Besedilo: Kristijan Sekereš
Gcore v letu 2026: poštena ocena za ekipe, ki zapuščajo AWS ali Azure

Gcore je luksemburško podjetje, ki je začelo z omrežjem za dostavo vsebin (CDN), zdaj pa za svojim robnim omrežjem prodaja virtualne stroje, bare metal, upravljani Kubernetes in GPU-je. Promet, ki zapušča virtualne stroje in gruče GPU, je brezplačen in neomejen, visoko razpoložljiva nadzorna ravnina Kubernetes ne stane nič, naša produkcijska obremenitev pa v Luxembourg-2 znese 384,60 EUR na mesec, približno tretjino cene pri AWS. Ta znesek vključuje upravljani PostgreSQL, ki je brezplačna beta, vrzeli pa so resnične: ni con razpoložljivosti, ni čakalnih vrst, upravljanja ključev ali podrobnega IAM, dobropisi SLA za računsko moč se ustavijo pri 20 % in izpad štejejo od vaše prijave po e-pošti, certifikatov pa nismo mogli videti. Gcore ne objavlja svojih delničarjev; Northern Data, ki je zdaj v približno 85,2-odstotni lasti Rumbla, ki kotira v ZDA, ima dva sedeža v njegovem upravnem odboru in si je leta 2025 zagotovil opcijo na večinski delež, katere status ni razkrit.
Ta članek je del serije, ki 24 evropskih ponudnikov oblaka primerja z AWS in Azure; pregled jih postavi drugega ob drugega. Vse spodaj smo 15. in 16. oktobra 2026 preverili v Gcorovi dokumentaciji, pravnih pogojih, cenovnih podatkih in na statusni strani, v javnih razkritjih Northern Data in Rumbla, v poročanju tiska in v poročilih uporabnikov, vsako pri viru. Računa nismo odprli in obremenitev nismo poganjali. AWS in Azure sta ovrednotena v Frankfurtu, vendar Gcorova regija Frankfurt-2 ne prodaja ne upravljanega Kubernetesa ne objektne shrambe, zato smo ovrednotili Luxembourg-2, edino regijo v EU, ki prodaja virtualne stroje, Kubernetes, objektno shrambo S3 Standard in GPU-je skupaj.
Na kratko
| Gcore | |
|---|---|
| Sedež in nadzor | Contern, Luksemburg: G-Core Labs S.A., pod G-Core Holding S.A. Delničarji niso objavljeni; tisk imenuje ustanovitelja Wargaminga. Northern Data AG, od junija 2026 v približno 85,2-odstotni lasti Rumbla, ki kotira v ZDA, je leta 2025 dobil dva sedeža v upravnem odboru in opcijo na večinski delež ter ima 2,13 %; po spremenjenih dogovorih julija 2026 pravi, da nima več pomembnega vpliva. Status opcije ni razkrit. Ne kotira na borzi |
| Regije in cone | 12 regij v oblaku v EU (tri v Luksemburgu, Frankfurt-2, Amsterdam, tri v Parizu, Varšava, Helsinki, dve v Sinesu na Portugalskem), skupaj 33. Brez con razpoložljivosti |
| Obremenitev A (začetna) | 40,70 EUR na mesec v Luxembourg-2 |
| Obremenitev B (produkcijska) | 384,60 EUR v Luxembourg-2, na namenskih vCPU. Upravljani PostgreSQL v njej je brezplačna beta (različice od 13 do 15, omejitev 100 GB), ovrednotena z ničlo in ni produkcijska storitev |
| Izhodni promet | Brezplačen in neomejen iz virtualnih strojev in gruč GPU. Objektna shramba 0,02 EUR za GiB, bare metal 0,0013 EUR za GB |
| SLA za računsko moč | 99,95 % za VM v regijah „Core“, 99,9 % v regijah „Edge“, nič za deljene VM Basic. Dobropisi od 2,5 % do 20 %, šteto od vaše prijave napake po e-pošti |
| Vključena podpora | Basic: klepetalni robot, e-pošta in zahtevki, le v angleščini, brez odzivnega časa |
| Kdo se lahko prijavi | Vsak z e-poštnim naslovom, plačilnim sredstvom in 4 EUR dobroimetja; dokumentacija o prijavi ne opisuje preverjanja identitete, MSA pa vsako pogodbo pogojuje s preverjanjem KYC. Privzete kvote niso objavljene; bare metal vedno zahteva odobren zahtevek za kvoto |
Kaj lahko zgradite
Gcore skoraj ničesar ne označuje kot beto, zato je status splošna dostopnost (naprodaj na strani s cenami brez oznake beta), razen kjer je navedeno drugače.
