Írta: Kristijan Sekereš
A STACKIT 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

A STACKIT a Schwarz-csoport nyilvános felhője; a Schwarz-csoport a Lidl és a Kaufland mögött álló, családi tulajdonú német csoport. Két régiója van: az eu01 Németországban és az eu02 Ausztriában. Menedzselt szolgáltatások széles körét árulja egy pontosan megfogalmazott német szerződés alapján (termékenként egy jogi tanúsítvány, akár 100%-os SLA-jóváírás, egy záradék arról, hogyan távozhat), és a forgalomért semmit sem számol fel: az éles munkaterhelésünk itt havi 908,10 euróba kerül, az AWS árának 84%-ába. A gyenge pontok ugyanilyen konkrétak. Csak vállalkozások regisztrálhatnak, és közülük is csak a németországi, ausztriai és svájciak tehetik meg értékesítési egyeztetés nélkül; az egyszerű VM-ek drágábbak, mint az olcsó felhőknél; 2025-ben és 2026-ban három incidens a három zóna ellenére az egész eu01 régióra kiterjedt; és a STACKIT nem dokumentálja, hol vannak az adatbázisok készenléti példányai, és mennyi ideig tart egy failover.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk a STACKIT dokumentációjában, feltételeiben, ár-API-jában és állapotoldalán, a Schwarz-csoport számaiban és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk.
Áttekintés
| STACKIT | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Bad Friedrichshall, Németország. Schwarz Digits Cloud GmbH & Co. KG (2026-ig STACKIT GmbH & Co. KG), a Schwarz-csoport informatikai és digitális üzletágán belül. A csoport magántulajdonban és családi tulajdonban van. Tőzsdén nem jegyzett |
| Régiók és zónák | eu01 (Németország) és eu02 (Ausztria), mindkettőben „legalább három fizikailag különálló AZ”, bár a STACKIT definíciója szerint a zónák osztozhatnak egy épületen. Németországon és Ausztrián kívül semmi |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 47,33 euró az eu01-ben |
| B munkaterhelés (éles) | 908,10 euró megosztott vCPU-kkal, 890,73 euró dedikáltakkal. Minden elemét árulják; nincs benne a terheléselosztó mögötti két VM, amelyeket külön számláznak, a STACKIT által meg nem nevezett méretben |
| Kimenő forgalom | Egyik irányban sincs díj, és az Object Storage-kéréseknek sincs díja |
| SLA a számítási kapacitásra | 99,5% egy VM-re, 99,8% a zónák között elosztott VM-re, 99,9% két zónában futó két VM-re. Jóváírás akár 100%, a számla kézhezvételétől számított két héten belül igényelhető |
| Díjban foglalt támogatás | Essential: portál, Help Center és telefon; üzletkritikus incidensekre 4 órás első válasz, hétköznap 08:00 és 18:00 között, nem kötelező érvényű |
| Ki regisztrálhat | Vállalkozások és közintézmények. Önkiszolgálás csak a németországi, ausztriai és svájci cégeknek, adószámmal és cégjegyzékszámmal; mindenki más az értékesítésen keresztül. Minden fiókot előbb jóvá kell hagyni |
Mit építhet rajta
Az állapot általánosan elérhető (GA), hacsak nincs másként jelölve, a STACKIT ár-API-ja és termékjegyzéke alapján; a „csak eu01” azt jelenti, hogy az eu02-re nincs ár.
