• Tallinn05:08
  • Ljubljana04:08
  • Novi Sad04:08

Írta: Kristijan Sekereš

A T Cloud Public 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t elhagyó csapatoknak

Szerverrackek egy adatközpontban

A T Cloud Public, 2026 januárjáig Open Telekom Cloud, a Deutsche Telekom nyilvános felhője, amelyet a csoport üzleti ügyfelekkel foglalkozó egysége, a bonni T-Systems üzemeltet, németországi és hollandiai régiókkal. Hyperscaler-szerű kínálatot kínál, egy menedzselt PostgreSQL-t, amelynek szinkron készenléti példányát másik zónába helyezheti, csupa uniós további adatfeldolgozót, valamint zónákat, amelyek a szolgáltató beszámolója szerint kitartottak, amikor 2026 májusában egy tűz négy hétre üzemen kívül helyezte az egyik holland zónát. Ugyanakkor drágább azoknál a felhőknél, amelyeket kiváltana: az éles munkaterhelésünk itt havi 1 325,86 euróba kerül, az AWS árának 122%-ába. A gyenge pontok a szerződés és az átláthatóság. A 99,95%-os rendelkezésre állási szám egy „cél”, amely nem jár jóváírással, hacsak nem vásárol Enterprise Agreementet, a díjban foglalt támogatás 4 órát ígér a munka megkezdéséig, az állapotbejegyzések ritkán adnak meg okot, és 2020 óta semmilyen nyilvános forrás nem mondja meg, milyen szerepe van ma a Huaweinek, amely a platform szoftverét szállította.

Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk a T Cloud Public szolgáltatásleírásában, feltételeiben, ár-API-jában és állapotoldalán, a Deutsche Telekom éves jelentésében és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.

Áttekintés

T Cloud Public
Székhely és irányításBonn, Németország. A T-Systems International GmbH üzemelteti, amely a Frankfurtban tőzsdén jegyzett Deutsche Telekom AG része. A német állam közvetlenül és a KfW-n keresztül 28,3%-ot birtokol; nincs irányító részesedésű tulajdonos
Régiók és zónákeu-de (Magdeburg és Biere, két, egymástól 18 km-re lévő adatközpont) és eu-nl (Almere és Aalsmeer), mindkettőben három zóna két telephelyen. Egy svájci régió zárt közösségi felhő. Máshol semmi
A munkaterhelés (kezdő)Havi 151,48 euró az eu-de-ben, ennek fele kimenő forgalom
B munkaterhelés (éles)1 325,86 euró megosztott vCPU-kkal, 1 619,02 euró dedikált vCPU-kkal. Minden elemét árulják; egyedül a HA Kubernetes-vezérlősík 277,53 euró
Kimenő forgalomHavonta az első 1 GB ingyenes, utána gigabájtonként 0,074489 euró, a mennyiséggel csökkenve. Egy bejelentett, az uniós adatrendelet szerinti szolgáltatóváltás alatt ingyenes
SLA a számítási kapacitásra99,95%-os havi „cél”, csak a VM-ekre, a blokk- és az objektumtárolóra, és mentesül alóla, amíg bármelyik zóna működik. Fizetős Enterprise Agreement nélkül nincs jóváírás
Díjban foglalt támogatásŰrlap vagy e-mail német és angol nyelven; a kritikus eseményekre 24x7, minden másra hétköznap 08:00 és 17:00 között (CET); 4 óra a munka megkezdéséig, a megoldás legjobb igyekezet szerint
Ki regisztrálhatCsak európai üzleti felhasználók, a T-Systems eShopján vagy az értékesítésen keresztül. A regisztrációkor végzett ellenőrzéseket nem tudtuk ellenőrizni

Mit építhet rajta

Az állapot általánosan elérhető (GA), hacsak nincs másként jelölve, a 2026. október 9-i szolgáltatásleírás alapján; a „csak eu-de” azt jelenti, hogy a holland régióban nem érhető el. A szolgáltatásnevek azok, amelyeket a Huawei Cloud a saját szolgáltatásaira használ.