| Kaj potrebujete | Gcore | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtualni stroji | Različice Intel, AMD EPYC in Ampere Arm, po strani izdelka „namenski vCPU“; deljeni VM Basic v EU le v Amsterdamu | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Strežniki Xeon, Ryzen in EPYC na uro, po zahtevku za kvoto | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU-ji | Vozlišča z 8 GPU s H100, H200, A100 ali L40S; Virtual GPU z 1 do 8 H100; spot; B300 in GB300 NVL72 prek prodaje | EC2 P in G | serije ND in NC |
| Bločna in datotečna shramba | tri vrste nosilcev s trojno replikacijo; datotečne skupne rabe NFS | EBS, EFS | Managed Disks, Azure Files |
| Objektna shramba | S3 Standard, v EU le v Luxembourg-2; S3 Fast v Sinesu | S3 | Blob Storage |
| Relacijske podatkovne baze | PostgreSQL od 13 do 15, beta: brezplačno, omejitev 100 GB, HA s tremi vozlišči | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Druge podatkovne storitve | nič | ElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs |
| Kubernetes | Skupine vozlišč VM, bare metal ali GPU, skladen s CNCF za različice od 1.27 do 1.36, brezplačna nadzorna ravnina HA | EKS | AKS |
| Brez strežnika | Functions, Container as a Service; FastEdge (WebAssembly na robu CDN) | Lambda, App Runner, Lambda@Edge | Functions, Container Apps |
| Sporočanje | nič | SQS, SNS | Service Bus, Event Grid |
| Rob | CDN, Managed DNS, zaščita pred DDoS (osnovna brezplačna), WAAP | CloudFront, Route 53, Shield, AWS WAF | Front Door, Azure DNS, DDoS Protection, Azure WAF |
| Varnost | fiksne vloge; Secrets Manager, dokumentiran le za potrdila izravnalnikov obremenitve; brez KMS | IAM, Secrets Manager, KMS | Entra ID RBAC, Key Vault |
| UI | Everywhere Inference na L40S, A100 ali H100, končne točke, združljive z OpenAI | končne točke SageMaker, Bedrock | končne točke Azure ML, AI Foundry |
| Varnostne kopije | posnetki; brez storitve za varnostne kopije | AWS Backup | Azure Backup |
Povsem manjkajo: upravljani MySQL, Redis ali Valkey, MongoDB, Kafka in splošna storitev OpenSearch; čakalne vrste; storitev za upravljanje ključev; pravilniki IAM ali dovoljenja na ravni virov; storitev za varnostne kopije; in cone razpoložljivosti. Objektna shramba dokumentira Object Lock in iztek po pravilih življenjskega cikla, ne pa replikacije ali različic, Gcore pa ne objavlja seznama nepodprtih funkcij S3. Vsa izvajalna okolja za funkcije so na koncu ali blizu konca življenjske dobe pri izvornih projektih.
En REST API pokriva vse izdelke, SDK-ja za Python in Go (0.59.0, 12. oktobra 2026) pa sta generirana iz njegove specifikacije OpenAPI. Gcorov ponudnik za Terraform ima dve liniji: v0 pri 0.37.1 (12. oktobra 2026) in v2, prepis, ki je še vedno kandidat za izdajo, zahteva ročni ponovni uvoz in še nima virov za posnetke, shrambo S3, funkcije ali PostgreSQL. Repozitorij je imel 16. oktobra 2026 6 odprtih zadev, najstarejšo iz septembra 2023. Obstaja tudi uradni strežnik MCP.
Koliko stane
Gcorove cenikovne cene v EUR brez DDV iz cenovnega API za kalkulatorjem na gcore.com in s strani s cenami, preverjene 15. in 16. oktobra 2026, v Luxembourg-2 pri 730 urah na mesec.
Obremenitev A, začetna postavitev: en VM z 2 vCPU in 4 GB, disk 40 GB, en naslov IPv4, 1 TB izhodnega prometa in 100 GB objektne shrambe.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| VM | g2-standard-2-4, Intel, 2 vCPU, 4 GB | 30,44 |
| Disk | nosilec Standard 40 GB | 4,00 |
| Javni IPv4 | zunanji IP | 2,53 |
| 1 TB izhodnega prometa | brezplačno | 0,00 |
| 100 GB objektne shrambe | S3 Standard, 93,13 GiB po 0,04 EUR | 3,73 |
| Skupaj | 40,70 |
AWS za isto v Frankfurtu zaračuna 112,37 EUR, Azure 116,15 EUR; pri AWS sam 1 TB izhodnega prometa pomeni 81,00 USD od obračuna 125,95 USD. Gcore stane 36 % cene pri AWS, z namenskim vCPU proti instancam s spremenljivo zmogljivostjo, saj Luxembourg-2 ne prodaja paketa z deljenimi vCPU. Z AMD g3a-standard-2-4 v Frankfurt-2 (20,76 EUR) in objektno shrambo, kupljeno v Luxembourg-2, skupni znesek znaša 31,02 EUR.
