• Tallinn03:05
  • Ljubljana02:05
  • Novi Sad02:05

Besedilo: Kristijan Sekereš

Cleura v letu 2026: iskrena ocena za ekipe, ki zapuščajo AWS ali Azure

Strežniške omare v podatkovnem središču

Cleura, ki se je do aprila 2022 imenovala City Network, je švedski ponudnik OpenStack s sedežem v Karlskroni, del nordijske skupine IT Iver, ki jo ima od leta 2021 v lasti sklad londonske borzne družbe ICG plc. Prodaja dva ločena oblaka. Public Cloud je samopostrežen, deluje v Karlskroni, Stockholmu in Frankfurtu po enakih cenah, nima con razpoložljivosti, izhodni promet pa zaračunava po 0,02875 EUR na GB. Compliant Cloud je namenjen reguliranim strankam, deluje le v Stockholmu, v svoji najnovejši regiji ima tri cone, zaračunava 1,5-kratnik cenika za Public Cloud, izhodnega prometa pa ne zaračunava.

Ocena: navadna infrastruktura OpenStack s potjo podatkov samo znotraj EU, zapisano v pogodbo, po enotnih, zmernih cenah (naša začetna obremenitev stane 81,21 EUR na mesec, pri AWS 112,37 EUR). Za produkcijo so vrzeli resne: brez objavljenega dokumenta SLA, brez con v samopostrežnem izdelku, brez samopostrežne upravljane podatkovne baze, majhno podjetje s padajočimi prihodki in skoraj nobenega neodvisnega poročila uporabnikov.

Članek je del serije, ki 24 evropskih ponudnikov oblaka primerja z AWS in Azure; pregled jih postavi drugega ob drugega. Vse v nadaljevanju smo 15. in 16. oktobra 2026 preverili v Cleurini dokumentaciji, pogojih, cenovnih podatkih in na statusni strani, v registrskih podatkih in v poročilih uporabnikov, vsak podatek pri njegovem viru. Računa nismo odprli in obremenitev nismo poganjali.

Na kratko

Cleura
Sedež in nadzorKarlskrona, Švedska. Cleura AB spada v skupino Iver, ki jo ima od leta 2021 v lasti ICG Europe Fund VIII, sklad družbe ICG plc (Združeno kraljestvo, kotira v Londonu). Vmesna veriga holdingov izhaja iz registrskih podatkov, ne iz vloge, ki bi jo prebrali
Dve produktni linijiPublic Cloud: samopostrežno, cene po ceniku. Compliant Cloud: regulirane stranke, prilagojena pogodba o obdelavi podatkov, cene po ceniku krat 1,5, pogosto kupljen prek partnerjev ali okvirnih sporazumov
Regije in conePublic Cloud: Karlskrona (Kna1), Stockholm (Sto2), Frankfurt (Fra1), brez con razpoložljivosti. Compliant Cloud: le Stockholm; Sto-Com ima tri cone v ločenih podatkovnih središčih, Sto1HS in Sto2HS po eno
Obremenitev A (začetna)81,21 EUR na mesec v Frankfurtu, od tega 28,75 EUR za izhodni promet
Obremenitev B (produkcija)620,63 EUR v Frankfurtu brez upravljanega PostgreSQL, ki ga Cleura prodaja le kot upravljano storitev po ponudbi. 768,77 EUR s podatkovno bazo, ki jo sami upravljate na dveh VM
Izhodni prometPublic Cloud: 0,02875 EUR na GB do katerega koli cilja, brezplačna kvota ni omenjena. Compliant Cloud: brezplačen
SLA za računsko močNi objavljen. Primerjalna stran navaja razpon od 99,90 % do 99,99 %, brez dobropisov ali postopka za zahtevke
Vključena podporaBrez tehnične podpore. Služba za stranke po e-pošti ob delavnikih od 08:00 do 17:00 CET, odgovor v 24 urah
Kdo se lahko prijaviPodjetja in zasebniki, samopostrežno, s preverjanjem kartice brez bremenitve ali, pri podjetjih, s telefonskim klicem

Kaj lahko zgradite

Stanje velja za Public Cloud in pomeni splošno dostopnost, razen kjer je navedeno drugače, po Cleurinih tabelah funkcij in straneh z omejitvami.