| Amire szüksége van | STACKIT | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuális gépek | Compute Engine: megosztott vCPU Intelen, dedikált AMD-n, Intelen vagy Armon, legfeljebb 240 vCPU és 2 048 GB | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | nincs | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU-k | A100 80 GB, L40S 48 GB, H100 NVL 94 GB, 8 x HGX H100; csak eu01 | EC2 P és G | NC és ND sorozat |
| Tárolás | Block Storage, egy zónában vagy két zóna között tükrözve; Object Storage (S3), három zóna között replikálva; File Storage és Archiving, csak eu01 | EBS, S3, EFS, S3 Glacier | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files, Archive tier |
| Relációs adatbázisok | PostgreSQL Flex (egy csomópont vagy háromcsomópontos készlet), SQL Server Flex, MariaDB; MySQL nincs | RDS, Aurora | Azure Database for PostgreSQL és MySQL, Azure SQL |
| Egyéb adatszolgáltatások | MongoDB Flex, Key Value Store Valkey-alapon, OpenSearch; Intake, amely a Kafka-protokollt beszéli, csak eu01 | DocumentDB, ElastiCache, OpenSearch Service, MSK | Cosmos DB for MongoDB, Azure Cache for Redis, Event Hubs |
| Kubernetes és konténerek | SKE, Gardenerre építve, csak fizetős vezérlősíkkal; Container Registry, 2025. június 27. óta bétában, csak eu01 | EKS, ECR | AKS, ACR |
| Platform és serverless | Cloud Foundry, csak eu01; függvények és nyilvános serverless konténerek nincsenek | Elastic Beanstalk, Lambda, Fargate | App Service, Functions, Container Apps |
| Üzenetkezelés | RabbitMQ; MailOut e-mailhez, béta | SQS, SNS, Amazon MQ, SES | Service Bus, Communication Services Email |
| Hálózat | hálózatok, tűzfal, VPN (csak eu01), hálózati és alkalmazásszintű terheléselosztók, DNS | VPC, VPN, ELB, Route 53 | VNet, VPN Gateway, Load Balancer, Azure DNS |
| CDN | CDN WAF-fal | CloudFront | Front Door |
| Biztonság | KMS; Secrets Manager (Vault-kompatibilis), csak eu01; IAM egyéni szerepkörökkel és szolgáltatásfiókokkal | KMS, Secrets Manager, IAM | Key Vault, Entra ID |
| Monitorozás | Observability, Logs; az eu02-ben mindkettő béta | CloudWatch | Azure Monitor |
| MI | AI Model Serving (megosztott nyílt modellek, tokenalapú számlázással), csak eu01 | Bedrock, SageMaker | Azure AI Foundry |
| Mentés | Server Backup Management, kötet- és adatbázis-mentések | AWS Backup | Azure Backup |
Az Object Storage tud verziókezelést, életciklus-szabályokat, replikációt és Object Lockot (legfeljebb 365 napra), de a dokumentációja nem sorol fel ACL-írást, weboldal-kiszolgálást, bucket-értesítéseket vagy tárolási osztályok közötti átmenetet, és egy projekt 500 MB/s-ra van korlátozva.
Teljesen hiányzik: a bare metal, a függvények, a serverless konténerek, a menedzselt Kafka és MySQL, a RabbitMQ-n kívüli üzenetsor, az önálló DDoS-védelmi termék, a H100-nál újabb GPU-k, a spot kapacitás (nem találtunk ilyet), valamint bármilyen Németországon és Ausztrián kívüli régió. Az eu02 csak egy részhalmazt kap, GPU-k, AI Model Serving, Secrets Manager és VPN nélkül.
Kubernetes. A STACKIT egy minor verziót az upstream életciklus vége előtti javítási napon kivezet, és frissíti a még azon futó klasztereket: az 1.34 2026. október 14-én szűnt meg, nagyjából hét héttel az elavulási értesítése után. A STACKIT az SKE-t „CNCF-tanúsítottnak” nevezi; a CNCF listáját nem ellenőriztük.
Eszközök. A hivatalos Terraform provider, a stackitcloud/stackit 2026. október 15-én érte el a v0.120.0-s verziót, még mindig 1.0 alatt, 70 nyitott hibajeggyel; egy régebbi közösségi provider, a SchwarzIT/stackit még mindig elérhető, ezért ellenőrizze, melyiket használja egy példa. A Pulumi-támogatás „ALPHA állapotban van”. A dokumentációból kimarad az alapértelmezett kvóták, az adatbázisok készenléti példányainak helye és az alapértelmezett rendszerkötet-osztály, és az ár-API-tól eltérően adja meg, mely Intel Gen3 típusok osztoznak a CPU-jukon.
Mennyibe kerül
A STACKIT listaárai euróban, áfa nélkül, a nyilvános ár-API-jából (minden SKU, kulcs nélkül) és az árlistájából, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, az eu01-ben, havi 730 órával (a STACKIT saját havi számai 720 órával számolnak). Az eu02 a legtöbb tételben nagyjából 5%-kal drágább.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| VM | c2i.2, 2 megosztott Intel vCPU, 4 GB | 31,60 |
| Rendszerlemez | 40 GB Block Storage | 2,65 |
| A rendszerlemez teljesítményosztálya | 1-es osztály (500 IOPS) | 7,42 |
| Nyilvános IPv4 | 2,96 | |
| 1 TB kimenő forgalom | díjmentes | 0,00 |
| 100 GB objektumtároló | 2,70 | |
| Összesen | 47,33 |
Egy VM ára csak a vCPU-t és a RAM-ot fedezi. A legnagyobb típusok kivételével minden VM-nek rendszerkötet kell, amelyet gigabájtonként számláznak, plusz a teljesítményosztályáért egy havi átalánydíjat, amely egy kis VM-nél többe kerül, mint maga a lemez. Az alapértelmezett osztály nincs dokumentálva; a STACKIT CLI-példája az 1-es osztályt használja. A 0-s osztállyal (120 IOPS) a végösszeg 41,71 euró.
Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban, de az AWS-en az 1 TB kimenő forgalom 81,00 dollárt tesz ki egy 125,95 dolláros számlából. Nélküle az AWS 44,95 dollárba (40,11 euróba) kerülne, kevesebbe, mint a STACKIT. A Hetznernél az A munkaterhelés 26,48 euró.
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| 3 VM | g2i.4, 4 megosztott Intel vCPU, 16 GB | 448,04 |
| 3 nyilvános IPv4 | 8,88 | |
| 300 GB blokktároló | három 100 GB-os rendszerkötet | 19,88 |
| Teljesítményosztály | 1-es osztály minden köteten | 22,27 |
| Terheléselosztó | Network Load Balancer, Essential p10 | 9,52 |
| A terheléselosztó IPv4-címe | 2,96 | |
| PostgreSQL HA | PostgreSQL Flex 4.8, három csomópont 4 vCPU-val és 8 GB-tal | 275,53 |
| Adatbázis-tárhely | 100 GB | 6,63 |
| Az adatbázis teljesítményosztálya | premium-perf2, a legalacsonyabb kínált | 14,70 |
| 1 TB objektumtároló | a kéréseket nem számlázzák | 26,99 |
| Kubernetes-vezérlősík | SKE-klaszterkezelés | 72,70 |
| 2 TB kimenő forgalom | díjmentes | 0,00 |
| Összesen | 908,10 |
A dedikált vCPU-s g1a.4d példányok (AMD Gen1) óradíja alacsonyabb, mint a megosztott Intel-példányoké: összesen 890,73 euró.
Az AWS m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért, így a STACKIT megosztott vCPU-kkal az AWS árának 84%-ába, az Azure árának 83%-ába, dedikáltakkal az AWS árának 82%-ába kerül. Az AWS burstable t3.xlarge példányaihoz (985,89 euró) képest 92%. A különbség szinte teljes egészét a kimenő forgalom adja: a STACKIT és az AWS közötti 174,51 euróból 152,57 euró az AWS díja a 2 TB-ért. Az adatbázis (296,86 euró az AWS 285,63 eurójával szemben), a vezérlősík (72,70 euró az EKS 65,13 eurójával szemben) és a blokktároló drágább a STACKIT-nél. A sorozat azon európai szolgáltatói közül, amelyek a B munkaterhelés minden elemét árulják, az IONOS, az UpCloud, a Scaleway és az Exoscale kér kevesebbet.
A végösszeg három feltevésen alapul. A PostgreSQL Flexnek nincs 2 vCPU-s, 8 GB-os mérete, ezért a legközelebbi nagyobbat áraztuk. Hogy egy háromcsomópontos készlet tárhelyét egyszer vagy csomópontonként számlázzák-e, nincs dokumentálva; mi egyszer áraztuk. A terheléselosztó pedig „két Compute Engine-en, aktív-passzív elrendezésben” fut, amelyeket külön számláznak, a STACKIT által meg nem nevezett méretben: havi 20,63 euró t2i.1-ként, amely a legolcsóbb jelenlegi 1 vCPU-s, 1 GB-os típus, vagy 36,01 t3i.1-ként. A worker csomópontok nincsenek benne, ahogy a sorozatban sehol.
Kimenő forgalom és IPv4. Az áradatokban nincs forgalmi tétel, és a STACKIT azt írja, hogy „díjmentes bejövő és kimenő forgalmat” kínál, hogy ne tegye „mesterségesen nehézzé” a szolgáltatóváltást. Méltányos használatról szóló záradékot nem találtunk. Az AWS terabájtonként 80,30 eurót, az Azure 77,62 eurót kér az ingyenes 100 GB-juk felett. Egy nyilvános IPv4-cím havi 2,96 euróba kerül, szemben az AWS-en és az Azure-on kért 3,65 dollárral.
Számlázás. Mindent megkezdett óránként számláznak, havi díjplafon és minimális szerződési idő nélkül (az Object Lockot leszámítva); egy leállított VM-et addig számláznak, amíg nincs archiválva (shelve). A számla havonta utólag érkezik, euróban, átutalással vagy kártyával fizethető. Ingyenes csomag vagy próbakredit nincs, és nem tudtuk megállapítani, hogy van-e költségriasztás vagy költségplafon.
