• Tallinn04:06
  • Ljubljana03:06
  • Novi Sad03:06

Besedilo: Kristijan Sekereš

Evropske alternative za AWS in Azure v letu 2026: preverili smo 24 ponudnikov

strežniške omare v evropskem podatkovnem središču

Večina primerjav evropskih oblakov se ustavi pri ceni virtualnega stroja. Ta ovrednoti isti dve delovni obremenitvi pri 24 ponudnikih oblaka s sedežem v Evropi ter pri AWS in Azure v Frankfurtu, nato pa pogleda, česa cena ne pove: kaj cona fizično je, kje stoji rezervna instanca podatkovne baze, kdo nadzoruje podjetje, kaj SLA dejansko izplača in kako dolgo nov račun čaka, preden lahko kar koli zgradi.

Namenjena je razvijalcem, tehničnim vodjem, ustanoviteljem in produktnim vodjem, ki se odločajo, kje graditi oziroma ali zapustiti AWS ali Azure. Vse smo preverili 15. in 16. oktobra 2026, vsak ponudnik pa ima v tej seriji svoj članek s podrobnostmi, na katerih temelji ta povzetek.

Metoda v enem stavku: vsako dejstvo izhaja iz ponudnikove dokumentacije, pravnih pogojev, cenovnih podatkov in statusne strani, iz javnih razkritij in registrov ali iz poročil uporabnikov, in vsako smo preverili pri viru. Česa nismo storili: nismo odpirali računov in nismo poganjali obremenitev. Nič tukaj ne meri zmogljivosti, in kjer se ponudnikovi dokumenti in njegovo dejansko ravnanje morda razlikujejo, lahko poročamo le o dokumentih in o tem, kar so zapisali njegovi uporabniki.

Kratek odgovor

Želite upravljane storitve, podobne tistim, ki jih ponuja AWS. Začnite pri Scalewayu: upravljani Kubernetes z brezplačno nadzorno ravnino, PostgreSQL, funkcije in vsebniki brez strežnika, čakalne vrste in KMS, v pariški regiji s tremi conami v ločenih stavbah. IONOS in UpCloud sta najcenejša ponudnika, ki prodajata vse dele naše produkcijske obremenitve. IONOS stane 436,79 EUR na mesec z vključeno telefonsko podporo 24/7 ali 524,39 EUR, če jedro podatkovne baze šteje kot ena nit namesto dveh; njegova stran s cenami je nekoč navajala dve, zdaj tega ne navaja več. UpCloud stane 520,33 EUR. STACKIT obljublja vsaj tri fizično ločene cone na regijo in ravni storitev določa v pravnem certifikatu za vsako storitev posebej, vendar se lahko sama prijavijo le podjetja iz Nemčije, Avstrije in Švice. T Cloud Public (do januarja 2026 Open Telekom Cloud) ima katalog po vzoru hiperskalerjev in sinhrono rezervno instanco podatkovne baze, ki jo lahko postavite v drugo cono, po ceni nad AWS.

Sami upravljate svoj tehnološki sklad in želite poceni računsko moč. Hetzner vključuje vsaj 20 TB izhodnega prometa na strežnik v oblaku v EU in v istih parkih podatkovnih središč prodaja namenske strežnike, vendar nima upravljane podatkovne baze, upravljanega Kubernetesa ali con, leta 2026 je močno dvignil cene, od 26. junija pa omejuje nove strežnike v oblaku za nove stranke in za nekatere obstoječe, izbrane naključno. Cyso Cloud našo produkcijsko obremenitev, brez upravljane podatkovne baze, ki jo ponuja le kot zaprto beto, zgradi za 254,40 EUR v frankfurtski regiji s tremi conami. Infomaniak prometa instanc ne zaračunava in podatke hrani v Švici. OVHcloud izhodni promet vključuje v vseh svojih evropskih regijah. Leaseweb poleg oblaka prodaja bare metal v velikih količinah.

Potrebujete GPU-je. Nebius novemu računu po bremenitvi kartice za 25 USD omogoči do 32 H100 na Finskem, vendar je leta 2026 dvakrat dvignil cene GPU. UpCloud navaja najcenejši samopostrežni H100, ki smo ga našli, po 1,79 EUR na uro v Helsinkih, z napovedanimi novimi cenami od 20. oktobra 2026; koliko GPU-jev sme račun poganjati, je odvisno od njegove zgodovine pri UpCloudu. Tudi Gcore (2,73 EUR) in OVHcloud (2,80 EUR, čeprav bo morda najprej potrebna plačljiva raven kvote) prodajata H100 brez pogovora s prodajo. Za Blackwell Evroc v Stockholmu zaračuna 8,00 EUR na uro GPU B200, približno polovico AWS-ove cene v Stockholmu, vendar vsak račun začne s kvoto GPU nič.

Prodajate javnemu sektorju ali regulirani panogi. OVHcloud ima tri kvalifikacije SecNumCloud na seznamu francoske agencije za kibernetsko varnost. STACKIT, Scaleway in partnerstvo Post Telecom, OVHcloud in Clever Cloud so na razpisu Evropske komisije za suvereni oblak dobili oceno SEAL-3. Za BSI C5 ima Hetzner atestacijo Type 2 z mnenjem revizorja brez pridržka, STACKIT, Exoscale in T Cloud Public pa svojo zagotovijo na zahtevo ali pod NDA. Celotno poročilo Type 2, ki ga objavlja plusserver, vsebuje mnenje s pridržkom: dve kontroli C5, in tretja, o kateri poroča isti dokument, leta 2025 niso bile učinkovite. Na Švedskem je Elastx v 53-odstotni lasti švedskega vlagatelja Sobro, podatke hrani na Švedskem, pravi, da zanj velja švedski zakon o NIS2, in ponuja sporazume o varnostni zaščiti.

Želite platformo, ne strežnikov. Clever Cloud izvaja uvajanja v slogu Heroku na lastnih strežnikih v Parizu po francoski pogodbi, nima pa samopostrežnega preklopa podatkovne baze. Northflank vam ponudi storitve, podatkovne baze, predogledna okolja in GPU-je na enem obračunu po sekundah, vendar je njegov upravljani oblak Google Cloud, večino njegovih delnic pa imajo tri družbe tveganega kapitala (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US in Kindred). Upsun šest od svojih sedmih evropskih regij poganja na AWS, Google Cloud ali Azure. Koyeb, zdaj del Mistral AI, hitro uvaja vsebnike, vendar svoje GPU-je razreda H100 prodaja le v Severni Ameriki.

Koliko stane pri enakih pogojih

Naša produkcijska obremenitev (obremenitev B) so trije virtualni stroji, bločna shramba, izravnalnik obremenitve, visoko razpoložljiv PostgreSQL, objektna shramba, nadzorna ravnina Kubernetes in 2 TB izhodnega prometa. Od 26 oblakov v tej primerjavi jo v celoti prodaja le devet, vključno z AWS in Azure. To so njihovi skupni zneski po ceniku v EUR na mesec, brez DDV, preverjeni 15. in 16. oktobra 2026.

