Scaleway 2026: en ärlig granskning för team som lämnar AWS eller Azure

Scaleway är det publika molnet i den franska koncernen iliad, som Niel-familjens koncern kontrollerar, med regioner i Paris, Amsterdam, Warszawa och Milano. Av de europeiskt kontrollerade leverantörer vi granskade har Scaleway den bredaste katalogen av hanterade tjänster i AWS-stil, och det tar inget betalt per gigabyte för trafik som lämnar dess instanser och lastbalanserare: vår produktionsarbetslast kostar 582,07 euro i månaden där, 54 % av AWS:s pris. De svaga punkterna är redundansen och avtalsskyddet. Den hanterade databasen har sin standbyinstans i samma datacenter, en enda ändring i en router i mars 2025 bröt den offentliga anslutningen till hela regionen i Paris, och SLA-krediterna är värdebevis, med ett tak på 50 % för de flesta tjänster.
Den här artikeln ingår i en serie som jämför 24 europeiska molnleverantörer med AWS och Azure; översikten ställer dem sida vid sida. Allt nedan kontrollerades den 15 och 16 oktober 2026 mot Scaleways dokumentation, juridiska villkor, prisdata och statussida, iliads årsredovisning och användarrapporter, var och en vid källan. Vi öppnade inget konto och körde inga arbetslaster.
I korthet
| Scaleway | |
|---|---|
| Huvudkontor och kontroll | Paris. Scaleway SAS ägs till 99,56 % av iliad SA, som kontrolleras av Niel-familjens koncern genom franska holdingbolag. Inte börsnoterat |
| Regioner och zoner | Paris, Amsterdam och Warszawa, tre zoner vardera. Milano, öppnat i mars 2026, listar tre zoner men säljer databaser och lastbalanserare bara i den första. Ingenting utanför Europa |
| Arbetslast A (start) | 37,85 euro i månaden i Paris |
| Arbetslast B (produktion) | 582,07 euro på delade vCPU:er, 676,78 euro på dedikerade vCPU:er. Varje del säljs; databasens standbyinstans finns i samma datacenter |
| Utgående trafik | Ingen avgift per GB för instanser och lastbalanserare, som i stället begränsas av bandbredden. Object Storage: 75 GB i månaden gratis, sedan 0,01 euro per GB |
| SLA för beräkning | 99,5 % för dedikerade instanser och GPU-instanser, 99 % för de delade BASIC-familjerna, ingen för DEV1, GP1, PLAY2 och PRO2. Krediterna är värdebevis |
| Inkluderad support | Basic: ärenden 24/7, första svar inom 8 timmar för P1 och P2 |
| Vem som kan registrera sig | Alla med ett giltigt betalningsmedel, när Scaleway har godkänt registreringen. Större instanser, mer än 500 GB blocklagring, utgående SMTP och GPU:er kräver fotolegitimation och en livekontroll av ansiktet |
Vad du kan bygga
Status är allmänt tillgänglig om inget annat anges, enligt livscykelfältet i Scaleways offentliga priskatalog; ”bara Paris” betyder att sidan om produkternas tillgänglighet inte listar någon annan region.