Obremenitev B, majhen produkcijski sistem: trije VM s 4 vCPU in 16 GB, vsak z naslovom IPv4, 300 GB bločne shrambe SSD, izravnalnik obremenitve, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB in 100 GB kot primarna in rezervna instanca, 1 TB objektne shrambe z 1 milijonom zahtev PUT in 10 milijoni zahtev GET, nadzorna ravnina Kubernetes in 2 TB izhodnega prometa.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| 3 VM | g2-standard-4-16, Intel, namenski vCPU, 3 x 85,19 | 255,57 |
| 3 javni IPv4 | 3 x 2,5331 | 7,60 |
| 300 GB bločne shrambe | High IOPS SSD po 0,22 EUR za GB, vključno z zagonskimi nosilci | 66,00 |
| Izravnalnik obremenitve | lb1-1-2, par aktivni in rezervni | 15,18 |
| PostgreSQL HA | tri vozlišča, sinhrona replikacija; beta, brezplačno | 0,00 |
| 1 TB objektne shrambe | S3 Standard, 931,32 GiB po 0,04 EUR | 37,25 |
| 1 milijon zahtev PUT | 0,03 EUR za 10.000 | 3,00 |
| 10 milijonov zahtev GET | po strani s cenami se ne zaračunavajo | 0,00 |
| Nadzorna ravnina Kubernetes | HA, brezplačno | 0,00 |
| 2 TB izhodnega prometa | brezplačno | 0,00 |
| Skupaj | 384,60 |
AWS za obremenitev B na m7i.xlarge zaračuna 1.082,61 EUR, Azure na D4s_v5 1.091,88 EUR, zato Gcore znese 36 % AWS in 35 % Azure. To Gcoru laska, ker je njegova podatkovna baza beta z ničelno ceno: če pri AWS izločite visoko razpoložljivo podatkovno bazo (320,13 USD s shrambo), AWS še vedno stane 796,98 EUR, od česar je Gcore 48 %. Večina preostale razlike sta dve postavki, ki ju Gcore ne zaračunava: 2 TB izhodnega prometa (171,00 USD pri AWS) in nadzorna ravnina Kubernetes (73,00 USD za EKS).
V skupnem znesku so tri predpostavke. Stran s cenami pri objektni shrambi zaračunava le zahteve za pisanje, dokumentacija pa pravi „zahteve“; če se zahteve GET obračunavajo, dodajte 30,00 EUR. Gcore ne pove, ali se samodejni javni naslov izravnalnika obremenitve obračuna kot IP (če se, 2,53 EUR). Skupaj dasta zgornjo mejo 417,13 EUR. Podatkovna baza pa bo nekaj stala, ko se beta konča, po ceni, ki je zaenkrat nihče ne more vključiti v proračun. Delovna vozlišča niso vključena, tako kot povsod v tej seriji.
Izhodni promet in IPv4. „Omrežni promet za vse VM je brezplačen in neomejen“, brezplačen pa je tudi izhodni promet gruč GPU. Bare metal plača 0,0013 EUR za GB. Izhodni promet objektne shrambe stane po strani s cenami 0,02 EUR za GiB, približno 18,63 EUR za TB, v primerjavi z 80,30 EUR pri AWS in 77,62 EUR pri Azure nad brezplačnimi 100 GB; dokumentacija pravi „za Gb“, kar bi bilo osemkrat dražje, če bi šlo za gigabite. Javni naslov IPv4 stane 2,53 EUR na mesec, manj od 3,65 USD, ki jih zaračunata AWS in Azure.
Obračun. Viri v oblaku se „zaračunavajo po minutah za čas, ko so v uporabi“, iz predplačniškega stanja najmanj 4 EUR, ki se dopolnjuje s shranjene kartice. VM se obračunavajo, dokler niso „popolnoma zaustavljeni“, bare metal in strežniki GPU pa do izbrisa, tudi ko so izklopljeni. Brezplačne ravni za oblak ni, omejitev porabe pa razen predplačniškega stanja ni dokumentirana.
GPU-ji, EUR na uro GPU na vozliščih bare metal z 8 GPU (Gcore navaja ceno vozlišča, deljeno z osem):
| GPU | Na zahtevo | Spot | Rezervirano 12 / 36 mesecev | Regije |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | 2,73 | 1,64 | 1,85 / 1,75 | Luxembourg-2 in -3, Helsinki, Sines-2 in -3, London-2, Incheon |
| H200 141 GB | 3,18 | 2,27 | 2,09 / 2,00 | le Chester, UK |
| A100 80 GB | 1,36 | nič | 1,05 / 0,91 | Luxembourg-2 in -3 |
| L40S 48 GB | 1,27 | nič | 0,91 / 0,82 | Luxembourg-2 in -3, Manassas, Singapur |
Ti so samopostrežni, odvisno od zaloge in kvote GPU. B300 (6,00 EUR) in omara GB300 NVL72 gresta prek prodaje; B200 ali L4 ni v ponudbi. Posamezen H100 je na voljo kot Virtual GPU po 2,82 EUR na uro. AWS v Frankfurtu H100 ne prodaja, v Stockholmu pa zaračuna 6,57 EUR na uro GPU; Azurov H200 stane 12,29 EUR v Germany West Central. Vozlišča spot „je mogoče odvzeti s 24-urnim obvestilom“, pogodba pa Gcoru dovoljuje, da dobavi del zavezanega naročila GPU ali nadomestno strojno opremo „enakovrednega ali višjega razreda“.
