• Tallinn03:02
  • Ljubljana02:02
  • Novi Sad02:02

Besedilo: Kristijan Sekereš

plusserver v letu 2026: iskrena ocena za ekipe, ki zapuščajo AWS ali Azure

Strežniške omare v podatkovnem središču

plusserver (do marca 2025 PlusServer) je podjetje iz Kölna, ki prodaja dva oblaka drugega ob drugem: pluscloud open, zgrajen na OpenStacku, in pluscloud VMware za podjetja, ki selijo lastna okolja VMware. Prometa v nobeno smer ne zaračunava, objavlja preproste cene po viru, ki se niso spremenile vsaj od septembra 2024, celotno revizijsko poročilo BSI C5 pa lahko prenesete: naša produkcijska obremenitev tam stane 736,06 EUR na mesec, 68 % cene pri AWS. Šibke točke so tisto, česar ne morete videti ali preveriti. Nihče zunaj podjetja ne more povedati, kdo je danes njegov lastnik, SLA in pogodba o obdelavi podatkov prispeta šele z naročilom, poročilo C5 pa vsebuje mnenje s pridržkom. Vsaka cona je ločen oblak OpenStack, zato je redundanca med conami vaša naloga.

Članek je del serije, ki 24 evropskih ponudnikov oblaka primerja z AWS in Azure; pregled jih postavi drugega ob drugega. Vse v nadaljevanju smo 15. in 16. oktobra 2026 preverili v plusserverjevi dokumentaciji, pravnih pogojih, na straneh izdelkov, v revizijskem poročilu in na statusni strani, v dveh angleških sodbah in v registrskih podatkih, vsak podatek pri njegovem viru. Računa nismo odprli in obremenitev nismo poganjali.

Na kratko

plusserver
Sedež in nadzorKöln. Od prestrukturiranja dolga leta 2024 v lasti nekdanjih posojilodajalcev njegovega lastnika iz sveta zasebnega kapitala; posojilodajalci niso imenovani v nobenem viru, ki smo ga našli. Ne kotira na borzi
Regije in coneDve regiji v Nemčiji, vsaka z dvema conama: DE-WEST (Köln, Düsseldorf) in DE-NORTH (dve lokaciji v Hamburgu). Vsaka cona pluscloud open je svoj oblak OpenStack. Nič zunaj Nemčije
Obremenitev A (začetna)58,36 EUR na mesec v Kölnu
Obremenitev B (produkcija)736,06 EUR na deljenih vCPU; pluscloud open namenskih vCPU ne prodaja. Brez rezervne instance podatkovne baze: nobena ni dokumentirana, zato je ovrednoteno eno vozlišče
Izhodni prometBrezplačen v obe smeri, po pravilu poštene uporabe brez objavljenega praga. Zahteve S3 se ne zaračunavajo
SLA za računsko moč„99,99 % SLA v mesečnem povprečju“, kot trdi stran izdelka; dokument SLA pride šele s potrditvijo naročila
Vključena podpora24/7, z lastnim osebjem, po telefonu in prek zahtevkov, v nemščini in angleščini. Brez objavljenih paketov, cen ali ciljnih odzivnih časov
Kdo se lahko prijaviPodjetja v Nemčiji, Avstriji in Švici, samopostrežno, s plačilom s kreditno kartico; pogodba začne veljati šele, ko jo plusserver sprejme z ločenim e-sporočilom. Vsi drugi gredo prek prodaje

Kaj lahko zgradite

Upravljane storitve (Kubernetes, podatkovne baze, predpomnjenje, register) tečejo na pluscloud open. Nič ni označeno kot beta.

