Írta: Kristijan Sekereš
Az UpCloud 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

Az UpCloud magántulajdonú finn felhőszolgáltató, amelyet 2011-ben alapítottak Helsinkiben, és saját KVM-platformját 15 zónában üzemelteti: tízben Európában, háromban az USA-ban, egyben Szingapúrban és egyben Sydneyben. Kompakt menedzselt felhőt árul (PostgreSQL, MySQL, Kubernetes ingyenes vezérlősíkkal, S3-kompatibilis objektumtároló, terheléselosztók), a kimenő forgalmat egy, a szerverek számával növekvő keretig díjmentesen adja, és minden fióknál éjjel-nappal válaszol a támogatási chatekre: az éles munkaterhelésünk itt havi 520,33 euróba kerül Frankfurtban, az AWS árának 48%-ába. A gyenge pontok a redundancia és a szerződés. Minden város egy adatközpont (csak Helsinkiben van kettő), az adatbázis készenléti példánya egy másik hoston van ugyanabban az épületben, az SLA pedig fiókjóváírást ad egy olyan jogi szöveg alapján, amely nem nevez meg százalékot, és kizárja az API-t és a vezérlőpultot.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk az UpCloud dokumentációjában, feltételeiben, árkatalógusában és állapotoldalán, finn cégadatokban és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál; az ár- és jogi oldalakat, amelyek elutasítják az automatizált olvasókat, az Internet Archive legfeljebb 2026. október 7-i másolataiból olvastuk. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.
Áttekintés
| UpCloud | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Helsinki. UpCloud Oy, magántulajdonban, tőzsdén nem jegyzett; a tulajdonosok nincsenek közzétéve. Nyilvánosságra hozott befektetők: Connected Capital & Partners (Hollandia), Tesi (a finn állam befektetési társasága) és Inventure (északi kockázatitőke-befektető) |
| Régiók és zónák | 15 zóna, mindegyik egy adatközpont: tíz Európában (ebből kettő Helsinkiben), három az USA-ban, Szingapúr és Sydney. Nincs olyan régió, amely több zónát fogna össze, ahogy az AWS-nél |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 17,93 euró Frankfurtban |
| B munkaterhelés (éles) | 520,33 euró megosztott vCPU-kkal, 459,50 euró az ingyenes, egycsomópontos Kubernetes-vezérlősíkkal. Minden elemét árulják; dedikált vCPU-s csomag nincs, és az adatbázis készenléti példánya ugyanabban az adatközpontban van |
| Kimenő forgalom | 0,00 euró a fiókszintű Fair Transfer kereten belül (havi 1,5 TB az A munkaterhelés szerverére, B munkaterhelés esetén szerverenként 7 TB). Felette a sávszélességet 100 Mbit/s-ra korlátozhatják, vagy ön választhatja a gigabájtonkénti 0,01 dolláros díjat |
| SLA a számítási kapacitásra | A jogi szövegben nincs százalék; az árlistaoldalon 99,999% a Premiumra és 99,99% a Starterre. Fiókjóváírás a leállás idejére eső díj 50-szereséig, 5 percnél hosszabb kiesésekre, 15 napon belül igényelhető |
| Díjban foglalt támogatás | 24/7-ben elérhető mérnökök chaten és e-mailben, angol nyelven; incidensekre 2 órán belüli válasz |
| Ki regisztrálhat | A feltételek szerint vállalkozások: kártya, számlázási cím és telefonszám, szankciós szűrés, igazolványról nem esik szó. Előre fizetett; egy új fiók 2 magra korlátozott, 7 napos próbaidőszakkal indul |
Mit építhet rajta
Az állapot általánosan elérhető (GA), hacsak nincs másként jelölve, az UpCloud dokumentációja és változásnaplója alapján.
