• Tallinn03:06
  • Ljubljana02:06
  • Novi Sad02:06

Av Kristijan Sekereš

Cleura 2026: en ärlig granskning för team som lämnar AWS eller Azure

Serverrack i ett datacenter

Cleura, som hette City Network till april 2022, är en svensk OpenStack-leverantör i Karlskrona och en del av den nordiska IT-koncernen Iver, som en fond hos ICG plc, noterat i London, har ägt sedan 2021. Det säljer två separata moln. Public Cloud är självbetjäning, körs i Karlskrona, Stockholm och Frankfurt till identiska priser, har inga tillgänglighetszoner och debiterar utgående trafik med 0,02875 euro per GB. Compliant Cloud är för reglerade kunder, körs bara i Stockholm, har tre zoner i sin nyaste region, tar 1,5 gånger Public Clouds lista och inget för utgående trafik.

Omdömet: ren OpenStack-infrastruktur med en dataväg enbart inom EU inskriven i avtalet, till fasta, måttliga priser (vår startarbetslast kostar 81,21 euro i månaden mot 112,37 euro hos AWS). För produktion är luckorna allvarliga: inget publicerat SLA-dokument, inga zoner på produkten med självbetjäning, ingen hanterad databas via självbetjäning, ett litet bolag med fallande omsättning och nästan inga oberoende användarrapporter.

Den här artikeln ingår i en serie som jämför 24 europeiska molnleverantörer med AWS och Azure; översikten ställer dem sida vid sida. Allt nedan kontrollerades den 15 och 16 oktober 2026 mot Cleuras dokumentation, villkor, prisdata och statussida, registeruppgifter och användarrapporter, var och en vid källan. Vi öppnade inget konto och körde inga arbetslaster.

I korthet

Cleura
Huvudkontor och kontrollKarlskrona, Sverige. Cleura AB tillhör Iver-koncernen, som sedan 2021 ägs av ICG Europe Fund VIII, en fond hos ICG plc (UK, noterat i London). Ägarkedjan däremellan kommer från registeruppgifter, inte från inlämnade handlingar som vi har läst
Två produktlinjerPublic Cloud: självbetjäning, listpriser. Compliant Cloud: reglerade kunder, skräddarsytt personuppgiftsbiträdesavtal (DPA), listpriser gånger 1,5, ofta köpt via partner eller ramavtal
Regioner och zonerPublic Cloud: Karlskrona (Kna1), Stockholm (Sto2), Frankfurt (Fra1), inga tillgänglighetszoner. Compliant Cloud: bara Stockholm; Sto-Com har tre zoner i separata datacenter, Sto1HS och Sto2HS en vardera
Arbetslast A (start)81,21 euro i månaden i Frankfurt, varav 28,75 euro är utgående trafik
Arbetslast B (produktion)620,63 euro i Frankfurt utan den hanterade PostgreSQL som Cleura bara säljer som en tjänst som Cleura driver, mot offert. 768,77 euro med en egenkörd databas på två VM:ar
Utgående trafikPublic Cloud: 0,02875 euro per GB till vilken destination som helst, ingen gratiskvot nämnd. Compliant Cloud: gratis
SLA för beräkningInget publicerat. En jämförelsesida anger ett intervall på 99,90 % till 99,99 %, utan krediter eller någon kravprocess
Inkluderad supportIngen teknisk support. Kundtjänst via e-post på vardagar, kl. 08.00 till 17.00 CET, svarar inom 24 timmar
Vem som kan registrera sigFöretag och privatpersoner, via självbetjäning, verifierade genom en kortkontroll utan avgift eller, för företag, ett telefonsamtal

Vad du kan bygga

Status gäller Public Cloud och är allmänt tillgänglig om inget annat anges, enligt Cleuras funktionsmatriser och sidor om begränsningar.

