Írta: Kristijan Sekereš
IONOS Cloud 2026-ban: őszinte értékelés az AWS-t vagy az Azure-t elhagyó csapatoknak

Az IONOS Cloud az IONOS infrastruktúra-felhője; az IONOS német tárhelyszolgáltató csoport, Frankfurtban tőzsdén jegyzett, és 63,8%-ban a United Internet tulajdonában van. A platform ProfitBricks néven indult. Az IONOS több „felhő” nevű terméket is árul. Ez a cikk az IaaS-platformról szól (Compute Engine, Managed Kubernetes, a menedzselt adatbázisok, Object Storage), amelyet a cloud.ionos.com és a cloud.ionos.de oldalon árulnak, nem a webtárhely-üzletág VPS- vagy felhőszerver-termékeiről.
Az éles munkaterhelésünkre az IONOS adja a legalacsonyabb végösszeget a sorozat azon szolgáltatói közül, amelyek minden elemét árulják: havi 436,79 euró Frankfurtban, az AWS árának 40%-a, magas rendelkezésre állású PostgreSQL-lel, SLA-val járó ingyenes Kubernetes-vezérlősíkkal, 2 TB ingyenes kimenő forgalommal és 24/7-es telefonos támogatással. Ez a végösszeg az adatbázismagokra vonatkozó egyetlen feltevésen alapul, amelyet alább ismertetünk. A gyenge pontok: egy IONOS-„zóna” egy másik host ugyanabban az adatközpontban, az adatbázis készenléti példányának helye nincs dokumentálva, csak vállalkozások regisztrálhatnak, és 2026 májusában nagyjából 36 órán át minden helyszínen lassú vagy elérhetetlen volt az erőforrások létrehozása.
Ez a cikk egy sorozat része, amely 24 európai felhőszolgáltatót hasonlít össze az AWS-szel és az Azure-ral; az áttekintés egymás mellé állítja őket. Az alábbiakban minden adatot 2026. október 15-én és 16-án ellenőriztünk az IONOS dokumentációjában, jogi feltételeiben, árlistájában és állapotoldalán, az IONOS Group éves jelentésében és felhasználói beszámolókban, mindegyiket a forrásánál. Fiókot nem nyitottunk, és munkaterhelést nem futtattunk.
Áttekintés
| IONOS Cloud | |
|---|---|
| Székhely és irányítás | Montabaur, Németország. Az IONOS Cloud GmbH-val szerződik; az anyavállalata, az IONOS Group SE Frankfurtban tőzsdén jegyzett, és 63,8%-ban a United Internet AG tulajdonában van |
| Régiók és zónák | 12 helyszín: Berlin, három Frankfurtban, Karlsruhe (új virtuális adatközpontok számára lezárva), London, Worcester, Párizs, Logroño és három az USA-ban. Egy „zóna” egy különálló host vagy tárolórendszer egy adatközponton belül |
| A munkaterhelés (kezdő) | Havi 31,98 euró Frankfurtban; egy Basic Cube S-sel 15,27 euró |
| B munkaterhelés (éles) | 436,79 euró megosztott vCPU-kkal, 603,23 euró dedikált magokkal. Minden elemét árulják; hogy hol van az adatbázis készenléti példánya, nincs dokumentálva |
| Kimenő forgalom | Szerződésenként havonta az első 2 TB ingyenes, utána 0,030 euró gigabájtonként, 150 TB felett 0,015 euróra csökken. Ingyenes az ugyanabban az országban lévő IONOS-adatközpontok között |
| SLA a számítási kapacitásra | 99,95%, az összes példányára átlagolva; jóváírás legfeljebb 40%. A felhős GPU-s VM-ekre nincs |
| Díjban foglalt támogatás | 24/7-es telefonos és e-mailes támogatás német és angol nyelven, hibák esetén 1 órán belüli első válasz, kijelölt ügyfélmenedzser. Fizetős szint nincs |
| Ki regisztrálhat | Csak vállalkozások. A regisztráció egy 8 magra és 20 GB RAM-ra korlátozott próbaidőszakot nyit; többet az ügyfélmenedzseren keresztül lehet kapni |
Mit építhet rajta
Az alábbiak mind szerepelnek az IONOS szolgáltatáskatalógusában és árlistájában; kevés szolgáltatás visel életciklus-jelölést.
