Írta: Kristijan Sekereš
Scaleway 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

A Scaleway a francia iliad csoport nyilvános felhője; az iliadot a Niel családi csoport irányítja. Régiói Párizsban, Amszterdamban, Varsóban és Milánóban vannak. Az általunk ellenőrzött európai irányítású szolgáltatók közül neki van a legszélesebb AWS-stílusú menedzselt szolgáltatáskínálata, és a példányaiból és terheléselosztóiból kimenő forgalomért nem számol fel gigabájtalapú díjat: az éles munkaterhelésünk nála havi 582,07 euróba kerül, ami az AWS árának 54%-a. A gyenge pontok a redundancia és a szerződéses fedezet. A menedzselt adatbázis ugyanabban az adatközpontban tartja a készenléti példányát, 2025 márciusában egyetlen routermódosítás megszakította az egész párizsi régió nyilvános kapcsolatát, az SLA-jóváírás pedig utalvány, a legtöbb szolgáltatásnál 50%-ban maximálva.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk a Scaleway dokumentációjában, jogi feltételeiben, áradataiban és állapotoldalán, az iliad éves jelentésében és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.
Áttekintés
| Scaleway | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Párizs. A Scaleway SAS 99,56%-ban az iliad SA tulajdona, amelyet a Niel családi csoport francia holdingtársaságokon keresztül irányít. Tőzsdén nem jegyzett |
| Régiók és zónák | Párizs, Amszterdam és Varsó, mindegyik három zónával. A 2026 márciusában megnyitott Milánó három zónát sorol fel, de adatbázisokat és terheléselosztókat csak az elsőben árul. Európán kívül semmi |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 37,85 euró Párizsban |
| B munkaterhelés (éles) | 582,07 euró megosztott vCPU-kkal, 676,78 euró dedikált vCPU-kkal. Minden elemét árulják; az adatbázis készenléti példánya ugyanabban az adatközpontban van |
| Kimenő forgalom | A példányokon és a terheléselosztókon nincs gigabájtalapú díj, ezeket helyette sávszélesség korlátozza. Object Storage: havi 75 GB ingyenes, utána 0,01 euró gigabájtonként |
| SLA a számítási kapacitásra | 99,5% a dedikált és GPU-példányokra, 99% a BASIC megosztott családokra, a DEV1, GP1, PLAY2 és PRO2 családra semmi. A jóváírás utalvány |
| Díjban foglalt támogatás | Basic: hibajegyek 24/7-ben, első válasz 8 órán belül P1 és P2 esetén |
| Ki regisztrálhat | Bárki, akinek érvényes fizetési módja van, miután a Scaleway jóváhagyja az előfizetést. A nagyobb példányokhoz, az 500 GB-nál több blokktárolóhoz, a kimenő SMTP-hez és a GPU-khoz fényképes igazolvány és élő arcellenőrzés kell |
Mit építhet rajta
Ha másként nem jelöljük, az állapot általános elérhetőség, a Scaleway nyilvános árkatalógusának életciklus-mezője alapján; a „csak Párizs” azt jelenti, hogy a termékek elérhetőségi oldala más régiót nem sorol fel.
| Amire szüksége van | Scaleway | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuális gépek | Instances, megosztott vagy dedikált vCPU, AMD EPYC vagy Arm alapon | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Elastic Metal, Dedibox, Mac mini M1-től M4 Pro-ig | EC2 metal, EC2 Mac | BareMetal Infrastructure |
| GPU-k | L4, L40S, H100 PCIe és SXM, B300 SXM | EC2 G és P | NC- és ND-sorozat |
| Tárolás | Block Storage (zónához kötött); Object Storage Multi-AZ, One Zone és Glacier osztályban; File Storage, csak Párizs | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relációs adatbázisok | Menedzselt PostgreSQL és MySQL; Serverless SQL Database, csak Párizs | RDS, Aurora Serverless | Azure Database for PostgreSQL és MySQL |
| Egyéb adatszolgáltatások | Redis; MongoDB és OpenSearch, csak Párizs; Kafka, ClickHouse és Apache Spark Párizsban és Milánóban | ElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMR | Azure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse |
