Nscale 2026: en ärlig granskning av vad ett litet team kan köpa

Nscale är ett GPU-moln med huvudkontor i London, utknoppat från det australiska datacenterbolaget Arkon Energy i maj 2024, med alla sina fem aktiva anläggningar i Norge, Island och Portugal. Ett litet team kan köpa en sak av det utan att tala med någon: ett OpenAI-kompatibelt API för modeller med öppna vikter, förbetalt med kort från 5 dollar (4,46 euro). GPU-instanser, hanterad Kubernetes samt objekt- och fillagring säljs bara under ett reserverat avtal, och inget GPU-pris publiceras någonstans. Enligt sin egen ansökan om notering i New York är Nscale fortfarande ”i färd med att erhålla” ISO 27001 och SOC 2, och dess största kund stod för 73 % av dess intäkter 2025.
Den här artikeln ingår i en serie som jämför 24 europeiska molnleverantörer med AWS och Azure; översikten ställer dem sida vid sida. Allt nedan kontrollerades den 15 och 16 oktober 2026 mot Nscales dokumentation, webbplatsvillkor, statussida, dess S-1-ansökan från den 18 september 2026, det brittiska bolagsregistret och användarrapporter, var och en vid källan. Vi öppnade inget konto och körde inga arbetslaster.
I korthet
| Nscale | |
|---|---|
| Huvudkontor och kontroll | London. Aker ASA (Norge) är den enda registrerade personen med betydande kontroll över Nscale plc, med 25 % till 50 % av aktierna och rösterna. Har ansökt om notering i New York; inte noterat den 16 oktober 2026 |
| Regioner och zoner | Ingen offentlig regionlista, inga tillgänglighetszoner. Fem aktiva anläggningar den 31 augusti 2026: tre i Norge, en på Island, en i Portugal |
| Vad ett litet team kan köpa | Modell-API:t och finjustering, via självbetjäning, förbetalt från 5 dollar (4,46 euro) |
| Arbetslast A (start) | Inte prissatt: VM:ar och lagring kräver ett reserverat avtal och har inget offentligt pris |
| Arbetslast B (produktion) | Inte prissatt, av samma skäl; det finns heller ingen hanterad PostgreSQL |
| GPU:er | Inget offentligt pris. GB300 NVL72 och B200 genom reservation |
| Utgående trafik | Inget pris publicerat |
| SLA för beräkning | Ingen offentlig: krediter är ”beskrivna i avtalet” |
| Inkluderad support | Bara e-post för kunder med självbetjäning; deras nivå anges inte |
| Vem som kan registrera sig | Alla med ett Google-konto och ett kort, för modell-API:t. Allt annat via säljavdelningen |
Vad du kan bygga
”Reserverad” nedan betyder att tjänsten slås på för en organisation först när den har tecknat ett avtal om reserverat moln med Nscales säljavdelning.
| Det du behöver | Nscale | Vem som kan köpa den | AWS | Azure |
|---|---|---|---|---|
| Modell-API | Serverlös inferens, OpenAI-kompatibel: chatt, embeddings, bildgenerering, debiterad per token | självbetjäning | Bedrock | Azure AI Foundry models |
| Finjustering | Serverlös LoRA-finjustering, minst 2 dollar per jobb | självbetjäning | Bedrock custom models | Azure AI Foundry fine-tuning |
| Dedikerad inferens | En modell på dina egna reserverade GPU:er; ”Ingen annan kund delar den” | reserverad | SageMaker endpoints | Azure ML online endpoints |
| GPU- och CPU-maskiner | Instanser, virtualiserade eller bare metal | reserverad | EC2 | Virtual Machines |
| GPU-kluster | Reservationer per NVLink-domän: GB300 NVL72 (ett rack med 18 värdar per enhet), B200 | avtalad | EC2 Capacity Blocks | ND GB200 v6 |
| Kubernetes | NKS, single-tenant, kontrollplan i tre kopior på separata maskiner | reserverad | EKS | AKS |
| Lagring | Volymer, S3-kompatibel objektlagring, NFS-fillagring | reserverad | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Nätverk | VPC, säkerhetsgrupper, Floating IP-adresser, TCP- och UDP-lastbalanserare | reserverad | VPC, NLB | VNet, Load Balancer |
Varje GPU-sida på webbplatsen (Vera Rubin NVL72, GB300 NVL72, GB200 NVL72, H200, H100) slutar med ”Reservera GPU:er” eller ”Kontakta säljavdelningen”. Dokumentationen säger att reservationer är ”för närvarande GB300 NVL72 och B200”, görs per NVLink-domän med en topologivy; Vera Rubin avtalas från 2027. Vi hittade ingen L40S, L4 eller A100.
