Kirjoittanut Kristijan Sekereš
Eurooppalaiset vaihtoehdot AWS:lle ja Azurelle vuonna 2026: 24 palveluntarjoajaa tarkistettuna

Useimmat eurooppalaisten pilvien vertailut pysähtyvät virtuaalikoneen hintaan. Tämä vertailu hinnoittelee samat kaksi työkuormaa 24 pilvipalveluntarjoajalla, joiden pääkonttori on Euroopassa, sekä AWS:llä ja Azurella Frankfurtissa, ja katsoo sitten, mitä hinta jättää kertomatta: mitä vyöhyke fyysisesti on, missä tietokannan varainstanssi sijaitsee, kuka yhtiötä hallitsee, mitä SLA oikeasti maksaa ja kuinka kauan uusi tili odottaa, ennen kuin sillä voi rakentaa mitään.
Artikkeli on kirjoitettu kehittäjille, teknisille vetäjille, perustajille ja tuotepäälliköille, jotka päättävät, mihin rakentaa, tai siirtyäkö pois AWS:stä tai Azuresta. Kaikki tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026, ja jokaisesta palveluntarjoajasta on tässä sarjassa oma artikkelinsa, jossa ovat tämän yhteenvedon taustalla olevat yksityiskohdat.
Menetelmä yhdellä lauseella: jokainen tieto on peräisin palveluntarjoajan omasta dokumentaatiosta, sopimusehdoista, hintatiedoista ja tilasivulta, julkisista ilmoituksista ja rekistereistä tai käyttäjien raporteista, ja jokainen tarkistettiin lähteestään. Mitä emme tehneet: emme avanneet tilejä emmekä ajaneet työkuormia. Mikään tässä ei mittaa suorituskykyä, ja kun palveluntarjoajan dokumentit ja sen todellinen toiminta saattavat poiketa toisistaan, voimme kertoa vain dokumenteista ja siitä, mitä sen käyttäjät ovat kirjoittaneet.
Lyhyt vastaus
Haluat hallinnoituja palveluja, jotka ovat lähellä sitä, mitä AWS tarjoaa. Aloita Scalewaysta: hallinnoitu Kubernetes ilmaisella hallintatasolla, PostgreSQL, palvelimettomat funktiot ja kontit, jonot ja KMS Pariisin alueella, jossa on kolme vyöhykettä eri rakennuksissa. IONOS ja UpCloud ovat edullisimmat palveluntarjoajat, jotka myyvät tuotantotyökuormamme jokaisen osan. IONOS maksaa 436,79 euroa kuukaudessa 24/7-puhelintuki mukaan lukien, tai 524,39 euroa, jos tietokannan ydin lasketaan yhdeksi säikeeksi eikä kahdeksi; sen hintasivulla luki aiemmin kaksi, mutta ei enää. UpCloud maksaa 520,33 euroa. STACKIT lupaa jokaiselle alueelle vähintään kolme fyysisesti erillistä vyöhykettä ja määrittää palvelutasot palvelukohtaisessa oikeudellisessa sertifikaatissa, mutta vain Saksassa, Itävallassa ja Sveitsissä toimivat yritykset voivat rekisteröityä itse. T Cloud Publicilla (Open Telekom Cloud tammikuuhun 2026 asti) on hyperskaalaajan kaltainen palveluvalikoima ja synkroninen tietokannan varainstanssi, jonka voi sijoittaa toiselle vyöhykkeelle, mutta hinta on AWS:ää korkeampi.
Ylläpidät omaa pinoasi ja haluat edullista laskentakapasiteettia. Hetznerillä jokaiseen EU:ssa sijaitsevaan pilvipalvelimeen sisältyy vähintään 20 TB lähtevää liikennettä, ja se myy dedikoituja palvelimia samoissa konesalipuistoissa, mutta siltä puuttuvat hallinnoitu tietokanta, hallinnoitu Kubernetes ja vyöhykkeet, se korotti hintojaan jyrkästi vuonna 2026, ja 26. kesäkuuta lähtien se on rajoittanut uusien pilvipalvelimien luomista uusilta asiakkailta ja osalta nykyisistä, jotka on valittu satunnaisesti. Cyso Cloud rakentaa tuotantotyökuormamme 254,40 eurolla kolmen vyöhykkeen Frankfurtin alueella, lukuun ottamatta hallinnoitua tietokantaa, jota se tarjoaa vain suljettuna betana. Infomaniak ei veloita instanssien liikenteestä mitään ja pitää datan Sveitsissä. OVHcloud sisällyttää lähtevän liikenteen hintaan kaikilla eurooppalaisilla alueillaan. Leaseweb myy bare metal -palvelimia suuria määriä pilvensä rinnalla.
Tarvitset GPU:ita. Nebiuksella uusi tili voi ajaa jopa 32 H100-GPU:ta Suomessa 25 USD:n korttiveloituksen jälkeen, mutta Nebius korotti GPU-hintojaan kahdesti vuonna 2026. UpCloudin hinnastossa on edullisin löytämämme itsepalveluna saatava H100, 1,79 euroa tunnilta Helsingissä, ja uudet hinnat on ilmoitettu 20. lokakuuta 2026 alkaen; se, kuinka monta GPU:ta tili saa ajaa, riippuu sen historiasta UpCloudin kanssa. Myös Gcore (2,73 euroa) ja OVHcloud (2,80 euroa, tosin ensin voidaan tarvita maksullinen kiintiötaso) myyvät H100:ia ilman myyntipuhelua. Blackwellin osalta Evroc veloittaa Tukholmassa 8,00 euroa B200-GPU-tunnilta, noin puolet AWS:n Tukholman hinnasta, mutta jokaisen tilin GPU-kiintiö on aluksi nolla.
Myyt julkiselle sektorille tai säännellylle toimialalle. OVHcloudilla on kolme SecNumCloud-hyväksyntää Ranskan kyberturvallisuusviraston listalla. STACKIT, Scaleway sekä Post Telecomin, OVHcloudin ja Clever Cloudin kumppanuus saivat luokituksen SEAL-3 Euroopan komission suvereenin pilven tarjouskilpailussa. BSI C5:n osalta Hetznerillä on Type 2 -varmennus tarkastajan puhtaalla lausunnolla, ja STACKIT, Exoscale ja T Cloud Public toimittavat omansa pyynnöstä tai salassapitosopimuksella (NDA). plusserverin julkaisemassa täydessä Type 2 -raportissa on varauksellinen lausunto: kaksi C5-kontrollia, ja kolmas samassa asiakirjassa raportoitu, eivät toimineet tehokkaasti vuonna 2025. Ruotsissa Elastxista 53 % omistaa ruotsalainen sijoittaja Sobro; Elastx pitää datan Ruotsissa, kertoo kuuluvansa Ruotsin NIS2-lain piiriin ja tarjoaa turvallisuussuojaussopimuksia.
Haluat alustan, et palvelimia. Clever Cloud ajaa Heroku-tyylisiä käyttöönottoja omilla palvelimillaan Pariisissa ranskalaisella sopimuksella, mutta siinä ei ole itsepalveluna toimivaa tietokannan failoveria. Northflank antaa palvelut, tietokannat, esikatseluympäristöt ja GPU:t yhdellä sekuntiperusteisella laskulla, mutta sen hallinnoitu pilvi on Google Cloud, ja kolme pääomasijoitusyhtiötä (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US ja Kindred) omistaa enemmistön sen osakkeista. Upsun ajaa kuutta seitsemästä eurooppalaisesta alueestaan AWS:ssä, Google Cloudissa tai Azuressa. Koyeb, nykyään osa Mistral AI:ta, ottaa kontit käyttöön nopeasti, mutta myy H100-luokan GPU:itaan vain Pohjois-Amerikassa.
Mitä se maksaa vertailukelpoisesti
Tuotantotyökuormamme (työkuorma B) koostuu kolmesta VM:stä, lohkotallennuksesta, kuormantasaajasta, korkean käytettävyyden PostgreSQL:stä, objektitallennuksesta, Kubernetesin hallintatasosta ja 2 TB:sta lähtevää liikennettä. Tämän vertailun 26 pilvestä vain yhdeksän myy sen jokaisen osan, AWS ja Azure mukaan lukien. Tässä niiden kokonaishinnat listahintoina euroina kuukaudessa ilman arvonlisäveroa, tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
| Palveluntarjoaja | Työkuorma B | Suhteessa AWS:ään | Hinnoiteltu alue | Vyöhykkeitä siellä | Tietokannan varainstanssi |
|---|---|---|---|---|---|
| IONOS Cloud | 436,79:stä 524,39:ään | 40 %:sta 48 %:iin | Frankfurt | 3, ei dokumentoitu erillisiksi rakennuksiksi | sijaintia ei kerrottu; oletuksena asynkroninen |
| UpCloud | 520,33 | 48 % | Frankfurt | 1 | toinen isäntäkone, sama vyöhyke |
| Scaleway | 582,07 | 54 % | Pariisi | 3 rakennusta | sama konesali, eri räkki; synkroninen |
| STACKIT | 908,10 | 84 % | eu01 (Saksa) | 3, fyysisesti erilliset; voivat olla samassa rakennuksessa | ei dokumentoitu |
| Exoscale | 908,88 | 84 % | Frankfurt | 1 | sama konesali |
| AWS | 1 082,61 | 100 % | Frankfurt | 3 rakennusta | toinen vyöhyke; synkroninen |
| Azure | 1 091,88 | 101 % | Frankfurt | 3 rakennusta | toinen vyöhyke; synkroninen |
| T Cloud Public | 1 325,86 | 122 % | eu-de (Magdeburg, Biere) | 3, kahdella 18 km:n päässä toisistaan olevalla toimipaikalla | toinen vyöhyke, jos valitset sen; synkroninen |
| Elastx | 1 850,13 | 171 % | Tukholma | 3 rakennusta | toinen vyöhyke, kun mahdollista |
Halvimmat kokonaishinnat ja vahvimmat vyöhykkeet eivät osu yksiin. IONOSilla ja UpCloudilla, kahdella halvimmalla, ei ole Frankfurtissa vyöhykkeitä, jotka olisi dokumentoitu erillisiksi rakennuksiksi. Scaleway on halvin, jolla on kolme vyöhykettä eri rakennuksissa, mutta sen tietokannan varainstanssi pysyy samassa konesalissa. Taulukon eurooppalaisista palveluntarjoajista vain kaksi dokumentoi varainstanssin toisella vyöhykkeellä, T Cloud Public (jos valitset sen) ja Elastx (kun mahdollista), ja molemmat maksavat enemmän kuin AWS. Jaettujen vCPU:iden sijaan dedikoiduilla IONOS nousee 603,23 euroon (kahden säikeen tulkinnalla tietokannasta) ja Scaleway 676,78 euroon. Työkuormat ja säännöt, joilla ne hinnoittelimme, kuvataan alla.