Kaj potrebujeteplusserverAWSAzure
Virtualni strojipluscloud open, le deljeni vCPU, od 1 do 16 vCPU in od 0,5 do 64 GB; pluscloud VMware na vCloud DirectorEC2Virtual Machines
Ciljno okolje za VMwarepluscloud VMware, „VMware Sovereign Cloud Provider“ (po navedbah plusserverja)VMware Cloud on AWSAzure VMware Solution
Bare metalDedicated Server (HPE), mesečno, od 99 EUR; upravljani zasebni oblaki ProxmoxEC2 bare metalBareMetal Infrastructure
GPU-jinobenega na uro; namenski strežnik RTX PRO 6000 Blackwell je napovedan za november 2026; vGPU v pluscloud VMware, modeli niso imenovaniEC2 G in Pseriji NC in ND
Shrambabločni nosilci Ceph; S3 Storage v Kölnu in Hamburgu z razredom, ki zrcali med obema; Network StorageEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
Relacijske podatkovne bazeupravljani PostgreSQL, MySQL in MariaDB; CouchDBRDSAzure Database for PostgreSQL in MySQL
PredpomnilnikManaged Caching na Valkey („združljiv z Redisom“)ElastiCacheAzure Cache for Redis
Kubernetesplusserver Kubernetes Engine (PSKE), na osnovi Gardenerja, vedno z visoko razpoložljivo nadzorno ravnino, pri CNCF naveden kot Certified KubernetesEKSAKS
Omrežjeomrežja, usmerjevalniki in varnostne skupine OpenStack, po conah; izravnalnik obremenitve OctaviaVPC, ELBVNet, Load Balancer
CDN in DDoSpreprodaja AkamaijaCloudFront, ShieldFront Door, DDoS Protection
Umetna inteligenca„plusAI“, namenska platforma GPU od 1.699 EUR; brez API-ja s plačilom po žetonihBedrockAzure OpenAI
Varnostne kopijeBackup as a Service na Veeam Cloud Connect; varnostne kopije nosilcevAWS BackupAzure Backup

Sploh jih ni: virtualnih strojev v oblaku z namenskimi vCPU, GPU-jev na uro, MongoDB, Kafke, OpenSearcha, funkcij, čakalnih vrst, storitve DNS z API-jem, lastnega CDN, upravljanega beleženja dnevnikov in kakršne koli regije zunaj Nemčije.

Razvijalski vmesnik je OpenStackov in ne plusserverjev: izvorni CLI, Ansible in skupnostni ponudnik Terraform (3.4.0, izdan 11. novembra 2025, plusserver ga ne vzdržuje). plusserverjevi lastni ponudniki Terraform so bili nazadnje izdani v letih 2020 in 2021. Vsaka cona ima svojo končno točko API, zato so tri cone trije oblaki v eni datoteki clouds.yaml. Dokumentacija si ponekod nasprotuje: različice PostgreSQL so v dokumentaciji od 15 do 18, v čarovniku za naročilo od 14 do 17, v pogostih vprašanjih pa „14 in PostgreSQL 15“.

Koliko stane

plusserverjeve cene po ceniku v EUR, brez DDV, s strani izdelkov (javnega cenovnega API-ja ali kalkulatorja ni), preverjene 15. in 16. oktobra 2026, v DE-WEST-1 (Köln) pri 730 urah na mesec. pluscloud open zaračuna vsak vCPU po 0,0205 EUR na uro, RAM po 0,007 EUR na uro (strani pišejo „na vRAM/uro“ brez enote; razumeli smo, da na GB) in nosilce po 0,09 EUR na GB.

Obremenitev A, začetna postavitev: en VM z 2 vCPU in 4 GB, disk 40 GB, en naslov IPv4, 1 TB izhodnega prometa in 100 GB objektne shrambe.

PostavkaIzbiraEUR na mesec
VMSCS-2V-4, 2 deljena vCPU, 4 GB, brez lokalnega diska50,37
Disknosilec Ceph 40 GB3,60
Javni IPv4en plavajoči IP2,19
1 TB izhodnega prometavključeno, poštena uporaba0,00
100 GB objektne shrambeS3 Storage Standard (brezplačna objektna shramba v pluscloud open se konča pri 20 GB)2,20
Skupaj58,36

AWS za isto v Frankfurtu zaračuna 112,37 EUR, Azure pa 116,15 EUR, zato plusserver stane 52 % AWS in 50 % Azure; pri AWS sam 1 TB izhodnega prometa pomeni 81,00 USD od obračuna v višini 125,95 USD. Novi projekti dobijo usmerjevalnik, katerega prehodni IP se morda zaračuna kot javni naslov, morda pa ne; če se, dodajte 2,19 EUR.

