Besedilo: Kristijan Sekereš
Exoscale v letu 2026: iskrena ocena za ekipe, ki zapuščajo AWS ali Azure

Exoscale je javni oblak družbe Akenes SA, podjetja iz Lausanne, ustanovljenega leta 2011. Avstrijska telekomunikacijska skupina A1 je leta 2017 kupila večinski delež, danes pa ima v lasti celotno družbo; obvladujoči delničar skupine A1 je mehiška América Móvil. Exoscale prodaja upravljani Kubernetes z nadzorno ravnino, ki jo krije SLA, PostgreSQL in sedem drugih upravljanih pogonov po enem ceniku za osem con, po švicarski pogodbi, ki podatke hrani v državi, ki jo izberete. Naša produkcijska obremenitev tam stane 908,88 EUR na mesec, 84 % cene pri AWS, in od oktobra 2024 nismo našli nobenega zvišanja cenikovnih cen. Šibki točki sta cone in katalog. Vsaka cona je en objekt v enem mestu, zato si rezervna instanca podatkovne baze deli objekt s primarno, nadzorna ravnina pa je skupna: 1. septembra 2026 sta API in portal skoraj sedem ur odpovedala v vseh osmih conah. Ni aplikacijskega izravnalnika obremenitve, usmerjanega VPC, izdelka brez strežnika ali čakalne vrste razen Kafke.
Članek je del serije, ki 24 evropskih ponudnikov oblaka primerja z AWS in Azure; pregled jih postavi drugega ob drugega. Vse v nadaljevanju smo 15. in 16. oktobra 2026 preverili v dokumentaciji, pogojih, cenovnih podatkih in na statusni strani ponudnika Exoscale, v švicarskem trgovinskem registru, letnem poročilu skupine A1 in v poročilih uporabnikov, vsak podatek pri njegovem viru. Računa nismo odprli in obremenitev nismo poganjali.
Na kratko
| Exoscale | |
|---|---|
| Sedež in nadzor | Lausanne. Akenes SA je v 100-odstotni lasti znotraj skupine A1 Group (Telekom Austria AG, kotira na borzi na Dunaju), v kateri ima América Móvil (Mehika) 60,94 % na podlagi delničarskega sporazuma z avstrijskim državnim holdingom ÖBAG (28,42 %). Podatki na dan 31. decembra 2025 |
| Regije in cone | Osem con, vsaka je en objekt v enem mestu: Frankfurt, München, Dunaj (dva objekta), Ženeva, Zürich, Sofija in Zagreb. Madrid napovedan, brez datuma. Nič zunaj Evrope |
| Obremenitev A (začetna) | 40,02 EUR na mesec, enako v vsaki coni |
| Obremenitev B (produkcija) | 908,88 EUR z nadzorno ravnino Kubernetes, ki jo krije SLA, 868,73 EUR z brezplačno. Naprodaj je vsak del; rezervna instanca podatkovne baze je v istem objektu, različice z namenskimi vCPU pa ni |
| Izhodni promet | Približno 1 TiB na mesec na instanco (1,42 GiB na uro), združeno na ravni organizacije, nato 0,02 EUR na GiB. Vhodni promet in promet med conami brezplačna |
| SLA za računsko moč | 99,95 % na instanco. Dobropisi znašajo 50 % ali 100 % mesečne pristojbine za prizadete vire, zahtevek po e-pošti v 30 delovnih dneh |
| Vključena podpora | Built-In: zahtevki, po najboljših močeh, od ponedeljka do petka od 8:00 do 18:00 po CET, brez ciljnega odzivnega časa |
| Kdo se lahko prijavi | Vsakdo s preverjenim e-poštnim naslovom in kartico s 3D Secure ali predplačanim dobroimetjem; preverjanje identitete ni opisano. GPU-ji, paketi podatkovnih baz HA in največje instance zahtevajo zahtevek pri podpori |
Kaj lahko zgradite
Storitve so splošno dostopne (GA), razen kjer je navedeno drugače: 15. oktobra 2026 navedene na strani s cenami s ceno in dokumentirane brez oznake beta.
