Besedilo: Kristijan Sekereš
Scaleway v letu 2026: poštena ocena za ekipe, ki zapuščajo AWS ali Azure

Scaleway je javni oblak francoske skupine iliad, ki jo nadzoruje skupina družine Niel, z regijami v Parizu, Amsterdamu, Varšavi in Milanu. Med ponudniki pod evropskim nadzorom, ki smo jih preverili, ima najširši katalog upravljanih storitev po vzoru AWS, za promet, ki zapušča njegove instance in izravnalnike obremenitve, pa ne zaračunava ničesar po gigabajtu: naša produkcijska obremenitev tam stane 582,07 EUR na mesec, 54 % cene pri AWS. Šibki točki sta redundanca in pogodbeno kritje. Upravljana podatkovna baza drži rezervno instanco v istem podatkovnem središču, ena sprememba na usmerjevalniku je marca 2025 odrezala javno povezljivost celotne pariške regije, dobropisi po SLA pa so vavčerji, pri večini storitev omejeni na 50 %.
Ta članek je del serije, ki 24 evropskih ponudnikov oblaka primerja z AWS in Azure; pregled jih postavi drugega ob drugega. Vse spodaj smo 15. in 16. oktobra 2026 preverili v Scalewayevi dokumentaciji, pravnih pogojih, cenovnih podatkih in na statusni strani, v letnem poročilu skupine iliad in v poročilih uporabnikov, vsako pri viru. Računa nismo odprli in obremenitev nismo poganjali.
Na kratko
| Scaleway | |
|---|---|
| Sedež in nadzor | Pariz. Scaleway SAS je v 99,56-odstotni lasti iliad SA, ki jo prek francoskih holdingov nadzoruje skupina družine Niel. Ne kotira na borzi |
| Regije in cone | Pariz, Amsterdam in Varšava, vsaka s tremi conami. Milano, odprt marca 2026, navaja tri cone, vendar podatkovne baze in izravnalnike obremenitve prodaja le v prvi. Nič zunaj Evrope |
| Obremenitev A (začetna) | 37,85 EUR na mesec v Parizu |
| Obremenitev B (produkcijska) | 582,07 EUR na deljenih vCPU, 676,78 EUR na namenskih vCPU. Naprodaj so vsi deli; rezervna instanca podatkovne baze je v istem podatkovnem središču |
| Izhodni promet | Pri instancah in izravnalnikih obremenitve brez zaračunavanja po GB, namesto tega omejeni s pasovno širino. Object Storage: 75 GB na mesec brezplačno, nato 0,01 EUR za GB |
| SLA za računsko moč | 99,5 % za namenske in GPU instance, 99 % za deljene družine BASIC, nič za DEV1, GP1, PLAY2 in PRO2. Dobropisi so vavčerji |
| Vključena podpora | Basic: zahtevki 24/7, prvi odziv v 8 urah za P1 in P2 |
| Kdo se lahko prijavi | Vsak z veljavnim plačilnim sredstvom, ko Scaleway potrdi naročnino. Večje instance, več kot 500 GB bločne shrambe, odhodni SMTP in GPU-ji zahtevajo osebni dokument s fotografijo in preverjanje obraza v živo |
Kaj lahko zgradite
Razen kjer je navedeno drugače, je status splošna razpoložljivost, po polju življenjskega cikla v Scalewayevem javnem cenovnem katalogu; „le Pariz“ pomeni, da stran o razpoložljivosti izdelkov ne navaja nobene druge regije.