| Amire szüksége van | IONOS Cloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuális gépek | vCPU Server (megosztott); Dedicated Core Server; Cubes (rögzített méretek, helyi NVMe); Confidential VMs (AMD SEV-SNP) | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Bare Metal Cloud, kérésre, nyilvános ár nélkül | EC2 bare metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU-k | H200 PCIe, VM-enként 1 és 8 között, csak API-n keresztül | EC2 P5e és P5en | ND H200 v5 |
| Tárolás | Block Storage (négy másolat egy helyszínen); Object Storage (S3 API); fájltároló 2 TB-tól | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Adatbázisok | PostgreSQL 14-től 18-ig; MariaDB (MySQL nincs); In-Memory DB (Redis-kompatibilis); MongoDB | RDS, ElastiCache, DocumentDB | Azure Database for PostgreSQL és MySQL, Azure Cache for Redis, Cosmos DB |
| Kubernetes | Managed Kubernetes, ingyenes vezérlősík, CNCF-konform; Container Registry, csak Frankfurt | EKS, ECR | AKS, ACR |
| Serverless és üzenetkezelés | nincs; csak Kafka | Lambda, Fargate, SQS, SNS, MSK | Functions, Container Apps, Service Bus, Event Hubs |
| Hálózat | privát LAN-ok, NAT- és VPN-átjárók, Network és Application Load Balancerek, security groupok | VPC, VPN, ELB | VNet, VPN Gateway, Load Balancer |
| DNS, CDN és DDoS | Cloud DNS DNSSEC-kel; CDN WAF-fal; alapszintű DDoS-védelem, ingyenes | Route 53, CloudFront, Shield | Azure DNS, Front Door, DDoS Protection |
| Biztonság | felhasználók és csoportok erőforrásonkénti jogosultságokkal, IAM-föderáció; nincs KMS vagy titoktároló | IAM, KMS, Secrets Manager | Entra ID, Key Vault |
| Monitorozás és mentés | Monitoring, Logging és Tracing szolgáltatások; Backup Service (Acronis-alapú) | CloudWatch, AWS Backup | Azure Monitor, Azure Backup |
| MI | AI Model Hub (OpenAI-kompatibilis, nyílt súlyú modellek), csak Berlin | Bedrock | Azure AI Foundry |
Teljesen hiányzik: a függvények, a serverless konténerek, a Kafkán kívüli menedzselt üzenetsor, a keresőszolgáltatás, a KMS vagy titokkezelő, a MySQL-motor, és a H200-on kívül bármilyen GPU-s VM. Az API Gatewayt 2025. december 31-én megszüntették. Az Object Storage-ból hiányzik az IAM, az STS és a bucket-értesítések; a szerződéshez tartozó bucketekből, amelyek a de/fra/2-ben az egyetlen elérhető típust jelentik, a hozzáférési naplózás és a régiók közötti replikáció is hiányzik („hamarosan elérhető lesz”).
A konzol a Data Center Designer (DCD): a szervereket, köteteket és hálózatokat egy vásznon rajzolja meg, és egyetlen változáscsomagként hozza létre őket. Mögötte a Cloud API v6 áll egy OpenAPI 3.0.3 dokumentummal, az ionosctl CLI és egy Terraform provider a registry partner-premier szintjén (v6.7.39, megjelent 2026. október 13-án), valamint a Pulumi, az Ansible és a Crossplane. Nyilvános ár-API nincs.
A Kubernetes-kiadások későn érkeznek: az 1.35 az upstream után 254 nappal, 2026. augusztus 28-án jelent meg, és az utolsó öt verziónál a lemaradás 83 és 254 nap között mozgott. Az 1.36-os verziót 2026. október 15-én nem kínálták.
Mennyibe kerül
Az IONOS listaárai euróban, áfa nélkül, az euróárlistájából, 2026. október 15-én és 16-án ellenőrizve, Frankfurtban (de/fra/2), havi 730 órával; minden helyszínen ugyanazok. A tárolás és az IP-címek ára 30 napra szól, ezt 730 órára számítottuk át, és az IONOS 1 TB-ot 1 024 GB-nak számol. Aki a cloud.ionos.com/prices oldalra jut, az amerikai cég dolláros árait látja; az euróárlista a dokumentációban található.
Az A munkaterhelés, egy kezdő konfiguráció: egy VM 2 vCPU-val és 4 GB-tal, 40 GB lemez, egy IPv4-cím, 1 TB kimenő forgalom és 100 GB objektumtároló.
| Tétel | Választás | Euró havonta |
|---|---|---|
| VM | vCPU Server, 2 vCPU, 4 GB | 23,36 |
| Lemez | 40 GB Balanced SSD | 2,84 |
| Nyilvános IPv4 | foglalt statikus cím | 5,07 |
| 1 TB kimenő forgalom | az ingyenes 2 TB-on belül | 0,00 |
| 100 GB objektumtároló | szerződéshez tartozó bucket | 0,71 |
| Összesen | 31,98 |
Az AWS 112,37 eurót, az Azure 116,15 eurót kér ugyanezért Frankfurtban, így az IONOS bármelyikük árának 28%-ába kerül. Az ingyenes, de dinamikus első IPv4-címmel („megváltozhat, amíg a virtuális szerver működik, vagy újraindításkor”) a végösszeg 26,91 euró, egy Basic Cube S-sel 15,27 euró. A Cubes azonban olyan munkaterhelésekre készült, „amelyeknél a failovert az alkalmazás valósítja meg, nem az infrastruktúra”, 99,9%-os SLA-val és 6 órás támogatási céllal.