PonudnikObremenitev BGlede na AWSOvrednotena regijaCone tamRezervna instanca podatkovne baze
IONOS Cloud436,79 do 524,3940 % do 48 %Frankfurt3, niso dokumentirane kot ločene stavbelokacija ni navedena; privzeto asinhrono
UpCloud520,3348 %Frankfurt1drug gostitelj, ista cona
Scaleway582,0754 %Pariz3 stavbeisto podatkovno središče, druga omara; sinhrono
STACKIT908,1084 %eu01 (Nemčija)3, fizično ločene; lahko si delijo stavboni dokumentirano
Exoscale908,8884 %Frankfurt1isti objekt
AWS1.082,61100 %Frankfurt3 stavbedruga cona; sinhrono
Azure1.091,88101 %Frankfurt3 stavbedruga cona; sinhrono
T Cloud Public1.325,86122 %eu-de (Magdeburg, Biere)3, na dveh lokacijah 18 km narazendruga cona, če jo izberete; sinhrono
Elastx1.850,13171 %Stockholm3 stavbedruga cona, kadar je mogoče

Najnižji skupni zneski in najmočnejše cone se ne ujemajo. IONOS in UpCloud, najcenejša, v Frankfurtu nimata con, dokumentiranih kot ločene stavbe. Scaleway je najcenejši s tremi conami v ločenih stavbah, vendar njegova rezervna instanca podatkovne baze ostane v istem podatkovnem središču. Od evropskih ponudnikov v tej tabeli le dva dokumentirata rezervno instanco v drugi coni, T Cloud Public (če jo izberete) in Elastx (kadar je mogoče), in oba staneta več kot AWS. Z namenskimi namesto deljenih vCPU se IONOS dvigne na 603,23 EUR (ob branju, da jedro podatkovne baze šteje dve niti), Scaleway pa na 676,78 EUR. Obremenitvi in pravila, po katerih smo ju ovrednotili, so opisani spodaj.

Nižje številke, ki jih boste videli drugod, običajno izpustijo podatkovno bazo ali nadzorno ravnino Kubernetes. Hetznerjevih 241,11 EUR za obremenitev B ne vsebuje ne enega ne drugega, ker Hetzner ne prodaja ne enega ne drugega: oboje upravlja vaša ekipa. Infomaniakovih 132,10 EUR ne vsebuje PostgreSQL: njegov upravljani PostgreSQL je označen s „kmalu na voljo“, objava iz aprila 2025 pa je že navajala, da dodatne upravljane podatkovne baze prihajajo „kmalu“. PostgreSQL pri Cyso Cloud je zaprta beta brez javne cene. Aruba Cloud v svojih 267,91 EUR namesto PostgreSQL vrednoti MySQL, na novi platformi pa nima izravnalnika obremenitve za virtualne stroje. Gcore za 384,60 EUR vključuje PostgreSQL, ki je brezplačna beta. Podatkovna baza ni majhna postavka: pri Exoscalu visoko razpoložljivi PostgreSQL pomeni 384,20 EUR od 908,88 EUR.

Kako smo izračunali cene

Obremenitev A, začetna postavitev: en virtualni stroj z 2 vCPU in 4 GB RAM, vsaj 40 GB diska, en javni naslov IPv4, 1 TB izhodnega prometa v internet na mesec in 100 GB objektne shrambe.

Obremenitev B, majhen produkcijski sistem: trije virtualni stroji s 4 vCPU in 16 GB, vsak z javnim naslovom IPv4; 300 GB bločne shrambe SSD; en upravljani izravnalnik obremenitve; upravljani PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB in 100 GB prostora, primarna in rezervna instanca; 1 TB objektne shrambe ter 1 milijon zahtev PUT in 10 milijonov zahtev GET; ena upravljana nadzorna ravnina Kubernetes (visoko razpoložljiva, kjer jo ponujajo, samo nadzorna ravnina); 2 TB izhodnega prometa v internet na mesec.

Cene po ceniku na zahtevo, brez zaveze ali popusta, 730 ur na mesec, brez DDV, v ponudnikovi regiji, ki je najbližja Frankfurtu (navedena v tabelah). Kjer točne velikosti ni, naslednja večja. Kjer kakšnega dela ne prodajajo, ga iz skupnega zneska izpustimo in navedemo, namesto da bi ga nadomestili z ugibanjem; kjer ponudnik prodaja bližnji nadomestek (MySQL namesto PostgreSQL), smo ga ovrednotili in to povedali. Razvijalske platforme so ovrednotene po najbližjem ekvivalentu. AWS je ovrednoten na m7i.xlarge, Azure na D4s_v5; na instancah s spremenljivo zmogljivostjo (burstable) obremenitev B pri AWS pade na 985,89 EUR, pri Azure pa na 1.017,63 EUR. Cene v USD, CHF in SEK so preračunane po referenčnih tečajih ECB z dne 15. oktobra 2026 (1 EUR = 1,1208 USD = 0,9305 CHF = 11,1765 SEK), razen kjer ima ponudnik lastno ceno v EUR, ki smo jo uporabili.

Vsi drugi

Preostali ponudniki in kaj njihov skupni znesek izpušča. Preden pogledate ceno, preberite zadnji stolpec.

PonudnikABOvrednotena regijaNi v skupnem znesku B
Infomaniak13,12132,10Ženevaupravljani PostgreSQL
Hetzner26,48241,11Nürnbergupravljani PostgreSQL, nadzorna ravnina Kubernetes
Cyso Cloud24,99254,40Frankfurtupravljani PostgreSQL (zaprta beta)
Aruba Cloud24,67267,91Bergamoizravnalnik obremenitve za VM; PostgreSQL (ovrednoten MySQL)
Leaseweb46,18328,23Frankfurtupravljani PostgreSQL
Gcore40,70384,60Luxembourgprodukcijski PostgreSQL (beta, ovrednotena z 0)
Nebius46,74487,54Francijaizravnalnik obremenitve za navadne VM
Cleura81,21620,63Frankfurtupravljani PostgreSQL (le po ponudbi)
OVHcloud15,70 do 17,67630,20Frankfurt (Limburg)nadzorna ravnina Kubernetes HA (tam je ne prodajajo)
plusserver58,36736,06Kölnrezervna instanca PostgreSQL (ovrednoteno eno vozlišče)
Koyeb35,71737,18Frankfurtbločna in objektna shramba, rezervna instanca PostgreSQL, Kubernetes
Northflankni ovrednoteno850,58FrankfurtKubernetes, IPv4, PostgreSQL HA med conami; objektna shramba brez replikacije (ena instanca MinIO)
Evroc188,49879,26Stockholmupravljani PostgreSQL, nadzorna ravnina Kubernetes
Clever Cloud79,131.166,46Parizbločna shramba, PostgreSQL HA, IPv4
CloudSigma151,711.621,68Ženevaizravnalnik obremenitve, PostgreSQL, objektna shramba, Kubernetes
Upsun242,321.911,83FrankfurtPostgreSQL HA, Kubernetes, IPv4; objektna shramba le interna

Za primerjavo: obremenitev A stane 112,37 EUR pri AWS in 116,15 EUR pri Azure, pri AWS pa sam 1 TB izhodnega prometa pomeni 81,00 USD od 125,95 USD. Nscale ne objavlja cen za virtualne stroje ali shrambo, zato ga ni v nobeni od tabel. Skupna zneska za CloudSigmo veljata za plačilo po porabi (pay-as-you-go): pri enomesečnih naročninah v Ženevi obremenitev A stane 34,19 EUR.

Cone in visoka razpoložljivost, pošteno

Pri AWS in Azure je cona eno ali več podatkovnih središč z lastnim napajanjem, hlajenjem in omrežjem, kilometre od drugih con in največ približno 100 km od njih. Zasnova, razporejena čez tri takšne cone, preživi izgubo stavbe. Mnogi evropski ponudniki z isto besedo označujejo nekaj manjšega ali con sploh nimajo, in to spremeni, kaj pomeni „visoko razpoložljivo“.

Cone v ločenih stavbah, v regiji, ki smo jo ovrednotili: AWS in Azure (tri v Frankfurtu), Scaleway (tri v Parizu), Elastx (tri podatkovna središča v Stockholmu, med seboj do 20 km narazen), plusserver (dve, v Kölnu in Düsseldorfu) in Clever Cloud, pri katerem je število odvisno od strani: pet pariških podatkovnih središč na strani o infrastrukturi, dve coni razpoložljivosti v vnosih na statusni strani in tri v dokumentaciji za Kubernetes.

Tri cone na dveh lokacijah: tri cone T Cloud Public stojijo na dveh lokacijah 18 km narazen, zato si dve od njih delita lokacijo.

