Írta: Kristijan Sekereš
A Cleura 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

A Cleura, 2022 áprilisáig City Network, karlskronai székhelyű svéd OpenStack-szolgáltató, az északi Iver informatikai csoport része, amely 2021 óta a londoni tőzsdén jegyzett ICG plc egyik alapjának tulajdonában van. Két külön felhőt árul. A Public Cloud önkiszolgáló, Karlskronában, Stockholmban és Frankfurtban fut azonos árakon, nincsenek rendelkezésre állási zónái, a kimenő forgalmat pedig gigabájtonként 0,02875 euróval számlázza. A Compliant Cloud szabályozott ügyfeleknek szól, csak Stockholmban fut, a legújabb régiójában három zónája van, a Public Cloud listaárának 1,5-szeresét kéri, a kimenő forgalomért pedig semmit.
Az ítélet: sima OpenStack-infrastruktúra, a szerződésben rögzített, kizárólag EU-n belüli adatútvonallal, egységes, mérsékelt árakon (a kezdő munkaterhelésünk havi 81,21 euróba kerül, szemben az AWS 112,37 eurójával). Éles használatra a hiányosságok komolyak: nincs közzétett SLA-dokumentum, az önkiszolgáló terméken nincsenek zónák, nincs önkiszolgáló menedzselt adatbázis, a cég kicsi, csökkenő árbevétellel, és szinte nincs független felhasználói beszámoló.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk a Cleura dokumentációjában, feltételeiben, áradataiban és állapotoldalán, cégjegyzéki adatokban és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.
Áttekintés
| Cleura | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Karlskrona, Svédország. A Cleura AB az Iver csoporthoz tartozik, amely 2021 óta az ICG Europe Fund VIII, az ICG plc (Egyesült Királyság, a londoni tőzsdén jegyzett) egyik alapjának tulajdonában van. A köztes holdinglánc cégjegyzéki adatokból származik, nem általunk olvasott benyújtott dokumentumból |
| Két termékvonal | Public Cloud: önkiszolgáló, listaárak. Compliant Cloud: szabályozott ügyfelek, testre szabott DPA, a listaár 1,5-szerese, gyakran partnereken vagy keretszerződéseken keresztül vásárolják |
| Régiók és zónák | Public Cloud: Karlskrona (Kna1), Stockholm (Sto2), Frankfurt (Fra1), rendelkezésre állási zónák nélkül. Compliant Cloud: csak Stockholm; a Sto-Com három zónája külön adatközpontokban van, a Sto1HS-nek és a Sto2HS-nek egy-egy zónája van |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 81,21 euró Frankfurtban, ebből 28,75 euró a kimenő forgalom |
| B munkaterhelés (éles) | 620,63 euró Frankfurtban a menedzselt PostgreSQL nélkül, amelyet a Cleura csak üzemeltetett szolgáltatásként, egyedi ajánlatra árul. 768,77 euró egy két VM-en saját kezűleg futtatott adatbázissal |
| Kimenő forgalom | Public Cloud: gigabájtonként 0,02875 euró bármely célba, ingyenes keretet nem említenek. Compliant Cloud: ingyenes |
| SLA a számítási kapacitásra | Nincs közzétéve. Egy összehasonlító oldal 99,90% és 99,99% közötti tartományt ad meg, jóváírás és igényérvényesítési eljárás nélkül |
| Díjban foglalt támogatás | Technikai támogatás nincs. Ügyfélszolgálat e-mailben, hétköznap 08:00 és 17:00 között (CET), 24 órán belüli válasszal |
| Ki regisztrálhat | Cégek és magánszemélyek, önkiszolgáló módon, terhelés nélküli kártyás ellenőrzéssel vagy, cégeknél, telefonhívással ellenőrizve |
Mit építhet rajta
Az állapot a Public Cloudra vonatkozik, és általánosan elérhető (GA), hacsak nincs másként jelölve, a Cleura funkciómátrixai és korlátozásokat leíró oldalai alapján.