Muualla näkemäsi pienemmät luvut jättävät yleensä pois tietokannan tai Kubernetesin hallintatason. Hetznerin 241,11 euron hinnassa työkuormalle B ei ole kumpaakaan, koska Hetzner ei myy kumpaakaan: tiimisi ylläpitää molemmat itse. Infomaniakin 132,10 euroon ei sisälly PostgreSQL:ää: sen hallinnoidun PostgreSQL:n kohdalla lukee ”Saatavilla pian”, ja jo huhtikuun 2025 julkaisussa kerrottiin, että lisää hallinnoituja tietokantoja on ”tulossa pian”. Cyso Cloudin PostgreSQL on suljettu beta ilman julkista hintaa. Aruba Cloudin 267,91 euroa hinnoittelee MySQL:n PostgreSQL:n sijaan, eikä sen uudella alustalla ole kuormantasaajaa virtuaalikoneille. Gcoren 384,60 euroon sisältyy PostgreSQL, joka on ilmainen beta. Tietokanta ei ole pieni erä: Exoscalella korkean käytettävyyden PostgreSQL on 384,20 euroa 908,88 eurosta.
Näin hinnoittelimme
Työkuorma A, aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB RAM-muistia, vähintään 40 GB levyä, yksi julkinen IPv4-osoite, 1 TB lähtevää internetliikennettä kuukaudessa ja 100 GB objektitallennusta.
Työkuorma B, pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja julkinen IPv4-osoite; 300 GB SSD-lohkotallennusta; yksi hallinnoitu kuormantasaaja; hallinnoitu PostgreSQL, jossa 2 vCPU:ta, 8 GB ja 100 GB tallennustilaa, pääinstanssi sekä varainstanssi; 1 TB objektitallennusta sekä 1 miljoona PUT- ja 10 miljoonaa GET-pyyntöä; yksi hallinnoitu Kubernetesin hallintataso (korkean käytettävyyden versio, jos sellainen on tarjolla, pelkkä hallintataso); 2 TB lähtevää internetliikennettä kuukaudessa.
Käyttöperusteiset listahinnat ilman sitoumusta tai alennusta, 730 tuntia kuukaudessa, ilman arvonlisäveroa, palveluntarjoajan Frankfurtia lähimmällä alueella (nimetty taulukoissa). Jos tarkkaa kokoa ei ole, seuraavaksi suurempi. Jos jotain osaa ei myydä, se jätetään kokonaishinnan ulkopuolelle ja nimetään sen sijaan, että se korvattaisiin arvauksella; jos palveluntarjoaja myy läheisen korvikkeen (MySQL PostgreSQL:n sijaan), hinnoittelimme sen ja kerroimme siitä. Kehittäjäalustat on hinnoiteltu lähimmällä vastineellaan. AWS on hinnoiteltu m7i.xlarge-instanssilla ja Azure D4s_v5:llä; burstable-instansseilla AWS:n työkuorma B laskee 985,89 euroon ja Azuren 1 017,63 euroon. USD-, CHF- ja SEK-määräiset hinnat on muunnettu EKP:n 15. lokakuuta 2026 viitekursseilla (1 EUR = 1,1208 USD = 0,9305 CHF = 11,1765 SEK), paitsi kun palveluntarjoajalla on oma euromääräinen hinta, jota käytimme.
Kaikki muut
Loput palveluntarjoajat ja se, mitä niiden kokonaishinnasta puuttuu. Lue viimeinen sarake ennen hintaa.
| Palveluntarjoaja | A | B | Hinnoiteltu alue | Puuttuu B:n kokonaishinnasta |
|---|---|---|---|---|
| Infomaniak | 13,12 | 132,10 | Geneve | hallinnoitu PostgreSQL |
| Hetzner | 26,48 | 241,11 | Nürnberg | hallinnoitu PostgreSQL, Kubernetesin hallintataso |
| Cyso Cloud | 24,99 | 254,40 | Frankfurt | hallinnoitu PostgreSQL (suljettu beta) |
| Aruba Cloud | 24,67 | 267,91 | Bergamo | VM-kuormantasaaja; PostgreSQL (hinnoiteltu MySQL) |
| Leaseweb | 46,18 | 328,23 | Frankfurt | hallinnoitu PostgreSQL |
| Gcore | 40,70 | 384,60 | Luxemburg | tuotantokäyttöön sopiva PostgreSQL (beta hinnoiteltu nollaksi) |
| Nebius | 46,74 | 487,54 | Ranska | kuormantasaaja tavallisille VM:ille |
| Cleura | 81,21 | 620,63 | Frankfurt | hallinnoitu PostgreSQL (vain tarjouksesta) |
| OVHcloud | 15,70:stä 17,67:ään | 630,20 | Frankfurt (Limburg) | korkean käytettävyyden Kubernetes-hallintataso (ei myynnissä siellä) |
| plusserver | 58,36 | 736,06 | Köln | PostgreSQL-varainstanssi (hinnoiteltu yksi solmu) |
| Koyeb | 35,71 | 737,18 | Frankfurt | lohko- ja objektitallennus, PostgreSQL-varainstanssi, Kubernetes |
| Northflank | ei hinnoiteltu | 850,58 | Frankfurt | Kubernetes, IPv4, vyöhykkeiden välinen PostgreSQL-HA; objektitallennus replikoimaton (yksi MinIO-instanssi) |
| Evroc | 188,49 | 879,26 | Tukholma | hallinnoitu PostgreSQL, Kubernetesin hallintataso |
| Clever Cloud | 79,13 | 1 166,46 | Pariisi | lohkotallennus, PostgreSQL-HA, IPv4 |
| CloudSigma | 151,71 | 1 621,68 | Geneve | kuormantasaaja, PostgreSQL, objektitallennus, Kubernetes |
| Upsun | 242,32 | 1 911,83 | Frankfurt | PostgreSQL-HA, Kubernetes, IPv4; objektitallennus vain sisäiseen käyttöön |
Vertailun vuoksi työkuorma A maksaa AWS:llä 112,37 euroa ja Azurella 116,15 euroa, ja AWS:llä pelkkä 1 TB lähtevää liikennettä on 81,00 USD 125,95 USD:sta. Nscale ei julkaise hintoja VM:ille eikä tallennukselle, joten se ei ole kummassakaan taulukossa. CloudSigman kokonaishinnat ovat käytön mukaan laskutettuja: kuukauden tilauksilla Genevessä työkuorma A maksaa 34,19 euroa.
Vyöhykkeet ja korkea käytettävyys rehellisesti
AWS:llä ja Azurella vyöhyke on yksi tai useampi konesali, jolla on oma sähkönsyöttö, jäähdytys ja verkko, kilometrien päässä muista vyöhykkeistä ja enintään noin 100 km:n etäisyydellä niistä. Kolmelle tällaiselle vyöhykkeelle hajautettu ratkaisu kestää yhden rakennuksen menetyksen. Monet eurooppalaiset palveluntarjoajat käyttävät sanaa jostain pienemmästä, tai niillä ei ole vyöhykkeitä lainkaan, ja se muuttaa sitä, mitä ”korkea käytettävyys” tarkoittaa.
Vyöhykkeet eri rakennuksissa hinnoittelemallamme alueella: AWS ja Azure (kolme Frankfurtissa), Scaleway (kolme Pariisissa), Elastx (kolme konesalia Tukholmassa enintään 20 km:n päässä toisistaan), plusserver (kaksi, Kölnissä ja Düsseldorfissa) ja Clever Cloud, jonka lukumäärä riippuu sivusta: viisi pariisilaista konesalia sen infrastruktuurisivulla, kaksi saatavuusvyöhykettä sen tilamerkinnöissä ja kolme sen Kubernetes-dokumentaatiossa.
Kolme vyöhykettä kahdella toimipaikalla: T Cloud Publicin kolme vyöhykettä sijaitsevat kahdella 18 km:n päässä toisistaan olevalla toimipaikalla, joten kaksi niistä jakaa saman toimipaikan.
Erilliset konesalit yhdellä kampuksella: Aruba Cloudin kolme Bergamon vyöhykettä ”eivät jaa fyysistä infrastruktuuria, kuten konesaleja” Aruban määritelmän mukaan, mutta kaikki kolme ovat sen Bergamon kampuksella, eikä Aruba kerro, kuinka kaukana ne ovat toisistaan.
Erilliset palveluntarjoajan oman määritelmän mukaan, toimipaikkoja ei nimetty: Evroc kuvaa kolmea Tukholman vyöhykettään fyysisesti erillisiksi konesaleiksi, mutta ei nimeä konesaleja.
Fyysisesti erilliset, mutta mahdollisesti yhdessä rakennuksessa: STACKIT lupaa jokaiselle alueelle ”vähintään kolme fyysisesti erillistä AZ:ta”, mutta sen Compute Enginen sertifikaatissa sanotaan: ”Useita saatavuusvyöhykkeitä voi sijaita samassa rakennuksessa”, eikä STACKIT kerro, kumpaa muotoa eu01 edustaa.
Vyöhykkeitä vain joillakin alueilla, tai niitä ei kuvata fyysisesti: OVHcloudilla on Pariisissa kolme noin 30 km:n päässä toisistaan olevaa vyöhykettä, ja kolme myös Milanossa, mutta sen Frankfurtin alue on yksi vyöhyke. Leasewebillä on Amsterdamissa kaksi vyöhykettä, joilla on sen sopimuksen määritelmän mukaan erillinen sähkö, jäähdytys ja verkko, eikä yhtään vyöhykettä Frankfurtissa tai Lontoossa. Cyso Cloudilla on kolme vyöhykettä Frankfurtissa ja Amsterdamissa, eikä se kerro, mitä vyöhyke fyysisesti on.