| Det du behöver | Scaleway | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuella maskiner | Instances, delad eller dedikerad vCPU, på AMD EPYC eller Arm | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Elastic Metal, Dedibox, Mac mini M1 till M4 Pro | EC2 metal, EC2 Mac | BareMetal Infrastructure |
| GPU:er | L4, L40S, H100 PCIe och SXM, B300 SXM | EC2 G och P | NC- och ND-serierna |
| Lagring | Block Storage (bunden till en zon); Object Storage i klasserna Multi-AZ, One Zone och Glacier; File Storage, bara Paris | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relationsdatabaser | Hanterad PostgreSQL och MySQL; Serverless SQL Database, bara Paris | RDS, Aurora Serverless | Azure Database for PostgreSQL och MySQL |
| Andra datatjänster | Redis; MongoDB och OpenSearch, bara Paris; Kafka, ClickHouse och Apache Spark i Paris och Milano | ElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMR | Azure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse |
| Kubernetes | Kapsule, CNCF-certifierad för 1.33 till 1.37, kostnadsfritt delat eller betalt dedikerat kontrollplan | EKS | AKS |
| Serverlöst | Functions, Containers, Jobs | Lambda, Fargate, Batch | Functions, Container Apps |
| Meddelanden | Queues (delar av SQS-API:t), Topics and Events (delar av SNS-API:t), NATS, RabbitMQ | SQS, SNS, Amazon MQ | Service Bus, Event Grid |
| Nätverk | VPC, peering, NAT-gateway, site-to-site-VPN, InterLink, lastbalanserare bunden till en zon | VPC, VPN, Direct Connect, ELB | VNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer |
| CDN och WAF | Edge Services, bara Paris | CloudFront | Front Door |
| Säkerhet | Secret Manager, Key Manager, IAM med villkor på IP, user agent och tid; Audit Trail i offentlig beta | Secrets Manager, KMS, IAM, CloudTrail | Key Vault, Entra ID, Activity Log |
| Övervakning | Cockpit, en hanterad Grafana | CloudWatch | Azure Monitor |
| AI | Generative APIs (OpenAI-kompatibla, modeller med öppna vikter); dedikerade driftsättningar (tidigare Managed Inference), bara Paris | Bedrock, SageMaker endpoints | Azure AI Foundry, Azure ML endpoints |
| Backup | ingen som tjänst: snapshots och backuper i de hanterade databaserna | AWS Backup | Azure Backup |
De AWS-kompatibla API:erna är ofullständiga. Queues ”är för närvarande inte kompatibelt med Scaleway VPC”, rymmer högst 100 MB per Project och ignorerar parametrar som DelaySeconds och MessageGroupId. Topics and Events levererar bara till HTTP- och HTTPS-klienter, Serverless Functions och Queues i samma Project. Object Storage har versionshantering och Object Lock men ingen replikering av buckets eller åtkomstloggning, och notifieringar för buckets är ”under utveckling”.
Helt saknas: regioner utanför Europa, en hanterad backuptjänst, en API-gateway, en händelsebuss med regler som EventBridge, en serverlös nyckel-värde-databas som DynamoDB och en tjänst för kundidentiteter som Cognito. Orkestrering av arbetsflöden sker med Data Orchestrator, i beta, och Autoscaling Groups har varit i offentlig beta sedan den 25 augusti 2026. DDoS-skydd mot inkommande trafik för instanser är inte dokumenterat: FAQ:n för lastbalanserare hänvisar till WAF:en i Edge Services, och säkerhetssidan påstår ”inbyggt DDoS-skydd” utan att beskriva det.
Verktygen är Scaleways egna: en Terraform-provider (2.86.0, publicerad den 7 oktober 2026), CLI:t scw, ett OpenAPI 3.1-schema per API och ett offentligt katalog-API, fortfarande i alfaversion, som returnerar alla 5 655 SKU:er med priser och utan inloggning. En del av dokumentationen släpar efter produkten: FAQ:n för Instances angav fortfarande IPv4-priset från före juni 2026.
Vad det kostar
Scaleways listpriser i euro exklusive moms, från katalog-API:t och prissidorna, kontrollerade den 15 och 16 oktober 2026, i Paris (fr-par-1) med 730 timmar i månaden.
Arbetslast A, en startkonfiguration: en VM med 2 vCPU och 4 GB, en disk på 40 GB, en IPv4-adress, 1 TB utgående trafik och 100 GB objektlagring.
| Post | Val | Euro per månad |
|---|---|---|
| VM | BASIC3-X2C-4G, 2 delade vCPU, 4 GB | 28,80 |
| Disk | 40 GB Block Storage 5K (BASIC3 har ingen lokal disk) | 3,80 |
| Offentlig IPv4 | flexibel IP bunden till en zon | 3,65 |
| 1 TB utgående trafik | ingår | 0,00 |
| 100 GB objektlagring | Standard Multi-AZ | 1,61 |
| Summa | 37,85 |
AWS tar 112,37 euro och Azure 116,15 euro för samma sak i Frankfurt; hos AWS står 1 TB utgående trafik ensam för 81,00 dollar av en faktura på 125,95 dollar. PLAY2-NANO tar Scaleways totalsumma till 29,16 euro och den Arm-baserade BASIC2-A2C-4G till 25,84 euro, men PLAY2 har ingen SLA.
