Europeiska alternativ till AWS och Azure 2026: 24 leverantörer granskade

De flesta jämförelser av europeiska moln stannar vid priset på en virtuell maskin. Den här prissätter samma två arbetslaster hos 24 molnleverantörer med huvudkontor i Europa och hos AWS och Azure i Frankfurt, och tittar sedan på det som priset inte visar: vad en zon fysiskt är, var databasens standbyinstans finns, vem som kontrollerar företaget, vad SLA:n faktiskt betalar ut och hur länge ett nytt konto får vänta innan det går att bygga något.
Den är skriven för utvecklare, tech leads, grundare och produktchefer som ska bestämma var de ska bygga, eller om de ska lämna AWS eller Azure. Allt kontrollerades den 15 och 16 oktober 2026, och varje leverantör har en egen artikel i serien med detaljerna bakom sammanfattningen här.
Metoden i en mening: varje uppgift kommer från leverantörens egen dokumentation, avtalsvillkor, prisdata och statussida, från offentligt inlämnade handlingar och register eller från användarrapporter, och varje uppgift kontrollerades vid källan. Det vi inte gjorde: vi öppnade inga konton och körde inga arbetslaster. Inget här mäter prestanda, och där en leverantörs dokument och dess faktiska beteende kan skilja sig åt kan vi bara redovisa dokumenten och det som användarna har skrivit.
Det korta svaret
Du vill ha hanterade tjänster nära det som AWS ger dig. Börja med Scaleway: hanterad Kubernetes med kostnadsfritt kontrollplan, PostgreSQL, serverlösa funktioner och containrar, köer och KMS, i en region i Paris med tre zoner i separata byggnader. IONOS och UpCloud är de billigaste leverantörerna som säljer alla delar av vår produktionsarbetslast. IONOS kostar 436,79 euro i månaden med telefonsupport 24/7 inkluderad, eller 524,39 euro om en databaskärna räknas som en tråd i stället för två; prissidan sa en gång två och gör det inte längre. UpCloud kostar 520,33 euro. STACKIT lovar minst tre fysiskt separata zoner per region och anger servicenivåerna i ett juridiskt certifikat per tjänst, men bara företag i Tyskland, Österrike och Schweiz kan registrera sig på egen hand. T Cloud Public (Open Telekom Cloud fram till januari 2026) har en katalog som liknar en hyperscalers och en synkron standbyinstans för databasen som du kan placera i en annan zon, till ett pris över AWS.
Du kör din egen stack och vill ha billig beräkningskapacitet. Hetzner inkluderar minst 20 TB utgående trafik per molnserver i EU och säljer dedikerade servrar i samma datacenterparker, men har ingen hanterad databas, ingen hanterad Kubernetes och inga zoner, höjde priserna kraftigt 2026 och har sedan den 26 juni begränsat nya molnservrar för nya kunder och för vissa befintliga, utvalda slumpmässigt. Cyso Cloud bygger vår produktionsarbetslast, utom den hanterade databasen som bara finns som stängd beta, för 254,40 euro i en region i Frankfurt med tre zoner. Infomaniak tar inget betalt för trafik från instanser och behåller data i Schweiz. OVHcloud inkluderar utgående trafik i alla sina europeiska regioner. Leaseweb säljer bare metal i volym bredvid sitt moln.
Du behöver GPU:er. Nebius låter ett nytt konto köra upp till 32 H100 i Finland efter en kortdragning på 25 dollar, men höjde GPU-priserna två gånger 2026. UpCloud listar den billigaste H100 via självbetjäning som vi hittade, 1,79 euro i timmen i Helsingfors, med nya priser aviserade från den 20 oktober 2026; hur många GPU:er ett konto får köra beror på dess historik hos UpCloud. Gcore (2,73 euro) och OVHcloud (2,80 euro, men en betald kvotnivå kan behövas först) säljer också H100 utan säljsamtal. För Blackwell tar Evroc 8,00 euro per B200-GPU-timme i Stockholm, ungefär hälften av AWS:s pris i Stockholm, men varje konto börjar med en GPU-kvot på noll.
Du säljer till offentlig sektor eller en reglerad bransch. OVHcloud har tre SecNumCloud-kvalificeringar på den franska cybersäkerhetsmyndighetens lista. STACKIT, Scaleway och ett samarbete mellan Post Telecom, OVHcloud och Clever Cloud fick betyget SEAL-3 i Europeiska kommissionens upphandling av suveränt moln. För BSI C5 har Hetzner ett Type 2-intyg med ett revisorsuttalande utan reservation, och STACKIT, Exoscale och T Cloud Public lämnar ut sina på begäran eller under NDA. Den fullständiga Type 2-rapport som plusserver publicerar innehåller ett uttalande med reservation: två C5-kontroller, och en tredje som redovisas i samma dokument, var inte effektiva 2025. I Sverige ägs Elastx till 53 % av den svenska investeraren Sobro, behåller data i Sverige, säger att företaget omfattas av den svenska NIS2-lagen och erbjuder säkerhetsskyddsavtal.
Du vill ha en plattform, inte servrar. Clever Cloud kör driftsättningar i Heroku-stil på egna servrar i Paris under ett franskt avtal, men har ingen failover för databaser via självbetjäning. Northflank ger dig tjänster, databaser, preview-miljöer och GPU:er på en och samma faktura med debitering per sekund, men dess hanterade moln är Google Cloud, och tre riskkapitalbolag (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US och Kindred) äger en majoritet av aktierna. Upsun kör sex av sina sju europeiska regioner på AWS, Google Cloud eller Azure. Koyeb, numera en del av Mistral AI, driftsätter containrar snabbt men säljer sina GPU:er i H100-klassen bara i Nordamerika.
Vad det kostar, på lika villkor
Vår produktionsarbetslast (arbetslast B) består av tre VM:ar, blocklagring, en lastbalanserare, en högtillgänglig PostgreSQL, objektlagring, ett Kubernetes-kontrollplan och 2 TB utgående trafik. Av de 26 molnen i jämförelsen säljer bara nio alla delar, AWS och Azure inräknade. Här är deras totalsummor, som listpriser i euro per månad exklusive moms, kontrollerade den 15 och 16 oktober 2026.
| Leverantör | Arbetslast B | Mot AWS | Prissatt region | Zoner där | Databasens standbyinstans |
|---|---|---|---|---|---|
| IONOS Cloud | 436,79 till 524,39 | 40 % till 48 % | Frankfurt | 3, inte dokumenterade som separata byggnader | placering inte angiven; asynkron som standard |
| UpCloud | 520,33 | 48 % | Frankfurt | 1 | en annan värd, samma zon |
| Scaleway | 582,07 | 54 % | Paris | 3 byggnader | samma datacenter, ett annat rack; synkron |
| STACKIT | 908,10 | 84 % | eu01 (Tyskland) | 3, fysiskt separata; kan dela byggnad | inte dokumenterat |
| Exoscale | 908,88 | 84 % | Frankfurt | 1 | samma anläggning |
| AWS | 1 082,61 | 100 % | Frankfurt | 3 byggnader | en annan zon; synkron |
| Azure | 1 091,88 | 101 % | Frankfurt | 3 byggnader | en annan zon; synkron |
| T Cloud Public | 1 325,86 | 122 % | eu-de (Magdeburg, Biere) | 3, på två platser 18 km från varandra | en annan zon om du väljer det; synkron |
| Elastx | 1 850,13 | 171 % | Stockholm | 3 byggnader | en annan zon när det är möjligt |
De billigaste totalsummorna och de starkaste zonerna sammanfaller inte. IONOS och UpCloud, de två billigaste, har inga zoner i Frankfurt som är dokumenterade som separata byggnader. Scaleway är billigast med tre zoner i separata byggnader, men databasens standbyinstans stannar i samma datacenter. Av de europeiska leverantörerna i tabellen dokumenterar bara två en standbyinstans i en annan zon, T Cloud Public (om du väljer det) och Elastx (när det är möjligt), och båda kostar mer än AWS. Med dedikerade i stället för delade vCPU:er stiger IONOS till 603,23 euro (med tolkningen två trådar för databasen) och Scaleway till 676,78 euro. Arbetslasterna och reglerna vi prissatte dem efter beskrivs nedan.