Rakennusta pienemmät vyöhykkeet: IONOS kuvaa vyöhykkeitään eri isäntäkoneiksi tai tallennusjärjestelmiksi, eikä millään IONOSin sivulla sanota, että ne olisivat erillisiä rakennuksia tai että niillä olisi erillinen sähkönsyöttö. Toisen rakennuksen saat ottamalla käyttöön toisen Frankfurtin sijainnin (IONOSilla niitä on kolme), ja liikenne saman maan IONOS-konesalien välillä on ilmaista. Infomaniakin vyöhykkeillä on ”eri verkkoyhteydet ja sähkönsyötöt”, vain laskennan osalta, ja niiden nimet viittaavat siihen, että ne ovat yhdessä konesalissa.
Ei vyöhykkeitä alueen sisällä: Hetzner (hajautettu sijoittelu pitää palvelimesi eri isäntäkoneilla), Exoscale (vyöhyke on yksi konesali yhdessä kaupungissa), UpCloud (yksi konesali kaupunkia kohden, paitsi Helsingissä), Gcore, Cleuran itsepalveluna toimiva Public Cloud, CloudSigma, Nebius (yhtään ei dokumentoitu) ja Upsun (ei määritelty). Näillä suoja rakennuksen menetystä vastaan tarkoittaa toista kaupunkia, ja Upsunilla se on käsin tehtävä uudelleenrakennus toisella alueella ilman automaattista failoveria. Koyebin Frankfurtin alue kattaa kolme konesalia ja ajoittaa instanssit uudelleen alueen sisällä, kun yksi niistä vikaantuu, mutta Koyeb ei dokumentoi, ovatko ne erillisiä rakennuksia.
Missä tietokannan varainstanssi sijaitsee. ”Korkea käytettävyys” hallinnoidussa tietokannassa kertoo vähän, ennen kuin tiedät tämän.
| Palveluntarjoaja | Varainstanssin sijainti | Replikointi |
|---|---|---|
| AWS, Azure | toinen vyöhyke | synkroninen |
| T Cloud Public | toinen vyöhyke, valittavissa | synkroninen |
| Elastx | toinen vyöhyke, kun mahdollista | ei kerrottu |
| Scaleway | sama konesali, eri räkki | synkroninen |
| UpCloud | toinen isäntäkone, sama vyöhyke | ei kerrottu |
| Exoscale | sama konesali | Premium-paketissa synkroninen |
| OVHcloud (Frankfurt) | replika yhden vyöhykkeen alueella | ei kerrottu |
| IONOS | ei kerrottu | oletuksena asynkroninen, pyynnöstä synkroninen |
| STACKIT, Nebius | ei dokumentoitu | ei dokumentoitu |
| Northflank | oletuksena sama vyöhyke, muut vyöhykkeet valinnaisia | ei kerrottu |
| plusserver | lukureplikat, joita ei voi ylentää | asynkroninen |
| Clever Cloud | ei varainstanssia itsepalvelupaketeissa | ei mitään |
| Koyeb | ei dokumentoitua varainstanssia missään paketissa; Neon replikoi tallennuksen vyöhykkeiden välillä | tallennus synkroninen |
| Upsun | ei varainstanssia itsepalvelussa; lukureplikat, jotka eivät tee failoveria | asynkroninen |
AWS ja Azure ilmoittavat failover-ajaksi 60:stä 120 sekuntiin, T Cloud Public ”5 minuutin kuluessa”, ja OVHcloud tekee failoverin 60 sekunnin aikakatkaisun jälkeen. Scaleway tarjoaa usean vyöhykkeen sijoittelua vain lukureplikoille. Clever Cloudilla replikan asettaa myynti tai tuki, ja failover tehdään käsin, mikä Clever Cloudin oman sivun mukaan kestää ”muutamasta kymmenestä minuutista muutamaan tuntiin”.
Vyöhykkeet eivät estä jaettuja kerroksia vikaantumasta. OVHcloudin Object Storage palautti virheitä ainakin yhdeksällä alueella 16. heinäkuuta 2025, kaikki kolme Pariisin vyöhykettä mukaan lukien, 2 tunnin 10 minuutin ajan, ja 23. syyskuuta 2026 kaikilla kolmella Pariisin vyöhykkeellä oli verkkoviivettä ja pakettihävikkiä 3 tunnin 19 minuutin ajan. Reitittimen konfiguraatiovirhe häiritsi 10. maaliskuuta 2025 jokaista tuotetta Scalewayn Pariisin alueella: verkkoa viiden minuutin ajan, Instances-palvelua klo 17.10 UTC asti sekä Object Storagea ja Kubernetesia klo 18.00 UTC asti. Sähkökatko fr-par-2:ssa 22. toukokuuta 2026 heikensi muiden Pariisin vyöhykkeiden toimintaa. STACKITin Kubernetes-häiriö katkaisi 17. kesäkuuta 2026 jokaisen eu01-klusterin 2 tunniksi 37 minuutiksi. Elastx menetti reitityksen kaikilla kolmella vyöhykkeellä 8 minuutiksi 26. syyskuuta 2025. Cyso Cloudin Amsterdamin alue menetti ulkoiset yhteydet koko alueen laajuisesti kolme kertaa vuonna 2025. Myös hallintatasot ovat usein jaettuja: Exoscalen API ja portaali olivat poissa käytöstä kaikilla kahdeksalla vyöhykkeellä noin seitsemän tuntia 1. syyskuuta 2026 (käynnissä oleviin palvelimiin se ei vaikuttanut), eikä UpCloud pystynyt ottamaan käyttöön uusia palvelimia yhdelläkään 15 vyöhykkeestään noin kahteen tuntiin 11. elokuuta 2026.
Koe, joka päättyi toisin: tulipalo NorthC:n konesalissa Almeressa vei T Cloud Publicin eu-nl:n vyöhykkeen AZ2 pois käytöstä 7. toukokuuta ja 3. kesäkuuta 2026 väliseksi ajaksi. Palveluntarjoajan oman kertoman mukaan AZ1 ja AZ3, jotka sijaitsevat toisella toimipaikalla Aalsmeerissa, pysyivät toiminnassa, ja asiakkaita kehotettiin siirtämään toiminta niihin.
Kuka hallitsee kutakin palveluntarjoajaa ja kenen laitteistolla se toimii
Jokaisen tämän sarjan palveluntarjoajan pääkonttori on Euroopassa; se oli ainoa suodatin. Määräysvalta raportoitiin, mutta sitä ei käytetty kenenkään poissulkemiseen. Nämä ovat tietoja viranomaisilmoituksista, rekistereistä ja palveluntarjoajien omista asiakirjoista, eivät oikeudellisia johtopäätöksiä siitä, mitkä lait voivat ulottua niihin.
| Palveluntarjoaja | Pääkonttori | Kuka sitä hallitsee | Kenen laitteisto |
|---|---|---|---|
| Hetzner | Gunzenhausen, DE | yksityisomistuksessa; ulkopuolista sijoittajaa ei löytynyt | omat konesalit DE:ssä ja FI:ssä; kolokaatio Yhdysvalloissa ja Singaporessa |
| OVHcloud | Roubaix, FR | Klaban perhe, noin 79 % pääomasta; listattu Pariisin pörssissä | omat konesalit |
| Scaleway | Pariisi, FR | iliad SA (99,56 %), jota hallitsee Nielin perheen konserni | OpCoren konesalit (50 % iliad) |
| IONOS Cloud | Montabaur, DE | United Internet AG, 63,8 % pörssilistatusta IONOS Group SE:stä | pääosin kolokaatio |
| STACKIT | Bad Friedrichshall, DE | Schwarz-konserni, perheomisteinen | omat konesalit DE:ssä ja AT:ssa |
| UpCloud | Helsinki, FI | yksityinen; omistajia ei julkaistu; sijoittajiin kuuluu Tesi (Suomen valtio) | oma alusta kolokaatiossa |
| Exoscale | Lausanne, CH | A1 Group (Telekom Austria AG), josta América Móvil (Meksiko) omistaa 60,94 % ja Itävallan valtion ÖBAG 28,42 % | oma alusta kolokaatiossa ja A1:n konesaleissa |
| T Cloud Public | Bonn, DE | Deutsche Telekom AG; Saksan valtio 28,3 %, ei määräysvaltaa käyttävää omistajaa | Telekomin konesalit; Almeren toimipaikkaa ylläpitää NorthC; alusta rakennettu yhdessä Huawein kanssa |
| Infomaniak | Geneve, CH | Fondation Infomaniak, 63,3 % äänistä Infomaniakin 2. syyskuuta 2026 julkaiseman tiedotteen mukaan; listattu SIX:ssä 1. lokakuuta 2026 lähtien | omat konesalit Sveitsissä |
| Gcore | Contern, LU | ei julkaistu; Northern Data (josta yhdysvaltalaisessa pörssissä listattu Rumble omistaa 85,2 %) sai huhtikuussa 2025 kaksi hallituspaikkaa ja option enemmistöön, ja heinäkuussa 2026 muutettujen järjestelyjen jälkeen se kertoo, ettei sillä ole enää merkittävää vaikutusvaltaa | kolokaatio, operaattoreita ei nimetty |
| Leaseweb | Amsterdam, NL | Ocom B.V., ei konsolidoivaa emoyhtiötä | ei kerrottu |
| Aruba Cloud | Ponte San Pietro, IT | Cecconin perhe | omat konesalit IT:ssä ja CZ:ssa; muualla kumppanien toimipaikat |
| Elastx | Tukholma, SE | Sobro, 53 % | kolokaatio, operaattoreita ei nimetty |
| Cleura | Karlskrona, SE | ICG plc:n (UK) rahasto Iver-konsernin kautta | Public Cloud: operaattoreita ei nimetty (Interxion hoitaa remote hands -palvelut Tukholmassa ja Frankfurtissa); Compliant Cloud: kumppanien konesalit |
| Cyso Cloud | Alkmaar, NL | Cyso Group B.V.; osakkaat eivät julkisia | oma OpenStack, konesaleja ei nimetty |
| CloudSigma | Zug, CH | omistajia ei julkaistu; CLOUDSIGMA Holding AG on rekisteröity, sen nykyistä omistusosuutta ei | Frankfurt: kolokaatio vuoden 2022 hakemistomerkinnän mukaan; Düsseldorf: kumppani enthusin infrastruktuuri |
| plusserver | Köln, DE | BC Partnersin holdingyhtiön entiset lainanantajat, joita ei nimetty | sen itse operoimat konesalit sekä HAM5, jota ylläpitää Stadtwerke Norderstedt |
| Evroc | Tukholma, SE | yksi tosiasiallinen edunsaaja, jolla on yli 50 % ja enintään 75 % määräysvallasta; rekisteritietojen kokoajat nimeävät hänet perustaja Mattias Åströmiksi | nimeämättömien kumppanien konesalit |
