Besedilo: Kristijan Sekereš
Clever Cloud v letu 2026: iskrena ocena za ekipe, ki zapuščajo AWS ali Azure

Clever Cloud je platforma kot storitev (PaaS) iz Nantesa: uvajate iz gita ali datoteke Dockerfile, ob upravljanih PostgreSQL, MySQL, Redisu, MongoDB in shrambi v slogu S3. CLEVER CLOUD SAS je v zasebni lasti in ga vodi soustanovitelj Quentin Adam, njegova glavna regija, Pariz, pa teče na lastnih strežnikih. Nadomesti Elastic Beanstalk, App Runner ali Azure App Service skupaj z RDS, ElastiCache in S3, ne pa okolja EC2: virtualnih strojev, bločnih nosilcev ali GPU-jev ni. Podpora je vključena za vse, kazni po SLA se plačajo v evrih, šest javnih analiz incidentov pa imenuje svoje vzroke, med njimi tudi napake v zasnovi samega Clever Clouda. Na drugi strani je podatkovna baza en strežnik, razen če prodaja ali podpora nastavi repliko, preklop je ročen, odpovedi v enem delu Pariza so se večkrat razširile po vsej regiji, naša produkcijska obremenitev pa stane 1.166,46 EUR na mesec, več kot pri AWS, in to s podatkovno bazo na enem vozlišču.
Članek je del serije, ki 24 evropskih ponudnikov oblaka primerja z AWS in Azure; pregled jih postavi drugega ob drugega. Vse v nadaljevanju smo 15. in 16. oktobra 2026 preverili v Clever Cloudovi dokumentaciji, pravnih pogojih, API-jih za cene in cone, na statusni strani, v analizah incidentov, certifikatih, francoskem registru podjetij in poročilih uporabnikov, vsak podatek pri njegovem viru. Računa nismo odprli in obremenitev nismo poganjali.
Na kratko
| Clever Cloud | |
|---|---|
| Sedež in nadzor | Nantes. CLEVER CLOUD SAS, v zasebni lasti, vodi ga soustanovitelj Quentin Adam. Brez matične družbe; zabeleženi zunanji vlagatelji so vstopili v majhnih manjšinskih krogih med letoma 2011 in 2019. Nadzor ustanovitelja je verjeten, ne dokazan |
| Regije in cone | Dvanajst javnih con: tri v Parizu (ena na Scalewayu), dve v Roubaixu, Gravelines, severna Francija, Varšava, London, Montreal, Singapur, Sydney. „Gouv“ (Cloud Temple) in „Middle East“ (Oracle, Dubaj) na zahtevo. Brez nemške regije. Izberete regijo, nikoli podatkovnega središča |
| Obremenitev A (začetna) | 79,13 EUR na mesec v Parizu, na aplikacijski instanci s 4 vCPU in 4 GB |
| Obremenitev B (produkcija) | 1.166,46 EUR kot ekvivalent na platformi, 1.231,35 EUR z najcenejšo nadzorno ravnino Kubernetes. Izpuščeno: bločna shramba, visoka razpoložljivost podatkovne baze (eno vozlišče) in javni IPv4 za vsako instanco |
| Izhodni promet | V cenovnih podatkih ni postavke z merjenjem za promet aplikacij, čeprav nobena stran izrecno ne pove, da je brezplačen. Objektna shramba (Cellar): 0,09 EUR na GB do 10 TB na mesec |
| SLA za računsko moč | En sam 99,9 % na leto za vso platformo; kazen v evrih, omejena na 10 % pristojbin preteklih 12 mesecev. 99,99 % s plačljivo možnostjo Premium. Za Kubernetes SLA nismo našli |
| Vključena podpora | Za vse: e-pošta in zahtevki ob delovnih dneh od 9:00 do 18:00 CEST; brez zagotovljenega odzivnega časa |
| Kdo se lahko prijavi | Vsakdo, z e-poštnim naslovom ali GitHubom, z brezplačnim dobroimetjem in brez kartice. Clever Cloud lahko po lastni presoji zahteva kartico in podatke o identiteti |
Kaj lahko zgradite
Enota je aplikacija, zgrajena iz git push v instance, ki vsaka teče v svojem virtualnem stroju, z dodatki (add-ons), povezanimi prek okoljskih spremenljivk. Stanje je splošna dostopnost, razen kjer je navedeno drugače.
