• Tallinn05:05
  • Ljubljana04:05
  • Novi Sad04:05

Av Kristijan Sekereš

Gcore 2026: en ärlig granskning för team som lämnar AWS eller Azure

Serverrack i ett datacenter

Gcore är ett bolag i Luxemburg som började med ett CDN och i dag säljer virtuella maskiner, bare metal, hanterad Kubernetes och GPU:er bakom sitt edge-nätverk. Trafik som lämnar VM:ar och GPU-kluster är gratis och obegränsad, det högtillgängliga Kubernetes-kontrollplanet kostar ingenting, och vår produktionsarbetslast kostar 384,60 euro i månaden i Luxembourg-2, ungefär en tredjedel av AWS:s pris. Den totalsumman inkluderar en hanterad PostgreSQL som är en kostnadsfri beta, och luckorna är verkliga: inga tillgänglighetszoner, inga köer, ingen nyckelhantering eller detaljerad IAM, SLA-krediter för beräkning som stannar vid 20 % och räknar driftstopp från din egen anmälan via e-post, och certifikat som vi inte kunde se. Gcore publicerar inte sina aktieägare; Northern Data, som nu till omkring 85,2 % ägs av det USA-noterade Rumble, har två platser i styrelsen och säkrade 2025 en option på en majoritet, vars status inte redovisas.

Den här artikeln ingår i en serie som jämför 24 europeiska molnleverantörer med AWS och Azure; översikten ställer dem sida vid sida. Allt nedan kontrollerades den 15 och 16 oktober 2026 mot Gcores dokumentation, juridiska villkor, prisdata och statussida, inlämnade handlingar från Northern Data och Rumble, pressrapporter och användarrapporter, var och en vid källan. Vi öppnade inget konto och körde inga arbetslaster. AWS och Azure är prissatta i Frankfurt, men Gcores region Frankfurt-2 säljer varken hanterad Kubernetes eller objektlagring, så vi prissatte Luxembourg-2, den enda EU-regionen som säljer VM:ar, Kubernetes, objektlagring av typen S3 Standard och GPU:er tillsammans.

I korthet

Gcore
Huvudkontor och kontrollContern, Luxemburg: G-Core Labs S.A., under G-Core Holding S.A. Aktieägarna publiceras inte; pressen nämner Wargamings grundare. Northern Data AG, sedan juni 2026 till omkring 85,2 % ägt av det USA-noterade Rumble, tog två styrelseplatser och en option på en majoritet 2025 och innehar 2,13 %; efter ändrade avtal i juli 2026 säger det att det inte längre har betydande inflytande. Optionens status redovisas inte. Inte börsnoterat
Regioner och zoner12 molnregioner i EU (tre i Luxemburg, Frankfurt-2, Amsterdam, tre i Paris, Warszawa, Helsingfors, två i Sines i Portugal), 33 totalt. Inga tillgänglighetszoner
Arbetslast A (start)40,70 euro i månaden i Luxembourg-2
Arbetslast B (produktion)384,60 euro i Luxembourg-2, på dedikerade vCPU:er. Den hanterade PostgreSQL som ingår är en kostnadsfri beta (versionerna 13 till 15, gräns på 100 GB), prissatt till noll och inte en produktionstjänst
Utgående trafikGratis och obegränsad från VM:ar och GPU-kluster. Objektlagring 0,02 euro per GiB, bare metal 0,0013 euro per GB
SLA för beräkning99,95 % för VM:ar i ”Core”-regioner, 99,9 % i ”Edge”-regioner, ingen för delade Basic-VM:ar. Krediter på 2,5 % till 20 %, räknade från din felanmälan via e-post
Inkluderad supportBasic: chattbot, e-post och ärenden, bara engelska, ingen svarstid
Vem som kan registrera sigAlla med en e-postadress, ett betalningsmedel och 4 euro i kredit; registreringsdokumenten beskriver ingen identitetskontroll, men MSA:n gör varje avtal beroende av KYC. Standardkvoter publiceras inte; bare metal kräver alltid en godkänd kvotförfrågan

Vad du kan bygga

Gcore märker nästan ingenting som beta, så status är allmänt tillgänglig (såld på prissidan utan betamärkning) om inget annat anges.