Helt saknas: hanterad PostgreSQL, MySQL, Redis, Kafka och OpenSearch, ett containerregister, funktioner och serverlösa containrar, köer, DNS, CDN, en backuptjänst, en nyckelhanteringstjänst för kunder och dokumenterat DDoS-skydd för dina egna endpoints. Objektlagringen stöder inte publik åtkomst, CORS, livscykelregler, replikering eller SSE-C. Nscale ersätter GPU-instanserna och modell-API:erna hos AWS och Azure, inte molnet runt dem, och utan avtal är bara modell-API:t inom räckhåll.
Modelllistan syns först efter inloggning. Dokumentationen aviserar en uppgradering från den 26 oktober 2026 som avvecklar 22 modeller senast den 2 till 4 november 2026, bland dem gpt-oss-20b och -120b, Llama 4 Scout och Mixtral 8x22B, som ersätts av GLM 5.3, Qwen3.8-27B och Qwen3.8-Flash-Next: en till tre veckors varsel när vi läste den den 16 oktober. Nscale finns också med bland Hugging Faces Inference Providers.
Varje tjänst har en OpenAPI-specifikation och ett CLI, och Terraform-providern nådde version 1.7.0 den 15 oktober 2026 (en provider från communityn, utan HashiCorp-partnermärke). Plattformstjänsterna finns på GitHub, regionstjänsten under Apache 2.0. Dokumentationen ligger efter: dess Terraform-sida låser fortfarande till ~> 0.0.8, och dess ändringslogg slutar i januari 2026.
Vad det kostar
Nscale publicerar ingen prislista: ingenting per GPU-timme, per instans, per gigabyte lagring eller per lastbalanserare, varken på webbplatsen eller i dokumentationen. nscale.com/pricing ger 404, och Wayback Machine har ingen kopia av någon sida under den. Priser per token för modell-API:t visas bara för en inloggad organisation. Kontrollerat den 15 och 16 oktober 2026.
Arbetslast A och B, startkonfigurationen och produktionskonfigurationen som prissätts för varje leverantör i den här serien, kan inte prissättas: deras VM:ar, volymer, objektlagring, lastbalanserare och Kubernetes är tjänster i reserverat moln utan offentligt pris, och det finns ingen hanterad PostgreSQL. AWS tar 112,37 euro i månaden för arbetslast A och 1 082,61 euro för arbetslast B i Frankfurt.
GPU:er har inget offentligt pris, varken on demand eller reserverat. AWS säljer H100 för 6,57 euro per GPU-timme och B200 för 15,98 euro i Stockholm. AWS:s GPU-kvoter börjar också på noll, så en förfrågan kommer först även där, men priset är offentligt och förfrågan går genom Service Quotas, inte ett säljavtal.
Modell-API:t faktureras öppet:
- Förbetald kredit i dollar, med kort via Stripe, från 5 dollar (4,46 euro) till 10 000 dollar (8 922,16 euro) per köp, skatt läggs till i kassan. ”Det krediterade beloppet är delsumman före skatt”.
- Valfri automatisk påfyllning till ett målsaldo på högst 1 000 dollar. Utan den är den kredit du köpt ditt kostnadstak.
- Finjustering: ”2 dollar minimum per jobb, debiterat per bearbetade tokens”.