| Kubernetes | Kapsule, CNCF-tanúsított az 1.33 és 1.37 közötti verziókra, ingyenes megosztott vagy fizetős dedikált vezérlősíkkal | EKS | AKS |
| Serverless | Functions, Containers, Jobs | Lambda, Fargate, Batch | Functions, Container Apps |
| Üzenetkezelés | Queues (az SQS API egy része), Topics and Events (az SNS API egy része), NATS, RabbitMQ | SQS, SNS, Amazon MQ | Service Bus, Event Grid |
| Hálózat | VPC, peering, NAT-átjáró, site-to-site VPN, InterLink, zónához kötött terheléselosztó | VPC, VPN, Direct Connect, ELB | VNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer |
| CDN és WAF | Edge Services, csak Párizs | CloudFront | Front Door |
| Biztonság | Secret Manager, Key Manager, IAM IP-címre, user agentre és időre vonatkozó feltételekkel; Audit Trail nyilvános bétában | Secrets Manager, KMS, IAM, CloudTrail | Key Vault, Entra ID, Activity Log |
| Monitorozás | Cockpit, egy menedzselt Grafana | CloudWatch | Azure Monitor |
| MI | Generative APIs (OpenAI-kompatibilis, nyílt súlyú modellek); dedikált telepítések (korábban Managed Inference), csak Párizs | Bedrock, SageMaker végpontok | Azure AI Foundry, Azure ML végpontok |
| Mentés | szolgáltatásként nincs: pillanatképek, valamint mentések a menedzselt adatbázisokon belül | AWS Backup | Azure Backup |
Az AWS-kompatibilis API-k részlegesek. A Queues „jelenleg nem kompatibilis a Scaleway VPC-vel”, projektenként legfeljebb 100 MB-ot tárol, és figyelmen kívül hagy olyan paramétereket, mint a DelaySeconds és a MessageGroupId. A Topics and Events csak HTTP- és HTTPS-klienseknek, Serverless Functionsnek és ugyanabban a projektben lévő Queuesnak kézbesít. Az Object Storage-ban van verziókezelés és Object Lock, de nincs bucket-replikáció vagy hozzáférési naplózás, a bucket-értesítések pedig „fejlesztés alatt” vannak.
Teljesen hiányzik: Európán kívüli régió, menedzselt mentési szolgáltatás, API-átjáró, az EventBridge-hez hasonló, szabályokkal működő eseménybusz, a DynamoDB-hez hasonló serverless kulcs-érték adatbázis és a Cognitóhoz hasonló ügyfélidentitás-szolgáltatás. A munkafolyamatok vezénylésére a bétában lévő Data Orchestrator szolgál, az Autoscaling Groups pedig 2026. augusztus 25. óta nyilvános bétában van. A példányok bejövő DDoS-elhárítása nincs dokumentálva: a terheléselosztó GYIK-je az Edge Services WAF-ra mutat, a biztonsági oldal pedig „natív DDoS-védelmet” állít, anélkül hogy leírná.
Az eszközkészlet a Scaleway saját fejlesztése: egy Terraform provider (2.86.0, megjelent 2026. október 7-én), a scw CLI, API-nként egy OpenAPI 3.1 séma, valamint egy nyilvános katalógus-API, még alfa változatban, amely bejelentkezés nélkül adja vissza mind az 5 655 SKU-t árakkal. A dokumentáció egy része le van maradva a terméktől: az Instances GYIK még a 2026 júniusa előtti IPv4-árat idézte.
Mennyibe kerül
A Scaleway listaárai euróban, áfa nélkül, a katalógus-API-jából és az árlistaoldalairól, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, Párizsban (fr-par-1), havi 730 órával.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| VM | BASIC3-X2C-4G, 2 megosztott vCPU, 4 GB | 28,80 |
| Lemez | 40 GB Block Storage 5K (a BASIC3-nak nincs helyi lemeze) | 3,80 |
| Nyilvános IPv4 | zónához kötött flexible IP | 3,65 |
| 1 TB kimenő forgalom | benne van az árban | 0,00 |
| 100 GB objektumtároló | Standard Multi-AZ | 1,61 |
| Összesen | 37,85 |
Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban; az AWS-en egyedül az 1 TB kimenő forgalom 81,00 dollár egy 125,95 dolláros számlából. A PLAY2-NANO a Scaleway végösszegét 29,16 euróra, az Arm-alapú BASIC2-A2C-4G 25,84 euróra csökkenti, de a PLAY2-re nincs SLA.