Spremembe cen. Pasica brez datuma napoveduje „nove nižje cene“ na osmih lokacijah, med njimi v Frankfurt-2, kjer paketi AMD stanejo približno polovico tega kot v Luxembourg-2 (54,77 EUR proti 108,00 EUR). V zadnjih 24 mesecih nismo našli nobene podražitve. Master Services Agreement z dne 17. junija 2026 Gcoru dovoljuje, da „letno zviša pristojbine“ za največ višjo od vrednosti 5 % ali luksemburškega indeksa cen življenjskih potrebščin, in da jih „kadar koli“ prilagodi zaradi dokazljivega povečanja stroškov s 30-dnevnim obvestilom.
Zanesljivost
Brez con. Gcore nima con razpoložljivosti. Znotraj regije dobite skupine za umestitev, ki VM postavijo na ločene fizične strežnike, izravnalnike obremenitve, ki delujejo kot par aktivni in rezervni, ter nosilce na porazdeljenem datotečnem sistemu „s trojno replikacijo podatkov“. Kje stojijo par izravnalnikov obremenitve ali tri vozlišča PostgreSQL HA (omara, prostor ali stavba), ni navedeno, prav tako ne, koliko časa traja preklop podatkovne baze; AWS in Azure postavita sinhrono rezervno instanco v drugo cono in preklopita v 60 do 120 sekundah. Preživeti izgubo lokacije pomeni drugo regijo, izbira pa je ozka: Luxembourg (ED-9) prodaja upravljani Kubernetes, Luxembourg-3 in Frankfurt-2 ga ne, nobena od teh treh pa ne prodaja S3 Standard.
SLA, s pravne strani z dne 17. junija 2026:
| Storitev | Mesečni cilj | Zgornja meja dobropisa |
|---|---|---|
| VM in izravnalniki obremenitve, regije Core | 99,95 % | 20 % |
| VM in izravnalniki obremenitve, regije Edge | 99,9 % | 20 % |
| GPU Cloud, bare metal, Managed Kubernetes, Functions | 99,9 % | 20 % |
| Object Storage | 99,9 % | 25 % |
| Basic VM | nič | |
| Managed PostgreSQL | raven ni navedena |
- Dobropisi segajo od 2,5 % mesečne pristojbine za prizadeto storitev (pod 99,95 %, le regije Core) do 20 % pod 90 %. Upoštevajo se na naslednji fakturi, nikoli v denarju, in nobeden se ne izda pod 25 EUR na mesec.
- Štetje se začne, „ko Gcore od stranke prejme veljavno prijavo napake po e-pošti in Gcore napako nato potrdi“: izpad, ki ga nihče ne prijavi po e-pošti, ni izpad. Za Object Storage se začne, ko Gcore odpre lasten zahtevek za incident. Zahtevki se pošljejo po e-pošti v 30 dneh.
- Kubernetes šteje kot nedosegljiv le, ko API ni dosegljiv za vse gruče in ni mogoče zagnati nadomestnih delovnih vozlišč. Njegova dokumentacija obljublja „SLA 99,99 %“; pogodba pravi 99,9 %.
- Katere regije so „Core“, je na seznamu, ki ga nismo mogli prebrati. Gcorov API zemljevida oblaka označuje Amsterdam, Helsinki, London, Pariz in Varšavo kot robne lokacije, Luksemburga ali Frankfurta pa ne; naše branje, ne Gcorova izjava, je, da sta ti dve Core.
- Velike gruče GPU izgubijo kritje SLA, razen če se ohrani „Spare Reserve“ z vsaj 8 % vozlišč. Vzdrževanje nikoli ne prinese dobropisov.
- Odgovornost je omejena na 50 % pristojbin, plačanih po prizadetih naročilih storitev v preteklih 12 mesecih, in pristojbine tistega meseca; zahtevki zastarajo po enem letu.
AWS se za EC2 v dveh ali več conah zaveže na 99,99 %, za posamezno instanco na 99,5 %, z dobropisi do 100 % in zahtevki do konca drugega obračunskega obdobja; Azure daje 99,99 % med conami in 60 dni za zahtevek. Gcorovih 99,95 % za posamezen VM je višji cilj od AWS-ovih 99,5 % za posamezno instanco, vendar je njegov največji dobropis petina AWS-ovega in je odvisen od vaše prijave.
