• Tallinn04:04
  • Ljubljana03:04
  • Novi Sad03:04

Írta: Kristijan Sekereš

A Clever Cloud 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

Szerverrackek egy adatközpontban

A Clever Cloud nantes-i platformszolgáltatás (PaaS): gitből vagy Dockerfile-ból telepít, menedzselt PostgreSQL, MySQL, Redis, MongoDB és S3-stílusú tároló mellé. A CLEVER CLOUD SAS magántulajdonban van, társalapítója, Quentin Adam vezeti, a fő régiója, Párizs pedig saját szervereken fut. Az Elastic Beanstalkot, az App Runnert vagy az Azure App Service-t váltja ki az RDS-szel, az ElastiCache-sel és az S3-mal együtt, nem egy EC2-es környezetet: virtuális gépek, blokkkötetek és GPU-k nincsenek. A támogatás mindenkinek jár, az SLA-kötbért euróban fizetik, és hat nyilvános postmortem nevezi meg az okokat, köztük a Clever Cloud saját tervezési hibáit. Másfelől egy adatbázis egyetlen gép, hacsak az értékesítés vagy a támogatás nem állít be replikát, a failover kézi, Párizs egy részének hibái többször is továbbterjedtek a régióban, és az éles munkaterhelésünk havi 1 166,46 euróba kerül, többe, mint az AWS-en, egycsomópontos adatbázissal.

Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk a Clever Cloud dokumentációjában, jogi feltételeiben, ár- és zóna-API-jában, állapotoldalán, postmortemjeiben és tanúsítványaiban, a francia cégjegyzékben és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.

Áttekintés

Clever Cloud
Székhely és irányításNantes. CLEVER CLOUD SAS, magántulajdonban, Quentin Adam társalapító vezeti. Anyavállalata nincs; a nyilvántartott külső befektetők kis kisebbségi körökben szálltak be, 2011 és 2019 között. Az alapítói irányítás valószínű, de nem bizonyított
Régiók és zónákTizenkét nyilvános zóna: három Párizsban (ebből egy a Scaleway-en), kettő Roubaix-ban, Gravelines, Észak-Franciaország, Varsó, London, Montréal, Szingapúr, Sydney. „Gouv” (Cloud Temple) és „Middle East” (Oracle, Dubaj) kérésre. Németországi régió nincs. Régiót választ, adatközpontot soha
A munkaterhelés (kezdő)Havi 79,13 euró Párizsban, egy 4 vCPU-s, 4 GB-os alkalmazáspéldányon
B munkaterhelés (éles)1 166,46 euró platformmegfelelőként, 1 231,35 euró a legolcsóbb Kubernetes-vezérlősíkkal. Kimaradt: a blokktároló, az adatbázis magas rendelkezésre állása (egy csomópont) és a példányonkénti nyilvános IPv4
Kimenő forgalomAz áradatokban nincs mért tétel az alkalmazások forgalmára, bár egyetlen oldal sem mondja ki szavakkal, hogy ingyenes. Objektumtároló (Cellar): gigabájtonként 0,09 euró havi 10 TB-ig
SLA a számítási kapacitásraEgyetlen, az egész platformra vonatkozó évi 99,9%; a kötbért euróban fizetik, az előző 12 hónap díjainak 10%-ában maximálva. 99,99% a fizetős Premium opcióval. A Kubernetesre SLA-t nem találtunk
Díjban foglalt támogatásMindenkinek: e-mail, valamint hibajegyek munkanapokon 9:00 és 18:00 CEST között; garantált válaszidő nélkül
Ki regisztrálhatBárki, e-maillel vagy GitHubbal, ingyenes kreditekkel, kártya nélkül. A Clever Cloud saját belátása szerint kérhet kártyát és személyazonossági adatokat

Mit építhet rajta

Az egység az alkalmazás, amely egy git pushból épül fel olyan példányokká, amelyek mindegyike saját virtuális gépben fut, a kiegészítők (add-onok) pedig környezeti változókon keresztül kapcsolódnak hozzá. Az állapot általánosan elérhető (GA), hacsak nincs másként jelölve.