| Amire szüksége van | UpCloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuális gépek | Cloud Servers AMD EPYC-n, mind megosztott hostokon: Starter (előző generációs CPU-k), Premium és Cloud Native (csak számítási kapacitás) | EC2 | Virtual Machines |
| Dedikált hostok, bare metal | Nyilvános csomag nincs: a dedikált hardver a Private Cloud, teljes hostok havi 3 190 eurótól, árajánlat alapján. Bare metal nincs | EC2 Dedicated Hosts, EC2 metal | Dedicated Host, BareMetal Infrastructure |
| GPU-k | L4, L40S, RTX Pro 6000, H100 és B200, igény szerint és spotként, csak Helsinkiben (fi-hel2) | EC2 G és P | NC és ND sorozat |
| Tárolás | Blokktároló három szinten, díjmentes titkosítással; Managed Object Storage (S3 API) hat régióban; File Storage (NFS) hét zónában 2026 februárja óta | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relációs adatbázisok | Managed PostgreSQL (egytől három csomópontig) és MySQL (8.4 LTS) | RDS | Azure Database for PostgreSQL és MySQL |
| Egyéb adatszolgáltatások | Valkey (2024 októberében váltotta fel a Managed Redist) és OpenSearch | ElastiCache, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis |
| Kubernetes | UKS, CNCF-tanúsított az 1.33-astól az 1.35-ösig. A Development vezérlősík ingyenes (egy csomópont); a Production havi 60 euró (három API-szerver, háromtagú etcd) | EKS | AKS |
| Hálózat | Zónákon átívelő privát hálózatok, NAT- és VPN-átjárók, tűzfal, terheléselosztó HTTP(S)-hez és TCP-hez | VPC, NAT gateway, VPN, ELB | VNet, NAT gateway, VPN Gateway, Load Balancer |
| CDN | UpCloud CDN, „a bunny.net hajtja”: dokumentálva van, de az árlistaoldalon „Hamarosan megjelenik” | CloudFront | Front Door |
| Hozzáférés-kezelés | Szerverre, tárolóra, hálózatra vagy címkére korlátozott alfiókok; Workspaces szerepkörökkel és egyszeri bejelentkezéssel, nyílt bétában és az SLA-n kívül | IAM | Entra ID, RBAC |
| Monitorozás | Metrikák adatbázisokhoz és terheléselosztókhoz, auditnaplók; általános naplózási vagy metrikaszolgáltatás nincs | CloudWatch | Azure Monitor |
| Mentés | Simple Backups (napitól évesig terjedő csomagok), valamint igény szerinti mentések | AWS Backup | Azure Backup |
Teljesen hiányzik: a függvények, a serverless konténerek, az üzenetsorok, a kulcskezelő szolgáltatás vagy titokkezelő, a mérvadó (authoritative) DNS, a MongoDB, a Kafka, a menedzselt MI-modell-API-k és a konténerregisztrációs adatbázis (az árkatalógusban vannak „béta” registry-tételek, de termék nincs). Sem a dokumentáció, sem az árlistaoldal nem ír le DDoS-védelmet, az SLA pedig kizárja „harmadik felek ellenséges cselekményeit, például a szolgáltatásmegtagadással járó támadásokat”.
Az Object Storage-ból hiányzik a bucket-replikáció, a weboldal-kiszolgálás, a bucket-naplózás és az SSE-KMS, az Object Lock pedig „Hamarosan érkezik”. A hozzáférés-kezelés vékony: az alfiókok azt korlátozzák, mely erőforrásokhoz nyúlhat egy felhasználó, műveletszintű szabályzatnyelv nélkül, a szerepköralapú Workspaces modell pedig „még nem ajánlott éles környezetekhez”.
Az eszközök naprakészek: partner szintű Terraform provider (v5.47.0, 2026. október 12.), CLI, Go és Python SDK, Pulumi, Packer, Ansible és Crossplane. API-tokenek csak 2025. szeptember 18-án érkeztek; előtte a szkriptek egy fiók felhasználónevét és jelszavát használták. A Kubernetesben a csomópontok frissítése az ön dolga: „Az UKS létrehozás után nem módosítja, frissíti vagy konfigurálja az adatsíkot”.
Mennyibe kerül
Az UpCloud listaárai euróban, áfa nélkül, az árkalkulátor katalógusából és a 2026. október 7-i árlistaoldalról, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, Frankfurtban (de-fra1), havi 730 órával. A Cloud Servers szervereket havonta legfeljebb 28 napig óránként számlázzák, így egy teljes hónap a listázott havi árba kerül; minden mást óránként számláznak, felső korlát nélkül.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| VM | STARTER-2xCPU-4GB, 2 megosztott vCPU, 4 GB, 30 GB Standard tároló, IPv4-gyel | 12,00 |
| Lemez a 40 GB eléréséhez | egy második, 10 GB-os Standard eszköz | 0,86 |
| Nyilvános IPv4 | benne van az árban | 0,00 |
| 1 TB kimenő forgalom | a csomag 1,5 TB-os Fair Transfer részén belül | 0,00 |
| 100 GB objektumtároló | 250 GB-os egységekben árulják | 5,07 |
| Összesen | 17,93 |
Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban; az AWS-en egyedül az 1 TB kimenő forgalom 81,00 dollárt tesz ki egy 125,95 dolláros számlából.
