UpCloud 2026: en ärlig granskning för team som lämnar AWS eller Azure

UpCloud är en privatägd finländsk molnleverantör, grundad i Helsingfors 2011, som driver sin egen KVM-plattform i 15 zoner: tio i Europa, tre i USA, en i Singapore och en i Sydney. Det säljer ett kompakt hanterat moln (PostgreSQL, MySQL, Kubernetes med ett kostnadsfritt kontrollplan, S3-kompatibel objektlagring, lastbalanserare), inkluderar utgående trafik upp till en kvot som växer med dina servrar och besvarar supportchattar dygnet runt på varje konto: vår produktionsarbetslast kostar 520,33 euro i månaden i Frankfurt, 48 % av AWS:s pris. De svaga punkterna är redundansen och avtalet. Varje stad är ett datacenter (bara Helsingfors har två), databasens standbyinstans finns på en annan värd i samma byggnad, och SLA:n betalar kontokredit enligt en juridisk text som inte anger någon procentsats och undantar API:t och kontrollpanelen.
Den här artikeln ingår i en serie som jämför 24 europeiska molnleverantörer med AWS och Azure; översikten ställer dem sida vid sida. Allt nedan kontrollerades den 15 och 16 oktober 2026 mot UpClouds dokumentation, villkor, priskatalog och statussida, finska bolagsuppgifter och användarrapporter, var och en vid källan; prissidorna och de juridiska sidorna, som stänger ute automatiska läsare, lästes från kopior hos Internet Archive daterade till och med den 7 oktober 2026. Vi öppnade inget konto och körde inga arbetslaster.
I korthet
| UpCloud | |
|---|---|
| Huvudkontor och kontroll | Helsingfors. UpCloud Oy, privatägt, inte börsnoterat; ägarna är inte publicerade. Uppgivna investerare: Connected Capital & Partners (Nederländerna), Tesi (den finska statens investeringsbolag) och Inventure (nordiskt riskkapital) |
| Regioner och zoner | 15 zoner, var och en ett datacenter: tio i Europa (två av dem i Helsingfors), tre i USA, Singapore och Sydney. Ingen region grupperar flera zoner på det sätt AWS gör |
| Arbetslast A (start) | 17,93 euro i månaden i Frankfurt |
| Arbetslast B (produktion) | 520,33 euro på delade vCPU:er, 459,50 euro med det kostnadsfria Kubernetes-kontrollplanet med en nod. Varje del säljs; det finns ingen plan med dedikerade vCPU:er, och databasens standbyinstans finns i samma datacenter |
| Utgående trafik | 0,00 euro inom en Fair Transfer-kvot för hela kontot (1,5 TB i månaden för servern i arbetslast A, 7 TB per server i arbetslast B). Utöver den kan bandbredden strypas till 100 Mbit/s, eller så väljer du att betala 0,01 dollar per GB |
| SLA för beräkning | Ingen procentsats i den juridiska texten; 99,999 % för Premium och 99,99 % för Starter på prissidan. Kontokredit på 50 gånger avgiften för driftstoppet, för avbrott över 5 minuter, som ska begäras inom 15 dagar |
| Inkluderad support | Ingenjörer 24/7 via chatt och e-post, på engelska; incidentrespons på under 2 timmar |
| Vem som kan registrera sig | Företag, enligt villkoren: kort, faktureringsadress och telefon, sanktionskontroll, ingen legitimationshandling beskriven. Förbetalt; ett nytt konto börjar som ett provkonto på 7 dagar begränsat till 2 kärnor |
Vad du kan bygga
Status är allmänt tillgänglig om inget annat anges, enligt UpClouds dokumentation och ändringslogg.