Det du behöverGcoreAWSAzure
Virtuella maskinerFlavors med Intel, AMD EPYC och Ampere Arm, ”Dedicated vCPUs” enligt produktsidan; delade Basic-VM:ar bara i Amsterdam inom EUEC2Virtual Machines
Bare metalXeon-, Ryzen- och EPYC-servrar per timme, efter en kvotförfråganEC2 metalBareMetal Infrastructure
GPU:erNoder med 8 GPU:er med H100, H200, A100 eller L40S; Virtual GPU med 1 till 8 H100; spot; B300 och GB300 NVL72 via säljavdelningenEC2 P och GND- och NC-serierna
Block- och fillagringtre volymtyper med trefaldig replikering; NFS-filresurserEBS, EFSManaged Disks, Azure Files
ObjektlagringS3 Standard, i EU bara i Luxembourg-2; S3 Fast i SinesS3Blob Storage
RelationsdatabaserPostgreSQL 13 till 15, beta: gratis, gräns på 100 GB, HA med tre noderRDSAzure Database for PostgreSQL
Andra datatjänsteringenElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch ServiceAzure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs
Kubernetesnodpooler med VM, bare metal eller GPU, CNCF-konform för 1.27 till 1.36, kostnadsfritt HA-kontrollplanEKSAKS
ServerlöstFunctions, Container as a Service; FastEdge (WebAssembly på CDN:ets edge)Lambda, App Runner, Lambda@EdgeFunctions, Container Apps
MeddelandeningenSQS, SNSService Bus, Event Grid
EdgeCDN, Managed DNS, DDoS-skydd (grundskydd gratis), WAAPCloudFront, Route 53, Shield, AWS WAFFront Door, Azure DNS, DDoS Protection, Azure WAF
Säkerhetfasta roller; Secrets Manager, dokumenterad bara för certifikat till lastbalanserare; ingen KMSIAM, Secrets Manager, KMSEntra ID RBAC, Key Vault
AIEverywhere Inference på L40S, A100 eller H100, OpenAI-kompatibla endpointsSageMaker endpoints, BedrockAzure ML endpoints, AI Foundry
Backupsnapshots; ingen backuptjänstAWS BackupAzure Backup

Helt saknas: hanterad MySQL, Redis eller Valkey, MongoDB, Kafka och en allmän OpenSearch-tjänst; köer; en tjänst för nyckelhantering; IAM-policyer eller behörigheter på resursnivå; en backuptjänst; och tillgänglighetszoner. Objektlagringen dokumenterar Object Lock och utgång via livscykelregler men inte replikering eller versionshantering, och Gcore publicerar ingen lista över S3-funktioner som inte stöds. Körmiljöerna för funktioner har alla passerat eller närmar sig sin end of life uppströms.

Ett REST-API täcker varje produkt, och SDK:erna för Python och Go (0.59.0, 12 oktober 2026) genereras från dess OpenAPI-specifikation. Gcores Terraform-provider har två spår: v0 på 0.37.1 (12 oktober 2026), och v2, en omskrivning som fortfarande är en release candidate, som kräver en manuell återimport och ännu inte har någon resurs för snapshots, S3-lagring, funktioner eller PostgreSQL. Repositoriet hade 6 öppna ärenden den 16 oktober 2026, det äldsta från september 2023. Det finns också en officiell MCP-server.

Vad det kostar

Gcores listpriser i euro exklusive moms, från pris-API:t bakom kalkylatorn på gcore.com och från prissidorna, kontrollerade den 15 och 16 oktober 2026, i Luxembourg-2 med 730 timmar i månaden.

Arbetslast A, en startkonfiguration: en VM med 2 vCPU och 4 GB, en disk på 40 GB, en IPv4-adress, 1 TB utgående trafik och 100 GB objektlagring.