GPU-k, GPU-óránként, csak az eu01-ben: L40S 1,74 euró; A100 80 GB 2,66 euró, a négy GPU-s típuson 4,08 euró, amelyhez hibajegy kell; H100 8,04 euró. H200, Blackwell-kártya vagy L4 nincs. Frankfurtban az AWS egy L40S-ért 2,08 eurót kér, H100-at pedig nem árul (Stockholmban 6,57 euró); az Azure ottani H100 NVL-je 8,10 euró. A dokumentáció csak a 8 GPU-s H100 típust sorolja fel; nem tudtuk megerősíteni, hogy az áradatokban szereplő kisebb H100 NVL típusok megrendelhetők-e.
Árváltozások. Az elmúlt 24 hónapban nem találtunk általános árváltozást, bár régebbi árlistákat nem hasonlítottunk össze. A feltételek megengedik, hogy a STACKIT egy futó szolgáltatás árát „a piaci feltételek megváltozása vagy a beszerzési költségek jelentős változása esetén” legalább négyhetes értesítéssel módosítsa, és ha tíz napon belül nem érkezik írásos kifogás, az elfogadásnak számít.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. „Egy rendelkezésre állási zóna (AZ) egy régión belüli egy vagy több adatközpontból áll”, „független áramellátási, hűtési és hálózati infrastruktúrával”, és lehet „több tűzszakasz egyetlen adatközponton belül”. A számítási dokumentáció az eu01-et három adatközpontként ábrázolja, mindegyikben egy zónával, de a Compute Engine tanúsítványa szerint „több rendelkezésre állási zóna is elhelyezkedhet ugyanabban az épületben”, a STACKIT két németországi telephelyet nevez meg (Neckarsulm és Ellhofen), és nem közli, melyik forma érvényes az egyes régiókra. Az eu02-t egyetlen telephelyként írják le: Ostermiething.
Metro. Az eu01-m hatókör „automatikusan elosztja a virtuális gépeket (VM-eket) és az adatokat két vagy több AZ között”, szinte minden géptípusnál a VM árának kétszereséért. Egy Metro VM hiba esetén egy másik zónában indul újra, de „ez a failoverfolyamat időbe telhet”, és maga a STACKIT is egyzónás elhelyezést javasol, a redundanciát pedig szolgáltatási szinten kiépítve. Az Object Storage mindhárom zóna között replikál.
Az adatbázis készenléti példánya. A PostgreSQL Flex HA egy háromcsomópontos készlet: „Mindhárom csomópont egymás teljes tükre”. A STACKIT nem közli, hol vannak a készenléti példányok, szinkron-e a replikáció, és mennyi ideig tart a failover. A tanúsítványa 4 órás mentési RPO-t, és 500 GB alatt 4 órás RTO-t ad meg. Az AWS és az Azure egyaránt egy másik zónában lévő szinkron készenléti példányt és 60 és 120 másodperc közötti failoveridőt dokumentál.
Az SLA-k. A szerződés háromrétegű: a Terms of Use (v1.3.2), a Service Description (v1.4), amelynek általános SLA-ja havi 99,9% (nem redundáns szolgáltatásoknál 99,5%), valamint termékenként egy Service Certificate (szolgáltatási tanúsítvány), amely „elsőbbséget élvez”.
| Szolgáltatás | Havi cél |
|---|---|
| VM egy zónában; GPU-s VM | 99,5%; leállásnak a „külső kapcsolat hiánya” számít |
| VM a Metróban | 99,8% |
| Két VM két zónában | 99,9% legalább az egyikre |
| Block Storage, Object Storage | 99,9% |
| SKE-vezérlősík | 99,9% az API-szerverre; a csomópontok, a kötetek és a podok kivételével |
| Application Load Balancer | 99,9% |
| PostgreSQL Flex, Network Load Balancer | a tanúsítványban nincs szám, így az általános szabály érvényes |
| Nyilvános IPv4, portál és API | nincs |
- A jóváírás a cél alatt az érintett szolgáltatás számlájának 10%-a, 99,0% alatt 20%, 98,5% alatt 50%, 95,0% alatt 100%, amelyet a következő számlába számítanak be; „Kifizetés vagy egyéb visszatérítés ... kizárt.”
- Az igényt „szöveges formában, a számla kézhezvételétől számított két (2) héten belül” kell benyújtani. Ha a STACKIT elutasítja, „az Ügyfél feladata a szerződésszegés bizonyítása”.
- Ki vannak zárva: a „DNS- és útválasztási problémák”, a DoS-támadások és a vis maior, amelyet a szöveg kiterjeszt az „áramkimaradásokra” és az „internetszolgáltatók cselekményeire vagy mulasztásaira” is.
- Az egyszerű gondatlanságért való felelősség felső korlátja „káreseményenként 25 000 euró”.