| Amire szüksége van | Cleura | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuális gépek | OpenStack Nova, vCPU-nként és RAM-gigabájtonként árazva; s változatok helyi NVMe-vel | EC2 | Virtual Machines |
| Dedikált CPU | c változatok: a Sto2-ben „telepítés alatt, még nem támogatott”, a Kna1-ben és a Fra1-ben nincs | dedikált bérlés (dedicated tenancy) | Dedicated Host |
| Bare metal | nincs; a Private Cloud szerződés alapján dedikált OpenStack-telepítés | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU-k | „GPU cores (Beta)”, modell megnevezése nélkül | P5, G6 | NC, ND |
| Blokktároló | Cinder Cephen, titkosítás nélkül vagy titkosítva, kötetenként legfeljebb 10 000 IOPS | EBS | Managed Disks |
| Objektumtároló | S3 és Swift API, SSE-C, objektumzárolás COMPLIANCE módban | S3 | Blob Storage |
| Fájltároló | nincs: a Manila „jelenleg nem érhető el” | EFS | Azure Files |
| Adatbázisok | Managed Database: a Cleura munkatársai üzemeltetik az ön erőforrásain, egyedi ajánlatra, fizetős támogatási csomaggal | RDS | Azure Database |
| Kubernetes | Gardener, Garden Linux csomópontok, az 1.35-ös verzióig | EKS | AKS |
| Hálózat | privát hálózatok, routerek, security groupok, IPsec VPN; ügyféloldali BGP nincs | VPC, VPN | VNet, VPN Gateway |
| Terheléselosztó | Octavia, TCP és UDP, HTTP és HTTPS | ELB | Load Balancer, Application Gateway |
| DNS | Designate-zónák, PTR-rekordok nélkül; a Compliant Cloudban még nincs | Route 53 | Azure DNS |
| Titkok | Barbican; az objektumtárolóhoz nincs KMS | Secrets Manager, KMS | Key Vault |
| Identitás | felhasználók és jogosultságok a Cleura felületén kezelve; alkalmazás-hitelesítő adatok; alapértelmezetten fiókonként 3 projekt | IAM | Entra ID, RBAC |
| Mentés | Recovery szolgáltatás: napi Ceph-pillanatképek 10 vagy 30 napig megőrizve, alapértelmezetten bekapcsolva; kötetmentési szolgáltatás csak a Sto-Comban | AWS Backup | Azure Backup |
| MI | Cleura AI: OpenAI-kompatibilis API, hat nyílt súlyú modell, feldolgozás Stockholmban, csak meghívással | Bedrock | Azure OpenAI |
Egyáltalán nincs: Redis vagy Valkey, Kafka, OpenSearch, konténerregiszter, függvények, serverless konténerek, üzenetsorok, CDN, DDoS-védelmi termék, valamint menedzselt metrikák és naplók. A Harbor, a Prometheus és a Grafana Marketplace-alkalmazások, amelyeket a saját VM-jein telepít. Az objektumtárolóban nincs bucket-replikáció, nincsenek értesítések, nincs GOVERNANCE zárolási mód és nincs SSE-KMS, a 2025 eleje óta kiadott AWS SDK-k pedig hibát adnak vele, hacsak nincs beállítva az AWS_REQUEST_CHECKSUM_CALCULATION=WHEN_REQUIRED.
A Kubernetes 2023. április 3. óta általánosan elérhető. A magas rendelkezésre állású vezérlősík választható, fizetős kiegészítő, amelyet bekapcsolás után nem lehet kikapcsolni; a klaszterek csak IPv4-esek, egy tárolóosztállyal és megosztott (RWX) kötetek nélkül, egy alverziót pedig nagyjából egy hónappal az utódja megjelenése után kényszerítetten frissítenek. A CNCF megfelelőségi adataiban nem találtunk Cleura-bejegyzést; a Cleura „Kubernetes-konformnak” nevezi a klasztereit.
Az eszközkészlet upstream OpenStack: a szabványos API-k, az openstack CLI és a közösségi Terraform provider, amelyet nem a Cleura tart karban. A projektek, a felhasználók és a Gardener-klaszterek a külön Cleura Cloud REST API-n keresztül kezelhetők, amelynek nincs OpenAPI-specifikációja, a Cleura saját Terraform providere (első kiadása 2026. június 30-án, ma a 0.3.2-es) pedig csak ezeket fedi le. A dokumentáció nyilvános, CC BY-SA 4.0 licenc alatt, és szokatlanul őszintén írja le, mi nem működik. A Fra1 az OpenStack Gazpacho (2026.1), a többi régió az Epoxy (2025.1) kiadást futtatja.
Mennyibe kerül
A Cleura listaárai euróban, áfa nélkül, abból a JSON-fájlból, amelyet az árlistaoldala betölt, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, Frankfurtban (Fra1), havi 730 órával. A Kna1, a Sto2 és a Fra1 minden infrastruktúra-tételnél azonos árakat alkalmaz.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| VM | 2 általános vCPU óránként 0,01009 euróért és 4 GB óránként 0,00841 euróért | 39,29 |
| Rendszerkötet | 40 GB blokktároló | 4,09 |
| Nyilvános IPv4 | floating IP | 4,91 |
| Router | a floating IP-hez szükséges | 1,98 |
| 1 TB kimenő forgalom | gigabájtonként 0,02875 euró | 28,75 |
| 100 GB objektumtároló | S3 és Swift | 2,19 |
| Összesen | 81,21 |
Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban, így a Cleura az AWS árának 72%-ába, az Azure-énak 70%-ába kerül. A kimenő forgalom a Cleura-számla 35%-a; nélküle a végösszeg 52,46 euró. A Recovery szolgáltatás, amely az új szervereknél alapértelmezetten be van kapcsolva, a 40 GB-os kötetre 4,09 eurót tesz hozzá.