Obremenitev B, majhen produkcijski sistem: trije VM s 4 vCPU in 16 GB, vsak z naslovom IPv4, 300 GB bločne shrambe SSD, izravnalnik obremenitve, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB in 100 GB kot primarna in rezervna instanca, 1 TB objektne shrambe z 1 milijonom zahtev PUT in 10 milijoni zahtev GET, nadzorna ravnina Kubernetes in 2 TB izhodnega prometa.

PostavkaIzbiraEUR na mesec
3 VMSCS-4V-16, deljeni vCPU, brez lokalnega diska424,86
3 javni IPv4plavajoči IP-ji6,57
300 GB bločne shrambenosilci Ceph, zagonski in podatkovni27,00
Izravnalnik obremenitveOctavia, APP-BASIC49,64
IPv4 izravnalnika obremenitveplavajoči IP, potreben za dostop iz interneta2,19
PostgreSQLa2-8, 2 vCPU, 8 GB, eno vozlišče109,50
Prostor za podatkovno bazo100 GB, prodaja se v korakih po 50 GB28,60
1 TB objektne shrambeS3 Standard; zahteve vključene22,00
Nadzorna ravnina Kubernetesgruča PSKE, vedno visoko razpoložljiva65,70
2 TB izhodnega prometavključeno, poštena uporaba0,00
Skupaj736,06

AWS za obremenitev B zaračuna 1.082,61 EUR na m7i.xlarge, Azure pa 1.091,88 EUR na D4s_v5, zato plusserver stane 68 % AWS in 67 % Azure; v primerjavi z AWS-ovimi instancami s spremenljivo zmogljivostjo t3.xlarge (985,89 EUR) je to 75 %. Ta skupna zneska vključujeta rezervno instanco podatkovne baze v drugi coni, plusserverjev pa ne. Razliko naredita dve postavki: AWS 2 TB izhodnega prometa zaračuna 171,00 USD, podatkovno bazo HA s prostorom pa 320,13 USD, plusserver pa za izhodni promet ne zaračuna nič, za eno vozlišče podatkovne baze s prostorom pa 138,10 EUR. Pri virtualnih strojih je obratno: trije SCS-4V-16 stanejo 424,86 EUR, več kot trije t3.xlarge pri AWS (420,48 USD, približno 375 EUR), ker pri VM s 16 GB največji del cene predstavlja pomnilnik. Nadzorna ravnina je izenačena z EKS (65,13 EUR), brezplačne ravni pa ni.

pluscloud open namenskih vCPU ne prodaja. „High Performance vCPU“ v pluscloud VMware so morda namenski (plusserver tega ne pove); trije takšni VM stanejo 1.419,12 EUR. Delovna vozlišča niso vključena, tako kot povsod v tej seriji.

Izhodni promet in IPv4. Promet je brezplačen „dohodni in odhodni“ v pluscloud open, Kubernetesu, pluscloud VMware in S3, po pravilu poštene uporabe, ki pravi le „Uporaba omrežja v skladu z običajnim vedenjem je brezplačna“. S3 nima pristojbin za zahteve, vendar se objekti pod 128 KB zaračunajo kot 128 KB. Virtualni stroji privzeto dobijo 1 Gbit/s; hitrejše omrežne politike se plačajo dodatno, po neobjavljeni ceni. Plavajoči naslov IPv4 stane 0,003 EUR na uro in se zaračunava, dokler je rezerviran, ne glede na to, ali je pripet; AWS in Azure zaračunata 0,005 USD.

Obračunavanje in pogodba. Poraba se obračuna po urah in fakturira mesečno, pri samopostrežnih naročilih na kreditno kartico. Ali ustavljen VM še vedno plačuje vCPU in RAM, ni navedeno, omejitve porabe ali opozorila o proračunu pa nismo našli. Na voljo je 30-dnevni preizkus, pri selitvah z VMware pa lahko dobite do štiri mesece pluscloud VMware brezplačno. pluscloud open se oglašuje z „brez minimalnega trajanja“, splošni pogoji pa privzeto določajo, da „Če ni dogovorjeno drugače, je minimalno trajanje pogodbe 24 mesecev, odpovedni rok za redno odpoved pa trije meseci“; odpovedni rok za vaše naročilo je v potrditvi naročila. plusserver lahko zaradi spremenjenih stroškov dvigne cene s šesttedenskim obvestilom; če v štirih tednih ugovarjate, lahko obdrži staro ceno ali pogodbo odpove s trimesečnim odpovednim rokom.