| Kaj potrebujete | Exoscale | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtualni stroji | Compute Instances na KVM, štiri družine; Instance Pools za samodejno skaliranje | EC2, Auto Scaling | Virtual Machines, Scale Sets |
| Namenski vCPU | ni; Dedicated Hypervisors najamejo celega gostitelja, cena ni objavljena | EC2 Dedicated Hosts | Dedicated Host |
| GPU-ji | RTX PRO 6000 Blackwell, A40, A30, RTX A5000, RTX 3080 Ti, V100; B300 na zahtevo | EC2 G in P | serije NC in ND |
| Shramba | Block Storage (NVMe); Simple Object Storage (združljiva s S3); arhivska shramba na zahtevo | EBS, S3, S3 Glacier | Managed Disks, Blob Storage |
| Podatkovne baze | PostgreSQL, MySQL, Valkey, Kafka, OpenSearch, ClickHouse, Grafana, Thanos, vse na tehnologiji Aiven | RDS, ElastiCache, MSK, OpenSearch Service, Redshift | Azure Database, Azure Cache for Redis, Event Hubs, Data Explorer |
| Kubernetes | SKS, certificiran pri CNCF: brezplačna nadzorna ravnina Starter brez SLA ali Pro, visoko razpoložljiva, SLA 99,95 %; ena cona na gručo | EKS | AKS |
| Omrežje | Private Networks (plast 2, ena cona), Private Connect | VPC, NAT Gateway, Direct Connect | VNet, NAT Gateway, ExpressRoute |
| Izravnavanje obremenitve | Network Load Balancer, plast 4, samo za Instance Pools | NLB, ALB | Load Balancer, Application Gateway |
| CDN in DNS | CDN prek Ducksify na Akamai, izvor samo Object Storage; DNS | CloudFront, Route 53 | Front Door, Azure DNS |
| Varnost | KMS (en ključ brezplačno), IAM s pravili, zapisanimi v CEL, enotna prijava OpenID Connect, 30 dni revizijske sledi | KMS, IAM, CloudTrail | Key Vault, Entra ID, Activity Log |
| Umetna inteligenca | Dedicated Inference: končne točke, združljive z OpenAI, na namenskih GPU-jih, z vašim lastnim modelom Hugging Face | Bedrock, SageMaker endpoints | Azure OpenAI, ML endpoints |
Povsem manjkajo: bare metal, usmerjani VPC s podomrežji in prehodom NAT, aplikacijski izravnalnik obremenitve, datotečna shramba, MongoDB, register vsebnikov, funkcije, vsebniki brez strežnika, čakalne vrste razen Kafke, WAF, upravitelj skrivnosti, storitev za dnevnike in upravljana storitev varnostnega kopiranja. Izdelka za zaščito pred napadi DDoS ali dokumentiranega blaženja na ravni omrežja nismo našli, SLA za podatkovne baze pa napade za zavrnitev storitve izključuje.
Deli, ki obstajajo, imajo vrzeli. Object Storage ima različice, Object Lock in replikacijo med conami, nima pa označevanja objektov, upravljanja življenjskega cikla, beleženja dostopov, obvestil o dogodkih ali gostovanja spletnih strani, pravilniki veder pa so zapisani v CEL namesto v AWS-ovem jeziku pravilnikov. Private Networks so „klasičen segment plasti 2“, kjer „pravila varnostnih skupin ne veljajo za promet znotraj zasebnih omrežij“ in „šifriranje se ne izvaja“.
Platforma je Exoscalova lastna, ne OpenStack, z objavljeno specifikacijo OpenAPI 3.0, odprtokodnim CLI exo, SDK-ji za Go, Python in Javo ter ponudnikom za Terraform, ki ga vzdržuje Exoscale (0.75.0, objavljen 12. oktobra 2026, še vedno pred 1.0). Vsaka stran dokumentacije je na voljo tudi kot Markdown, vsak izdelek pa ima lastne strani z omejitvami in SLA z datumom zadnje posodobitve.
Koliko stane
Cenikovne cene Exoscale v evrih, brez DDV, iz javnega cenovnega API-ja, ki ga naloži njegova stran s cenami, preverjeno 15. in 16. oktobra 2026, pri 730 urah na mesec. Cena je enaka v vsaki coni; ovrednotili smo Frankfurt (DE-FRA-1).
Obremenitev A, začetna postavitev: en VM z 2 vCPU in 4 GB, disk s 40 GB, en naslov IPv4, 1 TB izhodnega prometa in 100 GB objektne shrambe.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| VM | Standard Medium, 2 vCPU, 4 GB | 34,06 |
| Disk | 40 GiB lokalnega SSD, zaračunan poleg instance | 4,09 |
| Javni IPv4 | vključen | 0,00 |
| 1 TB izhodnega prometa | znotraj urne kvote, če je enakomerno porazdeljen | 0,00 |
| 100 GB objektne shrambe | prvi cenovni razred | 1,87 |
| Skupaj | 40,02 |
AWS za enako postavitev v Frankfurtu zaračuna 112,37 EUR, Azure 116,15 EUR; pri AWS že sam 1 TB izhodnega prometa pomeni 81,00 USD obračuna v višini 125,95 USD. Kvota se šteje po urah, zato ničla predpostavlja promet, porazdeljen čez ves mesec; v najslabšem primeru postavka znaša 18,63 EUR.