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| 3 VM | PREMIUM-4xCPU-16GB, megosztott vCPU, mindegyik 150 GB MaxIOPS tárolóval és egy IPv4-címmel | 276,00 |
| 3 nyilvános IPv4 | benne van az árban | 0,00 |
| 300 GB blokktároló | benne van az árban: a három csomag 450 GB-ot tartalmaz | 0,00 |
| Terheléselosztó | Production Small, két csomópont | 30,42 |
| PostgreSQL HA | 2 vCPU, 8 GB, két csomópont, mindegyik 100 GiB-tal, 15 napos időpontra való visszaállítás (point-in-time recovery) | 132,80 |
| 1 TB objektumtároló | négy 250 GB-os egység; kérésdíjak nincsenek | 20,28 |
| Kubernetes-vezérlősík | Production, három API-szerver | 60,83 |
| 2 TB kimenő forgalom | a fiók 21 TB-os részén belül | 0,00 |
| Összesen | 520,33 |
Az AWS m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért, így az UpCloud bármelyikük árának 48%-ába kerül. A különbség nagy részét két tétel adja: az AWS a 2 TB kimenő forgalomért 171,00 dollárt, a HA adatbázisért tárhellyel együtt 320,13 dollárt számláz, míg az UpCloud a kimenő forgalomért semmit, az adatbázisért 132,80 eurót kér. Az ingyenes Development vezérlősíkkal a végösszeg 459,50 euró, egy API-szerverrel, „redundancia nélkül”, és semmi nem mondja meg, hogy az SLA kiterjed-e rá.
A végösszeg a kalkulátort követi, amely a második adatbázis-csomópontot a számítási és tárolási ár 90%-áért számlázza; az árlistaoldal a számítási kapacitást 59 helyett 60 euróval adja meg. A worker csomópontok nincsenek benne, ahogy a sorozatban sehol.
Kimenő forgalom és IPv4. A nyilvános kimenő forgalom 2024. május 7. óta gigabájtonként 0,00 euróba kerül, egy olyan Fair Transfer Limiten belül, amelyet „a fiókjában lévő felhőerőforrások mennyisége határoz meg”: minden szervercsomag egy rögzített mennyiséget ad hozzá (a STARTER-2xCPU-4GB 1,5 TB-ot, a PREMIUM-4xCPU-16GB 7 TB-ot), amely az összes zónában közös, míg az objektumtároló, az adatbázisok, a terheléselosztók és a legtöbb GPU-csomag semmit sem ad hozzá. A korlát felett az UpCloud „100 Mbit/s-ra korlátozhatja a felhőszolgáltatások sávszélességét”, „többletdíj nélkül”, hacsak ön nem választja a fizetős forgalmat gigabájtonként 0,01 dollárért (az eurós katalógusban 1 000 GB-onként 10 euróért). Az AWS az ingyenes 100 GB felett terabájtonként 80,30 eurót kér, az Azure 77,62 eurót. Az első IPv4-cím minden Starter és Premium csomaggal jár; egy további havi 3,47 euróba kerül.
Számlázás. Az UpCloud előre fizetett, és az egyenleg kemény felső korlát. Amikor elfogy, minden szervert leállítanak; egy hónap után eltávolítják őket, és felszabadítják az IP-címeiket; két hónap után pedig „a tárolókat eltávolítjuk. Az adatok véglegesen elvesznek.” A kredit nem visszatéríthető, kivéve az első befizetésre vonatkozó 30 napos pénzvisszafizetési garanciát, legfeljebb 500 euróig. A Starter és Premium szervereket akkor is számlázzák, ha nem futnak. Fizetni kártyával lehet (PayPal, Apple Pay és Google Pay csak kézi feltöltéshez); átutalás vagy SEPA csoportos beszedés nincs felsorolva. A 2026. július 3-i feltételek leírnak egy utólagos fizetési modellt, „havonta utólag számlázva”, azoknak az ügyfeleknek, akik az elindítása után regisztrálnak, de a dokumentáció még mindig csak az előre fizetett kreditet írja le.
GPU-k, GPU-óránként Helsinkiben, az egyetlen zónában, ahol vannak: L4 0,58 euró, L40S 1,11 euró, RTX Pro 6000 1,65 euró, H100 1,79 euró és B200 4,50 euró, H200 nélkül. Ez a sorozat legalacsonyabb igény szerinti H100-ára; az AWS Frankfurtban nem árul H100-at, Stockholmban 6,57 eurót kér. A spot szervereket (H100 1,78 euró) 30 másodperces értesítéssel visszavehetik, és nincs rájuk SLA. Az UpCloud bejelentette, hogy „október 20-tól új H100 GPU-szerver-árak” lépnek életbe, és ugyanezt a B200-ra is, anélkül, hogy közölte volna, mi változik; az október 16-i katalógus még a fenti árakat mutatta, és az aznapi árlistaoldal sem adott új számokat. Minden fiók „a fiókelőzmények alapján korlátozott számú GPU-t” futtathat, többhöz támogatási kérés kell.