Statusna stran in incidenti. status.gcore.com v javnem viru hrani le zadnjih 50 vnosov, ki so 16. oktobra 2026 segali do 1. avgusta. Noben vnos, ki smo ga prebrali, ne navaja temeljnega vzroka, analiz incidentov pa nismo našli. V teh 11 tednih so imele luksemburške lokacije pet incidentov, vsakega omejenega na eno lokacijo, portal za stranke pa je enkrat odpovedal povsod:
| Datum | Obseg | Trajanje |
|---|---|---|
| 4. avgusta 2026 | shramba S3, Luksemburg: delni izpad | 4 h 57 min |
| 26. avgusta 2026 | nadzorna ravnina Luxembourg-2: ustvarjanje, zagon, zaustavitev in sprememba velikosti niso delovali; delujoči VM niso bili prizadeti | 2 h 16 min |
| 13. septembra 2026 | Luxembourg-2: počasno ali neuspešno ustvarjanje VM in izravnalnikov obremenitve | 2 h 19 min |
| 15. septembra 2026 | Luksemburg: diski VM so „prehajali v stanje samo za branje ali nedosegljivo stanje“ | 1 h 26 min |
| 7. oktobra 2026 | Customer Portal, globalno: nedosegljiv, težave s prijavo | 39 min |
| 15. oktobra 2026 | Luxembourg-2: „delni izpad vseh storitev platforme“ | 42 min |
Drugje v EU vir kaže delni izpad shrambe SFTP v Eschbornu, ki je trajal skoraj tri dni (od 1. do 4. avgusta), izpad povezljivosti v Varšavi in tri amsterdamske vnose oktobra, pri bare metal in omrežju. Le izpad portala se je razširil čez regije.
Podpora
| Paket | EUR na mesec | P1 | P2 | Kanali |
|---|---|---|---|---|
| Basic | vključeno | po najboljših močeh | po najboljših močeh | klepetalni robot, e-pošta, zahtevki; le v angleščini |
| Standard | 29 | ni zajeto | ni zajeto | P3 v manj kot 4 urah, P4 v manj kot 8 |
| Advanced | 200 | v manj kot 1 uri | v manj kot 2 urah | doda klice; več jezikov |
| Enterprise | 500 | v manj kot 15 minutah | v manj kot 30 minutah | doda Slack, Teams, Telegram |
Dokumentacija dodaja, da „Gcore lahko zahtevku zniža prednost, če težave ni povzročila napaka v Gcorovi storitvi“ in da obremenjenost „lahko podaljša odzivne čase prek zagotovila paketa“. Ciljni odziv v eni uri za izpad v produkciji pri Gcoru stane 200 EUR na mesec, v primerjavi z višjim od zneskov 29 USD ali 9 % porabe pri AWS Business Support+ in 100 USD na mesec pri Azure Standard.
Odprtje računa
Prijava zahteva e-poštni naslov (ali prijavo z Googlom ali GitHubom), plačilno sredstvo z naslovom za obračun in vsaj 4 EUR na stanju. Dokumentacija o prijavi ne opisuje preverjanja identitete, pogodba pa pravi, da so „vse pogodbe z Gcorom pogojene z uspešno opravljenim preverjanjem KYC“, ki lahko po politiki zasebnosti zajema „dokazilo o identiteti, dokazilo o naslovu, podatke o politično izpostavljenih osebah“. Gcore strankine „dejanske lastnike ali direktorje“ preveri na sankcijskih seznamih.
Privzete kvote za nov račun niso objavljene. Povišanje je zahtevek, ki ga Gcore pregleda, odprtih jih je lahko največ deset hkrati; bare metal vedno zahteva odobren zahtevek, Managed PostgreSQL pa enkratno aktivacijo na projekt in regijo. Ali obremenitev B že prvi dan gre v privzete vrednosti, brez računa nismo mogli ugotoviti. Pri AWS je privzetih 5 vCPU za standardne instance manj od 12, ki jih potrebuje obremenitev B; Azurovih 20 jeder na regijo na papirju zadošča.
Če plačilo ne uspe, se začasno ustavijo vsi izdelki na računu. VM, nosilci, posnetki in bare metal se izbrišejo 48 ur pozneje; Managed Kubernetes, funkcije, vsebniki in gruče GPU spot takoj; PostgreSQL in beleženje po 14 dneh. Gcore lahko storitev začasno ustavi tudi „brez predhodnega obvestila“, da prepreči goljufijo ali „morebitno pomembno odgovornost ali zahtevek tretje osebe“.