Kaj potrebujeteCleuraAWSAzure
Virtualni strojiOpenStack Nova, cena po vCPU in po GB RAM; velikosti s z lokalnim NVMeEC2Virtual Machines
Namenski CPUvelikosti c: v Sto2 „v uvajanju, še ni podprto“, v Kna1 in Fra1 jih ninamenski najem (dedicated tenancy)Dedicated Host
Bare metalni; Private Cloud je namenska namestitev OpenStack po pogodbiEC2 metalBareMetal Infrastructure
GPU-ji„jedra GPU (beta)“, model ni navedenP5, G6NC, ND
Bločna shrambaCinder na Ceph, navadna ali šifrirana, do 10.000 IOPS na nosilecEBSManaged Disks
Objektna shrambaAPI-ja S3 in Swift, SSE-C, zaklepanje objektov v načinu COMPLIANCES3Blob Storage
Datotečna shrambani: Manila „trenutno ni na voljo“EFSAzure Files
Podatkovne bazeManaged Database: upravlja jo Cleurino osebje na vaših virih, po ponudbi, s plačljivim paketom podporeRDSAzure Database
KubernetesGardener, vozlišča Garden Linux, do različice 1.35EKSAKS
Omrežjezasebna omrežja, usmerjevalniki, varnostne skupine, IPsec VPN; brez BGP za strankeVPC, VPNVNet, VPN Gateway
Izravnalnik obremenitveOctavia, TCP in UDP, HTTP in HTTPSELBLoad Balancer, Application Gateway
DNScone Designate, brez zapisov PTR; v Compliant Cloud še ni na voljoRoute 53Azure DNS
SkrivnostiBarbican; brez KMS za objektno shramboSecrets Manager, KMSKey Vault
Identitetauporabniki in pravice se upravljajo v Cleurini nadzorni plošči; poverilnice aplikacij; privzeto 3 projekti na računIAMEntra ID, RBAC
Varnostne kopijestoritev Recovery: dnevni posnetki Ceph, hranjeni 10 ali 30 dni, privzeto vklopljeni; storitev za varnostne kopije nosilcev le v Sto-ComAWS BackupAzure Backup
Umetna inteligencaCleura AI: API, združljiv z OpenAI, šest modelov z odprtimi utežmi, obdelava v Stockholmu, le na povabiloBedrockAzure OpenAI

Sploh jih ni: Redisa ali Valkeyja, Kafke, OpenSearcha, registra vsebnikov, funkcij, vsebnikov brez strežnika, čakalnih vrst, CDN, izdelka za zaščito pred DDoS ter upravljanih metrik in dnevnikov. Harbor, Prometheus in Grafana so aplikacije v Marketplace, ki jih namestite na lastne VM. Objektna shramba nima replikacije veder, obvestil, načina zaklepanja GOVERNANCE in SSE-KMS, SDK-ji AWS, izdani od začetka leta 2025, pa z njo ne delujejo, razen če nastavite AWS_REQUEST_CHECKSUM_CALCULATION=WHEN_REQUIRED.

Kubernetes je splošno dostopen od 3. aprila 2023. Njegova visoko razpoložljiva nadzorna ravnina je izbirni plačljivi dodatek, ki ga po vklopu ni mogoče izklopiti; gruče podpirajo le IPv4, imajo en razred shrambe in nimajo deljenih nosilcev (RWX), manjša različica pa se prisilno nadgradi približno mesec dni po izidu naslednje. V podatkih CNCF o skladnosti nismo našli vnosa za Cleuro; Cleura gruče imenuje „skladne s Kubernetesom“.

Orodja so izvorna orodja OpenStack: standardni API-ji, CLI openstack in skupnostni ponudnik Terraform, ki ga Cleura ne vzdržuje. Projekti, uporabniki in gruče Gardener gredo prek ločenega Cleura Cloud REST API, ki nima specifikacije OpenAPI, Cleurin lastni ponudnik Terraform (prva izdaja 30. junija 2026, zdaj 0.3.2) pa pokriva le te. Dokumentacija je javna pod licenco CC BY-SA 4.0 in nenavadno odkrita glede tega, kaj ne deluje. Fra1 poganja OpenStack Gazpacho (2026.1), druge regije Epoxy (2025.1).