A B munkaterhelés, egy kis éles rendszer: három VM 4 vCPU-val és 16 GB-tal, mindegyik saját IPv4-címmel, 300 GB SSD-blokktároló, egy terheléselosztó, PostgreSQL 2 vCPU-val, 8 GB-tal és 100 GB-tal, elsődleges és készenléti példánnyal, 1 TB objektumtároló 1 millió PUT és 10 millió GET kéréssel, egy Kubernetes-vezérlősík és 2 TB kimenő forgalom.
| Tétel | Választás | Megosztott vCPU | Dedikált magok |
|---|---|---|---|
| 3 VM | vCPU Server 4 vCPU, 16 GB; vagy 2 AMD Turin mag (4 szál), 16 GB | 175,20 | 341,64 |
| 3 nyilvános IPv4 | foglalt statikus címek | 15,21 | 15,21 |
| 300 GB blokktároló | Balanced SSD | 21,29 | 21,29 |
| Terheléselosztó | Network Load Balancer, 2 szabály, plusz a hozzá szükséges foglalt IPv4 | 34,27 | 34,27 |
| PostgreSQL HA | elsődleges és 1 készenléti példány, mindegyik 1 mag (2 szál), 8 GB | 169,36 | 169,36 |
| Adatbázis-tárhely | csomópontonként 100 GB Balanced | 14,19 | 14,19 |
| 1 TB objektumtároló | szerződéshez tartozó bucket; a kérések ingyenesek | 7,27 | 7,27 |
| Kubernetes-vezérlősík | ingyenes, az egyetlen szint | 0,00 | 0,00 |
| 2 TB kimenő forgalom | a teljes ingyenes keret | 0,00 | 0,00 |
| Összesen | 436,79 | 603,23 |
Az AWS m7i.xlarge példányokkal 1 082,61 eurót, az Azure D4s_v5 példányokkal 1 091,88 eurót kér a B munkaterhelésért: az IONOS megosztott vCPU-kkal bármelyikük árának 40%-ába, dedikált magokkal az AWS árának 56%-ába kerül. A különbség nagy részét a VM-ek (az AWS-en 528,89 dollár), a kimenő forgalom (az AWS-en 171,00 dollár), a HA adatbázis (tárhellyel együtt 320,13 dollár, szemben 183,55 euróval) és az EKS-vezérlősík (73,00 dollár) adják. Az AWS-hez képest itt csak a foglalt IPv4-cím drágább: havi 5,07 euró a 3,65 dollárral szemben, ugyanannyi, mint az Azure-on.
A végösszeg két feltevésen alapul. Az adatbázist csomópontonként egy IONOS-maggal áraztuk „2 vCPU”-ként, mert az IONOS 2024. októberi árlistaoldala az egységet „Dedicated Core (2 Threads)” néven nevezte meg; a mai PostgreSQL-sorok ezt már nem írják. Ha egy mag ma egy szálat jelent, a B munkaterhelés 524,39 euróba kerül, épp az UpCloud 520,33 eurója fölött. Az adatbázis-tárhelyet csomópontonként egyszer áraztuk, amit az IONOS nem mond ki egyértelműen. A mentések és a worker csomópontok nincsenek benne; a vCPU-alapú worker csomópontok vCPU-nként 42%-kal, gigabájtonként 25%-kal kerülnének többe, mint ugyanezek a VM-ek, a 2025. április 1. óta érvényes Kubernetes-csomópontárak szerint.
Kimenő forgalom és IPv4. Szerződésenként havonta az első 2 TB ingyenes, utána 0,030 euró gigabájtonként, ami lépcsőzetesen 0,015 euróra csökken 150 TB felett. A keret szerződésenként értendő, így a B munkaterhelés az egészet elhasználja; minden további terabájt 30,72 euró, szemben az AWS 80,30 és az Azure 77,62 eurójával, az ő ingyenes 100 GB-juk felett. A bejövő forgalom, az egy országon belüli IONOS-adatközpontok közötti forgalom és az Object Storage-kérések ingyenesek. Egy foglalt IPv4-cím 30 naponként 5,00 euró; az IPv6 ingyenes.
Számlázás. A számítási kapacitást óránként árazzák, a Cubes-t percenként számlázzák. Fizetni bankkártyával vagy SEPA csoportos beszedéssel lehet. A Cost Alert egy küszöbértéknél e-mailt küld, de „semmilyen más műveletet nem hajt végre”; kemény költségplafont nem találtunk. Az egy- vagy hároméves Savings Plans a dedikált magokra és a RAM-ra vonatkozik.