Skladnost in varstvo podatkov
| Okvir | Stanje |
|---|---|
| ISO/IEC 27001 | Navedeno na spletni strani; certifikata in obsega nismo videli |
| PCI DSS | Navedeno: „Naš oblak je opravil letno revizijo QSA“; atestacije nismo videli |
| SOC 2 | Navedeno na novejših straneh; vrsta in obdobje nista navedena, poročila nismo videli |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Nič najdenega |
Gcorov center zaupanja se prikaže le z JavaScriptom in po vsem sodeč poročila izdaja na zahtevo; prebrati ga nismo mogli.
Pogodba o obdelavi podatkov (DPA) z dne 17. junija 2026 Gcoru daje splošno pooblastilo za podobdelovalce in podatke prenaša zunaj EU in EGP, „privzeto na podlagi standardnih pogodbenih klavzul“. Seznam podobdelovalcev z dne 25. novembra 2025 navaja Gcorove družbe v Nemčiji, Luksemburgu, na Cipru, v Združenih državah, Srbiji, na Filipinih, v Gruziji in Uzbekistanu ter Microsoft Ireland, Zendesk Inc. v ZDA in HubSpot Ireland. Nobenega upravljavca podatkovnih središč ne navaja. Regijo izberete sami, Gcore pa trži pet „namenskih regij v EU“: Luksemburg, Frankfurt, Pariz, Amsterdam in Varšavo. Pogodbene zaveze, da osebje podpore ali operacij do podatkov strank dostopa le iz EU, nismo našli.
Kdo ga nadzoruje
Gcore ne objavlja seznama svojih delničarjev. Tabeli za vsak podatek navajata vir in njegovo vrsto: P je podjetje, register ali javno razkritje; S je tisk; U je uporabnikova kopija dokumenta. O tem, kateri zakoni dosežejo Gcore, ne sklepamo ničesar.
| Dejstvo | Vir | Vrsta |
|---|---|---|
| Pogodbo sklenete z G-Core Labs S.A., Contern, Luksemburg (RCS B184832), po luksemburškem pravu, z arbitražo v Luksemburgu | MSA, 17. junija 2026 | P |
| Holding skupine je G-Core Holding S.A., Luksemburg, s kapitalom 52.973.549 EUR ob koncu leta 2025 in izgubo 18.272.725 EUR za leto 2025 | Računovodski izkazi Northern Data AG za leto 2025 v Rumblovem prospektu z dne 14. aprila 2026 | P |
| Gcore je svoj krog Series A v vrednosti 60 milijonov USD julija 2024 označil za „prvo zunanje zbiranje sredstev, odkar je bilo podjetje ustanovljeno pred več kot desetletjem“. „Vodil ga je Wargaming, sodelovala pa sta Constructor Capital in Han River Partners“ | Gcore; Business Wire | P |
| Paperjam G-Core Labs opisuje kot podjetje Victorja Kislyija, beloruskega milijarderja, ki vodi Wargaming (brez datuma, približno 2020) | Paperjam | S |
| taz je zapisal, da za G-Core stojita dva milijarderja iz Belorusije s ciprskima potnima listoma, Victor Kislyi in Nikolai Katselapov, in da mu je Wargaming leta 2015 dal zagonsko financiranje (14. julija 2023) | taz | S |
| Dne 2. aprila 2025 je Northern Data AG (Frankfurt na Majni) prevzel dva sedeža v Gcorovem upravnem odboru in si „zagotovil opcijo za pridobitev večinskega deleža izdanega osnovnega kapitala Gcora po vnaprej določeni vrednosti“, ob pogoju skrbnega pregleda | Northern Data | P |
| Northern Data je vpisal 2,13 % družbe G-Core Holding S.A., Gcore od marca 2025 obravnaval kot pridruženo družbo, ker „ima pomemben vpliv prek svojih pravic upravljanja in sodelovanja pri ključnih strateških odločitvah“, ter Gcoru posodil 10 milijonov EUR brez obresti do avgusta 2029 | Rumblov prospekt, pojasnila 4.4, 4.6 in 5.10 | P |
| Northern Data je maja 2026 financiral dodatno zavezo za posojilo v višini 5 milijonov EUR družbi G Core Holding S.A. Julija 2026 je „sklenil spremenjene dogovore“; zaradi „sprememb pravic upravljanja in odločanja“ je sklenil, da „nima več pomembnega vpliva“, in Gcore ni bil več pridružena družba | Računovodski izkazi Northern Data za prvo četrtletje 2026, pojasnili 4.2.2 in 4.5, ki jih je RUM Group vložil 28. avgusta 2026 | P |
| Rumble Inc. (Nasdaq: RUM, Florida; 18. junija 2026 preimenovan v RUM Group Inc.) je 17. junija 2026 zaključil nakup približno 85,2 % Northern Data | Rumble | P |
Luksemburški register dejanskih lastnikov ni javen, zato nobenega od poročil tiska ni bilo mogoče preveriti v registru. Noben vir, ki smo ga našli, ne pove, ali je bila opcija Northern Data izvršena, je potekla ali je še odprta: ne Rumblov prospekt ne računovodski izkazi Northern Data za prvo četrtletje 2026 je ne omenjajo, sprememba iz julija 2026 pa je opisana le po svojem učinku. Prek Northern Data ima skupina, ki kotira v ZDA, delež in posojila ter opcijo, če je še odprta; ali obdrži dva sedeža v upravnem odboru, ni navedeno.