Koliko stane

Cleurine cene po ceniku v EUR, brez DDV, iz datoteke JSON, ki jo naloži njena stran s cenami, preverjene 15. in 16. oktobra 2026, v Frankfurtu (Fra1) pri 730 urah na mesec. Kna1, Sto2 in Fra1 imajo za vsako infrastrukturno postavko enake cene.

Obremenitev A, začetna postavitev: en VM z 2 vCPU in 4 GB, disk 40 GB, en naslov IPv4, 1 TB izhodnega prometa in 100 GB objektne shrambe.

PostavkaIzbiraEUR na mesec
VM2 generična vCPU po 0,01009 in 4 GB po 0,00841 na uro39,29
Zagonski nosilec40 GB bločne shrambe4,09
Javni IPv4plavajoči IP4,91
Usmerjevalnikpotreben za plavajoči IP1,98
1 TB izhodnega prometa0,02875 EUR na GB28,75
100 GB objektne shrambeS3 in Swift2,19
Skupaj81,21

AWS za isto v Frankfurtu zaračuna 112,37 EUR, Azure pa 116,15 EUR, zato Cleura stane 72 % AWS in 70 % Azure. Izhodni promet pomeni 35 % Cleurinega obračuna; brez njega je skupni znesek 52,46 EUR. Storitev Recovery, ki je za nove strežnike privzeto vklopljena, za nosilec 40 GB doda 4,09 EUR.

Obremenitev B, majhen produkcijski sistem: trije VM s 4 vCPU in 16 GB, vsak z naslovom IPv4, 300 GB bločne shrambe, izravnalnik obremenitve, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB in 100 GB kot primarna in rezervna instanca, 1 TB objektne shrambe z 1 milijonom zahtev PUT in 10 milijoni zahtev GET, nadzorna ravnina Kubernetes in 2 TB izhodnega prometa.

PostavkaIzbiraEUR na mesec
3 VMgenerični vCPU, vsak s 4 vCPU in 16 GB383,07
3 javni IPv4plavajoči IP-ji14,73
300 GB bločne shrambeomrežni nosilci cbs30,66
Izravnalnik obremenitveOctavia34,92
Njegov javni IPv4 in usmerjevalnikplavajoči IP 4,91, usmerjevalnik 1,986,89
1 TB objektne shrambezahteve se ne zaračunavajo21,90
Nadzorna ravnina Kubernetesgruča Gardener70,96
2 TB izhodnega prometa0,02875 EUR na GB57,50
Upravljani PostgreSQL HAni naprodaj samopostrežnoni ovrednoteno
Skupaj620,63

Visoko razpoložljiva nadzorna ravnina doda 10,14 EUR; brezplačne nadzorne ravnine ni. Z jedri „High Intensity“, opisanimi kot „hitrejši procesorji“ in ne kot namenski, je skupni znesek 708,95 EUR; namenske velikosti c v Frankfurtu niso naprodaj. Generične vCPU smo obravnavali kot deljene, ker dokumentacija tega ne pove.

AWS za obremenitev B zaračuna 985,89 EUR na instancah s spremenljivo zmogljivostjo t3.xlarge, Azure pa 1.017,63 EUR na B4s_v2, oba z upravljano podatkovno bazo HA. Cleurinih 620,63 EUR je 63 % AWS in 61 % Azure, vendar brez podatkovne baze. Najbližji nadomestek, ki ga je mogoče ovrednotiti, sta dva VM z 2 vCPU in 8 GB ter po 100 GB nosilca, na katerih PostgreSQL in replikacijo poganjate sami: 148,14 EUR, s čimer skupni znesek naraste na 768,77 EUR, 78 % AWS. Obe vozlišči bi bili na isti frankfurtski lokaciji. Če želite, da podatkovno bazo upravlja Cleura, potrebujete vsaj paket podpore Business, nazadnje objavljen po 175 EUR na mesec, in ponudbo.

Compliant Cloud nima lastnega cenika: stran s cenami vsako številko za Public Cloud pomnoži z 1,5, gručo Kubernetes prikaže po ceni za Public Cloud, izhodni promet pa po 0 €, kar potrjuje Cleurin vodnik o izhodnem prometu: „V Cleura Compliant Cloud odhodni prenos podatkov stane 0 €“. Po našem izračunu tam obremenitev B brez podatkovne baze znaša približno 809 EUR na mesec, 30 % več kot v Public Cloud; pogodbe se običajno pogajajo, zato to razumite kot okvirno vrednost.