GPU-ji in bare metal. Noben GPU se ne zaračunava na uro. Strežnik RTX PRO 6000 Blackwell je naveden „od 1.900 € na mesec“, „na voljo za naročilo novembra“; 16. oktobra 2026 je stran sprejemala le prijave interesa. Namenski strežniki se začnejo pri 99 EUR na mesec (Essential-100: 16 jeder, 64 GB, dva SSD po 960 GB).

Spremembe cen. Cene pluscloud open se ujemajo z arhiviranima kopijama z dne 18. septembra 2024 in 21. aprila 2025, cene Kubernetesa s kopijo z dne 2. julija 2025, cene S3 pa so „cenikovne cene na dan 08/02/2024“. pluscloud VMware je cenik prvič objavil med novembrom 2024 in junijem 2025. V zadnjih 24 mesecih nismo našli nobene spremembe cen.

Zanesljivost

Kaj je cona. plusserver cono opredeljuje kot „eno ali več podatkovnih središč, zasnovanih tako, da so neodvisna drugo od drugega“, zlasti pri napajanju, omrežju, hlajenju in stavbah, regije pa so med seboj oddaljene vsaj 300 km. V DE-WEST sta coni v dveh mestih, v Kölnu (CGN3) in Düsseldorfu (DUS6); v DE-NORTH sta obe v Hamburgu, v Norderstedtu (HAM5) in Wilhelmsburgu (HAM6). Čarovnik za naročilo ponuja pluscloud open le v Kölnu, Düsseldorfu in hamburškem Wilhelmsburgu.

Ena cona je en oblak. Vsako okolje pluscloud open je „popolnoma neodvisno in si z drugimi okolji ne deli nobenih osnovnih virov ali zmožnosti upravljanja“, in „na okolje pluscloud open je le ena cona razpoložljivosti“. Nobeno zasebno omrežje, izravnalnik obremenitve ali nosilec ne sega čez dve coni; plusserverjevi lastni vodiči cone povežejo s prekrivnim VPN in zgradijo gručo PostgreSQL s Patronijem. Znotraj cone je bločna shramba Ceph „sinhrono replicirana na treh vozliščih“. AWS in Azure poganjata tri frankfurtske cone pod enim API-jem, z omrežji in izravnalniki obremenitve, ki segajo čeznje.

Rezervna instanca podatkovne baze. Pregled PostgreSQL obljublja „Multi-AZ Deployment: nastavljivo za uvedbe v več conah razpoložljivosti (Availability Zones)“, stran izdelka pa „gručno in visoko razpoložljivo podatkovno bazo PostgreSQL“. Toda čarovnik za naročilo nima možnosti HA ali rezervne instance, edine dokumentirane replike pa so bralne replike na „izvorni asinhroni replikaciji“: „Sekundarnega strežnika ni mogoče pretvoriti v primarni strežnik, da bi omogočili dostop za pisanje“. Kje bi stala rezervna instanca in koliko časa traja preklop, ni dokumentirano, zato smo ovrednotili eno vozlišče. Varnostne kopije se izdelujejo dnevno in hranijo 7 dni. Nadzorna ravnina Kubernetes je „vedno visoko razpoložljiva“ z failureTolerance: node: odpoved vozlišča, ne izguba cone.

