Besedilo: Kristijan Sekereš
UpCloud v letu 2026: iskrena ocena za ekipe, ki zapuščajo AWS ali Azure

UpCloud je finski ponudnik oblaka v zasebni lasti, ustanovljen leta 2011 v Helsinkih, ki poganja lastno platformo KVM v 15 conah: deset v Evropi, tri v ZDA, eno v Singapurju in eno v Sydneyju. Prodaja kompakten upravljani oblak (PostgreSQL, MySQL, Kubernetes z brezplačno nadzorno ravnino, objektna shramba, združljiva s S3, izravnalniki obremenitve), vključuje izhodni promet do kvote, ki raste z vašimi strežniki, in na klepet za podporo odgovarja ves dan in vso noč za vsak račun: naša produkcijska obremenitev v Frankfurtu stane 520,33 EUR na mesec, 48 % cene pri AWS. Šibki točki sta redundanca in pogodba. Vsako mesto je eno podatkovno središče (le Helsinki imajo dve), rezervna instanca podatkovne baze (standby) je na drugem gostitelju v isti stavbi, SLA pa izplačuje dobroimetje na računu po pravnem besedilu, ki ne navaja nobenega odstotka in izključuje API ter nadzorno ploščo.
Članek je del serije, ki 24 evropskih ponudnikov oblaka primerja z AWS in Azure; pregled jih postavi drugega ob drugega. Vse v nadaljevanju smo 15. in 16. oktobra 2026 preverili v dokumentaciji, pogojih, cenovnem katalogu in na statusni strani ponudnika UpCloud, v podatkih finskega registra podjetij in v poročilih uporabnikov, vsak podatek pri njegovem viru; strani s cenami in pravne strani, ki samodejne bralnike zavračajo, smo brali iz kopij v Internet Archive do 7. oktobra 2026. Računa nismo odprli in obremenitev nismo poganjali.
Na kratko
| UpCloud | |
|---|---|
| Sedež in nadzor | Helsinki. UpCloud Oy, v zasebni lasti, ne kotira na borzi; lastniki niso objavljeni. Razkriti vlagatelji: Connected Capital & Partners (Nizozemska), Tesi (naložbena družba finske države) in Inventure (nordijski tvegani kapital) |
| Regije in cone | 15 con, vsaka je eno podatkovno središče: deset v Evropi (dve od njih v Helsinkih), tri v ZDA, Singapur in Sydney. Nobena regija ne združuje več con, kot to počne AWS |
| Obremenitev A (začetna) | 17,93 EUR na mesec v Frankfurtu |
| Obremenitev B (produkcija) | 520,33 EUR z deljenimi vCPU, 459,50 EUR z brezplačno nadzorno ravnino Kubernetes z enim vozliščem. Naprodaj je vsak del; paketa z namenskimi vCPU ni, rezervna instanca podatkovne baze pa je v istem podatkovnem središču |
| Izhodni promet (egress) | 0,00 EUR znotraj kvote Fair Transfer za ves račun (1,5 TB na mesec za strežnik obremenitve A, 7 TB na strežnik obremenitve B). Nad njo je pasovna širina lahko omejena na 100 Mbit/s, ali pa se odločite za 0,01 USD na GB |
| SLA za računsko moč | V pravnem besedilu ni odstotka; na strani s cenami 99,999 % za Premium in 99,99 % za Starter. Dobroimetje na računu v višini 50-kratne pristojbine za čas izpada, za izpade nad 5 minut, zahtevek v 15 dneh |
| Vključena podpora | Inženirji 24/7 prek klepeta in e-pošte, v angleščini; odziv na incident v manj kot 2 urah |
| Kdo se lahko prijavi | Po pogojih podjetja: kartica, naslov za obračun in telefon, preverjanje sankcijskih seznamov, osebni dokument ni omenjen. Predplačilo; nov račun se začne kot 7-dnevni preizkus, omejen na 2 jedri |
Kaj lahko zgradite
Storitve so splošno dostopne (GA), razen kjer je navedeno drugače, po dokumentaciji in dnevniku sprememb ponudnika UpCloud.