Amire szüksége vanClever CloudAWSAzure
AlkalmazásplatformAlkalmazások 18 futtatókörnyezetben (Java, .NET, Node.js és Bun, PHP, Python, Ruby, Go, Rust, Elixir, statikus oldalak és mások), vízszintes és függőleges automatikus skálázássalElastic Beanstalk, App RunnerApp Service
KonténerekDocker futtatókörnyezet: gitből épít Dockerfile-t; lemezkép feltöltése (push) nincsApp Runner, ECSContainer Apps
Virtuális gépek, bare metal, GPU-knem áruljákEC2Virtual Machines
TárolásCellar (S3 API, Ceph-alapon); FS Bucket, az alkalmazásba csatolt hálózati fájlrendszer; az alkalmazásokhoz nincs blokktárolóS3, EFS, EBSBlob Storage, Azure Files, Managed Disks
Relációs adatbázisokPostgreSQL 14-től 18-ig, MySQL; replikák csak az értékesítésen vagy a támogatáson keresztülRDSAzure Database for PostgreSQL és MySQL
Egyéb adatszolgáltatásokRedis, MongoDB, Elastic Stack; Materia KV (béta, Redis-protokoll FoundationDB-n)ElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, DynamoDBAzure Cache for Redis, Cosmos DB
ÜzenetkezelésApache Pulsar (az API-ban „beta” nevű csomag); Kafka és SQS-stílusú üzenetsor nincsMSK, SQS, SNSEvent Hubs, Service Bus
KubernetesClever Kubernetes Engine (CKE), 2026. április 27. óta nyilvános bétábanEKSAKS
FüggvényekClever Functions (WebAssembly), zárt előzetes (private preview)LambdaFunctions
HálózatNetwork Groups (WireGuard-háló az alkalmazások és a kiegészítők között); megosztott terheléselosztók a díjban; dedikált terheléselosztó, fix kimenő IP és VPN egyedi ajánlatraVPC, ELB, NAT gateway, VPNVNet, Load Balancer, NAT Gateway, VPN Gateway
BiztonságClever KMS (előzetes, Vault-kompatibilis API, hozzáférés kérésre); IAM négy rögzített szerepkörrelKMS, Secrets Manager, IAMKey Vault, Entra ID
Identitás, API-k, monitorozásKeycloak-kiegészítő; Otoroshi API-kezelés; Grafana-metrikák és naplótovábbítás (log drain)Cognito, API Gateway, CloudWatchEntra External ID, API Management, Azure Monitor
Mentésnapi adatbázis-mentések 7 napig megőrizve, ingyenesen; időponthoz kötött visszaállítás kérésreAWS BackupAzure Backup

Teljesen hiányzik: a virtuális gép, a bare metal, a GPU, az alkalmazásoknak szánt blokktároló, a konténerregistry, a nullára skálázó serverless konténer, a Kafka, a DNS, a CDN, a fix IP-címes önkiszolgáló terheléselosztó, a dokumentált DDoS- vagy WAF-termék és a finomhangolható IAM. 2025 decemberében 2026-ra bejelentettek egy „Infrastructure-as-a-Service (IaaS) kínálatot”; 2026. október 16-án ennek sem dokumentációs oldala, sem terméke nem volt az API-ban.

A B munkaterhelés négy tételének nincs megfelelője. Az alkalmazások „efemer fájlrendszereken futnak”, így nincs megvásárolható blokktároló; nincs példányonkénti nyilvános IPv4, mert a forgalom a megosztott terheléselosztókon keresztül érkezik; dedikált terheléselosztó csak egyedi ajánlatra kapható; az adatbázisnak pedig nincs önkiszolgáló készenléti példánya. A 4 vCPU-s, 16 GB-os méret sem létezik: a legkisebb 16 GB-os méretnek 8 vCPU-ja van.

A menedzselt PostgreSQL nem ad superuser jogot, bővítményeket, szerverkonfigurációt vagy további adatbázisokat. A biztonsági javításokat nem helyben telepítik: az ügyfél futtat egy migrációt, amely alatt „az adatbázis csak olvasható lesz”, és „a hostnév és az adatbázis neve automatikusan megváltozik”. A Cellarnál „a Cellar-kiegészítőhöz adott hozzáférés teljes hozzáférést ad az összes bucketjéhez”, az életciklus-szabályok és a replikáció pedig nincsenek dokumentálva.

Az eszközök a Clever Cloud sajátjai, és nyíltak: REST API OpenAPI-referenciával, a Clever Tools CLI (5.2, 2026. október 15.), valamint egy általa karbantartott Terraform és OpenTofu provider (3.0.0, 2026. október 15.). Az ár-, zóna- és termékvégpontok bejelentkezés nélkül is válaszolnak.