Ločena podatkovna središča na enem kampusu: tri cone Aruba Cloud v Bergamu po Arubini definiciji „si ne delijo fizične infrastrukture, kot so podatkovna središča“, vendar vse tri stojijo na njenem kampusu v Bergamu, Aruba pa ne pove, kako daleč narazen so.

Ločene po ponudnikovi lastni definiciji, lokacije niso imenovane: Evroc svoje tri stockholmske cone opisuje kot fizično ločena podatkovna središča, objektov pa ne imenuje.

Fizično ločene, a morda v eni stavbi: STACKIT obljublja „vsaj tri fizično ločene AZ“ na regijo, vendar njegov certifikat za Compute Engine pravi „Več con razpoložljivosti je lahko v isti stavbi“, in ne pove, kakšno obliko ima eu01.

Cone le v nekaterih regijah ali brez fizičnega opisa: OVHcloud ima tri cone približno 30 km narazen v Parizu, pa tudi v Milanu, njegova frankfurtska regija pa je ena sama cona. Leaseweb ima dve coni v Amsterdamu, ki ju pogodba opredeljuje kot ločeno napajanje, hlajenje in omrežje, v Frankfurtu in Londonu pa nobene. Cyso Cloud ima po tri cone v Frankfurtu in Amsterdamu, ne da bi povedal, kaj cona fizično je.

Cone, manjše od stavbe: IONOS svoje cone opisuje kot različne gostitelje ali sisteme za shranjevanje, in nobena stran IONOS ne pravi, da gre za ločene stavbe ali ločeno napajanje. Za drugo stavbo postavite okolje na drugi frankfurtski lokaciji (IONOS jih ima tri), promet med podatkovnimi središči IONOS v isti državi pa je brezplačen. Infomaniakove cone imajo „različno omrežno povezljivost in napajalne vhode“, le za računsko moč, njihova imena pa nakazujejo, da so v enem podatkovnem središču.

Brez con znotraj regije: Hetzner (razpršena postavitev drži vaše strežnike na različnih gostiteljih), Exoscale (cona je en objekt v enem mestu), UpCloud (eno podatkovno središče na mesto, razen v Helsinkih), Gcore, Cleurin samopostrežni Public Cloud, CloudSigma, Nebius (nobena ni dokumentirana) in Upsun (nobena ni opredeljena). Pri teh zaščita pred izgubo stavbe pomeni drugo mesto, pri Upsunu pa je to ročna ponovna postavitev v drugi regiji brez samodejnega preklopa. Koyebova frankfurtska regija obsega tri podatkovna središča in ob odpovedi enega instance prerazporedi znotraj regije, vendar Koyeb ne dokumentira, ali gre za ločene stavbe.

Kje stoji rezervna instanca podatkovne baze. „Visoko razpoložljivo“ pri upravljani podatkovni bazi pove malo, dokler tega ne veste.

PonudnikLokacija rezervne instanceReplikacija
AWS, Azuredruga conasinhrona
T Cloud Publicdruga cona, po izbirisinhrona
Elastxdruga cona, kadar je mogočeni navedeno
Scalewayisto podatkovno središče, druga omarasinhrona
UpClouddrug gostitelj, ista conani navedeno
Exoscaleisti objektpri paketu Premium sinhrona
OVHcloud (Frankfurt)replika v regiji z eno cononi navedeno
IONOSni navedenoprivzeto asinhrona, sinhrona na zahtevo
STACKIT, Nebiusni dokumentiranoni dokumentirano
Northflankprivzeto ista cona, druge cone po izbirini navedeno
plusserverbralne replike, ki jih ni mogoče povišati v primarneasinhrona
Clever Cloudpri samopostrežnih paketih brez rezervne instancebrez
Koyebpri nobenem paketu ni dokumentirane rezervne instance; shrambo med conami replicira Neonshramba sinhrona
Upsunsamopostrežno brez rezervne instance; bralne replike brez preklopaasinhrona

AWS in Azure navajata čas preklopa od 60 do 120 sekund, T Cloud Public „v 5 minutah“, OVHcloud pa preklopi po 60-sekundnem časovnem izteku. Scaleway postavitev v več conah ponuja le za bralne replike. Pri Clever Cloudu repliko nastavi prodaja ali podpora, preklop pa je ročen, kar po Clever Cloudovi lastni strani traja „od nekaj deset minut do nekaj ur“.

Cone ne preprečijo odpovedi skupnih slojev. OVHcloudova objektna shramba (Object Storage) je 16. julija 2025 vračala napake v vsaj devetih regijah, med njimi v vseh treh pariških conah, in to 2 uri in 10 minut, 23. septembra 2026 pa so imele vse tri pariške cone 3 ure in 19 minut omrežne zakasnitve in izgubo paketov. Dne 10. marca 2025 je napaka v konfiguraciji usmerjevalnika zmotila vse izdelke v Scalewayevi pariški regiji: omrežje za pet minut, Instances do 17:10 UTC, Object Storage in Kubernetes pa do 18:00 UTC. Izpad napajanja v fr-par-2 je 22. maja 2026 poslabšal delovanje drugih pariških con. Dne 17. junija 2026 je incident v STACKIT-ovem Kubernetesu za 2 uri in 37 minut odrezal vse gruče v eu01. Elastx je 26. septembra 2025 za 8 minut izgubil usmerjanje v vseh treh conah. Amsterdamska regija Cyso Cloud je leta 2025 trikrat izgubila zunanjo povezljivost v celotni regiji. Tudi nadzorne ravnine so pogosto skupne: Exoscalov API in portal sta bila 1. septembra 2026 približno sedem ur nedosegljiva v vseh osmih conah (delujoči strežniki niso bili prizadeti), UpCloud pa 11. avgusta 2026 približno dve uri ni mogel postavljati novih strežnikov v nobeni od svojih 15 con.

Preizkus, ki se je izšel drugače: požar v podatkovnem središču NorthC v Almereju je cono AZ2 regije eu-nl pri T Cloud Public izklopil od 7. maja do 3. junija 2026. Po navedbah ponudnika sta AZ1 in AZ3 na drugi lokaciji v Aalsmeerju delovali naprej, strankam pa so svetovali, naj preklopijo nanju.

Kdo nadzoruje posameznega ponudnika in na čigavi strojni opremi teče

Vsi ponudniki v tej seriji imajo sedež v Evropi; to je bil edini filter. O nadzoru poročamo, nikogar pa zaradi njega nismo izključili. To so dejstva iz javnih razkritij, registrov in ponudnikovih lastnih dokumentov, ne pravni sklepi o tem, kateri zakoni jih lahko dosežejo.