Zgodovina z Rusijo, kot jo navajajo viri:
| Dejstvo | Vir | Vrsta |
|---|---|---|
| 2017: G-Core Labs je prek G-Core Holding kupil rusko podjetje CDN Skypark CDN in ga preimenoval v G-Core Rus LLC | ComNews, 16. marca 2026 | S |
| 18. marca 2022: G-Core Rus se je preimenoval v EdgeCenter; aprila 2022 je G-Core Labs izstopil iz njegovega kapitala. Kommersant je povzel Gcorovo spletno stran, da bo prenehal zagotavljati storitve v Rusiji in da bo del njegove ruske ekipe nadaljeval kot neodvisni EdgeCenter. Gcorove lastne izjave nismo našli | Kommersant, 4. junija 2022; ComNews | S |
| Gcore je Correctivu povedal, da v EdgeCenter nima delnic in nanj nima vpliva | Correctiv, 17. februarja 2023 | S |
| 31. marca 2023: Gcore je strankam po e-pošti sporočil, da „zaradi trenutnih regulativnih in pravnih omejitev ne bomo mogli več zagotavljati virov v Rusiji in Belorusiji“. Viri v oblaku in gostovanje tam so bili začasno ustavljeni še isto noč, podatke pa je bilo mogoče pridobiti do 1. maja 2023 | strankina kopija e-pošte na LowEndTalk, arhivirana | U |
Gcore ne pove, kdo upravlja njegova podatkovna središča; pogodba omenja najete kolokacijske prostore. Northern Data je zapisal, da skupno omrežje „poganja obstoječa najsodobnejša infrastruktura Northern Data“, vendar noben vir imenovane Gcorove regije ne povezuje z objektom Northern Data. Imena polj v API oblaka, kot je keystone_id, kažejo na OpenStack v ozadju; Gcore tega ne pove.
Odhod
Promet iz virtualnih strojev in gruč GPU je brezplačen; izhodni promet objektne shrambe stane približno 18,63 EUR za TB. Izhodi uporabljajo standardna orodja: shrambo, združljivo s S3, Kubernetes, skladen s CNCF, navaden PostgreSQL z dokumentiranim izpisom in obnovitvijo ter NFS. Slike po meri je mogoče naložiti, prenos slike VM ali posnetka pa ni dokumentiran.
Dodatek po aktu o podatkih EU z dne 13. januarja 2026 določa časovnico: zahteva za zamenjavo (Switching Request) vsaj dva meseca vnaprej, prehodno obdobje do 30 dni, ki se začne en mesec po prejemu, nato vsaj 30 dni za pridobitev podatkov, pri čemer pristojbine ves čas tečejo. Gcore „lahko zaračuna standardne pristojbine za izhodni promet podatkov, kot jih dovoljuje veljavno pravo“, pogodba za določen čas pa še vedno dolguje pristojbino za predčasno prekinitev, preostale mesečne stroške, pomnožene s preostalimi meseci. Naročila s plačilom po porabi se končajo s 14-dnevnim pisnim obvestilom. „Za varnostne kopije je odgovorna izključno stranka.“
Vezava je na robu in v izdelkih UI: aplikacije FastEdge, uvedbe Everywhere Inference, konfiguracija CDN, WAAP in DDoS ter rezervacije GPU za 12 ali 36 mesecev.
Kaj poročajo uporabniki
Neodvisnih poročil o Gcorovem oblaku je malo in večinoma govorijo o CDN, DNS in DDoS, ne o virtualnih strojih; Reddita nismo mogli prebrati. Tri teme dosegajo naš prag.
Povišanja kvot so ročna in lahko trajajo več dni. Ocena ClusterMAX družbe SemiAnalysis je ugotovila, da o kvotah odloča „brezimen, brezobličen član ekipe za podporo“, kvota za shrambo pa je zahtevala „tri ločene poskuse (v dveh delovnih dneh)“ (ClusterMAX 2.0, november 2025). Gcorova dokumentacija potrjuje, da se zahtevki pregledujejo (kvote).
Kubernetes na vozliščih bare metal in GPU deluje samopostrežno. Uporabnik poroča, da „njihov upravljani kubernetes podpira celo vozlišča bare metal, kar dejansko uporabljam“ (41739402, oktober 2024), ClusterMAX pa ga je označil za „eno najboljših povsem samopostrežnih ponudb za kubernetes, ki smo jih preizkusili“ (november 2025).