Det du behöverCleuraAWSAzure
Virtuella maskinerOpenStack Nova, prissatt per vCPU och per GB RAM; s-flavors med lokal NVMeEC2Virtual Machines
Dedikerad CPUc-flavors: ”under driftsättning, stöds ännu inte” i Sto2, saknas i Kna1 och Fra1dedicated tenancyDedicated Host
Bare metalingen; Private Cloud är en dedikerad OpenStack-installation enligt avtalEC2 metalBareMetal Infrastructure
GPU:er”GPU-kärnor (Beta)”, ingen modell angivenP5, G6NC, ND
BlocklagringCinder på Ceph, vanlig eller krypterad, upp till 10 000 IOPS per volymEBSManaged Disks
ObjektlagringS3- och Swift-API:er, SSE-C, object lock i läget COMPLIANCES3Blob Storage
Fillagringingen: Manila är ”för närvarande inte tillgängligt”EFSAzure Files
DatabaserManaged Database: Cleuras personal driver den på dina resurser, mot offert, med en betald supportplanRDSAzure Database
KubernetesGardener, noder med Garden Linux, upp till 1.35EKSAKS
Nätverkprivata nätverk, routrar, säkerhetsgrupper, IPsec-VPN; ingen BGP för kunderVPC, VPNVNet, VPN Gateway
LastbalanserareOctavia, TCP och UDP, HTTP och HTTPSELBLoad Balancer, Application Gateway
DNSDNS-zoner i Designate, inga PTR-poster; ännu inte i Compliant CloudRoute 53Azure DNS
HemligheterBarbican; ingen KMS för objektlagringSecrets Manager, KMSKey Vault
Identitetanvändare och rättigheter hanteras i Cleuras panel; application credentials; 3 projekt per konto som standardIAMEntra ID, RBAC
BackupÅterställningstjänsten: dagliga Ceph-snapshots som sparas i 10 eller 30 dagar, på som standard; en tjänst för volymbackup bara i Sto-ComAWS BackupAzure Backup
AICleura AI: OpenAI-kompatibelt API, sex modeller med öppna vikter, bearbetning i Stockholm, endast på inbjudanBedrockAzure OpenAI

Helt saknas: Redis eller Valkey, Kafka, OpenSearch, ett containerregister, funktioner, serverlösa containrar, köer, ett CDN, en produkt för DDoS-skydd och hanterade mätvärden och loggar. Harbor, Prometheus och Grafana är Marketplace-appar som du driftsätter på egna VM:ar. Objektlagringen saknar replikering av buckets, notifieringar, läget GOVERNANCE för lås och SSE-KMS, och AWS SDK:er som släppts sedan början av 2025 misslyckas mot den om inte AWS_REQUEST_CHECKSUM_CALCULATION=WHEN_REQUIRED är satt.

Kubernetes har varit allmänt tillgängligt sedan den 3 april 2023. Dess högtillgängliga kontrollplan är ett valfritt betalt tillägg som inte kan stängas av när det väl har aktiverats; kluster är bara IPv4, med en lagringsklass och inga delade (RWX) volymer, och en minorversion tvångsuppgraderas ungefär en månad efter att efterträdaren släpps. Vi hittade ingen post för Cleura i CNCF:s conformance-data; Cleura kallar klustren ”Kubernetes-conformant”.

Verktygen är OpenStack uppströms: standard-API:erna, CLI:t openstack och Terraform-providern från communityn, som Cleura inte underhåller. Projekt, användare och Gardener-kluster går via det separata Cleura Cloud REST API, som saknar OpenAPI-specifikation, och Cleuras egen Terraform-provider (först släppt den 30 juni 2026, nu 0.3.2) täcker bara dem. Dokumentationen är offentlig under CC BY-SA 4.0 och ovanligt ärlig om vad som inte fungerar. Fra1 kör OpenStack Gazpacho (2026.1), de andra regionerna Epoxy (2025.1).

