• Tallinn04:04
  • Ljubljana03:04
  • Novi Sad03:04

Besedilo: Kristijan Sekereš

Nebius v letu 2026: ocena oblaka GPU za ekipe, ki zapuščajo AWS ali Azure

Strežniki z GPU v podatkovnem središču

Nebius je oblak za umetno inteligenco družbe Nebius Group N.V., nizozemske družbe, katere delnice kotirajo na Nasdaqu in ki se je do avgusta 2024 imenovala Yandex N.V. Najprej je oblak GPU. Nov račun lahko po bremenitvi kartice za 25 USD in brez pogovora s prodajo zažene do 32 GPU-jev H100 na Finskem ali 32 B300 v Franciji ali Združenem kraljestvu, H100 pa stane 4,50 USD (4,01 EUR) na uro, 39 % manj kot AWS-ov najbližji H100 v Stockholmu. Zraven sodita upravljana Slurm in Kubernetes, promet iz virtualnih strojev pa je brezplačen. Zanka je v pogojih: cene GPU so se leta 2026 dvakrat zvišale, v štirih mesecih za približno polovico, z obvestilom nekaj dni vnaprej; regije so posamezne lokacije brez dokumentiranih con razpoložljivosti; splošni katalog pa je preskromen, da bi nadomestil okolje na AWS.

Članek je del serije, ki 24 evropskih ponudnikov oblaka primerja z AWS in Azure; pregled jih postavi drugega ob drugega. Vse v nadaljevanju smo 15. in 16. oktobra 2026 preverili v Nebiusovi dokumentaciji, pravnih pogojih, na straneh s cenami, na statusni strani in v analizah incidentov, v njegovih vlogah pri SEC in v poročilih uporabnikov, vsak podatek pri njegovem viru. Računa nismo odprli in obremenitev nismo poganjali.

Na kratko

Nebius
Sedež in nadzorAmsterdam (registrirani sedež na Schipholu). Nebius Group N.V., delnice razreda A na Nasdaqu. Sklad družine ustanovitelja in izvršnega direktorja Arkadyja Volozha ima 51,62 % glasov za približno 11 % kapitala, zaradi česar je Nebius na Nasdaqu „Controlled Company“ (obvladovana družba)
Regije in coneV EU: Finska (eu-north1), Francija (eu-west1, eu-west2) in Madrid (eu-south1). Poleg tega dve regiji v Združenem kraljestvu, ena v Izraelu in dve v ZDA. Con razpoložljivosti ni dokumentiranih
GPU-jiNa uro GPU, z vCPU in RAM prednastavitve: H100 4,50 USD (4,01 EUR, le Finska), H200 5,40 USD (4,82 EUR), B300 9,50 USD (8,48 EUR). B200 le zunaj EU
Obremenitev A (začetna)52,39 USD (46,74 EUR) na mesec v eu-west1, Francija
Obremenitev B (produkcija)546,43 USD (487,54 EUR) s podatkovno bazo na dveh gostiteljih. Izravnalnika obremenitve za navadne VM ni, le znotraj Managed Kubernetes. SLA za podatkovno bazo zahteva tri gostitelje: 655,24 USD
Izhodni promet (egress)Iz VM brezplačen, javni naslovi IP so brezplačni. Object Storage Standard: 0,015 USD na GiB
SLA za računsko moč99,5 % na VM, vključno z VM z GPU. Dobropisi omejeni na 30 %, zahtevek v 14 dneh po koncu meseca
Vključena podporaBrezplačni zahtevki za vsak račun; prvi odziv v 30 minutah za kritičen zahtevek
Kdo se lahko prijaviKdor koli s prijavo Google, GitHub ali Microsoft in kartico. Aktivacija sledi bremenitvi za 25 USD, ki se pripiše na stanje; korak s preverjanjem osebnega dokumenta ni opisan

Kaj lahko zgradite

Nebius prodaja GPU-je, orodja za učenje in strežbo modelov na njih ter majhen splošni sloj. Storitve so splošno dostopne, razen kjer je navedeno drugače; storitve v predogledu „nimajo zagotovljenih ravni storitev“.