Izhodni promet in IPv4. Izhodni promet v Public Cloud stane „enako na gigabajt, ne glede na to, ali gredo podatki k vašim uporabnikom, k drugemu ponudniku ali nazaj v lastno okolje“: 28,75 EUR na TB od prvega gigabajta, v primerjavi z 80,30 EUR na TB pri AWS in 77,62 EUR pri Azure nad njunimi brezplačnimi 100 GB. Vhodni promet, IPv6, IOPS in zahteve v objektni shrambi so brezplačni. Plavajoči naslov IPv4 stane 0,00672 EUR na uro (4,91 EUR na mesec), v primerjavi z 0,005 USD na uro pri AWS in Azure, VM z javnim naslovom pa potrebuje še usmerjevalnik po 1,98 EUR na mesec. Prenos podatkov se zaračunava od 1. januarja 2023.

Obračunavanje. „Dodeljeni viri (CPU, RAM in Cloud Storage) se spremljajo na sekundo, izračunavajo na uro in zaračunavajo mesečno.“ Izklopljen strežnik še vedno stane („še vedno vam ga zaračunavamo, a manj“; koliko manj, ni navedeno). Fakture prihajajo mesečno za nazaj s 30-dnevnim rokom plačila. Brezplačni preizkus prinese vavčer za 50 EUR, Startup Program pa na podlagi prijave do 20.000 EUR dobroimetja. Količinski popusti se začnejo pri 4 % od 2.500 EUR na mesec in dosežejo 25 % od 100.000 EUR, vendar le s plačljivim paketom podpore. Omejitve porabe ali opozorila o proračunu v dokumentaciji nismo našli.

GPU-ji. Cenik navaja „jedra GPU (beta)“ po 0,5635 EUR na „virtualno jedro“ na uro, brez navedenega modela GPU in brez dokumentirane velikosti GPU. Javno ni na voljo noben H100, H200, B200, L40S ali L4.

Spremembe cen. Datoteka s cenami v EUR je bila med arhivirano kopijo z dne 15. avgusta 2025 in 16. oktobrom 2026 enaka do bajta.

DatumSprememba
15. aprila 2025 in 2. junija 2026„Letna prilagoditev cen“ za javne naročnike po okvirnem sporazumu Adda, ki dovoljuje do 10 % na koledarsko leto; zneski niso objavljeni, javni cenik je nespremenjen
1. aprila 2026Licenca SQL Server Standard, „12-odstotno zvišanje“, preneseno od Microsofta (11,6 % po številkah na sami strani)
med 9. majem in 25. septembrom 2026Cene paketov podpore odstranjene s spletne strani („Obrnite se na prodajo“)

Dne 28. septembra 2026, po podražitvah pri Hetznerju in OVHcloudu, je Cleura zapisala: „O lastnih cenah zaenkrat nismo sprejeli nobene odločitve. Vendar se ne bomo pretvarjali, da se pritisk, o katerem govorijo vsi drugi, nekako ustavi pred našimi vrati.“ Pogoji ne navajajo ločenega roka za obvestilo o spremembah cen.

Zanesljivost

Kaj je cona. Cleurina lastna primerjalna tabela za Public Cloud ne navaja con razpoložljivosti, za Compliant Cloud pa „3“, in za Public Cloud zahteva podatkovna središča „TIER-2“, za Compliant Cloud pa „TIER-3“. V Public Cloud redundanca znotraj regije pomeni skupine proti afiniteti (anti-affinity) na različnih gostiteljih; preživetje izgube stavbe pomeni drugo regijo, ločeno namestitev OpenStack. V regiji Sto-Com v Compliant Cloud „se vsaka cona razpoložljivosti zagotavlja iz drugega podatkovnega središča z lastnim redundantnim napajanjem, omrežjem in povezljivostjo“, Gardener pa podpira skupine vozlišč čez cone. Sto1HS in Sto2HS sta vsaka eno podatkovno središče.