Vad det kostar

Cleuras listpriser i euro, exklusive moms, från den JSON-fil som prissidan laddar, kontrollerade den 15 och 16 oktober 2026, i Frankfurt (Fra1) med 730 timmar i månaden. Kna1, Sto2 och Fra1 har identiska priser för varje infrastrukturpost.

Arbetslast A, en startkonfiguration: en VM med 2 vCPU och 4 GB, en disk på 40 GB, en IPv4-adress, 1 TB utgående trafik och 100 GB objektlagring.

PostValEuro per månad
VM2 generiska vCPU:er à 0,01009 och 4 GB à 0,00841 i timmen39,29
Startvolym40 GB blocklagring4,09
Offentlig IPv4floating IP4,91
Routerbehövs för floating IP1,98
1 TB utgående trafik0,02875 euro per GB28,75
100 GB objektlagringS3 och Swift2,19
Summa81,21

AWS tar 112,37 euro och Azure 116,15 euro för samma sak i Frankfurt, så Cleura kostar 72 % av AWS och 70 % av Azure. Utgående trafik är 35 % av Cleuras faktura; utan den är totalsumman 52,46 euro. Återställningstjänsten, som är på som standard för nya servrar, lägger till 4,09 euro för volymen på 40 GB.

Arbetslast B, ett litet produktionssystem: tre VM:ar med 4 vCPU och 16 GB med en IPv4-adress vardera, 300 GB SSD-blocklagring, en lastbalanserare, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB och 100 GB som primär plus standby, 1 TB objektlagring med 1 miljon PUT- och 10 miljoner GET-förfrågningar, ett Kubernetes-kontrollplan och 2 TB utgående trafik.

PostValEuro per månad
3 VM:argeneriska vCPU:er, 4 vCPU och 16 GB vardera383,07
3 offentliga IPv4floating IP-adresser14,73
300 GB blocklagringcbs-nätverksvolymer30,66
LastbalanserareOctavia34,92
Dess offentliga IPv4 och routerfloating IP 4,91, router 1,986,89
1 TB objektlagringförfrågningar debiteras inte21,90
Kubernetes-kontrollplanGardener-kluster70,96
2 TB utgående trafik0,02875 euro per GB57,50
Hanterad PostgreSQL-HAsäljs inte via självbetjäninginte prissatt
Summa620,63

Det högtillgängliga kontrollplanet lägger till 10,14 euro; det finns inget kostnadsfritt kontrollplan. Med kärnor av typen ”High Intensity”, som beskrivs som ”snabbare processorer” snarare än dedikerade, är totalsumman 708,95 euro; dedikerade c-flavors säljs inte i Frankfurt. Vi behandlade de generiska vCPU:erna som delade, eftersom dokumentationen inte anger något annat.

AWS tar 985,89 euro för arbetslast B på burstable t3.xlarge och Azure 1 017,63 euro på B4s_v2, båda med en hanterad HA-databas. Cleuras 620,63 euro är 63 % av AWS och 61 % av Azure, men utelämnar databasen. Den närmaste ersättningen som går att prissätta är två VM:ar med 2 vCPU och 8 GB med volymer på 100 GB vardera, där du själv kör PostgreSQL och replikeringen: 148,14 euro, vilket tar totalsumman till 768,77 euro, 78 % av AWS. Båda noderna skulle ligga på samma plats i Frankfurt. Att låta Cleura driva databasen kräver minst en supportplan av typen Business, senast publicerad till 175 euro i månaden, plus en offert.

Compliant Cloud har ingen egen prislista: prissidan multiplicerar varje Public Cloud-siffra med 1,5, visar Kubernetes-klustret till Public-priset och visar utgående trafik till 0 euro, vilket Cleuras guide om utgående trafik bekräftar: ”I Cleura Compliant Cloud kostar utgående dataöverföring 0 euro”. Enligt vår beräkning landar arbetslast B utan databasen på ungefär 809 euro i månaden där, 30 % mer än i Public Cloud; avtal förhandlas oftast, så ta det som en indikation.