Obremenitev B, majhen produkcijski sistem: trije VM s 4 vCPU in 16 GB, vsak s svojim naslovom IPv4, 300 GB bločne shrambe SSD, izravnalnik obremenitve, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB in 100 GB kot primarna in rezervna instanca, 1 TB objektne shrambe z 1 milijonom zahtev PUT in 10 milijoni zahtev GET, nadzorna ravnina Kubernetes in 2 TB izhodnega prometa.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| 3 VM | Standard Extra-Large, 4 vCPU, 16 GB | 408,81 |
| Korenski diski | 3 x 10 GiB, najmanj, zaračunano poleg | 3,07 |
| 300 GB bločne shrambe | 280 GiB nosilcev Block Storage | 28,62 |
| 3 javni IPv4 | vključeni | 0,00 |
| Izravnalnik obremenitve | Network Load Balancer, naslov IPv4 vključen | 25,35 |
| PostgreSQL HA | Business-8: 2 vozlišči s 4 vCPU in 8 GB, po 175 GB, shramba vključena | 384,20 |
| 1 TB objektne shrambe | prvi cenovni razred; brez pristojbin za zahteve | 18,70 |
| 2 TB izhodnega prometa | znotraj združene kvote treh instanc, če je enakomerno porazdeljen | 0,00 |
| Nadzorna ravnina Kubernetes | SKS Pro, visoko razpoložljiva, SLA 99,95 % | 40,15 |
| Skupaj | 908,88 |
Z brezplačno nadzorno ravnino SKS Starter (brez SLA) je skupni znesek 868,73 EUR. AWS za obremenitev B zaračuna 1.082,61 EUR na m7i.xlarge, Azure 1.091,88 EUR na D4s_v5, torej Exoscale s SKS Pro stane 84 % cene pri AWS in 83 % cene pri Azure, s Starter pa 80 % cene pri obeh. Prihranek je v tem, kar Exoscale vključi: pri AWS izhodni promet, IPv4 in lastne pristojbine izravnalnika obremenitve znašajo 228,61 USD, EKS pa stane 65,13 EUR. Podatkovna baza gre v nasprotno smer: paketa HA z 2 vCPU in 8 GB ni, zato najbližji večji stane 384,20 EUR, 42 % obračuna, v primerjavi z 320,13 USD s shrambo pri AWS. Med evropskimi ponudniki v tej seriji, ki prodajajo vse dele obremenitve B, stanejo manj IONOS, UpCloud in Scaleway, od 436,79 do 582,07 EUR.
V skupnem znesku so tri predpostavke. 2 TB izhodnega prometa štejemo kot del združene kvote; če bi bili zaračunani v celoti, bi dodali 37,25 EUR. Izravnalnik obremenitve cilja le na Instance Pools, zato trije VM tečejo kot en bazen, brez doplačila. In ni različice z namenskimi vCPU, ki bi jo lahko ovrednotili: namenskost se prodaja le kot celi gostitelji po neobjavljeni ceni. Delovna vozlišča niso vključena, kot povsod v tej seriji.
Izhodni promet in IPv4. Vsaka instanca dobi brezplačen javni naslov IPv4 in IPv6; dodaten Elastic IP stane 10,14 EUR na mesec, AWS in Azure pa za vsak naslov IPv4 zaračunata 0,005 USD na uro. Neporabljena kvota se „prenese na druge delujoče instance iste organizacije“. Nad njo izhodni promet stane približno 21,47 EUR na TB, v primerjavi z 80,30 EUR pri AWS in 77,62 EUR pri Azure nad njunimi brezplačnimi 100 GB.
Obračun. Cenovni API vrne isto številko v EUR, CHF in USD, vaša valuta pa sledi „vašemu začetnemu pravnemu prebivališču“, zato je po tečajih ECB z dne 15. oktobra obračun v USD približno 11 % cenejši, obračun v CHF pa približno 7 % dražji od enakega zneska v evrih. Mesečne zgornje meje ali popusta za trajno uporabo ni, ustavljena instanca pa še vedno plačuje svoj disk. Pri predplačniškem računu se ob ničelnem dobroimetju „vaši stroji ustavijo in vaš račun se začasno onemogoči“, nosilci pa še naprej ustvarjajo stroške; za račune z naknadnim plačilom nismo našli opozorila o proračunu. Količinski popusti zahtevajo 12-mesečno zavezo po neobjavljenih cenah, instanc spot ali rezerviranih instanc ni, prav tako ne brezplačne ravni.