| Kaj potrebujete | Clever Cloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Aplikacijska platforma | aplikacije v 18 izvajalnih okoljih (Java, .NET, Node.js in Bun, PHP, Python, Ruby, Go, Rust, Elixir, statične strani in drugo), vodoravno in navpično samodejno skaliranje | Elastic Beanstalk, App Runner | App Service |
| Vsebniki | izvajalno okolje Docker: zgradi Dockerfile iz gita; brez nalaganja slik (image push) | App Runner, ECS | Container Apps |
| Virtualni stroji, bare metal, GPU-ji | niso naprodaj | EC2 | Virtual Machines |
| Shramba | Cellar (API S3, na Ceph); FS Bucket, omrežni datotečni sistem, priklopljen v aplikacijo; brez bločne shrambe za aplikacije | S3, EFS, EBS | Blob Storage, Azure Files, Managed Disks |
| Relacijske podatkovne baze | PostgreSQL od 14 do 18, MySQL; replike le prek prodaje ali podpore | RDS | Azure Database for PostgreSQL in MySQL |
| Druge podatkovne storitve | Redis, MongoDB, Elastic Stack; Materia KV (beta, protokol Redis na FoundationDB) | ElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, DynamoDB | Azure Cache for Redis, Cosmos DB |
| Sporočanje | Apache Pulsar (paket je v API-ju označen z „beta“); brez Kafke, brez čakalne vrste v slogu SQS | MSK, SQS, SNS | Event Hubs, Service Bus |
| Kubernetes | Clever Kubernetes Engine (CKE), javna beta od 27. aprila 2026 | EKS | AKS |
| Funkcije | Clever Functions (WebAssembly), zasebni predogled | Lambda | Functions |
| Omrežje | Network Groups (mreža WireGuard med aplikacijami in dodatki); deljeni izravnalniki obremenitve vključeni; namenski izravnalniki obremenitve, fiksni odhodni IP in VPN po ponudbi | VPC, ELB, NAT gateway, VPN | VNet, Load Balancer, NAT Gateway, VPN Gateway |
| Varnost | Clever KMS (predogled, API, združljiv z Vault, dostop na zahtevo); IAM s štirimi fiksnimi vlogami | KMS, Secrets Manager, IAM | Key Vault, Entra ID |
| Identiteta, API-ji, nadzor | dodatek Keycloak; upravljanje API-jev Otoroshi; metrike Grafana in preusmerjanje dnevnikov (log drains) | Cognito, API Gateway, CloudWatch | Entra External ID, API Management, Azure Monitor |
| Varnostne kopije | dnevne varnostne kopije podatkovnih baz, hranjene 7 dni, brezplačno; obnova na točko v času na zahtevo | AWS Backup | Azure Backup |
Sploh jih ni: virtualnih strojev, bare metal, GPU-jev, bločne shrambe za aplikacije, registra vsebnikov, vsebnikov brez strežnika s skaliranjem na nič, Kafke, DNS, CDN, samopostrežnega izravnalnika obremenitve s fiksnim IP, dokumentiranega izdelka za DDoS ali WAF in podrobnega IAM. „Ponudba infrastrukture kot storitve (IaaS)“ je bila decembra 2025 napovedana za leto 2026; 16. oktobra 2026 ni imela strani v dokumentaciji in ne izdelka v API-ju.
Štiri postavke obremenitve B nimajo ekvivalenta. Aplikacije „tečejo na efemernih datotečnih sistemih“, zato bločne shrambe ni mogoče kupiti; javnega IPv4 za vsako instanco ni, ker promet prihaja prek deljenih izravnalnikov obremenitve; namenski izravnalnik obremenitve je le po ponudbi; podatkovna baza pa nima samopostrežne rezervne instance. Tudi velikosti s 4 vCPU in 16 GB ni: najmanjša velikost s 16 GB ima 8 vCPU.
Upravljani PostgreSQL ne daje superuporabnika, razširitev, konfiguracije strežnika ali dodatnih podatkovnih baz. Varnostni popravki se ne nameščajo na mestu: stranka izvede selitev, med katero „bo vaša podatkovna baza samo za branje“, „ime gostitelja in ime podatkovne baze pa se bosta samodejno spremenila“. Pri Cellarju „dodelitev dostopa do vašega dodatka Cellar daje poln dostop do vseh vaših veder“, pravila življenjskega cikla in replikacija pa niso dokumentirani.
Orodja so Clever Cloudova lastna in odprta: REST API z referenco OpenAPI, CLI Clever Tools (5.2, 15. oktobra 2026) ter ponudnik za Terraform in OpenTofu, ki ga vzdržuje sam (3.0.0, 15. oktobra 2026). Končne točke za cene, cone in izdelke odgovarjajo brez prijave.
Koliko stane
Clever Cloudove cene po ceniku v EUR, brez DDV, iz njegovega javnega cenovnega API-ja, preverjene 15. in 16. oktobra 2026, v Parizu (par, edina cona, ki prodaja vse dodatke) pri 730 urah na mesec; Clever Cloudove lastne mesečne številke uporabljajo 720 ur.
