• Tallinn04:05
  • Ljubljana03:05
  • Novi Sad03:05

Írta: Kristijan Sekereš

A Nebius 2026-ban: GPU-felhő értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

GPU-szerverek egy adatközpontban

A Nebius a Nebius Group N.V. MI-felhője; a holland cég részvényeivel a Nasdaqon kereskednek, és 2024 augusztusáig Yandex N.V. volt a neve. Elsősorban GPU-felhő. Egy új fiók egy 25 dolláros kártyás terhelés után, értékesítési egyeztetés nélkül akár 32 H100 GPU-t indíthat Finnországban, vagy 32 B300-at Franciaországban vagy az Egyesült Királyságban, és a H100 óránként 4,50 dollárba (4,01 euróba) kerül, 39%-kal kevesebbe, mint az AWS legközelebbi, stockholmi H100-a. Menedzselt Slurm és Kubernetes is jár hozzá, a VM-ekből kimenő forgalom pedig ingyenes. A bökkenő a feltételekben van: a GPU-árak 2026-ban kétszer emelkedtek, négy hónap alatt nagyjából a felével, néhány napos értesítéssel; a régiók egyetlen telephelyből állnak, dokumentált rendelkezésre állási zónák nélkül; az általános célú kínálat pedig túl szűk ahhoz, hogy egy AWS-környezetet kiváltson.

Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk a Nebius dokumentációjában, jogi feltételeiben, árlistaoldalain, állapotoldalán és postmortemjeiben, a SEC-nek benyújtott dokumentumaiban és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.

Áttekintés

Nebius
Székhely és irányításAmszterdam (bejegyzett székhely: Schiphol). Nebius Group N.V., A osztályú részvények a Nasdaqon. Az alapító és vezérigazgató, Arkady Volozh családjának vagyonkezelője (trust) a szavazatok 51,62%-ával rendelkezik a tőke nagyjából 11%-áért, ami a Nebiust a Nasdaq szabályai szerint „Controlled Company”-vá (ellenőrzött társasággá) teszi
Régiók és zónákAz EU-ban: Finnország (eu-north1), Franciaország (eu-west1, eu-west2) és Madrid (eu-south1). Ezen kívül két egyesült királysági, egy izraeli és két amerikai régió. Rendelkezésre állási zónák nincsenek dokumentálva
GPU-kGPU-óránként, a konfiguráció vCPU-ival és RAM-jával: H100 4,50 dollár (4,01 euró, csak Finnország), H200 5,40 dollár (4,82 euró), B300 9,50 dollár (8,48 euró). B200 csak az EU-n kívül
A munkaterhelés (kezdő)Havi 52,39 dollár (46,74 euró) az eu-west1-ben, Franciaországban
B munkaterhelés (éles)546,43 dollár (487,54 euró) kéthostos adatbázissal. Sima VM-ekhez nincs terheléselosztó, csak a Managed Kubernetesen belül. Az adatbázis SLA-jához három host kell: 655,24 dollár
Kimenő forgalomA VM-ekből ingyenes, és a nyilvános IP-címek is ingyenesek. Object Storage Standard: gibibájtonként 0,015 dollár
SLA a számítási kapacitásraVM-enként 99,5%, a GPU-s VM-eket is beleértve. A jóváírás 30%-ban maximált, a hónap végét követő 14 napon belül igényelhető
Díjban foglalt támogatásIngyenes hibajegyek minden fióknak; kritikus hibajegyre 30 percen belüli első válasz
Ki regisztrálhatBárki, akinek van Google-, GitHub- vagy Microsoft-bejelentkezése és bankkártyája. Az aktiválás egy 25 dolláros terhelés után történik, amelyet jóváírnak az egyenlegen; személyazonosító okmány ellenőrzésének lépését nem írják le

Mit építhet rajta

A Nebius GPU-kat árul, eszközöket a modellek ezeken történő tanításához és kiszolgálásához, valamint egy szűk általános célú réteget. Ahol nincs más jelölve, a szolgáltatás általánosan elérhető; a preview-szolgáltatások „garantált szolgáltatási szintek nélkül érkeznek”.