Rezervna instanca podatkovne baze. Opisati ni česa: Cleura za Managed Database ne objavlja cene, seznama pogonov, lokacije rezervne instance, načina replikacije ali časa preklopa. AWS in Azure postavita sinhrono rezervno instanco v drugo cono in navajata preklop v 60 do 120 sekundah.

SLA. Dokument SLA ni objavljen. Pogoji pravijo, da so storitve „lahko predmet sporazuma o ravni storitev (‚SLA‘), kot je občasno posodobljen na spletni strani Dobavitelja“; na cleura.com, v njeni medijski knjižnici in v dokumentaciji ga nismo našli. Edina številka je vrstica na primerjalni strani, ki za oba oblaka navaja razpon od 99,90 % do 99,99 %, brez storitve, lestvice dobropisov ali postopka za zahtevke. Stran Startup Program pravi „Plačljivi SLA lahko dodate ločeno“, kar nakazuje, da se SLA prodaja, ne pa vključuje. Kaj pogoji uporabe (Terms of Service, različica 26.03.02) določajo:

  • Odgovornost je „na koledarsko leto v vsakem primeru omejena na petindvajset (25) odstotkov letne pristojbine za dogovorjene storitve“. Izgubljeni dobiček in „kakršna koli izguba podatkov ali informacij“ štejeta kot posredna škoda in sta izključena. Zahtevki morajo priti v 30 dneh od odkritja.
  • Cleura lahko izvede „do dve (2) vnaprej napovedani okni za vzdrževanje na leto in na regijo“, napovedani 14 dni vnaprej; statusna stran ju prikazuje kot tedenski okni, na primer od 28. septembra do 2. oktobra 2026 v Sto2.
  • Varnostne kopije so naloga stranke, razen če jih kupi, za posnetke storitve Recovery pa kopija na drugi lokaciji ni opisana.

AWS se zavezuje k 99,99 % za EC2 v več conah in 99,5 % za posamezno instanco, z dobropisi do 100 %; Azure k 99,99 % v več conah. Cleura ne ponuja ničesar, kar bi lahko prebrali pred podpisom.

Statusna stran in incidenti. status.cleura.cloud pokriva le Public Cloud, njena zgodovina pa se začne 3. oktobra 2025, ko je nadomestila stran City Network, katere zgodovina ni več na spletu. Statusna stran za Compliant Cloud je zasebna. V enem letu navaja 25 razrešenih incidentov, od tega 10 omrežnih. Za nobenega ni bila objavljena analiza incidenta.

DatumObsegTrajanjeKaj je rekla Cleura
od 16. do 17. oktobra 2025osrednje omrežje Fra1približno 15 ur (popravek uveden po približno 9,5 h)„velike težave z našim osrednjim notranjim omrežjem“; API, portal in nekatere instance nedosegljivi
od 19. do 20. oktobra 2025omrežje Sto2popravljeno v 39 minutah, zaprto po 10 h 40 minAPI, portal, VPN-ji, izravnalniki obremenitve, plavajoči IP-ji
22. oktobra 2025več regij, niso imenovanepribližno 6 ur„težava z našo omrežno strojno opremo, naša ekipa trenutno dela na lokaciji“
23. oktobra in 21. novembra 2025omrežje Fra1 (1, 2)vsakič 1 h 32 min
7. februarja 2026omrežje Fra13 ureAPI, VPN-ji, izravnalniki obremenitve, plavajoči IP-ji
12. februarja 2026omrežje najprej v Fra1, nato v Kna1 (1, 2)4 h 40 min in 1 ura
9. septembra 2026omrežje Kna12 h 11 min„velike težave z omrežjem“
12. oktobra 2026šifrirani nosilci hkrati v Kna1, Sto2 in Fra138 minut

Frankfurt je imel v štirih mesecih pet omrežnih incidentov, dva incidenta pa sta segla čez regije, kar omejuje, kaj vam prinese druga regija. Incident Gardener v Kna1 je 3. oktobra 2025 trajal približno 7 ur; vnosi, ki niso prikazani (portal, shramba, računska moč), so trajali vsak manj kot 3 ure.

Podpora

Brez plačljivega paketa tehnične podpore ni. Služba za stranke obravnava predprodajna in splošna vprašanja ter prijave napak po e-pošti „v 24 urah med našim delovnim časom“, od ponedeljka do petka od 08:00 do 17:00 CET, in „prek tega obrazca ne nudimo tehničnega odpravljanja težav“.