GPU-k. Az egyetlen GPU-s VM az NVIDIA H200 PCIe, GPU-óránként 3,00 euróért, Frankfurtban és Worcesterben, szemben az AWS 8,47 dollárjával (Stockholmban; Frankfurtban nem árulják) és az Azure frankfurti 13,78 dollárjával. Az alapértelmezés szerződésenként egy H200-S. A GPU-s VM-ekre nincs SLA, és vészhelyzeti karbantartás miatt „előzetes értesítés nélkül” újraindulhatnak, 2026. június 18. és szeptember 21. között pedig az állapotoldal létrehozási hibákra figyelmeztetett, „a GPU-szerverek iránti rendkívül magas kereslet” miatt. Más kártyák csak dedikált szerverként érhetők el.
Árváltozások. 2024 októberétől 2026 októberéig a számítási kapacitás, a tárolás, az IPv4, a kimenő forgalom, a terheléselosztók és az adatbázismagok ára nem változott. Három dolog igen:
| Tétel | Előtte | Utána | Mikortól |
|---|---|---|---|
| Kubernetes-csomópontok | normál számítási árak | saját árak: vCPU 0,017, RAM 0,0025 óránként | 2025. április 1. |
| Adatbázis-mentési tárhely | ingyenes | 0,007 gigabájtonként 30 naponként | 2026. szeptember 1. |
| Blokktároló-osztályok | HDD, SSD Standard, SSD Premium | Essential, Balanced, Performance ugyanazokon az árakon | 2026. szeptember 1. |
Nem tudtuk megállapítani, hogy a csomópontárak a meglévő klaszterek árát emelték-e, vagy új árvonalat nyitottak. Az általános feltételek negyedévente legfeljebb egy árváltozást engednek meg, legalább egyhónapos értesítéssel és felmondási joggal.
Megbízhatóság
Mi egy zóna. Egy helyszínen belül a szervereket és köteteket az 1., 2. vagy 3. zónához rendelheti; egy 1. zónában lévő szerver vagy tárolóeszköz „más erőforráson található, mint egy 2. rendelkezésre állási zónához rendelt szerver vagy tárolóeszköz”. Egyetlen általunk talált IONOS-oldal sem nevezi a zónát külön épületnek, áramellátásnak vagy hálózatnak, a tárolási oldalak pedig egy adatközponton belüli különálló fizikai erőforrásokat írnak le, így mi is így értelmezzük (a szójegyzék „egy régión belüli különálló helyek” megfogalmazása lazább). Az AWS-nél és az Azure-nál egy zóna egy vagy több adatközpont saját áramellátással, hűtéssel és hálózattal.
Egy második épület egy második helyszínt jelent. Frankfurtban három van: a de/fra/1 az Equinixnél, a de/fra/2 a Digital Realtynél és a régebbi de/fra, amelynek üzemeltetőjét nem nevezik meg. A köztük lévő forgalom ingyenes, de mindegyiknek saját virtuális adatközpontjai, tárolási végpontjai és IP-címei vannak, így a köztük lévő failovert önnek kell megépítenie. A másik németországi lehetőség Berlin.
Az adatbázis készenléti példánya. Egy PostgreSQL-klaszterben van egy elsődleges példány és meleg készenléti példányok (warm standby), amelyek „nem szolgálnak ki olvasási kéréseket”. A replikáció alapértelmezetten aszinkron, így „a klaszter elveszíthet néhány véglegesített (még nem replikált) tranzakciót egy failover során”; szigorúan szinkron replikáció kérésre elérhető. Hogy hol van a készenléti példány, és mennyi ideig tart a failover, nincs megadva. Az AWS és az Azure egy szinkron készenléti példányt helyez másik zónába, és 60 és 120 másodperc közötti failoveridőt ad meg.
Az SLA. Az IONOS SLA-ja (az IONOS Cloud GmbH, vagyis az a cég adja ki, amellyel szerződik; 08/2026-os verzió, német nyelven) „wirtschaftlich angemessene Anstrengungen” („kereskedelmileg ésszerű erőfeszítéseket”) ígér az egyes célok eléréséhez:
| Szolgáltatás | Havi cél | A jóváírás felső korlátja |
|---|---|---|
| Compute Engine | 99,95% | a mag- és RAM-díjak 40%-a |
| Cubes | 99,9% | 100% |
| Block Storage | 99,95% | 40% |
| Object Storage | 99,5% | 25% |
| PostgreSQL, MariaDB, In-Memory DB | 99,95% | 40% |
| Kubernetes-vezérlősík | 99,95% | a Managed Kubernetes mag-, RAM- és blokktároló-díjainak 100%-a |
| DCD és Cloud API | 99,5% | jóváírás nélkül |
| Felhős GPU-s VM | nincs | nincs |
| Meg nem nevezett termékek (Network Load Balancer, NAT- és VPN-átjárók, CDN) | 99% | nincs jóváírási táblázat |
- A számítási kapacitás rendelkezésre állását az összes példányára átlagolják, így egy kiesett VM a sok közül alig mozdít rajta.