Amire szüksége vanT Cloud PublicAWSAzure
Virtuális gépekECS: megosztott s család, dedikált c és m család; olcsóbb x méretek kapacitásgarancia nélkül, csak eu-deEC2Virtual Machines
GPU-kT4, L4, A40, V100, A100, H100 SXM és H100 NVL; H100 csak eu-deEC2 G és PNC és ND sorozat
TárolásEVS blokktároló; OBS objektumtároló S3-protokollon, három zónában tárolva; SFS fájltároló (NFSv3)EBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
Relációs adatbázisokRDS for PostgreSQL, MySQL és SQL Server; TaurusDB (MySQL-kompatibilis), csak eu-deRDS, AuroraAzure Database for PostgreSQL és MySQL, SQL Database
Egyéb adatszolgáltatásokRedis 4-től 7-ig; MongoDB-kompatibilis DDS; GeminiDB (Cassandra, InfluxDB) és OpenSearch 2.19, csak eu-deElastiCache, DocumentDB, Keyspaces, OpenSearch ServiceAzure Cache for Redis, Cosmos DB
KubernetesCCE és CCE Turbo, Kubernetes 1.34; ingyenes vezérlősík HA nélkülEKSAKS
ServerlessFunctionGraph, csak eu-de; serverless konténerek bétábanLambda, FargateFunctions, Container Instances
ÜzenetkezelésKafka és RocketMQ; értesítésekMSK, SNSEvent Hubs, Event Grid
HálózatVPC, NAT-átjáró, VPN, Direct Connect, legfeljebb három zónára kiterjedő terheléselosztók, DNSVPC, VPN, Direct Connect, ELB, Route 53VNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer, Azure DNS
Peremhálózati biztonságWAF és Anti-DDoS; CDN nincsCloudFront, AWS WAF, ShieldFront Door, WAF, DDoS Protection
Kulcsok és identitásKMS olyan HSM-ekkel, amelyek „megfelelnek a FIPS 140-2 Level 3 követelményeinek”; IAMKMS, IAMKey Vault, Entra ID
MI és analitikaModelArts, OCR, MapReduce, adattárház, Spark és Flink; csak eu-deSageMaker, Bedrock, EMR, RedshiftAzure ML, Azure OpenAI, HDInsight, Synapse
MentésCBR, régiók közötti replikációvalAWS BackupAzure Backup

Teljesen hiányzik: a CDN, a Bedrockhoz vagy az Azure OpenAI-hoz hasonló hosztolt modell-API, az SQS-szerű egyszerű üzenetsor, a H200, B200 és L40S GPU-k, a kis méretű bare metal szerver, valamint bármilyen régió Németországon, Hollandián és a zárt svájci felhőn kívül. A serverless konténerek „nem alkalmasak éles környezetekhez”. A holland régió szegényebb: 2025 októberében nem volt benne API Gateway, FunctionGraph, TaurusDB, GeminiDB, OpenSearch, adattárház és ModelArts, és azóta a kiadási megjegyzések szerint csak néhány szolgáltatás érkezett.

Az API-k natív REST és OpenStack API-k, és „szabványos OpenStack parancssori eszközök is használhatók”. A közösségi szintű Terraform provider nagyjából havonta kétszer ad ki új verziót (1.37.10, 2026. október 8.), és 64 nyitott GitHub-hibajegye van, ebből 26 egy évnél régebbi. Egy CLI- és Python SDK-bővítmény, egy Go SDK (még mindig 0.9.9), egy Ansible-gyűjtemény és egy Crossplane provider egészíti ki a készletet; natív Pulumi-csomag és közzétett OpenAPI-specifikáció nincs. A konzol csak angol nyelvű, a dokumentáció pedig legalább 2026 októbere óta egy Anubis proof-of-work botszűrő mögött van: böngészőben olvasható, szkriptekkel és MI-eszközökkel nem. Ezért nem tudtuk elolvasni azt sem, mely S3-műveletek hiányoznak az OBS-ből.

Mennyibe kerül

A T Cloud Public listaárai euróban, áfa nélkül, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, az eu-de-ben, havi 730 órával. A szolgáltatásleírásból és egy nyilvános ár-API-ból származnak, amely mind a 6 099 ársort nyilvános JSON-ként adja vissza.

Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.

TételVálasztásEuró havonta
VMs9.large.2, 2 vCPU, 4 GiB, Open Linux68,92
Lemez40 GiB EVS High I/O2,64
Nyilvános IPv4Elastic IP3,21
1 TB kimenő forgalomaz első 1 GB ingyenes, 999 GB 0,074489-es áron74,41
100 GB objektumtárolóOBS Standard, az első 5 GB ingyenes2,30
Összesen151,48

Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban. A kapacitásgarancia nélküli x1e.large.2 mérettel a T Cloud Public végösszege 124,56 euró.

A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom, az eu-de három zónájára elosztva.