Amire szüksége vanNebiusAWSAzure
CPU-s virtuális gépekAMD EPYC Genoa minden régióban, Intel Ice Lake Finnországban; 2 és 256 vCPU között, a vCPU és a RAM rögzített 1:4 arányávalEC2Virtual Machines
GPU-s virtuális gépekH100, H200, B200, B300 (VM-enként 1 vagy 8); RTX PRO 6000, L40SEC2 P és G családokNC és ND sorozat
GPU-klaszterekInfiniBand: 400 Gbps (8 x ConnectX-7) a H100-on, a H200-on és a B200-on, 800 Gbps (8 x ConnectX-8) a B300-on; GB200 és GB300 NVL72 rackek értékesítésen keresztülEC2 UltraClusters, SageMaker HyperPodND sorozat InfiniBanddel
SlurmMenedzselt Soperator, a Nebius nyílt forráskódú Kubernetes-operátora a Slurmhoz (Apache-2.0), nyolc régióbanParallelCluster, HyperPodCycleCloud Slurm
KubernetesManaged Kubernetes, a v1.36-ra CNCF-tanúsítvánnyal; ingyenes vezérlősík három etcd-replikávalEKSAKS
TárolásNetwork SSD-lemezek, megosztott fájlrendszer, WEKA; S3-kompatibilis Object Storage három osztálybanEBS, EFS, FSx for Lustre, S3Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage
Relációs adatbázisMenedzselt PostgreSQL, csak a 16-os verzió, hat régióbanRDSAzure Database for PostgreSQL
ModellinferenciaToken Factory (korábban AI Studio): OpenAI-kompatibilis API nyílt súlyú modellekhez, dedikált végpontok, finomhangolás; Serverless AI a saját konténereihez; Managed MLflowBedrock, SageMakerAzure AI Foundry, Azure ML
HálózatVPC, Cloud Interconnect; terheléselosztó csak Kubernetes-szolgáltatáskéntVPC, Direct Connect, ELBVNet, ExpressRoute, Load Balancer
Biztonság és üzemeltetésIAM SAML-alapú egyszeri bejelentkezéssel, KMS; SecretStash, Monitoring, Logging és Audit Logs preview-banIAM, KMS, CloudWatch, CloudTrailEntra ID, Key Vault, Azure Monitor

Teljesen hiányzik: a bare metal, a menedzselt MySQL, Redis vagy Valkey, MongoDB, Kafka és OpenSearch, a függvények, az üzenetsorok és a pub/sub, az önálló terheléselosztó, a CDN, a dokumentált DDoS-védelem, az általános mentési szolgáltatás és a rendelkezésre állási zónák. Az Object Storage-ban nincs Object Lock, replikációs szabály és eseményértesítés. Menedzselt PostgreSQL Madridban nincs. A Token Factory gyorsan változik: a Nebius 2026. június 22-én és augusztus 31-én két adagban távolított el serverless modellazonosítókat, automatikus átirányítás nélkül.

Az eszközök: gRPC- és REST API, SDK-k Góhoz, Pythonhoz és TypeScripthez, egy CLI és egy Terraform-provider, amely még 1.0 előtti (0.6.71, megjelent 2026. október 15-én), és az OpenTofu registryben nem találtuk.

Mennyibe kerül

A Nebius listaárai amerikai dollárban, amely Izraelen kívül az egyetlen számlázási pénznem, áfa nélkül, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve. Az euróösszegek az EKB október 15-i árfolyamán értendők (1 EUR = 1,1208 USD).

GPU-k

A GPU-s VM-eket másodpercalapon számlázzák. A H100, a H200, a B200, a B300 és az RTX PRO 6000 esetében a GPU-óra ára tartalmazza a konfiguráció vCPU-it és RAM-ját (H100-anként 16 vCPU és 200 GB); a lemezek külön fizetendők.

GPURégiókDollár GPU-óránkéntEuróAlapértelmezett kvóta
H100 80 GBcsak eu-north1 (Finnország)4,504,0132
H200 141 GBeu-north1, eu-west1 (Franciaország), us-central15,404,8232 Finnországban, 8 Franciaországban, 0 az us-central1-ben
B200us-central1, me-west1 (Izrael)8,507,580
B300eu-west2 (Franciaország), uk-south1, us-north19,508,48mindegyikben 32
RTX PRO 6000 96 GBeu-south1 (Madrid), uk-south2, us-central11,801,6132, kivéve az us-central1-et, ahol 0
L40S 48 GBeu-north11,55-től1,3832
GB200, GB300 NVL72régiónként nincs feltüntetve„Lépjen kapcsolatba velünk”értékesítés

Az AWS Frankfurtban nem árul sem H100-at, sem H200-at, sem B200-at. A legközelebbi H100-a Stockholmban GPU-óránként 7,36 dollárba (6,57 euróba) kerül, ahol a H200 8,47 dollár, a B200 pedig 17,91 dollár; a B300-a Londonban 27,19 dollár. Az Azure a 8 GPU-s, InfiniBandes H100-méretéért GPU-óránként 15,98 dollárt kér, ezt Frankfurtban nem árulja, a H200-ért Frankfurtban 13,78 dollárt. A Nebius H100-a az AWS stockholmi árának 61%-ába, a B300-a az AWS londoni árának 35%-ába kerül. Az AWS minden fiókot nulla GPU-kvótával indít.