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| 3 VM | általános vCPU, egyenként 4 vCPU és 16 GB | 383,07 |
| 3 nyilvános IPv4 | floating IP-k | 14,73 |
| 300 GB blokktároló | cbs hálózati kötetek | 30,66 |
| Terheléselosztó | Octavia | 34,92 |
| A nyilvános IPv4-címe és a router | floating IP 4,91, router 1,98 | 6,89 |
| 1 TB objektumtároló | a kéréseket nem számlázzák | 21,90 |
| Kubernetes-vezérlősík | Gardener-klaszter | 70,96 |
| 2 TB kimenő forgalom | gigabájtonként 0,02875 euró | 57,50 |
| Menedzselt PostgreSQL HA | önkiszolgáló módon nem árulják | nincs árazva |
| Összesen | 620,63 |
A magas rendelkezésre állású vezérlősík 10,14 eurót tesz hozzá; ingyenes vezérlősík nincs. „High Intensity” magokkal, amelyeket nem dedikáltként, hanem „gyorsabb processzorokként” írnak le, a végösszeg 708,95 euró; dedikált c változatokat Frankfurtban nem árulnak. Az általános vCPU-kat megosztottként kezeltük, mivel a dokumentáció nem mondja meg.
Az AWS a B munkaterhelésért burstable t3.xlarge példányokkal 985,89 eurót, az Azure B4s_v2-vel 1 017,63 eurót kér, mindkettő menedzselt HA adatbázissal. A Cleura 620,63 eurója az AWS árának 63%-a, az Azure-énak 61%-a, de az adatbázis nincs benne. A legközelebbi árazható helyettesítő két VM 2 vCPU-val és 8 GB-tal, egyenként 100 GB-os kötettel, amelyeken a PostgreSQL-t és a replikációt ön futtatja: 148,14 euró, amivel a végösszeg 768,77 euró, az AWS árának 78%-a. Mindkét csomópont ugyanazon a frankfurti telephelyen lenne. Ha a Cleura üzemeltetné az adatbázist, ahhoz legalább Business támogatási csomag kell, amelynek utoljára közzétett ára havi 175 euró volt, plusz egy egyedi ajánlat.
A Compliant Cloudnak nincs saját árlistája: az árlistaoldal minden Public Cloud-összeget 1,5-del szoroz, a Kubernetes-klasztert a Public Cloud árán mutatja, a kimenő forgalmat pedig 0 euróval, amit a Cleura kimenő forgalomról szóló útmutatója megerősít: „A Cleura Compliant Cloudban a kimenő adatátvitel költsége 0 €”. Számításunk szerint a B munkaterhelés az adatbázis nélkül ott havi nagyjából 809 euró, 30%-kal több, mint a Public Cloudban; a szerződéseket általában egyedileg tárgyalják, így ezt tekintse tájékoztató jellegűnek.
Kimenő forgalom és IPv4. A Public Cloud kimenő forgalma „gigabájtonként ugyanannyiba kerül, akár a felhasználóihoz, akár egy másik szolgáltatóhoz, akár vissza a saját telephelyére megy az adat”: terabájtonként 28,75 euró az első gigabájttól, szemben az AWS terabájtonkénti 80,30 és az Azure 77,62 eurójával az ingyenes 100 GB-juk felett. A bejövő forgalom, az IPv6, az IOPS és az objektumtároló-kérések ingyenesek. Egy floating IPv4-cím óránként 0,00672 euróba (havonta 4,91 euróba) kerül, szemben az AWS és az Azure óránkénti 0,005 dollárjával, és egy nyilvános címmel rendelkező VM-hez havi 1,98 eurós router is kell. Az adatátvitelt 2023. január 1. óta számlázzák.
Számlázás. „A lefoglalt erőforrásokat (CPU, RAM és Cloud Storage) másodpercre pontosan mérjük, óránként számoljuk és havonta számlázzuk.” Egy leállított szerver továbbra is pénzbe kerül („továbbra is fizet érte, csak kevesebbet”; hogy mennyivel kevesebbet, nincs közölve). A számlák havonta, utólag érkeznek, 30 napos fizetési határidővel. Az ingyenes próbaidőszak 50 eurós utalványt ad, a Startup Program pedig jelentkezés alapján legfeljebb 20 000 euró kreditet. A mennyiségi kedvezmények havi 2 500 eurótól 4%-kal indulnak, és 100 000 eurótól érik el a 25%-ot, de csak fizetős támogatási csomaggal. A dokumentációban nem találtunk költéskorlátot vagy költségvetési riasztást.
