) és a Revaia (Párizs) vezetett, a BGV, az Eurazeo, a Hi Inov és a Partech újbóli befektetésével. A részesedések nem nyilvánosak, így nem ismert, hogy bármelyik befektetőnek van-e irányító részesedése. Felvásárlást vagy későbbi kört nem találtunk.
A 2026. július 3-i Terms of Service óta a számlázási címétől függ, kivel szerződik:
| Számlázási cím | Jogalany | Jog és bíróság |
|---|---|---|
| Franciaország, valamint Németország és Spanyolország kivételével minden más uniós ország | Platform.sh SAS, Párizs | francia jog, Párizsi Kereskedelmi Bíróság |
| Németország | Platform.sh GmbH, Köln | német jog, berlini bíróságok |
| Spanyolország | Platform.sh PAAS SP, SL, Madrid | spanyol jog, Madrid |
A 2025. szeptemberi feltételek szerint minden uniós ügyfél a francia céggel szerződött.
Az egyes régiók ezen az infrastruktúrán futnak, az Upsun nyilvános régió-API-ja alapján:
| Régió | Helyszín | Felhő és régiója | Nyitott az új projektek előtt |
|---|---|---|---|
de-2 | Frankfurt | Google Cloud, europe-west3 | igen |
ch-1 | Zürich | Google Cloud, europe-west6 | igen |
uk-1 | London | Google Cloud, europe-west2 | igen |
eu | Dublin | AWS, eu-west-1 | igen |
eu-5 | Stockholm | AWS, eu-north-1 | igen |
fr-4 | Párizs | Microsoft Azure, francecentral | igen |
fr-3 | Gravelines | OVHcloud, gra7 | igen |
eu-2, eu-4 | Dublin | AWS, eu-west-1 | nem |
Magán az EU-n belül a választék: de-2 (Google), fr-3 (OVHcloud), fr-4 (Azure), eu és eu-5 (AWS). Az előny a választék: minden projekt maga választja meg a felhőjét és az országát, az Azure-t Párizsban és az OVHcloudot Gravelines-ben is beleértve. A Frankfurthoz legközelebbi régió a Google-é; a legközelebbi európai tulajdonú felhőn futó régió Gravelines, és ez a leggyengébb: ki van zárva a PCI DSS-ből, nem szerepel az ISO 27001- és SOC 2-auditok közölt hatókörében, nincs benne Guaranteed CPU, és itt volt a legtöbb incidens. Még az Upsun saját weboldalát is „az Amazon Web Services EMEA SARL hosztolja”.
Távozás
Az adatszolgáltatások szabványos, nyílt forráskódú motorok, így egy dump bárhol visszaállítható (upsun db:dump, vagy pg_dump alagúton keresztül). A kód teljes előzményekkel rendelkező Git-repó, a csatolt fájlok pedig SSH-n vagy rsync-kel tölthetők le. 1 TB exportálása nagyjából 29,70 euró kimenő forgalmi díjba kerül, plusz a 10%-os támogatási díj.
A bezártság négy helyen rejlik:
- A konfigurációs fájl, az Upsun saját sémájában. Maga az Upsun írja, hogy a hozzá írt definíciók „más felhőszolgáltatóknál történő telepítéskor átalakítást igényelhetnek”.
- Szolgáltatásfelderítés: a kapcsolódási adatokat a
PLATFORM_RELATIONSHIPSváltozóból olvasó kódot módosítani kell ahhoz, hogy máshol fusson. - Mentések: „a mentés az Upsun Cloud környezeteire alkalmazható, de nem tölthető le”. Az exportálás szolgáltatásonként történik.
- A belső objektumtároló: az adatok a projekten belül futtatott S3-parancsokkal vagy alagúton keresztül távoznak. Ha a méretét nullára állítja, a bucket törlődik, „soft delete vagy megőrzési idő nélkül”.
Az Upsun közzétett egy, az uniós adatrendelet szerinti szolgáltatóváltásról szóló oldalt, és egy adatnyilvántartást, amely minden adatkategóriához hozzárendeli az exportálás módját. A hatály alá tartozó ügyfeleknek: két hónapos értesítés, 30 napos átállási időszak (egyszer meghosszabbítható), 30 napos adatvisszanyerési időszak, majd törlés, a díjak pedig a váltás befejezéséig futnak. Egy határozott idejű szerződés idő előtti elhagyása az összes kapott kedvezménybe, plusz „a hátralévő, kedvezmény nélküli szerződéses összeg 30%-ába” kerül. Az adatrendelet hatályán kívül eső ügyfelek a hátralévő időszak teljes díjával tartoznak. Az önkiszolgáló feltételek mellett a projektek bármikor törölhetők.