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| 3 VM | BASIC3-X4C-16G, megosztott vCPU | 259,41 |
| 3 nyilvános IPv4 | zónához kötött flexible IP | 10,95 |
| 300 GB blokktároló | Block Storage 5K | 28,47 |
| Terheléselosztó | LB-S, 200 Mbps | 16,79 |
| PostgreSQL HA | DB-POP2-2C-8G, elsődleges és készenléti példány | 160,16 |
| Adatbázis-tárhely | 100 GB | 9,93 |
| 1 TB objektumtároló | Standard Multi-AZ; a kérésekkel együtt | 16,06 |
| Kubernetes-vezérlősík | Kapsule Dedicated-4, 99,5%-os SLA | 80,30 |
| 2 TB kimenő forgalom | benne van az árban | 0,00 |
| Összesen | 582,07 |
Három dedikált vCPU-s STANDARD3-X4C-16G példánnyal a végösszeg 676,78 euró. Az AWS m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért, így a Scaleway megosztott vCPU-kkal az AWS árának 54%-ába, az Azure-énak 53%-ába, dedikált vCPU-kkal az AWS árának 63%-ába kerül. A különbség nagy részét két tétel adja: az AWS a 2 TB kimenő forgalomért 171,00 dollárt, a HA adatbázisáért tárhellyel együtt 320,13 dollárt számláz, míg a Scaleway a kimenő forgalomért semmit, az adatbázisért 170,09 eurót kér. Egy tétel a Scaleway-nél drágább: a dedikált Kubernetes-vezérlősík, 80,30 euró az EKS 65,13 eurójával szemben. Az ingyenes megosztott vezérlősíkkal ez nullára csökkenne, egyetlen API-szerverrel és SLA nélkül.
A végösszeg két feltevésen alapul: az adatbázis-tárhelyet egyszer áraztuk (ha a készenléti példány kötetét is külön számlázzák, adjon hozzá 9,93 eurót), a terheléselosztó első IP-címét pedig az árban foglaltnak vettük, mivel az árlista csak egy „további IP-címet” nevez meg. A dedikált vezérlősík 30 napos elköteleződéssel jár. A worker csomópontok nincsenek benne, mint a sorozatban mindenhol.
Kimenő forgalom és IPv4. A példányoknál „A listaárak tartalmazzák a kimenő forgalmat és az IPv6-címeket”; ehelyett típusonként a sávszélesség van korlátozva (a BASIC3-X2C-4G-nél 350 Mb/s, a STANDARD3-X4C-16G-nél 1 Gb/s). A terheléselosztó forgalma „Korlátlan”, és az Instance Specific Conditionsben nem találtunk méltányos használatra vonatkozó záradékot. Az Object Storage kimenő forgalma az ingyenes 75 GB felett terabájtonként 10 euró, szemben az AWS 80,30 és az Azure 77,62 eurójával terabájtonként, az ő ingyenes 100 GB-juk felett; a kérések ingyenesek. Egy zónához kötött IPv4-cím óránként 0,005 euróba (havi 3,65 euróba) kerül, ugyanannyiba, amennyit az AWS és az Azure dollárban kér.
Számlázás. A CPU-s példányokat óránként, a GPU-s példányokat percenként, az IP-címeket és köteteket pedig a lefoglalásuk idejére számlázzák, akár be vannak kapcsolva, akár nem, megadott havi díjplafon nélkül. A Savings Plans „akár 25%” kedvezményt ígér a számítási kapacitásra. Általános ingyenes csomag nincs, kemény költségplafont pedig nem tudtunk megerősíteni. Az általános feltételek egy fizetési incidens után, vagy ha az ügyfél nem csoportos beszedéssel vagy kártyával fizet, az utolsó 60 nap átlagos fogyasztásának megfelelő óvadékot engednek meg.
GPU-k, GPU-óránként: H100 PCIe 2,87 euró, H100 SXM 3,17 euró (8 GPU-s méret), B300 SXM 7,50 euró, L40S 1,47 euró és L4 0,79 euró. H200 vagy B200 nincs. Az AWS Frankfurtban nem árul H100-at, Stockholmban 6,57 eurót kér; az L40S-e Frankfurtban 2,08 euró, az L4-e 0,90 euró. Minden H100- és B300-mérethez támogatási kérelem kell, a szerződés pedig lehetővé teszi, hogy a Scaleway egy igény szerinti H100 PCIe példányt „legalább tíz (10) perces értesítési idővel” megszüntessen, törölve „a rajtuk tárolt összes Tartalmat”. Ez inkább egy megszakítható (preemptible) géphez teszi hasonlóvá, mint egy foglalthoz.