| Kaj potrebujete | Scaleway | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtualni stroji | Instances, deljeni ali namenski vCPU, na AMD EPYC ali Arm | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Elastic Metal, Dedibox, Mac mini od M1 do M4 Pro | EC2 metal, EC2 Mac | BareMetal Infrastructure |
| GPU-ji | L4, L40S, H100 PCIe in SXM, B300 SXM | EC2 G in P | serije NC in ND |
| Shramba | Block Storage (vezana na cono); Object Storage v razredih Multi-AZ, One Zone in Glacier; File Storage, le Pariz | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relacijske podatkovne baze | Upravljana PostgreSQL in MySQL; Serverless SQL Database, le Pariz | RDS, Aurora Serverless | Azure Database for PostgreSQL in MySQL |
| Druge podatkovne storitve | Redis; MongoDB in OpenSearch, le Pariz; Kafka, ClickHouse in Apache Spark v Parizu in Milanu | ElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMR | Azure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse |
| Kubernetes | Kapsule, certificiran pri CNCF za različice od 1.33 do 1.37, brezplačna deljena ali plačljiva namenska nadzorna ravnina | EKS | AKS |
| Brez strežnika | Functions, Containers, Jobs | Lambda, Fargate, Batch | Functions, Container Apps |
| Sporočanje | Queues (del API-ja SQS), Topics and Events (del API-ja SNS), NATS, RabbitMQ | SQS, SNS, Amazon MQ | Service Bus, Event Grid |
| Omrežje | VPC, peering, prehod NAT, VPN med lokacijami, InterLink, izravnalnik obremenitve, vezan na cono | VPC, VPN, Direct Connect, ELB | VNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer |
| CDN in WAF | Edge Services, le Pariz | CloudFront | Front Door |
| Varnost | Secret Manager, Key Manager, IAM s pogoji glede IP, uporabniškega agenta in časa; Audit Trail v javni beti | Secrets Manager, KMS, IAM, CloudTrail | Key Vault, Entra ID, Activity Log |
| Spremljanje | Cockpit, upravljana Grafana | CloudWatch | Azure Monitor |
| UI | Generative APIs (združljivi z OpenAI, modeli z odprtimi utežmi); namenske postavitve (prej Managed Inference), le Pariz | Bedrock, končne točke SageMaker | Azure AI Foundry, končne točke Azure ML |
| Varnostne kopije | nič kot storitev: posnetki in varnostne kopije znotraj upravljanih podatkovnih baz | AWS Backup | Azure Backup |
API-ji, združljivi z AWS, so le delni. Queues „trenutno ni združljiv s Scaleway VPC“, hrani največ 100 MB na Project in prezre parametre, kot sta DelaySeconds in MessageGroupId. Topics and Events dostavlja le odjemalcem HTTP in HTTPS, Serverless Functions in Queues v istem Projectu. Object Storage ima različice in Object Lock, nima pa replikacije veder ali beleženja dostopa, obvestila veder pa so „v razvoju“.
Povsem manjkajo: regije zunaj Evrope, upravljana storitev za varnostne kopije, prehod API, vodilo dogodkov s pravili, kot je EventBridge, podatkovna baza ključ-vrednost brez strežnika, kot je DynamoDB, in storitev za identiteto strank, kot je Cognito. Orkestracija delovnih tokov je Data Orchestrator v beti, Autoscaling Groups pa so v javni beti od 25. avgusta 2026. Ublažitev dohodnih napadov DDoS za instance ni dokumentirana: FAQ za izravnalnik obremenitve napoti na WAF v Edge Services, varnostna stran pa trdi, da obstaja „vgrajena zaščita pred DDoS“, ne da bi jo opisala.
Orodja so Scalewayeva lastna: ponudnik za Terraform (2.86.0, objavljen 7. oktobra 2026), CLI scw, shema OpenAPI 3.1 za vsak API in javni kataloški API, še vedno v različici alfa, ki brez prijave vrne vseh 5.655 SKU s cenami. Del dokumentacije zaostaja za izdelkom: FAQ za Instances je še vedno navajal ceno IPv4 izpred junija 2026.
Koliko stane
Scalewayeve cenikovne cene v EUR brez DDV, iz njegovega kataloškega API-ja in cenovnih strani, preverjene 15. in 16. oktobra 2026, za Pariz (fr-par-1) pri 730 urah na mesec.
Obremenitev A, začetna postavitev: en virtualni stroj z 2 vCPU in 4 GB, 40 GB diska, en naslov IPv4, 1 TB izhodnega prometa in 100 GB objektne shrambe.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| VM | BASIC3-X2C-4G, 2 deljena vCPU, 4 GB | 28,80 |
| Disk | 40 GB Block Storage 5K (BASIC3 nima lokalnega diska) | 3,80 |
| Javni IPv4 | conski flexible IP | 3,65 |
| 1 TB izhodnega prometa | vključeno | 0,00 |
| 100 GB objektne shrambe | Standard Multi-AZ | 1,61 |
| Skupaj | 37,85 |
AWS za isto v Frankfurtu zaračuna 112,37 EUR, Azure 116,15 EUR; pri AWS sam 1 TB izhodnega prometa pomeni 81,00 USD od obračuna za 125,95 USD. S PLAY2-NANO se Scalewayev skupni znesek zniža na 29,16 EUR, z BASIC2-A2C-4G na arhitekturi Arm pa na 25,84 EUR, vendar PLAY2 nima SLA.