| Clever Cloud | Nantes, FR | toinen perustajista, Quentin Adam (perustajan määräysvalta todennäköinen, ei todistettu) | omat palvelimet pariisilaisissa konesaleissa; Scaleway (Pariisi); OVHcloud (Roubaix, Gravelines, Varsova, Euroopan ulkopuolella); IONOS (Lontoo); Cloud Temple (”Gouv”, pyynnöstä); Oracle (Dubai) |
| Upsun | Pariisi, FR | pääomasijoittajien rahoittama, ei julkista osakasluetteloa | Google Cloud, Azure tai AWS kuudella seitsemästä eurooppalaisesta alueesta; OVHcloud yhdellä |
| Koyeb | Pariisi, FR | Mistral AI | aluekohtaisesti ei julkaistu (San Francisco: Vultr); hallintataso Google Cloudissa |
| Northflank | Lontoo, UK | kolme pääomasijoitusyhtiötä (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US, Kindred) neljän rahaston kautta, 52,69 % osakkeista; Yhdysvalloissa asuvilla on 3 viidestä hallituspaikasta | Google Cloud kaikilla 17 alueella; Azure ilmaistasolle |
| Nebius | Amsterdam, NL | perustaja Arkady Volozhin perhesäätiö (family trust): noin 52 % äänistä, 11 % pääomasta; listattu Nasdaqissa | oma toimipaikka Suomessa; sen muiden toimipaikkojen mallia ei ole kerrottu kaikissa tapauksissa |
| Nscale | Lontoo, UK | Aker ASA (Norja), ainoa rekisteröity määräysvallan käyttäjä, osuus 25 %:n ja 50 %:n välillä | kolokaatio sekä yksi oma toimipaikka Norjassa |
Kolme asiaa, jotka taulukko tiivistää. Exoscalen ylin määräysvalta on Meksikossa. Northflank, Upsun ja Koyeb ovat eurooppalaisia yhtiöitä, joiden alustat toimivat kokonaan tai osittain yhdysvaltalaisissa pilvissä: Northflankin alueiden API yhdistää jokaisen alueen johonkin Google Cloudin alueeseen, Upsunin aluelistassa kuusi seitsemästä eurooppalaisesta alueesta on AWS:ssä, Googlessa tai Azuressa, ja Koyebin tietojenkäsittelysopimus (DPA) sijoittaa sen hallintatason Google Cloudiin Belgiaan. Lisäksi Koyebin sopimuksissa nimetään yhä Koyeb SAS, joka poistettiin Ranskan kaupparekisteristä 19. toukokuuta 2026 sen jälkeen, kun sen varat siirtyivät sen ainoalle osakkaalle.
AWS:n, Microsoftin ja Googlen suvereenit versiot
Moni tiimi kysyy ensin, voiko se yksinkertaisesti ostaa suvereenin version jo käyttämästään pilvestä. Tilanteessa 16. lokakuuta 2026 vastaus riippuu toimittajasta.
AWS European Sovereign Cloud on erillinen AWS-osio (partition), jossa on yksi alue Brandenburgissa; se on ollut yleisesti saatavilla 14. tammikuuta 2026 lähtien ja avoinna kenelle tahansa erillisen, itsepalveluna avattavan tilin kautta. EU:ssa asiakkaat tekevät sopimuksen luxemburgilaisen Amazon Web Services EMEA SARL:n kanssa; sitä operoivat tätä varten perustetut saksalaiset yhtiöt, joiden henkilöstö on EU:ssa asuvia tai EU:ssa sijaitsevia EU-kansalaisia (AWS kertoo siirtyvänsä pelkkiin EU-kansalaisiin, ilman määräaikaa). Palveluvalikoima on suppeampi: hintasivulla on 109 tuotetta, EC2-instanssityypeistä on tarjolla 311 Frankfurtin 1 163:sta, ja GPU-perheitä on yksi (L4). EC2 hinnoitellaan euroissa, ja EKP:n 15. lokakuuta voimassa olleella kurssilla hinnat ovat noin 10 %:n ja 11 %:n välillä Frankfurtin USD-hintaa korkeammat. Sopimus sitoo AWS:n ohjaamaan viranomaisen pyynnön asiakkaalle, ilmoittamaan asiakkaalle, kun se on sallittua, ja riitauttamaan pyynnöt, jotka ovat ristiriidassa EU-oikeuden kanssa; jos AWS tämän jälkeen ”on edelleen velvoitettu luovuttamaan Sisältösi”, se ”luovuttaa pyynnön esittäjälle vain sen vähimmäismäärän Sisällöstäsi, joka on tarpeen pyynnön täyttämiseksi”.
Microsoftin Sovereign Public Cloud ei ole erillinen pilvi. Se on joukko hallintakeinoja (Data Guardian, ulkoinen avaintenhallinta, peukaloinnin paljastavat käyttölokit) olemassa olevilla eurooppalaisilla Azure-alueilla, sekä EU Data Boundary. Microsoft kirjoitti helmikuussa 2026, että datan sijaintia, salausta ja säänneltyjä ympäristöjä koskevat hallintakeinot ovat saatavilla kaikilla eurooppalaisilla alueilla; emme löytäneet päivämäärää, jolloin Data Guardian olisi tullut yleisesti saatavilla. Sen avulla Euroopassa asuvat valtuutetut työntekijät voivat hyväksyä ja valvoa muualla olevien insinöörien etäkäyttöä. Microsoftin National Partner Clouds -pilvet ovat muiden omistamia: Bleu (100 % Orange ja Capgemini) ajaa Azurea ja Microsoft 365:tä kahdella Ranskan alueella nimetyille asiakkaille ja on yhä SecNumCloud-hyväksyntäprosessissa, ja Delos Cloud (SAP:n tytäryhtiö, jota operoi Arvato Systemsin turvallisuusselvitetty saksalainen henkilöstö) myy vain Saksan julkiselle sektorille; 1. lokakuuta 2026 sen kotisivu kuvasi palvelua yhä tulevana, pilottiasiakasohjelman kera.
Google tarjoaa hallintakeinoja julkisilla alueillaan (Data Boundary) ja kumppaneiden kautta erillisiä pilviä Google Cloud Dedicatedin pohjalta. Toiminnassa oleva on S3NS PREMI3NS, jota operoi Ranskassa Thales Cloud Sécurisé ilman yhteyttä Googlen verkkoon: yleisesti saatavilla 16. lokakuuta 2025 lähtien, SecNumCloud 3.2 -hyväksytty 17. joulukuuta 2025, noin 40 tuotetta yhdellä alueella, myydään myynnin kautta ilman julkisia hintoja. Saksalainen versio, jota operoi uusi Thales-yhtiö, on esiversiovaiheessa.
Mitä kukin sanoi valan alla. Kaksi Ranskan parlamentin tutkintaa kysyi Microsoftilta, Googlelta ja AWS:ltä valan alla, luovuttaisivatko ne ranskalaista julkista tai yksityistä dataa laillisen yhdysvaltalaisen määräyksen perusteella. Microsoft Francen julkisten ja oikeudellisten asioiden johtaja Anton Carniaux senaatissa 10. kesäkuuta 2025: ”Non, je ne peux pas le garantir, mais, encore une fois, cela ne s'est encore jamais produit.” (”Ei, en voi taata sitä, mutta, toistan, niin ei ole vielä koskaan tapahtunut.”) Ja: ”Lorsque nous sommes obligés de les donner, nous les donnons.” (”Kun meidän on pakko luovuttaa ne, luovutamme ne.”) Kansalliskokouksessa (Assemblée nationale) 13. toukokuuta 2026 Google Cloudin Frédéric Geraud de Lescazes: ”si un juge allemand, canadien, chilien, américain ou français nous demande de coopérer, nous le faisons.” (”Jos saksalainen, kanadalainen, chileläinen, amerikkalainen tai ranskalainen tuomari pyytää meitä tekemään yhteistyötä, teemme sen.”) AWS:n Arnaud David sanoi, että kysymys ”ne s'est pas posée à nous” (”ei ole tullut meillä vastaan”) ja että ”selon la loi, on ne peut fournir des données que dans la mesure où on y a accès sur le plan technique” (”lain mukaan tietoja voidaan luovuttaa vain siinä määrin kuin niihin on teknisesti pääsy”). Microsoft Francen toimitusjohtaja Corine de Bilbao samana päivänä: ”nous devons nous conformer aux obligations des différents États où nous opérons” (”meidän on noudatettava niiden eri valtioiden velvoitteita, joissa toimimme”). Raportoija Cyrielle Chatelain totesi, että vain yksi yhtiö oli sanonut tekevänsä yhteistyötä tuomioistuinten kanssa, ja tulkitsi sen, etteivät muut vastanneet kyllä tai ei, myöntäväksi vastaukseksi; se on hänen tulkintansa, ei yhtiöiden lausunto. Käännökset ovat omiamme.
Ainoa EU-tason luokitus tähän mennessä. Euroopan komissio myönsi 17. huhtikuuta 2026 neljä sopimusta suvereenin pilven tarjouskilpailussa, jonka arvo on enintään 180 miljoonaa euroa kuuden vuoden aikana ja joka pisteytettiin komission Cloud Sovereignty Frameworkilla. Tarjoajilta vaadittiin kelpoisuuteen SEAL-2. Post Telecom yhdessä Clever Cloudin ja OVHcloudin kanssa, STACKIT ja Scaleway saavuttivat tason SEAL-3 (”EU-toimijat, joilla on merkittävä mutta ei täysi vaikutusvalta”); Proximus yhdessä S3NS:n kanssa Googlen teknologialla saavutti tason SEAL-2. Komission johtopäätös: ”jopa muut kuin eurooppalaiset teknologiat voivat täyttää vaaditun suvereniteetin vähimmäistason, kun niitä operoidaan tiukassa ja asianmukaisessa kehyksessä”. AWS tai Microsoft ei ole neljän joukossa, eikä komissio kerro, osallistuivatko ne kilpailuun. Emme löytäneet säädöstä, jolla EU:n pilvipalvelujen sertifiointijärjestelmä EUCS olisi hyväksytty, ja pilvi- ja tekoälykehitysasetus, joka toisi neljä unionin varmuustasoa, on ehdotus: pilvi- ja tekoälykehitysasetusta käsittelevä artikkelimme kertoo, mitä kukin taso edellyttäisi.