Mennyibe kerül

A Clever Cloud listaárai euróban, áfa nélkül, a nyilvános ár-API-jából, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, Párizsban (par, az egyetlen zóna, amely minden kiegészítőt árul), havi 730 órával; a Clever Cloud saját havi számai 720 órával számolnak.

Az alkalmazásméretek az XS-től (1 vCPU, 1 GB, havi 16,22 euró) a 3XL-ig (16 vCPU, 32 GB, 648,89 euró) terjednek, és az ár a memóriát követi: az M 4 vCPU-val és 4 GB-tal 77,06 euróba, az XL 8 vCPU-val és 16 GB-tal 308,22 euróba kerül, így egy vCPU-óra az XL-ben kétszer annyiba kerül. Hogy a vCPU-k dedikáltak vagy megosztottak, nincs közölve.

Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.

TételVálasztásEuró havonta
AlkalmazásM, 4 vCPU, 4 GB: az S-nek csak 2 GB-ja van77,06
40 GB lemeznincs megfelelője; az FS Bucket 66,92-vel növelnénincs árazva
Nyilvános IPv4nem vásárolható; a megosztott terheléselosztó a díjban0,00
1 TB kimenő forgalomnincs mért tétel0,00
100 GB objektumtárolóCellar, az első 100 MB ingyenes2,07
Összesen79,13

Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban, de az AWS 125,95 dollárjából egyedül az 1 TB kimenő forgalom 81,00 dollár: a Clever Cloud csak azért nyer, mert ez a forgalom nem szerepel a számláján.

A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.

TételVálasztásEuró havonta
3 alkalmazásXL, 8 vCPU, 16 GB: egyetlen 4 vCPU-s méretnek sincs 16 GB-ja924,67
3 nyilvános IPv4nem vásárolható0,00
300 GB blokktárolónincs megfelelője; az FS Bucket 501,71-gyel növelnénincs árazva
Terheléselosztómegosztott, a díjban0,00
PostgreSQLL_BIG, 6 vCPU, 8 GB, 120 GB, egyetlen csomópont221,03
1 TB objektumtárolóCellar; kérésenkénti díj nincs feltüntetve20,76
2 TB kimenő forgalomnincs mért tétel0,00
A platform összesen1 166,46
Kubernetes-vezérlősíkCKE ALL_IN_ONE S, egyetlen 8 vCPU-s, 12 GB-os VM, amely worker is; béta, SLA nélkül64,89
Összesen Kubernetesszel1 231,35

Az AWS m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért, mindkettő egy második zónában lévő készenléti adatbázis-példánnyal. A Clever Cloud platformvégösszege 8%-kal az AWS, 7%-kal az Azure fölött van, a Kubernetes-tétellel 14%-kal az AWS fölött. A különbséget a számítási kapacitás adja: a három XL példány 924,67 euró, szemben az AWS három m7i.xlarge példányának nagyjából 471,89 eurójával. Az adatbázis és a kimenő forgalom fordított irányba mutat: az AWS a HA adatbázisáért 320,13 dollárt, a 2 TB kimenő forgalomért 171,00 dollárt számláz.

Három változat. Egy adatbázis-replikával, ha második L_BIG-ként számlázzák (ez nincs dokumentálva), a legolcsóbb vezérlősíkkal 1 452,38 euró jön ki. A három párizsi telephelyre elosztott vezérlősík 64,89 euró helyett 200,75 euróba kerül. Ha az alkalmazásokat Kubernetes worker csomópontokként futtatja, a végösszeg 562,18 euróra csökken, mert a CKE-kapacitás vCPU-nként és gigabájtonként nagyjából negyedannyiba kerül; a CKE azonban SLA nélküli béta, és a kötetei és terheléselosztói „még azelőtt felkerülnek a számlájára, hogy a platform általánosan elérhetővé válik”.

Kimenő forgalom és IPv4. Az ár-API 29 mért tétele a Cellart, az FS Bucketet, a Pulsart, a Kubernetest és a Heptapodot fedi le, a számlázási dokumentáció pedig kimenő forgalmi díjat csak a Cellarnál és a Pulsarnál nevez meg. Egyetlen oldal sem mondja ki szavakkal, hogy az alkalmazások kimenő forgalma ingyenes, és méltányos használatról szóló záradékot sem találtunk: a nullát tekintse megerősítetlennek (a Cellar díjával a 2 TB 180,00 euró lenne). A Cellar kimenő forgalma gigabájtonként 0,09 euró havi 10 TB-ig, afölött 0,07 euró. IPv4-et nem árulnak: fix bejövő és kimenő címek dedikált terheléselosztóval vagy a Unique IP szolgáltatással járnak, mindkettő egyedi ajánlatra.