Obremenitev B, majhen produkcijski sistem: trije virtualni stroji s 4 vCPU in 16 GB, vsak z naslovom IPv4, 300 GB bločne shrambe SSD, izravnalnik obremenitve, PostgreSQL z 2 vCPU, 8 GB in 100 GB kot primarna in rezervna instanca, 1 TB objektne shrambe z 1 milijonom zahtev PUT in 10 milijoni zahtev GET, nadzorna ravnina Kubernetes in 2 TB izhodnega prometa.
| Postavka | Izbira | EUR na mesec |
|---|---|---|
| 3 VM | BASIC3-X4C-16G, deljeni vCPU | 259,41 |
| 3 javni IPv4 | conski flexible IP | 10,95 |
| 300 GB bločne shrambe | Block Storage 5K | 28,47 |
| Izravnalnik obremenitve | LB-S, 200 Mbps | 16,79 |
| PostgreSQL HA | DB-POP2-2C-8G, primarna in rezervna instanca | 160,16 |
| Shramba podatkovne baze | 100 GB | 9,93 |
| 1 TB objektne shrambe | Standard Multi-AZ; zahteve vključene | 16,06 |
| Nadzorna ravnina Kubernetes | Kapsule Dedicated-4, SLA 99,5 % | 80,30 |
| 2 TB izhodnega prometa | vključeno | 0,00 |
| Skupaj | 582,07 |
S tremi instancami STANDARD3-X4C-16G z namenskimi vCPU je skupni znesek 676,78 EUR. AWS za obremenitev B na m7i.xlarge zaračuna 1.082,61 EUR, Azure na D4s_v5 1.091,88 EUR, zato Scaleway na deljenih vCPU stane 54 % cene pri AWS in 53 % cene pri Azure, na namenskih pa 63 % cene pri AWS. Večino razlike naredita dve postavki: AWS 2 TB izhodnega prometa zaračuna 171,00 USD, svojo visoko razpoložljivo podatkovno bazo s shrambo pa 320,13 USD, medtem ko Scaleway za izhodni promet ne zaračuna ničesar, za podatkovno bazo pa 170,09 EUR. Ena postavka je pri Scalewayu dražja: namenska nadzorna ravnina Kubernetes, 80,30 EUR v primerjavi s 65,13 EUR za EKS. Z brezplačno deljeno nadzorno ravnino bi bila nič, z enim strežnikom API in brez SLA.
V skupnem znesku sta dve predpostavki: shramba podatkovne baze je ovrednotena enkrat (če se nosilec rezervne instance zaračuna še enkrat, prištejte 9,93 EUR), prvi IP izravnalnika obremenitve pa smo šteli kot vključen, ker cenik navaja le „dodatni naslov IP“. Namenska nadzorna ravnina ima 30-dnevno zavezo. Delovna vozlišča niso vključena, kot povsod v tej seriji.
Izhodni promet in IPv4. Pri instancah „cenikovne cene vključujejo izhodni promet in naslove IPv6“; namesto tega je pasovna širina omejena po tipu (350 Mb/s za BASIC3-X2C-4G, 1 Gb/s za STANDARD3-X4C-16G). Promet izravnalnika obremenitve je „neomejen“, v Posebnih pogojih za instance (Instance Specific Conditions) pa nismo našli določbe o pošteni uporabi. Izhodni promet iz Object Storage stane 10 EUR za TB nad brezplačnimi 75 GB, v primerjavi z 80,30 EUR za TB izhodnega prometa pri AWS in 77,62 EUR pri Azure nad njunimi brezplačnimi 100 GB; zahteve so brezplačne. Conski naslov IPv4 stane 0,005 EUR na uro (3,65 EUR na mesec), enako število, kot ga AWS in Azure zaračunata v dolarjih.
Obračun. Instance CPU se zaračunavajo po urah, instance GPU po minutah, naslovi IP in nosilci pa, dokler so dodeljeni, ne glede na to, ali so vklopljeni, brez navedene mesečne zgornje meje. Savings Plans obljubljajo „do 25 %“ popusta na računsko moč. Splošne brezplačne ravni ni, trde zgornje meje porabe pa nismo mogli potrditi. Splošni pogoji po plačilnem incidentu ali pri plačevanju s čim drugim kot z neposredno bremenitvijo ali kartico dovoljujejo varščino v višini povprečne porabe zadnjih 60 dni.