| Det du behöver | UpCloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuella maskiner | Cloud Servers på AMD EPYC, alla på delade värdar: Starter (processorer från föregående generation), Premium och Cloud Native (bara beräkning) | EC2 | Virtual Machines |
| Dedikerade värdar, bare metal | Ingen offentlig plan: dedikerad hårdvara är Private Cloud, hela värdar från 3 190 euro i månaden enligt offert. Ingen bare metal | EC2 Dedicated Hosts, EC2 metal | Dedicated Host, BareMetal Infrastructure |
| GPU:er | L4, L40S, RTX Pro 6000, H100 och B200, on demand och spot, bara i Helsingfors (fi-hel2) | EC2 G och P | NC- och ND-serierna |
| Lagring | Blocklagring i tre nivåer, krypterad i vila utan kostnad; Managed Object Storage (S3-API) i sex regioner; File Storage (NFS) i sju zoner sedan februari 2026 | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relationsdatabaser | Hanterad PostgreSQL (en till tre noder) och MySQL (8.4 LTS) | RDS | Azure Database for PostgreSQL och MySQL |
| Andra datatjänster | Valkey (ersatte Managed Redis i oktober 2024) och OpenSearch | ElastiCache, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis |
| Kubernetes | UKS, CNCF-certifierad för 1.33 till 1.35. Kontrollplanet Development kostnadsfritt (en nod); Production 60 euro i månaden (tre API-servrar, etcd med tre medlemmar) | EKS | AKS |
| Nätverk | Privata nätverk över zoner, NAT- och VPN-gateways, brandvägg, lastbalanserare för HTTP(S) och TCP | VPC, NAT gateway, VPN, ELB | VNet, NAT gateway, VPN Gateway, Load Balancer |
| CDN | UpCloud CDN, ”drivs av bunny.net”: dokumenterad, men ”Lanseras snart” på prissidan | CloudFront | Front Door |
| Åtkomstkontroll | Underkonton begränsade efter server, lagring, nätverk eller tagg; Workspaces med roller och single sign-on, i öppen beta och utanför SLA:n | IAM | Entra ID, RBAC |
| Övervakning | Mätvärden för databaser och lastbalanserare, granskningsloggar; ingen allmän tjänst för loggar eller mätvärden | CloudWatch | Azure Monitor |
| Backup | Simple Backups (dagliga till årliga planer), plus backuper on demand | AWS Backup | Azure Backup |
Helt saknas: funktioner, serverlösa containrar, köer, en tjänst för nyckelhantering eller en secrets manager, auktoritativ DNS, MongoDB, Kafka, hanterade API:er för AI-modeller och ett containerregister (priskatalogen har poster för register märkta ”beta”, men det finns ingen produkt). Inget DDoS-skydd beskrivs i dokumentationen eller på prissidan, och SLA:n undantar ”fientliga handlingar från tredje part, till exempel DoS-attacker”.
Object Storage saknar replikering av buckets, webbplatshosting, loggning av buckets och SSE-KMS, och Object Lock är ”Kommer snart”. Åtkomstkontrollen är tunn: underkonton begränsar vilka resurser en användare kan röra, utan något policyspråk på åtgärdsnivå, och den rollbaserade Workspaces-modellen ”rekommenderas ännu inte för produktionsmiljöer”.
Verktygen är aktuella: en Terraform-provider på partnernivå (v5.47.0, 12 oktober 2026), ett CLI, SDK:er för Go och Python, Pulumi, Packer, Ansible och Crossplane. API-token kom först den 18 september 2025; före det använde skript ett kontos användarnamn och lösenord. På Kubernetes är nodernas uppdateringar dina: ”UKS ändrar, uppdaterar eller konfigurerar inte dataplanet efter skapandet”.
Vad det kostar
UpClouds listpriser i euro exklusive moms, från kalkylatorns katalog och prissidan den 7 oktober 2026, kontrollerade den 15 och 16 oktober 2026, i Frankfurt (de-fra1) med 730 timmar i månaden. Cloud Servers debiteras per timme upp till 28 dagar i månaden, så en hel månad kostar det angivna månadspriset; allt annat debiteras per timme utan tak.
Arbetslast A, en startkonfiguration: en VM med 2 vCPU och 4 GB, en disk på 40 GB, en IPv4-adress, 1 TB utgående trafik och 100 GB objektlagring.
| Post | Val | Euro per månad |
|---|---|---|
| VM | STARTER-2xCPU-4GB, 2 delade vCPU, 4 GB, 30 GB Standard-lagring, IPv4 ingår | 12,00 |
| Disk upp till 40 GB | en andra Standard-enhet på 10 GB | 0,86 |
| Offentlig IPv4 | ingår | 0,00 |
| 1 TB utgående trafik | inom planens andel av Fair Transfer på 1,5 TB | 0,00 |
| 100 GB objektlagring | säljs i enheter om 250 GB | 5,07 |
| Summa | 17,93 |
AWS tar 112,37 euro och Azure 116,15 euro för samma sak i Frankfurt; hos AWS står 1 TB utgående trafik ensam för 81,00 dollar av en faktura på 125,95 dollar.