- ”Nscale tillämpar inga hastighetsgränser”.
- Gratis kredit: snabbstarten säger ”Tidiga användare kan vara berättigade till gratis krediter”, och ändringsloggen från juli 2025 sade ”varje nytt konto får fortfarande 5 dollar i gratis kredit”. Vi kunde inte bekräfta att det fortfarande gäller.
GPU-kapacitet säljs enligt S-1-ansökan huvudsakligen genom ”bundna avtal som fungerar på take-or-pay-basis”, med en viktad genomsnittlig avtalstid på omkring 5,7 år. Det finns också ”kluster on demand för att stödja mindre kunder med betalning efter förbrukning”, som faktureras månadsvis ”med dollar per GPU-timme som grund” utan minsta avtalstid, men webbplatsen och dokumentationen visar ingen väg dit utom via säljavdelningen.
Utgående trafik, IPv4, snapshots och support har inget publicerat pris, och utan en offentlig lista finns inga prisändringar att följa.
Tillförlitlighet
Zoner. Inga är dokumenterade. Regioner finns bara som ett objekt i API:t, listade för en inloggad organisation; inget dokument namnger en eller kopplar den till ett datacenter. Modell-API:t är ett enda globalt värdnamn, och vilken anläggning som svarar anges inte.
SLA. Ingen är offentlig. Supportsidan säger ”Servicekrediter för brutna servicenivåavtal (SLA:er) beskrivs i avtalet och utgör den ersättning som finns”, och sidan om delat ansvar listar en ”SLA för autoskalning och tillgänglighet” för modell-API:t utan procentsats. En kund med självbetjäning har ingenting att citera. AWS förbinder sig till 99,99 % för EC2 över två eller fler zoner och 99,5 % för en enskild instans.
Underhåll. Nscale lovar ”minst en (1) veckas varsel före allt underhåll som potentiellt stör”, men akut arbete kan komma utan det, och meddelandena går till en sida i supportportalen som bara kunder med Private Cloud kan öppna.
Statussida. status.nscale.com täcker konsolen, gatewayen, webbplatsen, modellerna, dokumentationen och inferensen. Den har ingen komponent för GPU-instanser, Kubernetes, lagring eller något datacenter. Hela dess incidenthistorik är en post, ”Det här är en exempelincident”, daterad 21 april 2026. Vi hittade ingen incident i en primär källa för de senaste 24 månaderna; med den här statussidan är det frånvaro av belägg, inte en ren historik. Vi hittade heller inget uttalande om redundans eller Uptime Institute-nivå för någon anläggning.
Support
Kunder med självbetjäning får support ”endast via e-post på helpdesk@nscale.com”; ”Nscale Private Cloud-kunder” får en supportportal. Det finns tre nivåer. Platinum är 24x7 för varje prioritet; Gold är 24x7 för P1 och kl. 09.00 till 17.00 ”lokal tid för datacentret” för övriga; Silver är kl. 09.00 till 17.00 för allt. Målet för första svar är 15 minuter för P1 och 1 timme för övriga, och mål för lösning går från 4 timmar för P1 till 1 månad för P4. Sidan säger inte vilken nivå en kund med självbetjäning får, och ingen nivå har ett publicerat pris. Vi hittade ingen telefonlinje och inget community-forum.
Att skaffa ett konto
För modell-API:t: registrera dig på console.nscale.com (”För närvarande kan du bara registrera dig med Google (SSO)”), lägg till kredit med kort och anropa API:t samma dag. Ingen annan identitetskontroll är dokumenterad.
För allt annat är dokumentationen tydlig. GPU-instanser: ”Den här tjänsten är för närvarande bara tillgänglig i miljön för reserverat moln.” Kubernetes är ”aktiverat per organisation. Om du inte ser Kubernetes under Tjänster i konsolens sidofält, kontakta ditt kundteam hos Nscale.” Reservationer: ”Kapacitet avtalas och är regionspecifik”. Hur lång tid det tar att bli en organisation med reserverat moln, och minsta åtagande, publiceras inte. Standardkvoter publiceras inte heller.