SLA. Pravni SLA ni javen. Pogoji spletnega portala med pogodbenimi dokumenti navajajo „sporazum o ravni storitev, vsebovan v potrditvi naročila“, poleg opisov storitev, posebnih pogojev in pogodbe o obdelavi podatkov; nobenega od teh ni na plusserver.com. Strani izdelkov za pluscloud open navajajo „99,99 % SLA v mesečnem povprečju“, za namenske strežnike „99,5 % SLA“, za Kubernetes, podatkovne baze, S3 in pluscloud VMware pa nič. Splošni pogoji potrjujejo, da dobropisi obstajajo, vendar lestvice, zgornje meje, izjem in roka za zahtevke ni mogoče preveriti, prav tako ne, kaj 99,99 % pokriva: VM, API ali cono, ki je cel oblak.

AWS se zavezuje k 99,99 % za EC2 v dveh ali več conah in 99,5 % za posamezno instanco, z dobropisi do 100 % in zahtevki do konca drugega obračunskega obdobja; Azure daje 99,99 % v več conah in 60 dni za zahtevek. Oba pogoje objavita, preden kupite.

Hipervizorji se posodabljajo „običajno ... enkrat na mesec“; virtualni stroji se selijo v živo, razen tistih na lokalnem SSD, z GPU ali v skupini s strogo afiniteto, ki se ponovno zaženejo v približno 15 minutah.

Statusna stran in incidenti. status.plusserver.com navaja zadnjih 50 incidentov, nazaj do 9. februarja 2024, v nemščini in angleščini; noben ne vodi do analize incidenta. Ko smo preverili, so vse komponente pluscloud open in Kubernetes kazale „under_maintenance“.

DatumObsegTrajanjeVzrok, kot je naveden
27. do 28. jan. 2025nadzorna plošča Kubernetes v vseh štirih regijah: ni bilo mogoče ustvarjati gruč ali prenesti kubeconfig; delujoče obremenitve niso bile prizadetepribližno 38 urni naveden (incident)
6. do 10. jun. 2025omejitve zmogljivosti v vseh štirih okoljih pluscloud open in vseh štirih regijah Kubernetespribližno 6 ur do stabilizacije, zaprto po 4 dnehni naveden; „vključeni bodo dodatni viri“ (incident)
15. do 18. avg. 2025Köln prod1: novih instanc ni bilo mogoče ustvariti v spletni konzoli (CLI je deloval)približno 3 dnini naveden (incident)
12. jan. 2026podatkovno središče v Kölnu: „okvara na srednji napetosti“, lokacija na rezervnem napajanjupribližno 4,5 uresprožen stikalni element in izklopljen transformator (incident)
2. apr. 2026omrežje v Kölnu: „nepričakovana izguba redundance“približno 1 urani naveden (incident)
8. okt. 2026„odpoved DNS“, vpliv „velik“približno 1 urani naveden (incident)

Za načrtovanje je najpomembnejši incident iz junija 2025: cone, ki si ne delijo ničesar, so se vseeno upočasnile hkrati, v obeh regijah. Portal za stranke je imel „kritične“ incidente 4. januarja in 8. decembra 2025.

Podpora

Podpora je „24/7 ... v celoti z lastnim osebjem“, v nemščini ali angleščini, po telefonu („dosegljivi kadar koli“) in prek zahtevkov v portalu; računovodstvo odgovarja od ponedeljka do petka od 9:00 do 17:00. Preizkusni računi dobijo tehnično podporo le v delovnem času.

Nič drugega ni javno: ni paketov podpore, cen ali ciljnih odzivnih časov po resnosti. Ravni upravljanih storitev se prodajajo prek prodaje. Naročilom pluscloud open lahko dodate dveurno uvajalno delavnico, Kubernetes pa jo vključuje brezplačno. Javnega foruma, Slacka ali Discorda ni.

Telefonska podpora 24 ur na dan za vsako stranko je več, kot vključujeta AWS Basic (brez tehničnih zahtevkov) in Azure Basic (brez tehničnih ciljnih odzivnih časov). Brez cilja pa je ni mogoče primerjati z enournim odzivom, ki pri AWS Business Support+ stane 29 USD ali 9 % porabe, kar je več, pri Azure Standard pa 100 USD na mesec.