Arbetslast B, ett litet produktionssystem: tre VM:ar med 4 vCPU och 16 GB med en IPv4-adress vardera, 300 GB SSD-blocklagring, en lastbalanserare, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB och 100 GB som primär plus standby, 1 TB objektlagring med 1 miljon PUT- och 10 miljoner GET-förfrågningar, ett Kubernetes-kontrollplan och 2 TB utgående trafik.
| Post | Val | Euro per månad |
|---|---|---|
| 3 VM:ar | PREMIUM-4xCPU-16GB, delad vCPU, var och en med 150 GB MaxIOPS-lagring och en IPv4 | 276,00 |
| 3 offentliga IPv4 | ingår | 0,00 |
| 300 GB blocklagring | ingår: de tre planerna rymmer 450 GB | 0,00 |
| Lastbalanserare | Production Small, två noder | 30,42 |
| PostgreSQL-HA | 2 vCPU, 8 GB, två noder med 100 GiB vardera, 15 dagars point-in-time recovery | 132,80 |
| 1 TB objektlagring | fyra enheter om 250 GB; inga avgifter för förfrågningar | 20,28 |
| Kubernetes-kontrollplan | Production, tre API-servrar | 60,83 |
| 2 TB utgående trafik | inom kontots andel på 21 TB | 0,00 |
| Summa | 520,33 |
AWS tar 1 082,61 euro för arbetslast B på m7i.xlarge och Azure 1 091,88 euro på D4s_v5, så UpCloud kostar 48 % av vilken som helst av dem. Två poster står för det mesta av skillnaden: AWS debiterar 2 TB utgående trafik med 171,00 dollar och sin HA-databas med 320,13 dollar inklusive lagring, medan UpCloud inte tar något för den utgående trafiken och 132,80 euro för databasen. Det kostnadsfria kontrollplanet Development tar totalsumman till 459,50 euro, med en API-server, ”ingen redundans” och inget som säger om SLA:n omfattar det.
Totalsumman följer kalkylatorn, som debiterar den andra databasnoden till 90 % av priset för beräkning och lagring; prissidan listar beräkningen till 60 euro i stället för 59. Arbetsnoder ingår inte, som överallt i serien.
Utgående trafik och IPv4. Offentlig utgående trafik har kostat 0,00 euro per GB sedan den 7 maj 2024, inom en Fair Transfer-gräns som ”bestäms av mängden molnresurser på ditt konto”: varje serverplan lägger till en fast mängd (1,5 TB för STARTER-2xCPU-4GB, 7 TB för PREMIUM-4xCPU-16GB), delad över alla zoner, medan objektlagring, databaser, lastbalanserare och de flesta GPU-planer inte lägger till något. Över gränsen kan UpCloud ”strypa bandbredden på molntjänsterna ner till 100 Mbit/s”, med ”inga överskjutande avgifter” om du inte väljer betald trafik till 0,01 dollar per GB (10 euro per 1 000 GB i euro-katalogen). AWS tar 80,30 euro per TB utöver sina gratis 100 GB, Azure 77,62 euro. Den första IPv4-adressen följer med varje Starter- och Premium-plan; en till kostar 3,47 euro i månaden.
Fakturering. UpCloud är förbetalt, och saldot är ett hårt tak. När det tar slut stängs alla servrar av; efter en månad tas de bort och deras IP-adresser frigörs; efter två månader ”kommer lagringen att tas bort. Data kommer att gå förlorade permanent.” Krediten kan inte återbetalas, utom med en pengarna-tillbaka-garanti på 30 dagar på den första betalningen, upp till 500 euro. Servrar av typen Starter och Premium debiteras oavsett om de körs eller inte. Betalning sker med kort (PayPal, Apple Pay och Google Pay bara för manuella insättningar); ingen banköverföring eller SEPA-autogiro anges. Villkoren från den 3 juli 2026 beskriver en modell med betalning i efterskott som ”debiteras månadsvis i efterskott” för kunder som registrerar sig när den lanseras, men dokumentationen beskriver fortfarande bara förbetald kredit.