A kvóta nem kapacitás. Az igény szerinti és a megszakítható szolgáltatásokra a Services Agreement lehetővé teszi, hogy a Nebius „saját belátása szerint megtagadja a Szolgáltatások nyújtását a rendelkezésre álló kapacitás, az ár, a klaszterkihasználtság vagy más üzemeltetési szempontok alapján”.

Megszakítható és elkötelezett használat. 2026. október 8. óta a spot árak mozognak: a B300-on és a B200-on GPU-óránként 0,99 dollártól, a H200-on, a H100-on és az RTX PRO 6000-en 0,79 dollártól, és „akár 15 percenként” változnak, legfeljebb „egy centtel a mindenkori használatalapú (PAYG) igény szerinti díj alá”. Az elkötelezett használat „akár 35%-kal alacsonyabb árat ígér az igény szerinti díjaknál” a több hónapra szóló klaszterfoglalásokra, csak cégeknek, értékesítésen keresztül, nyilvános árlista nélkül. A rackméretű rendszereket is így árulják, és a díjuk az egész rackre vonatkozik, a 18 csomópontjából 2-t kitevő „Maintenance Buffert” (karbantartási tartalékot) is beleértve.

Árváltozások. Az igény szerinti GPU-árak 2026. június 1-jén, majd október 1-jén ismét emelkedtek, dollárban, GPU-óránként:

GPU2026. május 31-igJúnius 1-jétőlOktóber 1-jétőlVáltozás
H1002,953,854,50+52,5%
H2003,504,505,40+54,3%
B2005,507,158,50+54,5%
B3006,107,859,50+55,7%

Az októberi lépés a jelenlegi árazási dokumentációban szerepel; a korábbi árak a Nebius oldalainak archivált másolataiból származnak. Október 1-jén a csak CPU-s VM-ek ára is emelkedett: a Genoa vCPU-é 25%-kal, a RAM-é 41%-kal. A dokumentáció egy archivált másolata 2026. szeptember 26-án még 3,85 dolláron mutatta a H100-at, értesítés nélkül; a szeptember 29-i másolat már bejelentette a változást. A szerződés értesítést ír elő „legalább három (3) naptári nappal a Szolgáltatási Díjak bármilyen emelése előtt”; korábbi értesítésnek nem találtuk nyomát.

Az A munkaterhelés

Egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló, az eu-west1-ben (Franciaország), a Frankfurthoz legközelebbi régióban, amely minden tételt kínál.

TételVálasztásDollár havonta
VMcpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (4 GB-os konfiguráció nincs)48,18
Lemez40 GiB Network SSD2,84
Nyilvános IPv4ingyenes0,00
1 TB kimenő forgalomingyenes0,00
100 GB objektumtárolóStandard1,37
Összesen52,39 (46,74 euró)

Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban, így a Nebius az AWS árának 42%-ába, az Azure-énak 40%-ába kerül. Finnországban egy új fiók kvótája a csak CPU-s vCPU-kra 0, így ott ehhez a VM-hez előbb kérelem kellene.

A B munkaterhelés

Egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.

TételVálasztásDollár havonta
3 VMcpu-d3 4vcpu-16gb289,08
3 nyilvános IPv4ingyenes0,00
300 GB blokktárolóNetwork SSD19,84
Terheléselosztósima VM-ekhez nincs; egy Kubernetes LoadBalancer szolgáltatás, külön ár nincs feltüntetve0,00
PostgreSQL HAkét host, elsődleges és készenléti példány204,40
Adatbázis-tárhelyhostonként 100 GB13,22
1 TB objektumtárolóStandard13,69
1 millió PUT, 10 millió GETStandard osztály6,20
Kubernetes-vezérlősíkhárom etcd-replika, 99,9%-os SLA0,00
2 TB kimenő forgalomingyenes0,00
Összesen546,43 (487,54 euró)

Az AWS m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért, így a Nebius bármelyikük árának 45%-ába kerül. Az AWS a 2 TB kimenő forgalomért 171,00 dollárt, a HA adatbázisáért tárhellyel együtt 320,13 dollárt, az EKS-vezérlősíkért 73,00 dollárt számláz; a Nebius ezekért semmit, 217,62 dollárt, illetve semmit.