| Kaj potrebujete | UpCloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtualni stroji | Cloud Servers na AMD EPYC, vsi na deljenih gostiteljih: Starter (procesorji prejšnje generacije), Premium in Cloud Native (samo računska moč) | EC2 | Virtual Machines |
| Namenski gostitelji, bare metal | Javnega paketa ni: namenska strojna oprema je Private Cloud, celi gostitelji od 3.190 EUR na mesec po ponudbi. Brez bare metal | EC2 Dedicated Hosts, EC2 metal | Dedicated Host, BareMetal Infrastructure |
| GPU-ji | L4, L40S, RTX Pro 6000, H100 in B200, na zahtevo in spot, samo v Helsinkih (fi-hel2) | EC2 G in P | serije NC in ND |
| Shramba | Bločna shramba v treh razredih, brezplačno šifrirana v mirovanju; Managed Object Storage (API S3) v šestih regijah; File Storage (NFS) v sedmih conah od februarja 2026 | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relacijske podatkovne baze | Upravljana PostgreSQL (eno do tri vozlišča) in MySQL (8.4 LTS) | RDS | Azure Database for PostgreSQL in MySQL |
| Druge podatkovne storitve | Valkey (oktobra 2024 je nadomestil Managed Redis) in OpenSearch | ElastiCache, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis |
| Kubernetes | UKS, certificiran pri CNCF za 1.33 do 1.35. Razvojna nadzorna ravnina brezplačna (eno vozlišče); produkcijska 60 EUR na mesec (trije strežniki API, etcd s tremi člani) | EKS | AKS |
| Omrežje | Zasebna omrežja čez cone, prehodi NAT in VPN, požarni zid, izravnalnik obremenitve za HTTP(S) in TCP | VPC, NAT gateway, VPN, ELB | VNet, NAT gateway, VPN Gateway, Load Balancer |
| CDN | UpCloud CDN, „ki ga poganja bunny.net“: dokumentiran, a na strani s cenami „kmalu na voljo“ | CloudFront | Front Door |
| Nadzor dostopa | Podračuni, omejeni po strežniku, shrambi, omrežju ali oznaki; Workspaces z vlogami in enotno prijavo, v odprti beta različici in zunaj SLA | IAM | Entra ID, RBAC |
| Nadzor | Metrike za podatkovne baze in izravnalnike obremenitve, revizijski dnevniki; brez splošne storitve za dnevnike ali metrike | CloudWatch | Azure Monitor |
| Varnostne kopije | Simple Backups (paketi od dnevnih do letnih) in varnostne kopije na zahtevo | AWS Backup | Azure Backup |
Povsem manjkajo: funkcije, vsebniki brez strežnika, čakalne vrste, storitev za upravljanje ključev ali skrivnosti, avtoritativni DNS, MongoDB, Kafka, upravljani API-ji modelov umetne inteligence in register vsebnikov (cenovni katalog ima postavke registra v „beta“ različici, izdelka pa ni). Zaščita pred napadi DDoS ni opisana niti v dokumentaciji niti na strani s cenami, SLA pa izključuje „sovražna dejanja tretjih oseb, kot so napadi za zavrnitev storitve“.
Object Storage nima replikacije veder, gostovanja spletnih strani, beleženja veder in SSE-KMS, Object Lock pa je „kmalu na voljo“. Nadzor dostopa je skromen: podračuni omejijo, katerih virov se uporabnik lahko dotakne, jezika pravilnikov na ravni dejanj pa ni, model Workspaces z vlogami pa „še ni priporočen za produkcijska okolja“.
Orodja so sodobna: ponudnik za Terraform na partnerski ravni (v5.47.0, 12. oktober 2026), CLI, SDK-ja za Go in Python, Pulumi, Packer, Ansible in Crossplane. Žetoni API so prišli šele 18. septembra 2025; pred tem so skripte uporabljale uporabniško ime in geslo računa. Pri Kubernetesu so posodobitve vozlišč vaša skrb: „UKS po ustvarjanju ne spreminja, ne posodablja in ne konfigurira podatkovne ravnine“.
Koliko stane
Cenikovne cene UpCloud v evrih, brez DDV, iz kataloga cenovnega kalkulatorja in strani s cenami z dne 7. oktobra 2026, preverjeno 15. in 16. oktobra 2026, v Frankfurtu (de-fra1) pri 730 urah na mesec. Cloud Servers se zaračunavajo po urah do 28 dni na mesec, zato poln mesec stane navedeno mesečno ceno; vse drugo se zaračunava po urah brez zgornje meje.
Obremenitev A, začetna postavitev: en VM z 2 vCPU in 4 GB, disk s 40 GB, en naslov IPv4, 1 TB izhodnega prometa in 100 GB objektne shrambe.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| VM | STARTER-2xCPU-4GB, 2 deljena vCPU, 4 GB, 30 GB shrambe Standard, IPv4 vključen | 12,00 |
| Disk do 40 GB | druga naprava Standard z 10 GB | 0,86 |
| Javni IPv4 | vključen | 0,00 |
| 1 TB izhodnega prometa | znotraj deleža Fair Transfer paketa, 1,5 TB | 0,00 |
| 100 GB objektne shrambe | prodaja se v enotah po 250 GB | 5,07 |
| Skupaj | 17,93 |
AWS za enako postavitev v Frankfurtu zaračuna 112,37 EUR, Azure 116,15 EUR; pri AWS že sam 1 TB izhodnega prometa pomeni 81,00 USD obračuna v višini 125,95 USD.