GPU:er, per GPU-timme i Helsingfors, den enda zon som har dem: L4 0,58 euro, L40S 1,11 euro, RTX Pro 6000 1,65 euro, H100 1,79 euro och B200 4,50 euro, utan H200. Det är det lägsta H100-priset on demand i den här serien; AWS säljer inte H100 i Frankfurt och tar 6,57 euro i Stockholm. Spot-servrar (H100 1,78 euro) kan tas tillbaka med 30 sekunders varsel och har ingen SLA. UpCloud har aviserat ”Nya priser för H100 GPU-servrar från och med den 20 oktober”, och detsamma för B200, utan att säga vad som ändras; katalogen den 16 oktober visade fortfarande priserna ovan, och prissidan samma dag gav fortfarande inga nya siffror. Varje konto får köra ”ett begränsat antal GPU:er, baserat på kontots historik”, och fler kräver en supportförfrågan.
Prisändringar. Den 15 april 2026 ersatte familjerna Starter och Premium Developer och General Purpose, som inte längre kan driftsättas. På lika villkor kostar de nya planerna mindre men inkluderar mindre disk: en Developer-server med 2 vCPU och 4 GB med 60 GB kostade 18 euro i månaden, motsvarande Starter med 30 GB kostar 12 euro. Om befintliga servrar behåller sina gamla priser anges inte. Mellan prissidorna den 19 maj och 7 oktober 2026 flyttades den månatliga GPU-uppskattningen från ett tak på 28 dagar till en månad på 30 dagar till samma timpriser, så en månad med en H100 gick från 1 203 euro till 1 289 euro, ungefär 7 % mer (vår slutsats från två kopior av sidan; vi hittade inget meddelande). Vi hittade ingen höjning av listpriset på någon produkt som fortfarande går att beställa.
Tillförlitlighet
Vad en zon är. Hos UpCloud är en zon ett datacenter, och ingenting grupperar zoner till en region; AWS och Azure har vardera tre zoner i Frankfurt, i separata datacenter med kilometer mellan sig. Helsingfors är undantaget, med två zoner i byggnader som drivs av olika operatörer (Equinix och Telia); om de har oberoende ström och nätverksvägar anges inte. På alla andra ställen innebär överlevnad efter förlusten av en byggnad en andra stad. Inom en zon finns redundansen på värdnivå: servrar flyttas automatiskt till en frisk värd när en fallerar, och blocklagring ligger på ett lagringsnätverk som speglas över ”två separata lagringsbackends”.
Databasens standbyinstans. Noderna i hanterad PostgreSQL HA ”skapas på fysiskt separata backend-värdar” i samma zon; inget dokument erbjuder en standbyinstans i en annan byggnad. Dokumentationen beskriver ”replikering i realtid” utan att säga om den är synkron, och anger ingen failover-tid. Om alla noder fallerar samtidigt återställs primären från backup, med dataförlust som ”vanligtvis ... begränsas till antingen ett tidsfönster på fem minuter eller en enda WAL-fil”. AWS och Azure placerar en synkron standbyinstans i en annan zon och anger 60 till 120 sekunder för failover.
SLA:n. Den är en del av tjänstevillkoren som gäller från den 3 juli 2026, och den juridiska texten innehåller ingen procentsats: siffrorna 99,999 % och 99,99 % förekommer bara på prissidan.
- Den omfattar ”alla oplanerade avbrott ... som varar längre än fem (5) minuter”, beräknat per berörd server eller tjänst.
- Krediten är ”50 (femtio) gånger de tjänsteavgifter som UpCloud tagit ut för den avbrutna tjänsteposten” för den tid den låg nere, begränsad till postens avgifter för de senaste 30 dagarna per avbrott och till 2,5 gånger dess genomsnittliga månadsavgift per 12 månader. Det är kontokredit, inte kontanter.
- Du framställer krav via e-post inom 15 dagar efter att felet har åtgärdats.
- Inte omfattat: ”tjänstens API:er” och ”kontrollpanelen”, så ett avbrott som hindrar dig från att driftsätta eller skala ger ingenting. DoS-attacker, otillräcklig kontokredit, aviserat underhåll och spot-servrar är undantagna.