Árváltozások. 2026. április 15-én a Starter és a Premium család váltotta fel a Developer és a General Purpose csomagokat, amelyek már nem telepíthetők. Azonos feltételekkel az új csomagok olcsóbbak, de kevesebb lemezt tartalmaznak: egy 2 vCPU-s, 4 GB-os Developer szerver 60 GB-tal havi 18 euró volt, a 30 GB-os Starter megfelelője 12 euró. Hogy a meglévő szerverek megtartják-e a régi árukat, nincs közölve. A 2026. május 19-i és október 7-i árlistaoldal között a havi GPU-becslés a 28 napos felső korlátról 30 napos hónapra váltott, változatlan óradíjak mellett, így egy H100 egy havi ára 1 203 euróról 1 289 euróra, nagyjából 7%-kal nőtt (ez a saját következtetésünk két oldalmásolat alapján; bejelentést nem találtunk). Egyetlen még megrendelhető termék listaárának emelését sem találtuk.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. Az UpCloudnál egy zóna egy adatközpont, és semmi sem fogja össze a zónákat régióvá; az AWS-nek és az Azure-nak Frankfurtban három-három zónája van, egymástól kilométerekre lévő külön adatközpontokban. Helsinki a kivétel, két zónával, különböző üzemeltetők (az Equinix és a Telia) épületeiben; hogy független áramellátási és hálózati útvonalaik vannak-e, nincs közölve. Mindenhol máshol egy épület elvesztésének túléléséhez egy második város kell. Egy zónán belül a redundancia hostszintű: egy host meghibásodásakor a szerverek automatikusan egy működő hostra kerülnek, a blokktároló pedig egy tárolóhálózaton van, amelyet „két különálló tárolóháttérrendszer” között tükröznek.
Az adatbázis készenléti példánya. A Managed PostgreSQL HA csomópontjai „fizikailag elkülönített háttérhostokon jönnek létre” ugyanabban a zónában; egyetlen dokumentum sem kínál másik épületben lévő készenléti példányt. A dokumentáció „valós idejű replikációt” ír le, anélkül, hogy közölné, szinkron-e, és failoveridőt sem ad meg. Ha minden csomópont egyszerre hibásodik meg, az elsődleges példányt mentésből állítják vissza, és az adatvesztés „jellemzően ... egy ötperces időablakra vagy egyetlen WAL-fájlra korlátozódik”. Az AWS és az Azure egy szinkron készenléti példányt helyez másik zónába, és 60 és 120 másodperc közötti failoveridőt ad meg.
Az SLA. A 2026. július 3-tól hatályos szolgáltatási feltételek része, és a jogi szöveg nem tartalmaz százalékot: a 99,999%-os és a 99,99%-os szám csak az árlistaoldalon szerepel.
- Kiterjed „minden nem ütemezett megszakításra ..., amely öt (5) percnél tovább tart”, az érintett szerverenként vagy szolgáltatásonként számítva.
- A jóváírás „az UpCloud által a megszakított szolgáltatási tételért felszámított szolgáltatási díjak 50 (ötven)-szerese” a leállás idejére, megszakításonként az adott tétel előző 30 napi díjaiban, 12 hónaponként pedig az átlagos havi díjának 2,5-szeresében maximálva. Fiókjóváírás, nem készpénz.
- Az igényt e-mailben kell benyújtani, a hiba elhárítását követő 15 napon belül.
- Nem terjed ki rá: „a Szolgáltatás API-jai” és „a Vezérlőpult”, így egy olyan kiesés, amely megakadályozza a telepítést vagy a skálázást, semmit sem ér. Ki vannak zárva a szolgáltatásmegtagadással járó támadások, az elégtelen fiókegyenleg, a bejelentett karbantartás és a spot szerverek.
- Az SLA a kizárólagos jogorvoslat, és „az UpCloud döntése a kérdésben kötelező ... mindaddig, amíg egy illetékes bíróság másként nem határoz”. Ezen kívül a felelősség hat havi díjban maximált.
Számokban: egy 92 eurós Premium szerver 2 órás leállása 13,69 euró jóváírást ér, egy 24 órás kiesés pedig eléri a 92 eurós felső korlátot. Rövid kiesésnél ez jobb, mint az AWS egyetlen példányra vonatkozó SLA-ja, amely minden olyan órát elenged, amelyben hat percnél több volt a leállás, és 10%-os jóváírást csak 99,5% alatt ad. Az AWS viszont két vagy több zóna esetén 99,99%-ot vállal az EC2-re, az Azure pedig a zónák között 99,99%-ot, 60 napos igényérvényesítési határidővel; az UpCloudnak nincs második zónája, amelyre el lehetne osztani a terhelést.