Három fenntartás. A PostgreSQL SLA-ja csak a „három vagy több adatbázishostból álló” klaszterekre vonatkozik; három hosttal a végösszeg 655,24 dollár (584,62 euró), az AWS árának 54%-a. A dokumentáció nem mondja meg, hogy az adatbázist hostonként vagy klaszterenként árazzák; mi hostonkénti árazást feltételeztünk. A terheléselosztó pedig csak a Managed Kubernetesen belül létezik, így a három VM-nek Kubernetes-csomóponttá kellene válnia ahhoz, hogy egy terheléselosztó mögé kerüljön.

Kimenő forgalom, IPv4 és számlázás

Az árlistaoldalon „Kimenő/bejövő forgalom: ingyenes” és „Nyilvános IP-cím: ingyenes” szerepel, méltányos használatról szóló záradék nélkül, bár a Compute-feltételek fenntartják a jogot, hogy a kimenő forgalmat „külön” számlázzák. Az Object Storage a kivétel: a Standard osztályban az internet vagy egy másik régió felé irányuló forgalom gibibájtonként 0,015 dollárba kerül, az Enhanced Throughput osztályban semmibe, az Intelligent osztályban pedig semmibe a tárolt átlagos mennyiség háromszorosáig. Az AWS az ingyenes 100 GB-ja felett gigabájtonként 0,09 dollárt kér.

A kártyával fizetőket minden hónap elején megterhelik, valamint akkor is, amikor a költés elér egy „számlázási küszöböt”. Ingyenes csomag nincs; startup-kreditek csak a Nebius kockázatitőke-partnerein keresztül járnak, legalább 5 millió dollárt bevont startupoknak. A költségkeretek riasztásokat küldenek, de „egy költségkeret nem állítja le és nem korlátozza a használatot”.

Megbízhatóság

Mi egy régió. A dokumentáció és az SLA csak régiókról beszél; zónafogalmat és zónák közötti failovert nem találtunk, bár olyan mondatot sem, amely szerint zónák nem léteznek. A Nebiusnak egy saját telephelye van, a finnországi Mäntsäläban (eu-north1). A 20-F jelentés a francia, egyesült királysági, izlandi, izraeli és amerikai telephelyeket kolokációként sorolja fel, az üzemeltetők megnevezése nélkül; a madridi működési modell nincs megadva. A SOC 3 audit kizárta a kolokációs szolgáltatók kontrolljait.

Az adatbázis készenléti példánya. A dokumentáció nem mondja meg, hol van a PostgreSQL készenléti példánya, hogy a replikáció szinkron-e, és mennyi ideig tart a failover. Az AWS és az Azure egy másik zónában tart szinkron készenléti példányt, és 60 és 120 másodperc között hajtja végre a failovert.

Az SLA-k. Az általános SLA 2026. szeptember 28-án lépett hatályba; mint minden Nebius jogi dokumentum, keltezett, és a korábbi változatai archiválva vannak.

SzolgáltatásHavi célJóváírás
Compute VM-ek, a GPU-s VM-eket is beleértveVM-enként 99,5%10% 99,5% alatt, 15% 99% alatt, 30% 95% alatt
Rackméretű GPU-rendszerekrackenként 99,5%; a 18 csomópontból 16-ra vonatkozikugyanaz
Lemezek, megosztott fájlrendszer99,5%; a nem replikált és a helyi lemezek kizárvaugyanaz
Object Storagetárolási osztályonként 99,98%legfeljebb 30%
Managed Kubernetes99,9%, csak HA vezérlősíkkallegfeljebb 25%
Managed PostgreSQL99,5%, csak három vagy több hosttallegfeljebb 30%
  • Egy GPU-s VM akkor számít leállónak, ha egy GPU meghibásodik, vagy elvész az NVLink vagy az InfiniBand-hálózat, de nem lassulás vagy csökkent sávszélesség esetén, „amely nem jár a kapcsolat elvesztésével”. A leállás akkor ér véget, amikor a Nebius közli, hogy a VM egy másik hoston újraindítható.
  • Az igényt a konzolon keresztül kell benyújtani a hónap végét követő 14 naptári napon belül, „ellenkező esetben az igényről való lemondásnak minősül”. A jóváírást a jövőbeli fizetésekbe számítják be, és ez a „kizárólagos jogorvoslat”. Ki van zárva a havi legfeljebb 8 órás tervezett csomópont-karbantartás és „az illetékes kormányzati hatóságok kérése”.
  • A jóváírás a „Szolgáltatási Díj” egy része, a Kubernetes-vezérlősík és a nyilvános IP-címek pedig ingyenesek. A mi értelmezésünk, amelyet a dokumentumok nem döntenek el: ezek az SLA-k semmit sem fizethetnek.