GPU-k. Az árlistán „GPU cores (Beta)” szerepel, óránként „virtuális magonként” 0,5635 euróért, GPU-modell megnevezése és dokumentált GPU-változat nélkül. H100-at, H200-at, B200-at, L40S-t vagy L4-et nyilvánosan nem kínálnak.
Árváltozások. Az euróárakat tartalmazó fájl bájtra azonos volt egy 2025. augusztus 15-i archivált másolat és a 2026. október 16-i állapot között.
| Dátum | Változás |
|---|---|
| 2025. ápr. 15. és 2026. jún. 2. | „Éves árkiigazítás” az Adda keretszerződése alapján vásárló közintézményeknek, amely naptári évenként legfeljebb 10%-ot enged; az összegek nincsenek közzétéve, a nyilvános lista változatlan |
| 2026. ápr. 1. | SQL Server Standard licenc, a Microsofttól továbbhárított „12%-os emelés” (az oldal saját számai szerint 11,6%) |
| 2026. máj. 9. és szept. 25. között | A támogatási csomagok árai lekerültek a weboldalról („Contact Sales”, azaz forduljon az értékesítéshez) |
2026. szeptember 28-án, a Hetzner és az OVHcloud áremelései után a Cleura ezt írta: „Egyelőre nem hoztunk döntést a saját árainkról. De nem fogunk úgy tenni, mintha a nyomás, amelyről mindenki más beszámol, valahogy megállna a küszöbünk előtt.” A feltételek nem adnak meg külön értesítési időt az árváltozásokra.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. A Cleura saját összehasonlító táblázata szerint a Public Cloudnak nincsenek rendelkezésre állási zónái, a Compliant Cloudnak „3” van, és a Public Cloudhoz „TIER-2”, a Compliant Cloudhoz „TIER-3” adatközpontokat követel meg. A Public Cloudon a régión belüli redundancia különböző hostokra kerülő anti-affinity csoportokat jelent; egy épület elvesztésének túlélése egy második régiót jelent, amely különálló OpenStack-telepítés. A Compliant Cloud Sto-Com régiójában „minden rendelkezésre állási zónát másik adatközpont szolgál ki, saját redundáns áramellátással, hálózattal és kapcsolattal”, a Gardener pedig támogatja a zónákon átívelő node poolokat. A Sto1HS és a Sto2HS egy-egy adatközpont.
Az adatbázis készenléti példánya. Nincs mit leírni: a Cleura a Managed Database-hez nem tesz közzé árat, adatbázismotor-listát, a készenléti példány elhelyezését, replikációs módot vagy failoveridőt. Az AWS és az Azure szinkron készenléti példányt helyez egy másik zónába, és 60 és 120 másodperc közötti failoveridőt ad meg.
Az SLA. SLA-dokumentumot nem tesznek közzé. A feltételek szerint a Szolgáltatásokra „a Szolgáltató weboldalán időről időre frissített szolgáltatásszint-megállapodás („SLA”) vonatkozhat”; ilyet nem találtunk sem a cleura.com-on, sem a médiatárában, sem a dokumentációban. Az egyetlen szám egy összehasonlító oldal egyik sora, amely mindkét felhőre 99,90% és 99,99% közötti tartományt ad meg, szolgáltatás, jóváírási táblázat vagy igényérvényesítési eljárás nélkül. A Startup Program oldala szerint „fizetős SLA-t külön is hozzáadhat”, ami arra utal, hogy az SLA-t árulják, nem jár a díjhoz. Amit a Terms of Service (26.03.02-es változat) rögzít:
- A felelősség „naptári évenként minden esetben a megállapodott Szolgáltatások éves díjának huszonöt (25) százalékára korlátozódik”. Az elmaradt haszon és „az adatok vagy információk bármilyen elvesztése” közvetett kárnak számít, és ki van zárva. Az igényeket a felfedezéstől számított 30 napon belül kell benyújtani.
- A Cleura „évente és régiónként legfeljebb két (2) előre bejelentett karbantartási időszakot” tarthat, 14 nappal előre bejelentve; az állapotoldal ezeket egyhetes időszakokként mutatja, például a Sto2-ben 2026. szeptember 28. és október 2. között.
- A mentés az ügyfél dolga, hacsak nem vásárolja meg, a Recovery szolgáltatás pillanatképeiről pedig nincs leírva telephelyen kívüli másolat.
Az AWS az EC2-re zónákon át 99,99%-ot, egyetlen példányra 99,5%-ot vállal, legfeljebb 100%-os jóváírással; az Azure zónákon át 99,99%-ot. A Cleura semmit nem kínál, amit aláírás előtt elolvashatna.