Arbetslast B, ett litet produktionssystem: tre VM:ar med 4 vCPU och 16 GB med en IPv4-adress vardera, 300 GB SSD-blocklagring, en lastbalanserare, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB och 100 GB som primär plus standby, 1 TB objektlagring med 1 miljon PUT- och 10 miljoner GET-förfrågningar, ett Kubernetes-kontrollplan och 2 TB utgående trafik.
| Post | Val | Euro per månad |
|---|---|---|
| 3 VM:ar | BASIC3-X4C-16G, delad vCPU | 259,41 |
| 3 offentliga IPv4 | flexibel IP bunden till en zon | 10,95 |
| 300 GB blocklagring | Block Storage 5K | 28,47 |
| Lastbalanserare | LB-S, 200 Mbps | 16,79 |
| PostgreSQL-HA | DB-POP2-2C-8G, primär plus standby | 160,16 |
| Databaslagring | 100 GB | 9,93 |
| 1 TB objektlagring | Standard Multi-AZ; förfrågningar ingår | 16,06 |
| Kubernetes-kontrollplan | Kapsule Dedicated-4, SLA på 99,5 % | 80,30 |
| 2 TB utgående trafik | ingår | 0,00 |
| Summa | 582,07 |
Med tre STANDARD3-X4C-16G-instanser med dedikerade vCPU:er blir totalsumman 676,78 euro. AWS tar 1 082,61 euro för arbetslast B på m7i.xlarge och Azure 1 091,88 euro på D4s_v5, så Scaleway kostar 54 % av AWS och 53 % av Azure på delade vCPU:er, och 63 % av AWS på dedikerade. Två poster står för det mesta av skillnaden: AWS debiterar 2 TB utgående trafik med 171,00 dollar och sin HA-databas med 320,13 dollar inklusive lagring, medan Scaleway inte tar något för den utgående trafiken och 170,09 euro för databasen. En post är dyrare hos Scaleway: det dedikerade Kubernetes-kontrollplanet, 80,30 euro mot 65,13 euro för EKS. Det kostnadsfria delade kontrollplanet skulle göra posten till noll, med en API-server och ingen SLA.
Totalsumman bygger på två antaganden: databaslagringen är prissatt en gång (om standbyinstansens volym debiteras igen, lägg till 9,93 euro), och lastbalanserarens första IP räknas som inkluderad, eftersom prislistan bara namnger en ”ytterligare IP-adress”. Det dedikerade kontrollplanet har en bindning på 30 dagar. Arbetsnoder ingår inte, som överallt i serien.
Utgående trafik och IPv4. För instanser gäller att ”listpriserna inkluderar utgående trafik och IPv6-adresser”; bandbredden är i stället begränsad per typ (350 Mb/s för BASIC3-X2C-4G, 1 Gb/s för STANDARD3-X4C-16G). Trafik genom lastbalanserare är ”obegränsad”, och vi hittade ingen klausul om skälig användning i Instance Specific Conditions. Utgående trafik från Object Storage kostar 10 euro per TB utöver de gratis 75 GB, mot 80,30 euro per TB utgående trafik hos AWS och 77,62 euro hos Azure utöver deras gratis 100 GB; förfrågningar är gratis. En IPv4-adress bunden till en zon kostar 0,005 euro i timmen (3,65 euro i månaden), samma siffra som AWS och Azure tar i dollar.
Fakturering. CPU-instanser debiteras per timme, GPU-instanser per minut, och IP-adresser och volymer så länge de är allokerade, påslagna eller inte, utan något angivet månadstak. Savings Plans lovar ”upp till 25 %” rabatt på beräkning. Det finns ingen allmän gratisnivå, och vi kunde inte bekräfta något fast kostnadstak. De allmänna villkoren tillåter en deposition motsvarande den genomsnittliga förbrukningen under de senaste 60 dagarna efter en betalningsincident, eller vid betalning med något annat än autogiro eller kort.
GPU:er, per GPU-timme: H100 PCIe 2,87 euro, H100 SXM 3,17 euro (storlek med 8 GPU:er), B300 SXM 7,50 euro, L40S 1,47 euro och L4 0,79 euro. Det finns ingen H200 eller B200. AWS säljer inte H100 i Frankfurt och tar 6,57 euro i Stockholm; dess L40S kostar 2,08 euro och dess L4 0,90 euro i Frankfurt. Varje storlek av H100 och B300 kräver en supportförfrågan, och avtalet låter Scaleway avsluta en on demand-instans med H100 PCIe ”med ett varsel på minst tio (10) minuter”, varvid ”allt innehåll som lagras på dem” raderas. Det gör den mer lik en avbrytbar maskin än en reserverad.