Az AWS a példányokra két vagy több zóna esetén 99,99%-ot, egyetlen példányra 99,5%-ot vállal, akár 100%-os jóváírással, és az igényt a második számlázási ciklus végéig lehet benyújtani; az Azure 60 napot ad. A Nebius legjobb szintje az AWS egypéldányos szintje, a három közül a legrövidebb igényérvényesítési határidővel.

Állapotoldal és incidensek. A status.nebius.com régiónként csoportosítja az összetevőket, 2024 novemberéig visszamenő előzményekkel: 2026. október 15-ig 201 bejegyzés, ebből 11 kritikus és 94 jelentős. A Nebius 2024 novembere óta hét részletes postmortemet tett közzé.

DátumÉrintett területIdőtartamOk
2025. jan. 27.eu-north1: a compute API leállt, a VM-ek elvesztették a külső kapcsolatotnagyjából 4 óraegy vezérlősík-kiadás (postmortem)
2025. márc. 18.konzol, API és S3, kritikuskétszer; a második nagyjából 5 óra„külső hálózati problémák”
2025. máj. 5.eu-north1 Object Storage15:30 és 17:50 UTC közöttegy tárolási adatbázishiba; „nem történt adatvesztés” (postmortem)
2026. febr. 26.eu-north1, a saját finnországi telephely: a hostok egy része elvesztette az áramellátástnagyjából 22 órarövidzárlat a hűtőberendezések kábelezésében (postmortem)
2026. márc. 10.us-central1: a VM-ek külső kapcsolata az egész régióban megszakadt15:18 és 17:04 UTC közötta szolgáltató által vezetett áramellátási karbantartás (postmortem)
2026. júl. 27.„Hálózati problémák” minden szolgáltatáson hat régióbannagyjából 1,5 óranincs megadva; postmortem nincs
2026. aug. 19-től 20-igus-central1, az egész régióa legtöbb szolgáltatás aznap estére helyreállt; az igény szerinti kapacitás napokkal későbbegy vihar leállította a kolokációs létesítmény hűtését (postmortem)
2026. okt. 14. és 15.InfiniBand a GPU-klaszterekhez az eu-west2-bennagyjából 1 óra, majd nagyjából 10,5 óranincs megadva

Minden postmortemben a hiba egy régión belül maradt; a kivételek a 2025-ös globális konzol- és API-kiesések, valamint a 2026. júliusi, hat régiót érintő bejegyzés. Az augusztusi postmortem megmutatja, ki az első: „Augusztus 20-án 08:38 UTC-ig megerősítették az összes foglalt GPU-kapacitás helyreállítását; a fennmaradó igény szerinti csomópontkészlet helyreállítása még több napig folytatódott.” A Google-, GitHub- és Microsoft-bejelentkezés, a belépés egyetlen módja, 2025 júniusában és decemberében meghibásodott.

Támogatás

Minden fiók ingyenes technikai támogatást kap a konzolon nyitott hibajegyeken keresztül. Az első nem automatikus válasz: kritikus esetben 30 perc, magas prioritásnál 60 perc, közepesnél 4 óra, alacsonynál egy munkanap „a holland naptár” szerint. Ezek válaszidő-célok, nem megoldási idők, az ügyeleti órákat és a nyelveket pedig nem közlik. Fizetős szintet nem tesznek közzé; a SOC 3 jelentés egy dedikált technikai ügyfélmenedzsert említ, nyilvános feltételek nélkül.

Az AWS ingyenes Basic csomagjában nem lehet technikai ügyet nyitni, és egy üzletkritikus kiesésre vonatkozó 30 perces cél a Business Support+ csomagban havi 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb. Az Azure egyórás célja havi 100 dollártól indul. A Nebius támogatásáról egyetlen felhasználói beszámolótéma sem érte el a bizonyítási küszöbünket.