Állapotoldal és incidensek. A status.cleura.cloud csak a Public Cloudot fedi le, előzményei pedig 2025. október 3-án kezdődnek, amikor felváltotta a City Network oldalát, amelynek előzményei már nem érhetők el online. A Compliant Cloud állapotoldala nem nyilvános. Egy év alatt 25 lezárt incidenst sorol fel, ebből 10 hálózati. Egyikhez sem tettek közzé postmortemet.
| Dátum | Kiterjedés | Időtartam | Amit a Cleura közölt |
|---|---|---|---|
| 2025. okt. 16. és 17. között | a Fra1 maghálózata | nagyjából 15 óra (a javítás nagyjából 9,5 óra után) | „súlyos problémák a belső maghálózatunkkal”; az API, a portál és egyes példányok elérhetetlenek |
| 2025. okt. 19. és 20. között | a Sto2 hálózata | 39 perc alatt javítva, 10 óra 40 perc után lezárva | API, portál, VPN-ek, terheléselosztók, floating IP-k |
| 2025. okt. 22. | több, meg nem nevezett régió | nagyjából 6 óra | „probléma a hálózati hardverünkkel, és csapatunk jelenleg a helyszínen dolgozik” |
| 2025. okt. 23. és nov. 21. | a Fra1 hálózata (1, 2) | egyenként 1 óra 32 perc | |
| 2026. febr. 7. | a Fra1 hálózata | 3 óra | API, VPN-ek, terheléselosztók, floating IP-k |
| 2026. febr. 12. | előbb a Fra1, majd a Kna1 hálózata (1, 2) | 4 óra 40 perc és 1 óra | |
| 2026. szept. 9. | a Kna1 hálózata | 2 óra 11 perc | „súlyos problémák a hálózattal” |
| 2026. okt. 12. | titkosított kötetek a Kna1-ben, a Sto2-ben és a Fra1-ben egyszerre | 38 perc |
Frankfurtban négy hónap alatt öt hálózati incidens volt, két incidens pedig több régióra is kiterjedt, ami korlátozza, mit ér egy második régió. Egy Gardener-incidens a Kna1-ben 2025. október 3-án nagyjából 7 órán át tartott; a táblázatban nem szereplő bejegyzések (portál, tárolás, számítási kapacitás) egyenként 3 óránál rövidebbek voltak.
Támogatás
Fizetős csomag nélkül nincs technikai támogatás. Az ügyfélszolgálat az értékesítés előtti kérdéseket, az általános kérdéseket és a hibabejelentéseket e-mailben intézi, „munkaidőnkben 24 órán belül”, hétfőtől péntekig 08:00 és 17:00 között (CET), és „ezen az űrlapon keresztül nem nyújtunk technikai hibaelhárítást”.
| Csomag | Időszak | Incidens: válasz / megoldás | Csatornák | Utoljára közzétett ár, euró havonta |
|---|---|---|---|---|
| Free | munkaidő (CET) | nincs | e-mail, csak hibabejelentés | ingyenes |
| Business Public Cloud | munkaidő (CET) | 24 órán belül / 48 órán belül | Service Portal | 175 |
| Business Compliant Cloud | munkaidő (CET) | 12 órán belül / 24 órán belül | Service Portal | 430 |
| Professional | hétköznap 07:00 és 20:00 között (CET) | 4 órán belül / 8 órán belül | portál, telefon | 1 295 |
| Enterprise | 24/7/365 | 4 órán belül / 8 órán belül | portál, telefon, dedikált csapat | 5 140 |
Ezek az árak 2024 októberétől 2026 májusáig voltak érvényben; az oldalon most „Contact Sales” áll. A munkaidő hétköznap 08:00 és 17:00 között van, és a Cleura saját példája egy pénteken 16:45-kor beérkező kérés, amelyet „a legrosszabb esetben csak hétfőn 15:45-kor kezelnek”. A szakmai szolgáltatások óránként 105 és 295 euró között kerülnek. A támogatás nyelvei nincsenek közölve.
Az AWS Basic sem nyit technikai eseteket, de egy éles rendszer kiesésére vonatkozó egyórás cél az AWS Business Support+ csomagjában 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb, az Azure Standardon pedig havi 100 dollárba. A Cleura leggyorsabb célja 4 óra, éjjel-nappal csak az Enterprise csomagban.
Fióknyitás
A regisztráció önkiszolgáló, Company (cég) vagy Private (magánszemély) fiókkal, ellenőrzéssel „vagy érvényes bankkártyaadatok megadásával, vagy telefonhívással. A bankkártyás ellenőrzés nem jár terheléssel.” A telefonos ellenőrzés csak cégfiókoknak szól, 08:00 és 17:00 között (CET). A feltételek oldala szerint az ügyfelek „jellemzően vállalkozások, hatóságok vagy más szervezetek”, a Private fióktípus mégis létezik.