Velikosti aplikacij segajo od XS (1 vCPU, 1 GB, 16,22 EUR na mesec) do 3XL (16 vCPU, 32 GB, 648,89 EUR), cena pa sledi pomnilniku: M s 4 vCPU in 4 GB stane 77,06 EUR, XL z 8 vCPU in 16 GB pa 308,22 EUR, zato je ura vCPU pri XL dvakrat dražja. Ali so vCPU namenski ali deljeni, ni navedeno.
Obremenitev A, začetna postavitev: en VM z 2 vCPU in 4 GB, disk 40 GB, en naslov IPv4, 1 TB izhodnega prometa in 100 GB objektne shrambe.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| Aplikacija | M, 4 vCPU, 4 GB: S ima le 2 GB | 77,06 |
| Disk 40 GB | ni ekvivalenta; FS Bucket bi dodal 66,92 | ni ovrednoteno |
| Javni IPv4 | ni ga mogoče kupiti; deljeni izravnalnik obremenitve vključen | 0,00 |
| 1 TB izhodnega prometa | ni postavke z merjenjem | 0,00 |
| 100 GB objektne shrambe | Cellar, prvih 100 MB brezplačno | 2,07 |
| Skupaj | 79,13 |
AWS za isto v Frankfurtu zaračuna 112,37 EUR, Azure pa 116,15 EUR, vendar pri AWS sam 1 TB izhodnega prometa pomeni 81,00 USD od 125,95 USD: Clever Cloud zmaga le zato, ker tega prometa ni na njegovem obračunu.
Obremenitev B, majhen produkcijski sistem: trije VM s 4 vCPU in 16 GB, vsak z naslovom IPv4, 300 GB bločne shrambe SSD, izravnalnik obremenitve, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB in 100 GB kot primarna in rezervna instanca, 1 TB objektne shrambe z 1 milijonom zahtev PUT in 10 milijoni zahtev GET, nadzorna ravnina Kubernetes in 2 TB izhodnega prometa.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| 3 aplikacije | XL, 8 vCPU, 16 GB: nobena velikost s 4 vCPU nima 16 GB | 924,67 |
| 3 javni IPv4 | ni jih mogoče kupiti | 0,00 |
| 300 GB bločne shrambe | ni ekvivalenta; FS Bucket bi dodal 501,71 | ni ovrednoteno |
| Izravnalnik obremenitve | deljen, vključen | 0,00 |
| PostgreSQL | L_BIG, 6 vCPU, 8 GB, 120 GB, eno vozlišče | 221,03 |
| 1 TB objektne shrambe | Cellar; pristojbine za zahteve niso navedene | 20,76 |
| 2 TB izhodnega prometa | ni postavke z merjenjem | 0,00 |
| Skupaj za platformo | 1.166,46 | |
| Nadzorna ravnina Kubernetes | CKE ALL_IN_ONE S, en VM z 8 vCPU in 12 GB, ki je hkrati delovno vozlišče; beta, brez SLA | 64,89 |
| Skupaj s Kubernetesom | 1.231,35 |
AWS za obremenitev B zaračuna 1.082,61 EUR na m7i.xlarge, Azure pa 1.091,88 EUR na D4s_v5, oba z rezervno instanco podatkovne baze v drugi coni. Clever Cloudov skupni znesek za platformo je 8 % nad AWS in 7 % nad Azure, s postavko za Kubernetes pa 14 % nad AWS. Razliko naredi računska moč: 924,67 EUR za tri instance XL v primerjavi s približno 471,89 EUR za AWS-ove tri m7i.xlarge. Podatkovna baza in izhodni promet gresta v nasprotno smer: AWS za podatkovno bazo HA zaračuna 320,13 USD, za 2 TB izhodnega prometa pa 171,00 USD.
Tri različice. Replika podatkovne baze, če se zaračuna kot drugi L_BIG (ni dokumentirano), z najcenejšo nadzorno ravnino znese 1.452,38 EUR. Nadzorna ravnina, razporejena na tri pariške lokacije, stane 200,75 EUR namesto 64,89 EUR. Če aplikacije poganjate kot delovna vozlišča Kubernetes, se skupni znesek zniža na 562,18 EUR, ker zmogljivost CKE na vCPU in GB stane približno četrtino toliko; vendar je CKE beta brez SLA, njegovi nosilci in izravnalniki obremenitve pa „bodo dodani na vašo fakturo, preden platforma doseže splošno dostopnost“.