PostValEuro per månad
VMg2-standard-2-4, Intel, 2 vCPU, 4 GB30,44
Disk40 GB Standard-volym4,00
Offentlig IPv4extern IP2,53
1 TB utgående trafikgratis0,00
100 GB objektlagringS3 Standard, 93,13 GiB till 0,04 euro3,73
Summa40,70

AWS tar 112,37 euro och Azure 116,15 euro för samma sak i Frankfurt; hos AWS står 1 TB utgående trafik ensam för 81,00 dollar av en faktura på 125,95 dollar. Gcore kostar 36 % av AWS:s pris, på en dedikerad vCPU mot burstable-instanser, eftersom Luxembourg-2 inte säljer någon plan med delad vCPU. Med AMD-instansen g3a-standard-2-4 i Frankfurt-2 (20,76 euro) och objektlagringen köpt i Luxembourg-2 blir totalsumman 31,02 euro.

Arbetslast B, ett litet produktionssystem: tre VM:ar med 4 vCPU och 16 GB med en IPv4-adress vardera, 300 GB SSD-blocklagring, en lastbalanserare, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB och 100 GB som primär plus standby, 1 TB objektlagring med 1 miljon PUT- och 10 miljoner GET-förfrågningar, ett Kubernetes-kontrollplan och 2 TB utgående trafik.

PostValEuro per månad
3 VM:arg2-standard-4-16, Intel, dedikerad vCPU, 3 x 85,19255,57
3 offentliga IPv43 x 2,53317,60
300 GB blocklagringHigh IOPS SSD till 0,22 euro per GB, startvolymer ingår66,00
Lastbalanserarelb1-1-2, aktiv-standby-par15,18
PostgreSQL-HAtre noder, synkron replikering; beta, gratis0,00
1 TB objektlagringS3 Standard, 931,32 GiB till 0,04 euro37,25
1 miljon PUT0,03 euro per 10 0003,00
10 miljoner GETdebiteras inte, enligt prissidan0,00
Kubernetes-kontrollplanHA, gratis0,00
2 TB utgående trafikgratis0,00
Summa384,60

AWS tar 1 082,61 euro för arbetslast B på m7i.xlarge och Azure 1 091,88 euro på D4s_v5, så Gcore kommer till 36 % av AWS och 35 % av Azure. Det smickrar Gcore, eftersom dess databas är en beta till noll: tar du bort AWS:s högtillgängliga databas (320,13 dollar inklusive lagring) kostar AWS fortfarande 796,98 euro, och Gcore är då 48 % av det. Det mesta av det återstående gapet är två poster som Gcore inte tar betalt för: 2 TB utgående trafik (171,00 dollar hos AWS) och Kubernetes-kontrollplanet (73,00 dollar för EKS).

Totalsumman bygger på tre antaganden. Prissidan debiterar bara skrivförfrågningar till objektlagring, medan dokumentationen säger ”Förfrågningar”; om GET-förfrågningar faktureras, lägg till 30,00 euro. Gcore säger inte om lastbalanserarens automatiska offentliga adress faktureras som en IP (2,53 euro om så är fallet). Tillsammans ger de en övre gräns på 417,13 euro. Och databasen kommer att kosta något när betan tar slut, till ett pris som ingen kan budgetera ännu. Arbetsnoder ingår inte, som överallt i serien.

Utgående trafik och IPv4. ”Nätverkstrafik för alla VM:ar är gratis och obegränsad”, och utgående trafik från GPU-kluster är också gratis. Bare metal betalar 0,0013 euro per GB. Utgående trafik från objektlagring kostar 0,02 euro per GiB på prissidan, ungefär 18,63 euro per TB, mot 80,30 euro hos AWS och 77,62 euro hos Azure utöver deras gratis 100 GB; dokumentationen säger ”per Gb”, vilket skulle vara åtta gånger dyrare om det avsåg gigabit. En offentlig IPv4-adress kostar 2,53 euro i månaden, under de 3,65 dollar som AWS och Azure tar.