Obremenitev B, majhen produkcijski sistem: trije VM s 4 vCPU in 16 GB, vsak s svojim naslovom IPv4, 300 GB bločne shrambe SSD, izravnalnik obremenitve, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB in 100 GB kot primarna instanca in rezervna instanca, 1 TB objektne shrambe z 1 milijonom zahtev PUT in 10 milijoni zahtev GET, nadzorna ravnina Kubernetes in 2 TB izhodnega prometa.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| 3 VM | PREMIUM-4xCPU-16GB, deljeni vCPU, vsak s 150 GB shrambe MaxIOPS in enim IPv4 | 276,00 |
| 3 javni IPv4 | vključeni | 0,00 |
| 300 GB bločne shrambe | vključeno: trije paketi imajo skupaj 450 GB | 0,00 |
| Izravnalnik obremenitve | Production Small, dve vozlišči | 30,42 |
| PostgreSQL HA | 2 vCPU, 8 GB, dve vozlišči s po 100 GiB, 15 dni obnovitve na točko v času | 132,80 |
| 1 TB objektne shrambe | štiri enote po 250 GB; brez pristojbin za zahteve | 20,28 |
| Nadzorna ravnina Kubernetes | Production, trije strežniki API | 60,83 |
| 2 TB izhodnega prometa | znotraj 21 TB deleža računa | 0,00 |
| Skupaj | 520,33 |
AWS za obremenitev B zaračuna 1.082,61 EUR na m7i.xlarge, Azure 1.091,88 EUR na D4s_v5, torej UpCloud stane 48 % cene pri obeh. Večino razlike naredita dve postavki: AWS zaračuna 2 TB izhodnega prometa 171,00 USD in svojo podatkovno bazo HA 320,13 USD s shrambo, UpCloud pa za izhodni promet ne zaračuna ničesar, za podatkovno bazo pa 132,80 EUR. Brezplačna razvojna nadzorna ravnina skupni znesek zniža na 459,50 EUR, z enim strežnikom API, „brez redundance“ in brez navedbe, ali jo SLA pokriva.
Skupni znesek sledi kalkulatorju, ki drugo vozlišče podatkovne baze zaračuna po 90 % cene računske moči in shrambe; stran s cenami navaja računsko moč po 60 EUR in ne 59 EUR. Delovna vozlišča niso vključena, kot povsod v tej seriji.
Izhodni promet in IPv4. Javni izhodni promet od 7. maja 2024 stane 0,00 EUR na GB, znotraj omejitve Fair Transfer, ki je „določena s količino virov v oblaku na vašem računu“: vsak strežniški paket doda fiksno količino (1,5 TB za STARTER-2xCPU-4GB, 7 TB za PREMIUM-4xCPU-16GB), skupno za vse cone, objektna shramba, podatkovne baze, izravnalniki obremenitve in večina paketov GPU pa ne dodajo ničesar. Nad omejitvijo UpCloud „lahko pasovno širino storitev v oblaku zniža na 100 Mbit/s“, „brez pristojbin za presežek“, razen če se odločite za plačljiv prenos po 0,01 USD na GB (10 EUR za 1.000 GB v katalogu v evrih). AWS nad brezplačnimi 100 GB zaračuna 80,30 EUR na TB, Azure 77,62 EUR. Prvi naslov IPv4 je vključen v vsak paket Starter in Premium; vsak nadaljnji stane 3,47 EUR na mesec.
Obračun. UpCloud deluje s predplačilom in stanje je trda zgornja meja. Ko se izčrpa, se vsi strežniki zaustavijo; po enem mesecu se odstranijo in njihovi naslovi IP sprostijo; po dveh mesecih „bodo shrambe odstranjene. Podatki bodo trajno izgubljeni.“ Dobroimetje ni vračljivo, razen 30-dnevne garancije vračila denarja za prvo plačilo, do 500 EUR. Strežniki Starter in Premium se zaračunavajo ne glede na to, ali tečejo ali ne. Plačilo je s kartico (PayPal, Apple Pay in Google Pay le za ročna dopolnjevanja); bančno nakazilo ali direktna obremenitev SEPA nista navedena. Pogoji z dne 3. julija 2026 opisujejo model plačila za nazaj, „zaračunan mesečno za nazaj“, za stranke, ki se prijavijo po njegovi uvedbi, dokumentacija pa še vedno opisuje le predplačniško dobroimetje.