Så arbetslast B kan inte byggas dag ett, eller någon dag utan ett avtal.
Regelefterlevnad och dataskydd
| Ramverk | Status |
|---|---|
| ISO 27001 | Innehas inte. S-1: ”i färd med att erhålla” |
| SOC 2 | Innehas inte. S-1: ”i färd med att erhålla” |
| ISO 27017, ISO 27018, C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS | Inget omnämnande hittat |
Vi hittade inget trust center och inget publikt personuppgiftsbiträdesavtal (DPA), fast sidan om underbiträden hänvisar till ”tillämpligt personuppgiftsbiträdesavtal”. Den sidan, daterad 15 september 2026, namnger Auth0, Vercel, Neon, Upstash, Sentry, PostHog, Novu, Metronome och Stripe för autentisering, hosting av konsolen, konsolens databas, övervakning, produktanalys, notifieringar, mätning av förbrukning och betalningar. Alla är bolag grundade i USA; var vart och ett körs för Nscale anges inte, och ”Behandlingsplatser kan variera”.
Vi hittade inget avtalsenligt åtagande om dataplats för ett konto med självbetjäning och inget uttalande om vilket datacenter som betjänar modell-API:t. Av de fem aktiva anläggningarna ligger bara Portugal i EU; Norge och Island ligger i EES.
Vem som kontrollerar den
Moderbolaget är Nscale plc, bolag 16925886 i England och Wales, registrerat i London. Det bildades i december 2025 som DSNS Holdings Limited, bytte namn till Nscale Limited i april 2026 och omregistrerades som publikt bolag den 9 oktober 2026. Sedan en omorganisation i maj 2026 står det ovanför driftskoncernen och Arkon Energy. S-1-ansökan listar 133 dotterbolag, 38 av dem i Norge.
Ägare. Det brittiska registret namnger en person med betydande kontroll: Aker ASA, noterat i Oslo, med ”Mer än 25 % men inte mer än 50 %” av aktierna och rösträtterna sedan den 4 september 2026. Enligt S-1-ansökan ägs Aker ASA till majoriteten av TRG Holding AS, som ägs till majoriteten av The Resource Group TRG AS, vars enda ägare är Kjell Inge Røkke. Akers vd, Øyvind Eriksen, sitter i Nscales styrelse. S-1-ansökan namnger två andra innehavare av mer än 5 %: Sandton Capital Partners i New York, och Paladin Capital, som innehas av förvaltarna av en trust på Jersey där grundaren och vd:n Josh Payne är upprättare. Varje procentsats i den tabellen är blank.
NVIDIA köpte preferensaktier för omkring 400 miljoner dollar i oktober 2025, och en ytterligare försäljning av aktier till NVIDIA för 1,0 miljarder dollar väntas stängas omkring den 16 november 2026. Dess warranter och den försäljningen konverteras till aktier utan rösträtt, av vilka NVIDIA blir ”den enda innehavaren”; var och en blir en aktie med rösträtt när NVIDIA anmäler att det amerikanska konkurrensgodkännandet enligt Hart-Scott-Rodino Act har erhållits. Efter erbjudandet ger varje stamaktie en röst.
Notering. Nscale har ansökt om notering på New York Stock Exchange under ”NSCL”. Inget antal aktier, prisintervall eller ändrad ansökan hade dykt upp den 16 oktober 2026.
Avtalspart. Webbplatsens villkor är ett avtal med Nscale AS, i Norge. Vi hittade ingen klausul om tillämplig lag och inga separata publika villkor för molntjänsten.
Infrastruktur. Nscale äger och driver sina GPU:er. Fyra av de fem aktiva anläggningarna är colocation (”externa anläggningar där vi hyr kapacitet”), bland dem Start Campus i Sines i Portugal och Verne i Keflavik på Island; den femte, i Norge, är dess egen.