GPU-ji, na uro GPU: H100 PCIe 2,87 EUR, H100 SXM 3,17 EUR (velikost z 8 GPU), B300 SXM 7,50 EUR, L40S 1,47 EUR in L4 0,79 EUR. H200 ali B200 ni. AWS H100 v Frankfurtu ne prodaja, v Stockholmu pa zaračuna 6,57 EUR; njegov L40S stane v Frankfurtu 2,08 EUR, L4 pa 0,90 EUR. Vsaka velikost H100 in B300 zahteva zahtevek na podporo, pogodba pa Scalewayu dovoljuje, da instanco H100 PCIe na zahtevo prekine „z najmanj desetminutnim (10) rokom za obvestilo“ in pri tem izbriše „vso vsebino, shranjeno na njih“. Zato je bližje prekinljivemu (preemptible) stroju kot rezerviranemu.
Spremembe cen. Scaleway je 27. aprila 2026 napovedal podražitve s 1. junijem 2026, 35 dni vnaprej, medtem ko njegovi pogoji zahtevajo en mesec. Navedel je, da so bile cene tri leta nespremenjene, in se skliceval na inflacijo, stroške strojne opreme za shrambo in pomnilnik ter pomanjkanje naslovov IPv4, pri izravnalnikih obremenitve in prehodih pa še na „strateško repozicioniranje“. Izbrane postavke, EUR na uro:
| Postavka | Prej | Potem | Sprememba |
|---|---|---|---|
| Conski IPv4 | 0,004 | 0,005 | +25 % |
| Load Balancer LB-S | 0,016 | 0,023 | +44 % |
| Load Balancer GP-M | 0,037 | 0,054 | +46 % |
| Public Gateway S | 0,0199 | 0,026 | +31 % |
| Cona DNS, zunanja domena | 0,001 | 0,007 | sedemkrat |
| Pomnilnik Serverless Containers, na GB-sekundo | 0,000001 | 0,000002 | podvojeno |
| Block in Object Storage, na GB | +10 % | ||
| Instance H100 | od +5 % do +10 % |
V zadnjih 24 mesecih nismo našli nobene druge splošne spremembe cen.
Zanesljivost
Kaj je cona. Scalewayev inženirski zapis iz aprila 2021 cono opredeljuje kot eno ali več podatkovnih središč na območju približno 5 km, „vsaj 50 km od druge cone razpoložljivosti v isti regiji“; v Parizu je bila fr-par-1 DC2 in DC3, fr-par-2 DC5, fr-par-3 pa DC4. Podatka o 50 km za današnje cone nismo mogli potrditi. Isti zapis postavlja mejo: „Fizična domena napak je cona razpoložljivosti, območje omrežnih napak pa je regija.“ Tudi cone niso enakovredne: fr-par-3 je imela 117 aktivnih SKU, fr-par-1 pa 400.
Rezervna instanca podatkovne baze. Upravljana PostgreSQL in MySQL sinhrono replicirata na vročo rezervno instanco, FAQ pa pravi, da sta obe „sicer v istem podatkovnem središču, vendar v dveh ločenih omarah“. Par preživi odpoved omare, ne pa izgube stavbe. V drugo cono lahko gredo le bralne replike (0,0608 EUR na uro pri velikosti, ki smo jo ovrednotili), medtem ko AWS in Azure v drugo cono postavita samo rezervno instanco. Nadzorna ravnina Kapsule drži tri replike etcd čez cone, čeznje sega tudi Object Storage Multi-AZ; instance in bločna shramba so vezane na cono.
SLA:
| Storitev | Mesečni cilj | Zgornja meja dobropisa |
|---|---|---|
| Instances | 99,5 % namenske in GPU; 99 % BASIC2-A in BASIC3-X; „brez SLO“ za DEV1, GP1, PLAY2, PRO2 | 100 % |
| Block Storage | 99,9 % | 100 % |
| Object Storage | 99,9 % Multi-AZ; 99,0 % One Zone in Glacier | 50 % |
| PostgreSQL in MySQL | 99,95 % s HA, 99,5 % samostojno; le vozlišča POP2 | 50 % |
| Nadzorna ravnina Kubernetes | 99,5 % namenska; pri brezplačnem paketu nič | 50 % |
| Load Balancer | 99,5 % | 50 % |
- Dobropisi so vavčerji, ki jih „v nobenem primeru ni mogoče povrniti v gotovini“. Dobropis je „pavšalno plačilo za vso škodo“, stranka pa se „odpove pravici do kakršnega koli drugega zahtevka“.
- Zahtevek vložite „najpozneje trideset (30) dni po mesecu“ kršitve, skupaj z „dnevniškimi datotekami, ki prikazujejo obdobja nerazpoložljivosti“: dokaz prinese vaše lastno spremljanje.
- Instanca velja za nedelujočo šele po 4 neprekinjenih minutah brez zunanje povezljivosti; nerazpoložljivost „zaradi pomanjkanja zaloge“ je izključena.