- SLA:n är den enda ersättningen, och ”UpClouds beslut i frågan blir bindande ... tills och om inte en behörig domstol beslutar annat”. Utanför den är ansvaret begränsat till sex månaders avgifter.
I siffror: en Premium-server för 92 euro som ligger nere i 2 timmar ger 13,69 euro i kredit, och ett avbrott på 24 timmar når taket på 92 euro. Vid ett kort avbrott slår det AWS:s SLA för en enskild instans, som efterskänker varje timme med mer än sex minuters driftstopp och lägger till en kredit på 10 % först under 99,5 %. Men AWS förbinder sig till 99,99 % för EC2 över två eller fler zoner, och Azure till 99,99 % över zoner med 60 dagar för krav; UpCloud har ingen andra zon att sprida över.
Statussida och incidenter. status.upcloud.com listar incidenter per zon och tjänst, med historik tillbaka till augusti 2015. Ingen av de 50 senaste incidenterna har någon postmortem bifogad, inte heller den den 11 augusti 2026 vars uppdatering sa ”Vi sammanställer en detaljerad postmortem”.
| Datum | Omfattning | Varaktighet | Orsak |
|---|---|---|---|
| 22 dec. 2025 | Nätverk i UK-LON1, NL-AMS1 och SE-STO1, öppnade inom 3 minuter från varandra | ungefär 3 timmar och 10 minuter vardera | inte angivet (London, Amsterdam, Stockholm) |
| 20 till 21 jan. 2026 | TLS-certifikat som misslyckades för nya lastbalanserare, Kubernetes-kluster och Object Storage, alla zoner | ungefär 17 timmar | utfärdande av certifikat (incident) |
| 7 juli 2026 | Object Storage i Frankfurt (EUROPE-2) | 1 timme | inte angivet (incident) |
| 11 aug. 2026 | Nya driftsättningar av Cloud Server misslyckades i alla 15 zoner; kunder ombads att inte starta, starta om eller stänga av servrar | ungefär 2 timmar | inte angivet; den utlovade postmortem-rapporten hittades inte (incident) |
| 25 till 26 aug. 2026 | DE-FRA1:s lagringsbackend, ”påverkar vissa resurser, bland annat molnservrar” | ungefär 7 timmar | inte angivet (incident) |
| 6 till 13 okt. 2026 | SG-SIN1 Object Storage: latenstoppar och HTTP 503-fel | åtgärdat efter ungefär 11 timmar, löst efter en vecka | grundorsaken ”identifierad”, inte publicerad (incident) |
Fel i en zon stannade i den zonen. Det som gick över zonerna kom från delade lager (certifikat, driftsättningar) och en nätverkshändelse i tre städer samtidigt. Incidenter med API:t och kontrollpanelen, till exempel de den 3, 21 och 22 november 2025, ger ingen kredit.
Support
| Plan | Pris | Serviceförfrågan | Incident | Extra |
|---|---|---|---|---|
| Essentials (standard) | ingår | under 4 timmar | under 2 timmar | e-post och livechatt, 24/7 |
| Advanced | på begäran | under 1 timme | under 30 minuter | prioriterad kö |
| Enterprise | på begäran | under 10 minuter | under 5 minuter | dedikerade supportmedlemmar, en customer success manager |
Supporten är bara på engelska, via chatt och e-post från egna ingenjörer, utan telefonlinje, och hjälp med din egen programvara kan nekas. Målen står på supportsidan, inte i villkoren. Ändå har gratisnivån ett mål för incidenter, vilket AWS Basic (inga tekniska ärenden) och Azure Basic (inga mål för tekniska svarstider) inte har. Ett mål på en timme vid ett produktionsavbrott kostar det högsta av 29 dollar och 9 % av förbrukningen hos AWS Business Support+, eller 100 dollar i månaden hos Azure Standard.
Att skaffa ett konto
Villkoren säljer bara till företag: tjänsten är ”inte lämplig eller avsedd för användning av ... konsumenter eller privatpersoner för deras personliga bruk”. Registreringen kräver namn, e-postadress, telefonnummer, kort och faktureringsadress. UpCloud kontrollerar registreringar mot sanktionslistor och betjänar ingen i Ryssland, Belarus, Krim, Iran, Nordkorea, Kuba eller Syrien. Inget av de dokument vi läste nämner en legitimationshandling eller en selfiekontroll.