Állapotoldal és incidensek. A status.upcloud.com zónánként és szolgáltatásonként sorolja fel az incidenseket, előzményei 2015 augusztusáig nyúlnak vissza. Az 50 legutóbbi incidens egyikéhez sincs postmortem csatolva, a 2026. augusztus 11-it is beleértve, amelynek egyik frissítése szerint „Részletes postmortemet állítunk össze”.
| Dátum | Kiterjedés | Időtartam | Ok |
|---|---|---|---|
| 2025. dec. 22. | Hálózat az UK-LON1-ben, az NL-AMS1-ben és az SE-STO1-ben, egymástól 3 percen belül megnyitva | egyenként nagyjából 3 óra 10 perc | nincs megadva (London, Amszterdam, Stockholm) |
| 2026. jan. 20. és 21. | Hibás TLS-tanúsítványok az új terheléselosztóknál, Kubernetes-klasztereknél és az Object Storage-nál, minden zónában | nagyjából 17 óra | tanúsítványkiadás (incidens) |
| 2026. júl. 7. | Object Storage Frankfurtban (EUROPE-2) | 1 óra | nincs megadva (incidens) |
| 2026. aug. 11. | Új Cloud Server-telepítések hibája mind a 15 zónában; az ügyfeleket arra kérték, ne indítsanak, indítsanak újra vagy állítsanak le szervereket | nagyjából 2 óra | nincs megadva; a megígért postmortemet nem találtuk (incidens) |
| 2026. aug. 25. és 26. | DE-FRA1 tárolóháttérrendszer, „egyes erőforrásokat, köztük felhőszervereket érintve” | nagyjából 7 óra | nincs megadva (incidens) |
| 2026. okt. 6. és 13. között | SG-SIN1 Object Storage: késleltetési csúcsok és HTTP 503-as hibák | nagyjából 11 óra után javítva, egy hét után lezárva | a kiváltó okot „azonosították”, de nem tették közzé (incidens) |
Az egy zónában történt hibák abban a zónában maradtak. Ami átlépte a zónák határát, az közös rétegekből (tanúsítványok, telepítések) és egyetlen, egyszerre három várost érintő hálózati eseményből eredt. Az API- és vezérlőpult-incidensek, például a 2025. november 3-i, 21-i és 22-i, nem érnek jóváírást.
Támogatás
| Csomag | Ár | Szolgáltatáskérés | Incidens | Egyebek |
|---|---|---|---|---|
| Essentials (alapértelmezett) | benne van az árban | 4 órán belül | 2 órán belül | e-mail és élő chat, 24/7 |
| Advanced | kérésre | 1 órán belül | 30 percen belül | elsőbbségi sor |
| Enterprise | kérésre | 10 percen belül | 5 percen belül | dedikált támogatási munkatársak, ügyfélsiker-menedzser |
A támogatás csak angol nyelvű, chaten és e-mailben, saját mérnököktől, telefonvonal nélkül, és a saját szoftverével kapcsolatos segítséget megtagadhatják. A célok a támogatási oldalon szerepelnek, nem a feltételekben. Az ingyenes szintnek így is van incidenscélja, ami az AWS Basicnek (nincsenek technikai esetek) és az Azure Basicnek (nincsenek technikai válaszidő-célok) nincs. Egy éles rendszer kiesésére vonatkozó egyórás cél az AWS Business Support+ csomagjában 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb, az Azure Standardban havi 100 dollárba.
Fióknyitás
A feltételek csak vállalkozásoknak szólnak: a szolgáltatás „nem alkalmas és nem is szolgál ... fogyasztók vagy magánszemélyek személyes használatára”. A regisztrációhoz név, e-mail-cím, telefonszám, kártya és számlázási cím kell. Az UpCloud a regisztrációkat szankciós listákkal veti össze, és senkit sem szolgál ki Oroszországban, Fehéroroszországban, a Krímben, Iránban, Észak-Koreában, Kubában vagy Szíriában. Az általunk olvasott dokumentumok egyike sem említ igazolvány- vagy szelfis ellenőrzést.
Egy új fiók próbafiók (a dokumentáció szerint 7 napos; az árlistaoldal „ingyenes 30 napos próbaidőszakot” említ) 2 mag és 4 GB szerverkapacitással, egy egycsomópontos adatbázissal, egy Development terheléselosztóval és egy Development Kubernetes-klaszterrel, GPU-k nélkül. Legalább 10 egységnyi befizetés a fiók pénznemében véget vet neki. A 25-ös port zárva marad, amíg a támogatás meg nem nyitja.