Prisändringar. Den 27 april 2026 aviserade Scaleway höjningar från den 1 juni 2026, med 35 dagars varsel där villkoren kräver en månad. Företaget sa att priserna hade legat still i tre år och angav inflation, hårdvarukostnader för lagring och minne och bristen på IPv4 som skäl, plus en ”strategisk omplacering” för lastbalanserare och gateways. Utvalda poster, euro per timme:
| Post | Före | Efter | Ändring |
|---|---|---|---|
| IPv4 bunden till en zon | 0,004 | 0,005 | +25 % |
| Load Balancer LB-S | 0,016 | 0,023 | +44 % |
| Load Balancer GP-M | 0,037 | 0,054 | +46 % |
| Public Gateway S | 0,0199 | 0,026 | +31 % |
| DNS-zon, extern domän | 0,001 | 0,007 | sju gånger |
| Minne för Serverless Containers, per GB-sekund | 0,000001 | 0,000002 | fördubblat |
| Block och Object Storage, per GB | +10 % | ||
| H100-instanser | +5 % till +10 % |
Vi hittade ingen annan allmän prisändring under de senaste 24 månaderna.
Tillförlitlighet
Vad en zon är. Scaleways tekniska blogginlägg från april 2021 definierar en zon som ett eller flera datacenter inom ett område på cirka 5 km, ”belägna minst 50 km från en annan tillgänglighetszon i samma region”; i Paris var fr-par-1 DC2 och DC3, fr-par-2 var DC5 och fr-par-3 var DC4. Vi kunde inte bekräfta siffran 50 km för dagens zoner. Samma inlägg anger gränsen: ”Den fysiska feldomänen är tillgänglighetszonen och nätverkets felområde är regionen.” Zonerna är inte heller likvärdiga: fr-par-3 hade 117 aktiva SKU:er mot 400 i fr-par-1.
Databasens standbyinstans. Hanterad PostgreSQL och MySQL replikerar synkront till en varm standbyinstans, och FAQ:n säger att de två ”finns visserligen i samma datacenter men i två separata rack”. Paret överlever ett rack som fallerar, inte förlusten av byggnaden. Bara läsrepliker kan placeras i en annan zon (0,0608 euro i timmen i den storlek vi prissatte), medan AWS och Azure placerar själva standbyinstansen i en annan zon. Kapsules kontrollplan har tre etcd-repliker över zonerna, och Object Storage av typen Multi-AZ spänner över dem; instanser och blocklagring är bundna till en zon.
SLA:erna:
| Tjänst | Månatligt mål | Tak för kredit |
|---|---|---|
| Instanser | 99,5 % dedikerade och GPU; 99 % BASIC2-A och BASIC3-X; ”Inget SLO” för DEV1, GP1, PLAY2, PRO2 | 100 % |
| Block Storage | 99,9 % | 100 % |
| Object Storage | 99,9 % Multi-AZ; 99,0 % One Zone och Glacier | 50 % |
| PostgreSQL och MySQL | 99,95 % med HA, 99,5 % fristående; bara POP2-noder | 50 % |
| Kubernetes-kontrollplan | 99,5 % dedikerat; ingen på den kostnadsfria planen | 50 % |
| Load Balancer | 99,5 % | 50 % |
- Krediterna är värdebevis som ”under inga omständigheter kan återbetalas kontant”. Krediten är ”en ersättning för alla skador, allt inräknat”, och kunden ”avstår från sin rätt till varje annat krav”.
- Du ska framställa krav ”senast trettio (30) dagar efter den månad” då överträdelsen skedde, med ”loggfilerna som visar perioderna av otillgänglighet”: din egen övervakning får bevisa saken.
- En instans räknas som nere först efter 4 minuter i följd utan extern anslutning; otillgänglighet ”på grund av lagerbrist” är undantagen.