- SLA za Kubernetes izpad šteje le, ko so izgubljeni vsi strežniki API, „brez možnosti zagona nadomestne gruče v kateri koli regiji“. Dobesedno prebrano: regionalni izpad ne šteje, dokler bi lahko gručo gostila druga regija.
- Zunaj SLA splošni pogoji obljubljajo „splošno obveznost prizadevanja po najboljših močeh“, odgovornost omejujejo na neposredno škodo in zahtevke izključujejo po enem letu.
AWS se za EC2 zaveže k 99,99 % čez dve coni ali več in k 99,5 % za posamezno instanco, z dobropisi do 100 % in zahtevki do konca drugega obračunskega obdobja; Azure daje 99,99 % čez cone in 60 dni za zahtevek. Scalewayeva najboljša zaveza za instance, 99,5 %, je raven, ki jo AWS daje za posamezno instanco.
Statusna stran in incidenti. status.scaleway.com ima zgodovino do konca leta 2019. Od 1. avgusta 2024 do 15. oktobra 2026 navaja 15 kritičnih in 129 večjih vnosov za vse izdelke, vključno z Dedibox in spletnim gostovanjem. Za dva največja izpada obstajata podrobni javni analizi incidenta.
| Datum | Obseg | Trajanje | Vzrok |
|---|---|---|---|
| 10. mar. 2025 | Javna povezljivost celotne pariške regije | omrežje 5 minut; instance do 17:10 UTC, Object Storage in Kapsule do 18:00 UTC | „človeška napaka v konfiguraciji usmerjevalnika“ (analiza) |
| 28. feb. 2026 | Block Storage v nl-ams-1 | približno 2 uri zamrznjenega V/I | napaka nadzorne ravnine; „izgube podatkov nismo zaznali“ |
| 19. maj 2026 | API IAM po vsem svetu, kritično | približno 3 ure | ni navedeno |
| 22. do 23. maj 2026 | Cona fr-par-2; druge pariške cone „delno prizadete“ | instance, Kapsule in podatkovne baze 1 uro 50 min | „baterije usmernikov niso zdržale obremenitve“ med preizkusom generatorja (analiza) |
| 22. jun. 2026 | Javno omrežje fr-par-2, kritično | približno 3 ure | ni navedeno |
| 9. do 22. jul. 2026 | Povezljivost Object Storage v Milanu | 13 dni | ni navedeno |
| 21. do 22. jul. 2026 | Instance v fr-par-1 in API Kapsule | približno 8 ur | ni navedeno |
| 5. sep. 2026 | Milano: več API-jev in Object Storage, kritično | približno 3 ure | ni navedeno |
Dva od teh zadevata zasnovo: maja 2026 se je okvara v eni pariški coni prelila v druge, marca 2025 pa je ena sprememba s sabo potegnila javno omrežje celotne regije. Oboje omejuje, kaj vam zasnova s tremi conami kupi. Milano, najnovejša regija, je imel leta 2026 najgostejši niz večjih incidentov.
Podpora
| Paket | Cena brez DDV | Prvi odziv, P1 in P2 | Telefon |
|---|---|---|---|
| Basic | brezplačno | 8 ur | ga ni; zahtevki 24/7 |
| Advanced | 50 EUR na mesec ali 5 % porabe, kar je višje | 2 uri | vsak dan, od 9:00 do 18:00 |
| Business | 250 EUR ali 10 % | 30 minut | 24/7 |
| Enterprise | 990 EUR ali 20 % | 15 minut | 24/7, plus tehnični skrbnik računa |
Cilji veljajo za prvi odziv; nobenega časa razrešitve se ne zaveže, Scaleway pa „lahko potrdi ali ovrže“ prioriteto, ki jo določi stranka, in te odločitve stranka ne more izpodbijati. Podpora deluje v angleščini in francoščini, Scaleway pa pravi, da je njegova ekipa za pomoč strankam v pariški pisarni. Celo brezplačni paket ima cilj, česar AWS Basic (brez tehničnih primerov) in Azure Basic (brez tehničnih odzivnih ciljev) nimata. Enourni cilj za izpad produkcije pri AWS Business Support+ stane 29 USD ali 9 % porabe, kar je več, pri Azure Standard pa 100 USD na mesec.
Odprtje računa
Najprej je potrebno veljavno plačilno sredstvo, Scaleway pa potrdi vsako naročnino. Preverjanje identitete, ki odklene več, je uradni osebni dokument s fotografijo in preverjanje obraza v živo v brskalniku v 15 minutah; osebni dokumenti podjetij, kreditne kartice in vozniška dovoljenja niso sprejemljivi.