Ett nytt konto är ett provkonto (7 dagar enligt dokumentationen; prissidan säger ”en kostnadsfri provperiod på 30 dagar”) med 2 kärnor och 4 GB för servrar, en databas med en nod, en lastbalanserare av typen Development och ett Kubernetes-kluster av typen Development, och inga GPU:er. En insättning på minst 10 i kontots valuta avslutar det. Port 25 förblir blockerad tills supporten öppnar den.
Arbetslast B dag ett: inte på provkontot, som har en sjättedel av de kärnor som behövs och ingen HA-databas. Efter insättningen kan vi inte säga: UpCloud publicerar inga standardgränser för ett betalt konto, och supporten höjer dem på begäran. Hos AWS ligger standarden på 5 vCPU:er för standardinstanser under de 12 som arbetslast B behöver; Azures 20 kärnor per region räcker på papperet.
Två klausuler spelar roll senare. UpCloud kan stänga av ett konto på ”rimliga skäl att tro” att villkoren har brutits, med ”inget ansvar” för att göra det. Och efter utebliven betalning kan det säga upp och radera efter ”en rimlig tid ... (minst fjorton (14) dagar)”, mycket kortare än de två månader som dokumentationen beskriver för ett tomt saldo.
Regelefterlevnad och dataskydd
| Ramverk | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Certifikatet sett: nr 13851-01 från Inspecta Sertifiointi Oy (Kiwa), utfärdat den 20 oktober 2023, giltigt till den 20 oktober 2026. Inget förnyat certifikat fanns på webbplatsen den 16 oktober |
| CISPE Data Protection Code of Conduct | Registerposter sedda: ”Kontrollerad anslutning” för tio tjänster, löper till juni och juli 2027 |
| BSI C5, ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, PCI DSS, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Inte påstått för UpCloud självt |
ISO-certifikatet omfattar UpClouds molntjänst, med kontor i Helsingfors och Singapore; kontrollera om det har förnyats efter den 20 oktober innan du förlitar dig på det. De andra certifikaten på UpClouds sida om datacenter tillhör colocation-operatörerna.
Personuppgiftsbiträdesavtalet (DPA) ingår i villkoren. Du väljer datacenter, och ”UpCloud ska inte flytta de relevanta personuppgifterna från det valda datacentret om det inte uttryckligen instrueras”. De enda underbiträdena är UpClouds fyra helägda dotterbolag i Singapore, Storbritannien, USA och Australien, vart och ett för datacentren i sitt eget land; de nio EU- och EES-zonerna ”drivs direkt av UpCloud Oy, och inga underbiträden kommer att användas”. Ändringar meddelas med 30 dagars varsel och med rätt att invända och säga upp.
En kontroll av headers den 15 oktober visade att webbplatsen och kontrollpanelen levereras via Cloudflare, och CDN:et ”drivs av bunny.net”; ingen av dem namnges som underbiträde.
Vem som kontrollerar den
Du tecknar avtal med UpCloud Oy (organisationsnummer 2431560-5) under finsk lag, med skiljeförfarande i Helsingfors på engelska. Grundaren Joel Pihlajamaa, CTO från början, blev vd igen den 2 juli 2026 och efterträdde Arno Schäfer, vd först sedan den 31 mars 2025; webhosting.today anger ingen orsak till den korta tiden på posten.
Aktieinnehaven är inte offentliga: ägarna till ett finskt Oy finns inte i handelsregistret, och ingen källa vi läste säger om grundaren eller investerarna har majoritet. I januari 2020 tog UpCloud in 18 miljoner euro ”i eget kapital och skuldfinansiering” från Connected Capital & Partners, Tesi och Inventure. Vi hittade ingen senare runda, något förvärv eller någon exit, och inget moderbolag eller ingen aktieägare utanför Europa.
Finska inlämnade handlingar, som kreditupplysningstjänsten Asiakastieto redovisar dem, visar att UpCloud Oys intäkter steg från 16,1 miljoner euro 2021 till 27,3 miljoner euro 2025, en rörelseförlust under vart och ett av dessa år (1,3 miljoner euro 2025) och en soliditet på 14 % 2025.