Fakturering. Molnresurser ”debiteras per minut för den tid de används”, från ett förbetalt saldo på minst 4 euro, som fylls på från det sparade kortet. VM:ar debiteras tills de är ”helt stoppade”, bare metal- och GPU-servrar tills de raderas, även när de är avstängda. Det finns ingen gratisnivå för moln, och inget kostnadstak är dokumenterat utöver det förbetalda saldot.

GPU:er, euro per GPU-timme på bare metal-noder med 8 GPU:er (Gcore anger nodpriset delat med åtta):

GPUOn demandSpotReserverad 12 / 36 månaderRegioner
H100 80 GB2,731,641,85 / 1,75Luxembourg-2 och -3, Helsingfors, Sines-2 och -3, London-2, Incheon
H200 141 GB3,182,272,09 / 2,00Bara Chester, UK
A100 80 GB1,36ingen1,05 / 0,91Luxembourg-2 och -3
L40S 48 GB1,27ingen0,91 / 0,82Luxembourg-2 och -3, Manassas, Singapore

Dessa är självbetjäning, beroende av lager och GPU-kvot. B300 (6,00 euro) och racket GB300 NVL72 går via säljavdelningen; det finns ingen B200 eller L4. En enskild H100 levereras som en Virtual GPU för 2,82 euro i timmen. AWS säljer inte H100 i Frankfurt och tar 6,57 euro per GPU-timme i Stockholm; Azures H200 kostar 12,29 euro i Germany West Central. Spot-noder ”kan tas tillbaka med 24 timmars varsel”, och avtalet låter Gcore leverera en del av en GPU-beställning med bindning eller ersätta hårdvaran med hårdvara av en ”likvärdig eller överlägsen nivå”.

Prisändringar. En odaterad banner aviserar ”Nya lägre priser” på åtta platser, Frankfurt-2 bland dem, där AMD-planer kostar ungefär hälften av Luxembourg-2 (54,77 euro mot 108,00 euro). Vi hittade ingen höjning under de senaste 24 månaderna. Master Services Agreement av den 17 juni 2026 låter Gcore ”höja avgifterna ... årligen” med högst det högsta av 5 % och Luxemburgs KPI, och justera dem ”när som helst” för påvisbara kostnadsökningar med 30 dagars varsel.

Tillförlitlighet

Inga zoner. Gcore har inga tillgänglighetszoner. Inom en region får du placement groups som lägger VM:ar på separata fysiska servrar, lastbalanserare som körs som ett aktiv-standby-par och volymer på ett distribuerat filsystem ”med trefaldig datareplikering”. Var lastbalanserarens par eller de tre HA-noderna i PostgreSQL finns (rack, rum eller byggnad) anges inte, inte heller hur lång tid en failover av databasen tar; AWS och Azure placerar en synkron standbyinstans i en annan zon och gör failover på 60 till 120 sekunder. Att överleva förlusten av en plats kräver en andra region, och valet är snävt: Luxembourg (ED-9) säljer hanterad Kubernetes, Luxembourg-3 och Frankfurt-2 gör det inte, och ingen av de tre säljer S3 Standard.

SLA:n, från den juridiska sidan den 17 juni 2026:

TjänstMånatligt målTak för kredit
VM:ar och lastbalanserare, Core-regioner99,95 %20 %
VM:ar och lastbalanserare, Edge-regioner99,9 %20 %
GPU Cloud, bare metal, Managed Kubernetes, Functions99,9 %20 %
Object Storage99,9 %25 %
Basic VMingen
Managed PostgreSQLingen nivå angiven
  • Krediterna går från 2,5 % av den berörda tjänstens månadsavgift (under 99,95 %, bara Core-regioner) till 20 % under 90 %. De går mot nästa faktura, aldrig kontant, och ingen utfärdas under 25 euro i månaden.
  • Klockan startar ”från det att Gcore tar emot en giltig felanmälan från kunden via e-post och Gcores efterföljande bekräftelse av felet”: ett avbrott som ingen anmäler via e-post är inte driftstopp. För Object Storage startar den när Gcore öppnar sitt eget incidentärende. Krav framställs via e-post inom 30 dagar.
  • Kubernetes räknas som nere först när API:t inte kan nås för alla kluster och inga ersättande arbetsnoder kan startas. Dess dokumentation lovar ”en SLA på 99,99 %”; avtalet säger 99,9 %.
  • Vilka regioner som är ”Core” står på en lista vi inte kunde läsa. Gcores API för molnkartan märker Amsterdam, Helsingfors, London, Paris och Warszawa som edge-platser men inte Luxemburg eller Frankfurt; vår tolkning, inte Gcores uttalande, är att de två är Core.
  • Stora GPU-kluster förlorar SLA-skyddet om inte en ”Spare Reserve” på minst 8 % av noderna hålls. Underhåll ger aldrig krediter.
  • Ansvaret begränsas till 50 % av de avgifter som betalats enligt de berörda Service Orders under de föregående 12 månaderna, plus den månadens avgifter; krav är uteslutna efter ett år.