TételVálasztásEuró havonta
3 VMs9.xlarge.4, megosztott vCPU459,64
3 nyilvános IPv4Elastic IP9,64
300 GB blokktárolóEVS GP SSD31,20
Terheléselosztómegosztott ELB, plusz a saját Elastic IP-je (3,21)34,61
PostgreSQL HAdb.n1.large.4.ha.pg, megosztott CPU, elsődleges és készenléti példány270,36
Adatbázis-tárhely100 GB Ultra-high I/O, mindkét példányra számlázva22,00
1 TB objektumtárolóOBS Standard24,08
1 millió PUT és 10 millió GETbármelyikből 1 000 kérésenként 0,00473 euró52,03
Kubernetes-vezérlősíkcce.s2.small, HA277,53
2 TB kimenő forgalomkét ársáv144,77
Összesen1 325,86

Dedikált vCPU-s c9.xlarge.4 példányokkal a végösszeg 1 619,02 euró. Az AWS burstable t3.xlarge példányokkal 985,89 eurót, m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót kér; az Azure B4s_v2 példányokkal 1 017,63 eurót, D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót. A sorozatban minden szolgáltatónál használt m7i.xlarge-os számhoz képest a T Cloud Public megosztott vCPU-kkal az AWS árának 122%-ába, dedikáltakkal 150%-ába kerül; az AWS burstable példányaihoz képest, amelyek közelebb állnak egy megosztott vCPU-hoz, 134%-ába.

A különbség nagy részét két tétel adja. A HA vezérlősík 277,53 euró, szemben az EKS és az AKS Standard 65,13 eurójával (73 dollár). Az objektumtároló-kérések pedig minden típusnál ugyanannyiba kerülnek, így 10 millió GET 47,30 eurót tesz ki, míg az AWS 4,30 dollárt kér. Dedikált vCPU-knál egy harmadik is csatlakozik hozzájuk: minden c9-példány havi 250,93 euró. A legtöbb többi tétel közel van az AWS-éhez, az adatbázist is beleértve (tárhellyel együtt 292,36 euró, szemben 320,13 dollárral). Az ingyenes vezérlősíkkal, a cce.s1.small-lal (legfeljebb 50 csomópont, HA nélkül) a végösszegek 1 048,33 és 1 341,49 euró. Az s9-et megosztott vCPU-nak vettük, mert a dokumentáció így írja le az s2 és s3 elődjeit; a worker csomópontok nincsenek benne.

Kimenő forgalom és IPv4. A bejövő forgalom ingyenes. A kimenő forgalomban az ingyenes első gigabájt után egy GB 1 000 GB-ig 0,074489 euróba, 10 000 GB-ig 0,070351 euróba kerül, 5 000 000 GB felett pedig 0,0418 euróra csökken. Egy terabájt nagyjából 74,49 euró, szemben az AWS 80,30 és az Azure 77,62 eurójával az ingyenes 100 GB-juk felett. Egy Elastic IP óránként 0,0044 euróba (havi 3,21 euróba) kerül, szemben az AWS-en és az Azure-on kért 0,005 dollárral.

Számlázás. A szolgáltatásleírás szerint a számítási kapacitás díja „másodpercalapú fogyasztáson alapul”; a termékoldal szerint „Elastic (óránkénti számlázás)”. A helyi lemezes méreteket és a dedikált hostokat „leállított vagy lefoglalt állapotban is számlázzák”; a többi VM-ről a feltételek nem rendelkeznek. A számlázás csak euróban történik, az új ügyfelek pedig 250 euró kreditet kapnak, amely „a szerződéskötés után két hónappal lejár”. Kemény költségplafon nincs: a GYIK a kvótákat „a költségek korlátozásának egyszerű és alapvető eszközének” nevezi.

GPU-k, GPU-óránként az eu-de-ben: H100 SXM: 5,22 euró (egy GPU), H100 NVL: 5,80 euró (legalább két GPU), A100: 3,90 euró és L4: 0,75 euró. A 4 és 8 GPU-s H100 méreteknél a T Cloud Public két árforrása eltér: az ár-API szerint óránként 13,64 és 27,28 euró (GPU-nként 3,41 euró), a szolgáltatásleírás szerint 20,89 és 41,79 euró (GPU-nként 5,22 euró). Mindkettő 2026 októberéből származik, és egyetlen bejelentés sem dönti el a kérdést; mielőtt bármelyikkel tervezne, kérdezze meg az értékesítést. Az AWS Frankfurtban nem árul H100-at, Stockholmban 6,57 eurót kér; az Azure H100 NVL-je Frankfurtban 8,10 euró. Az egyetlen bare metal szerver, a c7t.28xl óránként 6,99 euróba kerül, a lemezek külön.