Az alapértelmezett kvóták projektenként 20 vCPU, 51 200 MiB RAM, 1 000 GiB kötet és 10 példány; az emelés a Service Centerben benyújtott kérelemmel történik, közzétett átfutási idő nélkül.
A B munkaterhelés az első napon: a három VM belefér (20 magból 12, 51 200 MiB-ból 49 152), ahogy a kötetek is, és a dokumentáció nem említ várakozási időt az ellenőrzés után. A Kubernetes worker csomópontjai ezen felül túllépnék a RAM-kvótát, és hibajegyet igényelnének. A menedzselt adatbázist az első napon egyáltalán nem lehet megvásárolni. Az AWS-en az 5 vCPU-s alapértelmezés a standard példányokra kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél.
Három záradék később számít. A Cleura pénzmosás elleni és exportellenőrzési célból azonosító dokumentumokat kérhet, amelyeket „öt munkanapon belül” kell benyújtani, és deaktiválhatja a szolgáltatásokat, ha azokat „nem tudja kellően ellenőrizni”. Felfüggesztheti a szolgáltatást olyan tartalom miatt, amely „ütközik a Szolgáltató magatartási kódexével”, valamint nem fizetés miatt, 10 nappal egy írásbeli felszólítás után vagy 30 nappal a lejárat után. A 9.1. § pedig kimondja, hogy a 4. ponton (biztonsági és személyazonossági ellenőrzések) kívüli bármely okból történő deaktiváláskor „az Ügyfél minden adata visszavonhatatlanul törlődik”. Szó szerint olvasva egy nem fizetés miatti felfüggesztés azonnal törli az adatait; hogy a Cleura így alkalmazza-e, nincs dokumentálva.
Megfelelőség és adatvédelem
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Tanúsítványt láttuk: Cleura AB, hatókör: „Cleura Public & Compliant Cloud and associated infrastructure services” (a Cleura Public és Compliant Cloud, valamint a kapcsolódó infrastruktúra-szolgáltatások), kibocsátó: CERTivation GmbH, 2027. május 19-ig érvényes |
| ISO 9001 és ISO 14001 | A tanúsítványt láttuk, 2026. augusztus 28-án lejárt; a tanúsítványokat felsoroló oldal még mindkettőt állítja; megújítást nem találtunk |
| ISO 27017, 27018, 27010, 27013 | A City Network 2020-ban felsorolta őket; ma már nem állítja |
| BSI C5, SecNumCloud, SOC 2, PCI DSS, TISAX, HDS, ENS | Nem állítja |
| Adatközpontok | Állítja: a Compliant Cloud partnerei ISO 27001 és MSB 3. védelmi osztály (Skyddsnivå 3, az MSB629 szerint) tanúsítással rendelkeznek; a Public Cloudnál ISO 27001 követelmény, az MSB-osztály „Not required” (nem követelmény) |
A Public Cloud DPA-ját (250527-es változat) a regisztrációkor fogadja el; a Compliant Cloud testre szabott DPA-t használ. Három záradék emelkedik ki:
- A külföldi megkeresésekről: „Amikor a Cleura személyes adatokat kezel az EU/EGT területén, a Cleura nem tesz eleget egy EU/EGT-n kívüli ország bírósága vagy törvényszéke ítéletének, illetve közigazgatási hatósága határozatának, amely a Cleurát az ilyen személyes adatok továbbítására vagy felfedésére kötelezi, kivéve, ha a követelmény nemzetközi megállapodáson, például a megkereső ország és az Unió vagy egy tagállam között hatályban lévő kölcsönös jogsegélyszerződésen alapul”. Ez szerződéses kötelezettségvállalás; hogy egy adott törvénnyel szemben mennyit ér, az jogászokra tartozó kérdés.
- Ha a Cleura az EU/EGT-n kívüli további adatfeldolgozót vesz igénybe, úgy kell tekinteni, hogy az ügyfél utasítja a továbbításra. Ma egy ilyen sincs felsorolva.
- A további adatfeldolgozók változását „legalább harminc (30) nappal előre” bejelentik, akár csak a Cleura weboldalán. Az adatvédelmi incidenseket „indokolatlan késedelem nélkül” jelentik, órában megadott határidő nélkül.