Kaj potrebujeteNebiusAWSAzure
Virtualni stroji s CPUAMD EPYC Genoa v vseh regijah, Intel Ice Lake na Finskem; 2 do 256 vCPU s fiksnim razmerjem vCPU proti RAM 1 : 4EC2Virtual Machines
Virtualni stroji z GPUH100, H200, B200, B300 (1 ali 8 na VM); RTX PRO 6000, L40Sdružini EC2 P in Gserije NC in ND
Gruče GPUInfiniBand: 400 Gbps (8 x ConnectX-7) pri H100, H200 in B200, 800 Gbps (8 x ConnectX-8) pri B300; omare GB200 in GB300 NVL72 prek prodajeEC2 UltraClusters, SageMaker HyperPodserija ND z InfiniBandom
Slurmupravljani Soperator, Nebiusov odprtokodni operator Kubernetes za Slurm (Apache-2.0), v osmih regijahParallelCluster, HyperPodCycleCloud Slurm
KubernetesManaged Kubernetes, certificiran pri CNCF za v1.36; brezplačna nadzorna ravnina s tremi replikami etcdEKSAKS
Shrambaomrežni diski SSD, deljeni datotečni sistem, WEKA; objektna shramba Object Storage, združljiva s S3, v treh razredihEBS, EFS, FSx for Lustre, S3Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage
Relacijska podatkovna bazaManaged PostgreSQL, le različica 16, v šestih regijahRDSAzure Database for PostgreSQL
Sklepanje modelovToken Factory (prej AI Studio): API, združljiv z OpenAI, za modele z odprtimi utežmi, namenske končne točke, dodatno učenje (fine-tuning); Serverless AI za vaše lastne vsebnike; Managed MLflowBedrock, SageMakerAzure AI Foundry, Azure ML
OmrežjeVPC, Cloud Interconnect; izravnalnik obremenitve le kot storitev KubernetesVPC, Direct Connect, ELBVNet, ExpressRoute, Load Balancer
Varnost in delovanjeIAM z enotno prijavo SAML, KMS; SecretStash, Monitoring, Logging in Audit Logs v predogleduIAM, KMS, CloudWatch, CloudTrailEntra ID, Key Vault, Azure Monitor

Povsem manjkajo: bare metal, upravljani MySQL, Redis ali Valkey, MongoDB, Kafka in OpenSearch, funkcije, čakalne vrste in pub/sub, samostojen izravnalnik obremenitve, CDN, dokumentirana zaščita pred napadi DDoS, splošna storitev za varnostne kopije in cone razpoložljivosti. Object Storage nima Object Lock, pravil za replikacijo ali obvestil o dogodkih. Managed PostgreSQL v Madridu ni na voljo. Token Factory se hitro spreminja: Nebius je 22. junija in 31. avgusta 2026 odstranil dve skupini ID-jev modelov brez strežnika, brez samodejne preusmeritve.

Orodja obsegajo API gRPC in REST, SDK-je za Go, Python in TypeScript, CLI in ponudnika za Terraform, še pred različico 1.0 (0.6.71, objavljen 15. oktobra 2026), ki ga v registru OpenTofu nismo našli.

Koliko stane

Nebiusove cenikovne cene v ameriških dolarjih, edini valuti obračuna zunaj Izraela, brez DDV, preverjene 15. in 16. oktobra 2026. Zneski v evrih so po tečaju ECB z dne 15. oktobra (1 EUR = 1,1208 USD).

GPU-ji

VM z GPU se obračunavajo po sekundah. Pri H100, H200, B200, B300 in RTX PRO 6000 cena na uro GPU vključuje vCPU in RAM prednastavitve (16 vCPU in 200 GB na H100); diski se plačajo posebej.

GPURegijeUSD na uro GPUEURPrivzeta kvota
H100 80 GBle eu-north1 (Finska)4,504,0132
H200 141 GBeu-north1, eu-west1 (Francija), us-central15,404,8232 na Finskem, 8 v Franciji, 0 v us-central1
B200us-central1, me-west1 (Izrael)8,507,580
B300eu-west2 (Francija), uk-south1, us-north19,508,4832 v vsaki
RTX PRO 6000 96 GBeu-south1 (Madrid), uk-south2, us-central11,801,6132, razen 0 v us-central1
L40S 48 GBeu-north1od 1,551,3832
GB200, GB300 NVL72po regijah niso navedeni„Contact us“prodaja