GPU-ji, na uro GPU v Helsinkih, edini coni, ki jih ima: L4 0,58 EUR, L40S 1,11 EUR, RTX Pro 6000 1,65 EUR, H100 1,79 EUR in B200 4,50 EUR, brez H200. To je najnižja cena H100 na zahtevo v tej seriji; AWS H100 v Frankfurtu ne prodaja, v Stockholmu pa zaračuna 6,57 EUR. Strežnike spot (H100 1,78 EUR) je mogoče odvzeti s 30-sekundnim obvestilom in nimajo SLA. UpCloud je napovedal „nove cene strežnikov GPU H100 od 20. oktobra“, in enako za B200, ne da bi povedal, kaj se spremeni; katalog z dne 16. oktobra je še vedno kazal zgornje cene, stran s cenami tega dne pa še ni dala novih številk. Vsak račun lahko poganja „omejeno število GPU-jev glede na zgodovino računa“, za več je treba oddati zahtevek pri podpori.
Spremembe cen. Dne 15. aprila 2026 sta družini Starter in Premium nadomestili Developer in General Purpose, ki ju ni več mogoče postaviti. Pri primerljivi opremi novi paketi stanejo manj, vendar vključujejo manj diska: strežnik Developer z 2 vCPU, 4 GB in 60 GB je stal 18 EUR na mesec, ustrezni Starter s 30 GB stane 12 EUR. Ali obstoječi strežniki ohranijo stare cene, ni navedeno. Med stranema s cenami z dne 19. maja in 7. oktobra 2026 se je mesečna ocena za GPU-je pri enakih urnih postavkah premaknila z zgornje meje 28 dni na 30-dnevni mesec, tako da je mesec enega H100 z 1.203 EUR narasel na 1.289 EUR, približno 7 % več (naš sklep iz dveh kopij strani; obvestila nismo našli). Zvišanja cenikovne cene nobenega izdelka, ki ga je še mogoče naročiti, nismo našli.
Zanesljivost
Kaj je cona. Pri UpCloud je cona eno podatkovno središče in nič ne združuje con v regijo; AWS in Azure imata v Frankfurtu vsak po tri cone, v ločenih podatkovnih središčih, oddaljenih več kilometrov. Izjema so Helsinki z dvema conama v stavbah različnih upravljavcev (Equinix in Telia); ali imata neodvisno napajanje in omrežne poti, ni navedeno. Povsod drugod preživetje izgube stavbe pomeni drugo mesto. Znotraj cone je redundanca na ravni gostitelja: strežniki se ob okvari gostitelja samodejno preselijo na zdravega, bločna shramba pa je v shranjevalnem omrežju, zrcaljenem čez „dve ločeni shranjevalni zaledji“.
Rezervna instanca podatkovne baze. Vozlišča Managed PostgreSQL HA „se ustvarijo na fizično ločenih zalednih gostiteljih“ v isti coni; noben dokument ne ponuja rezervne instance v drugi stavbi. Dokumentacija opisuje „replikacijo v realnem času“, ne pove pa, ali je sinhrona, in ne navaja časa preklopa. Če odpovejo vsa vozlišča hkrati, se primarno vozlišče obnovi iz varnostne kopije, izguba podatkov pa je „običajno ... omejena na petminutno časovno okno ali eno datoteko WAL“. AWS in Azure postavita sinhrono rezervno instanco v drugo cono in za preklop navajata 60 do 120 sekund.
SLA. Je del pogojev storitve, ki veljajo od 3. julija 2026, pravno besedilo pa ne vsebuje nobenega odstotka: številki 99,999 % in 99,99 % sta le na strani s cenami.
- Pokriva „vse nenačrtovane prekinitve ..., ki trajajo dlje od petih (5) minut“, izračunane za vsak prizadeti strežnik ali storitev.
- Dobropis znaša „petdesetkratnik (50) pristojbin UpCloud, zaračunanih za prekinjeno postavko storitve“ za čas izpada, omejen na pristojbine te postavke za prejšnjih 30 dni na prekinitev in na 2,5-kratnik njene povprečne mesečne pristojbine v 12 mesecih. Gre za dobroimetje na računu, ne za denar.
- Zahtevek oddate po e-pošti v 15 dneh po odpravi okvare.
- Ni pokrito: „API-ji storitve“ in „nadzorna plošča“, zato izpad, ki vam prepreči postavljanje ali skaliranje, ne prinese ničesar. Izključeni so napadi za zavrnitev storitve, premalo dobroimetja na računu, napovedano vzdrževanje in strežniki spot.
- SLA je edino pravno sredstvo in „odločitev UpCloud o zadevi bo zavezujoča ..., dokler pristojno sodišče ne odloči drugače“. Zunaj njega je odgovornost omejena na šest mesecev pristojbin.