GPU:t
Käyttöperusteiset hinnat GPU-tuntia kohden euroina sillä alueella, jolla kortti on myynnissä. USD-hinnat on muunnettu EKP:n 15. lokakuuta 2026 kurssilla.
| Palveluntarjoaja | H100 | H200 | Blackwell | Miten sen saa |
|---|---|---|---|---|
| UpCloud | 1,79 (Helsinki) | ei tarjolla | B200 4,50 (Helsinki) | itsepalvelu; raja tilin historian mukaan |
| Koyeb | 2,23 (vain Pohjois-Amerikka) | 2,68 (vain Pohjois-Amerikka) | B200 4,91 (rajoitettu) | itsepalvelu: H100 1:stä 4 GPU:hun, H200 1 tai 2 |
| Northflank | 2,44 (Lontoo, Frankfurt, NL) | 2,80 (NL, 8 GPU:ta) | B200 5,24 (NL, 8 GPU:ta) | itsepalvelu 50 USD:n krediittiostoksen jälkeen |
| Gcore | 2,73 (Luxemburg, Helsinki, Sines) | 3,18 (Chester, UK) | B300 6,00 | itsepalvelu varaston ja kiintiön puitteissa; B300 myynnin kautta |
| OVHcloud | 2,80 (Gravelines) | 5,25 (vain 8 GPU:ta) | ei tarjolla | itsepalvelu; ensin voidaan tarvita maksullinen kiintiötaso |
| Scaleway | 2,87 PCIe, 3,17 SXM (Pariisi) | ei tarjolla | B300 7,50 (Pariisi) | tukipyyntö |
| IONOS | ei tarjolla VM:nä | 3,00 (Frankfurt, Worcester) | ei tarjolla VM:nä | itsepalvelu, oletuksena yksi GPU sopimusta kohden |
| Nebius | 4,01 (Suomi) | 4,82 (Suomi, Ranska) | B300 8,48 (Ranska, UK) | itsepalvelu, oletuskiintiö 32 |
| Evroc | ei tarjolla | ei tarjolla | B200 8,00 (Tukholma) | kiintiöpyyntö, oletus 0 |
| T Cloud Public | 5,22 (eu-de) | ei tarjolla | ei tarjolla | ei kirjattu |
| STACKIT | 8,04 (8 GPU:n koko) | ei tarjolla | ei tarjolla | ei dokumentoitu |
| AWS | 6,57 (Tukholma) | 7,55 (Tukholma) | B200 15,98 (Tukholma) | kiintiöpyyntö |
| Azure | 8,10 (H100 NVL, Frankfurt) | 12,29 (Frankfurt) | GB200 31,36 (Frankfurt) | kiintiöpyyntö |
Kolme asiaa, joita taulukko ei näytä. AWS ei myy H100:aa Frankfurtissa lainkaan, ja sen GPU-kiintiöt alkavat nollasta. Scalewayn sopimus antaa sille oikeuden lopettaa käyttöperusteinen H100 PCIe -instanssi 10 minuutin varoitusajalla. Nebius korotti GPU-hintoja 1. kesäkuuta ja uudelleen 1. lokakuuta 2026, jolloin H100:n hinta nousi 2,95 USD:sta 4,50 USD:iin tunnilta, ja sen sopimus sallii hinnanmuutoksesta ilmoittamisen kolme päivää etukäteen. Huippuluokan alapuolella Hetzner myy RTX PRO 6000 Blackwell -kortteja dedikoituina palvelimina (GEX63: kuukausikatto 997,30 euroa sekä 999,00 euron asennusmaksu), Exoscale myy samaa korttia 2,15 eurolla tunnilta manuaalisen seulonnan jälkeen, ja L40S maksaa Infomaniakilla 0,63 euroa tunnilta (pyynnöstä) ja UpCloudilla 1,11 euroa, kun AWS:llä se maksaa 2,08 euroa.
Kaksi eurooppalaista GPU-yhtiötä myy lähes yksinomaan hyvin suurille asiakkaille. Nscale (Lontoo) ei julkaise GPU-hintoja ja myy GPU-instansseja vain varattujen kapasiteettisopimusten kautta; itsepalvelu kattaa sen malli-API:n. Sen 18. syyskuuta 2026 jättämässä S-1-rekisteröintiasiakirjassa luetellaan Microsoftin kanssa tehdyt työtilaukset (statements of work), joiden arvo on enintään noin 43,8 miljardia dollaria joulukuuhun 2033 asti, ja Anthropicin kanssa tehdyt sopimukset, joiden arvo on enintään noin 44,6 miljardia dollaria; asiakirjan mukaan suurin asiakas vastasi 73 %:a vuoden 2025 liikevaihdosta, ja käyttöperusteiset klusterit, joita tarjotaan ”pienempien asiakkaiden tukemiseksi”, eivät ”ole tällä hetkellä olennainen osa”. Fluidstack kuvataan palveluntarjoajaluettelon lopussa.
Takuut, tuki ja tilin saaminen
Alla kuvatuilla toistuvilla piirteillä on enemmän merkitystä kuin yhdelläkään yksittäisellä SLA-prosentilla.
Hyvitys on ainoa oikeussuojakeino, ja sillä on katto. OVHcloudin SLA-hyvitykset ovat sen ainoa oikeussuojakeino, ja niiden katto on 50 % instanssin kuukausihinnasta ja 30 % tietokannoille ja kuormantasaajille. Strasbourgin vuoden 2021 tulipalon jälkeen Douain hovioikeus (cour d'appel) vahvisti 24. huhtikuuta 2025 OVHcloudin vastuunrajoituksen ja määräsi VPS-asiakkaalle 1 800,48 euroa, vaikka todistettu vahinko oli 47 900 euroa. Gcoren hyvitysten katto on 20 % (Object Storagelle 25 %), eikä se myönnä alle 25 euron hyvityksiä; Nebiuksen katto on 30 %. Hetzner hyvittää vain pilvikrediitteinä, Scaleway vain palveluseteleinä. Clever Cloud maksaa SLA-sanktionsa euroina eikä palveluseteleinä. T Cloud Publicin vakioehdoissa hyvityksiä ei makseta lainkaan. Hyvityksiä saa vain maksullisilla lisäpalveluilla: alkaen 3 500 eurosta kuukaudessa Enterprise Support Agreement 2.0:n mukaan, mikä koostuu sen 2 500 euron perusmaksusta sekä 1 000 euron service credits -lisävalinnasta, tai vanhemman Enterprise Agreement 1.0:n mukaan Gold-tasolta alkaen 5 500 eurolla.
Käyttökatko voi alkaa vasta siitä, kun ilmoitat siitä. OVHcloudilla instanssien ja tallennuksen käyttökatko ”lasketaan OVHcloudin toimesta siitä hetkestä, kun häiriötiketti avataan”. Gcorella useimpien palvelujen käyttökatko lasketaan vasta asiakkaan sähköpostitse lähettämästä vikailmoituksesta (Object Storagen osalta Gcoren avaamasta häiriötiketistä).
Vaatimusten määräajat ovat lyhyitä. Leaseweb antaa viisi päivää, Aruba Cloud 10, Hetzner 14, IONOS kaksi viikkoa pyyntölokien kera, UpCloud 15 ja OVHcloud, Scaleway, Gcore ja Cyso Cloud 30. Azure antaa 60 päivää; AWS toisen laskutusjakson loppuun asti. Säilytä omat valvontalokisi, koska useat palveluntarjoajat pyytävät niitä.
Joillakin alustoilla ei ole SLA:ta, ellei siitä makseta tai neuvotella. Northflankilla sitä ei ole Enterprise-tason alapuolella, ja sen vastuun katto on maksetut maksut tai 100 USD sen mukaan, kumpi on pienempi. Koyebilla sitä ei ole Pro-paketissa; 99,9 % tulee Scale-paketin mukana 299 USD:lla kuukaudessa. Upsunin oletus on ”kaupallisesti kohtuulliset ponnistelut” 99,5 %:n saavuttamiseksi ilman hyvityksiä; 99,9 % ja 99,99 % ovat hinnaston lisäpalveluja. Cleura ei julkaise SLA-asiakirjaa. plusserver lähettää SLA:nsa tilausvahvistuksen mukana, joten et voi lukea sitä ennen tilaamista.
Sisältyvä tuki vaihtelee ei mistään 24/7-tukeen. AWS:n ilmaisella Basic-tasolla ei voi avata teknisiä tukipyyntöjä, ja sen Developer-, Business- ja Enterprise On-Ramp -paketit päättyvät 1. tammikuuta 2027. Developerin ja Businessin korvaa Business Support+, alkaen 29 USD:sta kuukaudessa tai 9 %:sta veloituksista sen mukaan, kumpi on suurempi; Enterprise On-Ramp -asiakkaat siirtyvät Enterprise Supportiin. IONOSin hintaan sisältyy 24/7-puhelin- ja sähköpostituki saksaksi ja englanniksi, ja sopimuksessa luvattu ensivastaus vikatilanteissa on alle tunti. Elastxin hintaan sisältyy 24x7-tuki, jonka vasteaika kiireellisissä tapauksissa on 15 minuuttia, ja Nebius antaa jokaiselle tilille 30 minuutin ensivastetavoitteen kriittisille tiketeille. OVHcloudin sisältyvän tuen tavoite kriittiselle häiriölle on 8 arkituntia; Hetzner ja Aruba Cloud eivät julkaise vasteaikatavoitteita.
Kaikki eivät voi rekisteröityä. IONOS, UpCloud, Koyeb ja T Cloud Public hyväksyvät vain yritysasiakkaita, ja Leaseweb ei hyväksy yksityishenkilöitä. STACKIT ja plusserver tarjoavat itsepalvelua vain Saksassa, Itävallassa ja Sveitsissä toimiville yrityksille; kaikki muut kulkevat myynnin kautta. Elastx on myyntivetoinen: ”Rekisteröidy” tarkoittaa testitilin pyytämistä.