AWS v Frankfurtu ne prodaja H100, H200 ali B200. Njegov najbližji H100 stane 7,36 USD (6,57 EUR) na uro GPU v Stockholmu, kjer H200 stane 8,47 USD in B200 17,91 USD; njegov B300 stane 27,19 USD v Londonu. Azure zaračuna 15,98 USD na uro GPU za svojo velikost H100 z 8 GPU in InfiniBandom, ki je v Frankfurtu ne prodaja, in 13,78 USD za H200 v Frankfurtu. Nebiusov H100 stane 61 % AWS-ove cene v Stockholmu, njegov B300 pa 35 % AWS-ove cene v Londonu. AWS vsak račun začne s kvoto GPU nič.

Kvota ni zmogljivost. Pri storitvah na zahtevo in prekinljivih storitvah Services Agreement Nebiusu dovoljuje, da „po lastni presoji zavrne zagotavljanje storitev glede na razpoložljivo zmogljivost, ceno, izkoriščenost gruče ali druge operativne razloge“.

Prekinljivo in z zavezo. Od 8. oktobra 2026 se cene spot spreminjajo: „od“ 0,99 USD na uro GPU pri B300 in B200 ter 0,79 USD pri H200, H100 in RTX PRO 6000, s spremembami „tudi vsakih 15 minut“, do „en cent pod trenutno ceno na zahtevo s plačilom po porabi (PAYG)“. Zaveze obljubljajo „do 35 % manj od cen na zahtevo“ za večmesečne rezervacije gruč, le za podjetja, prek prodaje, brez javnega cenika. Tako se prodajajo tudi sistemi v merilu omare, njihova pristojbina pa pokriva celotno omaro, vključno z „rezervo za vzdrževanje“ (Maintenance Buffer) v obsegu 2 od njenih 18 vozlišč.

Spremembe cen. Cene GPU na zahtevo so se zvišale 1. junija in znova 1. oktobra 2026, v USD na uro GPU:

GPUDo 31. maja 2026Od 1. junijaOd 1. oktobraSprememba
H1002,953,854,50+52,5 %
H2003,504,505,40+54,3 %
B2005,507,158,50+54,5 %
B3006,107,859,50+55,7 %

Oktobrski korak je v trenutni dokumentaciji o cenah; prejšnje cene izvirajo iz arhiviranih kopij Nebiusovih strani. Dne 1. oktobra so se podražili tudi VM samo s CPU: vCPU Genoa za 25 %, RAM pa za 41 %. Arhivirana kopija dokumentacije je 26. septembra 2026 še kazala H100 po 3,85 brez obvestila; kopija z dne 29. septembra je spremembo napovedala. Pogodba zahteva obvestilo „vsaj tri (3) koledarske dni pred vsakim zvišanjem cen storitev“; zapisa o zgodnejšem obvestilu nismo našli.

Obremenitev A

Začetna postavitev: en VM z 2 vCPU in 4 GB, disk s 40 GB, en naslov IPv4, 1 TB izhodnega prometa in 100 GB objektne shrambe, v eu-west1 (Francija), regiji, ki je najbližja Frankfurtu in ima vse postavke.

PostavkaIzbiraUSD na mesec
VMcpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (prednastavitve s 4 GB ni)48,18
Disk40 GiB Network SSD2,84
Javni IPv4brezplačno0,00
1 TB izhodnega prometabrezplačno0,00
100 GB objektne shrambeStandard1,37
Skupaj52,39 (46,74 EUR)

AWS za isto v Frankfurtu zaračuna 112,37 EUR, Azure pa 116,15 EUR, zato Nebius stane 42 % AWS in 40 % Azure. Na Finskem je kvota novega računa za vCPU samo s CPU 0, zato bi ta VM tam najprej zahteval zahtevek.

Obremenitev B

Majhen produkcijski sistem: trije VM s 4 vCPU in 16 GB, vsak z naslovom IPv4, 300 GB bločne shrambe SSD, izravnalnik obremenitve, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB in 100 GB kot primarna in rezervna instanca, 1 TB objektne shrambe z 1 milijonom zahtev PUT in 10 milijoni zahtev GET, nadzorna ravnina Kubernetes in 2 TB izhodnega prometa.