De lägre siffror som du ser på andra håll utelämnar oftast databasen eller Kubernetes-kontrollplanet. Hetzners 241,11 euro för arbetslast B innehåller ingetdera, eftersom Hetzner inte säljer något av dem: ditt team driver båda. Infomaniaks 132,10 euro saknar PostgreSQL: dess hanterade PostgreSQL är märkt ”Snart tillgänglig”, och ett inlägg från april 2025 sa redan att fler hanterade databaser ”kommer snart”. Cyso Clouds PostgreSQL är en stängd beta utan offentligt pris. Aruba Clouds 267,91 euro prissätter MySQL i stället för PostgreSQL och saknar lastbalanserare för VM:ar på den nya plattformen. Gcores 384,60 euro inkluderar en PostgreSQL som är en kostnadsfri beta. Databasen är ingen liten post: hos Exoscale står den högtillgängliga PostgreSQL-databasen för 384,20 euro av 908,88 euro.
Så prissatte vi
Arbetslast A, en startkonfiguration: en VM med 2 vCPU och 4 GB RAM, minst 40 GB disk, en offentlig IPv4-adress, 1 TB utgående trafik till internet per månad och 100 GB objektlagring.
Arbetslast B, ett litet produktionssystem: tre VM:ar med 4 vCPU och 16 GB, var och en med en offentlig IPv4-adress; 300 GB SSD-blocklagring; en hanterad lastbalanserare; hanterad PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB och 100 GB lagring, primär plus standby; 1 TB objektlagring plus 1 miljon PUT- och 10 miljoner GET-förfrågningar; ett hanterat Kubernetes-kontrollplan (det högtillgängliga där sådant erbjuds, bara kontrollplanet); 2 TB utgående trafik till internet per månad.
Listpriser on demand, utan bindning eller rabatt, 730 timmar i månaden, exklusive moms, i den region hos leverantören som ligger närmast Frankfurt (anges i tabellerna). Där en exakt storlek saknas, närmast större. Där en del inte säljs utelämnas den ur totalsumman och anges, i stället för att ersättas av en gissning; där en leverantör säljer en näraliggande ersättning (MySQL i stället för PostgreSQL) prissatte vi den och sa det. Utvecklarplattformar prissätts på sin närmaste motsvarighet. AWS prissätts på m7i.xlarge och Azure på D4s_v5; med burstable-instanser sjunker arbetslast B till 985,89 euro hos AWS och till 1 017,63 euro hos Azure. Priser i USD, CHF och SEK är omräknade efter ECB:s referenskurser den 15 oktober 2026 (1 EUR = 1,1208 USD = 0,9305 CHF = 11,1765 SEK), utom där en leverantör har ett eget pris i euro, som vi då använde.
Alla andra
Övriga leverantörer, med det som deras totalsumma utelämnar. Läs sista kolumnen före priset.
| Leverantör | A | B | Prissatt region | Ingår inte i summan för B |
|---|---|---|---|---|
| Infomaniak | 13,12 | 132,10 | Genève | hanterad PostgreSQL |
| Hetzner | 26,48 | 241,11 | Nürnberg | hanterad PostgreSQL, Kubernetes-kontrollplan |
| Cyso Cloud | 24,99 | 254,40 | Frankfurt | hanterad PostgreSQL (stängd beta) |
| Aruba Cloud | 24,67 | 267,91 | Bergamo | lastbalanserare för VM:ar; PostgreSQL (MySQL prissatt) |
| Leaseweb | 46,18 | 328,23 | Frankfurt | hanterad PostgreSQL |
| Gcore | 40,70 | 384,60 | Luxemburg | PostgreSQL för produktion (betan prissatt till 0) |
| Nebius | 46,74 | 487,54 | Frankrike | lastbalanserare för vanliga VM:ar |
| Cleura | 81,21 | 620,63 | Frankfurt | hanterad PostgreSQL (bara mot offert) |
| OVHcloud | 15,70 till 17,67 | 630,20 | Frankfurt (Limburg) | HA-kontrollplan för Kubernetes (säljs inte där) |
| plusserver | 58,36 | 736,06 | Köln | PostgreSQL-standby (en nod prissatt) |
| Koyeb | 35,71 | 737,18 | Frankfurt | block- och objektlagring, PostgreSQL-standby, Kubernetes |
| Northflank | inte prissatt | 850,58 | Frankfurt | Kubernetes, IPv4, PostgreSQL-HA över zoner; objektlagring utan replikering (en MinIO-instans) |
| Evroc | 188,49 | 879,26 | Stockholm | hanterad PostgreSQL, Kubernetes-kontrollplan |
| Clever Cloud | 79,13 | 1 166,46 | Paris | blocklagring, PostgreSQL-HA, IPv4 |
| CloudSigma | 151,71 | 1 621,68 | Genève | lastbalanserare, PostgreSQL, objektlagring, Kubernetes |
| Upsun | 242,32 | 1 911,83 | Frankfurt | PostgreSQL-HA, Kubernetes, IPv4; objektlagring bara internt |
Som jämförelse kostar arbetslast A 112,37 euro hos AWS och 116,15 euro hos Azure, och hos AWS står 1 TB utgående trafik ensam för 81,00 dollar av 125,95 dollar. Nscale publicerar inga priser för VM:ar eller lagring och finns därför inte i någon av tabellerna. CloudSigmas totalsummor gäller betalning efter förbrukning: med abonnemang på en månad i Genève kostar arbetslast A 34,19 euro.
Zoner och hög tillgänglighet, ärligt talat
Hos AWS och Azure är en zon ett eller flera datacenter med egen strömförsörjning, kylning och eget nätverk, på kilometers avstånd från de andra zonerna och inom ungefär 100 km från dem. En design som är utspridd över tre sådana zoner klarar förlusten av en byggnad. Många europeiska leverantörer använder ordet för något mindre, eller har inga zoner alls, och det ändrar vad ”högtillgänglig” betyder.
Zoner i separata byggnader, i den region vi prissatte: AWS och Azure (tre i Frankfurt), Scaleway (tre i Paris), Elastx (tre datacenter i Stockholm, upp till 20 km från varandra), plusserver (två, i Köln och Düsseldorf) och Clever Cloud, där antalet beror på vilken sida du läser: fem datacenter i Paris på infrastruktursidan, två tillgänglighetszoner i statusposterna och tre i Kubernetes-dokumentationen.
Tre zoner på två platser: T Cloud Publics tre zoner ligger på två platser 18 km från varandra, så två av dem delar plats.
Separata datacenter på ett campus: Aruba Clouds tre zoner i Bergamo ”delar inte fysisk infrastruktur, såsom datacenter” enligt Arubas definition, men alla tre ligger på företagets campus i Bergamo, och Aruba säger inte hur långt från varandra de ligger.
Separata enligt leverantörens egen definition, platserna inte namngivna: Evroc beskriver sina tre zoner i Stockholm som fysiskt separata datacenter men namnger inte anläggningarna.
Fysiskt separata, men kanske i en och samma byggnad: STACKIT lovar ”minst tre fysiskt separata AZ:er” per region, men certifikatet för Compute Engine säger att ”flera tillgänglighetszoner kan ligga i samma byggnad”, och STACKIT säger inte vilken form eu01 har.
Zoner bara i vissa regioner, eller utan fysisk beskrivning: OVHcloud har tre zoner cirka 30 km från varandra i Paris, och i Milano, men regionen i Frankfurt är en enda zon. Leaseweb har två zoner i Amsterdam, som i avtalet definieras som separat strömförsörjning, kylning och nätverk, och inga i Frankfurt eller London. Cyso Cloud har tre zoner i Frankfurt och i Amsterdam utan att säga vad en zon fysiskt är.