Fióknyitás

Google-, GitHub- vagy Microsoft-fiókkal jelentkezik be, és cégként (adószámmal vagy közösségi adószámmal) vagy magánszemélyként fizet. Egy kártya hozzáadásakor 25 dollárt terhelnek, amelyet jóváírnak az egyenlegen, az aktiválás pedig „automatikus a kártya hozzáadása és a kezdeti 25 dollár kifizetése után”. Személyazonosító okmány ellenőrzésének lépését nem írják le, de a szerződés lehetővé teszi, hogy a Nebius dokumentumokat kérjen, és felfüggessze a hozzáférést, ha azok 5 naptári napon belül nem érkeznek meg.

A fenti GPU-kvóták mellett régiónként 12 normál és 8 megszakítható VM, valamint 5 GPU-klaszter engedélyezett. Négy 8 GPU-s H100- vagy H200-csomópont Finnországban, vagy négy B300-csomópont Franciaországban vagy az Egyesült Királyságban az első napon belefér az alapértelmezésbe; a B200-hoz mindig kérelem kell. A B munkaterheléshez az eu-west1-ben szintén kell egy kérelem: ott az alapértelmezés 200 nem GPU-s vCPU, 2 TiB Network SSD, 2 Kubernetes-klaszter, 10 PostgreSQL-klaszter és 3 nyilvános IPv4-cím, így egy terheléselosztó IP-címéhez a három nyilvános VM mellett egy negyedik kellene.

A Nebius felfüggesztheti a hozzáférést az AUP megsértése, késedelmes fizetés, csalás gyanúja vagy jogi megkeresés esetén, és akkor is, „ha a Nebiusnak észszerű kétsége van” afelől, hogy ezek valamelyike fennáll; felfüggesztés után az adatokat 60 napig őrzik. A szerződést „bármikor, ok nélkül (kényelmi okból), harminc (30) napos előzetes írásbeli értesítéssel” megszüntetheti; az ügyfél 10 napos értesítéssel távozhat.

Megfelelőség és adatvédelem

KeretrendszerÁllapot
ISO/IEC 27001:2022A tanúsítványt láttuk: Nebius B.V., SII-QCD, 2028. augusztus 11-ig érvényes. Telephelyek: a schipholi központi iroda, Tel-Aviv és a mäntsäläi adatközpont. Kolokációs telephely nincs benne
SOC 2 Type IIA szolgáltató állítja; a jelentés NDA-űrlap mögött érhető el
SOC 3A jelentést láttuk, csak a 2025. április 1. és július 31. közötti időszakra; a kolokációs szolgáltatók kontrolljai kizárva
ISO 27018, 27701, 22301, 42001A szolgáltató állítja; tanúsítványokat nem mutat
CSA STARLevel 1, önértékelés
BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAXNem állítja

A 2026. szeptember 15-i adatfeldolgozási megállapodás szerint az ügyfél tartalmát „az Ügyfél által kiválasztott régióban hosztolják és kezelik, kivéve az e régión kívüli, korlátozott Adatkezelést, amely az üzemeltetéshez, a karbantartáshoz, a biztonsághoz vagy a támogatáshoz szükséges”. Az új további adatfeldolgozókat 15 nappal előre bejelentik, kifogásolási joggal. A mérnöki és támogatási munkát esetleg végző csoporttagok az USA-ban, Hollandiában, Izraelben, Finnországban, az Egyesült Királyságban, Csehországban, Németországban, Spanyolországban, Franciaországban és Szerbiában vannak, az utóbbi általános adatvédelmi kikötések alapján. Madrid nincs azon adatkezelési helyszínek között, amelyeket a lista a Nebius B.V.-hez megad.

Egy európai ügyfél a Nebius B.V.-vel szerződik, holland jog szerint, az amszterdami bíróságok illetékessége mellett, és USD-ben számláznak neki.

Ki irányítja

A Nebius Group N.V. „holland nyilvános korlátolt felelősségű társaság”, Schipholban bejegyezve, amszterdami irodákkal, az A osztályú részvényei pedig a Nasdaqon forognak (NBIS). Nagyjából 1 500 alkalmazottja van, kutatás-fejlesztéssel Európában, Észak-Amerikában és Izraelben, és az ügyfeleinek többsége az USA-ban van.