Az Upsun-régiók közötti költözés, például egy hyperscaler-régióból az fr-3-ba, kézi újraépítés „rövid oldalkieséssel”.
Mit írnak a felhasználók
Az elmúlt 24 hónapból túl kevés független, első kézből származó beszámolót találtunk az Upsunról vagy a Platform.sh-ról ahhoz, hogy bármilyen témát alátámasszanak: a Hacker News-említések szinte mind céges bejegyzések, álláshirdetések vagy munkatársaktól származnak, a Reddit pedig a kéréseink többségét sebességkorlátozással elutasította.
Kinek való, és ki keressen mást
Az Upsun azoknak a csapatoknak való, amelyek webalkalmazásokat futtatnak (PHP Symfonyval, Drupallal vagy Laravellel, Node.js, Python), és Heroku-stílusú munkafolyamatot szeretnének ágankénti teljes előnézeti környezettel, francia szerződés alapján és francia jog szerint, akiknek nem okoz gondot, hogy alattuk az AWS, a Google vagy az Azure fut, és akiknek a forgalma inkább kimenőforgalom-igényes, mint számításigényes.
Keressen mást, ha azért hagyja el az AWS-t vagy az Azure-t, hogy ne függjön az amerikai hyperscalerektől, hiszen az Upsun régióinak többsége éppen ezeken a hyperscalereken fut, és minden régió amerikai további adatfeldolgozókat használ; ha önkiszolgáló csomagban adatbázis-failoverre vagy zónaredundáns magas rendelkezésre állásra van szüksége; ha virtuális gépekre, Kubernetesre, GPU-kra vagy Terraformmal kezelt infrastruktúrára van szüksége; ha szűkös az éles üzem költségvetése; vagy ha közszféra-beli vagy egészségügyi vevőként SecNumCloudra, HDS-re vagy BSI C5-re van szüksége.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.
Árak
- Árlistaoldal és a mögötte lévő ártáblázat
- Archivált árlistaoldalak, 2025. május 14. és 2026. április 22.
- Árazási dokumentáció, Adjust resources, Guaranteed resources, számlázási GYIK, a költések figyelése
- Az AWS- és Azure-adatok: a sorozat alapértékei, az AWS Price List bulk API-ból és az Azure Retail Prices API-ból, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
- Terms of Service v1.3, 2026. szeptember 17. (a hatályos változat), a 2026. július 3-i változat, amely bevezette a német és a spanyol jogalanyt, valamint a korábbi, 2025. szeptemberi változat
- Service Specific Terms v1.2, 2026. szeptember 17. (SLA és támogatás)
- Enterprise and Elite Product Terms, 2025. szeptember
- Acceptable Use Policy, 2026. szeptember 17.
- Switching Provider under the EU Data Act, 2026. március 20.
Dokumentáció
- Régió-API, lemezkép-registry és OpenAPI-specifikáció
- Régiók, Add services, PostgreSQL, Object storage, Backup, Glossary (próbaidőszak)
- „How redundancy and failover work on Upsun”, 2026. június
- Dedicated Gen 3 overview (Upsun Fixed)
- Exporting data, Change a project's region, adatnyilvántartás
- Változásnapló és CLI v5.14.0
Állapot és incidensek
- Állapotoldal és incidensadatai
- Incidensek: jg4k2qhxmw4dk, zx6nmctxc45gg, arcbvbobj55o7
- A régi állapot-hírcsatorna archivált másolatai, 2025. április 29. és 2026. március 14.
Megfelelőség
- Trust center és megbízhatósági oldal (az auditok hatóköre)
- ISO 27001, SOC 2, PCI DSS, HIPAA
- Adatfeldolgozási megállapodás, v1.2 és a további adatfeldolgozók listája, v1.2, 2026. szeptember 17.
- Átláthatósági jelentések
Cég és tulajdonosi szerkezet
- Francia cégjegyzék, SIREN 521 496 059
- Impresszum, 2025. szeptember 23.
- A D sorozatú kör bejelentése, 2022. június 21.
- A vezérigazgató levele a névváltásról, 2025. szeptember 23.
- „Unified cloud management”, 2025. december 11.
Felhasználói beszámolók
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.