PonudnikSedežKdo ga nadzorujeČigava strojna oprema
HetznerGunzenhausen, DEv zasebni lasti; zunanjega vlagatelja nismo našlilastna podatkovna središča v DE in FI; kolokacija v ZDA in Singapurju
OVHcloudRoubaix, FRdružina Klaba, približno 79 % kapitala; kotira na pariški borzilastna podatkovna središča
ScalewayPariz, FRiliad SA (99,56 %), ki jo nadzoruje skupina družine Nielpodatkovna središča OpCore (50 % iliad)
IONOS CloudMontabaur, DEUnited Internet AG, 63,8 % borzne družbe IONOS Group SEvečinoma kolokacija
STACKITBad Friedrichshall, DESchwarz Group, v družinski lastilastna podatkovna središča v DE in AT
UpCloudHelsinki, FIzasebno; lastniki niso objavljeni; med vlagatelji je Tesi (finska država)lastna platforma v kolokaciji
ExoscaleLausanne, CHA1 Group (Telekom Austria AG), 60,94 % v lasti América Móvil (Mehika) in 28,42 % v lasti avstrijske državne družbe ÖBAGlastna platforma v kolokaciji in podatkovnih središčih A1
T Cloud PublicBonn, DEDeutsche Telekom AG; nemška država 28,3 %, brez obvladujočega lastnikapodatkovna središča Telekoma; lokacijo Almere upravlja NorthC; platforma, zgrajena s Huaweiem
InfomaniakŽeneva, CHFondation Infomaniak, 63,3 % glasov po Infomaniakovem sporočilu za javnost z dne 2. septembra 2026; na borzi SIX od 1. oktobra 2026lastna podatkovna središča v Švici
GcoreContern, LUni objavljeno; Northern Data (85,2 % v lasti Rumble, ki kotira v ZDA) je aprila 2025 dobil dva sedeža v upravnem odboru in opcijo na večinski delež, po spremenjenih dogovorih julija 2026 pa pravi, da nima več pomembnega vplivakolokacija, upravljavci niso imenovani
LeasewebAmsterdam, NLOcom B.V., brez konsolidirajoče matične družbeni navedeno
Aruba CloudPonte San Pietro, ITdružina Cecconilastna podatkovna središča v IT in CZ; drugje partnerske lokacije
ElastxStockholm, SESobro, 53 %kolokacija, upravljavci niso imenovani
CleuraKarlskrona, SEsklad družbe ICG plc (UK), prek skupine IverPublic Cloud: upravljavci niso imenovani (Interxion za fizična dela na lokaciji v Stockholmu in Frankfurtu); Compliant Cloud: partnerska podatkovna središča
Cyso CloudAlkmaar, NLCyso Group B.V.; delničarji niso javnilasten OpenStack, objekti niso imenovani
CloudSigmaZug, CHlastniki niso objavljeni; CLOUDSIGMA Holding AG je vpisana v register, njen trenutni delež pa neFrankfurt: kolokacija po navedbi iz leta 2022; Düsseldorf: infrastruktura partnerja enthus
plusserverKöln, DEnekdanji posojilodajalci holdinga BC Partners, niso imenovanipodatkovna središča, ki jih upravlja sam, ter HAM5, ki ga upravlja Stadtwerke Norderstedt
EvrocStockholm, SEen dejanski lastnik z več kot 50 % in do 75 % nadzora, ki ga zbiralniki registrskih podatkov navajajo kot ustanovitelja Mattiasa Åströmaneimenovana partnerska podatkovna središča
Clever CloudNantes, FRsoustanovitelj Quentin Adam (nadzor ustanovitelja je verjeten, ne dokazan)lastni strežniki v pariških podatkovnih središčih; Scaleway (Pariz); OVHcloud (Roubaix, Gravelines, Varšava, zunaj Evrope); IONOS (London); Cloud Temple („Gouv“, na zahtevo); Oracle (Dubaj)
UpsunPariz, FRfinanciran s tveganim kapitalom, brez javne lastniške struktureGoogle Cloud, Azure ali AWS v šestih od sedmih evropskih regij; OVHcloud v eni
KoyebPariz, FRMistral AIpo regijah ni objavljeno (San Francisco: Vultr); nadzorna ravnina na Google Cloud
NorthflankLondon, UKtri družbe tveganega kapitala (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US, Kindred) prek štirih skladov, 52,69 % delnic; prebivalci ZDA zasedajo 3 od 5 sedežev v upravnem odboruGoogle Cloud v vseh 17 regijah; Azure za brezplačno raven
NebiusAmsterdam, NLdružinski sklad ustanovitelja Arkadyja Volozha: približno 52 % glasov, 11 % kapitala; kotira na Nasdaqulastna lokacija na Finskem; model drugih lokacij ni naveden v vseh primerih
NscaleLondon, UKAker ASA (Norveška), edini registrirani obvladujoči s 25 % do 50 %kolokacija ter ena lastna lokacija na Norveškem

Tri stvari, ki jih tabela stisne. Exoscalov končni nadzor je v Mehiki. Northflank, Upsun in Koyeb so evropska podjetja, katerih platforme v celoti ali delno tečejo na ameriških oblakih: Northflankov API za regije vsako regijo preslika v regijo Google Cloud, Upsunov seznam regij šest od sedmih evropskih regij postavi na AWS, Google ali Azure, Koyebova pogodba o obdelavi podatkov (DPA) pa njegovo nadzorno ravnino umešča na Google Cloud v Belgiji. Poleg tega Koyebove pogodbe še vedno navajajo Koyeb SAS, ki je bila 19. maja 2026 izbrisana iz francoskega registra, potem ko je njeno premoženje prešlo na edinega delničarja.

Suverene različice AWS, Microsofta in Googla

Mnoge ekipe najprej vprašajo, ali lahko preprosto kupijo suvereno izdajo oblaka, ki ga že uporabljajo. Na dan 16. oktobra 2026 je odgovor pri vsakem ponudniku drugačen.

AWS European Sovereign Cloud je ločena particija AWS z eno regijo, v Brandenburgu, splošno dostopna od 14. januarja 2026 in odprta za vsakogar prek ločenega samopostrežnega računa. Stranke v EU sklenejo pogodbo z Amazon Web Services EMEA SARL v Luksemburgu; upravljajo jo za ta namen ustanovljene nemške družbe z zaposlenimi, ki so rezidenti EU ali državljani EU s prebivališčem v EU (AWS pravi, da prehaja samo na državljane EU, brez končnega roka). Katalog je manjši: 109 izdelkov na strani s cenami, 311 od 1.163 vrst instanc EC2, ki jih ima Frankfurt, in ena družina GPU (L4). EC2 je ovrednoten v EUR, približno 10 do 11 % nad frankfurtsko ceno v USD po tečaju ECB z dne 15. oktobra. Pogodba AWS zavezuje, da vladno zahtevo preusmeri na stranko, stranko obvesti, kjer je to dovoljeno, in izpodbija zahteve, ki so v nasprotju s pravom EU; če AWS potem „še vedno mora razkriti vašo vsebino“, bo „prosilcu razkril le najmanjši obseg vaše vsebine, potreben za izpolnitev zahteve.“

Microsoftov Sovereign Public Cloud ni ločen oblak. Je nabor kontrol (Data Guardian, zunanje upravljanje ključev, dnevniki dostopa, ki razkrijejo poseganje) na obstoječih evropskih regijah Azure, skupaj z EU Data Boundary. Microsoft je februarja 2026 zapisal, da so kontrole za lokacijo podatkov, šifriranje in regulirana okolja na voljo v vseh evropskih regijah; za Data Guardian, ki pooblaščenemu osebju s prebivališčem v Evropi omogoča odobritev in nadzor oddaljenega dostopa inženirjev drugod, nismo našli datirane splošne dostopnosti. Microsoftovi National Partner Clouds so v lasti drugih: Bleu (100 % Orange in Capgemini) poganja Azure in Microsoft 365 v dveh francoskih regijah za imenovane stranke in je še v postopku kvalifikacije SecNumCloud, Delos Cloud (hčerinska družba SAP, ki jo upravlja varnostno preverjeno nemško osebje družbe Arvato Systems) pa prodaja le nemškemu javnemu sektorju; 1. oktobra 2026 ga je njegova domača stran še opisovala v prihodnjiku, s pilotnim programom za stranke.

Google ponuja kontrole na svojih javnih regijah (Data Boundary), prek partnerjev pa ločene oblake na Google Cloud Dedicated. Delujoči je S3NS PREMI3NS, ki ga v Franciji upravlja Thales Cloud Sécurisé brez povezave z Googlovim omrežjem: splošno dostopen od 16. oktobra 2025, s kvalifikacijo SecNumCloud 3.2 od 17. decembra 2025, približno 40 izdelkov v eni regiji, prodaja prek prodajne ekipe brez objavljenih cen. Nemška različica, ki jo upravlja nova Thalesova družba, je v predogledu.