Kunder, avtal och pengar
Koncentration. Den största kunden stod för 93 % av intäkterna 2024 (ett avtal som löpte ut det årets december), 73 % 2025 och 52 % under första halvåret 2026. S-1-ansökan namnger inte kunden för 2025.
Avtal, som S-1-ansökan anger dem. Arbetsbeskrivningar (statements of work) från Microsoft värda ”upp till omkring 43,8 miljarder dollar till och med december 2033”. Fyra avtal med Anthropic värda upp till omkring 44,6 miljarder dollar vid Monarch-campuset i West Virginia, för vilka ”vi inte har erhållit bindande åtaganden för någon av de finansieringar som krävs”; ”alla sådana finansieringar är fortfarande under process”. Figure AI, upp till 100 000 Vera Rubin-GPU:er från andra halvåret 2027. NVIDIA, reserverade kluster för 1,2 miljarder dollar.
Vad det lämnar åt andra. Med bolagets ord: ”många av våra avtal har en förköpsrätt som ger våra kunder förtursrätt att säkra ytterligare beräkningskapacitet”, och användning on demand finns ”för att tjäna pengar på extra kapacitet som inte är tilldelad bundna avtal”. Nscales tillkännagivanden namnger Microsoft som kund i Narvik i Norge, Sines i Portugal och Loughton i Storbritannien.
Kapacitet. Den 31 augusti 2026: fem aktiva och tolv avtalade anläggningar, 1,37 GW totalt, omkring 25 000 aktiva GPU:er. De aktiva anläggningarna uppgår till 81 IT-MW; 770 MW av de 1,37 GW finns i USA (vår egen beräkning från tabellen i S-1-ansökan). Nscale beskriver strömmen vid sina anläggningar i Norge och på Island som förnybar, och Sines som ”helt driven med förnybar energi med havsvattenkylning”.
Pengar. Intäkterna var 33,0 miljoner dollar 2025 och 140,6 miljoner dollar under första halvåret 2026. Nettoförlusten under det halvåret var 1 020,1 miljoner dollar, och kostnaden för intäkterna (189,6 miljoner dollar) översteg intäkterna.
Vägen ut
Modell-API:t är det som är lättast att lämna: en OpenAI-kompatibel endpoint som serverar modeller med öppna vikter som andra leverantörer också serverar. Vi hittade inte om oanvänd kredit återbetalas.
För reserverade kunder är objektlagringen S3-kompatibel med de luckor som nämns ovan, till ett opublicerat pris för utgående trafik. NKS-kluster fungerar med vanliga kubectl och helm, men vi hittade ingen CNCF-konformitetspost, och uppgraderingar ”kan inte ångras”. Instanser har snapshots och råa avbilder; vi hittade ingen exporttjänst.
Avtalet är inlåsningen. Bunden kapacitet är take-or-pay; S-1-ansökan säger att ankarkundens avtal för 2025 ”inte får sägas upp för bekvämlighets skull under den gällande tjänsteperioden utan ansvar”. Kunder on demand kan ”säga upp sina avtal eller minska användningen av våra tjänster med kort varsel”. Utan publika molnvillkor kunde vi inte leta efter en klausul om byte enligt EU:s dataförordning.
Vad användarna rapporterar
Vi hittade ingen oberoende rapport från någon som har använt Nscales modell-API eller GPU:er: sökningar på Hacker News ger mest NuScale, reaktorbolaget, och två av de tre inläggen på r/LocalLLaMA är Nscales egna benchmarks. Två medier rapporterade om åtkomst och leverans, och Nscales egna dokument bekräftar delvis båda.
En oberoende testare kunde inte få GPU:er. SemiAnalysis granskning ClusterMAX 2.0 av den 6 november 2025 rankade Nscale som ”Otillgänglig”, eftersom den var ”oförmögen att få åtkomst till några GPU:er på NScales plattform, varken direkt eller genom offentligt annonserade partner som Lightning.ai” (granskning). Det stämmer med dokumentationen (GPU:er finns bara i reserverat moln) och S-1-ansökan, som kallar on demand ”för närvarande inte en väsentlig komponent”. SemiAnalysis nästa fullständiga rankning, ClusterMAX 3.0 av den 23 september 2026, placerar fortfarande Nscale i sin nivå ”Otillgänglig”, bland leverantörer som ”ännu inte testats”.