V številkah: strežnik Premium za 92 EUR, ki je nedosegljiv 2 uri, prinese 13,69 EUR dobroimetja, 24-urni izpad pa doseže zgornjo mejo 92 EUR. Pri kratkem izpadu je to bolje od AWS-ovega SLA za posamezno instanco, ki odpiše vsako uro z več kot šestimi minutami izpada in doda 10-odstotni dobropis šele pod 99,5 %. Toda AWS se za EC2 čez dve ali več con zaveže k 99,99 %, Azure pa k 99,99 % čez cone s 60 dnevi za zahtevek; UpCloud nima druge cone, čez katero bi se lahko razporedili.
Statusna stran in incidenti. status.upcloud.com navaja incidente po conah in storitvah, z zgodovino do avgusta 2015. Nobeden od njenih 50 najnovejših incidentov nima priložene analize incidenta, tudi tisti z dne 11. avgusta 2026 ne, pri katerem je posodobitev navajala „Pripravljamo podrobno analizo incidenta“.
| Datum | Obseg | Trajanje | Vzrok |
|---|---|---|---|
| 22. dec. 2025 | Omrežje v UK-LON1, NL-AMS1 in SE-STO1, odprti v razmiku 3 minut | približno 3 ure 10 vsak | ni naveden (London, Amsterdam, Stockholm) |
| 20. do 21. jan. 2026 | Neuspešni certifikati TLS za nove izravnalnike obremenitve, gruče Kubernetes in Object Storage, vse cone | približno 17 ur | izdajanje certifikatov (incident) |
| 7. jul. 2026 | Object Storage v Frankfurtu (EUROPE-2) | 1 ura | ni naveden (incident) |
| 11. avg. 2026 | Nova postavljanja Cloud Server neuspešna v vseh 15 conah; stranke so bile naprošene, naj strežnikov ne zaganjajo, ponovno zaganjajo ali zaustavljajo | približno 2 uri | ni naveden; obljubljene analize incidenta nismo našli (incident) |
| 25. do 26. avg. 2026 | Shranjevalno zaledje DE-FRA1, „ki prizadene nekatere vire, vključno s strežniki v oblaku“ | približno 7 ur | ni naveden (incident) |
| 6. do 13. okt. 2026 | Object Storage v SG-SIN1: skoki latence in napake HTTP 503 | odpravljeno po približno 11 urah, razrešeno po tednu dni | glavni vzrok „ugotovljen“, ni objavljen (incident) |
Okvare v eni coni so ostale v tej coni. Kar je prečkalo cone, je izviralo iz deljenih plasti (certifikati, postavljanja) in iz enega omrežnega dogodka v treh mestih hkrati. Incidenti API in nadzorne plošče, kot so tisti z dne 3., 21. in 22. novembra 2025, ne prinesejo dobropisa.
Podpora
| Paket | Cena | Zahteva za storitev | Incident | Dodatno |
|---|---|---|---|---|
| Essentials (privzeto) | vključeno | manj kot 4 ure | manj kot 2 uri | e-pošta in klepet v živo, 24/7 |
| Advanced | na zahtevo | manj kot 1 ura | manj kot 30 minut | prednostna vrsta |
| Enterprise | na zahtevo | manj kot 10 minut | manj kot 5 minut | namenski člani podpore, vodja za uspeh strank |
Podpora je samo v angleščini, prek klepeta in e-pošte, z lastnimi inženirji, brez telefonske linije, pomoč pri vaši lastni programski opremi pa je lahko zavrnjena. Cilji so na strani o podpori, ne v pogojih. Kljub temu ima brezplačna raven cilj za incidente, česar AWS Basic (brez tehničnih zadev) in Azure Basic (brez ciljev tehničnega odziva) nimata. Enourni cilj za izpad produkcije pri AWS Business Support+ stane višjega od zneskov 29 USD in 9 % porabe, pri Azure Standard pa 100 USD na mesec.
Odprtje računa
Pogoji storitev prodajajo le podjetjem: storitev „ni primerna ali namenjena za uporabo s strani ... potrošnikov ali zasebnih oseb za njihovo osebno rabo“. Za prijavo potrebujete ime, e-poštni naslov, telefonsko številko, kartico in naslov za obračun. UpCloud prijave preverja na sankcijskih seznamih in ne streže nikomur v Rusiji, Belorusiji, na Krimu, v Iranu, Severni Koreji, na Kubi ali v Siriji. Noben dokument, ki smo ga prebrali, ne omenja preverjanja osebnega dokumenta ali selfija.