PostavkaIzbiraUSD na mesec
3 VMcpu-d3 4vcpu-16gb289,08
3 javni IPv4brezplačno0,00
300 GB bločne shrambeNetwork SSD19,84
Izravnalnik obremenitveza navadne VM ga ni; storitev Kubernetes LoadBalancer, ločena cena ni navedena0,00
PostgreSQL HAdva gostitelja, primarni in rezervni204,40
Shramba podatkovne baze100 GB na gostitelja13,22
1 TB objektne shrambeStandard13,69
1 milijon PUT, 10 milijonov GETrazred Standard6,20
Nadzorna ravnina Kubernetestri replike etcd, SLA 99,9 %0,00
2 TB izhodnega prometabrezplačno0,00
Skupaj546,43 (487,54 EUR)

AWS za obremenitev B na m7i.xlarge zaračuna 1.082,61 EUR, Azure na D4s_v5 pa 1.091,88 EUR, zato Nebius stane 45 % enega ali drugega. AWS zaračuna 2 TB izhodnega prometa 171,00 USD, svojo podatkovno bazo HA s shrambo 320,13 USD in nadzorno ravnino EKS 73,00 USD; Nebius ne zaračuna ničesar, 217,62 USD in ničesar.

Tri opozorila. SLA za PostgreSQL pokriva le gruče, „ki jih sestavljajo trije ali več gostiteljev podatkovne baze“; s tremi gostitelji je skupni znesek 655,24 USD (584,62 EUR), 54 % AWS. Dokumentacija ne pove, ali se podatkovna baza zaračunava na gostitelja ali na gručo; predpostavili smo, da na gostitelja. In izravnalnik obremenitve obstaja le znotraj Managed Kubernetes, zato bi morali trije VM postati vozlišča Kubernetes, da bi stali za njim.

Izhodni promet, IPv4 in obračun

Stran s cenami navaja „Egress/Ingress traffic: Free“ in „Public IP address: Free“, brez klavzule o pošteni uporabi, čeprav si pogoji za Compute pridržujejo pravico, da odhodni promet zaračunajo „posebej“. Izjema je Object Storage: razred Standard stane 0,015 USD na GiB v internet ali v drugo regijo, razred Enhanced Throughput nič, razred Intelligent pa nič do trikratnika povprečne shranjene količine. AWS zaračuna 0,09 USD na GB nad brezplačnimi 100 GB.

Plačnikom s kartico se zaračuna na začetku vsakega meseca in vsakič, ko poraba doseže „prag obračuna“. Brezplačne ravni ni; dobroimetje za zagonska podjetja je na voljo le prek Nebiusovih partnerjev s tveganim kapitalom, za zagonska podjetja, ki so zbrala 5 milijonov USD ali več. Proračuni pošiljajo opozorila, vendar „Proračun vaše porabe ne ustavi in ne omeji“.

Zanesljivost

Kaj je regija. Dokumentacija in SLA govorita le o regijah; koncepta con in preklopa med conami nismo našli, pa tudi ne stavka, ki bi pravil, da con ni. Nebius ima v lasti eno lokacijo, v Mäntsäli na Finskem (eu-north1). Obrazec 20-F francoske, britanske, islandske, izraelske in ameriške lokacije navaja kot kolokacijo, brez imen upravljavcev; model za Madrid ni naveden. Revizija SOC 3 je kontrole ponudnikov kolokacije izključila.

Rezervna instanca podatkovne baze. Dokumentacija ne pove, kje stoji rezervna instanca PostgreSQL, ali je replikacija sinhrona in koliko traja preklop. AWS in Azure postavita sinhrono rezervno instanco v drugo cono in preklopita v 60 do 120 sekundah.

SLA. Splošni SLA velja od 28. septembra 2026; kot vsak Nebiusov pravni dokument je datiran, njegove prejšnje različice pa so arhivirane.