Zoner som är mindre än en byggnad: IONOS beskriver sina zoner som olika värdar eller lagringssystem, och ingen sida hos IONOS säger att de är separata byggnader eller har separat strömförsörjning. För att få en andra byggnad driftsätter du i en andra lokation i Frankfurt (IONOS har tre), och trafik mellan IONOS datacenter i samma land är gratis. Infomaniaks zoner har ”olika nätverksanslutning och strömmatning”, bara för beräkning, och namnen tyder på att de ligger i ett och samma datacenter.
Inga zoner inom en region: Hetzner (spread placement håller dina servrar på olika värdar), Exoscale (en zon är en anläggning i en stad), UpCloud (ett datacenter per stad, utom Helsingfors), Gcore, Cleuras Public Cloud med självbetjäning, CloudSigma, Nebius (inga dokumenterade) och Upsun (inga definierade). Hos dessa innebär skydd mot förlusten av en byggnad en andra stad, och hos Upsun är det en manuell återuppbyggnad i en andra region utan automatisk failover. Koyebs region i Frankfurt spänner över tre datacenter och schemalägger om instanser inom regionen när ett av dem fallerar, men Koyeb dokumenterar inte om de är separata byggnader.
Var databasens standbyinstans finns. ”Högtillgänglig” säger lite om en hanterad databas förrän du vet det här.
| Leverantör | Standbyinstansens placering | Replikering |
|---|---|---|
| AWS, Azure | en annan zon | synkron |
| T Cloud Public | en annan zon, valbar | synkron |
| Elastx | en annan zon när det är möjligt | inte angivet |
| Scaleway | samma datacenter, ett annat rack | synkron |
| UpCloud | en annan värd, samma zon | inte angivet |
| Exoscale | samma anläggning | synkron på Premium-planen |
| OVHcloud (Frankfurt) | replik i regionen med en zon | inte angivet |
| IONOS | inte angivet | asynkron som standard, synkron på begäran |
| STACKIT, Nebius | inte dokumenterat | inte dokumenterat |
| Northflank | samma zon som standard, andra zoner som tillval | inte angivet |
| plusserver | läsrepliker som inte kan befordras till primär | asynkron |
| Clever Cloud | ingen standby på planer med självbetjäning | ingen |
| Koyeb | ingen dokumenterad standby på någon plan; lagringen replikeras över zoner av Neon | lagringen synkron |
| Upsun | ingen standby med självbetjäning; läsrepliker utan failover | asynkron |
AWS och Azure anger en failover-tid på 60 till 120 sekunder, T Cloud Public ”inom 5 minuter”, och OVHcloud gör failover efter en timeout på 60 sekunder. Scaleway erbjuder placering i flera zoner bara för läsrepliker. Hos Clever Cloud sätts en replik upp av säljavdelningen eller supporten och failover är manuell, vilket enligt Clever Clouds egen sida tar ”från några tiotal minuter till några timmar”.
Zoner hindrar inte att delade lager fallerar. OVHclouds Object Storage gav fel i minst nio regioner den 16 juli 2025, däribland alla tre zonerna i Paris, under 2 timmar och 10 minuter, och den 23 september 2026 hade alla tre zonerna i Paris nätverkslatens och paketförlust under 3 timmar och 19 minuter. Den 10 mars 2025 störde ett konfigurationsfel i en router varje produkt i Scaleways region i Paris: nätverket i fem minuter, Instances till kl. 17.10 UTC, och Object Storage och Kubernetes till kl. 18.00 UTC. Ett strömavbrott i fr-par-2 den 22 maj 2026 försämrade de andra zonerna i Paris. Den 17 juni 2026 slog en Kubernetes-incident hos STACKIT ut varje kluster i eu01 under 2 timmar och 37 minuter. Elastx förlorade routningen över alla tre zonerna i 8 minuter den 26 september 2025. Cyso Clouds region i Amsterdam förlorade extern anslutning i hela regionen tre gånger 2025. Kontrollplanen är ofta delade också: Exoscales API och portal låg nere i alla åtta zoner i ungefär sju timmar den 1 september 2026 (servrar som redan körde påverkades inte), och UpCloud kunde inte driftsätta nya servrar i någon av sina 15 zoner under ungefär två timmar den 11 augusti 2026.
Testet som gick åt andra hållet: en brand i NorthC:s datacenter i Almere slog ut T Cloud Publics zon AZ2 i eu-nl från den 7 maj till den 3 juni 2026. Enligt leverantörens redogörelse fortsatte AZ1 och AZ3, på en annan plats i Aalsmeer, att fungera, och kunderna uppmanades att göra failover till dem.
Vem som kontrollerar varje leverantör, och vems hårdvara den körs på
Varje leverantör i serien har huvudkontor i Europa; det var det enda urvalskriteriet. Kontroll redovisades men användes inte för att utesluta någon. Det här är uppgifter från inlämnade handlingar, register och leverantörernas egna dokument, inte juridiska slutsatser om vilka lagar som kan nå dem.
| Leverantör | Huvudkontor | Vem som kontrollerar den | Vems hårdvara |
|---|---|---|---|
| Hetzner | Gunzenhausen, DE | privatägt; ingen extern investerare hittad | egna datacenter i DE och FI; colocation i USA och Singapore |
| OVHcloud | Roubaix, FR | Klaba-familjen, cirka 79 % av kapitalet; noterat i Paris | egna datacenter |
| Scaleway | Paris, FR | iliad SA (99,56 %), kontrollerat av Niel-familjens koncern | OpCores datacenter (50 % iliad) |
| IONOS Cloud | Montabaur, DE | United Internet AG, 63,8 % av det börsnoterade IONOS Group SE | mestadels colocation |
| STACKIT | Bad Friedrichshall, DE | Schwarz-gruppen, familjeägd | egna datacenter i DE och AT |
| UpCloud | Helsingfors, FI | privat; ägarna inte publicerade; bland investerarna finns Tesi (finska staten) | egen plattform i colocation |
| Exoscale | Lausanne, CH | A1 Group (Telekom Austria AG), till 60,94 % ägt av América Móvil (Mexiko) och till 28,42 % av den österrikiska statens ÖBAG | egen plattform i colocation och i A1:s datacenter |
| T Cloud Public | Bonn, DE | Deutsche Telekom AG; tyska staten 28,3 %, ingen kontrollerande ägare | Telekoms datacenter; platsen i Almere drivs av NorthC; plattformen byggd med Huawei |
| Infomaniak | Genève, CH | Fondation Infomaniak, 63,3 % av rösterna enligt Infomaniaks pressmeddelande den 2 september 2026; noterat på SIX sedan den 1 oktober 2026 | egna datacenter i Schweiz |
| Gcore | Contern, LU | inte publicerat; Northern Data (till 85,2 % ägt av det USA-noterade Rumble) tog två styrelseplatser och en option på majoriteten i april 2025, och säger efter ändrade avtal i juli 2026 att det inte längre har betydande inflytande | colocation, operatörerna inte namngivna |
| Leaseweb | Amsterdam, NL | Ocom B.V., inget konsoliderande moderbolag | inte angivet |
| Aruba Cloud | Ponte San Pietro, IT | familjen Cecconi | egna datacenter i IT och CZ; partnerplatser på andra håll |
| Elastx | Stockholm, SE | Sobro, 53 % | colocation, operatörerna inte namngivna |
| Cleura | Karlskrona, SE | en fond hos ICG plc (UK), via Iver-koncernen | Public Cloud: operatörerna inte namngivna (Interxion för remote hands i Stockholm och Frankfurt); Compliant Cloud: partnerdatacenter |
| Cyso Cloud | Alkmaar, NL | Cyso Group B.V.; aktieägarna inte offentliga | egen OpenStack, anläggningarna inte namngivna |
| CloudSigma | Zug, CH | ägarna inte publicerade; CLOUDSIGMA Holding AG är registrerat, dess nuvarande andel är det inte | Frankfurt: colocation enligt en förteckning från 2022; Düsseldorf: partnern enthus infrastruktur |
| plusserver | Köln, DE | tidigare långivare till BC Partners holdingbolag, inte namngivna | datacenter som företaget driver, plus HAM5 som drivs av Stadtwerke Norderstedt |
| Evroc | Stockholm, SE | en verklig huvudman med mer än 50 % och upp till 75 % av kontrollen, som aggregatorer av registerdata anger är grundaren Mattias Åström | icke namngivna partnerdatacenter |
| Clever Cloud | Nantes, FR | medgrundaren Quentin Adam (grundarkontroll trolig, inte bevisad) | egna servrar i datacenter i Paris; Scaleway (Paris); OVHcloud (Roubaix, Gravelines, Warszawa, utanför Europa); IONOS (London); Cloud Temple (”Gouv”, på begäran); Oracle (Dubai) |
| Upsun | Paris, FR | riskkapitalfinansierat, ingen offentlig ägarförteckning | Google Cloud, Azure eller AWS i sex av sju europeiska regioner; OVHcloud i en |
| Koyeb | Paris, FR | Mistral AI | per region inte publicerat (San Francisco: Vultr); kontrollplanet på Google Cloud |
| Northflank | London, UK | tre riskkapitalbolag (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US, Kindred) genom fyra fonder, 52,69 % av aktierna; personer bosatta i USA har 3 av 5 styrelseplatser | Google Cloud i alla 17 regioner; Azure för gratisnivån |
| Nebius | Amsterdam, NL | grundaren Arkady Volozhs familjetrust: cirka 52 % av rösterna, 11 % av kapitalet; noterat på Nasdaq | egen anläggning i Finland; modellen för de övriga anläggningarna anges inte i alla fall |
| Nscale | London, UK | Aker ASA (Norge), enda registrerade kontrollerande part, med 25 % till 50 % | colocation plus en egen anläggning i Norge |
Tre saker som tabellen trycker ihop. Exoscales yttersta kontroll ligger i Mexiko. Northflank, Upsun och Koyeb är europeiska företag vars plattformar körs, helt eller delvis, på amerikanska moln: Northflanks regions-API mappar varje region till en region i Google Cloud, Upsuns regionlista placerar sex av sju europeiska regioner på AWS, Google eller Azure, och Koyebs personuppgiftsbiträdesavtal (DPA) placerar kontrollplanet på Google Cloud i Belgien. Och Koyebs avtal namnger fortfarande Koyeb SAS, som avregistrerades ur det franska registret den 19 maj 2026 sedan dess tillgångar övergått till dess enda aktieägare.