Nov račun je preizkusni (po dokumentaciji 7 dni; stran s cenami navaja „brezplačni 30-dnevni preizkus“), z 2 jedroma in 4 GB strežnikov, eno podatkovno bazo z enim vozliščem, enim razvojnim izravnalnikom obremenitve in eno razvojno gručo Kubernetes, brez GPU-jev. Polog v višini vsaj 10 v valuti računa preizkus konča. Vrata 25 ostanejo zaprta, dokler jih ne odpre podpora.
Obremenitev B prvi dan: ne na preizkusnem računu, ki ima šestino potrebnih jeder in nobene podatkovne baze HA. Po pologu tega ne moremo reči: UpCloud za plačljiv račun ne objavlja privzetih omejitev, podpora pa jih poviša na zahtevo. Pri AWS je privzetih 5 vCPU za standardne instance manj od 12, ki jih potrebuje obremenitev B; Azurejevih 20 jeder na regijo na papirju zadošča.
Pozneje štejeta dve določili. UpCloud lahko račun začasno zapre, če ima „utemeljene razloge za prepričanje“, da so bili pogoji kršeni, in za to „ne odgovarja“. Po neplačilu pa lahko račun odpove in izbriše po „razumnem času ... (najmanj štirinajst (14) dni)“, kar je veliko krajše od dveh mesecev, ki jih dokumentacija opisuje za prazno stanje.
Skladnost in varstvo podatkov
| Okvir | Stanje |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Certifikat viden: št. 13851-01 izdajatelja Inspecta Sertifiointi Oy (Kiwa), izdan 20. oktobra 2023, velja do 20. oktobra 2026. Obnovljenega certifikata 16. oktobra na spletni strani ni bilo |
| CISPE Data Protection Code of Conduct | Vpisi v register videni: „Controlled adherence“ za deset storitev, z veljavnostjo do junija in julija 2027 |
| BSI C5, ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, PCI DSS, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Za sam UpCloud niso navedeni |
Certifikat ISO pokriva storitev v oblaku UpCloud, s pisarnama v Helsinkih in Singapurju; preden se nanj zanesete, po 20. oktobru preverite, ali je obnovljen. Drugi certifikati na UpCloudovi strani o podatkovnih središčih pripadajo upravljavcem kolokacije.
Pogodba o obdelavi podatkov je del pogojev. Podatkovno središče izberete sami in „UpCloud zadevnih osebnih podatkov ne bo premaknil iz izbranega podatkovnega središča, razen po izrecnem navodilu“. Edini podobdelovalci so štiri UpCloudove hčerinske družbe v stoodstotni lasti v Singapurju, Združenem kraljestvu, ZDA in Avstraliji, vsaka za podatkovna središča v svoji državi; devet con v EU in EGP „neposredno upravlja UpCloud Oy, podobdelovalci pa ne bodo uporabljeni“. Spremembe pridejo s 30-dnevnim obvestilom ter pravico do ugovora in odpovedi.
Preverjanje glav 15. oktobra je pokazalo, da se spletna stran in nadzorna plošča strežeta prek Cloudflare, CDN pa „poganja bunny.net“; nobeden od njiju ni naveden kot podobdelovalec.
Kdo ga nadzoruje
Pogodbo sklenete z družbo UpCloud Oy (matična številka 2431560-5) po finskem pravu, z arbitražo v Helsinkih v angleščini. Ustanovitelj Joel Pihlajamaa, od začetka tehnični direktor, je 2. julija 2026 znova postal izvršni direktor in nasledil Arna Schäferja, ki je bil izvršni direktor šele od 31. marca 2025; webhosting.today razloga za kratek mandat ne navaja.
Lastniški deleži niso javni: lastniki finske družbe Oy niso vpisani v trgovinski register, in noben vir, ki smo ga prebrali, ne pove, ali ima večino ustanovitelj ali vlagatelji. Januarja 2020 je UpCloud od družb Connected Capital & Partners, Tesi in Inventure zbral 18 milijonov EUR „lastniškega in dolžniškega financiranja“. Poznejšega kroga, prevzema ali izstopa nismo našli, prav tako ne neevropske matične družbe ali delničarja.
Finske letne evidence, kot jih navaja storitev za bonitetne podatke Asiakastieto, kažejo, da so prihodki UpCloud Oy narasli s 16,1 milijona EUR v letu 2021 na 27,3 milijona EUR v letu 2025, da je imela družba v vsakem od teh let izgubo iz poslovanja (1,3 milijona EUR v letu 2025) in da je leta 2025 kapital pomenil 14 % virov sredstev.