PaketUreOdziv na incident / rešitevKanaliZadnja objavljena cena, EUR na mesec
Freedelovni čas CETbreze-pošta, le prijava težavbrezplačno
Business Public Clouddelovni čas CETmanj kot 24 h / manj kot 48 hService Portal175
Business Compliant Clouddelovni čas CETmanj kot 12 h / manj kot 24 hService Portal430
Professionaldelavniki od 07:00 do 20:00 CETmanj kot 4 h / manj kot 8 hportal, telefon1.295
Enterprise24/7/365manj kot 4 h / manj kot 8 hportal, telefon, namenska ekipa5.140

Te cene so veljale od oktobra 2024 do maja 2026; stran zdaj navaja „Obrnite se na prodajo“. Delovni čas je ob delavnikih od 08:00 do 17:00, Cleurin lastni primer pa je zahteva ob 16:45 v petek, ki „v najslabšem primeru morda ne bo obravnavana do ponedeljka ob 15:45“. Strokovne storitve stanejo od 105 do 295 EUR na uro. Jeziki podpore niso navedeni.

Tudi AWS Basic ne odpira tehničnih zahtevkov, vendar enourni cilj za izpad produkcije stane 29 USD ali 9 % porabe, kar je več, pri AWS Business Support+ ali 100 USD na mesec pri Azure Standard. Cleurin najhitrejši cilj so 4 ure, neprekinjeno le pri paketu Enterprise.

Odprtje računa

Prijava je samopostrežna, za račun vrste Podjetje ali Zasebni, s preverjanjem „bodisi z vnosom veljavnih podatkov kreditne kartice bodisi s telefonskim klicem. Preverjanje s kreditno kartico ne povzroči bremenitve.“ Telefonsko preverjanje je mogoče le za račune podjetij, od 08:00 do 17:00 CET. Stran s pogoji pravi, da so stranke „običajno podjetja, javni organi ali druge organizacije“, vrsta računa Zasebni pa vseeno obstaja.

Privzete kvote na projekt so 20 vCPU, 51.200 MiB RAM, 1.000 GiB nosilcev in 10 instanc; povečanja gredo prek zahteve v Service Center brez objavljenega roka obdelave.

Obremenitev B na prvi dan: trije VM se prilegajo (12 od 20 jeder, 49.152 od 51.200 MiB), prav tako nosilci, dokumentacija pa po preverjanju ne omenja čakalne dobe. Delovna vozlišča Kubernetes povrhu bi presegla kvoto RAM in zahtevala zahtevek. Upravljane podatkovne baze prvi dan sploh ni mogoče kupiti. Pri AWS je privzetih 5 vCPU za standardne instance manj od 12, ki jih potrebuje obremenitev B.

Tri določila v pogojih postanejo pomembna pozneje. Cleura lahko zaradi preverjanj glede preprečevanja pranja denarja in izvoza zahteva osebne dokumente, ki jih je treba predložiti „v petih delovnih dneh“, in storitve deaktivira, če jih „ne more zadostno preveriti“. Storitev lahko začasno ustavi zaradi vsebine, ki je „v nasprotju s kodeksom ravnanja Dobavitelja“, in zaradi neplačila 10 dni po pisnem opominu ali 30 dni po zapadlosti. In § 9.1 pravi, da bodo ob deaktivaciji iz katerega koli razloga zunaj njegovega razdelka 4 (varnostna preverjanja in preverjanja identitete) „vsi podatki stranke nepreklicno izbrisani“. Dobesedno prebrano začasna ustavitev zaradi neplačila takoj izbriše vaše podatke; ali Cleura to tako uporablja, ni dokumentirano.