Tárolás és adatbázisok. A Cellarnak nincs kérésenkénti díja; az FS Bucket gigabájtonként havi 1,65 euró. A MySQL drágább a PostgreSQL-nél: az L_BIG 263,61 euró a 221,03-mal szemben. Az ingyenes DEV adatbázis-csomagok megosztott klasztereken futnak, mentések és SLA nélkül.

Számlázás. A fogyasztást másodpercalapon mérik, a fiók pedig előre fizetett: minden hónapban a szokásos fogyasztása alapján tölti fel, utólagos kiigazítással. Az automatikus skálázás határai alkalmazásonként rögzítik, mi az a „maximális ár, amelyet hajlandó kifizetni”; fiókszintű költségplafont vagy költségriasztást nem találtunk. Az „Up Program” a startupoknak „akár 10 000 € felhőkreditet az első évben” kínál.

Árváltozások. A feltételek „legalább harminc (30) napos” e-mailes értesítést írnak elő, és az ügyfél kötbér nélkül felmondhat, mielőtt egy változás hatályba lép. Az elmúlt 24 hónapban egy változás volt: a Keycloak as a Service ára 2026. november 1-jén havi 47 euróra emelkedik, 100 aktív felhasználóval, a korábbi legalább 37,25 euróról; ezt 2026. október 6-án jelentették be. A Pulsar az általános elérhetőséggel „frissített árazást” kap. Az alkalmazások és az adatbázisok árában nem találtunk változást, bár nincs dátumozott ártörténet, amely ezt bizonyítaná.

Megbízhatóság

Mi egy zóna. Az ügyfelek régiót választanak; a régión belüli elhelyezésről az orkesztrátor dönt. A Clever Cloud 2025 végén Párizsban „3-ról 5 adatközpontra” bővült, és az infrastruktúraoldala ötöt sorol fel: Greendata Nanterre, Telehouse TH2 és TH3, Etix Everywhere Vélizy és nLighten Aubervilliers. Az állapotoldala és a 2026. szeptemberi postmortem két párizsi rendelkezésre állási zónáról beszél („A két AZ több klaszterünk egymást kiegészítő felét tartalmazza”), a Kubernetes-dokumentáció viszont még mindig „3 adatközpontot” ír. A Clever Cloud saját oldalai nem döntik el, hány hibatartománya van Párizsnak. A többi régió, amennyire az infrastruktúraoldal mutatja, egyetlen telephely, és mindegyik a párizsi vezérlősíktól függ.

Az adatbázis készenléti példánya. Egy PostgreSQL- vagy MySQL-kiegészítő egyetlen virtuális gép egyetlen hipervizoron, készenléti példány nélkül. Legfeljebb két csak olvasható replika kerülhet „kérésre egy másik rendelkezésre állási zónába (AZ) vagy régióba”, de ezeket csak az értékesítés vagy a támogatás állítja be, nincs közölve, hogy a replikáció szinkron-e, a failover pedig kézi: ön lépteti elő a replikát, és kapcsolja újra hozzá az alkalmazásokat. A Clever Cloud saját Replication oldala szerint egy adatközpont kiesése után az átállás „néhány tucat perctől néhány óráig” tarthat. Az AWS és az Azure egy másik zónában tart szinkron készenléti példányt, és 60 és 120 másodperc között végzi el a failovert.

Egyes részek tervezésüknél fogva elosztottak: a Materia KV és a KMS szinkron módon három párizsi adatközpontba ír, az adatbázis-mentésekből „három példány van elosztva a PAR régió adatközpontjai között”, a három vagy több replikás CKE-vezérlősík pedig „a három telephelyre van elosztva”. Hogy egy alkalmazás példányait alapértelmezetten elosztják-e az adatközpontok között, nincs dokumentálva.

Hipervizorhibák. 2024. szeptember 19. és 2026. október 16. között az állapotoldalon 52 bejegyzés szól meghibásodott, összeomlott vagy elérhetetlen hipervizorról, nagyjából a felük Párizsban. Egy 2026. szeptember 4-i bejegyzés így szól: „Az ezen a csomóponton futó kiegészítők és szolgáltatások jelenleg nem érhetők el”. Automatikus failover nélkül mindegyik leállást jelent az adott hoston futó egypéldányos adatbázisoknak.