- Az igényt a számlázási hónapot követő két héten belül, írásban kell benyújtani, minden erőforrás azonosítójával, a kiesés időbélyegeivel és „kérésnaplókkal” (Request Logs): az ön monitorozása bizonyít. A jóváírást a jövőbeli számlákba számítják be.
- Ki vannak zárva: a bejelentett karbantartás (negyedévente legfeljebb 4 óra), a vészhelyzeti karbantartás, a gyártói hibák a szoftverben „und/oder Hardware” („és/vagy a hardverben”), valamint a támadások.
- Az IONOS bármikor módosíthatja az SLA-t, 10 munkanapos értesítéssel, hátrányos lényeges változtatás esetén 90 napossal.
Az AWS az EC2-re két vagy több zóna esetén 99,99%-ot, egyetlen példányra 99,5%-ot vállal, akár 100%-os jóváírással, és a második számlázási ciklus végéig fogad el igényeket; az Azure a zónák között 99,99%-ot ad, és 60 napot az igényérvényesítésre.
Állapotoldal és incidensek. A status.ionos.cloud előzményei legalább 2024 közepéig nyúlnak vissza, és sok nagyobb incidensről kiváltóok-elemzés (RCA) készült; karbantartási és támogatási közleményeket is felsorol, így a darabszámai nem vethetők össze más szolgáltatókéval.
| Dátum | Kiterjedés | Időtartam | Ok |
|---|---|---|---|
| 2025. aug. 28. és szept. 17. között | Berlini Object Storage, „leromlott teljesítmény”, kritikus | 20 nap | nincs megadva (incidens) |
| 2025. dec. 22. | Frankfurti Object Storage | nagyjából 9,5 óra | BGP-szoftverhiba egy switchen; a failover nem indult el, mert a kapcsolatok fennmaradtak (RCA) |
| 2026. máj. 3. és 6. között | minden helyszín: erőforrás-létrehozás, Cloud API, DCD, Kubernetes | az erőforrások létrehozása „nagyjából 36 órán át lassú vagy elérhetetlen” volt | visszacsatolási hurok a létrehozási sorban. Az állapotfrissítések szerint a futó erőforrásokat nem érintette, de az RCA elismeri, hogy „bizonyos esetekben” voltak „a késleltetett MKS-műveletek miatti rendelkezésre állási zavarok” (RCA) |
| 2026. máj. 8. és 11. között | Kubernetes-vezérlősíkok több klaszterben | nagyjából 3 nap | az IONOS saját telepítési automatizmusa módosította az ügyfelek klasztereit (RCA) |
| 2026. máj. 11. és 12. | Karlsruhei blokktároló | I/O-kiesés, „több mint 15 órán át” | egy redundáns tárolópár mindkét fele meghibásodott (RCA) |
| 2026. júl. 9. és 10. | Logroño: számítási kapacitás, hálózat, tárolás | 21:59 és 09:22 CEST között; „Ügyféladat-vesztést nem azonosítottunk” | egy leoldott megszakító kiiktatta a generátorvezérlést, majd kiesett a hálózati áramellátás, és a generátorok nem tudtak elindulni (RCA) |
| 2026. szept. 26. | a DCD konzol | nagyjából 10,8 óra | nincs megadva (incidens) |
Három mintázat érinti a tervezést. A Kubernetes-vezérlősíkok újra és újra leromlottak: egy bejegyzés 2025 júliusában, és tizenegy 2026 márciusa és szeptembere között, az automatikus karbantartást pedig kapacitáshiány miatt 2026. június 22. és augusztus 25. között szüneteltették. A frankfurti Object Storage 2024 novembere és 2026 szeptembere között hétszer naplózott hibaarány-bejegyzést. A kezelési sík pedig közös: a májusi és a szeptemberi kiesés egyszerre minden helyszínt érintett, így egy második helyszín nem védi meg azt a képességét, hogy erőforrásokat hozzon létre vagy módosítson.
Támogatás
Egyetlen szint, az árban foglalva. A támogatási megállapodás 24/7-es telefonos és e-mailes támogatást ígér német és angol nyelven, hibák esetén 1 órán belüli (a Cubes-nál 6 órán belüli), egyéb kéréseknél 72 órán belüli első választ, valamint egy kijelölt ügyfélmenedzsert. A válasz „szakmailag megalapozott nyilatkozat”, legalább egy első értékelés; megoldási időt nem vállalnak. A támogatásnak „nincs jogosultsága bejelentkezni a virtuális erőforrásokba ... sem bármilyen módosítást végezni”, de egy új konfigurációt díjmentesen átnéz.
A telefonvonalnak kevés volt a kapacitása: 2026. június 13. és október 15. között legalább tíz állapotközlemény nevezte a telefonos támogatást „átmenetileg nem elérhetőnek” vagy „csökkentett kapacitásúnak”, és a kapcsolatfelvételi űrlapra vagy e-mailre irányította az ügyfeleket. Az AWS-en egy éles rendszer kiesésére vonatkozó egyórás cél 29 dollárba vagy a költés 9%-ába kerül, amelyik nagyobb; az Azure-on havi 100 dollárba.