Platforma je UpCloudova lastna (KVM in shranjevalno omrežje, ne OpenStack); stavbe niso. Vsaka cona je v kolokacijskem objektu: Equinix v Helsinkih 1, Varšavi, Stockholmu, Singapurju in Sydneyju; Digital Realty v Frankfurtu, Kopenhagnu, Madridu in Amsterdamu; Telia v Helsinkih 2, Verne v Londonu, Green Mountain v Stavangerju in CoreSite v treh conah v ZDA.
Odhod
Izhodni promet ob odhodu je brezplačen znotraj kvote Fair Transfer (21 TB na mesec za obremenitev B), Object Storage pa ne zaračunava pristojbin za zahteve. Pogoji vam dovoljujejo odhod s 5-dnevnim obvestilom in vsebujejo določilo o zamenjavi ponudnika po evropskem aktu o podatkih: 30-dnevno prehodno obdobje, ki ga je mogoče enkrat podaljšati do 6 mesecev, in do 30 dni za prevzem podatkov, pri čemer se pristojbine plačujejo, dokler viri tečejo. Na koncu UpCloud izbriše „vse podatke stranke“ in „ne odgovarja za celovitost izvozljivih podatkov“.
Večina tega, kar zgradite, je standardna: slike KVM, izvorni Kubernetes z gonilnikom CSI z odprto kodo, API S3 z zgoraj navedenimi vrzelmi ter PostgreSQL, MySQL, Valkey in OpenSearch z odprto kodo. Vezanost se skriva v nastavitvi zasebnega omrežja, privzetih nastavitvah Kubernetesa (UpCloud „močno“ odsvetuje zamenjavo svojega omrežnega vtičnika Cilium) in virih Terraform, specifičnih za UpCloud; lastniškega API-ja za izvajanje brez strežnika ali podatkovne baze ni, ker ga ne ponuja.
Kaj poročajo uporabniki
Prebrali smo vse komentarje na Hacker News, ki omenjajo UpCloud, od oktobra 2023 do oktobra 2026 (106 zadetkov), in zapis ene stranke; po Redditu ni bilo mogoče iskati. O UpCloud se razpravlja precej manj kot o Hetznerju ali OVHcloud.
Podporo uporabniki hvalijo najbolj. Uporabniki poročajo o „vrhunski podpori strankam“ (48542691, junij 2026), da je „njihova ekipa za podporo zelo odzivna“ (39128618, januar 2024) in da so „ljudje tam izjemno prijazni“ (45137168, september 2025), med petimi takimi zapisi v tem obdobju (46437952, 47675387). Ista iskanja niso našla nobene pritožbe nad podporo.
Dražji od Hetznerja za golo računsko moč. Uporabniki poročajo, da „v primerjavi z DigitalOcean/Linode niso poceni“ (43319119, marec 2025), in primerjajo 48 jeder za 1.364 EUR na mesec pri UpCloud z 288,49 EUR pri Hetznerju (43458843, marec 2025); oboje je starejše od Hetznerjevih podražitev leta 2026. Na spodnjem koncu eden piše: „Upcloud ima najcenejše, kar sem našel, cel VPS dobite za manj kot 4 USD“ (50017783, oktober 2026).
Brezplačni izhodni promet je kvota. Uporabniki opozarjajo, da je „omejitev po 24 TB brezplačne pasovne širine na mesec pri 100 mbps“ (46654024, januar 2026) in da so omejitve „primerljive z drugimi gostitelji, kot je DigitalOcean“ (43458846, marec 2025; odgovor je navedel „brez pristojbin za presežek“ iz pravilnika, 43459396).
Object Storage se je za eno stranko upočasnil. Healthchecks.io je svojo objektno shrambo leta 2024 preselil z OVHcloud na UpCloud in 17. aprila 2026 zapisal, da „se je sčasoma poslabšala tudi zmogljivost objektne shrambe UpCloud. Bila so obdobja, ko so vse operacije postale počasne in dosegle naše omejitve časovne prekoračitve“ (objava, razprava); zdaj poganja lastno shrambo. To je izkušnja ene stranke, ne meritev, drug uporabnik pa je isti mesec zapisal „Zelo sem zadovoljen z njimi“ (47712388). Statusna stran za leto 2026 navaja pet incidentov Object Storage.
Hiter procesor in disk. Uporabniki poročajo o hitrejšem procesorju in V/I diska kot pri ponudnikih, ki so jih primerjali (43319119, marec 2025), in o nosilcih, ki „zlahka dosežejo 10k IOPS“ (47824138, april 2026). Sami nismo merili ničesar.
Skromen nadzor dostopa. Uporabniki poročajo: „V neodvisnih oblakih ne boste našli enakovrednega IAM ali BigQuery“ (46336813, december 2025), in o orodjih, ki so se prijavljala s poverilnicami računa (44339109, junij 2025).