S samim plačilnim sredstvom dobite eno instanco POP2-2C-8G, eno PRO2-XXS in pet PLAY2-NANO, 500 GB bločne shrambe, 5 instanc podatkovnih baz in eno namensko nadzorno ravnino Kubernetes. Potrditev identitete odklene POP2-4C-16G, PRO2-XS in večje, en GPU L4 ali L40S, 5.000 GB bločne shrambe in vrata SMTP 25, 465 in 587. Vsaka velikost H100 in B300 ter vsaka velikost L4 ali L40S z več GPU-ji zahteva povrhu še zahtevek na podporo.
Obremenitev B prvi dan: shramba, podatkovna baza in ena namenska nadzorna ravnina se prilegajo kvotam, ki zahtevajo le plačilno sredstvo. Tri instance s 4 vCPU in 16 GB verjetno zahtevajo preverjanje identitete, ker ga zahtevajo njihovi starejši ekvivalenti, tabela kvot pa družin BASIC3 in STANDARD3 še ni navajala. Za nič od tega ni naveden zahtevek na podporo, zato po naši presoji odgovor je da, po preverjanju identitete, čeprav dokumenti tega ne razrešijo. Pri AWS je privzetih 5 vCPU za standardne instance manj od 12, ki jih potrebuje obremenitev B; 20 jeder na regijo pri Azure na papirju zadošča.
Pozneje štejeta dve določbi splošnih pogojev. Nad „določenim obsegom porabe storitev“ lahko Scaleway zahteva osebni dokument zakonitega zastopnika in izpisek iz sodnega registra, star manj kot tri mesece. Storitev pa lahko začasno ustavi „takoj in brez predhodnega obvestila“ iz razlogov, med katerimi so neplačilo, goljufija, „upravičen sum goljufije“ ali varnostno tveganje, obračun pa med začasno ustavitvijo teče naprej.
Skladnost in varstvo podatkov
| Okvir | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Trditev. Certifikat v Trust Center za zahtevo za dostop; ni viden, obseg ni javen |
| HDS (francoski zdravstveni podatki) | Trditev, za navedene izdelke. Certifikat zaklenjen; ni viden |
| SecNumCloud | Ni kvalificiran: „še ni podeljeno“ |
| CSA STAR | Raven 1, samoocena |
| SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENS | Ne trdi |
Seznam HDS pokriva instance (CPU in GPU), Block in Object Storage, Dedibox, Elastic Metal, VPC, Kapsule in Load Balancer, ne pa upravljanih podatkovnih baz ali izdelkov brez strežnika. Pomeni gostovanje v Franciji, podpisano pogodbo HDS prek prodaje in paket podpore Business ali Enterprise.
Za SecNumCloud je ANSSI po poročanju Next.ink konec decembra 2024 Scalewayevo vlogo sprejela brez pridržkov, Scaleway pa je ciljal na kvalifikacijo do konca leta 2025. Ta datum je minil, ne da bi našli poznejši mejnik, nov datum pa ni bil podan. Napovedani obseg je enoconska konfiguracija v podatkovnih središčih skupine iliad v pariški regiji, ki pokriva instance, shrambo, omrežje, IAM, Key Manager in Elastic Metal, Kapsule pa pozneje.
Dne 17. aprila 2026 je Evropska komisija Scaleway imenovala za enega od štirih zmagovalcev svojega razpisa za suvereni oblak v vrednosti do 180 milijonov EUR v šestih letih. Scaleway je dobil oceno SEAL-3 („akterji iz EU, ki izvajajo pomemben, a ne popoln vpliv“), prav tako STACKIT in partnerstvo Post Telecom, OVHcloud in Clever Cloud.
Pogodba o obdelavi podatkov (Data Processing Agreement) z dne 1. junija 2024 navaja, da so storitve „privzeto locirane v Evropski uniji“, stranka izbere regijo, Scaleway pa osebnih podatkov ne bo hranil ali prenašal zunaj EU, „ne da bi stranko predhodno izrecno obvestil“. Seznam podobdelovalcev je v Trust Center in se nam ni prikazal.
Kdo ga nadzoruje
iliad SA je imela konec leta 2025 v lasti 99,56 % Scaleway SAS; preostanek so delnice, dodeljene zaposlenim in vodstvu. iliad SA je v 98,88-odstotni lasti iliad Holding SAS, ki jo letno poročilo skupine iliad opisuje kot več kot 95-odstotno nadzorovano s strani družbe Maya, „v celoti v lasti skupine družine Niel“. iliad se je z borze umaknil 14. oktobra 2021. Poročilo ne izkazuje nobene neevropske matične družbe ali pomembnega delničarja.