Az AWS az EC2-re két vagy több zóna esetén 99,99%-ot, egyetlen példányra 99,5%-ot vállal, és a második számlázási ciklus végéig fogad el igényeket; az Azure a zónák között 99,99%-ot ad, és 60 napot az igényérvényesítésre.
Állapotoldal és incidensek. A status.stackit.cloud előzményei 2019-ig nyúlnak vissza, és 2024 augusztusa és 2026 októbere között 174 nem karbantartási bejegyzést sorol fel. A legtöbb egy sablont használ („Hibát azonosítottunk a STACKIT platformon”), és nem nevez meg okot; az elmúlt 24 hónapban két incidensről készült postmortem.
| Dátum | Kiterjedés | Időtartam | Ok |
|---|---|---|---|
| 2025. máj. 2. | „Hálózati kiesés az EU01 régióban”, 43 komponens (incidens) | javítás nagyjából 1 óra 47 perc után | nem tették közzé |
| 2026. febr. 12. | „A terheléselosztók jelenleg nem érhetők el”, kritikus (incidens) | 1 óra 12 perc | nem tették közzé |
| 2026. jún. 17. | SKE: minden eu01-es klaszter és az eu02-ben „egy töredékük” elvesztette a kapcsolatot a vezérlősíkjával, ami megszakította a szolgáltatások forgalmát | 2 óra 37 perc | egy sikertelen hotfix-visszaállítás (postmortem); adatvesztés nem történt |
| 2026. júl. 8. és 9. | „Jelentős felhőplatform-zavar az eu01 régióban”: számítási API, egyes ügyfeleknél az Object Storage, menedzselt adatbázisok, SKE | 17,5 óra | a havi Kubernetes-javítási napon a lemezkép-letöltések „túlterhelték az objektumtároló szolgáltatást” (postmortem) |
| 2026. okt. 6. és 7. | „A MongoDB vezérlősíkja zavart szenvedett” | 22:10-től másnap 13:51-ig | nem tették közzé |
Mindkét postmortem egyetlen változtatást ír le, amely az egész régióra kiterjedt, júniusban a második régióra is; a három zóna egyiket sem határolta be. Sok más bejegyzés a vezérlősíkot érinti, ahol a STACKIT szerint a futó munkaterheléseket nem érintette a hiba.
Támogatás
| Csomag | Ár, áfa nélkül | Első válasz, üzletkritikus | Egyéb incidensek |
|---|---|---|---|
| Essential | ingyenes | 4 óra, hétfőtől péntekig 08:00 és 18:00 között, nem kötelező érvényű | legjobb igyekezet szerint |
| Advanced | projektenként 99 euró plusz egy használatalapú rész, amelynek mértékét nem teszik közzé; havonta felmondható | 1 óra, 24/7 | 4 óra, munkaidőben |
| Ultimate | 18 000 euró plusz egy használatalapú rész; 12 hónapos kezdeti időtartam | 30 perc, 24/7 | 2 óra, 24/7 |
A fizetős árak az ár-API-ból származnak, ezért kiinduló összegként értelmezze őket. Az Essential céljai „legjobb igyekezet szerintiek, de nem kötelező érvényűek”; az Advanced és az Ultimate az esetek 90%-ában törekszik a saját céljai teljesítésére, ez alatt 25%-os, 80% alatt 50%-os jóváírással, az ár-API szerint. A támogatás német és angol nyelven működik, egy „az Európai Unióban működő” csapattal.
Az ingyenes csomagban van telefonos támogatás és cél, ami az AWS Basicben (nincsenek technikai esetek) és az Azure Basicben (nincsenek technikai válaszidő-célok) nincs. Egy egyórás cél az AWS Business Support+ csomagjában 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb, az Azure Standardban havi 100 dollárba.
Fióknyitás
A STACKIT feltételei „a német Polgári Törvénykönyv (BGB) 14. §-a szerinti vállalkozóknak” és közjogi szerveknek szólnak, és „az ügyfeleknek nincs joguk a regisztrációhoz”. „Németországra, Ausztriára és Svájcra új ügyfélfiókot maga is létrehozhat”, a cég adószámával és cégjegyzékszámával. Mindenki más az értékesítés kapcsolatfelvételi űrlapját használja. A fiók mindkét esetben csak akkor jön létre, ha az „ügyfélfiók iránti kérelmet jóváhagyják”. A STACKIT nem közli, mennyi ideig tart ez, és mit ellenőriz, és nem tudtuk megállapítani, hogy egy máshol élő alapító vagy egy cégjegyzékbe be nem jegyzett egyéni vállalkozó kap-e fiókot.