A B munkaterhelés az első napon: a próbafiókon nem, mert annak csak a szükséges magok hatoda és HA adatbázis nélkül áll rendelkezésére. A befizetés után nem tudjuk megmondani: az UpCloud nem tesz közzé alapértelmezett korlátokat a fizetős fiókokra, és a támogatás kérésre emeli őket. Az AWS-en a standard példányokra vonatkozó 5 vCPU-s alapértelmezés kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja papíron elég.
Két záradék később számít. Az UpCloud felfüggeszthet egy fiókot, ha „alapos oka van feltételezni”, hogy megsértették a feltételeket, és ezért „nem vállal felelősséget”. Nemfizetés után pedig „ésszerű idő ... (legalább tizennégy (14) nap)” elteltével megszüntetheti a szerződést és törölheti az adatokat, ami jóval rövidebb, mint az a két hónap, amelyet a dokumentáció az elfogyott egyenlegre leír.
Megfelelőség és adatvédelem
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | A tanúsítványt láttuk: 13851-01. szám, az Inspecta Sertifiointi Oy (Kiwa) adta ki 2023. október 20-án, 2026. október 20-ig érvényes. Október 16-án megújított tanúsítvány nem volt az oldalon |
| CISPE Data Protection Code of Conduct | A nyilvántartási bejegyzéseket láttuk: „Controlled adherence” tíz szolgáltatásra, 2027 júniusáig és júliusáig |
| BSI C5, ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, PCI DSS, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Magára az UpCloudra nem állítja |
Az ISO-tanúsítvány az UpCloud felhőszolgáltatására vonatkozik, helsinki és szingapúri irodákkal; mielőtt építene rá, ellenőrizze, hogy október 20. után megújították-e. Az UpCloud adatközpont-oldalán szereplő többi tanúsítvány a kolokációs üzemeltetőké.
Az adatfeldolgozási megállapodás a feltételek része. Az adatközpontot ön választja, és „az UpCloud kifejezett utasítás nélkül nem helyezi át az érintett személyes adatokat a kiválasztott adatközpontból”. Az egyetlen további adatfeldolgozók az UpCloud négy, teljes egészében saját tulajdonú leányvállalata Szingapúrban, az Egyesült Királyságban, az USA-ban és Ausztráliában, mindegyik a saját országában lévő adatközpontokra; a kilenc uniós és EGT-beli zónát „közvetlenül az UpCloud Oy üzemelteti, további adatfeldolgozók igénybevétele nélkül”. A változásokról 30 nappal előre értesítenek, tiltakozási és felmondási joggal.
Egy október 15-i fejlécellenőrzés szerint a weboldalt és a vezérlőpultot a Cloudflare-en keresztül szolgálják ki, a CDN-t pedig „a bunny.net hajtja”; egyiket sem nevezik meg további adatfeldolgozóként.
Ki irányítja
A szerződő fél az UpCloud Oy (cégazonosító: 2431560-5), finn jog szerint, angol nyelvű helsinki választottbírósági eljárással. Az alapító Joel Pihlajamaa, aki a kezdetektől műszaki igazgató volt, 2026. július 2-án ismét vezérigazgató lett, Arno Schäfert követve, aki csak 2025. március 31. óta volt vezérigazgató; a webhosting.today nem közöl okot a rövid hivatali időre.
A tulajdoni részesedések nem nyilvánosak: egy finn Oy tulajdonosai nem szerepelnek a cégjegyzékben, és egyetlen általunk olvasott forrás sem mondja meg, hogy az alapítónál vagy a befektetőknél van-e a többség. 2020 januárjában az UpCloud 18 millió euró „tőke- és hitelfinanszírozást” vont be a Connected Capital & Partnerstől, a Tesitől és az Inventure-től. Későbbi befektetési kört, felvásárlást vagy kiszállást nem találtunk, és Európán kívüli anyavállalatot vagy részvényest sem.
A finn beszámolók, ahogy az Asiakastieto hitelinformációs szolgáltatás közli, azt mutatják, hogy az UpCloud Oy árbevétele a 2021-es 16,1 millió euróról 2025-re 27,3 millió euróra nőtt, mindegyik évben üzemi veszteséggel (2025-ben 1,3 millió euró), és 2025-ben 14%-os saját tőke arányával.
A platform az UpCloud saját fejlesztése (KVM és egy tárolóhálózat, nem OpenStack); az épületek nem a sajátjai. Minden zóna kolokációs létesítményben van: az Equinixnél a Helsinki 1, Varsó, Stockholm, Szingapúr és Sydney; a Digital Realtynél Frankfurt, Koppenhága, Madrid és Amszterdam; a Telia üzemelteti a Helsinki 2-t, a Verne Londont, a Green Mountain Stavangert, a CoreSite pedig a három amerikai zónát.