Izhodni promet in IPv4. 29 merjenih postavk v cenovnem API-ju pokriva Cellar, FS Bucket, Pulsar, Kubernetes in Heptapod, dokumentacija o fakturah pa pristojbine za odhodni promet navaja le za Cellar in Pulsar. Nobena stran izrecno ne pove, da je izhodni promet aplikacij brezplačen, in določila o pošteni uporabi nismo našli: ničlo obravnavajte kot nepotrjeno (po ceni za Cellar bi 2 TB stala 180,00 EUR). Izhodni promet iz Cellarja stane 0,09 EUR na GB do 10 TB na mesec, nad tem 0,07 EUR. IPv4 ni naprodaj: fiksni dohodni in odhodni naslovi pridejo z namenskim izravnalnikom obremenitve ali s storitvijo Unique IP, oboje po ponudbi.
Shramba in podatkovne baze. Cellar nima pristojbin za zahteve; FS Bucket stane 1,65 EUR na GB na mesec. MySQL stane več kot PostgreSQL: L_BIG 263,61 EUR v primerjavi z 221,03. Brezplačni paketi podatkovnih baz DEV tečejo na deljenih gručah brez varnostnih kopij in brez SLA.
Obračunavanje. Poraba se šteje po sekundah, račun pa je predplačniški: vsak mesec ga napolnite glede na običajno porabo, z naknadno poravnavo. Meje samodejnega skaliranja za vsako aplikacijo določajo „najvišjo ceno, ki jo želite plačati“; omejitve porabe ali opozorila o proračunu na ravni računa nismo našli. Program „Up Program“ zagonskim podjetjem ponuja „do 10.000 € dobroimetja za oblak v prvem letu“.
Spremembe cen. Pogoji zahtevajo obvestilo po e-pošti „vsaj trideset (30) dni“ vnaprej, stranka pa lahko pred uveljavitvijo spremembe pogodbo odpove brez kazni. V zadnjih 24 mesecih je bila ena sprememba: Keycloak as a Service se 1. novembra 2026 podraži na 47 EUR na mesec, vključno s 100 aktivnimi uporabniki, z najmanj 37,25 EUR, napovedano 6. oktobra 2026. Pulsar ob splošni dostopnosti dobi „posodobljene cene“. Spremembe cen aplikacij ali podatkovnih baz nismo našli, čeprav datirana zgodovina cen, ki bi to dokazovala, ne obstaja.
Zanesljivost
Kaj je cona. Stranke izberejo regijo; postavitev znotraj nje določi orkestrator. Clever Cloud je konec leta 2025 v Parizu prešel „s 3 na 5 podatkovnih središč“, njegova stran o infrastrukturi pa jih navaja pet: Greendata Nanterre, Telehouse TH2 in TH3, Etix Everywhere Vélizy in nLighten Aubervilliers. Njegova statusna stran in analiza incidenta iz septembra 2026 govorita o dveh conah razpoložljivosti v Parizu („Obe AZ gostita dopolnjujoči se polovici več naših gruč“), dokumentacija za Kubernetes pa še vedno navaja „3 podatkovna središča“. Clever Cloudove lastne strani ne razrešijo, koliko domen odpovedi ima Pariz. Druge regije so, kolikor kaže stran o infrastrukturi, posamezne lokacije, vse pa so odvisne od nadzorne ravnine v Parizu.
Rezervna instanca podatkovne baze. Dodatek PostgreSQL ali MySQL je en virtualni stroj na enem hipervizorju, brez rezervne instance. Do dve repliki samo za branje sta lahko „v drugi coni razpoložljivosti (AZ) ali regiji, če se to zahteva“, vendar ju nastavi le prodaja ali podpora, ali je replikacija sinhrona, ni navedeno, preklop pa je ročen: repliko povišate v primarno in aplikacije znova povežete. Clever Cloudova lastna stran Replication pravi, da lahko po odpovedi podatkovnega središča preklop „traja od nekaj deset minut do nekaj ur“. AWS in Azure imata sinhrono rezervno instanco v drugi coni in preklopita v 60 do 120 sekundah.
Nekateri deli so razporejeni že po zasnovi: Materia KV in KMS pišeta sinhrono v tri pariška podatkovna središča, varnostne kopije podatkovnih baz hranijo „tri kopije, razporejene po podatkovnih središčih v regiji PAR“, nadzorna ravnina CKE s tremi ali več replikami pa je „razporejena na tri lokacije“. Ali so instance aplikacije privzeto razporejene po podatkovnih središčih, ni dokumentirano.
Odpovedi hipervizorjev. Od 19. septembra 2024 do 16. oktobra 2026 ima statusna stran 52 vnosov o odpovedanem, sesutem ali nedosegljivem hipervizorju, približno polovico v Parizu. Vnos z dne 4. septembra 2026 se glasi „Dodatki in storitve, ki gostujejo na tem vozlišču, so trenutno nedosegljivi“. Brez samodejnega preklopa je vsak tak dogodek izpad za podatkovne baze z eno instanco na tem gostitelju.