Az alapértelmezett kvótákat, a GPU-kvótákat is beleértve, nem teszik közzé; a dokumentáció egy Help Center-hibajegyre utal. Így nem tudjuk megmondani, hogy a B munkaterhelés az első napon felépíthető-e. Az AWS-en a standard példányokra vonatkozó 5 vCPU-s alapértelmezés kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja papíron elég.
Három záradék később számít. A STACKIT „ideiglenesen vagy véglegesen” letilthatja a hozzáférést szerződésszegésre utaló „konkrét jelek” esetén, vagy „a letiltáshoz fűződő egyéb jogos érdek (pl. az Ügyfél fizetési késedelme)” miatt, és erről előbb figyelmeztet, „ha lehetséges”. Bármely előfizetést „négy (4) hetes felmondási idővel” megszüntethet, indoklás nélkül. Biztonsági incidens esetén pedig az érintett rendszereket „előzetes értesítés vagy egyeztetés nélkül” leválaszthatja vagy leállíthatja.
Megfelelőség és adatvédelem
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022, ISO 27017 és 27018 szerinti intézkedésekkel | Láttuk. TÜV Rheinland, 2026. február 9-től 2029. február 8-ig érvényes, felhőszolgáltatásokra és kolokációra; a korábbi név alatt adták ki |
| ISO 27001 az IT-Grundschutz (BSI) alapján | Láttuk a BSI nyilvántartásában: BSI-IGZ-0691-2025, 2028. április 29-ig érvényes, csak a Compute Engine, a Network & Security, a Block Storage és az Object Storage szolgáltatásra |
| BSI C5 Type 2 | A szolgáltató állítja, a jelentés kérésre elérhető; 21 terméket neveznek meg; az auditort, az időszakot és a C5-verziót nem közlik |
| ISAE 3000 (SOC 2), ISAE 3402 | A szolgáltató állítja, kérésre; a típust és a hatókört nem közlik |
| ISO 22301:2019 | Láttuk. 2026. augusztus 27-től 2029. augusztus 26-ig érvényes |
| TISAX Level 3; ISO 20000-1; ISO 50001 | A szolgáltató állítja: a TISAX az ENX portálon, a két ISO-tanúsítványra mutató linket nem nyitottuk meg |
| SecNumCloud, HDS, ENS, PCI DSS | Nem találtuk |
A C5-listából kimarad a MariaDB, a Redis, a Key Value Store, az OpenSearch, a RabbitMQ, a KMS, a DNS, a Container Registry és a Git.
Az adatfeldolgozási megállapodás (v2.4.2) az ügyféladatokat „az Európai Unión vagy az Európai Gazdasági Térségről (EGT) szóló megállapodást aláíró más állam területén belül” tartja; minden máshoz „kifejezett megállapodás” kell. Mind a 14 további adatfeldolgozónak uniós címe van (kilenc Németországban, kettő Spanyolországban, egy-egy Hollandiában, Bulgáriában és Romániában); azt nem ellenőriztük, ki a tulajdonosuk.
A STACKIT szerint az ügyfelek „védve vannak az illetéktelen harmadik felek adathozzáférésétől (pl. az amerikai hatóságokétól a CLOUD Act alapján)”: ez az ő állítása, nem a mi megállapításunk. A feltételek elfogadják a német Büntető Törvénykönyv 203. §-a szerinti szakmai titoktartási kötelezettségeket, ami az orvosoknak, ügyvédeknek és adótanácsadóknak fontos.
Ki irányítja
A szerződő fél a Bad Friedrichshall-i Schwarz Digits Cloud GmbH & Co. KG (Amtsgericht Stuttgart, HRA 741347), amelynek neve 2026-ig STACKIT GmbH & Co. KG volt; a névváltozással a tulajdonos nem változott. „A Schwarz Digits, a Schwarz-csoport informatikai és digitális üzletágának része”, amelyhez „a Lidl és a Kaufland is tartozik”, és saját közlése szerint „független a külső befektetőktől”. A neckarsulmi székhelyű Schwarz-csoport a Wikipedia szerint magántulajdonban és családi tulajdonban van, és mivel nem kereskedelmi jog szerinti társaság, nem tesz közzé konszolidált mérleget. A STACKIT feltételei csoporttagnak tekintik a D. Schwarz Beteiligungs-KG-t és minden olyan jogalanyt, amelyben többségi részesedése van; a felette álló részesedéseket cégjegyzékben nem ellenőriztük. Az impresszumon szereplő összes jogalany német, és nem találtunk Európán kívüli anyavállalatot vagy részvényest.