- Kubernetes-SLA:n räknar ett avbrott bara när alla API-servrar har förlorats ”utan möjlighet att starta ett ersättningskluster i någon region”. Läst som det står räknas ett regionalt avbrott inte så länge en annan region kunde ta emot ett kluster.
- Utanför SLA:erna lovar de allmänna villkoren ”en allmän förpliktelse att göra sitt bästa”, begränsar ansvaret till direkta skador och stänger ute krav efter ett år.
AWS förbinder sig till 99,99 % för EC2 över två eller fler zoner och 99,5 % för en enskild instans, med krediter på upp till 100 % och krav till slutet av den andra faktureringsperioden; Azure ger 99,99 % över zoner och 60 dagar för krav. Scaleways bästa åtagande för instanser, 99,5 %, är AWS:s nivå för en enskild instans.
Statussida och incidenter. status.scaleway.com har historik tillbaka till slutet av 2019. Från den 1 augusti 2024 till den 15 oktober 2026 listar den 15 kritiska och 129 större poster för alla produkter, Dedibox och webbhotell inräknade. De två största avbrotten har detaljerade offentliga postmortem-rapporter.
| Datum | Omfattning | Varaktighet | Orsak |
|---|---|---|---|
| 10 mars 2025 | Offentlig anslutning för hela regionen i Paris | nätverket 5 minuter; instanser till kl. 17.10 UTC, Object Storage och Kapsule till kl. 18.00 UTC | ”ett mänskligt misstag i en routerkonfiguration” (postmortem) |
| 28 feb. 2026 | Block Storage i nl-ams-1 | ungefär 2 timmar med fryst I/O | fel i kontrollplanet; ”Ingen dataförlust upptäckt” |
| 19 maj 2026 | IAM-API:t globalt, kritisk | ungefär 3 timmar | inte angivet |
| 22 till 23 maj 2026 | Zonen fr-par-2; andra zoner i Paris ”delvis påverkade” | instanser, Kapsule och databaser 1 timme och 50 minuter | ”Likriktarbatterierna klarade inte att bära lasten” under ett test av reservgeneratorn (postmortem) |
| 22 juni 2026 | Offentligt nätverk i fr-par-2, kritisk | ungefär 3 timmar | inte angivet |
| 9 till 22 juli 2026 | Anslutningen till Object Storage i Milano | 13 dagar | inte angivet |
| 21 till 22 juli 2026 | Instanser i fr-par-1 och Kapsule-API:t | ungefär 8 timmar | inte angivet |
| 5 sep. 2026 | Milano: flera API:er och Object Storage, kritisk | ungefär 3 timmar | inte angivet |
Två av dem påverkar designen: i maj 2026 spred sig ett fel i en zon i Paris till de andra, och i mars 2025 tog en enda ändring med sig hela regionens offentliga nätverk. Båda begränsar vad en design med tre zoner ger dig. Milano, den nyaste regionen, hade den tätaste raden av större incidenter 2026.
Support
| Plan | Pris exkl. moms | Första svar, P1 och P2 | Telefon |
|---|---|---|---|
| Basic | gratis | 8 timmar | ingen; ärenden 24/7 |
| Advanced | 50 euro i månaden eller 5 % av förbrukningen, det som är högst | 2 timmar | alla dagar, kl. 9.00 till 18.00 |
| Business | 250 euro eller 10 % | 30 minuter | 24/7 |
| Enterprise | 990 euro eller 20 % | 15 minuter | 24/7, plus en technical account manager |
Målen gäller första svar; ingen lösningstid utlovas, och Scaleway ”kan bekräfta eller avvisa” den prioritet som kunden anger, ett beslut som kunden inte kan bestrida. Supporten arbetar på engelska och franska, och Scaleway säger att kundtjänsten finns på kontoret i Paris. Även den kostnadsfria planen har ett mål, vilket AWS Basic (inga tekniska ärenden) och Azure Basic (inga mål för tekniska svarstider) inte har. Ett mål på en timme vid ett produktionsavbrott kostar det högsta av 29 dollar och 9 % av förbrukningen hos AWS Business Support+, eller 100 dollar i månaden hos Azure Standard.
Att skaffa ett konto
Ett giltigt betalningsmedel kommer först, och Scaleway godkänner varje registrering. Identitetskontrollen som låser upp mer är en officiell fotolegitimation plus en livekontroll av ansiktet i webbläsaren inom 15 minuter; företagslegitimationer, kreditkort och körkort godtas inte.