Henkilöllisyyden tarkistukset voivat pysäyttää sinut. Hetzner tekee riskiarvion jokaisesta tilistä; merkittyjen tilien on todistettava henkilöllisyytensä (henkilöstölle tai iDenfy-selfiellä) tai maksettava etukäteen, ja kun varmennus epäonnistuu, Hetzner sanoo, ettei se ”anna tarkempia tietoja” syystä. Scaleway pyytää kuvallisen henkilöllisyystodistuksen ja reaaliaikaisen kasvotarkistuksen, ennen kuin voit käyttää GPU:ita, lähtevää SMTP:tä, yli 500 GB lohkotallennusta tai sen kiintiötaulukon suurempia instanssityyppejä (POP2-4C-16G, PRO2-XS ja suuremmat); taulukossa eivät vielä olleet uudemmat perheet, jotka hinnoittelimme. Leasewebin ehdot sallivat enintään viisi arkipäivää KYC-tarkistukseen ennen tilauksen vahvistamista, ja se ilmoittaa yhdestä kolmeen arkipäivää ennen kuin uudet Kubernetes-asiakkaat pääsevät portaaliin. OVHcloud voi pidättää tilauksen manuaalista varmennusta varten 24:stä 48 arkituntiin.
Oletuskiintiöt voivat estää tuotantoympäristön rakentamisen ensimmäisenä päivänä. AWS:n dokumentoitu oletus tavallisille käyttöperusteisille instansseille on 5 vCPU:ta; työkuorma B tarvitsee 12, joten uuden tilin on pyydettävä ensin lisää. Hetznerillä kumpikaan työkuorman B versio ei mahdu uuden tilin oletusarvoiseen vCPU-kiintiöön, ja korotuksia saa vasta kuukauden ja maksetun laskun jälkeen. IONOSin kokeilutili on rajattu 8 ytimeen ja 20 GB:n RAM-muistiin. Leasewebin vanhemmalla Frankfurtin alustalla uusi asiakas voi ajaa kahta instanssia kahden kuukauden ajan. Azuressa uudet tilaukset eivät ole voineet ottaa käyttöön B-sarjan v1:tä ja useita muita vanhempia VM-perheitä heinäkuun 2026 kapasiteettirajoitusten jälkeen, mikä yllättää jokaisen, joka seuraa vanhaa opasta.
Kapasiteetti voi loppua. Hetzner on 26. kesäkuuta 2026 lähtien rajoittanut pilvipalvelimien luomista uusilta asiakkailta ja satunnaisesti valituilta nykyisiltä asiakkailta, ja rajoitus oli yhä voimassa 16. lokakuuta. IONOSilla oli GPU-kapasiteetin puute ja provisiointivirheitä 21. syyskuuta 2026 asti. Nebiuksen sopimus antaa sille oikeuden kieltäytyä käyttöperusteisesta palvelusta käytettävissä olevan kapasiteetin perusteella, ja sen elokuun 2026 us-central1-käyttökatkon jälkeen varattu kapasiteetti palasi ensin ja käyttöperusteinen vasta päiviä myöhemmin.
Saldon loppuminen voi viedä datasi. UpCloud on ennakkomaksullinen: kun saldo loppuu, kaikki palvelimet sammutetaan, ja sen dokumentaation mukaan tallennustila poistetaan kahden kuukauden kuluttua, vaikka sen ehdot sallivat irtisanomisen ja poistamisen ”vähintään neljäntoista (14) päivän” jälkeen. Aruba Cloud poistaa pilviresurssit 17 päivää sen jälkeen, kun saldo on loppunut. Gcorella yksi epäonnistunut maksu keskeyttää jokaisen tuotteen, ja VM:t poistetaan 48 tunnin kuluttua.
Palveluntarjoajat yksi kerrallaan
Jokainen nimi linkittää palveluntarjoajan omaan artikkeliin tässä sarjassa.
Infrastruktuuripilvet
Hetzner (Saksa). Kaistanleveys on lähes ilmaista (vähintään 20 TB EU:ssa sijaitsevaa pilvipalvelinta kohden, sen jälkeen 1,00 euroa teratavulta), dedikoidut palvelimet ja GPU-palvelimet ovat pilven vieressä, ja sen C5 Type 2 -varmennuksessa on tarkastajan puhdas lausunto. Mutta CCX23 kallistui vuonna 2026 23,99 eurosta 85,99 euroon kuukaudessa, uusien pilvipalvelimien luomista on rajoitettu uusilta ja osalta nykyisistä asiakkaista 26. kesäkuuta lähtien, eikä hallinnoitua tietokantaa, hallinnoitua Kubernetesia tai vyöhykkeitä ole.
OVHcloud (Ranska). Lähtevä liikenne sisältyy hintaan jokaisella eurooppalaisella alueella, palveluvalikoima on laaja (PostgreSQL, Kafka, OpenSearch, KMS, H100- ja H200-GPU:t), ja SecNumCloud-hyväksyntöjä on kolme. Pariisin ja Milanon ulkopuolella jokainen alue on yksi vyöhyke, Frankfurtissa ei ole SLA:n kattamaa Kubernetes-pakettia, hinnat nousivat kahdesti vuonna 2026, ja SLA-hyvitykset ovat ainoa oikeussuojakeino, kun taas instanssien ja tallennuksen käyttökatko lasketaan vasta tiketistäsi.
Scaleway (Ranska). Laajin AWS-tyylinen hallinnoitujen palvelujen valikoima tämän vertailun eurooppalaisessa määräysvallassa olevista palveluntarjoajista, lähtevä liikenne sisältyy instanssien ja kuormantasaajien hintaan, julkinen hinta-API, jossa on 5 655 SKU:ta, ja yksityiskohtaiset jälkianalyysit (postmortem). Tietokannan varainstanssi on samassa konesalissa, suuremmat instanssit edellyttävät henkilöllisyyden tarkistusta, ja kesäkuussa 2026 kuormantasaajien hintojen korotukset olivat 44 %:n ja 46 %:n välillä ja IPv4:n korotus 25 %.
IONOS Cloud (Saksa). UpCloudin ohella tämän vertailun edullisin vertailukelpoinen tuotantotyökuorma; ensimmäiset 2 TB lähtevää liikennettä ovat ilmaisia, ja 24/7-tuki sisältyy hintaan. Laskennan, tallennuksen, IPv4:n, lähtevän liikenteen ja kuormantasaajan hinnat eivät muuttuneet lokakuusta 2024 lokakuuhun 2026, tosin Kubernetes-solmujen hinnat muuttuivat huhtikuussa 2025, ja tietokantojen varmuuskopioista on veloitettu syyskuusta 2026 lähtien. Millään IONOSin sivulla vyöhykkeitä ei kuvata erillisiksi rakennuksiksi, vain yritykset voivat rekisteröityä, GPU-VM:illä ei ole SLA:ta, ja toukokuussa 2026 provisiointi oli hidasta tai ei toiminut lainkaan missään sijainnissa noin 36 tunnin ajan.
STACKIT (Saksa). Vähintään kolme fyysisesti erillistä vyöhykettä alueella (sen Compute Enginen sertifikaatin mukaan useampi voi olla samassa rakennuksessa), palvelukohtainen oikeudellinen sertifikaatti, jossa hyvitykset ovat enintään 100 %, ei maksua lähtevästä liikenteestä ja perheomisteinen saksalainen emoyhtiö. Itsepalvelu on rajattu Saksassa, Itävallassa ja Sveitsissä toimiviin yrityksiin, Kubernetesin hallintataso maksaa 72,70 euroa kuukaudessa, ja häiriöt vuosina 2025 ja 2026 ulottuivat sen vyöhykkeiden yli.
UpCloud (Suomi). Hallinnoitu pilvi (PostgreSQL, Kubernetes, objektitallennus), jossa on 15 vyöhykettä ja yksi hinnasto lähes kaikelle (Helsingissä muutama tallennuserä on kalliimpi), 24/7-insinöörituki jokaisella tilillä ja työkuorma B 48 %:lla AWS:n hinnasta. Jokainen kaupunki on yksi konesali (Helsingissä niitä on kaksi), SLA maksaa vain tilihyvityksenä ja vaatimukset on esitettävä 15 päivän kuluessa, ja sen julkaistu ISO 27001 -sertifikaatti vanhenee 20. lokakuuta 2026, eikä uusimisesta näkynyt merkkiä 16. lokakuuta.
Exoscale (Sveitsi). Hallinnoitu Kubernetes ja kahdeksan tietokantamoottoria, IPv4 sisältyy hintaan, listahintoja ei ole korotettu 24 kuukauteen, ja data pidetään sopimuksen perusteella valitussa maassa Sveitsin lain alaisuudessa. Jokainen vyöhyke on yksi konesali yhdessä kaupungissa, hallintataso on jaettu (API ja portaali vikaantuivat kaikilla kahdeksalla vyöhykkeellä 1. syyskuuta 2026), ja ylin emoyhtiö on Meksikossa.
T Cloud Public (Saksa; Open Telekom Cloud tammikuuhun 2026 asti). Hyperskaalaajan kaltainen palveluvalikoima, synkroninen tietokannan varainstanssi, jonka voi sijoittaa toiselle vyöhykkeelle, ja palveluntarjoajan oman kertoman mukaan vyöhykkeet, jotka kestivät neljä viikkoa kestäneen tulipalokatkon. Listahinnoin se on kalliimpi kuin AWS ja Azure, sen 99,95 % on vakioehdoissa ”tavoite” ilman hyvityksiä, ja vain Euroopassa toimivat yritykset voivat rekisteröityä.
Infomaniak (Sveitsi). Ilmainen instanssiliikenne, sarjan alhaisin työkuorman A kokonaishinta (13,12 euroa), data Sveitsissä yhtiössä, jota hallitsee yleishyödyllinen säätiö, ja ISO 27001 -sertifikaatti nähty. Hallinnoidun PostgreSQL:n kohdalla lukee yhä ”Saatavilla pian”, data pysyy Sveitsissä eikä EU:ssa, ja sen vyöhykkeet näyttävät nimiensä perusteella jakavan yhden konesalin.