SLA. Splošni pogoji (nazadnje posodobljeni 29. avgusta 2024) obljubljajo „povprečno stopnjo razpoložljivosti Platforme 99,9 % na leto“: eno številko za vso platformo, brez SLA za posamezno storitev.
- Izpad se šteje le pri „kritičnem ali večjem incidentu zaradi vzroka, ki ga je mogoče pripisati Clever Cloudu“; vzdrževanje, napovedano deset dni vnaprej, je izključeno.
- Kazen je delež nedosegljivih minut, pomnožen z dve in s pristojbinami, plačanimi v preteklih 12 mesecih, omejena na 10 % teh pristojbin in plačana v evrih. Štiriurni izpad v 30-dnevnem mesecu pri 12.000 EUR na leto prinese 133 EUR. Ob doseženi zgornji meji lahko stranka pogodbo takoj odpove.
- To je edino pravno sredstvo: stranka dokumentira dokaze in zahtevek vloži „najpozneje dva (2) meseca po koncu nedosegljivosti“.
- Premium dvigne cilj na 99,99 % na leto in, če platforma ni obnovljena v ciljnem času rešitve 2 ur, za prizadete storitve za čas izpada plača „50-kratnik obračunljivega zneska“, omejeno na en mesec porabe.
- Za CKE SLA nismo našli, paketi DEV pa ga nimajo. Odgovornost je omejena na pristojbine 12 mesecev, in „Stranka je izključno odgovorna za svojo politiko varnostnega kopiranja podatkov in redundanco svojih storitev“.
AWS se zavezuje k 99,99 % za EC2 v več conah in 99,95 % za instanco RDS Multi-AZ; Azure daje 99,99 % za VM v več conah in za consko redundantni PostgreSQL. Njuni dobropisi se odštejejo od prihodnjih obračunov; Clever Cloudov nižji cilj je podprt z denarjem.
Statusna stran in incidenti. clevercloudstatus.com ima zgodovino vsaj do maja 2022, šest analiz incidentov od avgusta 2024 pa vzroke imenuje odkrito.
| Datum | Obseg in trajanje | Vzrok |
|---|---|---|
| 22. nov. 2024 | časovne prekoračitve po vsem Parizu nekaj minut po enominutni prekinitvi optičnega vlakna | „Nekatere omrežne poti so bile še zastarele in so poskušale uporabiti mrtve povezave“ |
| 3. mar. 2025 | ena pariška cona je za približno 5 sekund izgubila napajanje; platforma je bila nestabilna do približno 17:20 CET, dodatki so se vrnili ob 19:35 CET; uvajanja v oddaljenih conah niso uspela; brez izgube podatkov | izpad napajanja med upravljavčevim preizkusom UPS, nato usmerjanje, pritisk na pomnilnik in zaklepanje v orkestratorju |
| 9. okt. 2025 | izguba kritičnih storitev v Parizu | odpoved hlajenja v enem podatkovnem središču; pritisk na pomnilnik je v isto stanje potisnil še en hipervizor |
| 19. mar. 2026 | storitve, uvajanja in opazljivost v Parizu, od 15:50 do 18:10 UTC | skok porabe pomnilnika na približno 15 hipervizorjih, ki ga je okrepil „pragovni učinek algoritma za razporejanje“ |
| 27. avg. 2026 | javni izravnalniki obremenitve nedelujoči „v vseh javnih regijah“ do 19 minut | domensko ime s poševnico na koncu je sesulo Sōzu; konfiguracija se je „razširila v vse javne regije hkrati, brez stopnje canary“ |
| 22. sep. 2026 | Cellar, konzola, API, uvajanja in „nekatere upravljane podatkovne baze“ z motnjami, od 10:06 do 11:41 CEST | občasna napaka na povezavi med dvema pariškima conama |
| 15. okt. 2026 | DDoS na pariško infrastrukturo z „omejenim vplivom na omrežje“; 16. oktobra še pod nadzorom | DDoS |
Vzorec je pomembnejši od posameznega vnosa: kratek padec napajanja, odpoved hlajenja, skok porabe pomnilnika in ena nezanesljiva povezava so se vsak razširili čez del, ki je odpovedal, kot pravijo same analize incidentov.