Árváltozások. Az elmúlt 24 hónapban nem találtunk áremelést. A GPU-árakat „2026 áprilisában csökkentették”, számok megadása nélkül, a 2025. június 30-án óránként 8,21 centért bevezetett x1e.large.2 méret pedig ma 5,75 centbe kerül. Az áremeléseket „legalább hat héttel a hatálybalépésük előtt” be kell jelenteni, és ön erre a napra felmondhat.

Megbízhatóság

Mi egy zóna. Az eu-de két, egymástól 18 km-re lévő adatközpontban fut, Magdeburgban és Bieréban, „három fizikailag elkülönített rendelkezésre állási zónával”. A szolgáltató ennél pontosabban nem határozza meg a zónát, és ha két telephelyen három zóna van, akkor kettő közülük egy telephelyen osztozik; hogy az eu-de-ben melyik kettő, nem találtuk meg. A szerződés szerint „a régiók két fizikai adatközpontból állnak, és legfeljebb három rendelkezésre állási zónát foglalnak magukban”. Az eu-nl-ben az állapotoldal az AZ2 zónát Almerébe helyezte, és azt írta, hogy „az AZ1 és az AZ3 egy másik helyszínen (Aalsmeer) található”.

Az adatbázis készenléti példánya. Az RDS szinkron replikál, és „elsődleges/készenléti adatbázis-példányok létrehozásakor különböző AZ-ket választhat számukra”. A failover automatikus, „5 percen belül” lezajlik, és megtartja az IP-címet; a példány „a failover alatt nem érhető el”. Az AWS alapértelmezetten másik zónába helyezi a készenléti példányt, és 60 és 120 másodperc közötti failoveridőt ad meg. Sem az adatbázisra, sem a Kubernetesre nincs rendelkezésre állási vállalás.

Az SLA, a szolgáltatásleírásból:

  • „A T Cloud Public havi 99,95%-os platformszintű rendelkezésre állást céloz meg a szolgáltatás átadási pontján”, ami „az adatközpont internetes belépési pontját” jelenti.
  • Kiterjed a VM-ekre, a blokktárolóra és az objektumtárolóra, mindegyikre külön. „Minden más tekintetben nincs minimális rendelkezésre állás.”
  • Bármelyik mentesítő esemény elég, és az első, hogy a komponens „elérhető valamelyik rendelkezésre állási zónában”. Szó szerint olvasva egy vagy két zóna kiesése nem leállás, amíg egy harmadik még működik. Egy másik mentesítő esemény, hogy „az ügyfél egy alternatív példányt használhat”.
  • A karbantartást „nem kell előre bejelenteni”, és nem számít leállásnak.
  • Az általános feltételek nem adnak jóváírást, így nincs igényérvényesítési határidő, és nincs olyan óra, amelyet önnek el kellene indítania. Jóváírás az Enterprise Agreement 1.0 Gold (havi 5 500 euró) és Platinum szintjével jár, vagy 1 000 eurós opcióként az Enterprise Support Agreement 2.0-hoz (alapdíj 2 500 euró). Az összegüket nem teszik közzé.

Az AWS az EC2-re két vagy több zóna esetén 99,99%-ot, a Multi-AZ RDS-re és az EKS-vezérlősíkra 99,95%-ot vállal, akár 100%-os jóváírással; az Azure a zónák között 99,99%-ot ad.

Állapotoldal és incidensek. A status.otc-service.com előzményei 2023. október 11-ig nyúlnak vissza, egy nyilvános JSON API mögött. A 2024. október 16-tól számított 24 hónapban 275 incidenst sorol fel: 47 „téves riasztás”, csak 3 említ okot, és egyik sem hivatkozik postmortemre. A legtöbb semmit sem mond az „Incident Resolved” (incidens megoldva) bejegyzésen túl.