Árváltozások. 2026. április 27-én a Scaleway 2026. június 1-jére áremeléseket jelentett be, 35 napos értesítéssel, ahol a feltételei egy hónapot írnak elő. Azt közölte, hogy az árak három évig változatlanok voltak, és az inflációra, a tároló- és memóriahardver költségeire és az IPv4-címek szűkösségére hivatkozott, a terheléselosztók és átjárók esetében pedig egy „stratégiai újrapozicionálásra”. Kiválasztott tételek, euró óránként:
| Tétel | Előtte | Utána | Változás |
|---|---|---|---|
| Zónához kötött IPv4 | 0,004 | 0,005 | +25% |
| Load Balancer LB-S | 0,016 | 0,023 | +44% |
| Load Balancer GP-M | 0,037 | 0,054 | +46% |
| Public Gateway S | 0,0199 | 0,026 | +31% |
| DNS-zóna, külső domain | 0,001 | 0,007 | hétszeres |
| Serverless Containers memória, GB-másodpercenként | 0,000001 | 0,000002 | kétszeres |
| Block és Object Storage, gigabájtonként | +10% | ||
| H100 példányok | +5% és +10% között |
Más általános árváltozást az elmúlt 24 hónapban nem találtunk.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. A Scaleway 2021. áprilisi mérnöki bejegyzése a zónát egy vagy több, nagyjából 5 km-es területen lévő adatközpontként határozza meg, amely „legalább 50 km-re van ugyanannak a régiónak egy másik rendelkezésre állási zónájától”; Párizsban az fr-par-1 a DC2 és a DC3, az fr-par-2 a DC5, az fr-par-3 pedig a DC4 volt. Az 50 km-es adatot a mai zónákra nem tudtuk megerősíteni. Ugyanez a bejegyzés a határt is kijelöli: „A fizikai hibatartomány a rendelkezésre állási zóna, a hálózati hibaterület pedig a régió.” A zónák nem is egyenrangúak: az fr-par-3-ban 117 élő SKU volt, az fr-par-1-ben 400.
Az adatbázis készenléti példánya. A menedzselt PostgreSQL és MySQL szinkron módon replikál egy meleg készenléti példányra (hot standby), és a GYIK szerint a kettő „valóban ugyanabban az adatközpontban van, de két külön rackben”. A pár túléli egy rack kiesését, de az épület elvesztését nem. Másik zónába csak olvasási replikák kerülhetnek (az általunk árazott méretben óránként 0,0608 euró), míg az AWS és az Azure magát a készenléti példányt helyezi másik zónába. A Kapsule-vezérlősík három etcd-replikát tart a zónák között, és a Multi-AZ Object Storage is átnyúlik rajtuk; a példányok és a blokktároló zónához kötöttek.
Az SLA-k:
| Szolgáltatás | Havi cél | A jóváírás felső korlátja |
|---|---|---|
| Példányok | 99,5% dedikált és GPU; 99% BASIC2-A és BASIC3-X; „Nincs SLO” a DEV1, GP1, PLAY2, PRO2 családra | 100% |
| Block Storage | 99,9% | 100% |
| Object Storage | 99,9% Multi-AZ; 99,0% One Zone és Glacier | 50% |
| PostgreSQL és MySQL | 99,95% HA-val, 99,5% önállóan; csak POP2 csomópontokon | 50% |
| Kubernetes-vezérlősík | 99,5% dedikált; az ingyenes csomagon nincs | 50% |
| Load Balancer | 99,5% | 50% |
- A jóváírás utalvány, amely „semmilyen körülmények között nem váltható vissza készpénzre”. A jóváírás „minden kárra kiterjedő átalányfizetés”, és az ügyfél „lemond minden egyéb igényről”.
- Az igényt „legkésőbb a hónapot követő harminc (30) napon belül” kell benyújtani, amelyben a szolgáltatási szint sérült, „az Elérhetetlenségi Időszakokat mutató naplófájlokkal”: az ön monitorozása bizonyít.
- Egy példány csak 4 egybefüggő perc külső kapcsolat nélküli idő után számít leállottnak; a „készlethiány miatti” elérhetetlenség ki van zárva.
- A Kubernetes SLA csak akkor számol kiesést, ha minden API-szerver elveszett, „anélkül, hogy bármely régióban csereklasztert lehetne indítani”. Szó szerint olvasva egy regionális kiesés nem számít, amíg egy másik régió tudna klasztert fogadni.
- Az SLA-kon kívül az általános feltételek „általános legjobb erőfeszítési kötelezettséget” ígérnek, a felelősséget a közvetlen károkra korlátozzák, és egy év után kizárják az igényeket.
Az AWS az EC2-re két vagy több zóna esetén 99,99%-ot, egyetlen példányra 99,5%-ot vállal, akár 100%-os jóváírással, és a második számlázási ciklus végéig fogad el igényeket; az Azure a zónák között 99,99%-ot ad, és 60 napot az igényérvényesítésre. A Scaleway legjobb példányvállalása, a 99,5%, az AWS egypéldányos szintje.