Podpora
| Paket | Cena brez DDV | Cilj | Ure |
|---|---|---|---|
| Standard | vključeno, tudi za uporabnike, ki ne plačujejo | nič zagotovljenega; e-pošta dobi odgovor „v nekaj urah, v najslabšem primeru v dveh delovnih dneh“ | Ticket Center od 9:00 do 18:00 CEST ob delovnih dneh |
| Premium | 1,8-kratnik mesečne porabe in 490 EUR na mesec, 12-mesečna zaveza | kritični ali večji: posredovanje v 15 minutah in rešitev v 2 urah, kadar koli; manjši: 1 ura in 4 ure v delovnem času | kadar koli, kritične incidente prijavite po telefonu |
| Možnost HDS | 200 EUR na mesec in 1,4-kratnik standardne cene |
Podporo „izvajajo lastne ekipe Clever Clouda v Franciji“; telefon je na voljo le z naročeno možnostjo. Premium je drag: pri mesečnem obračunu 1.000 EUR stane 2.290 EUR, od tega 1.290 doplačila, dve strani Clever Clouda pa si nasprotujeta, ali množitelj pokriva vso porabo ali le „produkcijska okolja“. AWS Business Support+ za obremenitev B znese približno od 99 do 109 USD na mesec, Azure Standard z enournim ciljem pa stane 100 USD. Premium sicer doda cilj za rešitev.
Iz zadnjih 24 mesecev nismo našli nobenega neodvisnega poročila o kakovosti podpore, ne pozitivnega ne negativnega.
Odprtje računa
Za prijavo potrebujete e-poštni naslov ali račun GitHub, in „dobili boste brezplačno dobroimetje, da Clever Cloud preizkusite brez plačilne kartice“, v nenavedenem znesku. Za ustvarjanje dodatka potrebuje račun mesto in poštno številko. Po splošnih pogojih (6.3) lahko Clever Cloud „od stranke zahteva vnos veljavnega plačilnega sredstva“ in podatke o identiteti „po lastni presoji“ ter dostop začasno ustavi, dokler jih ne dobi. Pogoji so namenjeni „profesionalnim razvijalcem in pravnim osebam“.
Splošne strani s kvotami ni. Dokumentirane omejitve so 40 instanc na aplikacijo ter 16 vCPU in 32 GB na instanco. Kubernetes je treba vklopiti v Labs, z neobjavljeno privzeto kvoto, ki jo poveča prodaja ali podpora.
Obremenitev B na prvi dan: aplikacije in dodatek PostgreSQL je mogoče ustvariti, kolikor kažejo dokumenti; za repliko podatkovne baze ali fiksni IP je treba oddati zahtevo. Pri AWS je privzetih 5 vCPU za standardne instance manj od 12, ki jih potrebuje obremenitev B.
Clever Cloud lahko storitev začasno ustavi ob kršitvi „ali utemeljenem sumu kršitve“, z obvestilom po e-pošti in možnostjo, da stranka „predstavi svoja stališča“, in „brez obvestila“, kadar je plačilo več kot 30 dni v zamudi. Pogodbo lahko odpove z dvomesečnim odpovednim rokom. Poročila iz prve roke o preverjanjih ob prijavi ali začasnih ustavitvah nismo našli.
Skladnost in varstvo podatkov
| Okvir | Stanje |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Certifikat viden: Bureau Veritas, FR086307, velja do 14. marca 2027, obseg „Cloud Platform as a Service, public and private“. Njegov seznam lokacij je starejši od današnjih pariških lokacij: navaja Databank Vélizy, Equinix PA3 in Oraclovo lokacijo v Džedi, ne pa Telehouse TH3 ali Etix |
| HDS v2 (francoski zdravstveni podatki) | Certifikat viden: Bureau Veritas, FR094504-1, velja do 19. decembra 2027, vseh šest dejavnosti HDS. Lokacije: Nantes, nLighten Aubervilliers, Telehouse TH2, OVH Roubaix in Gravelines; ne Green Data Nanterre, Telehouse TH3, Etix Vélizy ali Scaleway |
| SecNumCloud | Ni kvalificiran. Clever Cloud pravi, da „je trenutno v postopku kvalifikacije SecNumCloud na lastni infrastrukturi“, platformo pa ponuja v coni „Gouv“ na kvalificirani infrastrukturi Cloud Temple. Katalog ANSSI iz oktobra 2026 nima vnosa za Clever Cloud, prav tako ne seznam ANSSI ponudnikov SecNumCloud v postopku kvalifikacije |
| SOC 2, BSI C5, PCI DSS, ISO 27017 in 27018 | Nobenega nismo našli; značke PCI DSS in druge na strani o infrastrukturi pripadajo upravljavcem podatkovnih središč |
Stran o varnosti navaja „Priznani certifikati: ISO 27001:2022, HDS, SecNumCloud“, kot da bi imel vse tri, ista stran pa pravi, da Clever Cloud „je v postopku pridobivanja certifikata SecNumCloud“.
Evropska komisija je 17. aprila 2026 eno od štirih pogodb na svojem razpisu za suvereni oblak (do 180 milijonov EUR v šestih letih za vse štiri skupaj) podelila „luksemburško-francoskemu partnerstvu pod vodstvom Post Telecom z OVHCloud in CleverCloud“, ocenjenemu s SEAL-3, tako kot STACKIT in Scaleway.