DátumKiterjedésIdőtartamOk, a közlés szerint
2024. okt. 30. és nov. 4. közöttVM-ek és bare metal az eu-de-ben, hat Major bejegyzésegyenként 0,5 és 13,9 óra közöttnincs megadva; az utolsó szerint „az API teljesítményét javítottuk”
2024. dec. 12.Terheléselosztók az eu-de-ben, az egyetlen „Service Outage” bejegyzés16 percnincs megadva
2025. máj. 28. és jún. 13. közöttEnterprise VPN az eu-de-ben, új kapcsolatok376 óranincs megadva
2025. júl. 3. és 4.Redis, DNS, terheléselosztók, VPC, blokktároló és Enterprise Router az eu-nl-ben, Major16,3 óranincs megadva
2026. máj. 7. és jún. 3. közöttaz eu-nl AZ2 zónája (Almere); 35 állapotkomponens Major653 óra (27 nap)tűz; „Az EU-NL AZ2 (Almere) áramellátását a helyi tűzoltóság lekapcsolta.” (978-as esemény)

A tűz a zónakialakítás egyetlen nyilvános próbája. Az ügyfeleket arra kérték, hogy „migrálják vagy vigyék át failoverrel a munkaterheléseiket és adataikat az AZ1-re vagy az AZ3-ra”, amelyek a szolgáltató beszámolója szerint működtek, a T-Systems pedig azt írta, hogy „a hatás néhány egyedi szolgáltatásra korlátozódott, kis számú Telekom-ügyfélnél”. Az állapotoldal szerint az almerei telephelyet „a NorthC Datacenters üzemelteti számunkra”; a NorthC saját oldala megerősíti a tüzet, de ügyfelet nem nevez meg. Postmortemet nem találtunk, és az AZ2-ben lévő ügyféladatokra gyakorolt hatást sem közölték. A többi zóna elvégezte a dolgát; szó szerint olvasva viszont az SLA első mentesítő eseménye miatt egy zóna négyhetes kiesése egyáltalán nem számít leállásnak.

Támogatás

A díjban foglalt támogatásnál kapcsolatfelvételi űrlapon vagy e-mailben lehet esetet nyitni, 24x7, német és angol nyelven; „új esetek telefonos létrehozása nem lehetséges”, a telefonvonal a meglévő eseteket szolgálja. A kritikus eseményeket éjjel-nappal kezelik, minden mást, a kvótamódosításokat is beleértve, hétfőtől péntekig 08:00 és 17:00 között (CET). A cél 4 óra „a hibaelhárítási munka megkezdéséig”; a megoldás „legjobb igyekezet szerint” (Best Effort) történik. Önnek „legfeljebb két központi és képzett kapcsolattartót” kell megneveznie, és „biztosítania kell a kapcsolattartók 24/7-es elérhetőségét”.

Ez több, mint amit az AWS Basic (nincsenek technikai esetek) vagy az Azure Basic (nincsenek válaszidő-célok) tartalmaz. A T Cloud Publicnál a fizetős támogatás 2 500 eurótól indul:

Fizetős szintEuró havontaAmit hozzáad
Enterprise Agreement 1.0 Silver2 500gyorsabb válaszidők, tanácsadás
Enterprise Agreement 1.0 Gold5 500architektúra-tanácsadás, rendelkezésre állási jelentés, service credits
Enterprise Agreement 1.0 Platinum17 500szolgáltatás- és szállításmenedzsment, jobb megoldási idők, Manager on Duty
Enterprise Support Agreement 2.02 500 alapdíjjobb válaszidők; service credits 1 000, service delivery manager 3 000, Manager on Duty 6 000

Egyetlen fizetős szint sem tesz közzé válasz- vagy megoldási időt.

Fióknyitás

„A T Cloud Public kizárólag európai üzleti felhasználóknak érhető el”, az általános feltételek pedig azoknak az ügyfeleknek szólnak, akik „nem fogyasztók a német Polgári Törvénykönyv 13. §-a értelmében”. Hogy mely európai országok jönnek szóba, nem találtuk meg. A megrendelés a T-Systems eShopján vagy az értékesítésen keresztül történik, és az adminisztrátor egy „Ready-for-Service e-mailt” kap. Az eShop regisztrációs oldala szkripttel nem volt olvasható, így azt, hogy mit ellenőriznek a regisztrációkor (adószám, cégjegyzékbejegyzés, személyazonosság), és mennyi ideig tart az aktiválás, nem ellenőriztük. A feltételek SEPA csoportos beszedést és kártyás fizetést írnak elő.

Az alapértelmezett kvóták „az önkiszolgáló portálon (konzol) a »My Quotas« menüpontban tekinthetők meg, és a Support Centeren keresztül módosíthatók”, hétköznap 08:00 és 17:00 között (CET) kezelt támogatási kérésként. Az értékeket nem teszik közzé, így nem tudni, hogy a B munkaterhelés vagy egy GPU az első napon felépíthető-e. Az AWS-en a standard példányokra vonatkozó 5 vCPU-s alapértelmezés kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja papíron elég.