Szavazatok. Az A osztályú részvények egy, a B osztályúak tíz szavazatot hordoznak. 2026. március 31-én a Highvern Cayman Limited, a LASTAR Trust vagyonkezelőjeként, amelynek „kedvezményezettjei között van Volozh úr vagy családjának tagjai”, a B osztályú részvények 85,56%-ával rendelkezett: ez a szavazatok 51,62%-a a tőke nagyjából 11%-áért. A Nebius ezért a Nasdaq szabályai szerint „Controlled Company”, és él a mentességgel a jelölő és vállalatirányítási bizottságára, amelynek elnöke Arkady Volozh. Volozh, a fő alapító, 2024 augusztusa óta vezérigazgató, és 2000 és 2022 között a cégnek, akkor még Yandexnek, is vezérigazgatója volt. Vladimir Ivanov a szavazatok 7,15%-ával rendelkezik; a 20-F nem mondja meg, ki ő. Az NVIDIA, az egyetlen GPU-beszállító, passzív részvényesként az A osztályú részvények 9,3%-át jelenti, főként egy nagyjából 2 milliárd dollárért vásárolt warrant révén. Saját számításunk szerint a vagyonkezelő B osztályú részesedése a 2026. augusztusi közgyűlés fordulónapján a szavazatok 50,01%-a lett volna; ennél újabb tulajdonosi táblázatot nem tettek közzé.

A Yandextől való különválás, a benyújtott dokumentumok szerint. 2024. február 5-én a cég megállapodott „a Csoport összes oroszországi üzletágának és bizonyos nemzetközi piacokon működő kapcsolódó üzletágainak” eladásáról, amelyek az árbevételének, eszközeinek és munkavállalóinak több mint 95%-át adták. Az eladás 2024. május 17-én és július 12-én zárult le, 2,6 milliárd dollár készpénzért, valamint visszaadott A osztályú részvényekért. A 20-F szerint: „A Kivezetést követően a Társaság nem vesz részt tovább a kivezetett üzletágakban”, valamint „Nincsenek ügyfeleink, beszállítóink vagy üzleti partnereink Oroszországban, nincs tulajdonunk vagy részesedésünk oroszországi vállalkozásokban vagy jogi személyekben, és nem szerzünk bevételt Oroszországból”. A cég 2024 augusztusában vette fel jelenlegi nevét.

Nagy ügyfelek, a benyújtott dokumentumok szerint. Egy 2025. szeptember 7-én hatályba lépett szerződés alapján a Nebius öt évig dedikált GPU-kapacitást biztosít a Microsoftnak a Nebius New Jersey állambeli, vinelandi adatközpontjában, „2031-ig legfeljebb nagyjából 17,4 milliárd dollár” értékben. A Meta 2025 novemberében nagyjából 2,9 milliárd dollár értékű dedikált GPU-klaszterre szerződött, 2026 márciusában pedig legfeljebb nagyjából további 27 milliárd dollárra: 12 milliárd dollár értékű dedikált klaszterre, valamint legfeljebb 15 milliárd dollárra, amelynek keretében a Metának meg kell vásárolnia „bizonyos GPU-klaszterek el nem adott kapacitását”, amelyet a Nebius nem ad el másoknak. A 2026 második negyedéves részvényesi levél szerint: „Ma eladhatnánk a teljes 2027-es kapacitásunkat ilyen feltételekkel.”

A felhőplatform, valamint a szerver- és racktervek a Nebius sajátjai.

Távozás

A VM-ek kimenő forgalma ingyenes, így a lemezek, az adatbázisok és a klaszteradatok kivitele gigabájtonként semmibe sem kerül. 10 TiB exportálása az Object Storage Standard osztályából 153,60 dollárba kerül, hacsak nem egy ugyanabban a régióban lévő VM-en keresztül másolja ki, ami ingyenes; hogy a Nebius ezt a feltételein belülinek tekinti-e, nincs megadva. Egy adathordozhatósági oldal, amelyet az uniós adatrendelethez és a GDPR-hoz írtak, minden szolgáltatáshoz megadja az exportálás módját.

A stack nagy része szabványos: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. A bezártság a terheléselosztókhoz használt Kubernetes-annotációkban rejlik, a Token Factory modellazonosítóiban, amelyek az elavulási dátumokon eltűnnek, és az elkötelezett használatban, amelyet előre kell fizetni, „csak ... akkor rövidíthető, ha a kiegészítő megállapodása feltételei megengedik”, és csak „a rendelkezésre álló kapacitás függvényében” hosszabbítható meg. A törölt objektumokat „4 napon belül ... fizikailag törlik”.