A további adatfeldolgozók: az Iver Sverige AB, egy testvérvállalat, az infrastruktúrához, a menedzselt szolgáltatásokhoz és a támogatáshoz minden régióban; az Interxion Sverige AB és az Interxion GmbH „remote hands” (helyszíni technikai segítség) feladatokra a Sto2-ben és a Fra1-ben; és a németországi 23 Technologies GmbH, ha a Gardenert használja. Minden régiónál ez áll: „Third country transfers: No” (harmadik országba történő továbbítás: nincs). Az adatok Karlskronában, Stockholmban és Frankfurtban maradnak, a Cleura AI pedig Stockholmban végzi a feldolgozást.
Ki irányítja
A szerződő fél a karlskronai Cleura AB (556630-7806). A City Networköt 2020 szeptemberében vásárolta meg az Iver, amikor 50 munkatársa volt, és 2022 áprilisában lett belőle Cleura. „A Cleura az Iver vállalata”, írja a weboldala.
Az EQT a 2021. július 2-án bejelentett ügyletben az Intermediate Capital Group plc-nek, „egy egyesült királysági székhelyű globális alternatív vagyonkezelőnek” adta el az Iver Holding AB-t, az ICG közleménye pedig az ICG Europe VIII alapot nevezte meg befektetőként. Az alaptól a Cleuráig tartó lánc a hitta.se és a North Data cégjegyzéki adataiból származik, nem általunk olvasott benyújtott dokumentumból: a luxemburgi Gilfoyle Investment Sàrl, amely az ICG Europe Fund VIII Investment Sàrl tulajdonában van, birtokolja az Iver Group AB-t, amely az Iver Management AB-t, amely pedig a Cleura AB-t. Az ICG plc, amely 2025 júliusában vette fel ezt a nevet az Intermediate Capital Group helyett, a londoni tőzsdén jegyzett, tagja az FTSE 100 indexnek, és nagyjából 126 milliárd dollárnyi vagyont kezel. Az alap befektetői nincsenek közzétéve. 2026. október 16-ig nem találtuk nyomát annak, hogy az ICG eladta volna az Ivert.
A Cleura kicsi, és zsugorodik. Ugyanezen cégjegyzéki adatok szerint a Cleura AB árbevétele a 2023-as 156,8 millió svéd koronáról 2024-ben 134,7 millió, 2025-ben 105,1 millió koronára esett, az utolsó évben 22%-kal, 2024-ben és 2025-ben működési veszteséggel, 2025 végén 42 munkatárssal, szemben az egy évvel korábbi 53-mal. Az Iver Sverige AB, a platform üzemeltetésében részt vevő testvérvállalat, 2025-ben a pénzügyi tételek után 325,6 millió korona veszteséget írt. A City Network egykor „világszerte több mint 20 adatközpontból” futtatott felhőket; csak Svédország és Németország maradt.
A platform a Cleura saját OpenStackje és Gardenerje, amelyet a Cleura és az Iver Sverige AB üzemeltet. Az Interxiont, amely 2020 márciusa óta a Digital Realty tulajdona, a Sto2-ben és a Fra1-ben a helyszíni technikai segítség (remote hands) nyújtójaként nevezik meg; hogy ezek a régiók Interxion-épületekben vannak-e, nincs közölve, a Kna1 és a Compliant Cloud telephelyeinek üzemeltetőit pedig nem nevezik meg. A Cleura az OpenInfra Foundation Gold tagja, és a @cleura.com címmel rendelkező szerzők a 2026. október 16-ig tartó két évben 1 549 változtatást olvasztottak be az OpenStackbe, többségüket az OpenStack-Ansible-be.
Távozás
A Public Cloud kimenő forgalma kifelé menet is gigabájtonként 0,02875 euróba kerül; a Cleura saját számítása szerint 10 TB átköltöztetése nagyjából 288 euró. A Compliant Cloud kimenő forgalma ingyenes. A Terms of Service-ben nem találtunk kilépési díjmentességet és az adatrendelet szerinti szolgáltatóváltási eljárást sem.
Az interfészek szabványosak (OpenStack API-k, S3 és Swift, Gardener Kubernetes), így ugyanazok az eszközök bármely OpenStack-felhőn működnek, a lemezek pedig lemezképként távozhatnak a Glance-en keresztül. A bezártság máshol van: a projektek, a felhasználók és a Gardener-klaszterek a Cleura saját REST API-jában élnek; egy üzemeltetett Managed Database esetében át kell vennie az üzemeltetését; a Recovery szolgáltatás pillanatképei pedig a Cleuránál maradnak, és ebben a formában nem exportálhatók.
A végén az adatai visszaszerzése az ön dolga. Miután kéri egy fiók törlését, a futó VM-ek 3 nap után leállnak, és minden, „a mentéseket is beleértve”, 10 nap után törlődik. A Cleura a maga részéről „belátása szerint, száznyolcvan (180) napos írásbeli értesítéssel” felmondhat, és „legalább százhúsz (120) napos értesítéssel” bezárhat egy régiót vagy zónát, ha „lényegében egyenértékű alapfunkcionalitás továbbra is elérhető más felhőrégiókban”. Egy frankfurti ügyfelet tehát négy hónapos értesítéssel át lehetne költöztetni Svédországba.