Az SLA. Az általános szerződési feltételek (utolsó frissítés: 2024. augusztus 29.) „a Platform évi 99,9%-os átlagos rendelkezésre állási arányát” ígérik: egyetlen szám az egész platformra, szolgáltatásonkénti SLA nélkül.

  • Leállásnak csak a „Clever Cloudnak felróható okból bekövetkező Kritikus vagy Jelentős Incidens” számít; a tíz nappal előre bejelentett karbantartás kivétel.
  • A kötbér a nem elérhető percek aránya, szorozva kettővel és az előző 12 hónapban kifizetett díjakkal, e díjak 10%-ában maximálva, és euróban fizetik. Egy 30 napos hónapban egy 4 órás kiesés évi 12 000 eurós díj mellett 133 eurót ér. A felső korlát elérésekor az ügyfél azonnal felmondhat.
  • Ez a kizárólagos jogorvoslat: az ügyfél dokumentálja a bizonyítékokat, és az igényt „legkésőbb a nem elérhetőség végét követő két (2) hónapon belül” nyújtja be.
  • A Premium a célt évi 99,99%-ra emeli, és ha a platformot nem állítják helyre a 2 órás megoldási célon belül, az érintett szolgáltatásokért a kiesés idejére „a számlázható összeg 50-szeresét” fizeti, egyhavi fogyasztásban maximálva.
  • A CKE-re nem találtunk SLA-t, a DEV csomagoknak pedig nincs. A felelősség felső korlátja 12 havi díj, és „Az Ügyfél kizárólagosan felelős az adatmentési szabályzatáért és szolgáltatásai redundanciájáért”.

Az AWS az EC2-re a zónák között 99,99%-ot, egy Multi-AZ RDS-példányra 99,95%-ot vállal; az Azure a zónák között futó VM-ekre és a zónaredundáns PostgreSQL-re 99,99%-ot ad. Az ő jóváírásaikat a jövőbeli számlákba számítják be; a Clever Cloud alacsonyabb célja mögött készpénz áll.

Állapotoldal és incidensek. A clevercloudstatus.com előzményei legalább 2022 májusáig nyúlnak vissza, és 2024 augusztusa óta hat postmortem nevezi meg nyíltan az okokat.

DátumKiterjedés és időtartamOk
2024. nov. 22.időtúllépések egész Párizsban percekig, egy 1 perces üvegszálszakadás után„Egyes hálózati útvonalak még elavultak voltak, és megpróbálták használni a halott kapcsolatokat”
2025. márc. 3.egy párizsi zóna nagyjából 5 másodpercre elvesztette az áramellátást; a platform nagyjából 17:20 CET-ig instabil volt, a kiegészítők 19:35 CET-kor álltak helyre; a távoli zónákban a telepítések meghiúsultak; adatvesztés nem történtáramkimaradás az üzemeltető UPS-tesztje közben, majd útválasztási hiba, memóriaterhelés és az orkesztrátor zárolása
2025. okt. 9.kritikus szolgáltatások kiesése Párizsbanhűtési hiba egy adatközpontban; a memóriaterhelés egy másik hipervizort is ugyanebbe az állapotba sodort
2026. márc. 19.párizsi szolgáltatások, telepítések és megfigyelhetőség, 15:50 és 18:10 UTC közöttmemóriacsúcs nagyjából 15 hipervizoron, amelyet „az elhelyezési algoritmus küszöbhatása” felerősített
2026. aug. 27.a nyilvános terheléselosztók „minden nyilvános régióban” leálltak, legfeljebb 19 percreegy perjelre végződő domainnév összeomlasztotta a Sōzut; a konfiguráció „egyszerre terjedt át minden nyilvános régióra, canary szakasz nélkül”
2026. szept. 22.a Cellar, a Console, az API, a telepítések és „egyes menedzselt adatbázisok” működése romlott, 10:06 és 11:41 CEST közöttidőszakos hiba két párizsi zóna közötti kapcsolaton
2026. okt. 15.DDoS a párizsi infrastruktúra ellen „korlátozott hálózati hatással”; október 16-án még megfigyelés alattDDoS

A minta többet számít bármelyik bejegyzésnél: egy rövid áramszünet, egy hűtési hiba, egy memóriacsúcs és egyetlen akadozó kapcsolat egyaránt túlterjedt a meghibásodott részen, ahogy maguk a postmortemek is írják.