StoritevMesečni ciljDobropisi
VM Compute, vključno z VM z GPU99,5 % na VM10 % pod 99,5 %, 15 % pod 99 %, 30 % pod 95 %
Sistemi GPU v merilu omare99,5 % na omaro; pokritih 16 od 18 vozliščenako
Diski, deljeni datotečni sistem99,5 %; nereplicirani in lokalni diski izključenienako
Object Storage99,98 % na razred shrambedo 30 %
Managed Kubernetes99,9 %, le visoko razpoložljiva nadzorna ravninado 25 %
Managed PostgreSQL99,5 %, le trije ali več gostiteljevdo 30 %
  • VM z GPU šteje kot nedosegljiv, ko GPU odpove ali se izgubi NVLink ali omrežje InfiniBand, ne pa ob upočasnitvah ali zmanjšani pasovni širini, „ki ne povzroči izgube povezljivosti“. Izpad se konča, ko Nebius sporoči, da je VM mogoče znova zagnati na drugem gostitelju.
  • Zahtevek oddate prek konzole v 14 koledarskih dneh po koncu meseca, „sicer se šteje, da se je zahtevku odpovedal“. Dobropisi se upoštevajo pri prihodnjih plačilih in so „edino in izključno pravno sredstvo“. Izključeni so načrtovano vzdrževanje vozlišč do 8 ur na mesec in „zahteva pooblaščenih državnih organov“.
  • Dobropisi so delež „pristojbine za storitev“ (Service Fee), nadzorna ravnina Kubernetes in javni naslovi IP pa sta brezplačna. Naše branje, ki ga dokumenti ne razrešijo: ti SLA morda ne izplačajo ničesar.

AWS se zaveže k 99,99 % za instance v dveh ali več conah in 99,5 % za posamezno instanco, z dobropisi do 100 % in zahtevki do konca drugega obračunskega obdobja; Azure dovoljuje 60 dni. Nebiusova najboljša raven je AWS-ova raven za posamezno instanco, z najkrajšim rokom za zahtevke od vseh treh.

Statusna stran in incidenti. status.nebius.com združuje komponente po regijah, z zgodovino do novembra 2024: 201 vnos do 15. oktobra 2026, od tega 11 kritičnih in 94 večjih. Nebius je od novembra 2024 objavil sedem podrobnih analiz incidentov.

DatumObsegTrajanjeVzrok
27. jan. 2025eu-north1: API za računsko moč nedosegljiv, VM so izgubili zunanjo povezljivostpribližno 4 ureizdaja nadzorne ravnine (analiza incidenta)
18. mar. 2025konzola, API in S3, kritičnodvakrat; drugič približno 5 ur„težave v zunanjem omrežju“
5. maj 2025Object Storage v eu-north1od 15:30 do 17:50 UTCnapaka v podatkovni bazi shrambe; „brez izgube podatkov“ (analiza incidenta)
26. feb. 2026eu-north1, lastna lokacija na Finskem: del gostiteljev je izgubil napajanjepribližno 22 urkratek stik v kablih do hladilne opreme (analiza incidenta)
10. mar. 2026us-central1: zunanja povezljivost VM izgubljena v celotni regijiod 15:18 do 17:04 UTCvzdrževanje napajanja, ki ga je vodil ponudnik (analiza incidenta)
27. jul. 2026„Težave z omrežjem“ pri vseh storitvah v šestih regijahpribližno 1,5 ureni navedeno; brez analize incidenta
19. do 20. avg. 2026us-central1, celotna regijavečina storitev je delovala že isti večer; zmogljivost na zahtevo šele po nekaj dnehneurje je ustavilo hlajenje v objektu za kolokacijo (analiza incidenta)
14. in 15. okt. 2026InfiniBand za gruče GPU v eu-west2približno 1 ura, nato približno 10,5 ureni navedeno

V vseh analizah incidentov je napaka ostala v eni regiji; izjeme so globalni izpadi konzole in API v letu 2025 ter vnos za šest regij iz julija 2026. Avgustovska analiza pokaže, kdo je na vrsti prvi: „Vsa rezervirana zmogljivost GPU je bila do 08:38 UTC 20. avgusta potrjeno obnovljena; obnova preostalega nabora vozlišč na zahtevo se je nadaljevala še več dni.“ Prijava prek Googla, GitHuba in Microsofta, edini način prijave, je odpovedala junija in decembra 2025.

Podpora

Vsak račun dobi brezplačno tehnično podporo prek zahtevkov v konzoli. Prvi odziv, ki ni samodejen: kritično 30 minut, visoko 60 minut, srednje 4 ure, nizko en delovni dan po „nizozemskem koledarju“. To so ciljni odzivni časi, ne časi rešitve, ure pokritosti in jeziki pa niso navedeni. Plačljiva raven ni objavljena; poročilo SOC 3 omenja namenskega tehničnega skrbnika računa, brez javnih pogojev.