Távozás
A távozáskor a kimenő forgalom a Fair Transfer kereten belül ingyenes (a B munkaterhelésnél havi 21 TB), és az Object Storage nem számol fel kérésdíjat. A feltételek 5 napos értesítéssel lehetővé teszik a távozást, és tartalmaznak az uniós adatrendelet szerinti szolgáltatóváltási záradékot: 30 napos átmeneti időszak, amely egyszer legfeljebb 6 hónapra meghosszabbítható, plusz legfeljebb 30 nap az adatok visszanyerésére, a futó erőforrások díjainak megfizetése mellett. A végén az UpCloud törli „az összes Ügyféladatot”, és „nem felel az exportálható adatok sértetlenségéért”.
A legtöbb, amit épít, szabványos: KVM-lemezképek, upstream Kubernetes nyílt forráskódú CSI-driverrel, az S3 API a fenti hiányosságokkal, valamint nyílt forráskódú PostgreSQL, MySQL, Valkey és OpenSearch. A bezártság a privát hálózati beállításokban, a Kubernetes alapértelmezéseiben (az UpCloud „határozottan” nem javasolja a Cilium hálózati bővítmény lecserélését) és az UpCloud-specifikus Terraform-erőforrásokban rejlik; saját serverless- vagy adatbázis-API nincs, mert ilyet nem kínálnak.
Mit írnak a felhasználók
Minden Hacker News-hozzászólást elolvastunk, amely 2023 októbere és 2026 októbere között említette az UpCloudot (106 találat), valamint egy ügyfél beszámolóját; a Redditen nem tudtunk keresni. Az UpCloudról sokkal kevesebbet beszélnek, mint a Hetznerről vagy az OVHcloudról.
A támogatást dicsérik a felhasználók a legjobban. A felhasználók „kiváló ügyfélszolgálatról” (48542691, 2026. június), arról, hogy „a támogatási csapatuk nagyon gyorsan reagál” (39128618, 2024. január), és arról számolnak be, hogy „az ott dolgozók nagyon kedvesek” (45137168, 2025. szeptember), az időszak öt ilyen beszámolója között (46437952, 47675387). Ugyanezek a keresések egyetlen panaszt sem találtak a támogatásra.
Nyers számítási kapacitásban drágább a Hetznernél. A felhasználók szerint „Nem olcsók a DigitalOceanhöz/Linode-hoz képest” (43319119, 2025. március), és 48 magot hasonlítanak össze havi 1 364 euróért az UpCloudon és 288,49 euróért a Hetznernél (43458843, 2025. március); mindkét beszámoló a Hetzner 2026-os áremelései előtt született. A kis méreteknél valaki azt írja: „Az Upcloudé a legolcsóbb, amit találtam, egy teljes VPS-t kaphat kevesebb mint 4 dollárért” (50017783, 2026. október).
Az ingyenes kimenő forgalom egy keret. A felhasználók rámutatnak, hogy „a havi 24 TB ingyenes sávszélesség után a korlát 100 mbps” (46654024, 2026. január), és hogy a korlátok „összevethetők más szolgáltatókéval, például a DigitalOceanével” (43458846, 2025. március; a válasz a szabályzat „többletdíj nélkül” kitételére hivatkozott, 43459396).
Egy ügyfélnél lelassult az Object Storage. A Healthchecks.io 2024-ben az OVHcloudról az UpCloudra költöztette az objektumtárolóját, és 2026. április 17-én azt írta, hogy „idővel az UpCloud objektumtárolójának teljesítménye is romlott. Voltak időszakok, amikor minden művelet lelassult, és elérte az időtúllépési korlátainkat” (bejegyzés, vita); ma már saját tárolót üzemeltet. Ez egy ügyfél tapasztalata, nem mérés, és egy másik felhasználó ugyanabban a hónapban azt írta: „Nagyon elégedett vagyok velük” (47712388). Az állapotoldal 2026-ban öt Object Storage-incidenst sorol fel.
Gyors CPU és lemez. A felhasználók gyorsabb CPU-ról és lemez-I/O-ról számolnak be, mint az általuk mért többi szolgáltatónál (43319119, 2025. március), valamint kötetekről, amelyek „könnyedén elérik a 10k IOPS-t” (47824138, 2026. április). Mi semmit sem mértünk.
Vékony hozzáférés-kezelés. A felhasználók szerint „A független felhőkben nem talál az IAM-mel vagy a BigQueryvel egyenértékűt” (46336813, 2025. december), és beszámolnak olyan eszközökről, amelyek a fiók hitelesítő adataival jelentkeztek be (44339109, 2025. június).