Utgående trafik och IPv4. Utgående trafik i Public Cloud kostar ”samma pris per gigabyte oavsett om data går till dina användare, till en annan leverantör eller tillbaka till egna lokaler”: 28,75 euro per TB från första gigabyten, mot 80,30 euro per TB hos AWS och 77,62 euro hos Azure utöver deras gratis 100 GB. Inkommande trafik, IPv6, IOPS och förfrågningar till objektlagring kostar ingenting. En floating IPv4-adress kostar 0,00672 euro i timmen (4,91 euro i månaden), mot 0,005 dollar i timmen hos AWS och Azure, och en VM med en offentlig adress behöver också en router för 1,98 euro i månaden. Dataöverföring har debiterats sedan den 1 januari 2023.

Fakturering. ”Allokerade resurser (CPU, RAM och molnlagring) övervakas per sekund, beräknas per timme och faktureras per månad.” En avstängd server kostar fortfarande pengar (”du debiteras fortfarande för den, men mindre”; hur mycket mindre anges inte). Fakturor kommer månadsvis i efterskott med 30 dagar att betala. Ett kostnadsfritt provkonto ger ett värdebevis på 50 euro, och Startup Program upp till 20 000 euro i molnkrediter efter ansökan. Volymrabatter börjar på 4 % från 2 500 euro i månaden och når 25 % från 100 000 euro, men bara med en betald supportplan. Vi hittade inget kostnadstak eller någon kostnadsvarning i dokumentationen.

GPU:er. Prislistan har ”GPU-kärnor (Beta)” till 0,5635 euro per ”virtuell kärna” och timme, utan någon GPU-modell angiven och utan någon dokumenterad GPU-flavor. Ingen H100, H200, B200, L40S eller L4 erbjuds offentligt.

Prisändringar. Prisfilen i euro var byte för byte identisk mellan en arkiverad kopia från den 15 augusti 2025 och den 16 oktober 2026.

DatumÄndring
15 apr. 2025 och 2 juni 2026”Årlig prisjustering” för offentliga köpare under Addas ramavtal, som tillåter upp till 10 % per kalenderår; belopp inte publicerade, den offentliga listan oförändrad
1 apr. 2026Licens för SQL Server Standard, en ”ökning med 12 %” vidareförd från Microsoft (11,6 % enligt sidans egna siffror)
mellan 9 maj och 25 sep. 2026Priser för supportplaner borttagna från webbplatsen (”Kontakta försäljning”)

Den 28 september 2026, efter höjningar hos Hetzner och OVHcloud, skrev Cleura: ”Vi har inte fattat något beslut om våra egna priser just nu. Men vi tänker inte låtsas att det tryck som alla andra beskriver på något sätt upphör vid vår dörr.” Villkoren anger inget separat varsel för prisändringar.

Tillförlitlighet

Vad en zon är. Cleuras egen jämförelsetabell anger inga tillgänglighetszoner för Public Cloud och ”3” för Compliant Cloud, och kräver datacenter av klass ”TIER-2” för Public Cloud mot ”TIER-3” för Compliant Cloud. I Public Cloud innebär redundans inom regionen anti-affinitetsgrupper på olika värdar; att överleva förlusten av en byggnad innebär en andra region, en separat OpenStack-installation. I Compliant Clouds Sto-Com gäller att ”Varje tillgänglighetszon tillhandahålls från ett annat datacenter med egen redundant ström, eget nätverk och egen anslutning”, och Gardener stöder nodpooler över zoner. Sto1HS och Sto2HS är ett datacenter vardera.

Databasens standbyinstans. Det finns ingen att beskriva: Cleura publicerar inget pris, ingen lista över motorer, ingen placering av standbyinstansen, inget replikeringsläge och ingen failover-tid för Managed Database. AWS och Azure placerar en synkron standbyinstans i en annan zon och anger failover på 60 till 120 sekunder.