GPU-ji, na uro GPU pri velikosti z enim GPU: RTX PRO 6000 Blackwell 96 GB 2,15 EUR (Frankfurt, Zagreb, Zürich), A40 1,05 EUR (Frankfurt), A30 1,23 EUR (Ženeva), RTX A5000 1,34 EUR, RTX 3080 Ti 0,92 EUR in V100 1,38 EUR (Dunaj). B300 ima ceno na zahtevo; H100, H200, B200, L40S in L4 niso v ponudbi. V Frankfurtu AWS za RTX PRO 6000 zaračuna 5,10 EUR, za L40S pa 2,08 EUR, približno dvakrat toliko kot Exoscalov A40. Vsaka nova organizacija ima kvoto GPU 0, ki jo podpora poviša prek zahtevka po „postopku ročnega preverjanja“, z „prednostjo za uveljavljena podjetja“, kvote pa „ne rezervirajo zmogljivosti GPU“.
Spremembe cen. Med oktobrom 2024 in oktobrom 2026 nismo našli zvišanja nobene obstoječe cenikovne cene. Paketi podpore so se 1. julija 2025 pocenili (Starter s 100 na 50 EUR na mesec, minimum za Enterprise z 2.500 na 1.500 EUR). Dve objavi napovedujeta 30 % popusta za A40, od 1. februarja in od 1. junija 2026; druga velikost Small zniža z 1,4933 na 1,0453 EUR na uro, ni pa jasno, ali je šlo za dve znižanji ali za eno odloženo. Pogoji dovoljujejo zvišanja „s predhodnim pisnim obvestilom petinštirideset (45) dni vnaprej“.
Zanesljivost
Kaj je cona. Pri Exoscalu je cona en objekt podatkovnega središča v enem mestu („vsak objekt lahko sestavlja več prostorov ali stavb“), instance, vedra, zasebna omrežja, izravnalniki obremenitve in Elastic IP pa vsak živijo v eni coni. Znotraj cone skupina proti afiniteti (anti-affinity) postavi do 8 instanc „na različne fizične hipervizorje“; preživetje izgube stavbe pomeni drugo mesto ali drugi dunajski objekt.
Rezervna instanca podatkovne baze. Paket Business je primarna in ena rezervna instanca, Premium primarna in dve, „vsi podatki pa ostanejo v državi cone, ki ste jo izbrali“. Ker je cona en objekt, je rezervna instanca v istem objektu kot primarna; ali na drugem gostitelju ali v drugi omari, ni navedeno. Premium uporablja „sinhrono replikacijo“; način za Business ni naveden, čas preklopa pa ni objavljen. AWS in Azure postavita rezervno instanco v drugo cono in za preklop navajata 60 do 120 sekund.
SLA:
| Storitev | Mesečni cilj | Dobropis |
|---|---|---|
| Računske instance, na instanco | 99,95 %; vzdrževanje GPU, ki zahteva selitev brez povezave, se ne šteje | 50 % pod 99,95 %, 100 % pod 98,3 % |
| Nadzorna ravnina Kubernetes | 99,95 % pri SKS Pro; brez pri Starter | 50 % ali 100 % |
| Podatkovne baze | 99,99 % pri Business in Premium, 99,95 % pri enem vozlišču, brez pri Hobbyist | 50 % ali 100 % |
| Object Storage, Block Storage, izravnalnik obremenitve | 99,95 % | 50 % ali 100 % za Object Storage; drugih nismo brali |
| API in portal | 99,95 % kot cilj, ne kot SLA | brez |
- Izpad se šteje le v obdobjih „petih ali več zaporednih minut“.
- Zahtevek oddate po e-pošti „v tridesetih (30) delovnih dneh“, s časi nedosegljivosti, zato dokaz zagotovi vaš lasten nadzor. Dobropise „je mogoče uporabiti le za prihodnje obračunske stroške“.
- Skupna odgovornost je omejena na znesek, ki ga je stranka za to storitev plačala v preteklih dvanajstih mesecih; izguba podatkov in izgubljeni dobiček sta izključena.
Prva stopnja dobropisa je 50 %, AWS in Azure pa začneta pri 10 %, 99,99 % za podatkovno bazo HA pa je več od 99,95 % pri RDS Multi-AZ, z rezervno instanco v istem objektu. Toda AWS in Azure obljubljata 99,99 % tudi za VM, razporejene čez cone, česar Exoscale znotraj enega mesta ne more ponuditi. AWS daje za zahtevek čas do konca drugega obračunskega obdobja, Azure 60 dni.