De suveräna versionerna av AWS, Microsoft och Google
Många team frågar först om de helt enkelt kan köpa en suverän utgåva av det moln de redan använder. Den 16 oktober 2026 skiljer sig svaret mellan leverantörerna.
AWS European Sovereign Cloud är en separat AWS-partition med en region, i Brandenburg, allmänt tillgänglig sedan den 14 januari 2026 och öppen för alla via ett separat konto med självbetjäning. Kunder i EU tecknar avtal med Amazon Web Services EMEA SARL i Luxemburg; tyska bolag som bildats för ändamålet driver den, med personal som är bosatt i EU eller är EU-medborgare som befinner sig i EU (AWS säger att man går över till enbart EU-medborgare, utan slutdatum). Katalogen är mindre: 109 produkter på prissidan, 311 av Frankfurts 1 163 instanstyper för EC2 och en GPU-familj (L4). EC2 prissätts i euro, ungefär 10 till 11 % över Frankfurts pris i dollar efter ECB-kursen den 15 oktober. Avtalet förpliktar AWS att hänvisa en myndighetsbegäran till kunden, underrätta kunden där det är tillåtet och bestrida begäranden som strider mot EU-rätten; om AWS då ”fortfarande är tvingat att lämna ut ditt innehåll”, ska AWS ”till den begärande parten endast lämna ut den minsta mängd av ditt innehåll som är nödvändig för att tillgodose begäran.”
Microsofts Sovereign Public Cloud är inget separat moln. Det är en uppsättning kontroller (Data Guardian, extern nyckelhantering, manipuleringssäkra åtkomstloggar) på de befintliga europeiska Azure-regionerna, plus EU Data Boundary. Microsoft skrev i februari 2026 att kontrollerna för dataresidens, kryptering och reglerade miljöer finns i alla europeiska regioner; vi hittade inget datum för allmän tillgänglighet för Data Guardian, som låter behörig personal bosatt i Europa godkänna och övervaka fjärråtkomst från tekniker på andra håll. Microsofts National Partner Clouds ägs av andra: Bleu (till 100 % Orange och Capgemini) kör Azure och Microsoft 365 i två franska regioner för namngivna kunder och är fortfarande under SecNumCloud-kvalificering, och Delos Cloud (ett dotterbolag till SAP, som drivs av säkerhetsprövad tysk personal hos Arvato Systems) säljer bara till tysk offentlig sektor; den 1 oktober 2026 beskrev startsidan fortfarande tjänsten i futurum, med ett program för pilotkunder.
Google erbjuder kontroller i sina publika regioner (Data Boundary) och, via partner, separata moln på Google Cloud Dedicated. Det som är i drift är S3NS PREMI3NS, som drivs av Thales Cloud Sécurisé i Frankrike utan anslutning till Googles nätverk: allmänt tillgängligt sedan den 16 oktober 2025, SecNumCloud 3.2-kvalificerat den 17 december 2025, omkring 40 produkter i en region, sålt via säljavdelningen utan publicerade priser. En tysk version som drivs av en ny Thales-enhet finns som preview.
Vad var och en sa under ed. Två franska parlamentariska utredningar frågade Microsoft, Google och AWS, under ed, om de skulle lämna ut franska offentliga eller privata data på ett lagligt amerikanskt beslut. Microsoft Frances chef för offentliga och juridiska frågor, Anton Carniaux, inför senaten den 10 juni 2025: ”Non, je ne peux pas le garantir, mais, encore une fois, cela ne s'est encore jamais produit.” (”Nej, jag kan inte garantera det, men, återigen, det har aldrig hänt hittills.”) Och: ”Lorsque nous sommes obligés de les donner, nous les donnons.” (”När vi är skyldiga att lämna ut dem, lämnar vi ut dem.”) Inför nationalförsamlingen den 13 maj 2026 sa Google Clouds Frédéric Geraud de Lescazes: ”si un juge allemand, canadien, chilien, américain ou français nous demande de coopérer, nous le faisons.” (”Om en tysk, kanadensisk, chilensk, amerikansk eller fransk domare ber oss att samarbeta, gör vi det.”) AWS:s Arnaud David sa att frågan ”ne s'est pas posée à nous” (”inte har uppkommit för oss”) och att ”selon la loi, on ne peut fournir des données que dans la mesure où on y a accès sur le plan technique” (”enligt lagen kan data bara lämnas ut i den mån man har teknisk åtkomst till dem”). Microsoft Frances vd, Corine de Bilbao, samma dag: ”nous devons nous conformer aux obligations des différents États où nous opérons” (”vi måste följa skyldigheterna i de olika stater där vi verkar”). Rapportören, Cyrielle Chatelain, konstaterade att bara ett företag hade sagt att det skulle samarbeta med domstolarna, och tolkade att de andra inte svarade ja eller nej som ett ja; det är hennes tolkning, inte företagens uttalande. Översättningarna är våra.
Den enda bedömningen på EU-nivå hittills. Den 17 april 2026 tilldelade Europeiska kommissionen fyra kontrakt i en upphandling av suveränt moln värd upp till 180 miljoner euro över sex år, poängsatt med kommissionens Cloud Sovereignty Framework. Anbudsgivarna behövde SEAL-2 för att vara behöriga. Post Telecom med Clever Cloud och OVHcloud, STACKIT och Scaleway nådde SEAL-3 (”EU-aktörer som utövar betydande men inte fullständigt inflytande”); Proximus, med S3NS på Google-teknik, nådde SEAL-2. Kommissionens slutsats: ”även icke-europeisk teknik kan, när den drivs inom en strikt och lämplig ram, uppfylla den lägsta nivå av suveränitet som krävs.” Varken AWS eller Microsoft finns bland de fyra, och kommissionen säger inte om de lämnade anbud. Vi hittade ingen rättsakt som antar EU:s certifieringsordning för molntjänster, EUCS, och Cloud and AI Development Act, som skulle lägga till fyra säkerhetsnivåer på unionsnivå, är ett förslag: vår artikel om Cloud and AI Development Act går igenom vad varje nivå skulle kräva.