SLA:n. Inget SLA-dokument är publicerat. Villkoren säger att tjänsterna ”kan omfattas av ett servicenivåavtal (’SLA’) i den form det uppdateras från tid till annan på Leverantörens webbplats”; vi hittade inget på cleura.com, i dess mediabibliotek eller i dokumentationen. Den enda siffran är en rad på en jämförelsesida med ett intervall på 99,90 % till 99,99 % för båda molnen, utan tjänst, kredittabell eller kravprocess. Sidan om Startup Program säger ”Du kan lägga till ett betalt SLA separat”, vilket tyder på att ett SLA säljs snarare än ingår. Det som Terms of Service (version 26.03.02) faktiskt fastställer:

  • Ansvaret ”per kalenderår ska under alla omständigheter begränsas till tjugofem (25) procent av årsavgiften för de avtalade tjänsterna”. Utebliven vinst och ”all förlust av data eller information” räknas som indirekt skada och är undantagna. Krav måste framställas inom 30 dagar från upptäckten.
  • Cleura får ha ”upp till två (2) förhandsaviserade underhållsfönster per år och region”, aviserade 14 dagar i förväg; statussidan visar dem som veckolånga fönster, till exempel 28 september till 2 oktober 2026 i Sto2.
  • Backuper är kundens uppgift om de inte köps, och för återställningstjänstens snapshots beskrivs ingen kopia på annan plats.

AWS förbinder sig till 99,99 % för EC2 över zoner och 99,5 % för en enskild instans, med krediter på upp till 100 %; Azure till 99,99 % över zoner. Cleura erbjuder inget som du kan läsa innan du skriver under.

Statussida och incidenter. status.cleura.cloud täcker bara Public Cloud, och dess historik börjar den 3 oktober 2025, när den ersatte sidan för City Network, vars historik inte längre finns online. Statussidan för Compliant Cloud är privat. På ett år listar den 25 lösta incidenter, 10 av dem i nätverk. Ingen postmortem publicerades för någon.

DatumOmfattningVaraktighetVad Cleura sa
16 till 17 okt. 2025Kärnnätverket i Fra1ungefär 15 timmar (rättning införd efter ungefär 9,5)”stora problem med vårt interna kärnnätverk”; API, portal och vissa instanser onåbara
19 till 20 okt. 2025Nätverk i Sto2åtgärdat på 39 minuter, stängt efter 10 timmar och 40 minuterAPI, portal, VPN, lastbalanserare, floating IP-adresser
22 okt. 2025flera regioner, inte namngivnaungefär 6 timmar”ett problem med vår nätverkshårdvara, och vårt team arbetar för närvarande på plats”
23 okt. och 21 nov. 2025Nätverk i Fra1 (1, 2)1 timme och 32 minuter vardera
7 feb. 2026Nätverk i Fra13 timmarAPI, VPN, lastbalanserare, floating IP-adresser
12 feb. 2026Nätverk i Fra1 och därefter Kna1 (1, 2)4 timmar och 40 minuter och 1 timme
9 sep. 2026Nätverk i Kna12 timmar och 11 minuter”stora problem med nätverket”
12 okt. 2026krypterade volymer i Kna1, Sto2 och Fra1 samtidigt38 minuter

Frankfurt hade fem nätverksincidenter på fyra månader, och två incidenter gick över regioner, vilket begränsar vad en andra region ger dig. En Gardener-incident i Kna1 varade ungefär 7 timmar den 3 oktober 2025; posterna som inte visas (portal, lagring, beräkning) varade var och en under 3 timmar.

Support

Utan en betald plan finns ingen teknisk support. Kundtjänst hanterar försäljning, allmänna frågor och felrapporter via e-post ”inom 24 timmar under våra arbetstimmar”, måndag till fredag kl. 08.00 till 17.00 CET, och ”Vi tillhandahåller ingen teknisk felsökning via det här formuläret”.