Kapaciteten i Storbritannien låg efter tillkännagivandena. The Guardian rapporterade den 9 mars 2026 att anläggningen i Loughton ”fortfarande användes som upplag för byggnadsställningar” i februari 2026, och att den brittiska regeringen kallade Nscales brittiska investering på 2,5 miljarder dollar ”inte ett formellt avtal, snarare en avsikt att binda kapital” (artikel). En fotnot av den 23 mars 2026 ger Nscales svar: det ”köpte platsen ... i september 2025” och siktar på att ”leverera datacentret under 2027”. S-1-ansökan visar ingen aktiv brittisk anläggning den 31 augusti 2026. Kommentarer på Hacker News upprepar The Guardians punkter (47311217, 47312516, 47705208, mars till april 2026) och är inte oberoende av den.
Vem den passar, och vem som bör leta på annat håll
Nscale passar team som vill ha ett OpenAI-kompatibelt API för modeller med öppna vikter från ett företag med huvudkontor i Europa, kan acceptera underbiträden grundade i USA bakom konsolen och vill börja med 5 dollar och utan hastighetsgränser. Det passar också organisationer som kan teckna reserverade avtal på flera månader eller flera år för rack med GB300 eller B200 i Norge, Island eller Portugal och vill ha en leverantör vars ekonomi är offentlig i en inlämning till SEC.
Leta på annat håll om du behöver en GPU-maskin per timme utan ett säljsamtal, ett publicerat pris, ISO 27001, SOC 2 eller en avtalsenlig SLA innan du skriver under, eller ett allmänt moln runt dina GPU:er (databaser, register, köer, DNS, CDN). Och leta på annat håll om du först vill ha rapporter från andra kunder: det finns nästan inga.
Källor
Kontrollerat den 15 och 16 oktober 2026.
Priser och fakturering
- Credit och Quickstart
- Serverless models och endpointen för modeller (401 utan nyckel)
- Rate Limits
- Wayback Machine, ingen kopia av nscale.com/pricing
- Sidorna AI services, infrastructure services, GPU nodes och H100
- Siffror för AWS: baslinjen för AWS och Azure i den här serien, omräknad efter ECB-kursen den 15 oktober 2026
Villkor och SLA
- Service Level Objectives
- Shared Responsibility Model
- How to Contact Support
- Webbplatsens villkor
- Underbiträden, 15 september 2026
Dokumentation
- Dokumentationsindex och Overview
- Instances, Reservations, Managed Kubernetes, Deploy a model
- Object Storage och Filesystem
- CLI Regions, Terraform Provider, Ändringslogg
- Terraform-registret, nscaledev/nscale och dess källkod
- nscaledev på GitHub och regionstjänsten
- Hugging Face Inference Providers, Nscale
Status och incidenter
Företag och ägande
- Form S-1, 18 september 2026 och Exhibit 21.1, dotterbolag
- SEC:s filindex
- Companies House, Nscale plc och Nscale Global Holdings Limited
- Datacenter
- Pressmeddelanden: ansökan om notering, 18 september 2026, Microsoft, 15 oktober 2025, Microsoft Norge, 14 april 2026, Start Campus, 5 maj 2026
Rapporter av andra
- SemiAnalysis, ClusterMAX-granskning av Nscale, 6 november 2025 och ClusterMAX 3.0, 23 september 2026
- The Guardian, Aisha Down, 9 mars 2026, med en fotnot av den 23 mars 2026
- Hacker News-kommentarer 47311217, 47312516 och 47705208, mars till april 2026
- Sökning på r/LocalLLaMA på Reddit
Data och moln
Nya guider och regeländringar via mejl
När en regel ändras, en deadline flyttas eller vi publicerar en ny guide skickar vi det till dig via mejl.