Gcore (Luxemburg). Ilmainen ja rajaton lähtevä liikenne VM:istä, ilmainen korkean käytettävyyden Kubernetes-hallintataso, CDN ja DDoS-suojaus samalla laskulla sekä julkiset GPU-hinnat. Sen omistajia ei ole julkaistu. Northern Data sai huhtikuussa 2025 kaksi hallituspaikkaa ja option enemmistöön, mutta heinäkuussa 2026 muutettujen järjestelyjen jälkeen sen tilinpäätöksen mukaan sillä ”ei ole enää merkittävää vaikutusvaltaa” Gcoreen. Hallinnoitu PostgreSQL on beta, ja useimpien palvelujen SLA-hyvitykset pysähtyvät 20 %:iin ja käyttökatko lasketaan ilmoituksestasi.
Leaseweb (Alankomaat). Bare metal -palvelimia suuria määriä (8-ytiminen 64 GB:n palvelin oli hinnastossa tarkistuspäivänä 118,37 eurolla kuukaudessa), lähtevä liikenne 2,20 euroa teratavulta yhteisen 1 TB:n jälkeen ja kaksi vyöhykettä Amsterdamissa. Frankfurt ja Lontoo toimivat vanhemmalla alustalla ilman vyöhykkeitä, rekisteröityminen on vain yrityksille, ehdot sallivat enintään viisi arkipäivää KYC-tarkistukseen ennen tilauksen vahvistamista, ja hinnat indeksoidaan vuosittain enintään 5 %:lla tai kuluttajahintaindeksin mukaan, jos se on suurempi.
Aruba Cloud (Italia). Omat italialaiset konesalit Rated-4-sertifikaatein, ilmainen lähtevä liikenne VM:istä, kolme vyöhykettä Bergamossa ja CNCF-yhteensopiva Kubernetes. Ei hallinnoitua PostgreSQL:ää, ei VM-kuormantasaajaa uudella alustalla, kaikki hallinnoidut palvelut Object Storagea lukuun ottamatta vain Bergamossa, eikä julkista tilasivua.
Elastx (Ruotsi). Ruotsalainen enemmistöomistaja (Sobro, 53 %), data pidetään Ruotsissa, kolme konesalia Tukholmassa usean vyöhykkeen SLA:lla, ja 24x7-tuki sisältyy jokaiseen hintaan. Tämän vertailun kallein vertailukelpoinen vaihtoehto (171 % AWS:n hinnasta), rekisteröityminen on testitilin pyyntö, ja se dokumentoi OpenStack Yogan, julkaisun, jota OpenStack-projekti ei enää ylläpidä.
Cleura (Ruotsi). Sopimukseen kirjattu datan kulkureitti, joka pysyy EU:n sisällä, samat hinnat kaikilla kolmella alueella Frankfurt mukaan lukien, ja Public Cloudin lähtevä liikenne kiinteään 0,02875 euroon gigatavulta (Compliant Cloudissa ilmainen). Ei julkaistua SLA-asiakirjaa, ei vyöhykkeitä itsepalveluna toimivassa Public Cloudissa eikä itsepalveluna saatavaa hallinnoitua tietokantaa.
Cyso Cloud (Alankomaat; Fuga Cloud 1. tammikuuta 2025 asti). Edullista laskentaa, instanssien lähtevä liikenne kuvataan alustasivulla ilmaiseksi (laskutuksen usein kysytyissä kysymyksissä kaistanleveyttä kutsutaan muuttuvaksi kustannukseksi), kaksi aluetta, joilla kummallakin on kolme vyöhykettä, sekä ISO 27001- ja NEN 7510 -sertifikaatit nähty. Ei yleisesti saatavilla olevaa hallinnoitua tietokantaa tai GPU:ita, ja Amsterdamin käyttökatkot vuonna 2025 ulottuivat sen vyöhykkeiden yli. Cyson maaliskuun 2026 kirjoitus ”siirtymisestä pois OpenStackista”, joka käsittelee enimmäkseen VMwaren korvaamista, nimeää suunnaksi CloudStackin ilman aikataulua ja ilman mitään vielä nykyisille julkisen pilven asiakkaille.
CloudSigma (Sveitsi). Palvelimet mitoitetaan vapaasti prosessorin, RAM-muistin ja levyn mukaan, ja ne ovat edullisia kuukauden tilauksilla Genevessä sveitsiläisellä sopimuksella. Frankfurt ja Düsseldorf eivät enää ota vastaan uusia rekisteröitymisiä, käytön mukaan laskutettuna hinta on 3:sta 5,5 kertaan tilaushinta, ja tikettijärjestelmä on ollut rikki 28. syyskuuta 2026 lähtien. Vyöhykkeitä ei ole, eikä juuri hallinnoituja palveluja: objektitallennus vain Düsseldorfissa ja Kubernetes-palvelu, jota verkkosovellus kutsuu hallinnoiduksi mutta jota mikään ei dokumentoi.
plusserver (Saksa). Ei maksua lähtevästä liikenteestä, vyöhykkeet erillisissä rakennuksissa, korkean käytettävyyden Kubernetes-hallintataso 65,70 eurolla kuukaudessa ja ladattava C5 Type 2 -raportti, tosin varauksellisella lausunnolla. Sen omistajat ovat nimeämättömiä entisiä lainanantajia, SLA ja tietojenkäsittelysopimus tulevat vasta tilauksen mukana, ja jokainen vyöhyke on erillinen OpenStack-ympäristö, joten vyöhykkeiden välinen korkea käytettävyys on sinun tehtäväsi.
Evroc (Ruotsi). Ei alikäsittelijää infrastruktuuripalveluille, B200 8,00 eurolla GPU-tunnilta ja kolme vyöhykettä Tukholmassa nimeämättömissä konesaleissa. Ei hallinnoitua tietokantaa tai Kubernetesia, lähtevä liikenne 0,10 euroa gigatavulta ilman löydettyä ilmaiskiintiötä, eikä minkäänlaista sertifikaattia nähty.
Kehittäjäalustat
Clever Cloud (Ranska). Git push -käyttöönotot 18 ajoympäristössä hallinnoidun PostgreSQL:n, Redisin ja S3-tyyppisen tallennuksen kera, omat palvelimet Pariisissa, kuusi yksityiskohtaista jälkianalyysia ja SLA-sanktiot euroina. Ei itsepalveluna toimivaa tietokannan failoveria, viat yhdessä Pariisin alueen osassa ovat toistuvasti levinneet sen ulkopuolelle, ja työkuorma B maksaa enemmän kuin AWS:llä.
Upsun (Ranska; aiemmin Platform.sh). Ranskalainen sopimus, täysi kopio pinosta jokaiselle Git-haaralle ja lähtevä liikenne 30 euroa teratavulta. Kuusi sen seitsemästä eurooppalaisesta alueesta toimii AWS:ssä, Google Cloudissa tai Azuressa, itsepalvelutuotteessa ei ole tietokannan failoveria, ja työkuorma B maksaa 1 911,83 euroa.
Koyeb (Ranska). Nopea tie kontista automaattisesti skaalautuvaksi HTTPS-palveluksi, jossa on skaalaus nollaan, ja sekuntilaskutteiset GPU:t alkaen 2,50 USD:sta H100:lle. Koyeb on ollut osa Mistral AI:ta keväästä 2026, sen H100-luokan GPU:t ovat vain Pohjois-Amerikassa, eikä SLA:ta ole 299 USD:n kuukausihintaisen Scale-paketin alapuolella.
Northflank (Iso-Britannia). Palvelut, cron-työt, tietokannat, esikatseluympäristöt ja GPU:t yhdellä alustalla, joka voi myös ottaa ne käyttöön omalla AWS-, Google- tai Azure-tililläsi. Sen hallinnoitu pilvi on Google Cloud, kolme pääomasijoitusyhtiötä omistaa 52,69 % sen osakkeista, eikä SLA:ta ole Enterprise-tason alapuolella.
GPU-pilvet
Nebius (Alankomaat). H100, H200 ja B300 käyttöperusteisesti ilman myyntipuhelua, hallinnoitu Slurm ja Kubernetes, ilmainen lähtevä internetliikenne VM:istä (Object Storagen lähtevä liikenne laskutetaan) ja ilmaiset julkiset IP-osoitteet sekä seitsemän yksityiskohtaista jälkianalyysia. GPU-hinnat nousivat kahdesti vuonna 2026, Nebius ei dokumentoi vyöhykkeitä alueillaan, ja sen sopimus antaa sille oikeuden kieltäytyä käyttöperusteisesta palvelusta, kun kapasiteetti ei riitä.
Nscale (Iso-Britannia). Toiminnassa olevat GPU-toimipaikat Norjassa, Islannissa ja Portugalissa (suuri osa sen sopimuskapasiteetista on Yhdysvalloissa, mukaan lukien vuokrattu toimipaikka Ward Countyssa Texasissa) ja OpenAI-yhteensopiva malli-API, jonka saldoa kuka tahansa Google-tilin ja maksukortin haltija voi kartuttaa alkaen 5 USD:sta. GPU:t edellyttävät varattua kapasiteettisopimusta ilman julkista hintaa, ja oman S-1-asiakirjansa mukaan Nscale on yhä ”hankkimassa” ISO 27001- ja SOC 2 -sertifiointeja.
Ei mukana sarjassa: Fluidstack
Fluidstack rakentaa suuria GPU-klustereita tekoälyyhtiöille neuvoteltujen sopimusten perusteella. Sen konsernin emoyhtiö on yhä Fluidstack Ltd Lontoossa, mutta 4. joulukuuta 2025 lähtien se on kutsunut New Yorkia pääkonttorikseen (”Uusi Midtown Manhattanin toimisto toimii yhtiön globaalina pääkonttorina”), ja sarjaan kuuluvat vain palveluntarjoajat, joiden pääkonttori on Euroopassa. Sen verkkosivusto ei linkitä yhteenkään tuotteeseen, hinnastoon tai rekisteröitymiseen, ja sen ehtojen mukaan tilaukset tehdään ”molempien osapuolten hyväksymällä työtilauksella (statement of work) tai ostotilauksella”.