Fióknyitás
Csak vállalkozások regisztrálhatnak: „Az IONOS CLOUD termékekre vonatkozó ajánlat kizárólag kereskedelmi felhasználásra szól”. Az általános feltételek nem adnak jogot az elfogadásra, és lehetővé teszik, hogy az IONOS igazoló dokumentumokat kérjen. A regisztrációhoz cégadatok és bankkártyaadatok kellenek, a tesztfiók pedig „néhány percen belül” elkészül; ha a kártya- vagy telefonos ellenőrzés sikertelen, az értékesítés munkanapokon 24 órán belül visszahív. Igazolványszkennelést vagy szelfis ellenőrzést nem írnak le.
A próbaidőszak (30 nap vagy 500 euró) 8 magra, 20 GB RAM-ra, 600-600 GB HDD-re és SSD-re és egy statikus IP-címre korlátozott, utána fizetős fiókká alakul. A dokumentált szerződéses korlátok között szerepel 5 Network és 5 Application Load Balancer, valamint egy H200-S, ezeket a támogatás emeli; önkiszolgáló kvótaűrlapot nem találtunk, és a próbaidőszak utáni korlátokat sem.
A B munkaterhelés az első napon: nem. A VM-eknek 48 GB RAM kell, az adatbázisnak további 16 GB, szemben a próbaidőszak 20 GB-jával, a próbaidőszak feltételei pedig csak annyit mondanak: „Ha több tesztelési erőforrásra van szüksége, forduljon az ügyfélmenedzseréhez”, átfutási idő megjelölése nélkül. Az AWS-en az 5 vCPU-s alapértelmezés szintén kevesebb a B munkaterhelés 12-jénél; az Azure régiónkénti 20 magja papíron elég.
Az általános feltételek (5.9-es verzió) két záradéka később számít. Ha egy harmadik fél hihetően jogsértést állít, az IONOS a vita idejére letilthatja a szolgáltatást, és erről előre értesíti, „soweit möglich” („ahol lehetséges”). Emellett egy határozatlan idejű szerződést háromhónapos felmondási idővel, egy hónap végére, indoklás nélkül megszüntethet.
Megfelelőség és adatvédelem
| Keretrendszer | Állapot |
|---|---|
| ISO 27001 a BSI IT-Grundschutz alapján | Láttuk. A BSI adta ki az IONOS SE részére, 2028. szeptember 13-ig érvényes; a németországi Compute Engine, Managed Kubernetes és Object Storage szolgáltatásra |
| ISO/IEC 27001:2022 (TÜV NORD) | Láttuk. IONOS Holding SE, montabauri telephely; 2025. április 19-től 2028. április 18-ig |
| BSI C5:2020 Type 1 (PwC) | Kérésre. 2026. május 28-án kapta meg; 33 szolgáltatásra terjed ki, amelyeket nyilvánosan nem neveznek meg. A Type 1 egy adott időpontbeli kialakítást igazol, nem egy időszak alatti működést |
| SOC 2, PCI DSS, TISAX, SecNumCloud, HDS | Az IONOS Cloudra nem állítja; egyes kolokációs épületek a maguk részéről rendelkeznek SOC 2 vagy PCI DSS tanúsítással |
Olvassa el a hatókört: az IT-Grundschutz tanúsítvány nem terjed ki a menedzselt adatbázisokra, a GPU-s VM-ekre és a Németországon kívüli helyszínekre, az általunk látott tanúsítványok pedig az IONOS SE-t vagy az IONOS Holding SE-t nevezik meg, nem az IONOS Cloud GmbH-t, amellyel ön szerződik.
Az adatfeldolgozási megállapodás az általános feltételek része, és az adatkezelést az EU-ban vagy az EGT-ben tartja, kivéve, ha a szolgáltatás harmadik országba történő továbbítást igényel. Az egyetlen felsorolt további adatfeldolgozó (2026. október) az IONOS SE. Az egyes adatközpontok helyszínét ön választja; az AI Model Hub inferenciája csak Berlinben fut.
Az általános feltételek egyik záradékát érdemes ismerni: az ügyfél tudomásul veszi, hogy az IONOS technikailag bármikor beleláthat a virtuális adatközpontjába, és esetleg az ott tárolt egyéb adatokba is. A Confidential VMs az IONOS ajánlata azokra a munkaterhelésekre, amelyeknek az üzemeltetőtől való elszigetelésre van szükségük.
Ki irányítja
A németországi és ausztriai ügyfelek a montabauri IONOS Cloud GmbH-val szerződnek; más piacokra az IONOS-nak spanyol, francia, brit és amerikai cégei vannak. A szerződő cég 2026-ban változott: a 2026. április 18-án archivált euróárlista még az IONOS SE-t nevezte meg. A meglévő ügyfeleknek szóló, az átruházásról szóló értesítést nem találtunk; az általános feltételek megengedik, felmondási joggal.