Stabil egyedi szerverek. A régi ügyfelek szerint „az elérhető funkciók nagyon megbízhatóan működnek (immár fél évtizede). Van néhány csiszolatlan rész” (43459317, 2025. március), az egyedi szerverek pedig „megbízhatóbbak, mint a többrégiós, redundáns elrendezések más szolgáltatóknál, például a Flynál” (47818591, 2026. április).
Kinek való, és ki keressen mást
Az UpCloud azoknak a kis és közepes csapatoknak való, amelyek Kubernetest, PostgreSQL-t és S3-tárolót szeretnének finn szerződés alapján; azoknak a szolgáltatásoknak, amelyek sok forgalmat küldenek ki a méltányos kereten belül; azoknak a csapatoknak, amelyeknek fontos, hogy a támogatást bármikor elérjék; és azoknak a termékeknek, amelyeknek ugyanattól az európai szolgáltatótól kell az USA vagy Ázsia. A H100- és L40S-árai alacsonyak azokra a munkaterhelésekre, amelyek Helsinkiben futhatnak.
Keressen mást, ha egy régión belül külön épületekben lévő zónákra vagy másik épületben lévő adatbázis-készenléti példányra van szüksége; ha függvényekre, üzenetsorokra vagy eseményvezérelt szolgáltatásokra épít; ha finomhangolt IAM-re, kulcskezelő szolgáltatásra vagy az ISO 27001-en túli tanúsításra (C5, SOC 2, PCI DSS) van szüksége; ha Private Cloud-szerződés nélkül kellenek dedikált vCPU-k, Helsinkin kívül GPU-k vagy a legalacsonyabb magonkénti ár; vagy ha előre fizetett egyenleg helyett utólagos számlázásra van szüksége.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án. Az „archiválva” jelölésű oldalakat az Internet Archive-ból olvastuk, mert az upcloud.com elutasítja az automatizált olvasókat.
Árak
- Árlistaoldal, archiválva 2026. október 7-én és archiválva 2026. május 19-én
- Árkalkulátor, a beágyazott árkatalógussal
- Fair Transfer Policy, archiválva 2026. október 4-én, hálózati forgalom és hálózati számlázás
- A blokktároló számlázása, a CDN számlázása
- Fiókegyenleg, fizetési módok
- Támogatási szintek, archiválva 2026. szeptember 22-én
- Az AWS- és Azure-adatok: AWS Price List bulk API és Azure Retail Prices API, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
Dokumentáció
- Helyszínek, változásnapló
- Cloud Server-csomagok, Cloud Servers GYIK, rendszerarchitektúra, tárolórendszer
- S3-kompatibilitás, az Object Storage elérhetősége, a File Storage elérhetősége
- A PostgreSQL magas rendelkezésre állása, PostgreSQL-konfigurációk
- Az UKS vezérlősíkja, az UKS támogatott verziói, az UKS megosztott felelőssége
- GPU-elérhetőség, GPU spot
- DNS, alfiókok, Workspaces, Private Cloud
- A fiók követelményei, ingyenes próbaidőszak, támogatás, API 1.3, a fiókok referenciája
- Terraform registry, UpCloudLtd a GitHubon, CNCF k8s-conformance
Állapot és incidensek
- Állapotoldal és előzmények; az incidensek linkjei a fenti táblázatban
Megfelelőség
- ISO 27001 tanúsítvány
- A CISPE Code of Conduct nyilvános nyilvántartása
- Megfelelőség és biztonság, archiválva 2026. május 4-én és adatközpontok, archiválva 2026. szeptember 22-én
Cég és tulajdonosi szerkezet
- A Tesi portfólióbejegyzése
- Asiakastieto: az UpCloud Oy pénzügyi adatai
- A Tech.eu a 18 millió eurós befektetési körről, 2020. január 21.
- A webhosting.today az alapító vezérigazgatói visszatéréséről, 2026. július 3.
Felhasználói beszámolók
- A Healthchecks.io blogja a saját üzemeltetésű objektumtárolóra való átállásról, 2026. április 17., és a Hacker News-vitája
- Hacker News-hozzászólások, a news.ycombinator.com elemszámai szerint: 39128618 (2024. január), 43319119 (2025. március), 43458843, 43458846, 43459317 és 43459396 (2025. március), 44339109 (2025. június), 45137168 (2025. szeptember), 46336813 és 46437952 (2025. december), 46654024 (2026. január), 47675387, 47712388, 47818591 és 47824138 (2026. április), 48542691 (2026. június), 50017783 (2026. október)
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.