Állapotoldal és incidensek. A status.scaleway.com előzményei 2019 végéig nyúlnak vissza. 2024. augusztus 1. és 2026. október 15. között 15 kritikus és 129 jelentős bejegyzést sorol fel minden termékre, a Dediboxot és a webtárhelyet is beleértve. A két legnagyobb kiesésről részletes nyilvános postmortem készült.
| Dátum | Kiterjedés | Időtartam | Ok |
|---|---|---|---|
| 2025. márc. 10. | Az egész párizsi régió nyilvános kapcsolata | hálózat 5 perc; példányok 17:10 UTC-ig, Object Storage és Kapsule 18:00 UTC-ig | „emberi hiba egy routerkonfigurációban” (postmortem) |
| 2026. febr. 28. | nl-ams-1 Block Storage | nagyjából 2 óra befagyott I/O | vezérlősík-hiba; „Adatvesztést nem észleltünk” |
| 2026. máj. 19. | IAM API világszerte, kritikus | nagyjából 3 óra | nincs megadva |
| 2026. máj. 22. és 23. | Az fr-par-2 zóna; a többi párizsi zóna „részben érintett” | példányok, Kapsule és adatbázisok 1 óra 50 perc | „Az egyenirányítók akkumulátorai nem bírták a terhelést” egy generátorteszt közben (postmortem) |
| 2026. jún. 22. | fr-par-2 nyilvános hálózat, kritikus | nagyjából 3 óra | nincs megadva |
| 2026. júl. 9. és 22. között | A milánói Object Storage kapcsolata | 13 nap | nincs megadva |
| 2026. júl. 21. és 22. | fr-par-1 példányok és a Kapsule API | nagyjából 8 óra | nincs megadva |
| 2026. szept. 5. | Milánó: több API és az Object Storage, kritikus | nagyjából 3 óra | nincs megadva |
Ezek közül kettő a tervezést érinti: 2026 májusában az egyik párizsi zóna hibája átterjedt a többire, 2025 márciusában pedig egyetlen módosítás az egész régió nyilvános hálózatát magával rántotta. Mindkettő korlátozza, mit nyer egy háromzónás architektúrával. Milánóban, a legújabb régióban követték egymást 2026-ban a legsűrűbben a jelentős incidensek.
Támogatás
| Csomag | Ár, áfa nélkül | Első válasz, P1 és P2 | Telefon |
|---|---|---|---|
| Basic | ingyenes | 8 óra | nincs; hibajegyek 24/7-ben |
| Advanced | havi 50 euró vagy a költés 5%-a, amelyik magasabb | 2 óra | minden nap 9:00 és 18:00 között |
| Business | 250 euró vagy 10% | 30 perc | 24/7 |
| Enterprise | 990 euró vagy 20% | 15 perc | 24/7, plusz egy technikai ügyfélmenedzser |
A célok az első válaszra vonatkoznak; megoldási időt nem vállalnak, és a Scaleway „megerősítheti vagy elvetheti” az ügyfél által megadott prioritást, amely döntést az ügyfél nem vitathat. A támogatás angolul és franciául működik, és a Scaleway szerint az ügyfélszolgálati csapata a párizsi irodájában dolgozik. Még az ingyenes csomagnak is van célja, ami az AWS Basicről (nincsenek technikai ügyek) és az Azure Basicről (nincsenek technikai válaszidő-célok) nem mondható el. Egy éles rendszer kiesésére vonatkozó egyórás cél az AWS Business Support+ csomagjában 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb, az Azure Standardon havi 100 dollárba.
Fióknyitás
Elsőként érvényes fizetési mód kell, és a Scaleway minden előfizetést jóváhagy. A többet feloldó személyazonosság-ellenőrzés egy hatósági fényképes igazolvány, valamint egy 15 percen belül a böngészőben elvégzett élő arcellenőrzés; céges igazolványt, bankkártyát és jogosítványt nem fogadnak el.
Csak fizetési móddal egy POP2-2C-8G, egy PRO2-XXS és öt PLAY2-NANO példányt, 500 GB blokktárolót, 5 adatbázispéldányt és egy dedikált Kubernetes-vezérlősíkot kap. A személyazonosság igazolása feloldja a POP2-4C-16G, PRO2-XS és nagyobb típusokat, egy L4 vagy L40S GPU-t, 5 000 GB blokktárolót és a 25-ös, 465-ös és 587-es SMTP-portot. Minden H100- és B300-mérethez, valamint minden több GPU-s L4- vagy L40S-mérethez ezen felül támogatási kérelem kell.