Ennen siirtoa: mitä tarkistaa
- Tee vientitesti. Kopioi levykuva, tietokantavedos (dump) ja bucket ulos palveluntarjoajalta ja ota aikaa. Hetznerin API:ssa ei ole päätepistettä levykuvan lataamiseen, joten levyt on kopioitava ulos käsin. Kysy, onko sopimuksessa EU:n data-asetuksen mukainen palveluntarjoajan vaihtamista koskeva lauseke: STACKITilla, UpCloudilla, Exoscalella, Gcorella, Leasewebillä ja Aruba Cloudilla on sellainen, ja Exoscale ja Clever Cloud voivat luopua lähtevän liikenteen maksuista, kun lähdet, tosin Exoscalen ehdoissa on myös datan palautusmaksu, enintään 0,12 euroa gigatavulta.
- Hinnoittele lähtevä liikenne ja IPv4 erikseen. Ilmaiskiintiön ylittävä lähtevä liikenne maksaa AWS:llä 80,30 euroa teratavulta ja Evrocilla 100 euroa, eikä STACKITilla mitään. IPv4:n hinnoittelu on liikkeessä: OVHcloud alkoi laskuttaa sitä erikseen Gen3-instansseilla 1. lokakuuta 2026, Scaleway korotti sen hintaa 25 % kesäkuussa, ja Evroc veloittaa 7,30 euroa kuukaudessa osoitteelta.
- Lue SLA:n vaatimussäännöt, älä sen prosenttilukua. Kuka käynnistää ajanoton, kuinka monta päivää sinulla on, mitä todisteita sinun on lähetettävä, mikä on katto ja saatko rahaa vai hyvitystä.
- Tarkista oletuskiintiöt ja varmennus, ennen kuin lyöt lukkoon siirron päivämäärän. Avaa tili viikkoja etuajassa, pyydä kiintiö tavoitekoollesi ja hanki se kirjallisena.
- Selvitä, missä tietokannan varainstanssi sijaitsee. Kysy sijaintia, onko replikointi synkronista ja mikä on failover-aika. IONOS, STACKIT ja Nebius eivät dokumentoi kaikkia kolmea.
- Lue palveluntarjoajan oma tilahistoria. Katso, kuinka kauas taaksepäin se ulottuu: noin viikko Hetznerin etusivulla, kaksi viikkoa Evrocilla, 60 päivää Infomaniakilla, ei historiaa lainkaan Leasewebin julkisessa API:ssa eikä julkista tilasivua Aruba Cloudilla, kun UpCloudin historia ulottuu vuoteen 2015. Tarkista, ovatko yhden vyöhykkeen häiriöt levinneet muihin.
- Tarkista jokainen hinta uudelleen sinä päivänä, kun päätät. Hinnat muuttuivat usein vuonna 2026. Hetznerin pilvipalvelimien hintojen korotukset vaihtelivat 1. huhtikuuta 30 %:n ja 37 %:n välillä, ja uusissa tilauksissa ja koon muutoksissa 15. kesäkuuta 38 %:n ja 192 %:n välillä. OVHcloud muutti hintoja huhtikuussa ja lokakuussa, Scaleway kesäkuussa, Nebius kesäkuussa ja lokakuussa ja Elastx 10 % heinäkuussa, ja UpCloud ilmoitti uudet H100- ja B200-hinnat 20. lokakuuta alkaen. Ilmoitusajat vaihtelevat kolmesta päivästä, jonka Nebiuksen sopimus sallii, kolmeen kuukauteen, jonka Elastx antoi käytännössä, vaikka Elastxin ehdoissa ilmoitusaikaa ei mainita.
- Tarkista, kenen kanssa oikeasti teet sopimuksen. Yhtiö, sen kotimaa ja sen alikäsittelijät. Koyebin asiakirjoissa nimetään yhä rekisteristä poistettu yhtiö. Upsun luettelee yhdysvaltalaisia alikäsittelijöitä jokaisella alueella. Emme löytäneet tietojenkäsittelysopimusta tai alikäsittelijäluetteloa Northflankilta, jonka trust centerin alikäsittelijäsivu ei latautunut. CloudSigman Frankfurtin ehdoissa nimetään saksalainen tytäryhtiö, joka sulautettiin enthusiin lokakuussa 2025.
Lähteet
Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
Hetzner
- Hinnanmuutostaulukot ja hinta-API
- Cloud API -määrittely
- Pilvipalvelun SLA
- Tilasivu ja pilvikapasiteettia koskeva häiriö 26. kesäkuuta 2026
- Oikeudelliset tiedot ja BSI C5 Type 2 -varmennus
OVHcloud
- Public Cloudin hinnat ja lokakuun 2026 hinnoittelun yksityiskohdat
- Specific Conditions for Public Cloud Services, 26. elokuuta 2026
- Tilakeskus
- Universal Registration Document 2025
- Cour d'appel de Douai, 24. huhtikuuta 2025
Scaleway
- Instancesin hinnoittelu ja hintapäivitys 27. huhtikuuta 2026
- SLA:t
- Tilasivu ja jälkianalyysi 10. maaliskuuta 2025
- iliad Group Annual Financial Report 2025
IONOS Cloud
STACKIT
UpCloud
- Hinnoittelu (arkistoitu 7. lokakuuta 2026) ja hintalaskuri
- Terms of Service ja SLA (arkistoitu 2. lokakuuta 2026)
- Tilasivu
- Tesin salkkuyhtiösivu
Exoscale
- Hinnoittelu ja Terms and Conditions
- Instancesin SLA
- Häiriö 247488, 1. syyskuuta 2026
- A1 Group Annual Financial Report 2025
T Cloud Public (aiemmin Open Telekom Cloud)
- Hinta-API
- Palvelukuvaus, 9. lokakuuta 2026
- Tilatapahtumat
- Deutsche Telekomin vuosikertomus 2025, oma pääoma
Infomaniak
- Public Cloudin hinnat
- Oikeudelliset asiakirjat, mukaan lukien Public Cloudin ehdot ja SLA
- Public Cloudin tila
- Sijoittajasivu
Gcore
- Pilven hinnoittelu ja tekoälypalvelujen hinnoittelu
- Oikeudelliset asiakirjat: MSA, SLA, DPA
- Tilasivu
- Northern Datan ja Gcoren kumppanuus, 2. huhtikuuta 2025 ja Rumble closes acquisition of Northern Data, sekä Northern Datan osavuosikatsaukset Q1 2026, Rumblen jättämä 28. elokuuta 2026
Leaseweb
- Public cloudin hinnoittelu, Amsterdam ja vanhempi alusta
- Sales Terms and Conditions, 1. elokuuta 2026
- Service Level Agreement, 1. syyskuuta 2026
- GLEIF-tietue ylimmästä emoyhtiöstä
Aruba Cloud
- Hinnoittelu
- Terms and Conditions v1.4
- Service Level Agreement v1.3
- Aruban tiedote Consobille, 16. marraskuuta 2017
Elastx
Cleura
- Hinnoittelu ja hinta-JSON
- Terms of Service for Public Cloud
- Tilasivu
- EQT myy Iverin, 2. heinäkuuta 2021
Cyso Cloud
CloudSigma
plusserver
- pluscloud open
- General Terms and Conditions v3.1.4
- BSI C5 Type 2 -raportti 2025
- Tilasivu
- PlusHolding GmbH, Re [2024] EWHC 828 (Ch)
Evroc
Clever Cloud
Upsun
Koyeb
- Hinnoittelu
- Service Level Agreement ja Data Processing Agreement
- Koyeb is joining Mistral AI, 17. helmikuuta 2026
- BODACC-ilmoitus B202600692856, 10. huhtikuuta 2026 ja BODACCin avoin data
Northflank
Nebius
- Hinnat ja laskennan hinnoittelu
- Services Agreement ja SLA
- Tilasivu
- Vuosikertomus vuodelta 2025, Form 20-F
Nscale
Fluidstack
- Fluidstack relocates its global headquarters to New York City, 4. joulukuuta 2025
- Terms and Conditions
- Companies House, Fluidstack Ltd
AWS ja Azure
- AWS Price List API ja EC2 On-Demand -hinnoittelu
- AWS Regions and Availability Zones ja RDS Multi-AZ -käyttöönotot
- Amazon Compute SLA, EC2-instanssikiintiöt ja Developer-, Business- ja Enterprise On-Ramp -pakettien päättyminen
- Azure Retail Prices API ja Azuren saatavuusvyöhykkeet
- Azure Database for PostgreSQL -palvelun korkea käytettävyys ja VM-sarjojen käytöstäpoistot ja kapasiteettirajoitukset
- SLA for Microsoft Online Services ja Azuren tukipaketit
- EKP:n euron viitekurssit, 15. lokakuuta 2026
Suvereenit tarjoomat ja EU:n kehykset
- AWS, Opening the AWS European Sovereign Cloud, ESCA, usein kysytyt kysymykset ja hinnoittelu
- Microsoft, What is Microsoft Sovereign Cloud?, Data Guardian ja How Microsoft is addressing digital sovereignty in Switzerland
- Google Cloud, Delivering a secure, open, and sovereign digital world, 7. helmikuuta 2026
- S3NS, PREMI3NS SecNumCloud qualification, yleinen saatavuus ja tuotteet; Thales, suvereeni pilvi Saksassa, 20. toukokuuta 2026
- Bleu, Qui sommes-nous ja SecNumCloud-hyväksynnän J1-vaihe; Delos Cloud, kotisivu, arkistoitu 1. lokakuuta 2026
- ANSSI, hyväksyttyjen palvelujen luettelo, päivitetty 16. lokakuuta 2026 ja hyväksyntäprosessissa olevat SecNumCloud-palveluntarjoajat
- Ranskan senaatti, julkisia hankintoja käsittelevä tutkintavaliokunta, Microsoft Francen kuuleminen 10. kesäkuuta 2025
- Assemblée nationale, digitaalisia riippuvuuksia käsittelevä tutkintavaliokunta, pyöreän pöydän keskustelu Microsoftin, Googlen ja AWS:n kanssa 13. toukokuuta 2026
- Euroopan komissio, Commission advances cloud sovereignty through strategic procurement, 17. huhtikuuta 2026, ja Cloud Sovereignty Framework v1.2.1
- Euroopan parlamentin tutkimuspalvelu, Cybersecurity Act review: what to expect, 5. tammikuuta 2026
Data ja pilvi
Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi
Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.