Támogatás

CsomagÁr, áfa nélkülCélIdőszak
Standarddíjban foglalt, a nem fizető felhasználóknak isgarantált nincs; az e-mailekre „néhány órán belül, legrosszabb esetben két munkanapon belül” válaszolnakTicket Center munkanapokon 9:00 és 18:00 CEST között
Premiuma havi fogyasztás 1,8-szerese plusz havi 490 euró, 12 hónapos elkötelezettséggelkritikus vagy jelentős: beavatkozás 15 percen és megoldás 2 órán belül, bármikor; kisebb: 1 óra és 4 óra munkaidőbenbármikor, a kritikus incidenseket telefonon jelentik be
HDS opcióhavi 200 euró plusz a normál díj 1,4-szerese

A támogatást „a Clever Cloud saját franciaországi csapatai üzemeltetik”; telefonos támogatás csak előfizetett opcióval jár. A Premium drága: egy havi 1 000 eurós számlánál 2 290 euróba kerül, ebből 1 290 a felár, és a Clever Cloud két oldala nem ért egyet abban, hogy a szorzó a teljes fogyasztásra vagy csak az „éles környezetekre” vonatkozik. Az AWS Business Support+ a B munkaterhelésnél havi nagyjából 99 és 109 dollár közé esik, az Azure Standard egyórás céllal 100 dollárba kerül. A Premium viszont megoldási célt is ad.

Az elmúlt 24 hónapból a támogatás minőségéről egyetlen független beszámolót sem találtunk, sem pozitívat, sem negatívat.

Fióknyitás

A regisztrációhoz egy e-mail-cím vagy egy GitHub-fiók kell, és „ingyenes krediteket kap, hogy bankkártya nélkül kipróbálhassa a Clever Cloudot”, meg nem nevezett összegben. Egy kiegészítő létrehozásához meg kell adni a fiókhoz tartozó várost és irányítószámot. Az általános szerződési feltételek (6.3) szerint a Clever Cloud „saját kizárólagos belátása szerint” „kérheti az Ügyféltől egy érvényes fizetési mód megadását” és személyazonossági adatokat, és amíg meg nem kapja őket, felfüggesztheti a hozzáférést. A feltételek a „hivatásos fejlesztőknek és jogi személyeknek” szólnak.

Általános kvótaoldal nincs. A dokumentált korlátok: alkalmazásonként 40 példány, példányonként 16 vCPU és 32 GB. A Kubernetest a Labsben kell bekapcsolni, egy közzé nem tett alapértelmezett kvótával, amelyet az értékesítés vagy a támogatás emel meg.

A B munkaterhelés az első napon: a dokumentumok alapján az alkalmazások és a PostgreSQL-kiegészítő létrehozható; egy adatbázis-replikához vagy fix IP-címhez kérelem kell. Az AWS-en a standard példányokra vonatkozó 5 vCPU-s alapértelmezés kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél.

A Clever Cloud szerződésszegés „vagy szerződésszegés észszerű gyanúja” esetén felfüggesztheti a szolgáltatást, e-mailes értesítéssel és azzal a lehetőséggel, hogy az ügyfél „előadja észrevételeit”, 30 napot meghaladó fizetési késedelem esetén pedig „értesítés nélkül”. Két hónapos felmondási idővel megszüntethet egy szerződést. A regisztrációs ellenőrzésekről vagy felfüggesztésekről első kézből származó beszámolót nem találtunk.

Megfelelőség és adatvédelem

KeretrendszerÁllapot
ISO/IEC 27001:2022Láttuk a tanúsítványt: Bureau Veritas, FR086307, 2027. március 14-ig érvényes, hatóköre „Cloud Platform as a Service, nyilvános és privát”. A telephelylistája régebbi a mai párizsi telephelyeknél: a Databank Vélizyt, az Equinix PA3-at és egy dzsiddai Oracle-telephelyet nevez meg, a Telehouse TH3-at és az Etixet nem
HDS v2 (francia egészségügyi adatok)Láttuk a tanúsítványt: Bureau Veritas, FR094504-1, 2027. december 19-ig érvényes, mind a hat HDS-tevékenységre. Telephelyek: Nantes, nLighten Aubervilliers, Telehouse TH2, OVH Roubaix és Gravelines; a Green Data Nanterre, a Telehouse TH3, az Etix Vélizy és a Scaleway nem
SecNumCloudNem minősített. A Clever Cloud szerint „jelenleg folyamatban van a saját infrastruktúrájának SecNumCloud-minősítése”, és a platformot a „Gouv” zónában, a Cloud Temple minősített infrastruktúráján kínálja. Az ANSSI 2026. októberi katalógusában nincs Clever Cloud-bejegyzés, ahogy az ANSSI minősítési eljárásban lévő SecNumCloud-szolgáltatóinak listáján sem
SOC 2, BSI C5, PCI DSS, ISO 27017 és 27018Egyiket sem találtuk; az infrastruktúraoldalon látható PCI DSS- és egyéb jelölések az adatközpont-üzemeltetőké