Statusna stran in incidenti. Zgodovina incidentov na exoscalestatus.com, prebrana do julija 2024, ima 350 vnosov, od tega po naslovih sodeč približno 146 nenačrtovanih incidentov (naše štetje). Nekateri imajo pisno analizo incidenta, ki navede vzrok.
| Datum | Obseg | Trajanje | Vzrok |
|---|---|---|---|
| 1. sep. 2026 | Portal in API-ji vseh storitev, vseh osem con | od 03:20 do 10:15 UTC, najhuje od 03:30 do 08:30 | stari naslov zunanjega imenskega strežnika, dodeljen drugemu, je na notranje poizvedbe DNS odgovarjal z napačnimi IP-ji; „Že zagotovljeni viri so delovali naprej“ (247488) |
| 16. do 22. mar. 2026 | Zürich: požar v prostoru UPS, napajanje na N namesto N+1 | 6 dni 6 h | storitve „niso bile prizadete“ (227381) |
| 5. nov. 2025 | Zürich: „precejšnje število računskih instanc“ nedosegljivih | 4 h 48 min | med vzdrževanjem je odpovedal napajalni vod, slabo uravnotežena omara je sprožila varovalko, osrednji robni usmerjevalnik pa je bil „napačno ožičen“ (211222) |
| 27. in 30. jun. 2025 | Polovica gruč SKS v Zürichu, nato v Ženevi, samo za branje; obnovljeno iz posnetka | 59 in 17 min | ni naveden (197031, 197141) |
Vsak incident, ki je prečkal cone, je bil odpoved nadzorne ravnine (zakasnitve in časovne prekoračitve Compute API so 20. avgusta 2026 za 1 uro in 38 minut prav tako zadele vse cone), izpad novembra 2025 pa je ostal v Zürichu, po njem pa je Exoscale preveril napajanje vsake omare v vsaki coni. Zasnova z več conami tu varuje delujoče obremenitve, ne pa vaše zmožnosti, da jih spreminjate.
Podpora
| Paket | Cena na mesec brez DDV | Prvi odziv, P1 / P2 | Ure (srednjeevropski čas) |
|---|---|---|---|
| Built-In | vključeno | po najboljših močeh | od ponedeljka do petka, od 8:00 do 18:00 |
| Starter | 50 EUR | 2 uri / 6 ur | od ponedeljka do petka, od 8:00 do 18:00 |
| Pro | 500 EUR | 1 ura ob eskalaciji / 4 ure; zahtevek ali telefon | od ponedeljka do petka, od 7:00 do 20:00 |
| Enterprise | 5 % porabe, najmanj 1.500 EUR | 30 minut / 2 uri, oboje ob eskalaciji | 24/7 |
Cilji veljajo „le za začetni odzivni čas“, vendar je odziv, ki zamudi več kot 61 sekund, kršitev v vrednosti 25 % mesečne pristojbine za podporo, omejene na to pristojbino. Brezplačni paket nima cilja in ne pokriva vikendov, nov račun pa prav prek njega zaprosi za paket podatkovne baze HA, kvoto GPU in večje velikosti instanc. AWS Basic ne odpira tehničnih zadev, Azure Basic nima ciljnih odzivnih časov, zato Built-In vsaj doseže inženirje. Enourni cilj pri Exoscalu stane 500 EUR, le ob delavnikih; Azure Standard da eno uro za 100 USD, AWS Business Support+ pa stane višjega od zneskov 29 USD in 9 % porabe.
Odprtje računa
Potrdite e-poštni naslov, ustvarite organizacijo (Organization), nato „registrirate svojo kreditno kartico ali vnaprej dodate nekaj dobroimetja“; kartice morajo podpirati 3D Secure. Dokumenti ne opisujejo preverjanja osebnega dokumenta ali selfija; obračun z bančnim nakazilom zahteva „dokazano kreditno linijo“ in ročno preverjanje.
Nova organizacija dobi 20 instanc, 5 naslovov Elastic IP, 3 gruče Kubernetes, 10 storitev podatkovnih baz in 20 veder; največje velikosti instanc ter paketa podatkovnih baz Business in Premium omogoči podpora. Obremenitev B prvi dan: vse se izide, razen PostgreSQL Business-8, ki čaka na podporo, pri brezplačnem paketu po najboljših močeh v delovnem času. Pri AWS je privzetih 5 vCPU za standardne instance manj od 12, ki jih potrebuje obremenitev B; Azurejevih 20 jeder na regijo na papirju zadošča.