Stabilni posamezni strežniki. Dolgoletne stranke poročajo, da „razpoložljive funkcije delujejo zelo zanesljivo (zdaj že pol desetletja). Je nekaj grobih robov“ (43459317, marec 2025), in o posameznih strežnikih, ki so „zanesljivejši od večregijskih postavitev z redundanco pri drugih ponudnikih, kot je Fly“ (47818591, april 2026).
Komu ustreza in kdo naj pogleda drugam
UpCloud ustreza majhnim in srednje velikim ekipam, ki želijo Kubernetes, PostgreSQL in shrambo S3 po finski pogodbi; storitvam, ki znotraj poštenega deleža pošiljajo veliko prometa navzven; ekipam, ki cenijo podporo, dosegljivo ob vsaki uri; in izdelkom, ki potrebujejo ZDA ali Azijo pri istem evropskem ponudniku. Njegove cene za H100 in L40S so nizke za obremenitve, ki lahko tečejo v Helsinkih.
Poglejte drugam, če potrebujete cone v ločenih stavbah znotraj ene regije ali rezervno instanco podatkovne baze v drugi stavbi; če gradite na funkcijah, čakalnih vrstah ali storitvah, ki jih poganjajo dogodki; če potrebujete podroben IAM, storitev za upravljanje ključev ali certifikacijo onkraj ISO 27001 (C5, SOC 2, PCI DSS); če potrebujete namenske vCPU brez pogodbe Private Cloud, GPU-je zunaj Helsinkov ali najnižjo ceno na jedro; ali če potrebujete fakture za nazaj namesto predplačniškega stanja.
Viri
Preverjeno 15. in 16. oktobra 2026. Strani, označene kot „arhivirano“, smo brali iz Internet Archive, ker upcloud.com samodejne bralnike zavrača.
Cene
- Stran s cenami, arhivirano 7. oktobra 2026 in arhivirano 19. maja 2026
- Cenovni kalkulator z vgrajenim cenovnim katalogom
- Fair Transfer Policy, arhivirano 4. oktobra 2026, omrežni prenos in obračun omrežja
- Obračun bločne shrambe, obračun CDN
- Stanje na računu, načini plačila
- Ravni podpore, arhivirano 22. septembra 2026
- Podatki za AWS in Azure: AWS Price List bulk API in Azure Retail Prices API, preračunano po tečaju ECB z dne 15. oktobra 2026
Pogoji in SLA
Dokumentacija
- Lokacije, dnevnik sprememb
- Paketi Cloud Server, pogosta vprašanja o Cloud Servers, arhitektura sistema, shranjevalni sistem
- Združljivost s S3, razpoložljivost Object Storage, razpoložljivost File Storage
- Visoka razpoložljivost PostgreSQL, konfiguracije PostgreSQL
- Nadzorna ravnina UKS, podprte različice UKS, deljena odgovornost pri UKS
- Razpoložljivost GPU, GPU spot
- DNS, podračuni, Workspaces, Private Cloud
- Zahteve za račun, brezplačni preizkus, podpora, referenca za račune v API 1.3
- Register Terraform, UpCloudLtd na GitHubu, CNCF k8s-conformance
Stanje in incidenti
- Statusna stran in zgodovina; povezave do incidentov so v zgornji tabeli
Skladnost
- Certifikat ISO 27001
- Javni register CISPE Code of Conduct
- Compliance and security, arhivirano 4. maja 2026 in podatkovna središča, arhivirano 22. septembra 2026
Podjetje in lastništvo
- Vnos v portfelju Tesi
- Asiakastieto: finančni podatki UpCloud Oy
- Tech.eu o krogu v višini 18 milijonov EUR, 21. januar 2020
- webhosting.today o vrnitvi ustanovitelja na mesto izvršnega direktorja, 3. julij 2026
Poročila uporabnikov
- Blog Healthchecks.io o selitvi na lastno objektno shrambo, 17. april 2026, in njegova razprava na Hacker News
- Komentarji na Hacker News, po številki elementa na news.ycombinator.com: 39128618 (januar 2024), 43319119 (marec 2025), 43458843, 43458846, 43459317 in 43459396 (marec 2025), 44339109 (junij 2025), 45137168 (september 2025), 46336813 in 46437952 (december 2025), 46654024 (januar 2026), 47675387, 47712388, 47818591 in 47824138 (april 2026), 48542691 (junij 2026), 50017783 (oktober 2026)
Podatki in oblak
Novi vodniki in spremembe predpisov po e-pošti
Ko se predpis spremeni, se rok premakne ali objavimo nov vodnik, vam ga pošljemo po e-pošti.