A STACKIT saját árbevételt nem tesz közzé; a Schwarz Digits, amely a Lidl és a Kaufland informatikáját is üzemelteti, 2025-re 2,2 milliárd eurót jelentett. A STACKIT saját, „7 európai (németországi és ausztriai) adatközpontjában fut, és továbbiak épülnek”, saját, nyílt forráskódra épülő szoftverrel; az IaaS API-ja egy „infrastructure/OpenStack API”-t váltott fel, és a STACKIT nem közli, hogy alatta még fut-e OpenStack.
A STACKIT ügyfelei között az Európai Bizottságot („legfeljebb 180 millió euró” értékű keretszerződéssel), valamint német és holland kormányzati szerveket nevez meg; ezeket nem ellenőriztük.
Távozás
A távozásnak nincs kimenő forgalmi díja. A korlát az átviteli sebesség: projektenként 500 MB/s mellett egy 100 TB-os bucket kiürítése nagyjából 2,3 napig tart.
A feltételek az uniós adatrendelet mintájára tartalmaznak szolgáltatóváltási záradékot. Ön két hónappal előre jelez; a STACKIT ezután 30 napig letölthetővé teszi az „Exportálható Adatait és Digitális Eszközeit” (legfeljebb hét hónapig, ha azt közli, hogy ez technikailag nem kivitelezhető), majd utána még „legalább 30 naptári napig”. Az ügyfél, „és nem a STACKIT, kizárólagosan felelős az adatok új szolgáltatóhoz történő feltöltéséért”.
Minden szolgáltatási tanúsítvány egy exportnyilvántartással zárul: az Object Storage adatai „Igen”, S3-on keresztül, a PostgreSQL Flex adatai „Igen”, SQL-ként, a Compute Engine-nél pedig a VM-konfigurációs adatok és a rendszernaplók „Nem. A STACKIT bizalmas vállalati adata”. Nem tudtuk megállapítani, hogy a lemezképek exportálhatók-e.
A bezártság a részletekben rejlik: a PostgreSQL Flex mentései nem állíthatók vissza a meglévő példányba, az IaaS API pedig a STACKIT sajátja, bár az OpenAPI-specifikációit közzéteszik.
A Service Description 360 napos értesítést ígér, mielőtt egy szolgáltatást „vagy egy lényeges funkciót” megszüntetnek. Egyes értesítések rövidebbek voltak: a Block Storage növekményes mentései, amelyeket 2026. április 22-én jelentettek be, 2026. október 31-én megszűnnek, a Kubernetes minor verziói pedig hat-hét héttel az elavulási értesítés után szűnnek meg. Hogy ezek a szerződés hatálya alá esnek-e, jogi kérdés, amelyet nyitva hagyunk.
Mit írnak a felhasználók
A Hacker Newst 2023 októberétől, valamint angol és német nyelvű blogokat néztünk át; a Redditet nem tudtuk olvasni. Független beszámoló kevés van, és több téma pontosan kettőn nyugszik. A Xebia és az OPITZ CONSULTING (a The Cattle Crew blog kiadója) felhős munkát áruló tanácsadó cégek; azt nem ellenőriztük, hogy bármelyikük STACKIT-partner-e. A Camunda-sorozat nem nevez meg kapcsolatot.
Drágább az olcsó felhőknél, a szuverenitás indokolja. A felhasználók szerint a STACKIT „sokkal drágább annál, amit a Hetznernél kaphat az ember”, és „egyáltalán nem diszkont felhőszolgáltató” (mindkettő 2026. április). Egy Camunda-csapat az éles rendszert havi 1 240 euróra teszi, és ezt írja: „Ha elvennénk a követelményt, nehezen tudnám indokolni bármelyiket” (Camunda on STACKIT, 6. rész, 2026. szeptember). Az OPITZ CONSULTING a belépést „etwas teurer” („kicsit drágábbnak”), a költségeket viszont „sehr transparent” („nagyon átláthatónak”) találta (The Cattle Crew, 2026. május).
Kevesebb lemásolható példa. A felhasználók „etwas holpriger als bei AWS” („kicsit döcögősebb, mint az AWS-en”) kezdetről számolnak be, kevesebb blogbejegyzéssel és válasszal, amelyekre támaszkodni lehet (The Cattle Crew, 2026. május), valamint arról, hogy „kevés lemásolható Camunda-on-STACKIT példa van” (6. rész, 2026. szeptember).
Nincs azonnali regisztráció. A felhasználók arról számolnak be, hogy „Nem lehet csak úgy regisztrálni, előbb fel kell venni velük a kapcsolatot” (41350485, 2024. augusztus), valamint egy regisztrációról, amely kétszer is „No authentication process found” hibával meghiúsult (47873452, 2026. április; megismételve a 47924357 számúban). A csak vállalkozásoknak szóló feltételek és a jóváhagyási lépés megmagyarázza ezt a mintázatot.