A B munkaterhelés az első napon: a tárhely, az adatbázis és egy dedikált vezérlősík belefér a csak fizetési móddal elérhető kvótákba. A három 4 vCPU-s, 16 GB-os példányhoz valószínűleg kell a személyazonosság-ellenőrzés, mert a régebbi megfelelőikhez kell, és a kvótatáblázat még nem sorolta fel a BASIC3 és STANDARD3 családot. Egyikhez sincs megnevezve támogatási kérelem, így olvasatunk szerint a válasz igen, a személyazonosság-ellenőrzés után, bár a dokumentumok ezt nem döntik el egyértelműen. Az AWS-en a standard példányokra vonatkozó 5 vCPU-s alapértelmezés kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja papíron elég.
Az általános feltételek két záradéka később számít. „A szolgáltatásfogyasztás egy bizonyos mértéke” felett a Scaleway elkérheti a törvényes képviselő személyazonosító okmányát és egy három hónapnál nem régebbi cégkivonatot. Emellett „azonnal és előzetes értesítés nélkül” felfüggeszthet egy szolgáltatást többek között nemfizetés, csalás, „a csalás jogos gyanúja” vagy biztonsági kockázat miatt, és a számlázás a felfüggesztés alatt is folytatódik.
Megfelelőség és adatvédelem
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Csak állítás. A tanúsítvány a Trust Centerben, hozzáférési kérelem mögött; nem láttuk, a hatóköre nem nyilvános |
| HDS (francia egészségügyi adatok) | Csak állítás, a felsorolt termékekre. A tanúsítvány zárt hozzáférésű; nem láttuk |
| SecNumCloud | Nincs minősítve: „még nem adták meg” |
| CSA STAR | 1. szint, önértékelés |
| SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENS | Nem állítja |
A HDS-lista kiterjed a példányokra (CPU és GPU), a Block és Object Storage-ra, a Dediboxra, az Elastic Metalra, a VPC-re, a Kapsule-ra és a Load Balancerre, de a menedzselt adatbázisokra és a serverless termékekre nem. Franciaországi tárhelyet, az értékesítésen keresztül aláírt HDS-szerződést és Business vagy Enterprise támogatási csomagot jelent.
A SecNumCloud ügyében a Next.ink szerint az ANSSI 2024. december végén fenntartás nélkül befogadta a Scaleway kérelmét, és a Scaleway 2025 végére tűzte ki a minősítést. Ez a dátum elmúlt, későbbi mérföldkövet nem találtunk, és új dátumot nem adtak meg. A bejelentett hatókör egy egyzónás konfiguráció az iliad csoport párizsi régióbeli adatközpontjaiban, amely a példányokra, a tárolásra, a hálózatra, az IAM-re, a Key Managerre és az Elastic Metalra terjed ki, a Kapsule később következik.
2026. április 17-én az Európai Bizottság a Scaleway-t a hat évre legfeljebb 180 millió euró értékű szuverén felhős közbeszerzésének négy nyertese közé sorolta. A Scaleway SEAL-3 besorolást kapott („uniós szereplők, akik érdemi, de nem teljes befolyást gyakorolnak”), ahogy a STACKIT, valamint a Post Telecom, az OVHcloud és a Clever Cloud partnersége is.
A 2024. június 1-jei adatfeldolgozási megállapodás (Data Processing Agreement) szerint a szolgáltatások „alapértelmezetten az Európai Unión belül helyezkednek el”, a régiót az ügyfél választja, és a Scaleway nem tárol és nem továbbít személyes adatot az EU-n kívülre „anélkül, hogy erről az Ügyfelet előzetesen kifejezetten tájékoztatta volna”. A további adatfeldolgozók listája a Trust Centerben található, és nálunk nem jelent meg.
Ki irányítja
2025 végén a Scaleway SAS 99,56%-a az iliad SA tulajdonában volt; a fennmaradó rész munkavállalói és vezetői részvényjuttatás. Az iliad SA 98,88%-át az iliad Holding SAS birtokolja, amelyet az iliad éves jelentése szerint 95%-nál nagyobb mértékben a Maya irányít, amely „teljes egészében a Niel családi csoport tulajdonában van”. Az iliadot 2021. október 14-én kivezették a tőzsdéről. A jelentés nem mutat Európán kívüli anyavállalatot vagy jelentős részvényest.
Ön a Scaleway SAS-szal szerződik, francia jog szerint és a párizsi kereskedelmi bíróság illetékessége mellett, olasz számlázási cím esetén pedig a Scaleway Italia S.R.L.-lel, olasz jog szerint.