GPU:er
Priser on demand per GPU-timme i euro, i den region som säljer kortet. Priser i dollar är omräknade efter ECB-kursen den 15 oktober 2026.
| Leverantör | H100 | H200 | Blackwell | Hur du får tillgång |
|---|---|---|---|---|
| UpCloud | 1,79 (Helsingfors) | erbjuds inte | B200 4,50 (Helsingfors) | självbetjäning; gräns efter kontohistorik |
| Koyeb | 2,23 (bara Nordamerika) | 2,68 (bara Nordamerika) | B200 4,91 (begränsad) | självbetjäning: H100 1 till 4 GPU:er, H200 1 eller 2 |
| Northflank | 2,44 (London, Frankfurt, NL) | 2,80 (NL, 8 GPU:er) | B200 5,24 (NL, 8 GPU:er) | självbetjäning efter köp av kredit för 50 dollar |
| Gcore | 2,73 (Luxemburg, Helsingfors, Sines) | 3,18 (Chester, UK) | B300 6,00 | självbetjäning beroende på lager och kvot; B300 via säljavdelningen |
| OVHcloud | 2,80 (Gravelines) | 5,25 (bara 8 GPU:er) | erbjuds inte | självbetjäning; en betald kvotnivå kan behövas först |
| Scaleway | 2,87 PCIe, 3,17 SXM (Paris) | erbjuds inte | B300 7,50 (Paris) | supportförfrågan |
| IONOS | erbjuds inte som VM | 3,00 (Frankfurt, Worcester) | erbjuds inte som VM | självbetjäning, en GPU per avtal som standard |
| Nebius | 4,01 (Finland) | 4,82 (Finland, Frankrike) | B300 8,48 (Frankrike, UK) | självbetjäning, standardkvot 32 |
| Evroc | erbjuds inte | erbjuds inte | B200 8,00 (Stockholm) | kvotförfrågan, standard 0 |
| T Cloud Public | 5,22 (eu-de) | erbjuds inte | erbjuds inte | inte registrerat |
| STACKIT | 8,04 (storlek med 8 GPU:er) | erbjuds inte | erbjuds inte | inte dokumenterat |
| AWS | 6,57 (Stockholm) | 7,55 (Stockholm) | B200 15,98 (Stockholm) | kvotförfrågan |
| Azure | 8,10 (H100 NVL, Frankfurt) | 12,29 (Frankfurt) | GB200 31,36 (Frankfurt) | kvotförfrågan |
Tre saker som tabellen inte visar. AWS säljer inte H100 i Frankfurt alls, och dess GPU-kvoter börjar på noll. Scaleways avtal låter Scaleway avsluta en on demand-instans med H100 PCIe med 10 minuters varsel. Nebius höjde GPU-priserna den 1 juni och igen den 1 oktober 2026, vilket tog H100 från 2,95 dollar till 4,50 dollar i timmen, och avtalet tillåter tre dagars varsel om en prisändring. Under toppsegmentet säljer Hetzner RTX PRO 6000 Blackwell-kort som dedikerade servrar (GEX63: 997,30 euro i månaden som tak plus 999,00 euro i startavgift), Exoscale säljer samma kort för 2,15 euro i timmen efter manuell granskning, och en L40S kostar 0,63 euro i timmen hos Infomaniak (på begäran) och 1,11 euro hos UpCloud, mot 2,08 euro hos AWS.
Två europeiska GPU-företag säljer nästan uteslutande till mycket stora kunder. Nscale (London) publicerar inga GPU-priser och säljer GPU-instanser bara via reserverade avtal; självbetjäningen omfattar bara dess modell-API. I sin S-1-ansökan från den 18 september 2026 listar Nscale arbetsbeskrivningar (statements of work) från Microsoft värda upp till omkring 43,8 miljarder dollar till och med december 2033 och avtal med Anthropic värda upp till omkring 44,6 miljarder dollar, uppger att den största kunden stod för 73 % av intäkterna 2025 och beskriver kluster on demand, som erbjuds ”för att stödja mindre kunder”, som ”för närvarande inte en väsentlig komponent”. Fluidstack beskrivs i slutet av listan över leverantörer.
Garantier, support och att skaffa ett konto
Mönstren nedan betyder mer än någon enskild SLA-procentsats.
Krediten är den enda ersättningen, och den har ett tak. OVHclouds SLA-krediter är den enda ersättningen, med ett tak på 50 % av en instans månadskostnad och 30 % för databaser och lastbalanserare. Efter branden i Strasbourg 2021 fastställde appellationsdomstolen i Douai OVHclouds ansvarsbegränsning den 24 april 2025 och dömde ut 1 800,48 euro till en VPS-kund mot en styrkt förlust på 47 900 euro. Gcore sätter taket för krediter vid 20 % (25 % för Object Storage) och betalar inga under 25 euro; Nebius sätter taket vid 30 %. Hetzner betalar bara i molnkrediter, Scaleway bara i värdebevis. Clever Cloud betalar sina SLA-viten i euro i stället för i värdebevis. T Cloud Publics standardvillkor ger inga krediter alls. Krediter följer bara med betalda tillägg: från 3 500 euro i månaden enligt Enterprise Support Agreement 2.0, vilket är grundavgiften på 2 500 euro plus tillvalet för servicekrediter på 1 000 euro, eller från nivån Gold för 5 500 euro enligt det äldre Enterprise Agreement 1.0.
Driftstoppet kan börja räknas när du rapporterar det. Hos OVHcloud gäller för instanser och lagring att driftstopp ”beräknas av OVHcloud från det ögonblick då incidentärendet öppnas”. Hos Gcore räknas det för de flesta tjänster först från kundens felanmälan via e-post (för Object Storage från det incidentärende som Gcore öppnar).
Fristerna för krav är korta. Leaseweb ger fem dagar, Aruba Cloud 10, Hetzner 14, IONOS två veckor med förfrågningsloggar, UpCloud 15, och OVHcloud, Scaleway, Gcore och Cyso Cloud 30. Azure tillåter 60 dagar; AWS till slutet av den andra faktureringsperioden. Spara dina egna övervakningsloggar, eftersom flera leverantörer begär dem.
Vissa plattformar har ingen SLA om du inte betalar för eller förhandlar fram en. Northflank har ingen under Enterprise och begränsar sitt ansvar till det lägre av betalda avgifter och 100 dollar. Koyeb har ingen på Pro-planen; 99,9 % följer med Scale för 299 dollar i månaden. Upsuns standard är ”kommersiellt rimliga ansträngningar” för 99,5 %, utan krediter; 99,9 % och 99,99 % är tillägg till listpris. Cleura publicerar inget SLA-dokument. plusserver skickar sin SLA med orderbekräftelsen, så du kan inte läsa den innan du beställer.
Inkluderad support sträcker sig från ingenting till 24/7. AWS:s kostnadsfria Basic-nivå öppnar inga tekniska ärenden, och planerna Developer, Business och Enterprise On-Ramp upphör den 1 januari 2027. Developer och Business ersätts av Business Support+ från 29 dollar i månaden eller 9 % av kostnaderna, det som är högst; kunder med Enterprise On-Ramp flyttas till Enterprise Support. IONOS inkluderar telefon och e-post 24/7 på tyska och engelska med ett avtalat första svar inom en timme vid driftfel. Elastx inkluderar support 24x7 med 15 minuter för brådskande ärenden, och Nebius ger varje konto ett mål på 30 minuter för första svar på kritiska ärenden. OVHclouds inkluderade support har som mål 8 arbetstimmar för en kritisk incident; Hetzner och Aruba Cloud publicerar inga mål för svarstider.