Egy szabványos Kubernetes-alkalmazás hétköznapi eszközökkel fut. A Xebiának „nagyjából 2,5 órára volt szüksége ahhoz, hogy az alkalmazás előzetes ismeretek nélkül fusson a StackIT-en” (Xebia, 2025. július); az OPITZ CONSULTING azt írta: „Die Plattform lief stabil” („A platform stabilan futott”) (The Cattle Crew, 2026. május); a Camunda-platformot „egy kétfős csapat” üzemelteti (6. rész); egy Hacker News-felhasználó pedig azt írja róla: „Van még hová fejlődnie, de szilárd alap” (47923588, 2026. április). Ezzel szemben a Xebia egy kényszerített csomópontfrissítés alatt „26 hibát látott gyors egymásutánban”, bár hibamentes frissítéseket is látott, és ezeknek a beszámolóknak a többsége a 2026. júniusi és júliusi, az egész régiót érintő incidensek előtt született.
A támogatás minőségéről kettőnél kevesebb független beszámolót találtunk.
Kinek való, és ki keressen mást
A STACKIT azoknak a németországi, ausztriai és svájci cégeknek és közintézményeknek való, amelyeknek uniós tulajdonú infrastruktúrára van szükségük C5- és ISO-igazolásokkal, menedzselt Kubernetesre és adatbázisokra egy háromzónás régióban, kimenő forgalmi díjak nélkül, és olyan szerződésre, amely kifejti az SLA-kat és a távozás menetét, és amelyeknek nem okoz gondot a nagyvállalati jellegű fióknyitás és árazás.
Keressen mást, ha magánszemély vagy hobbiprojekt; ha e három országon kívüli alapítóként még aznap telepíteni szeretne; ha egyszerű VM-eket futtat, és az ár az első szempont; ha függvényekre, Kafkára, MySQL-re, bare metalra, a H100-nál újabb GPU-kra vagy Németországon és Ausztrián kívüli régióra van szüksége; vagy ha az aláírás előtt tudnia kell, hogyan végzi az adatbázis a failovert.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.
Árak
- Ár-API, minden SKU és árlista, 1.0.44-es verzió
- Árak, Advanced Support és fizetési módok
- Az AWS- és Azure-adatok: AWS Price List bulk API és Azure Retail Prices API, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
- Terms of Use v1.3.2, 2026. május 4-től érvényes
- Service Description v1.4, 2026. május 4-től érvényes
- Szolgáltatási tanúsítványok, köztük: Compute Engine v1.6, Compute Engine GPU v3.1, Block Storage v1.7, Object Storage v1.2, Kubernetes Engine v1.2, PostgreSQL Flex v1.1, Network Load Balancer v1.5, Application Load Balancer v1.2 és Public IPv4 v2.1
- Adatfeldolgozási megállapodás, v2.4.2
Dokumentáció
- Régiók, a Compute Engine régiói és rendelkezésre állási zónái, géptípusok és IaaS API GYIK
- Object Storage: támogatott műveletek és korlátok
- SKE: alapok, GYIK, életciklus és kiadási megjegyzések
- PostgreSQL Flex: architektúra és méretek és teljesítményosztályok
- Támogatási csomagok, ügyfélfiók létrehozása, a Resource Manager korlátai és kiadási megjegyzések
- Terraform providerek: stackitcloud/stackit és SchwarzIT/stackit; Pulumi és API-specifikációk
Állapot és incidensek
- Állapotoldal és előzményei, havonta böngészhetők, itt találhatók a 2026. június 17-i, valamint a július 8-i és 9-i postmortemek
- A 2025. május 2-i és a 2026. február 12-i incidens
Megfelelőség
- Tanúsítványok és adatszuverenitás
- ISO/IEC 27001 tanúsítvány, ISO 22301 tanúsítvány és BSI-IGZ-0691-2025
Cég és tulajdonosi szerkezet
- Impresszum, STACKIT-tények és közszféra-oldal
- A Schwarz-csoport 2025-ös eredményei, 2026. június 11.
- Másodlagos: Wikipedia: Schwarz Gruppe
Felhasználói beszámolók
- Camunda on STACKIT, 6. rész (2026. szeptember 24.), The Cattle Crew, OPITZ CONSULTING (2026. május 5.) és Xebia, Kicking the tires of StackIT (frissítve 2025. július 16-án)
- Hacker News: 41350485, 47873452, 47923588, 47924006, 47924357, 47926300
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.