AWS förbinder sig till 99,99 % för EC2 över två eller fler zoner och 99,5 % för en enskild instans, med krediter på upp till 100 % och krav till slutet av den andra faktureringsperioden; Azure ger 99,99 % över zoner och 60 dagar för krav. Gcores 99,95 % för en enskild VM är ett högre mål än AWS:s 99,5 % för en enskild instans, men dess största kredit är en femtedel av AWS:s, och den beror på din anmälan.

Statussida och incidenter. status.gcore.com behåller bara de 50 senaste posterna i sitt offentliga flöde, som den 16 oktober 2026 sträckte sig tillbaka till den 1 augusti. Ingen av posterna vi läste anger en grundorsak, och vi hittade inga postmortem-rapporter. Under de 11 veckorna hade platserna i Luxemburg fem incidenter, var och en begränsad till en plats, och kundportalen föll överallt en gång:

DatumOmfattningVaraktighet
4 aug. 2026S3-lagring, Luxemburg: delvis avbrott4 timmar och 57 minuter
26 aug. 2026Kontrollplanet i Luxembourg-2: att skapa, starta, stoppa och ändra storlek fungerade inte; körande VM:ar opåverkade2 timmar och 16 minuter
13 sep. 2026Luxembourg-2: långsamt eller misslyckat skapande av VM:ar och lastbalanserare2 timmar och 19 minuter
15 sep. 2026Luxemburg: VM-diskar ”övergår till ett skrivskyddat eller otillgängligt tillstånd”1 timme och 26 minuter
7 okt. 2026Kundportalen, globalt: otillgänglig, inloggningsproblem39 minuter
15 okt. 2026Luxembourg-2: ”delvis avbrott för alla plattformstjänster”42 minuter

På andra håll i EU visar flödet ett delvis avbrott i SFTP-lagring i Eschborn på nästan tre dagar (1 till 4 augusti), ett anslutningsavbrott i Warszawa och tre poster i Amsterdam i oktober, om bare metal och nätverk. Bara portalavbrottet spred sig över regioner.

Support

PlanEuro per månadP1P2Kanaler
Basicingårefter bästa förmågaefter bästa förmågachattbot, e-post, ärenden; bara engelska
Standard29omfattas inteomfattas inteP3 under 4 timmar, P4 under 8
Advanced200under 1 timmeunder 2 timmarlägger till samtal; flera språk
Enterprise500under 15 minuterunder 30 minuterlägger till Slack, Teams, Telegram

Dokumentationen tillägger att ”Gcore kan sänka en förfrågans prioritet om problemet inte orsakas av ett fel i en Gcore-tjänst” och att arbetsbelastning ”kan förlänga svarstiderna bortom en plans garanti”. Ett mål på en timme för ett produktionsavbrott kostar 200 euro i månaden hos Gcore, mot det högsta av 29 dollar och 9 % av förbrukningen hos AWS Business Support+ och 100 dollar i månaden hos Azure Standard.