Kaj je kdo povedal pod prisego. Dve francoski parlamentarni preiskavi sta Microsoft, Google in AWS pod prisego vprašali, ali bi na podlagi zakonitega ameriškega naloga izročili francoske javne ali zasebne podatke. Direktor za javne in pravne zadeve pri Microsoft France Anton Carniaux pred senatom 10. junija 2025: „Non, je ne peux pas le garantir, mais, encore une fois, cela ne s'est encore jamais produit.“ („Ne, tega ne morem zagotoviti, vendar, še enkrat, to se doslej še ni zgodilo.“) In: „Lorsque nous sommes obligés de les donner, nous les donnons.“ („Kadar jih moramo izročiti, jih izročimo.“) Pred Assemblée nationale 13. maja 2026 Frédéric Geraud de Lescazes iz Google Cloud: „si un juge allemand, canadien, chilien, américain ou français nous demande de coopérer, nous le faisons.“ („Če nas nemški, kanadski, čilski, ameriški ali francoski sodnik prosi za sodelovanje, sodelujemo.“) Arnaud David iz AWS je dejal, da se vprašanje „ne s'est pas posée à nous“ („se pri nas ni zastavilo“) in da „selon la loi, on ne peut fournir des données que dans la mesure où on y a accès sur le plan technique“ („po zakonu je podatke mogoče zagotoviti le v obsegu, v katerem ima kdo do njih tehnični dostop“). Predsednica Microsoft France Corine de Bilbao istega dne: „nous devons nous conformer aux obligations des différents États où nous opérons“ („spoštovati moramo obveznosti različnih držav, v katerih delujemo“). Poročevalka Cyrielle Chatelain je ugotovila, da je le eno podjetje reklo, da bo sodelovalo s sodišči, to, da drugi niso odgovorili z da ali ne, pa je razumela kot da; to je njeno branje, ne izjava podjetij. Prevodi so naši.

Edina ocena na ravni EU doslej. Evropska komisija je 17. aprila 2026 na razpisu za suvereni oblak v vrednosti do 180 milijonov EUR v šestih letih, ocenjenem po njenem okviru Cloud Sovereignty Framework, podelila štiri pogodbe. Ponudniki so za upravičenost potrebovali SEAL-2. Post Telecom s Clever Cloudom in OVHcloudom, STACKIT in Scaleway so dosegli SEAL-3 („akterji iz EU, ki izvajajo pomemben, a ne popoln vpliv“); Proximus z S3NS na Googlovi tehnologiji je dosegel SEAL-2. Sklep Komisije: „tudi neevropske tehnologije lahko, kadar delujejo v strogem in ustreznem okviru, dosežejo minimalno zahtevano raven suverenosti.“ Ne AWS ne Microsoft nista med štirimi, Komisija pa ne pove, ali sta oddala ponudbo. Nismo našli akta, ki bi sprejel evropsko shemo certificiranja oblaka EUCS, akt o razvoju oblaka in umetne inteligence, ki bi dodal štiri ravni zanesljivosti Unije, pa je predlog: naš članek o aktu o razvoju oblaka in umetne inteligence opisuje, kaj bi zahtevala posamezna raven.

GPU-ji

Cene na zahtevo na uro GPU v EUR, v regiji, ki kartico prodaja. Cene v USD so preračunane po tečaju ECB z dne 15. oktobra 2026.

PonudnikH100H200BlackwellKako ga dobite
UpCloud1,79 (Helsinki)ni v ponudbiB200 4,50 (Helsinki)samopostrežno; omejitev glede na zgodovino računa
Koyeb2,23 (le Severna Amerika)2,68 (le Severna Amerika)B200 4,91 (omejeno)samopostrežno: H100 od 1 do 4 GPU, H200 1 ali 2
Northflank2,44 (London, Frankfurt, NL)2,80 (NL, 8 GPU)B200 5,24 (NL, 8 GPU)samopostrežno po nakupu dobroimetja za 50 USD
Gcore2,73 (Luxembourg, Helsinki, Sines)3,18 (Chester, UK)B300 6,00samopostrežno glede na zalogo in kvoto; B300 prek prodaje
OVHcloud2,80 (Gravelines)5,25 (le 8 GPU)ni v ponudbisamopostrežno; morda je najprej potrebna plačljiva raven kvote
Scaleway2,87 PCIe, 3,17 SXM (Pariz)ni v ponudbiB300 7,50 (Pariz)zahtevek na podporo
IONOSni v ponudbi kot VM3,00 (Frankfurt, Worcester)ni v ponudbi kot VMsamopostrežno, privzeto en GPU na pogodbo
Nebius4,01 (Finska)4,82 (Finska, Francija)B300 8,48 (Francija, UK)samopostrežno, privzeta kvota 32
Evrocni v ponudbini v ponudbiB200 8,00 (Stockholm)zahtevek za kvoto, privzeto 0
T Cloud Public5,22 (eu-de)ni v ponudbini v ponudbini zabeleženo
STACKIT8,04 (velikost z 8 GPU)ni v ponudbini v ponudbini dokumentirano
AWS6,57 (Stockholm)7,55 (Stockholm)B200 15,98 (Stockholm)zahtevek za kvoto
Azure8,10 (H100 NVL, Frankfurt)12,29 (Frankfurt)GB200 31,36 (Frankfurt)zahtevek za kvoto

Tri stvari, ki jih tabela ne pokaže. AWS v Frankfurtu H100 sploh ne prodaja, njegove kvote GPU pa se začnejo pri nič. Scalewayeva pogodba mu dovoljuje, da instanco H100 PCIe na zahtevo prekine z 10-minutnim obvestilom. Nebius je cene GPU dvignil 1. junija in znova 1. oktobra 2026, s čimer je H100 podražil z 2,95 USD na 4,50 USD na uro, njegova pogodba pa dovoljuje obvestilo o spremembi cene tri dni vnaprej. Pod vrhom ponudbe Hetzner prodaja kartice RTX PRO 6000 Blackwell kot namenske strežnike (GEX63: mesečna zgornja meja 997,30 EUR in 999,00 EUR za namestitev), Exoscale isto kartico po ročnem preverjanju prodaja po 2,15 EUR na uro, L40S pa stane 0,63 EUR na uro pri Infomaniaku (na zahtevo) in 1,11 EUR pri UpCloudu, v primerjavi z 2,08 EUR pri AWS.

Dve evropski podjetji za GPU prodajata skoraj izključno zelo velikim strankam. Nscale (London) ne objavlja cen GPU in instance GPU prodaja le prek rezerviranih pogodb; samopostrežno je na voljo njegov API za modele. Njegova vloga S-1 z dne 18. septembra 2026 navaja Microsoftove delovne naloge (statements of work) v vrednosti do približno 43,8 milijarde USD do decembra 2033 in pogodbe z Anthropicom v vrednosti do približno 44,6 milijarde USD, pravi, da je njegova največja stranka leta 2025 prinesla 73 % prihodkov, o gručah na zahtevo, ponujenih „v podporo manjšim strankam“, pa pravi, da „trenutno niso bistven del“ poslovanja. Fluidstack je opisan na koncu seznama ponudnikov.

Jamstva, podpora in odprtje računa

Spodnji vzorci štejejo več kot kateri koli posamezni odstotek SLA.

Dobropis je edino pravno sredstvo in je omejen. OVHcloudovi dobropisi SLA so njegovo edino pravno sredstvo, omejeni pa so na 50 % mesečnega stroška instance in 30 % za podatkovne baze in izravnalnike obremenitve. Po požaru leta 2021 v Strasbourgu je pritožbeno sodišče v Douaiju 24. aprila 2025 potrdilo OVHcloudovo omejitev odgovornosti in stranki VPS prisodilo 1.800,48 EUR ob dokazani škodi 47.900 EUR. Gcore dobropise omeji na 20 % (25 % za Object Storage) in ne izda nobenega pod 25 EUR; Nebius jih omeji na 30 %. Hetzner plačuje le v dobroimetju za oblak, Scaleway le v vavčerjih. Clever Cloud kazni po SLA plača v evrih namesto v vavčerjih. Standardni pogoji T Cloud Public ne prinašajo nobenih dobropisov. Dobropisi pridejo le s plačljivimi dodatki: od 3.500 EUR na mesec po Enterprise Support Agreement 2.0, kar je njegova osnovna pristojbina 2.500 EUR in možnost dobropisov za storitve za 1.000 EUR, ali od ravni Gold za 5.500 EUR po starejšem Enterprise Agreement 1.0.