Pogodba o obdelavi podatkov uporablja besedilo standardnih pogodbenih klavzul EU: podobdelovalci so „z dogovorjenega seznama“, spremembe se sporočijo „vsaj 30 (trideset) dni vnaprej“, prenosi zunaj EU pa zahtevajo dokumentirana navodila ali zakonsko zahtevo. Seznam podobdelovalcev (različica 1.6, 1. septembra 2026) za vsako regijo imenuje upravljavca podatkovnega središča in je Oraclovo regijo popravil iz Savdske Arabije v Združene arabske emirate. Zunaj infrastrukture sta podobdelovalca s sedežem v ZDA Twilio (telefonska podpora) in Pipedrive (CRM). Cono izberete za vsako aplikacijo in dodatek posebej; ali gredo varnostne kopije podatkovnih baz iz regij zunaj Pariza tudi v Pariz, nismo ugotovili.
Kdo ga nadzoruje
CLEVER CLOUD SAS (SIREN 524 172 699), ustanovljen 2. avgusta 2010, ima sedež v Nantesu; njegov predsednik je Quentin Adam. Register navaja od 50 do 99 zaposlenih v letu 2024 in prikazuje računovodske izkaze za eno leto, 2022: prihodki 3.694.331 EUR in čisti poslovni izid 831.977 EUR.
Za francosko družbo SAS register delničarjev ni javen. Zabeleženi zunanji vlagatelji so Kima Ventures, The Family in poslovni angeli, v majhnih manjšinskih krogih med letoma 2011 in 2019, nobena neevropska matična družba ali pomemben delničar pa se ne pojavi. Nadzor ustanovitelja je verjeten, vendar je to naš sklep. „Končna klavzula o suverenosti“ (Final Sovereignty Clause), napovedana junija 2026 za „nekatere pogodbe, ki pokrivajo kritične storitve“, bi „vnaprej določenemu zaupanja vrednemu evropskemu javnemu subjektu“ dala „pravice, potrebne“ za nadaljevanje delovanja storitve po „spremembi lastništva, prevzemu s strani neevropskega akterja ali večji regulativni spremembi“. Same klavzule nismo prebrali.
Na čigavi infrastrukturi teče posamezna regija:
| Regija | Infrastruktura |
|---|---|
Pariz (par, parhds) | Clever Cloudovi lastni strežniki v kolokaciji pri Green Data, Telehouse, nLighten in Etix |
Pariz (scw) | Scaleway |
| Roubaix, Gravelines, sever, Varšava, Montreal, Singapur, Sydney | OVHcloud |
| London | IONOS |
| Gouv, na zahtevo | Cloud Temple |
| Middle East, na zahtevo | Oracle, v Dubaju |
Nadzorna ravnina za vse regije teče v Parizu. Programska oprema je Clever Cloudova lastna ali odprtokodna: njegov orkestrator, izravnalnik obremenitve Sōzu, Apache Pulsar, Ceph in FoundationDB; tehnologije hiperskalerjev v njej nismo našli. Clever Cloud pravi, da „spada izključno pod francosko in evropsko pravo“; Oracle, ki upravlja regijo Middle East, je ameriško podjetje.
Odhod
Splošni pogoji (12.2) stranki, ki odhaja, omogočajo, da „pridobi oprostitev pristojbin za odhodni promet z zahtevo, poslano podpori Clever Cloud vsaj 30 koledarskih dni pred prenehanjem pogodbe“. Brez nje 10 TB iz Cellarja stane 900 EUR. Pomoč pri pridobitvi kopije „v odprtem formatu“ se lahko zaračuna, ob prenehanju pogodbe pa se lahko vsi podatki „trajno izbrišejo“. Če pogodbo prekine Clever Cloud, razen zaradi neplačila ali nezakonite vsebine, v 30 dneh dobite brezplačno kopijo.
Koda odide zlahka: git je mehanizem uvajanja, Dockerfile pa se zgradi kjer koli. Podatkovne baze so standardni pogoni z varnostnimi kopijami, ki jih lahko prenesete, Cellar pa govori S3. Upravljani izvoz ali odhodna replikacija ni dokumentirana, zato selitev delujoče podatkovne baze pomeni izpis in obnovo z izpadom ali replikacijo, ki jo zgradite sami.
Delo je v konfiguraciji. Nastavitve gradnje in izvajanja živijo v okoljskih spremenljivkah CC_*, kavljih gradnje in mapi clevercloud/, nič od tega pa ni Procfile, buildpack ali standard za vsebnike, dodatki pa aplikacije dosežejo prek vstavljenih spremenljivk. Network Groups, Materia, Clever KMS in viri Terraform so Clever Cloudovi lastni, čeprav Materia KV govori protokol Redis, KMS pa API, združljiv z Vault. Clever Cloud CKE imenuje „vanilla“ Kubernetes; njegove skupine vozlišč in operator so njegovi lastni, vnosa o skladnosti pri CNCF pa nismo našli.