Att skaffa ett konto

Registreringen kräver en e-postadress (eller en inloggning med Google eller GitHub), ett betalningsmedel med en faktureringsadress och minst 4 euro på saldot. Registreringsdokumenten beskriver ingen identitetskontroll, men avtalet säger ”alla avtal med Gcore är beroende av att KYC-kontrollen slutförs framgångsrikt”, vilken enligt integritetspolicyn kan omfatta ”identitetsbevis, adressbevis, PEP-information”. Gcore kontrollerar kundens ”verkliga huvudmän eller direktörer” mot sanktionslistor.

Standardkvoter för ett nytt konto publiceras inte. Att höja en kvot är en förfrågan som Gcore granskar, med högst tio öppna åt gången; bare metal kräver alltid en godkänd förfrågan, och Managed PostgreSQL en engångsaktivering per projekt och region. Om arbetslast B ryms inom standardkvoterna dag ett kunde vi inte fastställa utan ett konto. Hos AWS ligger standarden på 5 vCPU:er för standardinstanser under de 12 som arbetslast B behöver; Azures 20 kärnor per region räcker på papperet.

Om en betalning misslyckas stängs varje produkt på kontot av. VM:ar, volymer, snapshots och bare metal raderas 48 timmar senare; Managed Kubernetes, funktioner, containrar och GPU-spotkluster omedelbart; PostgreSQL och loggning efter 14 dagar. Gcore kan också stänga av ”utan föregående meddelande” för att förhindra bedrägeri eller ”potentiellt väsentligt ansvar eller ett krav från tredje part”.

Regelefterlevnad och dataskydd

RamverkStatus
ISO/IEC 27001Påstått på webbplatsen; certifikat och omfattning inte sett
PCI DSSPåstått: ”Vårt moln har klarat den årliga QSA-revisionen”; intyg inte sett
SOC 2Påstått på nyare sidor; typ och period anges inte, rapport inte sett
ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENSInget hittat

Gcores trust center renderas bara med JavaScript och tycks lämna ut rapporter på begäran; vi kunde inte läsa det.

Personuppgiftsbiträdesavtalet (Data Processing Agreement) av den 17 juni 2026 ger Gcore ett generellt tillstånd för underbiträden och överför data utanför EU och EES ”som standard med stöd av standardavtalsklausuler”. Listan över underbiträden av den 25 november 2025 nämner Gcore-bolag i Tyskland, Luxemburg, Cypern, USA, Serbien, Filippinerna, Georgien och Uzbekistan, plus Microsoft Ireland, Zendesk Inc. i USA och HubSpot Ireland. Den nämner ingen datacenteroperatör. Du väljer region, och Gcore marknadsför fem ”dedikerade EU-regioner”: Luxemburg, Frankfurt, Paris, Amsterdam och Warszawa. Vi hittade inget avtalsenligt åtagande att support- eller driftpersonal når kunddata bara inifrån EU.

Vem som kontrollerar den

Gcore publicerar ingen lista över sina aktieägare. Tabellerna anger varje källa och dess typ: P är bolaget, ett register eller en inlämnad handling; S är pressen; U är en användares kopia av ett dokument. Vi drar ingen slutsats om vilka lagar som når Gcore.