Izpad se lahko začne šteti šele, ko ga prijavite. Pri OVHcloudu za instance in shrambo izpad „OVHcloud izračuna od trenutka, ko je odprt zahtevek za incident“. Pri Gcoru se za večino storitev šteje šele od strankine prijave napake po e-pošti (za Object Storage od zahtevka za incident, ki ga odpre Gcore).

Roki za zahtevke so kratki. Leaseweb daje pet dni, Aruba Cloud 10, Hetzner 14, IONOS dva tedna z dnevniki zahtev, UpCloud 15, OVHcloud, Scaleway, Gcore in Cyso Cloud pa 30. Azure dovoljuje 60 dni, AWS do konca drugega obračunskega obdobja. Hranite lastne dnevnike nadzora, ker jih zahteva več ponudnikov.

Nekatere platforme nimajo SLA, razen če zanj plačate ali se pogajate. Northflank ga pod ravnjo Enterprise nima, svojo odgovornost pa omeji na nižji znesek od plačanih pristojbin ali 100 USD. Koyeb ga pri paketu Pro nima; 99,9 % pride s paketom Scale za 299 USD na mesec. Upsun privzeto ponuja „komercialno razumna prizadevanja“ za 99,5 %, brez dobropisov; 99,9 % in 99,99 % sta dodatka s cenikovno ceno. Cleura ne objavlja dokumenta SLA. plusserver svoj SLA pošlje s potrditvijo naročila, zato ga pred naročilom ne morete prebrati.

Vključena podpora sega od nič do 24/7. AWS-ova brezplačna raven Basic ne odpira tehničnih zahtevkov, njegovi paketi Developer, Business in Enterprise On-Ramp pa se končajo 1. januarja 2027. Developer in Business nadomesti Business Support+ od 29 USD na mesec ali 9 % stroškov, kar je več; stranke Enterprise On-Ramp preidejo na Enterprise Support. IONOS vključuje podporo 24/7 po telefonu in e-pošti v nemščini in angleščini s pogodbenim prvim odzivom v manj kot eni uri za okvare. Elastx vključuje podporo 24x7 s 15 minutami za nujne primere, Nebius pa vsakemu računu daje ciljni prvi odziv 30 minut za kritične zahtevke. OVHcloudova vključena podpora cilja na 8 delovnih ur za kritičen incident; Hetzner in Aruba Cloud ciljnih odzivnih časov ne objavljata.

Ne sme se prijaviti vsak. IONOS, UpCloud, Koyeb in T Cloud Public sprejemajo le podjetja, Leaseweb pa zavrača posameznike. STACKIT in plusserver samopostrežno ponujata le podjetjem v Nemčiji, Avstriji in Švici; vsi drugi gredo prek prodaje. Elastx deluje prek prodaje: „Prijava“ pomeni zahtevo za testni račun.

Preverjanje identitete vas lahko ustavi. Hetzner vsak račun preveri glede tveganja; označeni računi morajo pokazati osebni dokument (osebju ali s selfijem prek iDenfy) ali plačati vnaprej, in kadar preverjanje ne uspe, Hetzner pravi, da o razlogu „ne navaja konkretnih podrobnosti“. Scaleway zahteva osebni dokument s fotografijo in preverjanje obraza v živo, preden lahko uporabljate GPU-je, odhodni SMTP, več kot 500 GB bločne shrambe ali večje vrste instanc iz njegove tabele kvot (POP2-4C-16G, PRO2-XS in večje); ta tabela novejših družin, ki smo jih ovrednotili, še ni navajala. Leasewebovi pogoji dovoljujejo do pet delovnih dni preverjanja KYC, preden je naročilo potrjeno, za nove stranke Kubernetes pa navaja 1 do 3 delovne dni, preden pridejo do portala. OVHcloud lahko naročilo zadrži za ročno preverjanje 24 do 48 delovnih ur.

Privzete kvote lahko produkcijsko gradnjo ustavijo že prvi dan. AWS-ova dokumentirana privzeta vrednost za standardne instance na zahtevo je 5 vCPU; obremenitev B jih potrebuje 12, zato mora nov račun najprej zaprositi za več. Pri Hetznerju nobena različica obremenitve B ne gre v privzeto kvoto vCPU novega računa, povišanja pa so mogoča po mesecu dni in eni plačani fakturi. Preizkusni račun IONOS je omejen na 8 jeder in 20 GB RAM. Na Leasewebovi starejši frankfurtski platformi lahko nova stranka dva meseca poganja dve instanci. Na Azure nove naročnine od omejitev zmogljivosti julija 2026 ne morejo več uvajati serije B v1 in več drugih starejših družin VM, kar ujame vsakogar, ki sledi staremu vodiču.

Zmogljivosti lahko zmanjka. Od 26. junija 2026 Hetzner omejuje ustvarjanje strežnikov v oblaku za nove stranke in za naključno izbrane obstoječe stranke, omejitev pa je 16. oktobra še veljala. IONOS je imel do 21. septembra 2026 pomanjkanje zmogljivosti GPU z napakami pri zagotavljanju virov. Nebiusova pogodba mu dovoljuje zavrniti storitev na zahtevo glede na razpoložljivo zmogljivost, po izpadu avgusta 2026 v us-central1 pa se je najprej vrnila rezervirana zmogljivost, zmogljivost na zahtevo pa šele nekaj dni pozneje.

Ko zmanjka dobroimetja, lahko izgubite podatke. UpCloud je predplačniški: ko stanje poide, se vsi strežniki zaustavijo, njegova dokumentacija pa pravi, da se shramba izbriše po dveh mesecih, čeprav pogoji dovoljujejo prekinitev in izbris po „najmanj štirinajstih (14) dneh“. Aruba Cloud vire v oblaku izbriše 17 dni po tem, ko zmanjka dobroimetja. Pri Gcoru eno neuspelo plačilo začasno ustavi vse izdelke, virtualne stroje pa izbriše po 48 urah.

Ponudniki, eden za drugim

Vsako ime vodi do ponudnikovega lastnega članka v tej seriji.

Infrastrukturni oblaki

Hetzner (Nemčija). Pasovna širina je skoraj brezplačna (vsaj 20 TB na strežnik v oblaku v EU, nato 1,00 EUR na TB), namenski strežniki in strežniki z GPU stojijo ob oblaku, njegova atestacija C5 Type 2 pa ima mnenje revizorja brez pridržka. Toda CCX23 se je leta 2026 podražil s 23,99 EUR na 85,99 EUR na mesec, novi strežniki v oblaku so od 26. junija omejeni za nove in nekatere obstoječe stranke, upravljane podatkovne baze, upravljanega Kubernetesa in con pa ni.

OVHcloud (Francija). Izhodni promet je vključen v vseh evropskih regijah, katalog je širok (PostgreSQL, Kafka, OpenSearch, KMS, GPU-ji H100 in H200), poleg tega ima tri kvalifikacije SecNumCloud. Zunaj Pariza in Milana je vsaka regija ena sama cona, Frankfurt nima paketa Kubernetes s SLA, cene so se leta 2026 dvakrat zvišale, dobropisi SLA pa so edino pravno sredstvo, pri čemer se izpad instanc in shrambe šteje od vašega zahtevka.

Scaleway (Francija). Najširši upravljani katalog v slogu AWS med ponudniki pod evropskim nadzorom v tem pregledu, izhodni promet vključen pri instancah in izravnalnikih obremenitve, javni cenovni API s 5.655 SKU-ji in podrobne analize incidentov. Rezervna instanca podatkovne baze stoji v istem podatkovnem središču, večje instance zahtevajo preverjanje identitete, junija 2026 pa so se izravnalniki obremenitve podražili za 44 % do 46 %, IPv4 pa za 25 %.