Alla får inte registrera sig. IONOS, UpCloud, Koyeb och T Cloud Public tar bara emot företag, och Leaseweb nekar privatpersoner. STACKIT och plusserver erbjuder självbetjäning bara till företag i Tyskland, Österrike och Schweiz; alla andra går via säljavdelningen. Elastx är säljdrivet: ”Registrera dig” betyder att begära ett testkonto.
Identitetskontroller kan stoppa dig. Hetzner gör en riskkontroll av varje konto; flaggade konton måste visa legitimation (för personal eller via en selfie hos iDenfy) eller betala i förskott, och när en verifiering misslyckas säger Hetzner att företaget ”inte lämnar specifika uppgifter” om varför. Scaleway begär fotolegitimation och en livekontroll av ansiktet innan du kan använda GPU:er, utgående SMTP, mer än 500 GB blocklagring eller de större instanstyperna i kvottabellen (POP2-4C-16G, PRO2-XS och uppåt); den tabellen listade ännu inte de nyare familjerna vi prissatte. Leasewebs villkor tillåter upp till fem arbetsdagars KYC innan en order bekräftas, och företaget uppger 1 till 3 arbetsdagar innan nya Kubernetes-kunder kommer in i portalen. OVHcloud kan hålla inne en order för manuell verifiering i 24 till 48 arbetstimmar.
Standardkvoter kan blockera ett produktionsbygge på dag ett. AWS:s dokumenterade standard för on demand-standardinstanser är 5 vCPU:er; arbetslast B behöver 12, så ett nytt konto måste fråga först. Hos Hetzner ryms ingen av versionerna av arbetslast B i ett nytt kontos standardkvot för vCPU, och höjningar kommer efter en månad och en betald faktura. Ett provkonto hos IONOS är begränsat till 8 kärnor och 20 GB RAM. På Leasewebs äldre plattform i Frankfurt får en ny kund köra två instanser i två månader. Hos Azure kan nya prenumerationer sedan kapacitetsbegränsningarna i juli 2026 inte längre driftsätta B-serien v1 och flera andra äldre VM-familjer, vilket fäller alla som följer en gammal handledning.
Kapaciteten kan ta slut. Sedan den 26 juni 2026 har Hetzner begränsat skapandet av molnservrar för nya kunder och för befintliga kunder som valts ut slumpmässigt, och begränsningen gällde fortfarande den 16 oktober. IONOS hade brist på GPU-kapacitet med provisioneringsfel fram till den 21 september 2026. Nebius avtal låter Nebius neka on demand-tjänst utifrån tillgänglig kapacitet, och efter avbrottet i us-central1 i augusti 2026 kom reserverad kapacitet tillbaka först och on demand dagar senare.
När krediten tar slut kan det kosta dig data. UpCloud är förbetalt: när saldot tar slut stängs alla servrar av, och dokumentationen säger att lagringen raderas efter två månader, men villkoren tillåter uppsägning och radering efter ”minst fjorton (14) dagar”. Aruba Cloud raderar molnresurser 17 dagar efter att krediten tagit slut. Hos Gcore räcker en misslyckad betalning för att stänga av varje produkt, och VM:ar raderas efter 48 timmar.
Leverantörerna, en i taget
Varje namn länkar till leverantörens egen artikel i serien.
Infrastrukturmoln
Hetzner (Tyskland). Bandbredden är nästan gratis (minst 20 TB per molnserver i EU, sedan 1,00 euro per TB), dedikerade servrar och GPU-servrar finns bredvid molnet, och C5 Type 2-intyget har ett revisorsuttalande utan reservation. Men CCX23 gick från 23,99 euro till 85,99 euro i månaden 2026, nya molnservrar har varit begränsade för nya och vissa befintliga kunder sedan den 26 juni, och det finns ingen hanterad databas, ingen hanterad Kubernetes och inga zoner.
OVHcloud (Frankrike). Utgående trafik ingår i varje europeisk region, en bred katalog (PostgreSQL, Kafka, OpenSearch, KMS, GPU:er av typen H100 och H200) och tre SecNumCloud-kvalificeringar. Utanför Paris och Milano är varje region en enda zon, Frankfurt saknar en Kubernetes-plan med SLA, priserna höjdes två gånger 2026, och SLA-krediterna är den enda ersättningen, med driftstopp för instanser och lagring räknat från ditt ärende.
Scaleway (Frankrike). Den bredaste katalogen av hanterade tjänster i AWS-stil bland de europeiskt kontrollerade leverantörerna här, utgående trafik som ingår för instanser och lastbalanserare, ett offentligt pris-API med 5 655 SKU:er och detaljerade postmortem-rapporter. Databasens standbyinstans finns i samma datacenter, större instanser kräver en identitetskontroll, och i juni 2026 höjdes priset på lastbalanserare med 44 % till 46 % och på IPv4 med 25 %.
IONOS Cloud (Tyskland). Tillsammans med UpCloud den billigaste produktionsarbetslasten här på lika villkor, med de första 2 TB utgående trafik gratis och support 24/7 inkluderad. Priserna för beräkning, lagring, IPv4, utgående trafik och lastbalanserare ändrades inte från oktober 2024 till oktober 2026, även om nodpriserna för Kubernetes ändrades i april 2025 och databasbackuper har debiterats sedan september 2026. Ingen sida hos IONOS beskriver zonerna som separata byggnader, bara företag kan registrera sig, GPU-VM:ar har ingen SLA, och i maj 2026 var provisioneringen långsam eller otillgänglig i alla lokationer i ungefär 36 timmar.
STACKIT (Tyskland). Minst tre fysiskt separata zoner per region (certifikatet för Compute Engine säger att flera kan dela byggnad), ett juridiskt certifikat per tjänst med krediter på upp till 100 %, ingen avgift för utgående trafik och ett familjeägt tyskt moderbolag. Självbetjäningen är begränsad till företag i Tyskland, Österrike och Schweiz, Kubernetes-kontrollplanet kostar 72,70 euro i månaden, och incidenter under 2025 och 2026 gick över zonerna.
UpCloud (Finland). Ett hanterat moln (PostgreSQL, Kubernetes, objektlagring) med 15 zoner och en prislista för nästan allt (Helsingfors kostar mer för några lagringsposter), ingenjörer tillgängliga 24/7 för varje konto och arbetslast B till 48 % av AWS. Varje stad är ett datacenter (Helsingfors har två), SLA:n betalar bara i kontokredit med krav inom 15 dagar, och det publicerade ISO 27001-certifikatet löper ut den 20 oktober 2026 utan någon synlig förnyelse den 16 oktober.
Exoscale (Schweiz). Hanterad Kubernetes och åtta databasmotorer, IPv4 som ingår, ingen höjning av listpriserna på 24 månader och data som enligt avtal stannar i det valda landet under schweizisk lag. Varje zon är en anläggning i en stad, kontrollplanet är delat (API:t och portalen fallerade i alla åtta zoner den 1 september 2026), och det yttersta moderbolaget finns i Mexiko.
T Cloud Public (Tyskland; Open Telekom Cloud fram till januari 2026). En katalog som liknar en hyperscalers, en synkron standbyinstans för databasen som du kan placera i en annan zon och, enligt leverantörens redogörelse, zoner som höll under ett fyra veckor långt avbrott efter en brand. Den kostar mer än AWS och Azure till listpris, dess 99,95 % är ett ”mål” utan krediter i standardvillkoren, och bara företag i Europa kan registrera sig.
Infomaniak (Schweiz). Gratis trafik från instanser, den lägsta totalsumman för arbetslast A i serien (13,12 euro), schweiziska data under en allmännyttig stiftelse och ett ISO 27001-certifikat som vi har sett. Hanterad PostgreSQL är fortfarande märkt ”Snart tillgänglig”, data stannar i Schweiz snarare än i EU, och zonerna tycks, att döma av namnen, dela ett datacenter.
Gcore (Luxemburg). Gratis, obegränsad utgående trafik från VM:ar, ett kostnadsfritt högtillgängligt Kubernetes-kontrollplan, CDN och DDoS-skydd på samma faktura, och offentliga GPU-priser. Ägarna är inte publicerade. Northern Data tog två styrelseplatser och en option på majoriteten i april 2025, men efter ändrade avtal i juli 2026 säger dess räkenskaper att det ”inte längre har betydande inflytande” över Gcore. Hanterad PostgreSQL är en beta, och för de flesta tjänster stannar SLA-krediterna vid 20 % och driftstopp räknas från din anmälan.