Az adatközpontokat az OpCore, a csoport adatközpont-üzemeltető cége működteti, amelynek 50%-át az iliad 2025. március 31-én eladta az InfraViának; a 2026. májusi postmortem „az OpCore PAR5 adatközpontot” nevezi meg az fr-par-2 mögött. Az API, a példány- és a Kubernetes-termékek a Scaleway saját fejlesztései.
Két tény, amelyről az olvasók kérdezni szoktak. Az iliad 2024-es konszolidált cégeinek listáján szerepel a chicagói Scaleway US Corporation, 2025-re „N.D.” jelöléssel, vagyis létezett amerikai leányvállalat; a jelenlegi státusza nincs megadva. A Scaleway oldalai pedig azt állítják, hogy „mentes az amerikai CLOUD Act hatálya alól”, ami a Scaleway állítása, nem a mi megállapításunk. A Scaleway saját árbevétele és létszáma nincs közzétéve.
Távozás
A példányok és a terheléselosztók kimenő forgalmáért nincs gigabájtalapú díj. 10 TB exportálása az Object Storage-ból nagyjából 99,25 euróba kerül, vagy szinte semmibe, ha ugyanabban a régióban lévő példányon keresztül húzzák ki, mivel a régión belüli forgalom ingyenes. A Glacier-objektumokat előbb vissza kell állítani, gigabájtonként 0,009 euróért. A Scaleway a bucketekhez az AWS CLI-t és az rclone-t, az adatbázisokhoz a pg_dumpot és a mysqldumpot dokumentálja; azt nem állapítottuk meg, hogy engedélyezett-e a logikai replikáció külső célpontra.
A bezártság az integrációkban rejlik. A Kapsule CNCF-konform, de a terheléselosztók és a kötetek a Scaleway cloud controller managerének annotációin és CSI-driverén keresztül jönnek. Az IAM-hatóköröket és jogosultságkészleteket, a serverless triggereket és a Cockpit riasztásait, amely a Scaleway saját alert managerét használja, máshol újra kell építeni. Az S3, a részleges SQS és SNS, valamint az OpenAI-kompatibilis API-k mindkét irányban megkönnyítik a költözést.
A szerződés megszűnésekor a tartalmat „automatikusan és véglegesen törlik”, és a Scaleway „vállalja, hogy semmilyen másolatot nem őriz meg”. A 2026-os feltételek legalább háromhónapos értesítést ígérnek egy szolgáltatás értékesítésének megszüntetése előtt; a béta szolgáltatásokat „a Scaleway értesítés nélkül véglegesen megszüntetheti”. A Public Gateways API v1-et például 2025. október 1-jén távolították el, nagyjából hat hónappal azután, hogy a változásnapló bejelentette.
Mit írnak a felhasználók
A Scaleway-t említő, 2024 októbere óta írt Hacker News-hozzászólásokat olvastuk; a Redditen nem találtunk használható szálat, az értékelőoldalak pedig itt nem számítanak bizonyítéknak. A hozzászólásokat a Hacker News-elemszámukkal hivatkozzuk.
Az AWS-hez legközelebbi megfelelő, kevesebb szolgáltatással. A felhasználók arról számolnak be, hogy éles rendszereket költöztettek az AWS-ről a Scaleway menedzselt Kubernetesére, Postgresére, Redisére, serverless konténereire és üzenetsoraira, miközben azt mondják, hogy „sokkal kevesebb a menedzselt szolgáltatása” (46836273, 2026. január), és hogy „még mindig lemarad a nagy három mögött” (48340477, 2026. május). Négy további felhasználó ugyanezt írja, köztük a 46837275; a beszámolók együtt 2025 márciusától 2026 májusáig terjednek.
Támogatás: vegyes. A felhasználók „kiváló támogatásról” (43361754) és a Terraform provider hibáira adott gyors válaszokról számolnak be (46678419); mások arról, hogy a regisztráció során egy e-mailjükre nem kaptak választ (46060566), és hogy „az oldal és a támogatás borzalmas” (46061189).
Megbízhatóság. A felhasználók „évente pár nagy kiesésről” (43153568, 2025. február) és olyan megbízhatóságról számolnak be, amely „borzalmas volt, amikor legutóbb használtuk őket” (48817760, 2026. július); egy felhasználó ezzel szemben „egyszerűséget és megbízhatóságot” említ (47085681). A fenti állapottörténet megerősíti a mintázatot.
Adatbázis-HA egy adatközpontban. Egy ötéves ügyfél „kozmetikainak” nevezi a funkciót, mert a HA-példányok „ugyanabban a DC-ben vannak” (46837788, 2026. január), amit a Scaleway GYIK-je megerősít.