AWS-ov brezplačni paket Basic ne odpira tehničnih zahtevkov, 30 minut za izpad, kritičen za poslovanje, pa stane pri Business Support+ 29 USD na mesec ali 9 % porabe, kar je več. Azurejev enourni ciljni odziv se začne pri 100 USD na mesec. Nobena tema iz poročil uporabnikov o Nebiusovi podpori ni dosegla našega praga dokazov.

Odprtje računa

Prijavite se z računom Google, GitHub ali Microsoft in plačujete kot podjetje (z davčno številko ali identifikacijsko številko za DDV) ali kot posameznik. Dodajanje kartice sproži bremenitev za 25 USD, ki se pripiše na stanje, aktivacija pa je „Samodejna po dodajanju kartice in plačilu začetnih 25 USD“. Korak s preverjanjem osebnega dokumenta ni opisan, vendar pogodba Nebiusu dovoljuje, da zahteva dokumente in prekine dostop, če ne prispejo v 5 koledarskih dneh.

Poleg zgornjih kvot GPU vsaka regija dovoljuje 12 navadnih in 8 prekinljivih VM ter 5 gruč GPU. Štiri vozlišča H100 ali H200 z 8 GPU na Finskem ali štiri vozlišča B300 v Franciji ali Združenem kraljestvu prvi dan ustrezajo privzetim vrednostim; B200 vedno zahteva zahtevek. Tudi obremenitev B v eu-west1 zahteva en zahtevek: privzete vrednosti tam so 200 vCPU brez GPU, 2 TiB Network SSD, 2 gruči Kubernetes, 10 gruč PostgreSQL in 3 javni naslovi IPv4, zato naslov IP izravnalnika obremenitve poleg treh javnih VM potrebuje četrtega.

Nebius lahko dostop prekine ob kršitvi AUP, zamudi s plačilom, sumu goljufije ali pravni zahtevi, pa tudi, „če ima Nebius utemeljen dvom“, da kaj od tega velja; podatki se po prekinitvi hranijo 60 dni. Pogodbo lahko odpove „brez razloga (iz priročnosti) kadar koli, s tridesetdnevnim (30) predhodnim pisnim obvestilom“; stranka lahko odide z 10-dnevnim obvestilom.

Skladnost in varstvo podatkov

OkvirStanje
ISO/IEC 27001:2022Certifikat videli: Nebius B.V., SII-QCD, veljaven do 11. avgusta 2028. Lokacije: sedež na Schipholu, Tel Aviv in podatkovno središče v Mäntsäli. Nobena lokacija kolokacije
SOC 2 Type IINaveden; poročilo za obrazcem NDA
SOC 3Poročilo videli, le za obdobje od 1. aprila do 31. julija 2025; kontrole ponudnikov kolokacije izključene
ISO 27018, 27701, 22301, 42001Navedeni; certifikati niso prikazani
CSA STARRaven 1, samoocena
BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAXNiso navedeni

Pogodba o obdelavi podatkov (DPA) z dne 15. septembra 2026 pravi, da vsebina stranke „gostuje in se obdeluje v regiji, ki jo izbere stranka, ob morebitni omejeni obdelavi zunaj te regije, potrebni za delovanje, vzdrževanje, varnost ali podporo“. Novi podobdelovalci so napovedani 15 dni vnaprej, s pravico do ugovora. Družbe v skupini, ki lahko opravljajo inženirsko delo in podporo, so v ZDA, na Nizozemskem, v Izraelu, na Finskem, v Združenem kraljestvu, na Češkem, v Nemčiji, Španiji, Franciji in Srbiji, zadnja na podlagi standardnih pogodbenih klavzul. Madrida ni med lokacijami obdelave, ki jih seznam navaja za Nebius B.V.

Evropska stranka sklene pogodbo z Nebius B.V. po nizozemskem pravu, pred sodišči v Amsterdamu, fakture pa prejema v USD.