A Security oldal úgy sorolja fel az „Elismert tanúsítványok: ISO 27001:2022, HDS, SecNumCloud” listát, mintha mindhárommal rendelkezne, miközben ugyanez az oldal azt írja, hogy a Clever Cloud „a SecNumCloud-tanúsítás megszerzésének folyamatában van”.

2026. április 17-én az Európai Bizottság a szuverén felhős közbeszerzésének (mind a négy szerződésre együtt hat év alatt legfeljebb 180 millió euró) négy szerződése közül egyet „a Post Telecom vezette luxemburgi-francia partnerségnek az OVHClouddal és a CleverClouddal” ítélt oda, SEAL-3 besorolással, akárcsak a STACKIT-nek és a Scaleway-nek.

Az adatfeldolgozási megállapodás az uniós általános adatvédelmi kikötések megfogalmazását használja: a további adatfeldolgozók „egy elfogadott listáról” kerülnek ki, a változásokról „legalább 30 (harminc) nappal előre” értesítenek, az EU-n kívülre történő adattovábbításhoz pedig dokumentált utasítás vagy jogszabályi kötelezettség kell. A további adatfeldolgozók listája (1.6-os változat, 2026. szeptember 1.) minden régióhoz megnevezi az adatközpont-üzemeltetőt, és az Oracle-régiót Szaúd-Arábiáról az Egyesült Arab Emírségekre javította. Az infrastruktúrán kívül az amerikai székhelyű további adatfeldolgozók a Twilio (telefonos támogatás) és a Pipedrive (CRM). A zónát alkalmazásonként és kiegészítőnként választja ki; azt nem tudtuk megállapítani, hogy a Párizson kívüli régiók adatbázis-mentései is Párizsba kerülnek-e.

Ki irányítja

A CLEVER CLOUD SAS (SIREN 524 172 699) 2010. augusztus 2-án jött létre, székhelye Nantes-ban van; elnöke Quentin Adam. A cégjegyzék 2024-re 50 és 99 fő közötti létszámot ad meg, és egyetlen év beszámolóját mutatja, a 2022-esét: 3 694 331 euró árbevétel és 831 977 euró nettó eredmény.

Egy francia SAS-nak nincs nyilvános részvénykönyve. A nyilvántartott külső befektetők a Kima Ventures, a The Family és üzleti angyalok, kis kisebbségi körökben 2011 és 2019 között, és nem európai anyavállalat vagy jelentős részvényes nem szerepel. Az alapítói irányítás valószínű, de ez a mi következtetésünk. Egy „Final Sovereignty Clause” (végső szuverenitási záradék), amelyet 2026 júniusában jelentettek be „bizonyos, kritikus szolgáltatásokra vonatkozó szerződésekhez”, „egy előre kijelölt, megbízható európai közjogi szervnek” adná meg „a szükséges jogokat” egy szolgáltatás működtetéséhez „tulajdonosváltás, nem európai szereplő általi felvásárlás vagy jelentős szabályozási változás” után. Magát a záradékot nem olvastuk.

Az egyes régiók ezen az infrastruktúrán futnak:

RégióInfrastruktúra
Párizs (par, parhds)a Clever Cloud saját szerverei kolokációban a Green Datánál, a Telehouse-nál, az nLightennél és az Etixnél
Párizs (scw)Scaleway
Roubaix, Gravelines, Észak, Varsó, Montréal, Szingapúr, SydneyOVHcloud
LondonIONOS
Gouv, kérésreCloud Temple
Middle East, kérésreOracle, Dubajban

Minden régió vezérlősíkja Párizsban fut. A szoftver a Clever Cloud sajátja vagy nyílt forráskódú: az orkesztrátora, a Sōzu terheléselosztó, az Apache Pulsar, a Ceph és a FoundationDB; hyperscaler-technológiát nem találtunk benne. A Clever Cloud szerint „kizárólag a francia és az európai jog hatálya alá tartozik”; a Middle East régiót üzemeltető Oracle amerikai cég.