PlanÖppettiderIncidentsvar / lösningKanalerSenast publicerat pris, euro per månad
Freearbetstimmar CETingene-post, bara felrapporteringgratis
Business Public Cloudarbetstimmar CETunder 24 timmar / under 48 timmarService Portal175
Business Compliant Cloudarbetstimmar CETunder 12 timmar / under 24 timmarService Portal430
Professionalvardagar kl. 07.00 till 20.00 CETunder 4 timmar / under 8 timmarportal, telefon1 295
Enterprise24/7/365under 4 timmar / under 8 timmarportal, telefon, dedikerat team5 140

Dessa priser gällde från oktober 2024 till maj 2026; sidan säger nu ”Kontakta försäljning”. Arbetstimmar är vardagar kl. 08.00 till 17.00, och Cleuras eget exempel är en begäran kl. 16.45 en fredag som ”i värsta fall kanske inte hanteras förrän måndag kl. 15.45”. Professionella tjänster kostar 105 till 295 euro i timmen. Supportspråk anges inte.

AWS Basic öppnar inte heller några tekniska ärenden, men ett mål på en timme vid ett produktionsavbrott kostar det högsta av 29 dollar och 9 % av förbrukningen hos AWS Business Support+, eller 100 dollar i månaden hos Azure Standard. Cleuras snabbaste är 4 timmar, dygnet runt bara på Enterprise.

Att skaffa ett konto

Registreringen sker via självbetjäning för ett Company- eller ett Private-konto, med verifiering ”antingen genom att ange giltiga kreditkortsuppgifter eller genom ett telefonsamtal. Verifiering med kreditkort medför inga avgifter.” Telefonverifiering gäller bara företagskonton, kl. 08.00 till 17.00 CET. Sidan med villkor säger att kunderna ”vanligen är företag, offentliga myndigheter eller andra organisationer”, men kontotypen Private finns ändå.

Standardkvoterna per projekt är 20 vCPU, 51 200 MiB RAM, 1 000 GiB volymer och 10 instanser; höjningar går via en begäran i Service Center utan publicerad handläggningstid.

Arbetslast B dag ett: de tre VM:arna ryms (12 av 20 kärnor, 49 152 av 51 200 MiB), liksom volymerna, och dokumentationen nämner ingen väntetid efter verifieringen. Arbetsnoder för Kubernetes ovanpå skulle överskrida RAM-kvoten och kräva ett ärende. Den hanterade databasen går inte alls att köpa dag ett. Hos AWS ligger standarden på 5 vCPU:er för standardinstanser under de 12 som arbetslast B behöver.

Tre klausuler i villkoren spelar roll senare. Cleura kan begära legitimationshandlingar för kontroller mot penningtvätt och exportkontroller, som ska lämnas ”inom fem arbetsdagar”, och avaktivera tjänsterna om det ”inte kan verifiera dem tillräckligt”. Det kan stänga av för innehåll som ”strider mot Leverantörens uppförandekod”, och vid utebliven betalning 10 dagar efter en skriftlig påminnelse eller 30 dagar efter förfallodagen. Och § 9.1 säger att vid avaktivering av vilken anledning som helst utanför dess avsnitt 4 (säkerhets- och identitetskontroller) ”raderas alla kunddata oåterkalleligen”. Läst bokstavligt raderar en avstängning för utebliven betalning dina data direkt; om Cleura tillämpar det så är inte dokumenterat.