UppgiftKällaTyp
Du tecknar avtal med G-Core Labs S.A., Contern, Luxemburg (RCS B184832), under luxemburgsk lag, med skiljeförfarande i LuxemburgMSA, 17 juni 2026P
Koncernens holdingbolag är G-Core Holding S.A., Luxemburg, med eget kapital på 52 973 549 euro i slutet av 2025 och en förlust 2025 på 18 272 725 euroNorthern Data AG:s räkenskaper för 2025, i Rumbles prospekt den 14 april 2026P
Gcore kallade sin Series A-runda på 60 miljoner dollar i juli 2024 ”den första externa kapitalanskaffningen sedan bolaget startades för över ett decennium sedan”. Den ”leddes av Wargaming, med deltagande av Constructor Capital och Han River Partners”Gcore; Business WireP
Paperjam beskriver G-Core Labs som Victor Kislyis bolag, den belarusiske miljardär som leder Wargaming (odaterad, omkring 2020)PaperjamS
taz skrev att två miljardärer från Belarus med cypriotiska pass, Victor Kislyi och Nikolai Katselapov, står bakom G-Core, och att Wargaming gav det startfinansiering 2015 (14 juli 2023)tazS
Den 2 april 2025 tog Northern Data AG (Frankfurt am Main) två styrelseplatser i Gcore och ”säkrade en option att förvärva en majoritet av det utestående aktiekapitalet i Gcore till en förutbestämd värdering”, med förbehåll för due diligenceNorthern DataP
Northern Data tecknade 2,13 % av G-Core Holding S.A., redovisade Gcore som intressebolag från mars 2025 eftersom det ”har betydande inflytande genom sina styrningsrättigheter och deltagande i viktiga strategiska beslut”, och lånade Gcore 10 miljoner euro räntefritt till augusti 2029Rumbles prospekt, noterna 4.4, 4.6 och 5.10P
Northern Data finansierade ytterligare ett lånåtagande på 5 miljoner euro till G Core Holding S.A. i maj 2026. I juli 2026 ”ingick det ändrade arrangemang”; på grund av ”förändringar i styrnings- och beslutsrättigheterna” drog det slutsatsen att det ”inte längre har betydande inflytande”, och Gcore upphörde att vara ett intressebolagNorthern Datas delårsrapport för första kvartalet 2026, noterna 4.2.2 och 4.5, inlämnad av RUM Group den 28 augusti 2026P
Rumble Inc. (Nasdaq: RUM, Florida; omdöpt till RUM Group Inc. den 18 juni 2026) slutförde sitt köp av omkring 85,2 % av Northern Data den 17 juni 2026RumbleP

Luxemburgs register över verkliga huvudmän är inte offentligt, så ingen av de två pressrapporterna kunde kontrolleras mot ett register. Ingen källa vi hittade säger om Northern Datas option har utnyttjats, har löpt ut eller fortfarande är öppen: varken Rumbles prospekt eller Northern Datas rapport för första kvartalet 2026 nämner den, och ändringen i juli 2026 beskrivs bara genom sin verkan. Genom Northern Data innehar en USA-noterad koncern andelen och lånen, och optionen om den fortfarande är öppen; om den behåller de två styrelseplatserna anges inte.

Historien med Ryssland, som källorna anger den:

UppgiftKällaTyp
2017: G-Core Labs köpte det ryska CDN-bolaget Skypark CDN, via G-Core Holding, och döpte om det till G-Core Rus LLCComNews, 16 mars 2026S
18 mars 2022: G-Core Rus bytte namn till EdgeCenter; i april 2022 lämnade G-Core Labs dess kapital. Kommersant återgav med egna ord Gcores webbplats som att bolaget skulle sluta tillhandahålla tjänster i Ryssland och att en del av det ryska teamet skulle fortsätta som det oberoende EdgeCenter. Vi hittade inte Gcores eget uttalandeKommersant, 4 juni 2022; ComNewsS
Gcore sa till Correctiv att det inte äger några aktier i EdgeCenter och inte har något inflytande över detCorrectiv, 17 februari 2023S
31 mars 2023: Gcore skickade ett e-postmeddelande till kunder om att ”på grund av de nuvarande regulatoriska och juridiska begränsningarna kommer vi inte att kunna fortsätta tillhandahålla resurser i Ryssland och Belarus”. Moln- och hostingresurser där stängdes av den natten, och data kunde hämtas till den 1 maj 2023en kunds kopia av e-postmeddelandet på LowEndTalk, arkiveradU

Gcore säger inte vem som driver dess datacenter; avtalet hänvisar till hyrt colocation-utrymme. Northern Data sa att det gemensamma nätverket ”drivs av Northern Datas befintliga toppmoderna infrastruktur”, men ingen källa knyter en namngiven Gcore-region till en anläggning hos Northern Data. Fältnamn i moln-API:t, som keystone_id, tyder på OpenStack under ytan; Gcore säger inte det.