Az anyavállalat, az IONOS Group SE Frankfurtban tőzsdén jegyzett (MDAX). 2025 végén a montabauri United Internet AG 63,8%-ot, az ír Helikon alap 5,0%-ot birtokolt; a többi közkézhányad volt. Ralph Dommermuth, a United Internet vezérigazgatója az IONOS Group felügyelőbizottságának elnöke, a Warburg Pincus pedig 2025. március 27-én eladta utolsó részvényeit. A csoport árbevétele 2025-ben 1 316,9 millió euró volt; a felhős árbevételt nem közlik külön.
A platform az IONOS saját fejlesztése, KVM-re és libvirtre épül; egyetlen IONOS-oldal sem írja le OpenStackként. Az épületek többsége más cégeké: Frankfurtban az Equinixé és a Digital Realtyé, Karlsruhéban a TelemaxXé, Londonban a Virtusé, Párizsban a Digital Realtyé, az USA-ban a Switché és a QTS-é. Berlin, Worcester és Lenexa az IONOS saját telephelye, Logroñót pedig az Arsys, egy csoporton belüli cég üzemelteti.
Távozás
Csak a kimenő forgalomért kell fizetni: 10 TB kivitele egy hónap alatt 245,76 euróba kerül, és nem találtunk díjelengedést a távozó ügyfeleknek. A Self Data Export csak metaadatokat ad vissza; a Kubernetes, a Container Registry és a Kafka Bulk Data Exportja a támogatáson keresztül történik. Lemezképek önkiszolgáló letöltése nincs: az adatok a VM belsejéből távoznak. A PostgreSQL szabványos, így a pg_dump és a logikai replikáció a kivezető út.
Figyeljen a sorrendre. Az IONOS saját, az uniós adatrendeletről szóló útmutatója szerint: „Ne végezzen rendes felmondást: amint egy rendes felmondás véglegessé vált, az adatok már nem lesznek exportálhatók.” A felmondás a következő munkanap végén lép hatályba, a törlés pedig a szerződés megszűnésétől számított 30 napon belül végleges. Először exportáljon, utoljára mondjon fel.
A bezártság a modellben rejlik. A DCD-ben megrajzolt virtuális adatközpontnak nincs hyperscaler-megfelelője, így az IONOS-ra írt Terraform nem vihető át, a Kubernetes terheléselosztói és kötetei pedig az IONOS saját integrációin keresztül jönnek. Az IONOS-adatközpontok közötti ingyenes forgalom miatt egy több szolgáltatóra elosztott architektúra drágább, mint egy IONOS-nál tartott.
Mit írnak a felhasználók
A Hacker Newst (2023 októberétől 2026 októberéig), a Reddit egy részét és egy biztonsági blogot olvastuk, az IONOS webtárhelyéről szóló bejegyzéseket kihagyva.
Kiesések, különösen a Kubernetesben. A felhasználók „néhány váratlan kiesésről és a csomópontok CPU-típusának csendes megváltozásáról” (r/devops, 2025. december), valamint „rendszeres kiesésekről, elavult szoftverről, rossz konfigurációkról, képzetlen támogatásról” számolnak be (egy válasz, 2025. december). A fenti állapottörténet alátámasztja őket.
Lassú erőforrás-létrehozás. Egy felhasználó szerint más ügyfelek terhelése lelassítja az API-hívásokat, és a hálózati interfészek létrehozása „percekig is eltarthat” (42485876, 2024. december; ismét a 45666825 számúban, 2025. október). Az IONOS 2026. májusi RCA-ja ugyanezt a torlódást írja le „koncentrált terhelés alatt”.
Támogatás: egyenetlen. A felhasználók arról számolnak be, hogy „3 alkalomból egyszer akadtam hozzáértő emberre” (42290596, 2024. december), „használhatatlan támogatásról” (45666825, 2025. október), valamint olyan szolgáltatásról, amely gyenge volt, amikor egy felhasználó legutóbb kipróbálta (r/hetzner, 2026. június). Ugyanabban a szálban egy tanácsadó, akinek az ügyfele két éve az IONOS-on futtatja a teljes infrastruktúráját, azt írja, hogy nagyon jól működik.
A konzol. Két felhasználó szerint a DCD tönkreteszi a böngészőfüleket és a vissza gombot (42290596, 42485876, 2024. december). Az IONOS 2025 áprilisában, mindkét beszámoló után, újratervezte a DCD-t.
Egy Kubernetes-hitelesítőadat kiszivárgása. Egy biztonsági kutató arról számol be, hogy a worker csomópontok a cloud-initen keresztül kiszivárogtattak egy hitelesítő adatot, és hogy „A közzétételi folyamat során lassú volt a kommunikáció, és korlátozott a nyomon követés” (Henrik Gerdes, 2026. szeptember). Az IONOS biztonsági közleménye megerősíti, hogy az 1.33-as és későbbi verziókon kiszivárgott „egy belső adminisztratív hitelesítő adat”, CVSS 6.5, amelyet július 16-án jelentettek, és 2026. augusztus 27-én javítottak.