Leaseweb (Nederländerna). Bare metal i volym (en server med 8 kärnor och 64 GB listad till 118,37 euro i månaden på kontrolldagen), utgående trafik för 2,20 euro per TB efter en gemensam kvot på 1 TB och två zoner i Amsterdam. Frankfurt och London kör en äldre plattform utan zoner, registrering är bara öppen för företag, villkoren tillåter upp till fem arbetsdagars KYC innan en order bekräftas, och priserna indexeras årligen med upp till 5 % eller KPI om den är högre.
Aruba Cloud (Italien). Egna italienska datacenter med Rated-4-certifikat, gratis utgående trafik från VM:ar, tre zoner i Bergamo och CNCF-konform Kubernetes. Ingen hanterad PostgreSQL, ingen lastbalanserare för VM:ar på den nya plattformen, alla hanterade tjänster utom Object Storage bara i Bergamo, och ingen offentlig statussida.
Elastx (Sverige). En svensk majoritetsägare (Sobro, 53 %), data som stannar i Sverige, tre datacenter i Stockholm med en SLA för flera zoner och support 24x7 i varje pris. Det dyraste alternativet här på lika villkor (171 % av AWS), registrering innebär att begära ett testkonto, och dokumentationen gäller OpenStack Yoga, en version som inte längre underhålls uppströms.
Cleura (Sverige). En dataväg enbart inom EU inskriven i avtalet, samma priser i alla tre regioner inklusive Frankfurt, och utgående trafik från Public Cloud till ett fast pris på 0,02875 euro per GB (gratis på Compliant Cloud). Inget publicerat SLA-dokument, inga zoner på Public Cloud med självbetjäning och ingen hanterad databas via självbetjäning.
Cyso Cloud (Nederländerna; Fuga Cloud fram till den 1 januari 2025). Billig beräkningskapacitet, utgående trafik från instanser som beskrivs som gratis på plattformssidan (faktureringens FAQ kallar bandbredd en rörlig kostnad), två regioner med tre zoner vardera och ISO 27001- och NEN 7510-certifikat som vi har sett. Ingen allmänt tillgänglig hanterad databas eller GPU, och avbrott i Amsterdam 2025 gick över zonerna. Ett inlägg från Cyso i mars 2026 om att ”lämna OpenStack”, mest om att ersätta VMware, pekar ut CloudStack som riktningen, utan tidsplan och utan något ännu för befintliga kunder i det publika molnet.
CloudSigma (Schweiz). Servrar som dimensioneras fritt efter CPU, RAM och disk, billiga med abonnemang på en månad i Genève under ett schweiziskt avtal. Frankfurt och Düsseldorf tar inte längre emot nya registreringar, betalning efter förbrukning kostar 3 till 5,5 gånger abonnemanget, och ärendesystemet har varit trasigt sedan den 28 september 2026. Det finns inga zoner och nästan inga hanterade tjänster: objektlagring bara i Düsseldorf, och en Kubernetes-tjänst som webbappen kallar hanterad men som ingenting dokumenterar.
plusserver (Tyskland). Ingen avgift för utgående trafik, zoner i separata byggnader, ett HA-kontrollplan för Kubernetes för 65,70 euro i månaden och en C5 Type 2-rapport som du kan ladda ner, om än med ett uttalande med reservation. Ägarna är icke namngivna tidigare långivare, SLA:n och personuppgiftsbiträdesavtalet kommer först med ordern, och varje zon är en separat OpenStack-miljö, så HA över zoner får du ordna själv.
Evroc (Sverige). Inget underbiträde för infrastrukturtjänsterna, B200 för 8,00 euro per GPU-timme och tre zoner i Stockholm i icke namngivna anläggningar. Ingen hanterad databas eller Kubernetes, utgående trafik för 0,10 euro per GB utan någon gratiskvot som vi hittade, och inget certifikat av något slag som vi har sett.
Utvecklarplattformar
Clever Cloud (Frankrike). Driftsättning med git push i 18 körmiljöer med hanterad PostgreSQL, Redis och lagring i S3-stil, egna servrar i Paris, sex detaljerade postmortem-rapporter och SLA-viten som betalas i euro. Ingen failover för databaser via självbetjäning, fel i en del av regionen i Paris har upprepade gånger spridit sig utanför den, och arbetslast B kostar mer än hos AWS.
Upsun (Frankrike; tidigare Platform.sh). Ett franskt avtal, en fullständig kopia av stacken för varje Git-gren och utgående trafik för 30 euro per TB. Sex av de sju europeiska regionerna körs på AWS, Google Cloud eller Azure, produkten med självbetjäning har ingen failover för databaser, och arbetslast B kostar 1 911,83 euro.
Koyeb (Frankrike). En snabb väg från en container till en autoskalande HTTPS-tjänst med skalning till noll, och GPU:er med debitering per sekund från 2,50 dollar för en H100. Koyeb är en del av Mistral AI sedan våren 2026, dess GPU:er i H100-klassen finns bara i Nordamerika, och det finns ingen SLA under Scale-planen för 299 dollar i månaden.
Northflank (Storbritannien). Tjänster, cron-jobb, databaser, preview-miljöer och GPU:er i en plattform, som också kan driftsätta i ditt eget konto hos AWS, Google eller Azure. Det hanterade molnet är Google Cloud, tre riskkapitalbolag äger 52,69 % av aktierna, och det finns ingen SLA under Enterprise.
GPU-moln
Nebius (Nederländerna). H100, H200 och B300 on demand utan säljsamtal, hanterad Slurm och Kubernetes, gratis utgående trafik till internet från VM:ar (utgående trafik från Object Storage debiteras) och gratis offentliga IP-adresser, samt sju detaljerade postmortem-rapporter. GPU-priserna höjdes två gånger 2026, inga zoner är dokumenterade i regionerna, och avtalet låter Nebius neka on demand-tjänst när kapaciteten inte räcker.
Nscale (Storbritannien). Aktiva GPU-anläggningar i Norge, Island och Portugal (mycket av den avtalade kapaciteten finns i USA, däribland en hyrd anläggning i Ward County i Texas), och ett OpenAI-kompatibelt modell-API som vem som helst med ett Google-konto och ett kort kan fylla på från 5 dollar. GPU:er kräver ett reserverat avtal utan offentligt pris, och enligt sin egen S-1 är Nscale fortfarande ”i färd med att erhålla” ISO 27001 och SOC 2.
Inte med i serien: Fluidstack
Fluidstack bygger stora GPU-kluster för AI-företag under förhandlade avtal. Koncernens moderbolag är fortfarande Fluidstack Ltd i London, men sedan den 4 december 2025 kallar företaget New York sitt huvudkontor (”Det nya kontoret i Midtown Manhattan kommer att fungera som företagets globala huvudkontor”), och serien omfattar bara leverantörer med huvudkontor i Europa. Webbplatsen länkar inte till någon produkt, prislista eller registrering, och villkoren säger att beställningar görs ”via en ömsesidigt överenskommen arbetsbeskrivning (statement of work) eller inköpsorder”.
Innan du flyttar: det här ska du kontrollera
- Gör ett exporttest. Kopiera en diskavbild, en databasdump och en bucket ut från leverantören och ta tid på det. Hetzners API har ingen endpoint för att ladda ner en avbild, så diskar måste kopieras ut för hand. Fråga om avtalet har en klausul om byte enligt EU:s dataförordning: STACKIT, UpCloud, Exoscale, Gcore, Leaseweb och Aruba Cloud har en, och Exoscale och Clever Cloud kan avstå från avgifter för utgående trafik när du lämnar, även om Exoscales villkor också föreskriver en avgift för återhämtning av data på upp till 0,12 euro per GB.