Távozás

Az általános szerződési feltételek (12.2) szerint a távozó ügyfél „mentesülhet a kimenő forgalmi díjak alól, ha legalább 30 naptári nappal a Szerződés megszűnése előtt kérelmet nyújt be a Clever Cloud támogatásához”. Enélkül 10 TB kiköltöztetése a Cellarból 900 euróba kerül. A „nyílt formátumú” másolat elkészítéséhez nyújtott segítség díjköteles lehet, és a szerződés megszűnésekor minden adat „véglegesen törölhető”. Ha a Clever Cloud szünteti meg a szerződést, és nem nemfizetés vagy jogellenes tartalom miatt, 30 napon belül ingyenes másolatot kap.

A kód könnyen távozik: a telepítés mechanizmusa a git, egy Dockerfile pedig bárhol lefordul. Az adatbázisok szabványos motorok letölthető mentésekkel, a Cellar pedig az S3-at beszéli. Menedzselt export vagy kifelé irányuló replikáció nincs dokumentálva, így egy élő adatbázis költöztetése leállással járó dumpot és visszaállítást, vagy saját kiépítésű replikációt jelent.

A munka a konfigurációban rejlik. A build- és futtatási beállítások CC_* környezeti változókban, build hookokban és egy clevercloud/ mappában élnek, és egyik sem Procfile, buildpack vagy konténerszabvány, a kiegészítők pedig befecskendezett változókon keresztül érik el az alkalmazásokat. A Network Groups, a Materia, a Clever KMS és a Terraform-erőforrások a Clever Cloud sajátjai, bár a Materia KV a Redis-protokollt, a KMS pedig Vault-kompatibilis API-t beszél. A Clever Cloud a CKE-t „vanilla” Kubernetesnek nevezi; a csomópontcsoportjai és az operátora a sajátja, és CNCF-megfelelőségi listázást nem találtunk.

Mit írnak a felhasználók

Az elmúlt 24 hónapból nagyon kevés független, első kézből származó beszámoló van: egy Reddit-szál, amely éles üzemi visszajelzést kért a Clever Cloudról (r/nextjs, 2025. december), nem kapott róla választ, egy Elixir Forum-szál pedig megjegyzi, hogy „nagyon kevés információ van róluk”. Az egyetlen éles üzemi beszámoló, amelyet találtunk (r/Startups_EU, 2026. augusztus), a platformot „nagyon stabilnak, egy év alatt egyszer sem nyitottam hibajegyet” jellemzi, de azt írja, hogy a „hyperscaler-szerű mentéseket és automatikus failovert” kérő nagyvállalati ügyfelek korlátokba ütköznek. A Clever Cloud dokumentációja megerősíti a korlátokat; a fenti állapottörténet árnyalja a „nagyon stabil” minősítést.

Kinek való, és ki keressen mást

A Clever Cloud azoknak a csapatoknak való, amelyek elterjedt futtatókörnyezetekben futó webalkalmazásokat és API-kat üzemeltetnek, és Heroku-stílusú telepítést szeretnének menedzselt PostgreSQL-lel, Redisszel és S3-mal, francia szerződés alapján és franciául is beszélő támogatással; a HDS-t igénylő francia egészségügyi adatkezelési projekteknek; a Bizottság szerződésén keresztül vásárló európai közintézményeknek; valamint azoknak a csapatoknak, amelyek egyébként egy hyperscalernek fizetnének a támogatásért.

Keressen mást, ha automatikus adatbázis-failoverre vagy zónaszintű garanciákra van szüksége; ha virtuális gépekre, GPU-kra, blokkkötetekre vagy Kafkára van szüksége; ha a munkaterhelése számításigényes, és szűkös a költségvetés; ha ma a Clever Cloud saját platformján van szüksége SecNumCloudra, nem a Cloud Temple zónáján keresztül; vagy ha fix IP-címre vagy dedikált terheléselosztóra van szüksége az értékesítéssel való egyeztetés nélkül.

Források

Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.

Árak

Feltételek és SLA

Dokumentáció

Állapot és incidensek

Megfelelőség

Cég és tulajdonosi szerkezet

Felhasználói beszámolók

Adat és felhő

Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben

Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.

Először egy megerősítő linket küldünk. Bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi irányelvek