Kapacitás. Egy felhasználó közzétett egy IONOS-e-mailt „Customer Advisory: Capacity Constraints in FRA (de/fra) Datacenter” tárggyal, amely szerint a „támogatási csapat nem tudja megkerülni a kapacitáskorlátokat”, és Berlint javasolja (48641819, 2026. június). Az állapotoldal ugyanabban a hónapban kiadott Kubernetes- és GPU-kapacitási közleményei ezzel egybevágnak.
A felmondáshoz hívás vagy e-mail kell. A felhasználók arról számolnak be, hogy a felmondáshoz telefonhívásra volt szükség (43319628, 2025. március; r/hetzner, 2026. június, egy tárhely-VPS kapcsán). A felhőnél a GYIK a fiók megszüntetését az ügyfélmenedzserhez, telefonra vagy e-mailre irányítja; önkiszolgáló gombot nem találtunk.
Kinek való, és ki keressen mást
Az IONOS Cloud azoknak az európai cégeknek való, mindenekelőtt a németeknek és a közszféra beszállítóinak, amelyek német szerződést szeretnének BSI-tanúsítványokkal, menedzselt Kubernetest és PostgreSQL-t az AWS árának nagyjából 40%-áért, valamint az árban foglalt 24/7-es német nyelvű támogatást, és amelyek maguk építik ki a redundanciájukat két helyszín, például Frankfurt és Berlin között.
Keressen mást, ha magánszemély vagy hobbiprojekt; ha egy régión belül külön épületekben lévő zónákra vagy dokumentált adatbázis-készenléti példányra van szüksége; ha függvényekre, serverless konténerekre, üzenetsorokra vagy KMS-re támaszkodik; vagy ha gyorsan szüksége van az új Kubernetes-kiadásokra, SLA-val fedezett GPU-kra vagy már a regisztráció napján éles méretű fiókra.
Források
Ellenőrizve 2026. október 15-én és 16-án.
Árak
- IONOS Cloud euróárlista, v2026-10-15, német árlistaoldal és amerikai árlistaoldal, dollárban
- Archivált: német árlistaoldal, 2024. október 7. és euróárlista, 2026. április 18.
- GPU-szerverek és Bare Metal Cloud
- GYIK a költségekről és a számlázásról és a fizetési lehetőségekről; Cost Alert
- Az AWS- és Azure-adatok: AWS Price List bulk API és Azure Retail Prices API, az EKB 2026. október 15-i árfolyamán átszámítva
Feltételek és SLA
- Az IONOS Cloud GmbH általános feltételei, 5.9-es verzió
- Az IONOS Cloud GmbH szolgáltatásiszint-megállapodása, 08/2026-os verzió
- Adatvédelmi csomag és a további adatfeldolgozók listája, 2026. október
- Támogatási megállapodás
Dokumentáció
- Szolgáltatáskatalógus és szójegyzék
- Blokktároló-áttekintés, S3 API-kompatibilitás és IP-címek
- PostgreSQL: áttekintés és magas rendelkezésre állás
- A Managed Kubernetes kiadási ütemterve és korlátozásai
- GYIK a próbaidőszak feltételeiről és a fiókbeállításokról
- Adatexport: tömeges, önkiszolgáló és útmutató az uniós adatrendelethez
- Eszközök: Cloud API v6, Terraform provider és CNCF Kubernetes-megfelelőség, v1.35
- Kiadási megjegyzések: korábbi kiadások és 2025. december
Állapot és incidensek
- Állapotoldal
- Incidensek: qd4q4v0xf9md, gbwl986s8ssy, c745lwj5bm9x, 4y4f2kgqhkgk, p6pjqxzgkh1g, v38v2cq6ynjg, fpdt04ng3rvm, t7t03ygds59g és 0dv04n68ysxq
Megfelelőség
- Tanúsítványok oldala, ISO 27001 IT-Grundschutz alapján és ISO/IEC 27001:2022, TÜV NORD
- A Managed Kubernetes sebezhetőségéről szóló közlemény, 2026
Cég és tulajdonosi szerkezet
Felhasználói beszámolók
- Hacker News: 42290596 és 42485876 (2024. december), 43319628 (2025. március), 45666825 (2025. október), 48641819 (2026. június)
- Reddit: r/devops-szál és válasz (2025. december); r/hetzner-szál (2026. június)
- Henrik Gerdes, „How to Not Join Kubernetes Nodes”, 2026. szeptember
Adat és felhő
Új útmutatók és jogszabályváltozások e-mailben
Ha változik egy jogszabály, módosul egy határidő vagy új útmutatót teszünk közzé, e-mailben elküldjük.