Az adatait önnek kell mentenie („a Telekom nem ment adatokat”), a kimenő levelezési portok (25, 465 és 587) pedig zárva vannak, kivéve a Secure Mail Gatewayen (percenként 100 e-mail) vagy egy speciális Elastic IP-n keresztül. A Telekom harmadik felekre vagy az infrastruktúrára jelentett kockázat esetén „előzetes értesítés nélkül deaktiválhatja az érintett szolgáltatást”, pontatlan adatok vagy szerződésszegés gyanúja esetén pedig „az ügyfél saját költségére korlátozhatja vagy letilthatja az ügyfél szolgáltatásait”; a díjak tovább futnak, és „az ebből eredő leállást a rendelkezésre állás számításakor nem veszik figyelembe”.

Megfelelőség és adatvédelem

KeretrendszerÁllapot
ISO/IEC 27001:2022A tanúsítványt láttuk: a Deutsche Telekom AG csoportszintű ernyőtanúsítványa, 2027. december 3-ig. Felsorolja Magdeburgot és Bierét, de egyetlen T Cloud Public-terméket sem nevez meg
ISO/IEC 27017 és 27018Igazolást láttunk, nem tanúsítványt, 2027. december 3-ig; a telephelyek között van Magdeburg, Biere, Aalsmeer és Almere
BSI C5:2020 Type 2Egy kéreleműrlap mögött érhető el; az időszakot és a hatókört nem láttuk
SOC 1 és SOC 2 Type IIZárt hozzáférésű. A nyilvános SOC 3-fájl titkosított
TISAXA szolgáltató állítja: 3-as szint, 2023-ban újratanúsítva az eu-de-re és az eu-nl-re; a megújítást nem ellenőriztük
ENS (Spanyolország), HighA tanúsítványt láttuk: ENS-0879/25, 2027. október 17-ig; csak Biere és Magdeburg
KRITISA T-Systems „a BSI-nél KRITIS-üzemeltetőként van nyilvántartva”
PCI DSS, SecNumCloud, HDS, EU Cloud Code of ConductNem állítja

Egyetlen tanúsítvány sem nevezi meg, mely szolgáltatásokra terjed ki; a régiók csak a telephelylistákból olvashatók ki.

Az adatfeldolgozási megállapodás (2026. április) a Bizottság általános szerződési feltételeinek 7.8. pontját a következővel váltja fel: „Az adatfeldolgozó nem továbbít adatokat olyan harmadik országba, amelyre vonatkozóan az Európai Bizottság nem hozott a GDPR 45. cikke szerinti megfelelőségi határozatot.” A további adatfeldolgozók változásáról „hat héttel előre, írásban” értesítenek, és ön tiltakozhat. Minden felsorolt további adatfeldolgozó a Telekom-csoporthoz tartozó vagy uniós cég, Németországban, Hollandiában, Magyarországon (üzemeltetés és másodszintű támogatás Budapestről), Szlovákiában, Romániában és Spanyolországban. A Huawei nincs a listán. A NorthC sem, amely az almerei telephelyet üzemelteti; hogy egy kolokációs üzemeltetőnek szerepelnie kellene-e rajta, jogi kérdés, amelyet nyitva hagyunk.

Az eu-de-t „németországi adatközpontokból nyújtják”, az eu-nl-t Hollandiából. Az általános feltételek lehetővé teszik, hogy a Telekom értesítés után az EU-n kívülre helyezzen szolgáltatásokat, és a hozzájárulást megadottnak tekintik, ha ön négy héten belül nem tiltakozik; az adatfeldolgozási megállapodás ettől még tiltja az adattovábbítást a megfelelőségi határozattal nem rendelkező országokba.

Ki irányítja

2025. december 31-én a Német Szövetségi Köztársaság közvetlenül 14,1%-ot, a KfW-n keresztül 14,2%-ot, összesen 28,3%-ot birtokolt a Deutsche Telekom AG-ben; a közkézhányad 71,7% volt, benne a BlackRock nagyjából 5,7%-kal és a SoftBank nagyjából 0,4%-kal. A Telekom éves jelentése szerint az államról „már nem tekinthető úgy, hogy irányítást gyakorol ..., csupán jelentős befolyást”. A felhő „több mint 4 000 üzleti ügyfélre” hivatkozik; árbevételét és létszámát nem teszik közzé.