- Prissätt utgående trafik och IPv4 separat. Utgående trafik utöver gratiskvoten kostar 80,30 euro per TB hos AWS och 100 euro hos Evroc, och ingenting hos STACKIT. IPv4 är i rörelse: OVHcloud började debitera det separat på Gen3-instanser den 1 oktober 2026, Scaleway höjde priset med 25 % i juni, och Evroc tar 7,30 euro i månaden per adress.
- Läs SLA:ns regler för krav, inte dess procentsats. Vem som startar klockan, hur många dagar du har, vilka bevis du måste skicka, taket och om du får pengar eller kredit.
- Kontrollera standardkvoter och verifiering innan du sätter ett datum för migreringen. Öppna kontot veckor i förväg, begär kvoten för din målstorlek och få den skriftligt.
- Ta reda på var databasens standbyinstans finns. Fråga efter placeringen, om replikeringen är synkron eller inte, och failover-tiden. IONOS, STACKIT och Nebius dokumenterar inte alla tre.
- Läs leverantörens egen statushistorik. Notera hur långt bakåt den går: ungefär en vecka på Hetzners förstasida, två veckor hos Evroc, 60 dagar hos Infomaniak, ingen historik alls i Leasewebs offentliga API och ingen offentlig statussida hos Aruba Cloud, mot UpClouds historik som går tillbaka till 2015. Kontrollera om incidenter i en zon sprider sig till andra.
- Kontrollera varje pris igen samma dag som du bestämmer dig. Priserna ändrades ofta 2026. Hetzners molnservrar höjdes med 30 % till 37 % den 1 april och, för nya beställningar och storleksändringar, med 38 % till 192 % den 15 juni. OVHcloud ändrade priserna i april och oktober, Scaleway i juni, Nebius i juni och oktober och Elastx med 10 % i juli, och UpCloud aviserade nya priser för H100 och B200 från den 20 oktober. Varseltiderna sträcker sig från de tre dagar som Nebius avtal tillåter till de tre månader som Elastx gav i praktiken, även om Elastx villkor inte anger någon.
- Kontrollera vem du faktiskt tecknar avtal med. Enheten, dess land och dess underbiträden. Koyebs dokument namnger fortfarande ett avregistrerat bolag. Upsun listar amerikanska underbiträden i varje region. Vi hittade inget personuppgiftsbiträdesavtal och ingen lista över underbiträden för Northflank, vars sida om underbiträden i trust center inte renderades. CloudSigmas villkor för Frankfurt namnger ett tyskt dotterbolag som gick upp i enthus i oktober 2025.
Källor
Kontrollerat den 15 och 16 oktober 2026.
Hetzner
- Tabeller över prisjusteringar och pris-API
- Specifikation av Cloud API
- SLA för molnet
- Statussida och incidenten om molnkapacitet den 26 juni 2026
- Juridisk information och BSI C5 Type 2-intyg
OVHcloud
- Priser för Public Cloud och prisdetaljer för oktober 2026
- Specific Conditions for Public Cloud Services, 26 augusti 2026
- Statusöversikt
- Universal Registration Document 2025
- Cour d'appel de Douai, 24 april 2025
Scaleway
- Priser för Instances och prisuppdateringen den 27 april 2026
- SLA:er
- Statussida och postmortem för den 10 mars 2025
- iliad Group Annual Financial Report 2025
IONOS Cloud
STACKIT
UpCloud
- Priser (arkiverad 7 oktober 2026) och kalkylator
- Terms of Service med SLA (arkiverad 2 oktober 2026)
- Statussida
- Tesis portföljsida
Exoscale
- Priser och Terms and Conditions
- SLA för Instances
- Incident 247488, 1 september 2026
- A1 Group Annual Financial Report 2025
T Cloud Public (tidigare Open Telekom Cloud)
- Pris-API
- Tjänstebeskrivning, 9 oktober 2026
- Statushändelser
- Deutsche Telekoms årsredovisning 2025, eget kapital
Infomaniak
- Priser för Public Cloud
- Juridiska dokument, inklusive villkoren och SLA:n för Public Cloud
- Status för Public Cloud
- Investerarsida
Gcore
- Molnpriser och AI-priser
- Juridiska dokument: MSA, SLA, DPA
- Statussida
- Partnerskapet mellan Northern Data och Gcore, 2 april 2025 och Rumble slutför förvärvet av Northern Data, samt Northern Datas delårsrapport för Q1 2026, inlämnad av Rumble den 28 augusti 2026
Leaseweb
- Priser för publikt moln, Amsterdam och den äldre plattformen
- Sales Terms and Conditions, 1 augusti 2026
- Service Level Agreement, 1 september 2026
- GLEIF-post om yttersta moderbolag
Aruba Cloud
- Priser
- Terms and Conditions v1.4
- Service Level Agreement v1.3
- Arubas meddelande till Consob, 16 november 2017
Elastx
Cleura
- Priser och pris-JSON
- Terms of Service for Public Cloud
- Statussida
- EQT:s försäljning av Iver, 2 juli 2021
Cyso Cloud
CloudSigma
- Prislista för Genève och molnstatus för Genève
- SLA för Genève
- Statussida
- Handelsregistret, CLOUDSIGMA Holding AG
plusserver
- pluscloud open
- General Terms and Conditions v3.1.4
- BSI C5 Type 2-rapport 2025
- Statussida
- PlusHolding GmbH, Re [2024] EWHC 828 (Ch)
Evroc
Clever Cloud
Upsun
Koyeb
- Priser
- Service Level Agreement och Data Processing Agreement
- Koyeb is joining Mistral AI, 17 februari 2026
- BODACC-kungörelse B202600692856, 10 april 2026 och BODACC:s öppna data
Northflank
Nebius
- Priser och priser för beräkning
- Services Agreement och SLA
- Statussida
- Årsredovisning på Form 20-F för 2025
Nscale
Fluidstack
- Fluidstack relocates its global headquarters to New York City, 4 december 2025
- Terms and Conditions
- Companies House, Fluidstack Ltd
AWS och Azure
- AWS Price List API och priser för EC2 On-Demand
- AWS-regioner och tillgänglighetszoner och RDS Multi-AZ-driftsättningar
- Amazon Compute SLA, kvoter för EC2-instanser och slutet för planerna Developer, Business och Enterprise On-Ramp
- Azure Retail Prices API och tillgänglighetszoner i Azure
- Hög tillgänglighet i Azure Database for PostgreSQL och avveckling av VM-storlekar och kapacitetsbegränsningar
- SLA for Microsoft Online Services och Azures supportplaner
- ECB:s referenskurser för euro, 15 oktober 2026
Suveräna erbjudanden och EU-ramverk
- AWS, Opening the AWS European Sovereign Cloud, ESCA, FAQ och priser
- Microsoft, What is Microsoft Sovereign Cloud?, Data Guardian och How Microsoft is addressing digital sovereignty in Switzerland
- Google Cloud, Delivering a secure, open, and sovereign digital world, 7 februari 2026
- S3NS, SecNumCloud-kvalificeringen av PREMI3NS, allmän tillgänglighet och produkter; Thales, suveränt moln i Tyskland, 20 maj 2026
- Bleu, Qui sommes-nous och J1 i SecNumCloud-kvalificeringen; Delos Cloud, startsida, arkiverad 1 oktober 2026
- ANSSI, katalog över kvalificerade tjänster, uppdaterad 16 oktober 2026 och SecNumCloud-leverantörer under kvalificering
- Franska senaten, undersökningskommissionen om offentlig upphandling, utfrågning av Microsoft France, 10 juni 2025
- Assemblée nationale, undersökningskommissionen om digitala beroenden, rundabordssamtal med Microsoft, Google och AWS, 13 maj 2026
- Europeiska kommissionen, Commission advances cloud sovereignty through strategic procurement, 17 april 2026, och Cloud Sovereignty Framework v1.2.1
- Europaparlamentets utredningstjänst, Cybersecurity Act review: what to expect, 5 januari 2026
Data och moln
Nya guider och regeländringar via mejl
När en regel ändras, en deadline flyttas eller vi publicerar en ny guide skickar vi det till dig via mejl.