Plattformen är UpClouds egen (KVM och ett lagringsnätverk, inte OpenStack); byggnaderna är det inte. Varje zon ligger i en colocation-anläggning: Equinix i Helsinki 1, Warszawa, Stockholm, Singapore och Sydney; Digital Realty i Frankfurt, Köpenhamn, Madrid och Amsterdam; Telia i Helsinki 2, Verne i London, Green Mountain i Stavanger och CoreSite i de tre amerikanska zonerna.
Vägen ut
Utgående trafik vid utträde är gratis inom Fair Transfer-kvoten (21 TB i månaden för arbetslast B), och Object Storage tar inga avgifter för förfrågningar. Villkoren låter dig lämna med 5 dagars varsel och innehåller en klausul om byte enligt EU:s dataförordning: en övergångsperiod på 30 dagar, som kan förlängas en gång med upp till 6 månader, plus upp till 30 dagar för att hämta data, med avgifter som ska betalas medan resurserna körs. Vid slutet raderar UpCloud ”alla kunddata” och ”ansvarar inte för integriteten i de exporterbara uppgifterna”.
Det mesta du bygger är standard: KVM-avbilder, Kubernetes uppströms med en CSI-drivrutin med öppen källkod, S3-API:t med luckorna ovan och PostgreSQL, MySQL, Valkey och OpenSearch med öppen källkod. Inlåsningen sitter i uppsättningen av privata nätverk, Kubernetes standardinställningar (UpCloud avråder ”starkt” från att byta ut sin nätverksplugin Cilium) och UpCloud-specifika Terraform-resurser; det finns inget proprietärt API för serverlöst eller databaser, eftersom inget sådant erbjuds.
Vad användarna rapporterar
Vi läste varje kommentar på Hacker News som nämner UpCloud från oktober 2023 till oktober 2026 (106 träffar) och en kunds genomgång; Reddit gick inte att söka i. UpCloud diskuteras mycket mindre än Hetzner eller OVHcloud.
Support är det användarna berömmer mest. Användare rapporterar ”toppenservice” (48542691, juni 2026), att ”deras supportteam är mycket lyhört” (39128618, januari 2024) och att ”folket där är jättetrevligt” (45137168, september 2025), bland fem rapporter under den perioden (46437952, 47675387). Samma sökningar hittade inget klagomål på supporten.
Dyrare än Hetzner för rå beräkningskapacitet. Användare rapporterar att ”De är inte billiga jämfört med DigitalOcean/Linode” (43319119, mars 2025) och jämför 48 kärnor för 1 364 euro i månaden hos UpCloud med 288,49 euro hos Hetzner (43458843, mars 2025); båda föregår Hetzners prishöjningar 2026. I den lilla änden skriver en användare ”Upcloud har den billigaste jag hittat, du kan få en full VPS för under 4 dollar” (50017783, oktober 2026).
Gratis utgående trafik är en kvot. Användare påpekar att ”taket efter 24 TB gratis bandbredd/månad är 100 mbps” (46654024, januari 2026) och att gränserna ”är jämförbara med andra värdar som DigitalOcean” (43458846, mars 2025; besvarat med policyns ”inga överskjutande avgifter”, 43459396).
Object Storage blev långsammare för en kund. Healthchecks.io flyttade sin objektlagring från OVHcloud till UpCloud 2024 och skrev den 17 april 2026 att ”med tiden försämrades prestandan hos UpClouds objektlagring också. Det fanns perioder då alla operationer blev långsamma och nådde våra tidsgränser” (inlägg, diskussion); det kör nu sin egen lagring. Det är en kunds erfarenhet, inte en mätning, och en annan användare skrev ”Mycket nöjd med dem” samma månad (47712388). Statussidan listar fem incidenter med Object Storage under 2026.
Snabb CPU och disk. Användare rapporterar snabbare CPU och disk-I/O än hos de leverantörer de jämförde med (43319119, mars 2025) och volymer som ”lätt når 10k IOPS” (47824138, april 2026). Vi mätte ingenting.
Tunn åtkomstkontroll. Användare rapporterar ”Du hittar inte motsvarande IAM eller BigQuery i indiemoln” (46336813, december 2025) och verktyg som loggade in med kontots autentiseringsuppgifter (44339109, juni 2025).