Pozneje štejeta dve določili. Zneski z naknadnim plačilom, neplačani 30 dni po zapadlosti, Exoscalu omogočajo, da „preneha zagotavljati storitve“. In ob pisnem obvestilu lahko „takoj odpove in/ali začasno ustavi“ storitve, če je stranka kršila zakon ali določilo o uporabi ali če Exoscale „prejme kakršnokoli usmeritev, obvestilo ali navodilo katerega koli državnega organa (ali katerega koli neodvisnega subjekta za nadzor internetnih vsebin)“.
Skladnost in varstvo podatkov
Vsi certifikati in revizijska poročila so v središču za skladnost (Compliance Center) v portalu za stranke, dostopni „ko je bil elektronsko sprejet sporazum o nerazkritju (NDA)“. Javno nismo našli nobenega, zato nismo videli nobenega.
| Okvir | Stanje |
|---|---|
| ISO/IEC 27001, 27017, 27018 | Navedeno, 27001 „od leta 2018“; revizor ni imenovan. Za NDA |
| BSI C5:2020 Type 2 | Navedeno; prva atestacija napovedana 29. oktobra 2024, ki pokriva „vse Exoscalove cone in izdelke“. Za NDA |
| SOC 2 Type 2 | Navedeno; napovedano 16. avgusta 2024. Za NDA |
| HDS (francoski zdravstveni podatki) | Navedeno za dejavnosti od 1 do 4 in 6. Za NDA |
| TISAX Level 2 | Ocenjeno; rezultati prek portala ENX |
| CSA STAR | Level 1, samoocena; vpisa v register nismo našli |
| SecNumCloud, ENS, PCI DSS | Ni navedeno; oznaki PCI DSS in SOC na straneh con pripadata upravljavcem podatkovnih središč |
Dodatek o obdelavi podatkov, „ki velja od 5. maja 2025“, je sklenjen z družbo Akenes SA po GDPR in švicarskem zakonu FADP. Navaja enega podobdelovalca, Aiven Oy iz Helsinkov, za orkestracijo upravljanih podatkovnih baz, s 30-dnevnim obvestilom o spremembah. Dveh tretjih oseb, ki ju imenujejo Exoscalove lastne strani, na tem seznamu ni: „našega partnerja DNSimple“ za DNS in „Ducksifyjevega stroškovno učinkovitega CDN, ki ga poganja Akamai“. Ali obdelujeta osebne podatke, nismo mogli ugotoviti.
Glede lokacije podatkov so pogoji natančni: Exoscale „hrani podatke stranke izključno v državi, ki jo izbere stranka ..., vključno z varnostnimi kopijami, posnetki in kopijami za obnovo po katastrofi“, razen če stranka naroči drugače ali to zahteva zakon ali sodna odredba. Ključi API in varnostne skupine so globalni. Novi nosilci so privzeto šifrirani, KMS pa od 2. julija 2026 ponuja ključe, ki jih upravlja stranka. Pogoji dovoljujejo razkritje, kadar je Exoscale „k temu prisiljen z zakonom ... ali s strani katerega koli državnega organa“, z obvestilom, „kolikor je to pravno dovoljeno“.
Kdo ga nadzoruje
Družba upravljavka je Akenes SA v Lausanni, registrirana v kantonu Vaud; „Exoscale je registrirana blagovna znamka družbe Akenes SA“. Sporočilo skupine z dne 30. avgusta 2017 je napovedalo, da je A1 Digital International pridobila večinski delež z odkupom deležev Swisscom Ventures in Anaroll Holding, letno poročilo družbe Telekom Austria AG pa na dan 31. decembra 2025 navaja „Akenes S.A., Lausanne“ v 100-odstotni lasti.
Telekom Austria AG (A1 Group) kotira na borzi na Dunaju. Na dan 31. decembra 2025 je imela America Móvil B.V. (Nizozemska), „hčerinska družba v stoodstotni lasti družbe América Móvil, S.A.B. de C.V.“, 60,94 %, Republika Avstrija prek ÖBAG 28,42 %, prosti obtok pa 10,64 %. Poročilo kot končno matično družbo navaja América Móvil, ki je „v Mehiki“ in kotira na NYSE. Obe glasujeta „usklajeno“ po sporazumu, ki je bil 6. februarja 2023 podaljšan za deset let: América Móvil imenuje 8 od 10 predstavnikov delničarjev v nadzornem svetu in izvršnega direktorja, ÖBAG pa lahko, dokler ima 25 % in eno delnico, med drugim vloži veto na „preselitev registriranega sedeža družbe in bistvenih poslovnih funkcij“. Verigo navajamo; o tem, kateri zakoni dosežejo družbo upravljavko, ne sklepamo ničesar.