Regelefterlevnad och dataskydd

RamverkStatus
ISO/IEC 27001:2022Certifikatet sett: Cleura AB, omfattning ”Cleura Public & Compliant Cloud och tillhörande infrastrukturtjänster”, utfärdat av CERTivation GmbH, giltigt till den 19 maj 2027
ISO 9001 och ISO 14001Certifikatet sett och gick ut den 28 augusti 2026; certifieringssidan påstår fortfarande båda; ingen förnyelse hittades
ISO 27017, 27018, 27010, 27013Listade av City Network 2020; påstås inte längre
BSI C5, SecNumCloud, SOC 2, PCI DSS, TISAX, HDS, ENSInte påstått
DatacenterPåstått: partner för Compliant Cloud certifierade enligt ISO 27001 och MSB:s Skyddsnivå 3 (under MSB629); för Public Cloud krävs ISO 27001, MSB-klass ”Krävs inte”

Personuppgiftsbiträdesavtalet för Public Cloud (version 250527) godkänns vid registreringen; Compliant Cloud använder ett skräddarsytt personuppgiftsbiträdesavtal. Tre klausuler sticker ut:

  • Om utländska beslut: ”När Cleura behandlar personuppgifter inom EU/EES kommer Cleura inte att följa någon dom från en domstol eller tribunal eller något beslut från en förvaltningsmyndighet i ett land utanför EU/EES som kräver att Cleura överför eller lämnar ut sådana personuppgifter, om inte kravet bygger på ett internationellt avtal, till exempel ett avtal om ömsesidig rättslig hjälp som är i kraft mellan det begärande landet och unionen eller en medlemsstat”. Det är ett avtalsenligt åtagande; hur det står sig mot en viss lag är en fråga för jurister.
  • Om Cleura anlitar ett underbiträde utanför EU/EES anses kunden ha instruerat överföringen. Inget är listat i dag.
  • Ändringar av underbiträden meddelas ”minst trettio (30) dagar i förväg”, möjligen bara på Cleuras webbplats. Överträdelser anmäls ”utan onödigt dröjsmål”, utan någon timgräns.

Underbiträdena är Iver Sverige AB, ett systerbolag, för infrastruktur, hanterade tjänster och support i varje region; Interxion Sverige AB och Interxion GmbH för ”remote hands” i Sto2 och Fra1; och 23 Technologies GmbH i Tyskland när du använder Gardener. Varje region är markerad med ”Överföringar till tredje land: Nej”. Data stannar i Karlskrona, Stockholm och Frankfurt, och Cleura AI bearbetar i Stockholm.

Vem som kontrollerar den

Du tecknar avtal med Cleura AB (556630-7806) i Karlskrona. City Network köptes av Iver i september 2020, då det hade 50 anställda, och blev Cleura i april 2022. ”Cleura är ett Iver-bolag”, säger dess webbplats.

EQT sålde Iver Holding AB till Intermediate Capital Group plc, ”en global alternativ kapitalförvaltare med säte i Storbritannien”, i en affär som aviserades den 2 juli 2021, och ICG:s pressmeddelande namngav dess fond ICG Europe VIII som investeraren. Kedjan från den fonden ned till Cleura kommer från registeruppgifter på hitta.se och North Data, inte från en inlämnad handling som vi har läst: Gilfoyle Investment Sàrl i Luxemburg, som ägs av ICG Europe Fund VIII Investment Sàrl, innehar Iver Group AB, som innehar Iver Management AB, som innehar Cleura AB. ICG plc, omdöpt från Intermediate Capital Group i juli 2025, är noterat i London, ingår i FTSE 100 och förvaltar ungefär 126 miljarder dollar. Fondens investerare är inte publicerade. Vi hittade ingen försäljning av Iver från ICG per den 16 oktober 2026.

Cleura är litet och krympande. Enligt samma registeruppgifter föll Cleura AB:s omsättning från 156,8 miljoner kronor 2023 till 134,7 miljoner kronor 2024 och 105,1 miljoner kronor 2025, en nedgång på 22 % det senaste året, med rörelseförluster 2024 och 2025 och 42 anställda i slutet av 2025, mot 53 ett år tidigare. Iver Sverige AB, systerbolaget som driver plattformen tillsammans med Cleura, förlorade 325,6 miljoner kronor efter finansiella poster 2025. City Network drev en gång moln från ”fler än 20 datacenter runt om i världen”; bara Sverige och Tyskland återstår.