Mit írnak a felhasználók

Kevés az első kézből származó beszámoló. A Nebiust 2024 októbere óta említő Hacker News-hozzászólások többsége a részvényről, a finanszírozásról vagy az állásokról szól; a Redditen kevés használható szálat találtunk, az értékelőoldalak pedig itt nem számítanak bizonyítéknak.

GPU-k értékesítési egyeztetés nélkül. A felhasználók „a neofelhőket”, köztük a Nebiust, az AWS-szel állítják szembe, ahol „soha nem lehet 80 GB-os GPU-t szerezni hosszú távú foglalás nélkül” (44182548, 2025. június), és arról írnak, hogy spot RTX PRO 6000 VM-eket bérelnek „a nagy memória és az árazás miatt” (49956984, 2026. október), illetve H200-as VM-eket futtatnak (47960926, 2026. április). Ezek rövid említések.

Szűkös kapacitás a legújabb GPU-kból. Egy felhasználó azt kérdezi, mit jelent, ha „a Nebius kapacitás-irányítópultja szerint nagyjából 3 nem megszakítható B200 érhető el” (48876544, 2026. július). Ez egyetlen beszámoló, de a Nebius saját dokumentumai ugyanebbe az irányba mutatnak: a nulla B200-kvóta, az igény szerinti szolgáltatás megtagadásának joga, a Meta-záradék és az augusztusi helyreállítási sorrend.

A Yandex-eredet. Minden alkalommal előkerül, amikor a Nebiusról szó esik, véleményként, nem a szolgáltatással kapcsolatos tapasztalatként (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, 2025 novemberétől 2026 júliusáig). A benyújtott dokumentumok szerinti leírás fent olvasható.

Az inferencia minősége. 2025 augusztusában egy magát a Nebius munkatársaként azonosító felhasználó azt írta a Redditen, hogy a GPT-OSS-telepítésük gyengén szerepelt az Artificial Analysis pontossági benchmarkjain, mert a reasoning effort beállítás nem jutott el a modellig, és hogy ezt kijavították, a benchmarkot pedig újrafuttatták (Reddit). Simon Willison ugyanerről a benchmarkról írt elemzése megmutatja, mennyire eltérhetnek a nyílt modellek szolgáltatónként.

Elemzői vélemény, nem felhasználói beszámoló: a SemiAnalysis 2026 szeptemberében a legfelső, „Platinum” kategóriájába sorolta a Nebiust, megjegyezve az „1 éves elkötelezettségnél 100%-ot is elérő jelentős előrefizetéseket”. A Nebius a partnerkatalógusában felsorolja a SemiAnalysist, a SemiAnalysis pedig értékeléseket árul felhőszolgáltatóknak.

Kinek való, és ki keressen mást

A Nebius azoknak a gépi tanulással foglalkozó csapatoknak való, amelyeknek most, Európában, értékesítési folyamat nélkül van szükségük H100, H200 vagy B300 GPU-kra; azoknak a csapatoknak, amelyek Slurmmal vagy Kubernetesszel tanítanak, és ellenőrzőpontokat mentenek a feladataikról; a nyílt modelleket a Token Factoryn vagy saját végpontokon kiszolgáló startupoknak; valamint azoknak a vevőknek, akik GPU-s munkához holland szerződő felet szeretnének, és együtt tudnak élni az egyetlen telephelyből álló régiókkal.

Keressen mást, ha általános web- vagy SaaS-környezetet költöztet el az AWS-ről vagy az Azure-ról, mivel a menedzselt szolgáltatások hiányoznak; ha egy régión belül zónák közötti failoverre van szüksége; ha igény szerint B200- vagy GB200-osztályú kapacitásra, vagy elkötelezettség nélkül is stabil GPU-árakra van szüksége; vagy ha BSI C5-re, SecNumCloudra vagy HDS-re van szüksége. Ha az alapítói irányítás vagy a Yandex-előzmény döntő kérdés a beszerzésénél, a döntés előtt olvassa el a benyújtott dokumentumokat.

Források

Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.

Árak

Feltételek és SLA

Dokumentáció

Állapot és incidensek

Megfelelőség

Cég és tulajdonosi szerkezet

Felhasználói beszámolók és elemzők

Adat és felhő

Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben

Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.

Először egy megerősítő linket küldünk. Bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi irányelvek