Med bara ett betalningsmedel får du en POP2-2C-8G, en PRO2-XXS och fem PLAY2-NANO-instanser, 500 GB blocklagring, 5 databasinstanser och ett dedikerat Kubernetes-kontrollplan. Identitetsverifieringen låser upp POP2-4C-16G, PRO2-XS och större, en GPU av typen L4 eller L40S, 5 000 GB blocklagring och SMTP-portarna 25, 465 och 587. Varje storlek av H100 och B300, och varje storlek av L4 eller L40S med flera GPU:er, kräver dessutom en supportförfrågan.
Arbetslast B dag ett: lagringen, databasen och ett dedikerat kontrollplan ryms inom kvoterna med enbart betalningsmedel. De tre instanserna med 4 vCPU och 16 GB kräver troligen identitetskontrollen, eftersom deras äldre motsvarigheter gör det och kvottabellen ännu inte listade familjerna BASIC3 och STANDARD3. Ingen supportförfrågan nämns för något av detta, så vår tolkning är ja efter identitetskontrollen, även om dokumenten inte avgör saken. Hos AWS ligger standarden på 5 vCPU:er för standardinstanser under de 12 som arbetslast B behöver; Azures 20 kärnor per region räcker på papperet.
Två klausuler i de allmänna villkoren spelar roll senare. Över ”en viss förbrukningsvolym av tjänsten” kan Scaleway begära den juridiska företrädarens legitimation och ett registreringsbevis som är högst tre månader gammalt. Och Scaleway kan stänga av en tjänst ”omedelbart och utan föregående varsel” av skäl som utebliven betalning, bedrägeri, ”befogad misstanke om bedrägeri” eller en säkerhetsrisk, medan faktureringen fortsätter under avstängningen.
Regelefterlevnad och dataskydd
| Ramverk | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Påstått. Certifikatet finns i Trust Center bakom en åtkomstbegäran; inte sett, omfattningen inte offentlig |
| HDS (franska hälsodata) | Påstått, för listade produkter. Certifikatet bakom åtkomstspärr; inte sett |
| SecNumCloud | Inte kvalificerat: ”ännu inte beviljad” |
| CSA STAR | Nivå 1, en självutvärdering |
| SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENS | Inte påstått |
HDS-listan omfattar instanser (CPU och GPU), Block och Object Storage, Dedibox, Elastic Metal, VPC, Kapsule och Load Balancer, men inte de hanterade databaserna eller de serverlösa produkterna. Den förutsätter hosting i Frankrike, ett undertecknat HDS-avtal via säljavdelningen och en supportplan av typen Business eller Enterprise.
För SecNumCloud godtog ANSSI Scaleways ansökan utan förbehåll i slutet av december 2024, enligt Next.ink, och Scaleway siktade på kvalificering före utgången av 2025. Det datumet har passerat utan att vi hittat någon senare milstolpe och utan att något nytt datum har angetts. Den aviserade omfattningen är en konfiguration med en zon i iliad-koncernens datacenter i Parisregionen, som omfattar instanser, lagring, nätverk, IAM, Key Manager och Elastic Metal, med Kapsule senare.
Den 17 april 2026 utsåg Europeiska kommissionen Scaleway till en av fyra vinnare i sin upphandling av suveränt moln, värd upp till 180 miljoner euro över sex år. Scaleway fick betyget SEAL-3 (”EU-aktörer som utövar betydande men inte fullständigt inflytande”), liksom STACKIT och ett samarbete mellan Post Telecom, OVHcloud och Clever Cloud.
Personuppgiftsbiträdesavtalet (DPA) av den 1 juni 2024 säger att tjänsterna ”som standard finns inom Europeiska unionen”, att kunden väljer region och att Scaleway inte lagrar eller överför personuppgifter utanför EU ”utan att uttryckligen ha informerat kunden i förväg”. Listan över underbiträden finns i Trust Center och renderades inte för oss.
Vem som kontrollerar den
iliad SA ägde 99,56 % av Scaleway SAS i slutet av 2025; resten är aktietilldelningar till anställda och ledning. iliad SA ägs till 98,88 % av iliad Holding SAS, som iliads årsredovisning beskriver som till mer än 95 % kontrollerat av Maya, ”helägt av Niel-familjens koncern”. iliad avnoterades den 14 oktober 2021. Årsredovisningen visar inget moderbolag eller betydande aktieägare utanför Europa.