Pogodbo sklenete s Scaleway SAS po francoskem pravu in pred pariškim gospodarskim sodiščem ali, z italijanskim naslovom za fakture, s Scaleway Italia S.R.L. po italijanskem pravu.
Podatkovna središča upravlja OpCore, družba skupine za podatkovna središča, katere 50 % je iliad 31. marca 2025 prodal družbi InfraVia; analiza incidenta iz maja 2026 za fr-par-2 navaja „podatkovno središče OpCore PAR5“. API, instance in izdelki Kubernetes so Scalewayevi lastni.
Dve dejstvi, po katerih bralci sprašujejo. Seznam konsolidiranih družb skupine iliad za leto 2024 vključuje Scaleway US Corporation v Chicagu, za leto 2025 označeno z „N.D.“, kar pomeni, da je ameriška hčerinska družba obstajala; njen trenutni status ni naveden. Scalewayeve strani pa pravijo, da je „prost ameriškega zakona CLOUD Act“, kar je Scalewayeva trditev, ne naša ugotovitev. Scalewayevi lastni prihodki in število zaposlenih niso objavljeni.
Odhod
Izhodni promet instanc in izravnalnikov obremenitve se ne zaračunava po GB. Izvoz 10 TB iz Object Storage stane približno 99,25 EUR ali skoraj nič, če ga potegnete prek instance v isti regiji, saj je promet znotraj regije brezplačen. Objekte Glacier je treba najprej obnoviti, po 0,009 EUR za GB. Scaleway za vedra dokumentira AWS CLI in rclone, za podatkovne baze pa pg_dump in mysqldump; nismo ugotovili, ali je dovoljena logična replikacija na zunanji cilj.
Vezanost tiči v integracijah. Kapsule je skladen s CNCF, vendar izravnalniki obremenitve in nosilci pridejo prek anotacij Scalewayevega cloud controller managerja in gonilnika CSI. Obsege IAM in nabore dovoljenj, sprožilce brez strežnika in opozarjanje v Cockpitu, ki uporablja Scalewayev lastni alert manager, je treba drugje zgraditi znova. API-ji S3, delni SQS in SNS ter API-ji, združljivi z OpenAI, olajšajo selitev v obe smeri.
Ko se pogodba konča, se vsebina „samodejno in trajno izbriše“, Scaleway pa se „zavezuje, da ne bo hranil nobene kopije“. Pogoji iz leta 2026 obljubljajo vsaj tri mesece obvestila pred koncem prodaje storitve; storitve v beti lahko Scaleway „dokončno ukine brez obvestila“. API Public Gateways v1 je bil na primer odstranjen 1. oktobra 2025, približno šest mesecev po napovedi v dnevniku sprememb.
Kaj poročajo uporabniki
Prebrali smo komentarje na Hacker News, ki od oktobra 2024 omenjajo Scaleway; Reddit ni dal uporabnih niti, strani z ocenami pa tu ne štejejo kot dokaz. Komentarje navajamo po številki elementa na Hacker News.
Najbližje AWS, z manj storitvami. Uporabniki poročajo o selitvi produkcije z AWS na Scalewayev upravljani Kubernetes, Postgres, Redis, vsebnike brez strežnika in čakalne vrste, pri čemer pravijo, da ima „precej manj upravljanih storitev“ (46836273, januar 2026) in da „še vedno zaostaja za velikimi tremi“ (48340477, maj 2026). Isto poročajo še štirje, med njimi 46837275; skupaj poročila segajo od marca 2025 do maja 2026.
Podpora: mešano. Uporabniki poročajo o „odlični podpori“ (43361754) in hitrih odgovorih na napake v ponudniku za Terraform (46678419); drugi poročajo, da med prijavo niso dobili odgovora na e-pošto (46060566) in da sta „stran in podpora grozni“ (46061189).
Zanesljivost. Uporabniki poročajo o „nekaj velikih izpadih vsako leto“ (43153568, februar 2025) in o zanesljivosti, ki „je bila zadnjič, ko smo jih uporabljali, grozna“ (48817760, julij 2026); eden nasprotno navaja „preprostost in zanesljivost“ (47085681). Zapisi na statusni strani zgoraj ta vzorec potrjujejo.
Visoka razpoložljivost podatkovne baze v enem podatkovnem središču. Stranka s petletnim stažem funkcijo imenuje „kozmetična“, ker so instance HA „v istem podatkovnem središču“ (46837788, januar 2026), kar potrjuje Scalewayev FAQ.