IONOS Cloud (Nemčija). Skupaj z UpCloudom najcenejša primerljiva produkcijska obremenitev v tem pregledu, s prvima 2 TB izhodnega prometa brezplačno in vključeno podporo 24/7. Cene računske moči, shrambe, IPv4, izhodnega prometa in izravnalnika obremenitve se od oktobra 2024 do oktobra 2026 niso spremenile, čeprav so se cene vozlišč Kubernetes spremenile aprila 2025, varnostne kopije podatkovnih baz pa se zaračunavajo od septembra 2026. Nobena stran IONOS njegovih con ne opisuje kot ločenih stavb, prijavijo se lahko le podjetja, virtualni stroji z GPU nimajo SLA, maja 2026 pa je bilo zagotavljanje virov na vseh lokacijah približno 36 ur počasno ali nedostopno.

STACKIT (Nemčija). Vsaj tri fizično ločene cone na regijo (njegov certifikat za Compute Engine pravi, da si jih lahko več deli stavbo), pravni certifikat za vsako storitev z dobropisi do 100 %, brez zaračunavanja izhodnega prometa in nemška matična družba v družinski lasti. Samopostrežba je omejena na podjetja v Nemčiji, Avstriji in Švici, nadzorna ravnina Kubernetes stane 72,70 EUR na mesec, incidenti v letih 2025 in 2026 pa so segli čez njegove cone.

UpCloud (Finska). Upravljani oblak (PostgreSQL, Kubernetes, objektna shramba) s 15 conami in enim cenikom za skoraj vse (Helsinki za nekaj postavk shrambe zaračunajo več), inženirji 24/7 za vsak račun in obremenitev B pri 48 % AWS. Vsako mesto je eno podatkovno središče (Helsinki imajo dve), SLA izplača le dobroimetje na računu ob zahtevku v 15 dneh, njegov objavljeni certifikat ISO 27001 pa poteče 20. oktobra 2026, pri čemer 16. oktobra podaljšanje ni bilo vidno.

Exoscale (Švica). Upravljani Kubernetes in osem pogonov podatkovnih baz, IPv4 vključen, v 24 mesecih brez dviga cenikovnih cen, podatki pa po pogodbi ostanejo v izbrani državi po švicarskem pravu. Vsaka cona je en objekt v enem mestu, nadzorna ravnina je skupna (API in portal sta 1. septembra 2026 odpovedala v vseh osmih conah), končna matična družba pa je v Mehiki.

T Cloud Public (Nemčija; do januarja 2026 Open Telekom Cloud). Katalog po vzoru hiperskalerjev, sinhrona rezervna instanca podatkovne baze, ki jo lahko postavite v drugo cono, in po navedbah ponudnika cone, ki so zdržale štiritedenski izpad zaradi požara. Po cenikovnih cenah stane več kot AWS in Azure, njegovih 99,95 % je „cilj“ brez dobropisov v standardnih pogojih, prijavijo pa se lahko le podjetja v Evropi.

Infomaniak (Švica). Brezplačen promet instanc, najnižji skupni znesek za obremenitev A v tej seriji (13,12 EUR), švicarski podatki pod fundacijo v javno korist in certifikat ISO 27001, ki smo ga videli. Upravljani PostgreSQL je še vedno označen s „kmalu na voljo“, podatki ostanejo v Švici in ne v EU, njegove cone pa si po imenih sodeč delijo eno podatkovno središče.

Gcore (Luksemburg). Brezplačen in neomejen izhodni promet iz virtualnih strojev, brezplačna visoko razpoložljiva nadzorna ravnina Kubernetes, CDN in zaščita pred napadi DDoS na istem obračunu ter javne cene GPU. Njegovi lastniki niso objavljeni. Northern Data je aprila 2025 dobil dva sedeža v upravnem odboru in opcijo na večinski delež, po spremenjenih dogovorih julija 2026 pa njegovi računovodski izkazi pravijo, da nad Gcore „nima več pomembnega vpliva“. Upravljani PostgreSQL je beta, za večino storitev pa se dobropisi SLA ustavijo pri 20 % in izpad se šteje od vaše prijave.

Leaseweb (Nizozemska). Bare metal v velikih količinah (strežnik z 8 jedri in 64 GB je bil na dan preverjanja naveden po 118,37 EUR na mesec), izhodni promet po 2,20 EUR na TB po skupnem 1 TB in dve coni v Amsterdamu. Frankfurt in London tečeta na starejši platformi brez con, prijava je le za podjetja, pogoji dovoljujejo do pet delovnih dni preverjanja KYC, preden je naročilo potrjeno, cene pa se letno indeksirajo za do 5 % ali za indeks cen življenjskih potrebščin, če je ta višji.

Aruba Cloud (Italija). Lastna italijanska podatkovna središča s certifikati Rated-4, brezplačen izhodni promet iz virtualnih strojev, tri cone v Bergamu in Kubernetes, skladen s CNCF. Brez upravljanega PostgreSQL, brez izravnalnika obremenitve za VM na novi platformi, vse upravljane storitve razen Object Storage le v Bergamu in brez javne statusne strani.

Elastx (Švedska). Švedski večinski lastnik (Sobro, 53 %), podatki ostanejo na Švedskem, tri podatkovna središča v Stockholmu s SLA za več con in podpora 24x7 v vsaki ceni. Najdražja primerljiva možnost v tem pregledu (171 % AWS), prijava je zahteva za testni račun, dokumentira pa OpenStack Yoga, izdajo, ki je izvorni projekt ne vzdržuje več.

Cleura (Švedska). Pot podatkov samo znotraj EU, zapisana v pogodbo, enake cene v vseh treh regijah, vključno s Frankfurtom, in izhodni promet v Public Cloud po enotnih 0,02875 EUR na GB (v njenem Compliant Cloud brezplačen). Brez objavljenega dokumenta SLA, brez con v samopostrežnem Public Cloud in brez samopostrežne upravljane podatkovne baze.

Cyso Cloud (Nizozemska; do 1. januarja 2025 Fuga Cloud). Poceni računska moč, izhodni promet instanc, ki ga stran o platformi opisuje kot brezplačnega (pogosta vprašanja o obračunu pasovno širino imenujejo spremenljiv strošek), dve regiji s po tremi conami ter certifikata ISO 27001 in NEN 7510, ki smo ju videli. Brez splošno dostopne upravljane podatkovne baze ali GPU, izpadi v Amsterdamu leta 2025 pa so segli čez njegove cone. Objava Cyso iz marca 2026 o „odhodu z OpenStacka“, ki večinoma govori o zamenjavi VMware, kot smer navaja CloudStack, brez časovnice in zaenkrat brez česar koli za obstoječe stranke javnega oblaka.

CloudSigma (Švica). Strežniki, prosto dimenzionirani po CPU, RAM in disku, poceni pri enomesečnih naročninah v Ženevi po švicarski pogodbi. Frankfurt in Düsseldorf ne sprejemata več novih prijav, plačilo po porabi stane 3- do 5,5-krat več kot naročnina, sistem zahtevkov pa od 28. septembra 2026 ne deluje. Con ni in upravljanih storitev skoraj ni: objektna shramba le v Düsseldorfu in storitev Kubernetes, ki jo spletna aplikacija imenuje upravljana, a je nič ne dokumentira.

plusserver (Nemčija). Brez zaračunavanja izhodnega prometa, cone v ločenih stavbah, nadzorna ravnina Kubernetes HA za 65,70 EUR na mesec in poročilo C5 Type 2, ki ga lahko prenesete, čeprav z mnenjem s pridržkom. Njegovi lastniki so neimenovani nekdanji posojilodajalci, SLA in DPA prispeta šele z naročilom, vsaka cona pa je ločeno okolje OpenStack, zato je visoka razpoložljivost med conami vaša naloga.

Evroc (Švedska). Brez podobdelovalca za infrastrukturne storitve, B200 po 8,00 EUR na uro GPU in tri cone v Stockholmu v neimenovanih objektih. Brez upravljane podatkovne baze ali Kubernetesa, izhodni promet po 0,10 EUR na GB brez brezplačne kvote, ki bi jo našli, in brez kakršnega koli certifikata, ki bi ga videli.