Plattformen är Cleuras egen OpenStack och Gardener, som drivs av Cleura och Iver Sverige AB. Interxion, som ägs av Digital Realty sedan mars 2020, namnges för remote hands i Sto2 och Fra1; om dessa regioner ligger i Interxions byggnader anges inte, och operatörerna av platserna för Kna1 och Compliant Cloud namnges inte. Cleura är Gold Member i OpenInfra Foundation, och författare med @cleura.com fick in 1 549 ändringar i OpenStack under de två åren fram till den 16 oktober 2026, de flesta i OpenStack-Ansible.

Vägen ut

Utgående trafik i Public Cloud kostar 0,02875 euro per GB också på vägen ut; Cleuras egen siffra för att flytta 10 TB är ungefär 288 euro. Utgående trafik i Compliant Cloud är gratis. Vi hittade inget undantag vid utträde och ingen process för byte enligt dataförordningen i Terms of Service.

Gränssnitten är standard (OpenStack-API:er, S3 och Swift, Kubernetes från Gardener), så samma verktyg fungerar i vilket OpenStack-moln som helst, och diskar lämnar plattformen som avbilder via Glance. Inlåsningen finns någon annanstans: projekt, användare och Gardener-kluster finns i Cleuras eget REST API; en Managed Database som Cleura driver innebär att du tar över driften av den; och snapshots från återställningstjänsten stannar inom Cleura och kan inte exporteras som sådana.

I slutet är det ditt jobb att hämta ut dina data. När du har begärt att ett konto raderas stannar körande VM:ar efter 3 dagar och allt, ”inklusive backuper”, raderas efter 10. Från Cleuras sida får det säga upp ”av bekvämlighetsskäl med hundraåttio (180) dagars skriftligt varsel”, och får stänga en region eller zon med ”minst hundratjugo (120) dagars varsel” om ”i allt väsentligt likvärdig kärnfunktionalitet fortsatt finns tillgänglig i andra molnregioner”. En kund i Frankfurt kunde därför flyttas till Sverige med fyra månaders varsel.

Vad användarna rapporterar

Vi sökte på Hacker News, Reddit och svenskspråkiga källor den 16 oktober 2026 och hittade ingen oberoende rapport om Cleuras moln från de senaste två åren, så dess support och tillförlitlighet i praktiken kan inte kontrolleras mot användare.

Vem den passar, och vem som bör leta på annat håll

Cleura passar svenska och nordiska offentliga organ och reglerade företag som behöver svensk hosting, en region med tre zoner och ett förhandlat avtal, vilket är Compliant Cloud, ofta köpt via Adda, Iver, CGI eller Tietoevry. Public Cloud passar utvecklare som är bekväma med ren OpenStack och Terraform och vill ha infrastruktur enbart inom EU i Sverige eller Frankfurt till måttliga, förutsägbara priser och som kör sina egna databaser.

Leta på annat håll om du vill ha hanterade databaser, cacher, köer eller serverlöst från dag ett; om du behöver redundans över byggnader i en region på ett konto med självbetjäning; om du behöver ett publicerat SLA med krediter innan du skriver under; för GPU- och AI-träningsarbete; eller om du inte har driftpersonal och räknar med gratis teknisk support.

Källor

Kontrollerat den 15 och 16 oktober 2026.

Priser

Villkor och SLA

Dokumentation

Status och incidenter

Regelefterlevnad

Företag och ägande

Användarrapporter

  • Sökt den 16 oktober 2026 utan resultat: Hacker News (Algolia), Reddit i sin helhet, r/openstack och r/sweden samt webbsökning på svenska.

Data och moln

Nya guider och regeländringar via mejl

När en regel ändras, en deadline flyttas eller vi publicerar en ny guide skickar vi det till dig via mejl.

Vi skickar först en bekräftelselänk. Du kan avsluta prenumerationen när du vill. Integritetspolicy