Pogodbo sklenete z družbo Akenes SA po švicarskem pravu in s pristojnostjo sodišč v Lausanni. Štiri cone tečejo v podatkovnih središčih skupine A1 (obe dunajski lokaciji, Sofija, Zagreb), štiri pa v objektih Equinix (Frankfurt, München, Ženeva, Zürich). Tri storitve se opirajo na druge: nadzorna ravnina podatkovnih baz je Aivenova tehnologija, CDN je Ducksifyjev na Akamai, DNS pa teče z DNSimple. Exoscalovi prihodki in število zaposlenih niso objavljeni.
Odhod
Exoscale pravi, da se izhodni promet, povezan z zamenjavo ponudnika, „odpusti ali povrne na zahtevo“, pogoji z dne 2. julija 2026 pa sledijo postopku zamenjave po evropskem aktu o podatkih: pisno obvestilo, potrditev prejema v 3 delovnih dneh, prehod, ki ga je mogoče podaljšati na sedem mesecev, nato pa 30-dnevno obdobje za prevzem podatkov. Exoscalovi lastni dokumenti se v eni točki ne ujemajo: pogoji podatke vrnejo „proti plačilu pristojbine za storitev pridobitve“, stran s cenami jo navaja po 0,12 EUR „največ na GB“, dokumentacija o obračunu pa pravi, da Exoscale ne zaračunava „podpore za prenosljivost ali povratnost podatkov“. Odgovor si pridobite pisno.
Posnetki instanc se prenesejo kot QCOW2, vedra govorijo S3, SKS je izvorni Kubernetes, podatkovne baze pa se izvozijo s standardnimi orodji. Posnetkov Block Storage „ni mogoče izvoziti ali prenesti“, zato se podatki nosilcev kopirajo ven iz notranjosti instance. Pravilniki veder in IAM v CEL, integracije za izravnalnik obremenitve in nosilce v Kubernetesu ter koda Terraform so Exoscalovi lastni in jih je treba drugje zgraditi znova. Ukinitve so prišle z nekajtedenskim obvestilom: Managed Redis se je 30. aprila 2025 umaknil Valkeyju, približno 8 tednov po napovedi.
Kaj poročajo uporabniki
Neodvisnih zapisov je malo: 25 komentarjev na Hacker News od oktobra 2024 omenja Exoscale, skoraj vsi na seznamih evropskih alternativ, dva uporabnika Reddita, ki sta spraševala po izkušnjah, pa sta našla malo (r/BuyFromEU, september 2026; r/informatik, september 2025). Dve od petih spodnjih tem slonita na enem poročilu in Exoscalovem dokumentu, glasove s poslovno povezavo pa navajamo z imenom.
Podpora odgovarja hitro, tudi za majhne račune. Praktična ocena SKS poroča o odgovoru v „šestih minutah. Na preizkusnem računu.“ (eucloudcost.com, marec 2026, pozneje popravljeno s prispevkom zaposlenega pri Exoscalu), uporabnik Hacker News pa hvali „dobro podporo strankam, ki se ne skriva za ‚forumi skupnosti‘“ (42135407, november 2024). Enako pravi svetovalno podjetje s certifikatom Exoscale (agsolutions, september 2024). Brezplačni paket še vedno nima ciljnega odzivnega časa.
Ekipe obdržijo nekatere storitve AWS ali zgradijo svoje. Isto svetovalno podjetje je obdržalo AWS SES in SNS ter pogrešalo pravilnike življenjskega cikla in upravljano varnostno kopiranje veder (agsolutions); uporabnik Reddita opaža „Jedoch kein Serverless“ (vendar nič brez strežnika) (r/informatik, september 2025). Katalog potrjuje oboje.
Omrežje je ploščato. Eden od ocenjevalcev poroča o zasebnih omrežjih, ki so „čista plast 2 ... Brez usmerjanja, brez NAT, brez internetnega prehoda“, kjer „varnostne skupine ne veljajo za promet v zasebnem omrežju“, in o končni točki API za Kubernetes, ki je „vedno javna“ (eucloudcost.com, marec 2026). Eno poročilo, vendar Exoscalova stran o Private Network potrjuje prvi dve trditvi.
Object Storage je soliden, a ne najcenejši. Edina izkušnja iz prve roke je od nekdanjega zaposlenega pri Exoscalu, ki to tudi pove: uporabljal ga je „kot stranka dolgo časa brez težav“, ga imenuje „soliden“ in kot običajno pritožbo navaja „nekoliko višjo ceno“ (pb7eb4y, september 2026). To je en glas, in ne neodvisen. Statusna stran navaja več incidentov s povečanim deležem napak v Object Storage, zato je „soliden“ njegovo mnenje.