Du tecknar avtal med Scaleway SAS under fransk lag och handelsdomstolen i Paris, eller, med en italiensk faktureringsadress, med Scaleway Italia S.R.L. under italiensk lag.
Datacentren drivs av OpCore, koncernens datacenterbolag, där iliad sålde 50 % till InfraVia den 31 mars 2025; postmortem-rapporten från maj 2026 namnger ”OpCore PAR5-datacentret” bakom fr-par-2. API-, instans- och Kubernetes-produkterna är Scaleways egna.
Två uppgifter som läsare frågar om. iliads förteckning över konsoliderade bolag för 2024 tar upp Scaleway US Corporation i Chicago, markerat ”N.D.” för 2025, så ett amerikanskt dotterbolag har funnits; dess nuvarande status anges inte. Och Scaleways sidor säger att företaget är ”fritt från den amerikanska CLOUD Act”, vilket är Scaleways påstående, inte vår slutsats. Scaleways egna intäkter och antal anställda publiceras inte.
Vägen ut
Utgående trafik från instanser och lastbalanserare har ingen avgift per GB. Att exportera 10 TB från Object Storage kostar ungefär 99,25 euro, eller nästan ingenting om det hämtas via en instans i samma region, eftersom trafik inom en region är gratis. Glacier-objekt måste först återställas, för 0,009 euro per GB. Scaleway dokumenterar AWS CLI och rclone för buckets och pg_dump och mysqldump för databaser; vi kunde inte fastställa om logisk replikering till ett externt mål är tillåten.
Inlåsningen sitter i integrationerna. Kapsule är CNCF-konform, men lastbalanserare och volymer kommer via annotationer för Scaleways cloud controller manager och dess CSI-drivrutin. IAM-omfång och behörighetsuppsättningar, serverlösa triggers och larmen i Cockpit, som använder Scaleways egen alert manager, måste byggas om någon annanstans. S3-API:t, de ofullständiga SQS- och SNS-API:erna och de OpenAI-kompatibla API:erna underlättar en flytt åt båda hållen.
När ett avtal upphör ska innehållet ”automatiskt och permanent raderas” och Scaleway ”förbinder sig att inte behålla någon kopia”. Villkoren från 2026 utlovar minst tre månaders varsel före en tjänsts försäljningsstopp; betatjänster kan ”slutgiltigt avvecklas av Scaleway utan varsel”. Public Gateways API v1 togs till exempel bort den 1 oktober 2025, ungefär sex månader efter att ändringsloggen aviserat det.
Vad användarna rapporterar
Vi läste kommentarer på Hacker News som nämner Scaleway sedan oktober 2024; Reddit gav inga användbara trådar, och recensionssajter räknas inte som belägg här. Kommentarerna anges med sitt artikel-ID på Hacker News.
Närmast AWS, med färre tjänster. Användare rapporterar att de flyttat produktion från AWS till Scaleways hanterade Kubernetes, Postgres, Redis, serverlösa containrar och köer, samtidigt som de säger att det har ”betydligt färre hanterade tjänster” (46836273, januari 2026) och ”fortfarande ligger efter de tre stora” (48340477, maj 2026). Fyra till rapporterar detsamma, bland dem 46837275; sammantaget sträcker sig rapporterna från mars 2025 till maj 2026.
Support: blandat. Användare rapporterar ”utmärkt support” (43361754) och snabba svar på buggar i Terraform-providern (46678419); andra rapporterar att ett e-postmeddelande under registreringen aldrig besvarades (46060566) och att ”sajten och supporten är fruktansvärda” (46061189).
Tillförlitlighet. Användare rapporterar ”ett par stora avbrott varje år” (43153568, februari 2025) och en tillförlitlighet som ”var fruktansvärd senast vi använde dem” (48817760, juli 2026); en invänder med ”enkelhet och tillförlitlighet” (47085681). Statushistoriken ovan bekräftar mönstret.
Databas-HA i ett datacenter. En kund sedan fem år kallar funktionen ”kosmetisk” eftersom HA-instanserna ”finns i samma DC” (46837788, januari 2026), vilket Scaleways FAQ bekräftar.