Stabila enskilda servrar. Långvariga kunder rapporterar att ”de tillgängliga funktionerna fungerar mycket tillförlitligt (i ett halvt decennium nu). Det finns några skavanker” (43459317, mars 2025) och att enskilda servrar är ”mer tillförlitliga än multiregion med redundansuppsättningar hos andra leverantörer som Fly” (47818591, april 2026).
Vem den passar, och vem som bör leta på annat håll
UpCloud passar små och medelstora team som vill ha Kubernetes, PostgreSQL och S3-lagring under ett finskt avtal; tjänster som skickar ut mycket trafik inom den skäliga andelen; team som värdesätter support de når när som helst på dygnet; och produkter som behöver USA eller Asien från samma europeiska leverantör. Dess priser för H100 och L40S är låga för arbetslaster som kan ligga i Helsingfors.
Leta på annat håll om du behöver zoner i separata byggnader inom en region, eller en standbyinstans för databasen i en annan byggnad; om du bygger på funktioner, köer eller händelsedrivna tjänster; om du behöver finkornig IAM, en tjänst för nyckelhantering eller certifiering utöver ISO 27001 (C5, SOC 2, PCI DSS); om du behöver dedikerade vCPU:er utan ett avtal för Private Cloud, GPU:er utanför Helsingfors eller lägsta pris per kärna; eller om du behöver fakturor i efterskott i stället för ett förbetalt saldo.
Källor
Kontrollerat den 15 och 16 oktober 2026. Sidor märkta ”arkiverad” lästes från Internet Archive, eftersom upcloud.com stänger ute automatiska läsare.
Priser
- Prissida, arkiverad 7 oktober 2026 och arkiverad 19 maj 2026
- Kalkylator, med den inbäddade priskatalogen
- Fair Transfer Policy, arkiverad 4 oktober 2026, nätverkstrafik och nätverksfakturering
- Fakturering av blocklagring, fakturering av CDN
- Kontosaldo, betalningsmetoder
- Supportnivåer, arkiverad 22 september 2026
- Siffror för AWS och Azure: AWS Price List bulk API och Azure Retail Prices API, omräknade efter ECB-kursen den 15 oktober 2026
Villkor och SLA
Dokumentation
- Platser, ändringslogg
- Planer för Cloud Server, FAQ för Cloud Servers, systemarkitektur, lagringssystem
- S3-kompatibilitet, tillgänglighet för Object Storage, tillgänglighet för File Storage
- Hög tillgänglighet för PostgreSQL, konfigurationer för PostgreSQL
- Kontrollplanet i UKS, versioner som UKS stöder, delat ansvar i UKS
- Tillgänglighet för GPU, GPU spot
- DNS, underkonton, Workspaces, Private Cloud
- Krav på konton, kostnadsfri provperiod, support, referens för konton i API 1.3
- Terraform-registret, UpCloudLtd på GitHub, CNCF k8s-conformance
Status och incidenter
- Statussida och historik; incidentlänkar i tabellen ovan
Regelefterlevnad
- ISO 27001-certifikat
- Offentligt register för CISPE Code of Conduct
- Regelefterlevnad och säkerhet, arkiverad 4 maj 2026 och datacenter, arkiverad 22 september 2026
Företag och ägande
- Tesis portföljsida
- Asiakastieto: UpCloud Oys finansiella siffror
- Tech.eu om finansieringsrundan på 18 miljoner euro, 21 januari 2020
- webhosting.today om grundarens återkomst som vd, 3 juli 2026
Användarrapporter
- Healthchecks.io:s blogg om flytten till egen objektlagring, 17 april 2026, och dess diskussion på Hacker News
- Kommentarer på Hacker News efter artikel-ID på news.ycombinator.com: 39128618 (januari 2024), 43319119 (mars 2025), 43458843, 43458846, 43459317 och 43459396 (mars 2025), 44339109 (juni 2025), 45137168 (september 2025), 46336813 och 46437952 (december 2025), 46654024 (januari 2026), 47675387, 47712388, 47818591 och 47824138 (april 2026), 48542691 (juni 2026), 50017783 (oktober 2026)
Data och moln
Nya guider och regeländringar via mejl
När en regel ändras, en deadline flyttas eller vi publicerar en ny guide skickar vi det till dig via mejl.