A személyazonosság-ellenőrzés attól függ, mit rendel. Egy felhasználótól igazolványt kértek (48544740, 2026. június), két másiktól nem (42398985; 48125822). A kvótatáblázat megmagyarázza, miért.
Fizetési hibák. Egy felhasználó sikertelen első fizetésről, majd egy 10 euró alatti számla miatt küldött fizetési felszólításokról számol be (47716333, 2026. április). Az állapotoldal jelentős incidenseket mutat a SEPA-fizetésekkel (2025. június), egy kártya hozzáadásával (2025. szeptember) és egy számla kifizetése után zárolt erőforrásokkal (2025. december) kapcsolatban.
A Kapsule megbízhatóságáról nem találtunk két első kézből származó beszámolót. Az állapotoldal 2024 októbere és 2026 októbere között 7 jelentős és 19 kisebb Kubernetes-bejegyzést sorol fel.
Kinek való, és ki keressen mást
A Scaleway azoknak a csapatoknak való, amelyek AWS-stílusú építőelemeket (Kubernetes, PostgreSQL, serverless konténerek, üzenetsorok, S3) szeretnének francia vagy olasz szerződés alapján, a sok kimenő forgalmat generáló szolgáltatásoknak, a kreditprogramjaiban részt vevő startupoknak, a nyílt modellekkel végzett párizsi MI-inferenciának, valamint azoknak a francia egészségügyi adatkezelési projekteknek, amelyek beleférnek a HDS-terméklistába.
Keressen mást, ha zónák közötti adatbázis-failoverre vagy egy szolgáltatónál több régióra van szüksége erős SLA-kkal; ha Európán kívül bármire szüksége van; ha közszférabeli vásárlóként ma SecNumCloudra van szüksége; ha menedzselt mentésre, API-átjáróra vagy eseménybuszra támaszkodik; vagy ha H100-osztályú GPU-kra van szüksége igény szerint, értékesítési egyeztetés nélkül.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.
Árak
- Nyilvános termékkatalógus-API (5 655 SKU)
- Instances árak, hálózati árak, tárolási árak, Managed Databases árak, konténerárak
- Támogatási csomagok
- „A transparent update on Scaleway pricing”, 2026. április 27.
- Az AWS- és Azure-adatok: AWS Price List bulk API és Azure Retail Prices API, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
- General Terms of Services, v07/04/2026
- Instance Specific Conditions, v07/04/2026
- Specific Conditions, Support Services, v07/04/2026
- Data Processing Agreement, 2024. június 1.
- Az SLA-k jegyzéke, az alábbiak SLA-ival: Instances, Block Storage, Object Storage, Managed Databases, Kubernetes Dedicated Control Plane és Load Balancer
Dokumentáció
- A termékek elérhetősége régiónként
- „Design considerations and our recommendations for data protection”, 2021. április 20.
- Managed Databases for PostgreSQL and MySQL GYIK
- Kubernetes-vezérlősík ajánlatok
- Instances GYIK
- Szervezeti kvóták és személyazonosság igazolása
- A dokumentáció forrása és változásnaplója
- Terraform provider és CNCF Kubernetes-megfelelőségi eredmények
Állapot és incidensek
- Állapotoldal és előzmények
- Postmortem, párizsi régió, 2025. március 10.
- Postmortem, fr-par-2, 2026. május 22.
Megfelelőség
- Biztonság és megfelelőség és Trust Center
- HDS
- SecNumCloud és a Scaleway bejegyzése a SecNumCloud-hatóköréről
- Európai Bizottság, szuverén felhős közbeszerzés, 2026. április 17.
- Next.ink, „SecNumCloud : Scaleway passe J0 sans aucune réserve et vise une qualification fin 2025”, 2025. január 13.
Cég és tulajdonosi szerkezet
Felhasználói beszámolók
- Hacker News-hozzászólások, a news.ycombinator.com elemszámai szerint: 42398985 (2024. december 12.), 43153568 (2025. február 23.), 43361754 (2025. március 14.), 43459311 (2025. március 24.), 45977397 (2025. november 19.), 46060566 és 46061189 (2025. november 26.), 46678419 (2026. január 19.), 46836273, 46836757, 46837275 és 46837788 (2026. január 31.), 47085681 (2026. február 20.), 47716333 (2026. április 10.), 48125822 (2026. május 13.), 48340477 (2026. május 30.), 48544740 (2026. június 15.), 48817760 (2026. július 7.)
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.