Vägen ut

Trafik ut från VM:ar och GPU-kluster är gratis; utgående trafik från objektlagring kostar ungefär 18,63 euro per TB. Vägarna ut använder standardverktyg: S3-kompatibel lagring, CNCF-konform Kubernetes, vanlig PostgreSQL med dokumenterad dump och återställning, och NFS. Egna avbilder kan laddas upp, men att ladda ner en VM-avbild eller en snapshot är inte dokumenterat.

Tillägget om EU:s dataförordning av den 13 januari 2026 anger tidslinjen: en begäran om byte minst två månader i förväg, en övergångsperiod på upp till 30 dagar som börjar en månad efter mottagandet, därefter minst 30 dagar för att hämta data, med avgifter som löper hela tiden. Gcore ”kan tillämpa standardavgifter för utgående data i den mån tillämplig lag tillåter det”, och ett avtal med fast löptid är fortfarande skyldigt att betala avgiften för förtida uppsägning, de återstående månadsavgifterna gånger antalet återstående månader. Beställningar med betalning efter förbrukning avslutas med 14 dagars skriftligt varsel. ”Kunden ansvarar ensam för backuper.”

Inlåsningen sitter i edge och i AI-produkterna: FastEdge-appar, driftsättningar av Everywhere Inference, CDN-, WAAP- och DDoS-konfiguration, och GPU-reservationer på 12 eller 36 månader.

Vad användarna rapporterar

Oberoende rapporter om Gcores moln är tunna, och handlar mest om CDN, DNS och DDoS snarare än VM:ar; Reddit gick inte att läsa. Tre teman når upp till vår tröskel.

Kvotökningar är manuella och kan ta dagar. Granskningen ClusterMAX från SemiAnalysis fann att kvotbeslut fattades av ”en namnlös, ansiktslös medlem av supportteamet”, där en lagringskvot krävde ”tre separata försök (under två arbetsdagar)” (ClusterMAX 2.0, november 2025). Gcores dokumentation bekräftar att förfrågningar granskas (kvoter).

Kubernetes på bare metal- och GPU-noder fungerar, med självbetjäning. En användare rapporterar att ”deras hanterade kubernetes stöder till och med bare-metal-noder, vilket jag faktiskt använder” (41739402, oktober 2024), och ClusterMAX kallade det ”ett av de bästa rent självbetjäningserbjudanden vi provade för kubernetes” (november 2025).

Hanteringen av nodpooler har skavanker, och korrigeringar går långsamt. I Terraform ersätts nodpooler innan de nya noderna förlorar sina taints, ungefär 5 minuters driftstopp när alla ersätts (ärende 88, öppnat mars 2024, första svar från en underhållare december 2024, fortfarande öppet), och varannan apply återskapar alla nodpooler (ärende 266, öppnat september 2025, fortfarande öppet). ClusterMAX första kluster ”fastnade i tillståndet ’provisioning’ i över två timmar innan det till slut misslyckades”.

Vem den passar, och vem som bör leta på annat håll

Gcore passar team som vill ha CDN, DDoS-skydd, WAF och DNS vid edge med VM:ar och Kubernetes bakom på en och samma faktura; tjänster som skickar ut mycket trafik från VM:ar; och AI-team som vill ha H100-noder med självbetjäning i Luxemburg, Helsingfors eller Portugal till publicerade priser, eller Kubernetes på bare metal- och GPU-noder.

Leta på annat håll om du behöver en hanterad produktionsdatabas eller andra hanterade datatjänster, failover över zoner inom en region, certifikat i handen innan du skriver under, eller kvotökningar utan att en person granskar dem. Leta också på annat håll om din definition av en europeisk leverantör kräver en publicerad, helt europeisk ägarkedja och behandling bara av EU-enheter.

Källor

Kontrollerat den 15 och 16 oktober 2026.

Priser

Villkor och SLA

Dokumentation

Status och incidenter

Regelefterlevnad

Företag och ägande

Användarrapporter

Data och moln

Nya guider och regeländringar via mejl

När en regel ändras, en deadline flyttas eller vi publicerar en ny guide skickar vi det till dig via mejl.

Vi skickar först en bekräftelselänk. Du kan avsluta prenumerationen när du vill. Integritetspolicy