Odprtje računa

Samopostrežba poteka prek CloudHub, portala za stranke, in je le za podjetja: vnesete podatke o podjetju, plačate s kreditno kartico, potrdite, da delujete „kot gospodarski subjekt izključno v poslovne namene“, in kliknete „Naroči z obveznostjo plačila“. Ta klik je ponudba, ne pogodba. „Pogodba med plusserverjem in stranko je sklenjena šele, ko plusserver izda izjavo o sprejemu, ki se pošlje v ločenem e-sporočilu“, plusserver pa „ni dolžan sprejeti registracije“. Koliko časa traja sprejem, ni navedeno, pogodba pa se sklene le v nemščini.

Podjetje zunaj Nemčije, Avstrije in Švice samopostrežbe ne more uporabljati: pogosta vprašanja mu svetujejo, naj „nas pokliče po telefonu ... ali uporabi naš kontaktni obrazec“. Preizkus je omejen na „Unternehmen und öffentliche Auftraggeber“, podjetja in javne naročnike.

Privzete kvote za navaden projekt pluscloud open niso objavljene. Pri Kubernetesu projekt začne z 256 jedri, 512 GB RAM in 10 plavajočimi IP-ji, ki se povečajo „prek zahtevka za podporo“, kar bi zadoščalo za obremenitev B. Ali jo lahko zgradite na dan prijave, je odvisno od tega, kdaj pride e-sporočilo o sprejemu, česar nismo mogli ugotoviti. Pri AWS je privzetih 5 vCPU za standardne instance manj od 12, ki jih potrebuje obremenitev B; Azurovih 20 jeder na regijo na papirju zadošča.

Ob neuspelem plačilu lahko plusserver vaše sisteme blokira „brez določitve roka in brez nadaljnjega obvestila“; napačni registracijski podatki dovoljujejo odpoved „s takojšnjim učinkom brez odpovednega roka“; stranki, ki je „navedena na seznamu sankcij Evropske unije, Združenih držav Amerike in/ali Združenega kraljestva“, pa se pogodba lahko odpove.

Skladnost in varstvo podatkov

Dokumenti na plusserverjevi strani s certifikati se odprejo po kliku na izjavo o omejitvi odgovornosti, brez obrazca za zahtevo.

OkvirStanje
BSI C5:2020 Type 2, z ISAE 3402 Type IIPoročilo videno, za leto 2025, pokriva pluscloud open in pluscloud VMware. Mnenje revizorja je s pridržkom: tri kontrole niso bile učinkovite
ISO/IEC 27001:2022Certifikat viden: TÜV SÜD, velja od 1. junija 2026 do 31. maja 2029, za štiri podatkovna središča
ISO 27001 na podlagi IT-Grundschutz (BSI)Certifikat viden, velja do 3. marca 2029. Pokriva delovanje podatkovnih središč in omrežno povezljivost, ne storitev v oblaku
PCI DSSPovezan je dokument o atestaciji za leto 2025; nismo ga mogli prebrati
CNCF Certified KubernetesCNCF navaja PSKE, plusserver pa kot Kubernetes Certified Service Provider
Sovereign Cloud Stack (SCS)Ni certificiran: projekt SCS ga navaja kot neuspešnega na testih
ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, TISAX, SecNumCloud, HDSNobenega nismo našli

Poročilo C5. nbs partners audit GmbH ga je datiral 13. marca 2026, za koledarsko leto 2025, in izdal „eingeschränktes Prüfungsurteil“, mnenje s pridržkom. Tri kontrole so bile „nicht wirksam“, neučinkovite: nadzor dobaviteljev in beleženje dnevnikov v pluscloud open po C5 ter spremljanje opravil varnostnega kopiranja po ISAE 3402. Odgovori vodstva: dokazila dobaviteljev so manjkala zaradi bolezni, spremljanje varnostnih kopij je štiri tedne izpadlo, kontrola beleženja pa je bila aprila 2025 izpuščena „aus personellen Ressourcen-Engpässen“, zaradi pomanjkanja osebja. Noben drug ponudnik v tej seriji ne omogoča prenosa svojega poročila C5, to pa pokaže, kje so kontrole odpovedale.