A szerződő fél a T-Systems International GmbH (HRB 55933, Frankfurt am Main). Ezt nevezi meg a szolgáltatásleírás és az adatfeldolgozási megállapodás, valamint a 2025. október 27-i általános feltételek is, amelyeket az eShop egy T Cloud Public-megrendeléshez csatol. A webhely lábléce még egy régebbi, 2025. augusztus 4-i változatra mutat, a bonni Telekom Deutschland GmbH (HRB 5919 Bonn) nevében; az értékelésben idézett záradékok mindkettőben ugyanígy szólnak.

Az eu-de telephelyei a T-Systems telephelyei; az eu-nl-ben az almerei telephelyet a NorthC kolokációs cég üzemelteti. A platform a Huawei közreműködésével épült. Az egyes felek nyilatkozatai:

DátumKiMit mondott
2016. márciusA Deutsche Telekom és a Huawei, közös indulási közlemény„Az Open Telekom Cloud hardver- és szoftvermegoldás-szállítójának a Huaweit választották”
2016. októberHuawei„a Huawei tervezte és a T-Systems üzemelteti”, „technikailag a Huawei FusionSphere-re épül”
2020. júliusA T-Systems blogjaa Huawei szállítja a „Huawei OpenStack Distributiont”; a hardver „a Huaweitől, de nyugati gyártóktól is” származik; a Huaweinek „az üzemeltetési szakaszban nincs hozzáférése a felhőplatform hardveréhez vagy szoftveréhez”
2026. februárA Telekom szóvivője a Light Readingneka müncheni új Industrial AI Cloud „teljesen elkülönül a T Cloud Publictól és független tőle”, és „a müncheni telephelyen nem használnak Huawei-termékeket”. Az újságíró azt írja, hogy a Huawei „láthatóan továbbra is a T Cloud Public része”
2026. októberSzolgáltatásleírás„OpenStack-technológián alapul”; szállítót nem nevez meg

2020 júliusa óta sem a Telekomtól, sem a Huaweitől nem találtunk nyilatkozatot, egyik irányban sem, arról, hogy a Huawei továbbra is szállít-e a T Cloud Publicnak, és szállítóváltásról szóló hírt sem. Két Hacker News-hozzászóló „white label AWS-nek” nevezte (44633075, 2025. július; 41351061, 2024. augusztus). Nem az: minden elsődleges forrás OpenStacket és Huaweit említ, és egy Telekom-szóvivő cáfolta, hogy bármilyen hyperscaler-szoftvert használnának.

Távozás

A T Cloud Public írásban rögzített, az uniós adatrendelet szerinti szolgáltatóváltási feltételekkel rendelkezik. Egy 30 napos átmeneti időszak előtt legalább 30 nappal be kell nyújtania egy migrációs űrlapot, és „a váltás lebonyolításához például díjmentes internet felé irányuló kimenő forgalmat kap”. Az űrlap nélkül a szokásos kimenő forgalmi ársávok érvényesek. Egy foglalt csomag idő előtti elhagyása a hátralévő időszakra „a teljesítendő kifizetések összegének felébe” kerül. A teljes tenant megszüntetéséhez négyhetes felmondási idő kell, egy hónap végére; két héttel a vége előtt a tenantot befagyasztják, majd „az ügyfél összes erőforrását törlik”.

Az alapok átvihetők: a VM-lemezképek qcow, vmdk, vhd vagy zvhd formátumban exportálhatók, az OBS S3-at beszél, a szabványos adatbázismotorok pedig dump eszközökkel vihetők el. A Kubernetes-manifesztek kubectl-lel exportálhatók, de a csomópontkészletek, a tárolási osztályok és a terheléselosztó-annotációk CCE-specifikusak. A többi nehezebb: a KMS-ből „tilos a kulcsokat magával vinni”, „a ModelArtsból nem válthat”, a nyilvános lemezképek máshol nem használhatók, a TaurusDB, a GeminiDB és az adattárház pedig Huawei-eredetű motorok, saját API-kkal.

A szolgáltatások is elhagyhatják önt. A feltételek háromhónapos értesítést ígérnek „lényeges funkciók vagy szolgáltatások megszüntetése/módosítása” esetén. A kiadási megjegyzések alapján a Shared SNAT nagyjából hét hetet, az SFS Common I/O nagyjából tíz hetet kapott, a WAF Classic értékesítésének megszüntetése pedig semennyit; az ügyfeleket e-mailben esetleg korábban értesítették. A Classic VPN 2025 júniusára bejelentett leállítását háromszor halasztották el, mielőtt 2026. január 31-én életbe lépett. Két mentési szolgáltatás 2026. január 1-jén érte el életciklusa végét, azzal a figyelmeztetéssel, hogy „ezután elveszíti a hozzáférést a mentéseihez, és az adatokat töröljük”.