Upravljanje skupin vozlišč ima groba mesta, popravki pa so počasni. V Terraformu se skupine vozlišč zamenjajo, preden nova vozlišča izgubijo svoje taints, kar pomeni približno 5 minut izpada, ko se zamenjajo vse (issue 88, odprt marca 2024, prvi odgovor vzdrževalca decembra 2024, še vedno odprt), vsak drugi apply pa na novo ustvari vse skupine vozlišč (issue 266, odprt septembra 2025, še vedno odprt). Prva gruča pri ClusterMAX je „obtičala v stanju ‚provisioning‘ več kot dve uri, preden je na koncu odpovedala“.
Komu ustreza in kdo naj pogleda drugam
Gcore ustreza ekipam, ki želijo CDN, zaščito pred DDoS, WAF in DNS na robu, za njimi pa virtualne stroje in Kubernetes na enem obračunu; storitvam, ki iz virtualnih strojev pošiljajo veliko prometa; in ekipam za UI, ki želijo samopostrežna vozlišča H100 v Luksemburgu, Helsinkih ali na Portugalskem po objavljenih cenah ali Kubernetes na vozliščih bare metal in GPU.
Poglejte drugam, če potrebujete produkcijsko upravljano podatkovno bazo ali druge upravljane podatkovne storitve, preklop med conami znotraj ene regije, certifikate v rokah, preden podpišete, ali povišanja kvot, ne da bi jih pregledal človek. Poglejte drugam tudi, če vaša opredelitev evropskega ponudnika zahteva objavljeno, v celoti evropsko lastniško verigo in obdelavo izključno pri subjektih iz EU.
Viri
Preverjeno 15. in 16. oktobra 2026.
Cene
- Cene oblaka in cene UI in GPU
- Cenovni API za kalkulatorjem, Luxembourg-2 in regije GPU
- Kako se obračunava shramba, obračun oblaka, pasovna širina in promet
- Paketi podpore
- Podatki za AWS in Azure: AWS Price List bulk API in Azure Retail Prices API, preračunano po tečaju ECB z dne 15. oktobra 2026
Pogoji in SLA
- Pravni dokumenti: Master Services Agreement, Service Level Agreements, Data Processing Agreement, Services Specifications in Acceptable Use Policy z dne 17. junija 2026; Data Act Addendum z dne 13. januarja 2026; Privacy Policy z dne 8. maja 2026; Service Abuse Policy z dne 29. junija 2023
- Seznam podobdelovalcev, 25. novembra 2025
- Izbris podatkov po neplačilu
- Odzivni časi podpore
Dokumentacija
- API regij, objekt regije in API zemljevida oblaka
- Vrste VM, nosilci, skupine za umestitev, izravnalniki obremenitve, bare metal
- URL-ji storitve S3 po regijah
- Managed PostgreSQL in varnostno kopiranje in obnovitev z zunanjimi orodji
- Managed Kubernetes in rezultati skladnosti CNCF
- GPU Cloud in GPU bare metal spot
- Kvote, ustvarjanje računa, nalaganje slike
- SDK-ji, ponudnik za Terraform, njegov repozitorij, selitev z v0 na v2, strežnik MCP
Stanje in incidenti
- Statusna stran in vir zgodovine; strani incidentov so povezane v zgornji tabeli
Skladnost
Podjetje in lastništvo
- O Gcoru in odprta delovna mesta
- Objava kroga Series A in Business Wire, 23. julija 2024
- Partnerstvo Northern Data in Gcore z dne 2. aprila 2025
- Prospekt Rumble Inc. (424B3), 14. aprila 2026, z računovodskimi izkazi Northern Data AG za leto 2025
- RUM Group Inc. Form 8-K/A, 28. avgusta 2026, priloga 99.2: računovodski izkazi Northern Data AG za prvo četrtletje 2026
- Rumble closes acquisition of Northern Data, 17. junija 2026
- Izpis iz luksemburškega registra pri North Data (zbiralnik)
- Tisk: Paperjam; taz, 14. julija 2023; Correctiv, 17. februarja 2023; Kommersant, 4. junija 2022; ComNews, 16. marca 2026
Poročila uporabnikov
- Ocena Gcora v SemiAnalysis ClusterMAX 2.0, 6. novembra 2025
- Hacker News: 41739402 (oktober 2024)
- Zadeve ponudnika za Terraform 88 in 266
- Gcorovo obvestilo o Rusiji in Belorusiji, marec 2023, strankina kopija na LowEndTalk (arhivirana)
Podatki in oblak
Novi vodniki in spremembe predpisov po e-pošti
Ko se predpis spremeni, se rok premakne ali objavimo nov vodnik, vam ga pošljemo po e-pošti.