Kaj poročajo uporabniki
Neodvisnih poročil iz prve roke iz zadnjih 24 mesecev je zelo malo: tema na Redditu, ki je spraševala za izkušnje s Clever Cloudom v produkciji (r/nextjs, december 2025), o njem ni dobila nobenega odgovora, tema na Elixir Forum pa ugotavlja, da je „o njih zelo malo informacij“. Edino poročilo iz produkcije, ki smo ga našli (r/Startups_EU, avgust 2026), platformo opisuje kot „zelo stabilno, v enem letu nisem odprl niti enega zahtevka“, vendar pravi, da velike stranke, ki zahtevajo „varnostne kopije in samodejne preklope kot pri hiperskalerjih“, naletijo na omejitve. Clever Cloudova dokumentacija omejitve potrjuje; zgornji zapis s statusne strani pa oceno „zelo stabilno“ relativizira.
Komu ustreza in kdo naj pogleda drugam
Clever Cloud ustreza ekipam, ki poganjajo spletne aplikacije in API-je v razširjenih izvajalnih okoljih in želijo uvajanje v slogu Heroku z upravljanimi PostgreSQL, Redisom in S3 po francoski pogodbi in s podporo v francoščini; francoskim projektom z zdravstvenimi podatki, ki potrebujejo HDS; evropskim javnim organom, ki kupujejo prek pogodbe Komisije; in ekipam, ki bi sicer hiperskalerju plačevale podporo.
Poglejte drugam, če potrebujete samodejni preklop podatkovne baze ali jamstva na ravni con; če potrebujete virtualne stroje, GPU-je, bločne nosilce ali Kafko; če je vaša obremenitev računsko zahtevna, proračun pa tesen; če potrebujete SecNumCloud na Clever Cloudovi lastni platformi že danes in ne prek cone Cloud Temple; ali če potrebujete fiksni IP ali namenski izravnalnik obremenitve brez pogovora s prodajo.
Viri
Preverjeno 15. in 16. oktobra 2026.
Cene
- Javni cenovni API, cona par, API ponudnikov dodatkov in API instanc
- Cene
- Clever Cloud Premium in Clever Cloud vs Clever Cloud Premium
- Zdravstvo (HDS)
- Programi za oblak
- „Keycloak as a Service: pricing changes from 1 November 2026“, 6. oktober 2026
- Podatki za AWS in Azure: AWS Price List bulk API in Azure Retail Prices API, preračunano po tečaju ECB z dne 15. oktobra 2026
Pogoji in SLA
- General Terms and Conditions of Use, posodobljeno 29. avgusta 2024
- Premium Services Policy, 22. februar 2022
- Data Processing Agreement
- Podobdelovalci, različica 1.6, 1. september 2026 in različica 1.5
Dokumentacija
- API za cone
- Dokumentacija za razvijalce in njeno kazalo: aplikacije, skaliranje, PostgreSQL, MySQL, Redis, Cellar, shramba, Kubernetes, KMS, izravnalniki obremenitve, Unique IP, okoljske spremenljivke, selitev podatkovne baze, fakture, pomoč in pogosta vprašanja
- Infrastructure, Replication in Technologies
- „What's new on Clever Cloud, Q4 2025“, 5. december 2025
- „CKE in public beta“, 27. april 2026
- Ponudnik Terraform in Clever Tools
Status in incidenti
- Statusna stran in zgodovina incidentov
- Analize incidentov, med njimi 2. avgust 2024; druge so z dne 3. marca 2025, 9. oktobra 2025, 19. marca 2026, 27. avgusta 2026 in 22. septembra 2026
- DDoS na pariško infrastrukturo, 15. oktober 2026
Skladnost
- Security in Sovereign cloud
- Certifikat ISO 27001 FR086307 in certifikat HDS FR094504-1
- Katalog ANSSI, oktober 2026 in ANSSI, ponudniki SecNumCloud v postopku kvalifikacije
- Evropska komisija, razpis za suvereni oblak, 17. april 2026 in Clever Cloudovo obvestilo
Podjetje in lastništvo
- Francoski register podjetij
- „VivaTech 2026: Clever AI, OpenVisio and the Final Sovereignty Clause“, 16. junij 2026
- FrenchWeb, „Le Nantais Clever Cloud lève des fonds auprès de Kima Ventures“
Poročila uporabnikov
Podatki in oblak
Novi vodniki in spremembe predpisov po e-pošti
Ko se predpis spremeni, se rok premakne ali objavimo nov vodnik, vam ga pošljemo po e-pošti.