Skladnost in varstvo podatkov

OkvirStanje
ISO/IEC 27001:2022Certifikat viden: Cleura AB, obseg „Cleura Public & Compliant Cloud in povezane infrastrukturne storitve“, izdal CERTivation GmbH, velja do 19. maja 2027
ISO 9001 in ISO 14001Certifikat viden, potekel 28. avgusta 2026; stran s certifikati še vedno navaja oba; obnove nismo našli
ISO 27017, 27018, 27010, 27013City Network jih je navajal leta 2020; ne navaja jih več
BSI C5, SecNumCloud, SOC 2, PCI DSS, TISAX, HDS, ENSNe navaja
Podatkovna središčaNavedeno: partnerji za Compliant Cloud s certifikatom ISO 27001 in zaščitnim razredom MSB 3 (Skyddsnivå 3, po MSB629); za Public Cloud je zahtevan ISO 27001, razred MSB pa „ni zahtevan“

Pogodba o obdelavi podatkov za Public Cloud (različica 250527) se sprejme ob prijavi; Compliant Cloud uporablja prilagojeno pogodbo. Izstopajo tri določila:

  • O tujih odredbah: „Kadar Cleura obdeluje osebne podatke v EU/EGP, Cleura ne bo ravnala v skladu s sodbo sodišča ali tribunala ali odločbo upravnega organa države zunaj EU/EGP, ki od Cleure zahteva prenos ali razkritje takih osebnih podatkov, razen če zahteva temelji na mednarodnem sporazumu, kot je veljavna pogodba o medsebojni pravni pomoči med državo prosilko in Unijo ali državo članico“. To je pogodbena zaveza; kako se obnese ob posameznem zakonu, je vprašanje za pravnike.
  • Če Cleura angažira podobdelovalca zunaj EU/EGP, se šteje, da je prenos naročila stranka. Danes ni naveden noben.
  • Spremembe podobdelovalcev se napovejo „vsaj trideset (30) dni vnaprej“, morda le na Cleurini spletni strani. Kršitve se sporočijo „brez nepotrebnega odlašanja“, brez navedbe ur.

Podobdelovalci so Iver Sverige AB, sestrska družba, za infrastrukturo, upravljane storitve in podporo v vseh regijah; Interxion Sverige AB in Interxion GmbH za fizična dela na lokaciji („remote hands“) v Sto2 in Fra1; ter 23 Technologies GmbH v Nemčiji, kadar uporabljate Gardener. Vsaka regija je označena z „Prenosi v tretje države: ne“. Podatki ostanejo v Karlskroni, Stockholmu in Frankfurtu, Cleura AI pa obdeluje v Stockholmu.

Kdo jo nadzoruje

Pogodbo sklenete s Cleura AB (556630-7806) v Karlskroni. Iver je City Network kupil septembra 2020, ko je imel 50 zaposlenih, aprila 2022 pa se je preimenoval v Cleuro. „Cleura je družba skupine Iver,“ pravi njena spletna stran.

EQT je Iver Holding AB prodal družbi Intermediate Capital Group plc, „globalnemu upravljavcu alternativnih naložb s sedežem v Združenem kraljestvu“, v poslu, objavljenem 2. julija 2021, ICG pa je v sporočilu kot vlagatelja navedel svoj sklad ICG Europe VIII. Veriga od tega sklada do Cleure izhaja iz registrskih podatkov na hitta.se in North Data, ne iz vloge, ki bi jo prebrali: Gilfoyle Investment Sàrl v Luksemburgu, v lasti ICG Europe Fund VIII Investment Sàrl, ima Iver Group AB, ta ima Iver Management AB, ta pa Cleura AB. ICG plc, ki se je julija 2025 preimenovala iz Intermediate Capital Group, kotira v Londonu, je v indeksu FTSE 100 in upravlja približno 126 milijard USD. Vlagatelji sklada niso objavljeni. Do 16. oktobra 2026 nismo našli prodaje skupine Iver s strani ICG.

Cleura je majhna in se krči. Po istih registrskih podatkih so prihodki Cleura AB padli s 156,8 milijona SEK v letu 2023 na 134,7 milijona SEK v letu 2024 in 105,1 milijona SEK v letu 2025, v zadnjem letu za 22 %, z izgubo iz poslovanja v letih 2024 in 2025 ter 42 zaposlenimi ob koncu leta 2025, v primerjavi s 53 leto prej. Iver Sverige AB, sestrska družba, ki soupravlja platformo, je v letu 2025 imela 325,6 milijona SEK izgube po finančnih postavkah. City Network je nekoč poganjal oblake iz „več kot 20 podatkovnih središč po svetu“; ostali sta le Švedska in Nemčija.