Kdo ga nadzoruje

Nebius Group N.V. je „nizozemska javna družba z omejeno odgovornostjo“, registrirana na Schipholu, s pisarnami v Amsterdamu in delnicami razreda A na Nasdaqu (NBIS). Ima približno 1.500 zaposlenih, z raziskavami in razvojem v Evropi, Severni Ameriki in Izraelu, večina njenih strank pa je v ZDA.

Glasovi. Delnice razreda A nosijo en glas, delnice razreda B deset. Dne 31. marca 2026 je imela Highvern Cayman Limited kot skrbnica sklada LASTAR Trust, „med upravičenci katerega so g. Volozh ali člani njegove družine“, 85,56 % delnic razreda B: 51,62 % glasov za približno 11 % kapitala. Nebius je zato na Nasdaqu „Controlled Company“ in uporablja izjemo za svoj odbor za imenovanja in upravljanje, ki mu predseduje Arkady Volozh. Volozh, glavni ustanovitelj, je izvršni direktor od avgusta 2024, izvršni direktor družbe, takrat Yandex, pa je bil od leta 2000 do leta 2022. Vladimir Ivanov ima 7,15 % glasov; 20-F ne pove, kdo je. NVIDIA, edini dobavitelj GPU, poroča o 9,3 % delnic razreda A kot pasivni imetnik, večinoma prek nakupnega bona (warrant), kupljenega za približno 2 milijardi USD. Po našem izračunu bi delnice razreda B v lasti sklada na presečni dan za skupščino avgusta 2026 pomenile 50,01 % glasov; poznejša tabela lastništva ni bila objavljena.

Ločitev od Yandexa, kot jo navajajo vloge. Dne 5. februarja 2024 se je družba dogovorila za prodajo „vseh dejavnosti skupine v Rusiji in povezanih dejavnosti na nekaterih mednarodnih trgih“, kar je pomenilo več kot 95 % njenih prihodkov, sredstev in zaposlenih. Prodaja je bila zaključena 17. maja in 12. julija 2024, za 2,6 milijarde USD v gotovini in vrnjene delnice razreda A. Obrazec 20-F pravi: „Po odprodaji družba ni več kakor koli vpletena v odprodane dejavnosti“, in „V Rusiji nimamo nobenih strank, dobaviteljev ali poslovnih partnerjev, nimamo v lasti ali deležev v nobenih podjetjih ali pravnih osebah v Rusiji in iz Rusije ne ustvarjamo nobenih prihodkov“. Družba je svoje sedanje ime prevzela avgusta 2024.

Velike stranke, kot jih navajajo vloge. Po pogodbi, ki velja od 7. septembra 2025, Nebius Microsoftu pet let zagotavlja namensko zmogljivost GPU v svojem podatkovnem središču v Vinelandu v New Jerseyju, „do približno 17,4 milijarde USD do leta 2031“. Meta je novembra 2025 podpisala pogodbo za približno 2,9 milijarde USD namenskih gruč GPU, marca 2026 pa še za do približno 27 milijard USD: 12 milijard USD namenskih gruč in do 15 milijard USD, po katerih mora Meta kupiti „vso neprodano zmogljivost nekaterih gruč GPU“, ki je Nebius ne proda drugim. Pismo delničarjem za drugo četrtletje 2026 pravi: „Vso zmogljivost za leto 2027 bi lahko pod temi pogoji prodali že danes.“

Platforma v oblaku ter zasnove strežnikov in omar so Nebiusove.

Odhod

Izhodni promet iz VM je brezplačen, zato prenos diskov, podatkovnih baz in podatkov gruč ne stane nič na gigabajt. Izvoz 10 TiB iz Object Storage Standard stane 153,60 USD, razen če jih kopirate prek VM v isti regiji, kar je brezplačno; ali Nebius to šteje za skladno s svojimi pogoji, ni navedeno. Stran o prenosljivosti podatkov, napisana za akt o podatkih in GDPR, za vsako storitev navaja pot izvoza.

Večina sklada je standardna: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. Zaklepanje je v opombah Kubernetes za izravnalnike obremenitve, v ID-jih modelov Token Factory, ki ob datumih opustitve izginejo, in v zavezah, ki so predplačane, jih je mogoče skrajšati „le ... če to dovoljujejo pogoji vašega dodatka“, podaljšati pa le „glede na razpoložljivo zmogljivost“. Izbrisani objekti so „fizično izbrisani ... v 4 dneh“.