Mit írnak a felhasználók

A Hacker Newsban, a Redditen és a Terraform provider GitHub-hibajegyei között kerestünk. Független beszámoló kevés van: egy 2025. februári „Ask HN” a platformról egyetlen választ sem kapott (43105212), az új név alatt pedig semmi sem került elő.

Gyenge fejlesztői élmény és dokumentáció. A felhasználók szerint „a fejlesztői élmény nagyon rossz” (43459898, 2025. március). Egy fejlesztő, aki ügyfeleket futtat rajta, „nem feltétlenül ajánlaná”, mert „van néhány gyengesége a támogatásban és a dokumentációban”, de hozzáteszi: „elvégzi a feladatát” (46335063, 2025. december). Egy német szálban az egyik hozzászóló korábbi DevOps-csapata átláthatatlan hibaüzenetekre panaszkodott (Reddit), egy másik pedig kevésbé kiforrottnak találta, mint az AWS-t (Reddit, mindkettő 2025. szeptember).

Kubernetes-furcsaságok. Két csapat számol be arról, hogy a chartok a CCE-n hibára futnak, mert nincs kube-dns Service, és „nem a hiányzó kubedns service az egyetlen furcsaság az OTC-nél” (Reddit, 2025. augusztus). A szálban egy Kubernetes-karbantartó megjegyzi, hogy ezt a nevet a specifikáció nem írja elő: kompatibilitási furcsaság, nem megfelelőségi hiba. A CCE az ellenőrzésünkkor nem szerepelt a CNCF landscape tanúsított Kubernetes-termékeinek listáján, bár magában a megfelelőségi repositoryban nem kerestünk.

Széles kínálat. A felhasználók ezt sorolják fel: „VM-ek (még GPU-sak is), VPC-k, menedzselt adatbázisok, blokktároló, naplózás, IAM, API Gateway, Container Engine stb.” (41350577, 2024. augusztus), és a két német hozzászóló is egyetért.

Az ügyfelek választják, nem a fejlesztők. Az egyik fejlesztő azért támogatja, mert „az egyik ügyfelünk ragaszkodott a Telekom Cloudhoz” (46835996, 2026. január); egy másik szerint „nagy ipari vállalatokat céloz, nem a bátor kis webalkalmazásodat” (43459457, 2025. március).

Szóba kerül a Huawei. Ahányszor szó esik a platformról, valaki felveti az eredetét (41350768, 2024. augusztus; 43459898, 2025. március; „Ist keine EU native Cloud” („nem EU-natív felhő”) a Redditen, 2025. szeptember; 46838516, 2026. január). Ez megítélés, nem biztonsági megállapítás.

Egy felhasználó így foglalja össze: „Működik, de drága” (41354676, 2024. augusztus), amit az áraink alátámasztanak. A támogatásról egy ellentétes beszámoló: „az AWS-szel ellentétben fel tudom hívni őket telefonon, és szívesen beszélnek velem” (46335063, 2025. december).

Kinek való, és ki keressen mást

A T Cloud Public azoknak a szabályozott európai szervezeteknek való (közszféra, egészségügy, autóipar, pénzügy), amelyek német szerződéses partnert, háromzónás németországi elhelyezést, zónák között elhelyezett készenléti példánnyal rendelkező menedzselt adatbázisokat, menedzselt Kubernetest és olyan auditdokumentációt szeretnének, mint a C5, a TISAX, az ENS és a KRITIS, és amelyek ezért hajlandók az AWS listaárainál többet fizetni. Azoknak a csapatoknak is való, amelyek már a Telekom hálózataira csatlakoznak.

Keressen mást, ha magánszemély vagy Európán kívüli cég, mert nem regisztrálhat; ha a költség dönt; ha CDN-re, hosztolt modell-API-ra, H200 vagy B200 GPU-kra, vagy Németországon és Hollandián kívüli régióra van szüksége; ha támogatási szerződés nélkül szeretne SLA-jóváírást, vagy kiforrott fejlesztői élményt keres; vagy ha a szabályzata kizárja a Huawei-eredetű technológiai stacket, ami olyan tény, amelyet önnek kell mérlegelnie.

Források

Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.

Árak

Feltételek és SLA

Dokumentáció

Állapot és incidensek

Megfelelőség

Cég és tulajdonosi szerkezet

Felhasználói beszámolók

Adat és felhő

Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben

Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.

Először egy megerősítő linket küldünk. Bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi irányelvek