Platforma je Cleurin lastni OpenStack in Gardener, ki ju upravljata Cleura in Iver Sverige AB. Interxion, od marca 2020 v lasti Digital Realty, je imenovan za fizična dela na lokaciji v Sto2 in Fra1; ali sta ti regiji v stavbah Interxiona, ni navedeno, upravljavci lokacij Kna1 in Compliant Cloud pa niso imenovani. Cleura je zlata članica fundacije OpenInfra Foundation, avtorji z @cleura.com pa so v dveh letih do 16. oktobra 2026 v OpenStack združili 1.549 sprememb, večino v OpenStack-Ansible.

Odhod

Izhodni promet v Public Cloud tudi ob odhodu stane 0,02875 EUR na GB; Cleurina lastna številka za prenos 10 TB je približno 288 EUR. Izhodni promet v Compliant Cloud je brezplačen. V pogojih uporabe nismo našli opustitve pristojbin ob izstopu niti postopka zamenjave ponudnika po aktu o podatkih.

Vmesniki so standardni (API-ji OpenStack, S3 in Swift, Kubernetes Gardener), zato ista orodja delujejo v katerem koli oblaku OpenStack, diski pa odidejo kot slike prek Glance. Vezava je drugje: projekti, uporabniki in gruče Gardener živijo v Cleurinem lastnem REST API; upravljani Managed Database pomeni, da prevzamete njegovo upravljanje; posnetki storitve Recovery pa ostanejo pri Cleuri in jih kot takih ni mogoče izvoziti.

Na koncu je pridobitev podatkov vaša naloga. Ko zahtevate izbris računa, se delujoči VM ustavijo po 3 dneh, vse, „vključno z varnostnimi kopijami“, pa se izbriše po 10. Cleura lahko pogodbo odpove „brez razloga s pisnim obvestilom sto osemdeset (180) dni vnaprej“, regijo ali cono pa lahko zapre z obvestilom „vsaj sto dvajset (120) dni vnaprej“, če „v drugih regijah oblaka ostane na voljo bistveno enakovredna osnovna funkcionalnost“. Stranko v Frankfurtu bi torej lahko s štirimesečnim obvestilom preselili na Švedsko.

Kaj poročajo uporabniki

Dne 16. oktobra 2026 smo preiskali Hacker News, Reddit in vire v švedščini in iz zadnjih dveh let nismo našli nobenega neodvisnega poročila o Cleurinem oblaku, zato njene podpore in dejanske zanesljivosti ni mogoče preveriti pri uporabnikih.

Komu ustreza in kdo naj pogleda drugam

Cleura ustreza švedskim in nordijskim javnim organom ter reguliranim podjetjem, ki potrebujejo gostovanje na Švedskem, regijo s tremi conami in izpogajano pogodbo, kar je Compliant Cloud, pogosto kupljen prek Adda, Iver, CGI ali Tietoevry. Public Cloud ustreza razvijalcem, ki jim je navaden OpenStack s Terraformom domač, želijo infrastrukturo samo v EU na Švedskem ali v Frankfurtu po zmernih, predvidljivih cenah in bodo podatkovne baze upravljali sami.

Poglejte drugam, če želite upravljane podatkovne baze, predpomnilnike, čakalne vrste ali storitve brez strežnika že prvi dan; če potrebujete redundanco med stavbami v eni regiji pri samopostrežnem računu; če pred podpisom potrebujete objavljen SLA z dobropisi; za delo z GPU in učenje modelov umetne inteligence; ali če nimate osebja za operacije in pričakujete brezplačno tehnično podporo.

Viri

Preverjeno 15. in 16. oktobra 2026.

Cene

Pogoji in SLA

Dokumentacija

Status in incidenti

Skladnost

Podjetje in lastništvo

Poročila uporabnikov

  • Iskano 16. oktobra 2026 brez rezultata: Hacker News (Algolia), ves Reddit, r/openstack in r/sweden ter spletno iskanje v švedščini.

Podatki in oblak

Novi vodniki in spremembe predpisov po e-pošti

Ko se predpis spremeni, se rok premakne ali objavimo nov vodnik, vam ga pošljemo po e-pošti.

Najprej vam pošljemo povezavo za potrditev. Odjavite se lahko kadar koli. Politika zasebnosti