Navedba pri SCS. plusserverjeva dokumentacija pluscloud open imenuje „certificiran Souvereing Cloud Stack“ (sic). Spremljevalnik skladnosti projekta SCS ga navaja med „necertificiranimi okolji“: 16. oktobra 2026 vsa štiri okolja niso prestala testov metapodatkov slik in testa, ali je storitev S3 mogoče odkriti. Ali gre za dejanske vrzeli ali za težavo testnega ogrodja, nismo mogli ugotoviti.

DPA in podobdelovalci. Pogodba o obdelavi podatkov je „vsebovana v potrditvi naročila“, tako kot SLA; javne pogodbe o obdelavi podatkov ali seznama podobdelovalcev nismo našli. Poročilo C5 imenuje izvajalce podstoritev, ki jih izvzame, vse z nemškimi naslovi: Deutsche Telekom in Telia Carrier Germany za operaterske storitve in blaženje napadov DDoS, Stadtwerke Norderstedt, ki upravlja podatkovno središče HAM5, ter podjetja za varovanje in uničevanje nosilcev podatkov.

Lokacija podatkov. Podatki ostanejo v Nemčiji. Strani izdelkov kot pristojnost navajajo „Zvezno republiko Nemčijo“ in pravijo, da bo plusserver pri zahtevi vladnega organa za dostop „najprej preveril pravno podlago“ ter „obvestil in vključil stranko“, kjer zakon to dovoljuje. plusserver pravi tudi, da za vaše podatke „ne velja CLOUD Act“, kar je njegova trditev, ne naša ugotovitev.

Kdo ga nadzoruje

Pogodbo sklenete s plusserver GmbH v Kölnu, ki jo vodita dr. Marc Wilczek (izvršni direktor) in Raphael Bächle (finančni direktor). GoDaddy ga je julija 2017 prodal skladom, ki jim svetuje BC Partners, pri vrednosti podjetja 397 milijonov EUR.

Dne 20. oktobra 2023 je skupina 36 posojilodajalcem dolgovala 264,7 milijona EUR posojil z dogovorjeno ročnostjo (term loans), zapadlih 31. avgusta 2024, in „na poslovanje je negativno vplivala vrsta zahtevnih gospodarskih in operativnih dejavnikov“. Dne 21. februarja 2024 je angleško višje sodišče (High Court) potrdilo načrt poravnave (scheme of arrangement) za PlusHolding GmbH, edino družbenico plusserverja ([2024] EWHC 828 (Ch)).

Povedano preprosto: sodišče je odobrilo dogovor, ki je dolg zamenjal za lastništvo. Posojilodajalci so prek nove holdinške strukture postali lastniki holdinške družbe skupine PlusInvestment GmbH, „pri čemer se 100 odstotkov kapitala razdeli sorazmerno med terjatve iz načrta“, torej v razmerju s terjatvijo vsakega posojilodajalca. V zameno so bila posojila znižana na 95 milijonov EUR z zapadlostjo 31. decembra 2028, do 165 milijonov EUR starega dolga je ostalo kot nezavarovano posojilo, podrejeno drugim, na voljo pa je bilo dano do 50 milijonov EUR novega denarja.

Nobena od sodb posojilodajalcev ne imenuje. Poročilo Debtwire iz leta 2023, prek Unquote, je med največjimi imetniki posojil imenovalo Carlyle, Investcorp in Bain Capital; do datuma načrta so skladi CLO imeli približno 3,88 % dolga, torej so se deleži spremenili, ali ima kateri od njih danes kapital, pa ni znano. Registrski podatki, ki jih povzema North Data, navajajo postopek presoje koncentracije med Alchemy Partners GP Ltd. in PlusInvestment GmbH z dne 16. aprila 2025, brez navedenega deleža; Alchemy je londonski vlagatelj v posebne situacije. BC Partners je po navedbah the-playbook.de izstopil 1. novembra 2024, ta vir pa novega lastnika označuje kot „nicht öffentlich bestätigt“, javno nepotrjenega. Noben vir, ki smo ga našli, ne imenuje sedanjega lastnika ali države novih holdinških družb. Vodstvo se je medtem pogosto menjavalo: sedem registrskih sprememb poslovodje v 22 mesecih.