Identitetskontroller beror på vad du beställer. En användare ombads visa legitimation (48544740, juni 2026), två andra blev det inte (42398985; 48125822). Kvottabellen förklarar varför.
Betalningsfel. En användare rapporterar en misslyckad första betalning följd av betalningspåminnelser för en faktura under 10 euro (47716333, april 2026). Statussidan visar större incidenter med SEPA-betalningar (juni 2025), med att lägga till ett kort (september 2025) och med resurser som låstes efter att en faktura betalats (december 2025).
För Kapsule hittade vi inte två förstahandsrapporter om tillförlitligheten. Statussidan listar 7 större och 19 mindre poster för Kubernetes från oktober 2024 till oktober 2026.
Vem den passar, och vem som bör leta på annat håll
Scaleway passar team som vill ha byggstenar i AWS-stil (Kubernetes, PostgreSQL, serverlösa containrar, köer, S3) under ett franskt eller italienskt avtal, tjänster som skickar ut mycket trafik, startups i dess kreditprogram, AI-inferens med öppna modeller i Paris och franska projekt med hälsodata som passar in i HDS-produktlistan.
Leta på annat håll om du behöver failover för databaser över zoner, eller flera regioner hos en leverantör med starka SLA:er; om du behöver något utanför Europa; om du är en offentlig köpare som behöver SecNumCloud i dag; om du är beroende av hanterad backup, en API-gateway eller en händelsebuss; eller om du behöver GPU:er i H100-klassen on demand utan att prata med säljavdelningen.
Källor
Kontrollerat den 15 och 16 oktober 2026.
Priser
- API för den offentliga produktkatalogen (5 655 SKU:er)
- Priser för Instances, priser för nätverk, priser för lagring, priser för Managed Databases, priser för containrar
- Supportplaner
- ”A transparent update on Scaleway pricing”, 27 april 2026
- Siffror för AWS och Azure: AWS Price List bulk API och Azure Retail Prices API, omräknade efter ECB-kursen den 15 oktober 2026
Villkor och SLA
- General Terms of Services, v07/04/2026
- Instance Specific Conditions, v07/04/2026
- Specific Conditions, Support Services, v07/04/2026
- Data Processing Agreement, 1 juni 2024
- SLA-index, med SLA:erna för Instances, Block Storage, Object Storage, Managed Databases, Kubernetes Dedicated Control Plane och Load Balancer
Dokumentation
- Produkternas tillgänglighet per region
- ”Design considerations and our recommendations for data protection”, 20 april 2021
- FAQ för Managed Databases for PostgreSQL and MySQL
- Erbjudanden för Kubernetes-kontrollplan
- FAQ för Instances
- Kvoter per organisation och Verify your identity
- Dokumentationens källkod och ändringslogg
- Terraform-provider och CNCF:s resultat för Kubernetes-konformitet
Status och incidenter
Regelefterlevnad
- Säkerhet och regelefterlevnad och Trust Center
- HDS
- SecNumCloud och Scaleways inlägg om omfattningen av SecNumCloud
- Europeiska kommissionen, upphandling av suveränt moln, 17 april 2026
- Next.ink, ”SecNumCloud : Scaleway passe J0 sans aucune réserve et vise une qualification fin 2025”, 13 januari 2025
Företag och ägande
- Juridisk information
- iliad Group, 2025 Annual Financial Report
- Lanseringen av regionen Milano, 19 mars 2026
Användarrapporter
- Kommentarer på Hacker News efter artikel-ID på news.ycombinator.com: 42398985 (12 december 2024), 43153568 (23 februari 2025), 43361754 (14 mars 2025), 43459311 (24 mars 2025), 45977397 (19 november 2025), 46060566 och 46061189 (26 november 2025), 46678419 (19 januari 2026), 46836273, 46836757, 46837275 och 46837788 (31 januari 2026), 47085681 (20 februari 2026), 47716333 (10 april 2026), 48125822 (13 maj 2026), 48340477 (30 maj 2026), 48544740 (15 juni 2026), 48817760 (7 juli 2026)
Data och moln
Nya guider och regeländringar via mejl
När en regel ändras, en deadline flyttas eller vi publicerar en ny guide skickar vi det till dig via mejl.