Razvijalske platforme

Clever Cloud (Francija). Uvajanje z git push v 18 izvajalnih okoljih z upravljanim PostgreSQL, Redisom in shrambo v slogu S3, lastni strežniki v Parizu, šest podrobnih analiz incidentov in kazni po SLA, plačane v evrih. Brez samopostrežnega preklopa podatkovne baze, odpovedi v enem delu pariške regije so se večkrat razširile čez njegove meje, obremenitev B pa stane več kot pri AWS.

Upsun (Francija; prej Platform.sh). Francoska pogodba, polna kopija sklada za vsako vejo Git in izhodni promet po 30 EUR na TB. Šest od sedmih evropskih regij teče na AWS, Google Cloud ali Azure, samopostrežni izdelek nima preklopa podatkovne baze, obremenitev B pa stane 1.911,83 EUR.

Koyeb (Francija). Hitra pot od vsebnika do samodejno skalirane storitve HTTPS s skaliranjem na nič in GPU-ji z obračunom po sekundah od 2,50 USD za H100. Od pomladi 2026 je del Mistral AI, njegovi GPU-ji razreda H100 so le v Severni Ameriki, pod paketom Scale za 299 USD na mesec pa SLA ni.

Northflank (Združeno kraljestvo). Storitve, opravila cron, podatkovne baze, predogledna okolja in GPU-ji na eni platformi, ki zna uvajati tudi v vaš lastni račun AWS, Google ali Azure. Njegov upravljani oblak je Google Cloud, tri družbe tveganega kapitala imajo 52,69 % njegovih delnic, pod ravnjo Enterprise pa SLA ni.

Oblaki GPU

Nebius (Nizozemska). H100, H200 in B300 na zahtevo brez pogovora s prodajo, upravljana Slurm in Kubernetes, brezplačen izhodni promet v internet iz virtualnih strojev (izhodni promet iz Object Storage se zaračuna) in brezplačni javni naslovi IP ter sedem podrobnih analiz incidentov. Cene GPU so se leta 2026 dvakrat zvišale, v svojih regijah ne dokumentira con, njegova pogodba pa mu dovoljuje zavrniti storitev na zahtevo, ko zmogljivosti zmanjka.

Nscale (Združeno kraljestvo). Delujoče lokacije GPU na Norveškem, na Islandiji in na Portugalskem (velik del pogodbeno dogovorjene zmogljivosti je v ZDA, vključno z najeto lokacijo v okrožju Ward County v Teksasu) in API za modele, združljiv z OpenAI, ki ga lahko vsak z Googlovim računom in kartico napolni že s 5 USD. GPU-ji zahtevajo rezervirano pogodbo brez javne cene, po lastni vlogi S-1 pa je še „v postopku pridobivanja“ certifikatov ISO 27001 in SOC 2.

Ni v seriji: Fluidstack

Fluidstack gradi velike gruče GPU za podjetja s področja umetne inteligence po izpogajanih pogodbah. Matična družba skupine je še vedno Fluidstack Ltd v Londonu, vendar od 4. decembra 2025 za svoj sedež navaja New York („Nova pisarna v Midtown Manhattnu bo globalni sedež podjetja“), serija pa vključuje le ponudnike s sedežem v Evropi. Njegova spletna stran ne vodi do nobenega izdelka, cenika ali prijave, njegovi pogoji pa pravijo, da se naročila oddajo „prek obojestransko dogovorjenega opisa del ali naročilnice“.

Preden se preselite: kaj preveriti

  1. Izvedite preizkus izvoza. Iz ponudnika kopirajte sliko diska, izpis podatkovne baze in vedro ter izmerite čas. Hetznerjev API nima končne točke za prenos slike, zato je treba diske kopirati ročno. Vprašajte, ali ima pogodba klavzulo o zamenjavi ponudnika po aktu o podatkih: STACKIT, UpCloud, Exoscale, Gcore, Leaseweb in Aruba Cloud jo imajo, Exoscale in Clever Cloud pa lahko ob odhodu odpišeta pristojbine za izhodni promet, čeprav Exoscalovi pogoji predvidevajo tudi pristojbino za pridobitev podatkov do 0,12 EUR na GB.
  2. Izhodni promet in IPv4 ovrednotite posebej. Izhodni promet nad brezplačno kvoto stane 80,30 EUR na TB pri AWS in 100 EUR pri Evrocu, pri STACKIT pa nič. Pri IPv4 se stvari premikajo: OVHcloud ga je 1. oktobra 2026 začel ločeno zaračunavati na instancah Gen3, Scaleway ga je junija podražil za 25 %, Evroc pa zaračuna 7,30 EUR na mesec za naslov.
  3. Preberite pravila SLA za zahtevke, ne njegovega odstotka. Kdo sproži štetje, koliko dni imate, katere dokaze morate poslati, kakšna je zgornja meja in ali dobite denar ali dobroimetje.
  4. Preden določite datum migracije, preverite privzete kvote in preverjanje identitete. Račun odprite tedne prej, zahtevajte kvoto za ciljno velikost in jo pridobite pisno.
  5. Ugotovite, kje stoji rezervna instanca podatkovne baze. Vprašajte za lokacijo, ali je replikacija sinhrona in kakšen je čas preklopa. IONOS, STACKIT in Nebius ne dokumentirajo vseh treh.
  6. Preberite ponudnikovo lastno zgodovino stanja. Bodite pozorni, kako daleč nazaj sega: približno teden dni na Hetznerjevi naslovni strani, dva tedna pri Evrocu, 60 dni pri Infomaniaku, v Leasewebovem javnem API sploh ni zgodovine, Aruba Cloud nima javne statusne strani, UpCloudova pa sega do leta 2015. Preverite, ali so se incidenti v eni coni razširili na druge.
  7. Vsako ceno znova preverite na dan odločitve. Cene so se leta 2026 pogosto spreminjale. Hetznerjevi strežniki v oblaku so se 1. aprila podražili za 30 % do 37 %, za nova naročila in spremembe velikosti pa 15. junija za 38 % do 192 %. OVHcloud je cene spremenil aprila in oktobra, Scaleway junija, Nebius junija in oktobra, Elastx pa julija za 10 %, UpCloud pa je napovedal nove cene H100 in B200 od 20. oktobra. Roki za obvestilo segajo od treh dni, ki jih dovoljuje Nebiusova pogodba, do treh mesecev, ki jih je v praksi dal Elastx, čeprav Elastxovi pogoji roka ne navajajo.
  8. Preverite, s kom dejansko sklepate pogodbo. Pravno osebo, njeno državo in njene podobdelovalce. Koyebovi dokumenti še vedno navajajo izbrisano družbo. Upsun v vsaki regiji navaja ameriške podobdelovalce. Za Northflank nismo našli DPA ali seznama podobdelovalcev, saj se stran s podobdelovalci v njegovem centru zaupanja ni prikazala. CloudSigmini frankfurtski pogoji navajajo nemško hčerinsko družbo, ki je bila oktobra 2025 pripojena k enthus.

Viri

Preverjeno 15. in 16. oktobra 2026.

Hetzner

OVHcloud

Scaleway

IONOS Cloud

STACKIT

UpCloud

Exoscale

T Cloud Public (prej Open Telekom Cloud)

Infomaniak

Gcore

Leaseweb

Aruba Cloud

Elastx

Cleura

Cyso Cloud

CloudSigma

plusserver

Evroc

Clever Cloud

Upsun

Koyeb

Northflank

Nebius

Nscale

Fluidstack

AWS in Azure

Suverene ponudbe in okviri EU

Podatki in oblak

Novi vodniki in spremembe predpisov po e-pošti

Ko se predpis spremeni, se rok premakne ali objavimo nov vodnik, vam ga pošljemo po e-pošti.

Najprej vam pošljemo povezavo za potrditev. Odjavite se lahko kadar koli. Politika zasebnosti