Infrastruktura je plusserverjeva lastna: štiri podatkovna središča v Nemčiji, od katerih HAM5 upravlja Stadtwerke Norderstedt. pluscloud open je OpenStack na Sovereign Cloud Stack, pluscloud VMware teče na programski opremi VMware, licencirani pri Broadcomu, zaščita pred napadi DDoS in CDN pa sta preprodaja Akamaija.

Odhod

Izhodni promet je po pravilu poštene uporabe brezplačen, zato selitev podatkov ven ne stane nič na gigabajt. Vmesniki so standardni: izvorni OpenStack z izvornimi slikami, skupnostni ponudnik Terraform in zbirka Ansible openstack.cloud, zato se infrastrukturna koda v drug oblak OpenStack prenese s spremembami končnih točk in velikosti (flavor), imena velikosti pa sledijo standardu SCS, ki si ga delijo drugi oblaki SCS. Kubernetes uporablja standardne datoteke kubeconfig in gonilnik Cinder CSI; za S3 Storage obstajajo vodiči za rclone. Ena konvencija se ne prenese: razred shrambe S3 se izbere s pripono v imenu vedra (-repl, -mirr).

Obremenitve v pluscloud VMware so virtualni stroji VMware v vCloud Director, prenosljivi v drug oblak VMware, v OpenStack pa ne brez pretvorbe. Za podatkovne baze obstajajo vodiči za uvoz, dokumentiranega postopka izvoza pa ni, zato računajte na izpise.

Večji strošek odhoda je pogodba. plusserverjevo razkritje po aktu o podatkih dovoljuje „enkratno pogodbeno kazen v višini 90 % pristojbin, dogovorjenih za preostanek trajanja pogodbe do naslednjega možnega datuma odpovedi“. Pri pluscloud open s plačilom po porabi bi morala biti majhna, vendar je odpovedni rok v potrditvi naročila, splošni pogoji pa privzeto določajo 24 mesecev s trimesečnim odpovednim rokom. Odpoved zahteva pisno obliko ali funkcijo za odpoved v portalu.

Kaj poročajo uporabniki

Neodvisnih poročil strank pluscloud open ali Kubernetesa skoraj ni: zunaj plusserverjevih lastnih referenčnih zgodb nismo našli nobene teme na forumu, objave na blogu ali opisa selitve, zato nobena tema ne dosega našega praga dokazov.

Komu ustreza in kdo naj pogleda drugam

plusserver ustreza nemškim, avstrijskim in švicarskim podjetjem ter javnim organom, ki želijo oblak OpenStack ali VMware, upravljan v Nemčiji, z brezplačnim izhodnim prometom, objavljenimi cenami po viru, poročilom C5, ki ga lahko preberejo, in podporo 24/7 v nemščini, ter lahko redundanco med conami zgradijo sami. Ustreza tudi okoljem VMware, ki iščejo ciljno okolje v Nemčiji, ali poti z VMware na Proxmox ali OpenStack po eni pogodbi.

Poglejte drugam, če morate vedeti, kdo je končni lastnik vašega ponudnika; če ste zunaj Nemčije, Avstrije in Švice ter se želite prijaviti in uvajati isti dan; če potrebujete dokumentiran preklop upravljane podatkovne baze, namenske vCPU, GPU-je na uro, storitve brez strežnika, Kafko ali čakalne vrste; ali če morate SLA in pogodbo o obdelavi podatkov prebrati, preden podpišete.

Viri

Preverjeno 15. in 16. oktobra 2026.

Cene

Pogoji in SLA

Dokumentacija

Status in incidenti

Skladnost

Podjetje in lastništvo

Poročila uporabnikov

  • Nobeno ni doseglo praga dokazov. Dne 16. oktobra 2026 smo preiskali Hacker News, spletno iskanje v angleščini in nemščini ter GitHub; Reddita ni bilo mogoče preiskati.

Podatki in oblak

Novi vodniki in spremembe predpisov po e-pošti

Ko se predpis spremeni, se rok premakne ali objavimo nov vodnik, vam ga pošljemo po e-pošti.

Najprej vam pošljemo povezavo za potrditev. Odjavite se lahko kadar koli. Politika zasebnosti