Predplačilo deluje kot trda zgornja meja porabe. En uporabnik ceni „trde omejitve porabe prek predplačniškega stanja na računu“ (42135407, november 2024), dokumentacija o obračunu pa potrjuje, da se stroji ob ničelnem dobroimetju ustavijo.
Ponavljajoče se pritožbe glede prijave, zapiranja računov ali presenečenj pri obračunu nismo našli; ob tako malo poročilih je to odsotnost dokazov, ne dokaz odsotnosti.
Komu ustreza in kdo naj pogleda drugam
Exoscale ustreza evropskim ekipam, ki želijo upravljani Kubernetes in PostgreSQL po švicarski pogodbi, s podatki, ki po pogodbi ostanejo v Švici, Nemčiji, Avstriji, Bolgariji ali na Hrvaškem; reguliranim obremenitvam, ki potrebujejo dokazila C5, HDS ali SOC 2 in lahko za njihov ogled podpišejo NDA; ter ekipam, ki cenijo enoten cenik, vključen IPv4 in ponudnika, ki objavlja svoje omejitve in analize incidentov.
Poglejte drugam, če potrebujete visoko razpoložljivost čez cone znotraj enega mesta, storitve brez strežnika, čakalne vrste razen Kafke, aplikacijski izravnalnik obremenitve ali usmerjani VPC z NAT; če želite najcenejšo računsko moč ali namenske vCPU na uro; če potrebujete GPU-je H100, H200 ali B200 na zahtevo; ali če mora nadzor v celoti ostati pri evropskih delničarjih.
Viri
Preverjeno 15. in 16. oktobra 2026.
Cene
- Stran s cenami in njen cenovni API,
portal.exoscale.com/api/pricing/<product> - Količinski popust in dokumentacija o obračunu
- Dnevnik sprememb: paketi podpore, 30. junij 2025, A5000 in 3080 Ti GA, RTX PRO 6000 in znižanje za A40, znižanje za A40, junij 2026, arhivska shramba
- Podatki za AWS in Azure: AWS Price List bulk API in Azure Retail Prices API, preračunano po tečaju ECB z dne 15. oktobra 2026
Pogoji in SLA
- Terms and Conditions, veljavni od 2. julija 2026
- Data Processing Addendum, veljaven od 5. maja 2025
- Pregled SLA, s SLA za Instances, SKS, DBaaS, Object Storage in Support
- Prednost zahtevkov za podporo
- Prenosljivost podatkov
Dokumentacija
- Data Center Zones in podatkovna središča, s stranjo za Španijo
- Računska moč: pregled Instances, omejitve Instances, Dedicated Hypervisors
- Kubernetes: pregled SKS, omejitve SKS, skladnost CNCF, v1.36
- Podatkovne baze: pregled DBaaS, omejitve DBaaS
- Shramba: Block Storage, omejitve Object Storage, pravilnik vedra
- Omrežje in varnost: Private Network, Network Load Balancer, CDN, KMS, IAM
- Računi: Quick Start
- Orodja: specifikacija OpenAPI, llms.txt, register Terraform, opustitev API v1
- Dnevnik sprememb: vir, ClickHouse GA, Valkey, vrsta zapisa SPF
Stanje in incidenti
- Statusna stran in zgodovina incidentov
- Incidenti 247488, 246340, 227381, 211222, 197031, 197141
Skladnost
- Compliance in dokumentacija o skladnosti
- ISO 27001, BSI C5, SOC 2, TISAX, CSA STAR
- Dnevnik sprememb: BSI C5, 29. oktober 2024, SOC 2 Type 2, HDS
Podjetje in lastništvo
- O nas
- Zefix, Akenes SA
- Telekom Austria AG, Annual Financial Report 2025
- TelecomTV, A1 Digital acquires Exoscale, 30. avgust 2017
Poročila uporabnikov
- eucloudcost.com, „Exoscale SKS Review“, 13. marec 2026
- agsolutions, „From AWS to Exoscale“, september 2024, posodobljeno januarja 2026 (svetovalno podjetje s certifikatom Exoscale)
- Reddit: nit r/BuyFromEU, september 2026, komentar pb7eb4y; komentarja na r/informatik neeqka4 in nf1kmba
- Hacker News: 42135407 (november 2024)
Podatki in oblak
Novi vodniki in spremembe predpisov po e-pošti
Ko se predpis spremeni, se rok premakne ali objavimo nov vodnik, vam ga pošljemo po e-pošti.