Mit írnak a felhasználók
2026. október 16-án kerestünk a Hacker Newson, a Redditen és svéd nyelvű forrásokban, és az elmúlt két évből egyetlen független beszámolót sem találtunk a Cleura felhőjéről, így a támogatását és a valós megbízhatóságát nem lehet a felhasználók tapasztalataival összevetni.
Kinek való, és ki keressen mást
A Cleura azoknak a svéd és északi közintézményeknek és szabályozott cégeknek való, amelyeknek svédországi tárhelyre, háromzónás régióra és egyedileg tárgyalt szerződésre van szükségük, vagyis a Compliant Cloud, amelyet gyakran az Addán, az Iveren, a CGI-n vagy a Tietoevryn keresztül vásárolnak. A Public Cloud azoknak a fejlesztőknek való, akik otthonosan mozognak a sima OpenStackben és a Terraformban, kizárólag EU-n belüli infrastruktúrát szeretnének Svédországban vagy Frankfurtban, mérsékelt, kiszámítható árakon, és maguk futtatják az adatbázisaikat.
Keressen mást, ha az első naptól menedzselt adatbázisokat, gyorsítótárakat, üzenetsorokat vagy serverlesst szeretne; ha egy önkiszolgáló fiókkal egy régión belül épületek közötti redundanciára van szüksége; ha aláírás előtt jóváírásokat tartalmazó, közzétett SLA-ra van szüksége; GPU-s és MI-tanítási feladatokhoz; vagy ha nincs üzemeltetői csapata, és ingyenes technikai támogatásra számít.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.
Árak
- Árlistaoldal, ár-JSON euróban és svéd koronában, mennyiségi kedvezmények JSON-ja
- Archivált másolatok: euró-JSON, 2025. augusztus 15., korona-JSON, 2025. március 30., korona-JSON, 2025. augusztus 27., árlistaoldal, 2024. szeptember 10., árlistaoldal, 2025. április 21.
- Ingyenes próbaidőszak és Startup Program
- Cleura Cloud Guide: „Egress fees”, 2026. szeptember 14. és „Cloud exit 2026”, 2026. szeptember 28.
- Adda: szerződési információk, a Cleura mennyiségi megállapodása
- Az AWS- és Azure-adatok: AWS Price List bulk API és Azure Retail Prices API, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
- Terms of Service for Public Cloud, v26.03.02 és a feltételek oldala
- Data Processing Agreement for Public Cloud, v250527
- A telepítési modellek összehasonlítása
- Támogatási csomagok, archivált másolat, 2026. május 9., a támogatási csomagok PDF-je és ügyfélszolgálat
Dokumentáció
- Régiók, szolgáltatások és további adatfeldolgozók, Compliant Cloud, Managed Database, szerverprofilok
- Funkciómátrixok: Public Cloud és Compliant Cloud; verziók
- Korlátozások: OpenStack, objektumtároló, Kubernetes
- Kvóták, kötetek, Recovery szolgáltatás, Marketplace, a megbízhatósági pillér
- Kubernetes: háttér, automatikus frissítések, HA vezérlősík, bevezetés, 2023. április 3.
- MI-modellek, REST API, szerver létrehozása, fiók létrehozása, fiók törlése, szerver áthelyezése régiók között
- Terraform: cleura/cleura és a közösségi OpenStack provider; a dokumentáció forrása
Állapot és incidensek
- Állapotoldal és incidensoldalai, a fenti táblázatban hivatkozva; a Compliant Cloud állapotoldala (nem nyilvános)
Megfelelőség
Cég és tulajdonosi szerkezet
- Céginformációs oldal
- Az Iver megvásárolja a City Networköt, 2020. szeptember 28.; a City Networkből Cleura lesz, 2022. április 12.; új vezérigazgató, 2025. november 3.
- EQT, az Iver eladása, 2021. július 2.; ICG, partnerség az Iverrel, 2021. július 5.
- Cégjegyzéki adatok: hitta.se, Cleura AB (Dun & Bradstreet); North Data, Gilfoyle Investment Sàrl
- Wikipedia: ICG plc; Wikipedia: Interxion
- Az OpenInfra Foundation tagjai; OpenDev Gerrit-lekérdezés
Felhasználói beszámolók
- 2026. október 16-án eredmény nélkül átkeresve: Hacker News (Algolia), a teljes Reddit, az r/openstack és az r/sweden, valamint svéd nyelvű webes keresés.
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.