Preverjanje identitete je odvisno od tega, kaj naročite. Od enega uporabnika so zahtevali osebni dokument (48544740, junij 2026), od dveh drugih ne (42398985; 48125822). Tabela kvot pojasni zakaj.
Napake pri plačilih. En uporabnik poroča o neuspelem prvem plačilu, ki so mu sledili opomini zaradi fakture pod 10 EUR (47716333, april 2026). Statusna stran prikazuje večje incidente s plačili SEPA (junij 2025), z dodajanjem kartice (september 2025) in z viri, zaklenjenimi po plačilu fakture (december 2025).
Za Kapsule nismo našli dveh poročil iz prve roke o zanesljivosti. Statusna stran od oktobra 2024 do oktobra 2026 navaja 7 večjih in 19 manjših vnosov za Kubernetes.
Komu ustreza in kdo naj pogleda drugam
Scaleway ustreza ekipam, ki želijo gradnike po vzoru AWS (Kubernetes, PostgreSQL, vsebnike brez strežnika, čakalne vrste, S3) pod francosko ali italijansko pogodbo, storitvam, ki pošiljajo veliko prometa navzven, zagonskim podjetjem v njegovih programih dobroimetja, sklepanju z odprtimi modeli UI v Parizu in francoskim projektom z zdravstvenimi podatki, ki ustrezajo seznamu izdelkov HDS.
Poglejte drugam, če potrebujete preklop podatkovne baze čez cone ali več regij pri enem ponudniku z močnimi SLA; če potrebujete kar koli zunaj Evrope; če ste javni naročnik, ki SecNumCloud potrebuje že danes; če ste odvisni od upravljanih varnostnih kopij, prehoda API ali vodila dogodkov; ali če potrebujete GPU-je razreda H100 na zahtevo brez pogovora s prodajo.
Viri
Preverjeno 15. in 16. oktobra 2026.
Cene
- Javni kataloški API izdelkov (5.655 SKU)
- Cene Instances, cene omrežja, cene shrambe, cene Managed Databases, cene vsebnikov
- Paketi podpore
- „A transparent update on Scaleway pricing“, 27. april 2026
- Podatki za AWS in Azure: AWS Price List bulk API in Azure Retail Prices API, preračunano po tečaju ECB z dne 15. oktobra 2026
Pogoji in SLA
- General Terms of Services, v07/04/2026
- Instance Specific Conditions, v07/04/2026
- Specific Conditions, Support Services, v07/04/2026
- Data Processing Agreement, 1. junij 2024
- Kazalo SLA, s SLA za Instances, Block Storage, Object Storage, Managed Databases, Kubernetes Dedicated Control Plane in Load Balancer
Dokumentacija
- Razpoložljivost izdelkov po regijah
- „Design considerations and our recommendations for data protection“, 20. april 2021
- FAQ za Managed Databases for PostgreSQL and MySQL
- Ponudbe nadzorne ravnine Kubernetes
- FAQ za Instances
- Kvote organizacije in Verify your identity
- Izvorna koda dokumentacije in dnevnik sprememb
- Ponudnik za Terraform in rezultati skladnosti CNCF za Kubernetes
Stanje in incidenti
- Statusna stran in zgodovina
- Analiza incidenta, pariška regija, 10. marec 2025
- Analiza incidenta, fr-par-2, 22. maj 2026
Skladnost
- Varnost in skladnost in Trust Center
- HDS
- SecNumCloud in Scalewayev zapis o obsegu SecNumCloud
- Evropska komisija, razpis za suvereni oblak, 17. april 2026
- Next.ink, „SecNumCloud : Scaleway passe J0 sans aucune réserve et vise une qualification fin 2025“, 13. januar 2025
Podjetje in lastništvo
Poročila uporabnikov
- Komentarji na Hacker News, po številki elementa na news.ycombinator.com: 42398985 (12. december 2024), 43153568 (23. februar 2025), 43361754 (14. marec 2025), 43459311 (24. marec 2025), 45977397 (19. november 2025), 46060566 in 46061189 (26. november 2025), 46678419 (19. januar 2026), 46836273, 46836757, 46837275 in 46837788 (31. januar 2026), 47085681 (20. februar 2026), 47716333 (10. april 2026), 48125822 (13. maj 2026), 48340477 (30. maj 2026), 48544740 (15. junij 2026), 48817760 (7. julij 2026)
Podatki in oblak
Novi vodniki in spremembe predpisov po e-pošti
Ko se predpis spremeni, se rok premakne ali objavimo nov vodnik, vam ga pošljemo po e-pošti.