Kaj poročajo uporabniki

Poročil iz prve roke je malo. Večina komentarjev na Hacker News, ki od oktobra 2024 omenjajo Nebius, govori o delnicah, financiranju ali zaposlitvah; Reddit je dal malo uporabnih niti, strani z ocenami pa tu ne štejemo kot dokaz.

GPU-ji brez pogovora s prodajo. Uporabniki „neooblake“, med njimi Nebius, primerjajo z AWS, kjer „gpu-ja z 80 gb nikoli ne dobiš brez dolgoročne rezervacije“ (44182548, junij 2025), in poročajo, da najemajo VM spot z RTX PRO 6000 zaradi „velikega pomnilnika in cene“ (49956984, oktober 2026) ter poganjajo VM s H200 (47960926, april 2026). To so kratke omembe.

Malo zmogljivosti pri najnovejših GPU-jih. En uporabnik sprašuje, kaj pomeni, ko „Nebiusova nadzorna plošča zmogljivosti pravi, da imajo na voljo približno 3 neprekinljive B200“ (48876544, julij 2026). Gre za eno samo poročilo, vendar v isto smer kažejo Nebiusovi lastni dokumenti: kvota B200 nič, pravica do zavrnitve storitve na zahtevo, klavzula z Meto in avgustovski vrstni red obnove.

Izvor iz Yandexa. Pojavi se vsakič, ko je govor o Nebiusu, kot mnenje in ne kot izkušnja s storitvijo (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, od novembra 2025 do julija 2026). Kaj navajajo vloge, je opisano zgoraj.

Kakovost sklepanja. Avgusta 2025 je uporabnik, ki se je predstavil kot Nebiusov zaposleni, na Redditu objavil, da je njihova uvedba GPT-OSS na merilih točnosti Artificial Analysis dosegla slab rezultat, ker nastavitev napora pri sklepanju (reasoning effort) ni bila posredovana, in da je bilo to popravljeno in merjenje ponovljeno (Reddit). Zapis Simona Willisona o istem merilu kaže, kako zelo se odprti modeli lahko razlikujejo glede na ponudnika.

Pogled analitika, ne poročilo uporabnika: SemiAnalysis je septembra 2026 Nebius uvrstil v svojo najvišjo raven „Platinum“, ob tem pa omenil „precejšnja predplačila, ki pri enoletnih zavezah dosežejo 100 %“. Nebius SemiAnalysis navaja v svojem katalogu partnerjev, SemiAnalysis pa oblakom prodaja ocene.

Komu ustreza in kdo naj pogleda drugam

Nebius ustreza ekipam za strojno učenje, ki GPU-je H100, H200 ali B300 potrebujejo zdaj, v Evropi, brez prodajnega cikla; ekipam, ki učijo s Slurm ali Kubernetes in shranjujejo kontrolne točke svojih opravil; zagonskim podjetjem, ki strežejo odprte modele prek Token Factory ali lastnih končnih točk; in kupcem, ki za delo z GPU želijo nizozemsko pogodbeno stranko in lahko živijo z regijami na eni lokaciji.

Poglejte drugam, če z AWS ali Azure selite splošno spletno okolje ali okolje SaaS, saj upravljanih storitev ni; če potrebujete preklop med conami znotraj regije; če potrebujete zmogljivost razreda B200 ali GB200 na zahtevo ali cene GPU, ki zdržijo brez zaveze; ali če potrebujete BSI C5, SecNumCloud ali HDS. Če sta nadzor ustanovitelja ali zgodovina z Yandexom za vaše naročanje odločilno vprašanje, pred odločitvijo preberite vloge.

Viri

Preverjeno 15. in 16. oktobra 2026.

Cene

Pogoji in SLA

Dokumentacija

Stanje in incidenti

Skladnost

Podjetje in lastništvo

Poročila uporabnikov in analitiki

Podatki in oblak

Novi vodniki in spremembe predpisov po e-pošti

Ko se predpis spremeni, se rok premakne ali objavimo nov vodnik, vam ga pošljemo po e-pošti.

Najprej vam pošljemo povezavo za potrditev. Odjavite se lahko kadar koli. Politika zasebnosti